כמאה אלף משתתפים בעצרת הזכרון לרה''מ יצחק רבין 2735
אתמול (ש') בת"א נערכה העצרת המרכזית לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין, אשר נרצח באותו המקום לפני 11 שנים על ידי יגאל עמיר.

השנה, לראשונה מאז קיום העצרת, לא נישאו נאומים על ידי פוליטיקאים. הנואם המרכזי היה הסופר דויד גרוסמן אשר שכל את בנו בקיץ האחרון במלחמת לבנון השנייה. גרוסמן ביקר בחריפות את צמרת המנהיגות בישראל ותיאר מציאות קודרת מהבחינה המדינית, הפוליטית והמוסרית.

בנאומו תיאר את הקמת המדינה כנס אשר 'מתבזבז' לנוכח השחיתות האלימות והגזענות שהשתלטו על הבית. גרוסמן תיאר את ההנהגה המדינית והצבאית כ'חלולה' אשר לא מסוגלת להגן על ישראל מאויביה מחוץ ומצד שני לא מסוגלת לחבר את האזרח לצדדים החיוביים של זהותו. גרוסמן גינה את מפלגת העבודה על רקע תמיכתה בכניסתו של אביגדור ליברמן לממשלה. גרוסמן הוסיף וביקש מהממשלה לחדש את השיחות עם סוריה ולפנות לעם הפלסטיני במסר של פיוס.
קישורים
הארץ - נאומו של דויד גרוסמן
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

זה לא הכמות, זו האיכות! 418136
זה לא הכמות, זו האיכות! 418163
והמסקנה?
לתשומת לב האייל גרוסמן 418176
בימים אלה, כשליברמן מקדם הפקעה נוספת של זכויות דמוקרטיות מידי הציבור והפקדתן בכיסו של שלטון ריכוזי וכוחני, הייתי נוקט משנה זהירות בקובלנות מהסוג ''אין מלך בישראל''. גם מאד הוטרדתי מהתשואות הרמות שבאו בעקבות ההצהרה, אם כי עלי להודות שזה דוקא מסתדר מצוין עם האבחנה שאנחנו חברה חלולה.

מעבר לזה, נאום חזק נאום.
לתשומת לב האייל גרוסמן 418177
כן, גם אני הופתעתי וחשתי אי נעימות מסוימת מהאמרה ''אין מלך בישראל''. והאמת, לא ראיתי שהיה בנאום משהו חדש או מחדש. נראה לי שהוא נשמע חזק בעיקר משום שגרוסמן יודע להשתמש במלים ומשום שהוא שכל את בנו לא כל כך מזמן.
לתשומת לב האייל גרוסמן 418182
"בימים ההם אין מלך בישראל" הוא ציטוט מהתנ"ך. הוא מופיע בכמה מקומות בספר שופטים, אבל נקשר אסוציאטיבית לפסוק הסיום של ספר שופטים "בימים ההם, אין מלך בישראל: איש הישר בעיניו, יעשה".

כמו שזכור לכולנו, הסופר התנכ"י (וגרוסמן בעקבותיו) לא "מקטר" על המצב הקיים, אלה מזהיר מחומר הנפץ שהמצב הזה נושא בתוכו. לאמור: "היום אין מלך בישראל, כולם מרגישים את זה ואיש הישר בעיניו יעשה, מחר (או שזה כבר היום) ישלטו כאן משפחות חסרות תועלת ומושחטות (חפני ופנחס), מחרותיים יכול עוד לשלוט כאן פנאט דתי (שמואל) ואחרי זה בני ישראל עוד יבקשו להם מלך, והם עלולים לבחור להם את מחפש החמורים הראשון שיופיע בשער."

בקיצור, הבעיה היא לא שחסר מלך, הבעיה היא בתחושה שקיימת במדינה, תחושת הצורך במלך, תחושת "איש הישר בעיניו יעשה".
לתשומת לב האייל גרוסמן 418185
ודאי שהוא ציטט מן התנ"ך, ולא התכוון ל*מלך* כפשוטו. לא חשבתי אחרת. אבל לא הייתי מצפה מגרוסמן לתלות את שורש הבעיה בישראל היום דווקא בחוסר מנהיגות רצינית. לא שמנהיגות כזו קיימת, אבל הבעיה העיקרית בעיניי היא יותר בכיוון שהיא הולכת בו.
לתשומת לב האייל גרוסמן 418305
באופן חריג, תגובה 418177 נערכה ע"י מערכת האתר כדי לתקן שגגה שנפלה בה.
לתשומת לב האייל גרוסמן 418280
אני חושב שצריך להבין את כוונתו של גרוסמן בעת שציטט את המשפט הזה, ולא פשוט להתייחס ל''פשט'' של הדברים. ברור הרי שגרוסמן לא רוצה להמליך מלך בישראל, אבל הוא רוצה מנהיג. שינהיג, כאילו.
בורים שבעולם 418283
זה ציטוט (שחוזר על עצמו ארבע פעמים) מספר שופטים
''בימים ההם אין מלך בישראל, איש הישר בעיניו יעשה'', או במלים אחרות - אנרכיה.
בורים שבעולם 418284
כן, אני יודע. (בגלל זה כתבתי ''שציטט'' בתגובה המקורית שלי).
בורים שבעולם 418293
אבל זה כן הפשט.
בורים שבעולם 418295
הפשט של דבריו, לא הפשט של הפסוק המקורי.
לתשומת לב האייל גרוסמן 418346
מאדם כמו גרוסמן, האמון על ברירת מילותיו ובעל כשרון מוכח בתחום, מותר לצפות שישכיל לעקוף מוקשים מעין אלה.

הפסוק המקורי טעון ובעייתי למדי (קריאה מומלצת: שמואל א' פרק ח') ויש סיבות לחשוד שכותבו לא היה אובייקטיבי בנוגע לסוגיית המלוכה. אני מניח שגרוסמן מכיר את ההקשר המקורי ואת המשמעויות הנילוות אליו לפחות כמוני. מוטב היה אילו השתמש רק בחלקו השני של הפסוק, או אילו בחר בניסוח חלופי ("לית דין ולית דיין", נניח).
בור ועם הארץ 418347
הציטוט הוא דווקא מספר שופטים. מופיע שם ארבע פעמים אאל''ט.
טעות מבישה: הנ"ל רחוק מלהיות בור ועם הארץ 418355
לא ידוע לי כמה זמן את/ה נמצא/ת באייל, אבל אני, המכירה את הקשה המקשה ואת הידע הרב שלו בתחומים רבים, זה זמן רב - סבורה שהוא *יודע היטב* מנין בא הציטוט ואף כמה פעמים הוא מופיע.

בדבריו בסוגריים טרח הקשה להשתמש בהגדרה המקובלת בכל מסגרת לימודית ומובנת לכל מי שעבר מסגרות כאלה - "קריאה מומלצת", ואם תקרא/י - תראה/י שבפרק מאלף זה מסביר שמואל לעם את משפט המלך הידוע, "את בניכם יקח ושם לו במרכבתו ובפרשיו... לחרוש חרישו ולקצור קצירו ולעשות כלי מלחמתו... ואת בנותיכם יקח לרקחות ולטבחות ולאופות... צאנכם יעשר ואתם תהיו לו לעבדים, וזעקתם ביום ההוא מלפני מלככם אשר בחרתם לכם..." --

כלומר, לא רודף השררה הוא שיביא גאולה לעם, ודויד גרוסמן, אומר הקשה המקשה - צריך היה לקחת בחשבון את הנקודה הזאת ולברור את דבריו ביתר הקפדה ודייקנות.
טעות מבישה: הנ"ל רחוק מלהיות בור ועם הארץ 418451
מצד אחד: חן-חן על ההחלצות האבירית להגנתי. מצד שני: הבריות עוד עלולים לחשוב שאני כותב את הסופרלטיבים האלה לעצמי, ואין המלך בישראל שֹׁוֶה בנזק הצאר.
(-;

-------------
והמהדרין יתקנו: ואין אין המלך בישראל וגו'.
טעות מבישה: הנ"ל רחוק מלהיות בור ועם הארץ 418461
אל חשש, הסגנון של ההודעה מסיר חשד מעליך‏1.
____________
1- כאילו אנחנו לא יודעים שעוד בגן היו קוראים לך "הזיקית האנושית"
טעות מבישה: הנ"ל רחוק מלהיות בור ועם הארץ 418543
החשד הוסר מעל הקשה המקשה אבל יש חשד דוקא על השוטה(-: תגובה 276518
טעות מבישה: הנ"ל רחוק מלהיות בור ועם הארץ 418456
ואם כבר מצטטים, הייתי מוסיף:
"יד וְאֶת-שְׂדוֹתֵיכֶם וְאֶת-כַּרְמֵיכֶם וְזֵיתֵיכֶם, הַטּוֹבִים--יִקָּח; וְנָתַן, לַעֲבָדָיו."
החליפי את "עבדיו" בנאמניו ובאנ"ש, והרחיבי את השדות והכרמים כך שיכללו גם מכרזים ממשלתיים, זכיונות לבתי זיקוק, בנקים מסוימים, ג'ובים נחשקים במגזר הציבורי וכו'. איזה מזל שבמדינתנו המתוקנת אין מצב לדברים כאלה.

כמובן שאיני חושד בנטיות מלוכניות אצל גרוסמן, אבל ההמון המריע בככרות (כדרש וכפשט) מעלה ניחוח מוכר:
"יט וַיְמָאֲנוּ הָעָם, לִשְׁמֹעַ בְּקוֹל שְׁמוּאֵל; וַיֹּאמְרוּ לֹּא, כִּי אִם-מֶלֶךְ יִהְיֶה עָלֵינוּ. כ וְהָיִינוּ גַם-אֲנַחְנוּ, כְּכָל-הַגּוֹיִם; וּשְׁפָטָנוּ מַלְכֵּנוּ וְיָצָא לְפָנֵינוּ, וְנִלְחַם אֶת-מִלְחֲמֹתֵנוּ."
כמו כל הגוים, מה רע?
לתשומת לב האייל גרוסמן 418349
לא מדויק. מישהו כבר הזכיר את ליברמן בדיון הזה. אני לא בטוחה שגרוסמן יהיה מאושר במיוחד אם חלילה הנ''ל ייבחר לראש הממשלה. וליברמן בהחלט עלול להיות מנהיג שינהיג, אפילו לא כאילו.
הבעיה של ישראל איננה הצורך במנהיג אלא הצורך במנהיג טוב. גרוסמן אמור לדעת את זה.
אחד משלנו 418191
שימו לב לתגובה 118.
תגידו, ועל מצעד הגאווה ומה שקורה סביבו - שקט? 418209
תגידו, ועל מצעד הגאווה ומה שקורה סביבו - שקט? 418212
אני אשתדל להגיע למצעד הזה, לפחות אם יהיה מזג אויר סביר.
מה דעתך על מצעד הגאווה? 418239
דיון 1511

(גם אני אהיה שם)
כפי שנהג לומר לפעמים מורי למתמטיקה בתיכון: יפה מאד אבל לא נכון 418229
אני מעתיק לכאן את הדברים שכתבתי בתגובתי למאמר ב"הארץ"

אין ספק שדוד גרוסמן יודע להביע את רעיונותיו בצורה יפה. אני גם חש הזדהות והסכמה עם תחילת דבריו בדבר נביבותם וריקנותם של מובילינו בהווה. אבל בפרוש איני מסכים לכיוון ולמסקנות שאליו הוא מוליך את הדברים בהמשך.
כי את הכיוון שעליו הוא ממליץ אמצנו, בעצם, בעשור האחרון מאז ימיו של רבין וגם אחרי הרצחו, ועצם דבריו בעצרת ממלכתית רשמית שבה לא שמענו שום קול מהמחנה הנגדי הם ההוכחה לכך.
אפילו ראש ממשלתנו בהווה ששנינו מבקרים את ריקנותו ורדידותו התכוון להמשיך בעוצמה את דרך השמאל אליה נטינו, כשהלך לבחירות האחרונות עם תכנית המסירה הנוספת וקבל מנדט מהציבור להגשימה.
אבל הדרך הזאת שאותה אמצנו מסיבות שאינן ברורות לי הובילה אותנו לאסון, ולמשבר הנוכחי. היא התבססה על אמונה תמימה והנחות לא נכונות. רבין אמר כשנה אחרי תחילת הסכמי אוסלו כשפיגועי ההתאבדות שהביאו כבר היו בעיצומם (והקלטה של הדברים מצויה באינטרנט): "אמרו שיפלו קטיושות. לא נפלה עד עכשיו קטיושה אחת וגם לא תיפול."
קשה להבין איך לא נפקחות עיניו של גרוסמן וחבריו לנוכח המציאות הקשה.
כפי שנהג לומר לפעמים מורי למתמטיקה בתיכון: יפה מאד אבל לא נכון 418287
הגולש דב אנשלוביץ מכה שוב:

כפי שנהג לומר לפעמים מורי למתמטיקה בתיכון: יפה מאד אבל לא נכון 418316
מה זה ?
מה משמעות הבאת דבריי עם כותרת חדשה ובנפרד מהמאמר ?
כפי שנהג לומר לפעמים מורי למתמטיקה בתיכון: יפה מאד אבל לא נכון 418344
זו מחמאה
מערכת ''הארץ'' חשבה שתהגובה שלך ראוייה לציטוט נפרד משלה.
קבל ח''ח
כפי שנהג לומר לפעמים מורי למתמטיקה בתיכון: יפה מאד אבל לא נכון 419098
לתגובתי זו, שהיא הרבה יותר חשובה, ומאד הייתי רוצה שיינתן לה פרסום, הם לא עשו כזה כבוד.

תגובה מספר 39.
מברוכ! 418289
מברוכ! 418292
תודה, תגובה 418287 ותגובה 418289 יספיקו, אין צורך בעוד הפניות.
כפי שנהג לומר לפעמים מורי למתמטיקה בתיכון: יפה מאד אבל לא נכון 418490
ואפשר לומר זאת יותר באריכות וגם יותר יפה:

הא? 418510
"לא שמענו את קולך אפילו בדאגה למגדלי האווזים, שמטה לחמם קופח ופיצויים לא ניתנו להם בהחלטה שרירותית המעדיפה חיות על פני בני-אדם".

מה הקשר?
הא? 418518
בודאי שיש קשר, ואני בטוח שעוד הקדשת מחשבונת קטנה לעניין תגלה אותו גם לך.
אבל כיוון שאיני דוברו של כותב המאמר, אני רואה עצמי פטור מלפרש, אלא אם כן תודיע שוב נחרצות שעיינת שוב בדבר, ולמרות זאת עדיין לא ברור לך הקשר.
הא? 418596
הנה אני מודיעה (ולא מודיע) - אין לי מושג מה הקשר.
הא? 418598
הקשר הוא שזהו המרחק הרב ביותר שיכול כותב המאמר ודוב לעבור לכיוון הזכרת בעיות קיום ופרנסה. אם היו מזכירים את גידול העוני בישראל, זה היה מגמד את מסכנותם של המפונים.
הא? 418616
''תודיע'' במקום ''תודיעי'' - שגיאת הקלדה. בכותבי הייתי מודע לכך שאני מדבר עם גברת.
ואשר לקשר. השמאל לוקח תחת חסותו כמה עניינים. לא רק טובת הערבים מעניינת אותו, אלא גם החור באוזון וכדומה.
הכותב ביקש לומר שלפעמים בגלל התמקדות יתר בעניין אחד, מוזנחים עניינים אחרים, שלקח על עצמו, לפעמים חשובים יותר. וכך נוצרה ההתעלמות מפגיעה באדם בגלל ההתמקדות באי פגיעה בבעלי חיים. גרוסמן דיבר בנאומו על פגיעה והזנחת האדם, והכותב הזכיר לו שלפעמים זה קורה גם לו, בגלל רצונו להיות בסדר בעניין אחר, פחות חשוב לדעת הכותב.
זה הקשר. בהסבירי אותו איני נוקט עמדה, כי פרשת החקיקה כנגד פיטום האווזים אינה ידועה לי על כל פרטיה, ואיני יודע עד כמה נעשתה בצורה רשלנית מבלי להתחשב במגדלים. נכון שהבאתי את המאמר כתמיכה לדבריי אבל אין זה אומר שבדקתי כל פרט בו, ושאני חייב להסכים עם כל אות.
הא? 418953
כמה חוסר הגינות אינטקטואלית צריך כדי לכתוב שהחור באוזון זה אג'נדה שמאלנית? כל דבר אצלך זה םוליטיקה של שחור ולבן?
הא? 419191
אני מכירה את הרוטינה האנשלוביצית, "אין לי עמדה כי אני לא מכיר את כל הפרטים, אבל אני בטוח ש..." (למעשה הייתי ממליצה לך להוסיף אותה כדיסקליימר בתחתית כל תגובה).

אני גם חושבת שאתה מכיר, כמוני וכמו כל אדם סביר, את נושא צער בעלי חיים, ויודע שהוא בעצם ציווי יהודי ודתי במקורו. לומר שהוא "ימני" או "שמאלי" זו שטות מוחלטת מצד כותב אותו מאמר.

זה נכון שהרבה פעילים שהם אנשי שמאל כוללים באג'נדה שלהם את נושא זכויות בעלי החיים ונושאים "סביבתיים" אחרים. אבל האם בכך הם ניכסו לעצמם את הנושא הזה ובכך שללו מהיהדות את הזכות להיות מחויבת אליו? הבלים.
הא? 419194
בתגובתי הספציפית לא הופיע החלק ''אבל אני בטוח ש. . .''. זה סילוף פשוט וברור, ואי אפשר לבחור במלים רכות יותר לכנותו.
אבל כיוון שזו ''הרוטינה האנשלוביצית'', אולי תמצאי דוגמה אחרת ולו אחת לשימוש כזה במלים אצלי, כי משום מה לא הפנמתי את העניין שיש רוטינה כזאת אצלי.
ואשר לאווזים, אם את חושבת שלמרות דבריי יש לי עמדה בעניין זה, אולי תואילי לידעני על כך, כי גם מאז שכתבתי את דבריי ועד עכשיו לא נתתי דעתי לכך, ולמעשה שכחתי את כל העניין.
קל לשכנע את המשוכנעים 418380
קראתי היום את דבריו של בני אלון ב-"הארץ":
(הקטע המתחיל במילים "שנה קריטית")

ואני מסכים עם דבריו לגבי הכיוון שאליו לקח השמאל את רצח רבין. אלון מדבר על ההבדל שבין הנצחת "מורשת רבין" לבין "מורשת רצח רבין" וההבדל הזה אכן צרם לי במהלך העצרת. במקום להתרכז בהפצת הרעיון ששלטון מחליפים בקלפי ולא באקדח, מדברים על "הקרב על השלום". בכך גורמים לרתיעה של מחנה הימין מעיסוק בנושא הרצח ומהנחלת כלים לא אלימים לפתרון קונפליקטים חברתיים. חבל, ולדעתי גם לא חכם.
קל לשכנע את המשוכנעים 418416
רבין נרצח בגלל מורשתו.
העצרות בכנסת ובבית הנשיא לזכרו הן ממלכתיות. בכיכר הקרויה על שמו, שם הוא נרצח, מן הדין לעסוק במורשתו. הוא נרצח בגלל מורשתו. בגלל הקרב על השלום.
בני אלון הוא חולה נפש. הוא טען שאותו שליש של הישראלים שמעוניינים בחנינה ליגאל עמיר מעוניינים בה משום ש*השמאל* לא עשה חשבון נפש אחרי הרצח.
הימין הקיצוני המשיחי וההזוי מאמין עד היום שהשמאל הוא שצריך בכלל להתנצל על הרצח. אני מוותרת על ימניים בעצרת לזכר רבין.
קל לשכנע את המשוכנעים 418429
רבין היה חולה נפש.
קל לשכנע את המשוכנעים 418431
אין מדברים סרה במת, קל וחומר על אדם עם כאלו זכויות.
קל לשכנע את המשוכנעים 418441
למרות שאני חושב שרבין התחיל תהליך שהביא את המדינה לאסון, בודאי איני חושב שהיה חולה נפש, ותגובתי האחרונה בכלל לא כוונה כלפיו אלא נכתבה כדי לזעזע את הכותבת בתגובה 418416 שכתבה "בני אלון הוא חולה נפש". הייתי צריך ממש לאלץ את ידיי להקליד את הדברים המטומטמים האלה.
קל לשכנע את המשוכנעים 418440
עד עכשיו לא ידעתי מהו המיקצוע שלך. עכשיו אני יודע. פסיכיאטר.
קל לשכנע את המשוכנעים 418439
רבין לא נרצח בגלל מורשתו. הוא הפך לבעל מורשת בגלל שנרצח.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418443
נראה לי שהוא הראשון בהיסטוריה שהפך לבעל מורשת בגלל הנימוק הזה.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418541
יש לך יומרות גבוהות מדי להקיף את כל ראשי המדינה שנרצחו בהיסטוריה.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418555
איני לי שמץ של מושג למה אתה מתכוון.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418594
אני מתכוון שרצח רבין אינו הרצח הראשון בהיסטוריה וגם לא הרצח ה-‏500 . מאין אתה מכיר את ההשפעה של הרציחות בהיסטוריה
כדי שתוכל לטעון שזהו המיקרה הראשון...
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418595
למשל היתה מורשת יוליוס קיסר..
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418602
האם המורשת לא הייתה קיימת אם קיסר היה חוטף התקף לב יום לפני הביקור הגורלי בסנאט?

(אני שואל, לא מקנטר)
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418604
אני מניח שהיתה מתקיימת פחות.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418607
אז כבר זה שונה מרבין (שעליו אמרת שהפך לבעל מורשת כי נרצח).
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418631
האם הנצרות היתה קיימת לו ישו היה חוטף התקף לב יום לפני הסעודה האחרונה?
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418634
חשבתי שאנחנו מדברים כאן על קיסר. על ישו אני מוכן להסכים (אם כי הוצאה להורג של מנהיג קומץ דתי על ידי הממסד השלטוני קצת שונה מרצח מנהיג אומה על ידי מתנקש פוליטי).
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418608
אני לא אמרתי שרצח רבין היה הרצח הראשון בהיסטוריה. אני יודע שרצח הבל היה הרצח הראשון בהיסטוריה. אבל דברתי על מורשת שנוצרה עקב הרצח, כפי שאתה ציינת, ובדוגמאות נוספות כאלה איני יכול להיזכר. קנדי ולינקולן, למשל, שניים מנשיאי ארצות הברית שנרצחו, מורשתם קשורה במעשיהם ולא באירוע הרצח, והם והשיגיהם היו נרשמים בהיסטוריה ללא קשר לכך שנרצחו. היו מנהיגים גדולים אחרים כמו צ'רצ'יל שלא נרצחו. אילו נרצח צ'רצ'יל, איני חושב שהיה מתווסף משהו להערכתו כמנהיג בהיסטוריה.
כך גם יוליוס קיסר שאותו הזכרת בתגובתך הנוספת. הערכת דמומתו קשורה במעשיו. על הרצח שלו נכתב אמנם מחזה ע''י שיקספיר, אבל זאת עובדה שהמחזה הזה עוסק בעיקר בניתוח מניעיהם ואופיים של הרוצחים ושל קסיוס שידע לנצל את האירוע לטובתו, ולא של הנרצח. וזה גם מובן וברור. רצח הוא מעשה שנעשה ע''י הרוצח, והנרצח הוא מטבע הדברים דמות פסיבית בו, וטבעי הוא שלא יהיה דבר מיוחד לומר עליו בגלל העובדה שנרצח.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418610
אתה טועה לגמרי לגבי קנדי. ההיסטוריה האנושית לא היתה קיימת רק במאה ה-‏19 וה-‏20 ובמערב בלבד. אינני זוכר שמות, אבל אני זוכר שהיו לא מעט רציחות שעוררו זעם, געגועים לנירצח ובנו סביבו מיתוס. מורשת רבין היא במידה רבה בניית מיתוס סביבו.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418611
אני שמעתי שפרחו תיאוריות קונספירציה רבות סביב רצח קנדי, אבל לא שמעתי שהוא הצמיח מורשת.

לי נראה שיותר מאשר מורשת רבין היא בניית מיתוס סביב רבין (בקושי מדברים יותר על רבין האיש) היא נסיון להצדקה של עמדה פוליטית קיצונית בנימוקים של ''רבין נרצח בשביל זה''.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418613
על מה בדיוק אתה מדבר?
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418635
הסכמי אוסלו [ויקיפדיה]
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418636
ואני אקדים תרופה למכה: הקיצוניות היא *המשך* התמיכה בהסכמי אוסלו גם בימינו אנו, אחרי שש שנות האושר שעברו עלינו.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418641
מה קיצוני בתמיכה בהסכמי אוסלו?
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418646
לא בא לי להיכנס עכשיו לדיון. אם לדעתך אין בעיה בתמיכה בהסכמי אוסלו גם עכשיו - בבקשה. אני אשאיר את הדיון לימניים ממני.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418645
מה גורם לך לחשוב שהסכמי אוסלו היו הסיבה ל"אושר" שעבר עלינו?
בלי הסכמי אוסלו היינו כל היום מתחבקים ומתנשקים עם הפלסטינאים? היתה פורצת האינטיפדה השניה גם בלי הסכמי אוסלו.
הסכמי אוסלו לא היו כישלון שגרם להתפרצות. הסכמי אוסלו היוו
אופציה לשני הצדדים. שני הצדדים (אינני עושה שום הנחות לישראלים) בחרו למחוק אותם- האחריות שלנו גדולה יותר.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418647
לא טענתי שהסכמי אוסלו הם הסיבה למה שקרה (למרות שלדעתי הם בהחלט תרמו את חלקם). הבעיה שלי היא רק עם המשך התמיכה בהם כאילו שש השנים האחרונות לא היו ולא נבראו.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418649
אבל אם הם אינם הסיבה למה שקרה, מדוע המשך התמיכה בהם הוא פתאום קיצוני?
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418650
כי התנאים של אז והיום הם לא אותם תנאים.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418656
היום ממילא הם לא תקפים ולא ניתנים ליישום. תמיכה בהם היום פירושה תמיכה שהם נעשו בזמנו, וכעס על ביטולם.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418679
אני אחכה בסבלנות עד שתהיה לי דוגמת נגד להציג לך (אם תהיה).
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418654
בלי הסכמי אוסלו, האינתיפדה השניה היתה מתנהלת (בדומה לראשונה) עם אבנים ובקבוקי תבערה מצד האוייב, ועם חצציות ואלות מצדנו. אוסלו הכניס למשואה 40,000 מחבלים חמושים (ברובים שאנחנו נתנו להם) ומאומנים, חומרי נפץ ומימון, ומצד שני הוציא מהמשואה את האפשרות של השב"כ להשיג מודיעין ברמה טובה.
אוסלו היה פשוטו כמשמעו סוס טרויאני, כפי שהתגאה בכך פייסל חוסייני ה"מתון" בראיון שנתן לפני מותו:
"…אתה מושך אותי לדבֵּר על מה שאנו מתייחסים אליו כמטרותינו "האסטרטגיות" לעומת מטרותינו "המדיניות", או המטרות בשלבים . המטרות "האסטרטגיות" הן "המטרות הנעלות", "המטרות לטווח-ארוך" או "המטרות הבלתי-מעורערות", המבוססות על זכויות ועקרונות פאן-ערביים היסטוריים איתנים. לעומת זאת, המטרות "המדיניות" הן אלו שהוצבו למשך תקופה מוגבלת, בהתחשב במערכת הבינלאומית הקיימת, במאזן הכוחות, ביכולות שלנו, ובשיקולים שונים "המשתנים" מעת לעת.

כאשר אנו מבקשים מכל הסיעות והכוחות הפלשתיניים לראות בהסכם אוסלו ובהסכמים אחרים תהליכים "זמניים", או מטרות בשלבים, פירושו של דבר כי אנו אורבים לישראלים ומרמים אותם.
…מטרתנו הסופית עודנה שחרור כל פלשתין ההיסטורית מן הנהר עד הים, אפילו כרוך הדבר בהמשך הסכסוך עוד אלף שנים או לדורי-דורות.

והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418658
הניתוח שלך מאד פשטני- אתה מתייחס לרובד הגלוי בלבד בציטוט. ברובד הסמוי יש כאן מסר של פיוס. אסור לנו לעשות דמוניזציה לבני האדם שחיים לצידנו.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418734
אנחנו לא עושים להם דמוניזציה, זה הם שעושים לעצמם דמוניזציה, עם כל ''שאהיד'' שמתפוצץ ברחובותינו, וכל אמא של ''שאהיד'' שאומרת שהיא שמחה וגאה על ה''שוהאדה'' שלו.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418672
כמו שהאייל האלמוני ענתה לך, אתה "מקל" על חייך על ידי דמוניזציה וציור תרחישים פשטנים.במקרה הייתי חייל מילואימניק באינטיפדה הראשונה. יש לי השגות על התרחישים שאתה מצייר. האינטיפדה השניה היתה מתפתחת בדיוק כמו הראשונה. אגב, לא הבנתי את עניין 40.000 הרובים? האם המתפוצצים באוטובוסים התפוצצו עם הרובים? גם המחבלים שבאו לירות ולהתאבד, עשו את זה עם רובים גנובים מצה"ל.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418707
לי יש תחושה שתגובה 418658 היא אירונית.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418738
אתה "שוכח" את פיגועי הירי, את אירועי ברזל לוהט וכד' אזרחי וחיילים רבים נפגעו מירי
ולגבי פיגועי ההתאבדות: הוכח שהידע וחומרי הנפץ הובאו לכאן בחסות ובידיעת הרשות (זוכר את "קארין איי"?) - לוחמי צה"ל תפסו מסמכים המוכיחים זאת. מלבד זאת, אוסלו גרם לכך שיכולות המודיעין של השב"כ, בעיקר יומינט, נפגעו בגלל חוסר השליטה בשטח.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418638
להסכמי אוסלו אתה קורא מדיניות קיצונית?
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418640
הקדמתי תרופה למכה מאוחר מדי...
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418628
רבין לא נרצח *בשביל* עמדה פוליטית קיצונית, לפחות לא זאת שלו (של רוצחו - כמובן כן). איפה שמעת הצדקות כאלנ?
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418622
איני חושב שאני טועה בעניין קנדי אבל נניח לכך.
כי עלתה בדעתי דוגמה שאולי דווקא מחזקת את הגישה שלך, אבל כאן לא מדובר בדיוק ברצח אלא בהמתה בנסיבות קצת אחרות.
אני מתכוון לישו. לולא נצלב ישו, אני בטוח שאיש לא היה זוכר אותו היום. אולי, מבחינת הסיבה לעלייתם של דמויות על דפי ההיסטוריה, יש דמיון בין שני המקרים.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418626
יש הרבה מיקרים פחות דרמטיים מישו, אבל שיצרו מיתוס ומה שנקרא אצלנו ''מורשת''. המילה מורשת באמת בוטה וגם אני סולד ממנה.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418677
אני כל הזמן טוען שאיני זוכר מקרים כאלה חוץ מהמקרה של רצח רבין (צליבת ישו לא הייתה בדיוק רצח), ואתה טוען שהיו כאלה מקרים, אבל במקום לעשות את הדבר הטבעי ולרענן את זכרוני ע''י הבאת דוגמאות לטענתך, אתה רק חוזר עליה שוב ושוב.
ייתכן שזכרוני בוגד בי, ואכן היו מקרים כאלה בהם נוצרו מורשות סביב אישיות מסויימת בגלל שנרצחה, אבל כיוון שאינך מביא דוגמאות ממש, אתה לא מוסיף שום דבר לשיח.
מה זה מורשת? 418684
נו ? 418699
הנושא אינו רצח פוליטי כשלעצמו, או רצח פוליטי שהשפיע על היסטוריה, אלא רצח שהביא להילה ולהאדרת דמותו של הנרצח.
לא כל כך עברתי על הכתבה, אך ממבט חטוף אין היא קשורה לעניין.
באמת שלא ידעתי. 418702
אני חושב שהבנתי למה אתה מתכוון. אם כך, נראה לי שקנדי הוא באמת המתאים ביותר, רוב ההיסטוריונים שקראתי מתיחסים אליו כאל נשיא בינוני מינוס מבחינת השגיו והשפעתו על המדיניות של זמנו, ואלמלא הרצח הוא בטח היה נזכר לצד קרטר, וודאי שהרבה אחרי לינקולן.
באמת שלא ידעתי. 418717
קנדי זכה לאהדה רבה בזמן כהונתו אולי בגלל סיבות לא כל כך רלוונטיות כמו היותו צעיר ונאה בניגוד למה שהיה מקובל עד זמנו. חוץ מזה הוא היה זה שהתעקש, אולי הימר, והצליח להשאיר את קובה נקיה מטילי ק''ק שסיכנו את אמריקה, באותה תקרית ימית ידועה.
זה נכון שרציחתו גרמה להלם מיוחד, אבל איני בטוח שזה הגורם הכי חשוב באופן שבו זוכרים אותו, ו''מורשת'' סביבו שהעלתה את ערכו בודאי לא נוצרה בגלל האירוע הזה.
זה לפחות הרושם שלי.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 418627
ודאי שאת ישו לא היו זוכרים לולא נרצח. וכך גם הרבה מאוד קדושים אחרים.
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 419192
היו זוכרים אותו לו היה קורה לו משהו אחר שתואם, לפחות חלקית, את נבואותיו (שהלא ניבא שימות בקרוב, שיבגדו בו וכולי).
והוא בכלל לא ידע שהוא כזה 419193
לו היה מת מוות טבעי? סביר שהיו \וכרים דמות היסטורית מעניינת. מאוד לא סביר שהיו מפתחים סביבו דת.
קל לשכנע את המשוכנעים 418530
כן, בהחלט מדויק יותר לומר, ''רבין נרצח בגלל אותם מעשים ותוכניות הנכללים בדיעבד ב''מורשתו''.
קל לשכנע את המשוכנעים 418532
טוב, אפשר לנהל כאן דיון ארוך מדוע רבין נרצח ( משום שירו בו, כאילו?) אבל כאשר לוחצים אותי לפינה, דבר שקורה לי כמעט כל שנה בתקופה הזאת, כשהילדים חוזרים מבית הספר והגן‏1 עם תובנות שהוחדרו בהם, אני מודה שהסיבה העיקרית היא שהרוצח (וסביבתו הקרובה) לא הפנים את שיטת פיתרון חילוקי הדיעות המקובלת בחברה דמוקרטית. או כמו שנתניהו‏4 אמר בליל הרצח - בדמוקרטיה לא מחליפים שלטון בעזרת נשק.

1 התובנה האחרונה הוא מילד שהצליח להתבלבל בין רבין לבין רבי חנינא בן דוסא‏2.
2 שאשתו היתה מסיקה את התנור בערב שבת כדי שהשכנים יחשבו שהם אופים חלות‏3.
3 סיפור שהקראתי וכנראה השאיר רושם עז.
4 וזכה לנקודות אצלי בשל כך.
קל לשכנע את המשוכנעים 418536
הייתי אומר שיכול להיות דווקא אחרת; שהפנים גם הפנים, אבל האמין שמדובר במצב כל-כך קריטי שמחייב חריגה משיטת פתרון חילוקי הדיעות שמקובלת עליו בעקרון. הרי יש דוגמאות ידועות למצבים קריטיים כאלה (ואין צורך לדחוק אותי לפינה בעניין הזה – אתה ואני יודעים למה אני מתכוון). זה שהוא חשב כך זו כמובן בעיה שלו, וזה גם לא חינוך טוב לילדים.
קל לשכנע את המשוכנעים 418538
על זאת נאמר ( אל תשאל אותי איפה) שציויליזציה היא התודעה שאתה לא הורג את שכנך אפילו אם הוא מאוד מאוד הרגיז אותך.
קל לשכנע את המשוכנעים 418539
יש מצבים שבהם מותר ואפילו מומלץ להרוג את שכנך, גם בציויליזציה. ברור לכל בר-דעת מה ההבדל בין איום ממשי ומיידי על חייך לבין הרגזה-סתם, אבל בעניינים של חוזה-חברתי זה קצת פחות ברור (עדיין ברור מספיק, לדעתי, אבל בכל-זאת טועים).
קל לשכנע את המשוכנעים 418540
אני מתקשה מאוד להאמין שהספיקה לרוצח סיבה כה נגטיבית כדי לרצוח. סביר להניח שהוא גם לא מאוד התלהב מרבין.
קל לשכנע את המשוכנעים 418544
אני לא מתלהב כל כך משלמה ארצי.
קל לשכנע את המשוכנעים 418546
זה היה איום?
איום ונורא 418548
הדיסק האחרון שלו?
איום ונורא 418563
א' חרוקה, ו' מקובצת.
איום ונורא 418569
אז כן. האיום הוא שאם תמשיך בפתיל הזה, שנינו נאבד עניין.
קל לשכנע את המשוכנעים 419158
3 מאיזה ספר הקראת אותו? ישירות מספר האגדה?
קל לשכנע את המשוכנעים 419219
לא, העברית שם קשה מדי. מספר בסדרה ''סיפור לכל יום'', אנתולוגיה בעריכת מירי ברוך ומירה מאיר.
תיקון טעות קטנה 419159
"... מדוע רבין נרצח (משום שירו בו, כאילו?)"

לא, רבין *מת* משום שירו בו. זה שירו בו ע"מ שימות - לזה קוראים "נרצח".
תיקון טעות קטנה 419221
חשבתי שאני מקצר מ "משום שירו בו [על מנת שימות]". אין דבר, עכשיו כוונתי הרבה יותר ברורה. תודה רבה. מזל שקראת ותיקנת. חסרים לנו עוד כמוך באייל.
קל לשכנע את המשוכנעים 418471
רבין נרצח בגלל שגורמים מסויימים חששו מכך שהוא התכוון לפוצץ את הבלון ששמו ''אוסלו''.
קל לשכנע את המשוכנעים 418503
אה?
קל לשכנע את המשוכנעים 418506
קל לשכנע את המשוכנעים 418514
האמנם.
קל לשכנע את המשוכנעים 418846
אני לא חושב שיש חשיבות רבה לסיבה שבגללה רבין נרצח. בחברה דמוקרטית יש תמיד חילוקי דעות, ולפעמים הם קשים עד כדי שנאת מוות. הנושא יכול להיות שלום מול מלחמה, או הפערים בין עשירים לעניים, או כל עניין מקטב אחר.

אי אפשר להכריח אנשים להאמין בדעות הפוכות לשלהם, אבל חשוב מאד לחנך צעירים שרצח פוליטי הוא כלי פסול. המטרה, לדעתי, איננה הרתעה של קנאים אלימים בהווה, אלא חינוך של פוליטיקאי העתיד שלא להסית לרצח והנחלת הבנה לגבי מותר ואסור בזירה הציבורית.

האיומים על חיי שרון במהלך ההתנתקות מעידים, לדעתי, על כשלון חינוכי כלל-ישראלי, לא רק במחנה הימין. לולא הזיהוי הלא-חכם בין ''מורשת רבין'' לבין ''השלום'' אולי ניתן היה ליצור דיאלוג ממשי עם גורמים לא-אלימים בימין הקיצוני ולרתום אותם למאמץ למתן את הטונים בשיח הפוליטי בארץ. זה לא נעשה, וחבל.

דבריו של בני אלון הוכיחו שוב שיש עם מי לדבר בימין הקיצוני, אבל יש מי שכנראה אינם מעוניינים בדיאלוג הזה.
קל לשכנע את המשוכנעים 419926
אני חושב..רבין נרצח משום שתהליך אוסלו בהנהגתו נתפש ובצדק כחריגה מן הכללים הדמוקרטיים. כאשר שליש מן הציבור מצדד בחנינה ליגאל עמיר, אני חושב ששליש מהציבור מבקש חנינה לעצמו מן האשמה הקולקטיבית שהטיל בו רבין, והשמאל בעקבותיו. עובדתית- הסכם אוסלו מעולם לא קיבל מנדט מן העם. כשרבין נבחר תחת הסיסמא ישראל מחכה לרבין, הייתה הבנה שהוא הלך לקראת פשרות ותהליך מדיני מול הפלסטינים, הבנה עמומה, אבל ביחס לזה התפישות והכוונות שהניחה תכנית אוסלו היו מהפכניות ממש. איש גם מן השמאל לא חשב על הפלסטינים במונחים של עם, ובוודאי לא מדינה. זו הייתה מדינאות מרחיקת ראות, ובזו מנהיגותו הגדולה. רבין היה אריסטוקרט, דמוקרט הוא לא היה. לו היה רבין מבשל את תהליך אוסלו דרך מוסדות הדמוקרטיה, ודרך השיח הדמוקרטי הממשי, הרצח לא היה מתארע. מכוח ההגיון. עמיר לא בא מן השוליים הסהרוריים, ולא מאנשי הפולסא דנורא. עמיר בא מזרם מרכזי של ציונות דתית. כל המחשבה להזיז הצידה את המנהיג, את רבין ואת פרס שאף הוא נועד להירצח בתכניתו של עמיר, אם תחשבי על זה, מסתמכת על ההנחה שהסרתם מעמדת קבלת ההחלטות תעצור את התהליך. לא הייתה כאן הנחה שממילא הדמוקרטיה בחרה בתהליך הזה. צר לי להגיד שבזה הוא צדק. לא הדמוקרטיה בחרה בתהליך. לעמיר אין חשיבות. רצח רבין לא עצר את התהליך, אם הייתה פגיעה בדמוקרטיה שנגרמה כתוצאה מן הרצח, זו הייתה ההיאלמות הזמנית של הימין. תהליך אוסלו נעצר עם עלייתו של הימין בבחירות דמוקרטיות. על חודו של קול. אבל דמוקרטיות. גם בזה לא הייתה יד לעמיר. זה היה אותו מאזן שקול שהתקיים לאורך כל הקדנציה של רבין. לעמיר אין משמעות היסטורית בעצם. השמאל לא צריך להתנצל על הרצח, גם הימין לא. רוב הציבור הימני ככולו הביע מחאה לגיטימית ורובו ככולו לא התכוון שרבין יירצח. רצח רבין הוא מקרה טראגי ברמה האישית וברמה הלאומית, רבין הוא גיבור טראגי ולדעתי המנהיג החשוב ביותר בעשורים האחרונים ככל שאני מכיר מנהיגים, מבחינת תכונת המנהיגות, מבחינת לנהג את המדינה ואת הציבור למקום אחר לגמרי מן המקום שבו הוא היה תקוע. ישראל חייבת לו הרבה מן הבחינה הזו. ובאותה נשימה צריך להכיר שאת האתגר האמיתי לדמוקרטיה בישראל, אתגר שזעזע את הדמוקרטיה בישראל למשך עשור כמעט, גרם רבין.
סליחה על הנאום. אני מתאר לעצמי שאת לא מסכימה עם חלק מהדברים או עם כולם.
שקרים, רבותי, שקרים 419928
א. ''הסכם אוסלו מעולם לא קיבל מנדט מן העם.'' הסכם אוסלו עבר בהצבעה בכנסת על ידי נציגיו הנבחרים של העם.

ב. ''רבין נבחר תחת הסיסמא ישראל מחכה לרבין'' רבין נבחר תחת ההבטחה מפורשת להגיע להסכם אוטונומיה עם הפלשתינאים תוך חצי שנה.

ג. ''איש גם מן השמאל לא חשב על הפלסטינים במונחים של עם, ובוודאי לא מדינה'' מצע מרץ דיבר על מדינה פלשתינאית, על העם הפלשתינאי דיברו גם בעבודה ואפילו בליכוד.

ד. ''רבין היה אריסטוקרט, דמוקרט הוא לא היה'' רבין היה דמוקרט.

ה. ''לו היה רבין מבשל את תהליך אוסלו דרך מוסדות הדמוקרטיה, ודרך השיח הדמוקרטי הממשי, הרצח לא היה מתארע'' רבין ''בישל'' את תהליך אוסלו דרך מוסדות הדמוקרטיה - הכנסת. הרצח עדיין ארע.
קל לשכנע את המשוכנעים 419931
"רצח רבין לא עצר את התהליך, אם הייתה פגיעה בדמוקרטיה שנגרמה כתוצאה מן הרצח, זו הייתה ההיאלמות הזמנית של הימין".
רצח רבין עצר את התהליך באופן ברור: בבחירות שבאו בעקבותיו עלה הימין, ורוב ההבנות שהושגו התמסמסו. העיתונות שמרה על נתניהו בשלטון שלוש שנים, מה שאיפשר לברק להשתלט על העבודה ולהיבחר לראש ממשלה - וברק ביטל את הסכם אוסלו. סוף פסוק.
הימין לא נאלם כלל ועיקר, למעט אולי ימים אחדים מיד לאחר הרצח.
כפי שאמר האלמוני לפניי, רבין היה דמוקרט הרבה יותר מהבאים אחריו. כשהוא נרצח, נפגעה הדמוקרטיה פגיעה אנושה.
קל לשכנע את המשוכנעים 419991
''העיתונות שמרה על נתניהו בשלטון שלוש שנים'' - ובתחכום רב כל-כך, עד שכל מי שקרא עיתונים באותה תקופה חשב להיפך.
קל לשכנע את המשוכנעים 419993
נכון מאוד. כלומר, אין ספק שהעיתונאים עשו כמיטב יכולתם להפיל את נתניהו במהירות האפשרית. אבל טמטומם הרב הוביל אותם למתקפות אויליות וחסרות משמעות שהשאירו אותו בשלטון הרבה מעבר לזמן שהיה נשאר שם במסגרת דיווח אוהיקטיבי והגיוני.
קל לשכנע את המשוכנעים 419942
גם מלחמת שלום הגליל לא קיבלה מנדט מהעם, ואף אחד לא ניסה לרצוח את בגין או את שרון בגלל זה.
קל לשכנע את המשוכנעים 419950
אפילו בגלל מלחמת לבנון השנייה לא ניסו לרצוח (עדיין...) את אולמרט ופרץ. אבל אנשים שמתכננים רצח של ראש ממשלה אוהבים מלחמות, כך שאלה האחרונות אינן נותנות להן סיבה לרצח.
מה זה הדבר הזה ? 605422
השנה כבכל שנה ממשיכים במסורת העצרות לזכרו של רבין.
ממש תוך כדי הקלדה אני מקשיב לדבריו של מופז, שאת דעתי עליו כבר הבעתי כאן מספר פעמים. ממש ממש כרגע הוא מדבר על רבין כ"סבא" נפלא, ומעט קודם דיבר על דעתו של רבין על "יהיה בסדר". אני ממשיך ומקליד, ועכשיו קולו של ברק ברדיו גם הוא מדבר על סגולותיו החשובות של רבין.
וקודם דברו אחרים. כולם מיושב ראש הכנסת דרך ראש הממשלה ואחרים כולם מדברים על סגולותיו של רבין.
איני מבין את זה. האם באמת רבין הוא הדמות החשובה ביותר בתולדות הציונות ? (ברק אומר עכשיו "מהות הציונות", כאילו קרא בזה הרגע את דבריי מאחורי גבי). ועכשיו ברק מסביר כמה חשוב זה שתי מדינות לשני עמים (אגב המושג הזה התקבל אצלנו אחרי רבין, בזמנו של נתניהו ובוש הבן דווקא).
האם בן גוריון ואולי חיים ויצמן ואחרים אינם דמויות לא פחות חשובות ?
מישהו שהכרתי אמר מיד אחרי הרצח שלולא נצלב ישו, איש לא היה זוכר אותו היום. ברור שרבין זכה בכל הכיבודים האלה בגלל שנרצח ולא בגלל סגולותיו המיוחדות. נכון מופזי. הוא באמת אמר ש"יהיה בסדר" זה לא בסדר, אבל הוא גם הבטיח לנו שלעולם לא יירו טילים מעזה לעברנו, וזה גם משהו כמו "יהיה בסדר" (רק הבוקר נפלו טילים על באר שבע. מי בכלל חלם על כך טרם אוסלו ?) עכשיו יחימוביץ. אני ממתין קמעה בכתיבה. אופס. היא דווקא מדברת לעניין. אם ראוי לציין את יום השנה, הרצח הוא הנושא. לא הסגולות הנפלאות של הנרצח. (עכשיו היא קצת מלכלכת. רבין במדי אס אס זה יצירה של השב"כ דאז).
בעצם, דבריה של יחימוביץ מאפשרים לי לסיים את מה שרציתי לומר. היא היחידה שדברה לעניין. הנושא הוא הרצח ולא הנרצח.
מה זה הדבר הזה ? 605423
מישהו ציטט עכשיו את רבין שאמר שהפלשתינים צריכים לקבל ''ישות שהיא פחות ממדינה''. אם כך זכרתי נכון.
לולא היה אינטרנט היה צריך להמציא אותו 605442
מה זה הדבר הזה ? 605482
אז למה טוענים שמורשת רבין לא חיה ובועטת גם כיום?
מה זה הדבר הזה ? 605425
האם זה מעלה ולו במקצת את הסיכוי שתצביע בעדה?‏1

1 סתם, גם זה לא הנושא כאן
מה זה הדבר הזה ? 605426
אני לא ''מתנדנד''. אני באופן יציב הרבה שנים מימין לליכוד. העובדה שמישהו דבר בתאריך מסויים לעניין, לא תגרום לי לעבור לצד השני של הליכוד.
מה זה הדבר הזה ? 605428
ברור, לא היה לי ספק, זה מה שגרם לי לכתוב את התגובה המשועשעת הנ''ל.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים