מרואן ברגותי נעצר על-ידי כוחות צה''ל 961
לאחר מצוד ארוך, הצליח אתמול (ב') כוח צה"ל לאתר וללכוד את מרואן ברגותי, ראש התנזים. ברגותי נכנע יחד עם אחיינו, אחמד ברגותי, לאחר תקופה ארוכה בה ניסה צה"ל לתופסו.

ברגותי נלקח לחקירה, והוא צפוי לעמוד למשפט. ראש הממשלה שרון אמר בראיון לרשת הטלוויזיה פוקס כי "ברגותי יישפט ויכלא כפי שנהוג במדינות דמוקרטיות".

התגובות בישראל למעצר שיבחו בדרך־כלל את צה"ל על הצלחת הפעולה. ח"כ מיכאל קליינר (חרות) קרא להעמיד את ברגותי לדין צבאי ולדון אותו למוות. ח"כ יובל שטייניץ (ליכוד) אמר כי יש להושיבו בכלא.

ח"כ מוסי רז הביע את שביעות רצונו מהשימוש במעצרים כדרך התמודדות עם האלימות הפלסטינית, "מצד שני עלינו לפעול לקבלת היוזמה הסעודית ולהפרדות מהשטחים, שאם לא כן, לא יהיה לנו בטחון גם אם נעצור שלושה מיליון פלסטינים".

לעומתם אמר היום השר לשעבר יוסי ביילין כי על ישראל לשחרר את ברגותי ממעצרו. "ברגותי הוא חבר המועצה הפלסטינית המחוקקת, נבחר ציבור, שמעצרו הממושך בשעה שמנהיגי החמאס והג'יהאד האיסלמי מתהלכים חופשי, עלול להכניס את העימות לתוך סמטה אפלה עוד יותר".

בקרב הפלסטינים התגובות איימו להחריף את המאבק המזוין בישראל בעקבות המעצר. גדודי חללי אל אקצה הודיעו כי "אם יפגע ברגותי - תגיע ידנו לשרון ומופז". בהודעה גם הוזהרה ארה"ב כי שגריריה ברחבי העולם יפגעו אם ברגותי יפגע. חוסאם חדר, חבר המועצה במחוקקת הפלסטינית, אמר כי "מעצר ברגותי לא יביא להחלשת האינתיפאדה".הלילה עוד שני הישגים לכוחות צה"ל במסגרת מבצע "חומת מגן" - ראש החמאס ברמאללה, ג'מאל טוויל, ומפקד הזרוע הצבאית של החמאס באזור, פאא'ז אבו ורדה, נעצרו בביתוניה. "מדובר במבוקשים כבדים," אמרו היום גורמים צבאיים ל-Ynet.
קישורים
Ynet
הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

"Winner" 66090
נו ועכשיו לא נותר אלא להמר על התגובה הפלסטינאית. היות שקשה לי לראות איך הם מסוגלים לחטוף אישיות ישראלית (למרות שלך תדע), נותרנו עם שתי אופציות: חטיפה של "סתם" חייל/חיילים, או התנקשות באישיות ישראלית כלשהי (כמה קשה כבר יכול להיות להתנקש נניח בחייו של אלוף פיקוד מרכז?). אני בכל מקרה מהמר שתוך מספר שבועות (גג חודשים), תצאנה אחת משתי האופציות הללו (אולי בצורת נסיון כושל) אל הפועל.
תקלוט כבר, צה''ל שם, זה כבר לא קל 66101
עוד לא שחררנו את כל ישראל, עוד לא חיסלנו את חלאות עזה. פיגועים עוד ייתכנו בהחלט, אבל, זה כבר לא כל כך קל....

לשחרר את כל ישראל, להטיל עונשים לדודגמא, אז באמת נוכל לומר שוב ''ישראל גדולה - אין פיגועים''
הלו זה רדיו? 66106
פה ושם בארץ ישראל 66131
קודם כל בתור מי שאמון (מטעם עצמו) על מעקב אחר התבטאויותיך לא נותר לי אלא לקוות, שלא אמצא את עצמי בקרוב מצטט את הודעתך זאת (או את הודעתי הקודמת) בהקשר רלוונטי.
שנית, על פי מה שאני קולט כרגע, צה"ל קצת בפנים וקצת בחוץ, ובעתיד הוא בטח שוב יכנס ואח"כ הוא שוב יצא, וחו"ח (אולי עד לאיזה פיצוץ (מלחמה כוללת?) שכרגע אני לא "מסוגל לחזות"). לא מדובר כאן באיזושהי מדיניות בעלת חזון (כלשהו), או בתכנון לטווח שהוא מעבר למידי.
פוליטיקאים לא מודים בטעויות 66121
הבעייה זה לא שפוליטיקאים לא טועים כמו שיש פה אנשים שחושבים. הבעיה זה שפוליטיקאים לא מודים בטעויות שלהם. והדוגמה זה ביילין שלא רק שלא מודה שאוסלו היתה טעות אלא רוצה להוכיח את ההיפך כל הזמן ועכשיו רוצה שישחררו את בארגותי.
אפשר בכלל? 66124
אם הבנתי נכון, נגד ברגותי תלוי ועומד ‏1 צו מעצר. האם ניתן לשחרר אותו ללא משפט, או שזה מצריך חנינה משונה בנוסח קו 300?

ובקשר לביילין, הוא לא שונה מהרבה אנשים אחרים שלא מודים בטעויות שלהם גם בפני עצמם. יוצא לי בזמן האחרון להגיד "דזוננס קוגניטיבי" המון פעמים.

1 - בהקשרים מסוימים זה אוקסימורון.
אפשר בכלל? 66143
אם יוצא לך הרבה, אז אולי כדאי לציין שהכתיב הנפוץ הוא ''דיסוננס קוגניטיבי''.
אפשר בכלל? 66185
אתה גם כותב "מוסיאון"? "מוסיקה"?
אפשר בכלל? 66237
דיסוננס נכתב באנגלית עם שתי אסים (dissonance), כך שאי אפשר לכתוב את זה בעברית עם ז' בשום אופן.
אפשר בכלל? 66242
איך מבטאים את המילה הזאת? אם כפי שאני שמעתי, מבטאים אותה "דזוננס" הרי זה האיות המתאים לי. אם מבטאים אותה "דיסוננס" אני מתנצלת.
מבטאים - דיסוננס* 66267
כמה משעשע (וסמלי). העיקר שיוצא לך בזמן האחרון להגיד המון פעמים את הביטוי הזה.
את לא חושבת שעדיף היה שתלמדי קודם איך מבטאים אותו?

_________________
*כמו דיסאינפורמציה, דיסקרטיות, ואבו-דיס.
מבטאים - דיסוננס* 66273
לא.
את רואה? 66274
זאת הבעיה. את לא חושבת.
יש כאן מישהו שמבין את ביילין ? 66128
העצור הוא ראש התנזים, אותו אירגון שעשה את רוב פעולות הרצח באזרחנו.
הוא היה זה שידע ונתן הוראה לכל פעולת רצח מהנ"ל.
זה נכון שערפאת הוא פושע יותר בכיר, אבל לגביו יש לחץ בין לאומי (בלתי צודק כשלעצמו, ושלדידי אסור להיעתר לו) לא לפגוע בו, מה שלא ידוע לגבי ברגוטי.
מישהו כאן תומך בעמדתו של ביילין בעניין זה, שעלינו לשחרר את ברגוטי ?
יש כאן מישהו שמבין את ביילין ? 66134
כאן לא ממש,אבל יש דיון ער מאוד בנושא ברגותי,ב"ישנות" תחת העדכון ג'נין:13 חיילים נהרגו.
כמובן 66241
ביילין לא מכחיש את הכתוב בהודעתך, הוא רק מתריע מפני התגובה הפלסטינית הנוראית שתבוא, ומציין שהנזק מהמעצר הזה יגבר על התועלת (מה התועלת בכלל? לברגותי יקום מחליף, והפיגועים יימשכו. זה לא ברור?) האם חלה ירידה בפיגועים עקב הריגתם של "המהנדס" ושל ראש החזית העממית לשחרור פלסטין?
אם כבר 66268
אז הנקודה של ביילין היא - כפי שמצויין במפורש גם ב"עדכון החדשותי" של ה"אייל" (אגב, יש שם שגיאת הדפסה: "ממשוך" במקום "ממושך") - שבעוד שעל המנהיגות הקיצונית יותר בשטחים כמעט ולא מופעל לחץ, ו"מנהיגי החמאס והג'יהאד האיסלמי מתהלכים חופשי", דווקא המנהיגות המתונה יחסית, זאת שבקוסנטלציה מסוימת ניתן יהיה לשבת איתה למו"מ, על הסדרים פחות או יותר "סבירים" מבחינה ישראלית, נתונה תחת לחץ ישראלי מתמיד.
תוקן, תודה 66269
קונסטלציה, קונסטלציה, קונסטלציה 66270
כמובן שבתמורה לתיקון הקטנוני שלי, הייתי חייב לשגות (או שאולי הייתה זאת נקמתה המתוחכמת של מערכת האייל?) באיות המילה קונסטלציה.
אם כבר 66291
בראיון בגל"צ נגע ביילין גם בנקודה שהזכרתי למעלה. אם אני לא טועה, הוא דווקא הסכים שנטישתו של ברגותי את דרך השלום אינה ברת-סליחה, ושלא סביר שדווקא איתו נשב למו"מ בעתיד. הוא התעכב יותר על נקודת המחיר שנשלם, והזכיר את שחרור השייח אחמד יאסין, אשר לבטח לא נעשה למטרת ניהול מו"מ עתידי עמו, אלא משיקולי תועלת/נזק.
כמובן 66338
אני התכוונתי בעיקר לכך שלא ייתכן שאדם ששולח אנשים לבצע רצח ישיר של אזרחים, לא יהיה ניסיון לתפסו ולהכניסו לכלא.
תארו לעצמכם שהאמריקאים יתפסו את בן לאדן. מישהו יעז לבקש לשחררו ?
אשר לתועלתיות. אני דווקא חושב שיש הרבה תועלת בתפיסתו. כל "דג שמן" שאנחנו תופסים מטיב את מצבנו. כך גם ערים שאנו כובשים. כל עוד הן בידנו תיאורטית אנו יכולים לקבל איזו שהיא תמורה עבור יציאה מהן.
חוץ מזה לברגותי יש בטח המון מידע שיכול לעניין אותנו.
כמובן 66377
ואיך תוציא מברגותי את המידע?
מכות, הרבה מכות. 66384
מכות, הרבה מכות. 66398
למה מכות? כמה זמן כבר אתה יכול להנות מלהרביץ וגם כואבת היד. עדיף להכניס אותו לאיזה סטאלג משובח.
מכות, הרבה מכות. 66412
האם אפשר לקבל יותר פרטים?
כיוונת לדעת גדולים 66499
הנה, כאן: http://magazine.nana.co.il/thestory.asp?Storyid=2816
משעשע 66505
זאת, מבלי להביע דעה על עצם העניין.
ובאותו עניין 66511
קראתי שברגותי מגלה "יהירות ושחצנות" בחקירתו, ומסרב לדבר. ואני תמה מי מדליף פרטים מהחקירה, ולמה?

האפשרות האחת היא ששוב איזה טמבל לא מצליח לסתום את הפה, ובכך הוא מעצים את דמותו של ברגותי בעיני הציבור הפלשתיני. האפשרות השניה היא שהעצמת דמותו מכוונת, כי עדיין רואים בו מחליף אפשרי לעראפאת. זאת, כמובן, אפשרות אופטימית, שמניחה שיש מישהו שיודע מה הוא עושה, וחושב יותר מיומיים קדימה. העניין הוא שאם התיאורים על השתתפותו הפעילה בטרור נכונים לא ברור למה מישהו חושב שהוא יהיה טוב יותר.
ובאותו עניין 66512
או שמדובר בשמועות לא מבוססות, או שרוצים להסתיר את זה שהוא כן מדבר כדי שמי שעשוי להסתתר כתוצאה מכך יחוש שאנן וכן הלאה.
ובאותו עניין 66520
יכול להיות שאנשים רוצים לקדם אותו, ולא בגלל שהם חושבים שהוא יותר טוב מערפאת. אולי אלו אנשים שחושבים שערפאת היה טוב (רמז: אלו שיזמו הסכמים איתו והביאו אותו לשטחים), אבל עכשיו הגיע הזמן (כך הם חושבים) לטפח מנהיג אחר, כי ערפאת לא רלוונטי.

אין כאן תיאוריה מבוססת, רק העלאת אפשרות.
ובאותו עניין 66573
מעניין שדאגו להדליף שבכירי טרור אחרים ''זימרו''.
מכות, הרבה מכות. 66572
אבל הוא אינו מהווה ''פצצה מתקתקת''. גם לו היה, הרבה מכות אינן עומדות בהגדרת ''לחץ פיזי מתון''.
מכות, הרבה מכות. 66575
א. לעקר את בג''צ
ב. לבטל את בג''צ
ג. הוא עסק ביוגה בחדרו ונפל
ד. הוא נכנס לאמוק ופגע בעצמו
ה. הוא תקף שומרים
ו. חבריו לתא עשו את זה.
ז. בטעות היה מגע עם אסירים חיצוניים
ח. יש שיטות ללא סימנים חיצוניים
ט. הוא פצצת אטום מהלכת.
י. זה עוד מתון לעומת מה שצריך לעשות באמת
יא. תרגיע
מכות, הרבה מכות. 66577
שי, כיוון שאתה כנראה מומחה במה-מותר-ומה-אסור-לכתוב-באייל-במסגרת-החוק, תהיתי אם זה יהיה בסדר אם מישהו יפרסם כאן הצעות כיצד לפגוע בך ולגרום לזה להיראות כתאונה. מה דעתך?
סופשבוע של סאדו-מאזו -במבצע. 66579
אשמח לארח את הזוג שי ומרואן בטירתי לסוף שבוע זוגי,הם יוכלו לקבל את סוויטת המרתף,עם כל האביזרים.
450 פרנק,והיין על חשבוני.
כמובן 66513
אף אחד לא יבקש את שחרורו של בין לאדן, כיוון שהאיום מצדו כבר לא נראה רלוונטי כל כך. מישהו מעלה על הדעת עוד פיגוע בנוסח מגדלי התאומים, לאחר שארה"ב הרסה את תשתיות הטרור באפגניסטן ולאחר ההגברה הדרסטית בסידורי האבטחה? (אולי פיגוע כזה בהחלט ייתכן, אך העם האמריקני, אחרי למעלה מחצי שנה, כבר אינו חי בפחד תמידי).

אני ויוסי ביילין, לעומת זאת, דווקא כן רואים את האיום מצד ברגותי וחבריו.

באשר לתמורה ליציאה מהערים, נו, ממש היום אנו נוסגים מג'נין. איפה התמורה? לצערי נצפה בחידוש הפיגועים בעוד שבועות מעטים. וזו לא מילה של חזי, אלא של קצינים בכירים באמ"ן ובצה"ל.

נכון, לברגותי יש המון מידע, ואולי נפיק ממנו תועלת; אבל מה זה משנה, אם ילדיו של ברגותי יגדלו עתה להיות טרוריסטים, וידביקו את חבריהם, אשר ידביקו את חבריהם? המטרה היא להפסיק את המעגל ולא לתת לפלסטינים עוד סיבות להתאבד בפיגועים. המטרה בה אתה מסתפק, כך נדמה, היא רגיעה זמנית.
נו, אז אתה יודע מה צריך לעשות. 66515
א. לנער כל פיסת מידע מברגותי.
ב. להכריז על התאבדותו בתא.
ג. לפוצץ את ביתו על יושביו.
ד. להודיע שאירוע (ג) אירע כיוו שילדיו שיחקו עם מטענים שהחביא ברגותי בביתו.

עוד טירוריסטים פוטנציאליים? או שהבנת מה צריך לעשות עם הטירור?
נו, אז אתה יודע מה צריך לעשות. 66527
המכשולים לתוכניתך החביבה הם שבמוקדם או במאוחר יתגלה הסיפור האמיתי מאחורי "ארוע ג"', ואז נתגעגע ללחץ הבינלאומי שמופעל עלינו היום ולהפגנות האנטי-ישראליות בבירות אירופה, וששוב, בהרג ילדיו של ברגותי אתה משיג רגיעה חלקית מאוד, כשאם ברצונך לעצור את הטרור לגמרי יהיה עליך לפוצץ את כל הילדים הפלסטינים באשר הם, כי כולם טרוריסטים פוטנציאליים. גם לזה אתה מוכן?
גם לגרש, גם לגרש, לא רק להרוג 66541
יש מכשול גדול מאוד בעינייך השמאלניות העיוורות.

כאשר צה"ל בישראל המשוחררת, הכלבים החבלניים, אינם יכולים לפעול מי יודע מה...

שמת לב לזה, מר תיאוריית הלבבות ותומך חזון פשעי אוסלו?

בדקת וראית כמה טוב היה מצבנו כאשר ישראל הייתה משוחררת, לפני פשעי אוסלו?

רואה מה קורה כעת? וזה עוד חלקי, כי אנו לא ממש בכל שטחי ישראל המשוחררת. אנחנו לא ממש לקחנו שוב שליטה. אין עוד ממשל צבאי, סוכני שב"כ ומשרדי שב"כ בכל האיזור.

והחמור מכל, רצועת עזה עוד לא טופלה. לכן דרך אגב, שם יש את ההתחממות האחרונה.

להרוג, כן, לגרש כן. עם השאר כבר יהיה שקט. אל תמכור את הסחורה המשומשת של השמאל עם הלבבות...
כמובן 66557
>"אף אחד לא יבקש את שחרורו של בין לאדן, כיוון שהאיום מצדו כבר לא נראה רלוונטי כל כך. מישהו מעלה על הדעת עוד פיגוע בנוסח מגדלי התאומים, לאחר שארה"ב הרסה את תשתיות הטרור באפגניסטן ולאחר ההגברה הדרסטית בסידורי האבטחה? (אולי פיגוע כזה בהחלט ייתכן, אך העם האמריקני, אחרי למעלה מחצי שנה, כבר אינו חי בפחד תמידי)."

אני מבין שאתה מדבר בסרקאזם.
תשתית הטרור האפגאנית היא מכשיר טלפון וסכין יפנית.

הדרך היחידה להציל את המערב מפיגועי התאבדות, היא להוכיח שהם אינם משתלמים. בינתיים - רק ישראל מנסה להשיג זאת. גם השאר ילמדו את מוראות הטרור על בשרם.
כמובן 66779
לא הבנתי כל כך את הפסקה האחרונה. האם ארה"ב, בניגוד לישראל, הוכיחה שהפיגועים כן משתלמים, בכך שהרגה מאות אנשים באפגניסטן? אנא הסבר.

דווקא לא דיברתי בסרקאזם. למרות כלי הנשק הפשוטים עמם בוצעו פיגועי 911, ההכנה לפיגועים ארכה חודשים ולא יכלה להתבצע ללא רשת טרור מתוחכמת ומסועפת (מדוע אין פיגועים בארה"ב כל שני וחמישי?) בסך הכל, אפגניסטן נמצאת אלפי קילומטרים מארה"ב; אין עניין של "קו תפר פרוץ" או של כביש עוקף חברון שעובר בשטח מסוכן ויורים על המכוניות. לכן כתבתי שהעם האמריקני כבר אינו חי בפחד תמידי. לא?
כמובן 66885
ארה''ב ניסתה כמיטב יכולתה להוכיח שהפיגועים לא משתלמים על ידי פגיעה באלפי אזרחים, שחיו במדינה ממנה פעל הטרור.

על שאר המגבלות שהזכרת ניתן להתגבר באמצעים די פשוטים. העם האמריקני עוד יחיה בפחד תמידי, שהוא כאין וכאפס לעומת פחדיו של האירופאי, שיחווה אינתיפאדה משלו.

אשמח מאד להתבדות.
כמובן 66923
כמה זמן עד בית הקפה המפוצץ הראשון בשאנס אליזה, אני תוהה?
החיים והמוות ביד הלשון 66581
הרעיון הוא שגל הטירור הנוכחי לא צמח מיאוש אלא מהסתה לשנאה, מאז הגיע ערפאת לשטחים וכן מהבטחות הקשורות בעולם הבא, שנישאות גם על שפתי המנהיגות החילונית, שלא רוצה להשאר מאחור בסיפור התקומה המפואר. כל עוד לאלו שממשיכים להזין את התבערה בדלק השנאה תינתן יד ולשון חופשית, לא יהיה שקט, אלא זמני לכל היותר.
נכון מאד 66584
ואני מרשה לעצמי לתת כאן שוב את הלינק של אסתי:
מאלף ביותר.
בדקת את ה-About Us שלהם? 66589
Media Watch International was started at the initiative of The Jerusalem Fund of Aish HaTorah.

אולי זה גוף עם אג'נדה?
החיים והמוות ביד המעשה 66596
הסכנה לשלום העולם, לא רק המערבי אלא גם ואולי בראש ובראשונה, הערבי, ברורה ומהותית הסכסוך הישראלי-פלסטיני-ערבי מתקשר בדעת רבים, שמן הסתם הולים ומתרבים, כסכסוך כללי בין המדוכאים בעיני עצמם, ובין הנצלנים בעיני הצבועים שבקרבם. ביקורת עצמית היא לא סתם מותרות אלא מחויבת, אבל מה שקורה באירופה ומחלחל מהרשויות הגבוהות לאזרח הקטן מוסיף שמן לתבערה שיכולה לגרוף את העולם. הניו יורק טיימס במאמר מערכת מהיום מזהיר מפני תופעות כמו קריקטרה בעיתון האיטלקי לה-סטאמפה המראה את ישו התינוק בבית לחם ששואל "אתם רוצים להרוג אותי פעם נוספת?" או בישוף לותרני בדנמרק שהשווה בדרשה שנשא, בין אריאל שרון להורדוס שצווה על שחיטת כל התינוקות בני שנתיים.

התרעות על התקפות של אל-קאידה על גופים פיננסיים, בתוספת הרצח באי ג'רבה, פעולות צה"ל בג'נין והריקודים הפלסטינים על דם הנרצחים בנתניה, מהווים את המצע שמזין את עצמו בסחרור של שנאה. הבון-טון האירופאי של רגשות אנטי-אמריקאיים שיכול להוביל למערבולת שתתחיל אולי באירופה, תוביל בסוף לקריאות עזרה נואשות מארה"ב.

מנהיגים נמדדים לא רק ביכולת לפתרון בעיות אלא בכושר הההסתכלות אל מעבר לאופק ובמאמץ שהם צריכם להוביל בו את עמם (ולא רק אותו) בנסיון להחלץ ממערבולות חסרות מוצא כביכול. בוש ושרון אולי זוכים לנקודות זכות בהתנהלות המיידית. אולם באשר למאמץ הרחב יותר, בזמן ובמקום, חוסר המעש מוביל להתדרדרות, ובו, כמו מנהיגי אירופה כמובן, אינם זוכים לשום ניקוד.ההמנעות האירופאים מנקיטת עמדה חדה וברורה כנגד הגל העכור ששוטף את העולם, משולים בעיני למעשי עראפת שעלה לרכוב על הנמר ועכשיו איננו יכול לרדת ממנו (הוא כמובן לא רוצה בכלל לרדת).

הטרור והסימפטיה לטרור אינם הסכנות היחידות. ארה"ב צורכת כ %20-25 מפוקת הדלק העולמי %70 ממנו מיובא. בשנוצ השבעים, הנשיא קרטר התחיל לפעול במטרה להגיע למצב שבו ארה"ב לא תיבא אפילו טיפה אחת של דלק. המדיניות הזו בוטלה על ידי הרפובליקאים והרייגניזם ועכשיו נמשכת על ידי בוש ומדיניות הבדלנות שלו. לדוגמא, אם תפרוץ מלחמת אחים בסעודיה, דבר שאוסמה וערפת איימו בו, עלולים מחירי הנפט לנסוק לסטרטוספרה, לגרום למשבר כלכלי עצום בארה"ב ובאירופה שתוצאותיו יחלחלו גם לעולם השלישי והאסיתי. אולי עניי העולם לא ירגישו מיידית בתוצאותיו, אך זה רק בטווח הקצר. (זה מוביל לשאלה - היכן הסינים, מהי מידת השתתפותם במאמץ הנוכחי והאם בכלל יש נסיון לשתף אותם?)

כמו שאמרתי, ביקורת איננה רק מעשה מוצדק אלא מעשה חיוני. ההכרה בעוולות שהעולם המערבי גורם, איננה פוטרת מהכרה בעוולות שהעולם האיסלמי, אפריקאי, דרום-אמריקאי גורם לעצמו ולאחרים. מנהיגים אחראיים אמורים לא לרדוף את המבקרים אלא למצוא כיצד ניתן לשלב את הביקורת בראיה רחבה ואסטרטגית. שיתופיות עולמית מצד אחד ויד קשה מצד שני, סובלנות ונוקשות הם המסלול הכפול שבו צריכים לפעול אלה שרואים עצמם מנהיגי העולם (אמריקה בראש ובראשונה, צרפת, בריטניה, גרמניה, רוסיה, סין ועוד). מי שכביכול תופס עצמו כמנהיג "המעצמה העולמית היחידה" חייב להבין שהזכויות שנובעות מהתואר הזה מפוקפקות וזמניות ביותר. התואר והמעמד מטיל על ארה"ב חובות לאינספור, וחובות אלו נכפות עליה מכוח מעמדה, הן כלפי אירופה, ארצות ערב וישראל. (דברים דומים כמובן ניתן לאמר על ישראל, במסגרת המצומצמת שלה).
החיים והמוות ביד המעשה 66613
מוסכם עלי לחלוטין. עדיין, אני רואה את הבעייה העיקרית לא בפער הכלכלי בין המערב לעולם השלישי, אלא במאבק בין הקידמה והחופש "המערביים" לפיגור והדיכוי הערביים. הבעייה היסודית היא המנטליות העממית, שמוזנת ומזינה מנהיגות שנבנית ע"י שינאה שמושאיה הם לעיתים שבט אחר (הטכניקה של סאדאם לבניית עיראק) עם ערבי שכן וכן גם, גם גורמים לא מוסלמיים, לפי הצורך. קל להיווכח בדוגמאות רבות שכל עוד נשארת מנהיגות כזו על עומדה, כל נסיון לשיפור כלכלי אצל האוכלוסיה יוכשל, יחמס או ייוחס למנהיגות המקומית, שתמשיך את הדיכוי - בתמיכה עממית. הפתרון היחיד הוא, בדרך כלשהי, לסלק את ההנהגות החשוכות של העמים המדוכאים על ידן.

ניתן לחזור שוב על הדוגמא המאלפת של 911 כדי להדגים שלא המצוקה הכלכלית היא הגורם לשינאה, טרור ורצון להתאבד ולאבד, אך יש דוגמא נוספת, המדגימה נקודה שונה. מאז הוטלו העיצומים על עיראק, ישנם דיווחים על מותם של מאות אלפים ברעב ובמחסור בתרופות. המערב שנרעש מן האסון ההומניטרי, התיר לעיראק למכור נפט כדי להזין ולרפא את אוכלוסייתה. התוצאה היתה שסאדאם החליט, להמשיך בהרעבת אוכלוסייתו ובמניעת תרופות ממנה, לצרכי הסברה בעולם הערבי, שתמיד יאשים מישהו אחר, שאינו ערבי, וכן בעולם המערבי, שתמיד יאשים את עצמו (או אותנו או את הממשל האמריקאי). אך בעוד אוכלוסייתו גוועת, משתמש סאדאם בכסף לקניית מקורבים, לפיתוח גרעיני, לבניית ארמונות על שמו ועוד...

טוב, אני צריך לרוץ לעבודה.
החיים והמוות ביד הלשון 66632
ראשית, אני כלל לא בטוח שדבריך נכונים. אתה מוכן לחתום לי שאף מתאבד לא עשה זאת מתוך יאוש? אפשר בכלל למדוד משהו כזה? האם ראיון מפוקפק שערכה כתבת מכופתרת של ה"לונדון טיימס", בו המחבל שופך לאוזניה את מה שאמרו לו לשפוך, יכול לשמש כראיה למשהו? מסופקני.

שנית, כפי שכתבתי לשי, אני לא רואה איך הרחקת "אלו שמזינים את התבעה" פותרת את הבעיה, כיוון שראשית, עצם הרחקתם עלולה ליצור תבערה גדולה אף יותר, ושנית, מספרם הוא אינסופי: עצרנו את ברגותי; צריך לעצור גם את הסגן שלו? ואת הנהג של הסגן? (הוא פעם מלמל משהו בזכות הפיגועים) ואת מוכר הירקות ברחוב של הנהג?
החיים והמוות ביד הלשון 67190
למיטב ידיעתי דווקא ישנם כאלה שחלק מגורמי התאבדותם הוא היאוש, אולם בסיכום כולל התרשמתי היא שגורם זה משני אצל רוב המתפוצצים.

בעניין הזנת התבערה. אכן, בטווח הקרוב הרחקת הפירומנים עשויה להגביר את האש, אך לטווח הרחוק, יש לזכור שרוב המנהיגים הבכירים (ערפאת, ברגותי, דחלאן וכו') חפצי חיים המה ואם הם ידעו כי אינם חסיני פגיעה, הם ישקלו פעמיים שימוש בטירור. חשוב גם לומר שלא לכל אדם יש תחליף מיידי. כלומר, למחבלים פשוטים בוודאי, אך לראשי תא, ראשי אזור ובוודאי מנהיגים ברמה הלאומית לוקח זמן וכסף לצבור את מעמדם, לאחוז בקצוות שנפרמו ולארגן את הפעילות מחדש. בעניין זה, למידור שבחלק מן אירגונים יש חיסרון: מכיוון שאף אחד לא יודע הכל, פגיעה בראש מנתקת כמה מן החלקים שבאירגון (מקומות מסתור, מקורות מימון, רשימת סייענים וכו').

בעניין מוכר הירקות: אכן היתה בעייה איתו. זה נפתר.
משפטו של ברגותי 84691
מחר יוגש נגד ברגותי כתב אישום בבית המשפט המחוזי בתל-אביב. סעיפי האישום נגדו יהיו רצח, סיוע לרצח ושידול לרצח, וכן ניסיון לרצח וקשירת קשר לביצוע פשע. עוד יואשם בפעילות וחברות באירגון טרור.


חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים