מחמיר ציד הפילים באפריקה 3513
לפי כתבה של הניו יורק טיימס המתורגמת ב"הארץ", ציד הפילים באפריקה הגיע לקצב שלא היה כמוהו בעשרים השנים האחרונות. ב-‏1990 נאסר הסחר העולמי בשנהב, לאחור שהציידים הכחידו יותר ממחצית הפילים ביבשת. בעקבות האיסור הצייד הצטמצם, ואוכלוסיית הפילים התאוששה. אולם בשנים האחרונות עולה הביקוש לשנהב, שכעת הוא בלתי חוקי, ואיתו היקף הציד.

הביקוש לשנהב מגיע בעיקר מסין (כ-‏70% לפי ההערכות). גידול המעמד הבינוני שם מאפשר ליותר אנשים לרכוש שנהב, שמחירו כ-‏2000 דולר לק"ג.

האומדן להיקף הסחר והציד מתבסס על כמות השנהב שנתפס על־ידי הרשויות. ב-‏2011 כמות זו היתה 38.8 טון, מכ-‏4000 פילים. לפי טום מיליקן, מומחה הפילים של הארגון למעקב אחר סחר בבעלי חיים, רק ארגוני פשע גדולים וחזקים מסוגלים לארגן היקף כזה של הברחות ושוחד לפקידים, ולכן כנראה שהסחר מנוהל על־ידי ארגונים כאלה, שמנוהלים מאסיה ופועלים באפריקה.

מיעוט מהציד עצמו מתבצע על־ידי איכרים עניים (בין השאר על־ידי הרעלת פילים) ועל־ידי חיילי צבא. את רוב הציד מבצעים ארגוני מורדים, המממנים כך רכישת נשק. בכתבה מסופר על קרב של ממש שהתנהל באחת השמורות בין פקחים לבין ציידים, תוך שימוש במקלעים ורימונים. בין הכוחות הידועים לשמצה העוסקים בסחר בשנהב מוזכרים מיליציות הג'נג'וויד, שביצעו את רצח העם בדארפור שבסודן, ו"צבא ההתנגדות של האל" של ג'וזף קוני במרכז אפריקה. תופעה זו מזכירה את "יהלומי הדמים", כריית יהלומים המנוהלת על־ידי ארגונים צבאיים באפריקה למימון פעילותם.
קישורים
הארץ
הארגון למעקב אחר סחר בבעלי חיים
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

מה אפשר לומר? 604016
ארגונים, שכולם באתר יסכימו שהם מהמרושעים ביותר שיש, מנהלים ציד לא חוקי של חיה בסכנת הכחדה.
ברור לכולם (לפחות באתר) שזה רע.
אין פה על מה להתווכח. אולי על מה אפשר וצריך לעשות.
מה אפשר לומר? 604046
עם כל הרגישויות הקולוניאלסטיות, אני חושב שהקמת ''מנהלת על'' (סוג של פדראלית) ליבשת שתנוהל ע''י גוף או''מי בחסות והתערבות מסיבית של מדינות המערב ,בדומה לאיחוד האירופי(רק עם הרבה יותר סמכויות וכח,כולל כוח צבאי).
האמריקאים יתנו כסף וידע
האירופים כסף וידע
האפריקאים משאבי טבע
ואנחנו נמכור נשק לכולם.
מה אפשר לומר? 604049
קודם כל, כבר יש איחוד אפריקאי.
פשוט הוא מבוסס על הסכמה.

אני מניח שאתה מתכוון למנהלת יותר בסגנון של השרות הפדרלית בארה"ב או לחלופין, כמו באיחוד האירופי.

ביבשת שכל הזמן מנהלת מלחמות, שבצפון מאכלסת בעיקר ערבים ושחורים מדרום לסהרה, שמחולקת בין דתות - איסלם ונצרות ועוד כל מיני דתות מקומיות, המוני שבטים שונים - אתה באמת חושב שאפשר להקים מנהלת יחידה?

מי יקים אותה?
למה שמדינות אפריקאיות ריבוניות יסכימו להכפיף את עצמן לרשות כלשהי?
מה אפשר לומר? 604051
לא רלוונטי איחוד,אני לא מדבר על איחוד,האיחוד הוא מראה של המדינות שמרכיבות אותו.
המדינות האפריקאיות גמורות ועתיד סביר לא נראה באופק,באחריות המדינות הקולוניאליות לשעבר(?)
הם צריכות לכפות הנהלת על,עם סמכויות שיטור וכח צבאי על מדינתי,המנהגים האפריקאים מושחתים מהיסוד תמורת שקליים הם יקבלו את זה
המדינות יתפקדו כמו עריות בפיקוח מועצת העל ,אין צורך שכל שבט וקבוצה בדלנית תסכים.עד למיסוד מערכות עובדות.

יקימו אותם מדינות המערב בחסות האו"ם בשיתוף הממשלות הקיימות.
הם יסכימו תמורת שוחד ואיום בכוח,אין להם בררה
מה אפשר לומר? 604054
האיחוד האירופי בקושי מתפקד. ברית המועצות, יוגוסלביה וצ'כוסלובקיה התפרקו. על הפרק בלגיה, ספרד (קטלונים, בסקים), בריטניה (סקוטים) ועוד. מלבד האיחוד האירופי, המקרה היחיד כמעט ההפוך הוא איחוד תימן, וגם שם יש כיום שתי מרידות רציניות (שיעים זיידים בצפון וסונים בדרום).

ואתה רוצה לאחד את אפריקה?
מה אפשר לומר? 604058
בשום פנים ואופן הכוונה אינה ''איחוד'',(כתבתי משהו דומה לאיחוד האירופי) ה''ממשל על'' הזה יהיה של טכנוקרטים מערביים בגיבוי הקהילה הבין לאומית.
למעשה המערב ישלט באפריקה בנושאים ''קשים'' (כלכלה,ובטחון,גבולות ) והאפריקאים יתפעלו תחת פיקוח את כל שאר המערכות.
מה אפשר לומר? 604059
מי בדיוק הולך להסכים לזה? מדינות המערב שישלחו את החיילים שלהם למות מעבר לים במוגדישו II? או בני המדינות הללו שבאמת צריכים שוב צבא קולוניאלי? כל זה בגלל כמה פילים? אולי פשוט נפתח במעבדה פילים ללא חטים.
מה אפשר לומר? 604060
אם לא יסכימו אז אני לא רואה איך אפריקה לבדה נחלצת מהבור השחור הזה.
הם יאלצו להסכים מסיבות כלכליות (אוצרות טבע) מוסריות (הקולוניאליזם) ופרקטיות (יבשת שלמה של קונים, עם פוטנציאל עצום ומבוזבז).
לא בגלל פילים,פילים זה פן מאוד צר של כל הביצה האפריקאית.

ומה תעשה עם הפילים שיש להם חטים? תהרוג אותם?
מה אפשר לומר? 604160
אפריקה יכולה להיחלץ מהבור השחור הזה כמו שדרום אמריקה נחלצה (ברובה) ממנו. מיבשת שלפני 30 שנה הייתה מלאה בדיקטטורים רצחניים, תנועות טרור ומלחמות אזרחים, עכשיו היא במצב סביר פלוס. המערב הוא לא זה שהציל את דרום אמריקה.

יש דברים שחייבים לעשות לבד.
מה אפשר לומר? 604166
המצב בד.אמריקה לפני 30 שנה היה מקביל למצב באפריקה היום?
מה אפשר לומר? 604171
ברור שלא, אילו יבשות שונות.

אבל יש קווים מקבילים - עבר קולוניאליסטי, דיקטטורים ותנועות טרור.
כן, אני גם חושב שהמצב באפריקה יותר גרוע.
אבל אני לא חושב שמהערב יכול לתקן אותו.
מה אפשר לומר? 604179
נכון הקוים המקבילים הם:קולוניאליסטי, דיקטטורים ותנועות טרור.
השוני הוא:גנוסיידים ע"ב חודשי כמעט,מחלות קשות ומדבקות ביותר במספרים עצומים,שסעים שבטיים חוצי גבולות,מנהיגים מאוד מוזרים מעבר לשחיתות (אחד מכין שיקוי נגד איידס,השני טוען שמקלחת מרפא וכל מיני מוזרויות כאלה) חוסר יציבות כללי.

עד כמה שאני מבין המצב הרבה יותר חמור באפריקה מד.אמריקה בעבר.
המערב יכל להרוס הוא יוכל לתקן.

רק למערב יש את הידע,הכח,והכסף להרים יבשת לתפקוד בסיסי.
מה אפשר לומר? 604217
אני לא בטוח שאתה צודק. המערב ניסה לעשות זאת בעבר, כשכבש את היבשת. היו גם הצלחות - אבל בסופו של דבר הכל התמוטט, והיה גרוע יותר מבעבר.
מה אפשר לומר? 604218
לא,בעבר הוא ניסה לשתות את היבשת למוות.
מה אפשר לומר? 610252
במחשבה מאוחרת: אני לא בטוח שהתגובה הזו הייתה רצינית, אבל מאזיניו של רן לוי יזכרו אולי שהיו מבין אנשי המערב שרצו להציף את אפריקה (או לפחות חלקים ממנה).
מה אפשר לומר? 604283
איזה קו מקביל יש בין הקולוניאליזם בדרום אמריקה והקולוניאליזם באפריקה? אתה יודע מתי מרבית ארצות אמריקה הדרומית קיבלו עצמאות? אימפריאליזם הוא משהו אחר.
מה אפשר לומר? 604285
לא משנה,העקרון של שליטה אירופית על השטח תוך דחיקת המקומיים ובזיזת אוצרות הטבע
מה אפשר 604286
אירופאית? כלל אנושית.
מה אפשר 604289
אירופאית!
(או שאת מחשיבה את האסייתים,אפריקאים,וילידי ד. אמריקה כלא אנושים)
מה אפשר לומר? 604287
לא יודע באיזה עולם דמיוני אתם חיים, בעולם שבו אני חיים האפריקאים הם אלה שהשתלטו על המזרח התיכון, אסיה, אירופה, האמריקות, אוסטרליה ואנטרטיקה תוך כדי דחיקת המקומיים‏1 ובזיזת אוצרות הטבע.

1 לפעמים עד כדאי הכחדתם המוחלטת!
! 604288
מה אפשר לומר? 604290
טעות נפוצה,יש שטוענים שמי שהשתלט זה הם ויש שמרחיקים לכת וטוענים שהם האחראים להשתלטות האכזרית
מה אפשר לומר? 604342
אתה רוצה לומר שספרד ופורטוגל לא היו אימפריאליסטיות?
מה אפשר לומר? 604354
אבל עברו כמעט מאתיים שנים (עם משטרים דמוקרטיים יותר ופחות בארצות השונות) מאז ועד היום. במדינות אירופה מדובר על שישים שנים לערך.
מה אפשר לומר? 604369
הטיעון הוא כזה:

1) לפני 30 שנה המצב בדרום אמריקה לא היה גרוע בהרבה משהוא בפריקה היום.
2) כיום המצב בדרום אמריקה הוא סביר לחלוטין.
3) מדינות דרום אמריקה הגיעו למצב זה ללא התערבות מערבית מכוונת, אפילו להיפך - המערב והסובייטים בחשו הרבה לעורר מלחמות בדרום אמריקה.
4) לפיכך, גם מדינות אפריקה יכולות להגיע למצב סביר לחלוטין ללא התערבות מערבית.

בנוסף, הראיתי את הקושי העצום באיחוד אפריקה, בגלל כל המאפיינים השונים.
גם יבשת דרום אמריקה לא הצליחה להתאחד, ואם תשאלו תושב שלה, זה מפורך לחלוטין, זאת למרות דימיון רב הרבה יותר בשפה ובדת.
מה אפשר לומר? 604371
לא כל כך מופרך http://en.wikipedia.org/wiki/Union_of_South_American...
מה אפשר לומר? 604443
מה זה אומר בפועל? (לפי ויקיפדיה)

1) עדיין יש מכסים על סחורות בין המדינות (אבל יש הסכמות על להוריד אותם)
2) אי אפשר לעבור ממדינה אחת לאחרת ללא מעבר גבול
3) ויזה מוגבלת ל 90 יום (כמו לישראלים)
4) אין אפשרות לעבוד במדינות זרות
5) אין מטבע משותף.
6) אין בנק מרכזי משותף.

בקיצור - לא האיחוד האירופי.
מה אפשר לומר? 604446
1) שלא לדבר על המכסים הפנימיים בברזיל בין המדינות השונות.
מה אפשר לומר? 604449
ברור שזה לא האיחוד האירופי, גם האיחוד האירופי לא היה האיחוד האירופי רק לפני כמה שנים. הנקודה היא שאם נשאל תושב בדרום אמריקה הוא לא בהכרח יחשוב שזה רעיון מופרך לחלוטין, היה נסיון אחד מפורסם (בזמנו של בוליבאר) להקים ממש את ארצות הברית של דרום אמריקה, ומאז צצים להם מידי פעם כל מיני נסיונות להקים איחוד ברמה כזאת או אחרת בין מדינות דרום אמריקה (עם או בלי מרכז אמריקה, מקסיקו והקאריביים).
מה אפשר לומר? 604459
טוב, כי אני שאלתי אחת, והיא חשבה שזה רעיון מופרך לחלוטין לחבר את צ'ילה לדוגמא, עם בוליביה.
מה אפשר לומר? 626636
כמבחן לטענה הזו: הסכסוך ברפובליקה המרכז אפריקנית. היו שם חיילי או"ם מצ'אד שלא טרחו להתערב בגלל אהדתם למורדים. עכשיו יש התערבות של כח רב לאומי שכולל את צרפת וכן מדינות אפריקאיות שונות (צבאן היה מוצב כבר בקונגו).
מה אפשר לומר? 611135
עדכון קצר:

סכסוך שכבר היה בזמן הקפצת הדיון שלו אני מגיב:
(סקירה קצרה ולא כל כך מדוייקת)

קדאפי העסיק בין השאר חיילים משבטי הטוארג שחיים (גם) במאלי. עם נפילת משטרו, חזרו החיילים הללו הביתה, על ציודם. הם דרשו שצפון המדינה יקבל עצמאות כדי לתת מדינה לבני הטוארג. הם היו מצוידים הרבה יותר טוב מצבא מאלי והתקדמו לא רע. בינתיים גורמים בצבא לא היו מרוצים מדרך הלחימה והפילו את השלטון. הסכסוכים הפנימיים החלישו עוד יותר את הצבא ואת לגיטימיות המשטר (בפרט בעיני הקהילה הבינלאומית).

המורדים בני טוארג קבלו עזרה גם ממליציות מוסלמיות פונדמנטליסטיות. בשלב מסוים אותם פונדמנטליסטים התחמשו היטב (מכל מה שצבא מאלי השאיר מאחוריו) והם גם החלו להתקדם לכיוון דרום המדינה. היו באוויר דיבורים על שליחת כוח עזרה של מדינות האזור (ECOWAS [Wikipedia]) אולם בסופו של דבר מי שהתערב זה צרפת. בינתיים נראה שגם מורדי הטוארג הבינו לאן נושבת הרוח והתייצבו לצד הממשלה נגד הפונדמנטליסטים.
מה אפשר לומר? 604263
אני חושב שמפתח מבטיח יותר לפתרון הוא לא באפריקה, אלא בסין - לנסות להיאבק בביקוש. באופן כללי יותר משנהב, סין היא מדינה ''רעה'' מהרבה בחינות, בערכים של המערב, ואני לא רואה שהמערב מנסה לעשות הרבה נגד זה. יש לסין כוח כלכלי, אבל אני חושד שהפחתת סחר הדדית תזיק לסין יותר מלמערב. אולי קשה להאבק בה כי קשה למדינות המערב לעשות יד אחת - אם חלקן יחרימו וחלקן ימשיכו בסחר, אלו שימשיכו ירוויחו הרבה וסין לא תפסיד (סוג של דילמת אסיר).
אולי לא צריך לחכות לפעולה של ממשלות, וצריך להתארגן חרם צרכנים מערבי על תוצרת סין, עד לשיפור בביקוש לשנהב, זכויות הטיבטים, חופש וכאלה.
מה אפשר לומר? 604270
ונא לא לשכוח את קרני הקרנפים!
קורבנות אופנה 604296
ב"הזדמנות אחרונה לראות" כותב דאגלס אדאמס זצוק"ל שיש שתי אמונות שווא נפוצות בנוגע לקרני קרנפים. האחת היא שהם מגבירים כוח גברא. השנייה היא שיש אנשים שמאמינים באמונה הראשונה. הסיבה האמיתית לציד הקרנפים עד סף הכחדה, הוא כותב, היא לא רפואה אלא... אופנה. נדני סכינים מהקרניים הם פריט נחשק אצל גברים בתימן.

כנראה שגם אדאמס טעה או הטעה כאן קצת, עד כמה שהחיפוש שלי עכשיו מדייק. נשיונל ג'אוגרפיק מראיין את רכזת הקרנפים של WWF, ולפי דבריה נראה שכוח גברא הוא באמת לא המטרה, אבל תרופה סינית בהחלט כן, באמת לצד (אבל אולי יותר מ-)נדני סכינים בתימן ועומאן. וחוץ מסין, בוויטנאם רצה עכשיו (ב-‏2009) שמועה שקרן קרנפים מרפאת מסרטן.

הממ, אני מקווה שבכניסה לספארי ברמת-גן המאבטח שואל את הנכנסים אם יש להם נשק.
מה אפשר לומר? 604431
אני רחוק מלהיות אוהד המשטר הסיני, אבל זו נראית לי קצת היתממות – לפני שנלך רחוק להחרים את צרכני השנהב, אולי נסתכל קצת יותר קרוב הביתה אל צרכני היהלומים, הזהב, הקקאו והמתכות הנדירות? כל אחד מאלה, עד כמה שידוע לי, מממן מיליציות אלימות והרס סביבתי באפריקה בדיוק כמו סחר השנהב. אם צרכנות אחראית היא בין "הערכים של המערב", נראה לי שמדינות המערב הן "רעות" לא פחות מסין, ולא פחות מאפריקה.
מה אפשר לומר? 604434
מבין מה שציינת, רק היהלומים מתקרבים להיות מוצר מותרות.

קרטל משווקי היהלומים העולמי הבין שיש בעיה כזו ומשקיע לא מעט משאבים בסימון מקורם של היהלומים. דיברנו בעבר על יהלומי דמים בכמה מקומות וגם הנושא של כמה מתכות נדירות עלה: לדוגמה בדיון כנס קימברלי למניעת סחר ב"יהלומי דמים" נפתח בתל אביב.
מה אפשר לומר? 604714
אפשר בהחלט להתווכח על זה, אבל בכל מקרה לא נראה לי שזה רלוונטי. האם אנחנו עומדים להחרים את סין מתוך עמדה כמו "אנחנו הורסים את אפריקה בשביל אייפונים, אתם הורסים את אפריקה בשביל תרופות מסורתיות, אייפונים זה יותר חשוב אז נחרים אתכם עד שתחדלו מדרככם הרעה"? לא נראה לי שהם ישתכנעו ובצדק. זו נראית לי עמדה מוסרית די רעועה.
מה אפשר לומר? 604731
נבדוק מה קורה בשאר המשאבים שהזכרת:

1. קקאו:
הבעיה עם קקאו היא השימוש בעבדות ילדים לשם גידולו. במקרה הזה הלחץ הציבורי הצליח ליצור התחלה של משהו שדומה לקימברלי אצל היהלומים. אולם יצרני הקקאו הצליחו למסמס אותו:
2. מתכות נדירות:
אני מניח שהכוונה היא למתכות נדירות שבמקרה נמצאות דווקא בקונגו (או שאזור עימות אחר). מקרה מפורסם של מתכת כזו הוא הקולטן. עיקר התפוקה של קולטן הוא דווקא באוסטרליה, אולם כמות לא מבוטלת מופקת ממכרות בקונגו. מספר חברות מערביות נתבעו (והפסידו) על מעורבותן בקשרים עם מבריחי קולטן. נראה כי מבריחי קולטן מוכרים אותו ליצרניות אלקטרוניקה סיניות (שלא יתרגשו מכל מיני חרמות מערביים, מן הסתם).

3. הזהב:
מה בדיוק הבעיה של הזהב? עיר תפוקת הזהב בעולם היא במדינות יציבות ולכן אין בעיה רצינית של "זהב דמים". הבעיה הרצינית יותר היא של זיהום מתוצרי תהליך הפקת הזהב. כורים אדמה או סלעים עם ריכוז נמוך למדי של זהב וממצים אותו בתהליך מסובך שיוצר תוצרים רעילים.

במדינות מתוקנות חברה שכורה מחצבים מחויבת לטפל גם בתוצרים הרעילים של הכרייה. לפחות ברמת העיקרון. בפועל לפעמים החברות המפעילות מצליחות לעקוף את האילוץ הזה בעזרת תרגילים מתרגילים שונים. אבל זה כבר עניין של חתול ועכבר.

לסיכום: צרכני ומדינאי מדינות המערב לפחות משתדלים. התוצאה היא שמשאבים מוקדשים לנושאים הללו, למרות לחצים כלכליים נגדיים ניכרים. לפעמים אותם לחצים נגדיים מצליחים. אבל זה די ברור: יש מגבלות לכוח. מה עושים בסין בעניין השנהבים?

ולא. אף מדינה לא הולכת להחרים את סין רק בגלל זה. זה לא ישיג כלום (ויש סיבות פוטנציאליות קצת יותר חשובות לחרם על סין).
מה אפשר לומר? 604738
לא נראה לי שאפשר להגיד שצרכני ומדינאי מדינות המערב משתדלים. נשמע לי כאילו יש כמה ארגונים שמנסים לעורר מודעות, וקומץ צדיקים בסדום בין הצרכנים והמדינאים, אבל את רוב האנשים ממש לא מעניין מאיפה מגיעים המוצרים שהם קונים. האם אתה קונה שוקולד שאינו תוצרת סחר הוגן? האם אתה מכיר מישהו שקונה שוקולד שאינו מסחר הוגן? אני לא מכיר כמעט אף אחד שמקפיד על זה.

גם זהב נכרה בקונגו, עם אותן בעיות כמו שאר המינרלים שלהם. אומנם לא חלק גדול מהסחר העולמי בזהב, אבל מספיק בשביל לגרום הרבה צרות:
אני לא יודע כמה משאבים מוקדשים במדינות המערב לעניינים האלה, וממש לא יודע כמה מוקדשים בסין – כדובר עברית ואנגלית ותושב מדינות מערביות, אני מוטה בבירור לקבלת מידע רק על המאמצים במערב. אולי כשהסינית שלי תהיה טובה יותר אוכל לתת יותר מידע על סין. אבל בכל מקרה, אני לא חושב שזה משנה. בשורה התחתונה צרכני המערב גורמים נזק באפריקה בדיוק כמו צרכני סין, ולנקוט צעדים נגד סין בלי צעדים מקבילים נגד אחרים נראה לי גם לא הוגן וגם לא יעיל. אם רוצים לעזור לאפריקה, נראה לי שיעזור יותר להחרים את המכולות שמוכרות שוקולד שמערב עבדות ילדים, את התכשיטנים שלא יודעים בדיוק מאיפה הגיעו הזהב והיהלומים שלהם, ולחשוב ברצינות על מוצרי האלקטרוניקה שלנו‏1.

1 אני מודה שקשה לי להציע חרם מלא בתחום הזה – מאז שלמדתי על עניין המתכות הנדירות עוד לא נדרשתי לקניית מוצרים כאלה, אבל ביום שיתקלקל המחשב, הטלפון‏2 או קורא הספרים האלקטרוני שלי, אני עדיין לא בטוח מה אעשה.

2 אגב, המחשה נהדרת – כשצפיתי בכתבה של 60 דקות על זהב הדמים, היא הגיעה כרגיל עם פרסומת – פרסומת למבחר הסמארטפונים החדש של חברה כלשהי, כמובן. אין הולם יותר מזה.
מה אפשר לומר? 604741
כאמור, מקרה השוקולד הוא מאבק שבינתיים מוסמס בהצלחה על ידי הגופים המסחריים. צריך לזכור שלצרכן המערבי אולי אכפת, אך המאבק הזה הוא רק אחד מבין כמה עשרות‏1 מאבקים דומים להם הוא מתבקש לסייע. לא מעט מהם הוכתרו בהצלחה.

לעניין מתכות נדירות: זוהי הכללה. יש עשרות מתכות בקבוצה הזו. על מי מהן בדיוק אתה מדבר? לצורך העניין: מה דעתך, לדוגמה, על השימושים בגדוליניום ובנאודומיום?

1 עשרות? אין לי מושג כמה. יש לי הרגשה שיותר. נסה לכתוב רשימה של המאבקים הצרכניים שהיו אמורים להשפיע על בחירתו של הצרכן הממוצע בארץ בשנה האחרונה.
מה אפשר לומר? 604744
עשרות מאבקים דומים? אני אשמח לקבל רשימת מאבקים שצרכנים מערביים מתבקשים לסייע וגם מסייעים להם, בתנאי שאכן יהיו דומים – כלומר לא מיועדים לעזור לאותו הצרכן (נחרים את הקוטג' כדי שהקוטג' יהיה זול) אלא מיועדים לעזור לזולת (נחרים את השוקולד כדי שלא תהיה עבדות ילדים באפריקה). חוץ אולי מכבד אווז, אני לא יכול לחשוב על שום דבר כזה. עוד לא נתקלתי באדם שניסיתי לעודד לצרכנות אחראית‏1, והבעיה הייתה שהוא עסוק מדי במאבקים אחרים. החוקיות שאני ראיתי היא כמעט תמיד, מי שמתחיל עם צרכנות אחראית בתחום אחד ממשיך גם לתחומים אחרים.

בעניין המתכות הנדירות – אני מתכוון לאלה המפורסמות בכרייתן הבעייתית בקונגו. אני לא מומחה לנושא, אבל ויקיפדיה לדוגמה מצביעה על טנטלום, בדיל וטונגסטן (Conflict Minerals [Wikipedia]).

1 אני לא עוסק הרבה בסחר הוגן, אבל כטבעוני אני נתקל בהרבה אנשים שמסכימים על עקרונות הטבעונות או לפחות הצמחונות, ועדיין קונים בשר.
מה אפשר לומר? 604751
1. אני מדבר על סך כל המאבקים הצרכניים. המאבקים המוסריים מתחרים עם השאר על תשומת הלב של הצרכן. אבל הזכרת כבר כמה מאבקים צרכניים בתחום בעלי זכויות בעלי החיים. ויש כמובן את הכשרות: מאבק צרכני מוצלח מאוד של קבוצת צרכנים קטנה יחסית.

רגע. אז לא מדובר על משהו שמצא רק במכשירי יוקרה. מדובר על הטונגסטן שבנורה חסרת כספית (ובמקומות רבים אחרים), הבדיל שבהלחמות (ובמקומות רבים אחרים). למה אתה מנסה להחרים את המכשירים היקרים הללו שבמקרה מכילים קצת טנטלום (בין המון רכיבים אחרים). מה אתה מנסה להשיג בדיוק במשימה סיזיפית כזו? לפי הערך הוויקיפדי על טנטלום:

However, although important for the local economy in Congo, the contribution of coltan mining in Congo to the world supply of tantalum is usually small. The United States Geological Survey reports in its yearbook that this region produced a little less than 1% of the world's tantalum output in 2002–2006, peaking at 10% in 2000 and 2008.

המצב עם הטונגסטן דומה: רובו של הטונגסטן נכרה בסין. רואנדה מספקת אחוזים בודדים מהתפוקה העולמית (לא מן הנמנע ששחלק מהם מגיעים מקונגו). גם המצב עם הבדיל די דומה:
מה שאומר שחרם צרכני פשוט הוא חסר תועלת.
מה אפשר לומר? 605225
אתה כנראה צודק בעניין המתכות, נראה כאילו הערכתי לא נכון את מידת ההשפעה שלהן. אני אצטרך בהזדמנות לבדוק את זה יותר לעומק.

ועדיין אני לא רואה סיבה להיטפל לסינים – צר לי על הצרכנים המערביים הטובעים במאבקים צרכניים, אבל זו בעיה שלהם. אני בטוח שגם לסינים יש הרבה דאגות כשהם הולכים לקניות. זה לא משנה את הנקודה שהצרכנים המערביים לא מפגינים אכפתיות גדולה לזולת בקניות שלהם, ולכן אין הגיון להחרים דווקא את הסינים. לא הזכרתי "כמה מאבקים צרכניים" בתחום זכויות בעלי החיים, הזכרתי את המאבק נגד כבד אווז בתור המאבק היחיד אי פעם בתחום הצרכנות המוסרית שהצליח במידה כלשהי. הזכרתי גם את הטבעונות כדוגמה נגדית, שעדיין לא ממש סחפה את העולם המערבי איתה. הכשרות היא מקרה מעניין, אבל הוא ממש לא מייצג את ישראל או את המערב – אנחנו לא יכולים להצביע על זה כמקרה שבו "אנחנו" (בניגוד לסינים) הצלחנו במאבק צרכני מוסרי.
מה אפשר לומר? 605226
פיירטרייד‏1 די מצליח בעולם המערבי. כל כך מצליח שבבריטניה קשה למצוא שוקולד או קפה שאיננו פיירטרייד.

מה אפשר לומר? 626637
אינטל הכריזה לא מזמן שהשבבים שהיא מייצרת כבר לא כוללים "מחצבי סכסוך" (conflict minerals).

לא מן הנמנע שאינטל רוצה לקבל עוד נקודות בתחרות העזה שיש לה לאחרונה נגד יצרניות שבבים אחרות (שחלקן סיניות). אבל סביר להניח שהסיבה לכך היא תקנות של הוועדה לניירות ערך ולבורסות (SEC) שעומדות להכנס לתוקף בקרוב ומחייבות חברות ציבוריות אמריקאיות לדווח על שימוש ב"מחצבי סכסוך" מקונגו ומסביבתה.
Kickstarter 604050
מעניין אם אפשר להקים ארגון חמוש שיגן על הפילים דרך מנגנון של Crowd Funding.
Kickstarter 604052
אני חושב שיש ואפילו יש ישראלי מוביל בתחום,לא זוכר כרגע איך הם נקראים ואין לי לינק.
Kickstarter 604053
Herd Funding?
Kickstarter 604055
ובנימה יותר רצינית: אם הצבא הסדיר נזקק לנשק רציני בקרבות מולם, לא ברור לי עד כמה תועיל שליחת עוד צבא פרטי לשטח.
Kickstarter 604061
הצבאות המערביים הרבה הרבה (הרבה) יותר יעילים מצבאות אפריקאים,50 לוחמים עילית מערביים מצויידים וממומנים יכולים להשיג הרבה יותר מגדודים שלמים של צבא מפגר.והיו דברים מעולם
Kickstarter 604063
מוחמד פארח איידיד מוסר לך ולריינג'רים האמריקאיים ד''ש.
Kickstarter 604066
באמת טוודילדי,האם טענתי שאין אפשרות לכישלון של מבצע מסויים? אני מדבר על כוחות יותר גדולים,עם מטרה רחבה יותר בזמן ובמוכנות.ומבצעים רבים יותר (שחלקם מן הסתם יכשלו)

"In the 20th century, mercenaries in conflicts on the continent of Africa have in several cases brought about a swift end to bloody civil war by comprehensively defeating the rebel forces. There have been a number of unsavory incidents in the brushfire wars of Africa"

Mercenary [Wikipedia]

Kickstarter 604071
הזכרת חמישים איש.
במקרה לגמרי, הדוקטורט שלי הוא על רודזיה, שם היו כמה שכירי חרב, ואני טיפה מכיר את הנושא באפריקה. ההכללה בויקיפדיה מוגזמת למדי. אם להזכיר דוגמה מפורסמת אחת, היו שכירי חרב מערביים למען ביאפרה בזמנו - אין ביאפרה כיום. אתה מדבר על התערבות רצינית? תחשוב מה יקרה כשיסתבר שכמה עשרות חיילים אירופאיים מתו למען הפילים.
Kickstarter 604073
להיפך: תחשוב מה יקרה אם יתברר שגנבי חטים שהיו קשורים ל<ארגון מפוקפק> גם הרגו כמה מטובי בנינו (ר' גם לדוגמה מקרה ריצ'ל קורי. למרות שמדובר על נסיבות שונות לחלוטין). הארגון מסתכן בכך שהוא יהפוך לארגון הרשע המוחלט (אולי אפילו כמו זה של ג'וזף קוני).

למשך שבוע? מספר שבועות? מספר חודשים?
Kickstarter 604078
מדובר על שכירי חרב בתשלום (צבא מקצועי),אני חושב שיש הבדל משמעותי בין חייל בצבא הצרפתי לבין אדם בעל אזרחות צרפתית שהמקצוע שלו הוא לוחם .
אמרתי 50 כי ראיתי לפני שנים סרט דוקו' על פלוגה בסד"כ הזה פחות או יותר שהחזיקו חצי מדינה מתפקדת (מה שהצבא המקומי על אלפי חייליו לא הצליח לעשות)
הבעיה אינה פילים,הבעיה היא יבשת של מוות.וצריך עולם שלם להוציא יבשת שלמה מביצה עמוקה כלכך
Kickstarter 604072
מהציטוט שלך נשמטו המילים [citation needed] שהיו אמורות להופיע בו פעמיים. גם ההקשר תמוה.

בקרב מוגדישו היו קצת יותר מ־50 חיילים. 160 ליתר דיוק. מולם היו 2000-4000, כלומר: מספר גדודים. והם היו מצבא אפריקני ולכן, לפי הגדרתך, צבא מפגר.
Kickstarter 604082
(הורדתי את המלל המסוגר ע"מ לקצר)
הדוגמאות שם להצלחה של קבוצות קטנות,במיוחד באפריקה רבות.
אני בטוח שאין צורך להרחיב לגבי האפקטיביות של צבא מודרני (נגיד אמריקאי) מול צבא מפגר (נגיד עירקי)*,הנקודה היא שצריך כוחות מאוד קטנים במונחים של מדינות ע"מ לייצב את האיזור.
אני כמובן לא מתכוון לשליטה מוחלטת במובן הזה שלא יהיה קבוצות סוררות וארגוני פשיעה וטרור,אלא יצוב המערכת בערים גדולות לפחות,תוך מאבק בשחיתות הפוליטית בקרה ושליטה ע"מ לייצר מערכת פוליטית,מדינית,כלכלית,חינוכית עובדת שבהמשך תייצר מדינות מתפקדות.

*בדוגמאות האחרות סובייטים-אפגניסטן,ארה"ב -עירק גם אם לא השיגו שליטה במובן של בטחון מלא הם(ארה"ב רוסיה) קבעו מי ימשול דה פקטו.
בנוסף במלחמת אפגניסטן ארה"ב תמכה באפגנים כך ששזה לא רלוונטי.

מז"א "לפי הגדרתי" צבא מפגר?! אתה טוען שהצבאות האפריקאים מתקדמים?
Kickstarter 604084
1. יש דברים שרצוי לא להשמיט. לדוגמה, הציטוט הבא מדבריך: "אני בטוח שאין צורך להרחיב לגבי האפקטיביות של צבא (נגיד עירקי) שצריך כוחות מאוד קטנים במונחים של מדינות ע"מ לייצב את האיזור".

2. בעיראק ארה"ב השתמשה בכוחות שהם הרבה מעבר לפלוגה אחת. גם לכיבוש הראשוני וגם להמשך הכיבוש (שלא לדבר על הכיבוש מחדש).

3. לא קבעתי שהם מפגרים ולא קבעתי שהם גאונים. קבעתי שהם ניצחו במלחמה: סילקו את כוחות האו"ם. איידיד נהרג בסופו של דבר בקרב עם מיליציה יריבה ולא עם האמריקאים.
Kickstarter 604094
1.קיבלתי
2.ברור,הדוגמה הייתה שע"מ להגיע לשליטה בעירק,האמריקאים הגיעו לזה בכמה ימים,שליטה מלאה הצריכה הרבה יותר כוחות (וכנראה שמעולם לא הצליחו להגיע לזה)
הכוונה אינה שהכוחות ישלטו בצורה מלאה ביבשת.עדיין יהיו צבאות למדינות ומשטרות,תחת ה"כח על" הזה.

3.מן הסתם הכוונה היא לא "מפגרים" אינטלקטואלית,אלא מפגרים מבחינת הציוד,ההכשרה,שיטות הפעולה.

ע"מ שלא תחזור על עצמה שוב ושוב הבריחה של האום ממקומות.המדינות שיתמכו ב"מועצת העל" הזאת יזכו לפידבקים בדמות משאבים,חוזים על מכרות,הסכמי מכירה למדינות אפריקה וכו'.
הכסף הגדול יביא חיילים וימנע בריחה.
אתה מתאר 'קולוניאליזם' , נטל האדם הלבן המביא נאורות וקידמה! 604211
אתה מתאר 'קולוניאליזם' , נטל האדם הלבן המביא נאורות וקידמה! 604220
המשפט הראשון בתגובה הראשונה בנושא היה ''עם כל הרגישויות הקולוניאלסטיות''.
אין מה לעשות,הכסף הידע והכח נמצאים במערב.
נאורות אני לא יודע,קדמה הוא בטוח יביא.
Kickstarter 604737
האמת, מבחינה צבאית נטו, ההאבר ג'ידר הפסידו בקרב. הם נשארו כמעט בלי תחמושת לכלי הנשק המתוחכם ביותר שלהם - RPG, היחידי שיכל לפגוע ולהפיל מסוקים.
נהרגו להם המון לוחמים - מעריכים את האבדות במספר מאות, לעומת 18 הרוגים אמריקאים.

הכוח הצבאי בשטח רצה להמשיך את הלחימה ולתפוס את איידיד.
וושינגטון החליטה שהיא לא מעוניינת להמשיך - ניתוח מחדש הביא למסקנה שגם אם איידיד ייתפס זה לא יביא שלום, ומישהו אחר יתפוס את מקומו.
עקב האבדות והביקורת הציבורית, הם החליטו להפסיק את ההתערבות הצבאית.
Kickstarter 604740
זה מה שנקרא בעברית ניצחון במלחמה. גם האירים ערב עצמאותם היו על סף כניעה מכיוון שאזלה להם התחמושת. למזלם הבריטים נשברו קצת קודם והציעו להם הפסקת אש.
Kickstarter 604779
לא אמרתי שהם לא ניצחו, למרות שזה היה ניצחון פירוס(ראש המיליציה מת כעבור שנה).
מבחינה צבאית נטו, כוחות מערביים קטנים יחסית, עם אימון וטכנולוגיה מתקדמת - מסוקים, מערכות קשר, טילים וכו' - יכולים לעמוד בהצלחה נגד כוחות גדולים מהם בהרבה של מיליציות עם חימוש פרימיטיבי ועם כוח שרובו עם אימון מינימלי.

השאלה היותר גדולה היא מה ניצחון צבאי כזה יכול להשיג, אבל זו שאלה אחרת.
Kickstarter 604067
מהה רע בעוד צבא? אם Blackwater רוצה לשקם את התדמית שלה, אין דרך טובה יותר מלהגן על חיות נכחדות. זה כמו איכות הסביבה, אף אחד לא יכול לצאת בפומבי נגדך.
אפשר גם לעשות דרגות של תרומה, נניח 50$ ואתה מקבל תמונה של פיל, 300$ כולל כניסה לשמורה, 3000$ ויש פיל על שמך.
Kickstarter 604069
ועבור תרומת 5000$ לקרן הסודית לשמירה על שמורות טבע בדרום לבנון תזכה לקבל מאנשי Blackwater מספר פסלי שנהב. זה הכל שאלה של מחיר.
אבולוציה בפעולה 604089
אם כל הפילים בעלי החיטים יעלמו, מה יעשו הצידים? יעברו לניבתנים?
אבולוציה בפעולה 604091
מה עם שנהב מלאכותי? נראה שאפשר להרוויח לא מעט כסף בזיוף חטי פילים. אני מניח שכדי להקטין את עלויות המשלוח המפעלים יהיו בסין.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים