מתרועעים 758024
תגידו, זה אמיתי הדבר הזה?
מתרועעים 758026
השאלה היא - מי הפיץ את הסרט?
והתשובה (שלי) היא: ביבי. יש לו גישה למי שצילם את הסרט ויש לו אינטרס להוריד קצת את לוין.
מתרועעים 758030
למה זאת השאלה ולמה היא מעניינת?
האם אתה באמת חושב שהתמונות הללו יזיזו למישהו / ישנו משהו? כמו כשביבי התרועע עם מאפיונרים והדבר נשכח מאוד מהר, גם על זה אף אחד לא ידבר עוד חודש.

במוסר הישראלי החדש בו משנים חוקי יסוד כדי להכניס לממשלה מורשע בפלילים עם מאסר על תנאי, מסלול הכשרות של גנבים, שודדים, מעלימי מס, סרסורים, מלווים בשוק האפור, חוטפים ואפילו רוצחים הוא:

1) לפני שהם נתפסים, הם כשרים. אזרחים כמוני כמוך.
2) בזמן המשפט, הם כשרים. זכות החפות.
3) כשהם מורשעים, הם כשרים. שופט אשכנזי מניאק. עזובת׳ך תפרו תיק / הואשמו בשטויות.
4) אחרי הישיבה בכלא, הם כשרים. שילמו את חובם לחברה. חזרו בתשובה. חזרה לסעיף 1.
מתרועעים 758028
קשה להאמין שאתה מופתע, לאור התגובה שלך שמעליה.
מתרועעים 758029
אני לא מופתע. שאלה רטורית.
מתרועעים 758032
ותזכורת לרוצח ישראל חיים קדושים.
מתרועעים 758035
שנתיים על קשירת ''קשר לרצח'' כי היו ''קשיים ראייתיים'' להוכיח נסיון לרצח. אני בהחלט בעד רפורמה מקיפה במשטרה, בפרקליטות ובבתי המשפט.

אגב, חוק הכשרת השוחד שידוע גם כ''חוק המתנות'' יאפשר לקדושים כאלה לתרום לפוליטיקאים. מייקל קורליאונה בטח מתמוגג מנחת.
מתרועעים 758038
הקשר של משפחות הפשע לשלטון הליכוד הוא כבר הרבה מעבר ליחסים ״רגילים" של יחסי שוחד ״קל״ של מתנות וצ׳ופרים בין עבריינים לפוליטיקאים. היחסים הם כבר כאלה של התברגות של ממש של גורמי פשיעה ועולם תחתון ממש בהתפקדות למפלגה, אירועים משותפים ודילים לצבירת כוח וקידום ההשתלטות על רשויות מקומיות.

עומר שם את תיקוותו בהיפרדות לקנטונים. הצחקתם אותי. אנחנו מדברים פה על פשע מאורגן ומשפחות הפשע של מדינת תל אביב והרצליה. שוק אפור, סמים, זנות, פרוטקשן, כסף ורצח. גם את הקנטון הקטן והחמים של מדינת תל אביב הם יקחו לכם.

שח מט.
מתרועעים 758077
מי שלא מכיר את עלילות משפחת קדושים עלול עוד לחשוב מהכתבה שמדובר סתם בעבריינים עם כל מיני סעיפי אישום כאלה או אחרים ותקופות ריצוי כאלה או אחרות בכלא. זה לא עיקר העניין.
העניין הוא שמדובר בפשע *מאורגן*. מאפיה. בוסים, חיילים ועירוב של פעילות עבריינית וגם פעילות יענו לגיטימית במסגרת החוק עם חוזים, נדל״ן, עורכי דין וכל הג׳אז הרגיל של משפחות פשע מבוססות.

לא מדובר אפילו בשחקנים חדשים בזירה. מתוך מסמך שנכתב בידי עובד שגרירות ארצות הברית ובו סקירה של הפשע המאורגן בישראל ודלף לויקיליקס עוד ב-‏2010: ”חמש או שש משפחות פשע שלטו באופן מסורתי בפשע המאורגן בישראל, משפחות אברג'יל, אבוטבול, אלפרון ורוזנשטיין הן בין הידועות ביותר, אבל המעצרים האחרונים וההתנקשויות יצרו ואקום בפסגה, כך ששמות חדשים כמו מולנר, שירזי, כהן ודומרני סגרו במהירות את הפער. קבוצות אחרות שהולכות ונהיות בולטות הן משפחות הררי, אוחנה וקדושים. ישנן גם כמה משפחות יריבות שפעילות בעולם התחתון של המגזר הערבי.”

גם הניחוש בתגובה 758026, אחרי שחשבתי עליו עוד קצת, נראה לא סתם ״לא מעניין״ אלא נראה אפילו ממש לא נכון / לא בכיוון בכלל. זה נראה לי שוב כמו ניסיון של האדם הרציונלי/הסביר לסדר איזה סיפור סביר בראש של מציאות נורמלית (פוליטיקאים יוצרים לפעמים קשרים במחשכים עם גורמים מפוקפקים מאחורי הקלעים), למרות שכל העדויות צועקות לנו בפרצוף שאין שום דבר נורמלי במציאות בה אנחנו חיים (שרים בממשלה הפועלת לביצוע הרס הרשויות מקושרים באופן מוצהר ומפוגן עם הפשע המאורגן בישראל כשיטת עבודה - משתינים מהמקפצה). לא מדובר פה באיזו הדלפה של חומר מפליל שדלף לתקשורת בו מציגים איזו פגישה של אנשים עם משפי שמש וכובעים על ספסל באיזה פארק שמישהו ניסה להסתיר מעיני הציבור והדליף ברגע הנכון. אוסף ״מכובד״ של הנהגת הליכוד (גם מירי רגב, ישראל כ"ץ וח"כ דודי אמסלם ואחרים חגגו שם ולא רק לוין) שרה קריוקי, מתחבקת, רוקדת ומצטלמת לשלל תמונות וידאו ותמונות קבוצתיות של אומרי ״Cheese״ וידיים על המותניים עם אנשי הפשע המאורגן בישראל. זה לא משהו שמישהו ניסה להסתיר - זאת הפגנת כוח *כדי* שתפחדו וכדי שתבינו עם מי יש לכם עסק! השירבוב של משפחת הפשע הזו בסניף הליכוד בהרצליה זה לא סוד כמוס וזה חלק מהפוליטיקה המקומית של הרצליה כבר כמה שנים טובות.
מתרועעים 758080
מדכא.
מתרועעים 758090
מה שאותי הכי מדכא זה שזה חדשות למישהו. אני טוען זאת על הליכוד כבר כמה שנים טובות ותמיד התיחסו אל מה שאני אומר בהרמת גבה. אני מגזים. אני קיצוני. אלארמיזם! ביבי וליכודניקים מתרועעים עם עבריינים כשיטת עבודה כבר כמה שנים טובות והרוב עדיין מתעקש לראות בזבלונים האלה יריבים פוליטיים כאילו מדובר פה באיזה מאבק אידיאולוגי על מדיניות מיסוי, גיוס חרדים, הטיפול בבועת הנדל״ן או עלות הקוטג׳ או משהו בספירות הללו.

ביבי קיבל דירה בפריז כצ׳ופר ממשפחת פשע בפריז ממאפיונרים שהוא התידד איתם ושהיו מעורבים בפרשיות חטיפה, חשדות לרצח ותרמיות של מליארדים? זוטות! הם נעצרו בכלל *אחרי* שהוא היה בקשר ידידות איתם. הוא לא ידעעעע! הליכוד בוחש בעסקאות נשק מאחורי גבה של מערכת הביטחון בעזרת כל מיני קרובי משפחה ועורכי דין מפוקפקים? בקטנה. מרכז הליכוד היה מעורב ובחש בחברות ישראליות של פסאודו ״מסחר״ שמגלגלות מליארדי דולרים עד שהאמריקנים התחילו לבעוט בדלתות של משרדים ברמת גן ולקחת אנשים למשפט בארה״ב וכליאה לעשרות שנים? מה? מי זוכר את זה בכלל? זה צווארון לבן בכלל. בליכוד לא ידעו! הרי הליכוד העבירו את החקיקה נגד התופעה כשהאמריקנים התחילו להתלונן על הפעילות הזאת (שכתוצאה מהחקיקה שינו לזה את השם, עשו קצת ג׳אגלינג במיתוג ועדיין יש חברות ישראבלוף שעוסקות בזה כתמול שלום ומגלגלות מליארדים). הם לא ידעווווו! לא ידעו שזה מאפיה. זה בכלל הייטקס ישראלי! מחשבים! פלאטפורמה!

רל״ב אתם אומרים?
רל״ל אני אומר!

כבר כמה שנים טובות הליכוד זה אירגון פשיעה עם תמיכה עממית שמוברג חזק בשלטון פר אקסלנס. אירגון פשיעה בשלטון - זה לא איזה קונספט חדש או מיוחד שאני המצאתי והיו דברים כאלה בהיסטוריה גם במקומות אחרים. זאת לא סתם מפלגה שאתם לא מסכימים עם העמדות של חבריה. זה לא משהו שהפתרון לו יהיה שיפור ביכולות הדיבייט שלכם. הקרב הוא בכלל לא אידיאולוגי. זה מאבק על כוח וצריך להתחיל להתיחס אליו ככזה. אם ״בר פלוגתא״ זה עדיין מה שאתם חושבים עליו כשאתם חושבים על חברי הליכוד, הגיע הזמן להחליף דיסקט (או SSD או שטח בענן או מה שלא יהיה הדבר הזה שאתם הצעירים משתמשים בו בימנו). זה לא ויכוח על ליברליזם מול שמרנות, מה היא בדיוק היא התנועה הציונית או כן/לא גיוס לחרדים בעד ונגד. זה מאבק בכוחות החושך . מאבק בתרבות הפשע והעבריינות. לא פחות. הבעיה שהיה צריך לעשות זאת לפני עשור כשעלו הדגלים האדומים. יש מצב (אולי) שכבר מאוחר מידי. כנראה שהמאבק האמיתי יהיה כבר כשישראל תהיה כבר לגמרי בצד השני של שיטת המשטר.

ביבי הוא לא המאפיה הליכודית. הוא בסה״כ ה - bosmang. הוא אומנם ה-Crime Minister, אבל הוא רק ה-Crime Minister. אם הוא יזוז, במאפיה כמו במאפיה, אנשים יעשו צעד קדימה וישימו מישהו אחר במקומו והמאפיה הזאת תשאר מאפיה משום שזה לא עסק פרטי של איש אחד אלא אירגון פשע גדול, מסועף, שזרועות התמנון שלו הן עם המון קשרים, כסף, כאבוד, גורמי פשיעה וכוח של המון המון אנשים שנהנים ומצ׳ופרים מהשלטון הזה.

ההתבכיינות הספציפית על ביבי, התקווה המאוסה הזאת ש״יש עוד כמה שפויים בליכוד שיצילו אותנו מהקיצוניים״, הקשקוש המטומטם/תמים והמנותק מהמציאות הליכודית של הניסיונות מעוררי הרחמים של הליכודניקים החדשים, ההתיחסות אל המפלגות החרדיות כאל הבעיה הכי מהותית של ישראל, זה ששמים דגש על המשוגעים של הציונות הדתית, התקוות לאיזו ברית מדומינת ומצוצה מהאצבע עם המתונים של הליכוד, מפספסת מי היא המפלגה הרקובה ביותר והמסוכנת ביותר בישראל שהולכת לסיים את המפעל הציוני (לא כמטפורה אלארמיסטית של הפגנות ודיבור היפרבולי אלא ממש ככה בעולם האמיתי הזה שאתם רואים מהמרפסת).

רק הליכוד יכול.
מתרועעים 758092
עכשיו אני סותם את האזניים וצועק "לה לה לה".

לא ראיתי כלום במיטה שלי, אני אומר לך!
מתרועעים 758093
טוב. הנה בננה. כמו שירדן אומר - קצת אסקפיזם. הלכתי לשחק ב-PSVR2 החדש ולשתוק.
מתרועעים 758098
זה מכניס את הדרישה לשליטה בועדה למינוי שופטים למגירה חדשה לגמרי של שחיתות.
מתרועעים 758099
כן. זה בדיוק העניין. אנחנו עדיין דנים באסטרטגיות הפתיחה שלנו, כשמישהו הולך לעשות פה שח מט (מובטח?) בעוד כשניים/שלושה צעדים.
מתרועעים 758101
בוא לא נצטייר ככה נאיביים. כרגע נךחמים מול ההחלטה של ועדת השופטים במלוא העוז. ואם היא תעבור השלב הבא הוא בג''ץ.
אחת מהמורות הראשיות של ההפגנות והמחאות זה להכשיר את דעתם של בג''ץ ושל שומרי הסף, לכך שהם צריכים לעמוד לצד החוק ולא לצד הממשלה הבלתי-חוקית הזו.
ושאם יהיה צשבר חוקתי, שומרי הסף יקבלו גיבוי מהציבור להגן על הצד הנכון.
מתרועעים 758103
אחת מהמטרות*
מתרועעים 758104
אשרי המאמין.
מה שלא הבנתי עד עכשיו, זה מדוע אתה כל כך בטוח שהבג"ץ יזדרז לפסול את החוק לועדת בחירת השופטים?
אתה זוכר שמתוך 15 השופטים, 10 או 11 נבחרו לפחות בהסכמת נתניהו?
נכון שיש להם אינטרס להגן על עצמאותם ועל הלטיפונדיה שלהם. מצד שני, אתה ממש בטוח שסולברג יצביע לפסול את החוק?
שמע, מה אמר בעלה של אחת השופטות, גילה כנפו-שטייניץ, בראיון רדיו. "השיטה הנוכחית בועדה לבחירת שופטים היא טובה מאד, אבל גם השיטה של הרפורמה אינה סוף הדמוקרטיה". גם הביע סוג של תמיכה ברפורמה וגם לא הסתבך עם אשתו. אלו חבריו ויועציו של נתנ'. זה המילייה. אל תבנה כלום עליהם.
מתרועעים 758105
בענייני מחאה אני בתפקיד החייל הזוטר שבקושי הציץ מהשוחה. טר״ש. בזכותך ובזכות עומר ונאומי הקצינים שלכם אפילו אני Yossarian הקטן והפחדן שוכנעתי להצטרף להפגנות. אני לא מדבר על זה ולא מעביר ביקורת על זה.
לא אמרתי בנ״ל שום דבר נגד פעולות המחאה ו/או אסטרטגיה. אני אפילו לא מדבר בכלל על המחאה. אני מדבר על התרכזות השיח הפוליטי ב-‏10 השנים האחרונות בדברים הלא נכונים. מדברים כל הזמן על הבדלי אידיאולוגיה בין שמאל לימין, במקום לשים את הדברים החשובים במרכז - הקשר בין פוליטיקאים לפושעים. בשיח שלנו הון-שלטון-עולם-תחתון תמיד יש תחושה שאת החלק האחרון מוסיפים כגימיק/סיסמה להפגנות ושזה לא בעצם תאור מדויק של המציאות.

מה שאני מדבר נגדו הוא >>>שתוכן השיח של המיינסטרים<<< לא מתרכז בעניין החמור והלדעתי כל כך מזעזע הזה - הליכוד היא מפלגה רקובה של אנשים שמתרועעים עם עבריינים ולגמרי שוחה חופשי באגם הפשע המאורגן בארץ ואפילו באוקיינוס של המאפיות מעבר לגבולות ישראל. משום מה בעשור האחרון הנושא הזה הוא ממש בשוליים וצריך להזכיר אותו שוב ושוב (לדעתי) בלי להפסיק כי זאת האמת והאמת הזאת מחרידה הרבה יותר מכל דבר אחר (לדעתי ואני מוכן לנמק למה זה יותר מחריד מהנושאים האחרים). השיח מתרכז בתיקי האלפים על מתנות/חשד לשוחד של איזה פוליטיקאי ואישתו עם איזו חמגשית או שמפניה ו/או צועקים נתניהו-צוללות ומתרכזים בזה, למרות שיש סימנים די ברורים ש*כל* המפלגה הזאת היא פח זבל של שחיתות והתנהלות של מאפיונרים. חלק ממש מתרועעים עם עבריינים בלי בושה וחלק אחר מסכים עם ההתנהלות הזאת בשתיקה (או לכל הפחות עדיין לא משתינים מהמקפצה) וחלק גדול הוא אפילו לא פעילות של חברי כנסת אלא התנהלות כללית של מרכז הליכוד הרקוב עד העצם. אני לא מדבר על איזו עבירה ספציפית פה או איזה סעיף של עבירה שם עם סעיפי אישום פורמליים (99% מהפעילות של כל מאפיה אף פעם לא מגיעה בכלל לשלב שרשויות החוק ממש פותחות תיקים פורמליים שמטפלים בהתנהלות המאפיה). אני מדבר על זה שזה נראה ממש כמו אירגון פשע וזה אפילו משהו שליכודניקים כבר לא חושבים שצריך להסתירו - מתרועעים חופשי עם עבריינים. הקשרים שיש למפלגה הזאת אפילו חוצים גבולות ויש להם קשרים עם מאפיות מסביב לעולם.

השיח הזה על הקשר בין מרכז הליכוד למאפיונרים הוא מאוד בשוליים בשיח הישראלי. המרכז היום של השיח הוא על הצורך לאזן בדמוקרטיה בין רשויות, השוואה אקדמית בין שיטות שונות לבחירת שופטים מסביב לעולם וכל מיני דיונים אקדמיים שכאלה על הסכנות של עריצות הרוב מול אמון הציבור במערכת המשפט. כאילו אנחנו באיזה דיבייט כדי לבדוק את ידיעתנו האקדמית בשיעורי אזרחות ולא במאבק על הסניטציה של חיי היום יום שלנו וגירוש אנשי הביוב והצחנה שהתחילו להשתלט על הרשויות בישראל. זה כמו לפצוח בדיון על זכות הקניין עם מישהו בדיוק ברגעים שהוא בועט לך בדלת הבית ומתחיל להעמיס חפצים. אולי נצא לדבר עם הנהג שממתין לו במשאית כדי להגיע איתו לאיזו פשרה או להבנה לגבי מושג הקניין הרוחני? הרי הוא לא נראה קיצוני ואלים כמו השודד בדירה שכבר התחיל לשבור לנו חפצים בזמן העבודה. הם שניהם רק עובדים ביחד.
מתרועעים 758108
אני לא אומר שאתה לא צודק. סוג היחסים שמקיימים פוליטיקאים עם פושעים בישראל הוא מן הסוג שבאופן תאורטי אמור להיות בלתי מתקבל על הדעת בכל מדינה מתוקנת. אנשי הפשע המאורגן הם סרטן אלים במיוחד שברגע שהוא מצליח לשלוח גרורה לגוף, קשה מאד להיפטר ממנו. לכן באופן עקרוני, אפילו תמונה עם עבריין כזה, אמורה לפסול פוליטיקאי מייד.
למרבה הצער, כנראה שלא זו התמונה בפועל. ויש כאן שני עניינים.
א. התרשמותית נראה שהליכוד גרוע מכולם, אבל לא בטוח שיש לו חזקה על הנושא הזה. יש בישראל 3 קבוצות של עבריינים "דביקים" במיוחד לפוליטיקה: אוליגרכים מבריה"מ לשעבר, עברייני צווארון לבן מצרפת ועבריינים חרדים שמצאו מקלט בארץ. אני לא חושב שיש סימטריה בין שאלת הקשרים עם העולם התחתון לבין התפלגות הצדדים במשבר החוקתי הנוכחי.
ב. אני חושב שאתה מפספס גם בנקודה עד כמה צריך לחשוד בדיווחי התקשורת. במשבר העיתונאות של העידן הנוכחי, אמצעי התקשורת להוטים במיוחד לנפח כל ידיעה לכיוון הסקנדל והקטסטרופה, לצורך ושלא לצורך, בצדק ושלא בצדק. בליכוד (וכנראה לא רק שם) התפתח סוג מיוחד של קשרי ציבור המתבטא בביקור בארועים של פעילים תוך החלפת מתנות וברכות. לא בטוח שהקשרים הם הרבה מעבר לכך. התמונה שציירת עשוייה להיות תוצאה של ניפוח ואלארמיזם ע"י עיתונאים בעלי אג'נדה וחשבונות פוליטיים.
הרושם שלי מן ה"ה רוטלוין הוא שמדובר בצמד עם קשיי תקשורת עם בני אדם, גאונים בעיני עצמם ופאנאטים אטומים בעניינים פוליטיים. לא התרשמתי שיש להם קשרים מיוחדים עם העולם התחתון. אולי אני טועה, אבל הייתי מהמר שברמת ניקיון הכפיים האישי הם טובים יותר מגנץ, אייזנקוט, רם בן ברק וליברמן.
זה אולי נשמע לך ירחמיאלי ותמים לחשוב כך לאור הדיווחים מפרשת קדושים מהרצליה. אני חושב בכל זאת, שעדיין חסר אימות לכך שהקשרים בין פוליטיקאים בליכוד לבין אנשי הפשע המאורגן הם משהו מעבר לתצלומים של לחיצות ידיים וחיבוקים בבר מצווה של מי שהוצג להם כפעיל שטח בכיר של הליכוד.
בקיצור, מסריח עד השמיים, ומספיק כדי שאף אדם שומר חוק לא יתקרב אפילו לליכוד, אבל לא פלילי.
מתרועעים 758110
ב. ״לא בטוח שהקשרים הם הרבה מעבר לכך.״

אין דבר כזה. אף פעם לא היה דבר כזה, לא סביר שיהיה דבר כזה ולא יהיה דבר כזה אי פעם בעתיד ובשום מקום בעולם. קבוצה של שרים בממשלה לא הולכת לבית של עבריין מוכר, מתחבקים עם מאפיונרים ועושים שמח רק בשביל הגינונים, בלי שיש יחס תן/קח בין אירגון הפשיעה לבין האירגון הפוליטי/השלטון. הדבר הזה שתארת הרגע נשמע לי כל כך הזוי ומנותק מאיך שהעולם האמיתי עובד, שאני אפילו לא יודע איך להתחיל להתיחס אל זה. באותה מידה יכולת לתאר לי סיטואציה בה חזירים עפים מעל ארובות חדרה.

העקרון הזה של ניקיון כפיים, נראות ומראית עין לא נולד בשיטות המשטר המודרניות בגלל הצורך לטהרנות וכדי שבפוליטיקה יסתובבו רק מלאכים שאפילו לא מסוגלים לחשוב על חטא. העקרון הזה נולד כי ההנחה הזאת ש - Power corrupts - always היא מהסבירות שבהנחות והיא נלמדה מהניסיון הארוך והמר של המין האנושי עם מה שקורה לאנשים באופן לגמרי טבעי כשהם מגיעים לעמדות מפתח ותפקידי שלטון. זה לא מיזנטרופיה אם זה פשוט נכון.

לגבי אישים מושחתים במערכת שהם לא בליכוד: בשום מקום לא רמזתי (אפילו לא קצת) שכל סוג של שחיתות שאפשר לחשוב עליה נמצאת רק בליכוד. אתה מתפרץ לדלת פתוחה בעניין זה. ובכל זאת אני מתעקש - משהו מיוחד ושונה קורה עם מפלגת הליכוד במאה ה-‏21 וזה מגובה בדוגמאות.

״בקיצור, מסריח עד השמיים, ומספיק כדי שאף אדם שומר חוק לא יתקרב אפילו לליכוד, אבל לא פלילי.״

פלילי? מה קשור פלילי? מישהו אמר שלרקוד ולשיר זה פלילי? ברור שזה שלוין ישב ליד איזה בקבוק קולה ושמע את אמסלם שר למיקרופון זה לא פלילי. זה שיח הפורמליזם המשפטי ואותי השיח הזה דווקא מטריד ולא מרגיע. כל אחד פה נהיה מפכ״ל, יועץ משפטי, עורך דין ו/או מישהו שמנתח את המציאות דרך המשקפיים של דיני ראיות. באף שלי, האימוץ החולני הזה שלנו האזרחים של השפה המשפטית הפורמלית הזאת, זה ריח הריקבון שאחז בחברה הישראלית. כל כך הרבה זמן מדברים ומתוכחים פה עם כל מיני שפטלים ואנשלוביצים על פרטי הפרטים של תיקי האלפים של נתניהו שהצליחו לטמטם גם אותנו קצת ולהרוס לנו לגמרי את הכיול הראוי של חוש הריח שלנו לשחיתות. עם הגישה הזאת של ״אבל לא פלילי״ אפשר פשוט להמתין קצת כדי שהליכוד פשוט יעשו ״רפורמות״, יבחרו למערכת אכיפת החוק והשיפוט את האנשים ה״נכונים״ לצרכיהם, יחוקקו עוד כמה חוקים והופה עוד מעט הרבה דברים שעושים בליכוד יהיו פורמלית לגמרי לא פליליים (ודברים אחרים, למשל להפגין נגד השלטון, אולי כן יהיו). פוליטיקה פי אלף יותר נקיה לישראל! רק הליכוד יכול.

״לחיצת ידיים בבר מצווה של מי שהוצג להם כפעיל שטח בכיר של הליכוד״

זה לא בר מצווה ומפגש רנדומלי בין אנשים שלא מכירים זה את זה באיזה אירוע ולוחצים את היד בנימוס למישהו שהם לא בטוחים מי הוא בדיוק. אני מתעקש שאתה מסרב לראות דברים שהם כבר מן המפורסמות. לא מדובר פה במישהו עלום שם ששרי הליכוד לא מכירים והם ידעו בדיוק באיזה בית ובאיזו כתובת הם מתארחים. הם לא נקלעו לשם בטעות. מדובר באנשים ידועים ומוכרים בהרצליה ובקרב חברי ליכוד ומתפקדי הליכוד. או בקיצור - אויש. די נו. התסריט הזה של מפגש אקראי עם מישהו שלא יודעים מיהו פשוט לא מחובר למציאות.

והכי חשוב, אני בכלל לא מדבר ספציפית על הוידאו הזה. לא בגללו עיצבתי את דעתי שהליכוד זה אירגון פשיעה עם תמיכה עממית. זאת סתם דוגמה אחרונה בסידרה ארוכה של דוגמאות שחשבתי שיכולה לעזור קצת לשכנע את אלו שעדיין מתעקשים לא לראות.
מתרועעים 758119
[מחיאות כפיים סוערות]
חידדת כאן מאוד טענה ותיקה שלי שהיתה מעורפלת מדי.
בדיונים שלי עם דב כל הזמן ניסיתי למשוך החוצה מהדיון המשפטי הנוקדני לכוון הדיון האתי. לא מה פלילי אלא מה ראוי. למותר לציין שהעליתי חרס בידי.
טענתי שהתוצאה במשפט היא לא העיקר, וגם לא ההעמדה לדין, אלא עצם ההשתנה בקשת על כל נורמה מוסרית וחוקית, ועל העדר כל אתיקה.
פעמים רבות ציטטתי את החלטת היועמ"ש רובינשטיין בפרשת ההובלות (עמדי)- "לא היה בנו מי שיכול היה כאזרח להביט אל התמונה בלא תחושה קשה".

באת ושמת את הדברים על השולחן - "האימוץ החולני הזה שלנו האזרחים של השפה המשפטית הפורמלית הזאת, זה ריח הריקבון שאחז בחברה הישראלית".
בדיוק כך!

לצערי השחיתות המאפיוזית אינה מוגבלת לליכוד.
פרשת טוני ליברמן בה העדים נעלמו, התאבדו או איבדו את הזכרון תוכיח.
נניקשווילי ובן אליעזר.
ש"ס.
ויותר אחורה גנדי וחבריו.

גם לי נראה שבליכוד המצב הקשה ביותר. סרטן בדרגה 4.
ישראל ביתנו יותר טוב? הקרצינוגנים האלה השתתפו בקואליציה של כוחות האור.

השאלה מה עושים. לא רק בקשר לליכוד אלא גם כדי
שאחרי 20-30 שנה בשלטון יש עתיד והמ"מ לא תראנה בדיוק אותו הדבר.

לדעתי הצעד הראשון הוא אימוץ הקוד האתי לחברי ממשלה. זה שממוסמס עוד מימי אולמרט, וטחנתי כאן על כך בעבר.
אימוץ מיידי של הקוד האתי היה פעם במצע של יש עתיד.
מתרועעים 758123
הצעד הראשון? *זה* הצעד הראשון?
איפה אתה חושב שאתה חי?!

זה כמו להרהר מה הצעד הקטן והראשון שראוי לך לעשות על הירח בזמן שאתה יושב לא מגולח על ספה מרופטת עם כרס מבצבצת ובקבוקי בירה ריקים מפוזרים סביבך ובקושי מצליח לזכור איפה הרגליים שלך. מחשבות יפות, אבל אנחנו לא שם. הדיבורים הללו לא שונים במופרכות שלהם מהדיבורים של ״שלום עכשיו״. רעיון יפה שאפשר לכתוב עליו שיר בסגנון Imagine של ג׳ון לנון, אבל אין לו שום אחיזה במציאות הישראלית. אנחנו ברמה של ספק אם נצליח לקום ולעשות צעד ראשון של שטיפת פנים או משהו בסגנון. מה צעד ראשון על הירח עכשיו?

ליברמן הוא אכן גרורה של הסרטן הליכודי. בדיוק כמו שקדימה ואולמרט היו גרורות של הסרטן הליכודי. גם על ברק הסוחר נשק המפונפן במגדלי G, שמעון פרס המקושר שנתן חנינות למאפיונרים ונשיא-המדינה-שיש-יותר-מחשד-סביר-שפעם-היה-שותף-לעבירות ושמר על זכות שתיקה בחקירות (והיום הוא בובה של ביבי והמאפיה הליכודית) אני יכול לפתוח פה את הג׳ורה שלי אם זה היה רלבנטי, אבל מה זה קשור לנושא של שינוי שיטת המשטר בעידוד משפחות הפשע שמתרחש פה עכשיו בזמן אמת בימים הקרובים? ברור שיש גם שחיתות בפוליטיקה הישראלית שהיא לא הליכוד ויש גרורות לסרטן הזה בהרבה מקומות. אבל הליכוד, הו הו הליכוד, פחד אלוהים ומפלצות הספגטי עם מה שהם מעזים לעשות כבר ממש מהמקפצה ובלי בושה. תוצאת הבחירות הללו היו לא פחות מאשר אירוע היסטורי ונקודת מפנה. תחילת הסוף של המפעל הציוני.
מתרועעים 758126
״השאלה מה עושים.״

לפני מה עושים, אני חושב שצריך לגייס אנשים להבנה של איפה אנחנו בכלל נמצאים. אפילו בזה אני לא צופה איזו הצלחה (אפילו חלקית). אני לא רואה בכלל שהאזרחים או אפילו עיתונאים/תקושרת שזה תפקידם בכלל מבינים מה הבעיה (או שיש בכלל איזו בעיה מהותית מעבר לקוריוז טוויטר חולף של רגע וחצי). משהו שצריך להיות כותרת ראשית לאורך שבועות בעמוד הראשי של כל עיתון ולהרעיד ברעידת אדמה את המדינה ברעידת אדמה 7.3 בסולם ריכטר (שרי ממשלה וזה שמקדם ״רפורמה״ בועידה למינוי שופטים מפזזים להם, שרים, מתחבקים ורוקדים כמוזמני כבוד בבית פרטי של בוס ברשימות המשטרה של משפחות הפשע של ישראל) מופיע לרגע בכמה עיתונים, צונח לידיעה צדדית במדור ״פלילים״ ונעלם לו לתהומות הקוריוז והידיעות הצדדיות. עבודה עיתונאית על מי המשפחה, איפה הם גרים, מה הם עושים ובוחשים במרכז הליכוד בהרצליה, איך הם קשורים לגורמי פשיעה נוספים בישראל, מה ההיסטוריה שלהם, מה הקשר של הפוליטיקאים שלנו לאנשים האלה... כתבות המשך שקושרות את כל זה למקרי העבר ולפוליטיקה המקומית בהרצליה ובכלל הפשע המאורגן של מדינת תל אביב עם משרדים בממגדלים הגבוהים ואיך אפילו המאפיה הזאת מקושרת למקומות הקצת אפלוליים של ה״הייטקס הישראלי״. הקשר והסכסוכים עם גורמי פשיעה אחרים בישראל. הוצאה מהאוב של ההיסטוריה של מפלגת הליכוד והקשר של המפלגה עם העולם התחתון ופשעי צוורון לבן (וקצת פחות לבן עם כתמי דם) בקפריסין, צרפת, ארה״ב ואיי מס. העורכים חושבים שכל זה הוא לא מרגש ולא משמעותי ולא רלבנטי בכלל למה שקורה פה. קהות חושים כללית. התחרפנו לגמרי.

על הפוליטיקאים אנחנו מתלוננים ומציעים להם ועדות אתיקה? כל החברה פה רקובה עד העצם ומושכת בכתפיים לגבי דברים שאמורים להוציא אותנו מהכלים. אולי נתחיל לחשוב על צעד ראשון של הקמת ועדת אתיקה לאזרחי ישראל, בזמן שאנחנו מגרדים את הכרס, יושבים על הספה ולא זוכרים אפילו איפה שמנו בכלל את הרגליים.
מתרועעים 758129
בפועל: הצעת לא לעשות כלום.
מתרועעים 758131
לא מסכים.
מתרועעים 758134
אז מה כן אפשר לעשות?
מתרועעים 758140
ספציפית בנושא הריקבון הליכודי: בייבי סטפס. צריך קודם להסכים מה הבעיה לפני שאפשר לדבר על לפתור אותה. קודם כל אני חושב שצריך לעבוד על שינוי השיח. לדעתי יש התחנפנות ועצימת עיניים למידת הרקבון שאחזה במפלגת הליכוד ודגש יתר על תיקי האלפים של נתניהו. אני מתקשה אפילו למצוא אנשים שמסכימים עם דעתי שמשהו מאוד (מאוד) רע קרה למפלגה הזאת ואנשים עדיין מאמינים שאפשר למצוא גשרים אל המתונים בין הפוליטיקאים של הליכוד. מתיחסים עדיין למפלגה הזאת כאל אירגון אידיאולוגי שאפשר לפנות אל הפוליטיקאים שבו במישור הרעיוני ולא כאל האירגון הפשע המאורגן שהוא באמת. עד שלא (לכל הפחות) ניראה בעצמנו ונראה לאחרים את הקשר בין הפשע המאורגן בישראל לבין מפלגת הליכוד, לא יהיה אפשר לחשוב על לעשות משהו נוסף בנושא. אם היתה הסכמה אצלנו, היה אפשר לדבר על הצעד הבא שהוא קמפיינים בלתי מתפשרים על הזוהמה הליכודית. משהו שמתנגדי ה-Brexit הבינו בבריטניה שעובד על ההמון שנמצא בטראנס התמיכה הוא חזרה בלתי מתפשרת ושלא מרפה שוב ושוב ושוב ושוב ושוב על האמת הקוהרנטית והמוסכמת של המחנה שלך, בלי להתבלבל ובלי החשש ל״פגיעה ברגשות״ ואז דברים יכולים לזוז קצת בראש המוסת של חלק מההמון (וחלק זה כל מה שצריך). אם נמשיך לפחד ולדבר עם גמגומים מהוססים (או בכלל לא) על הקשר בין מפלגת הליכוד לבין הפשע המאורגן בישראל, מתוך איזו תקוות שווא שנצליח לגייס בין פוליטיקאי הליכוד הנקיים-יחסית איזו אוזן קשבת, אנחנו חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון.

אז מה לעשות? לשנות את השיח זה לגמרי לעשות. הצעד הראשון הוא שאנחנו צריכים להפוך את המילה ״ליכוד״ למילת גנאי. כתם. משהו לא לגיטימי, לפחות בצורתו הנוכחית בו מירי רגב עונה את התשובה המגעילה הבאה כשעיתונאי שואל אותה ״גם את היית שם?״:
"כן, גם אני הייתי. רפי קדושים הוא פעיל ליכוד מרכזי ששילם את חובו לחברה. הוא עושה היום הרבה מאוד חסדים, מעורב חברתית וקהילתית, נשוי ואב לילדים מקסימים. זה קורה, שאנשים נופלים וקמים".
״מדובר על אדם שריצה עונשי מאסר.״
״"בסוף אדם שעשה טעות שילם עליה על פי חוק וחזר למוטב. התפקיד שלנו לחזק ולעודד את מי שחזרו למוטב. רפי קדושים עשה את זה בצורה טובה וראויה".

ומה עושה העיתונאי פח זבל אחרי התשובה הזאת שבמקום נורמלי עיתונאי היה חוגג על עד כמה היא תשובה מרתיחת דם? זהו. כלום. אין מה להגיד בנושא ועובדות נוספות להציג. באווירה הציבורית של היום ובאופי השיח של המחנה צמחוניים שלנו הוא כנראה חושב שהוא קיבל תשובה סבירה ולגטימית מפוליטיקאי. נעבור לשאלה הבאה על סדר היום - נאומי נתניהו בטקס יום העצמאות...

אבל להתלונן על התקשורת זה לא לעשות. אז צריך לעשות. למה צריך בכלל לסמוך על התקשורת? למחנה שלנו אין כסף? חשבתי הייטקס. להשתמש בכסף שלנו כדי לעבוד על שינוי השיח זה בהחלט לעשות וזה משהו שזכות הדיבור מאפשרת לנו כמחנה לעשות (כנראה זמני, אבל עדיין). למה התמונות הללו של שר משפטים מפזז בבית של עבריין לא מתנוססות בשלטי ענק במרכז תל אביב ועל שלטי חוצות ובמקום זאת הם נמצאים באיזו כתבה צדדית במדור פלילים, בלי שעברו אפילו 24 שעות אחרי שזה היה כותרת ראשית? מאבק על התודעה זה *לעשות* לא פחות מכל דבר אחר שאפשר לעשות. חסימת ציר ולחטוף זרנוק מים לפרצוף במת״ם חיפה? דווקא אלו הדברים שנחשבים במחנה הצמחונים שלנו כ-״לעשות״?

בעולם דמיוני בו לי ולאריק יהיה Say לגבי עיצוב מדינת ישראל והכללים בה, ברור שאתמוך ברעיונות שלו לניסוח כללי אתיקה לפוליטיקאים ואף סנקציות אוטומטיות ללא צורך בעמידה ברף הפלילי כנגד פוליטיקאים סוררים. אבל זה לא צעד ראשון. זה הצעד ה-‏143 בדרך ארוכה שיש לנו עוד לעשות. זה פשוט נשמע לי מאוד תלוש מהמציאות בה אנו חיים בשלב זה. לא התנגדתי לרעיון המד״ב הזה מבחינה עקרונית. הוא סתם נשמע לי לא רלבנטי. מי יקדם את הרעיון הזה? ליברמן? המפלגות הערביות? ברית פנטזיה של לפיד והליכוד-העברייני? זה לא יקרה בשום תסריט שאני יכול לדמיין.

לגבי מה לעשות באופן כללי: אין פתרונות קסם. אנחנו באופוזיציה. מה אפשר לעשות? להפגין, למחות ואם נגיע למצבים של מרי אזרחי אחרי שינוי המשטר המתוכנן, So be it. איט איז גוינג טו בי אה דוזי.

וזהו, הלכתי להביא לאריק עוד בננה.
מתרועעים 758154
אני רוצה לקשר את הכיוון (המוצדק שלך) לשני עקרונות שאני מדבר עליהם כאן כבר שנים:
1. כל שיח הימין-שמאל אבד עליו הכלח מזמן. הוא לא רק מיותר - הוא מזיק כי הוא מסווה את הבעיות האמיתיות. (בכוונת מכוון).
2. השלטון הארוך מדי של נתניהו הוא מוטציה שגרורותיה ותופעות הלוואי שלה משחיתות כל חלקה טובה בפוליטיקה, התקשורת, השיח ומה לא. שאלת למה ואיך יכולה מפלגה להפוך לארגון פשע? היא יכולה רק כי היא יודעת שהשלטון שלה מובטח. וגם כי היא כבר לא מפלגה במובן של פעם (למרות החזות הפורמלית של בחירות דמוקרטיות פנימיות). היא חצר מלוכה של שליט יחיד. וככה היא מתנהגת. כי כמו שאמרת - כח משחית. וכח מוגזם ומתמשך משחית באופן חמור ומתמשך. הכח המתמשך הזה כבר מרעיל ומשחית את התקשורת הישראלית מזה 15 שנה. עם עיתון משלו וערוץ משלו וסוכני רעל בכל ערוץ אחר. ולכן גם העיתונאי שדיברת עליו לא מתפלץ.
ומכאן, למשל, שהגבלת כהונת ראש ממשלה היא חיונית, ולא פרסונלית‏1. וכנ"ל הגבלה חוקתית נוקשה על כוחה של הקואליציה. *כל* קואליציה.

1 פחחח, אתה זוכר את הזמנים הטובים ש"זו חקיקה פרסונלית" היה טיעון תקף למשהו?
מתרועעים 758157
1. כן.
2. נכון.

אבל פה אני מאבד אותך. ב״מכאן, למשל...״. לא כי אתה טועה. אלא כי זה לא קשור לעולם האמיתי ומה שקורה בו. זאת אותה טעות של אריק עם האתיקה לחברי ממשלה. דיבורים בתאוריה על הראוי הם לא תשובה לשאלה ״מה צריך לעשות״ כשאין לך שום כוח לעשות דברים כאלה. אלו תשובות טובות לשאלות ״מה עושים אחרי שחוזרים לשלטון״. אבל מה שלטון עכשיו? התעוררו מהחלום אנשים והריחו את מגפי העור שהולכים לצעוד איתם על פרצופכם. אלו הצעות מסוג ״ממשלת צללים״, אבל אין ממשלת צללים. יש בקושי צל חיוור באופוזיציה המסכנה הזאת. אלה צעדים 144 עד 213 בעתיד ולא ״הצעד הראשון״. המחנה הזה צריך להתאפס על עצמו ולהבין איפה הוא נמצא.

מה שצריך לעשות עכשיו הוא מאבק רעיוני ומאבק על השיח ואם אנשים לא ישימו על זה אירגון וכסף או לכל הפחות ישנו את האופן שבו הם מדברים וחושבים, זה לא יקרה. גם אם לריב עם מכתזיות זה משהו, זה לא יכול להיות *ה*משהו.

הליכוד היא תנועה אנטי ציונית. חיים לצד וביחד של יד רוחצת יד עם ארגוני פשיעה זה לא פוליטיקה לגיטימית. זה משהו אחר. זה מתועב. פסול. אין מה לדבר עם אנשים כאלה. צריך לדבר רק *על* אנשים כאלה. אני אפילו לא רואה שכולם מסכימים במחנה שלנו מה כל כך גרוע במפלגת הליכוד. יש איזו אשליה מוזרה שהם החלק המתון בממשלה הזאת. מדברים מהשוונג את הדיבור הזה של שמאל וימין כאילו אנחנו לא בשנת 2023 ושר המשפטים שלנו לא יושב ביחד עם מירי רקב ועמסלם-קריוקי ומתרועעים עם עבריינים לפני שהם ממשיכים אל הכנסת כדי להשתלט על הועדה למינוי שופטים.
מתרועעים 758158
מצטרף בשתי ידיים לקריאה להגבלת הכהונה.
שמעתי ורסיה מתונה יותר של הטיעון‏1 שכבר קנתה אותי:
ראש ממשלה שכהונתו אינה מוגבלת ישאף לשוב ולהבחר כל הזמן, ולכן לא ימנה אנשים חזקים וטובים שעלולים להתחרות בו על הכהונה לתפקידים בכירים, והיכולת הביצועית של הממשלה תלך ותדרדר. הדברים הדחופים- בראשם להשאר בשלטון- לעולם ידחו את הדברים החשובים כי לעולם יהיה זמן לדברים החשובים אחר כך.
ראש ממשלה שכהונתו מוגבלת - השיקולים שלו יהיו שונים לגמרי. הוא ירצה להזכר לטובה ולהטביע חותם ארוך טווח בזמן המוגבל שיש לו ולכן ימנה דווקא אנשים חזקים וטובים (אותם הוא גם יטפח כמחליפים שלו בבוא העת כדי שימשיכו את דרכו). כיוון שאינו יכול להשאר בשלטון הוא יעסוק בדברים החשובים.

____________
1 ועוד ממישהו ששקל לפני הבחירות להצביע לבן גביר "כי צריך קודם להקצין לצד השני כדי לחזור לאמצע"
מתרועעים 758159
טוב, אם עוסקים במד״ב, אז גם לי יש מה להוסיף. הגבלת כהונה זה טריביאלי, אבל צריך יותר. למשל, לבטל את החוק הארור שמפזר את הכנסת בגלל הפלת/החלפת ראש ממשלה. מה מכניסים מערכת פוליטית שלמה לבלאגנים ומציקים לבוחר כי הנציגים הנבחרים החליטו לערוף את הראש או כי איזה איש הסתבך באיזו סנסציה? הרי אף אחד לא שאל את הבוחר מי יהיה ראש ממשלה גם בסבב הקודם. העם לא בוחר ראש ממשלה. שיחליטו המפלגות בינן לבין עצמן איך מחליפים את הראש, שיהיה מנגנון לסבב המלצות חוזר לנשיא שוב ושיעזבו את ציבור הבוחרים בשקט. בחירות לפרלמנט לא צריכות להיות תוכנית ריאליטי לבחירת פרצוף פופולרי על ידי הציבור. לכו לראות טופ מודל או משהו אם זה מה שחסר לכם בחיים. העם צריך להפסיק להתעסק בשטויות הללו. את תפקיד ראש הממשלה צריך להחזיר למימדים הראויים לו - מינוי מיניסטריאלי לתפקיד זמני לאדם מסוים בזמן מסוים והופ יאללה מישהו אחר בהקדם האפשרי, בלי להתרגש וכאילו לא קרה כלום. לצאת מנקודת ההנחה שאף אחד לא ראוי לתפקיד. בעיקר אלה שממש רוצים אותו.
מתרועעים 758288
פיזור הכנסת עם הפלת הממשלה נועד לתקן מצב גרוע שהיה לפניו: ראש הממשלה היה נתון לסחיטה מתמדת של מפלגות הקואליציה שלו, ומה שערער את יציבות הממשלה.
מתרועעים 758289
זה לא תיקן והוסיף נזקים. לבטל.
מתרועעים 758290
אנסח זאת אחרת: עם צמצום כוחו וחשיבותו של תפקיד ראש הממשלה, אין שום משמעות לסחיטת ראש הממשלה. סחטנות תמיד תהיה (קוראים לזה פוליטיקה) אבל היא תהיה מפוזרת בין הכוחות המרכיבים את הקואליציה. תרצה הקואליציה שתחליף 20 פעם במהלך הקדנציה את הראש שלה (חוץ מ PR גרוע לקואליציה, לא תהיה לכך שום משמעות וכל הקואליציה תפסיד מזה). אין סיבה שזה יפריע ליציבות הממשלה - הקואליציה היא בין מפלגות ולא איסוף של ילדים תחת השגחה של איזה אבא משגיח.
מתרועעים 758292
''אין סיבה שזה יפריע ליציבות הממשלה'' - אתה אולי צעיר מכדי לזכור את אלכס גולדפרב, המיצובישי והתרגיל המסריח.
מתרועעים 758293
ליתר דיוק: אי אמון קונסטרוקטיבי, שבו רוב חברי הכנסת מציגים קואליציה חלופית, עדיין אפשרי. לכן אין מניעה חוקית להצעה של אלוקארד.

ראש הממשלה הוא יושב הראש בישיבות ממשלה. נראה לי שזו סמכותו העיקרית. בעיקרון איד גם מניעה שהוא יוותר וולונטרית על חלק מסמכותו הזו בצורות שונות בלי לשנות את החוק.
מתרועעים 758294
זקן מספיק.

התיקון למצב ההוא צריך להיות החלשת תפקיד ראש הממשלה (עד כדי שאין משמעות לסחיטתו) ולא חיבור פצצה לראש הממשלה שמפילה את הקואליציה אם סוחטים אותו.
מתרועעים 758166
להגבלת כהונה יש גם חסרונות. אם ראש הממשלה הוא צעיר, הוא יכול לנצל את סיום הכהונה שלו לדאוג לתפקיד הבא שלו (אולי דירקטור באיזה חברה שצריכה טובה באיזה בעיה רגולטורית). אם אין לו שום אינטרס להבחר שוב הוא יכול להתעלם מהרצון הציבורי. אם הוא יודע שהוא בא לתפקיד לתקופה מוגבלת הוא יבחר להתרכז בנצחונות מהירים על פני תיכנון לטווך ארוך ולהתעלם מבעיות מבניות. לקראת סיום הקדנציה שלו חברי המפלגה הבכירים שלו עלולים להעדיף את האינטרס האישי שלהם (=להחליף אותו) על פני טובת המדינה וכו'. תחשוב על הקדנציה השניה של ניקסון לעומת הקדנציה השניה של רוזוולט.
מתרועעים 758160
טוב, הצצתי לתוך חדר השינה והיה שם משהו. לא יודע מה, כי סגרתי את הדלת מהר וברחתי.

לגבי מה אפשר לעשות- אני חושב שהקואליציה הנוכחית כבר הפסידה את הבחירות הבאות (אותם שלשה מנדטים קובעים כבר עברו לצד השני. more to folow ככל שהקואליציה תמשיך בנתיב הזה), והשאלה החשובה היא מי יתפוס את מקומה.
לשאלה אם יהיו "הבחירות הבאות" או שיהיו, אבל not as we know it- התשובה שלי היא שאין ולא יהיה בכח הממשלה לחבל בבחירות עד הבחירות הבאות. כיוון שהמחאה כבר הגיעה למסה קריטית היא רק תתעצם. כל ניסיון לחבל בבחירות יתקל במשבר חוקתי שבו בית המשפט ינצח.
בכל זאת השלטון בידי פוליטיקאים, והם תכלס שפנים. הליכוד מבין רק כח, ולמחאה יש את הכח, על כן הם לא ילכו למשבר חוקתי. אפילו אם החוק האלק מרוכך לבחירת שופטים יעבור (אני לא רואה סיבה טובה שבג"ץ יפסול אותו, אבל מה אני מבין) אין לקואליציה לאן להמשיך משם.
מתרועעים 758165
אולי. זה התסריט האופטימי ואני עדיין לא רואה את מה שאתה מצליח לראות.

התחזית שלי (כבר אחרי תוצאות הבחירות, עוד לפני שלוין נאם את נאום הרפורמה שלו) נשארת בינתיים כפי שהיא ולי נראים שהשלבים של מעבר אל משטר הכלאיים הצפוי אחרי תוצאות הבחירות הללו, עדיין פועלים על פי התוכנית ושאנחנו עדיין רק בשלב א׳ ולגמרי On track. ההתנגשות עם בית המשפט העליון זה לא באג של התוכנית שלהם אלא הפיצ׳ר. זה צעד שח מט די פשוט וצפוי מצידם. זה לא מה שהם חוששים ממנו אלא בדיוק הכיוון אליו הם רצו להגיע מההתחלה. Its a trap!

1. החקיקה תמשיך בכל הכוח. צפה לכל מיני דיבורים ריקים על הצורך להקשיב לצד השני, תוך כדי זה ששמים פס אחד גדול על הצד השני.
2. זה שעל חלק מהחוקים בג״צ כנראה יצטרך להעביר ביקורת או לעשות לכל הפחות צפצופים של פרפורי סחבת זה By design של החקיקה הזאת ולא בעיה שהם לא חשבו עליה. זה הכלי שבעזרתו הם יצדיקו את ה-D9. הביקורת השיפוטית שיפעיל בג״צ, אלו יהיו רק הפרפורים האחרונים של הרשות השופטת העצמאית בישראל. לא ה״ניצחון״ אליו אתה מיחל.
3. כל זה זה רק שלב א׳ של התוכנית. את הכאוס שיתגבר פה והקרע בצבא העם האויבים סביבנו (שגם רוצים ישראל עם משטר לא יציב) ינצלו כדי להוסיף משבר ביטחוני על המשבר החוקתי. וזה יהיה הממתק האמיתי אליו הקואליציה ממתינה.
4. המשבר הביטחוני הצפוי לא יהיה משהו שיפריע לשינויי שיטת המשטר אלא זאת בדיוק הרוח הגבית שהארדואניזציה/פוטיניזציה של מדינת ישראל צריכה ומחכה לה. שכח מהפוליטיקה הרגילה אליה התרגלת של מאבקים סביב הסטטוס קוו וצעד קדימה צעד אחורה סקובידו. אש, כאוס ותמרות עשן זה לא הסיוט שלהם. זה הדלק איתו הם יבנו את מדינת יהודה. זה מה שהדיקטטורה העממית העולה ברשות העבריינים תשתמש בו כדי לבצע את מהלך ההפרד ומשול במחאה ורק אז תתחיל לראות את ההסתה האמיתית כנגד השמאלנים האנרכיסטים הבוגדים. בינתיים ראית רק את קצה המזלג לשנאה שתשפך פה בחודשים הקרובים כלפי המחאה. אני מנחש שתחת האיומים החיצוניים רוב עם ישראל *כן* יצופף שורות, כן ירכין ראש וכן תתחיל לשמוע מיותר ישראלים שעומדים לידך היום בהפגנות ועושים איתך שרירים משפטים כמו ״אני מסכים, אבל לא שווה להתאבד על זה, אין לנו ארץ אחרת. זאת לא השעה״. כנ״ל לגבי המילואמניקים שעושים היום שרירים. חלק אמנם יממשו את האיום וצה״ל יהיה חלש יותר בגלל זה, אבל צה״ל לא יתרסק כי מספיק אנשים יעדיפו את האחדות על הסכנה הקיומית (בין אם היא מדומינת או אמיתית).

בבקשה תחזור להגיד פה אמרתי לך עוד מספר חודשים, כי גם לי נמאס לחיות בתוך הראש המבאס שלי ואני גם רוצה שהתסריט שאתה מתאר יהיה נאמן יותר למציאות.
מתרועעים 758204
אמרתי לך‏1

עכשיו נהיה מעניין.

האם עצירת החקיקה תחליש את המחאה?
תכלס המחאה היא נגד השליטה של החרדים והחרד"לים הפרזיטים בקואליציה והניצול שלהם (בעזרת הנאשם, שסיבותיו עמו) את השליטה הזו לכפיית הערכים שלהם על המדינה. זאת היתה הקזוס בלי, ומאחר שצצה אל פני השטח היא לא תלך לשום מקום.

מה יקרה בליכוד?
האם יצליחו להפוך את גלנט ואדלשטיין ל"סמולנים" ויעיפו אותם (לזרועותיהם המצפות של סער וגנץ)
או שסימני חולשה של נתניהו יציתו קרב ירושה של הכל בכל (יש שם המון מועמדים בעיני עצמם לראשות התנועה).

בכל מקרה נראה כמו מט בשניים-שלשה מהלכים‏2. החרדים והחרד"לים הולכים להפסיד כי הענק הרדום התעורר.‏3

______
1 אולי קפצתי מוקדם, בלי לבדוק אם יש מים בבריכה, אבל העובדות הן
1. שלמחאה יש כח להשפיע על פוליטיקאים מהליכוד.
2. שנראה כאילו נותרו בכירים בליכוד שהמדינה מעניינת אותם.

2 בהסתייגות האוטומטית שהאופוזיציה לא תתקע לעצמה כדור ברגל כהרגלה.

3 לא היה להם מושג. הם חשבו שהם מובילים רוב מוצק, אחרת היו ניגשים להפיכה המשטרית עם הרבה יותר זהירות וערמומיות. עוצמת המחאה מצד הרוב האמיתי היתה הפתעה מדהימה עבורם. רק כשהענק התעורר התגלו המימדים האמיתיים שלו.
מתרועעים 758205
אתה קופץ מוקדם מידי.
מתרועעים 758207
״תכלס המחאה היא נגד השליטה של החרדים והחרד"לים הפרזיטים בקואליציה״

אני יודע שחלק גדול של אנשים יוצא להפגין כשהוא חושב שמשם הסכנה, אבל (לדעתי) הם טועים והם חיים באשליות שהליכודניקים הם פרטנר לעתיד שאיבד קצת את הדרך כי הם חברו לקיצוניים. זאת טעות. הסכנה הגדולה ביותר למדינת ישראל היא הליכודניקים ולא החרדים/חרד״לים. את ההפיכה הזאת מובילה קודם כל האידיאולוגיה של הליכוד ושל מצביעי הליכוד. להציג את זה כאילו הליכוד נגררת אל תוך האירוע זה להתעלם מהתמורות האידיאולוגיות (והאירגוניות-עברייניות-והקשרים-עם-הפשע-המאורגן) שהליכוד ומצביעי הליכוד עברו ב-‏10 עד 15 השנים האחרונות. אנשים כמו אמסלם, יריב לוין, קרעי וידידי המפלגה כמו משפחת קדושים הם לא נטע זר במפלגה הזאת. הם הם המפלגה וביבי הוא רק ראש המאפיה ולא המאפיה עצמה. יש סיבה למה ליכודניקים שמרנים כבדים כמו בגין, לימור ליבנת, מרידור וכו׳ הסתכלו על הליכוד ולא האמינו שזה מה שנהיה מהמפלגה שלהם.

גם אם נניח שיהיו מורדים בליכוד (לא נראה לי. לדעתי אלו שמצפצפים כרגע יבחשו קצת אבל יצביעו עם המשמעת הקואליציונית כמו טטלה) ההפיכה המשפטית אפילו לא צריכה 61 אצבעות כדי להמשיך קדימה בתוכנית. העברת החוקים עם פחות מ - 60 אצבעות זה משהו שיכול לעבוד עבורם כדי להגיע לשלב שלהם של התוכנית בו מגיעים למשבר החוקתי בו הם מעוניינים. זה אפילו יכול לעזור להם כי במקרה כזה יהיה יותר קל לבג״צ לפסול חוקים שלא עברו עם 61 אצבעות.

״בכל מקרה נראה כמו מט בשניים-שלשה מהלכים‏״

אין לי מושג על מה אתה מדבר. אם בשלב הזה אתה רואה מט בשני מהלכים של המחנה שלך, אתה בנאדם הרבה יותר אופטימי ממה שחשבתי.
מתרועעים 758208
כן. אני אופטימי.
קרה כאן מפץ גדול שהוציא בעיות גדולות שטואטאו מתחת לשטיח אל האור.
הציבור משלם המיסים והמשרת במילואים התעורר ונמאס לו להיות פראייר.
אלקין סער בנט ושקד לא פחות ימניים מכל אחד בליכוד ובכל זאת הם לקחו את הצד השני והשתתפו בקואליציה נגדו. אני רוצה להאמין שזה משום שהם הסתכלו על טובת המדינה.
כעת בליכוד יש עוד כמה בכירים שלא יכלו להשתיק עוד את קול מצפונם.
אם יוקאו החוצה (כמו רבים וטובים לפניהם) לליכוד לא יישארו עלי תאנה. זו תשאר מפלגת המטורללים. האגף הפופוליסטי בליכוד יהפוך לליכוד כולו. ברור שתמיד ישארו לו מצביעים מכביסטים, סליחה, ליכודניקים שרופים. אלו שווים לדעתי גג 20 מנדטים. וזה מה שהליכוד יקבל בבחירות הבאות.אם הוא יסיר מעליו את כל עלי התאנה.
נתניהו במלכודת - הוא לא יכול להרשות לעצמו לאבד אותם כי בלי עלי התאנה האלה הוא יאבד טונות של מצביעים. הוא גם לא להחזיק אותם (כי אז הוא חלש ותתחיל מלחמת הירושה.)
מתרועעים 758211
אני מאד רוצה להידבק באופטימיזם שלך. בינתיים השיירה עוברת.
מתרועעים 758212
לו התמונות שטמקא בחרו היו מייצגות, היה לי יותר קל להידבק. גיבורי היום נראים שם כאילו קיבלו זה עתה ידיעה שפצצת אטום איראנית התפוצצה בקריה.
מתרועעים 758213
האידיאולוגיה המטורללת שאנחנו חיים בדיקטטורת בג״צ, הדיפסטייט ואנשי לטאה שווה הרבה יותר מ-‏20 מנדטים והיא איננה רק אידיאולוגיה של ליכודניקים שרופים. הליכודניקים חובבי הדמוקרטיה הליברלית שהם פרטנר לאיזו ברית-אחים עתידית אלו דיבורים על חדי קרן ופיות. אין דברים כאלה בעולם. השלבים בהם עפו שבבים של מתונים מהמפלגה הזאת הם שלבי עבר והתהליך הדבולוציוני של המפלגה הזאת אל מפלגת פח הזבל של פשע מאורגן שאנחנו רואים היום הוא תהליך שכבר הגיע אל סיומו.

הכוח האלקטורלי שיש לאנשים כמו גלנט לליכוד הוא במקרה האופטימי איזה 2 מנדטים וגם 2 המנדטים הללו הם בעד ביצוע ההפיכה‏1, אבל בכל מקרה הדיון בשלב זה על תוצאות הבחירות הבאות או מה הרכב הכנסת בסיבוב הבא הוא לא סתם אופטימיות אלא רתימת העגלה לפני הסוסים וניתוק מוחלט מהמציאות בה אנחנו חיים. המציאות היא שלוין המתרועע עם עבריינים ומשפחת קדושים עדיין על הגה שינוי המשטר בישראל. בינתיים השיירה עוברת.

____________________
1 הם אולי לא מסכימים עם הדרך הלא זהירה בה עושים אותה והיו רוצים בישול פרגמטי וארוך יותר של הצפרדע בסיר, אבל המקום אליו הם רוצים להביא את מדינת ישראל הוא בדיוק אותו המקום שלוין, רוטמן וקרעי רוצים להביא אותה אליו. במובן מסוים גלנט, אדלשטיין, דיכטר וביבי הם מסוכנים יותר לשיטת המשטר מאשר לוין, רוטמן וקרעי. אם הם היו מובילים את הליכוד, אותה החקיקה היתה עוברת יותר לאט, עם טונים פחות לוחמניים ויותר בשקט.
מתרועעים 758214
1 ברור שביבי הוא סכנה עצומה לשיטת המשטר. הוא הוא ראש פירמידת הרעל, השחיתות, הדורסנות והשאיפה לדיקטטורה. הוא ולא אחר.
בלעדיו, השמות האחרים שם שווים הרבה פחות מנדטים וכוחם להשחית קטן הרבה יותר משלו. וגם המוטיבציה שלהם להשחית קטנה יותר - סה"כ הם לא נאשמים בשלושה תיקים פליליים חמורים וצריכים דיקטטורה כדי לחמוק מאימת הדין.
מתרועעים 758306
הסקרים מראים אחרת.
וגם אנקדוטלית אנשים שאני מכיר שהצביעו ליכוד ועכשיו מתבישים.
וגם חיים ביבס ופנחס עידן שהבינו לאן נושבת הרוח.
אם הליכוד נשאר רק עם האגף הפופוליסטי שלו אין לו אפילו 20 מנדטים (כי בן גביר לוקח לו 4-5)

מה שחסר עכשיו זה רק פוליטיקאי עם ביצים שיהיה מנהיג המרכז.
רצוי קצת מסורתי, קצת ימני, לא תל אביבי ולא מרחביה, ושיודע להתבטא בחריפות. והכי טוב שיהיה לו כינוי כמו ביבי בוז'י והרצי.

אולי בוגי?
מתרועעים 758363
1. לגבי הסקרים, הייתי מציע להמתין לסקר הערב של פילבר בעניין ‏1.
2. לגבי הקצת מזה וקצת מזה ולא מזה וגם מזה - זה כמו להדפיס מנהיג בתלת מימד.
----------
1 שעד כה היחיד שדייק בסקריו האחרונים בבחירות האחרונות ולראות באמת אם יש מגמה שכזאת.
מתרועעים 758370
1 סקר עכשיו 14:
הליכוד 30
המחנה הממלכתי 23
יש עתיד 19
שס 10
יהדות התורה 7
הציונות הדתית 6
ישראל ביתנו 6
עוצמה יהודית 5
חדש תעל 5
רעמ 5
מרצ 4
גוש נתניהו 58
מתרועעים 758373
וזה, אם אני מבין נכון, כשהעבודה לא רצה עם מר"צ ובל"ד לא רצה יחד עם חד"ש תעל ושתיהן לא עוברות את אחוז החסימה? אם זה נכון - נראה לי שאפשר להגדיר את זה כקריסה.
מתרועעים 758375
על פניו מהסקר הנוכחי יש שינוי כיוון משמעותי מצד לצד בחלק הרך. צריך לראות איך זה יבוא לידי ביטוי בהמשך אם המחאה תדעך או בנסיבות פוליטיות אחרות.
מתרועעים 758377
אם סוקר הבית של הקואליציה מוציא סקר שבו בקונפיגורציה מקסימלית לקואליציה וקונפיגירציה מינימלית לאופוזיציה הקואליציה מפסידה 10% בתקופת ירח הדבש של הקואליציה (אנחנו עדיין ב-‏100 הימים הראשונים, לא?), זה פשוט קריסה. זה נשמע לי כמעט לא סביר. מן הסתם זה ישתנה, אבל אם הסקר אמיתי, זה יכול להסביר למה נתניהו שינה את דעתו בקשר לקידום הרפורמה/מהפכה.
מתרועעים 758379
זה יכול יותר להסביר גם למה אב''ג כבר לא מאיים יותר על נתניהו.
מתרועעים 758381
כיצד?
מתרועעים 758383
מצד שני, הטענה שלהם היא שלא מדובר על הפסד של 10%, אלא 5% שהחליטו לא להצביע. אם זה נכון‏1 אז הסקר הזה חסר משמעות לחלוטין.

1 על סמך התוצאה השניה שלהם (שבמירוץ תלת ראשי נתניהו מקבל 44% ול-‏7% אין עמדה‏2) אני לא בטוח שזאת כל התמונה.
2 הדרך שהם בוחרים להציג את התוצאות היא פשוט מעצבנת. זה לא יחודי למכון הזה, אני חושב שזה מאפיין את כל המכונים הפוליטיים בישראל. אם אני לוקח פרסום של סקר אמריקאי אקראי אני מוצא שם את כל השאלות, את התפלגות המשיבים לפי אחוזים ולפי המפלגה בה הם תומכים ועוד מליון פרטים. וזה לא מאפיין של מכון אחד, גם הם, וגם הם מביאים הרבה יותר נתונים. וזה לא רק בארה"ב, זה גם בבריטניה. העובדה שכל מה שהם נותנים זה מנדטים, במיוחד בהתחשב באחוז החסימה הגבוה, הופכת את הסקרים האלה לכמעט חסרי חשיבות. היכולת שלנו להסיק מהם מסקנות היא מאד מצומצמת.
מתרועעים 758366
כתרגיל בהיסטוריה ניסיתי לאייש את ממשלת Pierre Waldeck-Rousseau [Wikipedia] בפוליטיקאים ישראליים. זוהי ממשלת האחדות והפיוס הרפובליקנית שנסתה לאחות את צרפת לאחר פרשת דרייפוס.
הכי קרוב למקורצריכים להיות יאיר לפיד בתור רוה"מ עם יואב גאלאנט בתפקיד שרהב"ט. הממשלה הזו, מלבד המרכז צריכה לכלול גורמים שמרניים מתונים מן הליכוד, את ליברמן, מפלגת שמאל ואולי מפלגה ערבית.
יש שתי בעיות בתסריט הזה
א. ולדק-רוסו היה פוליטיקאי מקצועי לא מאד כריזמטי. הוא הצטיין במו"מ והסכמים בחדרים האחוריים בין פוליטיקאים ובעלי עניין. יאיר לפיד מצטיין בינתיים בנאומים "ספרותיים" ולא מגלה כישרון או חשק רב לעיסוק בפוליטיקה של יומיום.
ב. קיומן של מפלגות דתיות. בצרפת היו חוגים דתיים חזקים מאד, אבל היתה גם הפרדה בין דת למדינה שלא אפשרה כהונה של אנשי דת בפרלמנט. הדתיים יוצגו בפרלמנט ע"י שמרנים ומלוכנים חילוניים. דבר זה איפשר לדתיים גמישות רבה יותר (כיון שהם עצמם לא נאלצו לחתום על שום הסכם).
טעות קריטית עשה בן גוריון כאשר אפשר השתתפות מפלגות דתיות. הוא פעל בסביבה שונה מאד. החרדים הקיצונים בכלל לא השתתפו בבחירות, ה"מזרחי" היתה קטנה ומתונה והיו מפלגות דתיות שהיו מפלגות לויין של מפא"י. המודל הזה אפשר אפילו הקמת מפלגת חזית שכללה את כל המפלגות הדתיות. בקיצור הדתיים היו שותף טוב שאפשר איזון מול מפלגות קיצוניות יותר בשמאל ובימין. אני מניח שאילו בן גוריון היה מקבל הצצה לתקופתנו, הוא היה מתעקש על הפרדה בין דת למדינה. ברגע שאלוהים נכנס לפוליטיקה, מתחילות הצרות הידועות מקדמת דנא של הכנסייה מול המלכות.
מבחינה זו יכול להיות שהמודל הערבי-איסלמי עדיף. בעולם האיסלמי לא יעלה על הדעת משטר כופרים, וחכן הממסד הדתי הוא תמיד נפרד ומשלים לשלטון האזרחי. כלומר לא יתכן שהממסד הדתי יהיה לעומתי לשלטון.
דז'ה וו 758428
תסריט חדש של פיוס או אחדות (מה שנקרא לפני היות הליכוד, ממשלת ליכוד לאומי) עשוי לעלות בין פוליטיקאים. המעבר של מנדטים מן הליכוד לרשימה הממלכתית מחזק את המרכיב של אנשי ליכוד לשעבר במפלגה ומעלה על הדעת ממשלה פריטטית חדשה שמרכיביה יהיו הקואליציה הקיימת ומנגד הרשימה הממלכתית.
נראה שחלקים בליכוד סבורים שתבשיל הימין המלא מלא כבר הקדיח. עם שרה ויאיר נתניהו לא הולכים לקלפי וכדאי לשנות הילוך אם לא רוצים להמשיך להזרים מנדטים אל הצד השני.
בצד השני, בני גנץ הרבה יותר ימני ממה שנוטים לחשוב. אפפעם לא היתה לו סבלנות למושבי האופוזיציה ומרץ, מפלגת העבודה ורע"ם, זה לא ממש כוס התה שלו. מבחינה זו, טובה עשתה עמו המחאה, שהזיזה אותו אל השוליים. הוא לא ממש השתתף בה ובאופן רשמי הוא לא חייב לה דבר.
הברית הפריטטית החדשה כמו קודמתה תבנה על שחיתות פוליטית. דרעי יחזור לממשלה, נתניהו יקבל עסקת טיעון וגנץ יקבל סופסוף את ראשות הממשלה.
המכשלה בתסריט הזה היא שזה כבר סיבוב שני. בינתיים נתניהו לא נעשה אמין יותר (בלשון המעטה) וקשה לראות בני אדם שוכחים מהר כל כך את ה"בגידה" הטרייה כל כך.
אלא שהפוליטיקאים אינם ככל האדם. אנשים כמו גנץ ואייזנקוט עשויים למצוא את הפיתוי של השררה כהצעה שאי אפשר לסרב לה.
ההנחה היא שממשלת האחדות החדשה תאלץ לאשר את כל ההטבות הסקטוריאליות של המפלגות הדתיות כך שלא יהיה להן אינטרס לפרוש מברית גנבי הסוסים הזאת.
כנגד זאת כבר ראינו שהימין היהודי מונע ע"י אנרגיות של "אזרחים סוג ב"' (בלשון הגזמה) ועשוייה להתפתח תחרות של הקצנה ימינה בין שולי הליכוד לאיזור הבן סמוטביר.
מה הסיכוי של התסריט הזה? קשה לנחש. כל מה שאפשר להגיד הוא שמי שמוכן להסתופף בממשלה עם אוחנה, אמסלם, בן גביר, דיסטל, סטרוק, סמוטריץ ורוטמן, ראוי לכבוד הזה.
דז'ה וו 758430
ברור שגנץ. הרי סער ואלקין ימניים פאר אקסלנס. אחרת לא היה יושב איתם ביחד.
המ"מ הוא בעצם בן דמותו של הליכוד של פעם.
אין לגלנט ברקת ואדלשטיין שום מניעה אידאולוגית לחבור אליהם ולהשאיר בליכוד רק את האגף הפופוליסטי שיילחם עם בן גביר על קולות לה פמיליה.

מצד אחד - בדיעבד קואליציה עם המ"מ במקום בן גביר וסמוטריץ' היתה חוסכת מאיתנו את הטרלול של החודשים האחרונים.

מצד שני - יצא כל כך טוב מהטרלול הזה שבדיעבד לא הייתי מוותר עליו:
1. הרוב הדומם קיבל קריאת השכמה ונענה לה.
2. כל בעיות העומק צצו אל פני השטח ודורשות התייחסות מהציבור ומהפוליטיקאים, שכבר לא יכולים לטאטא אותן מתחת לשטיח כי 1.
3. נתניהו נכנס לפינה האחרונה על הלוח המשובץ (לא ראיתי עדיין מכתב פיטורין לגלנט) והפיראנות מרחרחות את המים. (כן כן, ערבוב מטאפורות)
4. ציבור משלמי המסים ראה שיש לו כח שלא היה לו מעולם. סוג של פלא- הכלבים נבחו מספיק חזק כדי לעצור את השיירה!
דז'ה וו 758434
4. הכלבים נבחו מספיק חזק כדי להשהותע̶צ̶ו̶ר̶ את השיירה!

משום מה אני מתקשה להבין את גודל ההישג.

אני מסכים איתך שיש סיכוי קטן שמהעז‏1 הזה ייצא מתוק, אבל יש סיכוי הרבה יותר גדול שכל מה שהושג עד כה הוא האטת הקצב, והתהליך יימשך כפי שקרה למשל בהונגריה.
__________
1- או מהעִיזים שהוכנסו כדי להוציאן מאוחר יותר, תרגיל שהתפוצץ בפנים של רוטלוין כאילו היה רימון הלם בידיו של מאיר סוויסה.
דז'ה וו 758435
הפסימיות הזו, או שמא ראיית המצב המפוכחת, היא הדלק שממשיך להניע את המחאה. לכן טוב שכך.
דז'ה וו 758436
אתה טוען שלפחות במקרה הזה הפסימיות מכילה מנגנון של השמדה עצמית, ואני יכול רק לקוות שאתה צודק. בדרך כלל יתרונה העיקרי של הפאסימיות הוא שהמציאות מוכיחה שהיא היתה מוצדקת.
דז'ה וו 758437
ואם מישהו צריך עוד קצת שמן במדורה: "לדברי דרעי, "אבל אם מישהו ינסה לנצל את הרצון הטוב שלנו ואת האחריות שלנו, הוא ימצא קואליציה מאוחדת, חזקה, מגובשת וצודקת בכנס הקיץ, שתפעל בחכמה, בלי טעויות, כדי להעביר שלב אחר שלב את כל השינויים". דרעי ציין כי "בוא לא נשכח - החוקים כבר מוכנים לקריאה שנייה ושלישית, לא צריך לחכות עוד חודשים. ברגע שנרצה אפשר להיכנס למליאה ולהעביר את החוקים"."
דז'ה וו 758440
ואם אכן אלו פני הדברים ושום דבר לא נלמד בשבועות האחרונים, עולה שוב שאלת יום הזיכרון ויום העצמאות המתקרבים. ודומה שרצוי הפעם לדייק את התגובה.
השתתפותנו בטקסים עם אבירי הממשלה והקואליציה הזאת פשוט לא תעלה על הדעת. דומה עלי שסיסמת ה"אין לי ארץ אחרת" פוסלת את כל מיני הטקסים האלטרנטיביים.
לא בטוח שכולנו מסכימים איזו ארץ אנו רוצים, אבל ברור לכולנו שאין זו ישראל של קואליציית הימין המלא מלא.
נראה לי שההגיוני ביותר הוא שננהג ע"פ מסורת בית אבא ונשב הפעם לבדנו בחושך ונניח לעדת הנבלים המשתמטים והשוטים שהמליכה עצמה עלינו, לחגוג את יום העצמאות שלהם בקרב חסידיהם. יתמלאו המושבים מלא מלא בחובשי כיפות ובובואים, יתבשמו להם בדחיית כל מה שאינו הם וישירו לעצמם שירי מה יפית.
כִּי אֵין זִכְרוֹן לֶחָכָם עִם-הַכְּסִיל, לְעוֹלָם: בְּשֶׁכְּבָר הַיָּמִים הַבָּאִים, הַכֹּל נִשְׁכָּח, וְאֵיךְ יָמוּת הֶחָכָם, עִם-הַכְּסִיל.
דז'ה וו 758441
עד כמה שאני שומע ומעריך, המשפחות השכולות ימחו על דעת עצמן ולא צריך שהמחאה תדחוף לשם את האף.

לגבי הטקס - עוד חזון למועד.
דז'ה וו 758443
קטונתי מליעץ למשפחות השכולות מה יעשו. כל אחת מהן תעשה לפי הבנת. המחאה בודאי אין בכוונתה לבזות את החללים, אבל גם ביום הזכרון ואולי בעיקר ביום הזיכרון אין שום רשות לכבד את שלטון הפשע, מחריביך ומהרסיך.
דז'ה וו 758442
אני אמשיך לחגוג את יום העצמאות.
סבא שלי מצד אבא, על שמו אני קרוי, נפל במלחמת השחרור.
הדודים שלי, מצד אמא, לחמו במחתרות, בפלמ''ח ובמלחמת השחרור.
אבא שלי לחם בששת הימים וביום כיפור.

אני חוגג את המדינה שהם לחמו ובנו בשבילי ובשביל הילדים שלי.

מחובתי לדאוג שאף אחד לא יהרוס את המדינה במשמרת שלי.
אני לא אתחבא בבית. זאת המדינה שלי ואני גאה בה.
אני לא גאה בממשלה, אז ביום הממשלה אני לא אחגוג.
ומי ישא את החרפה? 758444
ומה, לית דין ולית דיין? ואפאחד לא מהרס ומחריב את המדינה בדרך ההסתה והשחיתות? אין אחריות אישית? זה הכל עניין של אידיאות ואמיתות אלטרנטיביות ועולם כמנהגו נוהג?
מתפרעים קצת, מניפים דגלים קצת, חוסמים לבני אדם את הדרך ובליל הפסח שוכחים הכל מתחבקים ולוחצים ידיים וזובחים בשר ותוקעים בשופרות?
אפאחד לא אמר לא לחגוג את יום העצמאות. איני רואה שום היתר לכבד, על הדרך, את מנהיגי המדינה הזאת, לא במעשה ולא בשתיקה.
נכבד את יום העצמאות בכך שנשמור על השקט. יתכבדו בקלונם מנהיגי המדינה הנפשעים ויבזו את יום העצמאות ברהב ובדברי הכיבושים שלהם. יום העצמאות חי וקיים בינתיים. מה שכבר אינו קיים זו מנהיגות אחראית ושפויה.
תחי ההתנגדות.
ומי ישא את החרפה? 758445
ואם לא כתבתי, אפשר להשתתף בכל ארוע של יום העצמאות ובלבד שלא ישתתפו בו נציגי הממשלה והכנסת.
דז'ה וו 758446
בראשית, מוקיר ומעריך את גאוותך להיות שייך לדור הלוחמים, אלו שכולנו חייבים להם כל כך הרבה. אני כל כך מזועזע מהרעיונות שגורסות שהגיע העת להוציא את סכיני הגילוח מהפה מבלי לבדוק האם באמת הגיע העת. יש כללים בעניין.

אם נכנס לעולם הדימויים, הרי שאנחנו נמצאים ממש במהלך מתגלגל שמביא עד כה למשחק מצוין שיש בו את כל המרכיבים להיות משחק היובל. נכון לעכשיו התוצאה היא 1:0 לטובת גוש המרכז-שמאל (לצורך הנוחות - להלן: השמאל). ללא ספק גוש השמאל 'שיחק אותה' במחצית הראשונה. הוא עלה בהרכב חסר של שחקנים ולקח לו לפחות חודש כדי להתארגן. אבל הוא התארגן כמו שצריך והתכונן היטב וממש עם פתיחת המחצית הראשונה הפעיל לחץ חברתי מוגבר ועיקבי עם כל המרכיבים שכותבים את התודעה המנצחת. קשה להתמודד מול גלי הדף של המונים ודגלים משולהבים באקסטזה חברתית נוכח ההיסטוריה המצטיירת לפתחם וכך ממש לקראת סוף המחצית החלה לחלחל בלב שחקני הימין ושות' התובנה שכדאי להם לקבל שער עכשיו ולצאת לפסק זמן מיידי או לקבל מט סנדלרים. 1:0 לשמאל, שאפו. הפסק זמן הזה, חשוב כדי לקבל מסקנות ולהפיק לקחים, כשגולת הכותרת היא: הפגנות המוניות שיאפילו על הפגנות השמאל.

ההפגנות יהיו במזג אוויר מצוין, אביבי ולא חורפי כמו במחצית הראשונה. במחצית השניה הרכב המפגינים יהיה שונה. בעוד שבמחצית הראשונה, רוב המפגינים (ובמיוחד בהעדר הפגנות מימין) היו מדור ה-X השמאל-חילוני 'הרציונלי', הרי שבמחצית השנייה, רוב המפגינים יהיו מדור ה Y-Z מהמגזר הדתי לאומי 'המשיחי'. הפעם לא יהיה אפקט, שלט, סיסמא, נאום, דרמה, רשת חברתית, ערוץ, עיתון, דרשה, הפגנה, עימות, אלימות, או הגיג כלשהו שלא יוקצן - שלא ינוסה - שלא יתואר, לא יהיה טיקטוק שהאמת לא תתגלה בו ב-‏20 שניות. באווירת החג והנקיונות השקט מטעה. אבל הפעם יש רצון לנקום לא רק בגלל השער אלא גם בעיקר בגלל ההתנתקות / הפנקס האדום / הוצאה לשמד של אחינו בית ישראל - (מחק את המיותר), שכן הפעם 'אנחנו ' יודעים ש'אתם' - כולכם - עשירים ופריוולגיים וטייסים ושמונה מאתיים ורופאים ואנשי תרבות ואנשי אקדמיה ואנשי כלכלה אנשי הבטחון צה"ל, השבכ והמוסד וכל מי שיש לו מילה כאן במדינה. 'אתם' מוכנים למכור אותנו בשביל האויב. 'אתם' מעדיפים את הבני-דודים על האחים. 'אנחנו' עוד נראה לכם מה זה.

ובניגוד לשוטה, אני לא רואה שום דבר מתוק שיוצא מעז. העזות מולידה רק צרות וצרעות.
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758448
כנראה בטעות, אבל זה נשמע כאילו אתה מתאר תסריט של 2:0.

יש סיבה למה נהוג במדינות (שהן לא צפון קוריאה) שהאופוזיציה היא זאת שמארגנת יציאה של אנשים לרחובות להפגין. הסיבה היא שהפגנות המונים, אפילו כאלו שמאוד מנסות להיות מסודרות ומנומסות, תמיד באות יד ביד עם מעטים שמתנגשים (לפעמים קצת, לפעמים יותר) עם רשויות החוק או עם חיי השיגרה של האזרחים האחרים. הפגנה מטבעה היא תמיד הפרת סדר וערעור השלטון. הפגנות הן משהו שמקרין חוסר יציבות שלטונית והאינטרס של כל ממשל היא השיגרה והשקט ברחובות ולא המוני אדם עם ״רצון לנקום״ ששואגים ברחובות ומחפשים אקשן.

המחשבה שיש כאן סימטריה (מי שיוציא יותר אנשים לרחוב ינצח) היא מנותקת מהמציאות וסימן לכך שהמחנה שלכם לא מבין את האינטרסים של עצמו. אם הלקח של הימין משלושת החודשים האחרונים הוא להמשיך עם החקיקה בכל הכוח ולגבות את זה בהפגנות תמיכה של ההמונים, אז זה הדבר הכי מעודד והכי אופטימי ששמעתי בשבועות האחרונים. אתם מוזמנים להצטרף למאמץ, לצאת לרחובות ולעשות כמה שיותר בלאגנים. בואו בהמוניכם ותנו גם ללה פמיליה ואוהדי בן גביר להתבטא. קולם חייב להשמע (המצלמות מחכות ופתיחת המיקרופונים במרחק לחיצה). זה רק יעזור לזרז את הנפילה של ממשלת הכאוס המתועבת ביותר שהיתה אי פעם לישראל.

בהצלחה ותודה על הצטרפותכם למאמץ תנועת המחאה.
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758449
1. עד כה האופוזיציה לא יצאה למחאה. זאת פעם ראשונה שאני 'שומע' זאת ממך. ככל שהבנתי כל העם יצא למחאה מימין ומשמאל דתיים וחילונים כאחד. אם נכונה הטענה שהאופ' על בסיס קבוע מפגינה וחוסמת עורקים ראשיים, זאת תובנה אחרת. חשוב להבהיר האם המחאה היא נגד הממשלה או נגד הרעיון. מכל מקום, ההפגנות הנגדיות כבר לובשות אידיאולוגיית אד-הוק ומבחינתם זה 'בעד הרפורמה' וכל הנגזרות עם המוטיב הלאומי.

2. לא מן הנמנע שיהיה גם 3:0. אם כי השאיפה של הפוליטיקאים כעת לדעתי היא לבטל בכלל את הליגה.

3. השתדלתי לכתוב אנחנו והם 'במרכאות' כהנחה מוסכמת לכתיבה של 'משקיף'.
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758450
1. עד כה האופוזיציה לא יצאה למחאה? זאת פעם ראשונה שאתה שומע זאת ממני? רגע, מה?

ברור שהמחאה מעוניינת בנפילת הממשלה הזאת. כאילו דה? תגובה 758002. ההתרחשות היא מאבק פוליטי במדינה (עדיין) דמוקרטית ולא מועדון ויכוחים עם שלטים ודגלים. המטרה היא הכרעה פוליטית ולא ניצחון בדיבייט.
כמה פעמים אפשר לכתוב ״כאילו דה״, כדי שיפסיקו לגלות את האמת הפשוטה הזאת כל פעם מחדש? הגילוי תמיד מגיע גם עם פוזה של שרלוק הולמס, כאילו מדובר בפיצוח איזו תעלומה שרב היה הנסתר בה על הגלוי. התשובה היא כמובן שזאת ״הפתעה״ רטורית ולא הפתעה אמיתית. תיאטרון של אמירת ״אההה! תפסנו אתכם!״.

לא תפסתם וזה נאמר מפורשות. את ממשלת בר״ל-סמוטריץ׳-בן-גביר-חרדים צריך להפיל וישא״ק.

המתנגדים לפעולות השלטון הם האופוזיציה על פי הגדרה. השיח הזה של ״מחאה נגד ממשלה או נגד רעיון״ הוא שיח פופולרי בערוץ 14 ודפי המסרים, אבל הוא כולו הבל ורעות רוח. שטויות במיץ עגבניות. חוקי הדיקטטורה שמעבירה הקואליציה הזאת הם לא איזה רעיון פילוסופי / אידאי אלא אוסף קונקרטי של חוקים שחלק חשוב מהם כבר מונח חתום וסגור על שולחן הכנסת לקריאה שניה ושלישית (כל מה שצריך זה תהליך של כמה *שעות* כדי להעביר את החוקים שכבר מוכנים). זאת הקואליציה הזאת שיצאה לבליץ החקיקה הזה (עם התכנון להמשך מדובר בכ- 140+ חוקים לשינויי סידרי משטר) ושהפכה את הנושא הזה לעיקר. אלו האנשים בקואליציה שאומרים בלי להתבלבל שאו שהדברים האלה עוברים או שאין בכלל הצדקה לקיומה של הממשלה. זאת לא המצאה של המפגינים. אז בקיצור - אתה פשוט טועה ו/או מטעה. אין הבדל בין הפגנה נגד הממשלה לבין הפגנה נגד החקיקה. שני הדברים האלה יצליחו או יכשלו ביחד - אי אפשר לעשות את האחד בלי לעשות את השני.
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758451
you got me. בכנות, טענתך שאין הבדל בין הפגנה נגד הממשלה לבין הפגנה נגד החקיקה-היא נאיבית. מה גם שאתה מתעלם מהצד הניטרלי זה שלא מצדד ולא תומך. אתה מתעלם מהעבר של התומכים/מתנגדים ומתעלם מטענות כנות של הצד שטוען שאין חשק לתמוך במאבק למען דמוקרטיה סלקטיבית.

עוד בתחילת התהליך הערתי שככל שתהיה התאמה גבוהה בין הזהות הפוליטית חברתית של המצביעים לבין מטרות המחאה, הרי שהיא תכשל. המהלך הטקטי בנסיגת הימין לא נבע רק כי הם פחדו מהמשך ההפגנות, אלא לדעתי בעיקר כי זהות זאת התרופפה עד כדי שת"פ של גורמים בליכוד ובהסתדרות עם מטרות המחאה. מבחינת נתניהו שמבין קצת בתודעה הפוליטית, זה היה רגע אחד יותר מידי. קשה לקבל החלטות נכונות שבני ביתך נגדך. בחסות ההמונים מהימין וחיזוק הסולידריות הפנימית וזאת לצד הבלטת 'אנחנו' ו'הם' -'אויב' ו'אוהב' - המאבק יהיה נח יותר.

אני זוכר תקופה שתומכי הקואליציה הפגינו נגד האופוזיציה. סטיות פוליטיות הן לא מחזה נדיר ובמיוחד לא בפוליטיקת הזהויות. כך או כך שים לב למרוץ העכברים במשכן הנשיא ואל תבנה על תעודת הוקרה על השתתפותך במאבק ההירואי להצלת הדמוקרטיה הישראלית ברחבת הבימה. זה לא יקרה.
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758452
לא הבנתי 1: אמרת נאיבית ואין לי שמץ של מושג מה הקשר למילה נאיביות (אם כבר מישהו הוא נאיבי, אז זה אלה שחושבים שהתסריט בו ההפגנות מצליחות והממשלה לא נופלת הוא בכלל תסריט שאפשר להעלות על הדעת).

לא הבנתי 2: הזכרת את אלה שלא מתנגדים ולא תומכים ואין לי שמץ של מושג איך אלה קשורים לנושא.

לא הבנתי 3: ״עוד בתחילת התהליך הערתי שככל שתהיה התאמה גבוהה בין הזהות הפוליטית חברתית של המצביעים לבין מטרות המחאה, הרי שהיא תכשל.״
זה שפעם אמרת משהו ועכשיו אתה ממשיך להגיד את אותו הדבר, זה לא הופך אותך ליותר צודק.

לא הבנתי 4: ״כך או כך שים לב למרוץ העכברים במשכן הנשיא ואל תבנה על תעודת הוקרה על השתתפותך במאבק ההירואי להצלת הדמוקרטיה הישראלית ברחבת הבימה. זה לא יקרה.״

כרגיל, פשוט אי אפשר להבין אותך.
אתה אמנם מצרף מילים ושם אותן אחת אחרי השניה, אבל אני לא מבין על מה אתה בכלל מדבר. איזו תעודת הוקרה? איך השתתפותי בדבר כזה או אחר קשורה למשהו שמישהו אמר בפתיל הזה? איך אני רלבנטי לנושא עליו מדברים בפתיל? עוד פעם יצאת מפוקוס.

מרוץ העכברים במשכן הנשיא הוא הצגת תיאטרון. לא סתם הצגת תיאטרון, אלא הצגה מז׳אנר מאוד מסוים. מדובר בפארסה.

סדר האירועים הפשוט והידוע מראש (עוד לפני שהשיחות הללו התחילו) בפרק א׳ של סיפור המשבר החוקתי הוא:
1. עושים כאילו מדברים אצל הנשיא. קשקושי יחצנות ולא יותר מכך.
2. הגעה צפויה מראש למבוי סתום.
3. שני הצדדים מאשימים זה את זה על ניסיון לכפות את דעתם על הצד השני, על תמיכה במצב המנוגד לעקרונות הדמוקרטיים ושהצד השני לא הגיע באמת לדון ״בנפש חפצה״‏1.
4. גם אחרי הפיצוץ בשיחות, גנץ ימשיך לדבר על הצורך להמשיך בשיחות כי הוא מכור לדבר סקר ולדבר שקר והוא ימשיך בקמפיין האינסופי שלו למצב את עצמו פוליטית כהמרכז הקיצוני ביותר בישראל.
5. ממשיכים לסירוגין בין ניסיונות שווא מזויפים לחידוש השיחות לבין המשך הטחת האשמות זה בזה. ממלאים את הזמן עד למושב הבא.
6. בימים הראשונים (כבר ביום הראשון?) בהם הכנסת חוזרת לתפקד, אחרי החגים, מעבירים צ׳יקי צ׳אקי את החוקים בקריאה שניה ושלישית כמתוכנן.

חוסר הודאות היחידי בכל הפארסה הזאת הוא רק לגבי שלב 6. לא בשאלה אם החוקים יעברו או לא (הם יעברו), אלא בשאלה כמה אצבעות תרים הקואליציה בעד. 64 או כמה קולות פחות.

_______________
1 הידעתם? כל פעם כשמישהו אומר בישראל ״בְּלֵב שָׁלֵם וּבְּנֶפֶשׁ חֲפֵצָה״ מלאך מת מצחוק.
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758453
לגבי לא הבנתי 1 ;
A - 'אין הבדל בין הפגנה נגד הממשלה לבין הפגנה נגד החקיקה. שני הדברים האלה יצליחו או יכשלו ביחד - אי אפשר לעשות את האחד בלי לעשות את השני'.

K - 'טענתך שאין הבדל בין הפגנה נגד הממשלה לבין הפגנה נגד החקיקה-היא נאיבית'

מה לא היה ברור לך מתגובתי לתגובתך. אני סבור שתמימות היא לחשוב כמוך שאין הבדל.
-------
לגבי לא הבנתי 2;

A - 'אין הבדל בין הפגנה נגד הממשלה לבין הפגנה נגד החקיקה. שני הדברים האלה יצליחו או יכשלו ביחד - אי אפשר לעשות את האחד בלי לעשות את השני'

K - 'מה גם שאתה מתעלם מהצד הניטרלי זה שלא מצדד ולא תומך
הזכרת את אלה שלא מתנגדים ולא תומכים ואין לי שמץ של מושג איך אלה קשורים לנושא'

A - 'הזכרת את אלה שלא מתנגדים ולא תומכים ואין לי שמץ של מושג איך אלה קשורים לנושא'

טענתך היא שאי אפשר להפריד בין מתנגדי הממשלה למתנגדי הרפורמה. אני מגיב לך שקביעתך החד משמעית בעניין החיבור ההדוק בין המטרות מתעלמת מהצדדים הנייטרלים.

מה לא הבנת ?

--------
לגבי לא הבנתי 3 ; ונניח שהצדק לא איתי, אז?

מה לא הבנת?

--------
לגבי לא הבנתי 4 ;
לא הבנתי מה לא הבנת.
------

לגבי ההמשך 'כרגיל, פשוט אי אפשר להבין אותך' ; תאמין לי, גם לי זה לא קל להבין אותך ואני לא מתלונן.
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758454
"מה לא הבנת?"

כל מה שאתה כותב ואני לא חושב שזה אני. אפרוש בזאת.
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758455
זה כבר יותר מובן.
יוצאים לרחוב 758456
אפרופו "ינצח מי שיוציא יותר אנשים לרחוב", תמיד התיחסתי בהסתיגות להפגנות, לכן זה אולי טבעי שדוקא אני אציע זהירות מסויימת ביחס להישג הגדול של ההפגנות בהשהיית המהפכה המשפטית. אין ספק שההפגנות תרמו להרגשת ההתפוררות של השלטון ובכך תרמו. אבל באותה מידה תרמו הפיטורים המטורללים של שרהב"ט.
לענ"ד הגורם העיקרי להשהיית מזימת ההפיכה היו איומי הסרבנות של אחינו גיבורי התהילה מחה"א. ולראיה מערבולת הכאוס שחוללה בממשל וחשפה את נתניהו כאובד עשתונות והשפילה את שרהב"ט, הרמטכ"ל ומח"א כאחרוני הפקידים נושאי הכלים ומלחכי הפנכה של ממשלת הרשע.
גם לאחר שהתחוללה כל המהומה הזאת כולל חסימת האיילון, לא היה די בכך כדי להספיק להשהייה.
עוד נחשף לעין כל שנתניהו מכר את עצמו, את הליכוד ואת המדינה לחוג שונאים חסרי אחריות ובהם בני ביתו. היה צורך במזימה רבתי שכללה את נשיא המדינה, ארגוני העובדים, המעסיקים, האוניברסיטאות ובתי החולים. לפחות חלק מהם היו שותפים ביודעין למזימה ואחרים פיונים שימושיים.
המזימה היתה להכריז שביתה שלא נקצבה בזמן. מראש תואם שהשביתה תתן לרוה"מ את האפשרות לבצע השהייה מבלי ששותפיו הרדיקלים יוכלו לחבל בה. הוסכם מראש שבתוך שעות ספורות תוכרז ההשהייה והשביתה המזוייפת תסתיים מבלי לגרום נזקים רבים מדי לכל הצדדים. המזימה נחשפה מפני שביבי כבר לא כל כך בשליטה בחבר השוטים שהמליך וההכרזה על ההשהייה נמשכה ונמשכה והיה צורך במו"מ מיוחד עם בן גביר שהוא כפי הנראה מטומטם וחסר אחריות מכדי לשתף במזימה שתוו ביבי ודרעי וכאלו. העיכוב הוליד תלונות של התעשיינים וההסתדרות על ביבי שלא עמד בהתחייבותו וגם הציג אותם כמוקיונים וגם אילץ אותם לשלם את נזקי ה"שביתה" מכיסם.
טוויתי את כל הקונספירציה הזו רק כדי להוכיח שלא היה די בהפגנות בלבד אפילו כדי להשיג השהייה.
אני מודה שמדובר בתאוריית קונספירציה שאיני יכול להוכיח אותה. אבל צאו וחשבו כמה דברים התאוריה הזו מסבירה: הכרזת השביתה של ההסתדרות לאחר שכבר הפריחה איומי שביתה (לפני מתווה הנשיא) ונסוגה מהם, שביתה של ארגוני עובדים שהם בשליטת הליכוד, אוניברסיטת בר אילן, ההתנהגות הקרקסית של יו"ר ועדי נתב"ג איש הליכוד, השביתה הפתאומית ללא שום הכנה ויותר מכל העובדה שלא היתה שום שביתה והכל היה בעצם הצגה של שביתה מלבד שיבוש הטיסות היוצאות מנתב"ג. שימו לב שגם לא היו מחאות של אנשים שאילצו אותם כביכול לשבות בניגוד לרצונם.
תחי ההתנגדות
אין שיוויון אין גיוס
אין ייצוג אין מיסוי
יוצאים לרחוב 758457
כן. יש כאן בלבול מושגי של מחנה הימין. המחאה איננה ההפגנות. ההפגנות הן רק מרכיב אחד של הדבר אותו מכנים ״המחאה״. למחאה מרכיבים נוספים של מרי אזרחי (כמו איום באי התנדבות של הטייסים וכו׳), איומים בשביתות והצגת טיעונים שמזהירים את בעלי האינטרס מפגיעה באינטרסים שלהם (למשל הצבעה על סכנות הרפורמה למשק). זה שההפגנות הן מרכיב הכרחי אבל לא מספיק של המחאה, זאת טענה (לדעתי) שהיא טריביאלית. במילים אחרות: אני מסכים. החקיקה לא תתבצע או תבוטל *רק* בגלל שאנשים החזיקו שלט כזה או אחר ברחוב. אפילו אם אלו יהיו מליון אנשים.

לגבי תאורית הקונספירציה: לא יודע. נשמע לי סופר אבסורדי, אבל בישראל המשוגעת כמו בישראל המושגעת, אין דבר כזה שאין דבר כזה. אולי. מי יודע. לא אפול מהכסא אם זה מה שקרה. אבל אם תאורית הקונספירציה הזאת אפשרית אז גם אחרות - ההנחה שהשליטה של ביבי באירגון הפשיעה הליכודי היא מוחלטת היא לדעתי מיתוס. תאוריית קונספירציה נוספת יכולה להיות שאכן גורמים בליכוד הם אלו שהפעילו מאחורי הקלעים את נשק השביתה/הפסאודו שביתה, אבל יכול להיות שהם עשו זאת כדי לכופף את ידו של ביבי ולא בהוראתו.
יוצאים לרחוב 758463
מאחר שעפ''י הטענות התנהלו שיחות בעניין בין שרה נתניהו להילה בר-דוד (האישה של) או לפחות מהטלפונים של שתי אלה, קצת קשה לראות את הקשר למתנגדי נתניהו, אלא אם כן אתה חושב ששרה הצטרפה אליהם...

בפוליטיקה העכשווית הרעיון שנתניהו הגה את הרעיון כדי שהשהיית החקיקה לא תמוטט את הממשלה בכלל לא נראה לי מופרך. השאלה היותר מעניינת היא אם הוא הסתיר את זה מיאיר. עכשיו, כשמישהו מאיים בתביעה נגד ההסתדרות על השביתה שהתארכה בניגוד לתוכנית, ייתכן שהאמת תתגלה.
יוצאים לרחוב 758473
לא הכרתי את הטענות הנ״ל.

כאמור, לא אפול מהכסא אם יתברר שזה היה מהלך של נתניהו. אכן בפוליטיקה הישראלית זה שזה סופר אבסורדי, זה לא אומר שזה בלתי סביר.
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758461
לחר הפגנת הימין בקפלן יצא לי לשמוע מישהו שהשמיע סנטימנט דומה ואמר בשמחה שהפעם הביביסטים התנדבו לסגור את נתיבי איילון וחסכו למוחים את העבודה.
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758465
לאחר הפארסה של חסימת האיילון ע"י המחאה ומייד אח"כ ע"י אלו שקראו להם אנארכיסטים וטרוריסטים, האם לא הגיע הזמן לחשוב שנית על האקסיומה הישראלית לפיה הפגנה ללא חסימת כבישים בלתי חוקית אינה הפגנה?
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758467
הפגנה ללא חסימת כבישים אינה הפגנה אפקטיבית.

בעולם אידיאלי לא היה צורך לעשות שום דבר בלתי חוקי כדי שלהפגנות תהיה השפעה כלשהי, כי כאשר מספר גדול מספיק של אזרחים יוצא לרחוב השלטון צריך להבין את המסר. בעולם שבו אנחנו חיים חסימת כבישים היא קטליזטור שבלעדיו שום פעילות כימית של ממש לא קורית.
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758498
אם מישהו חייב לי כסף, חטיפת הילד שלו תהיה מאוד אפקטיבית. העניין הוא שגם בעולם הלא אידיאלי שלנו, וגם אם אני לגמרי בטוח שהצדק איתי, זה לא הדבר הנכון לעשות.

אם אתה מצדיק בריונות שמקדמת מטרה ראויה (לדעתך), תצטרך להצדיק גם בריונות של הצד השני למען מטרות ראויות (לדעתו). והחלק הבאמת מרגיז הוא שהבריונות של שניכם, בלי קשר לדיעות שלכם, מופנית כלפי אנשים אקראים שבאמת לא עשו לכם כל רע.
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758502
נכון. אתה בעצם מתאר את הגדולה העיקרית של דמוקרטיה ומערכת משפט מודרנית - הן מאפשרת מנגנון יישוב מחלוקות בין קבוצות ואינדבידואלים (בהתאמה) שיוצר תחושה של הוגנות.
בחברה דמוקרטית, במקום לחטוף את הילד אתה תפנה לבית משפט. בחברה לא דמוקרטית, אתה לא סומך על בית המשפט. לכן תעדיף לחטוף את הילד (או באופן יותר ריאליסטי - לפגוע ברכוש שלו, לפנות לאיזה מאפיונר, או לא להלוות את הכסף מלכתחילה).
זאת אחת הסיבות שמדינות דמוקרטיות מצליחות יותר - כשיש תחושת הוגנות, אזרחים מוכנים לקבל על עצמם את המגבלות שהמדינה מטילה עליהם, לחתום על חוזים, ליזום וכו'.
(כמעט?) כל מקרה בו מפגינים יוצאים לרחובות (או מפעילים כל סוג של מחאה שחורגת מגבולות המותר בחוק) נובע מתחושה של חוסר הוגנות.
מכיוון שתחושת אי הוגנות היא סובייקטיבית, אין באמת דרך למנוע אותה ב-‏100%. חברה דמוקרטית בריאה אמורה לדעת לספוג מקרים כאלה. אם השלטון מייצר תחושת הגונות אצל חלק מספיק גדול מהאזרחים‏1, מדובר בקבוצות שוליות שגם ככה לא יכולות ליצור אי נוחות גדולה מדי. מקסימום אם אי הנוחות תהיה גדולה מדי והקבוצה קטנה מספיק, תיווצר הצדקה ציבורית להטיל סנקציות על המפגינים. האלטרנטיבה היא ניסיון לדכא מיידית את אותן קבוצות, הסתכנות באלימות רחבת היקף ואובדן תחושת ההוגנות לא רק מצד מי שמוכן להפגין, אלא גם מצד כל מי שמזדהה איתם. זה לא בהכרח יבוא לידי ביטוי במרי אזרחי גלוי, אבל אנשים יעלימו יותר מיסים, יבצעו שיתופי פעולה רק עם מי שהם מוכנים לסמוך עליהם אישית, יזמו פחות וכו'‏2.

זה לא עניין של להצדיק או לא להצדיק. זה אחד ממנגנוני היסוד של חברה דמוקרטית.
קריאה לדכא את ההפגנות האלה בכח, בהקשר דמוקרטי, אינה קריאה לצדק, אלא מסקנה שהמפגינים מהווים שוליים מספיק קטנים בקרב הציבור ואי הנוחות שהם גורמים לה מספיק גדולה, שניתן וצריך לדכא אותם בכח. בהקשר לא דמוקרטי, זאת קריאה טריוויאלית מצד השלטון ותומכיו לדכא מתנגדים.

__________________
1 רוב ממש לא מספיק כאן. גם מדינה בה 49% מהציבור איבד אמון במוסדות המדינה היא מדינה מקרטעת.
2 פרטים נוספים ניתן למצוא אצל יוצאי ברה"מ לשעבר, בקרב האוכלוסיה הערבית בארץ וחלקית בקרב האוכלוסיה החרדית.
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758503
סליחה שאני מתערב.

'זאת אחת הסיבות שמדינות דמוקרטיות מצליחות יותר - כשיש תחושת הוגנות, אזרחים מוכנים לקבל על עצמם את המגבלות שהמדינה מטילה עליהם, לחתום על חוזים, ליזום וכו'.'
-----
יחוס ה'הוגנות' למשטר הדמוקרטי (הליברלי?‏1) יותר מורכב לדעתי.

1 רוב מיוחס -תגובה 752380 / שריון מיעוטים וחלשים / מדיניות הרווחה - נכללים תחת הגדרת 'ההוגנות' במדינה הדמוקרטית?
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758505
ברור שזה מורכב. רק שים לב שלא כתבתי "הוגנות" אלא "תחושת הוגנות".
כל אחד יוצק תוכן למושג הזה בעצמו. אם לשני חלקים מספיק גדולים מהאוכלוסיה יש תפיסות הוגנות סותרות, יהיה למדינה מאוד קשה להתקיים בתור דמוקרטיה‏1.

______________
1 כן, "ליברלית". דמוקרטיה לא ליברלית זה משהו שרוב העולם לא יקרא לו דמוקרטיה היום. למשל השלטון ברוסיה, איראן, רומא העתיקה או דרא"פ בזמן האפרטהייד.
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758507
כמשל - במדינה כלשהי בה חצי שכירים וחצי עצמאים, תחושות ההוגנות יהיו סותרות ושונות.

המסגרת הפוליטית הנוכחית - שמיוחסת לפוליטיקת הזהויות - היא לא ייחודית לישראל ויש לה מקבילות דמוקרטיות ליברליות ‏1, והיא מכילה תמיד 'שני חלקים מספיק גדולים מהאוכלוסיה עם תפיסות הוגנות סותרות'. כיום ניתן גם לאחד/להדחיק ‏2 'תחושות' שונות ולהביא אותם לידי ביטוי בתחושה כללית הרווחת שתעסוק בוודאי בהוגנות בין הצדדים : 'אנחנו'- 'הם'.

1 המאבק הוא בעד דמוקרטיה ליברלית ולא בעד דמוקרטיה. אני לא בטוח אם יש מודעות מלאה לאלו שאוחזים בשלטים 'דמוקרטיה'.

2 הימין שכן משרת בצה"ל מוכן להדחיק את הרגשות השליליות שלו כלפי החרדים בעניין זה לטובת איחוד הרגשות הבאות לידי ביטוי בתמיכה בגוש/מחנה.
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758504
היה לי יותר קל לענות לך לו היית מוותר על המשפט הראשון. עליו התחשק לי לענות בקצרה: "נכון. המטרה אינה מקדשת את כל האמצעים, כאילו דה".

הרי לשנינו ברור שאני לא מצדיק אלימות מכל סוג ומכל עוצמה, אלא מדבר על צעדים ספציפיים שנופלים ברף הנמוך ביותר של אלימות, וגם זה רק במובן הרחב של המושג. בהיררכיה שלי, המטרה חשובה מספיק כדי להצדיק אותם, אל לא, למשל, השחתת רכוש מאסיבית שלא לדבר על פגיעה פיזית במישהו.

נכון, זה מעצבן להיות תקוע בפקק מיותר, ובמקרי קצה עלול אפילו להגרם נזק אמיתי למי מאותם "אנשים אקראים" (אם כי ברוב במקרים המשטרה יכולה בקלות יחסית לפנות אותם לנתיבים אחרים). נכון גם שהעמדה הסוקרטית לפיה כל פעולה לא חוקית אינה לגיטימית בשום תנאי היא עמדה סבירה על פניה, ויש לי כמה דברים להגיד בקשר אליה, אבל מאחר שאתה פתחת את התגובה שלך באנלוגיה מעצבנת, הנה הדרך היחידה שאני מוכן להתייחס אליה כרגע: האם לדעתך גם המפגינים בטהרן או במוסקבה צריכים להסתפק בעמידה על המדרכה תוך שהם מנופפים בדגלים ושרים שירי מולדת? ואם החוק אוסר עליהם אפילו את זה, האם עליהם להתפזר בשקט לבתיהם ולחכות ל"בחירות" הבאות או למשיח?

בהנחה שתשובתך שלילית, ובהנחה שההבדל בתשובות נובע מכך שבאירן וברוסיה יש דיקטטורה (לפחות דה פקטו) ההבדל בין מתנגדי ההפיכה לבין אותו "צד שני", ובעצם לבין כל ההפגנות האחרות, הוא זה: אנחנו מרשים לעצמנו להפר את הסדר האזרחי במידה קטנה כדי להילחם באיום שהוא יופר לחלוטין ע"י שלטון חסר מעצורים. כן, נהג חביב, אני מבין שאין לי זכות מוסרית למנוע ממך את השימוש בדרך, ובכך לפגוע זמנית ובמידה קטנה, בחופש שלך מלבד הזכות לא לאבד את חרותי שלי באופן גורף וסופי. זאת לא סתם "מטרה ראויה" אלא מטרה שהקארמה שוזרת עם האופן בו נלחמים כדי להשיג אותה. מה יותר פואטי ומוצדק מזה?

(וזה בלי להזכיר שיחסית למה שנהוג בארץ ובעולם ההפגנות אנמיות בצורה קיצונית, שברומא מומלץ להתנהג כרומאי ושרקדני בלט לא מנצחים שחקני פוטבול גם אם הפלייה שלהם מושלם).
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758506
בעצם אולי הייתי צריך להוסיף גם גילוי נאות: אני לא חוסם כבישים אלא במקום שהמשטרה מאפשרת לעשות זאת, אבל זה לא מסיבות עקרוניות אלא בגלל שאני נחנח חסר תקנה (וראה תגובה 757575).
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 759550
זאת לא תשובה, אבל אולי כדאי לתת להיסטוריון העתידי פרספקטיבה.
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 759554
התכוונת לקשר לעמוד הראשי של ווינט?
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 759572
עוד אופס אחד מבית היוצר של המפוזר שלא מכפר אז''ר. זה היה אמור להיות קישור למהומות בצרפת.
סינרגיית ראשון ושלישי 759576
אז הנה, ככה זה התחיל הפעם - Itai Cellier.
אפשר להיעזר בניתוח ארכני אך מקיף שלא נס ליחו גם בחלוף 5 שנים מאז שנכתב, 13 שנה לאחר דיון 2496.
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758474
שמעת מישהו שמבין את העניין. הפגנות תמיכה בשלטון (כמה שיותר סוערות, אמוציונליות ועושות בלאגנים כך טוב יותר) הן דבר מבורך וגול עצמי של המחנה שלהם. כל הכבוד להם. הייתי שוקל להקצות בהתנדבות חלק מתקציבי המחאה שלנו לפעילות שלהם.
פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם 758483
אני מציע לחלק את השבוע לימים זוגיים ואי-זוגיים. הם חוסמים בזוגיים, אנחנו באי-זוגיים (ומקבלים את שבת כבונוס).
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • alucard
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • הפונז
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • alucard
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • שוקי שמאל
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • alucard
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • שוקי שמאל
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • alucard
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • שוקי שמאל
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • alucard
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • הפונז
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • alucard
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • שוקי שמאל
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • alucard
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • alucard
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • שוקי שמאל
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • alucard
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • שוקי שמאל
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • alucard
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • שוקי שמאל
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • alucard
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • alucard
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • שוטה הכפר הגלובלי
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • alucard
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • הפונז
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • alucard
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • הפונז
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • אריק
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • הפונז
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • שוטה הכפר הגלובלי
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • הפונז
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • kozmo
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • הפונז
  פי אלף יותר עוצמה ליריה ברגל של עצמכם • kozmo
  שאגת העכבר • שוקי שמאל
  שאגת העכבר • האייל האלמוני
  שאגת העכבר • שוקי שמאל
  שאגת העכבר • האייל האלמוני
  שאגת העכבר • שוקי שמאל
  שאגת העכבר • האייל האלמוני
  שאגת העכבר • שוטה הכפר הגלובלי
  שאגת העכבר • שוקי שמאל
  שאגת העכבר • שוטה הכפר הגלובלי
  שאגת העכבר • הפונז
  שאגת העכבר • alucard
  שאגת העכבר • אריק
  דז'ה וו • שוקי שמאל
  מתרועעים • הפונז
  מתרועעים • alucard
  מתרועעים • צפריר כהן
  מתרועעים • אריק
  מתרועעים • הפונז

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים