לא תמים ולא תמימים 8125
נכתב היום ב"ענין המרכזי": התבטאותו הקיצונית של בניזרי, כמו התבטאותו של המקורב לרב עובדיה בענין תאונת האימונים בצאלים כמו התבטאותו של הרב בשבוע שעבר - וכנראה כמו עוד כמה וכמה התבטאויות שאנו עתידים לשמוע - כל אלו- לא פליטות פה הן, וגם לתקשורת לא התגלגלו במקרה. זהו קו פעולה מודע של ש"ס, שנועד להבעיר את הקרקע עוד יותר על מנת למנוע את שובם של מצביעים בחזרה לליכוד, ואף להגדיל את מס' המנדטים בכנסת הבאה.לקרוא ולטול קורה מבין עינינו. הייתי רוצה להאמין שזה לא נכון, אבל כל נסיון שכזה כנראה יהיה בחזקת טמינת ראש - עמוק ברפש.
והאשמה שלנו היא שאנו עדיין מתעקשים להגדיר אותם בתור בבונים פרימיטיוים וכו', ואולי גם בגלל תעוקה נפשית להכיר במציאות העגומה, (זה היה הרבה יותר מענין ונחמד אם זה היה ב"ערוץ 8" ולא מציק לנו בכותרות העיתונים).
רומי נחרבה ע"י הברברים.
יש להם עוד הרבה ללמוד 8128
הרבה מפחדים מסכנת ש"ס, גם אני סולד מהם, אך לפחד מהם? כלל וכלל לא.
ש"ס קרובה למיצוי האלקטרולי שלה. יכול להיות אפילו שהיא הגיעה לשיא כוחה. מה שחשוב הוא שש"ס מבודדת את הפוטנציאל האלקטרולי של 'ישראל השנייה' - כלומר אנשים פרימיטיביים שחשים ניכור כלפי המדינה ותרומתם לחיי המדינה הכלכליים והתרבותיים אפסית.
(זה נשמע קשה וגזעני, כמובן שאני לא אומר שאנשים אלו טובים יותר או פחות, זהו שיפוט נורמטיבי. אך עדיין ניתן להסכים לדברים הנ"ל, ללא קשר לסיבות למצבם של אנשים אלו).
החוק הראשון בחוקתו של מקיאבלי הוא 'הפרד ומשול' כשמבודדים אותם, קל הרבה יותר להלחם בהם ולנסות להשיג את המטרות שלנו (דהיינו, ישראל החילונית, המשכילה והדמוקרטית). שימו לב כמה ההשגים של החרדים ככלל ושל ש"ס בלבד דלים, התקציבים שלהם מיובשים, אנשיהם מסולקים מעמדות הכוח (וזה התרחש כשש"ס היתה בקואליציה!!). זוהי קללת מידאס שלהם, ככל שיגדלו יותר, כך הם ירוויחו פחות. כבר היום משרד החינוך (ויש להזכירכם, סגן שר החינוך היה חרדי!) נותן קונטרה רצינית לגני ש"ס המיובשים (שמתחנכים בהם הרבה פחות ילדים ממה שחושבים).

ש"ס (ללא דרעי) היא מפלגה של טירונים פוליטיים ותקשורתיים. הרב עובדיה אולי גדול בתורה (למרות שהוא קבליסט מושבע) אך בפוליטיקה ובתקשורת הוא ואנשיו מתנהגים כפילים בחנות כלי חרסינה. אולי על קהל בוחריהם דברי הנאצה הללו לא משפיעים (ואולי אף מגדילים את התמיכה?), אך על כלל הציבור הם כן, וככל שמר עובדיה הנכבד ואנשיו ימשיכו בהתבטאויות כך הציבור הרחב וממשלו יצרו את צעדיה של ש"ס וילחמו יותר בעוז במפלגה אנטי-דמוקרטית זו.

נ. מרוד אכן דרש יפה כשאמר "רומי נחרבה על ידי הברברים" אך ברברים אלו, בניגוד לברברים שהחריבו את רומי, משוללי כוח צבאי, כלכלי ועכשיו, גם פוליטי.
יש להם עוד הרבה ללמוד 8130
גם אם ש''ס הייתה קרובה למיצוי פוטנציאל הגדילה שלה, היא המפלגה השלישית בגודלה בישראל. בכל אחת ממערכות הבחירות הקודמות צפו מנתחים שונים שש''ס עתידה ליפול ותמיד היא הגדילה את כוחה. מצביעי ש''ס הם לא אנשים פרימיטיביים מנוכרים מהמדינה אלא אנשים שחשים (בצדק או שלא בצדק, זה לא משנה) שהמדינה מתנכרת להם. רובם המכריע אינם חרדים, הם אנשים עובדים ששירתו בצבא ומשרתים במילואים.
כל אותם ''פליטות פה'' של עובדיה יוסף (ולאחרונה גם בן עזרי) אולי מרגיזות את התקשורת ופוגעות באותה ישראל דמוקרטית, חילונית ומשכילה. אבל הן והתגובות להן בתקשורת מחזקות את תחושת הקיפוח של אותו ציבור מסורתי, פחות משכיל שרואה בדמוקרטיה הישראלית כלי שרת בידי קבוצות מקורבות ולא דמוקרטיה אמיתית.

אל תיתן לאשליה שש''ס אינה בקואליציה להטעות אותך. כרגע אין בכלל קואליציה. כל קואליציה שלא תכיל את ש''ס בתוכה תגיע מהר מאוד לבחירות. אחרי הבחירות, אלוהים גדול, והוא חבר של עובדיה.
יש להם עוד הרבה ללמוד 8152
אתה יכול להיות פרימיטיבי ומנוכר מהמדינה ועדיין לעבוד ולעשות צבא. אבל מה לעשות, הרוב המכריע בה' הידיעה ממצביעי ש''ס באים מקרב המעמד הנמוך ולא מקרב האליטות השולטות.
המלחמה היא על עמדות כוח, מאבק הכוח בין התרבות 'המערבית' הדמוקרטית והמשכילה מול התרבות 'המזרחית' הלא דמוקרטית. (כמובן שאתה יכול להיות מזרחי ולהיות מקרב התרבות המערבית וההיפך, חלילה לי מלהיות גזען, אך יש להכיר בכך שמצביעיה של ש''ס הם מקרב התרבות 'המזרחית' כביכול). במאבק הזה, עצם קיומה של ש''ס מסייע לצד 'המערבי' לנצח.

התגובות יכולות לחזק את קהל מצביעיה של ש''ס, אך שוב, הן יוצרות ניכור וזעם רב כלפי ש''ס, המסייע לבידודה ומחליש את טיעוני הצד 'המזרחי'.

חולשתה של ש''ס אינה מתבטאת בהמצאותה בקואליציה זו או אחרת, אלא בעמדות הכוח שהיא משיגה (תקציבים, מינויים), כל בר דעת יוכל להבחין שהכוח ועמדות העוצמה שבידי ש''ס קטנו באופן משמעותי ובוודאי שאינן הולמות מפלגה שהיא המפלגה השלישית (ואלי השנייה) בגודלה של ישראל. וזאת כשהיא היתה בקואליציה.
ניתן רק לדמיין מה יקרה בבחירות הבאות.
יש להם עוד הרבה ללמוד 8155
אני חייב לציין ש"פליטות הפה" של ה"רב" יוסף ושותפיו גורמות לתגובת נגד ממשית.
בשנת 96', מול 10 מנדטים של ש"ס, היו 9 למפלגות החילוניות (מרצ).
היום, מול 17 מנדטים של ש"ס, יש 16 מנדטים חילוניים מרצ+שינוי.
אין שום סיבה להאמין שש"ס תמשיך לגדול בלי שיגדל גם המחנה הנגדי.
בסופו של דבר יהיה פיצוץ גדול על הרקע הזה, ואני רק מקווה שלא נגיע למלחמת אזרחים בגלל אוהבי הריב והמדון בש"ס ובשינוי.
יש להם עוד הרבה ללמוד 8158
נקודה טובה. אבל אפשר גם להגיד שהסיבה לצמיחה בשני הצדדים היא חוק הבחירה הישירה. מאחר ולא מרץ ולא ש"ס נחשבו בעולם כמועמדות למפלגת שלטון, אפשר גם לטעון שבעצם הסיבה לצמיחת המפלגות הקיצוניות יותר (מרץ, שינוי, ש"ס) לעומת הקטינה של מפלגות המרכז (העבודה, הליכוד) נגרמת מזרימה של המצביעים לכיוון המפלגות שלדעתם משקפות *באמת* את דעתם.

אם המצב הוא כך, הרי שאנחנו צריכים לצפות לצמיחה מתמדת של ש"ס והמפלגות החילוניות, עד למצב בו המפלגות הגדולות (ליכוד ועבודה) יפסיקו, במקרה הטוב, להיות מפלגות גדולות.
יש להם עוד הרבה ללמוד 8269
מרצ לא צמחה. את הזינוק האלקטורלי שלה היא ביצעה ב- 92, ומאז היא דועכת. שינוי, למיטב ידיעתי, משכה קולות דווקא מהימין.
צריך להסתכל לאמת בפנים: הבסיס האלקטורלי של מפלגות מעמד הביניים נשחק.
יש להם עוד הרבה ללמוד 8270
מרצ דווקא כן צמחה. בקדנציה הראשונה שלה מרץ רצה כאיחוד של המפלגות ''רצ - מפ''מ - שינוי''. לסך שלושת המפלגות האלה הייתה עליה מאז, כאשר שינוי פנתה לקריירה פוליטית נפרדת. ישראל אחת, לעומת זאת, הייתה קטנה יותר ממפלגת העבודה של הבחירות שקדמו לה, וזאת על אף העובדה שהיא ''סיפחה'' שתי מפלגות נוספות - מימד וגשר. כך שזה לא נכון לטעון שרק ש''ס צמחה על חשבון הליכוד, מאחר ומפלגות אחרות בבירור צמחו על חשבון מפלגת העבודה מאז חוק הבחירה הישירה.

חוק הבחירה הישירה הוכח כטעות. הוא גורם לממשל לא יציב, מאחר והוא נותן עודף סמכות לראש הממשלה בד בבד עם עודף כוח ל(אופוזיציה)כנסת להפילו. זה היה נכון בתקופת ביבי, זה נכון גם בתקופת ברק. כל זמן שחוק הבחירות קיים במתקונתו הנוכחית, לא סביר שאף ראש ממשלה יצליח להגיע לסוף הקדנציה שלו.
משוללי הכח ? בדיחה גרועה 8164
אנשי ש"ס: המפלגה השלישית בגודלה בכנסת בעלת קהל בוחרים עצום אשר גודל משנה לשנה ע"י חיכוכיו של האידיוט עובדיה וחסידיו האיוולים, אשר מצליחים להביא לש"ס חלקים גדולים מהציבור המסורתי ואף מהציבור החילוני.
ש"ס מורידה כל מפלגה על הברכיים ומבזה כל ראש ממשלה בתורו( וזאת מכיוון שכולם הפוליטיקאים הטיפוסיים שמוכנים לשחד בשביל מנדט שהם לא יקבלו).

ש"ס אינה מפלגה אנטי דמוקרטיט אלה מפלגת טפיל דמוקרטיט לחלוטין אשר אינה בעלת שום אידאולוגיה, יום אחד הם פראנקים מסכנים ומקופחים ולמחרת הם ליכודניקים , יותר מאוחר הם סתם חרדים.
ש"ס לא תוכל ולעולם לא יכלה להתקיים ללא חמורו של משיח אבל כשהווירוס תוקף הוא לעולם לא חושב על להתכווץ אלה רק סוחט את המערכת עד לניצולה האופטימלי.
משוללי הכח ? בדיחה גרועה 8171
קודם כל, הינך מתייחס לש"ס כאל מפלגה דתית, דבר שבטעות יסודו, ש"ס היא מפלגה חברתית, המאחדת את 'ישראל השנייה' כפי שציינתי בהודעה מוקדמת יותר.

ש"ס מורידה כל מפלגה על הברכיים? אולי למראית עין, אך אדם אינטילגנטי צריך לקרוא בין השורות: ש"ס היא מפלגה גדולה, השלישית בגודלה בעלת 17 מנדטים (רק 2 פחות מהליכוד!!). אילו משרות של כוח והשפעה היא הצליחה להשיג? יש שגרירים מש"ס? ראשי ערים חשובים מש"ס? (לא ראשי מועצות ממונים שחולשים על תקציבים זעומים) האם מועברים כאן סכומי כסף גדולים (זכור את ימי התרגיל המסריח והגועליציה, ימי רבין שבתקופתו הועברו סכומים גדולים לחרדים). ממתי זרקו מפלגה גדולה מהקואליציה בשביל כמה מיליוני שקלים עלובים? האם שרי ש"ס הצליחו לקדם את מפלגתם במשהו? הרי סגן שר החינוך לא הצליח לקחת ולו שקל אחד יותר ממה שהקצו לו, ש"ס נדחקה מכל עמדת כוח ממשית בעוד המחנה השני מציג אותה כמפלצת ורודף אותה עד חורמה. ואסור לשכוח, המשחק פה הוא על כוח, לא על משחקי כבוד מטופשים.

ברור שש"ס לא תוכל להתקיים בלעדי המחנה השני, כפי שהמחנה השני לא יוכל להתקיים בלעדיה, הרי כל מחנה מגדיר עצמו בעיקר על ידי שלילת האחר. בינתיים המחנה 'שלנו' כלומר החילוני-משכיל מחזיק בעמדות הכוח ולא נראה שהטירונים הפוליטיים של ש"ס יוכלו להזיז אותו משם.
מהם גבולות חופש הביטוי בישראל? 8147
לא נותר לי אלא להסכים לחלוטין עם מחברה האלמוני של תגובה זו; אין המדובר כלל ב'פליטות פה' כי אם בתפיסת עולם מגובשת למדי, הרואה באשכנזים ככלל ובקיום האשכנזי החילוני בפרט את ה'חטא הקדמון', אשר גזל ורמס את כבודם וגאוותם של בני עדות המזרח - דתיים ומסורתיים כאחד.

במסגרת זו מותקפים ערכיהם הכלליים של בני העדה האשכנזית - ובמיוחד ערכי החלק החילוני בקרבה - אשר המרכזי והרגיש מביניהם הינו ערך זכרון השואה.

מסיבות שונות יש לשער שתופעה זו תלך ותתעצם בעתיד הקרוב, ולכן יש לשקול הצעת חוק אף בישראל(!) המענישה אדם או קבוצה הפוגע/ת בזכרון קורבנות השואה השונים למיניהם והגורם/ת לזילותם, ולקצוב לכך עונשים הקבועים בחוק.

סאנקציות ועונשים שכאלו קיימים זה מכבר בגרמניה (ולא רק בגין הכחשת שואה), ונדונו בחודשים האחרונים בכובד ראש של ממש אף בצרפת.

מובן מאליו שצעד שכזה עשוי להתפרש על ידי גורמים שונים כפגיעה בעקרון חופש הביטוי - אך אין זהו המקום עכשיו להכנס לדיון בסוגיה זו.

בברכה

א. מאן

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים