בחירות 2021 731155
מכותרת דיון זה אני מבין שכלה ונחרצה עלינו בחירות במרץ 2021 (אם לא תימצא ברגע האחרון קואליציה שתאפשר לממשלה זו למשוך את שלטונה עד המשבר הבא?).
בשטף הארועים הדרמטיים שעובר עלינו, קשה להבחין ברכבת העומדת בתחנה והעתיד שלנו תלוי בהחלטתנו אם לעלות עליה. הבחירות הבאות הן כאלו.
דומה שרוב האלקטורט שמח/השלים עם כך שעידן שלטון משפ' נתניהו הסתיים. העייפות מפוליטיקה מסתירה מעינינו את העובדה שהגענו לצומת דרכים שבה כל הדרכים טומנות בחובן רעות. הבחירה שלנו(?) ברגע זה היא קריטית.
תוצאות הבחירות הן מצד אחד קשיחות (חתכים שבטיים קבועים) ומצד שני כל תזוזת קולות משנית עשוייה להביא שינויים משמעותיים במאזן השביר. לכן אין טעם אפילו לנסות להתנבא על התוצאות עצמן. האוסף העצום של מגוון התוצאות האפשריות מוביל בסופו של דבר ל-‏3 תסריטים אפשריים.
א. גוש הביבי יצליח להקים קואליציה - מן הסתם תהיה זו קואליציה שתאלץ להיסמך על יתרון של מעט ח"כ. אין טעם להכביר מילים על הרעה הגדולה שמצב זה טומן בחובו ליציבות ההתנהלות השלטונית. הרעה הגדולה ביותר מבחינתנו אנו היא העובדה שעצם הבחירה בנתניהו היא עצמה סכנה להמשך המשטר הדמוקרטי-חוקתי כפי שהכרנו אותו עד היום. כל אחד מאיתנו יצטרך להחליט בעצמו מה הפירוש שהוא נותן להבטחתו של אהוד ברק "לצאת בגופו לחסום את הרס הדמוקרטיה".
ב. גוש המרכז-שמאל יצליח להקים קואליציה - זו במידה רבה תמונת ראי של האפשרות הקודמת. בנוסף לצורך של הממשלה הזו להתמודד עם דרישות גחמניות והרסניות של ח"כים בודדים, היא תצטרך להתמודד עם המון טרוריסטי מן הסוג החרדי, ערבי ומתנחלי. די לומר שאמצעים מן הסוג שהופעלו כנגד מפגיני בלפור לא יספיקו. יש לי חשש גדול שגם הפעלת צה"ל תתגלה כמשענת קנה רצוץ.
ג. הקמת קואליציה רחבה בהובלת גוש הלא-ביבי - קואליציה זו תזכה לתמיכת הישראלים (קבוצת היהודים הלא דתיים, כאשר בקבוצת הדתיים נכללים גם המסורתיים). זו תהיה בהכרח קואליציית מרכז שכדי שתוכל להתקיים תאלץ לשת"פ עם גורמים מתונים מן העבר השני (ש"ס, בנט). ממשלה כזו תסבול משתי סכנות גדולות. עצם הקיום שלה יהיה תלוי בנכונות אמיתית לפעול "בלי טריקים ובלי שטיקים". כל מרכיביה יצטרכו להסביר לשולחיהם שלא מדובר בממשלה אידיאלית מבחינתם והם שמים את הדגש על השגת מה שאפשר ולא כל מה שרוצים. הסכנה השנייה היא סכנה של הטשטשות הערכים התקנים והאידיאות. ארחיב על כך בהמשך.

לטעמי, האופציה הפחות רעה, היא אופציה ג' (האפשרויות האחרות עשויות להיות השהייה זמנית בדרך לבחירות נוספות). המקבילה ההיסטורית שעליה אני חושב היא ממשלת הקואליציה שהוקמה בצרפת כדי לסיים את פרשת דרייפוס. לממשלה זו ולממשיכותיה היו הישגים רבים, אבל ההיסטוריה מספרת לנו שהממשלות האלו הובילו לצרפת המתנוונת והלא החלטית של מלה"ע הראשונה.
ממשלות כאלו, הבאות להנמיך את הלהבות לאחר התפרצות ופילוג, יש להן נטייה לכיוון טשטוש וויתור על קווי גבול מוסריים. הממשלות הללו דורשות אנשים עם נטייה למעשיות והשלמה עם המציאות הבעייתית ולא אנשים המחדדים דרישות קטגוריות לטוהר והקרבה (דם יזע ודמעות). סכנה גדולה בממשלות כאלו היא מנגנון היזון הדדי הנוצר בתוך המחנה השני בין החלק שבתוך האוהל לבין החלק שמחוצה לו. במקרה שלנו מדובר במחנה הימין.
מאחר וכדי שהממשלה תייצג קואליציה יציבה, היא תצטרך להכיל חלקים מן הימין ולכן תצטרך להשלים עם דרישות מסויימות שלהם. לשם צמצום האפשרויות, נניח שהממשלה הזו תתחיל מחולדאי ולפיד ותסתיים בסער ובנט. ממשלה כזו תצטרך להשלים עם המשך ההתיישבות ביו"ש אשר בחשאי אך בהתמדה הולכת וטוענת את מצברי ההתפרצות הבאה שם. אם בנט וסער יתמקדו בהוכחת "נאמנותם" למחנה הימין שנותר מחוץ לקואליציה במקום לנסות לחזק את תומכיהם היותר מתונים, התוצאה תהיה התרוקנות של מאגר תומכיהם וחיזוק הקצוות החיצוני והקיצוני של הימין. המחיר עשוי להיגבות ב-‏1940 כאשר מפלגות ווישי ניצלו את המצב כדי לתפוס את השלטון בזמן שהמפלגות המתונות יותר מצאו עצמן חסרות תמיכה וחסרות אונים.
בחירות 2021 731158
יש לך גם את את אפשרות ד הקמת ממשלת ימין בלי נתניהו (האיחוד הלאומי + ישראל ביתנו + בנט + תקוה חדשה + ליכוד-בלי-נתניהו + ש"ס + אגודת ישראל + יש עתיד)
בחירות 2021 731165
יש גם אפשרות שאנשים יערקו מהמפלגה שבה הם נמצאים 3 חודשים בקושי - תמורת כסא בממשלה. ייתכן גם שמפלגת הגמלאים תפתיע כמו ב 2006. הרבה מאד דברים אפשריים כרגע.
בחירות 2021 731160
מהמשפט הראשון שלך אני לומד שהיית כנראה בתרדמת בחודש האחרון.
הכנסת כבר פוזרה ולא ניתן להמשיך את כהונתה, תאריך הבחירות כבר נקבע ולא ייתן לדחותו (למעט במקרה של מלחמה או מצב חירום אחר) והממשלה הנוכחית היא (שוב) ממשלת מעבר עם סמכויות מוגבלות. זה המצב מה-‏23 בדצמבר של השנה שעברה, באיזו מערה הסתתרת מאז?
בחירות 2021 731169
התרדמת היא חלק מתופעות הלוואי של אווירת החיסונים.
בחירות 2021 731172
אתה מתכוון שעברנו מהר מדי מ"אווירת סוף" ל"אווירת סוף קורס"?
בחירות 2021 731173
בכנות, התכוונתי לכתוב שהתרדמת היא תופעת לוואי של החיסון השני,אבל אז פחדתי שאני אעצר בגין הכחשת חיסון הקורונה ואחסם לנצח באייל הקורא ולא אקבל יותר כרטיסי אשראי ולכן לא יודע איך יצא לי אווירת החיסונים. מפחיד.

אבל כן, אנחנו באווירת סוף השירות בסדיר ואנחנו בדרכנו למיוחדת לפני השחרור ואנחנו שמים זין ומקללים את המב''ס בש'ג רק כי הוא העיר לנו על הלבוש המרושל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים