להנגיש את המדע, לתועלת הסביבה 3435
כיצד ניתן עוד להגן על הסביבה? לשפר את הקשר בין המדענים לבין הציבור והממשל
בכתבה "לא מאמינים למדענים" שהתפרסמה ב"הארץ", מדווח צפריר רינת כי על־פי דו"ח שפרסמה בחודש שעבר סוכנות האו"ם להגנת הסביבה (UNEP), אחת הבעיות הסביבתיות הקשות שעומדות בפני המין האנושי כיום היא תקשורת לקויה וחוסר אמון בין הקהילה המדעית מצד אחד, לבין הציבור הרחב, פוליטיקאים ושאר מקבלי החלטות מצד שני.

הציבור הרחב מפקפק לעתים בממצאי המדענים, כאשר הצעדים שמציעים האחרונים לפתרון הבעיות הסביבתיות משמעותם פגיעה ברמת החיים – עליית מחירים, צמצום הצריכה, וכו'. תאגידים כלכליים מנצלים לעתים נטייה זו, כפי שקרה למשל לפני כשנתיים, אז השתמשו כמה תאגידים במסמכי "קליימט־גייט" – שלכאורה חשפו דרכי מרמה בפעולותיהם של חוקרי האקלים – כדי לזרוע ספקות בציבור הרחב בנוגע לאחריות המין האנושי להתחממות כדור הארץ.

כדי לשפר את הקשר שבין הקהילה המדעית לקובעי המדיניות, יזמה האקדמיה הלאומית למדעים בארצות הברית לפני מספר שנים תכנית לשילוב מדענים בפעילות הממשל. תכנית דומה בשם "פרויקט ממשק", הנערכת בארץ ביוזמת האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה, מערבת מדעני סביבה בפעולתם של משרדי ממשלה. התכנית הישראלית מכשירה גם את המדענים בהצגת ממצאיהם בתקשורת.

בכתבה מוצגת גם הצעה של זוג חוקרים אוסטרלים לשיפור הקשר בין הקהילה המדעית לציבור: על פי ההצעה, על המדענים להשמיע את קולם בציבור לא רק כדי לדווח על בעיות וסכנות סביבתיות, אלא גם כדי לדווח על התפתחויות חיוביות במאבק לשימור הטבע, כשאלה מתרחשות – שיקום בתי גידול, חקיקה חדשה המיטיבה עם הסביבה, גידול באוכלוסיית חיות הבר, וכו'. לדברי שני החוקרים, "הימנעות מאזכור ההישגים של הפעילות לשמירת הטבע תביא לכך שנבואות חורבן הטבע יגשימו את עצמן".
קישורים
לא מאמינים למדענים - הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "סביבה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

איזו הרמה להנחתה, פשוט ללקק את האצבעות 592175
זה לא שהציבור (והפוליטיקאים) "לא מאמין למדענים", אלא שהציבור *כבר* לא מאמין לשרלטנים המתחזים למדענים ושנתפסו בקלקלתם (ע"ע קליימטגייט).
מעניין שפיזיקאים, רופאים ואפילו - ישמרנו השם - ביולוגים אבולציונים - לא זקוקים לתכניות בעלות ניחוח NIFי כזה.
כמאמר הפתגם הקולע: fooled me once - shame on you, fooled me twice - shame on me
איזו הרמה להנחתה, פשוט ללקק את האצבעות 592234
אתה באמת מאמין שיש קונספירציה של מדענים ברחבי העולם על מנת לגרום לעולם לחשוב שהועלם מתחמם?
אתה באמת לא מאמין שהעולם מתחמם?
האם אתה עדיין אונס עיזים? (לת) 592235
איזו הרמה להנחתה, פשוט ללקק את האצבעות 592291
נראה כי העולם אכן מתחמם (דווקא החורף האחרון לא תומך בכך, אבל כמובן שלא מסיקים מסקנות על סמך נקודת מידע אחת), אבל אני "מאמין" (בהיעדר ביטוי אחר, מבחינתי אמונה ומדע הם מושגים זרים זה לזה) יותר לפיזיקאים (ניר שביב) שטוענים שזו תוצאה של תהליך טבעי (מחזור שמשי) מאשר לקלימטולוגים שטוענים שזה מעשה ידי אדם, ושערוריית הקליימטגייט הוכיחה שאצל חלק מהאחרונים ("נבחרת ההוקי" בראשות בריפה, מאן וג'ונס) לא מדובר בטעות תמימה אלא בקנונייה המתבססת על כסף וכוח (hide the decline)
איזו הרמה להנחתה, פשוט ללקק את האצבעות 592295
השאלה כבר נשאלה באייל, ללא תשובה.
מחזור השמש הוא של 11 שנים, איך זה קשור להתחממות הכללית?
איזו הרמה להנחתה, פשוט ללקק את האצבעות 592298
א. ניר שביב הוא נציג של קבוצת מיעוט קטנה בקרב הפיזיקאים. רוב מוחלט של הפיזיקאים לא מקבלים את הטענה לגבי מחזור טבעי.

ב. אני שמח לראות שאתה מקבל את טענות המדענים לגבי ההתחממות הגלובלית.

ג. תגובה 592235. הנתונים ממשיכים להראות בעקביות שהם צודקים. ניתוחים של מלוא המסמכים שהודלפו (ולא סתם של קמצוץ סלקטיבי) מראה שמדובר על דרכי פעולה לגיטימיות. בפרט כאשר הם עומדים בפני התקפות בלתי פוסקות מטעם כל מיני נודניקים (במקרה הטוב) שמכלים את זמנם. אבל זה לא מונע מכל מיני אנשים לקרוא לעניין "שערוריה", "*גייט", ועוד כינויים מוזרים.

ד. בהתחשב בטיב הטיעונים שלך עד עכשיו, נראה לי שאתה חלק מהקנוניה. כמה סורוס משלם לך?
איזו הרמה להנחתה, פשוט ללקק את האצבעות 592309
1. רוב מוחלט של הפיזיקאים לא עוסק בטענות ה AGW.
2. אני מקבל את טענות *חלק מהמדענים* (למשל ניר שביב) לגבי ההתחממות הגלובלית.
3. אם אתה רואה את דרכי הפעולה שהוכחו במסמכים המודלפים ("טיפול" בנתוני מחשב, הסתרה, מניעת פרסום של מאמרים הסותרים את ה"דעה הנכונה" וכו') כ"דרכי פעולה לגיטימיות" במדע, כנראה שהתבלבלת בין "מדע", ל"אידיאולוגיה". סקפטיות ("התקפות בלתי פוסקות של נודניקים" לשיטתך) היא חלק מהותי של מדע באופן כללי.
איזו הרמה להנחתה, פשוט ללקק את האצבעות 592312
(לגבי האחרים: בהמשך)

3. כתיבת מאמרים שמבקרים טענות אחרות היא חלק מהותי של המדע. התשת היריב בבקשות חוזרות ונשנות למידע היא לא חלק מהותי של המדע באופן כללי.
איזו הרמה להנחתה, פשוט ללקק את האצבעות 592316
אם המידע היה מועבר, הבקשות לא היו צריכות להיות ''חוזרות ונשנות''.
איזו הרמה להנחתה, פשוט ללקק את האצבעות 592238
אתה טועה ומטעה בקשר לפתגם. זאת אימרה עתיקה ממדינת טנסי (ואולי גם מטקסס), כפי שהראה כבר הנשיא בוש https://www.youtube.com/watch?v=KMKkQx_dTC4
איזו הרמה להנחתה, פשוט ללקק את האצבעות 592292
לא הבנתי מדוע אני ''טועה ומטעה בקשר לפתגם''. אנא הסבר
איזו הרמה להנחתה, פשוט ללקק את האצבעות 592299
הקשב לנשיא בוש שמסביר ומדגים את האימרה.
איזו הרמה להנחתה, פשוט ללקק את האצבעות 592286
מעניין אותי כמה משלמות לך חברות הנפט. גם אני זקוק להכנסה נוספת.

איזו הרמה להנחתה, פשוט ללקק את האצבעות 592294
מעניין אותי כמה משלם לך ג'ורג' סורוס, גם אני זקוק להכנסה נוספת.
איזו הרמה להנחתה, פשוט ללקק את האצבעות 592297
לא מספיק.
בכל אופן, אני לא מבין את הציניות הפתאומית שלך. הרי יש הוכחה שכל מי שמכחיש את ההתחממות האנתרופוגנית עושה זאת כחלק מקונספירציה גלובאלית. מה, לא?
הגזמתם - תרגיעו 592207
חוסר האמון הוא בפוליטיקאים ועובדי ציבור (שחלקם מדענים) שמשתמשים במדע מפוקפק כדי לצבור כח ו/או כסף על חשבון הציבור
אל גור למשל

ואיזה תאגידים בדיוק היו מעורבים בקליימטגייט?
הגזמתם - תרגיעו 592241
ניוז-קורפ, לדוגמה. בידיעה נכתב "כפי שקרה למשל לפני כשנתיים, אז השתמשו כמה תאגידים במסמכי ״קליימט־גייט״ – שלכאורה חשפו דרכי מרמה בפעולותיהם של חוקרי האקלים – כדי לזרוע ספקות בציבור הרחב בנוגע לאחריות המין האנושי להתחממות כדור הארץ".

בדיעבד גם הסתבר שהלכאורה הזה נשאר רק לכאורה. אבל מי שמחפש כל תירוץ לא להאמין למדענים עם בשורות איוב, ימצא כאן תירוץ מתאים.
הגזמתם - תרגיעו 592248
אז מכמה ירדנו לאחד והאחד הזה הוא תאגיד חדשות

מה עם תאגידי החדשות האחרים שגם דיווחו על העניין?

ולא היה לנו כבר את הדיון הזה? נדמה לי שאפילו נתתי קישור לאחד המסמכים היותר משעשעים תגובה 585775
הגזמתם - תרגיעו 592253
לא. ''לדוגמה'' היא פשוט הדוגמה הראשונה שעלתה לי לראש.

הקישור מהתגובה הוא אולי מסמך משעשע, אבל לא ברור הקשר שלו לעניין הנוכחי. כמו שאפשר לראות, גם שם התחמקת מתשובה ישירה לשאלתי בנושא.
הגזמתם - תרגיעו 592257
האם שאלתך נגעה למעשים אסורים בעיזים?
כי באמת יש לי נטייה להתחמק מתשובות ישירות בנושא הזה

ואני מקווה שברור לך שהרמיזות המרושעות על מעורבות "תאגידים" היו אמורות לרמוז על משהו יותר מרושע מדיווח חדשותי ע"י צד שלישי
הגזמתם - תרגיעו 592279
מעניין. שמעתי לא פעם על ברווז עיתונאי, אבל מעולם לא על עז עיתונאית (אפ כי עס רבנית, למשל, זה כבר עניין אחר...).
al Gore? 592385
מישהו מהמכחישנים הסדרתיים מוכן להסביר לי מה יש לכם נגד אל גור?
al Gore? 592388
זה בעיקר באשמת סאות'פארק *
al Gore? 592412
יש לי לפחות הרבה דברים נגד אל גור. ביניהם: אי הדיוקים הרבים בסרט המדובר שלו "אמת מטרידה", ויותר מכך, החוצפה שלו. הוא טוען שכדור הארץ נתון בסכנה חמורה והדרך לפיתרון היא בשימוש באנרגיה נקייה, הפחתת פליטות פחמן דו חמצני וכן הלאה, בעודו טס במטוס סילון פרטי ברחבי העולם ובעודו משתמש באחוזה שהיא אחת מזוללי החשמל הכי גדולים במדינת טנסי. אם כן ברור שהפרסום של השם שלו יותר חשוב לו מהמסר.
כמו כן, אחרי שאנשים כמו אל גור משטחים את הנושא ומשקרים עליו אנשים מתפלאים שיש סקפטיות לגבי מה באמת מדענים יודעים על התחממות גלובלית.
al Gore? 592416
סיכום: אין שם התייחסות לעניין המטוס. לעניין האחוזה: הטענה מטעה.
al Gore? 592428
נו באמת, היית חייב לקשר ליחצנות המחורבנת הזאת? אתה באמת מאמין שלוחות סולריים מכסים את כל צריכת החשמל שלו? מה קורה כשמעונן קצת או בלילה? המקרר מפסיק לעבוד בבית שלו?
al Gore? 592432
לסנופס אני לא מתייחס בד"כ כסתם יחצנות.

מצד שני לך תדע מה קורה איתם.
al Gore? 592434
וזו לא האחוזה היחידה שלו *
al Gore? 592516
גם לי יש שאלה: נניח שיש התחממות, אבל היא לא מעשה ידי אדם - מה זה משנה? הרי הסכנות הן אותן סכנות שב- AGW. האם דרכי הפעולה הן שונות?
al Gore? 592981
אני לא חושב שהעניין הוא ב"מי אשם", אלא שאם אנחנו אכן אחראיים, אז יש יש סיכוי טוב יותר ששינוי באופי הפעילות שלנו ישפר את המצב. מרבית המכחישנים הסדרתיים (לא זה מהפריפריה) טוענים שאם אנחנו לא אחראיים, אז אין לנו מה לעשות בעניין, ולכן אין שום סיבה להפסיק לשרוף דלקים בכמויות אסטרונומיות. אבל גם אם אתה מקבל שאנחנו, בני האדם, הצלחנו להשיג עליה של 38% בגז החממה העיקרי באטמוספירה, על ידי שריפה בקצב גובר והולך של פחממנים, לא בטוח שעוד יש לנו מה לעשות בעניין. די ברור שלא כדאי לשפוך עוד נפט למדורה, אבל יש סיכוי שזה כבר יצא משליטתנו.
al Gore? 593009
אתה יודע שאפילו בעובדה הכי בסיסית ופשוטה הצלחת לטעות?
גז החממה העיקרי באטמוספירה הוא אדי מים (אשר אחראים לכשני שליש מאפקט זה).
לפי ההגיון של המכחישנים הסדרתיים של אפקט הזרוע הספירלית (לא אדון מוצפי), עלינו להפחית את פעילותנו הגופנית למינימום ההכרחי כדי להפחית פליטות אדי מים מזהמים (=זיעה) מגופנו.
כדאי לבדוק עובדות לפני שמפריחים סברות כרס, ודאי וודאי לפני שדורשים להשקיע את כספי משלם המסים באמונות תפלות.
al Gore? 593012
איך מהעובדה (בהנחה שזאת עובדה. לא בדקתי, אבל אני מקבל את דבריך) שגז החממה העיקרי באטמוספירה הוא אדי מים, נובע שבעובדה הכי בסיסית ופשוטה הוא הצליח לטעות באמרו ששריפה בקצב גובר והולך של פחממנים מעלה את גז החממה העיקרי באטמוספירה?
כשאני הייתי בבית הספר (וזה היה מזמן, הרבה דברים השתנו מאז) משוואת שריפה כללה פחממנים וחמצן בצד אחד, כחומרי הגלם, ואילו מצידה השני, זה של התוצרים, התקבלו מים ופד"ח. אגב, המשוואה הזאת איננה חד סטרית. בכיוון ההפוך היא נקראת פוטוסינטזה. גם לעובדה שכמות מתקני הפוטוסינטזה בעולם הצטמצמה דרסטית במאה החולפת יש נגיעה כלשהי למעשה ידי אדם.
al Gore? 593017
נו בסדר, כמות המים בכד''א בכל מקרה גדולה הרבה-הרבה-הרבה יותר מכמות אדי-המים באטמוספירה (שרק הם אחראיים לאפקט החממה). אז תגובות כימיות שמייצרות מים (כנראה) שאינן רלוונטיות לשאלה אפקט החממה.
דינמיקת העיבוי-האידוי, שכן רלוונטית לנושא, כנראה לא מובנת במיוחד למדענים, ואין הסבר מוצלח במיוחד לפרופורצית אדי-המים באוויר.
al Gore? 593018
אז זהו, שליד הכיריים אצלי במטבח לא נקווית שלולית. כימית שריפה אכן יוצרת מים. פיזיקלית היא יוצרת אדי מים (כן, כן, אלו שבאטמוספרה). לפחות כל עוד לא הגענו לרוויה.
al Gore? 593026
איך הכיריים אצלך במטבח רלוונטים לנושא?

מים לא רק מתאדים, הם גם מתעבים. בטח שמעת למשל על "גשם", "שלג", "ברד" ו-"טל". הסבר טוב של תהליכי האידוי-עיבוי בכד"א הוא שאלה פתוחה.
אם אתה טוען שיש בידך מודל שמסביר למשל את הסיבה שאחוז המים באטמוספירה לא גבוה או נמוך בכחמישה אחוזים ממה-שהוא - אני מפנה אותך לוועדת נובל הקרובה למקום מגורך.
al Gore? 593036
הסבר ספקני למחלוקת על להשפעת הפד"ח על הטמפרטורה הגלובלית

למי שמתעצל לקרוא

כולם מסכימים שעלייה באחוז הפד"ח באטמוספירה תביא לעלייה בטמפ'

הוויכוח הוא האם זה מנגנון עם משוב חיובי או שלילי

הקטסטרופיסטים אומרים

עלייה באחוז הפד"ח --> עלייה בטמפ' --> התאדות מוגברת --> יותר אדי מיים באטמוספירה --> עלייה עוד יותר גדולה בטמפ'

הספקנים אומרים

עלייה באחוז הפד"ח --> עלייה בטמפ' --> התאדות מוגברת --> יותר עננים --> העננים מחזירים את קרינת השמש --> העלייה בטמפ' הרבה יותר קטנה
al Gore? 593076
אם המנגנון היה עם משוב חיובי, מזמן היינו במצב של נוגה (טמפ' כדה''א וגם רמות הפד''ח בעבר כבר היו גבוהות יותר מאשר היום)
al Gore? 593100
על פי גזי חממה [ויקיפדיה] "מניחים כי שיעורי הפחמן הדו-חמצני נותרו גבוהים לאורך התקופה הפנרוזואית בסדר גודל של פי 4 עד פי 6 מהריכוזים הנוכחיים. התפחותם של צמחי האדמה ככל הנראה הורידה את ריכוזי הפחמן הדו-חמצני במהלך התקופה הדבוניאנית ומאז היוו מוקד מייצב של ריכוזים אלו". הצמחים הם האחראים העיקריים למשוב השלילי. מכיוון שאנחנו מבערים אותם האפקט מצטמצם.
al Gore? 593109
אני לא משוכנע שהצמחים הם האחראיים העיקריים למשוב השלילי, אחרת כדה"א כבר היה יוצא מאיזון לפני הופעתם. בכל מקרה, הביומסה של אצות גדולה מזו של הצמחים בערך פי 10, כך שה"ביעור" כדבריך הוא בטל בשישים.
al Gore? 593134
אצות הן גם צמחים.

מוסכם שהצמחים , על ידי פוטוסינטזה, מפרקים CO2 , "אוכלות" את הפחמן ופולטים חמצן. אילולא כן לא היה באטמוספירה חמצן.

לפי דעתי, גידול כמות ה- CO2 באטמוספירה יגרום בסופו של דבר לגידול הצמחיה, שכן גידול ה- CO2 פירושו יותר מזון זמין לצמחים. עליית הטמפרטורה גם כן תאיץ את גידול הצמחיה, זה המצב הרגיל. הבעיה היא אם שינויים אילו יהיו מהירים מדי באופן שבשלב ביניים יהיה מחסור גדול במזון לבני האדם.
al Gore? 593141
נכון, אבל אנחנו לא ''מבערים'' אצות (אני מניח שהמגיב המקורי התכוון לבירוא)
al Gore? 593145
על פי בירוא יערות [ויקיפדיה] "הצמחיה העבותה ביערות העד אחראית ל- 28% מייצור החמצן על גבי כדור הארץ, על ידי עיבוד באמצעות פוטוסינתזה של פחמן דו חמצני ואיחסונו" זה ממש לא בטל בשישים ואף לא בעשר.

מעבר לזה התהליך שבו ריבוי הפד"ח גורם לצמחיה "לאכול" ממנו יותר חזק יותר בצמחיה היבשתית מאשר באצות.

דרך אגב התהליך הזה כבר קיים, עץ שגדל היום יצרוך יותר פד"ח מעץ שגדל בתקופה שהפד"ח היה נמוך.
al Gore? 593114
תקרא את ההסבר בקישור שהבאתי כי אתה מבלבל שני תהליכים שונים
al Gore? 593144
לא בלבלתי בין תהליכים, הצגתי תהליך אחר.
al Gore? 593146
זה לא בהכרח שיש משוב חיובי או שלילי גלובלי, למעשה כמעט בוודאות אין אחד כזה. לכדה''א יש כמה מצבים יציבים (למשל עם הרבה פחות קרח, מה שמצמצם את החזר הקרינה), השאלה היא בטווח הערכים המדובר (במעבר בין המצב הנוכחי למצב חם יותר) האם מדובר במשוב חיובי או שלילי.
al Gore? 593030
אתה מתחכם.
הרי ברור שעיקר אדי המים באויר נובעים מהתאדות של מימי האוקיינוסים ולא מתגובות כימיות.
למעשה, אם ניקח את הטיעון שלך, אז צריך למנוע מראש את פיתוח הטכנולוגיה של תאי מימן (שהתוצר שלהם הוא כמובן מים)
ההימור של הameg 592623
קבוצת מדענים מאנגליה בשם הameg טוענים כי כמעט בטוח שהקרח הימי הארקטי יעלם עד 2015 ויתכן שזה יקרה עוד השנה.

למי שההימור הזה נראה לו תלוש מהמציאות כדאי שיסתכל על הגרף הבא:

הגרף מתאר את הנפח המינמלי ב1000 קילומטר מעוקב שהשיג הקרח הימי הארקטי כל שנה. ניתן לראות את הירידה המתמדת גם בקבוצות של 11 שנים, מ2000 עד 2011 ירדנו מ11 ל4. בין 2007 ל 2008 ירדנו מעל 2 כך שירידה של 4 בשנה אחת היא מאוד דרסטית אבל לא בלתי אפשרית. שימו לב שגם הגרף מכיל תחזית המגיעה ל0 ב2015.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים