מכתב גלוי לנשיא המדינה 4000
לאחר שהודה כי הפר את הוראות משרד הבריאות וחגג את ליל הסדר יחד עם בתו ומשפחתה, ריבלין צריך להתפטר לאלתר

כבוד נשיא המדינה,

זה לא מכבר אמרת, ובצדק, "זוהי עת של ליקוי מאורות הקשה בתולדותינו", וצר לי מאד לראות שבליל הסדר השתא החלטת לעבור ממלים למעשים ולהדגים לכולנו את דבריך הנכוחים.

התנצלותך הרפה על התנהגותך השערורייתית, התנצלות לפיה אתה "קורא את התגובות הקשות... ו... מבין את רובן", מוכיחה בדיוק את ההיפך מכך: אם אתה חושב שזאת התגובה הראויה כי אז בבירור אינך מבין את רובה ואף לא את מקצתה של ההתמרמרות הציבורית. זאת אינה "מכה קלה בכנף" שאפשר לעבור עליה הלאה עם קצת גלגול עיניים ואנחה קלה, מר ריבלין.

בשעה קריטית זאת לעם ישראל העמדת את קשייך האישיים לפני חובתך הלאומית, נתת לצערך שלך משקל כבד יותר מאשר לצערם של אזרחים מן השורה, ובמקום לייצג את העם ולהשתתף עימו בסבלותיו החלטת להתבדל ממנו.

כרבים אחרים גם אני מבין שבני משפחות המנהיגים נבדקים לקורונה כדי להגן על מובילי המאבק וסמלי השלטון, ואני לא מוצא בכך פסול, אבל להשתמש בהגנה הזאת כדי לחגוג סדר עם בת משפחה בשעה שמאות אלפי קשישים בכל הארץ אינם יכולים ליהנות מפריבילגיה דומה אינו אלא תקיעת אצבע בעיני הציבור. אלמלא הכבוד שאני רוחש למשרתך הייתי אומר שזאת תקיעת אצבע משולשת בעיני הציבור.

אתה, שהיית אחד המאורות האחרונים בצמרת השלטון בישראל, שהגנת כמעט לבדך על שאריות סממני הממלכתיות שעוד נותרו לנו, אתה שנשאת עם מתי מעט אחרים את דגל ההדר הז'בוטינסקאי, אתה אדוני נשיא המדינה, נכשלת כשלון שאין לו כפרה, בכך שהצטרפת לראש הממשלה ולשר הבריאות שנותנים לעצמם פטור ממה שהם דורשים מאיתנו. אלא שמשני אלה לא היו לרובנו ציפיות גבוהות מלכתחילה שכן קשה לצפות מאנשים שחשודים בשוחד שיגלו התנהגות מוסרית רק בגלל איזו מגיפה קטנה שמשתוללת ברחובות, שמיליוני אנשים איבדו בגללה את חירותם ורבים גם את פרנסתם. בנוסף, אנשי הרשות המבצעת נמדדים בעיקר ביכולת הביצועית שלהם, והציפיות מהם לשמש דוגמא אישית פחותות.

הציפיות ממך, כבוד הנשיא, היו שונות לחלוטין.

אני הקטן, למשל, הייתי מצפה ממך שיום או יומיים לפני החג תופיע בטלוויזיה בשיחה מלב אל לב אל האזרחים, ובמיוחד אל הקשישים שבהם, שיחה שבה תביע את הבנתך למצבם, תזדהה עם הקשיים הכבירים שלהם, תעודד את רוחם בצפיה לעתיד טוב יותר, תסביר להם את חשיבות הוויתור שנכפה עליהם, ותתקף את דבריך אלה בכך שגם עליך עוברים אותם קשיים, אבל למרות שהבדידות קשה מנשוא במיוחד על רקע אבלך הכבד על אבדן רעייתך, אתה כמובן נמצא איתם באותה סירה. אתה מייצג אותם באותה סירה, שכן זה המקום היחיד בו עליך להמצא בימים אלה. זה המקום היחיד בו אתה מסוגל להיות בימים אלה.

אני משוכנע שדברים בנוסח זה היו נופלים על אוזניים קשובות ומקלים, ולו כזית, על אנשים רבים, והקלה על האזרחים, במיוחד על החלשים והנזקקים מהם, צריכה היתה לדחות כל שיקול אחר ולדחות הצידה את הבעיות שלך כאדם פרטי.

והנה, במקום להקל, או לפחות לנסות להקל, גרמת את ההיפך: במו ידיך הגדלת את צערם וכאבם של מיליוני אזרחים שמנגבים כעת את היריקה הווירטואלית שירקת בפניהם.

אם כשל כוחך לשאת את העול הזה אינני יכול לשפוט אותך לכף חובה, שכן הדרישה להתעלות מעל צרכיך האישיים אינה דרישה שקל לעמוד בה, ואני בטוח שאכן היתה זאת דרישה קשה מנשוא עבורך. מה שהיה עליך לעשות במקרה זה הוא ללכת בעקבות מנהיג ז’בוטינסקאי אחר, לומר לעמך "אינני יכול עוד" ולהתפטר מהנשיאות לפני שאתה מפר את הוראות החוק. הודאה בחולשה אינה בושה, כבוד הנשיא, אבל מה שעשית הוא בושה וחרפה. בושה לך כאדם, בושה לך כנשיא, ובושה לעם ישראל שכך מתנהג הנשיא שלו.

תפקידך כמייצג המדינה בפני הציבור אינו מתמצה בקבלות פנים ובטקסים חגיגיים, ודווקא בעת שדוגמא אישית והדגשת שותפות הגורל נדרשות יותר ממכל עת אחרת בתולדות המדינה, עשית את ההיפך. אי אפשר להסתכל על המעשה כמעידה חד פעמית קלה ולהסתפק במעין התנצלות רפה שרק מוסיפה עוד עלבון ותיסכול, מאחר שהוא מבטא כשל עמוק ויסודי בתפיסת התפקיד שלך.

המעשה היחיד שעליך לעשות כעת כדי להוכיח שאכן תלונות הציבור מובנות לך הוא מה שהיית צריך לעשות לפני החג: לקום ולהתפטר לאלתר. רק כך נוכל למצוא את המקום בלבנו לסלוח לך.

בכבוד רב,

בועז שדיאורגילוי נאות: לי אישית לא נגרם שום נזק מהבידוד בליל הסדר.
קישורים
ריבלין קיים את הסדר עם בתו, בן זוגה וילדיהם - והתנצל - ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "פוליטיקה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

  עם או בלי קשר • easy • 109 תגובות בפתיל
  הוא צריך להתפטר • צפריר כהן • 3 תגובות בפתיל
  עונש חינוכי • אח של אייל
  ללא כותרת • בועז שדיאור • 2 תגובות בפתיל
  יופי • הפונז
  Rubi? lo hitcavanta Bibi • Lillith • 2 תגובות בפתיל
  אני מודה לנשיא ולרה''מ • גוּטֶה
  מציאות אלטרנטיבית • בועז שדיאור • 4 תגובות בפתיל
  האתיקן הידוע אסא כשר מקים תנועת מחאה נגד הפוליטיקאים הצבועים • ab • 39 תגובות בפתיל
  לא העכבר גנב אלא החור גנב • שוקי שמאל • 4 תגובות בפתיל
  הגולש העבריין אל מול המנהיגות העבריינית • דב אנשלוביץ • 3 תגובות בפתיל
  ללא כותרת • ירדן ניר-בוכבינדר • 20 תגובות בפתיל
718906
לכ’
כבוד השרה גילה גמליאל
כבוד השר אופיר אקוניס

נכבדיי,

עפ"י הפרסום באתרי האינטרנט של משרדיכם, בנוסף לתפקידיכם האחרים, יש לשניכם גם אחריות על הטיפול באזרחים ותיקים – ציבור שמונה כמיליון איש. עם התקרב מועד סיום תפקידיכם כשרה לשוויון חברתי ושר העבודה והרווחה, בהתאם, רציתי להודות לכם על פעילותכם הברוכה למען האוכלוסייה שחלקים גדולים ממנה נמנים עם הציבור החלש ביותר במדינה.

אני בטוח שמר אקוניס שותף לגישתה של הגב’ גמליאל שכותבת באתר המשרד לשוויון חברתי שהיא רואה במישרתה "שליחות אליה אני ניגשת מידי יום בחרדת קודש". למען האמת אין כל צורך בהצהרות כאלה מאחר ומעשיכם מדברים בעד עצמם בקול רם וברור גם בימים רגילים, ושבעתיים בחודשי המגיפה שכידוע קרבנותיה העיקריים הם הקשישים. איחוד הכוחות ביניכם, הפלת כל המחיצות והתעלמות מוחלטת מכל שיקול שאינו אך ורק שיקול ענייני לטובת בני הגיל המבוגר, הם שאיפשרו את הצלחת פעולותיכם במהירות וביעילות, ועל כך תבורכו.

בהיותי אזרח ותיק בעצמי, התפעמתי מכך שהייתם הראשונים לזהות את הסכנה הנשקפת לגילאים המתקדמים, ובעיקר לשוהים במוסדות גריאטריים למיניהם. כבר בימים הראשונים של ההיערכות למגיפה קולכם הברור והנישא נשמע ברדיו ובטלוויזיה, שם לא פסקתם מלהעלות את הנושא אל ראש החדשות והבטחתם להגן ככל יכולתכם על רווחת הציבור עליו אתם מופקדים. הדבקות הבלתי מתפשרת במטרה אותה גיליתם בעמידתכם כחומה בצורה מול משרד הבריאות ומשרדים אחרים בדרישתכם לתת לאוכלוסיה המבוגרת עדיפות בהקצאת המשאבים, המהירות בה דאגתם לקביעת סדרי עבודה וביקורים שיפחיתו את הסיכון לזקנים, העמידה על ריבוי בדיקות במוסדות גריאטריים, המאבק הנחרץ על ציוד מגן שיאפשר ביקורים אצל אותם זקנים בודדים והגנה על הצוות המטפל, הרחקת כל חולה וכל חשוד כחולה למוסדות נפרדים עם ליווי רפואי יומיומי, כל אלה יחד עם פעולות רבות אחרות שקצר המצע מלתארן היו חיוניות לא פחות ממכונות הנשמה.

ידוע ברבים שנוכחותכם בתדריכים התכופים שהעבירו ראש הממשלה ומנכ"ל משרד הבריאות לציבור לא היתה מובנת מאליה, אלא שדרשתם אותה בכל התקיפות המתבקשת, עד כדי עימות ישיר עם מר נתניהו בעניין, ואפילו נאלצתם לאיים בקיום תדריכים נפרדים משלכם אם יהיה בכך צורך. ואכן, המציאות הוכיחה כמה צודקת היתה דרישתכם, וכמה נכון היה להתעקש על קיומה. המלים החמות שהשמעתם בסיום כל תדריך כזה עם פניה מיוחדת לנפגעים העיקריים של המגפה, בני גיל הזהב, תוך פירוט הצעדים הננקטים במיוחד עבורם, התוכניות לצעדים הבאים, ולא פחות חשוב מילות העידוד לאלה שנפגעו ולאלה שעלולים להיפגע – כל אלה לא יסולאו בפז.

זכורה לי ההצהרה התקיפה של כבוד השר, או אולי הייתה זאת כבוד השרה, כאשר כבר בימים הראשונים לפרוץ המגפה הודעתם באחד התדריכים שבשעת חירום כזאת לא תיתנו לעניינים פרוצדורליים לרפות את ידיכם. “בימים כאלה" אמרתם "אין לנו כוונה להיכנס לשאלות של תחומי אחריות פורמליים. הקשישים כולם זכאים להגנתנו, בין אם הם במוסדות פרטיים, ממשלתיים או תחת כל בעלות שהיא, ואת הגנתנו הם יקבלו. אנחנו גאים על שנפל בחלקנו לעמוד בראש המשרדים המטפלים בגיל הזהב דווקא בתקופה קשה זו, ואנחנו נהיה כיפת הברזל של הקשישים". המשפט "כגודל הסיכון כך גודל המשאבים" איתו נהגתם לסיים כל תדריך כזה, עד כמה שהוא נראה מובן מאליו, העניק לכם את תמיכת הציבור, ובעקבותיה, אמנם לא בקלות, גם את תמיכתם של מקבלי ההחלטות כולם.

גם אני, למרות שאיני זקוק לדיור מוגן זכיתי תודות לכם בעדיפות בהזמנת משלוחי מזון, במסכות מגן מסובסדות ובעיקר לכך שהתרופות להן נזקקתי הובאו לפתח ביתי ע"י בני נוער שארגנתם, ומנעו ממני ביקור מסוכן בבית המרקחת. קשה להגזים בחשיבות פתיחת הקו הטלפוני החם במשך 24 שעות שעות ביממה כולל שבתות וחגים (מי היה מאמין!), עם עשרות המוקדנים שידעו לתת מענה מהיר כמעט לכל בעיה שהובאה לידיעתם. גם סבסוד ערוצי טלוויזיה מסחריים לקשישים מעוטי הכנסות , אותה הצלחתם להשיג אצל חברות הלוויין והכבלים בעזרתו של שר התקשורת, אינה עניין של מה בכך ואני מוקיר אותה מאד למרות שאיני עומד בקריטריונים ליהנות ממנו.
י
כרבים אחרים, גם אני מלא הערכה למאבק שניהלתם עד שראש שממשלה ומשרד הבריאות קיבלו את עמדותיכם. בלי שום מחשבה על עתידכם הפוליטי לא נמנעתם מלעמוד על עקרונותיכם אלה גם בפומבי, אפילו אם מדי פעם זה נעשה למורת רוחו של ראש הממשלה. "שלוחי מצווה אינן ניזוקין" אמרו חז"ל, ועל אחת כמה וכמה כשעל הפרק אחת המצוות החשובות ביותר, "כבד את אביך ואת אמך" שעל קיומה נלחמתם כנגד כל המכשולים. אני בטוח שבמבט לאחור מר נתניהו יודה לכם על היושרה והאומץ שגיליתם, ולנוכח התוצאות הברוכות של מעשיכם שמתבטאת גם בנסיקת הפופולריות שלו, הוא יידע להעניק לכם את הגמול הראוי בשיבוציכם לתפקידים הבאים. בני הגיל השלישי אמנם יחסרו אתכם, אבל עם ישראל כולו ירויח.

מצמרר לחשוב מה היה עלול לקרות אלמלא הייתם נרתמים למשימה. אם לשפוט לפי המתרחש באותן ארצות שאין בהן אפילו שר אחד שממונה על אוכלוסיית הזקנים, וודאי שלא שניים כאלה, ייתכן ששליש ואולי אפילו מחצית הנפטרים מהמגיפה היו מגיעים מאותם מוסדות גריאטריים, חלקם בבדידות נוראה, בלי לזכות אפילו בביקור אחרון של בני משפחתם. חודשים ארוכים היו עלולים לעבור עד שמישהו היה מתעשת, אם בכלל, ומי יודע אילו אסונות שוברי לב היו מתרחשים עד אז, וכמה סבל נמנע בזכותכם מאותם אומללים. עשרות, ואולי מאות, אנשים חייבים לכם את חייהם, רבבות רבות חייבים לכם תודה על הפחתת הקשיים, ואומה שלמה חייבת לכם תודה מקרב ליבה. זמנים קשים הם אבן הבוחן המפרידה בין פוליטיקאים למנהיגים אמיתיים, ואתם, גבירתי ואדוני, עמדתם במבחן בצורה מעוררת התפעלות.

שמותיכם ייכתבו באותיות זהב בספר דברי הימים של מדינת ישראל ולא יישכחו לעד. אשרי העם שאלה שריו!

בכבוד רב,

בועז שדיאור
  לקרוא ולבכות • הפונז
  פו • אנטילופה
  זה עזר! • בועז שדיאור • 5 תגובות בפתיל
746026
קיבלתי היום טלפון מהמשרד לשויון חברתי, והבחורה על הקו התעניינה בשלומי ושאלה אם אני זקוק לעזרה כשלהי ואם אני מכיר את מס' הטלפון הרלוונטי למקרה שארצה לפנות אליהם. לשמחתי אני לא זקוק לעזרה ועלי לציין שהטלפון הזה בהחלט שיפר את מצב הרוח שלי. בניגוד לגב' גמליאל שקדמה לה, הגב' מירב כהן לא מספרת באתר משרדה על אותה ''תחושת שליחות'' ו''חרדת קודש'' של קודמתה, אבל ממעשיה אפשר להתרשם שהתפקיד באמת מעניין אותה.
  זה הש.ג. אשם, כמו תמיד • הפונז • 10 תגובות בפתיל
  נבחרנו, שימו לב. • דב אנשלוביץ • 3 תגובות בפתיל
  יש עוד נמענים • הפונז • 3 תגובות בפתיל
  רישום מוקדם • עע
  דוגמה אישית טייק 3 • הפונז • 51 תגובות בפתיל
  גילה גמליאל • דב אנשלוביץ • 3 תגובות בפתיל
  ללא כותרת • ab

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים