הכנסת אישרה את ''חוק הרצל'' 2005
הכנסת אישרה היום בקריאה שנייה ושלישית את "חוק בנימין זאב הרצל". החוק התקבל ברוב של 17 תומכים וללא מתנגדים.

לפי החוק, מדי שנה בתאריך י' באייר יתקיים בירושלים כנס שנתי על שם חוזה המדינה, בו יידונו נושאים מעולם הציונות. החוק גם קובע את יום פטירתו של הרצל - כ' בתמוז, כיום זיכרון ממלכתי - בירושלים תתקיים עצרת ממלכתית והכנסת תקיים ישיבה מיוחדת. החוק קובע גם כי הכנסת תקציב מלגות למחקר על שם הרצל, וכי תמונה ועדה ציבורית להנצחת זכרו.


קישורים
Ynet
הארץ
מעריב NRG
חוזה מדינת היהודים - מאמרו של אלי אשד באייל הקורא
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

229418
מעניין מה זה אומר ש56 שנה לאחר קום המדינה הכנסת מאשרת את חוק הרצל. למה רק עכשיו? למה עכשיו? מה יש כרגע בספירה הציבורית שמוביל למהלך שכזה?
הרצל כסמל החילוני החדש-ישן 229419
יש לי איזה ניחוש, שקשור לזהות הפוליטית של מי שדחף את החוק - ח"כ אילן שלגי מ"שינוי". להרצל היה תמיד יחס של שניות מצד החברה הישראלית. מצד אחד, הוא היה חוזה המדינה הנערץ. אבל מצד שני, הוא היה זה שהציע את אוגנדה כפיתרון לבעיית הלאומיות היהודית, במקום ארץ ישראל. כמובן לא שוכחים לו את ההתנצרות של ילדיו, שביד אחת משתיקים אותה, אבל ביד השנייה לוחשים אותה מפה לאוזן. עליית "שינוי" כחלק מהשינוי שמתרחש עם התבגרות מדינת ישראל ופתיחות לסדר יום "אזרחי" יותר וקשוב פחות לשורשים היהודיים (אמריקניזציה כבר אמרנו?) מאפשר, לדעתי, להעלות את הרצל, כמסמל לאומיות ישראלית שמנסה להבדיל את עצמה במעט מהלאומיות היהודית (למרות שלפעמים היא מתעקשת להיקרא "יהודית").

נקודת מבט אחרת היא לדעתי להסתכל על זה כחלק מהראקציה לשבטיות שמאפיינת את החברה הישראלית. החברה החילונית הישראלית ענייה יחסית בסמלים "שלה" לעומת החברה הדתית, וסמליה מנופצים מדי פעם על ידי היסטוריונים חדשים וישנים - טרומפלדור (שכנראה קילל ברוסית, או שכבר החליטו שהוא אמר משהו אחר?), גורדון, כצנלסון ושאר אנשי תנועת העבודה הפכו למוקצים בשנות שלטון הליכוד יחד עם כל שלטון מפא"י שסומן כ"מסואב" והקיבוצים ה"מיליונרים", וההיאחזות בהרצל דווקא עכשיו היא לדעתי ניסיון להמציא מחדש את הסמלים אותה חברה ישראלית חילונית שעומדת מול שוקת מנוצת קמעה של אמריקניזציה מחד, וטלנובליות דרום-אמריקאית מאידך. הנה ניחוש - הבא בתור לעלות למרכז הבמה יהיה חיים ארלוזורוב - http://www.notes.co.il/karny/archive.asp?cat=192
והסיגר 229420
וכמובן שכחתי - כנראה שהחוק נהגה כאשר שודרה בטלוויזיה לפני מספר חודשים הכתבה על ארכיון הרצל (?) המוזנח, מה שעורר אולי תגובה מצד שלגי, אך אולי גם התגובה התעוררה בשל הסיבות שפרטתי לעיל.
ג'ובים 229437
5 מליון שקלים לכיבודים ועוד בלי מתנגדים. האם באמת צריך לזה סיבה?

האם מישהו יכול לדוג את חוק בן גוריון, בגין, הרצל (ומי עוד?) ולראות כמה זה עולה לנו?

שאלה נוספת, לאחר נסיון רב עם חוקי בן גוריון ובגין האם הם מפיקים תועלת? האם ילדי ישראל מכירים אותם (ואת מורשתם? = חלוקת ג'ובים) יותר טוב מאשר את מורשתו של הרצל המסכן שעד עכשיו לא היה לו חוק?
לנפץ מיתוס 229441
(ב"ביקור" שערכתי בבי"ס "ממלכתי"-דתי (קורס נהיגה מונעת), התרשמתי מן הקירות כי חוזה הציונות הוא בכלל הרב קוק זצ"ל. האם חוק הרצל הוא נסיון נוסף של הסמולנים שר"י לעוות את ההיסטוריה?).
הגיע הזמן לנפץ את ה"משחק" המטומטם של "מי היה הרצל/בן גוריון/ביאליק?". כל מי שיודע לקרוא, מבין שמי שלא יודע מיהם אישים אלה על אף כל המקומות הנקראים על שמם ועל אף מקומם בתכנית הלימודים, הוא מקרה אבוד. כל הסקרים המגוכחים על בורות בני הנוער מעידים רק על בורותם המקצועית של עורכי הסקרים (הסקרים מן הסוג הזה הם בד"כ משאלים מקריים לחלוטין). מחברים את האידיוטים של הכיתה עם הליצנים ("יום-כי-פור היה גנרל יפני") ועם אלו שבמוחם יש רק מגירה אחת (כתוב עליה נניח "המורדים") ומקבלים ש75% מבני הנוער אינם יודעים מיהו בן-גוריון. הגיע הזמן להניח לשטויות האלו. תפקיד מערכת החינוך אינו להפוך את התלמידים למומחים בטריביה אלא לאזרחים טובים ומועילים. לפי התוצאות הבעיה כלל אינה כמה תלמידים יודעים מיהי הנרייטה סולד.
לנפץ מיתוס 229474
לא הבנתי את טענתך.

מעניין שגם לרב קוק יש בית נאה (מוזיאון) אבל אין לו חוק. מעניין אותי לדעת מה הוא היה חושב על הרעיון שהנצחתו תעשה על חשבון משלמי המיסים.

עם זאת, לרב קוק אין חוק וגם לא להנרייטה סולד. לביאליק יהיה עוד מעט (הבערות של הנוער נוראה).

והנה תאוריית הקונספירציה של הימין -

השמאלנים (גם המקוריים וגם אלו שמתחזים לימין) הקימו מערכת חינוך ממלכתית כדי לייצר דור של בורים שאינם יודעים כלום. כך הם יכולים להצדיק עוד ועוד גופי מורשת והנחלת ערכים ולחלק יותר ויותר ג'ובים. בראש הגף להנחלת מאה אישים בטח עומד איזה חבר מרכז מקורב למאורת הגולה לבנת.

ושאלת טריוויה לסיום:

בעוד 50 שנה יהיו בתי ספר על שם לבנת. איך יקראו להם:

א) בית ספר לימור
ב) בית חינוך לבנת
ג) אולפנא על שם אשת הברזל
ד) בי"ס מקיף ז' על שם לבנת
לנפץ מיתוס 229507
תבוטל המחלקה היהודית בשב"כ!

רק כ"ך נוכל לבער את המתחזים לימניים ימ"ש
לנפץ מיתוס 229586
לצערי הסיכויים שתבין משהו שאינו בתחום תפיסת העולם הצרה שלך הוא קלוש.
תגובתי הקודמת הכילה 2 הערות:
ההערה השנייה קשורה במנהג של התקשורת למיניה לעצור עוברים ושבים ולבחון אותם בטריוויה (מי היה הרצל/בן גוריון/ביאליק). על סמך הבדיקה המגוחכת הזו הופכים את כל הנוער הישראלי ל"בורים שאינם יודעים כלום" וכיוב'. הצעתי לשרת החינוך להניח לדברי ההבל הללו ולהתרכז בעיקר (אוירת האלימות בבתי"ס, השגים לימודיים לא מספקים).

ההערה הראשונה נועדה לרמוז לגב' לבנה שבעוד היא נטפלת לרמת השליטה בטריוויה של תלמידיה הרי מחצית מערכת החינוך הנתונה לפחות להלכה תחת פיקוחה עוסקת בדיסקרדיטציה ודיסאינפורמציה של הרצל. נאלצתי לשהות בתחומיו של בי"ס השייך לחינוך הממלכתי-דתי. על הקירות, היכן שבבתי ספר חילוניים כתוב "אם תרצו אין זו אגדה" ו-"בבזל ייסדתי את מדינת היהודים", הופיעו ציטוטים באותו עניין מן הרב קוק. לעצם המעשה ("טיהור" ההיסטוריה) איני יכול לבוא בטענות. הציבור הציוני-דתי הולך בדרכו של הרב קוק ולא בדרכו ההפוכה של הרצל ("נסגור את הרבנים בבתי הכנסת"). בחירתם להצניע את הרצל ולפאר את הרב קוק היא הבעיה שלהם.
הבעיה היא שדי קשה לדבוק בסובלנות כאשר הצד השני בוחר בקנאות אטומה. אם זכור לי נכון, אתה מורה בבית ספר דתי. לא נותר לי אלא לקוות שנותרו עוד כמה מורים במערכת שלך שאינן מאופיינים ע"י תפיסת העולם החד-צדדית והעיוורת שלך. בתפיסת העולם שלך לימור לבנת, אותו זנב חילוני המקשקש ב"כלב" הדתי-לאומני היא בכלל שמאלנית. מערכת החינוך היא בזבוז כספי משלם המיסים הדתי (עיוות מציאות בפני עצמו) המייצר חילונים "בורים שאינם יודעים דבר". אתה מתלונן על ההשקעה הציבורית בתאטראות, אוניברסיטאות, בית הפלמ"ח וועדת מאה האישים, כאשר ההשקעה במועצות דתיות, רבנויות ערים ושכונות, חברה קדישא, בתי כנסת ובתי מרחץ שלא לדבר על ההתנחלויות הזורעות את זרע חורבן מדינת ישראל היא כלל לא רלאבנטית בעיניך. דרך אגב בית הרב קוק אם איני טועה הוא מושב הרבנות הראשית בירושליים. אם בית זה לא נבנה בכספי ציבור אופתע מאד.
כדי לקיים דו-שיח נעים עם אנשים, אני מוצא שדרושה מידת מה של הומור. לצערי, כאשר אני נתקל באנשים כמוך, גם המעט שיש לי מתנדף. נראה לי לכן שהמשך הדו-שיח ביננו מוטל בספק (בגלל חוסר יכולת לתקשר).
לנפץ מיתוס 229590
אני יודע שהצלחתי להרגיז אנשים רבים באיל הקורא, אך הפעם אין לי מושג מה הרגיז אותך. באמת, אין לי מושג!

אני מסכים איתך שהמנהג לבדוק את העוברים ושבים בשאלות טריוויה הוא מטופש. לדעתי, נסיוניתיה חסרי התוחלת של לבנת לתקן את המצב הינם - כמה מפתיע - חסרי תוחלת, בדיוק כמו הוראותיה למורים להקדיש שעה לנעמי שמר (כאילו שמישהו שואל אותה), או להקדיש את חופשתם לעזרה לתלמידים שעברו תאונת דרכים (שוב הם לא צריכים אותה בשביל זה - היא זאת שצריכה כותרת ויש מספיק פתאים שלא ישימו לב שמדובר על סתם רדיפת פרסום).

איני חושב שהמערכת הממלכתית דתית ואפילו זאת החרד"לית מתייחסת שלא בכבוד להרצל. הרב קוק עצמו התייחס בכבוד רב להרצל. האם אתה מתייחס בכבוד הראוי לרב קוק? לרב אלקלעי? לרב מוהליבר? לאנשי העלייה הראשונה שיישבו את הארץ והיו ברובם דתיים? לאנשי היישוב הישן שבנו את פ"ת? למליוני יהודי רוסיה שתרמו כסף לציונות לעיתים למרות שידעו שהכסף הולך לחילונים? ‏1.

איני יודע מה היא אותה תפיסה חד צדדית שלי?
היכן אני אמרתי שהבורים הללו שהמערכת מייצרת הם חילונים? לא תמצא כדבר הזה כי אני אומר בכל מקום שהמערכת הממלכתית כולה (כולל זאת הדתית) מייצרת בורים. זאת גם האמת. בתי הספר הממ"ד מגדלים דורות של בורים לא רק בידע כללי גם בידע תורני. ילדים מגיעים לישיבות בגיל 18 כשהם ריקים לגמרי מכל ידע (טוב הם מחזיקים בקצת טריוויה דתית וזוכרים במעומעם שלשאול היה בן בשם יונתן)

לגבי מימון - היכן אני אמרתי שזה בסדר לממן צרכי דת מכספי משלם המיסים? האם בכל פעם שאני מתלונן על כך שהמדינה מבזבזת כספי ציבור (שנלקחו בכח מהאזרחים - גם הדתיים) אני צריך לכתוב שלא לממן את הישיבות? אז אומר זאת כאן במאוחר - צריך להפסיק לממן את הישיבות כמו גם את האוניברסיטאות, התאטראות, המועצות הדתיות, הספורט, התרבות התורנית, הסרטים והמקוואות.

לגבי בית הרב קוק - הוא נמצא (כמה מפתיע) ברחוב הרב קוק בירושלים. בית פרטי שנתרם על ידי אדם פרטי.

ונסיים בבדיחה - מה אמרה הארובה הגדולה לארובה הקטנה:
בגילך לא בריא לעשן.
ואתה שלום וביתך שלום וכל אשר לך שלום.

1 הם לא ידעו שאותם חילונים מפלים לרעה דתיים, בטענה שמי ששומר שבת לא יכול להקים יישוב.
לנפץ מיתוס 229713
אתה לא מתבלבל בין יעקב (שץ) לאורי פז? לא זכור לי שיעקב התוודה על ניהול בית-ספר.
לנפץ מיתוס 229723
אני מקווה שלא. אאל"ט יעקב הזכיר במקום כלשהו מה הוא אומר לתלמידיו. מכאן הבנתי שהוא מורה (נקווה שלפחות לא מנהל). אני מוצא שזה מדאיג אותי מאוד שאנשים בעלי תפיסת עולם כל כך שובינסטית והרמטית הם "מורים ומחנכים בישראל" ועוד במערכת הממומנת עד צואר ע"י הציבור (ישירות או בעקיפין).
יעקב לא מבין מה כל כך הרגיז אותי בדבריו. אולי אני חייב הסבר. מה בדבר התפיסה של "אני ואפסי עוד". כולם "בורים שאינם יודעים דבר" ועמי ארצות, מלבד אני יעקב וחברי הרואים ושומעים את קולה של האמת. אחרי שתאר את מערכת החינוך כמכונה לטמטום בני הנוער, אני אמור להתנחם שלא רק בוגרי הממלכתי הם בורים, אלא גם בוגרי הממ"ד (מעניין שהחוגים האלה התוקפים כל הזמן את התשקורת הסמולנית, מעלים על ראש שמחתם כל שטות וכל בדל ידיעה שהיא מפרסמת, אם נראה להם שזה משרת את עניינם).
אודה ואתוודה שלא ידעתי כי יעקב מתנגד גם למימון שרותי הדת ע"י המדינה. נראה לי שזה רק חלק מהסהרוריות וראיית כל המציאות דרך חורי הצצה זעירים (א"י השלמה, שמירת מצוות היהדות). הבה ונשמע את תמונת המציאות ע"פ יעקב ורעיו: איך הציבור הלאומי-דתי/אגודאי/חרדלי/ש"ס (או השד יודע לאיזה פרקציה הוא שייך) עובד ושוקד יומם ולילה על קידום הבטחון הכלכלה והמדע בישראל ואיך מדינת ישראל ע"י מיסוי עושק מכריחה אותם לממן את התאטרון והחתול של הסמולנים משינקין ימ"ש.
כתבתי כבר במקום אחר כי "משאת הנפש" של יעקב ורעיו היא מעין איראן יהודית. מדינה בה הרבנים (המקובלים עליו כמובן) שולטים לחלוטין בכל היבט של חיי החברה והמדינה, אבל נשארת מסגרת ריקה מתוכן של מדינה חילונית שתפקידה לשמש כשעיר לעזאזל כאשר החכמה העילאית של ההלכה מבית מדרשו מובילה את המדינה לעברי פי פחת. את הפרקטיקה והתאוריה של השלטון הכפול הזה, הם משכללים כבר היום. לא החיכוך היומיומי ודחיקת הרגליים וההשפלות והסגרים והמחסומים וקרבנות השוא, הופכים את המצב הישראלי לקשה מיום ליום, אלא לחישותיהם חדלות האונים של יוסי ש ויוסי ב ודברי ההבל של אותו חמור קופץ בראש א אבנרי ודומיו.
לנפץ מיתוס 229726
לירדן וגם לאייל האלמוני, ראו תגובה 226244
לנפץ מיתוס 229727
"אחד התלמידים בכיתה שלי *היה* בן של ירקן." - "היה", בעבר, אז אולי הכוונה לתלמיד שלמד עם יעקב בכיתתו, כשהוא עצמו היה תלמיד.
לנפץ מיתוס 229728
אכן כן. התלמיד הוא בן גילי ולמד איתי בכיתות ח-יב. השם המלא שמור אצלי.
לנפץ מיתוס 229730
תגובה 229728 (בהנחה שנכתבה ברצינות ולא בציניות). אינני מזלזל, חלילה, בתבונתו הטבעית של יעקב, אבל לא נראה לי שהוא מורה. לא נראה לי בכלל שיש לו השכלה מסודרת בתחום כלשהו, והידע שלו הוא אנקדוטלי, אקלקטי ונוצר בעיקר מקריאה שהיא בחלקה מקרית למדי.
פספסת פה ושם 229732
לנפץ מיתוס 229739
יעקב הוא אכן תוצר של מערכת חינוך ממלכתית.
חבד 229760
אם אני מזהה נכון, בעיקר בכתביו של המלך המשיח ז''ל.
פרופ' ישעיהו ליבוביץ שיל''ו 229762
אתה כל כך רחוק. אבל לא תבין זאת.
כתביו של המנוח בכותרת תופסים מקום הרבה יותר משמעותי.
מה זה שיל"ו? 229779
מה זה שיל"ו? 229792
היה לנו פתיל על זה אבל לא מצאתי:

"שיחיה לעולם ועד"
פרופ' ישעיהו ליבוביץ שיל''ו 229781
חבל שלא אימצת גם כמה יסודות מהפוליטיקה שלו. אי שם בין היודונאצים שלו לפושעי אוסלו שלך אפשר היה אולי למצוא מקום בו היינו יכולים לדבר.
פרופ' ישעיהו ליבוביץ שיל''ו 229782
מרתק (בלי ציניות).
א) וכדרכך נראה שאתה מבין את תורתו יותר טוב ממנו.
ב) נראה שממורשתו הפנמת בעיקר את העלבת הזולת וביטול דעתו (''לא תבין'' וכו'). אני יודע שגם אני נכשלתי בכך בפתיל תגובות זה. פשוט חכמת ה''איפכא מסתברא'' והפלפול המניף הרים על קוצו של יוד, הרגיז אותי יותר ממה שהיה צריך ועל כך אני מתנצל.
ג) אם אתה חושב שבחברה בה היו מקפידים לגבות בכפייה (מס) את המינימום ההכרחי בלבד ובה התערבות הממשלה היא מינימלית, יישוב כמו עפרה יכל להתקיים אפילו רבעון תקציבי אחד, נפלאו דרכי מחשבתך מבינתי.
פרופ' ישעיהו ליבוביץ שיל''ו 229793
א) לא. אבל כדרכי אני מרשה לעצמי לחלוק עליו למרות שהוא גדול ממני בחכמה ובמנין שנים.

אני גם טוען שזקנותו ביישה את צעירותו, בייחוד באמירה שאוסלו מוליך לשלום. זכותו לחשוב שיש ללכת בדרך אוסלו כדי להמנע מן הכיבוש המשחית, אולם לאמר שזה יוביל לשלום? זה מעיד על סניליות. בייחוד כשבצעירותו הוא חזר ואמר את הברור כשמש לכל אדם חושב - שאין שום סיכוי לשלום בינינו לערבים (בלי שיהיה פה שינוי קיצוני מאוד במציאות).

ב) ה"לא תבין" נבע מייאוש לא מזלזול. אחד הדברים הקשים ביותר לאנשים מבחוץ להבין הוא את דקויות העולם הדתי. את ההבדל בין חב"ד לגור לליטאי כזה לליטאי אחר. בין חרד"ל לחרדי בין בעל זקן לחסר זקן וכו'.

ג) בארה"ב יש עשרות אלפי יישובים בסדר גודל של עפרה ובארותיים והם אינם מתעלקים על משלם המיסים. איני רואה אפילו סיבה אחת בגללה עפרה צריכה תקציב ממשלתי כלשהו כדי להתקיים (בייחוד אם המדינה תפסיק לגזול את רוב שכר עמלם של תושבי עפרה).
פרופ' ישעיהו ליבוביץ שיל''ו 229795
מעבר לכך שדעותיך מייצגות את עצמך (כמו כל אחד כאן), האם אתה בכל זאת משתייך לאיזה חוג דתי רעיוני, בעל שם והגדרה?
פרופ' ישעיהו ליבוביץ שיל''ו 229802
אם אתה מתכוון לדעותי - אז לא.
פרופ' ישעיהו ליבוביץ שיל''ו 229805
לא, אני מבין שדעותיך הן אינדיבידואליות באופן קיצוני, אבל אני מתקשה להאמין שאתה חי לבד בעולם. אני מתכוון לזה שכשאתה הולך, כך אני מתאר לי, לבית הכנסת - האם זהו בית כנסת המזוהה עם זרם מסויים? וכולי...
פרופ' ישעיהו ליבוביץ שיל''ו 230214
ראה תגובה 229888
חרדים אוהדי איין ראנד 230077
קראתי את זה, וחשבתי עליך. מכיר?

חרדים אוהדי איין ראנד 230143
תודה. מעניין. אבל כרגיל העיתונים נותנים חומר למי שלא בעניינים ולאלו שקצת מבינים נשאר טעם של פספוס.

מה זה הקשקוש הזה על הארי פוטר ואיין ראנד? הם עוסקים בכלכלה או לא. מי הם?

אולי פעם אני אחפש את הלינק שלהם ונראה. אבל אז אני בטח אעלם מהאייל כי גם כך זה יותר מדי.
חרדים אוהדי איין ראנד 230152
אתה באמת לא יודע מי זאת איין ראנד? ( בעניין הארי פוטר אתה בטח צוחק, אז אני לא שואל).
חרדים אוהדי איין ראנד 230155
ה''הם'' בפסקה השניה לא התייחס לראנד ופוטר, אלא למשתתפי אותו פורום.
חרדים אוהדי איין ראנד 230156
אכן כן. הערבוב המוזר של ראנד ופוטר, ביחד עם חרדים מוחרמים שלובשים כיפות סרוגות ולומדים באוניברסיטה נותן את הרושם שמישהו כתב על נושא שהוא ממש לא מבין בו. ממילא אין לי מושג אם החברה האלו הם קפיטליסטים חרדים (כלומר חרדים - אדם נאמן לתורה אינו יכול שלא להיות קפיטליסט - או טיפש) או שהם סתם חובבי עולם גדול שאוהבים להפריח שמות כמו הארי פוטר ואיין ראנד ושיוסיפו מצידי את המינגווי ניטשה וישעיהו ליבוביץ שיל''ו.

לגבי ראנד, מבחינה כלכלית שני הספרים שלה שקראתי (אחד רומן ואחד מאמרים) נתנו לי הרבה. אולם עלי להסתייג בכל תוקף מהזיהוי בין נישואין חסרי אהבה לסוציאליזים ובין בגידה למען האושר ושוק חופשי.

החוזה שאדם כורת עם אשתו הינו חוזה ככל חוזה אחר והפרתו כי הצד השני הוא בטלן או כי לא כדאי לי לקיים את החוזה אינה הדרך הנכונה. עדיף להטיף לא לחתום על חוזים עם אנשים מפוקפקים בגלל כמה הורמונים שיעלמו אחרי שבועיים.
חרדים אוהדי איין ראנד 230179
איזה רומן קראת? את כמעיין המתגבר או מרד הנפילים? במרד הנפילים יש התייחסות יותר רצינית לעניין הפרת החוזה שאתה מדבר עליו, והגיבור נענש די קשה בגללו, כך שמטפלים באלמנט הזה בצורה יותר רצינית במרד הנפילים מאשר מבכמעיין המתגבר (כמו בערך כל אלמנט בכתיבה שלה), ובהחלט יש שם הטפה רצינית נגד חתימת החוזים הללו (בשום מקום לא ראיתי שאלו היו "הורמונים" שהניעו את הדמויות לחתום על החוזה, אולי יצר הרס עצמי או סתם דרך חיים לא נכונה).

מה גם שאפשר לשאול האם חתונה היא חוזה שפירושו חיוב של כל אחד מהצדדים לשכב אך ורק עם הצד השני. אני לא חושב שזה דבר רצוי במיוחד, אבל אני מניח שהדוגלים ב"יציבות התא המשפחתי" לא יסכימו איתי.
חרדים אוהדי איין ראנד 230192
איני זוכר את השם של הספר. היו שם אילי הון שהשמידו את רכושם והלכו לעולם חופשי חבוי בין ההרים.

אולי יש הטפה נגד נישואין - לא ממש מלהיב, אבל יש שם הצדקה לבגידות - וזה לא מקובל בשום מקרה. אם הגיבור רוצה - שיתגרש.
מרד הנפילים 230203
חרדים אוהדי איין ראנד 230263
כמו ששכ"ג אמר, מרד הנפילים. ובספר הזה מוצגת הבגידה של הגיבור בצורה שלילית, והוא נענש עליה קשות, כאמור - עונשו על זה שבגד באשתו בחשאי (בזמן שדליבא ראנד, היה עליו להעיף אותה בגלוי מכל המדרגות למען אהובתו).

ובסופו של דבר הגיבור אכן מתגרש. וגם אהובתו עוזבת אותו והוא מקבל את זה בהבנה מופלאה (הוא יודע גם בלי שהיא תספר לו!) אבל לא משנה.
חרדים אוהדי איין ראנד 230280
כנראה ששפטתי לחומרה את המחברת. למרות שקיבלתי 8 בבגרות בספרות זה ממש לא התחום שלי.
חרדים אוהדי איין ראנד 230286
אולי לא מיותר להוסיף כאן פרקי רכילות על איך איין ראנד עצמה הגיבה כאשר המאהב שלה (נתן ברנדון) עזב אותה לטובת מישהי אחרת. כל הרציונליות האובייקטיבית שלה התגייסה למאמץ הירואי ופאתטי עד מאד להסביר את כעסה. כביכול, התאהבותו של נתן במישהי אחרת היא בגידה *רעיונית*, שכן לפי כללי הרציונליזם היה עליו להיות מאוהב באיין ראנד, שהחשיבה את עצמה לעליונה על יריבתה מבחינה אינטלקטואלית (כנראה בצדק).

למי שאינו רציונליסט אדוק, העסק הזה נראה מגוחך עד מאד.
חרדים אוהדי איין ראנד 230385
אני חושב שאפשר עוד להרחיב על כל העניין, כי רצוי לזכור שהיא והמאהב שלה היו נשואים, כל אחד לחוד, והצליחו איכשהו לשכנע את בני הזוג שלהם שהם חייבים להיות בייחד (ועם זאת, לא התגרשו).

לכן עדיף בדיונים על איין ראנד לדבר על הספרים, ולנסות להימנע ככל האפשר מהאבסורדים שהגיעו אליהם האובייקטיביסטים, שעשו פחות או יותר ההפך ממה שראנד אמרה, לכאורה, לעשות - נתנו למישהו אחר לחשוב בשבילם.
חרדים אוהדי איין ראנד 230193
האם תוכל לתת את שם ספר המאמרים של ראנד שקראת? (קראתי רק 3 רומנים שלה, ואשמח להכיר את דעתה באופן לא סיפורי).
תודה.
חרדים אוהדי איין ראנד 230202
נסי כאן: http://www.aynrand.org/books.shtml
חרדים אוהדי איין ראנד 230229
capitalism: the unknown ideal
הערבוב המוזר של ראנד ופוטר 230269
פייר, נשמע לי בול כמו ''האייל''. אם בכל זאת אתה מחליט להעלם לשם, לפחות תחזור לפעמים לעדכן אותנו, נשמע די מעניין.
הערבוב המוזר של ראנד ופוטר 230279
כן.
אבל את האייל לא מכנים תומכי האסכולה האוסטרית ואנשי פיסיקה חרדים הקוראים את שירי נתן זך מתחת לשמיכה.
או שמא גם את האייל הציגו בצורה דומה.

אולי תלך אתה לבדוק ותגיד לי אם זה כמו האייל ואם כן אז אין לי צורך לנדוד לשם.
הערבוב המוזר של ראנד ופוטר 230281
נדמה לי שדווקא לא רחוק מזה. אולי האלמוני המקורי או הארסי יכולים לעזור כאן.
הערבוב המוזר של ראנד ופוטר 230360
אותנו כינו אתר הגיקים הישראלי. תחליט אתה אם זה יותר טוב או יותר רע.
הערבוב המוזר של ראנד ופוטר 230396
לא יודע מה זה גיקים.
בחן את עצמך 230430
גיק זה אוהב טכנולוגיה בעל שיניים בולטות, פגם דיבור ,שמתקשה לתקשר עם אנשים אחרים ( ובני בנות המין השני בפרט) שלא בנושאי טכנולוגיה. זה משהו כמן נרד.

גרסא שלא הכרתי קודם‏1:
1 איפה have you ever fingered someone?
בחן את עצמך 230431
ובנוסף: חי על דיאטה של המבורגר עם צ'יפס וקולה.
בחן את עצמך 293832
נשמע כמו תיאור נאה למשה רבנו.
בחן את עצמך 293834
שיניים בולטות? אולי קרניים.
בחן את עצמך 293867
1. גמגום. אמרת משהו כזה, לא?
2. פלאי הטכנולוגיה: הברנש ניהל מלחמת אב"כ כהלכתה עם והמצרים - ולסיום קרע בקלילות את ים סוף.
3. היחסים הבעייתיים שהיו לו עם אמו הביולוגית ואמו המאמצת - בטוח גרמו לבעיות עם המין השני (גם הציפורה ההיא לא נשמעת משהו).
יאללה, הולך: משה רבנו-הגיק הראשון. 293870
חרדים אוהדי איין ראנד 230351
לינק לפורום:
עצור, כאן חושבים 230283
עצור, כאן חושבים 230301
זה באמת פורום של דתיים חושבים. הייתי שם פעם. מה זה קשור לאיין ראנד?
עצור, כאן חושבים 230328
זה הקישור לפורום ''עצור, כאן חושבים'', עליו נכתב במאמר. רבותי, ריכוז.
עצור, כאן חושבים 230342
לא, הוא שואל אם יש שם תגובות שמיחסות לאיין ראנד. ברפרוף קל לא מצאתי, אבל אני לא ממש מומחה בפורומים והפורמט מבלבל אותי.
QED 229811
ב) ה"לא תבין" נבע מייאוש לא מזלזול. אחד הדברים הקשים ביותר לאנשים מבחוץ להבין הוא את דקויות העולם הסמולני. את ההבדל בין יח"ד למפ"ם לשינקינאי כזה ליש גבול אחר. בין גוש שלום לאנרכיסט בין יוסי ש ליוסי ב וכו'. (ועל כך נאמר: לא צריך לאכול את כל הדייסה כדי לדעת שהביצה מקולקלת).

ג) "בארה"ב יש עשרות אלפי יישובים בסדר גודל של עפרה ובארותיים ..." ואתה לא רואה שום הבדל בין מצודת עפרה לבין יישוב בהרי האפלצ'ים או בחגורת התנ"ך. אולי בכלל אתם סניף של האמיש. "בייחוד אם המדינה תפסיק לגזול את רוב שכר עמלם של תושבי עפרה" - על זה באמת אין מה לומר אלא: אני מניח את תיקי.
QED 229819
ב) צרת רבים חצי נחמה.

ג) היית פעם בעפרה? אתה יודע כמה חיילים שמרו עליו לפני שבוצעו פשעי אוסלו? כמה שומרים עליו היום? כמה משלמים תושבי ההתנלויות מכיסם עבור השמירה על יישוביהם?
אולי תתייחס קצת לנתונים ותפסיק עם ההאשמות הכוללניות מאחורי זהות בדויה.

ולגבי רוב שכר עמלם של תושבי עפרה. - שוב שכחתי לכתוב - כמו שהיא גוזלת את רוב שכר עמלם של שאר תושבי מדינת ישראל, כולל אותך ואותי.
QED 229850
ג) "היית פעם בעפרה? אתה יודע כמה חיילים שמרו עליו לפני שבוצעו פשעי אוסלו?" - אין טעם להכנס שוב לויכוח הזה שבטח התנהל אלף פעמים ב"אייל". עד כמה שהבנתי מגעת מדובר בטענת "לא העכבר גנב. החור גנב" וכנראה באי ההסכמה הזה נשאר.
אולי תופתע לשמוע שאיני חושב שהמדינה "גוזלת את רוב שכר עמלי". ישראל כמו כל המדינות האחרות גובה מסים ע"פ המנדט המוענק לה ע"י הציבור הבוחר. יתכן וציבור זה אינו חכם כפי שהיה ראוי לו להיות ויתכן שהממשלה מוציאה את הכסף בחוסר יעילות המבזבז חלק קטן או גדול מן הכסף. באפשרותי או להצטרף אל הכלל הציבורי ולשאת בעול החלטות הציבור (הן בהחלטה והן בתוצאותיהן) או להוציא עצמי מן הכלל ולחפש לי מדינה טובה הימנה.
"אבל הואיל וכוונתי לכתוב דבר, שיהא מועיל לקוראי, סבורני, כי ראוי לי ביותר להתחקות אחרי אמיתת העניין, כמות שהוא למעשה, ולא אחרי דברים מדומים עליו. כי רבים בדו מדמיונם מדינות-חרות ונסיכויות, שאיש לא ראה כמותן ולא ידע כמותן במציאות לאמיתה. משום שההבדל בין האופן, שבו בני אדם חיים ובין האופן, שבו הם צריכים לחיות, רב ועצום כל כך, עד שכל המחמיץ מעשה מן המעשים המצויים בגלל מעשה שראוי לעשותו, קרוב לודאי, שיכשל ולא יחזיק מעמד." סוף ציטוט.
QED 229881
על כל דבר ניתן פשוט לטעון שהוא אוטופיה ובזה לסגור את הסיפור. הבה נמנה כמה מהם:

1) החלום של בני אדם לעוף
2) החלום שבני אדם שחורים יקבלו זכויות אזרח
3) החלום של הרצל להקים ליהודים מדינה
4) החלום שנשים לא תמותנה בהמוניהן בלידתן

על כל אלו ועוד אמרו אנשים כמוך שמדובר בחלומות באספמיה שאין סיכוי שיתממשו.

היום לפרס יש חלום על מזרח תיכון חדש ולי יש חלום על מדינה בה אנשים יוכלו לבחור את בית הספר בו ילמד ילדם ויוכלו להקים בתי ספר כראות עיניהם.

אני חושב שחלומו של פרס מופרך. אתה חושב שחלומי מופרך. איני רואה דרך טובה יותר לברר את העניין מאשר להכנס לעובדות ולדון בהם.

אגב - המקסימום הכי גרוע שיקרה אם חלומי יתגשם הוא שיהיה צורך להלאים את מערכת החינוך דבר שפוליטיקאים מאוד אוהבים לעשות. הכי גרוע שיקרה אם חלומו של פרס יתגשם הוא שמדינת ישראל תסיים את חייה בטרם עת ביחד עם כמה מליוני יהודים יהי זכרם ברוך.
QED 229888
ועיקר שכחתי -

טענתי היא שגם אם המתנחלים מקבלים יותר כסף מאחרים הרי שאין שום צורך בכך וההתנחלויות יכולות להתקיים גם במדיניות שוויונית לגמרי - כולל בענייני ביטחון.

תקציב של 35 מליארד שקלים זה 7000 שקל לשנה לאזרח. תן ל 250000 המתנחלים רבע מחלקם (שלושה רבעים הם משלמים עבור שאר הבטחון ביחד עם כל תושבי ישראל). הם ישמרו לבד על עצמם.
זאת היתה צוואתו של בנימין כהנא שנרצח על ידי בני עוולה - נקח את גורלינו בידינו. וזהו רעיון מדינת יהודה. אם אינכם רוצים לעזור למתנחלים לכו - רק אל תפריעו.
יצא המרצע מן השק 229894
הנה סוף סוף הגענו לנקודה בה אנו יכולים להסכים. אישית אשמח מאד ללכת. ובמורשתו של שבע בן בכרי ננוחם.
יצא המרצע מן השק 229896
חבל. תאלץ להסכים איתם ולא איתי. אני לא מתומכי מדינת יהודה. אני רק טוען שכלכלית זה לא מופרך.

אתה אומר להחריב עיר ואם בישראל. למה תבלע נחלת ה'?
מדינה כמו איראן 229731
אבחר רק נושא אחד להתעסק בו כי אין לי כח להכחיש את כל מה שאתה אומר בשמי, איני יודע מאיפה.

1) במדינה היהודית, הכח השלטוני הוא מצומצם ביותר. דבר זה נובע מהחרות של היהודי ומהיותו עבד ה' ולא עבד לעבדים (גם לא לנבחרי ציבור).
2) כלומר גם אילו היהדות היתה תומכת בשלטון הרבנים היא היתה פחות כפייתית מהיום מכיון שהשלטון מנוע מהתעסקות בעניינים מעבר לבטחון חוץ ופנים.
3) לא היה ולא נברא ביהדות סיפור כזה כאילו השלטון הוא בידי הרבנים. הנביאים לא לקחו את השלטון לידיהם וגם הרבנים לא. רק בימי הגלות היו תקופות שבהעדר שלטון אחר (הגויים לא היו מוכנים לשלטון אחר) הרבנים היוו ייצוג של העם היהודי בפני הגויים. במקום שבו היה גאון יהודי (כמו בימי ריש גלותא בבבל) ליהודים היה שליט לא רבני והדבר הביא לסיכסוכים.
4) אם כבר שלטון דומה לאיראן הרי שאני מניח שמדובר על בית המשפט העליון הרואה את עצמו שליט על הכל ומנהל כל מבטל שיקולי ביטחון בשם אידיאולוגיות ושולח ילדים לההרג למען האידיאולוגיות שלהם.
אפשר אולי גם להסתכל על גנרלים בגרוש המנהלים את מדינתנו בכח הסמוך. אולם זה יותר מתאים למצרים מאשר לאיראן.

והערה קטנה לגבי סגרים והשפלות - מי שלא מבין את ההשפלה הנוראה שעברו הערבים ב 48 לא יבין את הסכסוך הישראלי ערבי לעולם. הערבים לא יקחו פיצויים 10 שנים, 50 שנים ואפילו לא מאה שנה אחרי הגירוש שהם עברו. קרא בבקשה את ספריו של בני מוריס ותבין אולי את אחד הקטנים ‏1 שבמקורות השנאה של הערבים ליהודים. דיבוריך על שנאה בגלל מחסומים אינם עומדים במבחן ההגיון והמציאות.

1 המקור העיקרי הוא כמובן האיסלאם אבל אותו לא תבין.
מדינה כמו איראן 231542
מעניין וחבל שלא התפתח כאן דיון בנושא החשוב הזה הניטח כל פעם מחדש על ראשנו.
לאחרונה דנתי בנושא עם איזה דוקטור לכימיה ועוד רב שהסתנוור לשווא ממסדרונות האקדמיה:

כמו כן, הפרופ' אביעזר רביצקי הוציא זה עתה חוברת משובחת בנושא: "האם תיתכן מדינת הלכה? - הפרדוקס של התאוקרטיה היהודית", בהוצ' המכון הישראלי לדמוקרטיה, נייר עמדה 50. ממליץ לקריאה בחום.
מדינה כמו איראן 231559
אכן כן. התמונה של איך נראית מדינה יהודית רחוקה מאוד מן האמת אצל החילונים וגם אצל הדתיים.

אכן צודק הכותב הנכבד שכשהדתיים מגיעים לשלטון הם זונחים את התורה.
אבל אין זה נכון שזה בגלל שהתורה חסרה אלא בגלל שהם לא שאלו את התורה. לרוב הם פשוט העדיפו לרדוף אחרי סיר הבשר והכסא או ללכת על בטוח בעקבות החילונים.
מדינה כמו איראן? 231685
לא כולם מעדיפים לרדוף אחרי סיר הבשר והכיסא. אני מכיר כמה באופן אישי, שהיושר והאמת נר לרגליהם והם עושים עבודה חשובה לציבור הישראלי.
מדינה כמו איראן? 231909
ופועלים למנהיגות על פי תורה?

זה שיש אנשים טובים ושתדלנים טובים אני יודע. אני שואל אם הם פועלים למשל להפרטת מערכת החינוך כנדרש בשולחן ערוך.
מדינה כמו איראן? 231910
מה זאת אומרת, פועלים למנהיגות על פי תורה? מה אינך יודע שהמנהיגים האמיתיים של עם ישראל הם גדולי ההוראה ומאורי הדור? הח"כים והעסקנים הם רק שלוחי דרבנן.

לא יודע מה בדיוק נדרש ב"שולחן ערוך" להפרטת מערכת החינוך.
מדינה כמו איראן? 231933
שו"ע יו"ד רמה על תחרות בחינוך.

מה לגבי ביטול קצבאות ילדים? ביטול דמי אבטלה?

קצבאות ילדים, דמי אבטלה, סבסוד תרבות הינם דברים אשר אין רשות לעשותם. מדוע לא נשמעת קולם של הדתיים?
מדינה כמו איראן 232317
נדמה לי שהזכרת בשלב כלשהוא שהושפעת במקצת מישעיהו ליבוביץ', האם זה נכון? ואם כן, האם משתמע מכך שדווקא בנושא מרכזי זה בהגותו אתה גורס את ההפך הגמור? הרי חלקים גדולים מדבריו המוקדמים היו קשורים דווקא ל"חוסר" הזה בהלכה בכל הנוגע לקיום מדינת הלכה מודרנית.
מדינה יהודית 232350
הבעיות שליבוביץ התייחס אליהם היו של שמירת שבת של מדינה שלמה.
במבט לאחור אנו רואים שההלכה התאימה את עצמה למציאות והמציאות יכולה להתאים את עצמה להלכה. נכון, זה לא נראה 100% אבל חיים עם זה והדברים יסתדרו עם השנים.
היום מתקיימים יישובים דתיים לרוב, חיילים דתיים רבים בצבא ובעצם בכל מקום.
אני מבין את קוצר הרוח של ליבוביץ אבל זה אכן היה קוצר רוח, הדברים אכן הסתדרו, ובכל תחום בעייתי הם יסתדרו. טענתו של ליבוביץ על דתיים שאומרים שצריך ללכת לצבא ולא הולכים בעצמם היא היום כמעט מגוחכת.
אם פעם תעשייה הדורשת עבודה סביב השעון היתה העתיד, היום מדובר במקסימום תחום שולי שאפשר לוותר עליו. החלומות על מדינה שמייצרת את כל צרכיה הם שטויות.

אך הנושא היותר חשוב, שליבוביץ פחות נגע בו, הוא איך לנהל את מערכת השלטון הכולל. אלו מיסים צריכים להיות, איך לארגן את הצבא, מה כתוב בחוקה, איך מנוהל החינוך.
בדברים אלו ליבוביץ יצא בקריאה בואו נדון בעניין ואף עסק בזה במספר פורומים. לדעתי יש מספיק אמירות בתורה ורק צריך ליישם אותם.

לכן, איני חושב שבעניין זה אני חולק על ליבוביץ.
מדינה יהודית 232528
אגב, מה דעתך על http://www.azure.org.il/hebrew/17-lifshitz.html ועל http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...
מדינה יהודית 232537
תודה רבה.

את ליפשיץ אני צריך לקרוא לעומק, הוא יןתר מדי פילוסופי בשבילי. לפחות הוא מתמודד עם העניינים ברצינות.

לגבי הרבנים שמתלוננים על העוולות, זה בדיוק מה שהם עושים מתלוננים על עוולות ללא שיטה עקרונית ובכך משחקים לידי שמאלנים.
למרות, חכמים הזהרו בדבריכם אני רואה רבנים שכותבים למשל על צמצום פערים - מושג שבמונחים תורניים נקרא גזל.

יש בלבול גדול בנושא בין חובת הפרט למדיניות כללית. חובת הפרט לתת צדקה, לעזור לחבר ולראות את כספו כפקדון אינה במחלוקת. אבל באותה מידה האיסור על הציבור לקחת את כספו של האדם הפרטי אינה במחלוקת. הערבוב הוא כאשר מסתכלים על מה שמותר - קופת צדקה קהילתית (אני מניח שהארץ מעוות את דבריו של הרב ליפשיץ) ומחיל את זה על דברים שהוא אינו חל.

ככלל אני חושב שדיון יותר מדוקדק בהלכות ופחות בכל מיני "רוחות" של היהדות תביא אותנו יותר קרוב לאמת. ההלכה מגנה אדם שאינו מעביר את נכסיו לבניו בירושה. האם יעלה על הדעת שרוח התורה היא להנהיג מס ירושה?

ולגבי החכות, הן צריכות להיות כאלו שמצליחות לדוג דגים והן צריכות להינתן על פי דין. יהודים רבים מעסיקים אנשים מדין צדקה - אין צורך שהמדינה תקיים קורסי הסבה מקצועית שרובם חסרי ערך.
מדינה יהודית 233114
מה זאת אומרת שישעיהו ליבוביץ' היה בעצם קצר רוח והדברים שבאשר להם דאג "אכן הסתדרו" או ייסתדרו לבסוף? אם היית שואל אותו הוא היה זועק שבוודאי שנשתרש "סדר" מסוים. סדר של חילול שבת המוני וקבוע. זה שכבר זמן רב מתיר החוק ב"מדינת היהודים" תחבורה בשבת תוך זריקת העצם של איסור תחבורה ציבורית (אחד מהנושאים שהרתיחו את ליבוביץ' במיוחד) לא הופך את זה ל"מסודר" יותר מבשעה שליבוביץ' דיבר על הבעייה הזו לראשונה. הצבא שלנו אכן עובד מצויין, אולם גם בשנות החמישים הוא הצליח להסתדר מבחינה צבאית. ליבוביץ' לא דאג לחוסר השוויון המוסרי או החברתי בין חילונים שמשרתים ודתיים שאינם משרתים, וכמובן שמעולם לא הזדעק על תיקונו של צה"ל מבחינה צבאית-טכנית. הוא טען שהבסיס -ההלכתי- לפעולת הצבא הינו פגום (קצפו יצא בעיקר על טענת ה"פיקוח נפש" אם אינני טועה). הוא לא טען שהכוחות האמוניים בארץ ישראל חסרים אומץ צבאי או כושר גופני או נכונות הקרבה, אלא האומץ לפסוק הלכה בנושאים עקרוניים בהם בהחלט ראה חוסר. כל מי שקרא ולו חלק קטן מהדברים שכתב (הרבה בזכות החזרות האינסופיות) יזכור שהוא עמד שוב ושוב על כך שההלכה היהודית הקיימת איננה מספיקה על מנת לקיים מדינת הלכה יהודית, משום שמעולם לא התמודדו יהודים בימי קדם עם הבעיות הכרוכות בקיום מדינה מודרנית.

באשר לניהול הטכני של תפקודי המדינה, אני לא בטוח שהיה לו כל כך הרבה מה לתרום. זכורה אמירתו לגבי מה אומרת ההלכה למהנדס שעליו לבנות גשר. לעומת זאת על דמותו של החינוך היהודי הוא דווקא דיבר לא מעט.
מדינה יהודית 233271
1) תלונתו (אחת מהם) היתה שאי אפשר לקיים צבא לפי גדרי פיקוח נפש ושצריך לעשות חקיקה חדשה. למרות הכחשותיו, הוא כנראה היה ציוני גדול מאוד ולמרות שמעולם לא האמין בראשית צמיחת גאולתינו, הוא ראה את משק כנפי ההסטוריה.

אבל, לאחר 50 שנה אפשר לאמר שמסתדרים יפה מאוד עם אותם סעיפים המדברים על מצור עד רדתה, על יציאה בשבת על תבן וקש וכו'. נכון בדרך היה בלבול וצביעות אבל הגענו למקום לא רע. ייתכן שבעוד 50 שנה נהיה במקום יותר טוב. הפתרון של חקיקה חדשה לא היתה מביאה אותנו למקום יותר טוב. נהפוך הוא.

2) מה שהרגיז את ליבוביץ אז ומרגיז אותי עד היום זו הצביעות. הדתיים הצביעו בעד תקציב הבטחון הכולל גיוס בנות אולם אמרו שבנותינו לא תלכנה לצבא.
אני כועס על זה עד היום וחושב שצריך לדרוש ששירות בנות בצבא יהיה התנדבותי וחופשי לשני הצדדים. ופתוח ליציאה בכל זמן. הדתיים לא מובילים את זה כי אינם רוצים לעורר מהומות בנושאים לא חשובים (לדעתם הטועה) ומעדיפים לעסוק בעיקר (השגת תקציבים לדתיים).

3) לגבי מדינה מודרנית - מתברר לאחר 50 שנה שאין שום דבר חדש בו שלא התמודדו איתו 2000 שנה. אותם מנהיגים מושחתים, אותו נסיון לגבות מיסים מכל הבא ליד וכו'.
העובדה שנוסעים במכונית ולא על שור אינה משנה דבר בעקרונות.
מדינה יהודית 233285
אני חושש שאתה פשוט לא מפרש נכון את ליבוביץ'.

מה שהפריע לו לא היתה הצביעות, אלא בראש ובראשונה חילול שם שמיים. כאמור, הוא לא ראה בפער בין מה שזורקים הרבנים על ''כלל הציבור'' ובין זכויות היתר של המיעוט הדתי בעייה חברתית או מוסרית. בוודאי שלא סוגיות של נקיון כפיים ציבורי או צביעות הטרידו אותו, שהרי אלו סוגיות של חול. ליבוביץ', שהיה ציוני אדוק (ואף הכריז על כך לא פעם ולא פעמיים) והיה מתהפך בקיברו לשמע דבריך על ''משק כנפי ההיסטוריה'' (פעמים רבות חזר והדגיש שראיית ''עולם כמנהגו נוהג'' כאצבע אלוהים איננה אלא עבודה שלא-לשמה, התייחסות אל האל מבחינת הפונקציות שהוא ממלא בעולם ולא מבחינת אלוהותו), אכן ראה במדינת ישראל יותר מ''בית לעם היהודי'' שראה בה הציוני החילוני. הוא ראה בה את -הפוטנציאל- לקיום מדינת הלכה מודרנית אשר תאפשר ליהודים לקיים מצוות שניתנו ל''עם היהודי'' ולא מוטלות על היהודי כפרט. משעה שראה במפעל הציוני פרוייקט -דתי- וניסה לצקת בו משמעות דתית, ברור שלא יכול היה לקבל מבחינה -הלכתית- את הסרוב של דתיים לשרת בצבא, בעוד הם שולחים חילונים במקומם. שהרי המצוות מוטלות על היהודי באשר הוא יהודי. ליבוביץ' האמין שמדינת הלכה היא אפשרית (לפחות בשנים המוקדמות יותר של הגותו), ולכן ראה טעם לפגם במדינת הלכה אשר הדרך היחידה לבסס את קיומה הוא ע''י חילול שבת של יהודים. אם יהודים מחליטים להקים לעצמם מדינה כמעשה אמוני ולא לאומי גרידא, אין הם יכולים לסמוך את המעשה הזה על כך שיהיו יהודים אחרים שיחללו שם שמיים וע''י כפירתם יתאפשר קיום מדינת ההלכה.

באשר לגרסתך כי ''אין חדש תחת השמש'', כמו לגבי שאר הערותיך, היא כמובן פתוחה לדיון ארוך ואולי אף מעניין לכשעצמו. עם זאת, אין ספק שבכל האמור לגבי ליבוביץ' ז''ל, דעתו היתה הפוכה לחלוטין לשלך.
יעקב הוא מורה בבי"ס דתי? זה נאמר כאן באייל באיזה מקום? איפה? 229720
לנפץ מיתוס 230086
התשובה א).
השאלה היא אם התלמידים של אז יזכרו מי זאת היתה אורנה בנאי.
לנפץ מיתוס 230144
אני היום לא יודע מי זאת. יש איזה משפחת בנאי עם כל מיני אמנים רובם שמאלנים. מעבר לזה גורנישט.

לא נראה לך קצת מבייש ללמוד בבי"ס של שם לימור לבנת?
לנפץ מיתוס 230416
רק רציתי לדעת אם אתה בד''כ מתייחס לדעה הפוליטית של אמנים כחלק משיקלול ההערכה שלך אותם, או השיקול אם להעריך אותם בכלל.
אם התשובה היא חיובית, נראה לי שגם ללמד בבי''ס ע''ש לימור לבנת אתה לא בשל.

שמאלני שדווקא אוהב את שירי נעמי שמר, אריאל זילבר ובעז שרעבי.
לנפץ מיתוס 230509
לא. איני מתייחס לדעות פוליטיות של אמנים. אבל פגשתי מישהו שכתב משהו מאוד קטלני על הופעה של בחור אחד שלא שירת בצה''ל. הוא קטל אותו בצורה ממש מוגזמת. שאלתי אותו אם זה באמת, והוא ענה שזה רק בגלל שאבא שלו שמאלני. כמדומני שהוא כלל לא היה בהופעה.

האמת, אין לי מושג איך נכנס לי העניין של השמאלני לעניין, כי אין לי מושג מי זאת הגברת. אולי בראיון איתה היא אמרה משהו על זה שהיא שמאלנית וזה מה שנכנס לי לתת תודעה.
לנפץ מיתוס 230433
אורנה בנאי זכורה אצלי לטוב מ''רק בישראל'' ולרע (מאד) על שכנשאלה אם תהיה מוכנה להקריב שימפנזה כדי להציל את אמא שלה השיבה, לאחר התלבטות, בשלילה.
הבעיה אינה פיננסית 229479
האם מה שמשנה הוא 5 מליון ש"ח יותר או פחות? הרי מדינתנו הקטנטונת נוהגת כמו גדולה ומבזבזת בחדווה סכומים גדולים פי כמה בתחומים מגוונית - חינוך, בריאות, בטחון, תרבות ועוד, ומעסיקה מנהל פקידותי יקר ומיותר שמקבל משכורת בעיקר כדי לטרטר אותנו. חוק הרצל הוא דמי כיס לעומת אלו.
הבעיה העיקרית בחוק החדש היא האידאולוגיה שהוא מייצג - נסיון ליצור אתוס לאומי חדש, שבמסגרתו ישיבתנו בארץ ישראל היא פתרון אקראי למצוקת היהודים בארצות אחרות, כלומר אין הבדל בין ישראל לבין מדינה אפשרית באוגנדה או מדגסקר, הרי זהו חזונו של הרצל, שרצה מדינה יהודית ללא כל זיקה לדת או מסורת, והוא מתאים להפליא ליוזם החוק ולחלק נכבד מהפוליטיקאים ואנשי התקשורת ה"ממלכתית".
הבעיה אינה פיננסית 229551
א) כשמדובר על כספם של ישראל אז 5 מליון שקלים משנים כמו שאר הכספים המבוזבזים. צריך לנהוג בהרבה יותר קמצנות כשמדובר על כספי ציבור.

ב) תנוח דעתך. מטרת החוק לחלק ג'ובים ולקבל דקות שידור יקרות. לא ניתן לבנות אתוס או מיתוס על חשבון משלם המיסים.

ג) הבה לא נהיה חד צדדיים כלפי הרצל. היה לו כבוד גדול לדת. בא נכבד אותו על החיובי ונתעלם מהשלילי.

ד) לבושתינו גם הציונים הדתיים תמכו ברובם בתכנית אוגנדה. ואולי היה עדיף אוגנדה כדי להציל מליוני יהודים?
אוגנדה הרי לא היתה תחליף אלא מקלט זמני.

ה) אכן, הרצל הוצא מכל פרופורציה. לפניו ולאחריו היו ציונים רבים שפעלו לעידוד העלייה לארץ החל מכלב, דרך רבי זירא, בעלי התוספות, רבני צפת, תלמידי הגר"א והבעש"ט, הרב מוהליבר, הרב אלקלעי, פינסקר ואחרים.
אבל בכל זאת, משהו בקונגרס של הרצל תפס. אולי היה לו מזל.

ו) הזיקה שלנו למסורת צריכה להתבטא בכך שהמדינה כמדינה שומרת מצוות. אני רואה טעם לפגם גדול בשימוש במיסים לצורך ועדות ציבוריות להנצחת אי אלו אישים. למרות שייתכן לראות זאת כחלק מצרכיו של מלך.
הבעיה אינה פיננסית 229570
איני יודע באיזה מוסד חינוכי למדת על הרצל. במוסד הנ"ל הייתי שמח אם לא היו מלמדים על הרצל כלל.
עצתי לך, אמצי לך פתיחות מחשבתית. עשי חיפוש קטן באינטרנט. מילות מפתח: הרצל, פרשת אוגנדה, מקלט לילה, אם אשכחך ירושליים, באזל תרס"ג.
הבעיה אכן אינה פיננסית 229572
כל הפתילון הזה נשמע כמו תרגיל בכתיבת משנה סדורה, לא משנה מה הנושא. אני סקרנית לשמוע את עמדות הצדדים כשהוויכוח יגלוש, נאמר, למצב הקולורבי בגולן, או אף לרווחתן של כיני הסוסים המקננות בין הרעמה לאוזניים, להבדיל מאלה השוכנות בין הזנב לרגל האחורית. האם גם אז יתמוך יעקב בהפרטה?
הבעיה אכן אינה פיננסית 229593
א) הנושא של הדיון הוא בזבוז 5 מליון שקלים לחלוקת ג'ובים תחת מסווה של האדרת שמו של הרצל.

ב) תביאי בבקשה לינק אחד בו הסטתי את הדיון מעיסוק בטפילים בבעלי חיים או נושא דומה אל ההפרטה.

ג) לגבי הקולורבי בגולן, נראה לי שללא סבסוד עמוק מצד המדינה על חשבון משלמי המיסים הנאנקים תחת נטל המיסוי הכבד, לא יההי כדאי כלכלית לגדל קולורבי בגולן, כמו שלא כדאי במיוחד לגדל תפוזים באיסלנד.

תודה
הבעיה אכן אינה פיננסית 229711
שמע, עכשיו ברצינות - אתה אכן נותן זווית ראייה ייחודית וצינית על העניין, אבל באותה נשימה גם מבטל כל משמעות אחרת שיכולה להיות לו (משמעויות כאלה פירטו למשל ערן ורותי). תגובה 229419
תגובה 229479

התוצאה מדרך ההתייחסות שלך יכולה כאמור להיות מרעננת, אבל גם צרה עד מאוד. בתמונת העולם שלי לפחות, מידת הריכוזיות של המשאבים היא לא חזות הכל. יש עוד רבדים לחיי אנוש.
הבעיה אינה פיננסית אולם ... 229737
אכן הדיון פה הוא על מקומו של הרצל בזכרון הלאומי ולכן איני פוסל שימוש בכספי ציבור לצורך האדרת שמו משום כבודה של המלכות.

אולם, חברי הכנסת אמורים לדעת, על סמך נסיון של עשרות שנים בארצנו, שכל המעשים הללו לא מפיקים דבר. הבורות נשארת למרות חוק בן גוריון וחוק בגין ואיני יודע אלו עוד חוקים. מחקר ראוי צריך לבדוק באופן משווה אישים שיש להם חוקים וכאלו שאין להם חוקים ולבדוק מי מהם מצליח להחרט יותר טוב בתודעת הציבור.
ההשערה שלי היא שאין לזה משמעות. אנשי האייל הקורא ידעו מיהו פנחס ספיר וידעו להבדיל בין משה חיים שפירא לשמשון שפירא גם בלי חוק, ואלו שלא יודעים זאת לא יבדילו בין חיים וייצמן לעזר וייצמן או בין הארכיאולוג ידין וגנב הארכיאולוגיה דיין גם אם יהיה חוק.

מכאן אנו עוברים אל הקונספירציות:
האם אילן שלגי הוא סתם חבר כנסת נאיבי שחושב שבזבוז 5 מליון שקלים בניגוד להבטחות לבוחרים (תוך שמיטת כל המוסריות של טענותיו נגד החרדים) ישיג איזשהו רווח תודעתי?
או שמא הוא רוצה לחלק ג'ובים בוועדה ציבורית לחבריו ומוקירי דרכו?

ומכאן לדעתי על ויכוח רותי וערן. הויכוח הוא ויכוח סרק מכיון שמה שיקבע את התודעה היא מערכות החינוך של הציבורים עצמם ולא מה תעשה המדינה. אם הציבור הדתי ירצה לקדם את הרצל (וחלק נכבד שלו עושה זאת) הרי שהוא יקבל את מקומו ואם לאו לא. ואם ציבור מסויים ימשיך לשלוח את ילדיו למערכת חינוך ממלכתית בלי לבדוק מה קורה שם הרי שהוא יצטרך לחיות עם בורות ילדיו ואולי הוא גם מעוניין בכך.

ולסיום: האם הדרך היעילה לקדם את דרכך האידיאולוגית היא האדרת שמם של אישים מסויימים והדבקת הדרך האידיאולוגית שלך אליהם?

האם הרוויח מחנה השלום מהאדרת שמו של רבין והדבקת מצע שתי מדינות לשני עמים לרבין ‏1?

האם הקלטות של רבין על מי שיעלה על הדעת לרדת מרמת הגולן יפקיר יפקיר את בטחון ישראל השפיעו על מישהו?

האם ציטוטים מבן גוריון בעד ונגד כל דבר עלי אדמות ‏2 השפיעו על מישהו?

1 ייתכן מאוד שהוא היה תופס את ראשות המחנה בגיל 83, אבל מעבר לספקולציות מדובר באנכרוניזים?

2 עיין ערך בן גוריון באינציקלופדיה העברית.
הבעיה אינה פיננסית אולם ... 229751
כתבת: "מה שיקבע את התודעה היא מערכות החינוך של הציבורים עצמם ולא מה תעשה המדינה".

חסרה כאן חוליה, שאתה מניח שהיא מובנת מאליה (או שנוח לך להעלים), אבל אינה מובנת מאליה כלל וכלל. האם באמת אין שום חפיפה, ולו חלקית, בין החלטות משרד החינוך לבין מה שמלמדים בפועל בבתי הספר? מניסיון של שנים, בהן הוחלפו שיטות הוראה במקצועות השונים, יש גם יש חפיפה כזו - כלומר, מה שמוחלט למעלה בדרך כלל מגיע למטה בצורת תוכניות חינוך. אם התוכניות הללו טובות, אם התלמידים קולטים לראשיהם את החומר, או אם המורים (מורות) טובים ויעילים מספיק כדי ללמד אותו כראוי (ברור שלדעתך הם לא, כי הם פועלים במערכת ממשלתית), אלה כבר שאלות אחרות.

אגב, אם תונהג תוכנית חינוך שנתית בנושא מורשת הרצל (או מה שזה לא יהיה) בביה"ס לאמנות, או בביה"ס הדמוקרטי, או אפילו בתוכניות עצמאיות של חינוך ביתי בידי ההורים - האם גם היא לא תצליח? כי התשובה "היא תצליח" שומטת את הקרקע מתחת לטיעונך ש"ממילא אי אפשר ללמד אף אחד שום דבר". והתשובה "היא לא תצליח" שומטת את הקרקע מתחת לטיעון "יש צורך להפריט כדי לחנך כיאות".
הבעיה אינה פיננסית אולם ... 229761
טענתי היא שבתי הספר הממלכתיים (כולל אלו הדתיים) ברובם בנויים בצורה מאוד לא יעילה ואינם מצליחים להגיע באמת אל הילדים.
ייתכן שיהיו פה ושם מורים שעושים זאת אולם ברוב הגדול המורים אינם מגיעים אל הילדים ולא באשמתם - אלא באשמת המערכת שאינה נותנת להם הזדמנות הוגנת.

לגבי הרצל - בהיותי בבי"ס למדנו עליו כמעט שנה שלמה ואפילו עשיתי עליו עבודה. צילמתי תמונות שלו מספרים - הדבקתי וכתבתי. אז עד היום אני זוכר במעומעם כמה פרטים עליו ‏1. האם מזה נגזר יחסי להרצל ולציונות? - כנראה שלא. לגבי רוב חברי אוכל להגיד בוודאי שלא. מן הסתם בחלק מבתי הספר נכנס המורה לכיתה ואמר עכשיו נלמד על אחד הרצל שהרס לנו את החיים - תלמדו את זה כי צריך אבל אחרי המבחן אתם יכולים לשכוח הכל. ייתכן שהמורה סתם קרץ או סיפר בדיחה וגם אם הוא התייחס לעניין בחרדת קודש זה לא ממש שינה.

אם בבי"ס פרטי (או ציבורי שמצליח לחנך) ילמדו על הרצל וילמדו באמת שהוא היה אדם טוב וחשוב אני חושב שתהיה לזה השפעה גדולה על הילדים. טענתי היתה לגבי מערכת ממלכתית.

שאלה: כמה ילדים מאלו שבכו על רבין האדם הגדול בענקים נשארו אחרי שבע שנים מוקירי דרכו וערכיו? וזה באמת מקרה קיצוני - הושקע שם הרבה יותר מ 5 מליון שקלים שילכו לכיסיהם של כמה פוליטיקאים דרג ג'.

1 - 98 הוא פגש את הקיסר או אולי סתם עשה פוטומונטאז, הוא היה במשפט דרייפוס ככתב והרב של וינה עודד אותו לכתוב את הספר (אה זה למדתי כשהייתי גדול מעניין אם זה נכון) בעוד חבריו חשבו שהוא משוגע.
הבעיה אינה פיננסית אולם ... 229787
שוב אותו סלט, אותה סתירה שהצבעתי עליה קודם. מילא, חם היום מכדי להיכנס לוויכוח של ממש.
הבעיה אינה פיננסית אולם ... 229791
ניתן לחנך. צריך לחנך.

מערכת חינוך ממלכתית אינה יכולה לעשות זאת. חוק אינו יכול לעזור לשנות את מעמדו של הרצל בעיני הציבור במדינה דמוקרטית.
בתשובה לשאלה 229857
<מצביע>.

תתחיל לספור.
בתשובה לשאלה 229885
מה אתה מוקיר בדרכו וערכיו?
בתשובה לשאלה 230277
אני מוקיר את הציונות הפשוטה והישירה שלו, את הנכונות לויתורים, את הנכונות להודות בטעויות מצד אחד והנטייה להטיח באחרים את טעויותיהם שלהם. אני משווע לנקיון הכפיים שאפיין אותו (ראה סיום כהונתו הראשונה), ואני מתגעגע לפרקטיות שאפיינה את כהונתו השניה.
הבעיה אינה פיננסית 229962
כנראה למדת בבי"ס מופלא עד מאד אם הינך סבור שאני (או הכותבים כאן בכלל) שואבת את ידיעותי בעיקר משנות לימודי במוסד חינוכי כלשהו. האם לא שמעת, שמטרתו האמיתית של החינוך הוא ללמד אותך איך להמשיך ללמוד בעצמך כל החיים בלי המורים?
אולי תתקשה להאמין, אבל את דעתי על הרצל גיבשתי מקריאת מדינת היהודים, אלטנוילנד, ועוד אי-אלו דברים שהרצל כתב או אמר, והופיעו בכתב עוד טרם היות האינטרנט בביתי או בביתך. אולי פספסת כמה קישורים או חומר על הנושא בספריה (כן, כן, יש דבר כזה)?
דרך אגב, השכלתי האקדמית היא אמנם בתחום רחוק מהרצל עד מאד, אבל בעלי עוסק בהיסטוריה של עם ישראל בעת החדשה (ולא, לא בביה"ס שבו למדת), ודעתו כדעתי, שהרצל היה אדם מעניין עם חזון יפה, אלא שכל קשר בין המדינה שהגה לבין היהדות הוא מקרי בהחלט.
והערת אגב לגבי פתיחות מחשבתית - אין לי שום דבר נגדה, רק שלא צריך להגזים. הנה, לפני אי אלו שנים אחזה בי רוח הפתיחות, ומשום מה החלטתי לתת סיכוי לשמאל ולשלום, ולטרוריסטים שאולי פתאום יהפכו למפריחי יונים צחורות וכו', והצבעתי בעד רבין בבחירות שלאחריהן נחתם הסכם אוסלו. לצערי, היו די הרבה כמוני, שחשבו שהם פתוחים לרעיונות חדשים, "למה לא לנסות?", והתוצאות הנוראות של הניסוי מדברות בעד עצמן. אז אני בהחלט תומכת בפתיחות, אך לא בהונאה עצמית, ולא חושבת שצריך לייחס להרצל מה שלא חשב, עם כל הכבוד לרעיונותיו ומעשיו.
דברים שלא למדנו על הרצל: 231544
ולשמחה מה זו עושה 231661
האם אינך חש בפינה קטנה של נפשך קצת הסתייגות מקריאות הכיפאק הי לאריאנה מלמד שמלבד היותה מעין פוסט-ציונית לייט בסגנון עדות העיתונאים יש לה גם כמה דברים להגיד שלא ינעמו גם לחיכך?
הנה אם כתבתה כל כך מצאה חן בעיניך אשובב את נפשך בכתבה נוספת באותו סגנון: האמת המלאה על דוד המלך. כבר בצעירותו נודע דוד בבעיותיו המשפחתיות. אביו שלחו לשאול לשלומם של אחיו החונים עם שאול בעמק הרפאים, אך דוד שכח מיד את אחיו ובחר להתגרות בגיבור הפלישתים גלית. (יש גם שמועות כי אלמלא התערב אלחנן בן יערי בדו-קרב הסיפור היה נגמר רע עבור החמור קופץ בראש הצעיר. בדרך זו הצליח דוד להתקבל לחצר המלך שאול ושם בחש ללא הרף בקנוניות המשפחתיות של בית שאול.
בסופו של דבר מעורבותו בתככי יהונתן התגלתה והוא נאלץ לברוח ולהתקיים כמפקד גדוד שודדים בנגב הפלשתים.
שם הרג דוד את אחד מנכבדי המקום אשר סרב לשלם לו דמי חסות ולקח את את אשתו לאשתו השנייה. בשלב זה כאשר המלכות הלכה וסגרה עליו העדיף דוד לבגוד בעמו ולחבור לצבאו של אכיש מלך גת. כבר שם התגלו סימני טרוף בהתנהגותו של דוד ואכיש החליט שהשודד שכיר החרב מטורף מדי עבורו.
בקרב הגדול בגלבוע עמד דוד מן הצד וראה את שאול ובניו נופלים בקרב. אח"כ הוא מיהר להנות מן התוצאות וחטף את המלוכה מבית שאול, תוך שהוא מסגיר את שבעת צאצאי בית שאול לגבעונים שהוקיעום על החומה. בהזדמנות זו חסלו שלוחי דוד את אבנר בן נר שר צבאו של שאול.
את מיכל בת שאול לקח דוד מבית בעלה האוהב והאהוב והביאה לביתו, שם תוכחותיה על התנהגותו הלא מכובדת, העלו את חמתו והוא כלא אותה בביתה ותשב אלמנה בחייה.
במשך כל חייו היה דוד מסובך בשערוריות מין. את אשתו האהובה בת שבע גזל דוד מאוריה החיתי אותו שלח למות מול פני האוייב ובזקנתו הפך לחובב בתולות צעירות.
גם צאצאיו לא היו מופת לדורות, אחד מהם שכב עם אחותו למחצה והרג את אחיו למחצה וקינח בנסיון להרוג את אביו שלא לדבר על שכבו עם פילגשי אביו בראשי הגגות.
גם יורשו שלמה הסתבך ברצח אח והיה זנאי ונואף ידוע, שנשותיו ופילגשיו הנכריות גם הסיתוהו לעבודת עכו"ם. את חייו סיים דוד בצוואת דמים בה הורה לחסל את חברו מנוער ושר צבאו אשר היה נאמן לו ועשה עבורו את כל הרציחות שדרשה טובת הממלכה. בהזדמנות זו גם סגר דוד את החשבון עם אלו אשר התחייב למחול להם והטיל על בנו לסגור עבורו את התיק.
אנשי העבודה 229425
> טרומפלדור, גורדון, כצנלסון ושאר אנשי תנועת העבודה...
אם טרומפלדור שייך לתנועת העבודה, אפשר כבר להכניס פנימה את ז'בוטינסקי ואת מנחם בגין.

אגב, באמת יש נסיונות, שכפי הנראה מצליחים למקרא תגובתך, "להוכיח" שטרומפלדור לא אמר "טוב למות בעד ארצנו".
מעבר לכך שמדובר בנסיון פתטי לעניין שחשיבותו נמוכה (שכן, מעשיו של טרומפלדור חשובים לאין ערוך מהמשפט שנאמר על ערש דווי), צר לי לאכזב. ככל שניתן לשפוט על פי הצלבה ממקורות שונים, יוסף טרומפלדור באמת אמר את המשפט הזה.

סיכום לא רע של העניין הזה ניתן למצוא בכתובת http://lib.cet.ac.il/Pages/item.asp?item=2165 . מה שרשום שם בעניין זה נראה אמין מכמה סיבות:
1. נושא המאמר אינו מילותיו האחרונות של טרומפלדור, והדבר מוזכר שם בין פרטים שונים.
2. המאמר אינו מאמר מגוייס לנושא. הוא אינו חוסך מטרומפלדור גם דברי ביקורת על טעויות קשות שנעשו בתכנון ההגנה על תל-חי.
3. המאמר מזכיר התבטאויות קודמות של טרומפלדור ברוח זו.
4. המאמר מציין עדויות בלתי תלויות.

בנפרד אציין שסיפור חייו של טרומפלדור הוא באמת חריג. אדם שאיבד יד במלחמה בגיל 20 והמשיך בקריירה צבאית בצבאות שונים למרות זאת עד שנפל בקרב בגיל 40. מכל מה שידוע על טרומפלדור, האמירה הזו היא הדבר הכי פחות חריג.
אנשי העבודה 229427
אולי באותה קבוצה - חיילים חריגים - נמצא גם את הטייס הקיטע.
אנשי העבודה 229432
דוגלס (או דאגלס) באדר. אין קשר לאולריקה או ליוחנן.
אנשי העבודה 229707
היה יותר מאחד?! לטייס הקיטע הרוסי‏1 בטח לא קראו דאגלס, או דוגלס?! וחוץ מזה: אנדראס באדר, אולריקה מיינהוף.

1 שאת סיפורו קראתי מרותק לחלוטין - אולי יותר מאשר כל ספר אחר - בכיתה ג'; אבא שלי, בוגר מפוכח של מערכת חינוך מעריצת-סטאלין, הוכה בתדהמה איך אני קורא מרצוני הטוב ספר-חובה מתועב ומשעמם כל כך.
אנשי העבודה 229708
אוי. יש כבר פתיל על זה. סליחה ושלום.
אנשי העבודה 229709
קראו לו אלכסיי מרסייב, כפי שציינתי ב תגובה 229468
אנשי העבודה 229710
אוי, כבר ראית. סליחה.
אנשי העבודה 229719
וחוץ מזה: אתה כמובן צודק, הבחנתי בכך אחרי שלחצתי על לבשן, אבל קיויתי שאף אחד אחר לא יבחין.
אנשי העבודה 229764
אה כן, ואיך יכלתי לשכוח את נהגו העיוור של הרמטכ"ל?

(כמו ירדן, את הספר על הטייס הרוסי קראתי בשקיקה כמה פעמים, ואני עדיין זוכר את התיאורים של שהייתו בבית החולים יותר ממה שקרה לו בזמן שהוא גרר עצמו ביערות המושלגים).
אנשי העבודה 229769
של הרמטכ"ל? ולי היה נדמה שמדובר בנהגו של מפקד גל"ץ.
אנשי העבודה 230038
אז גידי היה נהג בגל"ץ? חשבתי שהוא היה שם עקב טעמו המוזיקלי... מילא

לא ראיתי את הספידומטר 230080
מייק ניומן הבריטי שהינו עיוור חובב רכב מהיר, ינסה בעוד שלושה חודשים לנהוג במהירות 320 קמ"ש:
אוף טופיק 229463
מכיוון שהשתרבב כאן הטייס הקיטע, שאלה מתחום הטריוויה. כנער, קראתי פעם ספר בשם "הטייס הקיטע", בו סופר על טייס במלחמת העולם השניה, שאיבד את רגליו ( או שמא רגל אחת?) והמשיך לטוס, והיה גיבור נערץ וכולי וכולי. למרבית ההפתעה, בספר הטייס היה *רוסי*, ומדובר היה על חיל האויר הסובייטי. האם מדובר ב קונקורדסקיזציה ‏1 של הסיפור הבריטי או מה?

ואם כבר בקונקורדסקיזציה מדובר, האם מישהו יודע העם יש קשר בין סיפרו של קרונין "המצודה" לבין סיפר של סינקלר לואיס "ארוסמית" ? כאשר קראתי את אירוסמית היתה לי תחושה חזקה של דז'ה וי .

1 כלומר הפיכת הקונקורד לקונקורדסקי ( טופולב 144?).
אוף טופיק 229464
השאלה הזאת עלתה פעם באיזה פורום שכוח אל, ונדמה לי שבסוף הוסכם שהיו שניים כאלה: אנגלי (עליו הסרט המפורסם) ורוסי.
אלכסיי מרסייב 229468
דוד ג. נוטה להסכים:

Britons know of Douglas Bader, the legless RAF ace: Axell tells the story of fighter pilot Alexei Maresyev.

Shot down one freezing night on the Baltic Front, he then crawled - both legs had been broken and his feet crushed on impact - for 18 days until he was found.

His legs amputated, he was flying again in time for the crucial Battle of the Kursk Bulge and now runs the veterans' committee in Moscow.

(http://www.tribweb.co.uk/bookreviews.htm)

אוף טופיק 229475
א) תודה
ב) "פורום שכוח אל" אתה מתכוון לכאן?
ג) בברכה,

XXX
אוף טופיק 229480
ב. לא התכוונתי לאייל, חלילה, למרות שלא אתפלא אם אכן גם הנושא הזה כבר הועלה כאן. פורום שמשתתפים בו אורי פז, יעקב, עוזי וב''ב, עדי, ידידיה, ניצה (רשימה חלקית) לא יכול להיות שכוח אל.
למה לנצח תשכחנו תעזבינו לאורך ימים? 229552
השיבנו ה' אליך ונשובה חדש ימינו כקדם.
אוף טופיק 229554
הלא על כי אין אלוקי בקרבי מצאוני הרעות האלו.
אוף טופיק 229466
כן, טופולב 144. http://en.wikipedia.org/wiki/Tu-144
אנשי העבודה 229428
הריני מחזיר את טרומפלדור לחיק בית"ר, אבל נראה לי שלקחת את דברי יותר מדי במובנם המילולי - התכוונתי לאנשים שמזוהים עם מיתוס הקמת המדינה על פי מפא"י (נדמה לי שאפשר לכלול את טרומפלדור בקבוצה הזו, ומורשת תל-חי הייתה חלק מהאתוס הרשמי), שמעמדם נשחק ב-‏20-25 השנים האחרונות שמקבילות בערך לתקופה שבה עלה הליכוד לשלטון, וניתנה הזדמנות לנרטיב שונה לעלות לציבוריות הישראלית.
אנשי העבודה 229433
מחזיר את טרומפלדור לחיק בית"ר? בית"ר אמנם אימצה את טרומפלדור (ואף שינתה את שמו לתרומפלדור, שיתאים) אשר היה ידיד אישי של ז'בוטינסקי, שותפו להקמת הגדודים העבריים, ובנושאים שונים הם אף ראו עין בעין (בעיקר בצורך להקים צבא, או מיליציה חמושה), אבל טרומפלדור בהחלט היה חלק מ"תנועת העבודה".
בדבר אחד אני כן מסכים עם יובל רבינוביץ - שטרומפלדור כנראה כן אמר את המיוחס לו (בעברית, רוסית או לטינית).

___
דורון, שלא שוכח את היום הראשון בכתה א', בבית הספר תל-חי, ברחוב הגליל פינת רחוב טרומפלדור, כאשר קיבל מחברת עם הקדשה אישית (טוב, לא ממש - משוכפלת) מאת ראש העיר הנערץ - מחבר השיר "בגליל בתל-חי".
אנשי העבודה 229636
> טרומפלדור בהחלט היה חלק מ"תנועת העבודה".
באיזה מובן הוא היה חלק ממנה? קודם כל, היא לא היתה קיימת בזמן שטרומפלדור היה חי. תנועת "פועלי ציון" היא הדבר הקרוב ביותר להיחשב כהורתה של תנועת העבודה שהיתה קיימת בתקופה ההיא. לא ידוע לי על קשר בין טרומפלדור לבין תנועת "פועלי ציון".

קשר עקיף אפשר למצוא בכך שיצחק טבנקין היה בגדוד העבודה שהקים טרומפלדור. טבנקין היה מראשי ה"פועלים הבלתי מפלגתיים", שהתאחדו לימים עם "פועלי ציון" ליצירת "אחדות העבודה" (מאוחר יותר היה איחוד נוסף עם "הפועל הצעיר" ליצירת מפא"י, 10 שנים לאחר מותו של טרומפלדור). להוציא ההיכרות שכנראה היתה בין טרומפלדור לטבנקין, אינני מוצא קשר לתנועת העבודה. אין ספק שהקשר בין טרומפלדור לז'בוטינסקי היה משמעותי בהרבה.
אנשי העבודה 229686
הכותרת של תגובה 229675 היתה דרכו של הזרם הציוני שבמבט לאחור אנו קוראים לו "תנועת העבודה".
הדוגמא שהבאת, של טבנקין (שהוא הבולט, אבל בהחלט לא היחיד) מראה שהזיהוי תנועת העבודה = ותרננים יפי נפש, לעומת המחנה הלאומי = מצדדי ארץ ישראל השלמה הוא מוטעה ואינו נכון.
מי לא שייך לתנועת העבודה? אנשי העליה הראשונה, הבילויים, אנשי המושבות, ה"בועזים" (למרות שבהחלט היו אנשי עבודה). מי עוד? הרויזיוניסטים, ז'בוטינסקי ותלמידיו, נסיכי חרות. מי עוד? הציונים הכלליים, "הגוש האזרחי", מהרצל, דרך חיים ויצמן ועד טומי לפיד. גם "היישוב הישן". הציונות הדתית "המזרחי" - בחלקה, ובאופן חלקי. ומי עוד? רובם המכריע של אלו שעלו לארץ לאחר קום המדינה, ושל אלו אשר נולדו בה בחמישים השנים האחרונות.
מי כן? למשל תגובה 229491 גם נעמי שמר, או רחבעם זאבי. לגבי אריק שרון אני לא יודע להחליט האם הוא היה אי פעם חלק מ"תנועת העבודה" (כנראה שכן) והאם הוא עדיין כזה (כאן הספק שלי גדול יותר)
אנשי העבודה 229946
> הכותרת של תגובה 229675 היתה דרכו של הזרם הציוני שבמבט לאחור אנו קוראים לו "תנועת העבודה" (הכותרת היתה "במקום בו תעבור המחרשה שם יעבור הגבול!").

מי זה "אנו" ולמה אתם קוראים כך לזרם ההוא?
אנשי העבודה 229491
רפול אמר פעם שהוא לא הצטרף לליכוד כי הוא איש תנועת העבודה.

(פעם? ביולי 1984. תאמינו לי)
חזונו של הרצל 229453
סרט תיעודי לצפייה במחשב:

הציונות מתה תחי מדינת היהודים... 229490
''חוק הרצל'' הוא רק עוד אחד מהסימפטומים המוכיחים כי הציונות מתה.
כל דבר אותו יש ''לשמר'' הו דבר מת ובכלל זה גם הציונות
ולדעתי האישית טוב שכך, הגיע הזמן שנתפתח.
הציונות מתה תחי מדינת היהודים... 229944
Is something is wrong in our genes or what? How come we are that keen in smashing any “Holy Cow” in our pantheon?

A common sense is asserting that a nation that has no history is having no future either. Hertzel is part of our history. We need Icons, though it may seems as insult to the “holly” intelligence of some here, actually the human being’s nature is requires some sort of icons for its peace of mind, God we said already? Just to name a “Few”!

Hertzel’s commemoration is to remind us the reason for our, the modern Jews, being here. Yes, Hertzel is reminding us that modern Jews came to Israel on the wings of the Zionism promise.

The drive for Hertzel’s commemoration now is not for nothing. Our nation is severely divided these days. It is so divided that we are actually standing on the brink of a civil war here and that is in the face of a terrible threat to our existence namely: the Palestinian and the Arab war against us while the world is muted (Remember the division in our nation just before the Holly Temple destroyed? Remember? Yes, Yes, only short 2000 years ago).

Sure enough, the religious parts in us like to believe that a divine promise is the one that caused the waves of modern Jewish immigration and in part it is correct.
Nevertheless, in much larger parts, what brought us here are the new World Emancipation of the 19th century and the rise of the nation’s nationality desires and drives causing a great deal of misery to our ancestors in the process.

Hertzel showed many of our ancestors the way (not always a perfect one… Uganda?) Nevertheless, a clear way was charted out: Jews have to take their destiny in their own hands and initiate a living place for themselves. The end of this process was aiming at Israel, Zion, and the movement towards was called if then Zionism.

The immortal place of Hertzel in our modern history is coming from his ability in marking the directions and to the lesser extent in the creation of the Zionist movement.

Hertzel’s achievement seems for some nontrivial these days while open communication and minds are common facts, but remember that we are talking about entirely different times, the end of the 19th century, where such acts needed a real fresh and innovative vision and Hertzel was the one possessed, initiated and pushed it.

It seems that these days while parts in our nation are acting and working against the very core of our existence and survival namely a Jewish, democratic nation and country in Israel, the commemoration of Hertzel’s memory is important then ever.

Some mistakenly are celebrating the end of the Zionism, this is a sheer nonsense. Our answer to the “right of Return” claims by the Palestinians is the Zionism. Our answer to the Palestinian desires to take over the land of Israel from the river to the sea is our Zionism.

To those that falsely believe that no challenges remain for the Zionist movement I would like to remind you that the state of Israel is not starting and ending in Shainkin or Arlozorov streets in Tel Aviv.
Look around you, is the Negev already settled? What about the ‘Gallil’? Has it settled already too? Have we experienced the expected decline in Anti-Semitism against the Jewish people across the world? Have we provided a safe heaven to the world Jewry so we can rest by now?

Truth is that the Zionist movement and ideas have not been completed, not even by half of it. We have a long way in front of us before being able to declare “The Job is done”, if any.

To those claiming that the Jews emancipation materialized on the back of the others, the Palestinians I will remind everybody that most of world nations’ emancipation has materialized that way not to talk about our historic rights here that preceding the Palestinians’ and not to mention that the vast majority of today’s Palestinians residents are immigrant in this land just like we are (The end of the 19th century, beginning of the 20th century witnessed only small part of actual “Natives” here).

Sure enough the means were changing; the same ideological platforms that were carrying the World Jewry 100 years ago to Israel are not entirely valid any more so when we are talking about “Post Zionism” we have to aim ourselves towards updated, enhanced, modern ways of pursuing our Zionism and national goals. Nevertheless, we have to emphasize on the fact that we are only in our mid-way to Jewish deliberation and frankly I do not know if we will witness the end of the road ever (Anti-Semitism wise).

In short, if Hertzel did not exist, we had to invent him these days. Why now? Well, it is long time over due.

הציונות מתה תחי מדינת היהודים... 229966
לא מספיק שדוברי העברית לא מסוגלים לבטא את שמו של חוזה המדינה כמו שצריך גם כותבי האנגלית מתעללים בשמו? קראו לו Herzl ואם קשה לכם לבטא את זה, תתאמצו.
הציונות מתה תחי מדינת היהודים... 229983
For me Hertzel is Hertzel, Hebrew is my mother tongue (Jordan Valley Accent). Herzl? Never heard about, who is he?

We call Hertzel as we would like him to be call in Hebrew, if the Gentiles are having different opinion then ZABASHA”M….

I was not aware of the vast English speaking audiences here (~ on ~).

BTW, I am amazed, that all that you could come up with(,) out of my posting, the spelling of Hertzel?

Well, Never mind…

אני מניח שגם אתה מעדיף שיאייתו את שמך נכון 231578
שם המשפחה הרצל מאויית Herzl. ניתן למצוא גם בני משפחה, בעיקר עד המאה ה-‏18 שכתבו את השם כ Hercl, Herzel וגם את הכתיב Herczl ניתן למצוא. בתקופה זה ידיעת הכתיבה והקריאה היו נחלתם של מעטים ושמות נכתבו על ידי פקידים על פי השמיעה. לכן היו נפוצות ווריאציות רבות לשמות.

בנימין זאב (תיאודור) הרצל נהג לאיית את שמו Herzl ויש מקום לכבד זאת ולא לעוות את שמו. את השם מבטאים עם ר,צ ו-ל שוואיות.

הרצל הוא שם. לא נהוג לשנות את כתיב השם במעבר בין שפות בעלות כתב זהה. כך למשל (להבדיל) את שמו של מושל קליפורניה מאייתים כולם Schwarzenegger ולא Shvartsengger.

איני חושב שמוצדק היה לתקוף אותך על הטעות. ניתן היה להעיר על כך בצורה מכובדת יותר.
אני מניח שגם אתה מעדיף שיאייתו את שמך נכון 231584
"כך למשל (להבדיל) את שמו של מושל קליפורניה מאייתים כולם Schwarzenegger ולא Shvartsengger."
אבל כך גם מבטאים אותו (עם W, לפחות, ובאנגלית. כך גם הוא מבטא אותו).
אני מניח שגם אתה מעדיף שיאייתו את שמך נכון 231969
צודק, טעיתי לגבי ה-V, אבל זה עדיין נכון לגבי ה-ש (SCH בגרמנית, SH באנגלית) וה-צ (Z בגרמנית, לא קיים באנגלית ונרשם כ-TS או TZ).
אני מניח שגם אתה מעדיף שיאייתו את שמך נכון 231675
נדמה לי שהיחידים שמקפידים על השווא באות צ' הם קרייני החדשות בקול ישראל. זה יוצא מצחיק. האות ל' נשמעת במבטא אנגלי משהו.
מילה קשה נוספת שרק בקול ישראל מקפידים לבטא אותה בצורה תקנית היא פתח כשהאות ת' ו-ח' בשווא.(אולי צריך א' אחרי ה-פ'?)

על כל פנים, אני לא חושב שצריך לכבד את הרצל ולהגות את שמו עם שווא באות צ'. זה קשה, וגם כך יש כבר הר על שמו. נראה לי די והותר.
אני מניח שגם אתה מעדיף שיאייתו את שמך נכון 231698
לפני 20 דקות הקריין בגל"צ שוב הקפיד על הגיית הצד"י בשווא.
אני מניח שגם אתה מעדיף שיאייתו את שמך נכון 231714
נע, נח או מרחף?
אני מניח שגם אתה מעדיף שיאייתו את שמך נכון 231968
לגבי השווא, אני מוכן לקבל שהגייתו קשה לדוברי עברית שבה לא קיימים 3 שוואים רצופים, כמו שהייתי מקבל למשל דובר אנגלית שמתקשה לבטא שמות עם ח'.

ברדיו, לעומת זאת, כן הייתי מצפה שקריינים מקצועים יוכלו לבטא את השם הטיפה קשה.

לגבי הכתיב - אין שום סיבה לשנותו.
אני מניח שגם אתה מעדיף שיאייתו את שמך נכון 232063
הדיון הזה היה באייל לא מזמן (וגם אז, לא בפעם הראשונה): אתה מצפה מקריינים שאומרים "ג'ורג"' (בוש) לנסות לבטא ר' אנגלי?
סתם כדי לעצבן את ברקת 232077
אני מצפה שיפריטו את הרדיו ובתחרות בין תחנות השידור הציבור יבחר האם הוא רוצה קריינים שיבטאו את שמו של הרצל כך או כך.

פרסומת לדוגמא:
שמעו גלי ארמנדינרבקיו! אצלנו מדייקים בשם של הרצל!
סתם כדי לעצבן את ברקת 232081
צב"ר.

הלכתי וחיפשתי את התגובה ההיא עוד לפני ששמתי לב לכותרת שלך.

תגובה 229572
הציונות מתה תחי מדינת היהודים... 229993
המאמץ גדול מדי- הרי יש רחוב הרצל בכל עיר בארץ!
"-איפה מצאת את הספה המגעילה הזאת?
-ברחוב Herzl" ?
בעייתי.
[נכון שזה פחות קשה מאוסישקין, שמישהו שאני מכירה הופך אותו תמיד לאושיסקין.
ובבניין זלטופולסקי ננוחם. (יש רחוב כזה, בחיי!)]
הציונות מתה תחי מדינת היהודים... 230002
שלא לדבר על לינקולן המסכן...
הציונות מתה תחי מדינת היהודים... 230008
לינקולן היה ציוני? הוא גם רצה להכניס את אנשי הדת לקסרקטינים של הצבא? ובות' היה אנטי ציוני?
הציונות מתה תחי מדינת היהודים... 230069
לא, אבל גם את שם הרחוב שקראו על שמו מבטאים לא נכון.
הציונות מתה תחי מדינת היהודים... 230075
דווקא יש לפחות קריין חדשות אחד בקול ישראל, שכשהוא מדווח, לא עלינו, על חיילים שנפלו וייטמנו בהר הרצל, מקפיד לא להניע את הצ'.
הציונות מתה תחי מדינת היהודים... 230146
האם מפלגת X תומכת בהמשך המדיניות מגבירת הרוגים חיילים, על מנת להכניס את הרצל לתודעה דרך בית הקברות הנקראת על שמו?
הציונות מתה תחי מדינת היהודים... 230157
היום המגיש של חדשות ערוץ 2 ציין 100 שנים למותו של הרצל וביטא את שמו כפי שצריך.
שמעון העמסוני 229500
משהגרשתם את שם החוק, אנא הקדימו לו ''את''. בן גוריון מת מזמן.
שמעון העמסוני 229502
הסבר לכותרת?
שמעון העמסוני 229555
הוא היה דורש ''את''ים ידוע אבל לא כל כך קיצוני. כמדומני עלה עליו רבי עקיבא שדרש את ה' אלוקיך לרבות תלמידי חכמים.
שמעון העמסוני 229558
מצטער, כנראה הייתי חולה ביום שלימדו את זה. דווקא על עקיבא אני זוכר את האגדה על משה שבא לראות למה אלוהים מתעכב כל כך עם התורה, ומצא אותו עסוק בקליגרפיה וקישוטים. כשמשה שאל אותו למה ההתעסקות, הוא אמר לו שיום יבוא ועקיבא ידרוש תילי תילים על כל שרבוט.
מוטב מאוחר מאשר לעולם לא 301468
(תוקן)

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים