אהוד ברק זכה בבחירות המקדימות של מפלגת העבודה 2862
ביום ד' לפנות בוקר פורסמו תוצאות האמת של הבחירות המקדימות של מפלגת העבודה. אהוד ברק שהתמודד בסיבוב השני נגד עמי אילון זכה ב-‏51.3 אחוזים מקולות המצביעים.

בנאום הנצחון קרא ברק לאיחוד כוחות במפלגת העבודה והדגיש את הצורך במנהיגות מנוסה ואחראית. ברק התייחס למצבה הבטחוני של ישראל והודיע כי יפעל לשקם את יכולת ההרתעה של צה"ל. אילון בירך את ברק לרגל נצחונו ואמר כי תוצאות הבחירות מקובלות עליו אך הדגיש כי ידרוש חקירת משטרה בנוגע לחשדות לזיופי קולות.

קישורים
Ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

די מדהים 446820
בעיקר אם זוכרים שרק לפני כמה חודשים הוא זכה לתמיכה של פחות מ-‏10 אחוזים - פחות מאופיר פינס.
מסע הבחירות שלו היה חרישי, לפחות עבור מי שלא היה חבר מפלגת העבודה - בלי ראיונות בטלויזיה, ברדיו או בעיתונות עם ארועים סגורים לחברי המפלגה. ממכרים שהם חברי מפלגה, הבנתי שבמפגשים הוא מראה יכולת שכנוע מרשימה ביותר, בעוד שהופעות פומביות וטלויזיוניות הן הנישה של נתניהו.
ברק ונתניהו נבחרו בבחירות ישירות לראשות הממשלה תוך הסתרת המפלגה שמאחוריהם והחלשתה. מעניין מה יעשו בבחירות פרלמנטריות שמפלגה גדולה וחזקה היא המטרה.
די מדהים 446855
אמור נא, האם מישהו מאותם מכרים שהזכרת הצליח להעביר לך איזה מושג במה הוא שכנע אותם? משהו מדבריו שנשמע משכנע?
די מדהים 446875
לא שאלתי.
די מדהים 446882
הבן אדם חכם, בעל זיכרון והבנה מרשימים, יכול להסביר דברים באופן מאד אנליטי והגיוני. הוא נשמע מאד כנה, ואי אפשר לתפוס אותו בשקרים קטנים, הוא לא מדבר כמו מי שיודע הכל, ומסוגל להקשיב גם להסברים מורכבים ולענות לעניין. הוא מדבר בגובה העיניים, ויש לו את הסבלנות להסביר את עצמו בלי ''טריקים''. בטלויזיה, כשרזי ברקאי או ניסים משעל שואלים אותו את אותה שאלה שוב ושוב, ולא מקשיבים לתשובה שלו, לא מוכנים לתת לו להסביר את עצמו ביותר משלוש משפטים רצופים, תמיד מתרכזים רק בצהוב ובאישי, ומחפשים סיסמא שאפשר להקליט ולחזור עליה שוב ושוב, הוא כנראה פשוט לא עובר טוב.

אני לא נפגש הרבה עם פוליטיקאים, אבל אם אני מנסה להטיל את נסיון חיי על המפגשים עם ברק ונתניהו, הראשון מדבר כמו מהנדס (רוצה להבין את הבעיה ולפתור אותה) , והשני כמו איש מכירות (יודע את הפתרון, ומחפש איך הבעיה שלך מתאימה לה). מבחינתי, אני לא מסוגל להבין למה אנשים כל כך לא מרוצים מברק, וכל כך מעריצים את נתניהו.
די מדהים 446890
ראשית, אינני מכירה שום מעריץ של נתניהו, אז על כך אין לי תשובה.
שנית - לגבי ברק - אולי יש לך דוגמא למשהו מעניין/חכם/מאיר עיניים שאמר? רעיון כלשהו, משפט, תגובה? כי בטלוויזיה באמת לא עובר שום דבר כזה. אני גם תוהה אם שמעת אותו גם במפגשים שאינם לקראת בחירות: בימים כתיקונם, לפי הרושם שלי, הוא לא מקשיב לאף אחד. ואם הוא מקשיב, הוא לא שומע. ואם הוא שומע זה לא מעניין אותו. לפני בחירות הוא מבטיח הכל לכולם. אחריהן הוא שוכח שהם קיימים בכלל.
די מדהים 446895
אין לי דוגמא למשהו חכם שהוא אמר, יש כל מיני סוגים של אנשים חכמים. החכמה של שו שונה מזו של איינשטיין ששונה מזו של צ'רצ'יל. גם נתניהו וברק עשו עלי רושם של אנשים מאד חכמים, אבל עם חכמה מאד שונה. הרושם שלי מברק הוא של מהנדס, כזה שיכנס לפרטים וינסה להבין ולפתור בעיות, לא בדיוק סוג החוכמה שאפשר להביא לה ציטוטים באייל הקורא. אז אין לי אמרות כנף שיעשו רושם על מישהו.

לא יצא לי להפגש עם ברק שלא בהקשרים פוליטיים, ואני לא יודע איך הוא ''בימים כתיקונם'', אבל הרושם שלי הוא ש''בימים כתיקונם'' אצלו זה תמיד לקראת בחירות. הרושם שלי, גם מהטלויזיה, וגם ממפגש אחד איתו הוא של אדם שכן מקשיב, אבל לא מסוגל להבין את המדיום בו הוא פועל ולא מסוגל להכיל את העצות שיועצים לו יועציו התקשורתיים. כל הפוליטיקאים מבטיחים לפני בחירות, זה העבודה שלהם. במפגש שלי איתו הוא הבטיח שיצא מלבנון, אז אותי הוא לא שכח...
די מדהים 446904
טוב, אני לא בטוחה שראש של מהנדס הוא הדבר המתאים לראש ממשלה: אנשים אינם מכונות. אני גם לא מחפשת אמרות כנף. הייתי מסתפקת באיזה שהוא דבר שהוא עשה אפילו, שמצביע על חשיבה מרשימה. לא היציאה מלבנון: על *הרעיון* הזה קשה לי לתת לו את הקרדיט. ארבע אמהות כבר לחצו בעניין זה שנים.
לא כל הפוליטיקאים מבטיחים רק לפני בחירות ולא מקיימים כמעט שום הבטחה. ברק הבטיח לערביי ישראל שיפורים עצומים במצבם. הוא לא עשה דבר, פרט להרג 13 מהם. הוא אף לא טרח להתנצל על כך בזמן אמת, אלא רק לקראת הבחירות שאחר כך. הוא הבטיח להוציא את הזקנה ממסדרון בית החולים: בינתיים היא יוצאת משם לקבר, בדרך כלל. הוא הבטיח לעשות הכל למען השלום. על זה אין אפילו מה להוסיף.
די מדהים 446908
ראש ממשלה לא צריך להגות רעיונות מבריקים. עובדים אצלו עשרות אם לא מאות אנשים שתפקידם הוא להגות רעיונות, והוא יכול להזמין כל מומחה שירצה לתת לו רעיונות נוספים. ממילא הבעיות היסודיות ידועות לכל והפתרונות האפשריים כבר הועלו. ראש ממשלה צריך לדעת לזהות מהו הרעיון המתאים ביותר למצב נתון ולחתור ליישם אותו. ברק לא הגה את רעיון הנסיגה, אבל היתה לו התעוזה ליישם אותו למרות התנגדות הצבא - תעוזה שלא היתה לקודמיו.
די מדהים 446909
א. אני מעלה את השאלה על רעיונותיו רק בפני אנשים המעידים על חוכמתו.
ב. לא בטוח שכל הפתרונות האפשריים הועלו ולא בטוח שכולם היו אפשריים גם בעבר.
ג. אם היועץ אינו יכול להוסיף לו קולות בבחירות, לא בטוח שברק ישמע אותו.
די מדהים 446911
אני בטוח שאין ראש מסויים שמתאים להיות ראש ממשלה. מהנדס לא במובן של מי שיודע לעבוד עם מכונות, אלא במובן של מי שמנסה להבין את מקור הבעיה ולתת לה פתרון בהתאם (זה עולם האסוציאציות שלי).

הוא לא "הרג" 13 ערבים, היו מהומות אלימות מאד ולא מוצדקות בכלל והמשרה התנהגה, כהרגלה, בכח רב מהנדרש. 13 ערבים נהרגו. בנוסף נרצח גם יהודי אחד. אני לא באמת חושב שלברק יש לזה אחריות מעבר לאחריות המיניסטריאלית.

קצת לא הוגן להאשים את מי שהעביר בקושי שני תקציבים בעשור האחרון בבעיות הכלכליות של מדינת ישראל היום.

וכן, אני באמת חושב שהוא עשה הכל למען השלום. אי אפשר היה להכריח את ערפאת או אסאד לחתום על הסכם, ואי אפשר היה (פוליטית, טקטית או אסטרתגית) להכנע לדרישות המופרכות שלהם. ברק היה היחיד שהביא את הסוס לשוקת, הוכיח לשמאל (כותב שורות אלה הצביע מר"צ בכל מערכות הבחירות מאז 92 ועד האחרונה כולל) שהסוס לא רוצה לשתות, ולימין שלא יקרה כלום אם נציע לסוס מים. במקום להגיד לו תודה, העפנו אותו ובחרנו את הישראלי המכוער ביותר שהיה בסביבה לראשות הממשלה (והוא כבר דאג ל-‏4 שנות אינטיפאדה, להרס הראשות הפלשתינית, ללבנוניזציה מוחלטת של עזה, להוצאת הזקנה שלך מהמסדרון לרחוב, להשחתת המידות מוחלטת בפוליטיקה הישראלית, והסיבה שהוא הפסיק לא היתה זה שלא בחרנו בו)...
די מדהים 446913
אין ראש מסוים אחד שמתאים להיות ראשו של ראש ממשלה. יש ראשים שונים שאינם מתאימים לראשי ממשלה. בין השאר, ראשים שיש בהם יותר מדי נקודות נסתרות שאותן הם לא יכולים לזהות - לא כמקור של בעיה ולא כאופן פתרונה. ברק לא מסוגל לזהות שום דבר שקשור ברגשות אנושיים, ודאי לא כאלה המופיעים אצל אנשים סביבו, אנשים זולתו.
ברק הוא שנתן את ההוראה לפתוח את הכביש הצפוני *בכל מחיר*. זו לא סתם אחריות מיניסטריאלית של אדם לגבי מה שנעשה בתחומי משרדו.
לא האשמתי אותו בבעיות הכלכליות של היום. האשמתי אותו בכך שלא התחיל אפילו לנסות לקיים את ההבטחות שהזכרתי.
ברק לא הוכיח כלום לשמאל האמתי. עראפת לא היה סוס והשוקת של ברק לא הייתה השוקת שלו. אין דבר כזה *לעשות הכל* למען השלום. ההנחה המובלעת בטענה כזאת היא שעשייה כזאת היא עניין ליניארי, ובמקרה זה - ליניאריות המתייחסת לשטחים. ברק החליט עד איפה הוא מוכן ללכת בנוגע לשטחים, ובתחושת נדיבות מופלאה יצא להנחית את החלטותיו על עראפת. כך לא מנהלים משא ומתן. במשא ומתן צריך גם לשמוע את הצד שמולך.
מבחינה כלכלית הישראלי המכוער שהחליף את ברק לא עשה שום דבר שברק עצמו לא תמך בו. כעובדה, ברק תמך בכל הצעדים הכלכליים של נתניהו כשר אוצר. והאינטיפאדה התחילה בימיו: הוא עוד הספיק להרוס עד היסוד כמה כפרים בגדה מרוב כיבוש נאור. כך קורה למי שהופך אבנים בחיפוש אחרי השלום. אין אפס, הוא ימצא שם נחשים.
די מדהים 446962
מה פשר "ברק לא מסוגל לזהות שום דבר שקשור ברגשות אנושיים"? איך בדיוק את יודעת פרט שכזה?

אגב, במשא ומתן בטח שלא צריך לשמוע את הצד שמולך, כי מה הצד השני רוצה ידוע, כמעט תמיד, הרבה לפני הכניסה למשא ומתן עצמו. מה שכן צריך, הוא לבצע את המניפולציה המוצלחת ביותר שניתן. גם להקשיב לצד השני יכולה להיות סוג של מניפולציה, כמובן, אם כי במקרה דנן היא נשמעת לי כמו מניפולציה לא מוצלחת במיוחד. מכל מקום, הישיגים במשא ומתן נמדדים אך ורק לפי מבחן התוצאה מן הסתם, ופה ברק אכן נכשל, כמו רבים אחרים.
די מדהים 446964
או.קיי. אינני *יודעת* את הפרט הזה. אנסח אחרת: הוא פועל באופן עקבי לחלוטין כמי שאינו מזהה את הנ"ל.

וזהו, שלא. ראשית, *לא* תמיד ידוע מה רוצה הצד השני; שנית, ייתכן שמה שהצד השני רוצה הוא שיקשיבו לו. אחד מידידיי, שמשא ומתן הוא בתחום מקצועו, הצליח לקנות דירה במחיר קטן משמעותית מזה שהציעו בעבורה קונים פוטנציאליים אחרים משום שזיהה שישנם נתונים אחרים שחשובים מאוד למוכר (פריסת התשלומים ודברים דומים) והציע לו עסקה משכנעת יותר. הוא לא היה עולה על זה לולא הקשיב היטב לצד השני.
די מדהים 446977
את יכולה להראות היכן הוא פעל כמי שאינו מזהה את הנ"ל? בוודאי יש לך הרבה דוגמאות, שזה ההסבר הטוב ביותר עבורן.
די מדהים 447003
כמה דוגמות רנדומליות:
1. "התנצלותו" בפני עדות המזרח מטעם "מפלגת העבודה לדורותיה". בפעולה זו הוא הצליח לפגוע במזרחיים ובתנועת העבודה גם יחד. באלה הראשונים - בשל ההתנשאות ותאוות הניצול הטבועות בה - ואת האחרונים משום שרבים מהם, ורבים עוד יותר מצאצאיהם, אינם סבורים שיש סיבה להתנצלות בשמם על גזענות שלא נטלו בה חלק.
2. "התנצלותו" בפני הערבים אזרחי ישראל על הרג 13 איש מתוכם באינתיפאדה הפנימית. זו לא באה, כראוי, מיד לאחר מעשה - אלא רק לקראת הבחירות שבהמשך, כחלק מהאג'נדה הגלויה לקבל את קולותיהם.
3. שלא לדבר על כך שפריצתה של אותה אינתיפאדה נבעה במידה רבה מזה שאחרי הבטחות רבות לבוחרים הערבים, לא טרח ברק לממשל אף אחת מהן - ויותר מזה, סירב להיפגש ולו פעם אחת עם מישהו ממנהיגי הערבים בארץ, חרף הפצרותיהם החוזרות ונשנות.
4. כמובן, לכל אלה קדמה תאונת צאלים ב', שבה לא העלה בדעתו אפילו לגשת לרגע קל לפצועים המדממים למולו, חיילים שלו כרמטכ"ל - וזאת בלי שיעשה באותו רגע שום דבר שהוא חוץ מהגות עמוקה בשאלה למי להתקשר קודם - לראש הממשלה או לשר הבטחון.
די מדהים 447013
2. אחד משלושה עשר ההרוגים הערבים במרד הכושל של אוקטובר 2006 היה שוהה בלתי חוקי מעזה.
3. האינתיפאדה פרצה ברשות הפלסטינית באשמת ברק - שלא קיבל את התכתיב של עראפאת בטאבה. היא התפשטה לפלסטינים בעלי אזרחות ישראלית בשל הזדהותם עם בני עמם - לא בגלל מצב הביוב.
די מדהים 447015
טאבה זה ינואר 2001 - שלושה חודשים לאחר פרוץ האינתיפדה. אולי אתה מתכוון לקמפ דיוויד?
די מדהים 447018
תודה על התיקון.
האם היה זה במאי 2000 שברק יצא בספין "סדר היום האזרחי" כדי להשכיח את כישלונו בקמפ דיוויד?
די מדהים 447024
המ... קמפ דיוויד היה ביולי 2000. "סדר יום אזרחי" (או, כהגדרת יוסי ביילין "מהפיכה חילונית") היה לפני כן, עד כמה שאני זוכר.

אהוד ברק [ויקיפדיה]
די מדהים 447019
האינתיפאדה פרצה ברשות הפלסטינית בהחלט באשמת ברק, שניסה להכתיב לעראפת הסכם חד צדדי. הפלסטינים הישראלים בהחלט הזדהו עם בני עמם. מצד שני, הזדהותם זו לא הייתה לובשת צורה כה קשה לו הרגישו שהם אזרחי המדינה הזאת באיזה אופן. ברק נתן להם את התחושה ההפוכה כשסירס לדבר איתם כל תקופת כהונתו.
די מדהים 447026
מה שמדהים אותי בתגובות ממין זה היא ההנחה (שאין לי איך לכנותה אלא "גזענית") שהפלסטינים הם סוג של אוטומטים שכאלו, שכאשר לא מקבלים את דרישותיהם במשא ומתן, הם פונים לאלימות.

אם ההנחה לא נכונה, הרי שלא זו הסיבה לפרוץ האינתיפדה (ואוכל לצטט את גורמי המודיעין בישראל אשר צפו התפרצות פלסטינית אלימה בקיץ 2000, או את שר התקשורת הפלסטיני עימאד פלוג'י אשר אמר בנאום בשנת 2001 שהאינתיפדה תוכננה כבר בקיץ 2000, לפני עליית שרון להר הבית, ולא היתה "ספונטנית"). אם ההנחה תתברר נכונה, אזי אני לא רוצה להיות שכן של אנשים כאלו.
די מדהים 447027
אשמח אם תאיר את עיניי ממה הסקת את "ההנחה" דנן? מדבריי זה ודאי לא יכול להיות.
די מדהים 447030
לאור תמונות כאלו (אזהרה: סרטון של הוצאה להורג של איש פת"ח על ידי אנשי חמאס בכיכר העיר. תמונות קשות): http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/595/695.html ), אני חושש שמא ההנחה אכן נכונה.

יבואו פסיכולוגים בגרוש ויתפתלו כמה שירצו כדי להסביר את האלימות. אני לא רוצה להיות שכן של טובלי ידיהם בדמם של חיילים ישראליים (כמו בתחנת המשטרה ברמאללה), וגם לא של כאלו הטובחים את בני עמם. לא מדובר סתם בהרג והשתלטות. מי שיורה 45 כדורים בראשו של איש פת"ח (כפי שקראתי באחד מדיווחי החדשות היום) עושה יותר מאשר להרוג. הוא מעביר מסר של אלימות ואימה, כזה שאני רוצה שיהיה רחוק ממני ככל שניתן.
די מדהים 447034
כמה כדורים יש במחסנית סטנדרטית של אקדח אוטומטי בימינו?
די מדהים 447035
נדמה לי שעד 13 או 15. במקרה המדובר, כנראה מדובר בכמה אקדחים ורובים שירו באיש הפת"ח.
די מדהים 447053
גם אם יבואו פסיכולוגים ביורו ויסבירו את המתרחש, לא יהיה סימפטי לראות את המראות. התהליך שבנה את התשתית האלימה הזאת ארך זמן וגם התהליך שיפחית את האלימות הזאת יארך זמן. בינתיים אנחנו נמצאים עדיין בעיצומו של התהליך שבונה את האלימות.
די מדהים 447102
זוכר את הבדיחה "כמה חורים יש בחליל?"
די מדהים 447104
12
די מדהים 447176
ספר נא.
די מדהים 447203
אה, התשובה היא "70", והחליל הוא חליל-אל-וזיר, הלא הוא אבו ג'יהאד.
רציתי להזכיר לערן שגם בחורינו המצוינים יודעים "להעביר מסר של אלימות ואימה" כשצריך.

אבו_ג'יהאד [ויקיפדיה]
די מדהים 447204
זכורים לי פרטים דומים לגבי החיסול של ''המהנדס'' יחיא עייאש.
די מדהים 447206
אילו פרטים? שהטלפון שלו ירה בו 70 כדורים?
די מדהים 447222
ודאי, באפרכסת הטלפון שלו היו 70 חורים.
די מדהים 447246
סליחה, טעות במספר. מה שזכרתי היה ממור''ק לגבי אבו ג'יהאד. רק שמשום מה המילה ''מהנדס'' השתרבבה למור''ק ההוא.
די מדהים 447207
מן הראוי להביא את הציטוט כפי שהוא מופיע בערך:

"עוד נטען כי הגופה הייתה מחוררת ביותר מ-‏50 כדורים (יש הטוענים כי נמצאו בגופה 75 קליעים, אך המספר אינו מאומת), והלוחמים "שירטטו" על גופו של "אבו ג'יהאד" מגן דוד, אך אין עדויות מוצקות בעניין, ונראה שמדובר בטענה לא סבירה בהתייחס לכוחות מקצועיים."

את הדגש אני שם על המשפט האחרון. אבל מצד שני, אני לא מופתע. נדמה לי שכבר היה בדיון הזה מי שציין את העובדה שרבים מנסים ליצור בכוח סימטריה במקומות שבהם אינה קיימת.

(אני לא מופתע, אגב, מהטענה המופרכת. בערך על מיג 23 בוויקיפדיה באנגלית צוטטו מקורות סוריים שטענו שהפילו בקרבות אוויר מטוסים של חיל האוויר הישראלי. שטות מוחלטת כמובן)
די מדהים 447208
את הידע שלי על הפעולה לא רכשתי מוויקיפדיה.
די מדהים 447209
למה שלא תספר לנו על הפעולה וכיצד יש לך מידע עליה? האם חליל אל-וזיר נגרר לרחוב, לעיני מצלמות וקהל צוהל, ונורה מחסנית אחר מחסנית? (לא, הוא לא. הוא חוסל בפעולת קומנדו זריזה) האם הושלך מבניין? (לא, הוא נורה במיטתו, והכוח לא פגע באישתו, שהפכה ברבות הימים לשרה בממשלה הפלסטינית, ובביתו. הכוח הרג את שומר ראשו - הרג סביר בהתחשב בנסיבות) האם הכוח העמיד חייל-חייל כדי לירות כדור אחר כדור וליצור את אותו מגן דוד? את התשובה הזו נצטרך לשמוע ממך.

אם אתה מפחד להיחשף בפני כולם, אתה מוזמן ליצור איתי קשר בדואר אלקטרוני. אם תיצור קשר ביני ובין אדם שהשתתף בפעולה ויעיד על כך שהדברים אכן קרו, אני מתחייב לאשר זאת כאן. אם לא, אני מניח שתעשה את הדבר ההגון גם אתה.
די מדהים 447230
עניין המגן דוד הוא אולי פנטזיה, אבל אם שלושה חיילים רוקנו לתוכו מחסניות בו זמנית באש אוטומטית?
הערה מיותרת שאינה לעניין. 447242
הערה מיותרת שאינה לעניין. 447249
באמת? אתה חושב ששכחתי כמה התקלויות בסדיר בהן נהרגו מחבלים וחיילים דחפו להם כדורים כשהם שכבו כבר ירויים לגמרי? נכון שחיילי סיירת מטכ"ל הרבה יותר מיקצועיים אבל מאד יתכן שירו בו שלוש מחסניות ליתר ביטחון.
הערה מיותרת שאינה לעניין. 447252
גם עם עשו זאת, הערתך אינה לעניין.
אם 447271
אילו 448214
די מדהים 447247
כמו שציינתי למעלה זכרתי משהו לגבי העניין הזה. היה לנו מור"ק אחד בצבא לגבי החיסול של אבו ג'יהאד. המור"ק הועבר על-ידי המ"פ בקורס מש"קים שאת שמו שכחתי. אני זוכר את העניין עם וידוא ההריגה: כל חייל בכוח הגיע לחדר השינה, וירה כדור אחד בראשו וכדור אחד בחזהו של אבו ג'יהאד. אני לא זוכר שום הסבר לגבי העניין הזה, ותמיד הנחתי שזו איזשהי פרוצדורה של "וידוא הריגה" ברמת הכוח: כלומר אפילו אם רק חייל אחד מהכוח שורד, הוא יכול לומר בודאות שהמטרה חוסלה, או שכל חייל בכוח יכול באופן בודד לאשר את החיסול, או משהו מעין זה.
נשמע לי קשקוש 448149
אם המטרה היא שבחמ"ל ידעו על החיסול, לא מספיק שחייל אחד יהרוג ויעביר הודעה בקשר? או שיספר לחבר'ה? או שיצלם? התיאור שהזכרת מזכיר לי תור בדואר.סליחה, איזה מספר בפנים? אפשר להכנס לפניך? אני ממהר. יש לי צוללת לתפוס וגם נורא רוצים להרוג אותי ואני בלב מדינת אויב, חשוף לשבי שיגרום שערוריה דיפלומטית. אוף... כמה זמן.
נשמע לי קשקוש 449326
אני לא כתבתי ש''המטרה היא שבחמ''ל ידעו על החיסול''. אני כתבתי ''אפילו אם רק חייל אחד מהכוח שורד, הוא יכול לומר בודאות שהמטרה חוסלה''. אני לא בטוח שבמשימה כזו יש בכלל קשר בין הכוח לחמ''ל עד הרגע שבו הוא מגיע לנקודת האיסוף. בכל מקרה זו סתם מחשבה שלי ואף פעם לא ייחסתי יותר מדי חשיבות לעניין הזה.
נשמע לי קשקוש 449327
סליחה על האלמוניות. מחשב אחר.
הפוך 448341
לדעתי, זה בכדי שחסידיו יהיו בטוחים שהוא אכן מת. קח לדוגמה את אחמד יאסין, או אם אתה רוצה יותר קרוב, את כדורי ועובדיה - שנים אחרי שהללו הפסיקו לתקשר עוד הטו אוזן לחרחורים שנבעו מגוויותיהם.
די מדהים 447214
תודה.
קצת מזכיר את ה''פרסומת'' של מכללת לווינסקי מלפני כמה שנים - ''גם קלינטון גמר בלווינסקי''.
די מדהים 447050
האם במילה "ספונטנית" אתה מתכוון, שהפלסטינאים חיו באוירת שלום ותחושה שהנה מתקדם לו תהליך לקראת שחרורם מכיבוש ישראל.ואז היתה ועידת קמפ דייויד שבה דחה ברק את תביעות ערפאת?
אם לזה אתה מתכוון אז ודאי שהאינטיפדה לא היתה ספונטנית.
לדעתי, הספונטניות של האינטיפדה, והידיעות המודיעיניות מאששות את זה, התבטאה בתחושות כעס ותסכול בציבור הפלסטינאי, שנתנו להנהגה שלהם להבין שתהיה התקוממות עם או בלי ההנהגה. ההנהגה ידעה שבלי לקחת אחריות על ההתקוממות, היא תהפוך ללא רלוונטית.
די מדהים 447051
נראה לי שהכוונה היא שהפלסטינאים תכננו מראש לפתוח במלחמה כוללת נגד ישראל אם לא ייענו לדרישותיהם, ולא נדחפו בכוח אל הרעיון ברגע ששרון שתה דם של ילדים מוסלמים בתוך מסגד אל-אקצה.
די מדהים 447054
אני מבין למה הכוונה. מה שטענתי הוא שהבסיס עליו נבנתה התכנית
לאינטיפדה -היה בסיס עממי ספונטני. ההנהגה הפלסטינאית, שתפקידה על פי הסכמי אוסלו היה לדאוג לשקט בשטחים, לא היתה מסוגלת לעשות את זה בנסיבות התפתחות היחסים עם ישראל. היא ניצבה בפני ברירה כואבת: לפעול כנגד עמה או לבטא את רצונותיו:
רצונותיו באותה העת -שנת 2000 -היו אינטיפדה.
די מדהים 447071
אתה יכול לצטט גורמים שצפו X אבל זה לא אומר כלום. תמיד יש גורמים שכל הזמן צופים את כל הפרמוטציות האפשריות של X אז בגדול מה אתה בכלל יכול ללמוד מזה? אולי שהגורמים הצופים יודעים הרבה אבל כושר הצפיה שלהם לא עולה על זריקת מטבע והוא לא מתבסס על ידיעה ומידע. כל שנה בקיץ יש גורמים שצופים סיכוי גבוה וסיכוי למלחמה ואחרים צופים סיכוי נמוך. אתה יכול לדעת מי הוא גורם שהצפי שלו אמין רק בדיעבד. מלכתחילה, אתה "עושה לך צופה" מכל מני סיבות, אבל לא מהסיבה עליה אתה רומז, שאתה בוחר להאמין לו בגלל שהצפי שלו נכון.
די מדהים 447101
כל עוד לא תעשה מעשה בורג או מעשה זאבי, אתה שכן שלהם, בין אם תרצה או לא...
די מדהים 447144
הבעיה שגם באוגנדה השכנים אינם נאים בעינינו.
די מדהים 447147
יש לי שאלה. האם לדעתך הדוגמא שהבאת דומה איכשהו למשא ומתן מדיני בין גופים מדיניים?

להקשיב לצד השני במשא ומתן בין גופים מדיניים, זה לחלוטין לא נחוץ בכדי לדעת מה הצד השני רוצה. זה צורך פסיכולוגי שיש לאנשים, לא לגופים מדיניים. כמובן שלפעמים למנהיגים יש צרכים פסיכולוגים כאלו או אחרים, אבל פה זה כבר כל מקרה לגופו.

אגב, את צודקת, לא תמיד ידוע מה הצד השני רוצה. בדיוק מהסיבה הזו הוספתי את המילה 'כמעט' אי שם בהודעתי. מה שכן, במקרה ההמדובר, בהחלט היה ידוע מה הצד השני רוצה.
די מדהים 447149
א. גופים מדיניים מורכבים מאנשים. משא ומתן מנהלים אנשים.

ב. "בהחלט היה ידוע מה הצד השני רוצה"? איך אתה יודע?
די מדהים 446971
איך היא יודעת? אולי נאוה כותבת באייל באלמוניות...
די מדהים 448041
נדמה לי שלא מדובר ב"קושי לזהות". הבעיה היא שברק לא מחשיב מספיק את האלמנטים הפסיכולוגיים והפרסונליים במכלול הנסיבות היוצרות את הסביבה המדינית.
דוגמה לכך אני רואה במהלך הכניסה המהירה של ברק למשרד הבטחון. אני סבור שברק רואה לנגד עיניו את האינטרסים החיוניים של ישראל ובפרט את מצוקת תושבי שדרות. מנקודת המבט הזאת, תאורטית אין מקום להתחשב בבעיות האישיות של אמיר פרץ. אני בטוח שאיני היחיד שחש רגע של נחת כאשר ברק "הכריח" את פרץ לבטל את הנסיעה ללה-בורג'ה. יחד עם זאת ברור שהסנוקרת הסימלית הזו היא קש אחד יותר מדי בסאת "גאוותו" הפצועה של פרץ. מאחר ואופציית ההוצאה להורג לא קיימת במשטרים דמוקרטיים, מוטב לא לבצע וידוי הריגה בגויות המובסים. לו נתן ברק לפרץ ליהנות מעט מאורותיה הנוצצים של פריז, מצבו של ברק מול פרץ בעימותים ביניהם שודאי יבואו היה הרבה יותר טוב.
הבעיה של ברק בשקלול משקל הזוטות בתמונה הגדולה, התבטאה גם בנקודה קריטית יותר: בעת המו"מ בקמפ דייויד, ברק טעה לפחות פעמיים בבקרת נזקים (עלייתו של שרון להר הבית, פרשת הילד מוחמד דורה). בראייה אסטרטגית ולא טקטית, לו העריך ברק נכונה את משקלם של הזעזועים הטקטוניים שכה מאפיינים את המצב המזה"תי, הוא היה מבין מלכתחילה שההליכה אל הפסגה הגדולה (נקודת הכן או לא) היתה טעות.
די מדהים 448043
פתאום שכחתי מה קורה בד"כ אחרי פריימריז שנערכים במפלגת קואליציה? מתי מתבצעים חילופיי הנשי?
די מדהים 448045
וידוא.

מותו של מוחמד דורא היה אחרי קמפ דיויד.
די מדהים 448051
גם עליית שרון להר הבית.
די מדהים 448056
אין מוקדם ומאוחר בברק.
די מדהים 448199
ועידת קמפ דייויד של ברק-ערפאת-קלינטון היתה ביוני-יולי 2000. שרון עלה להר הבית ב-‏28/9. מעשה זה גרם לפרוץ מהומות בהר הבית שסימנו את ראשיתה של אינתיפאדאת אל אקצה. שלושה ימים אח"כ נורה הילד מוחמד א-דורה בצומת נצרים (30/9). ועידת בואולינג ו"הרהורי קלינטון" היו באוקטובר. השיחות בטאבה היו בינואר 2001 (שלהי שלטונם של ברק וקלינטון). בין לבין היו התועדויות של ברק עם ערפאת בכוכב יאיר ובפריז, ועידת שארם א-שייח והירי על גילה (והתגובה על בית ג'אלה).
אולי במקום לעסוק בקנטרנות כרונולוגית, מוטב להתיחס לשאלה היותר חשובה ואקטואלית: מדוע קרסה איסטרטגית ה"הליכה אל הסוף" של ברק? ברק כשל במבחן התוצאה: לאיסטרטגיה שלו היתה נקודת תורפה סמוייה. ברק הניח שאם יתברר שהצד הפלשתיני חלש מדי מכדי לקבל פשרה מרחיקת לכת, לפחות האשמה טוטל עליו והדבר יחזק את מעמדה של ישראל מבית ובחוץ. מה שברק לא הביא בחשבון הוא שממשלתו שלו תמריא אל המשא ומתן כמו רקטה המנתקת ומפילה מיכלי דלק מלאים תוך כדי המראה. בנסיבות אלו גם מנהיג אלטרואיסטי ושוחר טוב יותר מערפאת היה דוחה את הצעות ברק. מדוע להתאבד עבור הצעות שברור למדי שהצד המציע לא מסוגל לממש?
כשלונו של ברק בתקופת כהונתו הראשונה הוא שהוליך באופן כרונולוגי לפאזה הנוכחית של הסכסוך: מצב של "אין על מה ואין עם מי לדבר".
במצב חדש זה, חוזר ברק לזירה הפוליטית, תוך שהוא מסרב לגלות לנו אם יש לו ומהי האיסטרטגיה העדכנית שלו. מה יש לו אם כן להציע לנו? את הותק והנסיון שלו. אם לתרגם זאת למונחים פרקטיים, ברק סבור שבסיבוב הנוכחי הוא כבר יידע כיצד לטפל באנשים ראויים פחות ממנו וימנע מהם לסכל את מהלכיו (שרון, רובינשטיין, דוד לוי, אלי ישי ואמיר פרץ). בראייה זו, ממש מצער לראות שכבר בהזדמנות הראשונה כשל ברק במבחן. ברק כנראה סבור שעצם נוכחותו המאגית במשהב"ט כבר תגאל את תושבי שדרות מסבלם ומצד שני מה היה ניזוק לו הניח לאמיר פרץ לעשות את סיבוב הפרידה שלו בפריז המעטירה? בתסריט הזה היו רק 2 אופציות. או שפרץ היה נבון מספיק ומבטל את הטיול בעצמו, או שהוא לא היה עומד בפיתוי וחושף עצמו כדמגוג-פרוניסטי נוסח ישראל, מה שהיה מחליש עוד יותר את מעמדו הציבורי והפוליטי. זהו סוג התחכום הפוליטי שברק ה"מנוסה" אמור להפגין במקום הדורסנות ותחושת ה"אני ואפסי עוד" הזכורה לרע שלו.
די מדהים 448201
זו באמת בעיה עם האלמונים האלה: תגובה 448056 הייתה תגובתי היחידה בפתיל הזה, והיא הייתה מבודחת בתכלית. אמנם כל התייחסות לברק-הלא-אהוד יכולה לעורר אצלי רק צחוק חנוק מאוד, אבל זה כל מה שנותר לאחר בחירתו האווילית. אין לי כל ויכוח ממשי עם הכרונולוגיה שלך, וודאי וודאי לא עם הערכתך לברק, חוץ אולי ממידת החסד שאתה נוקט כלפיו כשאתה מייחס לו כוונות טובות. אפילו כאלה אינני בטוחה שיש לו.
די מדהים 448203
(הערכתך ''לגבי'' ברק, כמובן).
די מדהים 448210
אין לי טרוניה של ממש על התיקונים הכרונולוגיים, בפרט שהם נכונים. אני מניח שהם סייעו לי לחדד וללטש את עמדתי, אם כי אני לא חושב שהם חשובים מאוד ביחס לנושא הנידון.
לגבי עמדתך כלפי ברק, צר לי יותר. בעניין הצחוק החנוק מתאימה האימרה ''אילולא היה זה הילד שלי, גם אני הייתי צוחק''. במפה הפוליטית שלנו אני מעריך את ברק כאחד ה''טובים''. אדם בעל ראיית מציאות אמיצה ויכולות גבוהות במיוחד. שאלה אחרת היא עניין יכולתו להיות רוה''מ מצליח ועל כך לא הייתי רוצה לצחוק.
די מדהים 448230
"מדוע להתאבד עבור הצעות שברור למדי שהצד המציע לא מסוגל לממש?
" - אם קבלת ההצעות היתה התאבדות (פוליטית או ביולוגית) הרי אי אפשר לצפות מאף אחד לקבל אותן. אם לא, דוקא העובדה שקבלתן היתה עשויה להפיל את הממשלה צריכה להגדיל את האטרקטיביות שלהן. עראפאת היה מצטייר בעולם כשוחר שלום וישראל כמחרחרת מלחמה, מה שהיה מאפשר לו להשיג תנאים טובים יותר אחרי אינתיפאדת ה"אין ברירה" שלו.
די מדהים 448259
העניין הוא שאין אם. קבלת הצעות ברק היתה התאבדות פוליטית ואולי גם אישית של ערפאת. מדוע להתאבד עבור הצעות שקרוב לודאי שאינן ניתנות למימוש?
תמונת הראי הנכונה היא כך: מדוע צריך מנהיג ישראלי להסתכן ברצח ע"י ג'יהאדיסטים יהודים בעבור הסכם שאינו יותר מהצהרת כוונות שקרוב לודאי לא יגיעו למימוש?
כל זה מוליך למסקנת ה"אין על מה ואין עם מי להתדיין". האופציות הריאליות היחידות הן או סטאגנציה ודרדור נוסח הימין או צעדים חד-צדדיים עם אופציה לדרדור או לשינוי המצב הקיים.
די מדהים 448262
ואיך דבריך אלה מסתדרים עם סוף תגובה 448210 ?
די מדהים 448277
אישית, אני תומך בצעדים חד צדדיים. קריא התכנסות.
היכולת לבצע צעדים כאלו והיכולת לנווט אותם כך שיביאו תפוקות מירביות ונזקים מזעריים, היא פונקציה של היכולת והכישורים הפוליטיים של המנהיג (ראי אריאל שרון). לגבי אהוד ברק, אני חושב שהרקורד שלו שלילי. בבחירה בין פוטנציאל נוסח איילון לבין נסיון נוסח ברק, אישית הייתי רוצה צוות כאשר איילון מוביל.
די מדהים 448284
אז זה כנראה ההבדל בינינו. אני מתנגדת לצעדים חד צדדיים.
די מדהים 448263
עדיין לא הבנתי מה אתה אומר. האם קבלת הצעות ברק היתה "היתה התאבדות פוליטית ואולי גם אישית של ערפאת" בגלל שהם לא היו ניתנות למימוש או בלי קשר לעובדה זאת?
די מדהים 448281
קבלת כל צורה של פשרה היא צורה של התאבדות (בשני הצדדים). כל העניין הוא כמה ולמה.
ברור שערפאת לוקח על עצמו סיכון גבוה מאוד בכל הסכם שהוא. אבל בהנחה שהוא מנהיג השוחר את טובת עמו (כלומר מזהה את טובת עמו עם טובת עצמו) הוא עשוי אולי להקריב את עצמו לטובת עמו. אבל בקומבינציה של הסכם שאינו מניב דיוידנדים מספיקים לפלשתינאים ויתר על כן קרוב לודאי שגם את הדיוידנדים הללו ישראל לא מסוגלת לספק, אין מניע רציונלי לקבל את ההצעה.
אגב, לגבי הנחת הבסיס (מנהיג השוחר את טובת עמו), ברק קלינטון ובמרומז גם הסעודים טוענים שכנראה לא היה מספיק מזה (''בעיות הביוב של עזה לא קסמו לעראפאת'').
די מדהים 448287
חשבתי שמקובל עליך שאם עראפאת היה מקבל את ההסכם ואז ישראל היתה מתקפלת, בין אם ע''י קריסת הממשלה או בכל צורה אחרת, הפלשתינאים היו יוצאים מורווחים מאד.
די מדהים 448292
הכיצד? ראשית ערפאת היה קרוב לודאי מחוסל פיזית ללא קשר עם המשך העלילה. הפלשתינאים היו עושים לכל הפחות ויתורים דקלרטיביים מבלי לקבל שום דבר מוחשי. אחד הקוים המנחים אותי הוא ההנחה שהיכולת של הפלשתינאים להפיק תועלת מכל סוג של הסכם (או לא-הסכם) היא מאוד מפוקפקת ולכל היותר מזערית. עניין האהדה הבינלאומית הוא מאוד אקראי ומקבל הערכת-יתר מופרזת מאד.
די מדהים 448294
הטענה שלי היא שלו היה ערפאת מנהיג אתי (מוסרי) הוא היה צריך להקריב את עצמו ולקבל כל סוג של הסכמה שהיא תמיד טובה יותר מאשר המשך הסכסוך המזויין. גם אם לא היה יוצא מן ההסכם דבר, מצבם של הפלשתינאים לא היה מורע.
אבל זו טענה מסוג ''אילו לסבתא היו גלגלים''.
די מדהים 448289
מדבריך אפשר לחשוב שכל ועידת קמפ דייווד היתה לא יותר מתטל"ג.
שים לב לעובדות הבאות:
א. לברק לא היה רוב בכנסת.
ב. השטחים בשליטת ערפאת היו חבית אבק שרפה שאיימה להתפוצץ.
ג. בתקופתו של ברק פרחו ההתנחלויות (אחת הסיבות לסעיף הקודם).
ד. במצב עניינים כזה, רק הסכמה של ברק לבצע את הצעתו באופן
מידי, היתה מאפשרת לערפאת לבוא לעמו מתוך עמדה חזקה.
אתה צודק שממבט מהצד, היה חכם לו היה בודק עם ברק גם לוחות זמנים וכו'. לדעתי הוא היה חלש מדי בציבור שלו לקבל הצעה בנוסח-take it or leave it לבדיקה. רק אם ברק היה יוצא בהצהרה שתוך פרק זמן מוגדר מתחילות להתפנות התנחלויות, הוא היה יכול לקבל את ההצעה בלי שתהיה אצלו התקוממות.אני מניח שגם אם היה אומר שההצעה שווה דיון, הדיון היה מתפוצץ בשלב מאוחר יותר. היה מסתבר שברק אינו מסוגל לספק את הסחורה.
די מדהים 448291
אפשר לטעון באותה מידה של הצלחה את ההיפך הגמור, אבל עייפתי מתגובות מראה. בכל אופן, כל הארגומנטציה שלך מוליכה דווקא לשורת הסיום ''הסתבר שעראפאת אינו מסוגל לספק את הסחורה'' ולא לספקולציה על מה היה קורה אילו הוא כן היה מספק אותה.
די מדהים 448295
אם עייפת אז אתה צריך לנוח ונסיים כאן. נכון שערפאת לא היה מסוגל בנסיבות ששררו בשטחים לספק את הסחורה; לדעתי הוא גם לא רצה. בהנחה שבמילה "סחורה" אתה מתכוון להלחם מלחמת חורמה בטרור. שוב אתה מפספס את מה שכתבתי: הסחורה של ערפאת היתה
ויתור על אופציית המאבק, ויתור על זכות השיבה ומלחמה באלו שרוצים להמשיך ולנהל מאבק (לא רק טרוריסטים אלא גם מלחמה בצה"ל). הרי הסכמתו היתה גוררת התחייבות שלו להלחם מלחמת חרמה
בכל סוג של מאבק בנו תוך כניסה ללוח זמנים ארוך מאד של פינוי חלק מההתנחלויות שלנו. ערפאת ידע את זה. ראית כמה זמן לקח בין ההחלטה על פינוי הרצועה לבין הביצוע? תאר לך שברק היה מתחייב לפנות יחד עם עזה גם הרבה התנחלויות אחרות. רק התהליכים המישפטיים היו לוקחים שנים. ההתנחלויות היו ממשיכות להבנות וערפאת היה נלחם בכל מי שהיה רוצה להאבק במתנחלים? אף מנהיג, גם לו ברק היה מנהיג הפלסטינאים, לא היה יכול לפעול כך.
די מדהים 446923
"המשטרה התנהגה, כהרגלה, בכח רב מהנדרש". מעניין שההתנהגות ה-"רגילה" הזו נעלמת כאשר המשטרה מתמודדת עם הפגנות של חרדים בירושלים נגד מצעד הגאווה או עם הפגנות של ימנים נגד ההתנתקות. בהפגנות של יהודים, תודה לאל, ה-"כח רב מהנדרש" לא גורם ל-‏13 הרוגים. רק כאשר המפגינים אינם יהודים פתאום ה-"כח רב מהנדרש" הזה כולל אש חיה וגורם להרוגים.
די מדהים 446928
כשיהודים יחסמו את אחד הכבישים המרכזיים בארץ, כשהם יציתו רמזורים ותחנות דלק, כשהם יזרקו אבנים מגשרים ויגרמו למותו של אדם ולפציעת שוטרים רבים, וכשהם יעשו כל זאת בשעה שהמדינה נמצאת במשבר קשה (פריצת האינטיפאדה) וישתפו פעולה עם אוייבי המדינה, אני מקווה שהמשטרה תפעל בכח הראוי.
די מדהים 447028
אתה מוזמן לירושלים של לפני שנה (ולמעשה - עוד מעט) כאשר החרדים יעשו את כל זה ועוד. אתה מוזמן לכבישי ישראל של לפני שנתיים (לפני ההתנתקות) כאשר הימנים עשו את כל זה ועוד. אתה אפילו מוזמן לעמונה - למרות האלימות מצד המשטרה והמפגינים שם, אף אחד לא חלם אפילו להשתמש בנשק חם. והמצב שם היה חמור בהרבה מאשר המצב בהפרות הסדר של הערבים אזרחי ישראל באוקטובר 2000.
מה שנשאר זה הסעיף העמום של "ישתפו פעולה עם אוייבי המדינה" שבעצם אומר "הם לא יהודים". בזו מתמצה כל התורה הגזענית כולה הנוגעת להצדקת אלימות ממסדית כנגד לא יהודים.
די מדהים 447033
החרדים הציתו רמזורים ותחנות דלק (וגם סניפי דואר ובנקים) - ועוד? איך לא סיפרו לי? הימין בהתנתקות גם עשה את זה - ועוד?

המצב בעמונה היה הרבה יותר חמור? באמת. ראשית, עמונה היתה עימות יזום בידי הממשל; שנית, כתוצאה מ-א' הוא נשלט מבחינת גובה הלהבות והיה מוכן היטב מבחינת היקף הכוחות, ציודם וארגונם; שלישית, הוא היה מוגבל למי שבא למקום כדי להיות מעורב בו ולא עירב אף אדם מבחוץ ואף לא חסם ציר תנועה מרכזי; ושלישית - הפרות הסדר בארועי אוקטובר היו קשות הרבה יותר. הקף ההתפרעויות היה רחב בהרבה וחומרתן היתה רבה יותר (כבר הוזכר כאן היהודי שנרצח בהתפרעויות). יש הרבה מה לומר כנגד יחסן של המשטרה ושל הרשויות בכלל למפגינים ובמיוחד למפגינים ערבים, אבל הדרך לעשות את זה אינה ביצירת סימטריה דמיונית בין ארועים שהדמיון ביניהם קלוש אם בכלל.
די מדהים 447045
הנה טעימה קטנה מהפגנות החרדים בירושלים:
הפגנות אלו מטופלות על ידי המשטרה כפי שראוי לטפל בהפגנות, ובעיקר בלי הרוגים, ברוך השם.
מה חבל שכשהמשטרה באה לטפל בלא-יהודים דמם של המפגינים נהיה זול הרבה יותר.
די מדהים 446963
הכוונה ב''כהרגלה'' היתה ''כהרגלה כשמדובר בערבים''...
די מדהים 447148
נכון, זה היה הרג מתוכנן מראש. חלק מתוכנית ה'נראה להם מה זה' של הממשלה באותה עת.
זה באמת נראה לך אותו הדבר? 447698
ב-‏1 באוקטובר 2000 צלצל הטלפון בביתם של הסופרת גבריאלה אביגור-רותם ובן זוגה, ד"ר אהרון אביבי, ביישוב אבטליון שבגוש שגב בגליל. "'כל הגברים שיש להם נשק, לקחת אותו ולצאת החוצה, וכל הנשים והילדים להסתגר בבית' – אמרו לנו", משחזרת אביגור-רותם. "התגובה הראשונה שלי היתה של חוסר אמון: סליחה, אנחנו במלחמת השחרור?! ואז פתחתי את הרדיו והטלוויזיה וראיתי את ההפגנות ובקבוקי התבערה והיריות. וחשבתי, לאן בדיוק אפשר לברוח מכאן?!"

הנוף הנשקף מהחלון הענקי של הווילה מרהיב עין אמנם, אבל כשבעלת הבית מונה אחד לאחד את הכפרים הערביים המקיפים אותם מכל עבר, היא משדרת תחושה של מצור. באירועי אוקטובר 2000 יצאו אכן המוני צעירים מהכפר הסמוך עראבה ועלו עם בקבוקי תבערה לגבעת הצופה אל אבטליון. "36 שעות היינו נצורים, אי-אפשר היה להיכנס או לצאת מהיישוב, וחיפשנו בנרות שוטרים אבל הם לא הגיעו. החוויה היתה נוראה, בעיקר משום שעד לאותו יום היינו ביחסים מאוד ידידותיים עם הערבים מהסביבה", אומרת אביגור-רותם. היא עמדה אז לפני סיום ספרה הקודם, "חמסין וציפורים משוגעות", ובמסגרת התחקיר קראה עשרות ספרים על השואה. "הכתובת היתה רשומה אז על הקיר, ואיש לא רצה לקרוא אותה. אפילו כשהשואה הגיעה לקהילה יהודית אחת, אנשים בקהילות אחרות לא האמינו שתגיע אליהם. חשבתי, אולי גם עכשיו רשומה כתובת על הקיר ואנחנו נוטים שלא לקרוא אותה כי זה מאיים, זה מפחיד ומחייב להסיק מסקנות שאנחנו לא
רוצים להסיק. ואולי יום אחד יבואו וישאלו, הכתובת היתה על הקיר, איך לא קראתם אותה?"
(מתוך http://www.kinnblog.com/blog/2007/05/post_65.html)
ככלבה השבה על קיאה 447717
יום אחד צלצל הטלפון בביתם של הליידי פאטרישיה פימבלרוז-אוקס ובעלה סיר סיימון ארציבאלד סקורפילד III, ביישוב אבטוספוונאה-קווין-היי שברודזיה. "'כל הגברים שיש להם נשק, לקחת אותו ולצאת החוצה, וכל הנשים והילדים להסתגר בבית' – אמרו לנו". וכך החל סיפורה של קהילייה רבת זכויות, כשהשואה התדפקה בדלתם.ֿ

היא אמנם לא מגיעה לרמות של אורי פז, אבל הפרסטיז'ה שלה כחרשית של מלים מביאה אותה קרוב מאד להתבוססות המגעילה הזו וחילול זכר השואה.
ככלבה השבה על קיאה 447721
*פמבלרוז* אוקס. אנא דייקי בפרטים.
ככלבה השבה על קיאה 447738
יפה שאתה רגיש לגילויים של גזענות.
ככלבה השבה על קיאה 447761
עם גיזענות עוד אפשר לחיות. מחללי השואה שמשתמשים בה לצרכי הפוליטיקה הקטנונית שלהם והפחדים הבורגנים שלהם והמגלומניה המשיחית שלהם הם אלה שצריכים להפחיד ולאיים עליך. לא משנה אם זה כתומים בכותונות מפוספסות ומגיני דוד צהובים כאילו זה עתה יצאו מפוטמים משערי אושוויץ או זאת סופרת עדינת נפש ששומרת על הפסאדה של מדינה יהודית עם 40% לא יהודים.
ככלבה השבה על קיאה 447963
ססיל רודז היה קולוניליסט גזען, והמדינה שהקים היתה מושתתת על שלילת זכויות ושוד.

עם זאת, הפחד של פאטרישיה הנ"ל היה לו על מה להתבסס. כאשר השתלטו לבסוף הכפריים על ארצם והמליכו עליהם את מוגאבה הפאשיסט, אביה נשדד לעיניה, היא נושלה מכל אשר לה, ויצאה לגלות יוהנסבורג כשכותנתה לעורה.

אסון גדול אכן בא על המתנחלים האנגלים בזימבבואה.

מכאן, אם נמשיך את האנלוגיה שלך, אסון גדול עומד לפתחם של המתנחלים היהודים בגליל. ובשל העובדה הפשוטה והחותכת ש*להם* אין לאן ללכת, עלולה לבוא עליהם שואה של ממש.
זה באמת נראה לך אותו הדבר? 447719
ברור. ידוע שהערבים בישראל הם בעצם הרוב החזק והאמיתי, והיהודים הם המיעוט הנרדף והחלש. בגלל זה כל מעשה אלימות של היהודים הוא בעצם הגנה עצמית. לראיה - רק 13 הרוגים היו למפגינים הערבים. בסך הכל 13! בשואה מתו 6 מיליון!! איך הם בכלל מעיזים להתלונן?
אין ספק שהטלפון שקיבלו הסופרת ובן-זוגה מעיד כאלף עדים על כך שמדובר היה בסכנה אמיתית. שכן פאניקה אל מול ערבים היא משהו שלא קיים בארץ. דעות קדומות? מה פתאום? אין דבר כזה.
זה באמת נראה לך אותו הדבר? 447723
היהודים מעולם לא עשו מעשי אלימות. 13 הערבים המתים מצאו את מותם לאחר חיפוש אינטנסיבי שלו. יגעת ומצאת - תמות.
זה באמת נראה לך אותו הדבר? 447726
לא משנה, עוד מעט תוכל לפגוש את קרוב לבית שלך ובהחלט תוכל לפתח דעה בלתי תלוייה המבוססת על חוויותך האישיות אם תצלח את הארוע כמובן
זה באמת נראה לך אותו הדבר? 447762
זה יהיה דעה משגשימה את עצמה. אם ברק רץ לממשלה בסיסמא שעדיף שהוא ינהל את המלחמה הבאה אז אתה נזכר בכאב באשכול שרצה למנוע עד כמה שאפשר מלחמה.
זה באמת נראה לך אותו הדבר? 448381
מישהו מכם מגיבים מתלהמים היה בגליל באוקטובר 2000?
מישהו גר שם?
אביגור-רותם השוותה בין השואה למהומות 2000 הללו?
אפילו העיתונאית שראינה אותה וחיברה בין הדברים לר הישוותה..
הכתובת על הקיר זה כל הקשר כפי שאפשר לקשור את האמרה הזו
עם עוד 1000 תופעות.
טוקבקיסטים נמוכים ועלובים!
איך מרגישים תושבים שהמון פרוע עולה על הישוב, זורק בקבוקי תבערה ושורף את הצמחיה מסביב לישוב? לא על ישוב אחד. איפה שאפשר?
האם זו לא תחושת מצור כאשר משפחה כלואה בבית משך 3 ימים מוגנת ע"י מחלקה של גולני ונדרשת בעיקבות כך להקיף את עצמה בגדר ושער חשמלי? לא להקיף את עראבה בגדר. את לוטם! ישוב בתוך הקו הירוק הקונצנסואלי. או שבשביל מישהו כאן הגליל הוא
האל-ג'ליל שלהם ג"כ?
זה לא מצור שהכביש המוביל לישוב שלך סגור משני הצדדים בערבים אלימים ואין לך אפילו לאן לברוח אם תרצה?
והאם זו לא תחושה איומה ומאימת כאשר תושב משגב נשלף מרכבו, הרכב נשרף, הוא מוכה עד שהוא נזקק לאישפוז ואת האמבולנס שבא לפנות אותו רוגמים באבנים?
אם זו לא תחושת מצור אמיתית והרגשת פחד לגמרי אוטנטית אני לא יודעת מה זו תחושת מצור ופחד.
ולאיזה שכנות אפשר לצפות אחר כך עם הערבים? זה שחזרו לקנות אצלם ולנגב אצלהם חומוס, לעודד את קבוצת הכדורגל של המחוז מסחנין זה המקסימום האפשרי. ואפשר לחשוב שהתמונה הזו משקפת רק את האינטראקציה של תושבי הגליל היהודים עם שכניהם הערביים.
זה הרבה יותר ממה שעושה עם ישראל.
זה גם הרבה יותר אפקטיבי משיחות סלון תיאורטיות בחיפה ות"א בין יפי-נפש יהודיים ואקדמאיים מעונבים ערבים.

זה שנהרגו 13 חוליגנים-מתפרעים שונאי ישראל זה אכן בגלל שהמשטרה יש לה מודיעין זבל. אם היו מוכנים אפשר היה לפזר את
תתי-האדם הפראיים האלה בזרנוקי מי-ביוב.
והכתובת היא על הקיר: והיא אומרת שהיינו טיפשים מטופשים שלא השלמנו את המלאכה ב-‏48; אבל היות ולא עשינו את זה הגיע הזמן
שחברי הכנסת וראשי הציבור הערבים יטבלו את הידיים בביוב ויפסיקו להתעסק עם עזה; והגיע הזמן שכנסת ישראל וממשלת ישראל יבינו שהם כאן ןאנחנו כאן וצריך להוציא את הראש מהחול ולחשוב על פתרון יצירתי שיגרום לרוב הדומם והאדיש הערבי שרק רוצה לחיות בשקט להרגיש כאן בבית. ואת המיעוט החוליגני לשלוח לכלא.
ואת עוד מתלוננת? 448409
זה באמת נראה לך אותו הדבר? 448486
וואו!
זה באמת נראה לך אותו הדבר? 448617
נאה מאוד דרשת משגבית.
זה באמת נראה לך אותו הדבר? 448751
אני הייתי ואני מסכים עם התיאור שלך.
די מדהים 446906
כל הפוליטיקאים המצליחים הם כאלה. עושים רושם טוב ומעוררים אמון בפגישה אישית או בקבוצה קטנה. זאת אחת התכונות שהופכת אותם למצליחים. באנגלים מכנים אדם כזה "con man".
די מדהים 447897
הכי מדהים שמדובר על עבריין פוליטי כפי שנראה בערוץ 10 בתחקיר של דרוקר , מהנדס שמזייף בחירות.

אני בטוח שיש לו תשובה משכנעת איך בכפר ערבי 100 אחוז הצביעו עבורו ואף לא אחד לאילון- מזל שרק 100 אחוז הצביעו עבורו , בטח זה מוכיח שהוא מהנדס מצויין שיודע להנדס בני אדם בצורה שאפילו איש מכירות כמו נתניהו לא מסוגל.
אני לא סובל את נתניהו אבל מכל מה שאני מכיר באמת נתניהו פחות נוכל מברק , כן זה נשמע מופרך אבל האמת היא שלברק סולחים על עבריינות שעבור הרבה פחות ממנה נעמי בלומנטל הולכת לשבת בכלא.

בכל מקרה אני חושב שמי שמוכן שבצורה כזו יתמנה שר ביטחון שמחר יכול לשלוח אלפים למותם , אל ידבר בשם הדמוקרטיה , או בשם הראציונליות, אהוד ברק הוא אדם מסוכן , יש לו כשרון מיוחד להביא לאסונות בפעם הקודמת זה נגמר באלפי הרוגים משני הצדדים ועוד כל מיני זוטות כולל השפעה על תנאי המלחמה האחרונה לפחות ברמת הסיבה שברקע.

יכול להיות שלזה הכוונה שהוא מהנדס "חכם" .
די מדהים 447907
רגע, רגע, מה בדיוק הבעיה החוקית עם זה ש-‏100% מהמצביעים במקום מסויים מצביעים לאותו מועמד?
די מדהים 447965
זה נחשב פגם בדמוקרטיה
למשל בין השאר, בגלל זה אומרים שהדמוקרטיה בסוריה לא אמיתית
די מדהים 447975
פגם בדמוקרטיה זה ש-‏100% מסך כל המצביעים מצביעים לאותו מועמד, לא ש-‏100% מהמצביעים במקום מסויים. ככה, למשל, ברוב ההתנחלויות הצביעו ב-‏96 לנתניהו, וברוב הישובים הערבים הצביעו באותה שנה לפרס. אז נתניהו ופרס הם עבריינים פוליטים?
די מדהים 447986
אל תיתמם. ראשית, יש רגשות קשים נגד ברק במיגזר הערבי. שנית,
אל תשווה בחירות פנימיות לבחירות לכנסת. שלישית, אתה משווה את הליכוד בהתנחלויות למפלגת העבודה במיגזר הערבי?
אגב, מה שאיפיין את ההצבעה לשמעון פרס במיגזר הערבי היה אחוז ההמנעות הגבוה.
התשובות שלך הן תשובות של עורך דין במישפט.
די מדהים 447993
...ובכל זאת, גם בסיבוב הראשון ברק זכה שם בגדול, וזאת כאשר קשה להבין איך קיבל שם ולו קול אחד.
די מדהים 448005
אתם טוענים שבגלל שאתם חושבים ש"הערבים" צריכים לשנוא את ברק, ה"ערבים" לא יכולים להצביע לברק, ולכן אם "ערבים" הצביעו לברק, סימן שהברק גנב את הבחירות? לפי ההגיון הזה, למה בכלל לערוך בחירות במגזר הערבי, בואו פשוט נשאל את איציק והאלמונית מה ה"הערבים" רוצים.
די מדהים 448008
(שמישהו יודיע לטל שהקישור האוטומטי לויקיפדיה האנגלית מסתבך עם סוגריים).
די מדהים 448014
חבל שאין לנו איזה מתרגל שלו, שיוכל לתווך :)

בכל אופן, בקשר לסיפור, היה פעם דיון באייל על כל מיני שיטות להצבעה (חיפוש על "קרס וישנה" עשוי להביא תוצאות) . בינתיים חשבתי על שיטה נוספת שאני מקווה שעוד לא הועלתה- לבחור באופן אקראי לגמרי מתוך כל אזרחי המדינה 120 אנשים ולקבוע שהם יהיו חברי הכנסת שלנו.
די מדהים 448017
הגדר ''אקראי לגמרי''.
די מדהים 448019
שים פתקים עם השמות בתוך חבית גדולה, ערבב היטב, ואז תוציא.
די מדהים 448037
זה "אקראי לגמרי"?
די מדהים 448038
הגדר ''אקראי לגמרי''.
די מדהים 448094
הטיפול בקישורים מתעלם בסוגריים, בכוונה. זוהי פשרה משום שבמקרים רבים, אנשים שמים קישורים בסוגריים, צמוד לסוגר הימני ו/או השמאלי. למתקדמים: החלף את הסוגריים בקידוד אחוזים (%28 ו- %29, בהתאמה) כדי להתגבר על הבעיה.

די מדהים 448095
להדיוט כמוני זה עדיין לא ברור. גם כשאני שם את הקישור בתוך <> הוא לא מתקמפל כמו שצריך, אבל שם אין בעיה של דו-משמעות.
די מדהים 448096
אתה צודק. כשהקישור נוצר באופן המיוחד לקישורי ויקיפדיה (ע"ע תגובה 408625), זה כן צריך לעבוד.

(רק רגע...)

ועכשיו זה באמת עובד. אם מקלידים
<Wikipedia Franchise_(Asimov)>
מקבלים
תודה.
די מדהים 448097
תודה לך.
די מדהים 448013
אם לא שמת לב, אני דווקא הצבעתי על כך שלא בהכרח הייתה כאן "גניבה", כי זה הרי קרה גם בסיבוב הראשון. גם אם זה נראה לי מוזר מאוד, בגלל יחסו אליהם כשהיה ראש ממשלה.
ולמה "ערבים"? למה המרכאות?
די מדהים 448020
מצער, קשה לי להבדיל בין האלמונים. למה זה נראה לך מוזר, וזה שהישראלים הצביעו לשרון פעמיים לא נראה לך מוזר?

למה "ערבים" במרכאות? בגלל שהערבים בלי המרכאות כן החליטו לבד למי להצביע, והצביעו לברק.
די מדהים 448024
"החליטו לבד" זו הגזמת מה. מילא "החליטו על פי משמעת חמולתית" או "החליטו על פי התשלום מקבלן הקולות". %100 זו הצבעת-עדר חשודה במקרה הטוב, לא מופת לאינדיבידואליזם.
די מדהים 448027
בהצבעה חשאית אי אפשר לדעת מי הפר את המשמעת החמולתית, או מי החליט על פי תשלום. 100% זו הצבעה זהה, היא יכולה לנבוע מהצבעת עדר, ויכולה לנבוע מהחלטה אידיאולוגית של כל אינדיבידואל, וגם לעדר יש זכות בחירה.
די מדהים 448065
האם מה שאתה טוען הוא שהכתבה של ערוץ 10 היתה- או מפוברקת או מקסימום האינפורמציה שאפשר היה לאסוף על הבחירות.
די מדהים 448067
הבעיה העיקרית לא היתה ההצבעה האחידה, אלא העובדה שהמצלמות תיעדו כניסה של 60 איש וברשימות היו 400.
די מדהים 448070
לא ראיתי את הכתבה בערוץ 10, ואני לא טוען שום דבר לגביה. מה שאני טוען הוא שאי אפשר להסיק שפוליטיקאי הוא פושע מזה שיש לו אחוזי הצבעה גבוהים מאד בקלפי מסויימת.
די מדהים 448073
אל תגזים; לא כתבתי שברק הוא פושע אלא שהוא נושא באחריות למה שקורה במסע הבחירות שלו. אולי בבחירות הקודמות שלו הוא היה יכול לומר שלא ידע מה עושים אנשיו; הרי הוא טען שהוא למד משהו. המשהו הזה קשור גם לאתיקה של בחירות.
די מדהים 448074
אתה לא יכול להיתלות בכך שאמר שהוא למד משהו. אולי הוא למד איך מבשלים קרפיון? או איך נראה התרגום הסיני של התנ"ך?
די מדהים 448078
לא רק שאינני יכול להתלות בכך, גם אינני רוצה. כתבתי את זה קצת בציניות.
די מדהים 448081
טוב, גם אני לא התכוונתי ברצינות שאתה רוצה להיתלות. אני לא מייחסת לך נטיות אובדניות, חלילה.
די מדהים 448085
אולי יכול להיות נחמד לשנות את ה''ב'' ב''על'' בקשר לאילנות גבוהים.
די מדהים 448234
סליחה, אנחנו מדברים מתחת לפתיל שהתחיל בתגובה 447897? אז הוא כבר לא עבריין? אז כבר אין שום דבר לא בסדר ב-‏100% הצבעה? אז אתה רוצה לפתוח נושא חדש?
די מדהים 448105
אין ולא היה בשום מקום אף לא בקיבוץ תוצאות כאלו של 100 אחוז הצבעה לאדם מסויים.
במילים פשוטות מדובר בזיוף.
די מדהים 448106
דווקא בראשית ימי המדינה ועד סוף שנות הששים, פחות או יותר, היו הרבה קיבוצים שבהם היתה הצבעה של מאה אחוז למפלגת העבודה. אבל סביר שלא אחר כך - לפחות לא בלי זיופים.
די מדהים 448117
שקר וכזב, שתי דוגמאות:
די מדהים 448118
מניין לך שזה שקר וכזב?
אולי באמת כולם הצביעו לאותו המועמד?
די מדהים 448120
כולם באמת הצביעו לאותו מועמד, השקר והכזב מתייחס ל<448105> "אין ולא היה בשום מקום אף לא בקיבוץ תוצאות כאלו של 100 אחוז הצבעה לאדם מסויים."
די מדהים 448122
במקום קטן הבחירות לא חשאיות.
אם מישהו יצביע למועמד הלא נכון, זה יגרור גל של ספקולציות ורכילויות.
די מדהים 448123
לפעמים במקומות קטנים יש גם זהות אידיאולוגית. אף אחד לא הולך לגור בקיבוץ או בהתנחלות ''סתם''.
די מדהים 448312
זה מה שמחריף את הבעיה
איך? 448319
די מדהים 448343
נדמה לי שסמיילי לא היה מוכן לחתום שדבר בלתי-כשר קרה אפילו אם מאה-ואחד אחוזים מהבוחרים היו מצביעים לברק.
די מדהים 448350
אולי לא מאה ואחד אחוזים, אבל לא מן הנמנע שהצביעו בעבורו גם כמה מתים.
די מדהים 448373
למה?
די מדהים 448463
סתם עקיצה ידידותית.
די מדהים 447913
האחריות שלו היא כוללת אבל לא ישירה. היו קלפיות שזויפו לטובת איילון ואפילו לטובת דני יתום. בקיצור, צריך לחקור לעומק כל מי שעסק במיגזר הערבי ולא רק את הקלפיות שהיו שם מצלמות של ערוץ 10.
די מדהים 447945
איך אדוני יודע שהיו קלפיות שזויפו? הוא בעצמו זייף?
די מדהים 447960
יש סיפורים וצריך לחקור אותם. הכתבה בערוץ 10 היא מדגם בלבד.
די מדהים 447966
אתה לא רוצה לדעת איזה סיפורים יש עליך.
די מדהים 447987
מה הבעיה שלך?
די מדהים 448119
השערת רימן.
די מדהים 448124
תשתמש בפינצטה
די מדהים 446902
מה שחשוב הוא היכולת לשכנע, לא משנה במה.
די מדהים 446905
השתכנעתי.
די מדהים 446955
לא כל כך מדהים
דעת קהל היא גורם שולי בבחירות כאלה, ובגלל זה גם הופעות פומביות.
מה שהכריע את הבחירות זה קבלני הקולות, במיוחד במגזר הערבי.
כמה חבל.
חבל, הוי כמה חבל 446828
מזל, הוי איזה מזל 446829
מיותר, הוי כמה מיותר 446831
מנומק, הוי כמה מנומק 446833
צפוי, הוי כמה צפוי 446834
והרשות נתונה, הו כמה הרשות נתונה 446837
קראתי פעם על כך שאין באמת חופש בחירה, הו קראתי פע... 446838
דארווין מתהפך בקברו 446872
בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה מפתיעה, כל נבחר פוליטית גרוע מקודמו. לפעמים נדמה שלא יכול להיות יותר גרוע עד שבא הנבחר הבא וצוחק לנו בפרצוף עם מעשי שחיתות וגועל חדשים.
וכאן אני שואל, האם אכן חלה פה רגרסיה נדירה של תורת האבולוציה?
כלומר, האם יום אחד יקום דארווין חדש, יתבונן סביב סביב, יגרד את הפדחת ויכריז על תורת האבולוציה האוונגרדית "הקוף מוצאו מן האדם?"
דארווין מתהפך בקברו 446876
אכן מתהפך. דארווין הבין היטב את האבולוציה במאה ה-‏19, והנה אתה, במאה ה-‏21, חסר מושג לגביה.
דארווין מתהפך בקברו 446879
אותי הוא דווקא הצחיק (העציב?)
למה להתפס לכל קוצושליוד?
דארווין מתהפך בקברו 446903
הסבר
דארווין מתהפך בקברו 446907
מה, זה לא היה דרווין שדיבר על "הישארות הנבחרים"? זו הייתה ממש הברקה נבואית. מי שנבחר פעם אחת נשאר לעד - ולא משנה איזו טעות הייתה עצם בחירתו הראשונה...
מדוע תיקו? 446924
דומה שיש לתוצאות בחירות דמוקרטיות נטיה מוזרה לשאוף לתיקו. הבחירות האחרונות במפלגת העבודה הן דוגמא לכך. דוגמאות נוספות שעולות בדעתי כרגע הן נצחונו של רבין על שמיר ב 1992, נצחונו של נתניהו על פרס ב 1996, נצחונו של בוש על גור ב 2000.
גם במקרים שהתקשורת מתארת כנצחונות סוחפים, מדובר לעתים קרובות במצבים בהם אם 10% או פחות מציבור הבוחרים היה משנה את דעתו, גם ההכרעה היתה משנה כוון.
האם בחירות דמוקרטיות דומות לניסוי סטטיסטי בהטלת מטבעות?
מדוע תיקו? 446934
תופעה מעניינת.
אני חושב שזה בגלל שציבור הבוחרים, למעט בשוליים "הסהרוריים", לא רואה הבדל מהותי - אידיאולוגי - בין המועמדים. כלומר, אין וויכוח ממשי בין ימין ושמאל כלכלי, כמו שהיה בשנות השישים- ברק, נתניהו, איילון, סילבן, שוחט או אולמרט - כולם מיישמים את אותה כלכלה. גם במדיניות החוץ, אין הרבה ברירות ממשיות חוץ ממה שמציעה קדימה, שזה בערך כמו העבודה ואפילו כמו הליכוד כשהשילטון בידו. כולם יישמו את אותה מדיניות עם ניואנסים שתלויים באישיות של מנהיג מיקרי זה או אחר או במצב רוח שלו או במזל שלו.

אז מה מכריע את הבחירות?
הטכניקות והכישורים של משרדי היעוץ. אבל אלו למדו באותם מקומות ויודעים את אותם הטריקים. וזה מה שרואים בתוצאות הבחירות.
מדוע תיקו? 446937
נראה לי שהדינמיקה העיקרית היא הפוכה. העמדות בציבור מתפלגות בצורה גאוסיאנית (יש מרכז כלשהו, שככל שאתה קרוב אליו יותר יש לך יותר מצביעים), והמפלגות והמועמדים מייצבים את עצמם קרוב ככל הניתן למרכז (גם על מנת למקסם את התוצאה, אבל גם בגלל שמועמד שמלכתחילה רחוק מהמרכז לא יהיה מועמד אמיתי אף פעם). בגלל שלרוב יש רק שני מתמודדים אמיתיים, כל אחד מנסה להתקרב כמיטב יכולתו למרכז ולקחת כמה שיותר מועמדים מהצד השני. אבל הקו האידיאולוגי בין שני המועמדים הוא תוצאה של חלוקת העמדות בציבור...
מדוע תיקו? 446956
כך או כך הגורם הוא העדר אידיאולוגיה.
מדוע תיקו? 446957
למה? אני לא חושב ככה.
מדוע תיקו? 446958
כלומר, למצב שבו המנהיג מעדכן את האידיאולוגיה שלו בהתאם להלך הרוח של הציבור אני קורא העדר אידיאולוגיה.
מה שקורה שבמקום להצביע עבור האידיאולוגיה של מנהיג מסוים, אני צריך להצביע עבור מנהיג שבכל מקרה מאמץ דעות אחרות (אלה שהכי קרובות לחציון, ובכלל לא מה שאני רוצה).
מדוע תיקו? 446960
''מנהיגים'' שמייצגים מיעוט אידאולוגי, בדרך כלל לא נבחרים למנהיגים של כלל האוכלוסיה.
מדוע תיקו? 446961
אני לא חושב שזה מדוייק. למנהיג יש לרוב אידיאולוגיה שקרובה להלך הרוח של הציבור (אחרת הוא לא היה מצליח להבחר כמנהיג של מפלגה גדולה), המנהיג מקפיד להצהיר הצהרות שיבליטו את הקרבה האידיאולוגית שלו להלך הרוח הציבורי, ולא להצהיר הצהרות שיבליטו את המרחק שלו מהלך הרוח הציבורי (תוך כדאי נסיונות לשנות את הלך הרוח הציבורי לכיוון שלו), אבל אי אפשר להגיד שאין לו אידיאולוגיה (אולי חוץ משרון). המפלגות (או המחנות בתוך המפלגות) בוחרות את המנהיגים שלהם ואת האידיאולוגיה שלהם בהתהם להלך הרוח בציבור.

מה שקורה זה שבמקום להצביע לאידיאולוגיה שלך, אתה צריך להצביע למנהיג (או מפלגה) שדעותיו נמצאות הכי קרוב לאידיאולוגיה שלך (בדרך כלל לכיוון הלך הרוח הציבורי). בחירות הן לא הפגנה או חתימה על עצומה, בבחירות אנחנו בוחרים את השליטים שלנו, והאפשרות החליפית לשליט שנמצא קרוב להלך הרוח הציבורי הוא שליט שנמצא רחוק מהלך הרוח הציבורית, ואף אחד לא יכול להתחייב לך שזה יהיה בכיוון שלך. לכן, לדעתי, זה דווקא יתרון גדול של הדמוקרטיה המודרנית, המנהיגות מבטאת את הלך הרוח הציבורי, והמנהיגים הם אלא שהציבור בחר לממש את אותו הלך רוח. אבל אני חייב להודות שאף פעם לא הבנתי את האנשים שחושבים שבבחירות הם צריכים לבחור ב''אידיאולוגיה שלהם''.
מדוע תיקו? 446965
אם הבנתי מה שאתה אומר, אז זה מה שרציתי להגיד.

התפלגות הציבור והפוליטיקאים היא בצורת פעמון צר וגבוה עם תחתית נמוכה ורחבה - כלומר מיעוט בקצוות שמאוד מרוחקים זה מזה והמון מסביב למרכז. אז לגבי הרוב הזה ההבדלים האידיאולוגיים בין ברק ואיילון, או בין שניהם ובין ביבי וסילבן, הם הבדלים מינוריים. ולכן ליועצים קל יחסית להעביר אותם מצד לצד.

זה לא ביקורת על הציבור. אני אפילו חושב שזה לא נכון לומר שאין לציבור או לפוליטיקאים אידיאולוגיה. זה רק אומר שרוב הציבור פחות או יותר שותף לאותה אידיאולוגיה - בכלכלה ובחוץ-וביטחון.

ובגלל שרוב הציבור במרכז לפוליטיקאים המתחרים על השלטון אין הבדלים משמעותיים להציע, ולכן התוצאות יוצאות קרובות.

מישהו יודע אם יש הבדל בין פפסי לקולה? אני לא מבחין בינהם. אם אחד מהם פופולארית יותר זה כנראה רק בגלל יעוץ שיווקי עדיף.
מדוע תיקו? 446967
קולה הרבה יותר טעים.
מדוע תיקו? 447150
כשהייתי בכתה ד', אחד החבר'ה בכיתתנו החליט לבדוק חד משמעית- קולה, פפסי או קריסטל בטעם קולה? אחד אחד יצאו כל התלמידים מהכיתה ושתו את שלוש הכוסות החד פעמיות המונחות לפניהם (מלאות עד החצי, בערך). התוצאות היו חד משמעיות - תיקו בין כולם.
מדוע תיקו? 447155
זו לא אשמתי שלחצי מהאנשים אין טעם.
מדוע תיקו? 447172
אתה קולה-ני פנאט.
מדוע תיקו? 447199
האמת, באמת יכול היה להיות מעניין לעשות מספר ניסויים חוזרים ולבדוק האם כל נבדק היה קונסיסטנטי, או שהחליט במידה רבה של אקראיות.
מדוע תיקו? 447202
במקרה כזה הייתי משנה את תשובתי ל''זו לא אשמתי שלחצי מהאנשים אין חוש טעם.''
מדוע תיקו? 447223
אני, לפחות, נאלצת להסכים איתך - פפסי לא ניתן לשתייה.
מדוע תיקו? 447227
אם לא היית דמות וירטואלית, בשמחה הייתי מציע התערבות.
מדוע תיקו? 447240
שמעתי שעוד כמה שנים ימציאו קולטני טעם למכונות טיורינג. נדבר אז.
מדוע תיקו? 446968
אהה, אז אנחנו כנראה מסכימים.

אני לא שותה קולה ופפסי, אבל אני נראה לי שקל להבחין, על אחד כתוב פפסי ועל השניה לא. לא?
מדוע תיקו? 446970
התווכחתם האם הציבור הולך אחר המנהיג (שאין לו דעות מובהקות) או המנהיג אחר הציבור (שגם לו אין דעות מובהקות).
מדוע תיקו? 447228
עעכש''ז בדקו את זה ואנשים העדיפו פפסי על קולה בטעימה עיוורת. אבל קולה נמכרת יותר.
מדוע תיקו? 447232
בדקתי את זה לגבי הבן והבת שלי. בטעימה עיוורת הם זיהו מהי פפסי ומהי קוקה קולה.
מדוע תיקו? 447236
זה לא אשמתי שלחצי מהאנשים יש חוש טעם
מדוע תיקו? 447238
יש הבדלים תלויי תרבות. ישראלים מזן מסוים הם יותר אניני טעם ודקי אבחנה.
מדוע תיקו? 447254
למיטב זכרוני המפוקפק, בטעימות עוורות המנצח (בקרב אלו שבכלל מבחינים בהבדלים), בצורה מובהקת, הוא דווקא Royal Crown, המותג שבכלל לא מוזכר, והמוכר כ RC.
מדוע תיקו? 447269
במבחן טעימה עיוורת אני באמת לא מסוגל להבדיל בין RC קולה רגיל ובין דיאט קוקה קולה.
מדוע תיקו? 446982
למה שתארת קוראים ''תיאוריה מרחבית של בחירות,'' וזה תחום די מעניין בכלכלה פוליטית.
ההנחה הבסיסית של התיאוריה הזו היא שהציבור מתפלג על רצף של דעות במימד מסוים (ביטחון, כלכלה וכו), וכתוצאה על המועמד למצב את עצמו בחציון על מנת לנצח.
כמובן שכאשר מדובר על התמודדות בין שני מועמדים בלבד, כל העניין מאוד פשוט וברור למה במצבים כאלו אין הרבה הבדלים אידיאולוגיים בין המועמדים. אך כאשר יש יותר משני מועמדים, יותר ממימד מרכזי אחד וכאשר התפלגות הדעות אינה נורמלית (למשל, התפלגות דו דבשתית) , הניתוח הינו די מסובך ולעיתים אף מפתיע.
מה שהיה חסר לפחות לי במערכת ההתמודדות הזאת. 446990
שמעתי את המועמדים ואת נציגיהם בראיונות ברדיו. חלק מהראיונות הושמעו ממש בסמוך לימים לא קלים בשדירות מורעשת הקסאמים.
והשאלות שנשאלו המתמודדים היו מה אתה אומר על הסקר הזה ומה על זה, וכדומה. השאלות נורו והתשובות לא אחרו לחזור.
אבל שאלה אחת לא נשאלה: אם תיבחר לתפקיד שר ביטחון, בעקבות זכיתך בהתמודדות, איך בכוונתך להתמודד עם בעית הקסאמים ?
וכיוון שמשום מה השאלה לא נשאלה (יש דברים שהציבור לא צריך לדעת), המתמודדים גם לא היו צריכים להתחמק ממתן תשובה, שממילא אין להם, אבל בכל זאת הם כל כך רוצים להיות בראש, ולא חושבים שיש בכלל קשר בין להיות מנהיג ובין נתינת הדעת לבעיה הזאת.
אולמרטיזם.
מה שהיה חסר לפחות לי במערכת ההתמודדות הזאת. 446992
עזוב, טיפול בקסאמים זה בכלל באחריות גאידמאק.
מה שהיה חסר לפחות לי במערכת ההתמודדות הזאת. 447022
האמת, אני דווקא קראתי בעיתון על 'שאלות זהות' שהופנו למועמדי העבודה, ואחת מהן הייתה בנושא הקסאמים.
לא היו שם, אפעס, הברקות מצידם (כל מועמד דיבר על איזה ''פתרון בשילוב מדיני צבאי'', ואללה). ברק הגדיל לעשות - ואף לא הסכים לענות על השאלות.
מה שהיה חסר לפחות לי במערכת ההתמודדות הזאת. 447032
על שיטותיו של ברק בהדברת האינתיפאדה שפרצה בזמן שכיהן כראש ממשלה כתבתי את תגובה 10530. אני זוכר את איומיו הפתטיים "אם לא יפסיקו אנחנו כבר נדע מה לעשות", שנאמרו בדיוק ברגעים שכל בר דעת כולל האוייב ידע בפרוש שהוא לא יודע מה לעשות.
אולי הוא היה הראשון שפתח בשיטות הדיבורים במקום מעשים. אולמרט ופרץ העלו את התורה הזאת לשיאים חדשים.
הצלחתו הגדולה: הנסיגה מלבנון, שהיום, לאחר מלחמת לבנון השנייה הריטינג שלה ירד משהו.
אז לסגת הוא יודע. אבל אחרי הנסיגה של שרון, היכן יימצא עוד מקום מקום לסגת ממנו כדי לנצל את כשרונותיו ?
מה מריץ את האפסים האלה להובלת מדינת ישראל, ואיך הם גם מצליחים להגיע לתפקיד הרם ?
לאלוהים פתרונים.
מה שהיה חסר לפחות לי במערכת ההתמודדות הזאת. 447047
השאלה היותר גדולה היא, איך הם מצליחים *לחזור* לתפקידיהם הרמים אחרי כשלונות חרוצים כל כך - ועוד באמצעות שכנוע שהם "בעלי נסיון"?
אחת שתיים שלוש ניסיון 447245
להצביע לבעלי ניסיון אינו רעיון מופרך כל כך
אני מבין שמשיקולים פוליטיים יש אנשים שהיינו שמחים לראות נעלמים מהזירה (איש איש לפי השקפותיו), אבל נדמה לי שיש מקרים שבהם חזרה של פוליטיקאי בעל היסטוריה בעייתית לעמדת ראש הממשלה הביאה לקדנציה מוצלחת יותר מהעבר (1)
לעניינינו - לטעמי, גם אם אני לא 'מת' על שני המתקמבקים, אני מאמין שמי מהם שיבחר לראשות הממשלה יבצע את תפקידו לא רק בצורה טובה יותר מהקדנציה הראשונה (2), אלא גם בצורה טובה יותר מהמתמודדים חסרי הניסיון (אולמרט, שלום, לבני, איילון, פרץ, ליברמן או גיידמאק וסליחה עם שכחתי מישהו)

(1)רבין, שרון - גם כאן ההסכמה על מידת ההצלחה תלויה מן הסתם באמונות האישיות
(2) יש שיאמרו בצדק כי זאת לא חכמה גדולה
אחת שתיים שלוש ניסיון 447267
להצביע לבעלי נסיון הוא רעיון טוב מאוד. לברק *אין* נסיון - לנו יש נסיון אתו, והוא רע מאוד. באל נסיון הוא א'דם שלומד מהנסיון. ברק אינו לומד מהנסיון. יותר מזה, רבין צבר שנים רבות של נסיון פוליטי בין כהונתו הראשונה לשנייה. ברק כיהן כראש ממשלה, וכשנפל מתפקיד זה - הלך לעשות לביתו, לא "להתנסות".
משום כך מובן שלא נראה לי שהוא יבצע את תפקידו טוב מבעבר. אני גם ממש לא מבינה איך אפשר לומר שאולמרט, שלום או לבני הם חסרי נסיון. לא שמישהו מהם קורץ לי כראש ממשלה, אבל כוווולם עדיפים בעיניי על ברק.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447360
לברק יש הרבה נסיון. יש לו נסיון בטחוני (ראש אמ''ן, אלוף פיקוד מרכז, סגן הרמטכ''ל, הרמטכ''ל, שר הביטחון) נסיון מדיני (שר החוץ) נסיון פוליטי (שר פנים, ראש אופוזיציה, ראש ממשלה), ונסיון כלכלי (יועץ לחברות היי טק). לנו יש נסיון איתו, לדעתך הוא רע, לדעת אחרים לא.

אדם ש''עושה לביתו'' צובר נסיון לא פחות מאדם שנשאר דבוק לכסאו. אם בגין, רבין, שרון או פרס היו צוברים קצת נסיון בשוק הפרטי אחרי אחד הכשלונות שלהם אולי הם לא היו עושים כאלה טעויות בתחומי הכלכלה ויחסי השלטון עם הפרט.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447364
אולי התבלבלת מטעות ההקלדה שלי: כתבתי "באל" במקום "בעל". הגדרתי ש"בעל נסיון" הוא רק מי שמסוגל ללמוד מהנסיון. העובדה שברק כיהן בתפקידים בכירים שונים אינה הופכת אותו לבעל נסיון משום שאינו נכלל בהגדרה שנתתי.
אם הוא נפל מכס ראש הממשלה בתוך שנה וחצי מאז היבחרו, נראה שאינני היחידה שחשבה שנסיוננו אתו הוא רע.
אלה טעויות עשה רבין בתחומי הכלכלה ויחסי השלטון עם הפרט?
אחת שתיים שלוש ניסיון 447367
כל אדם לומד משהו מהחוויות שלו, אם את טוענת שברק שונה מכל בני האדם, חובת ההוכחה עליך. אמנם את לא היחידה שחושבת שהוא לא היה מוצלח, אבל זה עדיין זה לא הופך אתך ליותר צודקת.

רבין, מנע מס על הבורסה, השקיע בקידומו של דרעי וש''ס. רבין היה זה שאמר ''בלי בג''ץ ובלי בצלם''.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447369
אם הטעויות שאתה עושה נעוצות במבנה האישיות שלך, קשה לך מאוד ללמוד מהן.

ידעתי שתזכיר את עניין בג''ץ ובצלם. קשה לי מאוד להאמין שנסיונו של ברק בעסקים יגרום לו שנות עמדות מסוג זה - שגם אם לא ביטא אותן בפומהי כמו ברק, הרי ודאי פעל לפיהן. וחברק הרחיב והעצים את ההתנחלויות הרבה יותר אפילו מרבין.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447423
אני לא אוהב ניתוחים פסיכולוגים שנעשים בשלט רחוק, זה לא אמין.

אני מקווה שכן, אבל גם אם לא, מה שחשוב היה לי להעביר זה שיש הרבה ''צבירת נסיון'' במי שהולך לעשות לביתו במגזר הפרטי, והלוואי שהרבה פוליטיקאים אחרים היו עושים את זה כמו ברק ונתניהו.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447436
אם אני מחפשת מישהו לניהול מסעדה ולמועמד שלי יש נסיון עצום בתכנות, אני לא בטוחה שזה ממש ירשים אותי.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447382
לידיעתך, המס על הבורסה הוטל בשנת 1975 או 1976 בימי ממשלת רבין הראשונה. המס הזה קיים בכל העולם המערבי . אז היו עוד הרבה ממשלות שמנעו הטלת מס על הבורסה. גדול המתנגדים להטלת מס על הבורסה בימי ממשלת רבין השניה, היה נתניהו. באמירה "בלי בג"ץ ובלי בצלם" חשף רבין חולשה והיא חוסר שליטה על הפה שלו -חולשה ידועה שלו.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447403
איזה מס הוטל על הבורסה באמצע שנות השבעים?
אחת שתיים שלוש ניסיון 447543
סליחה-בוטל בשנות ה-‏70 . קודם לכן היו מורידים מס הכנסה על רווחי הון וריבית זכות בנקאית.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447596
אתה בטוח? אני יודע רק על שנה אחת (64) בה הוטל מס על רווחי הון בורסאיים, והוא בוטל ב 65 לאחר ששערי המניות צנחו.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447643
אם אינני טועה, הרפורמה של ועדת בן שחר בתחום המיסוי פעלה לפישוט מערכת המס-גילומים למיניהם -וביטלה את המיסוי על ההון: גם הבורסה וגם הריבית בבנקים. אבל ליתר ביטחון אבדוק שוב.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447646
תודה.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447675
ולכל אלו שקובעים את תחילת ההדרדרות ושבירת הסוציאל דמוקרטיה לשנת 1977 (המהפך הפוליטי), ועדת בן שחר מונתה על ידי יהושע רבינוביץ- שר האוצר בממשלת רבין הראשונה. דני גוטוויין למשל טוען שהפטור ממיסים להון היה התשלום ששילמה הממשלה כדי לבנות את מדינת הרווחה (באמת מדינת הרווחה עלתה מדרגה). אני טוען שלהיפך; כדי שיוכלו לפטור את ההון ממס ולהעלות את המס לשכירים- היו צריכים לבצע חקיקת רווחה. דו"ח ועדת בן שחר היווה טרנספורמציה עצומה של עושר לעשירון העליון מהעשירונים התחתונים.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447823
אתה מתכוון בוודאי ''העברה'', לא ''טרנספרציה'' ובטח ובטח שלא ''טרנספורמציה''.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447839
אתה צודק, לא ניסחתי נכון את דברי. התכוונתי להעברה. המילה טרנספורמציה יצאה לי כי חשבתי על התהליך שיצרה ההעברה הזאת של העושר.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447888
אני עדיין מחכה לסימוכין של הטענה המקורית שלך על מיסוי הבורסה שהיה כביכול בתוקף עד יישום המלצות ועדת בן-שחר באמצע שנות השבעים. למיטב ידיעתי ועדת בן-שחר באמת הורידה את שעור מיסוי ההון בתחומים מסויימים, אבל רווחים בבורסה היו פטורים ממס עוד משנת 1965, בערך שנה מהתאריך בו הם חויבו במס.
אחת שתיים שלוש ניסיון 447268
מגיע יהודי מהעיירה שבמזרח אירופה לניו יורק שבמזרח ארה"ב. עוצר את אחד מהעוברים והשבים, ומבקש ממנו כי ילווה לו דולר.
"מה פתאום שאלווה לך דולר?" תמה האיש, "אני בכלל לא מכיר אותך!"
"איזה עולם משונה" משתומם היהודי. "כאן לא רוצים להלוות לי כי לא מכירים אותי, בעוד ששם לא היו מוכנים להלוות לי כי *הכירו* אותי".
cant teach old dog new tricks 449484

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים