מועצת העיתונות: לבחון את אופן סיקור הפיגועים בתקשורת 1038
מועצת העיתונות בישראל, מינתה השבוע ועדה שאמורה לבדוק את אופן סיקור הפיגועים בישראל. יושבת ראש הועדה היא הפרופסור תמר ליבס, ראש החוג לתקשורת באוניברסיטה העברית ובנוסף חברים בה מנהל חברת החדשות שלום קיטל, ד"ר יחיאל לימור מהחוג לתקשורת באוניברסיטת תל אביב, מנכ"ל אגודת העיתונאים בתל אביב, יוסי בר מוחא והפרשן רון בן ישי.

מטרת הועדה היא להביא לידי כך שמשפחות קורבנות לא ילמדו על הפיגוע בראש ובראשונה מהתקשורת משום הבעייתיות האתית הכרוכה בכך. לצורך כך, רועננו הנחיות האתיקה. בין השאר צוין בתקנון המרוענן: "לא יפרסמו עיתון ועיתונאי שם, צילום או פרטים מזהים אחרים של אדם שנספה או נפגע באופן חמור במלחמה, בתאונה או באסון אחר, לפני שהידיעה על מותו או פגיעתו של אותו אדם באה לידיעת משפחתו הקרובה מפי גורם מוסמך, אלא אם קיימות נסיבות חריגות של עניין ציבורי בפרסום לאלתר".

במקביל לכך, שוקלות חברות הכבלים להתנתק מערוץ ה- CNN על רקע הסיקור הפרו ערבי והחד צדדי שלה בעת האחרונה. זאת לאחר ששלשום (ג') האשים טד טרנר, מייסד ה CNN את ישראל בהפעלת טרור כנגד הפלשתינאים והשווה את פעולותיה של ישראל לפעולות המתאבדים.

קישורים
Ynet
מעריב
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

73497
איך לא חשבנו על כך קודם?
במקום להשקיע במערך הסברה מקצועי שפועל על פי קווים אחידים ולא שולח כל מיני פרימאטים ללהג ברשתות הזרות פשוט נתעלם מאותם כלי תקשורת.
עכשיו לאחר שאותן רשתות נבהלו מאיום החרם הישראלי נוכל סוף סוף להסביר לעולם מה קורה כאן.
איך לא חשבנו על כך קודם?
זה לא כל כך פשוט 73498
בעיקר בגלל העובדה שהקהילה היהודית אמריקאית לא בדיוק רואה ערוץ 2 אלא CNN. דבריו של טרנר אמנם זכו לגינוי וכונו אפילו "טיפשיים" ועדיין הוא משפיע על דעת הקהל (ולא רק האמריקאית אלא העולמית) בצורה רבה יותר. האם זה באמת *יבהיל* את אותן רשתות זרות או שמא ישרת את מטרותיהן בהצגת הישראלים כטרוריסטים? (להזכירך, לפני שבועיים בחרה רשת הסיאנאנ לשדר ראיון עם אמו של מתאבד על פני ראיון עם הוריה של סיני קינן שנרצחה בפתח תקווה).
זה לא כל כך פשוט 73499
אולי אני תמימה ואולי אני שמאלנית, אבל דווקא ההתרשמות שלי היא שהסיקור של CNN - והטלוויזיה האמריקאית בכלל - הוא מאוזן. אולי זה לא אותו CNN (זה שמשודר בארץ וזה שמשודר כאן)? אני לא בטוחה.
בנוסף, ABC במגזיני החדשות שלהם (כולל תכניתו המצוינת של ביל מאהר) תמיד נותנים לי רושם מאוזן מאוד, אם לא אפילו קצת פרו-ישראלי.
ותהיה נוספת - אולי אני רואה דברים אחרת מכאן, כיוון שלא נחשפתי לסיקור טלוויזיוני ישראלי מזה שלוש שנים? הישראלים לוקחים את הטלוויזיה הישראלית כנקודת השוואה, בעוד לי חסרה ההשוואה הזו.
זה לא כל כך פשוט 73506
אני לא חושבת שזה אותו CNN, נדמה לי שבארץ זו המהדורה האירופאית ולא האמריקאית אבל אל תתפסי אותי במילה.
ואני בנוסף מניחה שעצם העובדה שאינך חיה כאן (אני צודקת או שמא מתבלבלת?) ואינך חווה את הפיגועים בחצר ביתך אלא דרך מסכים ורשתות תקשורת ולכן גם התחושות כאלה. הישראלים, שחיים את החדשות מדי שעה (פשוטו כמשמעו) לוקחים את הטלוויזיה הישראלית ואת התקשורת בכלל כנקודת השוואה משום שבלעדי התקשורת הסיטואציה למעשה אינה קיימת. המלחמות היום הן מלחמות תקשורת ולא רק בישראל.
לפני מספר שבועות נרצחה התינוקת סיני קינן (בגיל שנה) בפיגוע התאבדות בפתח תקווה. הוריה ביקשו להישמע והראיונות איתם היו קורעי לב ללא כחל ושרק. ה CNN ערכו שני ראיונות, אחד איתם ואחד עם אמו של המחבל המתאבד. בפועל, רק הראיון השני זכה לבמה בעוד שמהראיון עם הוריה של סיני קינן שודרה כדקה אחת בלבד (כשליש מהזמן שהוקדש לראיון השני).
זה כן כל כך פשוט 73508
אני בכלל לא נכנס לטבח שלא היה בג'נין. אני בכלל לא אתחיל לזעוק על הראיון שלא שודר עם משפחת קינן, ועל הראיון שכן שודר עם אמו המסכנה של הרוצח.
בפתיחת משחקי המכביה האחרונים, אירעה תאונת עבודה משמחת לשני מחבלים מתאבדים ששמו פעמיהם לאצטדיון טדי. לשמחתנו, הם התפזרו מתחת לבית שלי, ולא באצטדיון ההומה אדם. בסיאנאנ דווחו על האירוע, וכינו את שני הרוצחים "VICTIMS OF THE EXPOSION". אכן כן - קורבנות. אם הם הקורבנות, מי הנבל בסיפור הזה - מי שנשאר, אני.
הרבה יהודים שחיים בחו"ל לא רואים את האנטישמיות סביבם, וקוראים למי שכן רואה אותה פרנואיד. גם לי יש חברים בק"ק ניו-יורק שבטוחים שסיאנאנ מאוזנת ודווקא נוטה לטובת ישראל, ומסתכלים עלי במבט מרחם כאומרים "מסכן זה - מתעסק בשטויות ומנסה להיעלב בכוח". לפחות עכשיו רואים שצדקתי.
זה לא כל כך פשוט 73501
ניסיתי להיות קצת ציני...
ברור שזה לא יבהיל את אותן רשתות. אפשר להתלונן עד מחר בדבר החד צדדיות של התקשורת העולמית - זה לא יעזור לאף אחד.
אני נאלץ להסתפק בעיקר בערוץ bbc world ובדרך כלל לאחר צפיה בסיקור המזרח התיכון אני מפנטז איך אני נכנס חמוש למשרדים הראשיים בלונדון ונותן להם אייטם לוהט בשידור חי.
הנקודה היא שלמרות עמדתם העויינת לכאורה הם עדיין נותנים את ההזדמנות לדוברים ישראלים להביע את עמדתם וכאן אנחנו נופלים בגדול.
מערך ההסברה הורטואלי של ישראל נראה בדיוק כמו שאר המערכות השלטוניות - חובבני וקטנוני. במקום להתעסק במה שטד טרנר חושב כדאי לנצל את הזמן שהוא נותן לנו על מנת להשפיע על דעתם של הצופים בעולם.
רק לדוגמא - לפני כשעתיים היתה ליאסר עבד ראבו פליטת פה בראיון שנתן ל bbc , הוא כינה את המתאבדים כ'טרוריסטים'. בתור ישראלי זה לא נראה כל כך חשוב אך אם היו מבינים במשרד החוץ מה מכריע את דעת הקהל העולמית או אם זה בכלל היה אכפת למשרד החוץ הרי שכבר לפני שעה היו דוברים ישראלים מופיעים ברשתות הזרות ומצטטים את אותו מנהיג פלשתינאי.
זה לא כל כך פשוט 73601
פה אני מסכימה בהחלט. אנחנו בפירוש לא יודעים לנצל את התקשורת העולמית. לצערי הרב מאוד, הדמות הפרו-ישראלית הרהוטה ביותר בטלוויזיה האמריקאית היא בנימין נתניהו.
וכן, אנחנו לא יודעים לנצל הזדמנויות. גם לי ולבעלי קרה שישבנו מול הטלוויזיה ולא הצלחנו להבין איך זה שלא קופץ איזה נציג-הסברה או משהו בסגנון ומרים טלפון לאולפן מיד? או - איך זה ששוב נותנים לאולמרט להתבטא ב CNN, ולא שמים מיד במקומו מישהו שידבר באופן ברור והגיוני?
ועדיין, התחושה היא מאוזנת. לו רק ידענו לנצל את הבמה התקשורתית באופן יותר יעיל.
link to the bbc? 73608
link to the bbc? 73612
what kind of link do you want?
the interview 73613
the interview 73619
מצטער אבל אני לא מכיר את האתר שלהם.
עבד ראבו אמר את הדברים בראיון טלפוני למהדורת החדשות של השעה 11:00 זמן יפן.
הוא תקף את ישראל על תגובתה המדינית ואמר שישראל מענישה את כל העם הפלשתינאי בגלל מעשיהם של מספר טרוריסטים.
אופס נפלט...
טד טרנר טיפש 73500
ולראייה- הראיון המלא:

כמו רבים, התרגזתי למשמע דבריו על ישראל כעוסקת בטרור. אך לאחר שקראתי את המאמר כולו לא נותר לי אלא לנסות להבין איך הטיפש הזה נעשה טייקון מדיה מולטיביליונר. (בעיניי זו כמעט הוכחה שיש אלוהים!)

לאורך הראיון כולו, לצד טרנר המברבר והעיתונאי הבריטי שנהנה מכל רגע, יושב בחדר גם יחצ"ן שתפקידו לשמור שטרנר לא יסתבך שוב באמירות אומללות. אבל טרנר בכל זאת מסתבך, וליחצ"ן אין כל דרך להעיר לו על כך בפרהסיה, והוא רק משרבט מהר יותר ויותר בפנקסו, ובשלב מסויים פורצת מפיו אנחת "או גוד" חרישית (אם להאמין לעיתונאי).

לפני זמן מה טרנר אמר בנאום לפני סטודנטים ברוד איילנד שמתאבדי ה 9/11 היו אנשים אמיצים. התגובות לא איחרו לבוא... (בראיון הוא "מסביר" זאת בכך שהוא הבעלים של קבוצת הבייסבול "אטלנטה ברייבס" ולכן המלה brave קפצה לו לפה).

אז מה לנו כי נלין?
טד טרנר טיפש 73512
איך טרנר נעשה מיליונר? אפשר שהוא פיקח שיודע להיחלץ ממקומות שחכם לא נכנס אליהם.
אתמול הוא כבר התנצל והחליף את המילה "טרור" במונח "שימוש בכוח מופרז":
כן, בטח - כווווווווולם טיפשים!! 73584
טד טרנר טיפש. ז'וזה סרמאגו טיפש. ובכלל, כל מי שמעז לזעוק נגד מעשי ישראל בשטחים הוא טיפש, מנוול, עוכר-ישראל, אנטישמי ובן של אוהבי-היטלר. כל הקהיליה הבינלאומית היא מטומטמים ומנוולים - ורק ערוץ 1, ערוץ 2 ורובי ריבלין הם גאוני-הדור!! אין כמו רובי ריבלין! באמת, שר תשקורת קטן עליו. מינימום צריך להיות מלך ישראל (שתכלול, כמובן, את כל השטחים כולם - עד הפרת והחידקל! עד הגנגס! עד בכלל!!) - היי, "ריבלין" זה מבית דוד, לא?

אין מלים. פשוט - אין מלים.
How did we manage to survive?

שלכם, דני.
כן, בטח - כווווווווולם טיפשים!! 73588
ואתה בוודאי מצדד באמו של מחבל מתאבד יותר מאשר באמא של תינוקת בת שנה וחצי שבסה"כ הלכה לאכול גלידה ליד הבית (ועד כמה שזכור לי, פתח תקווה היא לא התנחלות).

אם לא מקובל פתחון פה של בני משפחת עמיר, למה שתהיה לגיטימית דעתם של בני משפחות המתאבדים?
יש לך אהדה לבני-משפחת עמיר? 73625
יש לך אהדה לבני-משפחת עמיר? 73629
לא, ובאותה מידה אין לה אהדה למשפחות המתאבדים. זו בדיוק הייתה הנקודה שלה. אבל אתה ישר חושב שכל מי שלא חושב כמוך הוא ימני קיצוני רצחני. לא השתנית כהוא זה מאז התקופה ה''אדומה'' שלך - אז היית קיצוני, היום אתה קיצוני, ולעד תשאר קיצוני ואטום לאנשים סביבך.
איזו קיצוניות יש 73631
בזעקה נגד האחידות המוחלטת, המאפיינת את כלי-התקשורת בארץ? איזו קיצוניות יש, בדרישה ליתר פתחון-פה גם למי שמתנגד לשימוש בצבא לפתרון בעיות?
בדמוקרטיה, אסור לשיח-הציבורי להפוך מונוליטי. אבל כנראה, גם אתה לא השתנית, מאז שסירבת בתוקף למחוק מעל דפי-האתר הזה הסתות גלויות לרצח ערבים באשר הם ערבים - אולם ששת למחוק כל זעקה כנגדן...

דני.
איזו קיצוניות יש 73635
אני לא יודע למה אני טורח לכתוב עבור אדם שלא טורח לקרוא, אבל ניחא:

איילת דיברה על מצב בו רשתות זרות מציגות תמונה לא הוגנת של המצב (ראיון עם אמו של המתאבד אבל לא עם אמה של הקורבן). אפילו אביב לביא התלונן על CNN בטור שלו היום (או מחר, אם אתה לא מנוי) במוסף הארץ, ואי אפשר לחשוד בו בימניות יתרה.
בדמוקרטיה, אסור לשיח הציבורי להפוך למונוליטי. נכון - כל דעה בציבור צריכה להשמע. אבל הורי המתאבדים אינם חלק מהציבור, הם עם נפרד, בישות מדינית נפרדת, ונמנים על קבוצה של אנשים שמנסה באופן אקטיבי לפגוע באותו ציבור עליו אנחנו מדברים. אין להם מקום בתקשורת, או לפחות - אין שום חובה עיתונאית על התקשורת הישראלית לסקר את דבריהם (כמובן שאין למנוע מכלי תקשורת לקיים ראיון כזה אם יחפוץ בכך). מה שאיילת ניסתה לומר זה שמשום שכשמשפחתו של יגאל עמיר מתראיינת בתקשורת הישראלית, מתרעמים על כך חלקים בציבור, קל וחומר כאשר מתראיינים אנשים שאפילו אינם אזרחי ישראל, ומביעים עמדות בעד השמדתה.
האם לדעתך צריך לאפשר לבני משפחת עמיר להתראיין לתקשורת?

באשר לתקשורת הזרה - הם, מן הסתם, מחוייבים יותר לאובייקטיביות בדיווח, כלומר הצגה הוגנת של שני הצדדים. הדבר הזה אינו מתקיים. מרבית כלי התקשורת נוקטים עמדה ברורה לכאן או לכאן, מיעוטם נוהגים בביקורתיות ראויה כלפי פעולות שני הצדדים (ומתוך גאוות יחידה רק אומר שלדעתי הפיננשל טיימס נמנה על הקבוצה השניה).

שני דברים לסיום: א. הדבר האחרון שאפשר לומר על אמו של מחבל מתאבד זה שהיא "מתנגדת לשימוש בצבא לפתרון הבעיה". רק שמדובר בצבא מסוג אחר.
ב. אני מעולם לא ששתי למחוק, ולא מחקתי, הודעות שזעקו כנגד גזענות. אני מחקתי תגובות שכללו קללות, איומים, והתנהגות שאינה מקובלת בחברה מתורבתת כלפי בן-שיחך. מותר לזעום, לכעוס, להתעצבן, ומותר גם להביע את כל התחושות הללו - אך יש גבול תחתון של שפה שמעבר לו, הדברים לא יורשו להשאר על דפי האייל. כשאתה מצליח להשאר בטווח הרחב למדי הזה - דבריך אינם נמחקים ולעיתים אף זוכים לתגובות רציניות. כשאתה לא - דבריך נמחקים לאלתר, בדיוק כשם שדבריהם של יריביך מהצד השני נמחקים כאשר הם מגיעים לאותה רמה.

יום טוב.
איזו קיצוניות יש 73638
דובי - לא ברור לי מהיכן בדיוק הוצאת את הרעיון, שאינני טורח לקרוא.

לדעתי אין שום סיבה שהיא לאפשר לאף-אחד מהצדדים הללו - כל מיי שמביע תמיכה גלויה באלימות כלשהי - להתראיין. הצרה היא, שהכל הפך חד-צדדי. קריאה יהודית / ישראלית לטבוח בפלשתינאים היא כיום דבר מקובל, מצב, שלא ניתן היה להעלותו על הדעת עד לפני קצת למעלה משנה. מן הצד השני, כל רמיזה קלה שבקלות, כאילו על ישראל מוטלת האשמה במצב הנוכחי, כולה או מקצתה, נתקלת מיד בתגובות היסטריות בכל ערוצי התקשורת הישראליים, בסגנון הישן והמוכר של "כל העולם נגדנו". נציגי "מולדת", "מפד'ל" ועוד זוכים למיקרופון פתוח להשמעת עמדותיהם אנטי-הדמוקרטיות והגזעניות, אך כל אימת, שמוזמן אזרח ישראלי ממוצא ערבי לאולפן, לא נותנים אפילו להשלים משפט אחד, אלא הופכים אותו לשק-חבטות מילולי. אם זו אינה מונוליטיות, או-אז אינני יודע עוד מונוליטיות מהי.

וכעת לשתי הערותיך האחרות -
א' - נכון, ושוב: אם השתמע מדברי, שאני תומך במתן פתחון-פה למשפחות-מתאבדים, אני מתנצל וחוזר בי - לא זו היתה כוונתי בשום פנים ואופן. כנראה לא הסברתי עצמי נכונה.
ב' - כנראה שכבר שכחת... אז אזכיר לך. הפיגוע שערכו כמה מתנחלים קיצוניים במשפחה פלשתינית מן העיירה אידנא? אנשים שאני, במקרה, יודע כעובדה, שהם נמנים על תומכים נלהבים בהסכמי-השלום של אוסלו? כמעט מייד לאחר-זאת הופיעו כאן הודעות בסגנון "אינשאללה יותר <מתים> בפעם הבאה" ועוד, קריאות ששון ושמחה ועידוד לרצח בני-אדם, שכלל לא נלחמו בנו, שתמכו בשלום עמנו, ואשר כל חטאם הוא, שנולדו ערבים.
אני זעקתי, בזעזוע אנושי פשוט, נגד קריאות אלה. תגובתי נמחקה מייד. הקריאות הגזעניות לרצח נוסף, לעומת-זאת, נותרו שם (ואולי הן שם עד עצם היום הזה). אין זו אובייקטיביות! אז - אל דאגה, אני לא אתבטא עוד בסגנון משתלהב, אתה יכול להיות בטוח בכך - לאחרונה שהיתי קצת באתר אינדימדיה, ושהייה זו גרמה לי להעריך את הצורך בצנזורה: שם אין, כמעט, שום צנזורה שהיא, ועל כן כל האתר הפך זירת "התכסחויות" מוחלטת בין: חמא"סניקים, כהניסטים וטרוצקיסטים, כאשר שום דיון רציני אינו בגדר האפשר. אחרי זה, האייל הוא ממש גן-עדן. ואולם - אנא, שים לב טוב יותר להבא. כעורך ראשי, מוטלת עליך החובה להיות אובייקטיבי - גם אם דעותיך נוטות, לעתים, לצד זה או אחר, שאולי אינו הצד שלי.

דני.
איזו קיצוניות יש 73646
הוצאתי את הרעיון הזה מקריאת התגובות שלך.

עמדתי האישית היא: לכל אחד מגיע להשמע - כל עוד הוא אינו עובר על החוק. קריאה לממשלה לפעול לתקוף ישות מדינית אחרת זה, מה לעשות, לא עבירה על החוק. לעומת זאת, התגובות שלך, שכללו איומים ואיחולי מוות לבני-שיחך - זה גם בניגוד לחוק וגם בניגוד לכללי נימוס אלמנטריים. נכון, כשמישהו מטיף להרג של חפים מפשע נימוס זה לא הדבר הראשון בסדר העדיפויות, אבל יש גבול תחתון שאותו אסור לעבור, לטעמי.

הרמיזה העלובה משהו כאילו אני תומך ברצח של ערבים, כאילו אני משתייך לצד של הימין הקיצוני ומתנגד לצד של השמאל (שלצערנו הרב אתה החלטת שאתה מייצג) - לא שווה תגובה. אומר רק זאת: השיקולים שלי במחיקת תגובות הינם תמיד אובייקטיביים, ומעולם לא מחקתי תגובה רק משום שלא הסכמתי עם הנאמר בה - אלא אך ורק כשלא הייתי מוכן לקבל את *אופן האמירה* של הדברים.
איזו קיצוניות יש 73647
השאלה מה אתה מגדיר כ"לפעול לתקוף ישות מדינית אחרת". האם קריאות להרג של אזרחים פלשתינים, או לגירושם לארצות זרות, יכולות להיכלל במסגרת הלגיטימיות? לדעתי לא.

דובי, צר לי לומר זאת אבל אתה מסלף את דברי בנקודה הזאת - אף רגע לא אמרתי, שאתה תומך ברצח ערבים, או שאתה משתייך לצד קיצוני כלשהו. מקריאת תגובותיך ברור לי, שאינך איש שמאל (ואגב: אף רגע לא טענתי, שאני "מייצג" את השמאל... זאת עושה יוסי שריד, באופן משביע-רצון בדרך-כלל), והבעתי את חששי, שמא לנטיותיך הפוליטיות ימינה (שוב: לא לקיצוניות הימנית ולא לתמיכה בהריגת-מישהו - זאת לא אמרתי!) עלולה היתה להיות השפעה על שיקוליך במקרה שהוזכר. זה הכל. אני מקווה בכל לבי שאין זה כך, ושלא כך יקרה גם להבא.

שלך, דני.
איזו קיצוניות יש 73694
מה גורם לך לדעת בכזו וודאות שאני אינני איש שמאל? אין לי שום נטייה ימינה. להפך. לא שזה כבוד גדול בימינו להיות שמאלני... שוב - לא יעזור לך, ההודעות שלך הוסרו בגלל הסגנון התוקפני והאישי שלהן, ולא בגלל תוכנן, וההודעות האחרות הושארו מאותן סיבות בדיוק.
איזו קיצוניות יש 73741
דובי,
עייפתי. אני מרגיש, שבויכוח הזה אנחנו מתרוצצים סביב הזנב של עצמנו, ונראה לי, שבגדול הסכמנו על העקרון. אז די.
איזו קיצוניות יש 73653
מונח מולי מוסף הארץ של השבוע ובטורו של אביב לביא ("ראיתי שמעתי"), אני לא מוצא ולו מילה אחת על הC.N.N לרפואה.
הוא כנראה יצר תנאים 73663
אני משער שהכוונה היתה לביקורת הטלוויזיה של רוגל אלפר בגליון יום ה' (בעמוד האחרון של קונטרס החדשות), שהתייחס ל- CNN, ולא למדורו של לביא במוסף.
הוא כנראה יצר תנאים 73695
אכן, אוויל שכמותי. רוגל אלפר, לא אביב לביא. מישהו יודע מה עמדותיו הפוליטיות של רוגל אלפר?
אל תכניס מלים לפי 73595
לא כולם טיפשים.
טד טרנר טיפש. ואתה גם.
שניים זה לא "כולם".

"אין מלים, פשוט אין מלים"... אז איך אתה נשמע כשאתה מפטפט? לא, אל תדגים!

מאוד לא שלך-
אסתי.
טד טרנר טיפש 137935
אם הוא טיפש ובולטיביליונר, איך זה מוכיח שיש אלוהים?
זה לא אמור להוכיח את ההיפך?
אם אפילו CNN כבר נגדכם 73628
אין ספק שאתם צודקים. להתנתק מהתקשורת המערבית המשחיתה! להשמיד את כל מכשירי הטלויזיה! מספיק ערוץ רדיו ממלכתי אחד ואולי תחנה צבאית שתשדר לחזית.
למה בכלל טלויזיה? רק רדיו ממלכתי 73633
אחד בעל רשת שידור אחת בעברית, אחת בערבית ואחת לעולים, בתוספת רשת-השידור הצבאית - ובכולן ישודרו דברי-השלטון על פעולת-התגמול הצבאית האחרונה - ולימי בן-גוריון העליזים נשובה.
באותו עניין, בארה''ב פוקס ניוז 73667
נחשבת לרשת חדשות אמינה ורצינית כמו הערוץ הקהילתי של נתיבות. המגישים, בחלקם, ספק שקרנים פתולוגיים וספק מטומטמים מוחלטים. הרשת, על פי דראדג', משלמת לתחנות מקומיות כדי שיואילו לשדר את התכנים המופלאים אותם היא מפיקה: http://www.drudgereportarchives.com/data/2002/05/09/...

אגב, הם תומכים של הימין הקיצוני הנוצרי בארה"ב באותה מידה שהם תומכים בישראל (או ליתר דיוק באותה מידה שהם שונאים מוסלמים). דע מיהם חבריך.
באותו עניין, בארה''ב פוקס ניוז 73683
מעניין, אגב, איך הם תומכים בישראל...

אחרי-הכל, באותה חבורה ימנית קיצונית של נוצרים פונדמנטליסטים ושות' מצויים גם מרבית מכחישי-השואה באמריקה (ע''ע התבטאויות ביוקנן, עמדות כאלה ואחרות של נציגי קהילת הגולים הקובנים בפלורידה, שתמכו בבוש, ועוד ועוד...).
באותו עניין, בארה''ב פוקס ניוז 73689
התמיכה בישראל בארה''ב מגיעה בעיקר מהצד הקונסרבטיבי של המפה הפוליטית, שגם נוטה לנצרות בסגנון ערכי-המשפחה-הטובים-והישנים. ביוקנן הוא לא מייצג של הזרם הזה.
כנראה חסר לי מידע 73744
ביוקנן, פולוול וכל אלה זה לא הקואליציה הנוצרית של הימין השמרן - זה מן הבייבל-בלט, ערכי-המשפחה, מוניקה ושות'?

דני.
כנראה חסר לי מידע 73789
ביוקנן הוסיף למדורה גם שנאת זרים והפסקת ההגירה, בעוד שהימין המיין-סטרימי לא מעז להעלות רעיונות כאלה על בדל שפתיו. אנשי הבייבל-בלט הם מצביעי בוש ברובם (כשביוקנן משך מעט מאוד קולות בבחירות האחרונות).
הבנתי, תודה! 73816
למה בכלל טלויזיה? רק רדיו ממלכתי 73710
אוקיי, חורה לי שהחלטת להפוך את הידיעה הזו לפיאסקו ססגוני של סתימת פיות. בפועל, זה לא המצב. להבהרה ראשונית של דברי, אני מציינת כי אני אחת מקבוצת אחרוני המוהיקנים הירושלמים שמחזיקים בדעות שמאלניות למרות המצב הנוכחי (אני לא יודעת למה אני מציינת את זה, אולי מתוך תקווה שכתשבוא המהפכה לא תעמיד אותי ראשונה אל הקיר).
המלחמות בימינו מתנהלות באמצעות התקשורת. אם אתה לא שם, אתה לא קיים. אם המדיה לא תדווח על צפירות אמבולנסים, הציבור לא ידע על פיגוע או תקרית. לכן, צריכה התקשורת לשרת את אזרחיה.
ל CNN לא סתמו את הפה, ואולי היה צריך לעשות זאת. בסה"כ שוקלים להפסי לשלם להם בעבור שירותיהם המרעים לנו. כרגע? זה נראה לגיטימי בדיוק כמו האפשרות לקליטת אל ג'זירה ברשתות הכבלים.
עדיין לא הגענו לשלב של סתימת פיות (ע"ע כל סלבריטאי שמשווה את התנהגות הצבא לנאציזם). לעומת זאת, כן הגענו לשלב שבו עניי עירנו קודמים. דמם של סבתא, נכדים, הורים צעירים שנרצחים על לא עוול בכפם כרגע זקוק לאהדה ציבורית הרבה יותר מהתהליכים שהובילו מסומם בן 20 לפוצץ עצמו בגן שעשועים או מקבוצת הדרמה של ג'וליאנו מר שאיבדה עצמה לדעת.
אינני תומך בשום מהפכות :-) 73740
כך שאינך צריכה לדאוג. ובודאי ובודאי, שאינני בעד פגיעה מכוונת בשום יצור חי שהוא (לרבות יתוש או נמלה), כך שלעולם לא אעמיד אף איש אל שום קיר. כנראה התבלבלת ביני לבין אנשי אינטרנציונאלים סובייטיים למיניהם.

שלך, דני.
כמה פעולות תגמול שודרו בימי בן גוריון? 137936
כי עפ''י הידוע לי, בליל קיבייה, למשל, (כלומר הלילה שבו, לדברי העולם האנטישמי, התבצעה פעולה בקיבייה) ''לא עזבה אף יחידה בצה''ל את בסיסה''.
נמר בעור של כבש 73673
מחקר חדש מראה שרוב אירגוני הטרור בעולם בוחרים להציג את עצמם באתרי האינטרנט שלהם כשוחרי שלום וזכויות האדם ואף נמנעים מלדווח על אירועי הטרור שהם מבצעים (החיזבאללה והחמאס יוצאי דופן בהקשר זה). על טרור עם עלה של זית:
נמר בעור של כבש 73684
כמו הצבא הישראלי?

מעניין...
מן הראוי 73693
שיקימו ועדה לבדיקת התקרנפות התקשורת הישראלית כשופרה של הממשלה (ורון בן-ישי הוא דוגמא טובה לכך).
לגבי העולם, המסביר הטוב ביותר לא יוכל להסתיר את מה שהעולם רואה - מי דוד ומי גוליית בסיפור הזה.
מן הראוי 73706
עוד לא ענית לי על השאלה הפשוטה - מה מצדיק את בחירת הפלשתינאים באלימות לאחר כשלון המו''מ בקמפ-דיוויד.
למה לא עניתי? 73823
אמרתי לא פעם שטרור אינו מוצדק, אבל הוא תמיד ננקט ע''י עמים כבושים. כך אנחנו פעלנו מול הבריטים, וגם אישים כגנדי ונלסון מנדלה נחשבו כטרוריסטים.
למה לא עניתי? 73838
א. יש קצת הבדל בין "נחשבו לטרוריסטים" לבין "פיצצו אוטובוסים", לא? ההשוואה בין ערפאת ופעולתיו לבין גנדי ומנדלה ופעולותיהם היא דמגוגית במקרה הטוב, או נובעת מעצימת עיניים ושקר עצמי במקרה הרע.

ב. אם הטרור אינו מוצדק, והוא פרץ *במהלך משא-ומתן ליישוב הסכסוך*, מה תלין על גוליית שהגיב, אם דוד הוא זה שזרק את האבן הראשונה? ברור, מבחינת הגודל, מי כאן דוד ומי גוליית. לא ברור, ומעולם לא היה ברור לי, מדוע לחזק יותר אסור להגיב, אם החלש זורק עליו אבנים (קל וחומר מפוצץ אוטובוסים).
למה לא עניתי? 73840
הטרור לא פרץ במהלך המו''מ אלא לאחר כישלונו. לגבי התגובה, תלוי באיזו פרופורציה ומה נעשה בנוסף לה, כי כידוע כח זה לא הכל, והוא אמצעי ולא מטרה.
למה לא עניתי? 73849
הטרור פרץ *במהלך* המו"מ. הפגישות בקפמ-דיוויד היו *חלק* מתהליך של מו"מ שנמשך שנים. השיחות בקמפ-דיוויד נכשלו - אין פירוש הדבר כשלון המו"מ כולו. אחרת, איך תסביר את שיחות טבה?

לגבי הפרופורציה, מן הראוי להזכירך כי במשך תקופה לא קצרה, בניגוד לדעת הקהל, התגובה הישראלית היתה *הבלגה*, מה שהוביל ל*הגברת* הטרור. "מה נעשה בנוסף לה?" שיחות טבה, למשל - שוב, בניגוד לדעת הקהל בישראל, ו"תחת אש". כלומר, ישראל לא דרשה הפסקת הפעילות האלימה כתנאי למו"מ אלא הסכימה להמשך המו"מ *למרות* ש"דוד" יפה-העיניים היה עסוק בהשלכת אבנים (וירי פצמ"רים, ופיגועי תופת).

טרם הסתייגת מההשוואה המגוחכת שלך בין ערפאת לבין גנדי ומנדלה, ואני עדיין תוהה אם מדובר בדמגוגיה או בשקר עצמי.
למה לא עניתי? 73853
א. קמפ-דיוויד לא היה ה"תהליך" אלא שלב שבוצע ע"י ברק, ובגלל כשלונו פרצה האינתיפאדה.
ב. טאבה בוצע על מנת להחזיר את מצב השקט על כנו, וכך צריך - שיחות תחת אש כי אחרת המצב רק יחמיר כמו שאנחנו רואים עכשיו.
ג. מאז שפרצה האינתיפאדה מעולם לא הייתה הבלגה. זה רק נראה כך ע"י מי שדרשו להחמיר בתגובות.
ד. לא טענתי שעראפת וגנדי/מנדלה עומדים באותה רמה מוסרית, אלא ששניהם נמצאים באותו מצב. להזכירך, יריות על אוטובוסים, פיצוצים בשוק וחיסול משתפ"ים נעשה גם ע"י האצ"ל והלח"י. בספר לימוד בהיסטוריה שלמדתי לפני כעשר שנים בתיכון, מתיחסים לשלמה בן יוסף שרצח אנשים באוטובוס ערבי כגיבור לאומי המקובל על כל הפלגים הפוליטים. כך שגם אנחנו לא היינו טהורים תמיד.
ה. מי שמשתמש בדמגוגיה זה אתה בביטוי דוד יפה העיניים.
למה לא עניתי? 73863
הייתי לא מזמן בהרצאה שנתנו שני פלסטינאים שהיו שותפים לצוות המו"מ. הם כל הזמן הזכירו, ואני לא לגמרי בטוח למה, שהשנה השקטה ביותר מבחינת פיגועים הייתה, שים לב, 98'. ממשלת נתניהו. אני לא בטוח מה הם ניסו להגיד בזה, אבל אני מאמין שהנתונים שלהם מדוייקים. מה אנחנו אמורים להסיק מזה? בינתיים, כל פעם שנכנסנו למו"מ עם הפלסטינאים הדבר הביא להגברת הטרור. "אויבי השלום", קוראים למחבלים האלה. אתה יודע מה? אם כל כך טוב להם כשאין תהליך, אני מוכן להפסיק אותו בתמורה להפסקת הפיגועים. אין לי עניין מוסרי גדול בהסכמי שלום עם הפלסטינים. אנחנו נכנסנו לכל העסק מתוך הנחה שהדבר הזה *יעזור* לנו.
למה לא עניתי? 73898
בין השאר לדבר זה מתיחס ב. מיכאל בטורו השבועי:
"מותר להבין, גם אם הגאון היושב בבית הלבן עדיין מתקשה בכך, שהיחלצות מהשטחים ופתיחה בתהליך מדיני אינם "פרס לטרור", אלא מכה לטרור. כי אין דבר המפחיד יותר את הרוצחים מאשר סיכוי להסדר, אשר עשוי - אולי - לצנן קמעה את השנאה היוקדת, הדלק הנפיץ אשר מתדלק את מנועיהם. ומותר גם להבין כי אין זה מקרה שכל אימת שמתעורר איזשהו זיק-לכאורה של תהליך שלום, מזדרזים הנבלים ומשגרים את רוצחיהם ואת פצצותיהם ביתר-שאת, למען יטביעו את הזיק המאיים הזה בנהרות של דם."
למה לא עניתי? 73932
ב. מיכאל, בחודשים האחרונים, נעשה זקן טרחן וחוזר על עצמו. הוא שכח שהסיבה שרבים קראו את הטור שלו היא שהוא היה משעשע.
אבל בלי קשר - התהליך המדיני אולי אינו פרס לטרור, אבל הוא בטח לא מכה עבורו - במיוחד לא כל עוד ה''פרטנר'' והטרוריסטים נמצאים בכזה קשר טוב. כרגע, הפסקת הפעילות הצבאית מאפשרת לערפאת לארגן לטרוריסטים תנאי פעילות נוחים יותר, ותו לא.
למה לא עניתי? 73867
א. רגע רגע, אז נכשל רק שלב במו"מ, ולא המו"מ כולו, כפי שטענת לפני רגע. מדוע על-סמך כשלון של *שלב* במו"מ (ו*לא* כשלון של המו"מ כולו) בחר ערפאת לפתוח במלחמה? (זאת, מבלי להתייחס לכך שישנם סימנים רבים המעידים על כך שההחלטה התקבלה עוד קודם לכן; ראה תגובות אחרות שפורסמו כאן).

ב. נכון. שיחות טבה בוצעו על-מנת להחזיר את השקט על כנו. אלא שאחד הצדדים לא רצה להחזיר את השקט על כנו (רמז: אותו הצד שהוריד את השקט מהכן מלכתחילה).

ג. סליחה? ומה עם מדיניות ההבלגה, מדיניות ממשלתית רשמית בה נקט ברק תקופה מסויימת, וגם שרון לאחר הבחרו?

ד. ציטוט: "אמרתי לא פעם שטרור אינו מוצדק, אבל הוא תמיד ננקט ע"י עמים כבושים. כך אנחנו פעלנו מול הבריטים, וגם אישים כגנדי ונלסון מנדלה נחשבו כטרוריסטים." המסקנה המתבקשת מדבריך: הטרור של ערפאת שקול לטרור של גנדי. שים לב לשקר הקטן שבדברים: "הוא תמיד ננקט". שנינו יודעים שלא גנדי ולא מנדלה לא נקטו בטרור. אבל הם "נחשבו כטרוריסטים" (ע"י מי?), מה שמיד מצדיק את טענת "תמיד ננקט", אני מניח.

*העובדה שצד מסויים נקרא "טרוריסט" לא הופכת אותו לטרוריסט בפועל*. כלומר: גנדי ומנדלה לא היו טרוריסטים (*בניגוד* לערפאת). כלומר: טרור *לא* תמיד ננקט על-ידי עמים כבושים. כלומר: טענתך שיקרית, ואין *שום* הצדקה לטרור הפלשתינאי – אפילו לא הצדקת ה"תמיד ננקט" שלך.

המורה שלי בתיכון הציגה את פעולות האצ"ל והלח"י, וגם את השאלה "במה הם שונים מהתנועות הפלשתינאיות?". לא זכור לי המקרה הפרטי של בן-יוסף, אבל הוא ודומיו ודאי לא הוזכרו כגיבורים. להיפך. כנראה שלא זכית ללמוד אצל המחנכים הנכונים. על ההשוואה שלך בין פעולות הטרור הפלשתינאי לבין פעולות המחתרות היהודיות לא מחיתי. אלא שאתה בחרת להתלות באילנות גבוהים, והשוות את הטרור הפלשתינאי ל"טרור" של גנדי ומנדלה.

ואם נדרש לנושא ההשוואה לפעולות המחתרות, ראוי לזכור שרבים ביישוב היהודי *התנגדו* לפעולות הטרור של המחתרות (רוב היישוב תמך ב"הגנה", ולא באצ"ל או בלח"י). ההתנגדות היתה ברורה, צלולה, ולא בדיבורים בלבד. אני לא חש בהתנגדות דומה בקרב הציבור הפלשתינאי לפעילות הטרור שלהם.

ה. את ההשוואה לדוד העלת אתה, לא אני. ניסיון מעניין להמנע מתשובה, אבל טרם ענית לי על השאלה: האם ההשוואה (המופרכת, כאמור) לגנדי ולמנדלה היתה דמגוגיה, או שקר עצמי?
למה לא עניתי? 73872
א. כשנכשל קמפ-דיוויד לא ידעו שיהיה טאבה לאחריו. למעשה, טאבה היה בגלל פרוץ האינתיפאדה.

ב. אם ברק היה נבחר ושיחות טאבה היו מצליחות, ייתכן מאוד שהשקט היה חוזר על כנו.

ג. מה שנקרא הבלגה, לא היה הבלגה בפועל, אלא המשך ההפצצות על אש קטנה יותר. לפחות אצל שרון, לא היה נסיון גם לחזור לשולחן הדיונים.

ד. גנדי ישב בכלא כי הבריטים ראו בו אויב מסוכן להם, ומנדלה הצעיר היה טרוריסט, בניגוד למנדלה המבוגר המתון.
אני מסכים איתך שהתנהגות רוב הישוב היהודי בימי הבריטים היתה מוסרית וצודקת יותר מהתנהגות רוב הפלסטינים היום.
יחד עם זה, גם שלטון המנדט היה נאור יותר משלטון הכיבוש הישראלי.

ה. ראה ד'.
למה לא עניתי? 73876
א. כלומר, כשנכשל קמפ-דיוויד לא ידעו אם הסתיים המו"מ, ובפרט לא ידעו אם נכשל המו"מ. כלומר, לא כשלון המו"מ היה ההצדקה לפרוץ הטרור (במהלך מו"מ לסיום הכיבוש, אם נזכר לרגע בהקשר המקורי).

ב. הצבעתי לברק מתוך תקווה שכך יהיה, אך הלוואי שהייתי בטוח בדברים כמוך.

ג. מה שנקרה הבלגה היה הבלגה בפועל, תוך נסיון למנוע את המשך האלימות ע"י פגיעה בפעילי האלימות בשטח (ולא באוכלוסיה האזרחית, ולא בהנהגה הפוליטית).

ד. מכך שלא ענית לדברי, אני מניח שאתה מסכים שאין *שום* הצדקה לטרור הפלשתינאי?

על ערפאת קשה להגיד כי "ערפאת הצעיר היה טרוריסט, בניגוד לערפאת המבוגר המתון", למרות חוות-דעת מוקדמת של כמה חבר'ה משטוקהולם. ההשוואה שלך היתה ונותרה שגויה (וראה ה').

שלטון המנדט היה נאור יותר? אולי. אבל רק רגע, פעולות המחתרת שהזכרת כאן (בן-יוסף) לא היו נגד השלטון כלל, אלא נגד האוכלוסיה הערבית. גם האוכלוסיה הערבית באותה תקופה נקטה בפעולות אלימות כנגד האוכלוסיה היהודית. כלומר, לא מדובר בטרור נגד השלטון אלא בחלק ממלחמת האזרחים שהתרחשה כאן (תחת שלטון המנדט, שנטה לתמוך באחד הצדדים). שונה לחלוטין מטיעון ה"טרור נגד כיבוש" שלך, ולא קשור אליו.

איזה טרור נגד אזרחים הפעילו המחתרות כחלק ממלחמתם בכובש הבריטי?

תזכורת: תומכי הפלשתינאים הפעילו טרור נגד יהודים – אזרחים יהודים, כמובן, לא לוחמים – גם מחוץ לישראל, במהלך האינטיפדה הנוכחית (למשל, הפיגוע בביה"כ בטוניס, ההתקפות על בתי-כנסת בצרפת, ועוד). כך שהתשובה הקבועה, בסגנון "לבריטים לא היו אזרחים בארץ, ולכן השאלה לא רלוונטית" לא תתקבל. מה גם שלבריטים *כן* היתה אוכלוסיה אזרחית בארץ - משפחות פקידי הנציבות, למשל, גרו בארץ בחלק מהמקרים. המחתרות אפילו לא שקלו לפעול כנגד אוכלוסיה אזרחית של הכובש, למיטב ידיעתי.

ה. כלומר, במקום להסביר אם מדובר בדמגוגיה או בשקר עצמי, אתה טוען שההשוואה היתה במקומה? הבנתי. שקר עצמי (עמוק משחשבתי, אגב). תודה על ההבהרה.
למה לא עניתי? 73884
א. כשהסתיים קמפ דיוויד הוא הסתיים בכישלון, ולא היה שלב נוסף באופק.

ב. גם אני לא טענתי שאני בטוח שכך היה קורה, אבל יש סבירות לכך.

ג. הפצצה על מתחמי הרשות היתה הפצצה על ההנהגה הפוליטית ולא רק בפעילי השטח.

ד. לא אמרתי שעראפת הוא כמו מנדלה, אלא שגם בין טרוריסטים יש מנהיגים מתונים יותר.
לגבי הטרור האנטי בריטי, האצ''ל וביחוד הלח''י פעלו כנגד הצבא והמשטרה הבריטים, עד כדי כך שחלקם הועלו על הגרדום וחלקם הוגלו למחנות מעצר בחו''ל.
לגבי המאבק האזרחי עם הערבים, גם בו אין הצדקה לפעולות כגון זו של בן יוסף.

ה. ושוב, זו השוואה להדגיש נקודה. גנדי לא היה יכול לשחרר את אלג'יריה בדרך שבה פעל. בכל מקום ננקטת דרך אחרת אבל נקודת המוצא זהה.
למה לא עניתי? 73888
א. ואז, במקום לנסות ולחדש את המו"מ, פותחים במלחמת טרור. נהדר. הצדקה מושלמת לטרור מצאנו כאן: "לא היה שלב נוסף באופק".

אגב, ברק, כשחזר מקמפ-דיוויד, דיבר בפירוש על סיבוב השיחות הבא (כשהכריז שההצעות שהציע בקמפ-דיוויד לא תהינה נקודת המוצא שם). באופק של *מי* לא היה שלב נוסף?

ג. לא היתה פגיעה במנהיגים הפוליטיים במהלך ההבלגה, קל וחומר באזרחים (ואם כן, הרי שבשגגה - מה שלא ניתן לטעון לגבי פיגועי הטרור).

ד. ממתי פעילות נגד צבא ומשטרה של כוח כובש הם "טרור"? נדמה לי שאתה זה שטען שפעולות פלשתינאיות נגד חיילים הן מוצדקות.

בוודאי שפעולתו של בן-יוסף היתה מעשה נבלה. אבל זו לא היתה פעולת טרור נגד כובש, וזהו נושא הדיון כאן.

בקיצור, בכל שלושת הדוגמאות שהבאת (המנדט, גנדי, מנדלה) לא היה טרור נגד הכובש. מה שרק מחדד את השגיאה בטענתך המקורית (כיבוש תמיד מוביל לטרור).

ה. גנדי אכן לא היה משחרר את אלג'יריה. האם אתה מאמין שגישה גנדאית לא היתה משחררת את פלשתין? בהנתן התמיכה הבינ"ל *כיום* במטרות הפלשתינאים, צא וחשוב מה היתה התמיכה במקרה שערפאת היה מחליט לפעול בדרך של אי-אלימות.

הרגע ראינו שבאף מקום (מתוך שלושת הדוגמאות שהבאת) לא ננקטה פעולת טרור נגד אזרחי הכובש. "נקודת המוצא" היתה הצידוק לטרור, בתגובתך הראשונה ("טרור אינו מוצדק, אבל הוא תמיד ננקט ע"י עמים כבושים"). אתה כאן פוסל בעוז במומך - "בכל מקום ננקטת דרך אחרת", כלומר הטרור אינו מחויב המציאות, אינו ננקט בכל מקום, והכיבוש אינו מצדיק אותו.

-----

למה אני טורח?

נדמה שאני איש השמאל היחיד המנסה לעמת אותך עם טעויותך המביכות. הסיבה לכך פשוטה מאוד: עלינו, על מחנה השמאל, להבין שכל ניסיון להצדיק, להבין, לתרץ או להגן על מעשי הטרור הוא שגיאה חמורה מאין כמוה. יש להוקיע את הטרור, להלחם בו (בכוח, אם צריך; תוך פגיעה באוכלוסיה המגנה עליו, רק אם אין ברירה) ובמקביל לפעול להשגת הסדר מדיני (בהסכמה או, בלית ברירה, באופן חד-צדדי).
אה, אבל כאן אתה סותר את עצמך. 73889
לא מזמן אמרת שאין טעם לחתור למען הסדר מדיני.
אה, אבל כאן אתה סותר את עצמך. 73903
כן, היה לי ברור שתקפוץ כמוצא שלל רב על הסיפא של דברי, ותתעלם מכל השאר.

אני עומד מאחורי דברי: יש להוקיע את הטרור, להלחם בו, ובמקביל לפעול להשגת הסדר מדיני. הצעתו של ביילין, בה אתה תמכת ולה אני התנגדתי, היא לפעול במישור המדיני בלבד (כלומר ללא החלק של "להלחם בטרור"). אין כל סתירה בין טענותי: כרגע, יש לפעול קודם כל להפסקת הפגיעה בנפש, ולא להמתין לתוצאת מו"מ (כהצעתו של ביילין) לפני שפועלים כנגד הטרור. אם הפעולה הטובה ביותר כנגד הטרור היא בניית חומה, so be it. (עדיף היה לפרק את ההתנחלויות קודם, אבל זה כבר סיפור אחר).
למה לא עניתי? 73891
נכון, הפלסטינים יכלו לנקוט בשיטת גנדי והלוואי והיו עושים כך (ואז, דרך אגב, אנחנו היינו נראים אפילו פחות טוב מעכשיו כי כהרגלנו היינו מדכאים גם את ההפגנות הלא אלימות בכח), אבל במצב הסבל היומיומי והנמשך של האוכלוסיה הפלסטינית הdefault הוא בחירה באלימות.
למה לא עניתי? 73899
כלומר, אתה שב ומצדיק את הטרור. הבנתי, תודה.
למה לא עניתי? 73974
אז מה, ויתרת על תשובה לשאר השאלות? גם אתה נכנעת לטקטיקת לנדוור הידועה? (פרטים אצל אנשלוביץ')
למה לא עניתי? 74173
לא ויתרתי - קיבלתי תשובה מספקת. האיש מאמין, בשכנוע עצמי ראוי לציון, שיש הצדקה לטרור הפלשתינאי, למרות שהוא עצמו אינו מצליח לשים אצבע על אותה הצדקה אמורה.
למה לא עניתי? 73933
נו באמת... אם הפלסטינים לא היו נוקטים בטרור, השמאל היה עדיין בשלטון, והיה הולך ומשמיל(?! אני מתכוון נוטה יותר ויותר שמאלה...), ובוודאי שאם היה איזשהו נסיון לדכא בכוח הפגנות לא אלימות, הייתה קמה זעקה גדולה ברחבי ישראל, שלא לדבר על כמות היהודים שהיו *מצטרפים* להפגנות הבלתי אלימות הללו להבעת הזדהות.
משמיל/משמאיל 74193
הצורה הידועה יותר היא "משמאיל" (אצל אברהם ולוט: אם הימין ואשמאילה) אבל אפשר גם "משמיל" בהתאם לדברי האשה החכמה לדוד "אם אש להמין ולהשמיל".
למה לא עניתי? 73973
זכורה לי שיחה עם עולה מדרום אפריקה שטען כי מנדלה נשלח לכלא משום ששלח את אנשיו לפוצץ אוטובוס ילדים.
האם יש למישהו מידע בענין הקשר של מנדלה לטרור, ועל פעולות ה-ANC בכלל?
נלסון מנדלה והטרור. 74002
כמה ציטוטים מהאוטוביוגרפיה המרתקת של מנדלה: "לוחם חירות",הוצאת כתר.סליחה על אורך התגובה ,(ניתן לקפוץ לסיפא בשתי השורות האחרונות)אך זה נחוץ כדי לעמוד על השינוי שחל בעמדתו.
אם בציטוטים ספורים אלו מתוך ספר בן 455 עמודים הפרתי זכויות יוצרים, אטען להגנתי שזוהי פרסומת לקניית ספר מומלץ זה.
1952-"התלבטנו בשאלה אם המערכה צריכה להתנהל לפי עקרונות האי-אלימות של גנדי...ראיתי את אי האלימות נוסח גנדי לא כ"כזה ראה וקדש",אלא כטקטיקה...אני קראתי למחאה לא אלימה כל עוד היא אפקטיבית.השקפתי התקבלה,למרות הסתייגותו התקיפה של מנילל גנדי."(בנו של המהטמה,עורך אינדיאן אופיניון).
לאחר מערכה שנמשכה 6 חודשים ונקראה התרסה,כלומר הפרת חוקי אפרטהייד נבחרים,כגון שימוש בבתי שימוש ללבנים,הפרת עוצר וכו':
"היינו גאים בעובדה שבמשך ששת חודשי המערכה,לא היה מעשה אלימות אחד מצדנו."
אסיפת ANC יום א' בערב בכיכר החירות סופייטאון:
"כשגיניתי את הממשלה על אכזריותה ועל פריעת החוק שלה,חציתי את הגבול:אמרתי ששעת ההתנגדות הסבילה חלפה,ואי אלימות היא אסטרטגיה חסרת תועלת שלעולם לא תפיל את משטר המיעוט הלבן הנחוש בדעתו להחזיק בכוחו בכל מחיר.
בסופו של דבר, אמרתי,האלימות היא הנשק היחיד שיוכל להרוס את האפרטהייד,ועלינו להתכונן,בעתיד הקרוב,להשתמש בנשק זה.
הקהל היה נסער,הצעירים,במיוחד,מחאו כפיים והריעו.הם החלו לפעול ברוח דברי בו במקום."(היו שוטרים בקהל).

"לפני צאתו של וולטר הצעתי לו לבקר ברפובליקה העממית הסינית,ולדון באפשרות אספקת נשק למאבק החמוש שלנו...עשיתי זאת לגמרי על דעת עצמי,(ללא אישור הוועד הפועל)ושיטותי היו חריגות לחלוטין.במידה מסוימת היו אלו מעשיו של מהפכן חמום מוח...אדם מתוסכל,נוכח האפרטהייד הלא מוסרי והמדינה חסרת הרחמים המגוננת עליו."

1955-הממשלה מפנה עיירת פחונים,סופייטאון, והורסת בתים.
"הלקח שנשמר בלבי מן המערכה היה זה:בסופו של דבר ,לא היתה לנו חלופה למאבק חמוש ואלים.לוחם חירות חייב ללמוד מבשרו כי מדכאיו הם המגדירים את צביונו של המאבק,ולנדכאים אין ברירה בדרך כלל,אלא להשתמש בשיטות זהות לשיטות המדכאים."

ישיבת ANC יוני1961 . "הקונגרסים הסמיכו אותי להקים ארגון צבאי חדש,בנפרד מה-ANC .מדיניות ה-ANC עצמו תמשיך לדגול באי אלימות.הוסמכתי לחבור לכל מי שארצה בהקמת הארגון הזה,שלא יהיה כפוף לפיקוחו הישיר של הארגון האב. מכאן ואילך יהיה ה-ANC ארגון שונה לגמרי.(MK חנית האומה-הזרוע הצבאית).
יצאנו לדרך חדשה ומסוכנת...שאת תוצאותיה לא שיערנו ולא יכולנו לשער."

"קראתי את ספריהם של צ'ה גווארה,מאו טסה טונג ופידל קסטרו...קראתי את המרד של מנחם בגין...ירדתי למחתרת...בחרנו בצורת האלימות הפחות פוגעת בחיי אדם:חבלה.(מתקני צבא,תחנות כוח וכו')אנו לא נסבול פגיעה בנפש.אבל אם החבלה לא תשיג את התוצאות הרצויות,היינו מוכנים לעבור לשלב הבא:לוחמת גרילה וטרור!!"
תעשה לי טובה 73715
דוד וגליית? העולם רואה?
אזרחי העולם ברובם המכריע מתעסקים בדברים אחרים ולא יודעים בדיוק מה ההבדל בין ישראלי לפלסטינאי או איפה זה בכלל.
העולם רואה את מחירי חבית הנפט וזה מה שמזיז אותו, לא רחמים ונקיפות מצפון כלפי ערבי ג'ינגי (דוד?) שהוריו מנהיגיו ואחיו הערבים עשו כל מה שאפשר לוודא שחייו ימשיכו להיראות כמו שהם נראים.
אחרי שתקים וועדה למצוא את עמירה הס האמריקאית בתקופה זו או לחלופין את עמוס הראל הבריטי בתקופת מלחמת פוקלנד אני אהיה מוכן לדון אתך אם התקשורת מתקרנפת או שיש כאן תופעה נורמלית של מדינה הנמצאת במלחמה.
שלא תבין לא נכון, אני מבין למה אתה מתכוון אני רק חושב שכרגע זו הבעיה היותר שולית.
כל עוד אנשלוביץ טוען לשטיפת מח על ידי השמאל ואתה מתלונן על סתימת פיות מצד הימין הרי שהדמוקרטיה (הלא מושלמת) ממשיכה לתפקד.
תעשה לי גם אתה טובה 73825
''שהוריו מנהיגיו ואחיו הערבים עשו כל מה שאפשר לוודא שחייו ימשיכו להיראות כמו שהם נראים.'' לא חלילה שלטון הכיבוש הישראלי הנמשך ונמשך ולא נראה שעומד להסתיים.
''תופעה נורמלית של מדינה הנמצאת במלחמה.'' כן, בסרט הזה של שקט יורים כבר היינו לא פעם. הרבה זה לא הועיל לנו.

וכמו שלאיש הממוצע בעולם לא איכפת מאיתנו ומהפלסטינים כך גם לא איכפת לו באיזו עמדה נוקטים הכתבים והתחנות. כל העיסוק בזה הוא ל''הוכיח'' לעולם שאנחנו צודקים. (אח, כמה חבל שאנחנו לא בימים הטובים של ששת הימים ואנטבה, שבהם כל העולם היה מתפעל ממבצעינו הצבאיים ורואה איזה פייטרים אנחנו.)
טובה, טובה 73839
"הכיבוש הישראלי הנמשך ונמשך ולא נראה שעומד להסתיים" - תזכורת: האינטיפדה פרצה במהלך המו"מ לסיום הכיבוש, בשלב בו *בהחלט* נראה היה שהכיבוש עומד להסתיים. אלא ש"גנדי" המקומי שלנו החליט שאם אינו משיג את רצונו בשולחן המו"מ, הרי שהגיע הזמן לעבור להרג אזרחים.
טובה, טובה 73842
ושוב, האינתיפאדה פרצה לאחר כשלון המו''מ ולא במהלכו.
והנקיטה בלחימה היא פועל יוצא מאותו כישלון. לאחר נכלולי נתניהו והתנשאות ברק התפוצץ בלון הכיבוש וכולנו משלמים את המחיר.
טובה, טובה 73846
הבה נעמיד דברים על דיוקם. פגיעה באוכלוסיה ישראלית אזרחית ע"י פלשתינאים (פיצוץ אוטובוסים וכיו"ב) החלה עוד לפני ימי ביבי ולפני ימי ברק, לפני שהסכם אוסלו ירד לטמיון, וליוותה את ההתקוממות העממית בשטחים (אינתיפאדה 1).
(אני לא רוצה להיכנס לדיון פוליטי, אבל אם אתם כבר מתווכחים, אז בואו נדייק בעובדות).
נכון. 73847
אבל הדיון כאן הוא על תקופת אינתיפאדת אל אקצא.
טובה, טובה 73848
הבה נעמיד דברים על דיוקם. פיצוץ אוטובוסים (לא יודע מה עוד את כוללת תחת כיו"ב) *לא* ליווה את ההתקוממות העממית בשטחים (אינתיפאדה 1).
טובה, טובה 73855
וקו 5 זה עז?
טובה, טובה 73857
קו 5 לא היה בימי האינתיפאדה הראשונה, שנפסקה עם תהליך אוסלו. זה אם כבר מדייקים.
טובה, טובה 73859
קו 5 ארע ב-‏94 (אם אני זוכרת נכון), סיום אינתיפאדה 1. קדמו לו "כיו"בים" שונים, כשהראשון (ושוב, ע"ס זכרון) הוא רצח מתנחל ע"י אחד מפועליו בשנת 91.
טובה, טובה 73860
קו 5 למיטב ידעתי הוא דווקא קו אוטובוס. לעניינו, הוא ארע כמובן אחרי סיומה של האינתיפאדה הראשונה.
טובה, טובה 73861
ואז השאלה היא מתי הסתיימה האיתיפאדה הראשונה. רשמית ב-‏93, כשדה פקטו פעולות פלשתינאיות נגד חיילים בשטחים נמשכו עד 95.
טוב, טוב 73883
זה כבר מתחיל להיות קצת מצחיק, במיוחד אם נזכרים שהתחלת את הת'רד הזה בתור מי שאמונה על הדיוק בעבודות. מה עוד שבמקור כל כוונתי הייתה להכניס איזה תיקון סמי-קטנוני להודעתך, ובכך לסיים את העניין.
שוב לעניינו, מעולם לא שמעתי את הטענה שהאינתיפאדה נמשכה (דה פקטו או דה יורה) עד 95. הרי גם אחרי 95 היו פעולות פלשתינאיות נגד חיילים בשטחים (כאמור היו אפילו פעולות נגד אזרחים בישראל), האם זה אומר שההאינתיפאדה ההיא לא נגמרה מעולם?
טוב, טוב 73906
אוקיי אוקיי, אז מספיק. ציינתי קודם שהמקרה הראשון היה ב-‏91. גם אני לא מעוניינת לדון בזה הלוך ושוב.
תמשיכו בדיון הפוליטי (שכבר מזמן עבר למחוזות אחרים, ולכן אתה בהחלט צודק).
אני לא יכול, אני חייב 73924
*לא היו פיצוצי אוטובסים במהלך האינתיפאדה הראשונה*, חוזר: *לא היו*. אין לי מושג מה זה מוכיח או למה זה חשוב, אבל יש לי עוד פחות מושג למה כל-כך קשה לך להסכים עם זה. אין לי גם שום מושג למה נדמה לך ש"רצח המתנחל" ב91 הוא "מקרה ראשון" כלשהו, פיגועי טרור באזרחים ישראלים היו גם בשנים 90, 89 ו88, וגם במקרה שאכן מדובר כאן על "מקרה ראשון" של משהו, לא מדובר כאן על פיצוץ של אוטובוס, ככה שבמקרה שעדין לא אמרתי את זה ברור מספיק: *לא היו פיצוצי אוטובסים במהלך האינתיפאדה הראשונה*. לסיכום, לא נראה לי שתפקיד המדייקת בעובדות (ו/או בכרונולוגיה של הסכסוך) הולם אותך. עדיף שתתמקדי בעניינים אחרים.
האם זהו מהלך סיזיפי? 73928
ושוב, נסיון להסיט את הדיון חזרה לנושא המקורי.

בסוף שנות השבעים (כלומר הרבה לפני האיתיפאדה הראשונה) כבר היו פיגועי טרור המוניים באזרחים ישראליים - ע"ע המקרר הממולכד בכיכר ציון וקוזו אקאמוטו בנתב"ג. וכמובן הנגיעה התקשורתית שאומרת: "אתה יודע ואת יודעת, בחפץ חשוד אסור לגעת. וגם אסור להתקרב". מטעני חבלה בטרנזיסטורים ואפילו בכיכרות לחם, היוו למעשה את תחילת המתקפה הטרוריסטית המתוקשרת היטב.
האם זהו מהלך סיזיפי? 73935
וואו. רק עכשיו שאמרת זה פתאום נקלט לי שזה לא דבר נורמלי, התשדירים האלה, ושבמדינות אחרות אין דברים כאלה.

מעניין - חוץ מקאם-בק קטן בשבועות האחרונים (של אותו תשדיר ממש!), אין הרבה תשדירים ומודעות כאלו. אולי כי רמת המודעות מספיק גבוהה גם ככה...
דובי אל תיגע זה חפץ חשוד! 73957
לדעתי מה שהביא את המודעות היא שההורים של היום, הם הילדים של אז.
ככה גדלנו. ההורים שלנו עדיין לקחו סוכריות מזרים.

ובנוגע למדינות אחרות, יהיה מעניין לבדוק את זה בתקשורת האנגלית למשל ולו משום העובדה שה- PLO למדו הרבה מאוד מה-IRA.
לטיפולך?
האם זהו מהלך סיזיפי? 137937
אם חשובים פה דיוקים, אז קוזו אוקומוטו פעל בשנת 1972, בהחלט לא סוף שנות השבעים, והפיגוע בכיכר ציון היה ב1975, שזה..אה.. נגיד תחילת המחצית השניה של שנות השבעים, אבל עדיין לא הסוף.
טובה, טובה 73976
לא רק שלא היו (כפי שהעירו לך), גם לא יכלו להיות: כמעט שלא היה חומר נפץ, וחיילינו ושב"כנו ישבו בשטח וסיכלו כל פעולה באיבה, בסיועם האדיב של משתפי הפעולה. רק משהזמינו גאוני אוסלו את רב המחבלים על צבאו, נוצרו התנאים לפיתוח תשתית הטרור הקיימת היום. ומאותו הרגע, כבר אי אפשר לדבר על "התקוממות עממית" (שנחלשה מאוד עוד לפני כן) אלא על מלחמה מאורגנת.
ודייק: 73852
האינתיפדה פרצה במהלך המו"מ. לאחר שיחות קמפ דייויד /נמשכו/ המגעים בין הצדדים, ערפאת אפילו ביקר בביתו של ברק, והיו שיחות טאבה. רק לאחר טאבה, והבחירות, נפסק המו"מ.

האינתיפדה גם לא פרצה בעקבות ביקור שרון בהר הבית. יומיים לפני זה פתח פתאום שוטר פלסטיני מהסיור המשותף באש על עמיתו הישראלי והרגו.

כשאני אומרת "פתאום"- בעצם זה לא היה פתאום. עם החזרה מקמפ דייויד, ובד בבד עם המשך השיחות הלא פורמלי, התחילו אמצעי התקשורת בפלסטין לשדר מינון מוגבר של הסתה בוטה ועידוד לאלימות נגד ישראל. בסוף ספטמבר, ולפני שנורתה יריה אחת , נכתב בדו"ח של המכון "מבט לתקשורת הפלסטינית" שהאווירה בשידורים הפלסטינים היא כמו בערב מלחמה.

לכן:
א.האינתיפדה פרצה במהלך המו"מ.
ב.היא לא פרצה כתוצאה מכשלונו, אלא כתוצאה מהסתה מסיבית.
ג. נכלולי נתניהו? התנשאות ברק? לא שכחת פה מישהו?...
(ניחוש אחד, ואין פרסים).
ודייק: 73856
כשכתבתי המו"מ התכוונתי לקמפ-דיוויד. לכן האינתיפאדה פרצה לאחר כישלונם. טאבה היה ניסיון מוצדק להפסקתה שנקטע בגלל הבחירות.
לגבי התנהגות עראפת, דניאל קלטי התייחס לכך כאן:
ודייק: 73865
אבל למה האינתיפדה פרצה לאחר כשלון קמפ דייויד? הרי השיחות נמשכו במסגרות אחרות.

ולמה האינתיפדה לא פרצה /מיד/ אחרי קמפ דייויד, אם האכזבה המרה והיאוש בגלל כשלון קמפ דייויד הם הסיבה? למה היא פרצה רק כעבור ארבעה חודשים?

ולמה אתה מתעלם מעניין ההסתה? הסתה כבדה, יומיומית, מפלצתית. במדיה, במסגרות החינוך, ובמסגדים.

ערפאת התאפק? כן, התאפק ואימן עשרות אלפי "שוטרים", התאפק והגניב נשקים, התאפק וחינך לשנאה במקום לדו קיום.
התאפק, ושלף את כל ההכנות האלה ברגע הנכון.

הוא שבר את הסכם אוסלו בנקודות אלה, וברבות אחרות.
אבל מזה אתה מתעלם משום מה.

היחס שלך אל הפלסטינים כאל משהו פסיבי שרק מגיב לפעולות של אחרים הוא קצת מתנשא, אתה לא חושב?

לילה טוב.
ודייק: 73870
אני לא רואה בפרוץ אינתיפאדת אל אקצא אפשרות אחת ויחידה שהיתה נעשית ע"י עראפת בכל מקרה, אלא אחת מתוך כמה אפשרויות שבחר כשהרגיש שהגיע למבוי סתום מצד ישראל ביחס אליו. לכן ברק היה צריך לנהוג בתבונה ולא כפי שנהג (ונראה לי שאם היה נבחר אכן היה נוהג כך ואולי מצבנו היום היה אחר). אחרת, מדוע לא לקח עראפת את כל מה שברק היה מוכן לתת לו בהצעותיו ה"נדיבות" ואז לפתוח באינתיפאדה?

לגבי ההסתה, היא לבד לא מספיקה לשלוח אנשים לבצע פיגועים או להילחם נגד הצבא. ההסתה נפלה על כר פורה שנוצר כתוצאה משינאה הנגרמת מהסבל היומיומי של הפלסטינים תחת שלטון הכיבוש (גם אחרי אוסלו).
היחס אל הפלסטינים כרובוטים המופעלים ע"י הסתת המנהיגים הוא קצת מתנשא, את לא חושבת?
ודייק: 73871
''מדוע לא לקח עראפת את כל מה שברק היה מוכן לתת לו בהצעותיו ה''נדיבות'' ואז לפתוח באינתיפאדה'' - כי אז היתה לו הרבה פחות הצדקה לעשות זאת - הן מהקהילה הבינ''ל, והן מקרב עמו.
הלקאה עצמית 73894
לא אתווכח אתך על הנזק הנורא שהביא הכיבוש, בעניין זה אני חושב ששנינו מסכימים.
מרגיז אותי שאתה פורט את המלחמה המסובכת הזו למן מצב ש'אנו הכובשים לכן אנו הרעים'.
אתה בוחר לך נקודת זמן אשר נוחה לך מבחינת השקפתך הפוליטית ולדעתך היא נקודת האפס ממנה התחילה ההסטוריה, צא מזה.
המאבק האלים התחיל לפני 100 שנה וימשיך במשך דורות עד שהשכנים שלנו יתחילו לקחת אחריות למעשיהם.
ההסטוריה לא מתחילה ב-‏67, שרשי המלחמה הזו עמוקים מידי מכדי להביא לסיומה ע"י הצעה זו או אחרת מצד ברק.
יועצו המדיני של עראפאת סיפר בראיון לעיתון הצרפתי פארי-מאץ' שפתיחת סבב הלחימה הנכחי תוכנן חודשים ארוכים לפני קמפ-דיוויד. צה"ל החל באמונים למבצע שדה קוצים כשנה וחצי לפני פריצת המהומות בידיעה שעארפאת ילך בדרך זו.
אתה חושב שהסתה לא מספיקה להביא לאלימות?
לא אטרח אפילו להביא דוגמאות מההסטוריה האנושית.
בשנת 95 96 כאשר הפלשתינאים היו כל כך קרובים לרווחה טיפחה הרשות את יחיא עייש ועוד מתונים כדוגמתו. בעוד החברה הישראלית נפתחת לאחר שנים לרעיון של שטחים תמורת שלום או לפחות חיים נורמלים הפך ערפאת את מונח השהיד לערך עליון בכל נאום ובכל תכנית טלויזה. אדם כמו יחיא עייש שהרחיק את הפלשתינאים מחיי רווחה הפך לגיבור בעידוד הרשות שאף הנציחה אותו לאחר מותו כקדוש.
היות ואינני רוצה להעמיס על השרת של האייל לא אמשיך ואספור את כל המקרים בעבר בהם ירו לעצמם הפלשתינאים לעצמם ברגל.
האם עשינו גם אנחנו טעויות? האם ההתנחלויות וההשארות בשטחים היא טעות? התשובה היא כן, אך להאמין ברצינות שהבעיה התחילה בכיבוש ואנחנו הגורמים לדם שנשפך כאן זו נאיביות במקרה הטוב.
ביום שהערבים יהיו בוגרים מספיק לשבת ולחשוב מה החלק שלהם בכך שמצבם נראה כמו שהוא נראה, ביום בו הערבים יהיו מספיק בוגרים לשבת ולחשוב על מה הם מוותרים על מנת לשפר את חייהם, באותו יום יהיה לי יותר קל להתייחס לדרישותיהם וטענותיהם. באותו יום כנראה גם יבוא המשיח.
לצאת מהשטחים אני רוצה לא בגלל שאני מרחם על מוחמד אלא בגלל שאני יודע שבכל יום שעובר מאבדים עוד כמה חיילים את מצפונם.
התנשאות 73900
במהלך תהליך אוסלו רוב החברה הפלשתינית תמכה בו והתנגדה לאלימות.(עופר שלח מזכיר זאת היום בידיעות אחרונות.) יחיא עייש היה אחד הקיצונים.
המצב שבו נמצאת החברה הפלשתינית הוא הכיבוש שנמשך 35 שנה ואי אפשר להתכחש לזה. נכון שהסיכסוך התחיל מראשית הציונות, ומעולם לא הכחשתי את זה, אבל יש אפשרות אם לא לפתור אותו, לפחות לרכך אותו בהרבה והשאר יעשה הזמן.
ושוב, הסתה לבד לא מספיקה לבצע מעשי טרור שכרוכים גם במותו של המבצע. אבל מכיוון שמדובר בערבים (עם טיפש שיודע רק לירות לעצמו ברגל), כנראה שכך רואים זאת מתנשאים כמוך...
התנשאות 73902
זהו, קראת לי מתנשא ובכך הוכחת את צדקת דרכך, מאוד בוגר.
עופר שלח פרשן כדורסל מצויין. אני לא צריך את עופר שלח בשביל לדעת זאת. אני זוכר ב-‏95 איך הסתובבתי ברחבי רצועת עזה וממש מחתים נציגים מהרשות על מסירת מבנים בארות מים ועוד מתקנים מנהליים. ההרגשה היתה מדהימה, בבית חנון לא רק שלא זרקו עלינו אבנים יותר אלא שהפלאחים והשבאב התחילו בעצמם לפנות מחסומים ולחייך במחשבה על עתיד יותר טוב.
אתה אומר שיחיא עייש היה אחד הקיצונים, אם קיצוני כמוהו מקבל כזאת עזרה מהרשות בתקופת מעלליו אני לא רוצה לחשוב מה צריך לעשות כדי להחשב קיצוני ע"י עראפת.
הסתה יום יומית במסגדים ובבתי הספר, הסתה פראית בטלויזיה בתכניות המיעדות לילדים בני 5, הסתה שנוהלה ע"י הרשות בשיא התקופה עליה מדבר עופר שלח יכולה בקלות לגרום להם להמשיך לראות בדם כערך מקודש - במיוחד אם זה הדם של המפגע עצמו. מתאבדים פסיכים ( כדוגמת הקאמיקאזה ) היו תמיד התוצאה של משטר אלים שמתייחס לחיי אזרחיו כאל מוצר מתכלה.
הרגע בו בחרו הפלשתינאים להשתמש באלימות לשם אלימות שאפילו לא משרתת אותם החל הרבה לפני שמישהו חשב על כיבוש ירושלים.
לא, אחד לאחד הם לא טיפשים יותר מאיתנו, אין להם בעיה בדי.אנ.אי. הבעיה שלהם היא תפיסתה של התרבות הערבית/מוסלמית כקרבן, דבר המאפשר להם להתנהג כמו ילדים טפשים ותמיד להאשים את האחר.
תפתח את האטלס שנשאר לך מימי התיכון ( או שאתה עדיין שם ) החל מהמזרח הרחוק ועד אירופה ואפריקה המוסלמים/ערבים נלחמים בכולם - יהודים,נוצרים,בודהיסטים,הינדוס ועובדי אלילים ותמיד הטענות שלהם נשמעות אותו הדבר.
שוב אני אומר (ומתנשא), אנחנו לא נטולי אחריות למה שקורה כאן, הכיבוש לא עוזר בלשון המעטה להרגיע את המצב. הנקודה היא שאם תמשיך להאשים רק את עצמך בתוצאות המצב הנוכחי אתה בסך הכל עוזר להם להתקבע בדרך האלימה והילדותית בה הם חיים כבר זמן רב.
בברכה, המתנשא המשוויץ
ועוד השווצה 73926
בתזמון מושלם אני מציע לך לקרוא את יואל מרקוס היום ב'הארץ'. הוא מסביר את העניין בצורה טובה ממני.
איזה מתנשא היואל הזה...
ההסתה ברש"פ באוגוסט-ספטמבר 2000 73962
טוב, בדקתי קצת תאריכים ועובדות. אז ככה-

שיחות קמפ דייויד היו ב- 11-27 ליולי, 2000.

ב- 1/8/2000, כלומר ימים ספורים לאחר תום השיחות, שודרה בקול ישראל ידיעה שדיווחה ש-
"בעשרים וארבע השעות האחרונות היתה עליה ניכרת בכמות הקליפים האלימים שמשודרים בטלויזיה של הרש"פ..."
ב-‏11/9/2000 פורסם דו"ח של "מבט לתקשורת הפלסטינית"-
בהקדמה נאמר:
"שדורי האלימות והשנאה בטלויזיה של הרש"פ הגיעו לרמות חסרות תקדים הקיץ ויצרו אווירה של ערב פריצת מלחמה. הטלויזיה הפלסטינית משדרת בהווה מסע שיטתי לשלילת תהליך השלום והפיוס. מצ"ב קליפים רבים של אלימות, הצגת החיילים הישראלים כאנסים וכרוצחים, קריאות למלחמה נצחית נגד היהודים, מצעדים צבאיים, האשמות-שווא, הכחשת זכותה של ישראל להתקיים, וחינוך הילדים הפלסטינים לראות בכל ישראל את פלסטין שנחמסה. שדורי הסתתה אלה מופיעים תדירות בכל יום, החל מתוכניות הילדים אחה"צ ועד סיום השידורים בלילה...."
ואז בא דיווח מפורט על משדרי ה-TV הפלסטינית.
אתה שם לב לתאריכים, נכון?

ובעניין המשפט שלך: "היחס אל הפלסטינים כרובוטים המופעלים ע'י הסתת המנהיגים הוא קצת מתנשא, את לא חושבת?"

כקונטרה למשפט האחרון בתגובתי הקודמת אליך, זה נחמד. אבל-
לא צריך להיות רובוט כדי להיות מושפע מהסתה. במיוחד הסתה בשלוש המסגרות שהזכרתי- מדיה, ובראשה הטלויזיה, הטפות במסגדים, וחינוך בבתי הספר.

התגובה מתארכת ולכן לא אכנס כאן לעניין המסגדים ובתי הספר.
בעניין הטלויזיה והשפעתה על בני אדם בכל העולם יש מחקרים רבים ומעניינים. השורה התחתונה היא שהשפעתה /אדירה/, בכל תחומי החיים.
ב"ידיעות" של סוף השבוע היתה כתבה בשם "טלפלא", מאת אמיר גוטרמן, שבדקה את השפעת ה-TV על החברה הישראלית ע"י השוואה בין התקופה הטרום טלויזיונית, וההווה.

בין השאר הם מתייחסים להשפעת ה-TV על המורל וכושר העמידה של העם בישראל. ועל כך אומר פרופ' גבי ויימן (ראש החוג לתקשורת באוני. חיפה):

"חברת הכנסת לשעבר גאולה כהן אמרה לא מזמן שאם במלחמת העצמאות היתה טלויזיה, היינו מפסידים את המלחמה. היא התכוונה למה שהיה קורה אם היינו רואים את ואנחנו מדברים על היקף עצום של קורבנות- ולעובדה שהמורל הישראלי לא היה עמיד וקשיח כ"כ באותה תקופה, כפי שהוא מצטייר היום.
כהן בעצם מעלה השערה שבטלויזיה יש פוטנציאל למה שניתן להגדיר כהרס מורלי, שגדול בהרבה מפוטנציאל ההרס של כל אמצעי תקשורת אחר. אני לא שותף לעמדותיה הפוליטיות של כהן, אבל בנושא זה, לפחות מחקרית, היא צודקת. המדיום הטלויזיוני, בניגוד לאחרים, משדר קולות ותמונות בצבע, ומיד. את זה לא היה לנו קודם, למרות שהיו פיגועים אכזריים מאוד- צריך לזכור למה הקימו את ה-‏101. אבל אז לא ראינו אותם. דיווחו לנו שבמעלה עקרבים הותקף אוטובוס ושמרבית הנוסעים נרצחו, והיינו רואים איזו תמונה יבשה בעיתון יום אח"כ, או יומן חדשות בקולנוע, שבוע אחרי....
כשנחשפים על בסיס יומיומי לרצף חזותי של פיגועים ואירועים טראומטיים, משהו מתערער גם בחוסן הנפשי".

שים לב שהבאתי דוגמה להשפעת ה-TV על החברה הישראלית דווקא. ואפשר למצוא השפעה דומה בכל חברה אחרת. לכן: לא, הפלסטינים לא רובוטים, ולא היתה כל התנשאות מצדי בנקודה זו.

מסקנתי היא שההסתה המסיבית ברש"פ בחודשיים שבין תום השיחות, והביקור בהר הבית היתה גורם מרכזי ביותר, אולי הגורם העיקרי, לפרוץ האינתיפדה.
ההסתה ברש"פ באוגוסט-ספטמבר 2000 73963
אויה לי כי טעיתי:

הידיעה ששודרה בקול ישראל היתה באוגוסט 2001, ולא ב-‏2000.
עדיין, יש בה פירוט מעניין של תוכני המשדרים הפלסטינים.

הדו"ח של מת"פ הוא אכן מ11 ספטמנבר 200, שלושה שבועות לפני הבקור בהר הבית.

ובציטוט מ"ידיעות" נפל בלגן קל במהלך ה"גזור והדבק" אך לא באופן שמשנה או מערפל משהו.
אסתי וולש זו אסתי? 74126
סתאאאם
תרבות של מוות (תצלום נוסף בסדרה) 74206
למי שעדיין לא ראה את התצלום מאתר האינטרנט של "אגודת הצדקה האיסלאמית" בעזה שהתפרסמה ב"מעריב". מחנכים שם ילדי גן רכים לשהידיות. בתצלום ילדה קטנה עם דם על הידיים מחקה את מבצעי הלינץ' ברמאללה.

מי שמגדל כך ילדים הוא פושע, זו פגיעה שפוגעים פלסטינים בשלום ילדיהם שלהם. איך אפשר לעוות כך נשמתו של ילד?

האם גם אנחנו בדרך לשם? 74774
לא, לא מחנכים אף אחד עדיין לאסוף ערבים בצומת ולפתוח עליהם באש, כמעשה עמי פופר למשל, אבל מספר הורים מאד לא מרוצים ממסיבות הסיום בגנים בהם לומדים הילדים שלהם:

האם גם אנחנו בדרך לשם? 75102
ובכן, מסתבר שהגן שבו עשו "כיבוש יעד מבוצר" הוא גן שבו לומד בנה של קרובת משפחה שלי (טוב, נו, גם הוא קרוב משפחה שלי... קטנוניים...). במהלך הטקס הבנים היו לבושים במדים וחמושים בחרבות. ה"תכשיט", לחרדתה של אימו, היה "מפקד הכיתה" שהוביל את ההסתערות. בזמן שהבנים כבשו את היעד, הבנות עסקו כמובן בכביסה (שכן הרי זה ברור - הבנים לקרב והבנות למטבח. לכל אחד יש יעוד, לא?) בקיצור, אולי עוד תשמעו על זה.
מן הראוי 73717
אילו סמכויות אתה מציע לתת לוועדה? סגירת עתונים? פסילת עורכים וכתבים?
מה פתאום ועדה ומה פתאום בדיקה? 73742
רק לי נדמה, שטוחנים פה מים?
מה פתאום ועדה ומה פתאום בדיקה? 73746
לפחות מישהו חושב שהדברים, כפי שהם נעשים כיום, הם לא בסדר ומוכן להקדיש מזמנו לצורך העניין.
מה פתאום ועדה ומה פתאום בדיקה? 73749
אבל את לא מבינה, שבכך את מטפלת, לכל היותר, בסימפטומים?

יש בעיה בסיסית בחברה הישראלית, שכל עוד נמשך המצב המדיני הנוכחי לא נוכל לפתרה. את מציעה לטפל באיידס באמצעות אקמול?
טוחן מים, הביתה 73753
בכל פתיל זרעת את אגיונותיך (אי-גיון=נונסנס) שהכל טחינת מים. אז בשביל מה אתה טורח להגיב בצורה זהה על כל דיון שהוא, מעיוורון דרך מוסיקה ולפוליטיקה. אתה לא רוצה לכתוב משהו מועיל, שב בשקט כי באמת הרעש שאתה מייצר לא תורם בכלל לשום דיון.
פרה פרה 73757
הידיעה כללה שני חלקים:
הראשון דיבר על הקמת ועדה שתבחן את אופן הסיקור בתקשורת הישראלית.
השני דיבר על הוקעת ערוץ ה CNN.
לכל ידיעה הגיון משלה והצעד הראשון הוא הכרת הסימפטומים.

הוועדה מוקמת לאחר מקרים שהתגלו כמביכים ואפילו טראגיים (נדמה לי שהמקרה הבוטה הראשון היה בפיגוע בקו 5 בתל אביב בו צולמה גופת נהג האוטובוס שרועה על כסא הנהג, אחריו היו מקרים מצערים נוספים כדוגמת הפיגוע בבית ליד, בו ראו בני משפחה קיטבג של אחד ההרוגים שעליו רשום שמו של בנם שנהרג).

גם הוקעת ה CNN נעשית לאחר דיווחים מסוימים שהציגו תמונה חד צדדית בלתי נכונה.
הבעיה הבסיסית בחברה הישראלית (אם הבנתי את הלך דבריך) היא בעיית הכיבוש. זו לא הבעיה שבה מתיימרים לטפל אנשי התקשורת במקרים הנ"ל. מה שאתה מכנה "סימפטום" הוא הבעיה עצמה כרגע.
פרה פרה 74049
הסיפור עם הקיטבג היה באסון המסוקים.
פרה פרה 74055
אתה צודק.
בבית ליד הדיווחים והתמונות הממש קשות היו דווקא ע"י הרשתות הזרות. ובמחשבה שניה, יכול להיות שכאן הבעיה. אילו סמכויות יהיו לוועדה הזו בנוגע לרשתות שידור זרות?
לא. 73824
עשיית חשבון נפש כשם שעשה דן ראת'ר לגבי תיפקוד התקשורת האמריקאית לאחר ה11 בספטמבר.
רכב צמוד לסגן מזכיר הוועדה! 73832
האם ועדה יכולה לעשות מה שראת'ר עשה? איך הוועדה תפעל? מי אתה מציע שיהיו חבריה? האם עליה לחקור עדים? האם יש לה סמכויות? האם עליה להגיש המלצות, ואם כן – למי?
רכב צמוד לסגן מזכיר הוועדה! 73837
לא צריך לשם כך ועדה. מספיק שכל עיתונאי יעשה את חשבון הנפש שלו, ונזכה לשמוע מראש הממשלה יותר תלונות על התקשורת ה''לא פטריוטית''.
רכב צמוד לסגן מזכיר הוועדה! 73844
אה... אוקיי, טעות שלי. היה נדמה לי שכתבת שראוי שיקימו ועדה.
רכב צמוד לסגן מזכיר הוועדה! 73845
זו הייתה כמובן דמגוגיה, אבל לשם הדגשת נקודה.
רכב צמוד לסגן מזכיר הוועדה! 73979
דמגוגיה? מצד מי?
צוהר אל זוועת הטרור 73797
ריצ'רד כהן, פובליציסט ותיק של "וושינגטון פוסט", צפה ברשת בקלטת הוצאתו להורג של דניאל פרל בידי טרוריסטים. הוא אינו שש להמליץ על הצפייה בזוועה, אך מגיע למסקנה שצפייה כזו גורמת לכך שלא פרל יישכח וגם לא יישכח מי האויב המעורר חלחלה של ארה"ב, ישראל והעם היהודי:
ויחד עם זה 73826
אסור להכליל את כל הערבים והמוסלמים במיקשה אחת, ולעשות דמוניזציה שלהם.
צוהר אל זוועת הטרור 73904
אם זה כל מה שהיה לך לומר על המאמר הכואב הזה היית יכול לחסוך את הערתך המלומדת. מה עוד שריצ'רד כהן מציין במפורש במאמרו:
. I do not mean to generalize. I am speaking now of terrorists and their sympathizers, not the entire Muslim world.

קרא היטב לפני שאתה ממהר להגיב.
פיגוע אחד לדוגמא 73862
שהתקשורת הישראלית לא מזדרזת במיוחד לסקר:

פיגוע, אבל ממש! 73866
הצבא הלך וירה /בכוונה/ על אזרחים. אשכרה פיגוע. נכון?

וזה כן דווח. אם כי באינטרפרטציה שונה משלך.
פיגוע, אבל ממש! 73868
טוב, טוב, סתם הרג של אזרחים חפים מפשע, אם זה היה בכוונה יחליטו בהאג בסופו של דבר.
ישראל בדרך להאג 73880
הכינו את עורכי-הדין, חיילים.... מומלץ לצפות בדיווחים על משפט מילושביץ', אגב, ללמוד מה עומד לקרות למנהיגי ישראל.
ישראל בדרך להאג 73895
מה שיפה אצלך דניאל היא העובדה שאתה לא יודע להגזים...
פיגוע אחד לדוגמא 73936
תודיע לי בפעם הבאה שהרשות תודיע שפיגוע היה שגיאה, שהיא תחקור את הארוע, ושהאחראים יענשו.
פיגוע אחד לדוגמא 73972
מה אם גרימת מוות ברשלנות?

אם דובי קנגיסר ירצח אדם, בטעות, ואפילו תתנצל יפה, זה לא יפחית מחומרת העונש.

אבל עם הדברים נעשים בתוך הצבא, הודעה קצרה של דובר צה"ל מנקה את החיילים מכל עוון, והם מוכנים לטעות הבאה.
ברגע שיהיו חקירות מצ"ח, וברגע שחיילים יעמדו לדין על גרימת מוות ברשלנות שהם יורים סתם, אז אולי יפסק ההרג המיותר.

מלבד זאת, הטעות לא משנה את מבחן התוצאה. קשה לי להאמין שאת האמא שבנה נרצח מעניין אם זה נעשה בזדון או בכוונה. ותסתכל לפעמים על הדברים מהזווית הזו.

נ.ב. יש למישהו נתונים כמה מההרוגים הפלסטינים מאז תחילת האינתפאדה נהרגו "בטעות" וכמה באמת נהרגו בדרכם לבצע פיגועים וכו, אני ישמח לקבל אותם.
פיגוע אחד לדוגמא 73985
אני בטוח שכשיהיה להם צבא זה יקרה...
פיגוע אחד לדוגמא 73998
לא שאני מבין מה ההבדל אם קוראים לזה "משטרה" או "צבא", אבל משהו כזה:
הם כבר יכולים לעשות (וכאן אכן מדובר על פיגוע).
שתי הערות 73970
א. החלטתה של מועצת העיתונות להקים ועדה שתבחן את צורת סיקור הפיגועים הרווחת כיום היא בהחלט נכונה, אם כי היא מפספסת את הבעיה. סיקור הפיגועים הוא לעוס, בנאלי, צפוי, לא מעניין, והחמור מכל, לא עיתונאי. כל עדות ראיה של אדם היסטרי הופכת בין רגע לעובדה מוצקה. כך למשל, בפיגוע בקו 32 בהתחלה מרבית ההרוגים הוא "ילדים בדרכם לבית הספר". למה? אין לי מושג. בנוסף, כמעט כל פיגוע נראת "מכונית הנמלטת מזירת האירוע". שוב, לא בהכרח עם ביסוס בשטח. גם שלל השמועות "נבדקת האפשרות שהמחבל היה לבוש בבגדי חייל", ועוד שלל שטיות שפולטים כתבנו בשטח. שלא נדבר על "רחבעם זאבי אולי התאבד" של רשת ב, ועוד ועוד.
בנוסף נמאס לשמוע את "כנראה מכונית תופת, אולי אוטובוס, כאשר שוטרי משטרת ירושלים לא פוסלים את האפשרות שמדובר בפיגוע ירי". את "מה טיב הפציעות פרופסור לוינסון? - מדובר בפציעות הדף, עם ברגים ומסמרים שהיו במטען על מנת להגביר את הפגיעות". או את המשפט האלמותי, שגם אני חטאתי בו, "פתאום שמעתי בום". או "הפצועים מפונים לבתי החולים באזור ירושלים, הדסה עין-כרם, הדסה הר-הצופים, שערי צדק וביקור חולים", כאילו שאיש אינו יודע איזה בתי חולים יש באזור ירושלים. וכאילו שלמישהו איכפת עם יש עשרים פצועים בהר הצופים ועשר בביקור חולים, או להיפך.
אלו לא חדשות. לטעמי, על ערוצי התקשורת לעלות לשידור רק שיש בידם מידע מוצק על מה שאירע, ולא לזיין את השכל עם כל מיני שטיות שלא מעניינות אף אחד. על הדיווח להיות מאופק, מסודר, ולא לזרוע בהלה בלב הציבור. בנוסף כמובן, לצילומי תקריב של פצועים. אם מישהו שיקר לי נפצע, אני לא מעוניין להיחשף לכך לראשונה באדיבותו של אורי לוי וצוותו.

ב. הכמיהה להורדת ערוץ הסי.אן.אן היא אווילות לשמה, בערך כמו לשים שלט של מוות לערבים מאחורי כתב שמשדר לצרפת. ממילא כל מי שנמצא בארץ משוכנע בצידקת דרכנו. נניח לנתק את אנגליה מהערוץ. אבל מי בישראל יכול חלילה להשתכנע שהפלסטינים צודקים ולא אנחנ?
בנוסף, יש בטענה הזו שהתקשורת לא אובייקטיבית משהו מתחסד. היא בדרך כלל באה מאנשים שמה שמפריע להם זה לא שהתקשורת לא אובייקטיבית, אלא שהיא לא פרו-ישראלית. שזה בדיוק אותו דבר, רק הפוך.
שתי הערות 74015
כל מה שכתבת בהערתך הראשונה הוא נכון אלא שהוא לא הבעיה. כל אותם פטפוטי סרק נועדו למלא זמן וראיון עם ניצב מיקי לוי ומנכ"ל מד"א ו"כרגע נמסר לנו שכנראה יש הרוג אחד" (ומשם מתחילות הספקולציות), נועדו רק כדי להרוג זמן. הרי תאר לך שהדיווח יהיה כדלהלן: "פיצוץ אירע לפני מספר דקות באוטובוס במרכז ירושלים, במקום נפגעים רבים, ברגע שיהיו פרטים מדוייקים נשוב לעדכן, כעת התקליט החדש של אמינם". במקרה כזה, הישראלי הממוצע מיד ירוץ למקום כדי להראות לכולם שהוא "מה זה גבר" ויכול לפנות פצועים אך למעשה יקשה על פעולות החילוץ בכך שפשוט יעמוד ויצקצק בלשונו. כך, עם הדיווח הוא מרגיש מעורב, חלק מהקבוצה הלאומית הקולקטיבית של תרבות האוי ווי. הבעיה היא בשידורי הטלוויזיה. לאחרונה, התמונות הראשונות מצולמות כשכבר כל הפצועים פונו מהזירה ומה שרואים אלה מחסומי משטרה ואנשי זק"א בדיוק כדי להימנע מצילום פרצופים חסרי אונים.

ובנוגע ל CNN:
כנראה מישהו מקורב מאוד נעלב מהרעיון משום שלא נראה לי שחרב הקיצוץ באמת תרתיע. כנראה שימים יגידו.
לגבי CNN 74032
הסיבה לבקשה להסרת CNN היא פשוטה: פגיעה במקום הכואב. CNN היא חברה מסחרית, והסרת הערוץ מהממיר האנלוגי של הכבלים ומחבילת הבסיס של הממיר הדיגיטלי (כבלים או לווין) תוביל לנזק של כחצי מליון דולר בחודש (ע"פ מליון מנויים, חצי דולר למנוי לחודש. החלק הראשון הוא הערכה, החלק השני הוא מספר מדוייק - הסכום אותו CNN מקבלת כיום מחב' הכבלים).

גם עבור חברה גדולה, נזק של 6 מליון דולר בשנה אינו זניח. אם נתחשב בכך שמרבית המנויים אינם צופים בערוץ בכל מקרה, ומי שירצה יוכל להזמין אותו (מקרב בעלי הממיר הדיגיטלי), אינני רואה כל פסול בביטול הערוץ (אפילו אם מסתכלים רק על השיקולים הכלכליים של חברות הכבלים, בהתחשב במצוקתן בעת האחרונה, וללא כל התייחסות לתוכן שידורי CNN).
לגבי CNN 74260
... וזה עובד.

למרות שגם אני חשבתי כי האיום להסיר את CNN מהמסכים הוא בגדר תחיבת הראש בחול כבת-יענה, מסתבר כי האיום הפיננסי עשה את שלו, ורשת CNN הודיעה על כך שמעתה שתקפיד להציג תמונה מאוזנת יותר. כמו כן, ישודרו בימים הקרובים מספר תוכניות מיוחדות על קורבנות הטרור (ראו http://www.cnn.com/SPECIALS/2002/terror.victims). מודעות על השידורים המיוחדים פורסמו היום בעיתונים היומיים בארץ.

אז אולי בכל-זאת הפוליטיקאים יודעים, לפעמים, מה הם עושים.

(ריבלין!?)
הרבה יותר מכסף - עוד כסף 74294
בדיון הציבורי שנוצר על פרשת CNN מרבים להתייחס לנזק הכלכלי הישיר שיגרם לרשת הענקית - 6 מליון, כפי שאתה טוען. אולם, יש לחשוב גם (ובעיקר) על הנזק העקיף שיגרם לCNN כתוצאה מהסרתה מלוח המשדרים הישראלי:
מכיוון שלא תשודר פה יותר, לאנשים רבים לא יהיה חשוב להתראיין אליה מכיוון שלא הם, לא הבוסים שלהם ולא אף אחד שאכפת להם ממנו יוכלו לראות את הראיון המשודר. אני זוכר טוב מאוד איך הערוץ הזה היה פתוח אצלי בבית מס' שעות בווליום סביר, רק כדי שאוכל לתפוס את שתי דקות הראיון איתי. מעבר לאנשים פרטיים, גם פוליטיקאים יחזרו פחות אחרי הערוץ, שכן הראיון שם לא יקנה להם ניקוד פוליטי כלשהו. בנוסף, הסרתו של הערוץ תביא לביטול ההשפעה שלו באיזורנו, עוד דבר שCNN מאוד לא היו רוצים.

אם כך, נראה שהנזק העקיף יהיה גדול עבור CNN, אך הבה נזכור שנזק כזה יחזור אלינו כמו בומרנג - CNN יאלצו להסתמך *אף עוד יותר* על פלסטינאים להעברת דיווחים, האוייב יקבל יותר זמן אויר והדעה הישראלית לא תשמע כלל וכלל. לכן, הפתרון שהושג הוא הטוב ביותר - גם התרפסות פומבית של הרשת בפני אזרחי מדינת ישראל וגם הבטחה לעתיד ורוד יותר.
לגבי CNN 74370
ראיתי את הידיעות בנוגע לכתבות המיוחדות באתרים ישראליים. פרט אחד לא מצאתי, האם אותן כתבות מיועדות לשידור בארץ? באירופה? בארה"ב?
לגבי CNN 74376
ב- CNN International, לא ברשת האמריקאית. תכנית ראשונה שודרה אתמול, מיד בתום החדשות של ערוץ 2.
לגבי CNN 74397
אז אם אני מבינה נכון, מי שזכה לראות הם הישראלים והאירופאים (המוסטים גם ככה?)
יופי של עבודה.
לגבי CNN 74463
ואציין שוב - אל תדאגו לנו, התקשורת כאן מספיק פרו-ישראלית גם בלי כפיה ואיומים.
לגבי CNN 74426
וזה מה שיש לאריאנה מלמד לומר על המשדר של אתמול: מעוקר, ריקני ועם ריח של כפייה. אבל העיקר שרובי ריבלין יחייך.

לגבי CNN 74431
אני אוהבת את סגנון הכתיבה של אריאנה מלמד, שהוא במיטבו כשהיא כותבת על ענייני תרבות שאינם קשורים לפוליטיקה.

הציונים שהיא חילקה כאן לכתבת ה cnn (שאותה לא ראיתי) מריחים מדעות פוליטיות מסויימות, שלא מאפשרות לה להעביר בקורת טלוויזיה עניינית.

מעניין אם גם על התוכנית על הקורבנות הפלסטינים היא תאמר "מעוקר, ריקני, ועם ריח של כפייה".
לגבי CNN 74434
אני לא בטוח, וראי:
א. השתלשלות הארועים הידועה לנו (שהגיעה עד לפגישה עם השר ריבלין).
ב. הסיפא שלה לגבי הסכסוך בנפאל.

בכל מקרה, אותי אישית זה די זיעזע להכנס לאתר של CNN ולראות את פרצופי כל ההרוגים הישראלים (http://edition.cnn.com/SPECIALS/2002/terror.victims/...). אתר חדשות בינלאומי, לטעמי לפחות, לא אמור להקים "אתר זיכרון" להרוגי צד מסויים בסכסוך. אפילו אם זה הצד "שלנו" ואפילו אם אנחנו "צודקים", כמו שדב אנשלוביץ אוהב לכתוב.
CNN 74442
א. אם מלמד לא היתה יודעת על השתשלות העניינים, או אם ההשתלשלות‏1 היתה אחרת, האם היא עדיין היתה כותבת "ריח של כפיה"? האם לתוכנית עצמה באמת היה "ריח של כפיה"? האם מלמד ניסתה להפריד בין מה שידוע לה על הרקע לתכנית, לבין התוכנית עצמה? ולהפריד בין דעותיה הפוליטיות לבין התוכנית עצמה?
התשובה, לדעתי, לא.

ב. האם גם בביקורת על תוכנית בנושא הקורבנות הפלסטיניים מלמד היתה מעלה את עניין נפאל?
התשובה -שוב, לדעתי- לא.

1 אוף. רק עכשיו נאלצתי להסביר בדיון אחר פה מה זה "שלשולי מקלדת"...
אל תוותרי! 74445
בוחן כליות ולב אני לא. אז אני מרים ידיים בקשר לאריאנה מלמד. אולי מישהו יספר לה שדיברנו עליה והיא תבוא לחלוק איתנו את דעתה? בכל מקרה, הייתי גם מעוניין לשמוע את דעתך על עמוד הזיכרון ב- CNN. אפשר?
מוותרת (זמנית) על הלינק שלך 74452
ללינק הנ"ל יש משהו נגד המחשב שלי, ו/או להפך.
אבל אני מניחה שאכן מזעזע לראות את כל ההרוגים ביחד (משבצות-משבצות, פרצוף ליד פרצוף, כמו שזה כבר הופיע בעיתונות הישראלית?)
וגם לי נשמע מוזר שה-cnn הקימו אתר זכרון למתי-ישראל.
שפנים! (וריבלין דווקא לא כזה מפחיד...)
מוותרת (זמנית) על הלינק שלך 74454
אני לא בטוח שהובנתי. לא התכוונתי לזעזוע מהפנים, אלא מהזעזוע מהקמת אתר זיכרון להרוגים הישראלים באתר חדשות בינ"ל. בכל מקרה, נסי אולי את הלינק הזה:
נכנסתי, ראיתי, התעצבתי. 74456
אך עקרונית הצדק עמך.
אתר זכרון 74468
היום, ילדים, ראינו בפעולה כיצד נוצרת תקשורת מגוייסת, וכיצד לובים שונים משתמשים בסנקציות שונות כדי לשנות את פני מה שפעם, בעבר, היה אמור להיות ''דיווח עיתונאי מהימן''.
או במילים אחרות, גורם לי לחשוב על כל הכוחות שאיני מודעת אליהם המעצבים כל מהדורת חדשות וכל כתבה דוקומנטרית.
צו 8 לתקשורת 74512
שוב. זה מה שקורה כשמלחמות ההווה מונעות ע''י התקשורת.
הדיווח העיתונאי הוא עדיין מהימן לדעתי, אך התקשורת היא שופר השלטון. להזכירך, כל מערכת דמוקרטית מונעת ע''י קבוצות אינטרס ולמעשה ללא אותם קבוצות וללא התקשורת, אירועים כאלה ואחרים למעשה מאבדים זכות קיום (בשל דעת הקהל). עם זאת, לא חייבים להיות קיצוניים כמו גדעון לוי או עמירה הס כדי לתאר ארועים באופן מהימן כביכול.
מוותרת (זמנית) על הלינק שלך 74469
אני מסתמך רק על הזכרון שלי, אבל נדמה לי שאתר החדשות הבינ"ל ההוא הציג בזמנו "אתר זכרון" להרוגים בארועי ה- 11/9. כפי שניתן ללמוד גם מעמודים דומים המתפרסמים בעתונים, זה כנראה חלק מהסיקור העתונאי של הסיפור (ולכן שמתי את "אתר זכרון" במרכאות. זה אתר המביא צד מסוים, אפשר לקרוא לו "הצד האנושי", של הסיפור. אפשר אפילו לקרוא לו "כתבת הצבע"), ולכן זה מופיע במסגרת דיווח מיוחד בנושא. לעומת זאת, "אתר זכרון" לעובדי CNN שנפגעו במהלך עבודתם, למשל, למרות שלא יזעזע אותי, יראה לי בלתי-הולם כחלק מהחומר המערכתי באתר.
מוותרת (זמנית) על הלינק שלך 74473
זה עוד איכשהו לגיטימי בעיני כיוון שמדובר בחברה אמריקאית, כמו שאני לא ממש מלין על זה שבתקשורת הישראלית ישימו תמונות של הרוגי הפיגועים (אם כי סביר להניח שאדלג עליהם). כאן נראה לי שזו בחירה חד צדדית לגמרי ותמוהה משהו, ואי אפשר להתעלם ממה שהוביל להחלטה הזו - האיום הישראלי בהורדת CNN מהמסכים בישראל.
מוותרת (זמנית) על הלינק שלך 74479
את "בחירה חד צדדית לגמרי ותמוהה" אתה יכול לומר, לדעתי, ביחס לבחירה לעסוק בסיפור העתונאי הזה. מרגע שהסיפור הזה נבחר, אופן-הסיקור נראה לי האופן המקובל (מבלי להכנס ל"טוב" או "רע"). באשר לעצם החד-צדדיות והתמהון, ההסבר שלך ושל טל כהן (איימו על CNN איום חלול למדי‏1 באובדן-הכנסות של 5-6 מיליון דולר בשנה אז הם שינו את דרכם המקצועית) (הסבר שגם אביב לביא ניסה לקדם תוך הבאת ציטוט מדבריו של שי חשבתי-שהוא-לא-אמין בזק, ותוך שימוש בתיבה המעניינת "להסתבך עם ההון היהודי") נותן כל כך מעט קרדיט ל- CNN ולהפרדה בין בעלים למערכת בארגון הזה, עד כדי כך שלשיטתכם אם אני רואה פרסומות של יבמ בתחנה הזו, אני צריך להתעלם מכל הסיקור הכלכלי שלה בתחומים שבהם ליבמ יש אינטרסים, ובפרט מהסיקור שלה את יבמ. אני חושב שאם הסטנדרטים והאתקיה המקצועית ב- CNN הם כל כך נמוכים, בוודאי תוכלו לנפק כמה דוגמאות מהשנה האחרונה שאינן קשורות בישראל. (אחרים יוכלו לטעון כי CNN קבעה מדיניות-סיקור בגלל איומים על חיי אנשי-צוות ע"י הרש"פ או איומים במניעת-גישה לצוותיה (גישה היא המאפשרת סיקור, המאפשר הכנסות ל- CNN) אלמלא יסקרו באופן אוהד).

1 גם את אל-ג'זירה ריבלין איים להוריד, לא?!
מוותרת (זמנית) על הלינק שלך 74485
הוא שכתבתי. עכשיו לך תדע מה הם האינטרסים הלא-עיתונאיים מאחורי אופן הסיקור של תחומים אחרים ב-CNN, ולא בה בלבד.
ועוד: להכין את עמוד ההנצחה לקח יום אחד ועלה כמשכורתו היומית של איש html. בטח פחות מ6-5 מליון דולר. שלא לציין את הנזקים העקיפים הפוטנציאליים, כמו הכעסת הלובי היהודי החזק בארה"ב.
למה חשבת שהוא לא אמין, בזק? 87898
לא הבנתי את השימוש שלך בכינוי "שי חשבתי-שהוא-לא-אמין בזק".
האם אתה טוען שאביב לביא הטיל בעבר ספקות באמינותו של בזק? אם לא איזה פסול אתה מוצא בכך שלביא מסתמך על ציטוט מדבריו?
כתבו עליו בעיתון 87923
ביקשתי להזכיר לקוראי ההודעה מה נאמר בעבר על אמינותו של הבסיס לדבריו של לביא. לא (אם כי הייתי מוכן להמר על כך שהוא טען בעבר לאי-אמינותו לפחות במקרה אחד). זו עדות-שמיעה.
כתבו עליו בעיתון 88137
יש הרבה מאוד אנשים בישראל עליהם נאמר‏1 בעבר שהם אינם אמינים. האם בכל פעם שאתה מאזכר אחד מהם אתה טורח לתת לו גם שם אמצעי כמו זה שנתת לבזק?

1 נאמר על ידי מי? באיזה הקשר?‏2
2קצת דמגוגיה: על שמעון פרס למשל נאמר כי יש לו מניות בתדיראן ושאימו ערביה. האם אתה נוהג לכנותו: שמעון יש-לו-מניות-בתדיראן-ואמא-ערביה פרס?
כתבו עליו בעיתון* 88145
לא, הדבר נעשה במקרה זה כדי להסב תשומת-לב לבעייתיות בכך שלביא מתבסס על עדות שמיעה. במחשבה שנייה, הייתי צריך לנסח את הדברים אחרת, ותודה שהערת(?) לי על כך.

* נאמר עליו ב"עתונים רציניים" ( תגובה 83274 ), בהקשר של תפקודו כיועץ התקשורת של רה"מ.
כן! 88481
הערתי לך על כך!‏1.
בקשה.

גם לא ממש הבנתי למה בדיוק מתקשר הלינק. זה הסבר על דרך השלילה לשאלה מה הם "עיתונים רציניים"?

1 כאילו, אני יודע? אם אתה רוצה.
לגבי CNN 137926
אתה מוזמן להזדעזע שנית: CNN מפרסמת "פנים ושמות" של חללים, שבויים ונעדרים מכוחות ארה"ב ובריטניה במלחמה:
לגבי CNN 137927
אני שב ומזדעזע. כמו שאני מזדעזע כבר כמה שבועות מאופן הסיקור של הקונפליקט הנוכחי. רשת CNN כרשת שמתיימרת להיות בינלאומית הולכת וצוברת אצלי נקודות שליליות.
לגבי CNN 137928
לא לגמרי ברור לי מה כל כך מזעזע.

דיווח עיתונאי לא אמור להכיל את כל מה שחדש, אלא רק את מה שחדש ומעניין (היי, לפחות לא כתבתי על כלבים ונשיכות...). אמנם אין בידי את פרטי הפילוח הדמוגרפי של קהל צופי הסיאנאן - אך למרות זאת אהמר שמעניינים אותם הפרטים האישיים של הנפגעים האמריקאיים יותר (*הרבה* יותר) מאשר הפרטים האישיים של הנפגעים העיראקיים.

זו לא כוס התה שלך? אני בהחלט מזדהה. במקרה זה, פנה למקורות אחרים לצורך עדכוני חדשות. אך איני מבין מה לא לגטימי בכך, ועוד פחות מבין מה מזעזע בכך.
לגבי CNN 139011
דף שו"ת של CNN לגבי אופן סיקור המלחמה בעיראק:
CNN מתיימרת (לפי התשובה לשאלה השנייה) להיות רשת שידור בינלאומית ולא אמריקאית. הבה נשווה זאת ל BBC World למשל. האם באתר של BBC World הציגו את תמונות ושמות נעדרים אמריקאים ובריטים?
לגבי CNN 139018
אז יש סתירה בין ההצהרות שלהם, לבין המעשים שלהם? ו*אותך*, מכל האנשים, זה מפתיע?

קל לראות שהם לא משתלבים, אלא בעד הפרדה, והם בחרו בצד האמריקאי...
ובינתיים, בקצה אחר של הגלובוס 76095
"הארץ" מצטט הערב את ה"גרדיאן" הבריטי המדווח שסין השעתה את העברת שידורי BBC World לשטחה באמצעות הלוויין הממשלתי סינוסאט-‏1. ב- BBC מעריכים כי הסיבה היא משדר של התחנה שבו היתה התייחסות לתנועת הפאלון גונג, הנמצאת מחוץ לחוק בסין, ושפעיליה (או מאמיניה הפעילים?) נתונים ליחס קשה מהמשטר הסיני.
סי-אנ-יש? 82328
מועצת שידורי הכבלים והלוויין אישרה את בקשת חברות הכבלים להסיר את ערוץ CNN:

סי-אנ-יש? 82372
האם יתכן שכל עניין התלונה על הסיקור המוטה היה הכנה של דעת הקהל בארץ להורדה של הערוץ או כלי לשיפור עמדה במיקוח על מחיר הערוץ?
הגיוני למדי בהתחשב בעובדה ששידורי ה BBC הם מוטים הרבה יותר ואף אחד לא התלונן עליהם או איים להוריד אותם.

(י. פופק חובט ראשו בקיר בנסיון לגרש את השדים מתוך הגולגולת)
סי-אנ-יש? 82378
לדעתי האישית מדובר בשילוב של השניים (מיקוח/אפשרות הורדה). מילא BBC, ראית פעם Sky News? מישהו יודע כמה משלמים הכבלים והלווין על כל אחד מהערוצים הללו?
SKY? 82379
רק דיווחים על בית המלוכה.

(י. פופק חובש את הרגל אחרי שדרך על תנין בדרך למקלחת, הראש כבר יותר טוב)
יושקו בסדר? 82380
יושקו בסדר? 82385
הוא קצת עצוב מאז שהמכונת כביסה התקלקלה והבית הוצף (שמתי מכונה, הלכתי לסופר וכשחזרתי, הבית היה מוצף, הייתי צריך להוסיף קלגון בכל הפעלה), ניראה לי שההצפה הזכירה לו את הביצות בלואיזיאנה והוא נהיה מלנכולי מאז. הוא עומד מול המכונת כביסה, מביט ומזיל דמעות ללא הפסק.

במי הכביסה השתמשתי כדי לעשות ספונג'ה, גם הצלתי את משק המים, גם כדוריות הנקיון הכחולות חדרו אל בין החריצים של הבלטות וניקו את הכתמים הקשים וגם הריצפה קיבלה ניחוח מלטף ומגע מישיי.

(י. פופק מוריד עוד כוסית וויסקי מהדיכאון של ההזדהות עם תנין המחמד שלו)
יושקו בסדר? 82387
תגיד לי מה נהייתה לי פתאום סטייל העלמה עיפרונית עם כל הסוגריים הילדותיים האלה
יושקו בסדר? 82397
(כנראה)
82402
אם כבר ללכלך- אז לפחות לדייק.
העלמה עפרונית- עם י' אחת. תודה.

_________
העלמה עפרונית, באמת לא מבינה מה כל כך ילדותי בסוגריים, ומה כל כך רע בלהיות ילדותי.
לא רע וגם לא מצחיק 82405
אמור להצחיק? 82407
הצלת משק המים, ביתר פירוט 82413

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים