בעניין ה-‏50 שקל למונית... 95089
זו רק אני שמבחינה פה בפוטנציאל עסקי לא רע? (שלושה ארבעה אוטובוסים-דוסיים ביום, בתעריף פרוגרסיבי: יותר חשוף, יותר כסף).
מצד שני, 95091
אם תיפלי, חס וחלילה, על אוטובוס שאינו חרדי מספיק, את יכולה למצוא את עצמך בקרית-ספר ועוד לשלם על כך דמי נסיעה. הרי לך סיכון מחושב.

ולעניין: "זה אוטובוס של חרדים". עד כמה יש ביסוס לטענה הזו, מעבר להרגשתו של הנוסע? האם יש קווים שמוגדרים "חרדים" יותר מאחרים - באופן פורמלי?
לא מספיק שאין תחבורה ציבורית בשבת?
מצד שני, 95103
יש קוים חרדים (בהם יש הפרדה בין המינים), המסומנים בדרך כלל בשלט בחזיתם. לא כתוב במפורש בידיעה, אבל ניתן להסיק שזה אינו המצב.
מצד שני, 95144
בידיעה המקורית צוין שזהו לא קו שיש בו הפרדה ועל פי רוב אין בו התנגחויות על רקע דתי.
מצד שני, 95148
מה זה נקרא "קוים חרדים"?
האם ההפרדה בין המינים (כחובה, לא כ"רצון טוב") היא חוקית?
מצד שני, 95169
דן מפעילה את הקוים האלה, כך שאני מניח שהתשובה היא: כן, חוקית.
מצד שני, 95172
דן מפעילה את הקוים האלה, מה שאומר שהקוים חוקיים (כלומר קיבלו אישור מהמפקח על התעבורה לגבי מסלול, תעריפים ומועדי נסיעה). האם זה אומר גם שדרישת ההפרדה חוקית?
לצורך הדיון: אגד מפעילה קוים בהם מהירות הנסיעה 120 קמ"ש. האם זה חוקי?
מצד שני, 95176
על פניו, ואלע"ד, הייתי אומר שכן. במקרה של נסיעה ב120 קמ"ש זו עבירה של הנהג. ההחלטה על הפרדה בקו מסויים אינה יוזמה פרטית שלו, כך שאני מניח שגם היא דורשת אישור.

עכשיו, מאחר ודן חברה ממשלתית, המסובסדת ע"י הציבור ומיועדת לתת שרותים לו, נראה לי סביר שהיא מתחשבת ברצון הציבור (המשלם עבור שירותיה), ומספקת לו קוים כאלה.
מצד שני, 95189
''דן'' לא חברה ממשלתית. ''דן'' קואופרטיב שקיבל מהממשלה רשיון וסובסידיה.
מצד שני, 95261
אז יש להוציא את הקוים האלה אל מחוץ לחוק (רק לגבי אוטובוסים לשימוש ציבורי). איפה אנחנו חיים?
מצד שני, 95275
למה?

אני מניח שאתה מסכים (לפי מה שכתבת בסוגריים) שאין בעייה שחברה פרטית תפעיל אוטובוס סגרטיבי. זאת אומרת שאתה לא רואה בעייה עקרונית כאן. אז אם אין בעייה עקרונית, אלא רק שאלה של שימוש בכספי ציבור, הרי שמאחר ויש לך ציבור משלם מיסים, שמסבסד שרות ציבורי, ושנזקק לשירות זה, תן לו אותו.
לא רוצה לתת לו אותו. 95289
לא רוצה לתת לו אותו. שהציבור הפרמיטיבי ילך ברגל, יממן לעצמו באופן פרטי את הסקסיזם החולני שלו או שילמד להתנהג ויסע באוטובוס כמו כולם.
יש גבול לפלורליזם וזה הגבול.

מה היית אומר אם היה ציבור גדול של אנשים (משלמי מיסים) אשר היה דורש שתהיה הפרדה בין כושים ללבנים באוטובוסים ציבוריים מסוימים? מה היית אומר אם היה ציבור גדול של משלמי מיסים אשר היה דורש הפרדה בין ערבים ליהודים? בין "אשכנזים" ל"ספרדים"?
אם היית מתנגד, אז עליך להסביר את חוסר העקביות. אם היית תומך, היית צריך להסביר מדוע אתה מעוניין שישראל של שנות ה-‏2000 תהיה ארה"ב של שנות ה-‏50.

סקסיזם ורסיזם זה אותו דבר מבחינתי.

לחברה פרטית אין מחויבות כלפי האזרחים כפי שיש למדינה כלפי אזרחיה. זכותו של אזרח להיות גזען באופן פרטי (גם אם זה לא רצוי). למדינה אין את ה"פריבלגיה" הזאת.
לא רוצה לתת לו אותו. 95291
למיטב ידיעתי, המדינה אסרה במקרה מסויים אפילו על אזרחים להיות "מפלים" באופן פרטי. אא"ט, נאסר, לפני שנה או שנתיים, על בעלי מועדונים לערוך סלקציה בכניסה למועדון, עקב תלונות של חיילים שנדחו עקב מראה מזרחי. האם אוכפים את החוק הזה?
לא רוצה לתת לו אותו. 95300
לא אוכפים עד כמה שאני ראיתי.
לא רוצה לתת לו אותו. 95311
האכיפה הנהוגה כיום היא למראית עין בלבד ואין שום דרך לשפר את המצב או להוכיח שאינה נעשית. הסלקטורים במועדונים מנפים כביכול את מי שנראה להם מועד לצרות (אלימות, סמים, שכרון וכו'). במקרה אותו מועד היא כהה עור ושיער, לבוש בצורה מסוימת וענוד תכשיטים.
לך תוכיח שאין לך אחות.
לא רוצה לתת לו אותו. 363285
In a civilized world a person is judged based on his appearance not the color of his skin. So it does not suprise me when a person that is dressed wierd is denied access to a club.
לא רוצה לא צריך. 95292
לא לא, אישית אני מתנגד לזה גם באופן עקרוני, וחושב שגם לחברה פרטית אין זכות להפעיל שרות סגרטיבי. הערך של שיוויון חשוב מידי בעיני. (ההודעה הקודמת הייתה דקונסטרוקטיבית, לא הבעתי בה עמדה).

אני גם חושב שהגישה הלא שיוויונית שנוקטת בה החברה החרדית מזיקה לחברה זו, ולחברה שלי, והייתי רוצה שיפסיקו להיות כאלה. אני גם 2 חושב, שלהביא את השינוי הזה בדרך קיצונית זו לא דרך טובה עבור החברה החרדית, וכפועל יוצא עבור החברה שלי (החיה איתה בסימביוזה), ושהשינוי צריך לבוא דרך הזזה איטית של הסטטוס קוו לכיוון הנכון.
הבנתי. 95297
אני חולק עליך לגבי החברות הפרטיות ממניעי "גבול סמכויות המדינה במדינה דמוקרטית/ליברלית". זכותם של אזרחים להיות חולירות באופן פרטי ואין זה מתפקידה של המדינה לשנות או לחנך אותם.

השינוי צריך להיות שינוי איטי בנושאים מסוימים, לא בנושאים שבהם המדינה פוגעת בזכויות אזרחיה (גם אם מדובר בזכויות שאף אחד לא מת מחסרונן - כמו נסיעה באוטובוס כשאר האדם).

הדרך שלך היא הקיצונית מבין השתיים, לא שלי.
הבנתי. 95301
לא, האמונה שלי במצב הרצוי קיצונית משלך, דרך הפעולה שאני מציע פחות קיצונית משלך. ההבדל בינינו הוא שאתה זכויותן, ואני תועלתן.

מנסיון העבר, כדאי שאני אעצור כאן ואשאל - קראת דברים שכתבתי על מוסר באייל בעבר?
הבנתי. 95302
קראתי אך לא בתשומת לב מספקת.
<הלכתי לעשות שיעורי בית>
לא רוצה לא צריך. 95306
מה לגבי שירות עם אוטובוסים המיועדים לגברים בלבד, ואוטובוסים המיועדים לנשים בלבד, אולם מיועדים הצהרה בלבד? (כלומר, אם אישה תרצה לעשות דווקא ולעלות על אוטובוס מהסוג הראשון, איש לא יוכל למנוע זאת ממנה).
לא רוצה לא צריך. 95310
למה לא. אני לא רוצה למנוע מחברה מסחרית את האפשרות לפלח, רק את האפשרות להפלות. לדוגמא, ויזה יכולים להציע שירות ויי קארד לצעירים, וזה בסדר שהוא מופנה אליהם. זה לא היה בסדר אם ויזה הייתה מונעת מאיש בן 80 לרכוש לעצמו כרטיס כזה.
לא רוצה לא צריך. 95325
מה לגבי (נניח) הטבות בחשבון הבנק המוצעות לסטודנטים בלבד? לפנסיונרים בלבד? לגברים בלבד? למי שיש לו הרבה כסף בלבד?
לא רוצה לא צריך. 95331
אולי כדאי שאני אגדיר שרות סגרטיבי: שרות המפלה בין המקבלים אותו על סמך קריטריון לא ענייני.

כמות הכסף בבנק, או מצבך חשבונך העתידי, הם ודאי קריטריונים עניינים במצב זה, לדעתי. המגדר שלך, לא.
לא רוצה לא צריך. 95335
סטטיסטית, המגדר משפיע על מצב החשבון העתידי (בדיוק כשם שלימודים באוניברסיטה הם בקורלציה למצב החשבון העתידי).
לא רוצה לא צריך. 95345
וייתכן ששחורים סטטיסטית פחות חכמים מלבנים. זה לא הופך אפליית שחור *מסויים* ללגיטימית. ההחלטות שאדם עושה, ומצבו בפועל, הן הדברים העניניים. מגדר הוא כמעט תמיד קריטריון לא ענייני.
לא רוצה לא צריך. 95346
האם היותי סטודנט קריטריון ענייני? מדוע הפסקתי לקבל הטבות מסוימות כשסיימתי את לימודי?
לא רוצה לא צריך. 95350
כן, בבחירתך להיות סטודנט בחרת להגדיל את כושר ההשתכרות העתידי שלך, ולכן כנראה הבנק רוצה לשמור אותך כלקוח. באשר ללמה הוא לא נותן לך את ההטבות כשסיימת - מה אני, בל"ל? זו החלטה עסקית שלו.
לא רוצה לא צריך. 95352
בהיותי גבר, כושר ההשתכרות שלי גבוה יותר (באותה מידה שכושר ההשתכרות העתידי של סטודנט, באשר הוא סטודנט, גבוה יותר). האם זה מצדיק הטבות לגברים בלבד? כהחלטה עסקית, כמובן.

אם השיקול הענייני הוא כושר-ההשתכרות-העתידי, הפסקת ההטבות בשלב כלשהו אינה עניינית. מדוע היא חוקית?
לא רוצה לא צריך. 95360
כמובן שלך הוא קביעה או תוספת לשאלה? אם קביעה, אז אני לא בטוח שאתה צודק, אבל זה לא מעניין. אם כתוספת לשאלה, אז הקרטריון לא ענייני, ואציג לך את המבחן הקובע: בהנתן שני אנשים, שמצבם וכישוריהם זהים לחלוטין, וכל ההבדל ביניהם מסתכם בכך שמגדרם שונה, האם כושר ההשתכרות העתידית שלהם שונה? התשובה לכך היא לא (1). אם כל ההבדל ביניהם או שאחד סטודנט והשני לא - התשובה היא כן.

לכן הקריטריון הראשון לא ענייני, והשני כן.

אני לא מבין מה הבעייה שלך עם הרעת התנאים. מותר לבנק לפעול בניגוד למה שאתה חושב שהם האינטרסים שלו. איזה אפלייה יש בהפסקת הטבות לסטודנטים עם סיום לימודיהם?

(1) בהנחה ששכר נקבע על ידי כישורים, ושאנחנו בשוק שמשלם שכר זהה על עבודה זהה, כמו שראוי שיהיה. אגב, כדי שלא תחשוב שאני מרוקן את הטיעון שלי מתוכן (כי זה לא המצב כיום), גם בשוק כזה עדיין סביר ששכר הנשים יהיה נמוך בממוצע משכר הגברים, בשל בחירות קריירה שונות.
לא רוצה לא צריך. 95515
באיזו מידה כושר השתכרותו של סטודנט לפילוסופיה גבוה מזה של סתם אדם בלי תואר?
לא רוצה לא צריך. 95535
תואר אקדמי נחשב ''תעודת כניסה'' למשרות מסויימות, שמעידה על רצינות ויכולת השקעה.
אהממ... אהההמממ... 95562
לא כיום ולא בארץ.
אהממ... אהההמממ... 95566
כן כיום וכן בארץ.

כמו כן תואר אקדמי מקנה תוספות שכר גם אם אין בינו לבין המקצוע ולא כלום, אפילו אם נרכש מאוניברסיטה מפוקפקת באיי סיישל. אם יגיעו מים עד נפש ויתברר שאותה אוניברסיטה אינה מחייבת אותך אפילו לדעת לאיית את שמך ייתכן שתידרשי לעבור בחינה נוספת בארץ כדי לזכות בתוספת.
אהממ... אהההמממ... 95569
יש לי חדשות בשבילך.
תואר אקדמי מקנה תוספת שכר במשרדי ממשלה וכל מקום עבודה שפועל על פי דירוגי שכר. בחברות פרטיות, כיום לתואר שאינו קשור לתחום העבודה אין כל משמעות. אני מסכימה איתך שהאוניברסיטה אינה משמעותית.
בנוסף לכך, לאור המצב כיום בארץ, מובטלים רבים נאלצים לעשות downgrade לקורות החיים שלהם משום שמקומות עבודה שדורשים תואר (ואני לא מתכוונת למעבדות מקצועיות במדעי הטבע) על פי רוב מסתפקים בתואר ראשון ומועמדים עם תואר שני ומעלה מוגדרים כ- over qualified.
קצת עובדות 95648
בלי קשר לנהלים הרשמיים של משרדי ממשלה, בשוק העבודה היום כל שנת לימודים מוסיפה בערך 10% למשכורת. ז"א, בוגר תואר ראשון מרוויח 40%-30 יותר מבוגר תיכון, ובוגר תואר שני מרוויח 20% יותר מבוגר תואר ראשון. יוצא הדופן היחיד הוא דוקטורט - בעלי דוקטורט מרוויחים פחות מבעלי תואר שני (סטייה שקל מאוד להסביר אם מביטים על המניעים מאחורי רכישת תואר שני, מול רכישת דוקטורט).
הסיבות הן רבות ומגוונות - עובדים משכילים יותר הם יותר אטרקטיביים בשוק העבודה, כשירים ליותר משרות וכן הלאה, בלי קשר לנושא התואר (מה שמרמז למניעים האמיתיים מאחורי רכישת תואר ראשון, וכמו שכבר צויין כאן, מדובר יותר על תרבות מאשר על רכישת כישורים). דברי עם עובדים בעלי תעודת בגרות ותו לא, או ללא תעודת בגרות, ותראי את ההבדלים.
קצת עובדות 95719
כל מה שכתבת נכון, והדגשתי בפירוש שהדברים נשמרים בעיקר במוסדות שאינם פרטיים.
העניין הוא שבחודשים האחרונים, ישנה עדיפות ברורה לאקדמאים עם לא יותר מתואר ראשון בדיוק כדי שלא יתעורר הצורך לשלם יותר.
כך over qualified, הפך כמעט למילה גסה.
אהממ... אהההמממ... 95578
דוקא בסוף השבוע הזה נתקלתי בכמה מודעות דרושים כלליות (מזכירות, ניהול אדמיניסטרטיבי) שציינו תואר אקדמי כדרישה או יתרון. לשמחתי בראיונות עבודה לא דורשים לראות את התואר עצמו אחרת כל התרמית שלי הייתה יורדת לטמיון, לא שאני יכול להגיד שהיא הצליחה, בינתיים...

עוד מידע על העוקץ הפופקי אפשר לקבל כאן
(י. פופק יורד נמוך בחיפוש אחר רייטינג)
אהממ... אהההמממ... 95582
יפה. כעת, אתה מוזמן לשלוח קורות חיים שכוללות תואר שני ולהמתין לתשובה. אם בכלל יטרחו לענות לך יספרו לך שאתה מוכשר מדי למשרה.
אהממ... אהההמממ... 95589
מעניין כי מקס, האחיין של פרידה השכנה הרומניה המשוגעת שלי, שהוא מהנדס תוכנה (בוגר טכניון בהצטיינות), מצא לא מזמן עבודה והעובדה שהוא לומד לתואר שני (ולא בניהול עסקים) דווקא סייעה לו בחיפושים.

למרבה הצער אני לא מכיר בוגרי תארים שניים שמחפשים עבודה ותחום מדעי החיים והתעשיה שסביבו זרים לי לחלוטין כך שאינני יכול לסתור את דברייך בדוגמאות אנקדוטליות ולכן אאלץ להאמין לך.
אהממ... אהההמממ... 95595
לא אמרתי שהדבר בלתי אפשרי אלא שהוא מאוד קשה. בעיקר לבוגרי מדעי החברה והרוח.
אהממ... אהההמממ... 95596
גם בתחום מדעי החברה אני יכול להביא דוגמאות אנקדוטליות של אנשים שמצאו עבודה בזכות תואר שני, בעיקר בתחום משאבי האנוש שבו תואר שני יכול לקצר את המסלול המקובל ולחסוך שנים של עבודה משמימה במשרד השמה בשכר נמוך עם אלפי בוגרות סוציולוגיה, פסיכולוגיה וכלכלה שתשמחנה להחליף אותך תמורת שכר נמוך יותר ונכונות לעבוד יותר שעות ולקטר פחות (אני במקרה מכיר את התחום כי חבצלת גונקל, ביתו הבכורה של ירמיהו שכני הנערץ ואישה מדהימה בזכות עצמה, עוסקת בו).
אהממ... אהההמממ... 95615
בחצי השנה האחרונה?

(אם התשובה היא חיובית, האם עלי להסיק שמשהו בי לא בסדר?)
אהממ... אהההמממ... 95625
ראשית אבקש שלא לגלוש לפסים אישיים.

שנית אני מוצא זאת נכון לציין בשלב זה שמדובר בדוגמאות אנקדוטליות בלבד. נכון שאפשר לעשות איתן יופי של פרסומת למשרד יעוץ במציאת מקום עבודה (הי, זו יכולה להיות חלופה תעסוקתית במידה שאכשל בחדירה לעולם ההי טק) אך אין בהן שום אינדיקציה למציאות האמיתית.

שלישית, לא. מדובר בשינוי שארע לפני כשנה.
אהממ... אהההמממ... 95676
נו טוב. עכשיו אני רגועה.
זה לא אני, זה אתה.
אהממ... אהההמממ... 95678
בדרך כלל כשצריך להסיק שמשהו במישהו לא בסדר, זה אני.
She's lying 95680
she says 'it's not you - it's me
I need a little time, a little space
a place to find myself again
you know?'
oh yes, I know a goodbye when I hear
it she smiles
but her heart's already out there
walking down the street

she says
'I don't want nobody else
I love you', she's lying
'there won't be somebody else
and that's true'
she's lying
'say you'll always be my friend
sweet darling'

why does she pretttttend 95701
She's lying 95725
עד כדי כך?
נו שוין. שיהיה.
ואני לא עושה את זה בד"כ, אז אל תשתמש בזה לרעתי אבל http://Stage.Co.IL/Stories/97472
אהממ... אהההמממ... 95708
התואר השני הוא רק תרוץ. למעשה הם דוחים אותך כי את אישה.

(דובי, בורח).
אהממ... אהההמממ... 95723
אתה יכול להישאר.
היית צריך לברוח אם היית כותב שאני דוחה אותם כי אני אישה.
אהממ... אהההמממ... 96035
אפילו פופק חטא בחטא האיילי הגדול מכולם, הוא איית את שם משפחתו של דובי לא נכון ("קנניגסר"):
אהממ... אהההמממ... 96053
קודם כל אני בכלל לא הזכרתי את דובי בבלוג שלי, חוץ מזה השם שלו היה כתוב ככה בדף הכותב שלו שמשם העתקתי, חוץ מזה אני כתבתי אותו מלכתחילה בצורה הנכונה וחוץ מזה, תיקנתי, רואה?

ובכלל עבר תחת ידי דואר אלקטרוני מדובי שבו הוא מאיית את השם שלי באנגלית pupek שזה לא הרבה יותר טוב...

(י. פופק ממציא תירוצים ומטיח האשמות ובאופן כללי לא מתפקד טוב תחת לחץ)
אהממ... אהההמממ... 96057
ואיך מאייתים את השם שלך באנגלית? היה פה ויכוח עקוב מדם בנושא.
אהממ... אהההמממ... 96060
אפשר לראות בכתובת הדואר האלקטרוני שלי, Popek
אהממ... אהההמממ... 96065
הפסדתי בהתערבות :-(

וזו הפעם השביעית ברצף (איך הוגים לבשן, אנשלוביץ, אפופידס, קננגיסר, גלבץ, לנדוור). למה אני בכלל ממשיכה?!
אהממ... אהההמממ... 96085
יש לך הזדמנות לכפר על חטאיך, אם תגלי כיצד הוגים את שמי.
אהממ... אהההמממ... 96087
Kalil Neori?

אהממ... אהההמממ... 96089
Bzzzt! Wrong.
Klil Neori
כמו "קליק," עם למד במקום קוף בסוף.

לא הצלחת לכפר על חטאיך. אנא הפני עצמך למרכז הבטחון הקרוב להשמדה מיידית. תודה.
אהממ... אהההמממ... 96091
לפחות הצלחתי את ה- Neori.
נטיית הלב היתה לכתוב Naori.
אבל כבר למדתי שמוטב לי שלא להשתמש בנטיית הלב (בכל אופן, לומדים משהו משבע התערבויות כושלות).

עוד מישהו?
את עדי? 96102
אתה עדי שהיא לא מיכאלה‏1 96103
1 לך אסור להזכיר את שמה, לי מותר.
הם אומרים שמיכאל זה שם של בן 96106
ההיא שאני לא מזכיר את שמה‏1, יודעת כבר ממזמן איך אומרים גלבץ (תגובה 59217), ובטח שהיא מעולם לא התקשתה בהגיית שמות כגון: פופק, לנדוור, אנשלוביץ (מה בדיוק יש פה לא לדעת) וייתר השמות, שההיא שהיא לא עדי, לא יודעת איך להגות. אז כן, אני עדך.

1מותר לי‏2 אני פשוט לא רוצה, כי היא מעצבנת אותי.
2היא מתעצבנת כשאומרים: "מותר לי"‏3.
3נה!
הם אומרים שמיכאל זה שם של בן 96110
Anshalovitz?
וזה לא הניחוש הראשון שלי אפילו. הראשון הוא תמיד כישלון מוחלט.
ואלה שמות 96299
קודם כל, כשכתבתי "מה יש פה לא לדעת", לא התכוונתי דווקא לאנשלוביץ. שנית את רוב השמות אני "יודע" איך אומרים, פשוט על סמך אינטואציה, ולא על סמך מידע בדוק, ככה שיכול להיות שאני רק חושב שאני יודע. לגבי חלק מהשמות, אישרו הכותבים עצמם את מה שהנחתי מלכתחילה, וכך הפכה האינטואיציה לידיעה.

אינטואיציה:
אנשלוביץ, לדעתי, הוגים כך‏1: אַנְשֵלוׁבִיץ'.
לנדוור, כך: לַנְדוֶור (כמו הח"כית, סופה. רק שהיא לנדבר עם ב').

לגבי ייתר השמות:
לבשן, ראי כאן (ואת יכולה גם להגיד לעצמך את מה ששכ"ג אמר לעצמו לבד): תגובה 85802
אפופידס (הפ' השנייה רפויה), ראי כאן (למשל): תגובה 39948
קננגיסר, ראי כאן: http://www.forum2.org/dubi/

1 הניקוד בהודעה הזאת, הוא לצורך הבדלה בין e לa, ותו לא. (יעני, אני לא מבדיל בין קמץ לפתח, ובין צרה לסגול).
תודה !!! 96319
אגב, איך ניקדת בתוך הטקסט?
איך אומרים דנבום את כבר יודעת? 96333
תגובה 22512

(אם לא, זה לא כזה נורא, כי ממילא ישנן סברות שהוא עיברת ל: "מיריחו").
איך אומרים דנבום את כבר יודעת? 96365
אני חוששת שאני לא יודעת לומר דנבום - Denbom?
ובדקתי באמייל שלו, וגם משם אי אפשר ללמוד.

ותודה על הלינק.
אני לא בטוח שאני יודע... 96377
האיות הנכון הוא: Denneboom
אני לא מצטיין בניקוד, אז אנסה להסביר איך מבטאים בצורה פונטית: דה-נה-בוׁם (ה"בום" קצר. בהולנדית שני עיצורים רצופים מבוטאים בצורה קצרה. זה לא "בום" כמו של פצצה, אלא כמו בסוף המילה "סדום")
אני לא בטוח שאני יודע... 96379
אההה, מקרה אבוד.

כל מי שלא שיבשתי לו את השם עדיין מוזמן לקבלה.

טל כהן, אותך אני יודעת להגיד ! הנה: Tal Cohen, ואל תגידו שגם זה לא נכון.
הידד 96394
שמחתי לעזור.
אני לא בטוח שאני יודע... 96431
לאתגר אותך?
:)
אני לא בטוח שאני יודע... 96438
בועזסון - אני חושבת שאני מסוגלת: Boazson? הניחוש מתבסס על פירוק המילה לשניים, ובשום אופן לא על אינטואיציה, שהוכחה כמנגנון בלתי יעיל לחלוטין.
וגם איילת אני חושבת שאני יודעת: Ayelet. אם היית כותבת אילת, הייתי מתלבטת עם Eilat.
אני לא בטוח שאני יודע... 96502
באנגלית זה נכתב: Boasson ובעברית נהגה בועזסון - כמו אריקסון ויעקובסון אבל עם בועז.
אני לא בטוח שאני יודע... 96513
בהולנדית, שני עיצורים רצופים מבוטאים בצורה קצרה - זה נכון. אבל זה גוזר רק לגבי ה - Denne. את ה"בום" (שבו דווקא יש דיפתונג, כלומר שתי תנועות רצופות) מבטאים כמו שהיינו מבטאים Bome באנגלית.
ונקנח ב: אחט אנ'טחטח 96534
למיטב ידיעתי, אין הטעמה בסוף. (אם לכך התכוונת)
לפי ספר לימוד ההולנדית שלי‏1, השילוב OO מבוטא כמו התנועה שבמילה האנגלית "boat", רק בצורה קצרה יותר. על השפתיים להיות מעוגלות בעת ההגייה.

האם את מסכימה אתי שזה דומה למילה "סדום" בעברית?

------

1 תודה שגרמת לי לחזור לספר לאחר זמן רב מדי.
אתה מקנח ב88? 96565
הפעם כן. 135815
האם מישהו (משפטן/לוגיקן) יכול לאשר או להפריך את החשש שלי כי סעיף 88 (אוח, איזה הקשר נהדר) בחוקה ההולנדית מכיל סתירה פנימית?

הרי תרגום לאנגלית:
Article 88
The publication and entry into force of Acts of Parliament shall be regulated by Act of Parliament. They shall not enter into force before they have been published.
אין סתירה 135818
הסעיף קובע שהפרסום של חוק חדש, והכניסה שלו לתוקף, יוסדרו על ידי תקנות שקובע הפרלמנט - אבל תחת המגבלה שהכניסה לתוקף תהיה רק אחרי הפרסום.
למשל, מותר לפרלמנט לקבוע שחוק חדש יכנס לתוקף 30 מזמן פרסומו, אבל לא שהחוק יפורסם שבוע אחרי כניסתו לתוקף.
אין סתירה 135819
כן, זה מובן לי - אבל איך החוק שקובע כיצד חוקים נכנסים לתוקף יכול להיכנס לתוקף?
אין סתירה 135824
תחת סעיף 88 של החוקה, מן הסתם...
מכיוון שהחוקה מטילה את החובה הזו על הפרלמנט, וברור שאי-אפשר לעבוד אחרת, התקנה (שקובעת את פרוטוקול הכניסה לתוקף של חוקים) אמור להכנס לתוקף מיד.
אין סתירה 135825
מובן כי אמרתי לעצמי את כל זה לפני ההודעה הראשונה שפרסמתי - אבל מבחינה לוגית גרידא יש פה בעייתיות מסוימת, הלא כן?
אין סתירה 135834
ואיך נכנסו לתוקף 87 הסעיפים הקודמים לו?

אני משער שהסעיף הנ"ל נכנס לתוקף באותה צורה.
אין סתירה 136053
זה סעיף של החוקה, אין הוא צריך לעבור את תהליך האישור והפרסום של חוק רגיל שאושר בידי הפרלמנט.
סעיפי החוקה תקפים מעצם היותה של החוקה - חוקה.
חוקי הפרלמנט תקפים מעצם הסמכות שניתנה לו בידי החוקה, ובין השאר בידי סעיף 88.
לא בהכרח 135835
מכיוון שהתקנה לא חלה על עצמה, אלא רק על חוקים אשר נחקקו *לאחר* כניסתה לתוקף, הרי היא עצמה, כמו גם חוקים אחרים אשר נחקקו לפניה, יכולים להכנס לתוקף מיד עם פרסומם, או אפילו מיד עם חקיקתם, ואפילו רטרואקטיבית.
ונקנח ב: אחט אנ'טחטח 96575
לא הטעמה. אנחנו אומרים דברים דומים. Bome באנגלית מבוטא בצורה דומה למדי ל - Boam , רק קצר יותר. זה בערך מה שהספר שלך אומר (ומה ששמעתי בשנות מגוריי שם).

אגב, הקטע המצחיק בביטוי "אחט אן טחטח" הוא ה"טחטח" - אבל בעצם, שמונים בהולנדית זה בסך הכל "אחטח" (achtig , מבטאים כמו achtach). ה - t בהתחלה נוספה פה כדי להקל על הביטוי כאשר יש en (מילת חיבור) לפני המילה.
ונקנח ב: אחט אנ'טחטח 96590
אם כך, אני באמת חושב שאנחנו מסכימים. ועל כך אומרים (אני מקווה): Dat is heel goed.

אני מודע להערה הנכונה שלך בנוגע ל"88", אבל כמות האנשים שהמילים האלו שוות במוחם ל"הולנדית", משעשעת אותי בכל פעם מחדש.
ונקנח ב: אחט אנ'טחטח 96594
מסכימה :-)
ונקנח ב: אחט אנ'טחטח 96633
אני הייתי מחדדת ואומרת שזה אפילו heel leker.

מ'כפת לי גם להשוויץ?)
צ"ל lekker, כמדומני. 96649
צ"ל lekker, כמדומני. 96662
Het is inderdaad niet aleen maar heel erg lekker, maar ook leuk en gezellig :-)
צ"ל lekker, כמדומני. 96720
ונראה אותך מתרגמת gezellig...
צ"ל lekker, כמדומני. 96730
עכשיו התקלת אותי :-) שתי המילים האלה, lekker ו - gezellig , משמשות בכל כך הרבה קונוטציות בהולנדית, שהן כמעט הפכו לרעש לבן. המשמעות המילולית של Lekker היא "טעים", אבל היא מכוונת לכל תחושה נעימה, לרוב פיזית אבל לא רק. כבר שמעתי מישהו משתמש בה במשפט שאמר "נוכל להתחיל את השיעור מוקדם", לתיאור הכייף שבהתחלה מוקדמת של השיעור.

Gezellig היא מקרה דומה - משמעותה המקורית היא "ביתי, נינוח", אבל היא משמשת לכל תיאור של בילוי נעים ולא מחייב.
צ"ל lekker, כמדומני. 96737
אז זהו שאי אפשר.
ההולנדים מנסים לתרגם אותן לאנגלית וכל נסיון מסתכם במבט של: "כן... זה משהו כמו... אבל לא בדיוק...".
המקבילה הכי קרובה ל lekker היא - "יאמי יאמי" (בלווית מצמוץ שפתיים כמובן) ול- gezellig היא cozy.
צ"ל lekker, כמדומני. 96750
נכון. זה גם משמש להם הוכחה לכאורה לכך שההולנדית היא שפה ייחודית :-) ועל זה נאמר, היו רוצים.
לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן 96810
לפני זמן מה פגשתי בכמה קצינים לשעבר בשירותי
המודיעין ההולנדיים, והם סיפרו על אפיזודה מעניינת מימי מלחמת העולם השנייה: הגרמנים הצניחו בהולנד סוכני גיס חמישי במסווה
הולנדי לצורך משימות ריגול וחבלה. כשנתפסו, היו לוכדיהם ההולנדים מוודאים את זהותם בעזרת הדרישה לבטא שם
הולנדי מזעזע במיוחד: "סחוונינחסה ביסחויטס" (ביסקוויטים מסחוונינגן).
לכל חובבי הולנד: נסו ותיהנו.
לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן 96814
כן, סיפור מוכר ונאה. אם כי ה-ו' בהולנדית מבוטאת כ-פ', והח' השנייה בשם העיר מבוטאת כ-ג', מפני שהיא באה אחרי נ'. לכן נאמר כולנו: סחפנינגסה ביסחאוטייז :-)
Scheveningense Bischuitjes

לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן 96822
לברקת: חן חן.
לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן 96835
שמעתי את הסיפור מספר פעמים, אך לא את החלק עם הביסקוויטים, רק את שם העיירה הבלתי-ניתן-להגייה.

אגב, מספר הדיאלקטים המקומיים בתוך הולנד עצמה הוא גדול למדי, ונאמר לי כי לעתים קרובות לא יבינו זה את זה תושב ערי החוף המרכזיות, תושב הגבול המזרחי, הצפוני והדרומי.

בכל אופן, נדמה כי מבחן ''סחפנינגן'' תקף גם היום.
לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן 96846
לברקת ולגלעד:
סבורני שהזוועה האמיתית טמונה בביסקוויטים, כלומר בדיפתונג הבלתי-אפשרי ui.
אבל אני הרי רק uitlander.
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • גלעד דנבום
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • ברקת
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • אסתי
  ולכל לומדי ההולנדית • ברקת
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • Xslf
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • Doron
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • Doron
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • דורון הגלילי
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • Doron
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • טלי
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • ערן בילינסקי
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • Doron
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • ערן בילינסקי
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • Doron
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • Doron
  אולי וויליאמסברג שבוירג'יניה? • גלעד דנבום
  אולי וויליאמסברג שבוירג'יניה? • Doron
  אולי וויליאמסברג שבוירג'יניה? • Doron
  אולי וויליאמסברג שבוירג'יניה? • גלעד דנבום
  נזכרתי • גלעד דנבום
  נזכרתי • Doron
  נזכרתי • Doron
  נזכרתי • ערן בילינסקי
  נזכרתי • Doron
  טוף, בסדר. סליחה. • ערן בילינסקי
  טוף, בסדר. סליחה. • Doron
  אם אנחנו כבר באזור... • גלעד דנבום
  אם אנחנו כבר באזור... • Doron
  אם אנחנו כבר באזור... • Doron
  תודה. • גלעד דנבום
  תודה. • גלעד דנבום
  אם אנחנו כבר באזור... • רון בן-יעקב
  אם אנחנו כבר באזור... • Doron
  רגע, מה זה פה? • Doron
  רגע, מה זה פה? • רון בן-יעקב
  רגע, מה זה פה? • Doron
  רגע, מה זה פה? • Doron
  רגע, מה זה פה? • גלעד דנבום
  רגע, מה זה פה? • Doron
  "הרפורמיסט + מלך"? • גלעד דנבום
  "הרפורמיסט + מלך"? • Doron
  מרטין לותר קינג (נראה לי שטעיתי) • גלעד דנבום
  מרטין לותר קינג (נראה לי שטעיתי) • Doron
  רגע, מה זה פה? • רון בן-יעקב
  רגע, מה זה פה? • Doron
  רגע, מה זה פה? • רון בן-יעקב
  רגע, מה זה פה? • Doron
  רגע, מה זה פה? • Doron
  רגע, מה זה פה? • רון בן-יעקב
  רגע, מה זה פה? • Doron
  רגע, מה זה פה? • רון בן-יעקב
  רגע, מה זה פה? • Doron
  רגע, מה זה פה? • טל כהן
  רגע, מה זה פה? • Doron
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • טלי
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • Doron
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • ארז לנדוור
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • easy
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • Doron
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • גרושו
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • Doron
  לכל ההולנדים-בעיני-עצמם: המבחן • דורון הגלילי
  ישראל לא תהיה איראן • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  מה הקשר ? • Doron
  אה''ב - לא ארה''ב • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  איך אומרים בעברית צ'זבטי? • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  לידיעתך: • עדי
  מותר האדם • מיכאלה
  סוגנית אחת! • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  הם אומרים שמיכאל זה שם של ב. • דורון הגלילי
  לא, ועזוב ניחושים • אחת ש
  לא רוצה לא צריך. • easy
  לא רוצה לא צריך. • האייל הזקן
  ציטוט: • שוטה הכפר הגלובלי
  ציטוט: • האייל הזקן
  כמובן שלא • שוטה הכפר הגלובלי
  לא רוצה לא צריך. • דובי קננגיסר
  חופים הם לפעמים געגועים לבני ברק • אסתי
  את יפה? • האייל האלמוני
  חופים הם לפעמים געגועים לבני ברק • אילה אחת
  חופים הם לפעמים געגועים לבני ברק • אסתי
  לא רוצה לא צריך. • דורון הגלילי
  לא רוצה לתת לו אותו. • ברקת
  הארכיבישוף מקריוס מכה שנית • גרושו
  את שואלת אותי? • אביב י.
  גם אותך, אבל לא רק • ברקת
  גם אותך, אבל לא רק • העלמה עפרונית
  הרחבה • האייל האלמוני
  ואם הוא סקוטי? • העלמה עפרונית
  ואם ביום שלישי הוא יפני? • האייל האלמוני
  אכן סקסיזם • אביב י.
  אכן סקסיזם • אשר לבשן
  אכן סקסיזם וצרות מח • אביב י.
  אכן סקסיזם וצרות מח • אשר לבשן
  אני יודע. פשוט החמרתי. • אביב י.
  אני יודע. פשוט החמרתי. • אשר לבשן
  אכן סקסיזם • האייל הזקן
  אכן סקסיזם • אשר לבשן
  אכן סקסיזם • ערן בילינסקי
  אכן סקסיזם • האייל הזקן
  אכן סקסיזם • אשר לבשן
  אכן סקסיזם • דורון הגלילי
  אכן סקסיזם • האייל הזקן
  אכן סקסיזם • ערן בילינסקי
  אכן סקסיזם • האייל הזקן
  אכן סקסיזם • אביב י.
  אכן סקסיזם • אביב י.
  אכן סקסיזם • אביב י.
  אכן סקסיזם • האייל הזקן
  אכן סקסיזם • אשר לבשן
  עוד סקסיזם בצבא? • כליל נאורי
  עוד סקסיזם בצבא? • זהריקו
  *אכן* סקסיזם • אביב י.
  *אכן* סקסיזם • אשר לבשן
  *אכן* סקסיזם • אביב י.
  *אכן* סקסיזם • אשר לבשן
  מותר להתקלח בזוגות? • ב/ רפאל איתן
  בצבא אפשר אפילו בשלשות. • אביב י.
  מסתבר • טלי
  *אכן* סקסיזם • דובי קננגיסר
  *אכן* סקסיזם • אביב י.
  מפלה זוגות מעורבים • מיץ פטל
  צודק • דוביכורדי
  לא רוצה לתת לו אותו. • Samuel
  מצד שני, • פידרוס
  מצד שני, • Samuel
  מצד שני, • חורב קרני
  בעניין ה-‏50 שקל למונית... • איילת בועזסון

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים