דן שכטמן זכה בפרס נובל לכימיה 3388
פרופסור דן שכטמן מהטכניון הוא חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2011. הפרס הוענק לו, ללא שותפים, "בשל הגילוי של קוואזי־גבישים".

שכטמן נולד בתל־אביב בשנת 1941, ורכש את תאריו האקדמיים בטכניון – תואר ראשון בהנדסת מכונות, ותואר שני ודוקטורט בהנדסת חומרים. הוא התמנה לחבר סגל בפקולטה להנדסת חומרים בטכניון בשנת 1975. בשנת 1982, בעת שהיה בשנת שבתון במשרד האמריקאי הלאומי לתקנים שליד וושינגטון, גילה שכטמן גביש בעל סימטרייה מחומשת, תגלית שעמדה בסתירה לידע המדעי המקובל באותה התקופה משום שהעידה על קיומם של גבישים לא מחזוריים. התגלית אכן נתקלה בהתחלה בספקנות ואף בביטול בקהילה המדעית, אולם כיום היא מוכרת כנכונה, ואף בעלת פוטנציאל תעשייתי נרחב.

בזכות תגליתו זו ומחקריו האחרים זכה שכטמן בפרס ישראל, בפרס וולף, בפרס א.מ.ת, בפרס IMRS, ובפרסים נוספים. שכטמן הוא הישראלי העשירי הזוכה בפרס נובל, והשישי בעשור האחרון.
קישורים
ynet
הכרזת הזכיה - מאתר פרס נובל
פרופ' דן שכטמן גילה משהו שהעולם סירב להאמין לו - כתבה בת 6 חודשים ממוסף "הארץ"
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

583674
א. ברכות רבות לפרופ' שכטמן!
ב. האם ייתכן שהתחום המדעי החזק ביותר בארץ הוא כימיה?
ג. מה דעתכם - לו היה פרס נובל למתמטיקה היו לנו זוכים נוספים בפרס הנכסף?
ד. האם יש משמעות מיוחדת לעובדה שגם שכטמן וגם יונת עברו השפלות וגינויים בתחילת דרכם?
ה. האם ד' מזכיר קצת את דרכם של קדושים? או שזה רק אני?
ו. האם ד' קשור במידה מסוימת לטענה שהישראלים הם המקוריים/יצירתיים ביותר?
583725
לגבי ד', אולי זה לא מקרי.

פרסי נובל ניתנים על פריצות וציוני דרך מדעיים.
מדענים ממילא עוסקים לרוב בדברים שבגבולות הידע האנושי.לגלות משהו חדש הוא די שגרה במדע.
לגלות שמשהו שמנוגד לקונצנסוס נכון, יכול להיות בסיס לפריצה המובילה לפרס נובל.
ובמדע, כמו בכל מקום, מי שמתנגד לקונצנסוס יתקל בקשיים.
583743
מדליית פילדס היא אחד הפרסים היוקרתיים ביותר בעולם במתמטיקה היא מוענקת אחת ל 4 שנים ל 4 מתמטיקאים צעירים (שגילם מתחת ל 40).
ב 2010 זכה במדליה אילון לינדנשטראוס הישראלי.

פרס בינלאומי יוקרתי אחר הוא פרס וולף, עד היום זכו 3 ישראלים בפרס וולף למתמטיקה, שהרן שלח, הלל פורסטנברג ואיליה פיאטצקי-שפירו.
בנוסף זכו עוד 15 ישראלי בפרס וולף בתחומים אחרים, ביניהם גם זוכי פרס הנובל, דן שכטמן, עדת יונה ואברהם הרשקו.

הנתונים
583747
הרשקו זכה יחד עם צ'חנובר.
מוזר ששלח לא זכה בפילדס.
584345
אמנם פרס הנובל ניתן בכימיה, אבל שכטמן הוא מהנדס מכונות בתוארו הראשון, ומהנדס חומרים בתאריו המתקדמים (מעניין שאין פרס נובל להנדסה, אולי מכיוון שמהנדסים בד"כ מתוגמלים היטב מחוץ למערכת האקדמית?)
583675
אני מקווה שהנובלים המדעיים יסמנו את המגמה גם לשנים הבאות.
דחיה 583677
מתוך הקישור הראשון:
"יום אחד פנה אליו המנהל האדמיניסטרטיבי של קבוצת המחקר שבה עבד. "הוא חייך חיוך של כבשה, הניח ספר לימוד על השולחן שלי ואמר, 'בוא תקרא מה כתוב פה'. אמרתי לו שאני מלמד את הסטודנטים שלי מה שכתוב בספר הזה, ואני יודע שיש כאן משהו שחורג מתחום ההבנה של הספר", מספר שכטמן. 24 שעות לאחר מכן חזר אליו המנהל, וביקש ממנו לעזוב את קבוצת המחקר, משום שהוא "ממיט חרפה" על הקבוצה [...] בחודשים שלאחר התגלית הוא העביר את הממצאים לידיד, שיצא למסע הרצאות במרכזים אקדמיים בעולם. כשאותו ידיד חזר, מספר שכטמן, היו באמתחתו שלל הסברים הזויים לעשר הנקודות, שאותם אסף מעמיתים לאורך הדרך. אף אחד מהם לא התייחס ברצינות לאפשרות שמדובר בסימטריה מחומשת [...] בקיץ 84' שב למשרד הלאומי לתקנים במרילנד, שם כתב את המאמר יחד עם בלך ושלח אותו לכתב העת לפיזיקה יישומית ("Journal of Applied Physics"). כעבור ימים ספורים הגיע מכתב מהעורך. הוא דחה את המאמר בטענה שהוא לא יעניין את הפיזיקאים."
דחיה 583678
כמעט שכחתי: "בכירי המדענים התנגדו למסקנות של שכטמן. מעל כולם בלט ליינוס פולינג האמריקאי, שזכה פעמיים בפרס נובל [...] "הוא היה פותח את הכינוסים של החברה לכימיה, וגבישים קוואזי-מחזוריים תמיד היו הנושא שלו. הייתי באחד הכנסים האלה בסטנפורד. אלפים ישבו שם והוא תקף אותי. הוא היה עומד על הבמות הללו ואומר: 'דני שכטמן מדבר שטויות. אין דבר כזה קוואזי-גבישים, רק קוואזי-מדענים'. בהתחלה כשעמדתי מול מסע צלב זה, זה היה מפחיד ברמה קיומית""
583682
מישהו יודע מיהו שומר הסף שניתק את השיחה המשעשעת עם רשת ב'?
להאזנה חפשו "בחצי היום" מתאריך 5.10, בערך מהדקה ה-‏24.
583724
מאוד משמח ואפילו מרגש לנוכח התלאות שעבר פרופ' שכטמן עד שקיבל הכרה
אבל...
למה כימיה?

האם חקר הקווזי-קריסטלים אינו בראש ובראשונה ענף ממדעי הפיסיקה?
ברור שהוא נוגע גם לכימיה, ובכל זאת, המאמרים שלו פורסמו (אחרי שנדחו) בכתבי עת פיסיקלים
ונדמה לי שגם "ממשיכי דרכו" שחוקרים את תחום הקווזי-קריסטלים הם ברובם פיסיקאים.
583726
אכן. ''הוא דחה את המאמר בטענה שלא יעניין את הפיסיקאים''.
583727
והוא אכן היה מועמד גם בקטגוריית הפיסיקה.
583729
שכטמן בחברה טובה, גם איינשטיין זכה בנובל לכימיה דווקא.
583730
סליחה, טעות, נא להתעלם.
583769
לא לגמרי.
יצאה עכשיו בעברית ביוגרפיה של איינשטיין. ב-‏1921 היתה התנגדות גדולה (בפרט של פיזיקאים ובפרט שוודים) להענקת הפרס בפיזיקה לאיינשטיין. כבר אז המשמעות והמהפכנות של תרומותיו של איינשטיין בתחומי היחסות ותורת הקוונטים היו ידועות. היה גם אישור ניסיוני סנסציוני לתאוריות שלו, אבל הן עדיין נחשבו חדשות מדי ושנויות במחלוקת. מצד אחד היה ברור לשוודים כי איינשטיין הוא גדול הפיזיקאים בדורו. מצד שני הם לא רצו להעניק את הפרס על תאוריות שבסופו של דבר יופרכו. בכלל רוב הפיזיקאים הם נסיונאים ויש העדפה מובהקת בפרסי הנובל לפיזיקאים על ניסויים פורצי דרך לעומת תאוריות פןרצות דרך. אאז"ן אחת ההצעות איך לצאת מן המיצר היתה להעניק לו את הפרס בכימיה במקום פיזיקה. בסופו של דבר החליטו פשוט לדחות את הענקת הפרס של 1921. ב-‏1922 כאשר חלקו את הפרס לשנת 21 נבחרה פשרה אחרת. איינשטיין קיבל את הפרס בפיזיקה על עבודתו הכי פחות מהפכנית והכי פחות שנוייה במחלוקת (וגם קשורה בניסוי ידוע של האפקט הפוטו-אלקטרי). האירוניה הסמוייה בפרשה זו היא שבעבודה זו איינשטיין הסתמך במידה רבה על עבודתו של זוכה נובל גרמני אחר, פיליפ לנארד, שהיה אנטישמי והפך לנאצי ידוע לשמצה. יוצא אם כך שאיינשטיין שנוא נפשם של הנאצים הגרמנים שלא יכל לקבל את הפרס על תרומותיו המהפכניות לפיזיקה של המאה ה-‏20, קיבל את פרס הנובל במידה רבה בזכות עבודתו של פיזיקאי גרמני נאצי.
לא יאמן 583770
נ.ב.
פשוט לא יאומן: בפרס נובל של 2011 מתוך 8 זוכים עד כה, 5 הם יהודים.
לא יאמן 583791
היהודים האלה, אני אומרת לך. משתלטים על הכל. גם על הנובל!
לא יאמן 583882
אם פרס השלום במילא מחולק בנורבגיה, אפשר כבר להעביר את הפרסים המדעיים לירושליים ולהשאיר לויקינגים את המבוכה של פרסי הספרות הפרובינציאליים שלהם.
לא יאמן 583883
בניגוד לפרסים האחרים, פרס נובל לשלום אינו משהו להתפאר בו.
לא יאמן 583888
גם לא הפרס לספרות.
לא יאמן 583953
למה לא? האם להיות ברשימה אחת עם אלברט שוויצר ורנה קאסן זה סיבה פחותה להתפארות מאשר להיות ברשימה אחת עם נורמן רמזי או ברטיל אולין?
לא יאמן 583954
זה להיות גם עם יאסר עראפת ו - להבדיל אלף אלפי הבדלות- ברק אובאמה.
לא יאמן 583955
אני לא חושב שרשימת הזוכים בשאר הפרסים כל כך מרשימה, בפיזיקה רוב הזוכים מוכרים בתחומם, אבל לא כאלה שבאמת שינו את הפיזיקה. הרבה פעמים כאלה שחקרו בתחום צר וחסר חשיבות (לגבי הנסיון שלנו לדעת איך עובד היקום) ו/או חסר תועלת. בכימיה, מעצם טבעה, אין אפילו איינשטין אחד. מלבד הגאווה הישראלית, מעט מאיתנו שמעו את שמות הזוכים (לפני או אחרי הזכיה) ואני בספק כמה מאיתנו מסוגלים להבין מה התרומה שלהם בדיוק ולמה הם זכו ולא מי שיושב לידם. ברפואה, לכאורה המדע המועיל ביותר לבני האדם, זכו אנשים ש"קבעו את הסדר המדויק של חלוקה ומות התאים בתולעת Caenorhabditis elegans". מרשים, אבל בכל זאת, אנדריי סאחרוב ולך ולנסה קצת יותר השפיעו... אני בכלל לא מבין למה יש פרס נובל בכלכלה, ועל פניו זה נראה בעיקר כמו דרך לתת פרסים למתמתיקאים בתחום מאד צר של המתמטיקה. שמשווים את הרשימות האלה לרשימת פרס הנובל לשלום, אני לא רואה שום סיבה להתבייש. נכון, נכנסו לשם כמה פרסים וערפאתים, (מה יש לך נגד אובאמה?) אבל רוב מקבלי הפרס באמת שקיעו מאמצים להפוך את העולם הזה למקום טוב יותר לחיות בו, ולדעתי זאת סיבה להתפאר.
לא יאמן 583961
בפיזיקה ובשאר התחומים קשה לי להתבטא כי אני לא ממש מכיר את הזוכים, כמו שכתבת. גם לגבי הטענה הספציפית על הפרס ברפואה. האמונה הרווחת היא שהזוכים הם אנשים שבאמת ביצעו פריצת דרך יוצאת דופן. מה נכון? אני מניח שרק מומחים אמיתיים בתחום יכולים לקבוע.

לגבי כלכלה, אגב, לפי פרס נובל לכלכלה [ויקיפדיה], "הפרס שונה משאר הפרסים המוענקים בטקס פרס נובל בשל העובדה שהוא אינו חלק ממורשתו של אלפרד נובל. הפרס מוענק ביוזמת בנק שבדיה החל משנת ה-‏300 לקיומו, שהיה בשנת 1969".

אין לי כלום נגד ברק אובאמה, פשוט אין גם שום דבר בעדו. כשהוא זכה בפרס זה היה די מוקדם. מתוך הכתבה בטמקא על הזכייה: שמו של אובמה אמנם עלה במסגרת הספקולציות שקדמו להודעת הוועדה, אך רבים האמינו כי הוא מצוי בשלב מוקדם מדי של הקריירה הציבורית שלו כדי לזכות במעמד. יו"ר ועדת הפרס, תורביורן יאגלנד, התבקש היום על ידי עיתונאי להתייחס לשאלה כיצד מוענק הפרס למי שנמצא בתפקיד פחות משנה, והשיב כי אחת ממטרות הוועדה היא לקדם את סדר היום שאובמה מייצג: "אנחנו רוצים להגביר את התמיכה במה שהוא מנסה לעשות. זה סימן ברור לעולם שאנחנו רוצים לעורר דיפלומטיה בינלאומית ולפעול למען עולם חופשי מנשק גרעיני. זאת ההיסטוריה ארוכת השנים של ועדת הנובל".

ועוד הערה לגבי הטיעון "מלבד הגאווה הישראלית, מעט מאיתנו שמעו את שמות הזוכים" - כמה פיזיקאים (חיים) מכיר האדם המשכיל הממוצע שאיננו פיזיקאי? אני לא יכול לחשוב על יותר מכמה בודדים; חלק מהם בזכות כתיבת ספרי מדע פופולרי. ודאי שוועדת הפרס לא אמורה לבחור מישהו מפורסם דווקא, כך שהסיכויים לשמוע עליהם הם קטנים מראש.
לא יאמן 583962
פריצות דרך יש הרבה, פרס נובל יש אחד. אני מניח שכולם באמת בצעו פריצות דרך, ואני יודע שהרבה פריצות דרך שנעשו לא זכו לפרס נובל.

אני לא אומר שרשימת הזוכים בשאר הפרסים היא מבישה, ואני לא מבקש שתקבע אם הזוכים היו ראויים לפרס, אלא אם, כמו שנטען כאן: "בניגוד לפרסים האחרים, פרס נובל לשלום אינו משהו להתפאר בו". כשאני מסתכל על רשימת הזוכים בפרס נובל לשלום ומשווה אותה לרשימות האחרות אני מגיע למסקנה שונה לגמרי, קריא: "פרס נובל לשלום הוא משהו להתפאר בו. יחסית לפרסי נובל האחרים, יחסית לפרסים סתם ויחסית לכל רשימה אחרת". העובדה שאתה ואני מכירים הרבה מהחברים ברשימה הזאת ולפחות אני מעריך מאד חלק מהזוכים בה ואת מה שהם ניסו לעשות, מעידה, לדעתי, על כמה הרשימה מפוארת. ויחד עם ערפאת ועם האגו הישראלי הכל כך מנופח שלא יכול להסתכל רגע אחד מעבר לפינה, אני חושב שהטענה על פרס נובל לשלום היא פשוט מתנשאת ומיותרת.

וכן, רוב הזוכים בפרס נובל לשלום זכו לפני שהם "מימשו" את השלום, על מאמציהם (שפעמים רבות לא נשאו פרי, כידוע עדיין אין שלום בעולם), בהקשר הזה אני לא חושב שיש ספק שאובאמה שייך לרשימה. וודרו וילסון, קודמו של אובאמה, זכה על הקמת חבר הלאומים.
לא יאמן 583964
ורק להזכיר אחד מאותה רשימה מפוארת, פרידטיוף נאנסן, שזכה בפרס נובל לשלום על הצלחתו בהוצאה לפועל של טרנספר (כפול!) של מעל חצי מליון איש. במקרה שלו הוא אכן זכה לאחר המימוש.
לא יאמן 583966
הצלה ממוות של אלפי רוסים מזי רעב = טרנספר
לא יאמן 583968
אני חושב שהפריפריאלי התכוון לבלקן.
לא יאמן 583969
לא ברור לי על מה אתה מדבר, אבל לפי וויקיפדיה מי שהוציא לפועל את הטרנספר היה לנין, וננסן היה זה שהציל אותם.
לא יאמן 584052
ויקיפדיה העברית אינה נחשבת למקור מהימן, במיוחד בנושאים בעלי היבטים פוליטיים (יש בה הטיה קשה לכיוון השמאל הקיצוני)
כדאי לך לבדוק בויקיפדיה האנגלית על איזה טרנספר קיבל נאנסן את הנובל.
לא יאמן 584059
לאחר שקראתי את כל הערך באנגלית ולא מצאתי כל אזכור להשמצתך הפרועה, אני נאלץ להסיק אחת מהשתיים:
אתה שקרן המודע לעצמו
אתה שקרן חסר מודעות עצמית
לא יאמן 584060
After the Greco-Turkish wars of 1919–1922 Nansen travelled to Constantinople to negotiate the resettlement of hundreds of thousands of refugees, mainly ethnic Greeks who had fled from Turkey after the defeat of the Greek Army. The impoverished Greek state was unable to take them in,‏10 and so Nansen devised a scheme for a population exchange whereby half a million Turks in Greece were returned to Turkey, with full financial compensation, while further loans facilitated the absorption of the refugee Greeks into their homeland.‏138 Despite some controversy over the principle of a population exchange,‏137 the plan was implemented successfully over a period of several years. In November 1922, while attending the Conference of Lausanne, Nansen learned that he had been awarded the Nobel Peace Prize for 1922. The citation referred to "his work for the repatriation of the prisoners of war, his work for the Russian refugees, his work to bring succour to the millions of Russians afflicted by famine, and finally his present work for the refugees in Asia Minor and Thrace".‏139 Nansen donated the prize money to international relief efforts.‏10

זאת אומרת, לא רק בזכות הטרנספר, אבל גם בזכותו.
לא יאמן 584064
אז מה היה לנו כאן - "פרידטיוף נאנסן, שזכה בפרס נובל לשלום על הצלחתו בהוצאה לפועל של טרנספר (כפול!) של מעל חצי מליון איש. במקרה שלו הוא אכן זכה לאחר המימוש."

הוא זכה בפרס על משהו אחר, לא היה טרנספר, לא הוא הוציא אותו לפועל, וזה לא היה "לאחר המימוש". מזל שהשם נכון.
לא יאמן 584077
אולי האנגלית שלי לא משהו, אבל נראה לי שלא דייקת.

"הוא זכה בפרס על משהו אחר" - הוא זכה בפרס גם בזכות הטרנספר ("and finally his present work for the refugees in Asia Minor and Thrace").

"לא היה טרנספר" - העברת אוכלוסיה בכפיה בהיקפים גדולים היא "טרנספר". קראתי גם טענה שננסן עצמו טבע את המונח הזה, אבל לא מצאתי לכך סימוכין טובים.
Nansen devised a scheme for a population exchange whereby half a million Turks in Greece were returned to Turkey, with full financial compensation, while further loans facilitated the absorption of the refugee Greeks into their homeland
אם חסרה לך ה"כפיה", תמצא אותה פה:
"לא הוא הוציא אותו לפועל" - המעורבות הרבה של ננסן בתוכנית בהחלט יכולה לזכות אותו בתיאור "הצליח בהוצאה לפועל".

"זה לא היה 'לאחר המימוש"' - נראה שאתה צודק, המימוש היה רק ב-‏1923.
לא יאמן 584078
הוא זכה גם עבור פעולתו עבור הפליטים (שהיו פליטים לפני תחילת פעולתו). זה, למיטב הבנתי ממש לא "על הצלחתו בהוצאה לפועל של טרנספר (כפול!)"

רובם, לפחות לפי ויקיפדיה השמאלנית קיצונית, היו פליטים הרבה לפני מעורבותו של ננסן, והמעורבות שלו היתה להסדר חוקי וכלכלי.

שמת לב שבקישור שאתה נתת לויקיפדיה לא מופיעה המילה Nansen אפילו פעם אחת? לא, הוא לא הוציא אותו לפועל, הוא לא היה שליט ביוון או בטורקיה.
לא יאמן 584081
על פי הערך שקישר אליו האחד מהפריפריה, ננסן יזם ותיכנן את גירוש הטורקים, כדי לאפשר את קליטת היוונים:
The impoverished Greek state was unable to take them in,‏10 and so Nansen devised a scheme for a population exchange whereby half a million Turks in Greece were returned to Turkey, with full financial compensation, while further loans facilitated the absorption of the refugee Greeks into their homeland.
זאת אומרת: טרנספר, אבל לא בהכרח "כפול" (כי רוב היוונים כבר ברחו).

שמתי לב, אז מה? יש ערכים אחרים שבהם הוא מוזכר. הוא בהחלט זכאי לקרדיט על ההסכם (שאכן בוצע רק אחרי שקיבל את הפרס).
לא יאמן 584083
לא ממש "יזם ותיכנן" -
" Whilst in Turkey, he received notice from Greek Premier Venizelos pointing out, that should Turkey continue to drive out Greeks in such barbarous fashion, Greece would be left with no alternative but to do the same by expelling ‘Turks' from Greece. " מקור

אתה מסוגל לדמיין ערך על השואה בלי שיוזכר היטלר? אם הוא היה ה"מוציא לפועל" הוא בוודאי היה מוזכר (אלא אם כן השמאלנים הקיצוניים ערכו גם את הערך הזה).

בקיצור, מזל שהשם נכון.
לא יאמן 584124
לפי הקריאה הדווקאית שלך את הצירוף ''הצלחתו בהוצאה לפועל'', גם את שליטי יוון וטורקיה היית יכול לזכות מההאשמה הזו, שהרי יש להניח ששני אלו לא דחפו במו ידיהם כל טורקי וטורקי למשאיות, ובטח לא נהגו במשאיות הלוך-חזור מכאן לשם.
לא יאמן 584126
ממש לא מסכים. מי שנתן הוראה לבצע פעולה מסויימת אשם לא פחות ממי שביצע אותה. לננסן, להבדיל ממנהיגי טורקיה ויוון, לא היה אפילו למי לתת הוראות (ועל אחת כמה וכמה, הוא לא נתן הוראות, לא יזם את הביצוע, לא ביצע ובסך הכל ניסה לעזור למי שנפגע מהביצוע ולצמצם את מספר הנפגעים. על סמך מה שכתוב בויקיפדיה ובשאר האתרים ברשת ההאשמה של אחד מהפריפריה חסרת ביסוס לחלוטין).
לא יאמן 584264
מהמשפט המתחיל "Nansen devised a plan" אני מסיק שזה דווקא כן היה רעיון שלו, אבל נראה שקשה יהיה להכריע כאן בין ניסוחים אולי-סותרים מבלי ללכת למקורות עצמם ולבדוק (ולמרבה הצער נראה שהם offline).
דרך אגב, בכלל השתכנעת שהיה טרנספר?
לא יאמן 584269
המשפט כולו "Nansen devised a scheme for a population exchange whereby half a million Turks in Greece were returned to Turkey, with full financial compensation, while further loans facilitated the absorption of the refugee Greeks into their homeland." או בעברית: "כך ננסן רקם תוכנית של חילופי אוכלוסין לפיו חצי מיליון הטורקים ביוון הוחזרו טורקיה, עם פיצוי כספי מלא, בעוד הלוואות נוספות להקל את קליטתם של הפליטים היוונים אל מולדתם." התוכנית היא של חילופי האוכלוסיה או של התמיכה הכספית? שאר הציטוטים יותר מרומזים שתוכנית חילופי האוכלוסין התקבלו על ידי חבר העמים, מנהיגות יוון וטורקיה לפני בואו של ננסן.

זה תלוי למה אתה קורא "טרנספר".

מה שכן, השתכנעתי שרוב הקביעות במשפט: ""פרידטיוף נאנסן, שזכה בפרס נובל לשלום על הצלחתו בהוצאה לפועל של טרנספר (כפול!) של מעל חצי מליון איש. במקרה שלו הוא אכן זכה לאחר המימוש" הן פשוט שקר (לא טעות, במו שחשבתי בהתחלה, שקר גס ובוטה שפשוט מסתמך על עצלנותם של הקוראים). אני מקווה שכל מי שעקב אחרי הדיון הזה (ולא כתב את המשפט) כבר מבין את זה.
לא יאמן 584327
טוב, מסתבר שכמו שיש מכחישי שואה (כמו ה''פרטנר לשלום'' אבו מאזן) יש גם מכחישי טרנספר. טוב שלפחות אתה מסתתר מאחורי אלמוניות.
לא יאמן 584171
טוב שבין השקרים הרבים שלך יש לפחות טענה אחת אמיתית.
אכן את הפרס הוא קיבל במהלך הטרנספר ולא לאחריו. I stand corrected.
לא יאמן 583971
שווה להזכיר כאן את לינוס פאולינג [ויקיפדיה] (כימיה+שלום), אווה קירי [ויקיפדיה] (בת לזוג של כימיה+פיזיקה, אחות של כימיה, אישה של שלום‏1). וכמובן המדינאי הידוע וינסטון צ'רצ'יל, שמילא תפקיד חשוב במלחמת העולם השניה (ספרות).

פרסי נובל למדעים ניתנים כיום על מפעל חיים. אני מניח שפרס נובל לא ישמש מדען כיום למימון המשך כלשהו של המחקר שעליו הוא נית, משום שעוברות עשרות שנים מזמן המחקר ועד מתן הפרס. חתן הפרס לרפואה השנה אפילו לא הספיק לקבל אותו. לעומת זאת, פרס נובל לשלום ניתן במקרים רבים כדי לעודד התרחשות קיימת.

1 או כמו שכתוב עכשיו בערך בוויקיפדיה: "איוו היא היחידה במשפחתה שלא בחרה בקריירה של מדענית ולא זכתה בפרס נובל".
לא יאמן 584017
''פרסי נובל למדעים ניתנים כיום על מפעל חיים.'' למיטב ידיעתי זה לא נכון. אנשים קיבלו ומקבלים את הפרס על תגליות ספציפיות, מבלי להתחשב בתרומה שלהם לתגליות אחרות, כמו כן הפרס לא מוענק למי שגילה תגליות ''קטנות'' רבות בתתי-תחומים שונים.
לא יאמן 584018
לא דייקתי בניסוח. אולם הכוונה היא שהם ניתנים מאוד בדיעבד. בניגוד, בחלק מהמקרים, לפרס נובל לשלום (עם הדוגמה הקיצונית של אובמה).
לא יאמן 584020
קל מאוד לבקר תחום שאתה לא מבין בו. סידני ברנר, בוב הורוביץ' וג'ון סלסטון, דרך מיפוי סדר החלוקה והמוות של תאים בתועלת, כתבו את הספר‏1 על התפתחות עוברית והתפתחות בכלל מהרמה התאית לרקמה ולגוף השלם. הכלים שהם יצרו משרתים מדענים בכל העולם, וההבנה של הבסיס הזה, לפני אי-אילו עשרות שנים, איפשרה את ההבנה של התהליכים ההתפתחותיים באדם. זה מבלי להזכיר תרומות "קטנות" כמו הכנסת המודל של Caenorhabditis elegans כמודל סטנדרטי בביולוגיה (סידני ברנר).

אני לא חושב שהסבר איך יצורים מתפתחים נופל מתרומה לזכות השביתה הפולנית, אין לי ספק עם מי הייתי מעדיף לאכול ארוחת ערב.

1 אינגלוז ?
לא יאמן 584021
מסכים לגמרי עם המשפט הראשון.

"כמודל סטנדרטי בביולוגיה", כמו ששמו רומז, הוא בביולוגיהף בזמן שהפרס הוא ברפואה.

"זכות השביתה הפולנית" זה איך שאתה קורא לזה? לא יודע עם מי הייתי מעדיף לאכול ארוחת ערב, אבל אין לי ספק למי חבים מאות מליוני בני אדם את חירותם ומליונים אחרים את חייהם.
לא יאמן 584022
עם כל הכבוד למר ולנסה, איתו או בלעדיו פולין הייתה משתחררת מהקומוניזם בתחילת שנות ה-‏90, יכול להיות שבצורה מוצלחת כמו שהיא השתחררה ויכול להיות בצורה קצת פחות מוצלחת כמו חלק משכנותיה, אבל את "החיים" לא חייב לו אף אחד, ואת החירות חייבים לו בהסתברות נמוכה בלבד, ברובן המוחלט של מדינות מזרח אירופה לשעבר יש היום דמוקרטיה סבירה.

ובפולין יש קצת פחות ממאות מליוני בני אדם.
לא יאמן 584025
ולנסה וסחרוב לא תרמו לשחרור פולין בלבד (סחרוב בכלל היה בברית המועצות), אלא לפירוק האימפריה הסובייטית כולה.

מה לעשות, היו כמה מאות מליוני אנשים תחת המגף הסובייטי, ומליונים רבים מתו (לא רק באופן ישיר מההתעללות של השלטון הסובייטי בנתיניו, אלא גם ממחלות ורעב) אלמלא אנשים כמותם אף אחד לא היה משתחרר מהקומניזם.
לא יאמן 584044
השקעה מוגזמת באמצעי היצור, ניהול נעדר שקיפות, אחריות ומושחת, והקדימה הטכנולוגית של המערב הם שהובילו לנפילת הגוש הקומוניסטי.
לא יאמן 584047
זאת גישה מרקסיסטית: ההיסטוריה היא לא דטרמיניסטית. ברה"מ החזיקה מעמד במשך עשרות שנים, והיתה ממשיכה להחזיק (ע"ע קובה, סין, אלבניה וצפון קוריאה) לנצח אלמלא אנשים היו מפילים אותה.
לא יאמן 584071
אין שום קשר למרקסיזם, יש תהליכים שקורים מטבעם ויש שמכוח פועלם של אנשים. סין ואלבניה עברו שינויים מהותיים בשיטת המשטר, קובה ובמיוחד צפון קוריאה הצליחו לשמור על המשטר בזכות העדר חלק מהמרכיבים שציינתי. הבידוד הקיצוני שכפה מנהיג צפון קוריאה, שעמו לא יודע על השיגשוג במערב (ובמידה פחותה הבידוד של קובה לעומת ארה''ב), לא ידוע לי על השקעה מוגזמת באמצעי יצור במי מהן.

אתה רוצה לתת למישהו קרדיט על הפלת ברה''מ, זה לא מתנגדי המשטר, זה זרעי ההרס של סטלין שקצר גורבצ'וב. גורבצ'וב פירק את ברה''מ (אולי לא לגמרי בכוונה), והיה יכול להחזיק אותה עוד קצת ביחד. עוד קצת ולא הרבה, כי אילמלא סטלין ויורשיו היו יוצקים יסודות נכונים, גם בשיטה הקומוניסטית חבר העמים הזה היה יכול לשרוד עוד זמן רב.
לא יאמן 584076
דטרמיניזם היסטורי הוא חלק מהותי במרקסיזם (ובכל תורה שמנוגדת לחופש‏1). אין תהליכים שקוראים מטיבם, כשיש בני אדם מעורבים יש להם אפשרות בחירה. ברה"מ יכלה לעבור שינויים מהותיים בדיוק כמו סין ואלבניה, היא לא עברה אותם, וזה בזכות אנשים שהיו מעורבים ובחרו ללכת בדרך שונה.

1 לפרטים נוספים: החברה הפתוחה ואויביה [ויקיפדיה]
לא יאמן 584079
דטרמיניזם היסטורי היה קיים הרבה לפני המרקסיזם ויכול להתקיים בנפרד ממנו, בטח כאשר אני מגביל את זה לתהליכים מסויימים.
לא יאמן 584132
ומהן התורות שאינן מנוגדות לחופש? תן לי דוגמאות מחוץ לOECD .
נכון. התפרקות ברית המועצות נעשתה בגלל פשיטת רגל כלכלית 584029
דבר דומה קורה היום בסין (שנאלצה לעבור לקפיטליזם כי הקומוניזם לא סיפק אוכל להמונים).

השפעת וולנסה מוגבלת, הוא לא ניכלא כי בזמן השביתה שלו כי ברית המועצות הייתה ללא אמצעים כלכליים שאיפשרו זאת (החזקת צבא כיבוש בפולין זה עסק יקר).
נכון. התפרקות ברית המועצות נעשתה בגלל פשיטת רגל כלכלית 584035
טוב, יש גבול כמה אדם בודד משפיע על ההיסטוריה, לא?
נכון. התפרקות ברית המועצות נעשתה בגלל פשיטת רגל כלכלית 584043
לא. מייסדי הדתות (מוחמד, ישו ופאולוס, בודהה, משה, אם היה קיים) השפיעו על ההיסטוריה בצורה יוצאת דופן. קולומבוס עשה את זה כמה מאות שנים מאוחר יותר.

בעולם המודרני, ההשפעה של ה"רעים" היא ללא ספק מרשימה, היטלר, סטלין, פול פוט, אולי גם מוסוליני, אף אחת מהמדינות שלהם לא הייתה מגיעה למקום שאליו הגיעה בלי האישיות הייחודית, אבל גם ההשפעה של אחרים ("טובים" או "אפורים") מרשימה, איפה היינו אם צ'רצ'יל היה בוחר לקבל הפסקת אש? אם טרומן היה בוחר לא להשתמש בפצצה, ולשמור אותה בסוד? אם אריאל שרון לא היה שר הבטחון בממשלת בגין? אם סטניסלב פטרוב היה נכנס לפניקה? אם נאצר היה חי עוד 10 שנים?

לגביי קולומבוס למשל, כנראה שאמריקה הייתה מתגלה בסופו של דבר, אולי 5 שנים לאחר מכן אולי 30 ואולי בכלל הייתה מתגלה מהכיוון השני, אבל לא בטוח שעל ידי ספרד דווקא וללא ספק סוף המאה ה15 ותחילת ה-‏16 היו שונים מאוד אם הגילוי היה מתעכב. ולנסה בהקשר הזה, ככל שידיעתי מגעת, כמעט ולא השפיע כלל על ההיסטוריה, האם הוא גרם לברית המועצות ליפול אפילו שנה קודם משהייתה נופלת בלעדיו?
נכון. התפרקות ברית המועצות נעשתה בגלל פשיטת רגל כלכלית 584045
ברה''מ לא התפרקה סתם ככה, מהאוויר. היא התפרקה בזכות אנשים שהצליחו לפרק אותה. אנשים כמו לנסה שהיה להם אומץ לעמוד מול השלטון ויכולת לגרום להמונים ללכת אחריהם. ולנסה הקים את הממשלה החופשית הראשונה בגוש המזרחי, ובעצם הראה לעולם כולו שאפשר לעשות את זה, שהכח של הרודנות הסובייטית מוגבל לפחד ממנה. התהליך שהוא התחיל (ואת פרס הנובל הוא קיבל בתחילתו) הסתיים בחירות למאות מליוני אנשים.

אין ספק שמוחמד, מרקס, הומרוס או ניוטון השפיעו על ההיסטוריה האנושית הרבה יותר מולנסה. אבל ההשפעה שלהם לא היתה ישירה, הם שתלו רעיונות במין האנושי, רעיונות שעדיין משפיעים על כל אחד ואחת מאיתנו (הרבה פעמים אחרי שעברו שינוי מוחלט מכוונת יוצריהם), אבל זאת לא השפעה ישירה. השפעה ישירה היתה לאנשים כמו אלכסנדר, לינקולן, מאו, או נפוליון.
לא יאמן 584046
רפואה מודרנית מתבססת על ביולוגיה.

אני לא באמת בקיא בהיסטוריה של פולין, אבל כמו שכבר כתבו, לדעתי היא היתה נפרדת מברה"מ בכל מקרה (שכאמור היתה מתפרקת בכל מקרה). העם הפולני, דרך אגב, לא שותף מספיק להערצה שלך, היות ובבחירות של 2000 לך קיבל פחות מאחוז מהקולות.
לא יאמן 584048
וביולוגיה מתבססת על כימיה, וכימיה מתבססת על פיזיקה, ופיזיקה מתבססת על מתמטיקה. אז למה למתמטיקאים נותנים פרס נובל רק בכלכלה? שיתנו להם את כל הפרסים.

שום דבר לא קורה "בכל מקרה".

אם מחר שכטמן מציג את מועמדותו לראשות ממשלת ישראל היית בוחר בו? אני לא ואין לזה שום קשר למידת הערכתי אליו.
לא יאמן 584074
שכטמן הוא לא פוליטיקאי, לך כן.
לא יאמן 584075
ההערכה שלי לולנסה היא לא בגלל היותו פוליטיקאי מוצלח. גם צ'רצ'יל הגדול קיבל פחות מ-‏30% אחרי שהוא הוביל את מדינתו לניצחון.
לא יאמן 583881
זה עוד כלום: גם שני שליש מנשותיו של פול מקרטני נמנות על קבוצה זו!
לא יאמן 583889
מה? פול מקארתני התחתן עם עדה יונת? :-)
לא יאמן 583893
ולשאלת הבונוס בבחינת הבגרות בחמש יחידות מתמטיקה.
בהנחה שסר פול יתמיד בסירובו לחתום על חוזה טרום נישואין, וכל כלה ממורמרת תקח ממנו חצי מהונו. תוך כמה זמן הוא יאבד 99% מהונו?
לא יאמן 584434
היא אמורה להיות יורשת של משפחה עשירה, אז אני לא מודאגת (לא שהייתי מודאגת גם במקרה שלא...).
לא יאמן 583904
וזה עוד כלום: שמועה שמסתובבת באינטרנט טוענת שגם הוא שייך לקבוצה הזו!
לא יאמן 583908
זו לא רק תכונה שלנו:
שייקספיר היה כושי
לא יאמן 583910
מוזר - ויקיפדיה מספרת משהו לגמרי אחר.
לא יאמן 583920
מוזר בעיניך שיש *שמועות* למרות שאפשר למצוא בקלות הפרכות להן?
לא יאמן 583921
מוזר בעיני שזה מופיע ב-answers.com. רוב מה שמצאתי שם עד היום היה מהימן, אבל אולי זה כי מראש ביררתי עניינים מהימנים (:
לא יאמן 583941
כידוע לך ודאי, אמו של פרס הייתה ערבייה.
הצג סובל הכל.
583731
כזכור (למיטב זיכרוני גם הזכירו את זה כאן קודם, אבל חיפוש מהיר לא העלה את זה) חלק מהבעיה הייתה שהוא השתמש בשיטות מדידה שלא היו מקובלות על העוסקים בתחום. זה הקל עליהם לדחות את תוצאותיו בנימוק של טעות מדידה או שגיאת פירוש.
583735
הוא היה אחד הראשונים שהכניס את מיקרוסקופ האלקטרונים לתחום שעד אז (וגם אחרי) נשלט בלעדית ע״י קרני רנטגן. רק ב87, כאשר הצליחו ליצור סריג מספיק גדול עבור הרזולוציות של קרני הרנטגן וביססו את ממצאיו, קריסטולוגים החלו להתייחס אליו יותר ברצינות.
כשהיינו ילדים 583732
היו דפי צביעה עם דוגמאות גאומטריות לא מחזוריות בסגנון הערבסקה

מישהו זוכר איך קראו לזה?
כשהיינו ילדים 583734
צעצועי בוקי.
גם פוליטיקה 583795
עם כל הכבוד לזכיה בפרס נובל ובפרסים אחרים, צריך לזכור שחוץ ממדע מעורבת בחלוקת הפרסים גם הרבה פוליטיקה.

על כן אני מציע להוסיף קרדיט לכל הקהילה המדעית הישראלית (יהודית?) שהצליחה לבנות לעצמה לובי מדעי מספיק חזק שיתן לה פרסי נובל.
גם פוליטיקה 583796
הפוליטיקה משפיעה יותר בשלום וספרות (שולוחוב?), אולי גם בכלכלה. במדעים התרומה פחותה, אם כי לתפיסה של "בעלות" על המצאה בקהילה יש השפעה (למשל גל-מאן שקיבל פרס על המצאה של נאמן). מכל מקום, במקרה הזה, מדובר במדען שלא עמד במרכז הקונצנזוס, עזב למעשה את תחום המחקר עליו קיבל את הפרס ועוד מוכר כאדם צנוע. לפוליטיקה פה היה חלק קטן ביותר.
גם פוליטיקה 583797
צנוע? שכטמן מכיר היטב בערך עצמו, אם יותר לי להתנסח בעדינות.
משהו טוב על הממשלה/ות 583798
"הארץ" יוצא מגדרו במאמר מערכת מגוייס בעקבות הזכיה. הוא מחמיא לכאורה לממשלה וממשיך לצלול אל תהומות הנאיביות בהציעו את האפשרות שישנה תיקווה:
"ארבע השנים האחרונות עומדות בסימן תנופת עשייה אדירה בתחום החינוך - רפורמת "אופק חדש" בבתי הספר היסודיים, רפורמת "עוז לתמורה" בבתי הספר התיכוניים, ומהשנה האחרונה גם רפורמה בהשכלה הגבוהה. להשכלה הגבוהה ניתנה תוספת של 7.5 מיליארד שקלים, בפרישה של חמש שנים. עד שנת 2016 יגדל התקציב השנתי של האוניברסיטאות ב-‏2 מיליארד שקלים, תהיה תוספת של 2,000 אנשי סגל, יש שינוי במודל התקצוב של האוניברסיטאות, כך שהן מקבלות תמריץ לעודד מחקר מצטיין, ויוקמו 40 מרכזי מצוינות, שנועדו להשיב לארץ מדענים מבריקים שעברו לחו"ל. [...] כיום סיבה לתקווה, שהזכיות בפרס נובל לא יהיו נחלת הישגי העבר בלבד."
משהו טוב על הממשלה/ות 583837
מחמיא *לכאורה*? פשוט מחמיא, אפשר לומר מחניף. אולי בכלל אנחנו אמורים להבין ששכטמן איכשהו קיבל השראה מהעתיד בגילוייו, והוא חייב אותם לנתניהו ולסער.
משהו טוב על הממשלה/ות 583843
כש'הארץ' מחמיא לנתניהו וסער, אני נזכר בסיפור על מטרניך*, שכששמע על מותו של הדיפלומט התככן הצרפתי המהולל טאליראן, אמר: "אני תמה למה הוא *התכוון* בזה?"

*לגרסה אחרת, דווקא טאליראן אמר את זה.
ולמי שמתעניין 583944
קצת יותר מידע על מה בעצם מדובר, אצל גדי אלכסנדרוביץ'.

(דגדגן: יש תמונה! והיא לא התמונה הנכונה!)

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים