לפיד הכריז כי הצליח להרכיב ממשלה 4047
יאיר לפיד הודיע אתמול בערב לנשיא המדינה, ראובן ריבלין, כי הוא הצליח להרכיב ממשלה.

הממשלה המיועדת תכלול חברים ממפלגות יש עתיד, ימינה, כחול לבן, ישראל ביתנו, העבודה, תקווה חדשה, מרצ ורע''מ. נפתלי בנט יכהן ראשון כראש ממשלה במשך שנתיים, ואחריו ימונה לתפקיד יאיר לפיד לשנתיים נוספות.
קישורים
לפיד הודיע: הצלחתי להרכיב ממשלה, בנט יוביל ראשון - ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

738985
נראה שעלה בידו להרכיב ממשלה למשך כמה שעות. גם זה הישג.
738987
השגת אותי, אבל אני התכוונתי לומר - בלי קשר להתפתחות האחרונה - שאת השמפניות‏1 לא פותחים עד ההשבעה.

1 מילה טעונה בהיסטוריה הפוליטית שי ישראל, כידוע.
15 דקות של תהילה 738991
עליתי על הפטנט הכי חם בפוליטיקה הישראלית כדי לזכות בהכרת הציבור ובפרסום, לא משנה כמה אלמוני אתה מלכתחילה:
1. קבל מקום ריאלי בקושי במפלגה קטנה.
2. המתן לבחירות שיגיעו במהרה.
3. אחרי שהתוצאה תהיה (שוב) תיקו על חוט השערה, ואחרי שהמפלגה שלך תוכל להשלים 61 (לפחות) לאחד הצדדים - קום והכרז בקול ניחר שאינך יכול לעבור על צו מצפונך ואתה עורק לצד השני.
4. תוך שעות ספורות ערוצי הרדיו, הטלוויזיה והרשתות מזמזמות את שמך ותולדותיך ללא הפסקה, מזמנות אותך לראיונות מסביב לשעון והופכות אותך לאבן דרך היסטורית בפוליטיקה הישראלית.
ברכות, אתה מפורסם.
טופס חתימות 738994
אבל בעצם אף אחד מהם לא חתם. יש להם „טופס חתימות״ של חברי הסיעה. הם אפילו לא טרחו להוציא ממנו את שיקלי אלא רק למחוק בקו את החתימה שלו.
738996
עוד לא ברור אם הלידה הזאת תהיה לידת עכוז או נפל. בכל זאת כמה הרהורים:

1. הנושא שמאחד את הקואליציה החדשה, ומתבטא בשמה, הוא הנושא הפרסונלי.
נתניהו הצליח לגרום במו ידיו לכך שמפלגות מימין ומשמאל יישבו ביחד (עם מפלגה ערבית, היסטוריה!) רק כדי להוריד אותו מהשלטון.
לכל ראשי מפלגות הקואליציה מהצד הימני של המפה - ליברמן, בנט ושקד, סער ואלקין- קילומטרז' ארוך וצמוד מאוד עם נתניהו. הם העדיפו את הנושא הפרסונלי על פני הנושא האידאולוגי.

זו המורשת של נתניהו- לשים את הנושא הפרסונלי בראש.

2. דב אמור לשמוח על הקמת הקואליציה הזו- שניים מהסיכומים הם פיצול תפקיד היועמ"ש (על פי דרישת גדעון סער) ורפורמה בזכויות אזרח בחקירה ומשפט.

הארץ מראיין משפטנים בכירים - אליקים רובינשטיין שמתנגד, יהושע למברגר ורנאטו יאראק, שני בכירים לשעבר בפרקליטות, שפוסחים על שני הסעפים, ונותן במה לפרופ' גד ברזילי, לשעבר דקאן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה וכיום נשיא האגודה הישראלית למדע המדינה. שדעתו נחרצת לפצל.
בעקבות פרשת בראון־חברון התכנסה ב–1997 ועדת שמגר וקבעה כי על תפקיד היועמ"ש גם כתובע הכללי להשאר מאוחד כי פיצולו יחליש את שני הגופים שייווצרו, "לרבות היסוד המרתיע אשר בסמכות לנקוט הליכים פליליים". דעת המיעוט בוועדה היתה של הפרופ' רות גביזון. פרופ' ברזילי הופיע אז בפני הוועדה ולא הצליח לשכנע.

מי שמנע את הפיצול בעשור הקודם היה בנימין נתניהו- מני מזוז סיפר השבוע שבשבתו כיועץ המשפטי לממשלה שכנע את ראש הממשלה להתנגד ליוזמה, שהעלה שר המשפטים אז יעקב נאמן.
739039
אני לא מוצא דרך להבין את "היסוד המרתיע אשר בסמכות לנקוט הליכים פליליים" במובן אחר מאשר הנחת ראש סוס במיטת מי שיהין לחלוק על היועמ"ש בעניין לא-פלילי. גם אחרי שקראתי את הפסקה המלאה בדו"ח הוועדה.
739053
הצגת את זה באופן קיצוני, אבל בעקרון אני מסכים, ותומך בהפרדת שני התפקידים.
739064
גם אני.
הרעיון שהיועץ המשפטי לממשלה, שאמור לייצג את הממשלה על ראשה ושריה בפני מערכת המשפט, הוא אותו אחד שבסמכותו הבלעדית להחליט על הגשת כתב אישום נגד אותם אנשים, מהווה ניגוד עניינים. אני לא בטוח שצריך תפקיד חדש למשימה הזאת, אולי פרקליט המדינה יכול להיות גם התובע הכללי.
739074
כן, בהחלט מתקבל על הדעת שזה יהיה פרקליט המדינה. יש לו כבר היום כל הכלים לכך.
739206
אולי כדאי בכל זאת לעיין בכובד ראש במסמך מפורט שכתבו האנשים הכי בכירים בתחום ולא להזדרז לקבוע דעה על סמך מובאה בודדת.
אין לי דעה נחרצת בעניין וגם לא סבלנות לקרוא דפים של שפת משפטנים, אבל כבר בתחילת הדברים (עמ' 53) אני מוצא טיעון די חזק נגד ההפרדה.
ההפרדה אמורה להתבצע ע"י הוצאת דיני העונשין מן היועה"מש והעברתם לתובע כללי. אבל דיני העונשין הם חלק מאד גדול ומשמעותי בחוקים בהם עוסק היועהמ"ש והוצאתם מידיו תחליש אותו מאד. הוא יהיה יותר סוג של מבקר מדינה נוסף ולא משפטן.
וכולנו יודעים שזו בדיוק המטרה של אנשי הימין התובעים את ההפרדה הזו. במדמנת השחיתות שאליה גרר נתניהו את מדינת ישראל, החלשת היועהמ"ש נראית הדבר האחרון הנדרש.
739209
קראתי את כל החלק הרלוונטי ואני עדיין סבור שזהו שיקול לא לגיטימי. כן, ההפרדה תחליש את היועמ''ש ותחזק את הפרקליטות, ואין בכך רע. למעשה זה יפעל לרעת הפוליטיקאים, כי גם אם ישתנו דרכי המינוי של היועמ''ש ושל פרקליט המדינה, סביר להניח שעדיין תהיה לפוליטיקאים השפעה גדולה יותר על מינויו של הראשון, שנוטה להיות חיצוני ולא לצמוח באופן אורגני ממערכת גדולה.
היועמ''ש לא יהיה מבקר, הוא נותן ייעוץ חוקי מראש והמבקר בודק בדיעבד את איכות הניהול ודרך קבלת ההחלטות.
739220
האם יש חלוקה ברורה בין התומכים ברעיון לבין המתנגדים מבחינת השקפותיהם בתחומים אחרים (ימין שמאל, דת חילוניות וכד')? אני לא עוקב, אבל הרושם שקיבלתי, לפיו דווקא השמרנים דורשים רפורמה, נכון? אני מקווה שכן, כי אני חובב אוקסימורונים.
739253
החלוקה היא פחות או יותר בין הנאמנים לקו של המערכת לבין אויבי המערכת ועצמאים. מכיוון שהמערכת נוטה באופן כללי לחילוניות שמאלית, זה משפיע על החלוקה.
שים לב שכשכתבתי שזה יהיה לרעת הפוליטיקאים התכוונתי לפן הפלילי, שכן ברוב הפרשות הגדולות עמדת הפרקליטות היתה מחמירה יותר מזו של היועמ''ש. בפן הפוליטי-אזרחי תקוותי היא שהפיצול אכן יחזק את כוחם של הפוליטיקאים מול הפקידות.
739293
כלומר השמרנים דורשים רפורמה. חביב‏1.
__________
1- מישהו מהחתיארים כאן זוכר את ארמניוס חביב ו...?
You say you don't want a revolution 739323
זה לא סוג חדש של אוקסימורון. זכורות לך בוודאי מדינות מסוימות שנהגו להאשים אזרחים שלהן בפשע הנורא של אנטי-מהפכנות.
You say you don't want a revolution 739326
אני מכיר שמרנים שמנסים לבטל רפורמות במסגרת ''להחזיר עטרה ליושנה'', ואני מבין שהשמרנים של היום פועלים באופן כללי מתוך כוונות דומות בעניין מה שהם קוראים המהפכה המשפטית של אהרון ברק, אבל פיצול תפקידי היוהמ''ש אינו מחזיר מצב לקדמותו אלא קובע מצב חדש.
You say you don't want a revolution 739347
רפורמה במיקרו כדי לשמרן את המקרו. אבל אוקיי, אני רואה למה זה מוצא חן בעינייך.
lol 739409
אמת לשעתה 739113
בהנחה ובנט הוא ראש הממשלה בהתאם להמלצות של מי שקיבל את המנדט להרכיב את הממשלה - אני מניח שיותר לא יהיה לימין ולשמאל ויכוחים בעניין משמעות האמת בפוליטיקה הישראלית . ‏1

1 אני שוקל לעדכן את הערך הויקיפדי של Whataboutism - " בישראל למשל הוויכוח בחברה הישראלית אודות האמת של הצהרות הפוליטיקאים , מסתיימת תמיד במשפט 'אבל גם ביבי שיקר' " או משהו כזה.
אמת לשעתה 739137
זה בסדר, האמת היא שאין שמאל וימין ממילא.
אמת לשעתה 739193
נכון ולא. נכון,כי כפי שמתגבשת הממשלה הקרובה היא באמת לא ברורה עכשיו. בדגש על עכשיו.

אבל זאת תהיה מן הסתם האפולוגטיקה של החלק הימני בממשלה ‏1 שיטענו ש'הם' הימין האמיתי ולא הימין הביביסטי הכהנסטי והחרדי.

אז אם 'הם' הימין ,אז איך נכנה את החלק הזה שמונה מעל 50 מנדט. הרי אין מרכז ושמאל וימין לשיטתך.

מצד שני יש אפשרות לטעון שגוש דן ותל אביב בירתה מהווה יחידה נפרדת ‏2 מיתר המדינה ולכן יהיה אפשרות לחזור להגדרות ימין/שמאל בתוך היחידה.

1 ימינה/תקווה חדשה/ישראל בתנו = ימין
2 פיזית ,חברתית, כלכלית.
אמת לשעתה 739142
גמבי[בי]ט המלך?
אמת לשעתה 739192
גמביט המלך : אתה רומז שביבי מקריב את נפתלי בשביל לחשוף את נטייתם הפוליטית של סער וליברמן ?

גם ביבי יט /גמבי יט
אמת לשעתה 739145
מצד שני
אמת לשעתה 739222
הדגמה לתגובה 737987: מפיה של דפנה ליאל: "יש לומר"
יש נביאות בישראל 739199
הכל מכור מראש
יש נביאות בישראל 739207
הרגשה בהגשה של איילת חסון לא מלפני חודשיים לא הופכת את זה לעובדה.
יש נביאות בישראל 739221
שאלה שמטרידה את מנוחתי כבר זמן ארוך: רק אני לא יכול לסבול את הגברת?
יש נביאות בישראל 739238
א. לא רק אתה.
ב. חלק ממה שעוזר לתחושה הזו זה שהיא מז'אנר הביביזם הרך.
יש נביאות בישראל 739240
ב. ספר את זה לאלה שזרקו עליה אבנים בלוד.
יש נביאות בישראל 739244
אתה יודע, במערכת צירים נפוצה רך נמצא משמאל.
יש נביאות בישראל 739247
גם אני לא סובל אותה, אבל רינה מצליח מצליחה לעצבן אותי אפילו יותר (אולי כי אני רואה אותה יותר מאשר את חסון-נשר).
יש נביאות בישראל 739248
אותי דווקא לא; אולי זה בגלל שאני זוכר לה לטובה את ימיה ב"שירים ושערים".
יש נביאות בישראל 739254
בשבתך כרל''ביסט, זכור לחסון את בראון-חברון.
יש נביאות בישראל 739269
אני מתקשה להתחבר לטענות נגד חסון. עד עתה לא הבחנתי בדעותיה, אולי מפני שזה פחות מפריע לי. גם עיתונאי כמו כל אזרח אחר זכאי לדעה, כל עוד הדבר אינו עומד כנגד עבודתו כעיתונאי המביא חדשות מהימנות. אפילו עמית סגל לא מפריע לי, למרות שבזמן האחרון התחלתי להבין את הטענות נגדו (פשוט המאזן בין הזמן שהוא מדברר את מחנה המתנחלים לבין הזמן שהוא עושה עבודה עיתונאית הולך ונהיה לגמרי חד צדדי).
רינה מצליח היא פשוט עיתונאית גרועה ולא אמינה. נתקלתי בכתבה שעשתה על פרשת ילדי תימן והיא הפכה בעיניי לסמל של פשיטת הרגל של התקשורת הישראלית בעניין זה. היא בלעה על כרעיו ועל קרבו (כפי הנראה ללא שום בדיקה) את כל ההמצאות של הפעילים. המוסד (לילדים של ויצ"ו בירושליים) הפך אצלה למוסד למודיען ותפקידים מיוחדים והעובדה שבמשך 50 שנה מסתובבת שמועה שילדים נחטפו ממוסדות ויצ"ו הפכה להוכחה שיש דברים בגו. מאז איני מאמין לאף מילה היוצאת מפיה וברור לי שהאמינות העיתונאית שלה שוות ערך ליושרה המוסרית של שר המשטרה אוחנה. את כל מה שחטפה, על הקוים במגרשי הכדורגל, הרויחה ביושר בהמשך הקריירה שלה.
יש נביאות בישראל 739292
לך, לידידיה וגם לאיזי: הסימפטיה/חוסר סימפטיה שלי כלפי מצליח וחסון אינה שייכת לעמדתן הפוליטית ואפילו לא לאיכותן כעיתונאיות, אלא מבטאת משהו שמגיע ממישור אחר לגמרי. מצליח נתפסת אצלי כמישהי שהייתי שמח לפגוש באיזה מפגש רעים, ואולי אף לנהל איתה שיחה, בעוד חסון היתה גורמת לי להצטנף בפינה מרוחקת.

כפי שאמר אדיפוס איש איש וטעמו...
ממשלה שיסודותיה תרמית 739348
נראה לי שזו הפעם הראשונה אצלנו שבה הוקמה ממשלה על סמך תרמית. ''השקרן'' בבלפור יוחלף ב''איש האמת''. אוי לנו ואבוי לנו.
ממשלה שיסודותיה תרמית 739352
מוזר שדווקא כשבנט הוכיח לראשונה שהוא מסוגל להחליט על משהו בעצמו ולא להיות נגרר, דווקא עכשיו אתה מגנה אותו. דעתי היא שבמעשהו זה גילה אחריות. במעשהו בעצם הוציא את המדינה ממצב פוליטי בלתי אפשרי לנוכח האויב החיצוני.
ממשלה שיסודותיה תרמית 739363
בתגובה קודמת יש סיכום מצוין של שרשרת השקרים של בנט לפני הבחירות, והתנהל דיון שבו הסברתי כמיטב יכולתי מדוע, לדעתי, ההבטחה לאי קיום בחירות נוספות לא באמת סותרת את יתר ההבטחות. איני יודע איך הגעת לכך שבנט הוכיח שהוא מסוגל להחליט ולא להיות נגרר. נראה לי שעל פניו ניתן לראות שמה שהוא הוכיח הוא רק שהוא שקרן שכמוהו לא נראה מעולם בפוליטיקה שלנו, ושהממשלה שהוא עומד להיות ראש הממשלה בה בנויה על הונאת הבוחר.
ממשלה שיסודותיה תרמית 739372
העתקתי מילה במילה מה שכתבת על גנץ אחרי הבחירות האחרונות.

זה רק עניין של פרספקטיבה. אם, אחרי הבחירות האחרונות, היו אלו גדעון סער או שוב גנץ שמחליטים ללכת עם נתניהו - היית משבח אותם על האחריות ומתעלם מכך ששיקרו לבוחר. הסיבה שאתה מכנה אותו "שקרן שכמותו לא נראה מעולם" היא שהוא פשוט בחר בצד הלא נכון.

ואגב תזכורת מיהו הנוכל הגדול מכולם שיכול להגיד "בלי טריקים ובלי שטיקים" מבלי להתכוון לקיים את זה.
ממשלה שיסודותיה תרמית 739375
איני יודע אילו דברים שכתבתי העתקת. אשמח לראות עותק מההעתקה, כדי להבין על מה אתה מדבר.
איני זוכר ששיבחתי את גנץ על כך שנכנס לממשלה עם נתניהו, ולא הייתי משבח אותו לו עשה זאת שוב, בוודאי לא עם כל הרוטציות והפריטיות. אולי שמחתי אז, אך מאוחר יותר כשהבנתי יותר טוב במה מדובר בוודאי הצטערתי על שמחתי.
ממשלה שיסודותיה תרמית 739398
ותודה למנוע החיפוש
ממשלה שיסודותיה תרמית 739399
שגיאה פרוידאנית נהדרת משם: "היה במעשיהו מעין פיצוץ של מורסה מסוכנת, שמסמנת תחילה של הבראה."
ממשלה שיסודותיה תרמית 739377
לעולם לא נדע באופן וודאי ומוחלט אם נתניהו לא התכוון לקיים את הרוטציה, כי הדבר לא עמד למבחן. עומדת לו זכות החפות.
ממשלה שיסודותיה תרמית 739380
האפיפיור יכול ללמוד ממך דבר או שניים.
ממשלה שיסודותיה תרמית 739401
לפנתיאון!

מדי פעם חוש ההומור החבוי שלך מפציע במלוא הדרו, ואותן הזדמנויות נדירות הן בחזקת תענוג צרוף. תודה!
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739353
הממשלה הקודמת הוקמה על בסיס השקרים של גנץ לבוחריו (״לא נשב עם בנימין נתניהו!״). באיזה מובן זאת לא היתה תרמית?
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739354
יש צדק פוליטי שלא נדרש , וזאת גם ההזדמנות לנסות להבין איך הרגישו אנשי השמאל של מפלגת העבודה כשאורלי לוי וגנץ לקחו להם את המנדט שהוביל אותם שוב לדכדוך הבלתי סופי [לשיטתם] בשלטונו של נתניהו. זה אולי תיקו אבל זה הפסד כי רק קיצונים ו/או ביצועיסטים יוכלו לקבל אמון כלשהו מהציבור בעתיד.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739357
זה עובד גם לכיוון השני.

אחרי כל סבבי הבחירות המטומטמים הללו והציבור שמצביע את ראשו שוב ושוב אל תוך קירות לבנים, אני גם (קצת) יכול להבין את הסנטימנט הציני של הפוליטיקאים שאיבדו את אמונם בציבור.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739360
אבל למען הסר ספר, למרות הציניות של התגובה שלי כלפי הציבור, אני מסכים לחלוטין עם מה שאתה אומר.

הנה דוגמה נוספת לכך שמימין (מרכז) ושמאל רק חול וחול: https://www.ynet.co.il/news/article/rya4k12qO#autopla...

ועכשיו גם מרצ שותפה לגועל נפש הזה ומכתימה את שמה. ממשלה שמנה ומגעילה של סידורי עבודה וג׳ובים כמו זאת שהיא מחליפה. ממשלת שינוי עאלק.

גם אם ניצחו את ביבי (נניח - שום דבר עדיין לא סגור במאת האחוזים) זה לגמרי ניצחון פירוס. אם ננצח בצורה שכזאת את נתניהו בעוד קרב אחד, נאבד אובדן גמור.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739361
*הסר ספק
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739364
הסיפור של כחול לבן הוא על פניו סיפור אחר, ולמען האמת לא עלה על דעתי לחשוב עליו בהקשר הזה. שתי מפלגות גדולות התחרו על השלטון. בסיטואציה הזאת קשה להבין את המשמעות שמנהיג אחת המפלגות יצהיר שלא ישב עם האחרת. לא הגיוני שנתניהו היה מצהיר הצהרה כזאת ולא הגיוני שגנץ היה מצהיר הצהרה כזאת. אבל אם תראה לי מקור שבו גנץ אומר את המשפט הזה, אסכים שהמקרה שלפנינו הוא לא הראשון.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739365
אתה צוחק? זה נראה לי קצת מנותק מהאירועים לבקש קישור למשהו שהוא כל כך מן המפורסמות.

במקרה של גנץ לא מדובר באיזה ראיון אחד ספציפי בו התפלקה לו תשובה שהוא לא ישב בממשלה של נתניהו. *זאת היתה הנקודה העיקרית של הקמפיין של כל חלקי כחול לבן* ונקודה שהם כולם פמפמו וחפרו לציבור לגביה באופן יומיומי לאורך כל הקמפיין שלהם. גם גנץ אמר את זה, אבל לא רק הוא - כל חלקי כחול לבן חפרו לנו על ההבטחה הזאת לאורך כל הקמפיין שלהם. זאת הסיבה העיקרית שרבים מאיתנו הלכנו לקלפי ושמנו פתק של כחול לבן ולא של מפלגה אחרת.

כדי להוסיף חטא על פשע, לא רק שזאת היתה נקודה עיקרית של הקמפיין שלהם, אלא הם ממש השתמשו בקלף הזה (״אנחנו לא נשב עם נתניהו״) כדי לנסות לשתות קולות ממפלגת העבודה של פרץ שהשאיר את השאלה הזאת ללא מענה ולא מיהר להבטיח זאת לבוחריו (כי הוא כביכול למד לקח מהטעות של קודמו בתפקיד). בעקבות הביקורת הזאת שהגיעה מכחול לבן ואחרי שליברמן גם הצהיר לתקשורת שפרץ כבר סגר עם נתניהו, פרץ רץ לאולפנים להכחיש והבטיח גם הוא לבוחר שכל מה שכחול לבן וליברמן אומרים עליו זה שקרים והוא מבטיח ״Read my lips״ שהוא בשום אופן לא ישב בממשלה תחת נתניהו (כולל אקט מטומטם של גילוח השפם כדי להראות לכולם עד כמה הוא רציני בהבטחה הזאת).

בנט יצא שקרן קטן ועלוב, אבל הוא לא הפוליטיקאי הישראלי הראשון, בסיבובי הבחירות האחרונים, שמשתין מהמקפצה על הבטחת הבחירות שלו. הממשלה הקודמת קמה על בסיס שקרים בוטים לבוחר, לא פחות מהממשלה הנוכחית.

משהו בסיסי רקוב באופן שבו פוליטיקאים מימין ומשמאל יורקים בפרצוף של כולנו וחבל שאנחנו מימין ומשמאל רבים על שטויות, במקום להבין שעלינו לשתף פעולה בניקוי המדמנה שכנסת ישראל הפכה להיות בעשור האחרון. מימין ומשמאל רק חול וחול.

__________________
בני גנץ ״לא נשב עם נתניהו״ https://www.youtube.com/watch?v=SUHjVmotYAQ

פרץ ״או אמת או ביבי״ https://www.youtube.com/watch?v=vDiYHUTjP68
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739366
וכמובן מדובר בהבטחות בחירות שנבנו וחזרו על עצמן שוב ושוב לאורך מספר סיבובי בחירות.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739369
הדברים שציטטת מפי גנץ נאמרו לפני הבחירות לכנסת ה 22 וזו הייתה הפעם הראשונה שגנץ התמודד. לאחר הבחירות לא הוקמה ממשלה. כך שלא ממש טעיתי בפרטים. אשר להבטחות של ראשי מפלגות אחרות, עניין השפם של פרץ וכו' אלה הצטרפו לממשלה אחרי שגנץ הסכים, והיא לא הייתה תלויה בהן כי די היה במנדטים שהביא גנץ לקיומה.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739371
גנץ התמודד בראש כחול לבן המאוחדת בשלוש מערכות בחירות (21–23), ובשלושתן הבטיח פעמים רבות שלא ישב תחת ביבי כראש ממשלה.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739374
גנץ נכנס לממשלה אחרי הבחירות שלפני האחרונות. עכשיו יותר מתמיד איני חושב שהוא אמר לפניהן שלא ישב עם נתניהו, כי בנסיבות ההן זה לא היה בכלל רלוונטי, ואיש לא חשב על אפשרות כזאת. אחרי הבחירות כשאי אפשר היה להקים ממשלה הוא חבר לנתניהו ונימק את מעשהו בכך שאנו נמצאים בתוך משבר קורונה מאד חמור, וצריך לאזור ביחד כוחות כדי להיחלץ מהמשבר. אי אפשר לומר שלא היה שום ממש בדבריו.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739382
״אי אפשר לומר שלא היה שום ממש בדבריו״

אפשר גם אפשר, אבל זה בכלל לא רלבנטי.

הנושא הוא האם הבטיח לבוחר דבר אחד (כהבטחה מרכזית של הקמפיין ולא כעניין שולי) לפני הבחירות ועשה את ההיפך לאחר הבחירות. התשובה לשאלה הזאת היא כן ברור ומהדהד.

אחרי ה״כן״ הברור הזה, אפשר לתרץ למה הוא עשה את זה. אתה יכול להסביר למה או לקבל את ההסבר שלו למה (״כי צריך להחלץ מהמשבר״) אבל זה לא משנה את העובדה שהוא פשוט שיקר לבוחר בדיוק כמו שבנט עשה זאת‏1. בדיוק?! אפילו גרוע יותר. גרוע יותר משום שכחול לבן לא אמרו את זה איזה פעם פעמיים באיזה אולפן טלויזיה. זו היתה ממש ההבטחה העיקרית שלהם לבוחר לאורך שלוש סיבובי בחירות ומהסיבות העיקריות שאנשים ששמו את הפתק שלהם בקלפי. הם אפילו השתמשו בסבבי הבחירות הקודמים כדי להדגים שיש להם קרדיט - הם גם הבטיחו לא להכנס לממשלות נתניהו וגם קיימו זאת לאחר תוצאות הבחירות בסבבים הקודמים.

גם לבנט היה נימוק שהוא שינה את דעתו כדי להיחלץ מהמשבר הפוליטי וכדי למנוע הליכה לבחירות נוספות אחרי שביבי נכשל שוב להקים ממשלת ימין בראשותו. נו אז?

אז הגענו שוב למצב בו אתה שופט עד כמה בנט שיקר לעומת עד כמה גנץ שיקר, לא על פי עד כמה כל אחד מהם שיקר לבוחר, אלא על פי עד כמה אתה מרוצה ממבחן התוצאה של אותם שקרים.

(בלב כבד ותחושת קבס) אני מעדיף את הממשלה המוזרה ש(אולי) תקום בימים הקרובים, אבל אין לי שום ספק שהיא ממשלה מגעילה שמבוססת על טריקים, שטיקים ויריקה בפרצופם של בוחרי מפלגת ימינה (כמו שהממשלה הקודמת היתה תוצאה של יריקה בפרצופם של בוחרי כחול לבן, מפלגת העבודה ומרצ). לא אתאבל ולא אהיה מדוכדך אם וכאשר הממשלה הדוחה והשמנה הזאת תיפול.

_______________
1 יכול להיות שהם באמת האמינו לעצמם כאשר הם הבטיחו את שהבטיחו ויכול להיות שהם באמת שינו את דעתם לאחר מכן, אבל אי אפשר לדעת מה באמת קרה להם בראש. אם הבטיחו דבר אחד לפני הבחירות ועשו את ההיפך אחרי הבחירות, אפשר וצריך לשים את זה תחת הכותרת עם השורש ש.ק.ר.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739386
האמן לי שבכלל לא יזיז לי אם יסתבר שגנץ שיקר. בפרוש אני די מתעב אותו במיוחד בגלל התחברותו עם "כנויפית שילטון החוק" והליכתו יד ביד עם מנדלבליט. אני האחרון שמוכן לשבח אותו. אבל בנקודה שבוויכוח לא הצלחתם להביא שום עדות לכך שלפני הבחירות שלפני הבחירות האחרונות, זו שאחריה הוקמה הממשלה הפריטטית, הוא הבטיח שבשום תנאי לא ילך עם נתניהו. אם תמצאו גם לא נורא מבחינתי. אז הוא שקרן. מבחינתי זה בסדר גמור.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739389
עובדה שזה מזיז לך כי אתה מוצא כל תירוץ אפשרי לא להודות בעובדות. לוקח בדיוק 2 דקות לחפש בגוגל חדשות עם המילים "גנץ" ו"נתניהו" ולהגביל את תוצאות החיפוש סמוך למועד הבחירות. אפילו לכתוב את ההודעה הזאת לקח לי יותר זמן.
"נתניהו, אתה מרעיל את ישראל. רק לפני שנה וחצי הצעת לי להצטרף לליכוד ולהיות שר הביטחון שלך ורק לפני חודשיים קראת לי לשותפות והצעת לי להיות ראש הממשלה. נתניהו, איבדת את זה, ואתה לא ראוי להיות ראש הממשלה אפילו יום אחד נוסף. אני איתך לא אשב".
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739403
זאת לא הבטחת בחירות, לפחות לא הבטחה לבוחרים, אלא פניה לנתניהו.

רוצה לומר שאין לך שום סיכוי שבעולם.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739411
עם יד על הלב, הצעתי לדב לטעון משהו בסגנון, אך מחקתי את המשפט כי החלטתי שיש גבול לקנטרנות.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739376
לא רק שכחול לבן הבטיחה את זה לפני הבחירות לכנסת ה-‏23, גנץ עצמו אפילו המשיך באותו הקו וחזר ואמר את אותו הדבר גם *אחרי פרסום תוצאות האמת של הכנסת ה-‏23*.

״ יו"ר כחול לבן אמר בישיבת הסיעה הראשונה לאחר הבחירות כי "לא אשב בממשלה תחת אדם עם שלושה כתבי אישום". ברקע מאמצי הליכוד לגייס עריקים מקרב המפלגה הבהיר לפיד: "לא נשב תחת נתניהו, וגם לא אף אחד מהרשימה" ״

חשוב לזכור מה היה ההבדל בין הקמפיין לפני הבחירות לכנסת ה-‏23 יחסית לבחירות לכנסת ה-‏22 ולמה קשה למצוא התבטאויות ברורות של גנץ מצולמות בוידאו. כחול לבן קצת יותר החביאו את גנץ בסבב הזה ולא ממש נתנו לו לדבר מול המצלמות. אבל הקו של הרשימה היה ברור ולא משתמע לשתי פנים - הם לא מתכוונים להקים ממשלת אחדות עם הליכוד תחת נתניהו אחרי הבחירות. לאף אחד לא היה בכלל ספק שזה הקו של הרשימה וכל חלקיה כי, כאמור, הם פמפמו את הקו הזה של הקמפיין בלי הפסקה (בעודם נותנים ללפיד להוביל הפעם את הקמפיין). אם כחול לבן היו אפילו חצי רומזים לבוחר שהם עלולים לתת מנדטים לנתניהו כדי להקים ממשלה, מספר המנדטים שהיו בורחים להם היה יכול להגיע למספר דו סיפרתי.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739379
שוב. אני מחפש אמירה מלפני הבחירות. אחרי הבחירות הפור נפל ואי אפשר לדבר על הונאת הבוחר.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739383
כל האמירות כאן נאמרו לפני הבחירות.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739384
האמירות של גנץ ואשכנזי שהן הרלוונטיות כי כחול לבן הייתה לשון מאזניים‏1, לא נאמרו לפני הבחירות שלפני האחרונות שאחריהן הוקמה הממשלה הפריטטית אלא לפני הבחירות הראשונות שבהן התמודדה כחול לבן. אחרי הבחירות האלה לא הוקמה ממשלה וממילא לא הייתה הפרת הבטחה לבוחר.

1 לא בדקתי מתי נאמרו האמירות של האחרים שהזכרת, כי בכל מקרה זה לא רלוונטי.
היו 739385
הבחירות שאחריהן הוקמה הממשלה הפריטטית היו ב-‏17 לספטמבר 2019. האמירות של גנץ ואשכנזי היו ב-‏5 לספטמבר 2019. 12 ימים לפני הבחירות (והרבה אחרי הבחירות הקודמות).
היו 739387
אתה טועה. הכנסת שאתה מדבר עליה היא הכנסת ה 22. הממשלה הפריטטית הוקמה על ידי הכנסת ה 23.
היו 739388
צודק... אבל הוא המשיך עם אותן הבטחות גם לפני הבחירות שאחריהן.
היו 739390
כן. חבל שלא התחלת עם זה. לא זכרתי וגם בנסיבות ההן לא נראה לי הגיוני שייאמרו דברים כאלה על ידי גנץ כי מובן מאליו שכאשר יש התמודדות ראש מול ראש, הכוונה היא שתהיה הכרעה לאחד הצדדים. אתפלא גם אם יימצא שנתניהו אמר לפני הבחירות ההן שלא ישב עם גנץ.
אם כך לבנט מגיעה רק מדליית הכסף. מדליית הזהב מגיעה לגנץ.
היו 739417
לא צריך את הקישורים הללו כדי להוכיח וזה היה נכון גם בלי הקישורים הנ״ל. אפילו אם לא היה שום קישור בו ניתן להראות שגנץ עצמו אמר באיזה ראיון ספציפי שלא ישב עם נתניהו, עדיין הפלת שלטון נתניהו היה הטיקט עליו רצה הרשימה שלו לכנסת בכל סבבי הבחירות.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739381
לעניין ההחבאה של גנץ, האם מישהו אחר מה"קוקפיט" שהיה פחות מוסתר אמר דבר כזה? אני אומר שוב. לא סביר שהדברים נאמרו כי שתי מפלגות יריבות גדולות התמודדו על השלטון, ולא היה מדובר כלל על איזו חיבור ביניהן אחרי הבחירות. אבל אחר כך, כשלא הייתה הכרעה והיינו עמוק בתוך הקורונה, גנץ החליט לעשות מעשה שאיש בכלל לא צפה אותו לפני הבחירות.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739425
אז הטיעון שלך הוא "מכיוון שמטרת העל של כחול לבן הייתה הפלת נתניהו, היה ברור מאליו שהם לא ישבו איתו ולכן לא היה צורך להבטיח זאת בימשרין. ומכיוון שאף אחד מהקוקפיט לא אמר זאת במישרין, לא מדובר על הפרה של הבטחת בחירות"?
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739378
גנץ הלך לממשלה עם נתניהו אחרי הבחירות שלפני האחרונות. אם יש בידך מקור שמראה שלפני הבחירות האלה אמר שלא ישב עם נתניהו אשמח לראותו. נראה לי שהדבר הזה לא היה אז בכלל רלוונטי ולכן גם דבר כזה לא נאמר על ידו. יכול להיות שאני בכל זאת טועה, אבל עדיין איש מכם לא הוכיח לי זאת.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739373
וואו.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739404
''כולל אקט מטומטם של גילוח השפם'' - בדיעבד ניתן להשוות אותו למישהו שמקעקע ''אני טמבל ואין לי מילה'' על המצח.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739405
טוב, שפם קצת יותר קל לגדל מחדש.
שלא כמו עמוד שדרה.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739407
גם אחרי שהוא גדל שוב הוא עדיין מתנוסס על הפרצוף ומזכיר לכל העולם ואחותו את הפארסה. כמו אותו אחד מקודם שמוסיף לקעקוע את המילה ''לא'' לפני ה''טמבל''.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739414
אני לא מצליח להימנע בכל פעם שאתה כותב 'קעקוע על המצח' מלהיזכר בסצינה המסיימת של סרט מסוים של טרנטינו.
רק למי שכבר יודע למה אני מתכוון ולא בעל קיבה רגישה - אני שם את הקישור כאן.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739416
הפרץ המעצבן הזה נמצא אצלי ב-Top 20 של הפוליטיקאים הישראלים המעצבנים ביותר בכל הזמנים. אהבתי אותו יותר כשהוא שיחק ברגע ודודלי.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739418
גדול, פתאום אני קולט שחביתוש הוא לגמרי גנץ.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739421
חביתוש זה פרץ לא גנץ.

גנץ זה יותר בכיוון של ביג בירד מרחוב סומסום.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739424
אה, אז פספסתי אותך, אני חשבתי שטענת שפרץ הוא דודלי.
_______
ועוד לא נכנסנו להונאה המגדרית ההיסטורית של רגע
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739419
אחד ההישגים המרשימים שלו הוא שהוא הצליח להשכיח לחלוטין את אבי גבאי מהתודעה הציבורית.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739422
אחד ההישגים הכי מרשימים של *אבי גבאי* זה שהוא הצליח להשכיח לחלוטין את אבי גבאי מהתודעה הציבורית.
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739420
נשווה רשימות?

תגובה 604924 (נרגעתי קצת מאז, אבל אני עדיין מתקשה לשמוע אותה מדברת)
ל̶א̶ היו דברים מ̶ע̶ו̶ל̶ם̶ 739423
היא ב Top 40.
היו 739367
גנץ - שיהיה ברור - אני לא אשב תחת נתניהו כראש ממשלה - נקודה סימן קריאה. לא יקרה.
פרץ - אני אומר כאן - אני לא אשב עם נתניהו. נקודה
לוי אבקסיס- איזה מזל שאין לי שפם, הייתי צריכה להוריד אותו בשידור. לא נשב עם נתניהו גם בגלל החשדות והתיקים וגם בגלל המדיניות האנטי-חברתית שהוא הנהיג יותר מדי זמן
אשכנזי - גם אם תעבירי אותי סדרת שבי לא נשב עם נתניהו
739368
צפיתי במקבץ התחייבויות של בנט, בכולן הקו דומה: הוא מצהיר כי לא יחבור לממשלה בראשות לפיד, גם לא ברוטציה. מצד שני גם אמר כי הוא שואף להחליף את נתניהו.
המסקנה שלי היא שלבנט עדיין יש דרך לקיים את התחייבויותיו למצביעים: הוא יכול למלא את שנותיו כראש הממשלה ואז לטרפד את הרוטציה.
739427
בבחירות עתידיות, אם תהיה מפלגה שתוסיף לטיקט שלה את זריקת החוק הבזוי והמטומטם של ממשלת החילופים לפח, אצביע לה באופן אוטומטי. הצמד חמד ביבי-גנץ הפכו את חוקי היסוד בישראל לבדיחה.
739430
ההסכמים מתיחסים לסוגיות הללו. https://www.ynet.co.il/news/article/HkbYxBacu

״אם יעבור חוק הפיזור בתמיכת גורם כלשהו מגוש הימין בממשלה (ימינה, ישראל ביתנו או תקווה חדשה), לפיד יהפוך אוטומטית לראש ממשלת המעבר לקראת הבחירות.״
739431
קודם כל, כמו שראית בממשלה הקודמת, בהסכמים יש חורים. אבל חוץ מזה, גם בתסריט שלך בנט יכול לקיים את ההתחייבות שלו, הוא צריך רק לפרוש מהממשלה.
739485
מהלך משעשע שיכול לגרום לכל ממשלת השינוי הזאת לקרוס אל תוך עצמה עוד לפני שהיא קמה: ביבי מתפטר מחר מתפקידו כראש ממשלה וגנץ הופך באופן אוטומטי לראש ממשלת ישראל. נראה אותו אז מצביע בעד ממשלת בנט-לפיד ביום ראשון.
739489
א. הכשל הטכני - דומני שהתפטרות נכנסת לתוקף רק אחרי 48 שעות‏1.
ב. הכשל הטירוני - גנץ צריך להיות פי אלף יותר מטומטם מבנט (ראה פתיל מקביל) כדי לעשות את המהלך הזה.
ג. הכשל ההומוריסטי - מה משעשע בזה?

1 כך שלפני סופן נתניהו יכול למשוך את ההצעה ולומר שוב "מה, מה פתאום? שאני אתפטר?"
739509
כן ברור. התסריטים המוזרים האלה לא עולים לראש כי הם סבירים או תוצאה של מחשבה רציונלית. זה המוח שמסרב להאמין שלא יצוץ איזה משהו מוזר ומפתיע ברגעים האחרונים עד יום ראשון.

מי יודע, אולי השפן שבכובע הוא שהורוביץ החליט לערוק ולרוץ בבחירות הבאות ברשימת הליכוד :-)
739511
אתה חושב בקטן. מנסור עבאס היה מקבל שיריון בחמישייה הראשונה אם היה רוצה. כולל שר לבטחון פנים.
739513
לא הבנת את הסנטימנט‏1. אם הצלחת להעלות על הדעת את התסריט המפתיע בו לא קמה ממשלה ביום ראשון, אז זה תסריט סביר ולא מפתיע. לכן זהו התסריט שכנראה *לא* יתרחש.
מה שיקרה יהיה כמו האינקויזיציה הספרדית וימנה שני דברים: קלף שנתניהו ישלוף מהשרוול ברגע האחרון, בגידה בלתי צפויה במחנה ושטיק בירוקרטי בלתי צפוי. שלושה! שלושה דברים! אני אכנס שוב...

__________
1 אם זה לא היה ברור עד עכשיו - אני לא רציני וסתם צוחק.
739506
מה יותר סביר שיקרה..
1. ביבי יתפטר
2. שרה תשיר שיר שמח
שרה שרה חרא 739520

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים