126824
(נראה לי שמקום נכון יותר לקריאה פומבית זו יהיה ב"שינויים במדיניות עריכה של האייל", אבל אני עצלן אז לחצתי "עזרה" במקום "חפש")

האייל גדול ואני טובע.

במהלך השבוע נפח ההודעות ממש גדול לדעתי, וזאת בלי תלות בחופשות סמסטר או אפילו בחופשות לימודים.
וזה נהדר - יש המון הודעות טובות, הרבה קישורים אינפורמטיביים (למעשה אני כבר לא גולש בשום אתר חדשות או פנאי ישראלי אחר) - ולא מעט רעש.

אז אני מציע/מעמיד לדיון (שוב, נדמה לי) עוד צעד גדול לכיוון /. (1) - דירוג תגובות ומודרציה. איך זה עובד שם? לכל תגובה יש דירוג בין 1- ל5, כשהודעות של אלמוניים מתחילות מ0, ושל מגיבים עם חשבון מ1. לעורכים יש סמכות להוריד או להוסיף נקודות פר הודעה.

כל קורא עם חשבון מגדיר לעצמו סף - דירוג ההודעה המינימלי שתוצג. כך שלדוגמא אדם עם סף של 1 יקרא את כל מה שמשתמש רשום כתב, מה שאלמוני כתב ואחד העורכים חשב שראוי להוסיף לו נקודה (כתב אינפורמטיבי או הוסיף תובנות חדשות), ולא יקרא מה שמתשמש כתב ועורך החליט להוריד לו נקודה (כי הוא פליים, רעש, או מה שלא יהיה).

אני לא מציע לקחת את כל המנגנון המסובך של קארמה, מודרציה צפה ומטא מודרציה מ/., או את מנגנון הידיד/אויב שלהם. רק את הצעד הראשון והממש משמעותי בכיוון.

בסך הכל אני מציע שיהיה דרוג להודעות, והודעה שדרוגה לא עובר את הסף תוצג מקופלת גם אם היא חדשה, זה הכל (2).

דעתכם? דעת המערכת?

(1) סלאש-דוט, למי שלא מכיר: http://slashdot.org

(2) הצחקתי אותך, אה, טל?
126835
אפשר לפשט את העסק. במקום ליצור דירוג בן 7 דרגות, למה לא לנצל את המנגנון הקיים של אי השדים, ופשוט ליצור מצב של אייל "נקי" ו"אייל מלוכלך" - מי שיהיה במצב ה"נקי" לא יראה תגובות שסומנו כבלתי ראויות על יהיה המערכת.

אה, נזכרתי - משום שאף חבר מערכת לא ילך לקרוא את האייל המלוכלך כדי לוודא שאין שם תגובות שהן בלתי חוקיות או סתם מהוות סכנה משפטית לאייל.

בכל אופן - יצירת נישה אקולוגית של תגובות שהן סאב-זירו רק יעודד גולשים מסוימים לאכלס אותה בזריזות. כרגע יש מידה מסוימת של צנזורה עצמית אצל כל הכותבים. כפי שציינתי בהודעה על ביטול אי השדים, גורל האייל מסור כרגע בידי הגולשים. אין לנו שום כוונה להתעסק בשטויות הללו יותר. ניסינו את אי השדים וזה לא הלך. אם נרגיש שהאייל באמת מלא בזבל (אגב, אני לא חושב שזה המצב כרגע), פשוט נסגור את הבאסטה.
יסלושדט האייל! 126839
אין זבל - יש רעש. ואני לא מציע בכלל את מה שאתה מתאר - העורכים (המסכנים?) ימשיכו לקרוא הכל כמו שהם קוראים היום - עם סף של 0. ראית ספאם? הורד אותו ל-‏1 ואפילו קורא עם סף 0 לא יראה אותו. ראית קורא רשום כותב פליים? הורד אותו ל0 וחסוך לי לקרוא אותו. יותר חשוב - ראית אלמוני כותב הודעה יפה? תן לו נקודה, ספר לי.

אגב, באייל היום באמת אין צורך בדרוג מעבר ל2, בשיטה הזו. סתם פתח לשינויים בעתיד (ממש כדאי לקרוא את הfaq של /. ולראות איזה יופי שם: http://slashdot.org/faq/com-mod.shtml#cm520)
יסלושדט האייל! 126979
אתה מוסיף למסכנים האלה עבודה, המון עבודה - שגם אינה כדאית מבחינת עלות/תועלת. נתקלת בפתיל שברור לך שלא תקרא מסיבה זו או אחרת? כמה תנועות page down וזה עובר.
יפה אמרת 126981
יסלושדט האייל! 126984
לא יותר עבודה ממה שיש להם היום - גם ככה הם קוראים הכל. אני מוסיף להם אקסטרא קליק כל 50 הודעות להערכתי - בשביל להוריד רשום, או להעלות אלמוני. סה טו.

כלמקרה, הדיון הזה כבר הפך לשם שמיים בלבד. הטל והדובי אמרו דברם.
יסלושדט האייל! 127056
"אקסטרא קליק כל 50 הודעות" פירושו כי כמות ההודעות שלא תקרא, בשל מודרציה כלפי מטה, היא כ-‏2% מכלל ההודעות... (טוב, נו, פלוס הודעות של אלמונים, שהם להערכתי כ-‏10% מהתגובות). בשביל שינוי כזה להתאמץ? :-)
פגעת בכבודנו מיסטר ברזילי 127073
"ראית אלמוני כותב הודעה יפה? תן לו נקודה, ספר לי."
פגעת בכבודנו מיסטר ברזילי 127115
מערכת האייל נלחמת בזיהום אתרים

אם מגיב זה עבר על חוקי התעבורה ברשת

נא להתקשר לטלפון 8#7(98^-0%
פגעת בכבודנו מיסטר ברזילי 127129
מי זה כהד"ב? המושיע של חולית?

(כדלה"ב)
שתים, שתים וחצי גג. 126854
בעיות 126876
אני מתעלם לרגע משאלת מימוש הרעיון (אכן, הצחקת אותי) ומתייחס לבעיות ברעיון עצמו. הרעיון לא חדש: דנו בו רבות במערכת, לפני שמימשנו את אי-השדים (וגם בהמשך כאפשרות עבור עין-הדג). יש שתי בעיות עיקריות.

אחת, כדי שמנגנון דירוג דמוי-סלאש יעבוד, יש צורך במספר קוראים גדול בהרבה. זאת משום שהדירוג, כזכור, מתבצע ע"י הקוראים, ולא ע"י המערכת; ומנגנון המטה-מורדציה נועד למנוע (או לפחות לדכא) דירוגים גרועים. האייל הוא ביצה קטנה מדי, ודי מהר תווצרנה "לולאות קרמה" שפירושן שמספר המדרגים יהיה קטן, ובד"כ סגור.

האפשרות לפיה חברי המערכת (או כל קבוצה נבחרת של "מדרגים") יבצעו את הדירוג, בלי שיטת קרמה, לא באה בחשבון: תלונות בסגנון "למה קיבלתי דירוג כזה-וכזה", והודעות (דואל או באתר) בסגנון "תראו את התגובה הזו, תנו לה ציון גבוה/תקרעו לה את הצורה" תהינה בלתי-נמנעות (ובלתי-נסבלות). צא וחשוב על הדיונים שהתעוררו בשל אי-השדים, ואיך יראו אם ניצור גם "במת מכובדים".

והבעיה השניה: להערכתי, המנגנון של סלאשדוט עוזר לקרוא את הדיונים, אבל הוא כשלעצמו מדכא דיונים. חלק גדול מהבעיה יעלם אם לא נאפשר מיון-ע"פ-דירוג, אבל היא עדיין תשאר. (שמת לב עד כמה העומק של פתילי דיון בסלאשדוט הוא נמוך, בממוצע? גם המנגנון שנוסף שם לאחרונה, של "קבל-דואל-הביתה-אם-ענו-לך", לא ממש שיפר את המצב). יש לכך גורמים נוספים (כמות הפרסומים ליום, למשל) וקשה לקבוע בוודאות שמנגנון הדירוג הוא המשפיע העיקרי או היחיד, אבל הוא בהחלט גורם – ולהערכתי, גורם משמעותי. כמי שטייל רבות בסלאשדוט עוד בטרם מנגנון הדירוג (מס' משתמש מתחת ל-‏5000...), השפעתו על האתר *כאתר דיונים* היתה, לדעתי האישית, הרסנית לחלוטין.

אני מבין את המצוקה: בחודשים האחרונים מתפרסמות הודעות באייל בקצב ממוצע של מעל 7000 הודעות בחודש (עם שיא של 8342 הודעות שפורסמו בחודש ינואר). בודדים מצליחים באמת לעקוב אחר כל הדיונים; אני אישית בוחר מדי פעם דיון שמזמן לא ביקרתי בו, וקורא את כל עשרות ההודעות שהצטברו בו.

החשש העיקרי, שלי לפחות, הוא איבוד תגובות איכותיות שקבורות באיזה דיון שמזמן לא קראתי. ערן בילינסקי הציע בעבר פתרון יפה לבעיה ספציפית זו – אני משאיר לו את הבמה לתאר כאן את הצעתו (בעיקר כי אני עוד מעט מאחר את הרכבת). אשמח לשמוע את דעתך עליה.
בעיות 126910
אני מסכים לגמרי שהאייל לא מספיק גדול למנגנוני מודרציה צפה ומטא מודרציה. אבל אני לא שותף להערכתך לבעיתיות של הודעות "דרגו גבוה/נמוך/למה דירגתם?" כי הרי אלה ההודעות שהכי הכי קל לדרג - ישר 1-. כך שעבור הקורא זו לא בעייה (עבור העורכים, נו טוף, אולי קצת).

את /. אני מכיר רק במתכונת הנוכחית (אין לי אפילו חשבון, אני סתם אורב מזדמן), ובאמת יחסתי את העומק הנמוך לכמות הפרסומים. דעתך בנושא, כמובן, עדיפה.

אגב, המקום בו אני בעיקר מפסיד זה כשאני נותן לדיון לצבור תגובות, ואז סופסוף מחליט לעבור עליהן. מאחר ואני עובר עליו מהר (לעיתים רחוקות יש לי הרבה זמן אינטרנט ברצף - רק כשאני בבית הורי), אז הרף הסגנוני שלי גבוה, ואני קורא רק מה שקל לעכל, ומפסיד תוכן. בנוסף כבר ויתרתי לגמרי על מאמרים בנושאי מוזיקה ושירה.
פיתרון חלופי 126913
הרבה יותר פשוט טכנולוגית, שכל חודש (/שבוע/שבועיים) יפרסם אחד העורכים (הכותבים/ המערכת/ העורך הראשי) סיכום חודשי בסגנון "מה היה לנו החודש", שיכיל קישורים לתגובות המקוריות והמעניינות ולדיונים החשובים והמשעשעים לדעת אותו עורך.
פיתרון חלופי 126915
אפשר לפסול מראש את השתתפותו של העורך הראשי בפרוייקט כזה, משום שזה לגמרי מוגזם לצפות ממנו לדעת מה היה ביומיים האחרונים, לא כל שכן בחודש האחרון.
פיתרון חלופי 126916
נה, אני יכול לקרוא הרבה יותר מזה.
מה? 126982
לא הבנתי.
מה? 126985
אני רוצה יותר אייל מזה. אפילו סיכומים שבועיים לא יספיקו לי. אני יכול ורוצה לקרוא יותר ממה שאתה מציע שאני אקרא.
מה? 126986
אז אולי לכיוון היומי, ז"א להוסיף מקום בו כל משתתף יוכל לתת קישור לתגובה/דיון (שהוא לא כתב) שמוצאת חן בעיניו, משהו בסגנון "עשה לי את היום" בנוסף לנימוק (וככל שיותר אנשים יסכימו לאותה תגובה, המיקום שלה יעלה...).
כדאי גם 126989
שמגיבים יקבלו היזון חוזר, שיאפשר להם לדעת איזה מתגובותיהם הן הנקראות ביותר.
כדאי גם 126992
ואולי גם, כדי לחסוך מהמגיבים את המאמץ, להכין כמה תגובות מוכנות מראש, שהמגיב יוכל לבחור. משהו בסגנון:"גדול", "כתבה מאאאדאימה", או "הבאת לו בהפוכה" וכיו"ב.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים