שינוי כללים באייל 3784
החל מעכשיו, הוספת תגובות אפשרית רק למשתתפים מורשים

אנחנו, מערכת "האייל הקורא" ובעליו, מוצאים טעם הולך ופוחת בהפעלת האייל. זה תהליך שכבר נמשך כמה שנים. גם מגיבים רבים מוצאים טעם הולך ופוחת בהשתתפות בדיונים. ככל שנוקפות השנים מגוון המשתתפים יורד. הדיונים חדגוניים יותר, המוטיבציה שלנו להשקיע (למשל בהעלאת ידיעות) פוחתת, ושני התהליכים מזינים זה את זה, לרעה.

על סף ויתור וסגירת האתר, החלטנו לנסות שינוי כללים: לנקוט מידה של סלקטיביות במי יכול להשתתף בדיונים. מהיום, רק משתתפים רשומים שקיבלו את אישורנו יוכלו להגיב. רבים ממכם, המגיבים בעלי החשבון, יוכלו להמשיך להגיב כרגיל. חלקכם לא.

מעל שלוש מאות מגיבים, ממשתתפי הדיונים באתר בשנים האחרונות, קיבלו מראש את האישור ויכולים להגיב. אלו שאינם יכולים להגיב, ותיקים כחדשים, מוזמנים לפנות אלינו למערכת ולבקש אישור. איננו מבטיחים דבר.

זו החלטה שקיבלנו בלב כבד. נעים יותר להיות פתוחים לכל, לא נעים לפסול אנשים, ולא נעים להכיר במפורש ורשמית בהיותנו "מועדון סגור". אם כך, מדוע? אנו מניחים שהתשובה ברורה לרובכם, אבל נכתוב אותה במפורש בכל זאת.

להידלדלות המשתתפים באתר יש אולי יותר מסיבה אחת, אבל יש סיבה אחת מאוד דומיננטית: מספר קטן של מגיבים שיש להם דעות שבשיח הישראלי המקובל נחשבות קיצוניות, ושיש להם מוטיבציה ויכולת להגיב הרבה מאוד באייל. בקצרה, להרגשתנו ולהרגשת משתתפים רבים, הם השתלטו על האתר. הבעיה היא כפולה: יותר מדי דיונים על מגוון נושאים התכנסו לדיוני ימין־שמאל שחזרו על עצמם לעייפה; והדעות עצמן, שאותם מגיבים חזרו והביעו ללא הרף, כנראה גורמות אי־נעימות לקוראים רבים, במידה שגורמת להם להתרחק מהאייל.

אבל מה עם חופש הביטוי?

גם אלו דברים ידועים, אבל נאמר אותם במפורש: חופש הביטוי הוא ערך כמעט עליון – כשמדובר במשטר. אין זה אומר כי כל במה חייבת להיות פתוחה לכולם. מי שאינו מוצא את מקומו ב"אייל הקורא", או מי שאנו לא מוצאים את מקומו כאן, מוזמן לחפש במות אחרות, וכמובן לפתוח במה משל עצמו.

בנוגע לאותן דעות קיצוניות, אין בכוונתנו לטעון בזה שאינן לגיטימיות כשלעצמן. אפילו איננו טוענים שאותם מגיבים עברו על אילו שהם כללים של "האייל הקורא". הבעיה היא רק שאותם מעטים דחקו את הרבים. יהיו שיטענו כי הבעיה היא ברבים שנדחקו ולא במעטים שדחקו. יהי כך; אנו מעדיפים את הרבים, פשוט כי הם אלו שנותנים לנו טעם להמשיך את קיומו של "האייל הקורא".

לכן, אנו נשפוט בקשות של מי שאינם מגיבים מורשים להפוך למגיבים מורשים, בראש ובראשונה לפי הערכתנו למידה שבה הם יתרמו לקיומה של קהילה משגשגת של מגיבים.

להחזיר את עטרת האייל ליושנה

ולאחר הדברים הלא נעימים, זה המקום לאופטימיות. אנו מקווים שמדובר ביציאה לדרך חדשה, או ישנה־חדשה, וטובה יותר. אתם המגיבים שמיעטתם להגיב או שהפסקתם כליל, אתם הקהילה שלנו. אפילו החברים שלנו. אנו מצפים לקרוא אתכם שוב, והרבה! אנו מצפים שיהיה לכם נעים יותר, ושלא רק תחזרו להגיב אלא גם תביאו חברים אחרים, שאתם סומכים עליהם. המועדון לא סגור הרמטית; נשמח לתת הזדמנות.

בהצלחה לכולנו!

פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

בדיקה, 1,2,3 695103
אחלה, מחכים לחדשות.
אצטער אם יסגר, ותודה לעורכים 695105
WTF 695108
אני לא יודע אם אני אוהב את הרעיון. זה לא שהאתר מוספם על ידי טורטים. סף הכניסה כאן תמיד היה היכולת לכתוב באופן קוהירנטי ולא אי-היכולת להגרר לוויכוחים פוליטיים. לא ברור לי גם טכנית על מה מדובר, האם מעכשיו כל המגיבים יהיו מזוהים על ידי דוא"ל?

לפני כמה שנים ניסיתי לפרסם מאמר מדעי שלא במסגרת האקדמיה. לאחר שמספר עיתונים אמרו לי לא, אמרתי, לא נורא, תמיד אפשר לשים בArxiv, זה לא שיש קריירה או משהו לקדם . ובכן, גם שם לא נותנים לכל אחד לפרסם, צריך המלצה . לא נורא, אבקש מאחד החברים שלי באקדמיה שיאנדרס אותי. "'צטער ראובן, אבל אני יכול לאנדרס רק בתחום שלי ואתה רוצה בתחום אחר" אמר החבר. בסוף מצאתי איזה תוחעס קרובים מהתחום שהסכים לשלוח לי אינדורס. זה לא שהמאמר עשה מהפיכה בתחום, אבל כשאפילו Arxiv לא רוצים לפרסם אותך, כנראה שמצבך קשה.
WTF 695109
עדיין ניתן להגיב עם כל שם שתרצה, וכל דואל (או ללא דואל). השינוי היחיד הוא שחשבון המשתמש צריך להיות כזה שאושר ע''י העורכים.
התכנסות לדיוני ימין־שמאל 695110
ניטפוק: למיטב הבנתי במשפט שבכותרת צריך להיות קו מפריד ולא מקף (ימין לעומת שמאל).

(סתם, לא היה לי משהו מעניין לתרום כאן. אני מרגיש אי־נוחות דומה, אבל אני לא זה שמשקיע כאן את העבודה בתחזוקה)
התכנסות לדיוני ימין־שמאל 695112
ושכחתי את הלא מובן מאליו: תודה על אותה עבודה שאותה לא אני משקיע.
בהצלחה 695111
אני, כהרגלי, סקפטי בקשר לסיכויי ההצלחה של המהלך, אבל אחרי העתיד העגום שניבאתי לויקיפדיה בתחילת דרכה אני פתוח לאפשרות שגם הפעם אני טועה.
בהצלחה 695113
למקרא התגובה הזו, לבי פעם בחזקה.
בהצלחה 695122
לפני כשנה תרמתי 50 שקלים לויקיפדיה ומיד לאחר מכן הם התחילו להפיץ מיילים על מצבם הפיננסי הקשה. כך שעדיף להתבדות. או טוב מכך: להפוך יחס סיבה ותוצאה.

בכל מקרה, כמובן בהנחה שהתגובה הזו מתפרסמת - איזה צעד משמח!
בהצלחה 695152
תישאר, וסיכויי ההצלחה יעלו.
695115
איני בטוח שהסיבה העיקרית לעזיבת משתתפים היא אי שביעות רצון מאיכות הדיונים. קרה לי כמה פעמים שראיתי משתתפים ותיקים שהפסיקו להשתתף, וזה קצת התמיה אותי. אבל מאוחר יותר קרה לי עצמי שהגעתי לכמה ''תקופות יובש'' שלא היה להן איזה שהוא הסבר מודע, שבגללן לא נכנסתי לאתר זמן רב, ויתכן שדבר דומה קרה גם להם.
הסיבה קשורה ככל הנראה לאילו שהן סיבות פנימיות שאינן קשורות לאיכות התכנים. לא תמיד מוצא ''הבן אדם'' דברים שבהם הוא רוצה לשתף אחרים.
לו שאלו אותי לא הייתי ממליץ לעשות את הצעד הזה, ומאידך גיסא הייתי רוצה שהאתר ימשיך לפעול כדי שאוכל מידי פעם לפרוק דברים שרציתי לומר.
695127
לפחות לדידי, מאמר המערכת קלע בול. הידרתי רגליי מכאן בעיקר בשל נוכחותם של המגיבים ההם, ובראשם חזיר הדרדסים.
695141
אני אפילו לא יודע שיש חזיר כזה. כנראה יש לי נוגדנים שמרחיקים אותי מסביבה כזאת.
695185
כדי להתרשם במה מדובר חיפשתי משתתף שכנויו "חזיר הדרדסים" ולא מצאתי גם ב"ללא הגבלת זמן", האם היה ו"דורדס" כל זכר לו, או שלא הבנתי משהו?
695186
התכוונתי למגיב שהתכנה ''אביר הקרנפים''.
695192
אותו אני דווקא מכיר מפתיל ארוך שבו הוא הביא דוגמאות מכתבי הרמב"ם למנגנון של שכר ועונש שאותו מקיים אלוהים. הדוגמאות האלה סותרות באופן חד משמעי את הקביעה של ישעיהו ליבוביץ שיש שמכנים אותו "גדול מפרשי הרמב"ם - "אלוהים לא מתגמל", ולמדו אותי משהו קטן על הרמבם ומשהו אולי יותר גדול על ליבוביץ‏1. נושאים אחרים שבהם עסק איני מכיר, אבל רק בגלל הקטע הזה היה, דווקא, ראוי שלא ידירו אותו מכאן.

1 בהנחה שליבוביץ טוען שזו גם דעתו של הרמב"ם.
תחושת עליונות מתוקה מתפשטת באיבריי 695126
תמיד רציתי להימנות על האליטה!
לא לסגור את האייל! אבל למה שכ"ג? 695130
נראה לי שבאמת קלעתם בול. היה מעייף מאוד להיכנס לאתר האהוב והמושקע ולראות את ההתנצחויות העקרות והבלתי נגמרות האלה.

חבל שבמהלך זה פיספסה המערכת אלמנט חשוב (וטוב שכך?) - אחרי שנראה ששכ"ג נעלם, פתאום הוא צף מחדש.
בהצלחה! 695134
נראה שבאמת לא היתה ברירה. אני מקווה שהמהלך ישיג את המצופה ממנו, ושהדיונים ישובו להיות מעניינים. בהצלחה ותודה לכל הטורחים כבר שנים הרבה.
בהצלחה! 695153
תודה על האיחולים, וראה את תגובתי לשכ"ג.
ודאו שאתם מחוברים עם חשבון המשתמש שלכם 695151
כמה מגיבים מורשים לא הצליחו לפרסם תגובות, בגלל שלא היו logged in. ודאו שבעמוד הראשי מופיע, מעל הסקר, "הנך מזוהה כמוישה זוכמיר".
יש לי יש לי 695159
(אבל אני לא מוישה זוכמיר, מה לעשות?)
695158
מצד אחד - טוב מאד. המצב היה בלתי נסבל.
מצד שני, מעכשיו לא יצטרפו מגיבים חדשים לאייל?

ואולי כדאי גם שבענייני חסימת משתמשים ינתן משקל לדעת כלל המגיבים המורשים, ולא רק לעורכים? (מוטיבציה: אם אני זוכר נכון, שכ"ג בתחילת דרכו כמעט והודר מהאתר ע"י העורכים דאז - וזאת תחת מדיניות מתירנית יותר מהחדשה).
695177
שאלה נהדרת. מצטרפת אליה.

-----------------
ומצד שני - האח הידד. מדיניות 'אל תאכילו את הטרול' נכשלה למדי. הפסקתי להאכיל את הטרול, ואז הפסקתי כבר להכנס לאתר, כי היה בו הטרול.
695217
אולי כי כדי שמדיניות 'אל תאכילו את הטרול' תעבוד צריך שכל משתתפי האתר לא יאכילו את הטרול. במצב שבו חלקם משתמשים בטרול כדי לערוך דיונים עם עצמם אין למדיניות הזאת סיכוי לעבוד. אפשרות ביניים היא כמובן למחוק רק את התגובות של הטרול, אבל אני מנחש שזה דורש הרבה יותר מדי עבודה מעורכי האתר.
695181
האם מעכשיו לא יצטרפו מגיבים חדשים? שאלה טובה. אפשר לבקש מאיתנו להצטרף. אשמח אם חבר יביא חבר (קדימה!). לא אפול מהכיסא בתהדמה אם זה לא יקרה. מצד אחד, חבל. מצד שני, תחת המדיניות הישמה, מתי בפעם האחרונה הצטרף מגיב קבוע?

משקל לדעת כלל המגיבים המורשים - אני בעד (דעתי האישית, ללא התייעצות עם שאר המערכת). כרגע אני חושב שאין החלטה קונקרטית על הפרק - נדבר בעתיד.
695197
להערכתי? כשאביר הקרנפים הצטרף.
I've got mixed feelings about it 695168
אבל שיהיה בהצלחה!
מקווה שלא מאוחר מדי (בחצי עשור בערך) 695171
בעיקר בודק אם אני יכול להגיב
בהצלחה! 695251
(לא מבטיח שום דבר)

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים