הצעת חוק: לוחמים משוחררים בעלי עבר פלילי טרם גיוסם יוכלו להוציא רישיון אזרחי לנשק 3437
ח"כ אורלי לוי (ישראל ביתנו) הגישה היום (א') לכנסת הצעת חוק לפיה לוחמים משוחררים מצה"ל בעלי עבר פלילי יוכלו להוציא רישיון אזרחי לנשק, וכך לעבוד כמאבטחים.

הרקע להצעת החוק הוא סיפורו של חייל משוחרר בשם אלון פרינזון, אשר בנעוריו הסתבך בפלילים, אך לאחר מאבק ממושך הצליח להתקבל לחטיבת הצנחנים, שם שירת שלוש שנים כלוחם וכמפקד. פרינזון פנה ללוי לאחר שגילה כי לא יוכל לקבל אישור משטרתי לשאת נשק, בשל עברו הפלילי. לדבריו, "צריך לשנות את החוק כדי לתת לנוער בסיכון אמונה שאפשר לצאת מהמצב ולעלות על דרך חדשה". לוי אמרה: "אנחנו מחנכים את בני הנוער להתקדם ולהיות אזרחים מהשורה, אבל אז אנחנו מראים להם שאנחנו בוחנים את מה שעשו בגיל שבו לא היו שקולים".

על פי הצעת החוק, חייל משוחרר אשר נפתח נגדו בעבר תיק פלילי, אך שירת כלוחם בצה"ל ולא נפתחו נגדו תיקים חדשים, יזכה ב"הזדמנות שנייה", ויוכל להוציא רישיון אזרחי לנשק.
קישורים
מעריב NRG
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

הדמגוגיזציה של הכותרת זה בכוונה? 592655
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592656
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592660
____________
(חשבתי שחייבים להמשיך)
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592729
החוק מדבר על 'מחיקת עבר פלילי ללוחמים' למטרה מסויימת.
כיום לוחמים שהסתבכו בפלילים בעבר מסתובבים עם נשק צמוד 3 שנים אך לאחר השחרור הם לא רשאים לעבוד בעבודות הדורשות נשיאת נשק
קצת אבסורד לא? מה דמגוגי בחוק?
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592730
ולמה לא לוחמים שהסתבכו בפלילים בעבר מסתובבים עם נשק צמוד 3 שנים אך לאחר השחרור לא רשאים לעבוד בעבודות הדורשות נשיאת נשק? אולי בכלל נמחק את החוק הפלילי ללוחמים? כמה אווה מריה שווים שלוש שנים?
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592731
חיילים לא קרביים לא מסתובבים עם נשק 3 שנים.
קראת את הקישור? 592734
''חיילים ביחידות עורפיות או חיילים בקורסי הכשרה לא קרביים, שנשיאת נשק אינה הכרחית מבחינתם''
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592789
בגדול אתה צודק, מי שמסתובב עם נשק צמוד מטעם הצבא מגוחך לאסור ממנו לעבוד עם נשק לאחר מכן.
יכול להיות שהחוק ה''נכון יותר'' יהיה למנוע מבעלי עבר פלילי גישה לנשק בכלל ובצבא בפרט, אבל אני מאמין בשיקום והצבא הוא מקום מצויין לכך ובייחוד ללוחמים (ניתוק מהסביבה שהובילה לפשיעה ובניית מסגרת חברתית אחרת).
מחיקת עבר פלילי לקטינים בהגיעם לבגרות זה לא דבר שלא נשמע עליו.
מי שכשיר להתגייס לצבא נמצא בשלב שכבר שילם את חובו לחברה.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592815
''הם לא מהסוג שהולך לכלא הם מהסוג שהולך לקרבי''
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592830
למיטב זכרוני השיר מדבר על 'בני טובים' שחלילה מלפתוח להם תיק פלילי ולהרוס להם את העתיד.
אני התייחסתי ל'בני פחות טובים' שלהם כן נפתח תיק פלילי
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592877
השיר מדבר על האונס בשמרת. קשה לי להאמין שהחוק החדש יחול על אנסים.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592816
אני לא חושב שזה מגוחך בכלל. המטרה שלנו (לפחות שלי) היא לצמצם אץ כמות הנשק שמתובב ברחוב. זה שהמדינה לוקחת סיכון ונותנת לפושעים פליליים לשאת נשק במהלך שירותם הצבאי לא אומר שיש איזשהו הגיון בלהגדיל את הסיכון ולתת להם לשאת נשק גם אחר כך.

גם אני מאמין בשיקום (בגלל זה יש התיישנות). אני לא בטוח כמה הצבא הוא מסגרת עדיפה לשיקום על פני מסגרות אחרות, אם החוק יכול כל כל מי שעובר מסגרת שיקום מסויימת, ולא רק על מי שעבר את מסגרת השיקום המסויימת הזאת, ואם מסגרת השיקום לא היתה מסגרת אליה הולכים כל האזרחים היהודים, אפשר היה להתייחס לחוק בצורה רצינית, כרגע זה מגוחך.

איסור על החזקת נשק הוא לא עונש, החזקת נשק היא לא זכות טבעית, אין שום קשר בין תשלום החב לחברה לבין איסור על החזקת נשק.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592818
החזקת נשק אינה זכות יסוד בישראל (בדמוקרטיות אחרות כן) אבל חוק יסוד חופש העיסוק הוא כן זכות יסוד, ולחיילים משוחררים רבים העבודה היחידה האפשרית היא שמירה (לסטודנטים למשל, בגלל המשמרות).
מאבטחים לא "מסתובבים עם נשק ברחוב". הם מחזירים אותו לחברת השמירה (לפחוץ לפי החוק).
ואחרון: הצבא, בעיקר ביחידות הקרביות, הוא מסגרת שיקום מצויינת, בעיקר בגלל המשמעת והערכים.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592822
ההיקף הרחב של אנשים שעובדים בחברות אבטחה הוא תוצאה של העשור (שניים?) האחרון. סטודנטים וחילים משוחררים עבדו והתפרנסו גם קודם (בדומה לסטודנטיות וחיילות משוחררות כיום, שאמנם חלקן עובדות באבטחה אבל במספרים נמוכים יותר מאשר גברים‏1).
ופועל הרבה (אם לא רוב, אני לא מכירה את המספרים) מאבטחים מסתובבים עם נשק ברחוב ובבית.

1 לתחושתי.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592825
באיזה דמוקרטיות אחרות החזקת נשק היא זכות יסוד (ולא, בניגוד לשמוע, בארצות הברית החזקת נשק היא לא זכות יסוד)?

לא חסרות עבודות אחרות, אולי אבטחה היא עבודה נוחה לסטודנטים, אבל להיות עוזר הוראה (למשל) זה הרבה יותר נח. אז אולי בשם חופש העיסוק נחוקק חוק שיחייב את האוניברסיטאות להעסיק את כל הסטודנטים כעובדי הוראה? מגוחך? בוודאי, משום שאין לזה קשר לחופש העיסוק.

ואיפה המאבטחים האלה מאבטחים בדיוק? אה, כן, ברחובות.

ואחרון, יש לך איזשהו מחקר שמעיד על כך? ואם כן, אז יופי, מה הקשר?
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592868
מגילת הזכויות, אנגליה, 1689
no royal interference in the freedom of the people to have arms for their own defence as suitable to their class and as allowed by law

התיקון השני לחוקה, ארה"ב, 1791
the right of the people to keep and bear arms shall not be infringed

הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592870
מגילת הזכויות האנגלית כוללת הגבלה מפורשת ("as allowed by law") ובאמת קיים חוק שמגביל את זכותם של אנשים לשאת נשק (http://en.wikipedia.org/wiki/Prevention_of_Crime_Act...)

התיקון השני לחוקה בארה"ב כולל גם הקדמה ("A well regulated militia being necessary to" וכו') וזאת הסיבה שלא חסרות מדינות בארצות הברית שמגבילות את זכותם של אזרחים לשאת נשק, ובפרט של עבריינים מורשעים (דוגמא: http://en.wikipedia.org/wiki/Gun_laws_in_Massachuset...)
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592881
כמובן שישנן הגבלות בחוק, בדיוק כמו שהזכות לחירות מוגבלת. והרי זה בדיוק היחס בין חוקה לבין חוק. האחרון נועד לפרט כיצד מיושמים העקרונות חוקתיים כך שיתאימו לתנאי המציאות, מתוך שמירה קפדנית (ונתונה לפרשנות ומחלוקת) שלא להפר את עקרונות העל.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592872
בשני המקרים מדובר על מסמך שחובר לאחר שהעיפו את המלך האנגלי (או שלטונו). מושג המדינה לא היה מוגדר אז מספיק טוב (הכתר? הפרלמנט? מישהו מהם אמור לייצג את האזרחים?) אבל מאז התקבעה התפיסה שלמדינה יש מונופול על השימוש בכוח.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592882
מה זה קשור? אל תשכח שבאנגליה ישנה מסורת ארוכה של הגבלת הסמכות המלכותית והכפפת לגוף כלשהו "העם" (שלעיתים הצטמצם לכדי האצולה). המוסרת הזו למשל מודמת ע"י המגנא קרתא (כך מאייתים) שלה עצמה ישנם שורשים קדומים יותר.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592883
(כך מאייתים?)
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592888
מגנה קרטה? ויקיפדיה מעדיפה מגנה כרטה.

המגילה הזו נתנה לברונים. בכל מקרה, מדובר כאן (לפחות בשלב הזה) על היחסים בין הכתר לפרלמנט ולא על זכויות אזרח. כיום שניהם הם חלק מרשויות השלטון ועיסוק במלחמה בין משמר הכנסת למשטרה הוא משהו די תאורטי.

כמוכן המדינה הרבה יותר סמכותית מזו של לפני 300 ו־400 שנים, ומסוגלת להעניק הגנה סבירה גם בלי שכל אחד יישא נשק. ואמנם באזורים שנחשבים יותר מסוכנים, ניתנים רשיונות נשק בקלות רבה יותר.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592898
אני ממש לא רואה שום קשר בין מה שכתבת לבין השאלה שנישאלה בענין ההכרה בזכות לשאת נשק.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592901
הזכות הזו הוכרה כזכות של אזרחים במודל שונה מאוד של מאוד של מדינה (בבריטניה: הגבלת כוחו של הכתר, ולא של השלטון ככלל. בארה"ב: הגבלת כוחו של השלטון המרכזי. מגמה שבסופו של דבר נבלמה והתהפכה לחלוטין). אין לה מקום במדינה כמו שלנו.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592922
השאלות אם יש או אין לה מקום בישראל ומהן הסיבות להכרה בזכות הן שאלות אחרות שלא קשורות ישירות לשאלה המקורית אם נשיאת נשק הוכרה כזכות בסיסית. בנוסף, להבנתי, ההכרה האמריקאית בזכות לנשיאת נשק קשורה גם להיסטוריה החוקתית האנגלית, מה עוד שההכרה האמריקאית היא נושא שעומד מאד על הפרק גם בימינו אנו. אגב, עכש''י, מטרת ההכרה האמריקאית בזכות לנשיאת נשק איננה הגבלת כוחו של שלטון מרכזי. כשהחוקה האמריקאית הועברה היא לא העניקה לשילטון המרכזי מעמד חזק ודומיננטי כפי שאנחנו מכירים אותו היום, כך שהרציונאל לזכות לשניאת נשק (ומליציות) הוא חוסר האמון העמוק של מנסחי האומה בכל צורת שילטון, מהחשש שאפילו צורת השילטון הפתוחה ביותר ורבת החסד ביותר עלולה להיתדרדר לסוג כזה או אחר של עריצות וכך לשלול מהעם את הזכות הבסיסית ביותר שממנה נובעות שאר הזכויות - הריבונות.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592924
כאמור, זה שהאמריקאים (בעבר?) התייחסו לכך כאל זכות בסיסית, לא אומר שמדינות אחרות צריכות לעשות את הטעות הזאת. אני מניח שמדינות כמו אירלנד וספרד יכולות להעיד על כך שצריך לרכז את הכוח כדי לא להגיע למלחמת אזרחים.

כמוכן, כמו שאתה רואה היום בסוריה, עם נשק אישי אתה לא יכול להתגונן בצורה רצינית מול שלטון מרכזי. ולא הייתי רוצה לחיות בחברה שמקדשת את The right to bear cannons, tanks and airplanes.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592925
חבל אתה מקים מספר אנשי קש. איך הגעת מהזכות לשאת נשק - כביטוח נגד עריצות שלטונית - לזכות לבעלות פרטית על טנקים ומטוסי קרב? מדוע אתה שואל אם האמריקאים התייחסו בעבר לזכות הזו כבסיסית בשעה שהנושא הוא עכשווי מאד (שים לב שיש הבדל בין החוקה הפדרלית לחוקות של המדינות מצד אחד, לחוק הפדרלי מצד שני, ולחוקי המדינות השונות מצד שלישי)? מדוע אתה בכלל מביא את סוריה כדוגמה? הרי מדובר בשלטון טוטליטרי שאין בינו לבין זכויות אזרח כמעט כלום כך שהדיון איננו רלוונטי לגביו.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592926
סוריה אינה דוגמה לדמוקרטיה. היא דוגמה לעימות בין שלטון מרכזי למורדים שלא מצויידים בנשק כבד.

אם מדינת טקסס תחליט להכריז על עצמאות בגלל עריצות השלטון המרכזי, היא תימחץ.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592930
היא הנותנת. דוגמת סוריה איננה רלוונטית לשאלת הזכות לנשיאת נשק (במשטר טוטליטרי אין זכויות).

מדינת טקסס וגו' זה גם נשמע כטיעון קש. למדינת טקסס יש צבא משל עצמה ואין הדבר קשור לזכותם של האזרחים לשאת נשק. אגב, דיבורי פרישה מהברית בטקסס - לא סתם ''מדינת הכוכב הבודד'' - אינם חדשים (גם מושל טקסס אמר דברים ברוח זו).
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592933
נראה לי שאני מתקשה להסביר את עצמי. אתה יכול להתביע על ארץ נוספת, חוץ מארה"ב, שבה יש זכות חוקתית לשאת נשק?
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592934
למה אתה דורש את זה ממני?
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592935
ונזכרתי במאמר הזה, המספר על השחיקה בחוקה האמריקאית כמודל למדינות אחרות. ב-‏1987 ל-‏160 מתוך 170 המדינות שהיו קיימות אז היתה חוקה שהתבססה ישירות או בעקיפין על המודל האמריקאי. המגמה הזו השתנתה ב-‏25 השנים האחרונות.

הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592936
ענית לי על השאלה: גם לפני השחיקה, רק שתי השכנות מדרום אימצו את הדרישה לנשק:

It has its idiosyncrasies. Only 2 percent of the world’s constitutions protect, as the Second Amendment does, a right to bear arms. (Its brothers in arms are Guatemala and Mexico.)

זה התאים לאמריקאים אז. זה לא מתאים לרוב העולם היום.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592937
נדמה לי שבמקסיקו למרות שהחוקה מכירה בזכות לשאת נשק, החוק נותן למדינה שליטה על המכירות.

וזה שזה לא מתאים, יכול להיות שאפילו זה לא מתאים לארה"ב[*], למרות שישנה הכרה בזכות לשאת נשק.

[*] קח לדוגמא את מדינת פלורידה. אין בה הגבלה על רכישה בכמויות, אין צורך לדווח על אובדן אקדח, אין צורך באימוני בטיחות כתנאי לרכישה, אין מגבלה על מחסניות ואסור לאנשי רפואה וסיעוד לשאול אם יש למטופל נשק בבית.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592949
למה אתה מתכוון ב "לא מתאים לרוב העולם היום" ?

מי מחליט מה מתאים למי?
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592950
מי שהחליט לא לאמץ את הסעיף של זכות האזרח לשאת נשק לחוקה של ארצו.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592960
אז אתה מתכוון רק לדמוקרטיות?

מה שאתה מנסה להגיד זה משהו כמו

ברוב הדמוקרטיות אין הגנה חוקתית על הזכות לשאת נשק ולכן כנראה שהזכות הזאת לא ממש חשובה

הבנתי נכון?
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592970
לא התייחסתי בכלל למידת הדמוקרטיה (במדינה לא מספיק דמוקרטית ממילא זכויות האזרח לא קיימות כך שזה לא משנה). אבל כן, הבנת נכון.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 593411
פינלנד (נדמה לי שגם שוויץ, אני לא בטוח לגבי שוודיה), קנדה.
גוגל מקולקל היום? 593416
אחד הדברים המצחיקים (לדעתי) בפאשלה האחרונה של יאיר לפיד היא זה שהוא מחזיק את ספרי הציטוטים האלה בבית שלו. ז"א, אנחנו בכל זאת עברנו את 2010, יש לנו את ויקיציטוט ומליון אתרים אחרים ברשת שחזיקים הרבה יותר ציטוטים ממה שאפשר להכניס בספרים שימלאו בית תל-אביבי ענק, כולל אפשרות לחפש לפי מילות מפתח, נושאים, תאריכים, או המצוטט וכולל מחקר מעמיק על ההקשר של הציטוט. ובכל זאת יש אנשים שמחזיקים את הספרים האלה בבית...

באותו אופן, קצת מצחיק ש"אתה יודע" שבפינדלנד וקנדה אין פיקוח על נשק (ונדמה לך שגם בשבדיה). חצי שני של חיפוש ברשת היה מביא אותך אתרים כמו http://en.wikipedia.org/wiki/Gun_politics ושם היית מגלה לבד ש:
"The ownership and use of firearms in Finland is regulated by the country's Firearms Act of 1998."
"Gun ownership requires license and is regulated by the weapon law (Vapenlagen 1996:67) further regulations are found in in weapon decree (Vapenförordningen 1996:70)"
"Licensing provisions of the Fireams Act endeavours to ensure proper training and safe storage.
Users must possess a licence, called a "possession and acquisition licence (PAL)". A firearms safety course must be passed prior to applying for a PAL."

ברוך הבא למאה ה-‏21
גוגל מקולקל היום? 593448
השאלה שעניתי עליה התייחסה ל"זכות חוקתית לשאת נשק?", כמו בארה"ב, יש חוק, שמתיר לרוב האזרחים לשאת נשק. ליתר דיוק, אפשר לקבל רשיון לנשק אלא אם ... הפוך מהמצב בארץ. גם בארה"ב יש הגבלות במדינות שונות (רשיון, איפה מותר להסתובב איתו, כמה כדורים מותר לך לשים במחסנית, מה אורך הקנה, תקופת צינון מרגע הבקשה ועד שהנשק מתקבל ועוד). נכון שלמיטב ידיעתי הזכות הזו לא מופיעה במפורש בחוקה, אלא בחוק (וגם בארה"ב כאמור היתה מחלוקת לגבי המשמעות). בכלל, נדמה לי שיעניין אותך להביט כאן:
גוגל מקולקל היום? 593453
הנקודה היא שגם בקנדה וגם בפינלנד (לפי ויקיפדיה) אתה חייב (לפחות להלכה) רישיון כדי לשאת נשק ואתה חייב סיבה טובה כדי לקבל רישיון לנשק. סתם "הגנה עצמית" אינה סיבה טובה. לכן לא מדובר על זכות חוקתית לשאת נשק. ולכן המצב לא כמו בארה"ב אלא דומה יותר למצב בארץ.

הזכות לשאת נשק מופיעה בחוקה האמריקאית (או ליתר דיוק: במגילת הזכויות: עזרת התיקונית הראשונים לחוקה) - התיקון השני. הוא מדבר על כך שחייבים לשמור נשק בידי העם (מיליציה) כדי לשמור על המדינה, ולכן אסור למנוע מאנשים להחזיק נשק. סעיף אנכרוניסטי ומזיק.
גוגל מקולקל היום? 593460
ה"ליתר דיוק" שלך לא רלוונטי וגם לא מדויק במה שהוא רומז. תיקונים לחוקה הופכים לחלק מהחוקה מרגע שהם אושרו. ראיה סעיף 5 לחוקה.
גוגל מקולקל היום? 593512
גם בחלק ממדינות ארה"ב אתה חייב רשיון כדי להחזיק נשק‏1, ולא, בפינלד אתה לא צריך סיבה טובה יותר מ"אני אוהב לירות בצבאים". זו הסיבה שעל כל שלושה פינים יש רובה אחד (פרטי).

1 הזכות לשאת נשק לא קיימת למעשה בחלקים מסויימים של ארה"ב, אלא אם יש לך רשיון מיוחד שלא ניתן אלא בנסיבות מיוחדות או לא ניתן בכלל. גם על זה היו ויכוחים בבית המשפט שם, אבל מעשית ישנם מקומות שאתה לא יכול ללכת בהם עם נשק.
גוגל מקולקל היום? 593517
אבל מה שמעניין אותי כאן הוא דווקא מה שכתוב בחוקה. הזכות לשאת נשק קיימת בחוקה האמריקאית. לא קיימת כמעט באף חוקה אחרת (תגובה 592935) - רק גואטמלה ומקסיקו העתיקו את הסעיף הזה מהחוקה האמריקאית, למרות שהרבה חוקות אחרות התבססו עליה.

אני לא חושב שמסובך להסביר את זה: הפינים לא רוצים שהלפים יקבלו לגיטימציה להחזיק נשק "כי זו הדרך היחידה לשמור על מדינה חופשית". מי שצריך לשמור על המדינה החופשית הוא המשטרה, הצבא ושאר שרתי הבטחון. גם אם בפועל לחצי (או יותר) מהלפים יש נשק (לצייד או אפילו להגנה עצמית) הם יודעים שרצוי מאוד לא לשקול להשתמש בו כדי לנסות ליצור "מדינה חופשית" משל עצמם.

הסעיף הזה הוא הוא אולי הדוגמה הבולטת ביותר לחוסר רלוונטיות של חלקים בחוקה האמריקאית.
גוגל מקולקל היום? 593732
מה שרב"י אמר: תגובה 593541

באופן כללי, אני רואה את ארה"ב כמדינה מתירנית שמצדיקה את זה ע"י החוקה שלה ולא כמדינה מתירנית בגלל החוקה שלה. בנסיבות אחרות (למשל התנגדות רחבה להחזקת נשק פרטית), היו מכניסים עוד תיקון לחוקה או שבית המשפט היה מפרש אחרת, כדי למנוע מדיניות מתירנית של אחזקת נשק בידי העם.
גוגל מקולקל היום? 593776
בנוסף על מה שכתבתי שם, ב-‏1792 קיבל הקונגרס האמריקאי את חוק המליציה. החוק הזה מחייב כל אזרח חופשי זכר לבן מתחת גיל 45 לקנות מכספו בתוך שישה חדשים רובה עם כידון, חגורה ותרמילים, אבק שרפה וכדורים ועוד, ולהיות מוכן להיקרא לשירות ואימונים. אמנם לא היתה אכיפה של החוק אבל מצד שני לא היתה עתירה לביהמ"ש שהוא נוגד את החוקה.
גוגל מקולקל היום? 593514
קצת מצחיק ש"אתה יודע" לצטט רק משפטים חלקיים.
כך למשל במקרה של שבדיה "שכחת לצטט" את החלק השני, שהופך לגמרי את משמעות החוק
Gun ownership requires license and is regulated by the weapon law (Vapenlagen 1996:67) further regulations are found in in weapon decree (Vapenförordningen 1996:70). The law doesn't ban any specific firearms or weapons, it merely states the requirements to own one. Everything from pepperspray to full-automatic machine guns are technically legal, and license to civilians can be given in 'special' cases. Like the other Nordic countries Sweden has a high rate of gun ownership, due to the popularity of hunting. The weapons law doesn't apply to air guns and similar with a projectile energy less than 10 joules at the end of barrel. These require no license and may be bought by any person over 18 years. Breech-loading rifles manufactured before 1890 are exempt as well. The gun license is obtained from the Police, and one must be in good standing and at least 18 years old, but exceptions regarding age can be made.
אתה גם מתעלם לחלוטין ממדינות המשכילות לשמור על זכויותיהם החוקתיות של אזרחיהן כמו אוסטריה, צ'כיה, איטליה, מקסיקו ושוייץ, באותו קישור בדיוק
שוייץ: Under Swiss law, all adult males who have received training in the Swiss armed forces are reservists who are required under law to keep their official firearms at home
מקסיקו: Article 10. The inhabitants of the United Mexican States have the right to possess arms within their domicile, for their safety and legitimate defense
צ'כיה: Generally, handguns in the Czech Republic are available to anybody above 21 years of age (18 or 16 years in some cases) with a clean criminal history who passes tests about gun law and weapon knowledge and a medical inspection (which may optionally include psychological test). Gun ownership is also acceptable for self-defense purposes. Unlike most European countries the Czech gun law allow its citizens to carry a concealed weapon without having any specific reason. Sport shooting is the third most widespread sport in the country (after football (soccer) and ice hockey).
איטליה: Gun usage is restricted to people 18 years old and up. The number of guns in their homes is not restricted (apart from handguns)
אוסטריה:Category C - Weapons requiring registration: Break action guns and all repeating rifles (i.e. bolt-, lever- or pump action). All Austrian citizens aged 18 or over can freely buy and own this type of weapon, but ownership has to be registered at a licensed dealer or gunsmith within 6 weeks of purchase (Typically, if bought in a store, the store registers them after doing the required background check).
Category D - Weapons free from registration: Non-repeating shotguns. As with category C, every Austrian citizen at the age of 18 or over can buy and own this type of weapon without further registration or permission, since no background checks are performed also EU/EEA citizens can buy them without problems.

בגדול, יש 2 גישות לאחזקת נשק, אחת הרואה בכך זכות יסוד (כחלק מזכות ההגנה העצמית של כל אזרח), אך משיתה על כך מגבלות מסויימות (סוג הנשק, סוג התחמושת, גיל, היעדר רקע פלילי, רישום הנשק, נשיאה מחוץ לבית וכו') והשניה הרואה בכך פריבילגיה הנתונה רק לאלו היכולים להוכיח שהם אכן זקוקים לנשק מסיבות כאלה ואחרות (מגורים, עיסוק וכו'). ארה"ב ושוייץ שייכות לסוג הראשון, מזרח טימור וישראל שייכות לסוג השני.
גוגל מקולקל היום? 593535
אם משהו הוא "זכות יסוד" אתה לא יכול להגביל אותו ברשיון מטעם המדינה. זה בדיוק ההפך מזכות יסוד. אם, למשל, יש לך את זכות היסוד לכתוב שטויות ברשת, אז המחשבה שתצטרך לבקש רשיון מהמדינה לפני שתתחיל לכתוב שטויות באינטרנט היא מגוחכת. מנגנון רישוי כלשהו מראש הוא מנוגד לקיומה של זכות יסוד. בגדול יש שתי גישות לאחזקת נשק: אחת רואה בכך זכות יסוד (כחלק מהזכות להגנה עצמית, מהזכות לרכוש פרטי, או סתם משנאת אדם) ולא מגבילה שום הגבלות על זכותם של אנשים לשאת נשק, ואחרת רואה בהחזקת נשק דבר מסוכן שהמדינה יכולה (ולעיתים אף צריכה) להתערב בו ולהגביל אותו. ארה"ב, שוויץ, ישראל, צ'כיה, בלגיה, וצ'ילה שייכות (כמו רוב המדינות) לסוג השני.

אתה מדבר על הבדלה אחרת, למרות שברוב המדינות קיימת רגולציה על נשק חם (ולפיכך, קשה למצוא מדינה שמקבל החזקת נשק חם כזכות יסוד), יש מדינות עם רגולציה מתירנית (permissive) ויש מדינות עם רגולציה מגבילה (Restrictive) ואם יש לך כח אתה יכול לבדוק את סוג הרגולציה בכל מדינה כאן מזרח טימור, תתפלא לשמוע, דווקא מחזיקה במדיניות מתירנית, כמו בארה"ב וצ'אד. בישראל המדיניות היא קצת יותר מגבילה, כמו בקנדה, דנמרק וצרפת.
הערות על התיקון השני 593541
התיקון השני לחוקה האמריקאית איננו נובע מעמדה כה פשטנית כפי שעולך מדבריך‏1. פרשנים של החוקה התלבטו על הניסוח המוזר של הנוסח שמכיל שני חלקי משפט שלכל אחד נושא שונה: האם החוקה מבטיחה את זכות המליציה או את זכות העם? (עם שאלת משנה אם "עם" זה "אנשים"?). בחינה מקיפה של טיוטות שונות לנוסח התיקון, של הקשרים שלו לתיקון השלישי, ושל הבנת ההקשר, ראית העולם והשימוש בשפה ובדקדוק של המאה ה-‏18 מצביעה על כך שהתיקון בא לעגן את החזון הרפוקליקני האידיאלי בצורה דו-כיוונית. האזרחים הבוחרים צריכים לשרת במליציה‏2, ואלה שמשרתים במליציה צריכים לבחור‏3. החזון הזה נובע מחוסר האמון הבסיסי שמנסחי החוקה רחשו לתפיסה של צבא קבע היררכי‏4 שעלול להפוך לגוף עם תרבות פנימית שונה שתסכן את התרבות האזרחית הרפובליקנית שמקדשת עת העליונות האזרחית ואת השיוויון לכולם. כך שהרעיון העיקרי שעמד מאחורי התיקון הוא שמירה על הדמוקרטיה‏5. השליט הוא "אנו העם..." שהצבא עושה דברו, לא להיפך, כי הצבא מגלם במהותו את העם שהוא "גוף הבוחרים". הצבא איננו יישות נפרדת שאיננה מייצגת את העם, מעין שכיר חרב מקצועי שיכול לפעול למען מטרותיו שלו או של מי שתופס עליו שליטה. וכך, התיקון מבטיח שהקונגרס לא יוכל להשתמש בסמכותו החוקתית כדי לפרק את המיליציות.

1 ובזה אני חולק על צפריר שטוען שהתיקון הוא לא רלוונטי, אנכרוניסטי ומזיק.
2 מליציה לתפיסתם איננה המשמר הלאומי של ימינו
3 מעין "צבא העם" בן גוריוניסטי
4 פלמ"ח לעומת צה"ל?
5 כפי שכתוב בתיקון "נחוץ לשימור ואבטחתה של מדינה חופשית"
הערות על התיקון השני 593542
התיקון השני לחוקה האמריקאית איננו נובע מעמדה שעולה מדברי משום שהוא לא מכיר בזכות לשאת נשק כזכות יסוד תגובה 592825

הזכות לשאת נשק כזכות יסוד היא ניסוח מחדש של החוקה האמריקאית על מנת שתתאים לפוליטיקה של הימין החדש בארה"ב.
הערות על התיקון השני 593544
טוב, זה בדיוק הוויכוח בין אוהבי הנשק שמפרשים את החוקה כהגנה כללית על זכות אינדיבידואלית להחזקת נשק, לבין מי שתומך בהגבלה שעבורו החוקה רק מטיחה את זכותן של המדינות לקיים מיליציה. שניים מהטענות העיקריות בוויכוח הן על משמעות "לשאת נשק" ואם "העם" מתייחס לקולקטיב או לפרטים. כך שמצד אחד "לא ניתן להפר" את הזכות "לשאת נשק" זה הכרה בזכותו של כל אזרח להחזיק כלי נשק ומצד שני זה "לא תופר" זכות "נושאי נשק" כביטוי שמשמעותו "צבא" כפי שמופיע בטיוטות המפורטות יותר של התיקון. נראה שאתה מצדד בפרשנות הצרה והמגבילה שלא הצליחה לשכנע את בתי המשפט עוד מאמצע המאה ה-‏19.

בנוסף, זה איננו נושא חדש שעלה "בפוליטיקה של הימין החדש בארה"ב". ה nra נוסד ב-‏1871, ובאותה תקופה ביהמ"ש העליון כבר פסק בנושא. למרות זאת, ביה"ש העליון קבע ב- 1880ים שהממשלה הפדרלית לא יכולה להגביל אחזקת נשק, אבל אין הגבלה כזו על ממשלות של מדינות הברית.
הערות על התיקון השני 593571
במהלך הויכוח במאה ה-‏19 וה-‏18 לא עלה הטיעון של החזקת נשק כזכות יסוד. החזקת נשק בוודאי אינו נושא חדש, החזקת נשק כזכות יסוד היא נושא חדש.
הערות על התיקון השני 593546
ואכן הצבא בארה"ב הוא באמת צבא העם הבן־גוריוניסטי. טוב שהחוקה שלהם לא אנכרוניסטית. הקונגרס היום אכן לא יכול לפרק את המיליציות (באופן ריק).
הערות על התיקון השני 594649
נקודה נוספת למחשבה, אם כי לא קשורה ישירות לעניין הזכות לנשיאת נשק. הרנדון נגד לאורי משנת 1937 היתה פסיקה חוקתית משמעותית של ביהמ"ש העליון של ארה"ב. הרנדון היה קומוניסט שחור שנידון בג'ורג'יה למאסר עולם על הסתה נגד המדינה. ביהמ"ש העליון פסל את החוק נגד התקוממות שמדינת ג'ורג'יה העבירה בסביבות 1870, וקבע שהחוק מסוכן משום שהוא משמש להגבלת חופש הביטוי ואפשר להשתמש בו נגד כל מי שמעוניין להביא לשינויים בממשל.

גוגל מקולקל היום? 593640
אתה נטפל כאן למונח ''זכות יסוד'', שאם מפרשים אותו כדבריך אז כנראה שאין אף מדינה (לפחות לא קיקיונית) שבה נשיאת נשק היא זכות יסוד, ולכן זה לא מעניין. בכל זאת נראה שיש שתי גישות שונות מהותית - זכות (אז לא יסוד, סתם זכות) לעומת פריבילגיה. אפשר לקרוא להן ''מתירנית'' ו''מגבילה'', אבל אלו מילים שרומזות על רצף, ומעניין להדגיש דווקא את הדיכוטומיה. נכון שמדיניות מתן הרשיונות ושלילתם בכל מדינה יכולה להיות מגוונת מספיק כדי להפוך את זה מעשית לרצף בין מדינות, ואף לחתור במדינה נתונה תחת המדיניות המוצהרת שלה. ובכל זאת, הצהרתית יש דיכוטומיה.
גוגל מקולקל היום? 593651
קודם כל, למה זה "לא מעניין"? טען אחד מהפריפריה: "בגדול, יש 2 גישות לאחזקת נשק, אחת הרואה בכך זכות יסוד (כחלק מזכות ההגנה העצמית של כל אזרח), אך משיתה על כך מגבלות מסויימות (סוג הנשק, סוג התחמושת, גיל, היעדר רקע פלילי, רישום הנשק, נשיאה מחוץ לבית וכו') והשניה הרואה בכך פריבילגיה הנתונה רק לאלו היכולים להוכיח שהם אכן זקוקים לנשק מסיבות כאלה ואחרות (מגורים, עיסוק וכו'). ארה"ב ושוייץ שייכות לסוג הראשון, מזרח טימור וישראל שייכות לסוג השני." עכשיו מתברר שזה פשוט לא נכון, אז זה לא מעניין?!

ולעניין, יש דיכוטומיה, אבל בניגוד למה שמצטייר בדברי אחד מהפריפריה, זה לא דיכוטומיה אידיאולוגית, בה מצד אחד יש את מולדת בני החירות ומצד שני את מזרח טימור, אלא דיכוטומיה פוליטית, בה מזרח טימור ומולדת בני החירות נמצאות באותו צד של המתרס. כמעט כל המדינות מכירות בזכות המדינה להגביל נשיאת נשק על אזרחים מראש, כמו שכמעט כל המדינות מכירות בזכותה של המדינה להגביל מכירת אלכוהול, מכירת סמים, מכירת תרופות, זנות או פורנוגרפיה. ובכל זאת, יש הבדל בין הולנד (מתירנית בכל מה שנוגע לזנות וסמים מגבילה בכל מה שנוגע לנשק) לבין שוודיה (ההפך), או בין טורקיה המוסלמית (מותר וודקה מגיל 18) לפינלנד מולדת הוודקה (מגיל 20) וכו'. הסיבות להבדלים הן לא אידיאולוגיות אלא טכניות, היסטוריות או תרבותיות.

עכשיו, כשהורדנו את טיעון "זכות היסוד" נשאלת השאלה איזה סיבות גורמות למדינות להיות מתירניות לנשק, וכמה הן רלוונטיות לישראל, ואיזה סיבות גורמות למדינות להיות מגבילות, וכמה הן רלוונטיות לישראל. ישראל היא מדינה קטנה (זה לא שאיזה חוואי יתקע מול עדר דינגואים באמצע הבוש במרחק של שעה טיסה מהאדם הקרוב), בלי תרבות ציד, אם חלק גדול מאד באוכלוסיה שמאומן בנשק באופן סדיר, אם היסטוריה ארוכה של פשעי שנאה שמבוצעים על ידי אנשים ללא עבר פלילי (ואנחנו מדברים על לתת נשק לאנשים עם עבר פלילי), עם ירי בחתונות ועם ארגוני פשע גדלים. אני לא רואה סיבה להשוות את ישראל לשוודיה, ולא סיבה להגדיל את כמות הנשק בידי האזרחים.
גוגל מקולקל היום? 593662
אז זהו, שזה כן נכון. אתה יכול להמשיך ולשקר כאוות נפשך, אבל זו העובדה.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592831
התיישנות לא רלוונטי. כאן מדובר על צעירים שהורשעו וכבר יש להם תיק פלילי.
המדינה היא זו שמחליטה אם ניתן לתת להם נשק, גם במהלך השירות וגם לאחר מכן. המגוחך הוא להגיד שבמהלך השירות מותר ולאחר מכן אסור, ללא קשר לשיקום, יהודים ושאר ירקות.
שוב, יכול להיות שהחוק הנכון הוא יש תיק=אין נשק. לדעתי זה יהיה פספוס ושווה לקחת נצחונות איפה שאפשר (לא נראה שיהיו פתרונות בזמן הקרוב ללזרוק את כל כלי הנשק לים + לגייס גם ערבים לצבא + הקלות לכל מי שנכנס לכל סוג מסגרת שיקומית)
בתשלום החוב לחברה התייחסתי לשאלת האווה מריה שלך.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592834
מדובר על צעירים שהורשעו, יש להם תיק, ולכן אסור להם להחזיק נשק במהלך שבע שנים (מתוכם שלוש הם היו בצבא והחזיקו נשק). בסיום שבע השנים תחולך ההתיישנות.

למה מגוחך להגיד שבמהלך השירות מותר ואחר כך אסור? יש הרבה דברים שמותרים במהלך השירות הצבאי ואסורים אחר כך. שוטר צבאי יכול במהלך השירות לעצור כל חייל ולבדוק את התעודות שלו, אולי גם את נאריך לאזרחות?

החוק הנכון הוא זה שקיים, יש תיק=>אין נשק לתקופה מוגדרת מראש, והעובדה שהפושע המורשע עבר הכשרה ואימונים לשימוש בנשק צריכה להאריך את התקופה ולא לקצר אותה.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592879
כלומר למי שהשתמט משירות צבאי מגיע פרס בצורת קיצור תקופה זו (ביחס לבן גילו ששירת כלוחם)?
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592891
לא. אמנם אם הוא כל כך חולה שהצבא לא גייס אותו אז הסכנה שהוא יהווה עם נשק נמוכה יחסית, אבל על מנת לשמור על השיוויון בפני החוק לא ראוי לקצר את התקופה לאף אחד.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592893
קודם כל שיהיה שויון בפני חוק גיוס חובה.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592900
אהה... אז הצעת החוק היא רק לימות המשיח?
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592906
שוטר צבאי יכול לעצור חייל ולבדוק תעודות מתוקף התפקיד לא סתם כי 'מותר לו'. ברור שאין משמעות להארכה לאזרחות כמו שמנחית מטוסים בחיל האויר לא יכנס לנתב"ג ויתחיל לאותת למטוסים וכמו מי ששירת בהנדסה קרבית לא יתחיל להסתובב בארץ לפרק מוקשים.
השוואה מדוייקת יותר היא למשל נהג שדרס ועקב כך נשלל רשיונו ל-‏7 שנים. במהלך 7 השנים הוא מגוייס לצבא ושם נותנים לו לנהוג. לאחר סיום השירות שוב מונעים ממנו לנהוג.
בעיני זה מגוחך. זה אפילו יותר מגוחך שמכשירים ללחימה, זה כמו שילמדו את הדורס שלנו נהיגה מתקדמת ונהיגת מרדפים.

אם האדם מהווה סכנה לציבור ברור שאסור לתת לו נשק, לא כאן ולא שם. אם הוא כבר לא מהווה סכנה ויש סיכוי לשיקום ה'עונש' של הרחקה מנשק לא נותן כלום ויכול אף לפגוע בשיקום (קרביים שאין להם לאן לחזור ושנמנע מהם להמשיך במסלולים 'טיבעיים' כמו למשטרה, אבטחת אישים וכו').
כמובן שכמו בכל דבר חייבים להפעיל שיקול דעת ובחינת האדם, דבר שקורה הרבה יותר כשמגייסים לקרבי.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592913
גם חייל מקבל רובה מתוקף תפקידו ולא סתם (אני מקוווה). אני שמח שאתה חושב שזה מגוחך, מוזר בעיני שאתה לא מבין למה זה לא מגוחך לתת לעבריינים רובה רק בגלל שהם קיבלו הכשרה להשתמש בו. אם בצבא היו נותנים לאנשים בשלילה לנהוג זה היה נשמע לך הגיוני לבטל את השלילה שלהם?! אתה רציני?

איך בדיוק תבדוק אם הוא: "מהווה סכנה לציבור"? לדעתי עבר פלילי (קרוב) והכשרה פלילית מהוות סכנה די ברורה. ההרחקה מנשק היא לא העונש, ההרחקה מנשק היא הגנה עצמית של הציבור. כמובן שאם העבריין שלנו יבחר ללכת למשטרה והמשטרה תרצה אותו, יש מקום לתת לו נשק (כמו לעבריין שלא שירת כלוחם וכמו לעבריין שהתגייס לצבא).

אתה באמת חושב שמפעילים שיקול דעת שמגייסים לקרבי?
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592941
יש הבדל בין לקבל נשק ככלי לבין לתת דו"ח כהגדרת תפקיד. כאן אנחנו מדברים על מניעת גישה לכלי עקב סיבות שונות ומשונות.
טענתי כמה פעמים שזה מגוחך לאסור נשק לפני הצבא, לתת נשק במהלך הצבא ולאסור נשק שוב לאחר מכן. הפתרון שלך הוא 'אל תתנו להם נשק בכלל ואל תתנו להם לשרת כלוחמים'. הפתרון שלי הוא 'תנו נשק רק למי שכבר אינו סכנה לציבור ואם אתם כבר נותנים נשק תאפשרו להם לעבוד עם אחד לאחר מכן'.
דוגמת הנהג היא קרובה יותר אבל לא אנלוגיה מדוייקת. עבור הרב המוחלט נהיגה אינה חלק מהשירות הצבאי בזמן שהחזקת ותפעול נשק הוא ערך בסיס לכל חייל. כמו כן שלילה ניתנת רק לאנשים שביצעו עבירות תנועה ולכן 'לא לתת להם לנהוג' קשור ישירות לסיבה שבגינה אסור להם לנהוג. מה בין ילד בן 16 שגדל בסביבה תומכת פשיעה ונתפס עם סם / גנב רכב לנסיעת כיף ונפתח לו תיק פלילי לבין איסור החזקת נשק ?

בזריקה מהראש אני חושב שההגדרה צריכה להתבסס על אופי הפשע שבגינו נפתח לו התיק וגודל התיק. ברור שדרור אלפרון כזה שמחזיק במספר תיקים על תקיפה ואיומים אין מקום לתת לו נשק.

בוודאי, בטח שלוחמים. בשביל זה יש ימי גיבוש.
הצבא מכשיר חיילים - מכשירי לחימה והריגה. אם הוא לא היה בודק ומפעיל שיקול דעת באת מי הוא מכשיר ולמה היו לנו בעיות גדולות בהרבה מהחזקת נשק.
הדמגוגיזציה של החוק זה בכוונה? 592944
מן הסתם יש הרבה הבדלים, אבל איזה מהם רלוונטי?

לא אמרתי: "אל תתנו להם נשק בכלל ואל תתנו להם לשרת כלוחמים" הפתרון העדיף, בעיני, היה לא לתת לחיילים לקחת את הנשק לחופשות אלא אם כן יש להם רשיון אזרחי לנשיאת נשק.

איך אתה יודע מי מהם הוא: "לא סכנה לציבור"? ואם הוא לא סכנה לציבור אבל לא משרת בצבא, למה אתה מונע ממנו לעבוד עם נשק?

בגלל שהחזקת נשק היא: "ערך בסיס לכל חייל", הצבא נותן נשק גם למי שאין לו רשיון לשיאת נשק באזרחות (להבדיל מרשיון נהיגה), אבל ההגיון אומר שדווקא משום כך לא צריך להסיק מהאישור הצבאי שיש לתת אישור אזרחי. אני עדיין מנסה להבין למה זה מגוחך בעינך לא לתת לעבריינים להסתובב עם נשק ברחובות?

"מה בין ילד בן 16 שגדל בסביבה תומכת פשיעה ונתפס עם סם / גנב רכב לנסיעת כיף ונפתח לו תיק פלילי לבין איסור החזקת נשק ?" בן ה-‏16 שלך ישתחרר מהצבא בגיל 21 ויצטרך לחכות שנתיים עד שיוכל לשאת נשק. לא אסון כל כך גדול. אבל אם אין קשר, למה בין בן 22 שגדל בסביבה תומכת פשיעה ונתפס עם סם לבין איסור החזקת נשק? מה בין ילד בן 16 שגדל בסביבה תומכת פשיעה ונתפס עם סם והוא במקרה חולה באסטמה לבין איסור החזקת נשק? ומה בין ילד בן 16 שגדל בסביבה תומכת פשיעה ונתפס עם סם והוא במקרה חולה ערבי לבין איסור החזקת נשק? אם אין קשר, אז תבטל את החוק לכולם, אם יש קשר, תכיל את החוק על כולם. חוק שחל רק על צעירים, גברים, יהודים, לא חרדים, בריאים הוא בעליל לא צודק וחסר הגיון.

לא לכל היחידות הלוחמות יש גיבוש, והכיבוש לא מסנן אנשים לפי המעצורים האתיים שלהם או העתידם כאזרחים שומרי חוק. הצבא מכשיר מכשירי לחימה והריגה, ושיקול הדעת שהוא מפעיל הוא לגבי מי שמתאים להיות מכשיר לחימה והריגה וזה הפוך משיקול הדעת שאמור להפעיל מי שנותן רשיונות לנשיאת נשק. (וכן, אם לא שמת לב יש לנו בעיות גדולות בהרבה מנשיאת נשק)
פופוליזם זה לא תמיד דבר רע 592663
למה באמת אין התיישנות על רישום פלילי?
פופוליזם זה לא תמיד דבר רע 592668
כמובן שיש
חוץ מזה, לא מדובר ברשיון לנשק אישי, אלא לקבלת נשק במסגרת העבודה (היום גם לפעמים מגבילים את זה לשעות העבודה ולא לוקחים את הנשק הביתה). רשיון שעד לפני כמה שנים הסתכם בחתיכת נייר ממכונת צילום עם חתימה לא ברורה (בבקשה שמישהו יגיד לי שהמצב השתפר).
פופוליזם זה לא תמיד דבר רע 592669
מדובר כאן על 7 שנים. מה צריכה להיות תקופת ההתיישנות, לדעתך?

כמוכן, גם על דרור אלפרון אמרו שהוא חייל למופת. מצד שני, הוא הצליח לסדר לעצמו רישום פלילי חדש די מהר בעזרת השם.
592674
הייתי מציע שלכל הפחות תהיה הסתייגות סביב סוגי התיקים הפליליים המאפשרים, לפי יוזמי החוק, עבודה באבטחה.
592676
ועל הדרך, שידאגו לאכוף‏1 את החוק לפיו מאבטחים אמורים להפקיד את הנשק בתום המשמרת במקום לקחת אותו הביתה.

1כן, אני יודעת שהרשות המבצעת אמורה לפקח. הכנסת אמורה לפקח על הרשות המבצעת.
ממתי החוק? 592677
בצעירותי העשוקה כשעסקתי בעסקי האבטחה למיניהם, נאסר על המאבטחים לשאת נשק אוטומטי מחוץ לשעות העבודה (וגם זה היה רק אחרי טבח שביצע פסיכי בלשכת הרווחה בירושלים) ועל אקדחים לא היתה מגבלה.
ממתי החוק? 592681
לא זוכרת בע"פ וכרגע אין לי גישה למאגרים משפטיים, אבל נדמה לי שהתיקון משנת 2008.
ממתי החוק? 592696
הסתקרנתי אז ניסיתי למצוא ב-חוק כלי היריה. לא מצאתי, אבל הופתעתי לראות את הביטוי ״חקירת שתי וערב״. מה המשמעות המשפטית (חוקתית?) של הביטוי?
ממתי החוק? 592714
״חקירת שתי וערב״ זה לא נוהג חקירת נשים שמגישים להן משקה צונן או קר בהתאם לעונה בצרוף ברכה?
ממתי החוק? 592726
מזעזע שבן גוריון הסכים לחתום על חוק כזה, שמופיעה בו כמה פעמים המילה המרושעת "את"[*]!

(לא נראה לי שיש ב"חקירת שתי וערב" יותר מנוסח עברי מצועצע ל"חקירה יסודית ומעמיקה".)

[*] כן, כן, גם למגילת העצמאות היא השתרבבה.
ממתי החוק? 592727
זה פשוט תרגום של Cross-examination [Wikipedia], "חקירה צולבת" - לא כך?
ממתי החוק? 592728
כן.

שילוב מביך של קוצר ראות ויהירות מצדי. :-(
חקירה שהובילה לשתי וערב 592799
וַיִּשְׁאָלֵהוּ הַהֶגְמוֹן לֵאמֹר הַאַתָּה הוּא מֶלֶךְ הַיְּהוּדִים וַיֹּאמֶר יֵשׁוּעַ אַתָּה אָמָרְתָּ׃
ממתי החוק? 592740
הכוונה היא לשיטת ''שוטר טוב שוטר רע''
ממתי החוק? 592807
אני לא יודע אם זה נכתב בצחוק.
בכל מקרה חקירה צולבת היא חקירה של עד ע''י הצד שכנגד.
ממתי החוק? 592716
סעיף 10ג שנוסף לחוק כלי יריה וקובע שתעודת הרשאה לנשיאת נשק שהוצאה על ידי חברת שמירה לשומר תוגבל לאזור בו מועסק השומר אכן התווסף בשנת 2008, בעקבות המלצות ועדת ברינקר משנת 2005. ס"ק (א) מורה למדינה לקבוע בַרישיון תנאים לשימוש בנשק, וס"ק(ב) מורה לחברת שמירה המוציאה תעודת הרשאה לנשיאת נשק להגביל אותה לאזור בו מועסק השומר.
יש גם התייחסות לבעיה של נשיאת נשק על ידי מאבטחים מחוץ למשמרת, בוועדה לקידום מעמד האשה. (אי אפשר להפנות לפרוטוקול ספיציפי, מדובר בדיון מדצמבר 2011: http://www.knesset.gov.il/protocols/heb/protocol_sea... )
592790
אולי במקום לתפור פתרונות נקודתיים, יקבע למשל שלצורך תקופת ההתיישנות, כל שנה בצה"ל/שירות לאומי שקולה לשנה וחצי, ושנתיים ללוחמים (או כל סידור אחר). בסופו של דבר שלוש שנים בצה"ל לבן 18 אינן שקולות לשלוש שנים לבן ארבעים, באותה שיגרת חיים, ותקופת ההתיישנות צריכה לקחת את זה בחשבון.
השירות הצבאי ''מטהר'' 592824
השירות הצבאי נתפס בתרבות הישראלית כגושפנקא אתית, כאישור ש''אתה בסדר'' ואתה ''אחד משלנו'' כי היית מוכן לקורבן הזה יחד עם כולנו. הרצון הזה כביכול של החוק לפרגן לחיילים רוצה לתקף את האתוס הזה. רוצה לומר, החוק הזה הוא לא בשבילם, אלא בכדי לשמר את המעמד של השירות הצבאי כמעלה מוסרית.
השירות הצבאי ''מטהר'' 592878
למה "נתפס"? השירות הצבאי הוא אכן גושפנקא אתית (ולא רק ב"תרבות הישראלית", ע"ע ג'ון קנדי) תרמת שלוש שנים מחייך למדינה - ואם היית קרבי גם סיכנת את בריאותך וחייך למען הגנתה ובטחונה - זו בהחלט מעלה מוסרית, ועל המדינה הזכות והחובה לתגמל אותך על כך.
השירות הצבאי ''מטהר'' 592884
(ולא רק בתרבות הישראלית, ע''ע ביל קלינטון).
השירות הצבאי ''מטהר'' 592894
לאיזו אמירה של ביל קלינטון אתה מתכוון?
השירות הצבאי ''מטהר'' 592897
אם התכוונת לזה שהשרות הצבאי של ג'ון קנדי עזר לו להיבחר, אז ההתחמקות של ביל קלינטון מגיוס לא הפריעה לו להיבחר.
השירות הצבאי ''מטהר'' 592946
לא, אני התכוונתי לזה
השירות הצבאי ''מטהר'' 592952
הקישור בין האמירה הזו לכך ש''השירות הצבאי הוא אכן גושפנקא אתית'' הוא די מאולץ. הדוגמאות האישיות שהבאתי (שרות או התחמקות) יותר רלוונטיות, אבל אין צורך להתעקש על הנקודה.
השירות הצבאי ''מטהר'' 592962
אם זה לא מובן מאליו, אז הקישור הוא פטריוטיות.
השירות הצבאי ''מטהר'' 592971
והנה, פטריוטיות - שניהם נבחרו לנשיאות - התבטאה גם בשרות צבאי במלה"ע-‏2 וגם בהתחמקות משרות צבאי במלחמה שנויה במחלוקת.
השירות הצבאי ''מטהר'' 592974
לא כל אחד שנבחר לנשיאות הוא גם פטריוט.
השירות הצבאי ''מטהר'' 592978
בהגדרה כל נשיא הוא פטריוט שהרי כל נשיא נשבע להגן על החוקה.
השירות הצבאי ''מטהר'' 592980
ובטח גם כל המצהירות הן דתיות...
השירות הצבאי ''מטהר'' 592983
זאת השוואה תמוהה בחוסר הרלוונטיות שלה.
השירות הצבאי ''מטהר'' 592988
וכך גם הנשיא הנוכחי
השירות הצבאי ''מטהר'' 592911
נכון, אבל מה שאני רואה כשאני רואה חקיקה פופוליסטית זה ניסיון לחזק את התפיסה הזו, ומכאן, על דרך השלילה, שיש למישהו תחושה שצריך לחזק את הערך הזה כי המעמד שלו לא מובן מאליו.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים