סקר יום העצמאות: האם להערכתך מדינת ישראל תתקיים בעוד 50 שנה? 1695
כן, כחברה באיחוד האירופאי 57 12%
כן, כחברה בברית מדינות מזרח-תיכוניות 8 2%
כן, כמדינה עצמאית בשלום עם שכנותיה 64 13%
כן, ללא שינוי מהותי ממצבה כיום 121 25%
כן, אולם לא כמדינת היהודים (עם רוב לא-יהודי) 32 7%
לא, רוב לא-יהודי במדינה יכריז על ביטולה 36 7%
לא, היא תחרב במלחמה 23 5%
לא, היא תחרב באסון טבע או אסון אקולוגי 6 1%
לא, מסיבה אחרת 18 4%
כדור הבדולח שלי בתיקון 119 25%

484 הצבעות עד כה
פרסום תגובה לסקר

הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

אין אופציה מתאימה עבורי 214837
לדעתי המדינה תמשיך להתקיים בעוד 50 שנים, לא יהיה שלום עם המדינות השכנות, (אלא לכל היותר מצב של הפסקת אש מתמשכת, כמו זו הקיימת כיום עם מצרים ומכונה אצלנו "שלום"), לא נהיה חלק מהאיחוד האירופאי, ויהיו שינויים מהותיים בצביון המדינה - אך לא בהכרח בכיוון של הפיכתה למדינה עם רוב לא יהודי במובן הקיים.

אני נוטה להניח כיום יותר מבעבר, שהסיכוי הטוב ביותר להבטחת עתידה של המדינה לטווח ארוך הוא באימוץ גירסה כלשהי של הרעיונות הכנעניים מלפני כמה עשרות שנים, וגיבוש לאום ישראלי שייתן מענה לא רק לבני הדת היהודית, אלא גם לחלק לא מבוטל מ"ערביי ישראל" שייטמעו בחלקם הגדול בזהות לאומית חדשה זו. במידה מסויימת, מדובר באוטופיה, שכן המגמות כיום הן יותר בכיוון של בידול מהאוכלוסייה הערבית (גם בשטחים וגם במדינת ישראל), אך לדעתי בידול זה, שאינו מספק פתרון למעמדם של "ערביי ישראל", ישאיר את המדינה במצב מתיחות מתמשכת הן פנימית והן חיצונית, שיאלץ בסופו של דבר את ההנהגה לשקול פתרונות של שילוב חלקי, שיבטיח מחד את הדומיננטיות היהודית בארץ, ומאידך יפחית בהרבה את המתיחות בין האוכלוסיות בארץ.

הגם שהדבר נראה כיום לא סביר כלל ועיקר, ייתכן שבמסגרת הגיבוש מחדש של הזהות הלאומית הישראלית, ניתן יהיה לכלול חלקים מהאוכלוסייה הפלסטינית, ועדיין לא להפוך את המדינה למדינה ערבית נוספת (זאת רק אחרי שתגובש הזהות החדשה בתחומי מדינת ישראל כיום). האמור אינו חל על חבל עזה, אוכלוסייתו גדולה וצפופה מדי מכדי לדבר על הטמעתה בזהות לאומית חדשה זו שלא ע"י דיכוי אלים וממושך.

הדברים כבר התרחשו בארץ יותר מפעם אחת, גם אם בעיקר בכח הזרוע - גיור האדומים של אלכסנדר ינאי, הטמיע אותם לחלוטין בעם היהודי, והטמעתם של המיעוטים הלא מוסלמיים בקרב האוכלוסייה הערבית (ידוע שתושבי דרום הר חברון - יטא, סמוע וכד' - הם במקור ממוצא יהודי, פחות ידוע שבצפון השומרון היה רוב שומרוני עד למאה ה-‏17, אולם השומרונים נעלמו כמעט לחלוטין כתוצאה מהטמעה - בין אם מרצון ובין אם כפוייה - באוכלוסייה הערבית בסביבה).

להערכתי, חתירה ליעד זה לא תביא לשלום עם המדינות השכנות, שכן תהיה כאן מגמה לנתק ככל האפשר את הקשר בין ערביי ישראל ובין הפלסטינים והעולם הערבי בכלל, כחלק בלתי נפרד משילובם המלא במדינת ישראל החדשה. הדבר ימשיך את מצב המתיחות עם עמי ערב השכנים, שחלק גדול מאוכלוסייתם מסרב להשלים עד היום עם קיומה של מדינת ישראל.

(עוד אופציה, היא הפוכה - היטמעות בצד הערבי, אך כיום אין להם דבר להציע לנו, כך שזה עוד פחות מציאותי).
אין אופציה מתאימה עבורי 214840
קודם כל, נדמה לי מפתיחת תשובתך שהאופציה המתאימה עבורך היא הפסימית (?) - 4.

לגבי היתר, אני פשוט מזועזע. אתה בעד תהליך כואב ובלתי אפשרי כמעט של מן הגדרת זהות חדשה זהה לכל תושבי ישראל (ללא עזה), כי זה מה שיבטיח את קיומנו, ובאותה נשימה ניתוק ומצב מתיחות עם השכנים? אז למה כל המאמץ? תנתק כבר עכשיו את כל ריכוזי האוכלוסיה הערביים הגדולים מהמדינה, וכך תשרוד כם זהות יהודית (כי "אין להם דבר להציע לנו", אז למה לטרוח?)

כל המטרה של יצירת מדינה בה החלק הערבי מרגיש שווה זכויות לזה היהודי היא ההתקרבות לשכנים, והפסקת ה"עם לבדד ישכון" שהביא אותנו למצב המתיחות והלוחמה הבלתי פוסק. וגם אז רצוי שהחלק הערבי המסיבי (זה שיושב היום ביו"ש ועזה ועוד אי אילו פליטים שחושבים שמגיע להם והם רוצים לחזור לכאן) לא יהיה חלק ממדינה זו, אלא יחיה תחת ישות פלסטינית, ששותפה לישראל בכלכלה ובאינטרסים רבים.
אין אופציה מתאימה עבורי 214849
באשר לאופציה "4", אני לא חושב שהיא קולעת לעמדתי, כיוון שהמודל עליו אני חושב אינו מודל המדינה הדו-לאומית הקלאסי אלא מודל היוצר הפרדה ברורה בין הישראלים והפלסטינים שמעבר לקו הירוק.

כדי להבהיר את עמדתי טוב יותר, אינני רואה במתיחות עם השכנים יעד שיש לשאוף אליו, אבל לדעתי זה יישאר כמו שהוא היום לעוד זמן רב, ייתכן שיהיו יחסים דיפלומטיים כמו עם מצרים, אבל לא יהיה שלום אמיתי בין העמים.

ניתוק ריכוזי האוכלוסיה הערביים ממדינת ישראל לא יביא שלום, ומצד שני יגרום לכך שהמדינה תישאר בגבולות מצומקים, שאינם בני הגנה (לא ניתן לאיים בנשק גרעיני על הפלסטינים או ערביי ישראל מסיבות ברורות), וחיזוק גדול למוטיבציה של זרמים קיצוניים באוכלוסייה הערבית להשמדת ישראל.
אחרי שלוש וחצי שנות מלחמה, לצפות שישות פלסטינית תתקיים לצד ישראל ביחסי שלום שאינם חותרים תחת קיומה של מדינת ישראל, (גם אם ניסוג לקו הירוק), זו ציפיה קצת יותר מדי אופטימית. ישות כזו תהיה מקור לעוינות מתמדת, וקשר הדם בין ערביי ישראל והפלסטינים יחזק את השאיפות האירידנטיות של ערביי ישראל, לחתור תחת קיום מדינת ישראל ולהביא לפלסטין הגדולה מהים ועד הירדן (ואולי עד גבול עיראק?). לדעתי, הדרך הטובה ביותר למנוע תרחיש זה, בהתחשב במלחמה וההקצנה האיסלאמית בצד הפלסטיני, היא להעביר לצידנו את ערביי ישראל ולהפריד בינם ובין הפלסטינים.
טרנספר אינו פתרון, שכן הוא ישאיר על גבולנו מאסה גדולה של אוכלוסיה עויינת, שתהווה מקור להמשך הסכסוך לשנים ארוכות.
המטרה של יצירת מדינה בה החלק הערבי מרגיש שווה זכויות לזה היהודי, היא קודם כל הבטחת עתידה של המדינה לטווח ארוך (ולא בהכרח התקרבות לשכנים). אם זה יגיע, סביר גם שבאיזשהו שלב ייאלצו גם השכנים להכיר בכך שמדינת ישראל היא עובדה מוגמרת ובלתי הפיכה על מפת המזרח התיכון - ורק אז נוכל להגיע לשלום אמת, למרות שהדבר ייקח עוד עשרות שנים.
אין אופציה מתאימה עבורי 214850
בעצם אני מניח שהתכוונת בשאלה לאופציה 5, שהרי אופציה 4 מדברת "ללא שינוי מהותי מהמצב כיום", ואופציה 5 היא "כן, אך לא כמדינה יהודית".
אין אופציה מתאימה עבורי 214867
כנראה שנדרשת משנינו הבהרה נוספת. אני מוכרח לציין שלא הבנתי לגמרי גם את תגובתך האחרונה, אז אנסה לפרקה לחלקים ולהשוותה למה שמופיע אצלי בכדור הבדולח.

קודם כל, אם לשפוט לפי המצב לפני 50 שנה והתהליכים שעברנו כמדינה מאז ועד היום, עולה הסטטיסטיקה היבשה הבאה:
הקמת מדינת ישראל לוותה בהכרזת מלחמה מיידית של כל הערביות השכנות, וכמה רחוקות יותר, וביצירת בעיית הפליטים הפלסטינית. סה"כ: 4 אויבות בגבול, אוייבת רחוקה יותר שטרחה לשלוח צבא (עירק) ובעיית פליטים. היום הבעיות הן רק עם שתיים בגבול, וגם שם יתרוננו ברור באופן שמשתק מראש מחשבות לחזית צפונית ממשית, ובעיית הפליטים בצורתה החדשה. כך שאפשר להגיד שכ 50% (אם לא יותר) מהסכסוך האזורי נפתר.

יתרה מזאת, הדלק מאחורי המלחמה הקרה שהפכה את סוריה ומצרים לשלוחות של ברה"מ ואותנו לאי האמריקני הבודד הסתיים, ובעולם הדי חד קוטבי של היום מדינה כמו סוריה, שלא עברה את המהפך של מצרים, נמצאת בנחיתות ברורה ותחת מכבש חזק מאוד לשינוי.

הרבה מאוד משינוי הגישה הערבית נבע גם משינוי בגישה הישראלית עם השנים: ממדיניותו הבדלנית של בן גוריון, שחילחלה דרך ממשיכי דרכו ותוכנית הלימודים שהטמיעה ערכים אלה ברבים מ"דור המדבר", עברנו לאנשים כמו רבין ושרון, שהיוו אופוזיציה לקו זה עוד בהיותם גנרלים, ואח"כ עם השתלבותם בפוליטיקה, ועד לתפנית, שהחלה בעצם ב 74.
שינוי קו זה, שמתבטא ביחס לשכנים בכל ממשלה בשנים האחרונות, די מבטיח, לדעתי, שבעוד 50 שנה ייגמרו הסכסוכים, או יישאר אחד פתוח לכל היותר (ייתכן וזהו הסכסוך הפלסטיני, שהינו המסובך ביותר לפיתרון כרגע).

כשאני מדבר על ישות פלסטינית ש"לא תיספר" תחת השלטון הישראלי, אני בהחלט לא מדבר על ניתוק. אני מדבר על צורת שלטון עצמי, שיש לו מאפיינים של מדינה, אם כי לא מושלמים: אין לו ברירה אלא לחיות בשיתוף פעולה הדוק עם שכנתו הגדולה והחזקה, שהיא גם המעסיק הגדול של תושביו והשוק הגדול ביותר שלו, אך הוא מנהל פנימית את שלטונו. זוהי שיטה של דו קיום, שכשהיא באה ביחד עם ביטול האפליה הקיימת כלפי ערביי ישראל, מבטיחה קירוב לבבות. כבר היינו בדרך למצב כזה, עד שה"יבוא" שביצע הסכם אוסלו להנהגת אש"ף הרצחנית קבר את התהליך בעודו באיבו. קשה לחזור לשם, אבל אפשרי (אני מאמין שזה הסיכוי היחיד, ועדיין זה שביצועו *פשוט* יחסית לכל האלטרנטיבות).
אני לא שותף לדעתך ששאיפתם של ערביי ישראל היא להקים מדינה פלסטינית גדולה תחת מדינת ישראל. גם אם היו חלומות כאלה בעבר הרחוק, וגם אם פופוליסט מוסלמי קיצוני מרשה לעצמו להשמיע רעיונות כאלה שמוצאים דרכם לעיתונות פרובוקטיבית, המבחן האמיתי של האינטרס של ערביי ישראל הוא כשמדברים איתם על חילופי שטחים. כל תושב יזעק בחירוף נפש נגד שיוכו למדינה הפלסטינית, כי הם מבינים היטב איפה טוב להם יותר. זה לא אומר שאנחנו והם צריכים להסתפק במרמור השקט הזה, ולהזכיר להם תמיד שהאלטרנטיבה גרועה יותר, ואז להיות מופתעים וכואבים במהומות כמו אלו של אוקטובר 2000. צריכים לשאוף לחסל את ההבדלים הקימים היום בזכויות ובחובות של כל האוכלוסיה הקיימת היום בתחומי הקו הירוק. זו המשמעות של דו לאומיות, ולא סיפוח מעל 3 מיליון ערביי השטחים. בדוק סטטיסטית ששיפור ברמת החיים וההשכלה מוריד דרסטית את שיעור הילודה בקרב אוכלוסיה זו, ולכן ניתן להניח שהיחס בין האוכלוסיות יישמר במצב של השוואת תנאים.

טרנספר אינו פתרון גם מאחר ואינו ישים בינלאומית, וגם מהסיבה שציינת - השארת אוכלוסיה עויינת ומדינות עוינות שהפליטים הגרו לתוכם מסביבנו. מסיבה זו ממש הופך הפתרון שלך לבעייתי מאוד: אתה בעצם מנסה ליצור הזדהות עם המדינה בקרב ערביי ישראל, כשאינך פועל להשכנת שלום מסביב. זה קשה ליישום, ולא מה שמבטיח את עתיד המדינה לגמרי (מאחר והאיום כלפי המדינה הוא פנימי וחיצוני כאחד, והם די שלובים זה בזה).

מקווה שהבהרתי טוב יותר את הצד שלי, ומתוך כך את הבעיות שאני רואה בחזונך.
חג עצמאות שמח!
אין אופציה מתאימה עבורי 214994
עניין אחד אני רוצה להבהיר, שכן הוא בסיסי בהשקפתי.
להערכתי, הפעילות להזדהות ערביי ישראל עם המדינה, תיתקל בהתנגדות קשה של הצד הפלסטיני הן בשטחים והן במדינות השכנות, שכן אם זה יצליח, יהיה בכך משום קץ החלום של פלסטין הגדולה כפי שרוצים לא מעטים בקרב הפלסטינים. לפיכך לדעתי, צעדים אלו לא יביאו בטווח הקצר לשלום באזור. שלום שניתן להשיג בטווח הקצר, הוא בעיקרו שלום של ויתורים ונסיגות, ואני סקפטי גם לגבי מידת עומקו (האם מצב של מלחמה קרה כמו בין ישראל ומצרים?), עד כמה הוא יחזיק מעמד, ועד כמה הוא ימנע נטיות אירידנטיות של ערביי ישראל.

עוד הערה, הסכסוך האזורי לא נפתר כליל בחתימת הסכמי השלום. הגל האיסלאמי הבא לידי ביטוי בפיגועי אל קאעידה ודומיו בעיראק, יישאר בסביבה עוד שנים רבות, ומהווה איום חמור על מדינת ישראל, גם אם רשמית תהיה המדינה ביחסי שלום עם כל המדינות השכנות.
ידיעה שלא שמתי לב אליה קודם 215000
ב"הארץ" מאתמול:

לראשונה היום בקהיר: כנס הליגה הערבית על ערביי ישראל
מטרת הכנס היא "לחדור את הבידוד" בין ערביי ישראל לעולם הערבי, כפי שאמר מקור בליגה הערבית לעיתון המצרי "אל-גומהוריה".
הכתבה המלאה בקישור. מעניין שלדעתם של נציגי הליגה, יש נתק בין ערביי ישראל ובין העולם הערבי, ואילו לדעתי יש יותר נתק בין ערביי ישראל והאוכלוסייה היהודית בישראל..
עם לבדד ישכון 215090
כדור הבדולח שלי נמצא בתיקון, אבל 214880
האופציה החסרה: מדינת ישראל תתקיים תחת שלטון חייזרים, או שתועבר מכדור הארץ (דבר שיפתור את הבעיה הפלשתינית).
כדור הבדולח שלי נמצא בתיקון, אבל 217025
פיקוד החלל מודיע: לא תהיה שום פלישה של חיזרים
כבר גמרנו איתם במלחמת ששת המילישניות
כדור הבדולח שלי נמצא בתיקון, אבל 217095
נכון. לא תהיה שום פלישה של חייזרים.
כולם כבר כאן.
מאז מלחמת מילישניית הכיפורים.
כדור הבדולח שלי נמצא בתיקון, אבל 217557
האם הם גם אחראים למלחמת 40 הננומטר בלבנון
כדור הבדולח שלי נמצא בתיקון, אבל 218269
לא יודע, אבל הם כנראה שתלו את הננס הבלתי מוגבל בגודלו בראשות הממשלה.
יש להם גם חווה לשידרוג כבשים חייזריות בדרום.
214914
אני כנראה (?) היחידה באייל שיש לה כדור בדולח אמיתי, והוא אפילו לא בתיקון. ובכל זאת, בהיתי בשאלה של הסקר דקות ארוכות ולא ידעתי מה להחליט.

ההיגיון שלי אומר שהמצב לא ישתנה בעוד חמישים שנה, כי אנחנו תקועים, וייקח לנו הרבה הרבה זמן להשתחרר מדפוסי מחשבה ישנים ולשנות את המצב (בצורה כלשהיא).

האינטואיציה שלי אומרת שעוד חמישים שנה במצב סכסוך עם השכנים יחד עם קרעים מבית - הם איום גדול מאוד על קיומה של מדינת ישראל.

בסופו של דבר הצבעתי לאינטואיציה. עוד חמישים שנה לא נהיה פה. זה קצת רדיקלי, אבל יותר מכל מביע את הדאגה שלי לבעיות המהותיות של המדינה.
אבל ניסית ? 214930
ניסית לראות את העתיד בעזרת כדור הבדולח?
או שהכדור לשימושים אחרים או אולי בעל סטיית תקן גדולה מדי?
אבל ניסית ? 214935
לא הצלחתי להחליט אם אתה מביע עניין רציני בכדורי בדולח, או שאתה סרקסטי.
בכל מקרה:
1. אני לא חושבת שאפשר לראות את העתיד בכדור בדולח. יש אנשים שחושבים ככה. אני לא נמנית עליהם.
2. לא, לא ניסיתי לראות את העתיד בכדור הבדולח. ראה סעיף 1 לעיל.
3. יש לכדור בדולח שימושים אחרים. למשל, הוא יכול להיות קישוט נאה מאוד לחדר המגורים. או, הוא יכול להרשים את כל השכנים והמבקרים שלי ("וואו! כמו מגדת עתידות צוענייה מהסרטים!" או "וזה באמת עולה חמש מאות יורו?! מה את אומרת!"). חוץ מזה יש את העניין הפעוט שכדורי בדולח הם אמצעי לכניסה לטראנס דתי.
4. אולי זאת אשמתי כי אני כל הזמן מתבדחת בנושא, אבל בכל זאת הייתי שמחה אם היית מתייחס יותר לדעות שהבעתי באשר לעתיד מדינת ישראל (שזהו נושא הדיון כאן) ופחות למומחיותי (או חוסר מומחיותי) בכדורי בדולח.
אבל ניסית ? 214941
בקשר לתגובתי הקודמת הייתי גם בעל עניין אמיתי וגם סרקסטי, עניין ראיית העתיד הוא עניין כאוטי ואם מישהו מביא הוכחות שיש דרך לראיית העתיד הנגזרות הן עצומות

בקשר לדעתך, לי נראה שאנחנו מסובכים, העוינות לא תשתנה ממש אבל אמצעים טכנולוגיים יצרו שתי חברות דמוקרטיות - מדינה יהודית בנפרד וערבית בנפרד, על אותו השטח

בראיון של רזי ברקאי עם אחראי על הברחות הוא סיפר שפעם הבריחו סמים בתוך כדורי בדולח, בתקוה שלבודקים בנתב"ג לא יהיה לב לנפץ כדור כזה, כך שאם זה באמת עולה חמש מאות יורו הם השקיעו בהברחה !
אבל ניסית ? 214968
מחיר כדור בדולח תלוי בגודל ובאיכות הליטוש.
מחיר כדור "קלאסי" עשוי בדולח אמיתי בקוטר של כ-‏20 ס"מ ובליטוש מאיכות סבירה עד טובה אכן עולה כמה מאות יורו. שלי עלה 499 יורו טבין ותקילין לפני כשלוש שנים בגרמניה ואני זוכרת שהיו בחנות גם פריטים הרבה יותר יקרים.
יש כדורים יותר קטנים או בליטוש לא מושלם (כזה שלא מאפשר "ראייה טראנסית") או עשויים מחומרים אחרים (למשל זכוכית מלוטשת או אבן אובסידיאן) - והם עולים פחות. יש לי גם אחד קטן שקניתי בחיפה במשהו כמו 300 ש"ח. מלוטש דווקא יופי. אני לא יודעת ממה הוא עשוי, וגם המוכרים בחנות לא ידעו, אבל אני מניחה שזכוכית.

אבל איך מכניסים את הסמים לתוך הכדור.. הוא הרי סגור ולא חלול? או אולי הם השתמשו במשהו כן חלול לצורך העניין...
מהי "ראייה טראנסית"? 214970
מהי "ראייה טראנסית"? 214977
התבוננות ממוקדת במשטח (למשל כדור בדולח, אבל אפשר גם עם קערת מים או קערית דיו, או זכוכית צבועה שחור במסגרת ראי) עד שנכנסים למצב טראנס. ואז "רואים דברים". זה המקור של כל חזיונות העתידות של אלו שרואים דברים בכדור בדולח. בעצם אתה לא רואה את זה ב*כדור*, אלא בראש.
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 214979
עד כמה, אם בכלל, יש בראייה הטראנסית הזו דמיון להתבוננות בתמונה תלת מימדית?

(זו הקונוטציה שעלתה לשמע התיאור).
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 214983
ב"תמונה תלת-ממדית" אתה מתכוון למשהו מהסוג הזה?

(לי לא היתה כזו אסוציאציה מהתיאור של כרמית).
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 214995
(הערה לעצמי: לערוך בעתיד סקר על השאלה, כמה אנשים באמת רואים משהו בתמונות הללו. אני לא רואה שם כלום.)
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 214999
גם אני לא. וזה מצער אותי כל פעם מחדש משום מה...
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 216032
גם אני לא, ותמיד עניין אותי לדעת אם (רוב) האנשים שטוענים שהם רואים שם משהו, באמת רואים שם משהו, או סתם עושים את עצמם.
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 216048
הנה מבחן משכנע: לכי ל-

שימי שם איזו מילה, והראי את התוצאה למישהו שטוען שהוא רואה. את כנראה לא תראי שם כלום, אבל אם ההוא יצליח לראות את המילה הסודית, אולי תשתכנעי שזה נכון.
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 216113
זה לא עשוי באיכות טובה. בקושי אני מצליח לקרוא מה שהקלדתי שם.
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 216126
אני דווקא מצליח. ניסית גם Parallel וגם Cross-eyed?
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 216142
כן. Parallel קצת יותר טוב, אבל עדיין פחות ברור מאשר ההיא עם העדשים למשל.
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 216179
אין לי מושג על מה אתם מדברים, אבל אם זה קשור לראיה עדיף עדשות על עדשים.
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 216190
הכוונה למה שרואים בלינק מ תגובה 215545 - זאת, אגב, דוגמא יפה מאד, כי כל אחד רואה שם עדשים, אבל כמה מהם תלויים באויר?
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 216267
הצילו- מה בדיוק אני אמורה לראות בדוגמא עם העדשים?
אחרי נסיונות חוזרים ונשנים עם כל הלינקים שהובאו כאן, אני יכולה להכריז באופן חד- משמעי שמשהו (כנראה) דפוק אצלי.
תדחיקי, זה מה שאני עושה 216269
זה לא שמשהו דפוק אצלך (טוב, אצלנו), זה דפוק אצלם!
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 216325
בהסתכלות נכונה חלק מהעדשים שם אינם מונחים על המשטח יחד עם האחרים אלא מרחפים באויר. הטכניקה שצריך ללמוד היא לא למקד את העין על התמונה אלא באינסוף.
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 216337
התאוריה ידועה ומוכרת. לי אישית היא ממש לא עוזרת. אני מתחיל לקבל את הרושם שההסברים עבור כאלה שלא רואים בדברים האלה כלום (no matter what) משולים לניסיון להגיד לעיוור צבעים, שוב ושוב - "הנה פה כתוב המספר 14 ע"י נקודות בצבע בורדו. אם אתה לא רואה, נסה להדליק את האור או לעבור לחדר בו יש מנורת פלורסנט ואז בטח תראה".
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 216364
לקח לי די הרבה זמן להשתלט על הטכניקה, אבל אחרי שזה מצליח חויית ה''אהההה'' מצדיקה את המאמץ.

אבל אם לא בא לך, יש לך פטור.
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 216368
אתה מדבר על יחסי מין?
העין עקומה. 216556
גם אני לא.
השבח לשכ"ג: עכשיו (אחרי <215116> אני יכול לומר בגאווה "אני לא רואה, אבל כנראה יש לי ראייה לא-סימטרית".
אני ראיתי פעם פעמיים 217035
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 215012
פעם גם אני לא הצלחתי בשום אופן לראות שום דבר בתמונות האלו. (נדמה לי שקוראים לזה סטריאוגרמה, או משהו כזה) מהרגע שהצלחתי בפעם הראשונה זה הפך לקל מאין כמוהו. לוקח לי פחות מ10 שניות לראות את התמונה. (היתה לי פעם תוכנה שיצרה כאלו)
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 215018
הטריק שלי: לשים אצבע מול המסך, להתרכז בה, ולשחק קצת עם המרחק. זה נהיה קל אחרי שמצליחים פעם אחת.
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 215021
לי שיטת האצבע לא עזרה אף פעם. ניסיתי אותה הרבה לפני שניסיתי המון שיטות אחרות. השיטה האחרונה ערבה פזילה, הטחת הראש במסך שוב ושוב (תוך כדי מלמול ''שמע ישראל'' וקפיצה על רגל שמאל), אך גם זה לא הניב תוצאות מלבד כאבי ראש, בעיות זיכרון והתקרבות קלה לאלוהי ישראל.

תמונה תלת מימדית עדיין לא ראיתי, אבל אני עדיין אופטימי.
אופטימיות זה חשוב 215025
אני ממש מופתע, לא חשבתי שזה כל-כך קשה. השאלה אם אתה מאמין שבאמת יש שם משהו, או שאתה סבור שזו קנוניה בינלאומית נבזית.
קנוניה בינלאומית? מה אני פרנואיד? 215027
לא להגזים - עדיין יש לי אמון מינימלי בבני אדם. אין ספק שמדובר בקנוניה של חיזרים.
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 218841
כן, צריך לפזול בערך 10 דקות בשביל לראות משהו. איתרע מזלי לעבוד עם מישהו שמכר תמונות כאלה ברחוב לפרנסתו, ובכל פעם היה צריך להתמודד עם קונים פוטנציאליים שעמדו שם חצי שעה וניסו לראות משהו.

מעניין אותי אם הם באמת תלו את סוגי הכיעור החדשים האלה על הקיר אחר כך.
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 218842
ועל זה נאמר: הניק מסיפור אחר :-)
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 215042
נראה לי שהשיטה הבדוקה היא פשוט לצאת מפוקוס עם העיניים, וכל הטריקים של האצבעות וכדומה מיועדים למי שעדיין לא יודע איך עושים את זה בכוחות עצמו, או לא מבין שזה מה שצריך לעשות (וכשאני זוכר את כל השעות שבזבזתי על התמונות האלה, זה לא משהו שקל להבין).

השיטה שלי היא פשוט לצאת מפוקוס, ואז התמונה מתפצלת, כמו שכל דבר מתפצל כשאתה מסתכל לכיוונו אבל לא בפוקוס עליו, אלא שהתמונה הזו באיזה שהוא שלב מתפצלת כל כך עד שהיא "מתחברת שוב" (כי הרי היא חוזרת על עצמה) ואז אתה מסוגל לראות. רק שהשלב של ה"מסוגל לראות" הוא הבעייתי, כי לפחות בשבילי זה אף פעם לא קופץ החוצה, וצריך לעקוב אחרי כל קו שנראה שקוע.

למי שרוצה לצאת מפוקוס ולא הבין למה אני מתכוון: שימו אצבע מול העיניים, ותסתכלו על המסך, לא על האצבע. האצבע התפצלה? יפה, עכשיו אתה מבינים מה זה לצאת מפוקוס. נסו לעשות את זה גם כשאתם מסתכלים על האצבע. עכשיו תעשו את זה על תמונה שכזו.

(יש לי הרגשה שגם אף אחד לא הבין כלום, וגם יצאתי מתנשא. סליחה.)
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 215110
יש שם ריבוע נוטה על צידו, לא?

(דובי, שכיום גם רואה דברים כאלו איפה שהם לא אמורים להיות. מאוד מציק כשמנסים לקרוא עיתון)
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 215116
כמו האחרים שענו לך, אחרי שפעם אחד מצליחים זה קל. השיטה שלי: אני מקרב את הפנים לתמונה עד שהיא מטושטשת לחלוטין (זה בטח מעביר את העיניים שלי לפוקוס באינסוף, מאחר והן נואשות מהנסיון להתמקד) ואז להתרחק לאט, עד שתמונה תלת-מימדית קופצת ללא שום מאמץ. תבנית ביצים עם איזה מרובע משונה, למשל. לפעמים אפשר בדרך זאת גם לחזות את העתיד, אבל נעזוב את זה (It is murder).

אם אתה סובל מראיה לא סימטרית ("עין חלשה" או איך שזה נקרא), אני חושב שלא תצליח לראות כלום.
זה יכול לעזור לך: 215545
תחזיק את העכבר האופטי ליד עיניך, כך שהאור האדום משתקף במסך.
התמקד באור האדום ותוך שניות מספר משהו יקרה.
האמת שהתמונה לא כל כך טובה.
ואם לא עובד לך עם עכבר תנסה עם פנס.
!I can see! I can see 216432
(ומי, לעזאזל, שם לי את משקפי השמש האלה על הפרצוף?)

זהו. כנראה שגם אותי חטפו החייזרים. השיטה עם הפנס לא עובדת אצלי בינתיים, אבל זו של השכ"ג (קירוב העיניים למסך) דוקא כן. תודה לכל מי שטרח.

את דוגמאת ה- ASCII אני מוצא מפליאה במיוחד, דוקא בשל פשטותה. ולנטינו ולנטינו, מי היה מאמין?
!I can see! I can see 216434
בוחן פתע: כמה שורות יש בשכבה התחתונה בדוגמת ה ASCII ?
!I can see! I can see 216437
ארבע, לא?
כנראה שפיספסתי את הפואנטה של הבוחן, אבל לא התעצלתי והקפדתי לרמות. כמקובל.
!I can see! I can see 216444
אכן, ארבע. אין פואנטה.
!I can see! I can see 318786
אנשים!
אני חייב עזרה
תגידו לי מה אתם רואים בתמונה הזאת!
פליזזזזז
!I can see! I can see 318792
זה נראה כמו גדי או סייח קטן. בהצלחה.
!I can see! I can see 318926
אני הייתי הולך על כלב, אבל גם גדי יכול להיות. לא נראה לי שסייח, כי הזנב קצר מדי.
!I can see! I can see 318928
הרגליים עבות מדי בשביל כלב, ונראה שיש להן פרסות.
!I can see! I can see 318929
שטיח מכוער.
!I can see! I can see 318933
שטיח מתאים לגן ילדים איראני.
!I can see! I can see 318934
מה שמזכיר לי: לא מזמן גיליתי שאפשר לראות את המקלדת של המחשב בתור סטריאוגרמה. נסו ותהנו!
!I can see! I can see 318954
ואז... המקלדת תראה לנו כאילו היא חפץ תלת-מימדי?
!I can see! I can see 318955
המקלדת היא כמובן תלת-מימדית בכל מקרה, אבל מה שניסיתי להגיד זה שאם מסתכלים עליה "נכון" (ממרחק 50 ס"מ בערך, בזוית של 45 מעלות), אז מתרחש הקסם של הסטריאוגרמה - המקשים נראים כאילו שהם עמוקים יותר, ועל כל אחד מודפסים שני סימנים, זה על גבי זה.
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 215041
כן, וכמובן, הייתי צריך לכתוב "אסוציאציה" ולא "קונוטציה".

אגב, מה יש בתמונה הזו? לי זה נראה בעיקר כמו מעויינים על רקע פסים אופקיים. זה לא משהו נוסח דגל ישראל, נכון?
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 215217
מה ששכ"ג אמר: תבנית-ביצים במבט מלמעלה, ויש ריבוע (מסובב כך שקדקוד שלו מצביע למטה) "חתוך" מהתבנית דרכו רואים את הרצפה שמתחת לה.
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 215220
סליחה - תיקון: הריבוע מרחף מעל התבנית, לא גזור ממנה. זה ההבדל בין מה שרואים כשעושים זאת כמו שצריך (ממקדים את המבט מעבר למסך) לעומת מה שיוצא כשממקדים את המבט לפני המסך (בשיטת האצבע).
השאלה הזו רצינית, גם אם נשמע כאילו לא 214991
אני לא בטוחה למה אתה מתכוון בתמונה תלת-מימדית.

לפעמים רואים צבעים מתחלפים בצורות שונות, לפעמים שומעים קולות. לפעמים זה יותר מורכב ומפורט ורואים אנשים, נופים, אירועים והתרחשויות (כמו לראות סרט שאתה משתתף בו). זה משתנה מאדם לאדם ומטראנס לטראנס.

בכל מקרה זה כיף לא נורמלי, גם כשהמראות קשים ומעמתים אותך עם עצמך. ויותר בטוח מלקחת פטריית הזיה, נראה לי...
מהי "ראייה טראנסית"? 214980
אה. לי זה קורה עם מסך-המחשב.

כתבת: "זה המקור של כל חזיונות העתידות של אלו שרואים דברים בכדור בדולח", אבל ציינת גם שאת אינך סבורה שאפשר לראות שם עתידות. אני עדיין לא בטוח שהבנתי מה "טראנסי" בזה, מעבר לסתם לדמיין או לחלום בהקיץ. בעצם, מה שאני סקרן להבין זה מה הניע אותך להוציא 500 יורו על כדור בדולח - קישוט יפה, או יותר מזה?
מהי "ראייה טראנסית"? 214986
לא לחינם כשנשאלתי מה השימושים של הכדור - קודם אמרתי שהוא קישוט ומקור לרושם על מבקרים, ורק אחר כך שהוא מכשיר טראנס. בשביל הטראנס מספיק לי לקנות מסגרת תמונה פושטית בעשרים שקל ולצבוע את הזכוכית שלה בצבע שחור או למלא קערת זכוכית כהה מהמטבח במים. הכדור היקר באמת נרכש בעיקר בשביל הדאווין ובשביל היופי.

ההבדל כמעט היחיד בין חלימה בהקיץ לבין טראנס הוא דרגת העומק. גם של החוויות, גם של כמה אתה ''נכנס לעניין''. אם אני חולמת בהקיץ ופתאום יהיה רעש פתאומי, אני מיד אחזור למציאות. אם אני בטראנס, יצטרכו קצת יותר מזה כדי להעיר אותי. בחלימה בהקיץ בדרך כלל חולמים על דברים מן החיים היומיומיים ש לנו. בטראנס רואים דברים אחרים.

יצא לי לקרוא בכמה מקומות משהו על כך שהגלים של המוח משתנים בין דרגות ערות שונות (ערות מלאה, חלימה בהקיץ, חלימה, טראנס) - אבל אני ממש לא מבינה בדברים האלו, ואני לא יודעת אם זה לא סתם קשקושים פסאודו-מדעיים.

זה לא כל כך דומה ללדמיין, כי כשאתה מדמיין, אתה בוחר מה לדמיין, ואילו בטראנס באיזשהו שלב אתה כבר לא שולט באופן מודע על מה שאתה רואה או מה שהמוח שלך משדר לך בעצם. זו כל המטרה של העניין, אחרת למה לטרוח.

ולא, אינני סבורה שאפשר לראות עתידות במצב טראנס. התכוונתי לומר שיש אנשים שחושבים שהחזיונות שלהם, או מה שהם רואים במהלך הטראנס, לעיתים מגלה להם את העתיד. אני חושבת שהם טועים.
מהי "ראייה טראנסית"? 214989
תודה.

(ככל הידוע לי, יש בהחלט הבדלים באופי הפעילות החשמלית במוח במצבי ערות שונים. אינני יודע אם יש מצב מוכר המכונה ''טראנס'').
מהי "ראייה טראנסית"? 215114
יש מצב שמתאים למדיטציה עמוקה - אם זה טראנס או לא אני לא יודע.
מהי "ראייה טראנסית"? 215119
וכל אחד יכול לעשות את זה? זאת אומרת, אם אני עכשיו מתחיל לבהות לי בקערת מים - אני אתחיל לראות חזיונות כמו כל הנביאים ואלו שטוענים לראות את העתיד?
נשמע מעניין לאללה.
מהי "ראייה טראנסית"? 215124
עקרונית, כן. אבל זה לא כל כך פשוט.

קודם כל זה לוקח זמן. בפעמים הראשונות מדובר על התבוננות ממוקדת (מבלי להסתכל לצדדים או להתפתחות להסתכל על נקודה אחרת) - של במשך כרבע שעה עד חצי שעה. זה קשה. והעיניים כואבות. והראש כואב אחר כך שחבל על הזמן. לפחות בהתחלה צריך משמעת עצמית ורצון אמיתי להגיע לשם. אחרת זה סתם מייאש ומעצבן.

(כמו שאמרו כאן, זה כן יכול להתרחש ספונטנית, למשל אם בוהים במסך מחשב, או אפילו במהלך פעילות מונוטונית כלשהי - אבל זה לא קורה אצל כולם, ובכל מקרה לא מגיעים בצורה ספונטנית לדרגת עומק של "חזיונות").

ואז יש את השאלה של מי רואה מה - וזו שאלה תלוית תרבות.
שמאנים בדרום אמריקה שלוקחים פטריית הזייה שאותם הם חושבים ל"אלוהים" רואים חזיונות מאוד ספציפיים לתרבות של השבט שלהם, ויש לינקים קולקטיביים בין כל החזיונות של כל השמאנים לאורך הדורות. ההזייה מושפעת מהציפיות שלהם, מהאמונות שלהם ומהתרבות שלהם.

מטיילים מערביים שמגיעים לדרום אמריקה ולוקחים בדיוק את אותה הפטריה לא יראו את מה שרואה השמאן. לפעמים יהיו להם חוויות עמוקות "רוחניות" ולפעמים זה יהיה סתם טריפ רע שיבלבל אותם ויפחיד אותם. בכל מקרה הם לא יהיו חלק מההזיה הקולקטיבית של "הפטריה המקורית".

על דרך ההשוואה, התבוננות בכדור בדולח (או בכל שיטת scrying אחרת) היא ההזייה הקולקטיבית של "השמאנים המערביים". מי שקיבל הכשרה מסוימת (בפולקלור, בדת, במאגיה, וכדומה) - בדרך כלל יזכה גם (אבל לא רק) לחזיונות שיכולים להיראות "נבואיים" או "דתיים". מי שבוהה בלי זה, בדרך כלל יזכה לחזיונות שמעמתים אותו עם עצמו, הפחדים שלו, האישיות שלו, הבעיות שלו...

כמובן שזה לא מדע מדויק. אבל ככה זה מניסיוני.
מהי "ראייה טראנסית"? 215143
לאחר הסתכלות לאורך זמן במשטח חצץ אני רואה גלים כאילו משטח החצץ הוא שלולית- נראה לי שזה חיזיון ראשוני דומה למה שתארת
מהי "ראייה טראנסית"? 217037
אחד הדברים שקורים לי - לאחר - התבוננות מאומצת - היא שאני רואה בבירור גופיפי אור קטנים נעים במהירות לכל הכיוונים (משהו בסגנון של תנועה בראונית). האם למישהו יש הסבר מדעי לדבר כזה?
מהי "ראייה טראנסית"? 217038
הסבר לא, אבל קורה גם לי. מוחשיים באופן מטריד ממש.
מהי "ראייה טראנסית"? 217075
מישהו פעם אמר לי שמדובר ב''באג'' בתפיסת הראיה שלנו ע''י המח, אבל ניסיתי עכשיו למצוא מידע על זה ברשת ולא הצלחתי...
בתור פלורליסט ואדם שנהנה מהרנדומליות המטורפת בקיום האנושי אני נהנה להאמין שיש בזה משהו מעבר, למרות שכל פעם שאני מנסה לדמיין מה, אני מגיע למשו אחר לחלוטין (איזשהו אפקט של ראיה כמו דרך מיקרוסקופ כך שאני בעצם רואה תנועה מיקרוסקופית על הרשתית שלי או אנרגיה קוסמית או ''זכרון'' תמונה קודמת שראיתי וכ''ו).
רואה כוכבים? 217200
יש כמה תופעות שדומות למה שתארת. קודם כל , כשמסתכלים במשהו אחיד אפשר לראות נקודות שמטיילות מולך. פה מדובר על כלי דם קטנים שמטילים צללים והתאבכויות על הרשתית.
אחרי מכה חזקה בראש גם אפשר לראות ניצנוצים, אני חושב שזה קשור ללחץ חזק על הרישתית, משהו כמו תופעת ה "PHOSPHENE" .
מהי "ראייה טראנסית"? 218181
יצא לי לפני כמה חודשים להיות נוכח בדיונים שהתקיימו אחת לשבוע והיו משעממים להחריד. כולם ישבו במין חִ' כזאת בחדר בלי תמונות, מסוייד לבן, ובחיריק שלה ישב מישהו שהוכיח נכונות ויכולת לדבר במשך כשעה-שעתיים על נושא אקראי, פעוט ומשעמם כלשהו שתמיד כולם כבר הכירו (אגב, הוא איש מבריק ורב זכויות ומוניטין, אלא שכל משפט שלו אורך כחמש דקות, ולא בגלל שהוא מדבר לאט). בפעם השניה איתרע מזלי, וישבתי באחת מהרגלים של הח', ומולי, מעל הראשים של האנשים, בגובה של כשני מטר, היה תקוע בקיר מסמר קטן. לא היה נעים לי להרדם, אז בהיתי במסמר בלי להזיז את המבט וכמעט בלי לעפעף, ואחרי כמה דקות כבר לא שמעתי כלום, לא חשבתי על כלום, ולא ראיתי כלום, גם לא את המסמר - אבל לא נרדמתי. בפעמים הבאות שיכללתי את המתודה: ישבתי זקוף מאוד בדיוק מול המסמר, כפות רגלים צמודות וברכיים בתשעים מעלות, וכפות ידיים על הברכיים, והצלחתי להחזיק ככה כמעט עשר דקות בכל פעם. זאת באמת הייתה הרגשה די מוזרה, ולמרות שהייתי מודע כל הזמן, רוב המחשבה שלי התרכזה בראיה גם כשכבר לא הבחנתי במסמר או בקו בין התקרה לקיר. בכל אופן רצף הניסויים נגמר כשהבנתי שבעצם כדאי לאחר לדיונים בחמש דקות ואז אין מקום וצריך לשבת כמו שוער בדלת של החדר, ואפשר להרחיק לאט לאט את הכסא, ולברוח.
מהי "ראייה טראנסית"? 218193
הסיטואציה נשמעת מוזרה קצת. היית חייב ללכת לשמוע כל שבוע מישהו שמדבר במשפטים מסובכים על משהו פעוט ומשעמם שאתה כבר מכיר? אם יכולת לאחר ולברוח, למה פשוט לא הפסקת לבוא? (סתם, מסקרנות...)
218518
כי זה היה בבערך עבודה שלי, והוא הבערך בוס שלי.
אה. :-) 218521
כל עוד בערך משלמים לך, אני מניח שזה בערך בסדר.
218557
ואתה מאלה שכורעים בערך בפני הבוס שלהם?
משנתו של הדון האיילי 218271
על דרך ההשוואה, התבוננות במלבנים כחלחלים היא ההזייה הקולקטיבית של ''השמאנים האייל-צפוניים''. מי שקיבל הכשרה מסוימת או חיבור לאינטרנט בדרך כלל יזכה גם לתובנות שיכולות להיראות ''אייליות''. מי שקיבל חיבור לאינטרנט אך לא את אותה הכשרה מסוימת, יראה רק הזיות.

כמובן שזה לא מדע מדויק. אבל ככה זה מנסיוני.
מהי "ראייה טראנסית"? 215806
זה מזכיר קצת את התיאור של הראי של גלדריאל בשר הטבעות: הוא מראה דברים שקרו, דברים שקורים ודברים שיקרו, אבל אף פעם אי אפשר לדעת בוודאות...
אבל ניסית ? 215088
לא ממש הבנתי גם אני איך הם הכניסו את הסמים לכדור- כנראה בתהליך היצור שלו
אני מקווה שאת טועה 214939
ואני אפילו מאמין שכך. הנטייה לראות שחורות במדינה שלנו היא לא דבר חדש. היא חוזרת כל עשור, בערך. אז הייתה תקופה קצרה, במשך הסכמי אוסלו, של הפסקה (כלומר, לכל מי שלא חשב שאוסלו היה טעות היסטורית שתביא לחורבן ישראל). אבל צריך די הרבה בשביל לפרק מדינה. יותר ממתחים דתיים או לאומיים בה, ויותר ממלחמת גרילה. וגם יותר מתחזיות דמוגרפיות פסימיות. ולראייה, ישנן עוד מדינות שמתמודדות עם סיטואציות דומות לזו, אבל אף אחד לא חושב שם שהם יביאו לסופה של המדינה.

כל זאת, כמובן לא אומר שהמצב אינו רע ושלא צריך לשנותו.

אני, אגב, הצבעתי לאופציה האחרונה. למרות שהייתי מעדיף אם היא הייתה ''אינני שוטה או לץ''.
איפה האימפריה? 215001
בעוד 50 שנה מדינת ישראל תכלול את עבר הירדן ,סיני והגליל העליון עד הליטאני. מה שלא ברור לי זה אם האוכלוסיה הערבית ש"תפונה" מהשטח שבשליטתנו היום תשאר בעבר הירדן וסיני או שהם יגורשו גם משם.
איפה האימפריה?לעד 215177
המדינה תהיה קיימת לעולמי עד ותהיה אור לכל העמים
Jüdisches Riech von Tausend Jahren 215179
מה פירוש Riech? 215270
השלום מותנה בדמוקרטיזציה של הפלשתינאים וכל מדינות ערב 215085
אני בעד האופציה השלישית כלומר"בעוד יובל שנים ישראל תתקיים כמדינה עצמאית, החיה בשלום עם שכנותיה בתנאי ששכנותיה תהפוכנה למדינות דמוקרטיות,
בנושא שינוי המשטר במדינות ערב אני יותר מאופטימי וזאת הודות למה שהתחולל בגוש הקומוניסטי.מעניין שאיש מן ה"מומחים"כולל ארגוני הביון המערביים לא צפה את התפוררות בריה"מ ואת קריסתה של חומת ברלין.
בטוחני שבמהלך 50 השנים הבאות נזכה למהפכים דומים גם במדינות ערב.ורק אז כשהפלשתינאים יוכלו לבחור בצורה דמוקרטית את מנהיגיהם הם יבחרו רק בשוחרי השלום...
השלום מותנה בדמוקרטיזציה של הפלשתינאים וכל מדינות ערב 215089
כן, גם אני בעד.
אבל השאלה היא לא ''מה אתה מצפה שיהיה'', אלא ''מה אתה צופה שיהיה''.
השלום מותנה בדמוקרטיזציה של הפלשתינאים וכל מדינות ערב 215112
אין זה נכון ''שאיש מן המומחים לא צפה את התפוררות ברה''מ''. היו מחקרים שצפו זאת (אני, למשל, מכיר (מכלי שני) מחקר שכזה של חנה דיסקין).

אבל הקונצנזוס אכן לא קיבל את התצפיות הללו.
השלום מותנה בדמוקרטיזציה של הפלשתינאים וכל מדינות ערב 215126
אני חושבת שגם שלמה אבינרי פחות או יותר צפה את התפוררות ברה''מ או לפחות הזכיר את זה כאפשרות (לא זוכרת כרגע איפה זה היה בדיוק, אבל אני יכולה לבדוק במחברות הנשכחות שלי מימי התואר הראשון).
Will the Soviet Union Survive Until 1984 215129
את הספר לא קראתי, אבל הכותב טען עוד בשנות ה70 שברה"מ לא יציבה, אבל מסיבות אתניות דווקא.

השלום מותנה בדמוקרטיזציה של הפלשתינאים וכל מדינות ערב 215131
נו, ויש גם מישהו שצפה את זה בעזרת כדור בדולח?
השלום מותנה בדמוקרטיזציה של הפלשתינאים וכל מדינות ערב 215135
כאילו ג'יז. אני מנסה לדבר על פוליטיקה ואתם חוזרים לכדור הבדולח הארור.

(ואני לא מבינה מה התכוונת לומר. לפחות שלוש פעמים במהלך הדיון הצהרתי שאני לא חושבת שאפשר לראות את העתיד בכדור בדולח ולא עוסקת בפעילות כזאת. ככה שאם זו היתה אמורה להיות מכה מתחת לחגורה, הרי שצריך לחפש מכנסיים של מישהו אחר, לא שלי. ואם זו היתה סתם התבדחות לא מזיקה, אז סליחה על עצבנות היתר. בשתים עשרה השעות האחרונות קיבלתי כתריסר אימיילים מאנשים שמבקשים ממני לפתור את הבעיות הרומנטיות שלהם בעזרת כדורי בדולח, אז אני קצת רגישה.)
השלום מותנה בדמוקרטיזציה של הפלשתינאים וכל מדינות ערב 215142
סליחה.
השלום מותנה בדמוקרטיזציה של הפלשתינאים וכל מדינות ערב 215144
שולם שולם לעולם. ברוגז ברוגז אף פעם.
השלום מותנה בדמוקרטיזציה של הפלשתינאים וכל מדינות ערב 215147
עכשיו כשאנחנו חברים, אולי את יכולה לעזור לי בבעיה רומנטית קטנה שיש לי?
_________________
הנה, אני מוסיף :-)
אתה רומז 218564
לתגובה 218395?
אתה רומז 218707
כדור הבדולח שלי קובע חד משמעית כי שכ''ג הוא בחור יפה להפליא.
אתה רומז 218806
המממ. בפעם האחרונה שכדור גרם למישהי לחשוב אני יפה הוא לא היה מבדולח אלא מ LSD.
אסון טבע/אקולוגי 215104
לדעתי, האנושות על כדור הארץ לא תשרוד 50 שנה, ומכאן גם מדינת ישראל. יש יותר מדי נשק גרעיני בעולם, ואין ספק שהוא יושמד ב50 השנים הקרובות.
אסון טבע/אקולוגי 215178
גם לפני 50 שנה אפשר היה לומר את אותו דבר.
אסון טבע/אקולוגי 215180
והיה מי שאמר.
תוך חודש-חודשיים הכל הולך להתפוצץ במדינה. תזכור מה שאני אומר לך 215199
ח"כ ויצמן שירי 17.07.03

"הנגב זו פצצת זמן", אומר שירי, כמעט בצעקה. "יש פה 135 אלף בדויים במצב קטסטרופלי, שהם ממש חבית חומר נפץ. וזה, חוץ מכל שאר התושבים של הנגב שהולכים לקבל מכה חזקה ביותר בחודש הבא. תוך חודש-חודשיים הכל הולך להתפוצץ במדינה. תזכור מה שאני אומר לך".

סקר יום העצמאות 215205
תהיו (אני אהיה באדמה) חברים בארצות הברית
סקר יום העצמאות 215256
אל תהיה אופטימי. משיח צדקנו עוד עלול לחפור אותנו החוצה משם.
סקר יום העצמאות 215302
באיזה ארץ של ארצות הברית לשעבר?
בקליפורניה השחורה?
בוושינגטון הלבנה?
במדינה האינדיאנית המשוחררת?
בשטחים שיוחזרו למקסיקו (מעצמת על עם ידע שמאניסטי)?
או בשטח הכיבוש הסיני בצפון?
סקר יום העצמאות 215304
קליפורניה אינה שחורה. קליפורניה אמנם חולמת(1) עוד מלפני שהביג מאמא נגסה מהסנדוויץ, אבל היום היא כמו שלמה יידוב. חולמת בספרדית.
___
(1) כן, אני יודע, תרגום מוטעה, אבל כך זה השתרש.
סקר יום העצמאות 215310
לאחר המלחמה בין המעצמות ההיספאניות לבין אפריקה המתעוררת בתמיכתה של סין, קליפורניה תהיה שחורה. החולמים בספרדית יזוזו ימינה, לטקסס. אביגדור ליברמן ג'וניור, בנו של יורד ישראלי, יארגן להם טרנספר מרצון.
סקר יום העצמאות 215336
אז מה התרגום הנכון? "חלומות קליפורניה"? כי אני אף פעם לא הבנתי את המילים של השיר הזה בכל מקרה...
סקר יום העצמאות 215362
All the leaves are brown
And the sky is grey
I've been for a walk
On a winter's day
I'd be safe and warm
If I was in L.A.
California dreaming
On such a winter's day.

California dreaming זה "חלום קליפורניה", או "חולם (על) קליפורניה", או אפילו "קליפורנית החלומות", אבל לא "קליפורניה חולמת" שזה California *is* dreaming
חולמני קליפורני 215371
סקר יום העצמאות 215409
אולי אין התאמה בין החלוקה לשורות לבין תחביר המשפט. ואז יש קריאה מאוד טבעית:
If I was in L.A, California, dreaming on such a winter's day.
סקר יום העצמאות 215625
לא מסתדר עם המסר של השיר. המחבר סובל מאותו יום סגרירי, וחולם על (קליפורניה) הארץ החמה היפה.
אולי ''חלימה קליפורנית'' 215628
סקר יום העצמאות 215632
שיבוש דומה יש, למיטב הבנתי, בביטוי "מדע בדיוני". אם מתעקשים להצמד לשורשים של שתי המילים האלה, אז לדעתי תרגום מדוייק יותר של science fiction הוא "בדייה מדעית", או "בדיית מדע". עוד יותר מדוייק: "סיפורת מדעית" או "סיפורת מדע". גם california וגם science הם modifiers בהקשרים התחביריים הנ"ל.
סקר יום העצמאות 215769
למה הכוונה בכך ש"קליפורניה חולמת" הוא תרגום מוטעה?
סקר יום העצמאות 215822
תגובה 215336 ואילך
סקר יום העצמאות 215306
באיזראל סטייט, או כמו שכתוב לנייטיבס על לוחיות הרישוי של הרחפות:
The kotz batakhat state
215329
האם היה עולה בדעתו של מישהו לשאול שאלות כגון דא בקטמנדו, צרפת, סרי-לנקה או כל מקום אחר הזוי בעולם? בטח שלא!
השאלות מלמדות על הספק, על האפשרות המצערת שהיא כלל לא מופרחת. הרי ידוע שארצנו היקרה והאהובה עד מאוד הייתה כבר בעת העתיקה שדה המערכה של כל מי שרק רצה, יכול והגיע. תגידו "ארץ מעבר" תגידו "ארץ חמדת" עם עובדות לא מתווכחים כולם היו כאן, שדדו, עשקו והרסו (המצרים, האשורים, הבבלים הפרסים, היוונים הרומים ומי עוד שכחתי), וכל זאת בימי ההבטחה, כשהחשמונאים מצליחים להקים כאן מדינה יהודית היא קיימת רק בפסק הזמן בו החלה שקיעתם של הסלווקים כשהרומים היו אך בדרך. אפילו בימי הביניים, בימי הצלבנים, נפגשות שלושת הציבליזציות (ביזנץ, אירופה והאיסלאם) ל 200 שנות מלחמה כאן, כאן! בארץ המובטחת, בארץ זבת דם ודמעות.
זה חבל, זה עצוב וזה ממש, ממש לא פשוט.
80 שנה, טופ. 215342
קיימת עוד אופציה 215340
במהלך 50 השנים הבאות פתותח טכנולוגיה שתאפשר "לנסר" את ישראל, פחות או יותר בגבולות הקו הירוק, ותשיט את האי שיווצר לתוך הים התיכון, בין יוון לאיטליה
רחוק מהמזרח התיכון, מזג אויר טוב

ויותר ברצינות - האם חשבתם על האופציה שלא יהיו יותר מדינות בעולם, כפי שאנחנו מכירים אותן ?
קיימת עוד אופציה 215350
נתתי דעתי על כך במשפט האמצעי, בין הרהורים על כדורי בדולח כאלה ואחרים בתגובה 214941
אופציה 9 215715
איילים.
הצבעתי בעד האופציה התשיעית בדו מז'ור.הסיבה לכך היא שמדינת ישראל לא תתקיים יותר כמדינה.היא פשוט תהפוך לאימפריה.היא תהייה אימפריית השמש החדשה.כי הנבואה אומרת שישראל תהייה '' אור לגויים ''. עם התפתחות הטכנולוגיה בעזרת המוח היהודי חסר המנוח,נעטה עור חדש הנוצץ כזהב באור השמש הזורח.את זיוונו נביא גם לגלקסיות חשוכות.לא רק לעמים חשוכים במערכת הפלנטרית שלנו ועל פני הכוכב הכחול.עינינו יומרו ביהלומים מבהיקים היורים קרני אליעזר
וקרני שומרון.כך ייפתרו כל בעיות האנרגיה ביקום.בית המקדש החדש יוקם בערה''ק החדשה לונה בלה בליסימה.לשם תבוא השכינה החדשה מחבר המדינות עם בעלה האתיופי.וישכנו שם לבטח.כדברי חזון אחרית הימים.'' וגר אתיופי עם רוסייה,
וישראלי עם ישראלי בשלום ישכון ''.
כל עמי העולם והגלקסיות יבואו ויחלקו כבוד לבינה האבסולוטית שגילו הישראלים במפתיע תוך כדי ישיבה מחרעת
בסוגייה איזה נייר טואלט מזיק פחות רקמה העדינה ההיא שם בבית חורון.
וכך ישראל ישכון לבטח איש איש תחת כוכבו ותחת גלקסייתו,
ובא שלום לישראל לנפנף ולעשות על האש במנגל בין כוכבי.
תגיד, נכון שאתה פארודיה? 217039
רקורסיבית 217049
הערבים האלו... 217357
לפי דעתי המדינה תפסיק להיתקיים בגלל רוב ערבי. הם מתרבים כמו שפנים זה מטורף. היום יש 12 מנדטם לערבים אם אני לא טועה, ועוד 50 שנה יהיו להם 70!
הערבים האלו... 217418
יש לזכור כי התרבות ''כמו שפנים'' יש לה קשר ישיר למידת הלאומיות, השכלה, מצב כלכלי, ומידת הדתיות

החרדים האלה גם מתרבים כמו שפנים ורק החילונים האלה מתרבים כמו בני אדם ומספרם פוחת
אתה טועה 217421
יש שמונה ח''כים ערביים ועוד שני דרוזים (סא''ל ורס''ן במי''ל) בליכוד.
לדעתי המדינה תפסיק להתקיים בגלל מטומטמים כמוך שהורסים בה כל חלקה טובה.
אתה טועה 217472
הייתי רוצה להזכיר לך שלא כל הערבים בוחרים למפלגות הערביות וחלק לא מצביע כלל בגלל אי- הכרה במדינה
מצד שני החרדים מצביעים גם מי שלא מכיר במדינה ויש להם את יהדות התורה- 5 ח"כים וש"ס שחלקם חרדים אך עמדותיהם לפי "חכמי התורה"- ובעלי 11 ח"כים

ועוד להזכיר כי ראש העיר של ירושלים הוא חרדי ואפילו קניון בשכונה חילונית בירושלים - פסגת זאב לא פתוח בשבת בגלל לחץ מהדתיים
הערבים האלו... 217429
אז תפסיק לשים קונדום, ותתרבה גם אתה כמו שפן.

אל תיקח את הצעתי ברצינות, יש מספיק שפנים כמוך גם ככה.
על אוזניים ומה שביניהן 217436
אוזניים ארוכות זה לא שפן, אלא ארנב, ובמקרה של המגיב מתגובה 217357 זה אפילו לא ארנב, אלא חמור
על אוזניים ומה שביניהן 217941
בהשוואתו לשפן לא התייחסתי דווקא לאורך האוזניים, אבל אבקש את סליחת השפנים בתנאי שאתה תבקש את סליחת החמורים (בשם כל הטפשויות האנושיות שאנחנו מייחסים להם).
תקווה ישראלית של אמת צדק ומוסר 226890
אחים יקרים זו תקווה,
כי נשמור מדינה אהובה;
כמצוות מקימייה בהכרזה,
דמוקרטיה שנלחמת ומעיזה...

בית לעם היהודי,
לעולם תהיה מדינתי;
אם ננהג באמת ובמוסר,
ממנה הרשע יוסר...

אז נחיה במדינה שאוהבת,
את בניה - אזרחיה השווים;
לעולם נזכור את השלהבת...
שהופכת בני אנוש - אחים..

לכל המודאגים גם אוסיף,
כי האמת הקסומה יודעת;
דרך המוסר איננה את האחר להעיף;
אלא את המדינה בתוך הארץ לטעת...
בנשמת אזרחיה כולם,
ולתת לאחר גם לגעת;
באושר העמצאות המושלם...
כי אז במדינה עם גבולות מוכרים,
מכורח המציאות, רוב יהודי יישמר לעולמים.
הסקר החולני 382220
איפה שמענו מדינה ששואלת את עצמה אם היא תמשיך להתקיים? נראה לכם שבצרפת עורכים סקר דומה? באמריקה? מי שהמציא את הסקר הזה חולה נפש, ומי שמשתתף בו לא ממש שיא הבריאת.
הציונים האחרונים במדינה הם הכתומים. תפנימו.
הסקר החולני 382223
הפנמנו, ושינינו את הערכתנו: לא, היא לא תתקיים.
הסקר החולני 404756
קשה לדמיין איך תראה המדינה בעוד מספר עשורים.
ולא, לא צמיגי, אלא קשה.
ממש קשה.
הסקר החולני 404820
די קל לראות שהיא לא תיראה כלל.
הסקר החולני 382233
איפה נמצאת מדינת אמריקה?

אגב, לפני מספר חדשים נסתיים מחקר שבדק את המאפיינים הלשוניים של קהל גולשי הרשת בישראל ואשר תוצאותיו נגנזו מיד עם סיומו.

המחקר העלה, בין שאר ממצאים מצערים, כי טוקבקיסטים אשר בדבריהם מופיעים בצוותא, בתוך קטע טקסט יחידני (תגובה) - "רחמים" (מרחם עליכם) ו"חולי נפש" (מי שהמציא וגו'), והחותמים את דברם ב"תפנימו" -

הם עפי"ר בעלי אינטליגנציה לא גבוהה, רמת השכלה נמוכה, לקות לשונית או מספר לקויות לשוניות (זה ניכר גם בתגובתך זו) ורגשי נחיתות.
הסקר החולני 382368
'

א. שמענו גם שמענו על מדינות אחרות בהן נשאלות שאלות דומות. למשל בארצות הלטביות. למשל במדינות יוגוסלביה לשעבר.

ב. דיאגנוזה קלינית הנסמכת על מעט ביטויים בכתב לוקה בפזיזות מה.

ג. דיאגנוזה פוליטית, הנסמכת על מאגר נתונים המספק גם דיאגנוזה קלינית מפוקפקת למדי, חשודה כנגועה בבאג בסיסי בסיסטם. הפנם ופרמט!

'
כן 418096
שהיא תתקיים בעוד 50 שנה
600367
כן, עם שינוי משמעותי
איזה? 600446

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה לסקר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים