מי צריך מפלגות חדשות? 1313
לא צריך טובות. בלי מפלגות קיקיוניות שמסרבות לספק את הסחורה, סיפקו היום המפלגות המכהנות את יום התשדירים הטוב ביותר עד כה. שבועיים לפני היום הקובע, מתעוררת סוף סוף מערכת הבחירות.

שמתם לב איך כל שבוע מקדימים את הסקרים? לפני שבועיים זה עוד היה ביום שישי, שבוע שעבר כבר ביום חמישי, והשבוע בחרו שני העיתונים הגדולים לפרסם את הסקרים כבר ביום שני. בקצב הזה, ביום שישי כבר נקבל את הסקר של השבוע הבא.

הרבה המולה גרמו שני הסקרים הללו. מה יש בהם? חזרנו שבוע אחורה: הליכוד מטפסים חזרה ל-‏32 מנדטים, העבודה מתדרדרת חזרה ל-‏20. שני המנדטים שירדו לעבודה הם אותם שני מנדטים שעברו לשינוי כבר לפני שבוע. בתגובה על הסקרים, מיהרו לשמוח בליכוד, ובעבודה מיהרו להבהל. אם תשאלו אותי, מדובר בתיקון סטטיסטי. מצביעי הליכוד ראו את הירידה הפתאומית ונבהלו, וגם השתקתו של ראש הממשלה גרמה לרגשות פטריוטיים גואים. אם העבודה הייתה ממשיכה בקו הנוכחי שלה, תוך שבוע היא הייתה חוזרת ל-‏22-24 מנדטים בסקרים, והליכוד היה מתייצב על כ-‏28-30 מנדטים.

אבל העבודה נכנסה לפאניקה. היום כבר ידעו העיתונאים לספר לנו שמחר צפויה כל הנהגת המפלגה להופיע לצידו של מצנע ולהצהיר כי לא יצטרפו לממשלה תחת שרון. האם יש הגיון בצעד שכזה? מוטל בספק. בצעד זה פונה העבודה שמאלה, למצביעי מרצ. לא רק שמדובר במאגר מדולדל למדי - הסקרים צופים למרצ רק שבעה מנדטים - אלא שהוא גם חסר תועלת לחלוטין מבחינת היום שאחרי הבחירות: אם כל המנדטים החדשים של העבודה יגיעו משמאל, העבודה תשאר עם גוש של כארבעים מנדטים, במקרה הטוב - ממש לא בסיס לממשלה. אפילו יחד עם שינוי (שלא תצטרף לממשלה שכזו בין כה וכה) הם לא יגיעו לחצי כנסת. ומנגד - יהיה קשה מאוד לעבודה להצטרף לממשלת אחדות אחרי הצהרה שכזו. כל עוד מצנע לבדו עמד מאחורי ההבטחה, עוד נותרה בידי המפלגה דרך מילוט: מיד לאחר הבחירות יגורש מצנע בבושת פנים כאדריכל הכשלון, ופואד בן־אליעזר יוכל להצעיד את המפלגה לארבע שנות אחדות נוחה בחיקה החמים של הממשלה בלי לאבד אמינות. לאחר ההצהרה הצפויה של כל המפלגה, גם הדרך הזאת תחסם בפניהם.

כל זאת, כאשר לליכוד עוד עומדת האפשרות להקים ממשלת ימין צרה, מבשר רעות למפלגת העבודה אם אכן תוותר על הקול הצף מימין. לכך צריך להוסיף שהעבודה לא רק תמשוך, לכל היותר, את קולותיה של מרצ, אלא שהיא גם תאבד קולות רבים (יותר?) ימינה - לליכוד ולשינוי. המהלך של העבודה יכול להביא לקריסה מוחלטת של השמאל בישראל, ואולי אפילו לגרום למצב שהעבודה תהפוך למפלגה השלישית בגודלה בלבד, אחרי הליכוד ושינוי. זה כבר לא יהיה מהפך - זו תהיה מהפכה.ובתשדירי הבחירות - הליכוד והעבודה מתכתשים סביב מי מבטיח יותר גדר, והמפלגות הקטנות מתכתשות סביב מי יותר חברתי.מפלגת העבודה מציגה, תחת הכותרת "מחדל הגדר" נתונים על מספר ההרוגים בפיגועים בשנים האחרונות (719), ומאשימים את שרון בעיכוב בניית הגדר משיקולים פוליטיים. "שרון מחויב למתנחלים, מצנע מחויב לבטחון", פונה התשדיר לרובם של האזרחים בישראל שמבחינתם המתנחלים הם החוליה החלשה במצע הימין.

ומנגד, הליכוד תוקף את תוכניתו של מצנע - הקמת הגדר היא נסיגה חד־צדדית, מתריעים בתשדיר, ושאול מופז חוזר להזהיר אותנו מפני מדינת טרור, ומבטיח לבנות גדר הפרדה "מה יותר מהר", בלי נסיגה.

לסיום המקבץ חזרו שתי המפלגות לסוגיית השחיתות: בליכוד מציגים מקבץ אזרחים כועסים על השתקת ראש הממשלה (ואחרים מותר להשתיק בדמוקרטיה?) ואחד שאף טוען שבישראל פשוט לא יודעים לתת כבוד "לאנשים שממליכים אותם להיות הרועים שלנו". טענה מעניינת. מהההההההההה. בעבודה, אחרי תקציר הפרקים הקודמים של "שרון ובניו" הוסיפו שורה מתוך מסיבת העיתונאים הידועה לשמצה: "בכך הסתיימה הפרשה מבחינתי", אומר שרון. ולוגם. ממחר, כאמור, הכל משתנה.ובמפלגות הקטנות: אלי ישי מספר לנו בתשדיר של ש"ס על ילדותו בשכונת מצוקה, ומספר בשבחם של בתי התמחוי שש"ס הקימה. אף אחד, כמובן, לא שואל למה ש"ס צריכה להקים באופן מפלגתי בתי תמחוי אם כבר שני עשורים הם בממשלה. למה הכסף לבתי תמחוי צריך לעבור דרך מנגנון המפלגה? בשביל הקולות, כמובן. אבל את זה לא יגידו לכם. הם רוצים שתצביעו.

במרצ מציגים את רן כהן, שמתגאה בחוק הדיור הציבורי שמרצ, חרף כל ההתנגדות מצד כל המפלגות, הצליחה להעביר. לא אכנס כאן להשגות האישיות שלי על החוק המדובר, אבל אני כן אספר לכם על האישה שסיפרה לנו איך אבא שלה, ז"ל, לא זכה לרכוש את דירתו, אבל בזכות מרצ הם הצליחו לקנות את הבית שהמדינה השאילה להם. ועל רקע מה היא אומרת את הדברים? נכון! על רקע הקוטג' של רן כהן! אהם.מה שמוביל אותנו ישירות לתשדיר החדש, המוצלח והמאיים משהו של חד"ש: "שיכורי כוח - טלנובלה ישראלית". משפחת שפע יושבת סמוכה לשולחן עמוס כל טוב (כולל כדורי פררו רושה! ממש בית השגריר) ומתאוננת על המצב הכלכלי הנורא. אבל גם צד טוב הם מוצאים: בזכות המיתון, הכל זול! אפשר לקנות רחוב, אפשר לקנות בנק, ואפשר גם - למה לא? - לקנות כנסת. אפשר אפילו להחליף את השלט בכניסה: "מדינת משפחת שפע"! ומוסר ההשכל: "כולם אומרים למי לתת, רק חד"ש אומרת ממי לקחת". כהרגלה של חד"ש, תשדיר חד, חזק, ברור, ונורא מפחיד אותי אישית, כמי שלחלוטין לא מסכים איתם. אבל מי שכן נמצא בסביבה האידיאולוגית שלהם בהחלט עשוי להשתכנע. הרבה יותר טוב מתאטרון הבובות האווילי של עם אחד, זה בטוח.עם אחד אמרנו? היום הם הביאו את יו"ר מטה הנכים של המפלגה, אחד בשם צודקביץ', שסיפר לנו ששני אנשים חתומים על ההסכם חסר הערך של הנכים עם הממשלה: הוא עצמו, ועמיר פרץ. האח הידד, באמת.

גם צומת הצטרפה לחברתיים, אם כי, איך לומר, בצורה צורמת יותר. "כרטיס הכניסה הוא הצבא", מכריז ראש הרשימה - "עשית צבא - תקבל, לא עשית צבא - אל תקבל" (אל תקבל? למה לא "לא תקבל"?). שוביניזם סוציאלי, קוראים לזה בלעז - מדינת רווחה רק למי שאנחנו אוהבים. הבעיה עם עמדה כזאת היא שהיא קורצת להרבה אנשים בארץ - דופקים את כל מי שאנחנו שונאים: את החרדים, את הערבים, את המשתמטים. כל אלו, לפי החזון של צומת, לא יקבלו כרטיס כניסה לחברה הישראלית. הבעסה היא שהם בכל זאת יהיו פה, עם או בלי כרטיס כניסה.שתי מפלגות חדשות כן הצליחו להסתנן ליום השידורים הזה, ואפילו לחדש. זעם צדק חברתי שידרו תשדיר מוזר משהו שכלל אך ורק את השיר "שריפה אחים שריפה", על רקע דגל ישראל בשחור־לבן שמתנפנף לו בחצי התורן. ובמפלגת "אהבת ישראל" הביאו לקט של מאוכזבי ש"ס, כולל חילוני מאוכזב, וגם מי ששאל את השאלה הרטורית "מה ש"ס עשו לדרעי, לא מספיק?". לסיום, נגמר למפלגה הזמן שניה לפני הסוף, וכך זכינו לראות את המקובל כדורי ממלמל "הצביעו נ...". אין לי מושג מה הוא ניסה להגיד שם, אגב.שתי הערות קטנות לסיום: בתשדיר הממוחזר של המפד"ל ("רק אדם אחד יכול לעצור את זה - אתה!") נוספה מילה בודדה אחת: "איתנו". מהפכה, ללא ספק. ובתשדיר של רע"מ, שהיה שוב בערבית ולכן אין לי מושג מה נאמר שם, צונזרו כמה מילים, שגם לגביהן אין לי מושג מה הן היו. חשין דובר ערבית, תגידו?

צפייה נעימה.
קישורים
מעריב - הסקר
ידיעות אחרונות - הסקר
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "דו''ח תעמולה"

  • ערב טוב
    דובי קננגיסר • דו''ח תעמולה • 26/1/03 • 44 תגובות
  • הישורת האחרונה
    דובי קננגיסר • דו''ח תעמולה • 25/1/03 • 46 תגובות
  • האימה והפחד!
    דובי קננגיסר • דו''ח תעמולה • 23/1/03 • 26 תגובות

הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

איך-איך-איך 120673
הפסדתי את החד"ש החדש :-(
בשביל זה יש טלוויזיה 120675
שידור חוזר מובטח בערוץ 10 הלילה ב-‏11.
בשביל זה יש טלוויזיה 120678
אבל קבעתי עם עצמי לראות "סקס ישראלי" באותה שעה בערוץ 8. עכשיו יש לי פחות מ- 40 דקות לבחור בין זכותי האזרחית לדעת ובין רצוני האישי להציץ.
בשביל זה יש טלוויזיה 120763
כמובן שיצריי הנמוכים יותר ניצחו (אם כי הפרק הזה היה משמים למדי). אבל הצצה לתשדיר של ש"ס החרידה אותי - מילא ששכחו את עקרון "מתן בסתר". מילא שגייסו אנשים רעבים (או מפעילי בית תמחוי?) לדבר עבורם. אבל זה לא ייסלח, הדרך שבה הראו את פניהם של הנזקקים לארוחות חינם. הלבנת פנים, התהדרות בצדקה שהם מארגנים. חרפה.
לא נורא 120713
אני חשבתי שזה אינפנטילי, ודווקא התשדיר הזה גרם לי לסגור את הטלויזיה.
לא עשית צבא - לא תקבל 120674
הרעיון הזה לא כל כך מפלה כמו שאתה מציג אותו. אל תשכח שאנשים שמשרתים בצבא ''מאבדים'' שנים מחייהם תוך סיכון גופם לטובת המדינה. לתת להם הטבות על סמך בסיס זה נשמע כצעד סביר ומתבקש.
לגבי האוכלוסיות שלא משרתות, אני לא חושב שמישהו ניסה להתגייס ונתקל בסירוב, אבל מי שכן מוזמן להתנדב חברתית בדרך כלשהיא, ולזכות באותן הטבות להן זכאים המשרתים בצבא.
לא עשית צבא - לא תקבל 120680
א. הטבות? מקובל. "כרטיס כניסה לחברה הישראלית", כלומר מי שלא לא מקבל כלום? בשום פנים ואופן לא.
ב. נסה להיות ערבי מאום-אל-פאחם ולהתגייס לצבא.
ג. כל עוד לא קיים מערך של שירות לאומי ל"לא-בחורות-דתיות", אינך יכול לומר זאת. וגם אז, זה מאוד בעייתי.
לא עשית צבא - לא תקבל 120682
א) אני מסכים.
ב) לא חסרים ערבים ישראלים שמשרתים בצבא.
ג) אכן מערך כזה צריך לקום במהרה. מכיוון שהתייחסנו לעתיד, הרשיתי לעצמי להניח את קיומו של מערך כזה.
לא עשית צבא - לא תקבל 120764
זה יהיה אכזרי להגיד את זה:
הצבא קם כדי לשרת את המדינה, לא להיפך.
הוא קם כדי שאנחנו נוכל לקיים את זכויות האזרח שלנו.
מי שמתאים ומסוגל לשרת בו — חייב לשרת.
אבל לא צריכים לעשות ממנו מקדש.
מה עוד שאי קבלה לצבא, שימשה דרך "למחוק" אזרחים, כוונתי ליהודים ולא משתמטים — דהיינו יוזמי אי הגיוס של עצמם.

אבל לא נורא, צומת לא תיכנס לכנסת, ותמשיך לשבת בפח הזבל עם מייסדה.
לא עשית צבא - לא תקבל 120786
אף אחד לא הופך את הצבא למקדש. אני לא רואה שום דבר פסול בלתגמל אנשים על שירותם בצבא.
לא עשית צבא - לא תקבל 120787
גם אני לא רואה פסול בלתגמל.
אפשר לתת הרבה דברים שנותנים היום (כמו מענק חיילים משוחררים) ושלא נותנים עדיין (למשל הגדלת המשכורת הצבאית).
אבל צומת מבליטה את המסר שלה בדרך השלילה על ידי הענשת מי שאינו משרת. יש הבדל של שנות אור בין "לא עשית צבא — לא תקבל" לבין "מגיע לך תגמול על שירותך בצבא".
לא עשית צבא - לא תקבל 120941
אני לא אומר ''לא עשית צבא - לא תקבל''. כל שאני אומר הוא שכדאי למדינה להתנות חלק מהקיצבאות אותן היא מחלקת באיזשהו סוג של שירות קהילתי (פרט לאלו שאינם מסוגלים כמובן).
בתור אזרח שממלא את חובותיו, אני לא חושב שזה הוגן שאנשים שעשו לביתם בזמן שאני עשיתי בשביל המדינה (אלוהים, אני נשמע כמו פלאטו-שרון), ייזכו באותם תנאים בהם אני זוכה.
לא עשית צבא - לא תקבל 120949
על השאלה "איזה סוג של שירות קהילתי" ייכנסו איתך הרבה לוויכוח.
החרדי יטען תמיד, שבתפילות שלו הוא עושה שירות גדול לנצחיות של עם ישראל ולהגנת העם מטעם השמים.
וגם לגבי סוג הקיצבאות: האם תעניש למשל את ילדיו של מי שלא עשה בשביל המדינה לטעמך, בקיצבת ילדים מופחתת?
המדינה רוצה לתגמל את מי ששירת אותה, או.קיי, אך לא על חשבון הענשת אלה שלא שירתו אותה.
מצד שני, זו תהיה מהפכה ביום שבו המדינה תשווה את הזכויות של מי שמשרת אותה בעבודה קהילתית כלשהיא (במשכורת שאינה עולה על משכורת צבאית) לזכויות של יוצאי צבא.
לא עשית צבא - לא תקבל 120960
1) שאלה:
מדינה א היא מדינה סוציאליסטית בה 75 % מהמשכורת הולכים למיסים, השכלה מסובסדת, מגוון קיצבאות וכו' וכו'. לאחר חקיקה, הוחלט כי נטל המס ירד, ומעתה תהיה עדיפות בסיבסוד ליוצאי צבא ולמשרתי המדינה.

מדינה ב היא מדינה קפיטליסטית בעלת נטל מס נמוך יותר, היא כמעט ולא מחלקת קיצבאות. לאחר חקיקה הוחלט לעלות את נטל המס, ולתגמל יוצאי צבא ומשרתי מדינה בסיבסודים.
(הבהרה: המודלים הללו לא אמורים לייצג שום מדינה ספיציפית)
איזו מדינה הוגנת יותר כלפי האנשים שאינם משרתים בצבא או אינם משרתים את המדינה? הרי שתיהן מגיעות למצב זהה. כיצד אתה מחליט מה נקרא תגמול ומה נקרא הענשה?

2) אם יש חובה לשרת את המדינה, וכל אזרח מקבל הזדמנות שווה לעשות כן, אין שום פגם בהענשת מי שאינו מוכן לתרום את חלקו (בהנחה שהוא מסוגל לכך).
לא עשית צבא - לא תקבל 120961
1) מדינה ב' היא הוגנת יותר. אם היא כבר מטיינת בקדחת את אזרחיה, אז שתעשה זאת עד הסוף. לפחות היא לא משקרת.

2) "אם כל אזרח מקבל הזדמנות שווה". זהו העניין, שזה לא המצב. המדינה לא נותנת את ההזדמנות השווה הזאת לערבים וליהודים שהיא מחליטה מסיבותיה שלה ומצרכי הצבא, שהם אינם מתאימים למערכת.
2) ואם היא כן תיתן הזדמנות — במקרה שבו לכל אחד תהיה הזדמנות לתת את חלקו, בדרך המוסכמת על הכל, למדינה, והוא לא יתן — אז דרך ההענשה צריכה להיות זהה לדרך שבה מענישים את מי שמסרב לשלם מס הכנסה, לקיים את חוקי התנועה או לשמור על חוקי איכות הסביבה. לא שמעתי שמאף אחד מאלה שוללים קצבת ילדים או זכות בחירה (כמו שצומת הציעה בעבר, אתמול לא ראיתי את התשדיר).
לא עשית צבא - לא תקבל 120965
1) התעלמת מהעובדה ששתיהן מגיעות לאותו מצב לבסוף.
2) לאחר שתעקוב אחרי הדיון, תבין כי מדובר על מצב עתידי, ובכל מקרה, ישנם מספיק ערבים ישראלים שמשרתים בצה"ל ויכולים להפריך את הצהרתך.
3) אנשים שמסרבים לשלם מס, עוברים על חוקי התנועה או ממאנים לשמור על חוקי איכות הסביבה מקבלים את עונשם לעיתים רבות כקנס כך שיכול להיות שלא לגמרי הבנתי את כוונתך, אך אם אתה רוצה להכניס אותם לכלא - BE MY GUEST; אני חושב שסנקציות כלכליות יהיו הוגנות ויעילות: אתה רוצה לשרת - קבל תגמול; אינך מעוניין - דע כי התגמול יימנע ממך. אין צורך להטריח את מערכת המשפט בשביל כל מקרה בודד.
לא עשית צבא - לא תקבל 121164
3) אכן מסכנים בתי המשפט. לפי שיטתך, גם אין צורך להטריח את מערכת המשפט בשביל כל מקרה בודד שבו אדם מסרב לשלם מס, ואפשר להחיל את זה עוד לבלי סוף, את השיטה הגאונית הזאת שתמנע טירחה מבית המשפט, כשבמקום להזמין עבריינים לבית המשפט, אנחנו נקבע בחוק שלל עבירות שמי שנתפס מבצע אותן, יישללו ממנו אוטומטית הטבות של המדינה, וכך יהיו לשופטינו שעות רבות למנוחה והם יאהבו מאד את שועל על כך.
אלא שהסיבה האמיתית בגללה מתגוללת צומת על אלה שאינם משרתים איננה דאגתה לשמירת החוק ובוודאי לשעות השינה והגלישה החופשית באינטרנט של השופטים. הסיבה היא פוליטית — התנגדות לאפשרות לחולקים על דרכה בעניין מהי אזרחות להשמיע את קולם בבית המשפט, ובכלל מניעת לגיטימציה ממי שאינו מתאים למודל החיילי הנכון על פי רפול וממשיכיו.
לא עשית צבא - לא תקבל 121208
1) אני שוב חוזר - אין דבריי סנגוריה על צומת. אני מתאר מודל עתידי, שאם אתה רוצה אתה מוזמן לקרוא לו מודל שועל או משהו כזה.

2) אדם שלא משלם מס וזוכה לביקור מההוצאה לפועל, יכול לפנות לבית המשפט בדיעבד, כמו במודל שלי.
לא עשית צבא - לא תקבל 121279
ואדם שלא משרת בצבא משום שהמערכת החליטה שהיא אינה יודעת איך לעכל אותו — גם הוא יוכל לפנות לבית המשפט בדיעבד במודל שלך?
לא עשית צבא - לא תקבל 121316
הוא יוכל לעשות שירות לאומי. במידה שיחליט שלא לעשות כן, יהיה עליו לשאת בתוצאות. (אני מרגיש קצת דבילי לחזור על הדברים האלה שוב ושוב. אולי במקום לשאול שאלות מיותרות תקרא את כל הדיון?)
לא עשית צבא - לא תקבל 121360
האם השירות הלאומי יכול לעכל את שלל האנשים שבגלל בעיות גופניות ו/או נפשיות כאלו ואחרות לא יכול לשרת בצה"ל? אם לא, האם ברור שאפשר לבנות מערך כזה? נראה שהמנגנון שיצטרך לטפל ב"חיילי" השירות הללו צריך להיות גדול יותר ממספרם שלהם... (אולי בכך יעסקו הבנות הדתיות).
מי שמסוגל. רק מי שמסוגל 121363
או, כפי שגילית אוהבת להגיד: מ-ס-ו-ג-ל.

ומספרם של אלה שאינם מסוגלים לעשות שירות ככוח עזר בבתי חולים, כמלצרים ומנקי שולחנות בבתי אבות או כפועלי נקיון בשמורות טבע הוא זעום עד זעום מאד.
מי שמסוגל. רק מי שמסוגל 121403
תוספת קטנה:
מכיוון שמרבים לדבר בדיון זה על ערביי ישראל, רציתי להדגיש כי יש לאפשר להם לבצע את השירות הלאומי בקרב קהילתם אם ייחפצו בכך (התנדבות במוסדות חינוך, בתי אבות, וכו').
מי שמסוגל. רק מי שמסוגל 121417
הרעיון הזה כבר עלה לא פעם ודעך לו בשקט מפאת חוסר רצון של שני הצדדים. מצער מאד.
תביאו שנים תביאו שלושה 133628
בג"צ בהרכב נדיר (היום) של 13 שופטים דן בקצבאות הילדים של מי שלא שירת.

תביאו שנים תביאו שלושה 133633
ונאחל לו שיחליט החלטה צודקת.
תביאו שנים תביאו שלושה 133705
מישהו יודע את תוצאת הדיון? (לא מצאתי על זה בשום אתר, הכל עסוקים בפיגוע).
חכו עוד תשעה חודשים 133738
טוב, אז בינתיים עניתי לשאלה בעצמי. למי שמעוניין: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...
לא קיבלו כבר ארכה, החארות האלה של המדינה?
למה בדיוק השופטים מחכים, הרי כולם מודים שזו אפלייה, זבל של אפלייה.
וכמה טוב לראות שכמה מחברי מפלגת העבודה, שתמכו בשעתו בקיצוץ האומלל הגזעני והנקמני הזה של אריק את שלום, כבר אינם בכנסת. עונש מאלוקים (אם כי לא זה של "מאמין באלוקים". אלוקים אחר). וגם סילבן, רק על זה היה מגיע לו לקבל את ההשפלה הקטנה משרון.
אז למה מחכים, איזה שפן המדינה תשלוף מהכובע שהיא לא שלפה בתשעת החודשים שהנושא הזה נידון?
בתשיעי ילדת בעצב 133747
עוד בענין.
זאב סגל- אפליה זועקת: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...
בעצב רב אני מודיע 133893
שהלינק היה בלתי קריא.
בעצב רב אני מודיע 133904
בסוף מצאתי את המאמר ע"י הקלדה כמו ילד טוב של כל האותיות.
ומה שאני לא מבין: בית המשפט כבר נתן למדינה ארכה בנושא (הם לא היו צריכים ראייה 6/6 לראות מההתחלה כמה שזה חוק דפוק והדבר בהחלט עולה מן הכתבה, וגם עכשיו הם ביקרו את החוק במלים קשות). בשביל מה עוד אחת?
מישהו יודע לענות?
לא עשית צבא - לא תקבל 264085
ועכשיו, בלעדיו.
120707
ג. קיים מערך של שירות לאומי ל''לא בחורות דתיות''. קוראים לו ''שולמית'' או משהו כזה.
120709
ומי זכאי להכנס אליו?
120711
לא יודעת.אני מניחה שכל מי שלא מתגייס מסיבות כאלו ואחרות,ורוצה לעשות שירות לאומי.
זה לא תחום שהתעניינתי בו באיזשהו שלב במיוחד.
120715
כן, ואילו הוא היה קיים כשהייתי בגיל גיוס (שזה לא היה עד כדי כך מזמן) הייתי הולכת אליו.

אבל עזבו, התשדיר של צומת סתם עשה לי רע. מצד שני, אני שבוע לפני הבחירות, ולא החלטתי עדיין למי להצביע.
אוף :-(
שבועיים. בדיוק שבועיים לפני הבחירות. 120717
שבועיים. בדיוק שבועיים לפני הבחירות. 120719
ראית מה השעה?
:-)

---
Xslf, שאין לה כוח ללכת לישון...
133714
מישהו צריך לחשוב על הסיבה שבגללה לא בדיוק מיידעים אותנו על האפשרויות האלטרנטיביות לשירות לאומי. לא ראיתי מעולם שום פרסומת לסוג כלשהו של שירות לאומי.
לא עשית צבא - לא תקבל 578990
עמותת שלומית.
היינליין היה שם קודם... 120975
היינליין היה שם קודם... 133715
אז מה?
120676
"העבודה" מחזריה סוף סוף את הלגיטימציה למה שקראו לו בזמנו "לרקוד על הדם", כלומר — כאופוזיציה, לתקוף את השלטון על רקע מצב הבטחון האישי. התשדיר שלהם נפתח ב"אתמול נרצח אזרח ישראלי על ידי מחבל שחדר לגדיש, על קו התפר, כשברקע מה שנראה כתמונות ממקום הפיגוע. זה כבר לא "העבודה משתתפת בצער משפחות ההרוגים בפיגוע בתל אביב ומאחלת החלמה לפצועים" על רקע שחור נייטרלי, כפי שהיה בפתח התשדיר הראשון שלהם, לפני שישה ימים.
120679
נכון! איך שכחתי! תקשורת עוינת, זה מה שאני.
עתירה 120782
מפלגת רע''מ הגישה עתירה לועדת הבחירות המרכזית כנגד חד''ש בטענה שבתשדיר הבחירות שלה נראים אנשים שותים אלכוהול. שתיית אלכוהול, כך נטען, פוגעת ברגשות הצופים המוסלמים וכמוה כהצגת יחסי מין בטלויזיה.

משעשע.
לגבי רע''מ 120837
היה נדמה לי (אני לא בטוח) שפתק ההצבעה שלהם מורכב מהאותיות "עם", האמנם?
אם כן, אני מריח אובדן קולות לא קטן למפלגתו של עמיר פרץ, ואחוזי תמיכה נאים ומפתיעים למפלגה מהמגזר הערבי, בשדרות.
לגבי רע''מ 120846
א. זה היה כבר בבחירות הקודמות, ועם אחד יצאו בקמפיין מיוחד כדי להבהיר למצביעים שלהם ש''עם'' זה רע, ''ם'' זה טוב.
ב. אתה מניח משום מה אחוזי הצבעה ניכרים לעם אחד בשדרות. לדעתי, מדובר בהנחה חסרת בסיס.
ג. שלא לדבר על העלבון שהטחת עכשיו בתושבי שדרות, שאינו במקומו, ולדעתי אף אינו מבוסס.
לגבי רע''מ 120850
אחוזי התמיכה ב"עם אחד" בשדרות יהיו גבוהים מאחוזי התמיכה הכלל ארציים ב"עם אחד", זאת כל ההנחה שלי, האם אתה חולק עליה?

לא היה בכוונתי להעליב אף אחד, ואני בספק אם העלבתי. למען הסר ספק, אם פתק ההצבעה של רע"מ היה מורכב מהאותיות לפיד, אני מעריך שהיא הייתה זוכה לתמיכה גדולה יותר באזור הרצליה.
לגבי רע''מ 120875
האם אחוז עובדי חברת-חשמל, בזק וכיוצ"ב גבוה במיוחד בשדרות?
לגבי רע''מ 121062
לא יודע, אבל בבחירות 99 אחוז התמיכה ב"עם אחד" בשדרות, היה גדול בערך פי חמישה, מאחוז התמיכה הארצי לו זכתה המפלגה, כך עפ"י הנתונים המופיעים באתר הכנסת.

אגב, בהתבסס על אותם נתונים‏1 אני חוזר בי מההשערה שפתק ה"עם" של רע"מ, יביא למפלגה קולות שמקורם בבילבול. אולי זה באמת בזכות הקמפיין שהזכיר דובי.

1 כלומר רק הנתונים של שדרות, לא בדקתי "מקורות כוח" אופציונליים אחרים של "עם אחד".
מילה טובה מאלמוני לאלמוני מקורי 125590
בסוף "עם אחד" קיבלה 15% בשדרות, שזה גבוה מאוד-מאוד. אז כנראה שצדקת.
מילה טובה מאלמוני לאלמוני מקורי 125679
החלק היותר מענין הוא המפלגות המכונות "ערביות": כולם קיבלו 0 קולות חוץ מרע"ם שקיבלה פרומיל מהקולות. נחשו למה.
רק מילה טובה או שתיים לא יותר מזה 125723
אם כבר אתה רוצה להחמיא לתחזיות שלי עדיף שתסתכל כאן (תגובה 125308), ואולי גם כאן (תגובה 112891), אבל לא כאן (תגובה 114565).
תביעת תמלוגים בשם אמ''ו (אלמונים מתערבים וזוכים ) 125728
מתי התשלום? תגובה 114567
ולמה הבאת את זה? תגובה 114565
הרי אמרת כאן שחרות תעבור אם מרזל לא נפסל.
הוא כתב ''אבל לא כאן'' 125732
סססאמ''ו (אלמונים מתערבים וזוכים) 125733
מתי התשלום? ברגע שתביא לינק שמוכיח שההתערבות בינינו כללה תשלום כלשהו.

למה הבאתי את זה (תגובה 114565)? כי אני ישר, הגון, לויאלי (ונאה, אבל זה לא קשור), ולכן בהודעה בה אני מתפאר בניחושיי המוצלחים, הרגשתי צורך להראות גם היכן נכשלתי. לכן כתבתי "אבל *לא* את זה".
סססאמ''ו (אלמונים מתערבים וזוכים) 125734
באסה שהאייל האלמוני לא נחשב פה לניק קבוע. יכולתי/יכולנו לעשות קופה על חשבונך.

מרוב עייפות לא ראיתי שכתבת "אבל לא זה". קבל התנצלות.

בקשר לנאה, ברגע שתביא לינק שמוכיח...
סססאמ''ו (אלמונים מתערבים וזוכים) 125775
אכן, הגיע הזמן שמסדר האלמונים ידאג לחבריו, וידרוש חלוקה שווה לכל משתתפי הניק עבור כל זכייה בהתערבבות.
סססאמ''ו (אלמונים מתערבים וזוכים) 125778
א. בבקשה אל נא תתפרץ לדלת פתוחה. המסדר מטפל בענין החלוקה, וגם קורא לסדר חברים שתגובתם עלולה להזיק -
תגובה 125300

ב. אזהרה ידידותית: זכור את פאולוס שהתחיל קריירה ברדיפת אלמונים וגמר כאלמוני "שרוף".
(למרות שסיכוייך להתקבל למסדר קלושים עקב סגנון רווי עצמיות).
סססאמ''ו (אלמונים מתערבים וזוכים) 125783
גם אחד כמוני יכול להצטרף?
נראה לי שמה"דיונים" האלה עוד תצמח מפלגה חדשה לבחירות הבאות (שתוכל, באם הרעיונות שהוצעו פה לספירת פתקים לבנים יתממשו, לאייש את המקומות הריקים בכנסת).
סססאמ''ו (אלמונים מתערבים וזוכים) 125892
לא צריך שהרעיון של ספירת פתקים לבנים יתממש כדי ש''האלמוניים'' יוכלו להיכנס לכנסת, אתם יכולים פשוט להצטרף לשינוי.
סססאמ''ו (אלמונים מתערבים וזוכים) 126098
או לסדר לעצמם דוד במרכז הליכוד.
נראה לי שאני הופך פה ליקיר התנועה האלמונית 125784
אל תלך שולל אחרי הסגנון שלי.
מאין לך שחלק ממודעות ה"אייל האלמוני" שפה לא פורסמו על-ידי?
יכול להיות שיש לי כמה סגנונות.
שריפה אחים שריפה. 120792
שכחת את הפרט הכי חשוב לגבי התשדיר של זעם: השיר "שריפה אחים, שריפה", המתנגן על רקע הדגל ההולך ומשחיר, מושר בסגנון מזרחי. מאוד מזרחי.
זה היה אייל גולן? 120808
בכל אופן, ביצוע מצוין. לא שהבנתי על מה ומי מדובר, אבל השיר הושר היטב.
אני חושבת שאבנר גדסי. 120811
העיבוד המזרחי (והמוצלח מאד לטעמי) הוא תוצר של "טקס הזכרון האלטרנטיבי" שמתקיים כבר כמה שנים.(שלוש? ארבע?) ולא משהו חדש בשביל מערכת הבחירות.
טקס הזכרון האלטרנטיבי? 120815
זה לקורט קוביין?
טקס הזכרון האלטרנטיבי? 120816
הטקס האלטנרנטיבי ליום הזכרון לשואה ולגבורה.
_______
העלמה עפרונית לא מבינה ציניות, אם הייתה.
יש אלטרנטיבה 120823
במה מתבטאת האלטרנטיביות של הטקס הנ"ל?
ומדוע יש כלל צורך באלטרנטיבה?

(לתלוש דשא בישיבה מזרחית תחת השמש הקופחת לא מספק חלק מהאנשים?)
יש אלטרנטיבה 120829
היות ומעולם לא נטלתי חלק פעיל בטקס המדובר, אני לא יודעת בוודאות.

מדוע יש צורך באלטרנטיבה?
ובכן, כמו הרבה מסורות אחרות, גם טקסי הזכרון נכנסים לאיזשהי מסגרת מקובעת.
קמה קבוצת אנשים, והחליטה שהזכרון שייך לקולקטיב, ולכן לכל אחד הזכות להחליט איך הוא רוצה לעצב את הזכרון שלו.

הטענה היא, שהטקסים ה"רגילים", הממלכתיים, המוכרים, נוטים לעצב את הזכרון היום כמו לפני חמישים שנה, מבלי להתייחס לשינויים שעברו על החברה הישראלית.
למעשה טקס הזכרון האלטרנטיבי‏1 מכניס אלמנטים שלרוב מתעלמים מהם. דוגמא אחת היא לחן מזרחי לשירי השואה ה"אשכנזים".(כשלמעשה, לא רק יהדות אירופה נספתה, אלא גם חלקים מיהדות המזרח) דוגמא נוספת שאני זוכרת, היא קריאת קטעי קריאה שמתייחסים לצדדים הפחות "ממלכתיים" של השואה.‏2

1עם ההסתייגות שציינתי כבר, לא יצא לי לקחת חלק בו. אני הייתי עסוקה עם הטקסים הרגילים.
2במעומעם זכור לי משהו עם אורלי וינרמן, אבל מאד במעומעם.
יש אלטרנטיבה 120830
נו, באמת. מאות בודדות של אנשים זה לא השמדה. כבודם של יהודי המגרב במקומם מונח, אבל להגיד שהם ''ניספו בשואה'' זה פשוט עיוות.
יש אלטרנטיבה 120831
היות ואין לי נתונים מול העיניים, אני לא יכולה להתייחס לזה. אני זוכרת דברים קצת אחרים.

ובכל מקרה, מדובר היה בהערת אגב. ההתייחסות שלי הייתה בעיקר כלפי הצד התרבותי מזרחי של הטקסים. בדיוק כמו הצדדים האחרים של התרבות הישראלית שלא נוטלים חלק בטקסים המרכזיים.

(יהודי המגרב- זו טעות הקלדה או מונח שאני לא מכירה?)
המגרב, המוגרבים 120842
ראי למשל:
יש אלטרנטיבה 120847
המגרב זה אזור בצפון אפריקה, לא זוכר בדיוק איזה מהמדינות הוא כולל. ג''ג זה לא הצד החזק שלי.
120840
אוקי, יהדות המגרב. נפל האסימון.
התכוונתי בין השאר גם ליהדות יוון ושאר הבלקן.
יכול להיות שגאוגרפית הם לא נחשבים ל"מזרח" אבל בתרבות הישראלית, המוזיקה היוונית מזוהה יותר עם המוזיקה המזרחית.

נכון שבהרבה מאד טקסים יש שירים של פוליקר, וגם כמה של דוד דאור, אבל הביצועים, (וממש מגעיל לי להגיד את זה) הם ביצועיים "ישראליים" כלומר (ועוד יותר מגעיל לי להגיד את זה) אשכנזים.
האסימון פחות או יותר נפל לי בשנת שירות.
איכשהו יצא שבקומונה אני הייתי האחראית על הטקסים. ישבתי עם הבחורה מהמתנ"ס כדי לראות איך בונים את כל העסק, ופתאום הבנתי כמה זה מוזר בעיני ששרים שירים של שרית חדד עם סלסולים והכל בטקסים. זה לא היה מרגש פחות, זה לא היה הולם פחות, זה היה מוזר בעיני- פשוט כי אני לא רגילה.
לאנשי השכונה לעומת זאת, זה נגע הרבה הרבה יותר מאשר "מגש הכסף" של אלתרמן, קאנוני ככל שיהיה.
לא זו המטרה? לגעת באנשים?
אז זה גם הרעיון של הטקס האלטרנטיבי. המטרה זהה, המטודה שונה.
אולי גם המנון חלופי? 120839
נשמע לי די מגעיל. אני מתנצל על צרות הרוח, אבל הסגנון המוזיקלי של הטקס לא מצדיק טקס חלופי. ואני מצטרף להסתייגות לגבי הניספים המזרחיים - זה כבר ממש צורם.
_________
טענותי לא מופנות כלפיך כמובן, העלמה עפרונית.
120843
הטקס הוא לא "במקום" הוא בנוסף. (ראה את תגובה 120840)
המנון יש אחד- אף אחד, בשום מקום לא קבע שטקס צריך להיות אחד ויחיד.
נהפוך הוא- ישנם הרבה מאד טקסים כל שנה. למה שלא כל אחד יתאים את אופי הטקס לאופי שמתאים לו?
אני מאמינה גדולה בתפיסה הרב-תרבותית.
כאמור- ההנצחה, הזכרון והפקת הלקחים הם שחשובים. לא הכלי שמשתמשים בו.

(איזו הסתייגות? לא הבנתי לאן אתה מכוון)
יום הזכרון לשואת יהודי אירופה 120895
(ההסתייגות היא ההסתייגות של דובי מההכללה של יהודי המזרח בשואה של מלחמת העולם השניה.)

מהות יום הזכרון, מלבד הנצחה, היא הפגנת סולידריות.
אין מקום לגרסה מזרחית של יום השואה כמו שאין מקום לגרסה נוצרית של תשעה באב - זה פשוט טפשי. אם מישהו לא מסוגל להזדהות עם הקורבנות ומשפחותיהם - אלא רק בעזרת סלסול מזרחי וקצת אורלי ויינרמן אז שישאר בבית. חוץ מזה, אפשר לחשוב שבטקסי יום השואה מאכילים את המשתתפים בכוח גפילטע פיש ורגל קרושה. מה כל כך בלתי נסבל באשכנזיות הטקסים? מה לא ממצה בהם? הם לא מספיקים לחלק מהאוכלוסיה? צריך עוד גרסה כדי באמת להפנים?
כדי לזכור את השואה צריך לזכור למי היא קרתה ובאילו נסיבות ואני ממש לא מבין את הטרנד הזה של ישראליזציה (שהיא בעצם מזרוח) של יום הזכרון. יום הזכרון לשואה צריך להישאר ממלכתי _ואשכנזי_ מכיוון שזו מהותו. זה לא "יום המודעות לאנטישמיות באשר היא" - זהו יום הזכרון לשואת יהודי אירופה.
יום הזכרון לשואה ולגבורה 120900
יש מקום גם לזו, וגם לזו.
זכרון השואה הוא לא שלך, בדיוק כמו שהוא לא שלי. הוא של כל עם ישראל.
האם הזכות שלי להפיק לקחים ולהנציח צריכה להיות בהתאמה לסבל שעברה משפחתי? במילים אחרות, האם הסולידריות היא אך ורק נחלת הדור השני והשלישי? ואם אני (בעוונותי) אשכנזיה, אבל כל משפחתי עלתה לארץ עוד בתחילת המאה הקודמת? או שמא במקרה שלי זה לגיטימי, כי האחיות של סבתא נספו שם?

יש הבדל בין גירסא נוצרית לט' באב, שהוא אירוע יהודי, לבין גירסא יהודית _נוספת_ ליום הזכרון בישראל.
בשום שלב לא אמרתי שיש פסול ב"אשכנזיות" הטקסים. יש מי שזה מתאים לו. הבעייתיות מתעוררת כשמחליטים שזוהי הדרך הראויה היחידה לזכור ולהזכיר.

זה לא יום הזכרון לשואת יהודי אירופה. זהו יום הזכרון לשואת היהודים.

והערה קטנה לגבי אורלי ויינרמן- זכרתי אותה בגלל שבטקס המדובר היא הפגינה פנים שונות מאשר אלו שאנחנו רגילים לראות.
אף אחד, בשום שלב, לא קבע ששירים עם פסנתר נוגעים יותר מאשר שירים עם בוזוקי.
שטקסטים של מרדכי אנילביץ', נוגעים יותר מאשר קטע של, לא יודעת. קשה לי לחשוב על משהו שונה. כנראה כי גם הזכרון שלי, שואב מאותם טקסים קנונים.

אני מאמינה בתפיסה הרב-תרבותית, אתה, ללא ספק-לא. נדמה לי שבזאת אסכם.
יום הזכרון לשואה ולגבורה 120910
העובדה שישנם שירים מרגשים עם בוזוקי לא מצדיקה את הכללתם ביום השואה. יש גם רגעים נורא מרגשים בסרטים הוליוודיים אבל לא תשמעי ציטוטים מהם בטקס יום השואה; (כך לפחות אני מקווה, כיוון שאנשים נאורים ופלורליסטים כמוך אולי ימצאו לנכון לשנות גם את זה בעוד כמה שנים.)
השואה, צר לי לקלקל את החגיגה הפלורליסטית, היא של כל העם היהודי אך חוו אותה, מה לעשות, רק האשכנזים. אמת, כל היהודים צריכים להפנים וללמוד מההיסטוריה ולחנך כך את ילדיהם, אך רק משפחות אשכנזיות קשורות לשואה באופן אישי ומיידי - רק הן חוו את הטראומה.
יש מקום לסולידריות פאן-יהודית ביום השואה, סולידריות עם הקורבנות. אין מקום לטקסים מתחרים/נוספים שכל מה שהם אומרים זה בעצם "יום השואה כפי שהוא מתנהל כיום לא מדבר אלי - אני צריך קצת בוזוקי כשי שאני אצליח להתחבר". זו לא סולידירות - זה פילוג שנובע משטחיות.
פלורליזם זה עקרון חשוב אבל לא קדוש - הכבוד ליהודי השואה האשכנזיים מקבל קדימות במקרה הזה. לא יקרה כלום אם ישאר יום אחד בשנה שיזכור אותם כפי שהיו ואת תרבותם אשר כמעט ונמחקה מפני האדמה.
יום הזכרון לשואה ולגבורה 120920
טוב, אני אדאג להביא את זה לידיעת פוליקר ומשפחתו.

כמה שאלות:
1. האם העובדה שזכיתי, ומשפחתי עלתה לארץ לפני פרוץ המלחמה, צריכה לשלול ממני את "זכותי האשכנזית" על יום השואה?
2. האם העובדה שבערב יום השואה ישנם טקסים רבים בכל הארץ, גורעת מכבודו של היום? כלומר, האם כל בית ישראל צריך לשבת בבית ולצפות אך ורק בטקס הממלכתי, או שאולי מן הראוי שכל אחד יפגין נוכחות בטקס הקהילתי?
3.במידה והתשובה ל2 היא כן (זאת אומרת, לגבי הנוכחות בטקסים הקהילתיים), האם מתכונתם של כל הטקסים צריכה להיות זהה, או בהתאם לזהות הקהילה?
________
העלמה עפרונית, תוהה ממתי להיות נאור ופלורוליסטי זה דבר שלילי.
יום הזכרון לשואה ולגבורה 120932
ב"אפר ואבק" פוליקר כתב שירים על הטרגדיה של משפחתו שלו - הוא לא עשה ביצוע עם בוזוקי ל"עיירה בוערת".

מעבר לזה, יש הבדל גדול בין ניכוס *היסטורי* של השואה (כפי שעשו יהודי סלוניקי, שהפנו את תשומת הלב לעובדות לא ידועות), לבין ניכוס *תרבותי* שלה (שממנו משתמע שכדאי לעשות קאבר בוזוקי לשירי שואה כדי "לקרב את הטקס לעם").

אגב, הטקס האלטרנטיבי היחידי שנכחתי בו היה ליום הזיכרון לחללי צה"ל. זה היה בצבא, ובנות קורס מורות ‏1 התנדבו להכין את הטקס. ואכן, זה היה מעמד מפעים, מרגש ומדכא, כי פתאום היו טקסטים חדשים והיה צורך לשים לב לכל מילה שלהם. זה היה יום חם ויבש, ושלוש או ארבע התעלפויות נרשמו במהלך הטקס, בזו אחר זו. מעולם לא התברר למה המורות בדיוק התעלפו - התייבשות או התרגשות.

1 אל"מ. וגם אלבק"מ.
יום הזכרון לשואה ולגבורה 120956
פוליקר רק הלחין (וביצע) את השירים. יכול להיות שלנגד עיניו עמדה הטרגדיה של משפחתו, אבל מוזיקה - מה לעשות - נוטה להיות אבסטרקטית מכדי להעביר דברים כאלה.

את המילים כתב יעקב גלעד, לבית בירנבאום, ומן הסתם ראה לנגד עיניו את אמו, בפולין (שיר אחד היא בעצמה תרגמה מפולנית). את הדעה הלא מחמיאה שלי על המילים האלו כתבתי בתגובה 4439, פסקה אחרונה.
יום הזכרון לשואה ולגבורה 120958
כן-כן, וסליחה ממשפחת בירנבאום. כוונתי היתה, שהשירים האלה נכתבו מתוך חוויה אישית ולא מתוך רצון לנכס חוויה של מישהו אחר.

אני מוצאת דווקא הרבה עדינות בשירים האלה (אולי למעט "כאן התחנה טרבלינקה").

אבל למה כוונתך ב"מוזיקה נוטה להיות אבסטרקטית..."? אני כיוונתי לשירים שעשויים להיות מושמעים בטקסי יום השואה.
יום הזכרון לשואה ולגבורה 121021
עדינות? ב"אפר ואבק", שיר הנושא, אני מוצא בעיקר פזמונאות לא טובה, שמתבטאת בכך שהמון מילים בשיר נראות לי סתמיות ואף מאולצות, לצורכי חריזה. אם זה היה נעצר כאן, הייתי נשאר אדיש לשיר. אבל לא; הוא מרגיז אותי. יש לי בו תחושה לא נוחה. אולי זו התחושה שמבקרי טלוויזיה אוהבים לבטא, לנוכח סרט תיעודי שחודר יותר מדי לחייהם הפרטיים של גיבוריו (לעתים קרובות, יוצר הסרט עצמו וקרוביו). יעקב גלעד, להרגשתי, החצין בו משהו שמוטב היה לו להשאר בינו לבין אמו.

אפשר לטעון שרבים וטובים הם השירים שמחצינים את עולמו הפרטי של המשורר; אבל כשזה טוב, זה נעשה דרך פילטרים מעדנים של תחכום. הפילטרים האלו מרככים את תחושת המציצנות, וגם מאפשרים ספק מבורך, האם המשורר באמת מתאר את חוויותיו האמיתיות, או בודה חוויות מליבו. ב"אפר ואבק" אני מרגיש שהסיפור מוטח בפרצופי, וכאמור לא בכשרון רב.
יום הזכרון לשואה ולגבורה 121051
ואני חושב ההפך.
השירים של פוליקר וגלעד הם אולי היחידם משירי השואה שהצליחו לרגש אותי, אולי בגלל שהם אישיים ו'קטנים' ולא ממלכתיים ופומפוזיים. כמו הסרט 'הפסנתרן'.
מבחינתי, השיר המרגש ביורת על הנושא הוא 'שיר אחרי הגשם' של פוליקר/גלעד.
לינק מתוקן 120969
תגובה 4423

חוץ מזה "נעמי" זה לא של שרון מולדבי?
לינק מתוקן 120979
השיר של שרון מולדבי נקרא ''כנפיים''.
לינק מתוקן 120983
איך שלא קוראים לו הוא שיר מחורבן, אבל זה השיר שאליו ירדן התכוון, או שיש לג'וני שועלי שיר שנקרא "נעמי", או שאת לא יודעת, כי את לא ירדן?
לינק מתוקן 120991
לדעתי זה דווקא שיר נחמד (אם כי לכנות שיר ''נחמד'' זו שערוריה, וחברתי חובבת האמנות טוענת שהמרצה שלה טוען שהמילה ''נחמד'' היא שערוריה בפני עצמה, מכיוון שאנשים שמכנים יצירות אמנות בשם ''יצירה נחמדה'' בעצם מנסים להימנע מהגדרה אמיתית ונכונה של היצירה. או משהו כזה).

אני לא יודעת (כי-אני-לא-ירדן).
לינק מתוקן 121008
תודה על התיקון, ותודה על התיקון.
יום הזכרון לשואה ולגבורה 121024
אם השתמע מדברי (ולפי התגובות, ייתכן והשתמע) שלדעתי צריך לעושת קאבר בוזוקי לשירי שואה בשביל "לקרב את הטקס לעם" , טוב, זו לא הייתה כוונתי.

נקודה קטנה להבהרה- הדיון התחיל כשציינתי את מקור הגרסה המזרחית לשיר "העיירה בוערת". הטקס האלטרנטיבי הוא לא (לפחות לפי מיטב ידיעתי) טקס מזרחי. הוא טקס שנעשה על ידי קבוצת אמנים צעירים, שבא לבטא את הדרך בה הם מרגישים ראוי וצריך להנציח את הנספים.

כמו שכבר ציינתי (ואני עונה עכשיו לעוד כמה דברים שהועלו) אני לא מוצאת שום פסול בעובדה שכל פעם כשבאים לתכנן טקס, חושבים מה יהיה הדבר ההולם ביותר.
דווקא השימוש החוזר באותם הקטעים שנה אחר שנה, באיזשהו מקום גורע. את בעצמך אמרת- העובדה שמדובר היה בקטעים שונים, הכריחה את כולם להקשיב.

אני לא חושבת שצריך בשם הפלורליזם להלחין את כל שירי העצב והדכאון בגירסה המסולסלת. אני כן חושבת שלגיטימי ביותר להשתמש בשירים "חריגים" ‏1 על מנת להעביר את המסר באופן חד וברור.

1לא מצאתי מילה נכונה יותר.
יום הזכרון לשואה ולגבורה 120944
להיות נאור ופלורליסטי זה דבר שלילי בערך מאז ש''יפה נפש'' הפך למילה גסה.
יום הזכרון לשואה ולגבורה 120945
זו בדיוק הנקודה. אני חושב שהמתכונת הנוכחית של כלל הטקסים (בתי ספר, צבא, ממלכתיים) היא אדקווטית. אני חושב שכל המוסיף גורע.

נאורות ופלורליזם אינם דבר שלילי, זו הייתה בדיוק הנקודה (כנראה שהציניות שלי באמת מבוזבזת כאן). יום השואה המזרחי אינו פלורליזם, זהו פופוליזם. אני עומד מאחורי עמדתי שיום השואה שייך לאשכנזים יותר מאשר הוא שייך למזרחיים - זו פשוט הצורה בה העוגיה התפוררה (so to speak) מבחינה הסטורית. אין כאן אג'נדה אנטי-מזרחית אליטיסטית. המזרחיות לא מוסיפה, לטעמי, ליום השואה ובמידה מסויימת אף גורעת ממנו. מדוע? ובכן, את יכולה להיות בטוחה שזה לא בגלל שאני מעריך את התרבות המזרחית פחות. הסיבה היא שהמזרחיות זרה ליום השואה - אינה רלוונטית - ובכך גם מסיטה מן העיקר.

את יודעת מה, מילא, אם טקסי יום השואה היו מאז ומעולם מהולים בגוון מזרחי אז אולי לא הייתה לי שום בעיה עם זה. אבל לבוא ולעשות את השינוי בצורה של טקס אלטרנטיבי מוריד מהחשיבות של אותו היום. ביום השואה אני רוצה להתרכז בשואה ולא בנושאים אחרים (כמו כמה מזרחית משמיעים בגלגל"צ).
מהם המניעים של המפיקים של טקס מזרחי ליום השואה? איך המזרחיות עוזרת כאן? הרי מישהו כאן בא ואומר, טקס יום השואה אינו הוגן/מספק/מייצג מספיק וצריך להכניס בו קצת מזרחית כדי לתקן את המעוות. אם לזה את קוראת פלורליזם אז שיהיה לך לבריאות.
יום הזכרון לשואה ולגבורה 120948
בתחילת הדרך בכלל לא היה טקס ממלכתי. כל אחד עשה מה בראש שלו. רק מאוחר יותר באה הממשלה והחליטה על טקס ממלכתי, ומשרד החינוך החליט על "המלצות" אחידות לאופי הטקס בבתי ספר. ורק עוד יותר מאוחר נכנס הצבא חזק לתוך הטקס הממלכתי.

אז הממסד לא היה ממש פתוח לתרבות שונה מזו שלו (האשכנזית), ולכן נמנע ממתן ביטוי לתרבות המזרחית בטקסים הממלכתיים. אז קם גוף שמבקש להציע אלטרנטיבה, להראות שאפשר גם אחרת, ואתה מזדעק. על מה ולמה? מה אכפת לך? "אל תגעו לי בשואה!" תרגע, לא לקחו לך כלום.
שואה לכולם! לא רק לאליטה האשכנזית! 120990
לא צעקתי "אל תגעו לי בשואה". אם כבר, יש אנשים שצועקים "גם לנו מגיעה קצת שואה". אבל האינפנטיליזציה הזו של הדיון היא באמת לא לעניין..
שים לב, לא מדובר כאן על "הטקסים הממלכתיים" אלא רק על טקס מסוים אחד שבמקרה יש לו זיקה לא נורמלית לעדה האשכנזית. אתה בוחר להתעלם מזה ולדגול במיש-מש תרבותי שמסלף את המהות של יום הזכרון לשואה. כשאני חושב על יום השואה אז אני חושב על סבתא שלי שיושבת בקהל ושלמענה הטקס ואני בדעה נחרצת שזה לא בראש שלה לשמוע מזרחית באותו הרגע. לא לגיטימי בעיניך? לא צריך. אני בכל אופן, הסברתי באריכות מדוע המזרוח של הטקסים לא מוסיף דבר. אם בעיניך, השואה קשורה ושייכת לכלל העם היהודי בדיוק באותה המידה אז בוא נסכים לא להסכים; אחרת, יש לך תשובה לשאלות הפתוחות שהצגתי? יש לך טיעון משכנע מדוע יש לשנות את טקס יום השואה במתכונתו הנוכחית, חוץ מפלורליזם (שלא תופס כאן בעיניי)? הוא מעליב מישהו? משאיר מישהו בחוץ? המוזיקה מרדימה? לא קצבית מספיק? אולי נשבור צלחות קצת ונרים כוסית?
שואה לכולם! לא רק לאליטה האשכנזית! 120999
אז זהו, שהטכס הוא לא בשביל סבתא שלך, ולא בשביל שלי. הוא בשבילנו. יום השואה הוא חלק מהנרטיב הציוני, הוא נועד כדי לחנך את העם היושב בציון, לעשות לו סוציאליזציה. לשם כך, ראוי להכליל גם את הציבור המזרחי בקהל היעד של הטכסים. כיום, לא זה המצב.
שואה לכולם! לא רק לאליטה האשכנזית! 121001
דובי, אני מסכים כמעט עם כל מילה, חוץ מהרישא של דבריך.
הטקס הוא קודם כל בשביל הניצולים ורק אחר כך בשביל השאר. אולי אינך מודע לתהומיות ההבדל בין המשמעות שלו עבורך ובין המשמעות שלו עבור ניצול שואה. בעבורנו אלו סיפורים. הסטוריה. השואה היא של כלל העם היהודי רק בעקיפין.
שואה לכולם! לא רק לאליטה האשכנזית! 121015
ואני מסתכל על הסיבות ליצירת הטכס הממלכתי, והסיבות אינן הניצולים. בראשית ימי המדינה, הניצולים נחשבו אנשים שצריכים להתבייש בזה שהם בחיים - נאמר אז שכל אדם ששרד עשה זאת דרך רמייה, ניצול, והקרבת אחרים. עצוב, אבל זה היה היחס. הטכס הממלכתי אינו עבורם. ככה זה.
זה לא "טקס", ב-ט'? 121019
שואה לכולם! לא רק לאליטה האשכנזית! 121052
ואם נחזק את דברייך - האם זה אומר שבעוד 50 שנה, כשכבר לא יהיו ניצולים חיים, אפשר יהיה להפסיק עם הטקס?
יום הזכרון לשואה ולגבורה 120952
עם השנים החלקים המזרחיים והאשכנזיים בעם התקרבו זה לזה.
זה תהליך מבורך וכיום זה קצת מיושן לבוא ולהבדיל בין "מה ששייך לאשכנזים" לבין "מה ששייך למזרחיים".
ואנחנו לא צריכים את זה, אולי ש"ס צריכה לחדד את כל ההבדלות האלה.
המוסיקה המזרחית, ברמות שונות, נכנסה לתרבות שלנו והשואה היא גם של מי שלא היה בה (בסך הכל מספרם של אלה שהיו בשואה, שלהם יכולה להיות אולי אמירה לגבי איזה סוג של מוסיקה הם לא רוצים לשמוע בהנצחה שלהם, הולך ופוחת).
אלא אם כן יכריזו על יום השואה באופן רשמי כעל "יום השואה האשכנזית", אבל כל עוד לא ידוע לי שהכריזו על היום הזה רשמית כעל יום ייחודי לעדות אשכנז, דרכו של כל אחד לבטא את מה שהוא מרגיש כלפי היום הזה ומשמעויותיו הכלליות לעם הישראלי/עברי/ יהודי/, היא לגיטימית.
ומה לגבי בני תערובת?
בחייתקום, תפסיקו עם הוויכוח הזה. תשאירו אותו לש"ס וכנגדם לאלה שמפחדים שטול כרם תכבוש אותם.

א. הראשון, אשכנזי לגמרי
יום הזכרון לשואה ולגבורה 120992
זהו דיון על ניואנסים ולא על עקרונות. אף אחד מהמשתתפים אינו חסר סובלנות לתרבויות אחרות.
יום הזכרון לשואה ולגבורה 121025
על מספר דברים עניתי כבר לברקת, אתה מוזמן לקרוא.
הטקס האלטרנטיבי הוא לא טקס מזרחי. הוא לא. השימוש בלחן שונה לשיר, הוא רק אחד מהאמצעים שמטרתם (לפחות על פי התפיסה שלי) לגרום לנו לחשוב על מהות היום, ולא לקבל שום דבר כמובן מאליו.

כאמור, אני לא יודעת מהם המניעים של "מפיקי טקס יום השואה המזרחי". אני לא חושבת שקיים כזה.

אני מסכימה איתה שהטענה אותה טענת בפיסקה האחרונה, היא לא פלורליזם אלא עיוות. כל זה אינו משנה את שאר הדברים שטענתי.‏1

1יכול להיות שכשאמרתי "טקס אלטרנטיבי" הצטייר לך משהו אחר בראש, ומכאן מקור אי ההסכמה. יכול להיות גם שלא.
יום הזכרון לשואה ולגבורה 120936
טקסטים של מרדכי אנילביץ' ראויים להיקרא ביום השואה לא בשל אשכנזיותו אלא בשל העובדה שהוא ממנהיגי מרד גטו וורשה!
יום הזכרון לשואה ולגבורה 120940
נו, ו..? אז מה אם הוא מנהיג מרד גטו וורשה? המרד היה הצלחה גדולה? אפשר לחשוב שאילולא המרד לא היה טעם לזכור את השואה. שיקריאו קטעים מתוך יומנה של אנה פרנק, שיביאו קטעים שכתבו ניצולים. לא חסרים כאלו. שיביאו קטעים של ק.צטניק, או עדויות ממשפט אייכמן.
ולא לדאוג - כל אלו יהיו אשכנזיים למהדרין.
מה אתה אומר. 121026
יום הזכרון לשואה ולגבורה 120939
הזכות היא לא רק על הפקת לקחים והנצחה - הזכות/חובה היא לזכור. ולזכור, משמעו להיאחז בעובדות ההיסטוריות ‏1. כך וכך קרה *פה* - משמעו, זה לא קרה *שם*. אחרת, אין שום משמעות לעובדות.

1 ואני אפילו לא נכנסת לעניין הצורך לעמוד מול הכחשת השואה.
יום הזכרון לשואה ולגבורה 121029
מסכימה לחלוטין.
יצא לי לערוך בחיי מספר טקסים. נקודת המוצא הראשונה היא, לבחור מהו הנושא עליו רוצים להתמקד.
זה יכול להיות "ילדים בשואה" זה יכול להיות "סיפורים אישיים" זה יכול להיות כל דבר.
הנקודה שלי היא, שכאם אני רוצה למצוא שיר שיבטא את הקריאה אל האלהים (לדוגמא) ואת המצוקה, אז אני לא אפסול שיר של שרית חדד ‏1 רק בגלל שלא זאת המוזיקה שסבתא שלי נוהגת לשמוע. בכמה טקסים יצא לך לשמוע שירים של עפרה חזה? אצלנו זה כבר "עניין שבשגרה". אני לא חושבת שיש בכך משהו פסול. אם זה מעביר את המסר, זה טוב מבחינתי. ‏2

1ששרו בשכונה ביום הזכרון האחרון, בביצוע מרטיט שכמעט גרם לי לבכות, למרות הסתייגות מסויימת ממנו בשלב התכנון.
2ושוב, תלוי מה המסר. אם נושא הטקס יהיה "העיירה היהודית שנעלמה" או "תרבות יהודי פולין" מן הסתם אני אבחר שירים אחרים. בדיוק כמו שאני אבחר תפאורה אחרת.
יום הזכרון לשואה ולגבורה 121535
1 שמע ישראל?
נדמה לי שכן. 123592
יום הזכרון לשואת יהודי אירופה 120905
אני מתנגד לגישה שלך של תפיסת בעלות אשכנזית על השואה. השואה היא ארוע יהודי, יום השואה הוא ארוע *ישראלי*, וזכרון השואה הוא *אוניברסלי*. לפיכך, התרבות הישראלית היא שצריכה להכתיב את אופן הזכרון הלאומי הישראלי של השואה - והתרבות הזאת כוללת (זה צריך להיות מובן מאליו, למעשה) גם תרבות מזרחית, שמתבטאת במקרה זה בסגנון המוזיקה המזרחי. אין מקום לשלול את זה, ולהפך, אני מברך על הגיוון. אם האוכלוסיה המזרחית רוצה ויכולה לתרום את נקודת המבט שלה לזכרון הלאומי, מן הראוי שיעשו כן.

אישית, הסגנון המזרחי של השיר באותו תשדיר לא נראה לי פוגע. כן נראתה לי פוגעת ההשוואה בין השואה לבין הקשיים הכלכליים, אבל זה לא קשור.

(דובי, שנכבש ע"י טול-כרם, מסתבר)
יום הזכרון לשואת יהודי אירופה 120950
ואני מתנגד לגישתך שמפלגת את העם לפי הסגנון המוזיקלי של ההורים שלו. אין שום דבר רע בממלכתיות כאשר מדובר ביום זכרון ואין שום סיבה להעמיד פנים שהמזרחיות היא אינטגרלית לחווית ההנצחה של השואה. את הביצוע המזרחי של השיר, להזכירך, גם אני אהבתי ולא היה אכפת לי לשמוע אותו בטקס הממלכתי. אך הרעיון של טקס אלטרנטיבי שיהווה משלים תרבותי ליום הזכרון לשואה מבזה את המעמד.
וכן, אם לא הייתי מספיק ברור, השואה היא _יותר_ רלוונטית ליהודים אשכנזים מאשר למזרחיים. אני באמת צריך להסביר מדוע? הייתי מוותר על הייחוס הזה בשניה אבל זו פשוט המציאות.

בכלל, קצת נסחפת, זכרון השואה הוא hardly אוניברסלי. (לצערי)
יום הזכרון לשואת יהודי אירופה 120987
אני לא מפלג. הטכס האלטרנטיבי, אני די בטוח, היה שמח להתאחות עם הטכס הממלכתי, ושלא יהיה בו צורך יותר. בכל אופן, אני די בטוח שיש בטכס האלטרנטיבי הרבה יותר מאשר רק שירים מזרחיים. יש בו עוד דברים שהטכס הממלכתי מעדיף להתעלם מהם. אמור לי, האם גם "מרתף השואה" מטריד אותך מכיוון שהוא מתיימר להיות משלים תרבותי ליד ושם?

זכרון השואה הוא, וטוב שכך, אוניברסלי. המסקנות שיש ללמוד מהשואה צריכות להיות אוניברסליות. אני יודע שלא כולם מסכימים איתי, כמובן, אבל זוהי עמדתי: השואה לא הייתה חייבת להיות מבוצעת ע"י הגרמנים, והיא לא הייתה מחוייבת להתבצע כנגד היהודים. כל מיעוט יכול ליפול לידיו של כל רוב גזעני.
יום הזכרון לשואת יהודי אירופה 120957
אבל... המוזיקה הנפוצה בטקסי יום השואה היא בכלל לא אשכנזית. היא ישראלית צברית. לשיטתך, אנו צריכים אם כבר להתמקד בשירי יידיש. כלייזמר היה במקום, אבל זו לרוב מוזיקה שמחה מדי.
(לשיטתי, כל עניין "המוזיקה הראויה" הוא מוקשה: דיון 206)
יום הזכרון לשואת יהודי אירופה 120994
אז זהו, שאין מוזיקה צברית. המוזיקה של יום השואה היא אשכנזית ברובה, באופיה ומקורותיה.

אבל אין זה משנה, אני נגד שינוי הטקסים ועריכת טקסים מתחרים ללא סיבה מספקת. זה אומר שאני גם נגד השמעה של לד זפלין בטקסים וגם נגד השמעה של זוהר ארגוב (את המלך אני שומע באוטו). גם לא וגנר ולא ניסים גרמה.
אגב, שירים ביידיש אני לא ממש אוהב, אבל למען האמת אני די בטוח שהם דווקא כן יתאימו למעמד בהתחשב בנוכחות של ניצולי השואה בטקסים. ממש גזעני מצידי, נכון? גועל נפש.
יום הזכרון לשואת יהודי אירופה 121058
שיר של איציק מאנגר שנכתב ביידיש. לצערי יש לי רק את התרגום לאנגלית:

An infected wind weeps in our garden;
Before our house, a scarlet lantern glows;
Death's silver razors play, like fiddle bows,
White music on the throats of pious calves.

האמת? תשדיר מצוין. 120813
שמעביר דבר אחד פשוט: רע כאן. ממש רע. באמת באמת רע.
אוקיי, שכנעתם אותי. אבל למה אני צריך להצביע זעמ? למה לא למפלגת מחאה אחרת ( להב"ה, ישראל אחרת, עלה ירוק?)
שריפה אחים שריפה. 120828
סגנון מזרחי, אולי, אבל הטעמה אשכנזית. מכיוון שאני לא חובב של הסגנון המזרחי, ומכיוון שהשירה כלל לא צרמה לי, לא הייתי קורא לזה ''מאוד מזרחי''. מצד שני, זו הפעם הראשונה שאני שומע את השיר מושר, אז אולי פשוט לא ידעתי להשוות את זה לגרסא הרגילה.
שריפה אחים שריפה. 120832
לי זו לא הפעם הראשונה, והשיר אכן נשמע מוזר קצת, אבל בהקשר של ''הוצא מהקשרו'' כלומר נסיון לשוות למצב הנוכחי (או למצב עתידי) תדמית של ''השואה''. הייתי קורא לזה ''אובר-סטייטמנט''.
גאוני! 120835
התשדיר, פשוט גאוני.
היחיד מבין התשדירים בהם צפיתי אתמול שלא רק שאפשר לי לחשוב, אלא אף דרש זאת ממני.
מהרגע בו הבנתי מה קורה שם, על המסך, ועד "אש העיירה" שבסיום, התרוצצה בראשי המחשבה - "באמת כל-כך גרוע? יודע מה? יתכן וכן.".
אני מצאתי את התשדיר מזעזע ביעילותו, בישירותו ובפשטות המוחלטת שלו.
גאוני! 120848
אין ספק שהוא משכנע שהמצב רע, אבל האם לא ידענו זאת קודם לכן? מה שהוא לא משכנע, זה להצביע לזעם. חשיבה פרסומית בסיסית: לא משנה עד כמה הפרסומת מוצלחת, אם לא רואים וזוכרים את המוצר שלך, היא לא שווה את האוויר שהיא משודרת בו.
גאוני! 120866
אני לא משוכנע שמטרתה הראשונה במעלה של המפלגה הנ''ל היא להכנס לכנסת (דומני שהסיכויים לכך קלושים ואנשיה מודעים לכך).
אני מעריך שהמטרה העיקרית שלהם היא להעביר מסרים, ולעורר למחשבה.
מהבחינה הזו אני חושב שהתשדיר הנ''ל מאוד מוצלח.

שלא כפרסומת, האמורה למכור מוצר, תשדיר שכזה (באם הנחותי בפתיחה נכונות) מטרתו היא לעורר מחשבה ורגש, וזאת הוא עושה.
גאוני! 120996
אני מסיכם שזו אינה פרסומת אבל טוען שהיה כאן בזבוז משווע של רעיון חזק. אישית, לא צפיתי בתשדירים באותו הרגע אבל כששמעתי את השיר נדבקתי למסך וחיכיתי לפואנטה. היא לא באה. מה זה זעם בכלל? מה הם מנסים להגיד?
שריפה אחים שריפה. 120918
זאת הפעם הראשונה ששמעת את השיר מושר?
זה אחד הלהיטים של ימי השואה. נהגתי לזמזם אותו סתם כך בכל ימות השנה.
עוד זיכרון צרוב מימי בית הספר הוא השיר - הנה אנחנו פרטיזנים. והשיר הבלתי נשכח - משהו כמו קרון חתום. תגידו שהייתי. משהו כזה. אני לא חובב שירה, אבל זה קנה אותי.

עוד שתי הערות לא קשורות:
התשדירים משפיעים על הצופים יותר ממה שנהוג לחשוב. לפחות על אלה שמתלבטים. זה נכון שכשאנשים נשאלים בסקרים לגבי השפעת התשדירים הם נוהגים לומר שאין השפעה, אבל זה רק בגלל שזה קצת לא נעים להודות שישנה השפעה. שלא לדבר על ההשפעה הסמויה.
אם ש"ס תמיד חזקה יותר בקלפי מאשר בסקרים כתוצאה מבושה, הצבעה רגשית ועוד, נראה לי ששינוי תקבל פחות מהסקרים ודווקא מהסיבות ההפוכות. זה מאוד in להכריז שאתה מצביע שינוי, אבל בקלפי מתעשטים. חוזרים למר"צ, ליכוד.
שריפה אחים שריפה. 120924
לא שמעתי אף אחד מאלו מושר. את האחרון אני מכיר כשיר כתוב. יש לו לחן?

לגבי התשדירים - כמובן שהם משפיעים.
ולגבי שינוי, כידוע לך, ניסיתי לחפש אנשים שעבור ממפלגות אחרות לשינוי. לא מצאתי. זה ממש לא בון-טון להגיד שאתה מצביע שינוי. לגמרי לא. לשינוי יש תדמית של שנאה, של שבעות מרוצה מעצמה. אנשים לא רוצים להגיד שהם משתייכים לזה. וראה גם את כמות המתקפות בעיתונות נגד שינוי.

(דובי, שקרא הרגע כתבה שתתפרסם בפיננשל טיימס על שינוי ומחאותיו לא עזרו לו כהוא זה)
שריפה אחים שריפה. 120930
לא מכיר את הלחן. לא יודע אם יש לו.

על פי אחד ממכוני הסקרים - כך קראתי במעריב - אחוז מצביעי שינוי הבטוחים מבין אלה שהצהירו שיצביעו שינוי קטן יותר בהשוואה למפלגות האחרות. וזה סימן לדאגה. לא שלי כמובן.
אני אישית מכיר כמה וכמה שאומרים שהפעם יצביעו שינוי. זה כנראה גם תלוי היכן אתה מסתובב.
שריפה אחים שריפה. 120934
אם אני זוכר נכון, מה שהם אומרים הוא שכשבודקים רק אנשים שבטוחים שילכו להצביע בכלל ביום הבחירות, ההצלחה של שינוי יורדת. זה נתון שמפתיע אותי אישית, אבל נאלץ להמתין ליום האמיתי כדי לדעת.
שריפה אחים שריפה. 120925
אתה מדבר על "כאן בקרון הזה" של דן פגיס.
זה חקוק ביד ושם, ליד הקרון.

"כאן,
בקרון הזה,
אני חוה,
עם הבל בני.
עם תראו את קין
בני השני
תגידו לו שאני"

דורות של בני נוער מתרגשים בטוחים שזה אכן נחקק בקרון.

"שיר הפרטיזנים"?
כלומר, "אל נא תאמר הנה דרכי האחרונה, את אור היום הסתירו שמי העננה"?
בקרון הזה 120927
נקרא, אזא''מ, ''כתוב בעיפרון''.
שריפה אחים שריפה. 120955
גם לי תמיד יוצא "את אור היום הסתירו שמי העננה", אבל זה לא כל כך הגיוני. אולי "פני העננה"?
(לא הכרתי את השיר של פגיס, והוא נהדר. תודה)
זה אכן 'שמי העננה'. למה לא הגיוני? 120970
שריפה אחים שריפה. 120973
השיר נקרא "כתוב בעפרון בקרון החתום"
והוא הולך כך:
כאן
בקרון הזה,
אני חוה,
עם הבל בני.

אם תראו את בני הגדול
קין בן אדם
תגידו לו שאני

השיר חזק גם כי לחווה אין מילים כדי להגיד את שיש לה בלב על בנה שקם על אחיו להורגו וגם בגלל ההדגשה - "קין בן אדם". בן אדם ולא חיה רעה או מפלצת.
שריפה אחים שריפה. 120988
זה לא שאין לה מילים להגיד. זה שיר מעגלי. מיד אחרי שאתה מסיים לקרוא אותו, אתה אמור לחזור להתחלה, ולקרוא את מה שיש לה להגיד לקין בן-אדם.
שריפה אחים שריפה. 120993
או להתחיל לקרוא את השיר מכל שורה שאתה רוצה.
שריפה אחים שריפה. 120997
זאת פרשנות אפשרית, אבל המשפט ''תגידו לו שאני כאן בקרון הזה אני חווה עם הבל בני'' נשמע רע.
אני יותר אוהב את הפרוש הסלולרי.
תיקון 120981
כתוב בעפרון בקרון החתום

כאן במשלוח הזה,
אני חוה,
עם הבל בני.
אם תראו את בני, הגדול
קין בן אדם
תגידו לו שאני

(נכתב מהזכרון ואומת על ידי
ותודה שהזכרתם לי שאני צריך להתכונן למבחן שיש מחר בספרות
טריוויה 121537
בגרסה אותה שרנו בבית הספר, נאמר:
"כי בין קירות נופלים שרוהו כל העם
יחדיו שרוהו ונגנים בידם".

מהם הנגנים?
אני זועם על זעם 121713
מה זה? בלי מצע, איך נשתכנע? אני עוד לא הבנתי מה המפלגה רוצה מהחיים שלי, וזכות בחירה יש רק אחת

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים