מאסר לקצין שגרם למות נער פלסטיני 1926
בית הדין הצבאי גזר אתמול (ב') עונש של חצי שנת מאסר בפועל וחצי שנת מאסר על תנאי על סרן צבי קורצקי שהורשע בגרימת מותו ברשלנות של נער פלסטיני בן 16.

התקרית אירעה באוקטובר 2002 בכפר נזלת־זיד ליד ג'נין במהלך חיפושים אחר מכונית תופת. במהלך הסריקות בכפר נוצרה התקהלות של פלסטינים שהשליכו אבנים לעבר הכוח. באחת ממרפסות הבתים הסמוכים עמדו שני נערים שקורצקי חשד שהם לוקחים חלק בפעולות נגד החיילים. בשלב מסוים ירה קורצקי כדור בודד מנשקו האישי לעבר קיר בניין. הקליע חדר לדירה, והביא לפציעתו של מוחמד עלי נגיב, שמת לאחר זמן קצר מפצעיו.

השופטים קבעו כי קורצקי לא פעל לנוכח סכנת חיים לו או לחייליו ולדעתם, היה עליו להשתמש באמצעי חלופי, באופן שלא ייצור סיכון לחיי פלסטינים. עוד צויין בפסק הדין כי בשנת 97' נשפט קורצקי על כך שירה לעבר גלגל רכב פלסטיני, לאחר שחש איום על עצמו ועל חייל אחר. הוא נידון אז ל-‏10 ימי מחבוש.

סניגורו של קורצקי עו"ד אהרון שליין אמר: "הוא הוגדר על ידי מפקדיו במהלך הדיונים כקצין מצטיין. במטרה להוכיח את חפותו, ניסה הקצין ימים ספורים לפני מתן גזר הדין להיכנס לכפר הפלסטיני עם חבריו, אך בגלל הסגר, החיילים מנעו זאת ממנו. הוא ניסה לעשות את מה שצה"ל לא עשה ולאסוף ראיות מהשטח".

מדובר בהרשעה ובמאסר בפועל הראשון בתיק שנסוב על הריגת פלסטינים בעימות הנוכחי. קורצקי, שהיה סגן מפקד גדוד בתותחנים בדרגת סרן, ירצה חודשיים מאסר בפועל וארבעה חודשים בעבודות צבאיות. הוא גם יורד לדרגת סגן.
קישורים
Ynet
הארץ
מעריב
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

חודשיים מאסר בפועל, 216462
ארבעה חודשי עבודות שרות צבאיות וחצי שנה על תנאי.
חודשיים מאסר בפועל, 216501
והורדה בדרגה, אל תשכח
בלי להכיר את פרטי המקרה, לא ניתן לשפוט על החלטה בזמן אמת 216484
מאוד קל לשבת תחת אור הפלואורסצנט, ולנתח מדוע המפקד טעה בהחליטו על איגוף משמאל במקום איגוף מימין. הרבה יותר קשה לקבל את ההחלטות הללו במצבים של סיכון חיים (או מצבים שעלולים להתפתח תוך שניות למסכני חיים), תחת השמש הקופחת ותוך לחץ זמן. היה צריך לתחקר את האירוע ולהפיק לקחים (וכן גם להכניס את תפקודו תחת לחץ לשיקולי קידומו), לא לשפוט את הקצין על החלטות בשדה הקרב.
מדינת ישראל, דרך המערכת המשפטית שלה, תוקעת סכין בגב אלו המגינים עליה.
בלי להכיר את פרטי המקרה, לא ניתן לשפוט על החלטה בזמן אמת 216515
האם *שום* החלטה בזמן אמת אינה שפיטה? האם אין, לדעתך, החלטות, גם בזמן אמת, שהן בלתי סבירות באופן קיצוני? או שתסכים שיש, אפילו רק באופן תיאורטי, החלטות כאלו, אבל אתה מעדיף להמנע ממדרון חלקלק ולהמנע מלשפוט גם אותן? מה לגבי מי שבאופן עקבי, בזמן אמת, גם לאחר שכבר הוזהר לגבי "זמני אמת" אחרים (כמו במקרה שלפנינו, שבו הקצין כבר ישב במחבוש עקב ירי לא מוצדק) ממשיך לקבל החלטות מוטעות? האם לדעתך יש רק להדיחו אבל לא לנקוט בצעדים משמעתיים/שיפוטיים?
בלי להכיר את פרטי המקרה, לא ניתן לשפוט על החלטה בזמן אמת 216549
ניתן לשפוט כאשר ברור שההחלטה לא סבירה באופן קיצוני, או שהיתה בה מידה של רשלנות, ברור שכאן זה לא המצב. חייל מקבל נשק (גם) כדי להגן על עצמו ועל חבריו במצבים בהם הוא מרגיש סכנת חיים.
מי שטועה באופן עקבי, יש להמנע מקידומו, ואם הוזהר כבר - לשחררו משירות (למעשה פיטורין). המנעות מקידום ושחרור מוקדם הן החלטות של שרשרת הפיקוד שמעל מי שטעה, אלו האנשים שהתנסו במצבים כאלו בשטח ויכולים להחליט האם מדובר בקצין מקצועי ששגה בנסיבות המקרה, או שמא בקצין רשלן שאין לצבא צורך בשירותיו.
בלי להכיר את פרטי המקרה, לא ניתן לשפוט על החלטה בזמן אמת 216567
האם ברור שכאן זה לא המצב? נראה לי שאנחנו לא בקיאים מספיק בפרטי המקרה כדי לקבוע זאת. אולי מישהו יוכל למצוא את פסק הדין ולהאיר את עינינו.
בחצי השני של תגובתך אתה מעקר ממשמעות, לדעתי, את כל מושג עבירת הרשלנות, שכן להבנתי אתה קובע את הכלל "אל תדון את חברך עד שהיית במקומו". על כן, לפיו, שופט שלא שירת בקרב לא יוכל לדון חייל על פעולה קרבית, אבל גם שופט שאינו מכונאי לא יוכל לדון מכונאי על רשלנות בטיפול בכלי טייס למשל.
בלי להכיר את פרטי המקרה, לא ניתן לשפוט על החלטה בזמן אמת 216589
מכונאי בד"כ לא צריך להחליט החלטות בעלות השפעה על חיי אדם בשבריר שניה, ובתנאי חרום.

האם יישפט רופא על כך שכרת רגלו של חולה שמגיע אליו עם שטף דם מסכן חיים?
ושוב, איני מכניס כאן את עניין הרשלנות, שכן לא נטען שהקצין התרשל, אלא שלקח החלטה לא נכונה בנסיבות העניין, ויש הבדל גדול בין השניים.
בלי להכיר את פרטי המקרה, לא ניתן לשפוט על החלטה בזמן אמת 216590
לגבי שאלתך - במקרים בהם החלטתו של הרופא היתה רשלנית, לא סבירה וגרמה למוות שהיה ניתן להמנע ממנו ע''י החלטה סבירה, בוודאי. אין ספק שקשה להיות רופא (או חייל), אבל עובדה זו לא משחררת מישהו מהאחריות המוטלת עליו.

לגבי המקרה הספציפי, כמו שאמר ערן, צריך עוד פרטים לפני שניתן יהיה לגבש דעה.
בלי להכיר את פרטי המקרה, לא ניתן לשפוט על החלטה בזמן אמת 216602
בעת לחימה מכונאי בהחלט עשוי להחליט השפעות בעלות השפעה על חיי אדם בשבריר שנייה ובתנאי חירום.

אני חושב שרופא שכרת, למשל, עקב רשלנותו, את הרגל הלא-נכונה של חולה שמגיע אליו עם שטף דם מסכן חיים עשוי להיות שפיט.

ודאי שנטען שהקצין התרשל. הוא הורשע בגרימת מוות ברשלנות.

אם אחזור להיכן שהתחלתי, אני יכול להבין (אבל לא בהכרח להסכים עם) עמדה שטוענת שקיים מדרון חלקלק בנושא שפיטת החלטות רשלניות שמתקבלות תחת לחץ, שעלול להוביל לתביעות בגין פנייה ימינה במקום פנייה שמאלה בניווט. אבל אני לא חושב שהן חסינות באופן אוטומטי, אינהרנטי ומוחלט מביקורת שיפוטית רק בשל העובדה שהן התקבלו תחת לחץ/בשבריר שנייה/בתנאי חירום, ויש החלטות שהן כה רשלניות, גם בתנאי לחץ, שמצדיקות הליכים פליליים.
בלי להכיר את פרטי המקרה, לא ניתן לשפוט על החלטה בזמן אמת 216605
מכונאי זה דוגמא פחות מובהקת, כל נהג "צריך להחליט החלטות בעלות השפעה על חיי אדם בשבריר שניה", האם עבירות תנועה אינן שפיטות?
בלי להכיר את פרטי המקרה, לא ניתן לשפוט על החלטה בזמן אמת 216571
בלי להכיר את פרטי המקרה, לא ניתן לשפוט על החלטה בזמן אמת 216588
לא כתוב בקישור הנ''ל כלום על פרטי המקרה.
בלי להכיר את פרטי המקרה, לא ניתן לשפוט על החלטה בזמן אמת 216591
עפ''י הכותרת, פרטי המקרה לא מעניינים אותך. עפ''י הכותרת, העניין לא שפיט בכל מקרה בו מדובר ב''החלטה בזמן אמת''.
בלי להכיר את פרטי המקרה, לא ניתן לשפוט על החלטה בזמן אמת 216594
החלטה *סבירה* בזמן אמת. גם השופטים לא טענו שהחלטתו לא היתה *סבירה* בנסיבות הענין, אלא שעמדו בפניו אפשרויות אחרות.
בלי להכיר את פרטי המקרה, לא ניתן לשפוט על החלטה בזמן אמת 216607
אתה מבסס את זה על משהו שאתה יודע או על מה שכתוב למעלה?
בלי להכיר את פרטי המקרה, לא ניתן לשפוט על החלטה בזמן אמת 216832
אני חושב שהמילה ''רשלנות'', כאשר היא מתייחסת להחלטה, משמעה שההחלטה לא היתה סבירה. סתם טעות אינה רשלנות.
תוספת 216535
צבי קורצקי הוא מתנחל מקרני שומרון.
תוספת לא רלוונטית 216536
תוספת 217082
איפה אתה גר? ומדוע? ומה שמך?
ימים ספורים לפני מתן גזר הדין 216545
ומה הוא עשה עד אז כדי להוכיח את חפותו?
כמי שמכיר את המקרה, הקצין וגזרהדין מונח בפניו 216881
אני חייב לומר שהדמגוגיה שחוגגת בתגובות מחליאה, בייחוד שפרטי המקרה אינם ידועים לרוב הנוכחים. ומה זה משנה אם קורצקי מתנחל מקרני שומרון לעזאזל??? או שזה הופך אותו ישירות לרוצח בפוטנציה? (ואגב הוריו מתגוררים שם. הוא מתגורר בכלל בבאר שבע עם אשתו ובתו התינוקת).

החייל "הרוצח" הזה, נשלח בכדי ללכוד מכונית תופת עם שלושה מחבלים מתאבדים חמושים בחגורות נפץ. בכפר עצמו הייתה התפרעות שבמהלכה נוצר נתק בין הג'יפ של קורצקי (מפקד הכוח) וקצין הסיוע שלו ובין השאר. למרות הודעות חוזרות ונשנות על עוצר, ההתפרעות המשיכה ובכדי להרתיע ביצע הקצין ירי לעבר חומת מפגע. (קיר בית). אגב הקליע לא נמצא עד היום, לא בוצעה נתיחה שלאחר המוות ועדות של בליסטיקאי לא נכללה במשפט. הקשר שבין שני האירועים הוא נסיבתי והרשעתו מתבססת על ההנחה שלא נשקפה סכנה לחייו. קצין יחיד מוקף פורעים בכפר עויין עם נמושה נוספת שמתחבאת בתוך הג'יפ.
בתחקיר שנערך לאחר מכן הוא נשאל אם חש סכנה לחייו. קורצקי ענה: "חשתי שאני החומה האחרונה שבין מכונית התופת ובין שאר הכוח ומדינת ישראל. על עצמי לא חששתי מעולם" מסקנת בית הדין מהעדות הנ"ל: "הנאשם לא היה בסכנת חיים וגילה רשלנות".
קורצקי משמש כבר שנתיים בפקידים המקבילים לדרגת רס"ן וזה בשל אי קידומו בתפקיד. הוא נושא אות הצטיינות של הרמטכ"ל ומשמש כרגע כרמ"ד אימונים של חיל התותחנים.
2800 פלסטינים נהרגו מאז תחילת העימות הנוכחי, 300 מתוכן מחבלים, 2500 היו "אזרחים תמימים". (רק להזכיר : ראנטיסי "לקח" איתו 9 הרוגים נוספים ויאסין עוד חמישה- מעניין שאת טייסי המסוקים שחיסלו אותם לא שופטים). על כל אחד מאותם 2500 פלסטינים הגישו "בצלם" עתירות. רק את של קורצקי מימשו. מקרה או לא? אה...נכון שכחתי הוא מתנחל מקרני שומרון. כן, ויש לו גם כיפה. ממש פנאט.
האיש הזה מוסר את נפשו למען עמו וארצו כבר כמעט 10 שנים והוא קיבל עד היום רק יריקות בפרצוף. השופט במשפט, אל"מ מחיל האוויר, נווט שככל הנראה הפך ל"נפל" ונזרק כשופט לבית המשפט התרתח בכל פעם שהעלו דוגמאות שקשורות לחיל האוויר.
אבא של קורצקי, נכה צה"ל 100 אחוז מלוחמי תל-פאחר שברמה הסורית במלחמת ששת הימים, איבד את חבריו הטובים, וברוח ההתנדבות שבשמה המשיך לעשות מילאוים עוד שנים רבות גם חינך את צביקי.
כשאני קורא מאמרים כמו של אותה אקדמאית מלומדת שרוסו נחשב בעיניה פי אלף מהכרה בעובדה שאנו נמצאים במלחמה אני נזכר בדברי הנביא "מהרסייך ומחריביך ממך יצאו".

וכל מי שהלך להגן על עמו ולהציל יהודים מכליה ילך לכלא, ואנו נגלגל עיניים ותגובות
כל הכבוד!!!
כמי שמכיר את המקרה, הקצין וגזרהדין מונח בפניו 216883
אני מניח שפסק הדין נמצא לפניך ולא רק גזר הדין. האם הוא זמין ברשת כדי שכל הקוראים יוכלו להתרשם ולחוות דעה?
כמי שמכיר את המקרה, הקצין וגזרהדין מונח בפניו 216949
לפי מה שכתוב כאן גזר הדין ממש מוזר. האשמה היא שכאשר הקצין היה בתוך כפר ערבי בתוך התקהלות של ערבים, כאשר הוא צריך לעצור מכונית תופת מלהכנס לשטח ישראל- משימה שעל פניו כרוכה בסכנת חיים ממשית- הוא ירה לעבר קיר ממרחק 75-100 מטר ,ללא שיבדוק אם הוא מספיק עבה כדי לעצור את הכדור....
אם נוסיף לכך את העובדה שלא הובאו הוכחות לכך שהנער מת מהירי, זה הופך את פסק הדין למוזר בלשון המעטה.

יש לדעתי מקרים בהם אפשר להעמיד לדין חיילים על התנהגותם באירועים מבצעיים. אבל הקריטריון לכך הוא רק התנהגות בלתי סבירה בעליל. התנהגות בלתי סבירה בעליל כוללת התנהגות סדיסטית, או חוסר מקצועיות בולטת לעין. על מקרים חריגים כאלה, כאשר הם מתגלים, צריך להעניש בכל חומר הדין. שפיטה של חייל על רשלנות כביכול בפעילות מבצעית, שהעונש עליו הוא מספר חודשים, היא שפיטה מציקנית, שעיקר מטרתה היא להשפיל את החיילים, ולגרום להם ללכת לקרב עם עננה של חשש מפני הדרך בה תיראה פעילותם בעיני השופטים בכורסאות. בעיני זה כמו לשלוח חייל לקרב בשליחות האומה, ולמענה, תוך שאנו חוגרים להם משקולות של חמישים קילו מסביב למתניים. זו כפיות טובה מרושעת.

החייל האחרון שנהרג במחסום ארז, נהרג יומים אחרי שהוגשה נגדו תלונה כי השפיל פלשתיני, בכך שדרש ממנו להבדק בבידוד, אחרי שזה סירב להרים את חולצתו. האם לא יתכן שהחשש מהמשפטים המגוחכים הללו, לא תרם לכך שהוא העלים עין מסימנים מחשידים שהיו אצל המחבל, ובכך נגרם מותו?

ואם כבר מדברים על תרומתה של המערכת המשפטית לטרור, למה אף שופט לא נותן את הדין על פסק דין שגוי ורשלני?
מותן של האם ובנותיה בציר כיסופים התאפשר, משום שבית המשפט העליון סירב לאשר לצבא להרוס את המבנה בו הסתתרו המחבלים, לפני כשנה. כלומר, על אף השיקול הצבאי שדרש להרוס, בית המשפט קבע שהזכות האזרחית של ערביי המקום גוברת. עכשיו, כשברור שזו היתה רשלנות משפטית שגבתה מחיר כבד, אין אף אחד שדורש שהשופטים יתנו את הדין על כך, ולו רק ציבורית. למה לא לדרוש שיודו שטעו בפסק הדין ההוא, ושגישתם לעניין תשתנה בעתיד? המהנדס של גשר המכבייה נותן את הדין על פחות מכך.
אכן דמגוגיה מחליאה 216913
רנטיסי לא "לקח איתו" עוד 9 בני אדם, הנתונים על פיהם 2500 מתוך 2800 פלס' שהרג צה"ל היו "אזרחים תמימים" נשמעים לי מופרכים, ועל האמירה על פיה השופט הוא "נווט שככל הנראה הפך ל'נפל"' אני מניח שאין צורך להרחיב את הדיבור.
מה שכן, אין ספק שהפרטים שהבאת בדבר עברו הצבאי של אביו של קורצקי, הינם רלונטיים ומאירי עיניים. מזל שיש כאן מישהו שמכיר את הנתונים.
אייל אלמוני יקר 216953
הפער שבין הכותרת של תגובתך ובין הסיומת הידידותית של דבריך הם ממש בבחינת "מתחיל בגנות ומסיים בשבח".

על כל פנים בכדי להעמיד כמה דברים על דיוקם:
הנתנונים לגבי מספר הפלסטינאים שנהרגו במהלך העימות הנוכחי אינו לקוח מהאוויר. כל הנתונים מופיעים באתר של "בצלם" כולל פירוט הנסיבות שבהם נהרגו אותם אנשים. אני מניח שחזקה על אנשי "בצלם" שהם עשו עבודה טובה.
מבלי לרדת לדוגמאות ספציפיות (רנטיסי, שיחח יאסין)מוסכם על הכל כי בכל "חיסול ממוקד" יש עד כמה "ספיחים" שמשלמים בחייהם את מחיר החיסול, הם מהווים חלק נכבד מאותו מחיר דמים פלסטיני. (ואין לי כוונה לעסוק בטוהר כוונותיהם או במהות קשריהם למחוסלים, אלא בעצם האקט).

פסקי דין וגזרי דין צבאיים אינם מפורסמים באינטרנט אולם ניתנים לעיון הציבור במזכירות ביהמש"פ. עותק של גזר הדין נמצא ברשותי בגרסתו המודפסת כפי שהועבר אלי מההורים לפני שלושה ימים אצלהם בבית.

למרות שהדברים אכן מרשימים, אינני מבין מה מהות הקשר הרלוונטי שאפשר לגזור בין עברו הצבאי של האב ובין מעשיו של הבן. אין ספק שמדובר במשפחה ערכית, אולם קורצקי ללא שום קשר אמור לקחת אחריות על מעשיו וכך הוא גם עשה. (אגב, אמו היא אישיות שלא נופלת מהאב. בת למשפחה עשירה מאוד בבלגיה המתעסקת ביהלומים שעזבה הכל ועלתה ארצה לפני שלושים שנה בחוסר כל. המשפחה לא סלחה לה עד היום והיא מנושלת מהירושה)
עיקר טענותי שלוחות למערכת שנמנעת אחרי שלושה וחצי שנים של עימות דמים שגבה כמעט אלף קרבנות לכנות אותו מלחמה.
אני היום בן 28, בן גילו של קורצקי ומכיר אותו עוד מלפני שירותו הצבאי. הוא אדם ערכי שלא יודע פשרות בכל הנושגע למשימה שהוא לוקח על עצמו.
המערכת השיפוטית שהמציאה במהלך השנים מונחים צבאיים "עוקפי הגדרות" ומתעלמים ממצב המלחמה שנכפה עלינו, מולידה מציאויות כל-כך בלתי אפשריות שבהם חייל שמגיע לשטח צריך להביא עימו סוללה של עו"ד ופרקליטים. גם כשקורצקי הואשם לפני שבע שנים בירי לעבר גלגלי מכונית פלסטינית שפרצה מחסום שעליו היה מופקד, הוא הוענש משום שיושביה היו אנשים חפים מפשע. אם היה מסתבר בסופו של דבר שיושבי המכונית היו מחבלים הוא היה מקבל צל"ש. קורצקי התעלם מכל הבבל"ט המשפטי שמחייב אותו לדאוג יותר לחיי אחרים מאשר לחיי עצמו ועשה בשני המקרים את מה שלפי דעתו היה צריך לעשות בכדי לשמור על חיי אזרחי ישראל ואני מצדיע לו על כך ללא שמץ של כחל וסרק. את מחיר האמת הוא שילם אז ב-‏10 ימי מחבוש וככל הנראה ישלם גם הפעם.
גם בגזר הדין ציינו השופטים שלו יצוייר והמקרה בכפר היה מסתיים בלכידתה של מכונית התופת, אין ספק שגם המשפט לא היה מתקיים. משמע, הצלחה במשימה הייתה משמשת צידוק לביטול העבירה (ראו מקרי החיסול הממוקד).
מה נעשה והמכונית נמצאה שבוע לאחר מכן בידי צוות אחר. קורצקי נשלח עם התראה ופקודה ברורים. הנסיבות במקום נידונות בסטריליות מאופקת ומתנשאת של בית משפט שנושם אוויר מזגנים ומשתזף מתחת לפלורסנט.
רבינו של עולם! האיש הזה הלך לשם מתוך ידיעה שהוא מסכן את חייו בשבילנו!!
אז בשביל מה לשרת ובשביל מה לסכן חיים, אם המערכת שבשם הפגנת מצפון פסולה ובלתי-מוסרית בעליל, הופכת את הצדיק לקרבן ואת הזאב לשה תמים.
אייל אלמוני יקר 216997
אולי שקורצקי הצדיק במקום לבכות יעזוב את המערכת.
בתור שה תמים הוא יכול למצוא עבודה בדיר.ובתור קורבן הוא יכול למכור מים קדושים בהצלחה.
אם המערכת כל כך פסולה ובלתי מוסרית,כאדם מוסרי הוא היה צריך להתנתק ממנה כבר לפני שנים.
אייל אלמוני יקר 217032
תשובה מרושעת, ולא עניינית.
חוץ מזה, המדינה היא שלו (ושל כולנו), ושום מערכת משפטית עם ערכי מוסר מושחתים, לא ינשלו אותו (ואותנו) ממנה.
אייל אלמוני יקר 217047
חוץ מזה המדינה היא של בורא עולם.
ומי שיש לו טענות על מערכת משפט שלא מכירות בזכותם של יהודים להרוג כרצונם,שיבוא אליו בטענות.
לא נכנסה כבר השבת ? 218064
ע"פ לוח השנה השבת נכנסה בירושלים ב-‏17:44.
לא נכנסה כבר השבת ? 218073
שעון קיץ חביבי.
אבל אתה צודק שהיתה כבר צפירה להדלקת נרות, ואני המשכתי עם המחשב עוד ארבע דקות. אבל זה בגלל שבירושלים השקיעה היא ארבעים דקות אחרי הצפירה אז יש עוד קצת זמן. האמת היא שעוד אז תהיתי אם יהיה אייל, משגיח כשרות בנשמתו, שיעלה על זה. כל הכבוד!
אייל אלמוני יקר 217067
בתשובה לאייל האלמוני.
הפציפיסטים,מיופיפי הנפש,ה''בצלמים'',השלום עכשוים,וכיו''ב.
את עצם קיומם ונוחות חייהם,חופש הביטוי לכתוב כל דבר שיעלה על הדעת (למעט הסתה),וגם דברים כדבריך או דבריי.
או עצם קיומנו כעם חופשי באיזור זה,או בכלל בעולם.
אנו, (כולנו על כל גוונינו) חייבים לאנשים המשרתים בקו העימות.
מכל מקום תגובתך היא תגובה אופיינות לרוע הלב
הפוקד את המוזכרים לעיל.
אם צדיקים כקורצקי לא היו,גם אתה ואני לא היינו.
איתמר יקר 217060
הפער שבין הכותרת של תגובתי לבין הסיומת שלה נקרא אירוניה, וגם אני "אינני מבין מה מהות הקשר הרלוונטי שאפשר לגזור בין עברו הצבאי של האב ובין מעשיו של הבן". נדמה לי שאני אפילו אמרתי את זה קודם (או לפחות ניסיתי לרמוז לכך).

טענתך כי ביחד עם רנטיסי חוסלו עוד 9 בני אדם, היא כאמור שגויה. אני לא יודע מאיפה הבאת את הנתונים (המופרכים) על פיהם 2500 מתוך 2800 פלס' שנהרגו ע"י צה"ל מאז תחילת האינתיפאדה היו "אזרחים תמימים", אך בוודאי שלא הבאת אותם מאתר "בצלם", שעל פי הנאמר בו עד למרץ 2004 נהרגו מירי כוחות צה"ל בסה"כ 2397 פלס' (ולא מצאתי בו סיווג של "תמימים" ושל "אינם תמימים", או סיווג דומה).
כמי שמכיר את המקרה, הקצין וגזרהדין מונח בפניו 217040
שאלה עובדתית:
פה כתוב שהפלסטינאי שנהרג היה בתוך בית והקליע חדר דרך הקיר והרג אותו.
ב"הארץ" היה כתוב שהוא היה במרפסת (ולכן מן הסתם נהרג מפגיעה ישירה).

מה מבין השניים הוא האמת?
למה אתה לא מסוגל לענות לעניין? 217111
מצטער על העיכוב בתשובה..אבל אני רואה שרק ספקה בידך זמן להוסיף שאלות וארס.
על כל פנים, לגבי נתונים אני לא מתכוון להתווכח איתך. חבל שאתה ניזון רק מהתקשורת. אם אתה רוצה עוד "עדות" מהימנה הייתה יכול לשמוע בגל"צ ביום שלישי האחרון בתוכנית "רצועת הבטחון" שם המגיש הציג את קורמקי כמי שכיוון את הרובה על הפלסטיני ולאחר שאיפס עליו כוונות תפר אותו.
בינתיים נראה לי שמי שמחזיק עותק מגזר הדין ביד זה אני ולא אתה.

לגבי המלצתך החמה שקורצקי יעזוב את המערכת, אכן שאלה מעניינת. בדיוק ביום שישי שאלתי אותו למה הוא לא עושה את זה. אחרי הכל מדובר בבחור מוכשר, עם הרבה הצעות מפתות בחוץ. התשובה שלו הייתה: "אני לא כועס אני מאוכזב. כלומר לא הצבא או המדינה אשמים, אלא הנסיבות הספציפיות שקשורות במפקדים שלי ובתמימות שלי. אם המסקנה הייתה שהמערכת דפוקה אני צריך לקחת מחר את הפקלאות ולעזוב לבלגיה".

צר לי, אבל נראה לי שאינך מגיע לקצה קצה ציפורנו של קוריצקי בכל הקשור לאהבת אדם וארץ ולאידאולוגיה בכלל. אין לי בעיה שתהיה הומניסט, אבל שתהיה הומניסט גם לבני עמך. עוד לא נמצא הקצין או החייל שיוודא הריגה בתינוקת בת שנתיים מטווח אפס, הבעיה היא שנמצאים לנו יותר מידי מסנגרים על אותו רוצח שפל ודומים לו.

אתה שואל מה האמת? האם באמת אתה מעוניין בה? האם יש לך אומץ להכיר בה, או שהיא תהרוס לך אידאולוגיה שתשמוט את הקרקע מתחת לרגליים ולכן תיסוג? היית פעם תחת אש? הרשת פעם את ההרגשה שאולי אלו הרגעים האחרונים שלך בחיים? ראית פעם שנאה יוקדת? או שאתה פצפיסט מידי לכל אלה?
מה שבטוח שללהג לא עולה כסף, אבל הנזק שאתה ודומים לך עושים עולים בחיים.
למה אתה לא מסוגל לענות לעניין? 217165
צר לי אבל אם קורקצי לטענתך משרת בצבא שהרג 2500 אזרחים חפים מפשע.אין בו שום דבר הקשור לאהבת אדם ארץ או אידיאולוגיה.הוא בורג קטן במערכת מנוונת.
למה אתה לא מסוגל לענות לעניין? 217168
שים לב ש"האייל האלמוני" הוא לא בהכרח אדם אחד, זה שם ג'נרי לכל מי שמעדיף לשמור על אנונימיות מלאה, כך שייתכן שההוא שביקש לדעת פרטים אינו זה שהציע לקורצקי לנטוש את המערכת.

ולעניין: השופטים במשפטו של קורצקי לא היו אנשי "בצלם" - לפחות למיטב ידיעתי. "טובי בנינו" אינם פטורים מדיני מלחמה אפילו כשהם עושים במלאכת הקודש, ואם המאפיה הסמולנית היתה זאת שנותנת את הטון במערכת השיפוט הצבאית, כפי שעולה במרומז מהטענות שלך, יחד עם קורצקי היו עוד כמה עשרות (או מאות) עומדים למשפט.
למה אתה לא מסוגל לענות לעניין? 217171
אם זכותם של יהודים לחיות בארצם נחשבת בעיניך חוסר מוסריות, קשוט עצמך ופטור אותנו מנוכחותך המעיקה. כמה נוח לשבת וללהג במדינת תל-אביב.
והלוואי והמדובר היה בדיני מלחמה. אילו היו מכריזים על הימות הנוכחי לפני שלוש וחצי שנים כמלחמה קורצקי לא היה עומד לדין. העובדה שקורצקי הוא תקדים, לא מלמדת על המעשה שלו אלא על המפקדים שלו בתותחנים שהחליטו שלא לקחת אחריות והיום מכים על חטא (כולל קצין תותחנים ראשי). ברגע שתפוח האדמה הלוהט הזה החל להתגלגל, אף אחד כבר לא רצה להסתכן בלעצור אותו ומצאו את האשם. קורצקי נשלח לעצור מכונית תופת ושלושה מחבלים מתאבדים. מעליו ריחף מסוק שנשלח לסייע במשימה. הסיטואציה הזאת לא נשמעת לי כאידילית במיוחד, ומה שהיה לבית הדין לשאול את קורצקי זה למה הוא לא השתמשמ באמצעים לפיזור הפגנות...אתם הבנתם? מחבלים עם מכוניות תופת עוצרים באמצעיפ לפיזור הפגנות...כמה יפה.
טובי בנינו אינם פטורים מכלום, אבל דומה שמותר להם לשלם רק מחיר אחד והוא המחיר הגבוה מכל- מחיר דמם שלהם. אין צבא נוסף מוסרי בעולם כמו עזה. מי שראה את התמונות העינוי של העצירים העירקיים בידי שוביהם האמריקאים יכול למוד משהו על האנושיות שלנו.
אני באמת לא מבין, אם כל כך רע לך כאן- למה אתה לא עוזב???
למה אתה לא מסוגל לענות לעניין? 217173
רק תיקון אחד ועוד תוספת:
אין צבא מוסרי בעולם כמו צה"ל.

ואוסיף ואשאל כמוקם ברוח יפיפות הנפש החוגגת:
האםנמצא הקצין או החייל שיוודא הריגה בתינוקת בת שנתיים מטווח אפס??? למה אתה לא עונה לשאלה הזאת??? או שרק "חוסר מוסריות" של צה"ל תואמת את טיעוניך???

אתה שואל מה האמת? האם באמת אתה מעוניין בה? האם יש לך אומץ להכיר בה, או שהיא תהרוס לך אידאולוגיה שתשמוט את הקרקע מתחת לרגליים ולכן תיסוג? היית פעם תחת אש? הרגשת פעם הרגשה של רגעים האחרונים שלך בחיים? ראית פעם שנאה יוקדת? או שאתה פצפיסט מידי לכל אלה?
אכן ללהג לא עולה כסף.
אתה מבזבז מלים 217176
תירה בי, וזהו.

(אם ללהג היה עולה כסף, אתה מזמן כבר היית פושט רגל)
למה אתה לא מסוגל לענות לעניין? 217245
שיורים פגז של טנק בילד בן שנתים לא צריך לודא הריגה.
למה אתה לא מסוגל לענות לעניין? 217248
למה אתה לא מסוגל לענות לעניין? 217175
החלטתי לקבל את עצתך, ואני פוטר אותך, אישית, מנוכחותי המעיקה. לגבי תמיהתך למה אני לא עוזב: לא יודע למה החלטת שכל-כך רע לי כאן; לא כל חיי אני צריך להתעסק עם טיפוסים כמוך.
גן שלנו מה נחמד הוא... 217303
חבל שאתה נגרר להכללות מיותרות ומכוערות. אבל כנראה שזו טבעה של דמגוגיה. מעניין אם אתם עושים מילואים?
גן שלנו מה נחמד הוא... 217307
לא רעדה לך המקלדת אחרי שבמשפט הראשון כתבת "חבל *שאתה* נגרר להכללות מיותרות ומכוערות." ובמשפט השלישי כתבת "מעניין אם *אתם* עושים מילואים?". (ההדגשות הן שלי כמובן).

_____
ערן, עושה 4 שבועות מילואים בממוצע כל שנה.
חרמפפפ 217310
גן שלנו מה נחמד הוא... 217309
"*אתם* עושים מילואים"? "הכללות מיותרות ומכוערות"? תגיד, אתה קורא את מה שאתה כותב?

(אלה היו שלוש שאלות רטוריות. ראה את עצמך פטור מתשובה)
בדיוק כפי שאתה רואה את עצמך פטור 217364
מלענות לשאלות נוקבות אחרות שהופנו כלפיך.
אהבתי את ''רעדה לך המקלדת''. הייתי יכול לשאול את אותו דבר כשחורצים גורלות ועובדות בנושאים שלא יודעים עליהם דבר וחצי דבר כמו נסיבות המקרה של קורצקי.

אל תטרחו להגיב...אני לא מתכוון להוסיף דברים מכאן והלאה.
בדיוק כפי שאתה רואה את עצמך פטור 217470
על ה"שאלות הנוקבות" ששאלת לא נתת הזדמנות להגיב, גם למי שהיה מוצא לנכון לעשות זאת. כזכור, ב תגובה 217173 פצחת ב:

"האםנמצא הקצין או החייל שיוודא הריגה בתינוקת בת שנתיים מטווח אפס??? למה אתה לא עונה לשאלה הזאת??? או שרק "חוסר מוסריות" של צה"ל תואמת את טיעוניך???" -

כשה"למה אתה לא עונה" נאמר עוד לפני שמישהו הספיק אפילו לעכל את שלושת סימני השאלה שלפניו, שלא לדבר על לענות לך. בקיצור, לא ממש באת לשוחח עם מישהו, ובכלל אתה עסוק במלחמה עם אויב דמיוני חסר פנים (אני וערן, לדוגמא, אינם אותו אדם) - והכל התחיל מתגובה שקטה ועניינית שלי כאן תגובה 217168 , מה שהתדרדר מהר לרמה שאתה כנראה מחבב, עם האמיתות המוחלטות ששמעת באופן אישי מפי הגבורה. אם הייתי מעוניין בסוג הזה של התדיינות הייתי הולך לווינט וחוסך לטל כהן המון כאב ראש, כך שאת המשפט האחרון שלך אני רואה כהבטחה ולא כאיום.
למה אתה לא מסוגל לענות לעניין? 217916
''האייל האלמוני'' הוא כינוי שהתוכנה מצמידה לכל מי שלא מזדהה בשמו. לכן לא כל התגובות שנכתבו ע''י ''האייל האלמוני'' נכתבו ע''י אותו אדם.

בפרט, אני שאלתי את השאלה העובדתית, אבל לא כתבתי אף תגובה אחרת בדיון הזה.
ראש ממשלה כמשל 217046
פעם בגלל טעות של ההיסטוריה במדינת הגמדים עלה לראשות הממשלה איש גדול בחכמה וברוח.נגיד ששמו לצורך העניין בא משנים עשר השבטים,ושם משפחתו ע''ש עוף טרף.
הימים היו ימים קשים לתושבי צפון מדינת הגמדים.כי מגבולם
הצפוני היו הרבה ''יציאות'' שגרמו להם לשהות עם ''יציאותיהם'' במקלט.החליט ראש ממשלת הגמדים לרכז ארטילריה שתוציא ''יציאות'' נגדיות.אחת ''היציאות'' הללו,בשוגג ושיקול דעת מוטעה,נחתה על מבנה בו שהו כשמונים אזרחים תמימים,ועוד במחנה של האו''מ.כולם נהרגו.
כן.שמונים הרוגים.אולי יותר.
משונה.אינני זוכר שראש הממשלה הנ''ל הועמד לדין.
אגב.היה מקרה אחר של ראש ממשלה אחר שקדם לו בתפקיד.שבכינוס ''בעיר חמור'' עת כיהן כשר בטחון באינתיפאדה הראשונה שפרצה במדינת הגמדים,אמר לחייליו שיש לשבור לאינתיפאדים את העצמות.
וחייליו ביצעו את הוראתו כלשונה.הם אגב הועמדו לדין,הורשעו ונאסרו.
אינני זוכר שהוא בא לבית הדין ונטל אחריות.
לפתרון בעיית הפרשנות היורידית לכל דבר ומעשה,או שיקול דעת של קצין או סמל או טוראי בזמן '' של סכנת חיים ''
אני מציע שמדינת ישראל אלופת העולם בייצור עורכי דין ומשפטנים,יופנו להכשרות כחיילים קרביים בקוי התפר.או לחילופין יוצבו ''כמשפטרוקים'' לצידי חיילי הקו.
ועל כך כבר אמרו חכמים (או: טריוויה חצי מאי 2004) 217392
Bury the rag deep in your face
For now's the time for your tears.
התובע הצבאי: "ירי סתמי" 243292
לראשונה באינתפדה הנוכחית מואשם חייל ברצח מכוון של אזרח פלסטיני - לא מחבל, לא מבוקש ובניגוד מוחלט לכל כללי הפתיחה באש. המשפט מתנהל בבית הדין של פיקוד דרום.

על-פי החשד, אחד החיילים ירה למוות בפלסטיני, לאחר שחייל נוסף שהיה עימו בעמדה בציר פילדלפי עודד אותו לירות. לאחר מכן, על-פי החשד, הגיע למקום חייל שלישי, הממלא בתפקיד פיקודי, וטייח את האירוע. התובע במשפט סרן עו"ד רן כהן הציג את הראיות שבידיו לשופט בדו"ח חסוי.

הסניגורית הפיקודית של פיקוד דרום סרן עו"ד לילך רובין, וסגן עו"ד סיון עומר, המייצגות את שני החיילים הראשונים שהיו בעמדה, רמזו כי חייל מהיחידה הפליל את מרשיהם בשל סכסוך אישי. הן טענו בדיון כי הבית הנטוש לידו נורה הפלסטיני נהרס מאוחר יותר על ידי כוחות צה"ל, ועל כן מדובר במבנה שצה"ל סימן אותו כמקום ממנו יש כוונות לבצע פיגועים. לטענת הסניגוריות, עובדה זו מציבה סימן שאלה ברור בדבר מעשיו של הפלסטיני במקום.

החיילים החשודים בביצוע הירי מכחישים כי ביצעו את הירי לעבר הפלסטיני. לטענתם, בוצע ירי לעבר דמות חשודה, שלא היה ברור אם נפגעה.

החייל החשוד בטיוח הפרשה אמר כי דיווח על האירוע התקבל ביחידה בה הוא משרת. "אני לא מבין למה, אם באמת נפגע אדם חף מפשע לא נערך תחקיר בנושא ברמת הקצינים הבכירים?"

בתחילת השבוע הבא יוגשו כנראה כתבי האישום, ואז יחשפו הפרטים החסויים עד כה בפרשה, כולל שמות המעורבים, דרגותיהם ויחידתם.

מחאת ההורים 270078
הוריו של סרן צבי קורצקי, שהחל אתמול לרצות את מאסרו, מפגינים מול משרד הביטחון לאחר שעירעוריו לא התקבלו, כמו גם בקשת המחילה מהרמטכ"ל. "הפכו את הבן לשעיר לעזאזל, עשו לו משפט דרייפוס. לא עמדו לצדו כמו לצד השייטת".


חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים