מסמאשנובה ועד ציטיאשווילי 1160
ספורטאים המהגרים לישראל מהגוש המזרחי זוכים להתייחסות אמביוולנטית מהציבור הישראלי, זאת למרות הישגים נאים שהם קוטפים ברחבי העולם. האם מדובר בחוסר פרגון או שמא בטענות מבוססות?

בדיוק לפני תחילת צום יום הכיפורים, זכתה אנה סמאשנובה בטורניר שנגחאי. באווירת החג, נראה היה כי הזכייה הזו שלה תזכה לברכות סטנדרטיות, עם קצת קיטורים פה ושם של איזה טרדן תורן. איזכור הזכייה ב- Ynet זכה ל- 103 תגובות שרובן עוסקות בדיון מאוד מביך בנוגע לאזרחותה של העלמה סמאשנובה.

אנה סמאשנובה


על מה כל הסיפור? אנה סמאשנובה עלתה לארץ בגיל חמש־עשרה וחצי מברה"מ לשעבר. זמן קצר לאחר מכן היא זכתה באליפות צרפת הפתוחה לנוער (הרולאן גארוס). היא גם הספיקה לעשות בגרויות, ללכת לצבא, ללמוד באוניברסיטה ולהתבסס בצמרת הטניס העולמית. אז מה רוצים ממנה? בליל של התקפות בנוגע לחייה הפרטיים, חייה המקצועיים ומוצאה מגיע עם כל הודעה על הישג שלה בחו"ל. אומרים שהיא גרה בחו"ל אבל שוכחים שבארץ אין מתקנים או מאמנים, שלא לדבר על יריבות לאימון. אומרים שהיא מתראיינת רק באנגלית, רק ששוכחים שעברית היא לא שפת־אמה והיא מדברת כל היום אנגלית כבר כמה שנים. אומרים שחברה־לחיים איטלקי, ועל זה באמת אין מה לומר (חוץ מהעובדה שהילדים יישארו יהודים אם מישהו דואג).

חוסר פרגון ישראלי? סביר להניח. אנחנו באמת מקרה אבוד בנושא הזה. אז למה היא זו שמזיזה אצלי משהו? למה הייתי שקט יותר כשהיה עליהום דומה על אלכס אברבוך? אברבוך הוא אלוף אירופה בקפיצה במוט, הישראלי הראשון להביא מדלית זהב באתלטיקה ויהודי שנולד במקום שאבי נולד בו. הוא מקבל יחס מעליב מהחברה הישראלית רק כי הוא עלה מאוחר מדי לטעמם של אנשים.

אולי זה כי שמעתי ציטוט של משהו שאמרה סמאשנובה לפני כמה שנים: אם היא הייתה נשארת ברוסיה, אמרה, היא הייתה היום מוכרת בסופר־מרקט. לישראל, מסתבר, היא עלתה בגלל אנטישמיות נגדה. סמאשנובה, כמו שאר הספורטאים שיוזכרו במאמר זה, מגיעים מהגוש המזרחי. לעומתם, ספורטאים שהגיעו מהגוש המערבי, מעטים וחסרי חשיבות שאת חותמם על הספורט לא הרגשנו כמעט, זוכים לפסטיבל אהדה לא קטן. בהם לא נעסוק, כי ענייננו הוא העילית הספורטיבית הקיימת של מדינת ישראל.

למרות כל הכתבות שלהן יזכה תמיר גודמן, כדורסלן יהודי שטרם הוכיח את כישוריו, פרט להופעות הסימפטיות שלו בתוכניות אירוח - הוא לא מניה מוכחת כמו סדרה של ספורטאים נפלאים שחטאם קשה להגדרה. שנות השמונים מצאו ישראל שהייתה פתוחה לקבלה חסרת בקרה של כדורסלנים אמריקאים. בין יהודים מבית כמו ווילי סימס, דיוויד בלאט, סטיב שלכטר ובראד ליף, הגיעו סדרה של מתייהדים שכירים אשר החליפו את דתם בשביל רשיון עבודה בישראל לכמה שנים וחזרו לארה"ב עם תום חוזה העסקתם כאן. רשויות ההגירה הישראליות, כמו גם דעת הקהל, אפשרו להם קרקע הרבה יותר נוחה מזאת שעמה מתמודדים ספורטאים הרבה יותר מוכשרים שהוכיחו את יכולותיהם, בשנות האלפיים. קל לקבוע בצורה פשטנית שיש לנו רתיעה מספורטאים מהגרים מהגוש המזרחי, גם בגלל מצויינותם וגם בגלל מוצאם.

מתוך נקודת השקפה זו, ניתן לבחון ספורטאי שזוכה לעניין קבוע בשנים האחרונות, הרבה מעבר להישגיו - ג'ובאני רוסו.

רוסו, שחקן כדורגל נפלא ונוצרי מאמין, נמצא עכשיו בקמפיין לקבלת אזרחות ישראלית. בינינו, בכל מדינה אחרת הוא היה מקבל מזמן את האזרחות הזאת. הוא מוכן לשרת בצה"ל, מוותר על זימונים לנבחרת קרואטיה (איתה יכול היה לשחק במונדיאל האחרון), עושה הקפות בשמחת תורה ומחפש להשתקע בארץ לטווח ארוך. הוא יכול היה להצליח בכל מקום אחר באירופה, אבל משום מה הוא גרר את עצמו ואת משפחתו לכאן והוא בסך הכל רוצה אזרחות. יש לו אזרחות קרואטית ואפילו אופציה לאזרחות איטלקית, אבל הוא החליט שהוא ישראלי. האהדה שהוא מקבל הרבה יותר גדולה מזאת של העלמה סמאשנובה. לא מזיק גם שהוא טיפוס חביב וחייכן שצריך להתמודד עם העיתונות המקומית.

לעומתו, סמאשנובה צריכה להתמודד עם שאלות על השטחים אחרי זכייה בטורניר נחשב, במקום שישאלו אותה על המשחק. אז ג'ובאני אמר שזה נורא מה שהנאצים עשו ליהודים ולבני עמו ואנה אמרה שהיא מוכנה לדבר רק על טניס. וכך, בעוד ג'ובאני רוסו זוכה להתערבותם של נשיא המדינה ושר התרבות בבקשת האזרחות שלו, סמאשנובה זוכה לביטויים כמו "תחזרי לרוסיה".

רוסו מקבל יחס המשופר, בין השאר, גם משום שהיו שחקנים זרים לפניו שפרצו לו את הדרך: סרגיי טרטיאק, הבלם האגדי של בית"ר ירושלים פגש בצעירותו עם נבחרת הנוער של ברה"מ את דייגו מאראדונה בגמר גביע העולם לנוער, אי שם בשלהי שנות השבעים. לירושלים הוא הגיע בשנת תשעים ושלוש, מאחר והיה מבוגר מדי בשביל להשתלב בקבוצה אירופאית. הכשרון שלו היה כל־כך גדול עד שקבוצות אחרות היו משאילות את הבלמים שלהם לירושלים לשנה־שנתיים כדי שיקבלו הכשרה אצלו. יש לו תמונות עם רה"מ לשעבר בנימין נתניהו וכמה פרסי הוקרה על תרומתו לספורט ולקהילה בירושלים, אבל אזרחות הוא לא קיבל. אפילו העובדה ששמר כשרות וצם ביום הכיפורים לא עוררה איזה רגש מיסיונרי אבוד בקרב אנשי משרד הפנים או איזו הפגנה לא ספונטנית של אוהדים ירושלמים. כך גם מוראד מגמאדוב, בלמה המשובח של מכבי פתח־תקוה, שגם הוא נכשל בניסיונותיו להתאזרח, אם כי במקרה שלו החלו ניסיונות פורמאליים של מוסדות ממשלתיים לסייע לו בנושא. אלכסנדר אובארוב, שוער נבחרת רוסיה ומכבי תל־אביב, קיבל אזרחות לאחר פרישתו מכדורגל ואחרי מאבק מאוד ארוך בממסד, בעוד הוא נתמך בידי אנשי ציבור רבים. היום הוא מכשיר דור חדש של שוערים בארץ. כל השחקנים הללו נחשבים לכדורגלנים הטובים ביותר ששיחקו בארץ. במקרה של אובארוב וטרטיאק הם גם הוכיחו את כישוריהם ברמות העולמיות הגבוהות ביותר.

ואנו נותרים עם השאלה הבלתי נמנעת: למה שלא נהיה כמו כל מדינה שמכבדת את עצמה ונשאף לאזרח אנשים בעלי כשרונות יוצאי דופן, וניתן להם בית חם ואוהב? ארצות הברית שאבה בשנות השלושים והארבעים כמות אדירה של אינטלקטואלים מאירופה. זאת, זמן רב לאחר שנסגרו השערים באליס איילנד למהגרים. אותה עליה מפורסמת היא זו שהפכה את ארה"ב למובילה בכל תחומי החיים, ממדע ועד רוח. מתעמלים מזרח־אסייתים ואצנים מזרח־אפריקאים מוצאים בקלות מדינות מרכז־אירופאיות שמאזרחות אותם בלי למצמץ. מבט קצר על הדרישות לקבלת אשרת הגירה לכל ארץ - אוסטרליה, ארה"ב, קנדה, בריטניה - יגלה שהן מחפשות אנשים בעלי פוטנציאל, שיהיו בעלי כשרון ייחודי אשר יכול לתרום למדינה המאזרחת.

ואנחנו? אנחנו מתביישים בזה. יתר על כן, גם כשמישהו זכאי לקבל את האזרחות הנכספת הזו, מבחינת מרבית אזרחי המדינה הוא לא ראוי לכך. בלי הסבר, בלי סיבה - אם אתה לא דור שני לפחות ויהודי כשר למהדרין, אין לך מה לחפש בייצוג ישראל. נראה כי אנחנו מפתחים לעצמנו מין גזענות מאוד חשוכה: אינני יודע אם יש מי שיכול להסביר את מקור האנטגוניזם שלו כלפי אנה סמאשנובה, מלבד קינאה לשמה באדם מצליח, אבל בינתיים צומחת כאן לגיטימציה מדאיגה לשנאת עולים.

כולם מכירים את הסיפורים על גויים ערלים שהתחתנו בנישואים פיקטיביים עם מישהי שאבא שלה יהודי, עלו לארץ, לקחו סל קליטה, דיברו רק רוסית כי התרבות העברית לא מעניינת אותם, ולבסוף הלכו לגרמניה לגור שם בקרב האנשים ה"מתורבתים". אפשר להבין אנשים שמתמרמרים על "עלייה" כזו. אבל מכאן ועד לדריפת בחורה שעלתה לארץ, עשתה צבא ומייצגת את המדינה בכבוד על־ידי הצגת כישורים נדירים?

כל זה גורם לי לתהות מה אנחנו מנסים לעשות כאן בכלל. תמיד הגדרנו את עצמנו בתור מדינה יהודית ואיכותית, כזאת שיהודים מכל העולם יוכלו למצוא בה בית חם. אך תחת זאת, הגענו למצב שבו מי שעלה רק לפני שנתיים או מי שיש לה מבטא כבד מדי, כבר לא יכולים להיות חלק מהמדינה, לפחות לדעתם של ישראלים מסוימים. וזה עוד בהנחה שהם יהודים - מי שאינו יהודי, גם אם תרומתו הייחודית גדולה, יתקל במכשולים רבים עוד יותר. ואין מדובר כאן רק על ספורט, אלא על כל תחומי החיים.

אז אולי צריך לסגור את השער סוף־סוף? זה יחסוך הרבה חיילים מתים שלא יתנו להם להיקבר ביחד עם אחים לנשק כי לא הובהרה יהדותם עד הסוף. זה יחסוך הרבה מבוכה להורים שהילדים שלהם יוצאים עם "רוסים". זה יחסוך עוד עדות שיסבלו חבלי קליטה קשים שבסופם הם יישארו עם כמה בדיחות מכוערות וסדרת סטיגמות חדשה. זה יחסוך את הפחד הזה שמישהו אחר יתפוס לך משהו ש"מגיע" לך כי אולי הוא באמת יותר טוב ממך. בואו נסגור את השער, נפסיק להושיט את היד ונשים קץ לזנופוביה המקומית הזאת.

זה באמת לא נעים להביא אתלט ברמה עולמית לארץ רק בשביל מסע השפלה מתמשך. הם באים, זורקים אותם לקרוואנים, לא נותנים להם תנאי אימון, בלי סיוע ממשלתי מתאים, כשמעליהם מרחפת בכל עת אצבע מאשימה לגבי הלגיטימציה שלהם. ופתאום הם מגיעים לתחרות חשובה - אין מה לעשות, הם אתלטים ברמה עולמית - ומיד כל הזרקורים מופנים אליהם. מדינה שלמה מחכה לתוצאה: אם אין מדליה אז ישר מחפשים לבדוק אם בטעות לא נפלנו על גוי ואז אפשר לגרש אותו מהארץ, יחד עם אשתו הפיקטיבית וילדיו הפיקטיביים. ואם יש מדליה, אז מיד מאשימים אותו במשהו לא ברור (לא לחם בלבנון, לדוגמא) ומציינים שהוא צריך לחזור לאוקראינה/ביילארוס/קזחסטן/סיביר, או בשמם הכולל מטעמנו - רוסיה.

גוצ'ה ציטיאשוילי נעצר בשלב רבע גמר אליפות העולם בהאבקות במשקל 84 קילוגרם, ערב חג סוכות. עצם הגעתו לשלב זה היא הישג נדיר מאוד, ומהווה המשך לקריירה ארוכה בה הוא שומר לאורך שנים על מעמדו כאחד מעשרים המתאבקים הטובים ביותר בעולם במשקל שלו. לא לכל מדינה יש מתאבקים ברמה עולמית ולישראל יש ארבעה כאלה. את שמו של גוצ'ה לעיתים מאייתים ציטיאשוילי ולעיתים ציציאשוילי. אין קונצנזוס, בעיקר משום שאף אחד לא טרח לשאול אותו איך כותבים את השם. באמצע שנות התשעים הוא עלה לארץ וישר "נזרק" לתוך אולימפיאדת אטלנטה. הייתה אמונה גדולה שהוא יזכה במדליה אולימפית, אבל למרות שהגיע לשלבים מתקדמים, במדליה לא זכה. כשעבר את שלב המוקדמות, גילה לפתע שבמקום מגבת, עוטפים אותו עסקנים דביקים בדגל ישראל אחרי כל ניצחון, ועל הקווים יושב אדם חייכן העונה לשם אורי לוי, שתפקידו לשדר לאומה את המדליה האולימפית תוך כדי בדיקת יכולותיו של גוצ'ה באנגלית עילגת. אחרי ההפסד הוא חזר לקבל מגבת לבנה. ליתר דיוק - הוא לקח אחת. אף עסקן לא בא לעטוף אותו. לא הייתה יותר דרישה לראות את גוצ'ה עד לאולימפיאדת סידני. לכל היותר, הוא זכה לכתבת רחמים של איזה מקומון על המחסור בתנאי אימון.

לשם מה אנחנו מביאים אותם לכאן? אנחנו שונאים את עצם קיומם. אנחנו ממררים את חייהם. כשלונות מלבים את השנאה. הצלחות עוד יותר. אנחנו רק מחפשים לשכוח אותם. והם? אנשים שבתחומם הם מקצוענים מהשורה הראשונה בעולם, ובכל מקרה ברמה הרבה יותר גבוהה מהרמה הנהוגה בארץ. כל מה שהם רוצים זה לעבוד במקצוע שלהם דווקא במדינה שלנו - זאת עם הפיגועים ותאונות הדרכים. הם רוצים לחיות בכבוד ואולי גם להביא קצת כבוד למדינה הזאת, קצת שגרירות טובה, משהו אחר, חיובי ובריא, לפתוח איתו את העיתון של הבוקר. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו אם אנחנו מוכנים להרשות להם לעשות זאת עבורנו.
קישורים
אנה סמאשנובה
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חברה וכלכלה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

"אנחנו"? 93652
"לשם מה אנחנו מביאים אותם לכאן? אנחנו שונאים אותם, אנחנו ממררים את חייהם..."
אני אישית לא מזהה את עצמי בתיאור הזה, ובטח יש כאן עוד כמה, אם לא הרוב המכריע, שלא משתתף בהתמרמרות ובשנאה.
יעזור אם נבדוק האם ועד כמה השנאה הזאת היא תופעה רחבה, או שאולי אתה שומע את המתמרמרים הקולניים אך מעטים, ובאופן טבעי אינך שומע את הרוב השקט, ששמח על הנצחונות בשם ישראל, ובכל אופן בוודאי אינו שונא.
"אנחנו"? 93716
כשהמיעוט הקולני יושב במשרדי ממשלה, במערכות עיתונים ובחדרי חדשות אז יכול להיות שהרוב השקט צריך להפסיק להיות שקט.

עד היום לא היו מספיק פניות לערוצי הספורט לשדר משחקים של סמאשנובה ואף ערוץ, כולל הערוץ הממלכתי לא ראה לעצמו חובה לאומית לשדר את ההישגים שלה. לעומתה היו סיקורים נרחבים, כולל שידורים חיים, של נבחרת הגברים בטניס שמקומה כנבחרת ומקום החברים בה, בדירוגים עולמיים, הוא זניח.
"אנחנו"? 93782
אני מוצאת לנכון להסיט לרגע את נושא הדיון מהספורטאים העולים אל העליה הרוסית ככלל. בטיסת "סיביריה איירלנס" שיורטה ע"י טיל אוקראיני היו רוב הנוסעים יוצאי חבר המדינות ובהם גם אזרחים ישראלים שעלו לארץ, "רוסים" בשפת הרחוב. ארקדי דוכין, סיפר לאחר האסון שישב בבית קפה. אדם שישב ליד הביט בשידורי הטלוויזיה ושאל מי ההרוגים. "עולים מחבר המדינות", אמר לו מישהו, והוא אמר "אהה, רוסים". והמשיך כרגיל. כאילו כלום.

כל עלייה שילמה מחיר יקר. כל מהגר חווה קשיים. קשה להכריע האם קשיי העלייה הרוסית של שנות התשעים היו גדולים יותר מהקשיים שחוו עולי מרוקו בשנות החמישים.
הפיגוע בדולפינריום הראה שלמרות שחלקם של העולים מרוסיה עושים מאמצים כבירים להתערות. הצעירים הולכים לצבא, רוכשים את השפה, וקונים השכלה במוסדות לימוד ישראליים. הם עדיין מעדיפים להתגודד בקרב רוסים אחרים.
עולה כאן למעשה שאלת ביצה ותרנגולת. האם הרוסים הגיעו כקבוצה בפני עצמה שאותה הם מעוניינים לשמר או שמא יחס החברה הישראלית על מוסדות הממשלה שלה ‏1 הוא זה שיצר את אותה קבוצה שלא מעוניינת להתערות בחברה הישראלית.

1 ובעיקר יחס משרד הפנים להורים של חיילים לא יהודיים שנפלו בעת שירותם הצבאי
"אנחנו"? 93793
ראשית, אני בכלל שמעתי על האירוע בנקורו בקניה כאשר קראתי במקרה כותרת עיתון מקומי. הייתי בטוח לחלוטין שזה בכלל לא קשור לארץ ורק בבית נדהמתי לשמוע שמדובר בישראלים.
ויותר לעניין - עכשיו בערך זה יום השנה (העברי) לאסון, ואינני רואה שום ציון ממלכתי לאירוע. דומה שלו היה האסון פוקד ישראלים ותיקים, כבר היינו שומעים על אירועי זיכרון.
הנארטיב הציוני 93916
תגובה ישנה על האסון שאפילו לא קיבל שם
ועוד הערה ברוח רוח קדים (שהיתה שוה צפיה למי שהפסיד)
העליה הרוסית לא מתאימה לתמונת העולם של הממסד (האשכנזי ?) שהפך בינתים לציוני/יהודי אורתודוקסי ולכן מתויגים כחיות מוזרות בעלות התנהגות בלתי ברורה.
למה, בעצם? 93656
למה לעזאזל ש*כן* נדאג לספורטאים זרים שבאים לארץ? כלומר, מי שזכאי לאזרחות ישראלית, זכאי לאזרחות ישראלית וכל מה שזה כולל, אבל אם סתם אדם, שבאופן רגיל אינו זכאי ליריקה מצידנו, אבל במקרה ממש מוצלח באיזה ספורט, יבוא אלינו ויבקש אזרחות - למה זה צריך לעניין אותנו? מה בכלל המשמעות של "מייצג אותנו", אם אין לו שום קשר למדינה?

אין לי עניין אישי בספורט, אבל אני מבין שאנשים שכן אוהבים ספורט רוצים תמיכה ממשלתית בספורטאים (בדיוק כמו שאני רוצה תמיכה ממשלתית במתמטיקאים מוכשרים). אבל התמיכה צריכה להיות באזרחי ישראל שהם ספורטאים טובים, ולא בספורטאים טובים שבשל כך יזכו לאזרחות ישראלית.

כל זה, כמובן, לא קשור ליחס המחפיר לעולים ממזרח אירופה (ומאפריקה, יש לציין, שזוכים ליחס הרבה יותר גרוע) - שאכן ראוי להתייחסות ולפתרון כלשהו.
למה, בעצם? 93691
אני עם דובי.
כשמייבאים לארץ מתמטיקאים מוכשרים, או מרצים בכל מקצוע אחר, רקדנים, נגנים - בכל המקרים האלה אין להם סיכוי לקבל אזרחות, אלא אם הם יהודים. אולי הגיע הזמן לשנות את המצב הזה, אבל עד אז אין שום סיבה להתייחס אחרת דווקא לספורטאים.
למה, בעצם? 93718
מבחינתי הספורט זה רק הקצה של הקרחון של כל הנושא. מצד אחד הוא אולי המקרה היותר מוצלח בין כל הנושאים האלה של קליטת עליה ואיזרוח ומשם והלאה הכל מתדרדר עוד יותר. מצד שני, זה גם המקום שבו יש את האפשרות לקבוע תקדימים. בנקודה שג'ובאני רוסו יקבל אזרחות יהיה מקום להביא גם מדענים ולאזרח אותם. ההגדרה של ארה''ב למתן גרין קארד על סמך כשרון היא - הכשרון צריך להיות ייחודי או שהאיש יהיה מוכשר יותר מהאדם המוכשר ביותר שקיים בארה''ב. מרטינה נברטילובה וסר אנתוני הופקקינס הם דוגמאות לאנשים כאלה שארה''ב מאזרחת בשמחה, בזמן שהיא זורקת אלפי מהגרים מארצות לטיניות.
למה, בעצם? 93738
ארה''ב גם מאזרחת בשמחה הרבה לטינים מוכשרים בזמן שהיא זורקת הרבה זונות מרוסיה ואוקראינה, וזה משום שארה''ב מגדירה את עצמה כארץ מהגרים, בשונה משאר ארצות תבל.
גם ישראל היא לא כזו.
כל יהודי שרוצה להגיע לפה, ראוי להגיע לפה.
אני לא יודע מדוע אתה אומר שתמיד ראינו את עצמנו כ''מדינה יהודית איכותית'' - יש פה גם כמה דפוקים וזה לא אומר שאין להם זכות להיות פה. מצד שני, אני לא חושב שאנחנו צריכים לקבל לא-יהודים רק בגלל שהם יכולים לתרום. אני לא סבור שיש להעיף את כל הלא-יהודים מהארץ. אני חושב שזה נכון באופן כללי בלבד ולא לגבי מקרים פרטיים ואנושיים - קרבת משפחה, אהבה, עזרה לפליטים.)
מדינת ישראל אמורה להיות גם מפלטם של היהודים, ועל כן אני סבור שאיננו יכולים לוותר על צלמה היהודי של המדינה (אני לא מעוניין להיכנס לוויכוח של מדינת היהודים או מדינה יהודית, ואיפה הפשרה שבין השתיים, למרות שזה לכאורה קשור).
אני רק אומר שפעם אמרו ''אין ציונות ללא ציון''.
היום אולי צריך להגיד ''אין ציון ללא ציונות''. זוהי תהיה טעות חמורה אם ישראל תתפתה להשתמש במפתח ההגירה שמקובל במדינות מערביות רבות, ותזנח את המפתח האידאולוגי.
יש כאן שתי בעיות שאני משלב 93741
אחת זאת העובדה שאנחנו חוסמים אנשים עם פוטנציאל. ארה"ב שכבר מזמן לא מדינת הגירה, אנגליה, קנדה, אוסטרליה ועוד מדינות שלא באמת אוהבות מהגרים משאירות את הפתח הזה.

השניה, וזה עיקר המאמר, היא שהנה מגיעה אלינו בחורה שאתה לא יכול להביא נגדה שום מגרעה. היא יהודיה, היא עלתה לארץ בגלל אנטישמיות, למדה כאן, שירתה בצבא, מייצגת את המדינה ברמות הגבוהות ביותר של התחום שלה. ומה היא מקבלת בתגובה ? אפילו ציונים אנחנו כבר לא.
יש כאן שתי בעיות שאני משלב 93905
אני חלוק עליך בנוגע לארה"ב. זה נכון ששעריה לא פתוחים כמו קודם, אך עדיין הבסיס לקבלת אזרחות בארה"ב הוא לא הלאום (לא צריך להיות בן האומה האמריקאית ע"מ לקבל אזרחות אמריקאית). לגבי שאר המדינות המערביות - לדעתי הם אימצו מדיניות של קבלת מהגרים לאחר מלחמת העולם השניה, לדעתי בעיקר בהשראת השגשוג שהביאו המהגרים לארה"ב (שאחרי מלחה"ע ה-‏2 נהפכה לבון-טון בעולם המערבי). אבל גם בקרב שאר המדינות זו לא הייתה הסיבה היחידה. צרפת, למשל, התחייבה לקבל אלג'יראים כאזרחים בצרפת, בגלל הכיבוש הצרפתי באלג'יריה.
לגבי מדינת ישראל - אני מודה שלא השתכנעתי לגבי הצורך בשינוי מדיניות ההגירה. אני לא חושב שרעה אחת (פתיחת השערים על בסיס איכות המהגר ולא על בסיס השתייכותו לעם), יכולה לרפא רעה אחרת (מהגרים יהודיים שמגיעים לארץ כמעט ללא בסיס אידאולוגי).
אלה הנימוקים:
א. אם נשנה את מדיניות ההגירה, כיצד תשתנה צלמה של המדינה של העם היהודי? (להזכירך, גם מדינות אירופה שקולטות מהגרים, לא קולטות אותם באופן אוטומטי, מוכשר כל שיהיה. הם נדרשים להראות שליטה בשפה, בקיאות בהיסטוריה של העם, וקירטריונים נוספים שמשתנים מארץ לארץ. מי שלא עומד בקריטריונים מקבל מעמד של תושב ולא של אזרח).
ב. אם נקבל רק את המוצלחים, מה יהיה לגבי היהודי המסכן? מדינת ישראל, שנוצרה כדי לשמש כמפלטם של היהודים, תהפוך למקום שבו יהיה גזע אדונים, גויים מוצלחים שהיגרו למדינה, וגזע עבדים, יהודים. נביא את הגלותיות לארץ! (אני בכוונה מקצין מאוד את הדברים ע"מ להצביע על מגמה.)
ג. נימוק תועלתני: מדינת ישראל חיה ממשבר למשבר. כיום, למרות שאנחנו נמצאים בשפל מסויים, המצב לא כ"כ נורא, אך בהחלט איננו יודעים מה יקרה בעתיד. למדינת ישראל אין את היציבות שיש למדינות אירופה, למשל. אם נקלוט עכשיו אוכלוסיה איכותית (שתקדם את המדינה), מה יבטיח את הישארותה פה כשתתחיל מלחמה אכזרית שלא ידענו כדוגמתה (או שאיום שכזה יהפוך למוחשי, למשל, כשלאירן יהיה נשק גרעיני), או שישרור מצב כאוטי אחר - מי יבטיחנו שמהגרים אלו ישארו כאן כשהמדינה תצטרך אותם יותר מכל?

בנוגע לנושא השני, אני מודה ומתוודה שאת חלק הספורט של העיתון אני זורק עוד בקיוסק, אלא אם כן אני מתכוון לקנות דגים..
אני באמת שלא מכיר את הסוגיות שהעלת, מה שכמובן הפך אותן למענינות.
אני משער שהיחס שאתה מדבר עליו נובע באמת בחלקו בגלל שמדובר בענפים לא פופלרים, אבל לדעתי זו לא הסיבה העיקרית.
לדעתי הסיבה העיקרית היא שספורטאים אלו לא הגיחו מהקונצנזוס הישראלי. מה עוד, שהקונצנזוס הישראלי משיר את מבטו מערבה, ולכן ספורטאים שמגיעים משמה נוחתים כגיבורים.
ומדוע הספורטאים "הרוסים" לא מצויים בקונצנזוס?
לדעתי בגלל שהעולים "הרוסים" ככלל לא התערו בחברה, ולכן גם אינבדואלים מבינם *שכן* התערו, זוכים לסטיגמה שלילית.
ולמה העולים "הרוסים" לא התערו בחברה? לדעתי אי אפשר לפתור זאת כ"הבדלי תרבות" ותו לא, ויש מקום להאשים גם את העולים הרוסים (שיותר נכון להגדיר אותם כמהגרים), וגם את החברה הישראלית.
אבל זה כבר פתח לדיון נוקב ונרחב בפני עצמו...
אני לא מחפש לחסום עליה יהודית 93913
להיפך. מפריע לי שמישהי שהיתה צריכה להיות מודל של עליה יהודית, כזאת שכל ילדה בישראל צריכה לחלום להיות כמוה, מקבלת שטיפה בכל מדיום אפשרי בלי שום פרופורציה.

מבחינתי שכל עולה יהודי יעלה לארץ. אבל אם יש מצב שמישהו שמסוגל לתרום למדינה הרבה יותר מפועל זר שעושה עבודה בבניין, מעוניין לעלות לארץ, צריך לעזור לו. זובין מהטה זאת דוגמא נהדרת לכמה תרומה אדם אחד כזה יכול להביא.
אני לא מחפש לחסום עליה יהודית 93917
לגבי אנה סמאשנובה - אני מסכים איתך בכל לבי, וציינתי את הסיבות שלדעתי הביאו לכך. אני במפורש לא מסכים עם מה שקורה, אלא רק מציין את דעתי לגבי התהליכים שהובילו לכך. אני מסכים גם עם מה שמציין כמה תגובות למעלה הקריבו המקוטב, אבל אני חושב שיש עוד כמה סיבות.
לגבי הפועלים הזרים מול הגירה ''איכותית'' - אני נגד אלה גם אלה.
לא נגד הפועלים הזרים ולא נגד מהגרים שמחפשים להגיע לפה, אלא נגד מי שאיפשר לפועלים הזרים להגיע ונגד דעתך, למשל, שתומך בפתיחת השערים ע''פ בסיס של כישורים.
מקרה היפותטי 93918
קוונטין טרנטינו מחליט להגר לארץ ולביים סרט אקשן על שוטרים הרואיים במרדף אחרי מחבל מתאבד. היית נותן לו אזרחות ?

(לקח לי מלא זמן למצוא במאי נחשב שאני בטוח שהוא לא יהודי...)
מקרה היפותטי 93919
לא.
מקרה היפותטי 93920
לא.
אני לא מעוניין להפוך את המדינה לבורסה של אנשים ובעלי תפקידים.
מקרה היפותטי 93921
גם אם הם אוהבים את המדינה, מוכנים לגור כאן, אפילו על קו התפר, והולכים להקדיש את כל חייהם לשגרירות טובה למען ישראל ?

שני אנשים שעשו את זה הם זובין מהטה ואורנה פורת (שהתגיירה).
מקרה היפותטי 93930
אני חושב שאנחנו כאן במילכוד 22, או אם תרצה בוריאציה על הפרדוקס המפורסם של גרושו מרקס: אנשים לא יהודיים מוכשרים וגם בעלי כל הנטיות הסופר-ציוניות שציינת חייבים להיות משוגעים לגמרי וכאלה יש לנו מספיק משלנו. מסיבה זאת אני לא מוכן לצרף למועדון שלי את אלה שרוצים להצטרף אליו.

איך היה אומר מר לבשן: החסר משוגעים אנוכי?

(דיסקליימר: אתה חדש באתר, אז נא לא לקחת אותי ברצינות; אני כאן רק כדי להפריע לדיונים)
מקרה היפותטי 93981
אם הם אוהבים את המדינה ומזדהים עם ערכיה, זה רק יהיה טבעי שהם יתגיירו. זה באמת קצת קשה להרגיש שייך כשאתה לא. אתה מציע רפורמה במדיניות הגירה, אני מציע רפורמה במדיניות הגיור (אני לא יודע אם להכיר בגיור רפורמי, אבל אני חושב שהמדינה צריכה לשים את דעתה בכל נושא הגיור, שכרגע מופעל ע''י מנגנון מושחת ולא יעיל באופן מחריד ע''י משרד הדתות, איך לא...
לדעתי סוגיית הגיור היא אינטרס לאומי).
וחוץ מזה, שוטה הכפר צודק....מי שהוא דפוק מספיק בשביל לרצות להיות שיך לעם שלנו...
אבל מצד שני, לא צריך להיות פנאט משיחי ולגור בחברון בשביל להיות יהודי.
מקרה היפותטי 94063
אף אחד לא אומר שצריך להיות חברוניסט בשביל להתגייר.
רות גונזלס, למשל, היא גיורת. האם היית מצפה לפגוש אותה בכנס הליכוד הבא?
מקרה היפותטי 94068
גם סופי צדקה.
מה יש בהן בנשים המגוירות שמצליח למקם אותן בתפקידי מפתח בטלהנובלות הישראליות?
מקרה היפותטי 94564
מסכים במאה אחוז, יכול להיות שהניסוח שלי יכול להתפרש באופן אמביוולנטי. בכל אופן, רציתי לומר את מה שאת טוענת - למרות שהמערכת נוטה לקיצוניות מסויימת, יש אולפני גיור משלל הסוגים.
יש כאן שתי בעיות שאני משלב 94325
ומי יבטיח לך שעולים יהודים ישארו כאן? או אפילו ישראלים מלידה? מה ההבדל הגדול בין מהגר יהודי ולא יהודי?
יש כאן שתי בעיות שאני משלב 94567
זאת נקודה מצויינת. אני לא מחלק את העולם לשניים - כאלה שחדורים להט אידאולוגי, ולעולם לא יעזבו, וכאלה שמונעים רק מאינטרסים חומריים שנודדים כמו החול. אנשים לא עוזבים מדינה כל יומיים, ומצד שני ניתן למצוא דוגמאות רבות שגם אנשים חדורי אידאולוגיה יכולים "להישבר", או לשנות את דעתם, או את אופים וכו'.
עם זאת, הזדהות עם ערכי המדינה/העם נראה לי בהחלט כגורם בעל השפעה ניכרת. דן אלמגור שר על האנשים שחיים על לוע ההר געש, ומישהו שר (אחרי מלחמת יום כיפור?) על חיים בניו זילנד. אני חושב שאנשים רבים לא עוזבים את המדינה רק בגלל שהם רגילים לחיות פה, או בגלל שטוב יותר לחיות פה.
אני לא חושב שכל העולים היהודיים ישארו פה או שכל ה"צברים" ישארו פה, אך תהיה להם נטיה חזקה יותר להישאר.
ואם לדבר בראיה יותר רחבה, אני בעד פלורליזם תרבותי, אך תנועות הגירה מאסיביות לא גורמות לפלורליזם, אלא להיפך - או שהן גורמות לקיטוב בתוך החברה, ליצירת קהילות סגורות בתוך עצמן שמספקות לעצמן את מירב השירותים ונמנעות ממגע עם שאר הקהילות; או שהן גורמות ל"מריחה" של כלל התרבויות בכל המקומות לידי בלילה זהה בכל מקום. זה כמו לבטל את שמורות הטבע ולתת לכל החיות לחיות בכל המקומות - בשלב מסויום נקבל דגם מונוטוני שחוזר על עצמו בכל מקום.
אני לא אומר את הדברים בראיה קסנופובית, אלא בראיה הפוכה. אני מעוניין שהעושר התרבותי ש(עדיין) קיים היום, לא יעלם. אני לא רוצה שהמנהגים של בית סבא יעלמו ובמקומם ההרגלים הגלובליים ירבצו בכל מקום. זה קורה כבר היום בגלל הגלובליזציה והשלכותיה, צריך להרים את הראש ולראות שזה כבר כאן.
ואם נחזור לנושא המקורי - למה לא להכניס למדינה אנשים רק על סמך כישוריהם והתאמתם לשוק העבודה המקומי: לדעתי זה בלתי ישים ויכול להפוך את המדינה לטוטליטרית באופן מחריד. נגיד שצריך עכשיו עובדי רפת, ומכיון שאני יודע לעבוד בזה נותנים לי אזרחות. ואם פתאום אני לא רוצה לעבוד ברפת, כי זה קשה, ואחרי קבלת האזרחות אני מחפש עבודה משרדית? אז אולי יהיה כתוב לי על התעודת זהות את המקצוע שבו עלי לעבוד ויהיה אסור לי לעבוד בכל עבודה אחרת? ואחרי כמה זמן יהיה מותר לי לעבוד בעבודה אחרת? ואם נקבל רק אנשי צווארון לבן, מי יעבוד לנו ברפת?
תיקונים עובדתיים 93734
כשאתה מדבר על ספורטאים מהגוש המערבי "מעטים וחסרי חשיבות שאת חותמם על הספורט לא הרגשנו כמעט", אתה מתכוון לטל ברודי, למשל?
רוסו לא אמר שהוא מוכן לשרת בצה"ל. כשנשאל על כך בראיון עיתונאי אמר משהו כמו " עזוב, אני כבר זקן". גם האמירה כאילו ויתר על זימונים מנבחרת קרואטיה שיכלו לאפשר לו לשחק במונדיאל נשמעת לי מוטעית. (לאחרונה אכן דובר על כך שמאמן הנבחרת הקרואטית "הביע בו עניין"). אני לא חולק על כל מה שכתבת אבל רוסו זוכה לתהודה תקשורתית רבה יותר מסמאשנובה בעיקר מפני שהוא מהווה חלק מענף ספורט פופולארי בהרבה.
גם הקביעה כאילו אותם ספורטאים באים ונזרקים לקרוואנים היא אינה מוצלחת, וכמובן שהיא גם איננה מדויקת. מה שלא שולל את הטענה שפעמים רבות הם אכן לא זוכים לתנאי מחייה ולתנאי אימון נאותים (כמו חבריהם הצברים, העוסקים בענפי ספורט לא פופולאריים) .
שנות התשעים 93744
טל ברודי, ווילי סימס, סטיב שלכטר, סטיב קפלן, סטיב מאלוביק, דיוויד בלאט ויש עוד רשימה של ספורטאים, רובם ככולם בתחום הכדורסל שעלו לארץ בשנות השבעים ושנות השמונים המוקדמות. אפשר לצרף אליהם למעשה את מרבית הספורטאים שעלו לארץ עד שנות השבעים מארצות זרות. אני מתייחס לשנות השמונים ובעיקר לשנות התשעים, מהנקודה שמופיעים זרים בכדורגל וספורטאים עולים מרוסיה.

אני לא מצפה מרוסו שיעשה מילואים. אני בספק אם יש בזה הרבה תועלת. הוא עדיין קיבל זימונים לנבחרת קרואטיה שזכתה בהופעתה הראשונה במונדיאל במקום שלישי והעדיף את ישראל וסיכוי לא ברור לאזרחות כאן.

לגבי העובדה שהם נזרקים לקרוואנים - הם גם לפעמים נזרקים מהמדינה כמו שקרה למרים משקולות אחד אחרי אולימפיאדת אטלנטה. לאלכס אברבוך ניתקו את המים בבית ודני קראסנוב ראה יותר מדי קרוואנים בחייו. לא שמתי דגש על הנושא הכלכלי אלא יותר על הנושא של היחס של החברה אליהם. העיקר הוא שאנשים לא מוכנים להתייחס להישג של אברבוך כאל הישג של מדינת ישראל בגלל שהוא לא נולד כאן ועלה לפני פחות מדי זמן,
שנות התשעים 93751
קראתי שוב את הפיסקה ההיא והצדק עימך (למרות שלדעתי היא (הפסיקה) ערוכה בצורה כזאת, שנועדה להפיל רפרפניי מאמרים).
לגביי רוסו, כפי שכבר כתבתי, אני חושב שטענתך כאילו הוא אמר שהוא מוכן לעשות צבא אינה נכונה. במישור המעשי אתה צודק, אף אחד לא מצפה ממנו שיעשה מילואים. לגבי הזימון לנבחרת, אם אתה מדבר על הנבחרת של מונדיאל 98 (זאת שזכתה במקום השלישי), אז זה נראה לי עוד יותר מוזר. רוסו הגיע לישראל רק כמה שנים קודם לכן (96?), האם כבר אז הוא בנה על לשחק בנבחרת ישראל?
לגביי יתר הטענות שלך, חלקן נכונות, אך רובן, או לפחות יותר מידי מהן, נגועות בסוג של חוסר פרופורציה. אולי אני אתייחס לכך בהמשך.
רגע של קטנוניות 93832
95'. הוא הגיע לפועל באר שבע ב - 95'.
שנות התשעים 93875
יש הבדל משמעותי בין ג'ובני רוסו לבין אנה סמשנובה.
ג'ובני רוסו הוא "פועל זר", שבא לעבוד בארץ, וירא כי טוב, והחליט לנסות להשאר כאן. (כמוהו גם שורה אובארוב, ואם תרצו - גם זובין מהטה).
אנה סמשנובה, לעומתו, מקבילה יותר לטל ברודי (ואם תרצו - לארקדי דוכין, או ליבגני אריה). היא עולה חדשה (או אולי כבר לא כל כך חדשה), שבמקרה (או אולי לא כל כך במקרה, אבל זה לא ממש רלוונטי) היא גם ספורטאית מצטיינת.
אגב, צריך להפריד בין היחס הפוגעני כלפיה בשל "רוסיותה", לבין ההתעלמות מהשיגיה בעתונות הספורט, הנובעת, לדעתי, משלוב של ההתיחסות הכללית של עתונות זאת לכל ענפי הספורט שאינם כדורגל או כדורסל (נסו להשוות את החשיפה בה זכה עמוס מנסדורף בעתונות הספורט, לזאת לה זכה , נניח, אלון מזרחי, שמבחינת הישגיו העולמיים השתרך מרחק שנות אור מאחורי מנסדורף), ולהתיחסותה לספורט הנשי (זוכרים את קבוצת הכדורסל של רמת השרון?)
שנות התשעים 93914
עד לפני שלושה חודשים, אלופת העולם היתה צרפת, סגניתה היתה ברזיל ובמקום השלישי נמצאה נבחרת קרואטיה. רוסו לא קיבל זימון לנבחרת הגדולה של 98 אבל אחר-כך הוא זומן.
שנות התשעים 93762
לאברבוך ניתקו את המים כי הוא לא שילם את חשבון המים. הוא לא שילם את חשבון המים לא כי הוא עני מרוד, אלא כי הוא לא היה בארץ מספר חודשים.
שנות התשעים 93857
בטקס אנשי השנה שנערך בארוץ שתים בשיטוף פעולה אם ידיעות אחרונות
ההשנה הסתבר שאברבוך לא מועמד לאנשי השנה בספורט כשנשאל העורך איך זה שמר אברבוך לא מועמד השיב העורך שאברבוך זכה בהסג הספורטיבי לאחר שראשימת המועמדים נסגרה ולכן הוא יסתפק בפרס סימלי זאת לא חוצפה
שנות התשעים 93906
אולסי פרי! ארל ויליאמס!
שנות התשעים 93912
ארל ויליאמס ולבן מרסר לא גרים בארץ יותר. והם ספורטאים שעשו את כל הקריירה שלהם כמעט בארץ. לבן מרסר אפילו עברת את שמו אחרי תהליך התגיירות. פעם קראו לו בירד קרטיס אם אני זוכר נכון.
אולסי פרי חזר לארה''ב גם הוא והסיבה היחידה שהוא חזר לארץ זה כי שם הוא מוגדר כיום אסיר לשעבר וכאן הוא מוגדר אושית תרבות.
בזמנו עשו סרט עלילתי קטן ונפלא בשם ''אזרח אמריקאי'' שמתעסק נהדר בבעיה הזאת של שחקני כדורסל זרים. ניסיתי להתחמק מלגעת בנושא שלהם כי הוא עולם ומלואו של בעיות.
תוספת 93915
למי שלא נתקל היום במוסף הספורט בדבריו של ראש מנהלת הספורט ההישגי יעקב סנדלר, בעבר ראש עיריית רחובות, הבאתי ציטוט מדבריו על "הספורטאים האתיופים" ובני משפחותיהם ועוד כמה פנינים.

הכתבה בנושא ב-ynet
"לספורטאים הצעירים מאתיופיה יש בעיה מנטלית ובעית אינטגרציה... האבא האתיופי בקושי יודע איך עולים לאוטובוס"

ועל אלכס אברבוך, אלוף אירופה בקפיצה במוט - "מצד אחד אלוף אירופה ומנגד מתלונן שהוא לא מקבל". קצת גורם לתהות לגבי הביצה והתרנגולת, המשפט הזה.
הגיג לשעת צהריים 98058
אם פרופסור כהנמן הנכבד היה מתוגמל בארץ כמו שג'ובאני רוסו מתוגמל, אולי הוא היה זה שלוחץ יד לכבוד הנשיא קצב על תרומה משמעותית יותר למדינה.
הגיג לשעת לילה 98113
ג'ובאני רוסו מתוגמל (כספית) ע''י אזרח ישראלי שהוא אדם פרטי. אם את רוצה, את מוזמנת, בתור אזרחית ישראלית ואדם פרטי, לתגמל את פרופ' כהנמן בכל דרך שאת מוצאת לנכון.
אם כל מה שמפריע לך הוא הזכות ללחוץ את ידו של הנשיא קצב, אני בטוח שאת לא צריכה להיות מודאגת. סביר מאוד להניח שקצב לא יחמיץ את ההזדמנות ללחוץ גם את ידו של כהנמן. זה הרי לא עולה לו כסף.
הגיג לשעת לילה 98128
כמי שלא מבינה דבר ורבע על כדורגל, אשמח אם תסביר לי מיהו ומהו אותו ''אזרח ישראלי שהוא אדם פרטי'' שמתגמל את ג'ובאני רוסו ושאר הכדורגלנים שמרוויחים סכומי עתק למרות שהכדורגל הישראלי לא מוכיח את עצמו בעולם.
הגיג לשעת לילה 98143
האזרח שאת מחפשת הוא אחד שממלא טוטו, הולך מדי פעם לראות משחק כדורגל וצופה בטלביזיה במשחקי הליגה בארץ (ומכאן תורם את תרומתו למר רוסו דרך צפייה בפרסומות או תשלום לכבלים). אותו אזרח, אגב, מממן גם את הספורטאים בענפים אחרים, פחות אטרקטיביים, באמצעות כספי הטוטו.

האם גם תקציב המדינה שותף במימון? נדמה לי שבשנים האחרונות כבר לא, אבל אינני בטוח.
הגיג לשעת לילה 98173
ואני חשבתי שהאלמוני המקורי התכוון ליענקלה שחר יו"ר מכבי חיפה ויבואן של הונדה+ וולוו.‏1

1 אפרופו וולוו איך נפטרים מהבאנר של ה"ארץ"‏2 שמראה לי וולוו בכל פעם שאני מבקר אצלם.‏3

2המתרגלת מכה שנית.

3למרות שזה די מחמיא שהם חושבים שאולי אקנה אחת.
הגיג לשעת לילה 98302
זהו, שזה גם אותו אזרח פרטי (או אחיו, או בן דודו, או שכנו) שמשלם מיסים, מהם ממומן (לפחות חלק מ)תקציב האוניברסיטה, האמור לתגמל גם את פרופ' כהנמן.
אגב כספי הטוטו, הטוטו אינו גוף בעל כספים. הטוטו הינו מותג של מפעל הימורים המתופעל ע''י המועצה להסדר הימורים בספורט. גוף ממלכתי לכל דבר וענין.
הגיג לשעת לילה 98243
2-0 נגד מלטה! (אז לא היה משחק גדול, אז מה? קצת אופטימיות, חברים).
הגיג לשעת לילה 98579
ג'ובאני רוסו מקבל כסף מיעקב שחר. לפני כן הוא קיבל כסף מגד זאבי. לפניו מרובי שפירא. ואי שם בתחילת הקריירה שלו מאלי להב. כולם אנשי עסקים שמצאו לנכון להשקיע בו. זה צורם כשמועצות פועלים שמות כסף על זרים של קבוצות הפועל. וכנ''ל עיריות ומועצות מקומיות. הכסף הזה צריך ללכת למקומות חשובים יותר, אפילו בתחום הספורט. אבל אם אדם פרטי שמחזיק קבוצת כדורגל לאינטרסים כלכליים או אפילו כתחביב (שלא לדבר על כאלה שמלבינים ככה מדי פעם) רוצה לבזבז את הכסף שלו על רוסו, שיבזבז. גם המחקרים של אקדמאים רבים ממומנים ע''י עשירים למיניהם. זאת השוואה מאוד צורמת אבל מבחינת אותו איש עשיר, הכסף יכול היה ללכת לתחום תרבותי-מחקרי כמו ספרות לסוגיה, או אפילו לתמוך בסופר צעיר או משורר בתחילת דרכו. הוא בחר לתמוך בכדורגלן, כשהוא מקבל בערך את אותה תשואה של אגו נטו.
הגיג לשעת לילה 98582
כמחרחר ריב ומדון (ואולי גם כסתם אנטיפט) הייתי אולי מציע שמי ש"לא מבינה דבר ורבע על[?] כדורגל", תמנע מהגיגים הקשורים בנושא, או לפחות מקביעות נחרצות סטייל: "...הכדורגל הישראלי לא מוכיח את עצמו בעולם".

לגופו של עניין, האלמוני המקורי‏1 אכן התכוון ל"נשיא מכבי חיפה", יעקב שחר (ותודה לאייל האוא"ר).
נכון שכפי שצויין כאן, קבוצת כדורגל ישראלית מתוקצבת גם ע"י כספי עירייה (בהתאם להחלטת ראש העיר הנבחר), כספי המועצה להסדר ההימורים ספורט, כספי זכויות שידור‏2, וכמובן כספי האוהדים שבאים למשחקים, קונים מרצ'נדייז וכו', ועוד.

אבל מה שעושה את ההבדל, הם הכספים הפרטיים שמשקיעים בעלי הקבוצות מכיסם (ניסיתי להיות קצת רציני, ולמצוא נתונים מהימנים על סדרי גודל ההשקעה של בעלי הקבוצות, בקבוצותיהם. כמובן שזה לא הצליח, כי מה לי ולרצינות, אבל בעלים של "קבוצה גדולה" (יש שלוש וחצי קבוצות כאלה בארץ) השקיע (כנראה) סכום כולל של כמה עשרות מיליוניי שקלים, לאורך השנים האחרונות).
הרי גם קבוצת הכדורגל של מכבי הרצליה‏3 נניח, נהנית מאותם מקורות תקציביים (עם סייגים מסויימים), ובכל זאת היא יכולה רק לחלום על לתגמל את ג'ובאני רוסו.

1 דיון על כדורגלנים, אז שאני לא אדבר על עצמי בגוף שלישי?
2אכן, השנה רכש ערוץ 1 את זכויות השידור של סיכום משחקי המחזור. אין בפי מילים שיוכלו להמחיש את גודל האסון שמגלם המשדר שמפיקים ברוממה, בעבור אוהד הכדורגל הממוצע.
3קראתי שיש הרבה הרצליינים באתר, אז ניסיתי להביא דוגמה שתהיה קרובה לליבם. האמת, לאור ההתעניינות כאן בכדורגל, אפשר להבין למה אין לקבוצה הזאת זכות קיום (מה שלא מנע מאלי לנדאו בזמנו, לשפוך עליה מיליונים).
הגיג לשעת לילה 98604
וואו. איזו עיצה מעשית לאייל הקורא. "מי שלא מבין בנושא מסוים שלא יגיב" חבל שאני אף פעם לא זוכרת לצרף לינקים הסטוריים להודעות.

תזכיר לי בדיוק אילו גביעים יש לנבחרתנו במועדון? מונדיאל? גביע אירופה? אלה השניים שאני כן מודעת לקיומם. אולי יש כמה הישגים שאני לא מודעת אליהם.
אין לי שום בעיה עם התמיכה שמקבלות הקבוצות, גם לא ממש התרעמתי על פרשת נערות הליווי וכיו"ב, אני חושבת שבמצב הנוכחי ישנם אנשים שיכולים לשרת את מערך ההסברה של ישראל בצורה טובה יותר מאשר אלה שרוצים לשחק באירופה או בספרד.
הגיג לשעת לילה 99363
הכנסת את "מי שלא מבין בנושא מסוים שלא יגיב", למרכאות כאילו מדובר באיזה ציטוט ישיר של משהו שאמרתי.
מה שכן אמרתי הוא, שרצוי שמי שלא מבין בנושא מסוים, לא יהגג עליו בביקורתיות, או לכל פחות ימנע מקביעת מסמרות בתחום. את דעתי המלומדת על למה בניגוד למה שאפשר לחשוב מקריאת עיתוני הספורט המתלהמים, הישגי נבחרת ישראל והקבוצות הישראליות באירופה, הם בהחלט סבירים (משהו כמו: הישגים בינוניים מינוס למדינה בינונית מינוס), אני אחסוך לך כרגע (שלא תגידי אח"כ שאני לא נחמד).
אני לא יודע מה התכוונת להגיד, או למה התכוונת לרמוז ב"חבל שאני אף פעם לא זוכרת לצרף לינקים הסטוריים להודעות", אבל לאור נסיון העבר, זה בטח לא קשור למשהו שאת לא מבינה בו.

אה, עכשיו אני רואה גם את ההקשר התמוהה לענין מערך ההסברה של ישראל. טוב, לא חשוב. בהדמנות.
הגיג לשעת לילה 99384
הישגים בינוניים מינוס למדינה בינונית מינוס תופס בתחום הספורט. זה בדיוק מה שאמרתי. בתחומי המחקר והמדע אנחנו לעיתים מתעלים על הבינוניות מינוס או שבעיניך פרס נובל והתפתחויות רפואיות חשובות בחקר הסרטן לא שווים כמו גביע אירופה או היורוליג או כל תחרות אחרת. צרות האופק של הספורט, הספורטאים ומביני דבר כמוך אכן עוזרים להתעלם מהישגים משמעותיים יותר שישראל כן מגיעה אליהם.

ועכשיו הסטה לנושא המקורי - לא צריך להיות מבין גדול בספורט כדי לראות שהתגמול לספורטאים בארץ הוא לא הגיוני ולא פרופורציונלי ביחס לתרומה.

והקשר למערך ההסברה הוא לא תמוה. לא רק מי שלובש חליפה ונוסע ברכב דיפלומטי מייצג את מערך ההסברה של ישראל אלא כל מי שעוזב את גבולות המדינה על מנת לייצג אותה, בכלל זה גם ספורטאים.
הגיג לשעת לילה 99646
סליחה כן, כאילו היה כיף והכל, אני לא אומר, אבל את לא ממוקדת, לא מדברת לעניין, לא שולטת בחומר, מבצעת קפיצות לוגיות תמוהות, ולהגיד שאת מוציאה את דבריי מהקשרם, או אפילו להאשים אותך בדמגוגיה, יהיה פשוט סוג של מחמאה.

בקיצור, אני מניח שמה שאני מנסה להגיד הוא, שכל העסק הפך לקצת מעייף, אפילו בשבילי.

בשמחות.
הגיג לשעת לילה 98628
מה שעושה את ההבדל בין מכבי חיפה למכבי הרצליה, הוא אכן הכסף שמשקיע מר שחר בראשונה, אבל מה שעושה את ההבדל בין מכבי חיפה ומכבי הרצליה לבין התזמורת הפילהרמונית והאוניברסיטה העברית, הוא ההבדל במימון הציבורי לאותם גופים. וכזכור, תלונתה של איילת לא היתה למה ג'ובני רוסו נמצא במכבי חיפה ולא במכבי הרצליה, אלא למה האוניברסיטה העברית אינה יכולה לתגמל את דניאל כהנמן כמו שמכבי חיפה מתגמלת את ג'ובני רוסו.
הגיג לשעת לילה 99364
אני קצת לא מבין מה עדיין נותר כאן לא ברור. התשובה לשאלה: "למה האוניברסיטה העברית אינה יכולה לתגמל את דניאל כהנמן כמו שמכבי חיפה מתגמלת את ג'ובני רוסו?" היא, כאמור: מכבי חיפה נמצאת בבעלות פרטית והאוניברסיטה העברית לא.

ההשוואה למכבי הרצליה באה כדי להראות שהמימון הציבורי - לו זכאיות קבוצות הכורגל בארץ - לבדו, אינו מספיק לשום קבוצה על מנת לתגמל את ג'ובאני רוסו.
הגיג לשעת לילה 98781
"2]אכן, השנה רכש ערוץ 1 את זכויות השידור של סיכום משחקי המחזור. אין בפי מילים שיוכלו להמחיש את גודל האסון שמגלם המשדר שמפיקים ברוממה, בעבור אוהד הכדורגל הממוצע."

הצטערתי לשמוע שתצמצם את תגובותיך למינימום, בכל זאת חשבתי לבקש שתהגג משהו על החלפתו של מאיר אינשטיין שעובר לערוץ 10 בבוני גינצבורג שינחה את המשדר.‏1

1 כאן היה צריך לבוא קישור אבל המנוולים העלימו את הידיעה.
הגיג לשעת לילה 98904
בוני גינצבורג? מזמן חשבתי שערוץ 1 מתנגד באופן עקרוני לרייטינג מעל 1% כדי שלא יאשימו אותו בפופוליזם. מצידי שיחזירו את ניסים קויתי.
אני אצבע את השלכת בירוק‏1 99182
ניסים קיויתי (לא קויתי) היה דווקא שדרן לא רע בכל מה שקשור לאתלטיקה, בכדורגל לעומת זאת היתה חסרה לו סמכותיות והוא גם הביא מנחוס לנבחרת.
ובוני שהיה 40% שוער 60% פוזות יעשה עכשיו פוזות בערוץ 1.

1חידה טובה למיליונר.
למה קיויתי? זה היה ארבל 99207
אה! זו הסיבה שהזכרת את המיליונר
אני אצבע את השלכת בירוק‏1 99215
נסים קיויתי‏1 היה שדרן איום ונורא גם באתלטיקה, לדעתי האישית מאד. הוא היה מפגין התרגשות מעושה מכל מיני אירועים זוטרים, בנסיון מגוחך להעלות את העניין ולהעניק נופך דרמטי למתרחש. כל ריצת 100 מ' של בנות התיכון האיזורי בעפולה שהסתיימה בפחות משלושים שניות של סבל היתה הופכת אצלו לאירוע שיירשם בתולדות הספורט העולמי. כאשר מאיר איינשטיין משתנק מהתרגשות, לפחות מרגישים שזאת התרגשות אמיתית, אצל קיויתי ממש שמעו איך הוא מנסה לשכנע את עצמו להתרגש.

מה שנכון, הוא הבין הרבה באתלטיקה. אז מה, גם טלקי הבין הרבה בשחיה ואי אפשר היה לשמוע אותו. אה, והשלכת של יורם לא שווה יותר מ 500 שקל במליונר.
____________
1 - אני מקוה שהאיות הפעם מוצא חן בעיניך
אני אצבע את השלכת בירוק‏1 99230
אומרים שגם שפיגלר מבין בכדורגל.
אני אצבע את השלכת בירוק‏1 99238
הלו,אני לא איילת השואלת...
קודם אתה לי לוחץ על בלוטת הנוסטלגיה עם קיויתי‏1 אח"כ מלכלך על בנות התיכון מעפולה שזה בשבילי כבר כמעט כמו לפתוח פה אתר חבר'ה‏2 ולקינוח מדבר על טלקי והשחייה‏3.
אבל בגלל שאתה שוטה הכל נסלח ואני אתפשר אתך על נחמיה בן אברהם לריצות הקצרות ודן שילון למשדר הכדורגל.

1לישועתך קיויתי,עד שנפטרתי מהשיר על פליפר הדולפין אתה בא חמוש בסתיו וקיויתי, ואני נתקע מזמזם לשבוע מינימום את שלכת בירוק.‏4

2תרשום ארכיבאי,תרשום.

3אתה בטוח שלא התכוונת למשה גרטל?

4אגב,שמעתי שדמותו של לאונרדו מ"צבי הנינג'ה" עוצבה ע"פ קיויתי.
4 כן בטח 99253
ואני שמעתי שדמותו של זוט מהחבובות עוצבה ע"פ ירוסלב יעקובוביץ'.
ההוכחה la קיויתי 99362
אני אצבע את השלכת בירוק‏1 99469
את השלכת הביא הנה דווקא מישהו אחר, ידי נקיות בעניין הזה. בלי לפגוע בכבודו של גרטל (לא מתוך נימוס, פשוט קשה לפגוע במטרות קטנות כל-כך) יוסף טלקי האגדי היה ממלמל משפטים שבורים בלי נושא, נשוא ומושא, בלי התחלה אמצע או סוף, בלי פסיקים ובלי נקודות, והכל במבטא הונגרי שלידו קישון נשמע כמו צבר. אז עוד לא הבנתי את זה, אבל בעקבות הרחבת האופקים שלי מאז התגלגלתי הנה עכשיו אני מבין שהוא הרחיב את התחבולה הפואטית של חיבור מלים לכוון של משפטים שלמים: כל מילת סיום של משפט אחד היתה המילה הפותחת של המשפט הבא, וכשזה לא התאים הוא לא נתן לזה להפריע. חופש אמנותי, קוראים לזה.
''ניסים קיוויתי ורציתי שידעו 99368
אתה הכי טוב בעולם".

טוב, עכשיו אני כבר באמת בטוח שאתה ה"אייל הסגלגל"‏1.
קודם כל כי הוא היחידי שאי פעם הביע צער על לכתי‏2, ושנית כי הוא היחידי שהיה מבקש ממני להגג על כל מיני נושאים.
עכשיו, באופן עקרוני זה סוג של חלום שלי שיבקשו ממני להגג על כל מיני נושאים. כמו שניתן לראות אני עושה את זה לפעמים, אפילו בלי שמישהו ממש יבקש את זה ממני, אבל איכשהו יוצא שעד שכבר מבקשים ממני אז דווקא על הנושא הספציפי, אין לי ממש דברים מחכימים/חדשניים להגיד.
וחוץ מזה, כפי שכבר ציינתי, בהקשר למשדר הזה (עם אינשטיין או עם גינצבורג במקומו) באמת "אין בפי מילים שיוכלו להמחיש את גודל האסון". כל אפשרות אחרת סתם תגרום לי להשחית מילים ועצבים מיותרים.

1 וגם המתרגלת ההיא שהייתה לי, שבנוסף לכל גם היא הייתה די ערסית (יעני נקבה של ערס).
2 ולכל כוססי הציפורניים, זה יקרה רק החל מתחילת השבוע הבא.
רק לפני שאתה הולך 99369
כולנו במתח. קנית או לא קנית בסוף את "בציר טוב"?
אז זהו 99370
כמו שאפשר לראות כאן (תגובה 89989) זאתי קנתה לי אותו (מתנת חג, עלק), ויש סיכוי ממש לא רע, שבימים הקרובים היא כבר ממש תשלח לי את זה.
היות שההליכה שלי היא לא טוטאלית, במקרה שיהיו לי תובנות מרעישות, אני אחזור לדווח.
והילד הזה הוא אני 99372
רגע, רגע, רגע. 99373
אז צדקתי, כאילו? אפשר לקבל את זה בכתב?
אני מקווה שאתה קולט את גודלו של הרגע ההיסטורי. אני, שהובאתי כאן למשל ולשנינה בעקבות נסיונות הזיהוי הכושלים שלי, "חשפתי" ניק!

עכשיו אני באמת אוכל להתחיל את ה"דיאטה" שלי, בלב שלם.
חולקים איתך את חלומך 99869
וכפי שאתה רואה, עד שמישהו באמת יבקש, כולנו מתרגלים כדי להישאר בכושר.

אה, ואתה האייל-אלמוני-ארסי? אני מבקשת שלפחות אחד מעובדי הארכיון יפסיק לתייק ויתרכז בהכנת תרשימי זרימה ‏1. נהיה ממש קשה להתמצא פה.

1 לידיעת הסטודנטים - מכירים Mind maps ? זו אמורה להיות השיטה הטובה ביותר לזכור חומר רב. במקום לרשום נקודות או ראשי פרקים, מציירים עצי מחשבה מסועפים בצבעים שונים, לא בסדר כרונולוגי אלא מרחבי. זה אכן עובד לא רע.
א-פרופו mind maps 99872
המפה המוחית שלי היא כתם שחור עם הכתובת: terra incognita.
מלחמה על הבית 99896
מזמן לא פגעו בי ככה‏1
המקורי התחיל כשטען שאני המתרגלת שלו:תגובה 96951
השוטה המשיך:תגובה 98254
ועכשיו מזהים אותי עם האלמוני המקורי.‏2
אז נכון שאני אזוב איילי, ושתיאוריית הקונספירציה היחידה שהגיתי בדבר היותו של סמילי שוטה הכפר לא מתקרבת לקרסוליים של מה שיש לניצה וגולגר להציע, אבל די, נמאס מההשתלחויות הנבזיות המרמזות שאין לי קיום וירטואלי משל עצמי.
עדיף גידופי רקטום גולגריים על מה שאתם מנסים לעשות כאן.
איה דובי כשצריך אותו?

1כלומר מאז כיתה ו' כשנינה סירבה להצעת חברות.

2למה אני צריך לשלם על outing crimes של המקורי?
שלום עושים עם אויבים 99902
outing crimes? אתה לא מתבייש?!

אני יכול להבין שנקלעת למצוקה נפשית אחרי שחשפתי - בעזרת כוחותיי המאגיים, אשר כמוהם לא נראו מאז הניתוח הפארא-פסיכולוגיסטי שביצע מאן בעופר הלוחם - את הניק שהחזקת מהצד, אבל אם זאת (תגובה 99674) לא ההודעה הכי מנומסת בביצה בחודש האחרון, אז אתה יכול לקרוא לברקת באפלה‏1.

1אה בעצם אתה יכול לקרוא לה ככה בכל מקרה. טוב, די להתקטנן! הבנת למה התכוונתי.
נו אופנס 99906
נינה, נינה
מאז לא רק השמינה,
גם חטפה סקרלטינה.
חוצפנית.
לא, לא, לא 99901
אני לא זה שמריץ אלף ניקים במקביל, ברחבי ביצת האינטרנט המקומית, גברת חמדה (באמת היה דבר כזה?) בן יהודה. (זה לא בגלל שאני כזה הגון (ולא שאני אומר שמה שאת עשית הוא בהכרח לא הגון), אלא בעיקר בגלל שאני אדם המכיר במגבלותיו).
כתבתי את זה כאן כבר הרבה פעמים, אבל אני תמיד שמח לכתוב את זה שוב (והפעם עוד ממש בהקשר): ‏1.

פעם היה כאן אייל שאהב אותי, שקראו לו האייל הסגלגל(http://www.haayal.co.il/search.php3?SearchStr=&S...). הוא נהג לצטט שירים נוגים בעת שהייתי הולך (תגובה 78926), לבקש את חוות דעתי על הצבע אותו בחר מאן לטורו באה"ב ולבצע קידום מכירות בוטה ל"דיסק המופת" (לי אין דעה עליו. אף פעם לא שמעתי אותו): "בציר טוב".
במקביל פעל כאן האייל האוא"ר, שנהג להביא אותי כדוגמה לכישלון מוחלט בתחום זיהוי הניקים, כל זה על לא עוול בכפי, ורק בגלל שהייתי כישלון מוחלט בתחום זיהוי הניקים.
אך כמו שכבר כתבתי היום, גם שעון עומד, סופו שיזכה בחמש עשרה דקות התהילה שלו‏2. ניחושי המבריק, שהועלה לראשונה כבר כאן! (תגובה 78630) התברר כנכון‏3, ולאייל האוא"ר לא נותר אלא להודות בכך כשהוא אבל חפוי ראש.

_________________
1 את יודעת מה, למה אני צריך לעבוד קשה, הנה תקראי את התצהיר שלי כאן: תגובה 95092
2 שימי/ו לב למשחק המילים השנון כמוהו לא נראה מאז: "השעון נראה כמו שרודף אחרי עצמו במין דיוק מרגיז", של "תיסלם".
3 אם עוד לא אמרתי את זה, אז אני מקדיש את ההודעה הזאת לסמיילי‏4.
4 נו בגלל כל הלינקים שבסוגריים. (הערת השוליים מס' 3 הייתה אמורה לבוא ישר אחרי הסוגריים האחרונים, אבל הפורמט של האייל לא מסתדר עם זה).
טוב. נסוגה מטענותי 99905
אז ככה: למרות העובדה שאני מריצה אלף ניקים במקביל ברחבי ביצת ‏1 האינטרנט המקומית - אין לי שמץ שמצו של כשרון בזיהוי ניקים של אחרים וקישורם לאותם אחרים. כנראה שסתם לא הבנתי את מסקנת הדברים שלעיל, משהו כמו חמש-שש הודעות למעלה. ככה זה כשקוראים נורא מהר - אין פוקוס :-)

ועם ההודאה הזו, ואחרי הסטייק שהורדתי (זה לא היה ניסוי בבע"ח, כי התוצאות היו ידועות מראש), תהיה שנתי שקטה הרבה יותר הלילה ‏2.

1 אמרו כבר שזו אפילו לא ביצה, אלא שלולית של ברז מטפטף ושתי צפרדעים מקרטעות, או משהו. ואני אומרת שאנחנו כולנו בתוך אותה טיפת מים (TM).

2 אז מה, הא.א.א זה ע"ב? :-) שובו בנים שובבים.
טוב. נסוגה מטענותי 99908
מי זה הא.א.א ולמה את חושבת שזה אני?
אין לי אומץ אינטלקטואלי בגרוש 99916
וכנראה ששוב לא הבנתי כלום.

סליחה, תודה ושלום.
"בואו בנים תגמרו לי בפנים"? 99974
א.א.א הוא המגיב "אלוהים אוכל אלוהים"‏1, העונה גם לשם GeG (כפי שניתן לראות כאן למשל: תגובה 96097), ויתכן שאליו התכוונה הכותבת.

לגבי הקשר בינך לבינו, הסמיילי (לא המגיב) והמשפט "שובו בנים שובבים", גם אני אאלץ להמשיך ולתמוהה.

1 אחד הכינוים הבודדים באייל, אותו אני מוצא יותר מטופש אפילו מהכינוי שלי.
ההימור שלי: 99998
א.א.א = אייל אלמוני ארסי
ואללה 100004
ואז גם אפשר להבין למה חשבה הגברת שהוא ע"ב. כמו שאפשר לראות כאן (תגובה 78632) זה קרה אפילו לאחד המגיבים היותר מוכשרים שכותבים כאן‏1.

(הכחשה רשמית (של הסגלגל) יש אגב כאן (בהערת רגל 3): תגובה 78921 אם כי זה שלא שע"ב לא משחק לפעמים במשחקי ניקים).

אבל זאת כמובן חריגה בוטה מכללי הקיצור התקניים באייל. האיל האלמוני והארסי הוא האייל האוא"ר.

1לא, אני לא מתכוון למיכאל שרון.
ואללה תודה לכל המשתתפים 100049
אכן צדק ש. הכפה"ג והתכוונתי לאוא"ר, ועכשיו משהוברר מה שהוברר (ועדיין תרשים זרימה היה עוזר), נותר לי רק לתהות מה פשר ההזמנה הבוטה בכותרת כאן:

תגובה 99974
ההזמנה הבוטה: 100073
1. מופיעה בתוך גרשיים, מכיוון שהיא לא נאמרה על ידי.
2. מופיעה בכותרת, כדי לשוות להודעה שלי חזות סנסציונית ופרובקטיבית‏1, ולגרום לכך שהיא תגרוף יותר רייטינג (כלומר אם (חו"ח) היינו כותבים כאן בפורמט בו כל הודעה נפתחת בנפרד).
3. היא ציטוט של קרן מור, מתוך מערכון של "החמישיה הקאמרית".
4. יכול להיות שבמקרה שכחת לציין (ולא שמישהו יכול לבוא אליך בתלונות במקרה כזה), שאת גם המגיבה עדי? לא, כי גם היא לא מכירה ציטוטים מהחמישיה.
5.אני יודע שאת עושה את זה בכוונה, אבל הצורה התקנית‏3 של ש. הכפה"ג היא: שכ"ג.
6.גם את (או מישהו אחר מהקוראים שהצליח להגיע עד הלום) תוהה למה כל משפט וחצי שמישהו כותב לי, הופך בתגובה למניפסט עמוס סעיפים, וההערות שוליים? טוב, אני חושב שמחר יהיה יום טוב למות בו (=ניסוח סנסציוני ופרוב' ל: מחר יהיה יום טוב להתחיל בו את תקופת הצינון (הלא הרמטי) שלי).

--------------------------------
1 כשאני אהיה גדול אני אנסח את כותרות אינפורמטיביות בצהובונים, סטייל: "תופת בגן עדן" ו"גיהנום באי האלים"‏2.
2 אבל גם אם יצמידו לי אקדח (מטאפורי) לרקה, אני בשום פנים לא אשים בעמוד 3 של החדשות, ועוד עם הפניה מהשער, ידיעה על כך שחברה של יאיר לפיד מוכנה להישבע שהיא ראתה את בין לאדן.
3 כן, עפ"י מה שאני קבעתי עם עצמי. למישהו יש בעיה עם זה?!
ההזמנה הבוטה: 100188
1. אני יודעת שכבר השתמשתי בתירוץ הזה:

תגובה 99543

ולמעשה מאז שהשתמשתי בו נפתחה קופת שרצים, וכל אלף הניקים שלי רודפים אחרי ומבעיתים את שנתי. אבל באמת שלא הייתי בארץ בתקופת החמישייה הקאמרית. כל מה שאני מכירה הוא שידור חוזר פה ושם.

2. אני מכירה יישוב שלם בארץ ישראל, שבו כל מי שדופק על דלת שכנו בשנה האחרונה מזדהה בשם "בן לאדן". לאור זאת, הבדיחה עם יאיר לפיד חבוטה באופן עצוב.

3. ש. הכה"ג עונה כשאני קוראת לו, וזה מספיק לי :-)

4. מה, אתה הולך?
איפה היית? בהולנד?‏1 102549
בכל מקרה, מה שבאתי להגיד הוא שנגמרו התירוצים.
"החמישיה הקאמרית" עכשיו בשידורים חוזרים ביום שישי‏2 ב22:30 בערוץ 2, אחרי "שוטטות" החביבה.

וכאן יש את אחד הגדולים של כל הזמנים (כלומר רק את התסריט, לא יודע כמה זה שווה בלי ממש לראות את הקטע מוצג). (http://www.ee.bgu.ac.il/~buniashv/olympic.htm)

(4. מה, אני הולך? אז זהו, שבינתיים כנראה שלא).

_____
1ניחוש שמבוסס אך ורק על מידע איילי גלוי ובלתי ממוקד בעליל.
2שוב דפקו את עדי. זה כנראה בגלל שהיא כל הזמן מזכירה בתגובות שלה את ישוע הנוצרי.
לא דפקו ולא נעליים. 102612
העיקר ש''רק בישראל'' זה ביום חמישי, לשם שינוי.

חוץ מזה ג'יזס היא מילה שמצלצלת נחמד, אני משתמשת בה הרבה. אלוהים יודע שאני לא באמת מתכוונת לזה (נראה לי).
לא דפקו ולא נעליים. 102613
אגב, קיבלתי כעת לכתובתי באייל אי-מייל מיסיונרי מארה"ב.
האם עוד מישהו נתקל בזה? (אני רוצה לוודא אם זה הגיע דרך מעקב על האייל או אחד מאתרי האינטרנט שלי).
לא דפקו ולא נעליים. 102634
גם אני קיבלתי כמה כאלה עד לא מזמן, עם כותרת שקשורה לאירועי ה-‏11 בספטמבר.
נעליים ומקרר (או: אלוהים יודע?) 103186
"רק בישראל" גמרה את הסוס‏1, אבל יעבור עוד זמן עד ש"קובעי הטעם" יפנימו את זה, ועוד יותר זמן עד שגם העמך יפנים.

1הח"מ לא צופה ב"רק בישראל", בגלל שהיא משודרת מול המשחקים של מכבי ביום חמישי, ואי לכך הצפיה בה חמורה יותר מאשר צפיה בטלוויזיה בשבת.
מ"ש‏1 103870
ובכן שוב - ויש אף שיאמרו בקצב מסחרר - תחזיותיי מתממשות, וכפי שצפיתי (ועוד מבלי לצפות בתכנית) "קובעי הטעם" אכן מתחילים להפנים: http://www.tam.co.il/1_11_2002/tarbut.htm

ובעניין אחר, בהמשך לדיון המחכים (תגובה 90397) שניהלתי כאן פעם עם עדי, על ה"ערוץ היהודי", "תכלת", השבוע מתפרסמת במוסף הארץ כתבה בענינו (http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...) בה מוזכר המספר ח"י שקלים כאפשרות לדמי המנוי החודשיים שיתבקשו לשלם מי שיבקשו לצפות בו. עכשיו, לא שאני מכיר את התוכנית העסקית של הערוץ (יעני לכמה מנויים שישלמו 18 ש"ח בחודש הם זקוקים כדי להיות רווחיים), אבל בהנחה שאלה אכן יהיו דמי המנוי שהם ידרשו, כל שאני יכול לומר (כאתאיסט!) הוא: שאלוהים יעזור להם.

1 ר"ת דביליים, אבל זה "לזכרו" של מיץ.
מגיב להודעה של עצמי? 103872
אכן 103873
תגובה 73969
אני חוזר בי! (וגם: מ"ש) 105408
רה"ת מ"ש אינם דביליים כלל ועיקר, אלא הם חלק מן ההומור המנומס והמתוחכם של מיץ, שלעיתים חומק מבינתם של בעלי הומור גס ווולגרי‏1.

1 ראה לדוגמא כאן: תגובה 94142
הערוץ התכול 103940
בכתבה, הערוץ הצטייר לי כבעל פוטנציאל להיות הרבה יותר מעניין מערוצים 1 ו-‏2 (to name but a few). אילו היו לי שעתיים ויותר פנויות ביום לראות טלוויזיה, ואילו היו לי כבלים (מוכל בתנאי הראשון‏1), הייתי כנראה מנסה לפחות חודש אחד.

1 עוזי - אני יכול לומר כאן "קים ליה בדרבא מיניה"?
הערוץ התכול 104053
1: לא, כי מדובר בשני דברים ש*לא* עשית. מצד שני אם תחליט להקדיש שעתיים ביום לטלוויזיה וגם להתחבר לכבלים, זה שוב לא יתאים (כי אלו שתי פעולות שונות).
בלו בלו הכדור הכחול‏1 105412
א. תמיד בכתבות כאלה התכניות החדשות מצטיירות כבעלות פוטנציאל להיות מעניינות. בפועל לפחות 90 אחוז מהרעיונות שנראים טוב על הנייר, נראים לא כל-כך טוב עד גרוע על המסך.
ב.ערוצים 1 ו-‏2 (ו-‏10) לא עולים גרוש לצופה‏2. רוב הערוצים הפופולאריים האחרים כלולים בחבילת הבסיס, עבורה חייב כל צופה כבלים/לוויין לשלם. וגם הערוצים שכבר מחייבים תשלום אקסטרה לא מתקרבים לסכום הדמיוני של ח"י שקלים בחודש (והם גם לא בנויים על הפקות מקור). הערוץ היחידי שעולה יותר לצופה הוא ערוץ "ספורט חמש פלוס" (24 ש"ח לחודש), שבין שידוריו ישנם לא מעט שידורים שמהווים "מאסט", בעבור אחוזים גדולים מן האוכולוסיה (לאחרונה נכתב בעיתונות שלערוץ 400 אלף מנויים).

1מוקדש לי ולעצמי.
2נכון שערוץ 1 ממומן מכספי אגרה, אבל א. חוץ מאביב ואבירי בטח אף אחד כאן לא משלם אותה, וב. ממילא כל בעל מכשיר טלוויזיה חייב עפ"י חוק לשלם אותה, בין אם הוא צופה בערוץ הממלכתי ובין אם לאו.
כן. ותודה על הלינק 102635
ידעתי! 103183
יש לי כבר שני ניחושים מוצלחים ברצף (האייל האוא"ר, אתה עוקב?), אני בשוונג, ושמישהו ינסה לעצור אותי.
ידעתי! 103291
ירשה נא לי כבודו לצטט מן ההקדמה של ספר בישול מרוקאי ידוע:

"קודם כל, תירגע".
ידעתי! 103329
"קודם כל, תירגעי"
(אם כבר לצטט, אז לצטט כמו שצריך)

_______
העלמה עפרונית, ותודה על ההתחשבות.
ידעתי! 103331
כל הבנות באתר התישבו לנו על הירכיים?
ידעתי! 103332
כל הבנות באתר התישבו לנו על הירכיים?
ידעתי! 103341
מה יהיה, דורון?
ידעתי! 103345
הייתי עונה לך, אם הייתי יודע לאיזה ''מה יהיה'' אתה מתכוון.
ידעתי! 103349
עם זה שאתה שולח תגובה תחת שם בדוי (עם האימייל שלך) ומיד אחרי זה שולח אותה שוב תחת שמך האמיתי.
ידעתי! 103355
(הפעם אפילו הכותרת מתאימה).
בגילי, לזכור שיש לך ניק מקורי (שלא לדבר על לזכור מהו), זה כבר הישג. אז לא זכרתי להחזיר אותו, אחרי שהחלפתי אותו לצורך תגובה מסוימת (גם שם עם האימייל שלי. לא בטעות) ביג דיל.
נו, וזה שאח''כ האייל נתן לי אפשרות לשנות את התגובה (ולתקן את הניק), למרות שהיא כנראה כבר נשלחה, זה כבר מפלאי הטכניקה, ובמופלא ממני אינני חוקר.
הוא לא אשם! 103384
בגילו בנות על הירכיים גורמות שיטיון.
אה? 103455
_______
העלמה עפרונית, לא מבינה מה שוב קרה,אבל היום ביקשו ממנה רשיונות.
אה? 103458
את עובדת במשרד הרישוי? חשבתי שאתם שובתים.
אה? (עדיין לא הבנתי את הירכיים) 103462
משרד הרישוי אולי שובת, אבל השוטרים לא.
כמעט עשיתי תאונה ברגע שהם אמרו לי לעצור בצד.

________
העלמה עפרונית,ראתה את "חוכמת הבייגלה" ומבינה שזה שעתיים מהחיים שלה שהיא לא תקבל לעולם בחזרה.
אה? (גם אני לא, את לא לבד.) 103592
אה? (גם אני לא, את לא לבד.) 105041
והיה צריך להוסיף: "אבל אני מוכן להסביר לך"
אה? 103900
במסגרת הדיון דיון 1197 כמובן שאני מצחיק (רק אף אחד לא מבין את הבדיחות שלי), להלן פרשנות לבדיחה:
אם גם את וגם ברקת כבר לא P.C, אולי אתן lap top.
אה? 103917
מילא בדיחות, אבל אתה לא חייב לשתף אותנו בפנטזיות המלוכלכות שלך.
אה? 103920
אם לא אתכם אז את מי?
אשתי בטח שלא מסכימה להשתתף בפנטזיות המלוכלכות שלי.
אה! 103944
טוב, תודה על הקרדיט, אבל זאת הייתה בדיחה הרבה יותר מדי מורכבת בשבילי.

_______
העלמה עפרונית, שלום כיתה א'.
ידעתי! 103459
פעם עניתי לאיזו חצופה אחרת כאן משהו כמו: "תירגעי את בעצמך", ואז בסוף המערכת נאלצה לחתוך את הפתיל ההוא מאיזו נקודה לא הגיונית. לא חשוב. מה רציתי להגיד? אה כן, מי זה א.?
ידעתי! 104004
"חצופה אחרת"? אתה באמת צריך להירגע, והפעם בלי מתכונים.

"א." זה אמוטיקון.
ידעתי! 105413
יש לי קושי לעכל סיטואציות שבהן בחורה‏1 אומרת לי‏2 להירגע.
אבל לך אני סולח מטעמים מגוונים‏3.

1בחורה!
2לי!
3כאן התקשתי לנסח את פירוט הטעמים באופן שיענה על כל דרישותיי.
ידעתי! 105425
אלמוני מקורי יקר,
האם אתה מודע למעמדה של ברקת? - תגובה 103300
ידעתי! 105426
אני מודע ליותר דברים שקשורים ב"ברקת" ממה שאתה יכול לדמיין‏1.
חוץ מזה, כמו שאמר לי מאמן הכדורסל שלי כשהייתי בנוער, רגע לפני שהוא שלח אותי להקיף 20 פעם את האולם‏2, "כוכבים יש בשמים".

1לא להבהל ברקת, זה נשמע יותר בומבסטי ממה שזה באמת.
2סיפור אילוסטרציה, אין קשר בינו לבין כותב ההודעה.
ידעתי! 105473
נדמה לי שיש ''וו'' אחת מיותרת בטעמים שלך.
ולמרות הכל 108277
אלוף העולם 173906
"הארץ" מציע עוד איות לשמו של ציטיאשווילי, בדיווח על זכייתו במדליית הזהב באליפות העולם במשקל עד 84 ק"ג:
ציטיאשווילי, סיבוב שני 242185
גו'צה ציטיאשווילי הוגרל להאבק באלוף אירופה הרוסי בסיבוב בראשון באולימפיאדה. בהצלחה!
ציטיאשווילי, סיבוב שני 242323
מה זה גו'צה?
ציטיאשווילי, סיבוב שני 242335
שם. לא?
ציטיאשווילי, סיבוב שני 242343
- מה זה יוסריאן?
- זה שם.
- איזה מין שם זה?
- זה השם של יוסריאן.
ציטיאשווילי, סיבוב שני 242364
איך מבטאים וו גרושה?
ציטיאשווילי, סיבוב שני 242369
אה. הייתה לי טעות כתיב בתגובה 242185 . צ"ל "גוצ'ה".
ציטיאשווילי, סיבוב שני 242379
והוא כנראה גמר עם החלום על מדליה:

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים