בקשר לחוקה. 8668
אז ככה חברים.
לדעתי זה עוד אחד מהטריקים של אהוד סרק - כן כן זו לא טעות.
הבחור מדרדר בכל הפרמטרים של פוליטקאי - עוזבים אותו ידידיו משכבר הימים - אין לו קואליציה. והדבר היחידי שמחזיק אותו זה להחזיק עוד כמה ימים , שבועות או חודשים... העניין הוא שאאני ורבים אחרים לא רואים באופק שום מנהיג ראוי שהוא יהיה טוב ממנו - ולא שהוא טוב - ולכן קיים סיכוי מסויים שהוא ייבחר שוב בגלל שלא תהיה אלטרנטיבה ראויה.
אך אני אין לי ספק שימיו קצרים ולא שאני שמח לאידו - כי אני בעצמי בחרתי בו - אני פשוט מאוכזב מכל מה שנקרא פוליטיקה בכלל ופוליטקאים בפרט ועל אחת כמה וכמה אהוד סרק בכבודו ובעצמו שהצליח להרוס בשנה אחת תקוות שתו בו אזרחים רבים - במגוון רחב של תחומים - מן האבטלה והחינוך ועד הצבא , בעיות תשתית כמו רכבת אוטובים וכו' ועד בעיות מדיניות.
הבן אדם פשוט צל של עצמו - סחיט ולחיץ.
מה שאני רוצה להדיג פה בעצם זה שהוא פשוט לקח נושא שמאחד את כל החילונים שזה כנראה הרוב של מי שיצביעו עבורו ומנסה להפנט אותנו ביד קוסם - כמו ביבי בימיו האחרונים.
כלומר : הוא לא מתכוון כלל ועיקר לבצע את מה שאמר.
וראיה . משה גפני ח"כ מיהדות התורה אמר בראיון "שמספיק שאהוד יקרא להם לשיחה והם ישכנעו אותו להגיד למחרת שהחוק בטל ומבוטל".
מה עוד שבמהלך השנה קיבלנו מספיק תשובות שברק לא רציני ולא אמין - הוא הפיל כל חוק חילוני שכאמור עכשו הוא אפר לרגליו. הוא רמס ברגל גסה את החוק שהוא עצמו יזם לגיוס חרדים - הוא שיכנע את עצמו באותם טיעונים ששכנע את הציבור לפני שנה ...אבל הפוך..
כלומר : הוא מנסה לאחד שוב את המחנה החילוני - רק שיש לו בעיה אחת קטנה בנושא - כדי להעביר את מה שהוא מתכוון להעביר הוא צריך רוב - שכרגע אין לו וגם לא יהיה לו אם יהיו בחירות חדשות.
הוא חייב ללכת לליכוד ולהקים ממשלת אחדות שתדחק לשוליים את נושא השלום שהוכח כבר כלא רלוונטי - בכך שגילינו שאין לנו שום פרטנר שמוכן לעשות איתנו שלום - ומי שעדיין חושב שיש מוזמן לשתות ממימי ים המלח ולחשוב שהם מתוקים
כי רק בעזרת הליכוד שהוא המפלגה היהודית הציונית השניה בגודלה הוא מסוגל להעביר משהו בסדר גודל כזה וברוב הגדול ביותר בציבור.
הבעיה היא שזה לא מה שהוא מנסה לעשות - אחרת הוא יודע טוב מאוד מה הוא צריך להציע לליכוד - ואני משוכנע שהליכוד היה נכנס לממשלה.
הוא מהתחלה ניסה לעבוד על הליכוד ולהוריד את המחיר של ש"ס. ופה הוא נדפק בגדול ש"ס התבררה כמפלגה קיצונית ימנית - אפילו יותר מהליכוד!
היא לא הצביעה בעד שום דבר שרצה ורק העלתה כל הזמן את המחיר.ולהזכירכם גם היום אהוד סרק לא פנה בצורה ישירה ורצינית לאריק שרון.
עכשו יקומו פה חברים רבים ויגידו שאני מקשקש בטח ושממשלת אחדות תיפול.
אז יש לי חדשות בשבילכם חברים - אתם מוכנים ברובכם לת לערבים ובכלל זהה אני כולל את ערפאת כמיצג הפלסתינאים ובשאר אסד את כל מה שלא מגיע להם!
אבל לליכוד אתם לא מוכנים לתת אפילו מחצית ממה שמגיע לו!!!
להסביר או קיי - אריק שרון?אה שר ביטחון הוא לא יקבל - כך גם חוץ ואוצר..מה נשאר לראש המפלגה השניה בממשלה החדשה? אה אולי בינוי ושיכון. שזה משרד חשוב מאוד וגם ביצועיסטי ושרון כבר היה שר כזה - אבל לא יאה למעמדו
וככה ימשכו הדברים עד שיהיה לנו ראש ממשלה חרדי - אני מקווה מש"ס - סתם בצחוק...ואז נראה מה נעשה..
לילה טוב לכולם ונשתמע.. ......
סוף סוף... 8687
זה לקח בערך שלושים וחמש תגובות אבל סוף סוף מישהו אמר כאן את האמת - כל הסיפור הזה הוא עוד אחד מהבלונים שמפריח ברק לאוויר מאז שנבחר.
אוקיי, אני אמנם לא בחרתי בו אבל אפילו אותי הוא הצליח להפתיע לרעה.מגוחך לחשוב על כל מה שהוא ניסה לעשות בשנה האחרונה (ואל תזכירו לי את לבנון - על זה הוא מקבל ממני קרדיט מלא למרות שהביצוע היה לקוי ביסודו)ועל מספר הבלונים שהתפוצצו עוד לפני שהספיקו לנסוק:
בלון 1:סוריה - כל הסיפורים על שלום התפוצצו בגלל 25 מטר בכינרת ובסופו של דבר התבררו כאשלייה וחוסר רצינות של ברק.
בלון 2:הרפורמה במס - טוב, כאן יש לברק שותף אבל עדיין יש לו חלק לא קטן בביטול הרפורמה שלוותה ברעש אדיר כשעלתה.
בלון 3:קמפ דיויד - עוד בלון שהפריח תקוות בלב כולנו. רק שבסוף התברר שנישאר בלי עיר בירה ועם שוטרים פלשתינאים בכל ירושלים (או מה שנשאר ממנה).מילא אם היה יוצא מזה משהו אבל בסוף הכל התפוצץ כרגיל.
בלון 4:חוק טל - מה לא נאמר על הבלון שעזר לברק לנצח בבחירות והתפוצץ מיד לאחר שהשימוש בו נעשה מיותר.כל מילה נוספת מיותרת.
ועכשיו מגיע הבלון הנוסף שברק מנסה לנפח בתקווה שיתן לו עוד קצת זמן בתור ראש ממשלה.חבל על הזמן...הרי ברגע שהוא יתקע בלי קולות הוא ירוץ חזרה לדתיים ויבקש את עזרתם.

ושלא תבינו אותי לא נכון - מכל השמאלניים ברק הוא הרע במיעוטו - האיש הכי ימני בישראל אחת.הוא לא קיצוני כמו שריד וביילין ולא מוכן לוותר "ככה סתם" על שטחים אסטרטגיים.אבל זה עדיין לא מספיק ובסופו של דבר הוא יאלץ לשלם בכיסאו על כל המחדלים והבלונים שהפריח ושהדי ההתפוצצויות שלהם נשמעים עד עכשיו...
סוף סוף... 8692
לא עניתי לך פעם כשהיית סתם חנן?

עד מתי תמשיך להאמין ב - incompetance לכאורה של הפוליטיקאים? האם אתה באמת מאמין שכל העניין עם הסורים התפוצץ על 25 מטר בכינרת? באמת? ברוגז? תנסה לקרוא לעצמך את מה שאתה כותב ולבדוק האם אתה באמת מאמין שאנשים שגורלם של מיליוני בני אדם לא הגיעו להסכם בגלל 25 מטר בכינרת? כנראה שהסיבות *קצת* יותר עמוקות (או רחבות) ממה שנראה לך.

הבעייה היא שאתה לא מבדיל בין אמצעים למטרות. לפוליטיקאי הדיבור הוא כלי להשגת מטרות. האם לקחת בחשבון את האפשרות שהצהרה חצי-אפוייה על כוונה לסדר יום חילוני, בשעה שבמשרד המשפטים עובדים על תוכנית מסודרת ולא חפיפניקית, יש בה כדי לפגוע במטרה זו ולא לחזק אותה? גם הספקת כבר לשכוח את נאום "קודשי ישראל" שנשא ברק בשובו מקמפ-דיויד?

עד מתי גם תניח שאנשים מוכנים לוותר כך סתם על שטחים - בלי סיבה?
לעזרתך אני מוכן לתת שתי סיבות. סיבה אחת היא הפרדה - יהודים פה, פלשתינאים שם. גבולות ברורים, נבנה גדר גבוהה ואם נורית קטיושה מטול-כרם אזי לגיטימי להפציץ את טול-כרם - כי זו מדינה אחרת שביצעה צעד תוקפני כלפי מדינת ישראל, ולמדינת ישראל יש זכות להגן על עצמה.
סיבה אחרת יכולה להיות שיפור תנאי החיים של הפלשתינים. אולי זה יפתיע אותך אבל הם מתרבים - ויותר מיהודים. אם אתה רוצה לשמור על רוב יהודי במדינת ישראל עליך "להיפטר" מחלק מהפלשתינים - למשל על ידי מדינה פלשתינית שתקום לצד ישראל. מדינה שכזו צריכה שטח ואפילו קצת עתודות קרקע כיוון שלוקח זמן לשנות את אופי הבניה בשטחים מבניה צמודת קרקע לבניני קומות - אבל זה יגיע. באופן כללי שיפור תנאי החיים מוביל לרצון "לא לוותר עליו" כלומר לא להגיע למלחמה ולפגום בשגשוג כלכלי שיכול לפקוד את האזור.

תנסה לחשוב קצת יותר ארוך טווח, ולא קצר טווח ובשליפות, ותראה לאן תגיע.
סוף סוף... 8696
ערן ידידי
ראשית - מה הקשר בין מה שכתבתי לבין התגובה שלך? אני מדבר כל כל ההנסיונות שעשה ברק במהלך כהונתו כראש ממשלה מתוך כוונה לא לאבד את השלטון, נסיונות שכשלו היות ולא היה להם קונצנזוס אפילו אצל חצי מהעם ואתה מדבר איתי על מדינה פלשתינאית. יש לך עמדה? לגיטימי, אבל אל תשתמש בדברים שאמרתי בשביל לספר לעולם מה אתה חושב. דבר לעניין.
שנית - אחרי שהפוליטיקאים יחשבו לטווח ארוך ולא ישלפו מהמותן, גם אני אעשה כך. ידידי, חוץ מהצהרות ושליפות מהמותן אין לממשלה כלום בתחום המדיני והכלכלי אז על מה בדיוק אני אמור לחשוב? על זה שצריך להגיע להסדר עם הפלשתינאים? גם אני חושב כך אבל יש לי קווים אדומים וירושלים היא אחד מהם. או שאולי אני צריך לחשוב על הסדר עם הסורים? גם כאן צריך למצוא פתרון אבל לא במחיר הגולן (וכמובן ש25 מטר הם רק מטאפורה לעוד איזו סיבה דבילית שבגללה נכשל המו"מ).
שלישית - הדיבור הוא ללא ספק כלי להשגת מטררות (לפחות הסכמנו על משהו...) אבל תראה לי מה ברק הצליח להשיג בדיבוריו הרבים (או אם תרצה הבלונים שהוא מפריח כל שני וחמישי).אני שוב חוזר על אותה נקודה אותה ציינתי מקודם (ושאליה עדיין לא התיחסת) - ברק נכשל במבחן התוצאה (אני יודע...לבנון, אבל זה בתחום המדיני)וזה קורה לו יותר מדי פעמים.מה יש לך להגיד על זה ?
רביעית - בעקבות ריבוי המקרים בהם אנשים השתמשו בשמי לביטוי עמדות שלא מקובלות עלי החלטתי להוסיף את שם משפחתי. סביר להניח שפעם התווכחנו על נושא כזה או אחר ואולי אפילו הגענו להסכמה על משהו...(אולי)
סוף סוף... 8716
הקשר היה לפסקה האחרונה (וככזה, הוא הופיע בפסקה האחרונה)

אתה מניח שלטון לשם שילטון. האידאל הוא כיסא. מה עושים איתו - לא משנה!

אני אומר לא. השלטון הוא לשם השגת מטרות. אין בו הפרחת בלוני ניסוי אלא אסטרטגיות מתוכננות. אתה מניח שכאשר מישהו אומר שהוא בעד משהו אז הוא מתכוון לזה - מה לגבי להציף רעיון לפני שהוא מוכן כדי *להכשיל* את זה? אם אני יכול להעלות את הרעיון הזה אז למה ברק לא יכול למשל לחשוב על זה.
אתה מוזמן לקרא על כך עוד בתגובותי למאמרים "נסיגת האיוולת" ו"אנרכיה משולחת בעולם"

אתה גם מניח שאתה יודע מה ברק רוצה (ולכן מחליט שהוא נכשל במבחן התוצאה). מה, אתה חבר שלו? הוא מתייעץ איתך? אם כן אז ספר גם לי. אני לא טוען את זה. אני מנסה להבין מה הוא עושה. ואם זה לא מתאים לי להבין מדוע בהכרח נקט בדרך שבה נקט.

ומשהו על לבנון. לא נראה לך מוזר שאזרחים לבנונים התקדמו בחסות החיזבאללה לכיוון מוצבים - לכאורה כמעט התאבדות - ולא קרה כלום ואין חייל או אזרח שרוט בכל הסיפור הזה? *לא ייתכן* שלא היה שם הסכם בין ישראל לסורים וחיזבאללה.
סוף סוף... 8726
גם קריסת הדיקטטורות במזרח אירופה נעשתה בהסכמה בין השלטון לאזרחים? כי בדיוק כך הן נפלו: מספיק אזרחים התאספו, והמשטר לא העז לפזר אותם, בגלל חשש מדעת הקהל. לא כל דבר מצריך קונספירציה, אבל יש כנראה אנשים שמעדיפים לראות כך את העולם. לארגן לך כרטיס חבר באילומינטי?
עוד פעם זה? 8728
למה דווקא אז? "במקרה" כמעט שנה אחרי הבחירות (כמו שאהוד ברק הבטיח)? אחרי הפגישות המתוקשרות בוואי פלנטיישן ובז'נבה, והפחות מתוקשרות בוועדה לפיקוח על הבנות ענבי זעם ומי יודע איפה עוד? גם מה שקרה היה "קצת מוזר" על דרך הצמצום - מאות אנשים, שמוחם בראשם ולא ייתכן שהם לא מבינים מה זה לצעוד לעבר מוצב של צה"ל כי הם לא נולדו היום - הם חיים עשרות שנים בלבנון - מחליטים לצעוד בצורה מאוגנת, בו זמנית, לכיוון מוצבי צה"ל וצד"ל ברצועת הביטחון?
it simply doesn't make sense.
לא היה אפילו ארוע שאפשר לציין ש"סחף" אחריו את הפעילות הנ"ל. יתר על כן, נסיגה *בלי* נפגעים לכוחות צה"ל - אפילו לא שריטה! אתה זוכר את נבואות הזעם על חיזבאללה שייזנב בכוחות הנסוגים? מה קרה? פתאום שכחו מזה?

ואתה יודע משהו, אני גם יכול לתאר לעצמי את המטרה של אהוד ברק - לסייע לגורמים בחיזבאללה, ביניהם השייך חסן נסראללה, להפוך את החיזבאללה למפלגה פוליטית ולזנוח את הזרוע הצבאית (בניגוד למשל לסגנו, השייך נעים קאסם). וגם שים לב לשקט בגבול. מחרתיים אני מזכיר לדוב אנשלוביץ שכבר עברו שלושה חודשים בלי שנורתה יריה אחת מכיוון לבנון. לא מטרידות אותך כל העובדות הנ"ל? יש לך הסבר טוב יותר שאתה יכול לבסס?

אל תקנה לי כרטיס חבר לאילומינטי - פשוט טול קורה מבין עיניך.

(וסליחה לשי כהן שאני גולש *כל-כך* מהנושא המקורי וחוזר לנושא החביב עלי)
דברי ימי לבנון 8735
להתמוטטות תרם צה''ל, ששבועות לפי הנסיגה ניסה בכל כוחו להקדים אותה מכיוון שהרגעת הצדלניקים נעשתה קשה יותר ויותר, והיה חשש אמיתי שרבים מהם יעברו לצד השני בעוד אהוד ברק מנסה למצות את האופציה המדינית.

במצב קשה במיוחד היה נתון מוצב טייבה, שלמרות קרבתו הרבה לגבול, ניצב בגזרה שיעית עויינת במיוחד, בה כפרי קו המגע חולשים על כבישי הגישה למוצב.

בערב יום הזיכרון לחללי צה''ל תש''ס, ישבנו על השיירה וחיכינו למה שהיה אמור להיות אחד מהמבצעים האחרונים של צה''ל בלבנון. המשימה היתה חיפוי על התקפלות מוצב טייבה, שהצבא האמין שיצליח להציג לדרג המדיני כעובדה מוגמרת.
התפתחויות שקרו בגיזרה, שכללו חדירה מאסיבית של אנשי חיזבלה לשטח, והסיבוי הסביר לברדק רציני כתוצאה מהחשפות של הכח, גרמו לאוגדונר קפלינסקי, לפיק ברכיים והוא החליט לבטל את החיפוי.
מוצב טייבה פונה לאחר ארבעה או חמישה ימים.

באותו ערב יום הזיכרון אהוד ברק לא חלם על התסריט אותו עודד הצבא. בעוד שמוצבי צה''ל פינו כל מה שניתן ללא הודעה רשמית, אהוד ברק חשב על ''אופציה מדינית''.

נסיגתם של חיילי צה''ל מטייבה, הבהירה לחיזבללה שאין למעשה בעל בית בגיזרה ולאחר מספר גישושים שכללו, שליחת אזרחים לקנטרה, שגם ככה לא היתה נתונה לשליטת צדל מזה שמונה חודשים, הרחיבו את המהלך לכל הגזרה ובאפקט דומינו לא מפתיע במיוחד, קרסה הרצועה כולה.

הצבא שנערך פחות או יותר לנ''ל, אם כי הופתע גם הוא מהמהירות, וניזוק מההיסוס שהפגין ראש הממשלה ביממה הראשונה לקריסה, השאיר יחסית מעט ציוד בשטח אולם צד''ל נפל כמעט בשלמותו לידי החיזבללה. חלק מציודו של צד''ל נבזז על ידי יחידות בצבא, שהעשירו משמעותית את האמל''ח שברשותם מעזבונם של צד''ל.

במהלך הנסיגה הופעלו על השיירות היורדות מרכס עלי טהר, ומהגזרה המזרחית מספר מטענים אולם הטנקים ספגו את הרסס במקום כלים משוריינים פחות.

התסריט המקובל כיום בפיקוד צפון הוא קריסה מוחלטת של השקט בצפון, כתוצאה מגירוי קטן בכל חזית אחרת. לצורך זה ממשיך הצבא להחזיק ולאמן יחידות ייעודיות, בסכומים גבוהים מאוד.
דברי ימי נארניה 8743
הכל טוב ויפה, רק שאני מתנגד למונחים "היסוס", "פיק ברכיים", "גישושים", "לא חלם", "חשב". מה, אתה חבר שלהם? הם סיפרו לך? נסה להסתכל על העניין מבחינה אובייקטיבית, ואני מבין שלך זה במיוחד קשה כי גם היית שם וגם המקום טעון עבורך ודאי רגשית. אבל מה לעשות, אתה בורג קטן, במכונה גדולה.
יכול להיות שבדיעבד היה קצת בלאגן, ואני בטוח גם שמתנגדי הקו של חסן נסראללה (למשל השייך נעים קאסם - כפי שציינתי) ניסו לפעול נגד אותו הסכם שאני טוען שלא יתכן שלא היה. אבל אתה גם בוחר להתעלם מהמצב הנוכחי - שקט. מה קרה לכל ההבטחות לקטיושות בחיפה?

ההבדל הוא שאתה מניח מראש מה כולם רצו - ברק, נסראללה, אסד, קפלינסקי, וגוזר את המסקנות שלך על סמך ההנחות הללו והעובדות (אם הן לא מפריעות לך).
אני, בניגוד לך, בודק את התוצאות ומנסה להסיק, בלי דעות מוקדמות, מה היו המטרות, כאילו הייתי אורח מפלנטה אחרת. מהעובדות בשטח לא נותר לי אלא להסיק כי היה כנראה תיאום בין כל הצדדים, ברמה מסויימת על נסיגה של ישראל מדרום לבנון ופרוק המיליצה הפרו-ישראלית שנקראה צד"ל כחלק מדה-מיליטרליזציה של לבנון - כולל חיזבאללה.
דברי ימי נארניה 8805
אכן הייתי בורג קטן, אולם בורג קטן ששמע את הרמטכ"ל מותח ביקורת ברורה על ראש הממשלה (ראש הממשלה לא יודע מה הוא רוצה אתם מצפים ממני שאגיד לכם מה יהיה!?)
בורג קטן ששמע אלוף מסויים, אתם יכולים לנחש מי, בהתבטאות פיקנטית הרבה יותר כלפי הדרג המדיני.

לאור הנ"ל קשה לי מאוד להאמין במהלך מכוון שהיה שותף לו הצבא.

יותר מזה אני רוצה להזכיר לך שבמהלך הנסיגה נהרגו כ11 אנשים חיזבללה, דבר שגם הוא לא בדיוק מסתדר עם תאוריית קונספירציה.
דברי ימי נארניה 8868
קודם כל, אני שב ומתנגד למונח תיאוריית קונספירציה. השימוש במילה הזו מציג כל דבר שאומר באור סהרורי משהו ולכן לא לגיטימי.

שנית, לא צריך אפילו שיתוף פעולה של הצבא - רק הנחיות מתאימות מהדרג המדיני (קרי אהוד ברק) לדרג המבצע (קרי הצבא). יתר על כן, יתכן שגם היו נהרגים חיילים חו"ח אבל אתה לא יכול להתכחש לשקט היחסי ומיעוט האמצעים שבהם השתמש החיזבאללה ביחס לנסיגה - לא קטיושות, לא תותחים, כמעט ולא היו חוליות שניסו לזנב בכוחות הנסוגים (מה שיכול להיות שהיו יוזמות מקומיות). הנסיגה התנהלה כמעט בשקט.

אני גם לא מצפה שהרמטכ"ל יגיד לך כאלה דברים כי זה גם סוד וגם עלול לפגוע במוראל שלך, ותפקידו של הרמטכ"ל לגרום לך לבצע משימה על הטוב ביותר ולא לספר לך את האמת. לא?

כמובן, שיתכן ואנשי צבא (אלופים למשל) שהבינו מה מתרחש העבירו ביקורת, כניסיון להתנגד למדיניותו. וזה לגיטימי.
דברי ימי נארניה 8878
החיזבללה לא השתמש בפגיעה באזרחים מפני שזה לא היה משרת את האינטרס שלו. הוא השיג את התוצאה המבוקשת בשיטתו הדי יעילה כנגד יהודים רחמניים שכמותנו- ללכת על הסף.
לעומת זאת הוא בהחלט ניסה לפגוע בכל כחו בחיילי צה''ל (שהרי דמם מותר על פי ההבנות כידוע). אם היית במוצב הבופור או דלעת בעת נטישתם, אני מניח שהיית שומר את ראשך עמוק עמוק בתוך הקסדה, בתוך נקפדון שחרכיו סגורים.
דגולוגיה 8963
שוב, כיוון שאתה מעורב אישית בעניין אז קשה לך להיות אובייקטיבי, ואני מעדיף שלא להתווכח דווקא אתך, ממניעים שאני מקווה שהם ברורים. מישהו אמר פעם ש"אתה לא חוקר את הדגים מנקודת המבט של הדג".

לעניין, אם תסתכל על התמונה הכללית, החיזבאללה סה"כ לא עשה את מה שציפו שיעשה - ריכוך ארטילרי (מונח מזוויע אגב) של כוחותינו וישובי גבול הצפון. טבח במשתפי הפעולה עם ישראל. זינוב שיטתי של חוליות לוחמים בכוחות הנסוגים ועוד מעשים שתכליתם לקפד חייהם של אנשים. היו אולי יוזמות מקומיות אבל בסך הכל בוצע יחסית מעט מאד. לא מעורר שאלות?
עוד פעם זה? 8749
מעט מאד דברים הם מקריים, ואי אפשר להסביר את ההסטוריה כתוצאה של דיונים בישיבות סודיות בחדר דיונים במטכ"ל.

למה נסוגנו מלבנון "כמעט" בזמן? מפני שככל שחלף הזמן, התקרבנו לתאריך היעד שברק היה חייב לעמוד בו. אילו לא היה עומד בו, הוא היה זוכה לאחוזי תמיכה הדומים לאלה של בשארה בבחירות הקרובות.

מאחר והכל ידעו שהוא יהיה חייב לעמוד בהתחייבות זו, אנשי צד"ל החלו לחשוש, ובצדק. משהסתבר שברק, כהרגלו, לא מתכוון לעשות שום דבר עד שעת השי"ן, ומשהסתבר שאף אחד לא מכין, בעצם, שום פתרון לאנשי צד"ל, צד"ל החל לקרוס.

ובנקודה הזו מגיעה המתקפה המוצלחת כל כך של החיזבאללה. הם ידעו שצה"ל לא יעז לפתוח באש על אזרחים. ומאחר והם נהנו מתמיכת חלק גדול של תושבי אזור הבטחון, שתיעבו את צד"ל ואת שלטון השחיתות שלו (שלא יהיו אי הבנות - אני משוכנע שבתוך כמה חודשים החיזבאללה יקים שם משטר מושחת לא פחות, אם לא עשה זאת עד עכשיו), הם שכנעו את האזרחים לצאת בצעדה לא חמושה, הסוג היעיל ביותר של פעולה פוליטית, אל מוצבי צה"ל.

וזה עבד. זה לא חייב היה לעבוד. מספיק שחייל אחד היה נכנס לפאניקה, מספיק שקצין אחד היה נותן פקודת ירי, מספיק שאיש חיזבאללה אחד לא היה מתאפק, והתרחיש היה אחר לגמרי. אבל זה לא קרה. היוזמה הייתה בצד אחד בלבד, הצד המנצח. היא הייתה בידיו כבר מספר שנים. הצד המחזיק ביוזמה, ושאינו מניח לה להישמט מידיו, ינצח - ולא משנה מה יחשוב על זה ראש ממשלת ישראל, הרמטכ"ל שלו, או ראש השב"כ שלו. המצב לא _מצריך_ תיאורית קונספירציה; יש מספר זעום מאד של מצבים שמצריך תיאוריה כזו; מדוע ליצור אחת? מדוע לא להסתפק בפרטים הגלויים לעין? מדוע להניח את ההנחה הפרנואידית כל כך, האומרת ש:

א. ה"גדולים" מבינים יותר ממני.
ב. הם יותר אינטיליגנטים ממני.
ג. אין להם כל עכבות מוסריות או פסיכולוגיות, והם מסוגלים לשקר ולפעול כנגד אמונותיהם המוצהרות ללא הנד עפעף.

והתוצאה המתבקשת היא שהם יקשרו קשר איום ונורא. בחייך. תהיה רציני פעם. נראה לך שמה שאתה מתאר היה מחזיק 24 שעות בלי שאיזה קצין מתוסכל (ולא היו חסרים כאלה) היה מדליף את זה לעיתונות? אתה באמת חושב שאפשר להחזיק קונספירציה כזו בסוד?

אה, כן: מה בקשר לנפילת החומה, לקריסת צ'כוסלובקיה, ולשאר האירועים שמוטטו את האימפריות המונוליתיות ביותר? גם שם קשרו השליטים קשר נגד עצמם עם הנשלטים?
כן, עוד פעם זה 8750
אוף, חשבתי שכבר שברנו אותך בדיון אחר.

ראשית, אני מתנגד למונח קונספירציה - קודם כל זה נשמע רע (כמו קונספציה או ספקולציה) וזה נושא עימו קונוטציות (עוד מילה) שליליות. אני מוכן להסתפק במונח תיאוריה אם גם אתה מוכן שאתייחס לדעתך כתיאוריה (שכמובן עומדת במבחן ההפרכה)

שנית, אתה סותר את עצמך במשפט הראשון - אתה אומר שמעט דברים הם מקריים - כלומר שזה היה מתוכנן (מה, אתה איתי?) ישיבות סודיות? לא, החלטות שמונחתות מראש הממשלה (משה דורון קורא לזה "היסוס"). חשבתי שאתה גם משוכנע שפוליטיקאים משקרים ללא ניד עפעף ואין להם עכבות מוסריות ופסיכולוגיות (הם הרי שולחים אנשים למותם בקרב). לא?

אתה גם עולה על נקודות טובות - רק לא מגיע למסקנות - אהוד ברק בחר "לסנדל" את עצמו בהבטחה ליציאה מלבנון תוך שנה. ולא רלוונטי אם היה כבר הסכם או לא (אע"פ שברק כל הזמן הוסיף "בהסכם" אבל מי מקשיב חוץ ממני...). האם אתה חושב שהוא כזה אידיוט (ויכול להיות שאתה באמת חושב, לפי יחסך עד כה לפוליטיקאים באייל) והוא לא הבין את המשמעות של ההבטחה, אבל אני ואתה כן? מה הוא עושה שם כל היום - מטריד מינית מזכירות? משחק ברוגז עם בטאט? יש לך עסק עם אנשים *תכליתיים* שמנסים להשיג מטרות *תכליתיות*, עושים סימולציות, הערכות מצב. הכל, כדי להגיע למסקנות. אבל אתה מוכן להניח שהם שולפים מהמותן. טוב, תמשיך להניח אמר האסקימוסי למוכר המקררים :)

אשר לקביעות הצבאיות שלך כי הצד המחזיק ביוזמה תמיד ינצח - קריאה מומלצת "אסטרטגיה של גישה-עקיפה" של לידל-הארט (אע"פ שאני כבר יודע שאתה גם לא אוהב במיוחד אנשי צבא)

ןלשאר האירועים שציינת - *אני לא יודע*. זו לא בושה לומר "אני לא יודע" במקום להניח הנחות שמבוססות על אידאולוגיה או הצהרות - צריך להכיר את *העובדות* לעומק. אני מודה באשמה שהמזרח התיכון יותר מעניין אותי (כן, גם אני אתנוצנטרי באיזשהו מקום) אבל אם אתה רוצה אני מוכן בהזדמנות אחרת לספר לך כמה דברים מעניינים מאד על משבר הטילים בקובה בשנת 1962 מתוך הספר של פרופ' עודד בלבן. אני, בניגוד לאחרים (בדרך כלל היסטוריונים, אבל לא רק), לפחות לא מתבייש לומר שאני לא יודע במקום להקריץ לך איזושהי תיאוריה.

והעניין העיקרי - אני לא פרנואיד ןעל תנסה לצייר אותי ככזה. אני גם לא טוען שיודעים יותר טוב ממני - הנה - אני מגיע לאותן מסקנות שאני טוען שהם הגיעו אליהן וגם אתה בחשיבה ביקורתית תוכל להגיע אליהן - אין כאן שום כישורים מיוחדים - רק חשיבה תכליתית והבנת המציאות.
אני, בניגוד לך, מנסה להסתכל בגישה *אובייקטיבית* על המציאות - אין טובים, אין רעים (אין 'שכנזים, אין ספרדים) ולהבין ממנה את המטרות. אתה כבר הפגנת באופן פומבי מספיק את יחסך לרוב הפוליטיקאים, אנשי הצבא והכלכלה (או שבעצם כלכלה לא?) כך שאינך מסוגל, כמו רוב ההיסטוריונים, לגישה מעשית לא-ערכית לניתוח העבר וההווה אלא לגישה אידאולוגית-נראטיבית. ואני לא מאשים אותך, הממסד שבו אתה נמצא כמעט כופה זאת עליך. מצפים ממך שתחווה דעה - טוב, לא טוב, לא משנה - רק תחווה דעה.
And the alternative is... 8699
I did vote for Barak , but I'm
disappointed from his policy (or lack of
policy , to be corrected) too.
But unfortunally we have no choise.
Bibi have shown his capabilities and so
did Sahron (18 years ago).
A lot of people here in the Ayal
mentioned the word "revolution" lately
and I believe this would be the only
way to solve the miserable political
situation in Israel.
Meanwhile , we have no choise but
hoping Barak will be as harmless as he
can.
What I really wanted to say is that
I prefer Barak floating baloons than
Bibi starts the next war.
Or in another words , we're in deep shit.
always look at the bright side o 8701
ההעדפות שלך הן זכותך המלאה. אבל בהשוואה בין ביבי לברק אני חולק על דעתך.אני חושב שבשנה האחרונה ברק הצליח להוכיח שהוא בדיוק כמו ביבי אם לא גרוע יותר. ויש לי הרגשה שהוא אפילו יפול לפני ביבי.
מהפכה? על מה בדיוק אתה מדבר? לא מספיק יש חילוקי דעות במדינה שלנו אז אתה רוצה לעשות עוד בלאגן? אני גם בעד לשנות אבל רק במסגרת החוק !
וחוץ מזה אף אחד לא שקוע בחרא. מדינת ישראל הביאה על עצמה את האסון הזה שנקרא אוסלו והיא מספיק חזקה לצאת ממנו בשלום (ועם שלום).כל עוד אנחנו שולטים במצב אז עדיין לא הכל אבוד.
בקיצור...יהיה בסדר למרות ברק וממשלת השמאל שלו...
always look at the bright side o 8704
When you compare between the two
you can't just say Barak is worse. It
depends on what is the base of the
comparison.
For national security considerations I
prefer Barak without a doubt .
Besides, unlike you I don't see Oslo as
a disaster but as the least we could do
for the Palestinians after 30 years of
conquered . Which made them live in
conditions set for cockroaches (maybe).

When coming to social and economic
considerations , I trusted Barak and he
betrayed my faith. On the other hand
I just read this weekend a review
with Bibi in which he said Barak is
humbling the richers and that he
would like to set the maximum tax
precent on 36%-38%.
So , with all the despise i feel for Barak
I can hardly say he can be worse than
Bibi.

סוף סוף... 8705
לקרוא לנסיונות להגעה לשלום ולהבאת שיפור, רק בגלל שנכשלו- בלונים שהתפוצצו... זה לא ממש רציני.

אני שמאלני בדעותיי, רובן לפחות, ועל אהוד ברק לא אומר מילה, אך באופן כללי, אתה יכול, לפי התזה שלך, לקרוא לכ ניסיון אי פעם שנכשל, בלון שהתפוצץ, וזאת כבר תזה מרירה מדי לטעמי.

ומו"מים לא מתפוצצים בגלל 25 מטר והכרזות על מהפכה חילונית לא באות במחש דקות, ברק(הנה הוא מדבר בכל זאת...) אדם מספיק אינגליגנטי, כך נראה לי, בכדי לבנות תוכנית מראש למקרה ש...

בכל אופן, התוכנית של ברק, אותה הזכרתי כבר בכמה מילים פעם, כפי שחבר שלי הסביר לי אותה- תוכנית אשר נשמעה לי מופרחת לגמרי לפני מספר חודשים-

מתקיימת מילה במילה!!!!

הסתכלו על המצב במשקפת רחבה ופתוחה מעט יותר ותראו, לא אוטופיה, אך גם לא דיסאוטופיה אותה מציירים לנו בכל מיני מקומות.

מהפכה חילונית! זה מפריע למישהו?
(חוץ ממך, פוגל ידידי?)
סוף סוף... 8708
המצב אכן לא כזה גרוע אבל הויכוח שלנו הוא על הדרך בה נעשים דברים והתוצאות שלהם וכאן יש ניהול כושל של מדיניות כושלת (לפי דעתי).
אשמח מאוד אם תפרט על התוכנית הזו (המתקיימת כפי שאמרת מילה במילה). זה צריך להיות מעניין...
סוף סוף... 8739
התוכנית הייתה מפורטת כמספר סנטריו של ג'יי לנו כפול מספר הבקטריות אשר על גבו של אלבינו אי שם באפריקה הרחוקה...

מחר בהחלט אנסה לפרט אותה בעזרת ידידי, שלא תחשוב, חס וחלילה שאני מתחמק מאחריות ווירטואלית חשובה מאין כמוה...
אילן...אייכה? 8816
עברו כבר יומיים ותוכנית עדיין אין...
אילן...אייכה? 9008
האדם אינו בנמצא, כך עם אנשים מחורפנים הישנים בעוד השאר ערים וישנים בעוד השאר ישנים.

התוכנית, עלי- גדולה.

אולי אפילו על אהוד ברק...
לצערי 8794
חנן ידידי - לפחות הסכמת איתי בפעם הקודמת.
אני מצטער חאכזבך אבל המצב בארץ הוא אכן חמור ואולי אתם תל אביבים או גרים במרכז הארץ ולא חשים בזה - אבל אני כאחד שגר בצפון הארץ
אז ככה אלו הבעיות: קודם כל במישור הכלכלי - המדינה היא על סף פשיטת רגל - ואתם בודאי תצחקו עליי - הרי חלה עלייה בצמיחה בשיעור גדול כל שנה...אז פה יש לי לחדש לכם - נכון ישנה צמיחה והיצוא אכן גדל - אבל באיזה תחומים ? בהיי טק ובתחום הנשק.
בשאר התחומים המדינה מסירה את רגלי הוידיה - בחקלאות - שפעם הייתה אחד ממוקדי היצוא . בתעשייה הקלה.ועוד- האבטלה בכל אחד מהתחומים הללו גדולה ורק תלך ותחמיר.
אז היי טק אתם אומרים - או קיי - האמריקאיים קונים כל חברה שמתפתחת בארץ - הם קונים למעשה ידע שכנראה לא קיים אצלם - וכמו שאומר המשפ הידוע- בעל המאה הוא בעל הדעה - בעוד מספר לא רב של שנים כמעט כל התעשיות בארץ יהיו תחת שליטה אמריקאית כזו וארחת - אתם שואלים את עצמכם ואומרים מה רע בזה בוודאי? או קיי אז מה רע בזה - תסתכלו רק על תעשיות הנשק של ישרא ותראו לבד שארה"ב מפחדת מאיתנו בתחום הזה פחד מוות ועושה ככל יכולה כדי להפחית את יכולתנו בתחום - וגם כדי שלא יגרם להם נזק באבטלה אצלם.כל עיסקה שהם מבטלים לנו - עם טורקיה . סין ועוד מדינות אחרוץ - עיסקאות של מיליארדי דולרים הולכות לבסוף לעתשיות האמריקאיות.
מה שאני רוצה להגיד פה זה בעצם שכל האינטרס של תהליך השלום וכל תהליך הכלכלי שמתבצע כעת במשק הוא כולו פרי אמריקה - כן כן אתם שומעים טוב - לא רבין לא ברק ולא נתניהו לא רצו ולא רוצים בתהליך השלום - כולם חכמים וכולם יודים איזה אסון ייגרם לנו אבל לכולם אין ברירה והם הולכים אחרי האמריקאים כעורים -ולמה לארה"ב ידיתנו הקרובה משכבר הימים להרוס את חיינו ולתת את מדינתנו הקטנה לערבים שכנינו שואלים אתם? אם כן הם רוצים בראש ובראשונה להוריד את גאוותנו . אחרי זה לקנות את כל הידע שלנו ולבסוף להשאיר אותנו כמדינה מצומקת שתהיה מעין מדינת חסות שלהם ואנו ניאלץ לצמצם את צבאנו בהדרגה לפי הוראותיהם. או אז יגיעו הימים הרעים באמת - כל עימות עם כוח ערבי מיד ייהפך לעימות חזיתי ללא כל סיכוי - ונתחנן לאמריקאים שיושיעו אותנו.
עד כאן הקונספירציה הזו ועכשו לדברים יותר מעשיים - אין דבר כזה הפרדה! אין דבר כזה אנחנו פה והפלסתינאים שם למי שרוצה לשכוח יש בארץ מיליון ערבים - שכמעט כולם מגדירים את עצמם כפלסתיאנאים - הם לא יוותרו על שאר חלקי המדינה - ומי שקרא את תורת השלבים של ערפאת ושסדאת החל בקיומה יבין מהר מאוד לאן זה יוביל אותנו. וכבר היום אנו רואים זאת בהתארגנויות של ערביי ישראל - מה עוד שחייבים לציין את מצב הבדואים בדרום שנהנים כמעט ממדינה חופשית לגמרי ומבריחים סמים נשק ומה לא ממצרים ומעוד מדינות - כאשר המשטרה חוששת אפילו להתקרב לכל המקומות שלהם.
אני לא ארחיב כאן בנוגע למצרים ולסוריה כי כתבתי כבר מעל ומעבר.
אני רק אסיים בנאומו של שייך אחמד יאסין שטוען שעד שנת 2024 לא יישאר פירור יהודי בפלסתין - זו אגב הסתה שמתקיימת כל יום שישי בכל המסגדים בארץ ושמהשטרה מודעת לה.
אז חבירם אם כל יהודי המדינה באשר הם לא יתאחדו ויתלכדו אנו מדברים פה על ימיו האחרונים של הבית השלישי של היהודים...
אני מקווה רק לטוב .
ביי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים