בתשובה להאלמוני המזוהה, 16/04/14 17:37
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 630773
דומני שגם אתה לא מעודכן. לאחרונה יש יותר ויותר עדויות לכך שבשר אדום - לא מעובד‏1 - הרבה פחות מזיק ממה שיוחס לו. "שומן" באופן כללי ודאי שאינו "מוסכם כמזיק באופן כמעט גורף" שכן שומן בלתי רווי (ובמיוחד חד-בלתי רווי) דווקא מקבל די הרבה עיתונות (מחקרית) טובה, ואפילו שומן רווי כבר לא נחשב לאויב הציבור מספר אחד ע"י הרבה קרדיולוגים.

אתה צודק בכך שאין קונצנסוס בנוגע להרכב הדיאטה האופטימלי מבחינת היחס חלבון/שומן/פחמימה, ואפילו לגבי חולי סוכרת ההמלצה לפיה כדאי לצמצם למינימום את צריכת הפחמימות, מה שנשמע הגיוני לגמרי, לא מקובלת על כל האנדוקרינולוגים. לפני יומיים התפרסם מחקר לפיו דיאטה מרובת חלבונים, ובמיוחד חלבונים מהחי, מגבירה את הסיכוי לפתח סוכרת מסוג 2. אני יודע שזה קצת סותר את מה שטענתי בפיסקה הראשונה, אבל זה מאפיין את המצב בתחום.

מכל המחקרים המבלבלים עולה שאף אחד לא באמת יודע מה הולך שם, אולי חוץ מזה ששומנים מוקשים מזיקים.
_______________
1- כנראה חלק גדול מהנזקים שיוחסו לבשר אדום היו קשורים יותר לבשר מעובד מאשר לבשר עצמו. מסתבר שניטריטים וניטרטים יותר מזיקים ממה ששיערו לגביהם.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 630779
אתה לא משאיר לי ברירה, אלא להזמין אותך לדו קרב (של קישורים)

"Longevity and health were optimized when protein was replaced with carbohydrate to limit compensatory feeding for protein and suppress protein intake."
http://www.cell.com/cell-metabolism/abstract/S1550-4...(14)00065-5

Low Protein Intake Is Associated with a Major Reduction in IGF-1, Cancer, and Overall Mortality in the 65 and Younger but Not Older Population.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24606898

מחקרים אלו, מרחיבים את מה שכבר ידענו מניסויים בזבובים, שחלבון הוא הגורם המגביל העיקרי של תוחלת החיים בדיאטה, והעליה בתוחלת החיים כתוצאה מהרעבה מתונה, יכולה להתקבל גם אם אוכלים הרבה אך מדללים את כמות החלבון, או אפילו כמה חומצות אמינו מסויימות. לגבי שומן, אני לא מכיר מחקר (אשמח להכיר) שמראה שיפור בתוחלת החיים, כאשר אחוז ניכר מהקלוריות מגיעות מסוג כלשהוא של שומן (רווי או לא). אני לא יוצא נגד כף שמן דגים בבוקר, למי שחובב את הנושא, ובטח שלא כנגד צריכת שומן באופן גורף, אבל מסך הצריכה האנרגטית שלנו, שומן צריך להוות אחוז קטן.

לגבי בשר אדום, המחקר האחרון שקראתי דיבר על מטבוליזם של חיידקים, שגורם לבעיות בלב.
(ולמען הקורא היגע, גם מקור שניוני http://www.nature.com/news/red-meat-wrong-bacteria-b...)
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 630782
אוי ואבוי.

אין לי חשק להתחיל בחיפושים, אבל מאחר ואני מקבל מהדוד היקר עדכונים שוטפים, אשתדל לזכור לקשר הנה כשהם יגיעו. מכל מקום, לגבי החלבון והסוכרת, הפרסום מאד טרי כך שעקבותיו עוד לא אבדו לי: http://care.diabetesjournals.org/content/early/2014/... (לצערי זה לא מחקר קליני, כמו רוב המחקרים על בני אדם...).
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 630918
יש במחקר כמה תוצאות תמוהות, אבל גם אם נניח שהכל נכון, הכפל נא את מספר מקרי התמותה בגילאים 50-65 עם ה OR המתאים וכעת ערוך הכפלה דומה עם גילאי 65 ומעלה. המסקנה המתבקשת - לא לשנות כלום עד גיל 65 (אלא אם ממש חשוב לך שינוי קטן עד כדי כך שתימנע מצריכת חלבונים) ואז לעבור לדיאטה עשירה בחלבונים. לא?
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 631139
לענייני השומן הרווי והרהבליזציה החלקית שלו, הצץ נא ב תגובה 631138 .
טציה, לא זציה 631142
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 633973
לא ממש מחקר אבל נייר עמדה (שלצערי אינו פתוח לקהל הרחב) של מומחה די נחשב בתחום התפרסם לאחרונה . אפשר לקרוא עליו כאן. הנה ציטוט קצר:

Fat generally — and saturated fat specifically — came to be blamed for causing heart disease, obesity and cancer. Eventually this unfounded belief became ingrained as our national dogma.

Saturated fat is really not bad for health. The most rigorous diet trials clearly show that a high-fat, low-carb diet is better for fighting obesity, diabetes and heart disease

(הערה: מי שהמציא את התוית <blockquote> ב-HTML צריך להשפט יחד עם פושעי אוסלו)
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 633976
(היית צריך לומר את זה לפני שסיימו לבחור נשיא, לא?)
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 633978
מה יש לך נגד התגית הזו?
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 633979
התכוונתי לענות לשוטה ולא לפונז, כמובן.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 633980
הפונז עומד על זכות להיות שוטה, גם אם אורבני ולוקלי.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 633981
אז מה יש לך נגד חסימת הצעת המחיר?
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 633983
אין לי כלום, זה תשאל את הגלובלי.
לי היה משהו לומר באשר למינויים מסוימים של 'פושעי אוסלו' ודומיהם, אבל אני כבר מבין היטב שהבדיחה הזאת עברה מעל ראשי הקהל המלומד.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 633986
הבדיחה לא הובנה כי דווקא עכשיו, אחרי מלאנתלפים שנה, אין לו חסינות.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 633987
אני חושש שהיא אכן לא הובנה.
ספויילר:
.
.
.
(אני התכוונתי לומר, שמאחרו ועונשם של חלק מ'פושעי אוסלו' היה לשבת שבע שנים במשכן הנשיא, אולי גם אותו איש HTML ראוי לגזר הדין הזה, ועל כן כדאי היה לשוטה הגלובלי להציע אותו כמועמד, אבל מבעוד מועד).
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 633990
ואללה, יותר מצחיק.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 633992
אוקיי, עכשיו צחקתי. בפעם הבאה תסביר ישר ותחסוך לי את הגירוד בראש בהרגשה שכולם הבינו ורק אני לא.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 634000
עלי להודות שגם אני לא הבנתי, אולי בגלל העונש המשמעותי יותר שקיבל פושע אוסלו אחר...
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 633998
היא חייבה אותי להכנס לקוד המקור כדי להעתיק את המשפט שציטטתי ובכך גזלה ממני כמה שניות שהיו יכולות להיות מופנות לאפיקים מועילים יותר כמו שינון הסגל של נבחרת קוסטה ריקה.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 634005
מה הבעיה להעתיק משם?

Fat generally — and saturated fat specifically — came to be blamed for causing heart disease, obesity and cancer. Eventually this unfounded belief became ingrained as our national dogma.

Saturated fat is really not bad for health. The most rigorous diet trials clearly show that a high-fat, low-carb diet is better for fighting obesity, diabetes and heart disease."

(אולי יש איזשהו יתרון קוגנטיבי למי שלא משנן את הסגל של נבחרת קוסטה־ריקה? אני מניח שלא)
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 634021
זה משונה מאד. אתמול לא הצלחתי לסמן את הטכסט לבחירה כדי להעתיק אותו, וכשראיתי שהוא בתוך תג שנקרא "blockquote" הינחתי שזה מקור הבעיה (block כפועל) ולא טרחתי לוודא. כידוע, יש באמת אתרים שחוסמים את האפשרות לצטט כך שההנחה שלי נראתה לי כמו משהו שלא זקוק לעיון נוסף. עכשיו אני כן מצליח לבצע את ההעתקה בלי בעיה, וגם טרחתי לקרוא ולמדתי שהתגית התמימה הזאת בסך הכל משנה משהו בפורמט בו הטכסט מוצג (block משמש כשם עצם ובסך הכל מכריז על כך שהגוש הזה הועתק ממקום אחר).

יצאתי טמבל. מה עוד חדש?
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 634006
הסגל של נבחרת קוסטה הוא לא קבוצה ריקה?
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 634017
דורון,זה לא מצחיק.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 634022
הבדיחות שלך היו לי לזראי.
את עלבוני אני תובע‏1! 634127
חחחח שכ"ג, הפלת אותי לרצפה!

(התגובה שהיתה צריכה להופיע כאן מזמן, אם לא הייתם חבורה של סמולנים עוכרי ישראל. לחילופין, הייתכן שפשוט לא שמעתם על ריקה_זראי [ויקיפדיה]?)
______________
1- בתביעה אזרחית, משל הייתי הגברת גנד-גלילי
את עלבוני אני תובע‏1! 634129
קשה לי להקליד מהריצפה.
את עלבוני אני תובע‏1! 634130
שמעתי עליה: עוד עשירה אחת. מה שלא הבנתי זה מה עלבונך עשה לך. אפשר לקבל את תמצית כתב התביעה?
את עלבוני אני תובע‏1! 634419
הייתה גם תזונאית. בתור זמרת לא הייתה משהו אבל יש זמרים ללא קול עם קשרים ומרפקים.

מויקיפדיה כתוב שבגיל 70 קיבלה שבץ, משמע הדייטה הצמחונית לא הועילה לה לשמירת רמת שומנים (אבל הועילה לחשבון הבנק שלה בתור גורו לדייטות).
את עלבוני אני תובע‏1! 634581
אני לא מאוד דלוק על ריקה זראי כזמרת, אבל היו לה איכויות קלאסיות לזמר עברי. על רקע התקופה שבה היתה דומיננטית - מסוף שנות החמישים עד לקראת סוף השישים, וגם לפני כן, בסריקת זיכרון חפוזה אני מתקשה לחשוב על זמרת טובה יותר או שאני אוהב יותר. רק לשושנה דמארי יש קייס להיחשב טובה יותר. אילנה רובינא ואסתר עופרים בערך כמו זראי (בטעמי האישי הראשונה מנצחת את זראי, בנקודות, והשנייה מפסידה). יפה ירקוני וגאולה גיל פחות טובות, וגם ברכה צפירה ואסתר גמליאלית. בטח שכחתי מישהי. אולי אני לא השופט הכי טוב, כי אני לא דלוק בכלל על השירה באותה תקופה.
את עלבוני אני תובע‏1! 634594
שכחת את נחמה הנדל, את הזמרת המקללת-עליזה קאשי . שברכה צפירה ואסתר גמליאלית היו זמרות פופולריות בשנות ה-‏30 וה-‏40.
את עלבוני אני תובע‏1! 634626
לפי הבנתי זמרת טובה היא כזו שיש לה קול איכותי ויכולת אינטרפרטציה מוסיקלית טובה. לריקה זראי לא היה לא זה ולא זה.
היא שרה שירים של מלחינים (ומשוררים) טובים לכן מיגבלותיה לא היו בולטות. רייכשטט והנדל היו קצת יותר טובות ממנה מבחינת הקול והאינטרפרטציה אבל גם כן לא מדהימות. ירקוני הייתה בעלת קול חלש כמו זראי בערך אבל היה לה טעם מוסיקלי מעניין ומגוון, מה שמפצה. צפירה וגמליאלי כמעט לא הושמעו ולא הוקלטו לכן לא יכול לחוות דעה. כאשר אני חושב על זה, עד שנות ה 60 אני לא מכיר זמרת טובה ממש חוץ מדמארי. מאמצע שנות השישים ואילך היו כבר זמרות טובות . לעומת זאת באותן תקופות של ראשית המדינה עד שנות ה 60 היו זמרים טובים לא מעטים.

מצב מוזר. במוסיקה קלסית/ג'ז/פופ יש המון זמרות טובות והן אפילו טובות יותר בממוצע מהגברים, לפחות באיכות הקול, אז דווקא פה נפלנו. לנשים יש טווח קולי וניואנסים קוליים שאין לרוב הגברים, גם מעבירות טוב רגשות מה שתמיד עוזר בשירה. נושא לבדיקה סוציולוגית בישראל הישנה.
את עלבוני אני תובע! 634703
נו, אז אנחנו די מסכימים בנוגע לריקה זראי ולבנות תקופתה, עד כדי מילימטרים של הבדל בהערכה היחסית. אבל אם ביחס לבנות תקופתה היא לא גרועה יותר, אז אין הצדקה לטענה שלך על המרפקים והקשרים.

(חוץ מזה, "קשרים" זה קצת מטעה כאן, ו"מרפקים" מופרך. זה לא שהיתה איזו ועדה ממלכתית שהקצתה שירים לזמרים. הקשר היחיד שמן הסתם עשה לה את הקריירה הוא המלחין המחונן (מה זה מחונן, אלוהים חנן אותו!) שהיה נשוי לה. עכשיו מה, תאשים אותו ואותה שהוא העדיף אותה על פני זמרות אחרות, אפילו טובות יותר, לשיר את שיריו?)
את עלבוני אני תובע‏1! 634704
ולמה רק להשמיץ: כשחושבים על זה, השיקוף בין צבע הקול שלה לצליל של האקורדיון בקול אורולוגין יפהפה. אתה רוצה, תאשים את המעבד.
את עלבוני אני תובע‏1! 634142
דור הולך ודור בא וגם זמרים הולכים וזמרים חדשים וצעירים באים. זו דרכו של עולם.

הלואי שריקה זראי היתה הבעיה היחידה:

לפני כמה שנים מישהו ראיין גברת קשישה ששמה היה, אא"ט, רבקל"ה-משהו (לא מיכאלי, משהו כמו גרונר או קרמר), שהיתה פעם בצ'יזבטרון, הלהקה של הפלמ"ח. הוא שאל אותה: "את עצובה כשאת מספרת את סיפורך לכיתות ולקבוצות של בני נוער ומתברר לך שהם בכלל לא יודעים שהיתה להקה של הפלמ"ח?", והיא ענתה: "זה מילא, זה עצוב לי, אבל הרבה יותר עצוב לי כשמתברר שהם בכלל לא יודעים שהיה פלמ"ח".
את עלבוני אני תובע‏1! 634157
נא סמם דיליה?
חשבנו שאתה סתם לא יודע עברית.

__________
ואם כבר בתביעת עלבון עסקינן
הבטחתי ולכן אקיים 634418
מטה-אנליזה של מחקרים‏1 על יותר מ 300,000 נבדקים עם המסקנה:

"there is no significant evidence for concluding that dietary saturated fat is associated with an increased risk of CHD or CVD."
____________________
1- מטיפוס קוהורט, יענו "עוקבה"
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 630784
ובאשר לשומן, למשל הדיאטה המזרח תיכונית מכילה לא מעט שמן זית ואגוזים (שהם כמובן עתירי שומן) כחלק מהתפריט היומי שלה, וגם לה יש מחקרים התומכים בהורדת התמותה ממחלות לב (למשל זה). משם:
CONCLUSIONS
Among persons at high cardiovascular risk, a Mediterranean diet supplemented with extra-virgin olive oil or nuts reduced the incidence of major cardiovascular events.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 630795
אני לא חולק על היתרונות של דיאטה מזרח-תיכונית, אבל אם רוצים לערוך מחקר כהלכתו, ולברר את תרומת השומן, אז צריך לבודד אותו כמשתנה. יכול להיות שיש משהו אחר בשמן הזית שעוזר ? עם כל הכבוד, אני לא חושב ששמן זית היווה מרכיב משמעותי בצריכת הקלוריות של משתתפי המחקר. כלומר, גם אם שמן זית הוא בריא (ואני לא חולק על זה), לקבל עשרות אחוזים מצריכת הקלוריות משומן זה כנראה לא טוב, אם כי אני חייב להודות שכנראה שלא בדקו את זה עם שמן זית.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 630821
מי‏1 שאוכל הרבה סלט ירוק צהריים וערב ומעט עוף ואורז, נניח, יכול בסופו של יום לקבל חלק לא מבוטל מצריכת הקלוריות היומית שלו משמן זית.

_________
1 אשתי, למי שתוהה.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 630840
צריכה קלורית ממוצעת של אדם היא מסדר גודל של 2,000 קלוריות ליום. שמן הזית שמונח אצלי על המדף כרגע מכיל 900 קלוריות למאה מ"ל. כלומר כדי לקבל שליש מצריכת הקלוריות משמן זית, אדם צריך לצרוך בערך 66 מ"ל של שמן זית ליום, או לגמור בקבוק לשבוע וחצי לאדם‏1 (חמישה וחצי ימים לזוג). גם באגן הים התיכון, אני חושב שזה קצת חורג מהממוצע, וזה עדיין לא יחשב לצריכת שומן גבוהה. במחקר שהזכרתי קודם, הדיאטות התחילו מ20% מצריכת הקלוריות משומן, והגיעו ל75%. לאדם מדברים על ממוצע נורמלי של 30% (40% בדיאטה ים תיכונית).

בקיצור, שמן זית זה אחלה, אבל לא הייתי ממליץ על שליש בקבוק ביום בלי לחקור קודם את הנושא.

1 בהנחה כמובן שלא מבצעים חטאים כמו טיגון בשמן הזה, או משאירים משהו מהטיבול בתחתית הסלט, חס וחלילה.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 630847
היתה תקופה שנהגתי(בעקבות המלצה שקיבל חבר שסבל מאולקוס) לשתות כוסית שמן זית כל בוקר, לא היו לי בעיות בריאותיות קודם ולא הרגשתי שנוי במצבי אח''כ, אבל יציאות הבוקר הפכו לטובות יותר.
החבר התחיל להרגיש הרבה יותר טוב ותכיפות ההתקפים שחווה ועוצמתם ירדו בצורה ניכרת, עד שעבר ניתוח ופתר את הבעיה לתמיד.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 630839
ניטפוק: זו הדיאטה הים תיכונית, והיא נהוגה לא רק במזרחו של הים הזה.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 630844
צודקת כמובן, תודה על ההגהה‏1.

1 לעתים נדירות מדי יוצא לי להשתמש במילה הנהדרת הזו, אז שוב תודה :)
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 630812
היי האייל המזוהה, לגבי המחקר האחרון שקישרת, האם הבנת על איזה חיידקים מדובר? האם הם מגיעים מהבשר, או שהם מתרבים בקיבה בגלל אכילת בשר? כתוב שלטבעונים היה ריכוז נמוך יותר שלהם.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 630816
החיידקים הללו קיימים באופן טבעי במעי.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 630860
אוקי תודה. עכשיו ראיתי שגם החוקר אומר שהוא לא יודע מה הסיבה, מנחש שבשר מעודד את ההתרבות שלהם.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 631147
איך אפשר להגיע ל- 2000 קלוריות ביום (או יותר למי שצריך) בלי צריכה משמעותית של שומן? זה אומר פשוט לאכול בלי הפסקה כל היום (אפילו בלחם יש רק 250 קלוריות ל- 100 גרם, כלומר צריך כיכר לחם של 750 ג׳ כל יום).
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 631149
מה הבעיה לצרוך 400 גרם פחמימות+חלבונים ומשהו כמו 50 גר' שומן ביום?
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 631156
הבעיה היא ש- 400 גרם פחמימות וחלבונים זה אומר להכניס לפה 800-2000 גרם אוכל. וזה נראה לי הרבה.
האם באמת צריך לתקוף את דוד כל כך? 631152
מנה יפה של פסטה, אורז או תפוחי אדמה תעשה חלק ניכר מהעבודה.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630891
אני אנצל את המלחמה הזו כדי לשטוח הגיג שמציק לי כבר הרבה זמן, ואין כמו האייל ללבן אותו. במבט ממעוף הציפור נראה שמדע התזונה לא מצליח לייצר הרבה מסקנות עקביות ויציבות. הפתיל הזה הוא דוגמה טובה למבוכה שהתחום מעורר. אולי חסרים לנו עוד מחקרים, או מחקרים טובים יותר, ועוד כמה עשורים לבצע אותם. אבל אני חושד בבעיה בסיסית יותר.

נסטה רגע לאנטי-כרייסט של המדענים: חסידי הרפואה המשלימה / העממית. אלו ממציאים חדשות לבקרים דיאטות שונות ומשונות עם טענות לשיפור בריאותי מדהים - טבעונות (מטעמי בריאות) זה כבר מיינסטרים, הרציניים הולכים על טבעונאות, או דיאטה פלאוליתית, מיצים ושייקים, מזונות-על, ומי זוכר שפעם המקרוביוטיקה היתה באופנה. אלו בינינו שאמונים על ספקנות מדעית נוחרים בבוז.

ויש גם אנשים "סתם", עם רגליים על הקרקע, שמנסים על עצמם מגבלה תזונתית כזו או אחרת (היום באופנה הימנעות מגלוטן, גם אצל לא-צליאקים), בלי ביסוס מדעי, אבל מגיעים למסקנה שזה שיפר את בריאותם פלאים; אלו בינינו שאמונים על ספקנות מדעית יודעים להישאר ספקנים גם כאן. וזו לא תופעה דווקא של ימינו, כמובן - מדי פעם קוראים על אישיות היסטורית כזו או אחרת אנקדוטה, שהיא שקדה על איזושהי דיאטה מוזרה.

אני רוצה לסגת ל"השערת האפס": אולי בכלל אין קשרים חזקים כל כך בין תזונה לבריאות, ואנחנו - כלומר, כמעט כל האנשים (וגם אני), פשוט מחפשים כאלה בכוח? (תכנות אבולוציוני? קל להמציא סיפור שמסביר זאת.) חלקנו עושים זאת באמצעות "מחקר" עצמי, חלקנו בנהייה אחר שיטות בעלות קסם אינטואיטיבי וגורו כריזמטי, חלקנו בהמצאת שיטות כאלה וניצול כריזמה שלנו, חלקנו בעריכת מחקרים מדעיים ריגורוזיים, וחלקנו בקריאה של מחקרים כאלה ושל תקציריהם בתקשורת.

ברור שמחקר מדעי ריגורוזי שנעשה במתודולוגיה איתנה בא להתמודד בדיוק עם השערת אפס כזו (כלומר, עם המקרים הפרטיים שלה, למשתנים הנבדקים). אבל אנחנו גם יודעים את מגבלות השיטה: כשכל כך הרבה מדענים עושים כל כך הרבה מחקרים, על תחום עם כל כך הרבה משתנים, יהיו לא מעט מחקרים שיוכיחו-לכאורה קשרים כוזבים. ונוסיף את ההטיה הידועה, שמדענים יגיעו במחקר למסקנה שתואמת את אמונותיהם המוקדמות לעתים קרובות יותר מאשר למסקנה שמפתיעה אותם (ולפי ההשערה שאני מעלה כאן, רוב המדענים מניחים מראש קשר בין תזונה לבריאות). ונוסיף את ההטיה הידועה, שקל יותר לפרסם מחקר שמוכיח-לכאורה קשר ממחקר שחיפש ולא מצא קשר. ונוסיף את ההטיה הידועה, שהתקשורת עטה על מחקרים שמוצאים קשרים מסקרנים בלי לבדוק בציציות ובלי לדייק בניואנסים (ולמה? שוב, אולי כי כולנו, צרכני התקשורת, מחפשים בכוח קשרים כאלה).

יש לסייג בנוגע לשתי ההטיות האחרונות: מחקר שמחפש ולא מוצא קשר שמקובל להניח שקיים יזכה להרבה הד תקשורתי (סנסציה: לצריכה גבוהה של סוכר אין נזק בריאותי!), אם כי אולי יתקשה יותר לצלוח את ביקורת העמיתים, עוד בעיה (או שמא לא בעיה) ידועה של המדע-בפועל.

בכל אופן, הצרכן הפסיבי של תוצרת המדע יודע לכאורה להתמודד עם מגבלות המדע - לחכות בסבלנות עד שהאבק ישקע ונראה אילו מסקנות נשארות יציבות לאורך מחקרים רבים. אבל בינתיים נראה, לפחות לי, שיש מעט מאוד מסקנות כאלה, ומאידך רובנו יותר מדי מכוונים את בחירות התזונה שלנו - או את ייסורי המצפון על בחירות התזונה שלנו - לפי מסקנות לא יציבות.

האם כל המין האנושי שקוע כאן, זהירות אנגליזם, ברדיפת אווזי בר?
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630892
סנסציה חביבה, אבל יש דיאטות שהן בוודאות מזיקות, אז סביר להניח שיש קשר כלשהו בין תזונה לבריאות.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630894
זה שאפשר להזיק לא אומר שאפשר להועיל יותר מדי. לדוגמה: מחסור בוויטמין A גורם לפגיעה בראיית לילה. "מכאן" שכדי לשפר את הראיה צריך לאכול הרבה גזר.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630903
זה אומר שיש קשר אז, לא? לפחות אפשר לקבל רשימה של מאכלים בהם אין להגזים?

איך שלא יהיה, החיפוש מאד מוצדק, כמו שברור לכל בר דעת.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630898
הקונצנזוס על יתרונות התזונה הים תיכונית מחזיק מעמד לא רע ואושר יפה‏1 במחקר.

1 כתבה בהארץ "מומחים למחלות לב אמרו כי המחקר הוכיח שתזונה היא גורם חשוב ביותר בהקטנת הסיכונים למחלת לב".
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630899
הידיעה הזו מתבססת על מחקר בודד.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630904
גם אני הופתעתי מהמשפט :"עד כה לא היו הוכחות רבות שתזונה ים־תיכונית מקטינה את הסיכונים למחלות לב" כי הייתי בטוח שכמות העדויות האנקדוטליות היא עצומה וודאי ערכו מחקרים מסודרים בעניין
אז הנה הראשון ברשימה שגוגל סיפק לי והוא מהלנצט 2002
בקיצור, אני מאמין שיש מספיק
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630902
״אולי בכלל אין קשרים חזקים כל כך בין תזונה לבריאות״ אבל העדר תזונה מעמיד את הבריאות בסכנה. לפני הפסח התפרסם דו״ח בנושא ביטחון תזונתי.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630907
ההרגשה שלי היא שבאמת הרבה דיאטות כמו ללא גלוטן, פירותניות, מקרוביוטיקה, הן שוליות, יש להן בטח השפעה אבל לא משמעותית, ועיקר ההשפעה שלהן היא פשוט צמצום קלוריות שזה דבר חשוב מאד (בשלב זה בחיי האנושות כשיש עודף אוכל, כשאין אוכל אז הכי חשוב זה לאכול ולא חשוב מה).
אבל אני כן רואה את גוף הידע הזה שנקרא תזונה מתכנס בעשרים השנים האחרונות לתזונה מהצומח, וכל הבלבול בנושא האוכל, אולי לשם זהירות רוב הבלבול, הוא בגלל אוכל מהחי והניסיון להכניס אותו להמלצות, וזה לא הולך. זאת ההרגשה שלי.

ממש רואים את התהליך הזה מתגלגל במחקרים ובהמלצות של גופים ממשלתיים ובינלאומיים, למרות הלחצים האדירים מצד התעשיינים ולמרות שהתעשייה מרפדת בכסף את כולם מקטן ועד גדול. למשל מהמלצות על צריכת מוצרי חלב בתור מזון על חיוני ההמלצות ירדו למוצרי חלב רזים, ועכשיו ההמלצה של הקונצנזוס היא להפחית במוצרי חלב. כשאומרים להפחית הכוונה היא להפחית כמה שאפשר כלומר עד אפס. אבל לא אומרים את זה במפורש. אם ועדת התזונה האמריקאית החמש-שנתית היא אובייקטיבית היא תפרסם ב-‏2015 המלצות לא לצרוך מוצרי חלב. אבל היא לא אובייקטיבית אז היא תפרסם נוסח מעורפל של זה (לדעתי, נחכה ונראה).
זאת לדעתי ההתכנסות הגדולה שקורית עכשיו.

התעשייה היא הגורם המעכב מספר אחת, אבל גם החוקרים הם בני אדם ונרתעים מהמלצות שישפיעו על התזונה שלהם עצמם. או לפעמים חוששים מההשלכות של המלצות "קיצוניות" כאלה על הציבור. לכן למשל ה DRI שזה המסמך אולי הכי חשוב בתזונה, שמפרסם ה Institute of Medicine, לא ממליץ על תזונה מהצומח בלבד. זה מסמך מתחילת המאה לפני יותר מעשר שנים. שאלו את אריק רים מהרווארד שהוא אחד החוקרים שכתבו את המסמך למה לאור הנתונים הם לא ממליצים על תזונה מהצומח, והוא אמר:
We can’t tell people to stop eating all meat and all dairy products. Well, we could tell people to become vegetarians. If we were truly basing this only on science, we wouls, but it is a bit extreme.

שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630910
אני לא מסכים להבדלה בריא/לא בריא שאת עושה בין מזון מהחי ומזון מהצומח.
גם במזון מהצומח יש טובים ורעים וגם במזון מהחי.
התזונה הים תיכונית, שמוסכמת כתזונה הבריאה ביותר, כלל אינה נמנעת ממזון מהחי.
גבינת ובשר כבש (פטה וסופלאקי), דגים, קלמארי, כולם חלק אינטגרלי מהתזונה הים תיכונית.
לצידם כמובן הרבה ירקות ועלים ירוקים זיתים ושמן זית, ודי מעט דגנים, בעיקר בהשוואה לפירמידת המזון.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630915
ב''תזונה ים תיכונית'' כמו שהיא מוגדרת בספר לא דווקא כמו שהים תיכונים אוכלים, יש הרבה פחות מוצרי חלב יחסית למה שאוכלים אמריקאים ואירופאים וגם ישראלים, פחות בשר, והרבה יותר ירקות ופירות, אני מאמינה שתזונה כזאת בריאה יותר ללב, זה די ברור.
מישהו הביא קודם מחקר (קצת מפוקפק אבל זה לא חשוב כרגע) על שמן זית, עקבו אחרי קבוצות אנשים שקיבלו המלצות לתזונה רגילה דלת שומן לעומת תזונה ים תיכונית. בהמלצות לתזונה ים תיכונית לא היה בכלל מוצרי חלב, אז מה הפלא.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630916
מבלי משים, את מחזקת את דברי ירדן בתגובה 630891: משפט המפתח בתגובתך הוא "אני מאמינה שתזונה כזאת בריאה יותר ללב." ירדן חיפש הוכחות ומחקרים מדעיים. לא אמונות.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630919
אה אוקי לא התכוונתי לזה, זה אינגלוז, באנגלית כשרוצים להביע דעה בנימוס אומרים I BELIEVE. בעברית לא?
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630924
בעברית לא מביעים דעה בנימוס.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630927
הרבה יותר ירקות ופירות טריים זה בטוח, וזיתים ושמן זית, ודגי ים.
אבל אני לא מסכים בנוגע למוצרי בשר וחלב. גם במסגרת הקטגוריה ''מוצרי חלב'' יש שונות גדולה. איני יודע עד כמה בתזונה ים תיכונית חסרת מרכאות, כמו באיי יוון, יש פחות מוצרי חלב מאשר בתזונה המערבית הסטנדרטית, אבל היוגורט והפטה שהם אוכלים הם לבטח מוצרי חלב בריאים יותר מאשר חלב פרה וגבינת פילדלפיה או לה בש קה רי שאוכלים בתזונה המערבית.
מצד שני אם את מעיפה את כל המזון המתועש מהתפריט המערבי חסכת כל כך הרבה זבל המתחזה למזון (שומנים מוקשים, מלטודקסטרין) שלא כל כך משנה עם מה נשארת- בכל מקרה זה כבר בפני עצמו שיפור גדול.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630928
אתה מתכוון לגבינה שמשמרים אותה בהמון מלח (צפתית, פטה- יוונית, בולגרית, וכל השאר)? אז אין לנו בעיה עם זה?

ועם גבינה מפרה משוגעת ברור שיש בעיה.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630929
גם בזיתים יש הרבה מלח ואין לנו (ולתושבי איקריה) בעיה עם זה. ולדבש יש ערך גליקמי גבוה למדי וגם עם זה מסתבר הם חיים בשלום. אם אתה מוותר על ביסלי בייגלה‏1 ואבקת מרק עוף כנראה שאתה רשאי להאביס את עצמך פטה וצפתית כאוות נפשך.
______
1נתרן למאה גרם
ביסלי - 710 מ"ג
בייגלה - 1230 מ"ג
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630930
הנקודה הבסיסית היא שכיום יש צורך בהרבה פחות חומרים משמרים. מלח הוא אחת הדוגמאות לחומרים משמרים. כיום יש גבינות רכות שלא דורשות חומרי שימור אחרים, בשל הפיסטור והקירור. אבל אנחנו עדיין אוכלים גבינות יקרות יותר ומלוחות יותר.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 631000
לא ברור לי הענין עם מלח וגם לא חקרתי אותו, אז אולי מישהו (מהרציניים) יכול להסביר מה הבעיה. מלח לא גורם מחלה, אם יש טרשת עורקים ולחץ דם גבוה לא רצוי לאכול מלח, אבל אם הכל תקין, אם מדובר בילדים, מה הבעיה במלח?
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630933
בקשר לבשר אדום: אני הייתי מאמין שככלל הישראלי הממוצע אוכל די מעט בשר אדום, וודאי ביחס לאחיו האמריקאי. אבל מעבר לאמונה, אפשר לנסות לכמת את זה: הנה למשל <קישור טבלה שמפרטת את צריכת הבשר> - אבל בחלוקה לבקר, חזיר, עוף וכו'.

כמו שציפינו, הישראלי אוכל קצת יותר מחצי כמות הבקר של האמריקאי, ואם נוסיף לחישוב גם את בשר החזיר שידוע כמדומני גם הוא בכמות שומן רבה, נקבל כבר יחס של יותר מפי שלושה לטובת האמריקאי. רוצה לומר, שבמושגים אמריקאיים (שמן הסתם יותר משפיעים על המינוח במחקרים שאנו קוראים), הישראלי חי בדיאטה מעוטת בשר אדום - כשאת חלק מההפרש הוא מכסה בצריכה מוגברת של בשר עוף. שזה אגב בדיוק מה שאומרת הדיאטה הים-תיכונית.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630966
בשר חזיר נחשב רזה יותר. היתה תקופה בארה''ב שמועצת מגדלי החזיר פירסמה את בשר החזיר כ''בשר הלבן האחר'', ברמז לחזה עוף דל בשומן.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 631074
וזה יפה, כי אצלנו בשר חזיר נקרא לחילופין בשר לבן ובשר אחר.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 631109
מאד יפה, במיוחד שהוא מעולם לא נקרא ''בשר אחר''.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 631177
חפשי ברשימת המרכיבים של נקניקי מזרע, אם זכרוני אינו מטעני הטעיה מאוד בוטה.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 631199
http://www.ketzale.co.il/%D7%A0%D7%A7%D7%A0%D7%99%D7... כאן אני רואה רק "בשר לבן", אבל צלם ושלח לנו, לא קראתי אי פעם את רשימת המרכיבים, אז אני אתפלא אם זה מה שיש שם.

אולי אתה מתבלבל עם "דבר אחר" שם קוד יהודי לחזיר.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 631243
בדקתי במקרר, יש בו ''פסטרמה שינקן מעושן'' של מזרע (לטעמי לא משהו, אבל הכלב מאד מרוצה). ברשימת הרכיבים מופיע ראשון ''בשר אחר''.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 631244
אולי הם פשוט לא רוצים להתחייב זואולוגית.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630938
למה חלב צאן יותר בריא מחלב פרה? זה חלב אם. עושים לחלב צאן הייפ של משהו שורשי ובריא, יכול להיות שבחלב צאן יש קצת פחות לקטוז אבל זה ממש לא דבר משמעותי. מה ההבדל בין גבינת פטה לבין גבינה מלוחה רגילה?
אם היווני יאכל כל יום גבינה בולגרית ושישליק כבש יהיו לו אותן מחלות כמו של האמריקאי. "תזונה ים תיכונית" היא לדעתי פשוט דיאטת הפחתה עם שם טרנדי, וכל דיאטת הפחתה היא טובה.

זאת היתה הכוונה שלי בתשובתי לירדן על מקור הבלבול התזונתי. ממציאים שיפורים תזונתיים, מפחיתים, אוכלים ים תיכוני, אוכלים שמן זית כדי לנטרל (כביכול) את ההשפעה של הכולסטרול, אוכלים מוצרים רזים מהחי, אבל מה הרעיון הבסיסי של הדיאטות האלה?
הרעיון הוא שאוכל מהחי הוא לא טוב. לא רק בגלל הכולסטרול, גם בגלל שומן רווי ושומן טראנס וחלבונים מהחי שידועים היום כמסרטנים, וכל מיני דברים נוספים שטמונים שם ואנחנו לא יודעים עדיין, למשל החיידקים המיוחדים האלה שהמזוהה דיבר עליהם. והחומרים המסרטנים שנוצרים בבשר בזמן הבישול, הם לא נוצרים בבישול מזון מהצומח.

זה הבלבול הגדול לדעתי, אנחנו מצד אחד נאחזים במזון מהחי בתור פרדיגמה, ומצד שני רוצים להפחית אותו גם כן בתור פרדיגמה. אנחנו מחזיקים שתי פרדיגמות סותרות.
הבאתי קודם ציטוט של אריק רים למה הם לא ממליצים על תזונה מהצומח, הוא אמר שאם היו מתבססים באמת על מדע זה מה שהיו ממליצים, אבל זה "קצת קיצוני". זה נשמע הרי מגוחך, וזה בדיוק ממחיש את הסתירה שאני רואה.
ברגע שעוברים לתזונה מהצומח כל הדילמות הגדולות נעלמות ונשארים רק עם דילמות קטנות.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630940
ולוקחים ססטינים. באמריקה אחד מכל 4 אנשים מעל גיל 40 לוקח סטטינים, ועכשיו יש כוונה להרחיב את ההמלצות לאחד מכל 2 אנשים.
אני חושבת שהאבסורד הזה הוא המחשה של הבעייתיות של הדיאטות. למה לקחת סטטינים?
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630949
אני הורדתי את הכולסטרול שלי ב-‏30% תוך חצי שנה, בלי לגעת בסטטינים, אבל בלי לשנות את התפריט מהחי, כולל ביצה ביום. מלבד הורדה מוחלטת של מוצרי חלב. אבל אני גם רגיש ללקטוז, אז זאת לא חוכמה גדולה מבחינתי. בנוסף הורדתי כמעט לחלוטין סוכרים, ופחמימות פשוטות. והשמן היחידי כמעט שיש לי בבית זה שמן זית.

היו עוד כמה שינויים משניים, אבל בגדול זה היה העיקר.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630981
כל הכבוד, וזה רק מהורדה מוחלטת של מוצרי חלב, עכשיו תוריד את הביצים והתוצאה תהיה עוד יותר דרמטית כי ביצה ביום זה הרבה וביצה זה מזון גרוע. רק מבחינת כולסטרול, בלי לדבר על שאר הדברים, ביצה אחת היא יותר מהסף הגבוה "המותר" (הסף הרצוי הוא אפס). תעשה ניסוי לחודש אחד בלבד ותראה, אפילו בלי לבדוק ביצים ברכיבים של מאפים ומוצרים מוכנים, תוריד רק את הביצה ביום שאתה אוכל ובמקום זה תאכל חביתת ירק. תעשה ניסוי?

אתה לא רגיש ללקטוז, אתה נורמלי, אתה לא מעכל לקטוז כמו 90% של אזרחי ישראל. מזון מהחי לא מתאים לנו.

הערה: לא כתבתי ברור, בדיאטות הפחתה התכוונתי להפחתת מזון מהחי, כי זה הקו של כל הדיאטות, אפילו הדיאטות שמומלצות על ידי משרדי חקלאות ועל ידי התעשיינים, תמיד זה להפחית מזון מהחי, הם לא יכולים לכתוב אחרת כי זה יהיה שקר גס מדי. אבל הם עושים תרגילים אחרים כדי להכניס את המוצרים שלהם לדיאטה, למשל ממציאים קבוצות מזון הכרחיות חדשות כמו "קבוצת הסידן", שחברים בה רק מוצרי החלב.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630985
התיאוריה שאני מכיר אומרת אחרת. לפיה, הביצים מספקות לגוף כולסטרול 'טוב', ואז הגוף לא צריך להתאמץ לייצר כולסטרול 'רע' בעצמו (כי זה מה שהוא יודע לעשות). אני לא סגור על זה שזו תיאוריה ששווה משהו, אני רק מצטט תזונאים למיניהם.
לפי אותה שיטה, התיאוריות הישנות שאת הכולסטרול הרע אנחנו מקבלים רק מאוכל ועניין הביצים נחשבות כנראה למיושנות. אם ביצים היו גורמות לכולסטרול (באופן גורף), מצבי כנראה היה הרבה יותר גרוע.

אין לי שום סיבה להוריד עוד ביצים, כשהתמדתי באותה דיאטה הגעתי לתוצאה מאד נמוכה של כולסטרול, שאין שום סיבה להפחית אותה עוד יותר.

בקיצור, אני לא מכיר שום מחקר או ניסוי, מדעי או אישי, שמראה שביצים מזיקות ולו במעט לאדם הניזון מהן. הנזק העיקרי של אכילת ביצים הוא כנראה לאידיאולוגיה הטבעונית. האדם, ויונקים אחרים, כולל כאלה שלא נוגעים בבשר, אוכלים בטבע ביצים ככל שידם משגת.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630988
הנוסח השני (למטה) גם מביא לינק, אז את התגובה מעלי אפשר למחוק או להתעלם.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630992
תקשיב לג'וד תהיה בריא יותר, אף אחד לא אומר לך להפסיק לאכול בשר ביצים או גבינות. אומרים לך לצמצם. ולחשוב שלאכול כל יום ביצה זה טוב זה הדבר האבסורדי ביותר ששמעתי. פעם בשבוע עוד אפשר להבין.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630993
הנתונים שאני מכיר הם (הפתעה!) שיש אנשים שאכילת ביצים מעלה להם את הכולסטרול ה"רע" ויש כאלה שכמעט לא מושפעים ממנה - הכבד שלהם מייצר את כל העודף בעצמו. בנוסף, יש כאלה שמגיבים על אכילת ביצים דווקא בעליה של הכולסטרול ה"טוב".

באתר הזה תוכלו למצוא קצת מידע, כולל הפניות למחקרים (אם כי עלי להודות שלא עקבתי...).
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 631006
למרות שאתה בחרת להדגיש את הצדדים של העלייה - מבלי לציין שהיא תוארה כמינורית ורלבנטית לחלק קטן מהאוכלוסיה - כל שאר התוצאות שמתוארות בכתבה שהפנית אליה ממליצות בחום על אכילת ביצים, וודאי בכמות של אחת ביום, וזוהי המסקנה העיקרית שעולה מאכילת הכתבה, כשעליה כמה דיסכליימרים קטנים ומשניים.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 630995
אנחנו צריכים כולסטרול ממזון כי הגוף מייצר בעצמו כמה שהוא צריך. אם אתה מכניס כולסטרול מבחוץ ובבדיקת דם לא רואים אותו, זה יכול להיות בגלל שהוא מתיישב במהירות על דפנות העורקים.
אבל תזונאים באמת ממליצים על ביצים, הנה למשל התזונאית הסלבריטאית אולגה רז, תגיד לי איך אתה מתרשם.
אנחנו לא צריכים כולסטרול מבחוץ 630998
טעות זעירה, נפל ה"לא": אנחנו לא צריכים כולסטרול מבחוץ
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 631003
אם כל הכולסטרול שהפונז אוכל היה ''מתיישב במהירות'' על דפנות העורקים שלו, לא היינו משוחחים איתו עכשיו.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 631004
לא הבנתי מה הבעייה במה שהיא אומרת, נשמע לי סביר מאד.

באשר לכולסטרול ש'לא רואים אותו בבדיקת דם' - אם יש משהו כזה בכלל - אני מכיר מחקרים שמראים קשר ברור בין הכולסטרול שכן רואים בבדיקת דם לבין מחלות לב ותמותה. ובין ירידה בכולסטרול שכן רואים בבדיקות דם לירידה במחלות לב וכו'. זה נראה לי מספיק.

אני לא מכיר מחקרים שמראים קורלציה בין כולסטרול שלא רואים אותו בדם לבין מחלות לב.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 631005
כל התזונאים למיניהם שתומכים בצריכה מוגברת של מזון מהחי -בשר-ביצים-גבינות הם או שרלטנים מטעם או שבעצמם נפלו לתעמולה פסבדו מדעית של תעשיות אלה
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 631011
לא כל התזונאים נופלים לתעמולה פסבדו מדעית, אלה רק הזוטרים הצעירים, הרציניים מקבלים כסף מהתעשיה. אולגה רז מקבלת משכורת ממועצת הלול, היא מקדמת גם את טונה סטארקיסט ועוד כל מיני דברים, ומדברת בטלוויזיה שטויות שהאוזניים שלי מאדימות מבושה בשבילה.
הקליפ שהקישרתי הוא מהאתר של מועצת הלול
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 631014
זהירות, את כפסע מלכתוב ש'כל התזונאים (ואתרי האינטרנט) שלא מצדדים בדעתי הם או שרלטנים או משוחדים על ידי הגופים ששולטים בכולנו מאחורי הקלעים'.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 631015
זאת ממש דילמה למי להאמין,לפרסומות של התעשיינים או לחוקרים המדעיים.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 631018
אני מבין שלא טרחת לקרוא את הקישור של השוטה מתגובה 630993, יש שם מספיק מחקרים מדעיים בקישורים. אז במקום שאני אביא לך לכאן קישורים לעשרות מחקרים, את מוזמנת בכל זאת להעמיק שם.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 631021
הפונז צריך לעבור קורס באיך לזהות כתבות פרסומיות
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 642702
אולגה שלך באיצטלת הדיאטנית קלינית שלה מפרסמת עכשיו בשיא המרץ מוצרי חלב אם.
אבל אני מניחה שזה לא כי היא מקבלת אתנן מהתעשייה, ממש לא חס וחלילה, תזונאים ורופאים לא עושים דברים כאלה, זה על סמך ידע אמיתי ושכנוע עמוק מסוג כלשהו...
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 642704
היא שלי בדיוק כמו שהיא שלך.
מה זה מוצרי חלב אם? (ומה רע בחלב אם? זה לא (הרבה) יותר טוב מחלב פרה?)
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 642708
היא לא שלי בשום אופן אבל היא היתה שלך, האמנת שהיא לא טיפשה ולא מושחתת.
אני כתבתי שהיא טיפשה ומושחתת ונותנת המלצות תזונה שקריות כדי לקדם את אלה שנותנים לה כסף ללא גילוי נאות, מה שנקרא שחיתות. היא משרתת את מועצת הלול ומועצת החלב ונראה שגם סטארקיסט ומן הסתם עוד תעשיינים.

חלב אם הוא שם כללי לחלב מהחי כדוגמת חלב פרה וחלב עזים, כדי להבדיל מחלב מהצומח כדוגמת חלב שקדים או חלב סויה.
שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול 642711
פעם ראשונה שאני שומע את המינוח הזה, בהיותי אב שמעתי את השאלה 'היא ניזונה מחלב מבקבוק או חלב אם' עשרות פעמים, כשברור שהאחרון הוא מאם אנושית.

לא שמעתי אף אחד משתמש בזה לתיאור חלב פרה. אז אם היא משתמשת במינוח הזה, זה נראה לי מינוח גרוע.
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  חיים ורצח ביד הלשון • שוטה הכפר הגלובלי
  חיים ורצח ביד הלשון • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דורון הגלילי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • כבשה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ירדן ניר-בוכבינדר
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האלמוני
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • איילי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דורון הגלילי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האלמוני
  קורלציה מאואיסטית • רון בן-יעקב
  קורלציה מאואיסטית • שם(חובה)המקורי
  קורלציה מאואיסטית • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האלמוני
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צב מעבדה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צב מעבדה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צב מעבדה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האלמוני המזוהה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • מלאכי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האלמוני המזוהה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • מלאכי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • מלאכי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האלמוני המזוהה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אמ
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • איילי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אמ
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האלמוני
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • קליסון
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • קליסון
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • קליסון
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • קליסון
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • קולונל
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צ'יטה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שוטה הכפר הגלובלי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האלמוני המזוהה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • מלאכי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שוטה הכפר הגלובלי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  אופס... • שוטה הכפר הגלובלי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • מלאכי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  הצעה לניסוי מרתק • ג'וד
  הצעה לניסוי מרתק • הפונז
  הצעה לניסוי מרתק • רון בן-יעקב
  סטגאדאש! • הפונז
  סטגאדאש! • ג'וד
  הצעה לניסוי מרתק • אריק
  הצעה לניסוי מרתק • דוד
  הצעה לניסוי מרתק • שם(חובה)המקורי
  הצעה לניסוי מרתק • אריק
  הצעה לניסוי מרתק • ג'וד
  הצעה לניסוי מרתק • צפריר כהן
  הצעה לניסוי מרתק • צפריר כהן
  הצעה לניסוי מרתק • אריק
  הצעה לניסוי מרתק • שם(חובה)המקורי
  הצעה לניסוי מרתק • הפונז
  הצעה לניסוי מרתק • שם(חובה)המקורי
  הצעה לניסוי מרתק • האייל האלמוני
  הצעה לניסוי מרתק • האייל האלמוני
  הצעה לניסוי מרתק • הפונז
  הצעה לניסוי מרתק • ג'וד
  הצעה לניסוי מרתק • הפונז
  הצעה לניסוי מרתק • ג'וד
  הצעה לניסוי מרתק • שם(חובה)המקורי
  הצעה לניסוי מרתק • האייל האלמוני
  הצעה לניסוי מרתק • דורון הגלילי
  הצעה לניסוי מרתק • האייל האלמוני
  הצעה לניסוי מרתק • דורון הגלילי
  הצעה לניסוי מרתק • האייל האלמוני
  הצעה לניסוי מרתק • ידידיה
  הצעה לניסוי מרתק • ירדן ניר-בוכבינדר
  הצעה לניסוי מרתק • הפונז
  הצעה לניסוי מרתק • דוד
  הצעה לניסוי מרתק • אריק
  הצעה לניסוי מרתק • האייל האלמוני
  הצעה לניסוי מרתק • אריק
  הצעה לניסוי מרתק • הפונז
  הצעה לניסוי מרתק • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האלמוני המזוהה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • יורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • קליסון
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אייל ותיק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • מעשן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אנטילופה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  קופי לואק • רון בן-יעקב
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • איילה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ליסה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האלמוני המזוהה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • קליסון
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • קליסון
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • איילה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האנומלי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • מלאכי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • קפטן בדיעבד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • רון בן-יעקב
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ידידיה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • רון בן-יעקב
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • רון בן-יעקב
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ירון
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האלמוני
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ידידיה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האנומלי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האלמוני
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • רון בן-יעקב
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • איילה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • איילה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האלמוני
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • קליסון
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האלמוני
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האלמוני
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האלמוני
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האלמוני
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • זהר
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האלמוני
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האלמוני
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אייל סתם
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל הAלמוני
  שוב אני מתחיל לשאול • מיקי
  שוב אני מתחיל לשאול • מיקי מהו
  שוב אני מתחיל לשאול • מיקי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  סיכום המלצות תזונה • אריק
  סיכום המלצות תזונה • הפונז
  סיכום המלצות תזונה • דוד
  סיכום המלצות תזונה • צפריר כהן
  סיכום המלצות תזונה • דוד
  סיכום המלצות תזונה • צפריר כהן
  סיכום המלצות תזונה • דוד
  סיכום המלצות תזונה • צפריר כהן
  סיכום המלצות תזונה • הפונז
  סיכום המלצות תזונה • צפריר כהן
  סיכום המלצות תזונה • שם(חובה)המקורי
  סיכום המלצות תזונה • דוד
  סיכום המלצות תזונה • איילי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האלמוני
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האלמוני
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האלמוני המזוהה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • איילי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  נגחן לא יכול לא להתנגח • ג'וד
  נגחן לא יכול לא להתנגח • ג'וד
  סופסופסוף • הפונז
  סופסופסוף • ג'וד
  סופסופסוף • ג'וד
  המשך אזהרת ספוילר • הפונז
  המשך אזהרת ספוילר • ג'וד
  המשך אזהרת ספוילר • הפונז
  המשך אזהרת ספוילר • ג'וד
  המשך אזהרת ספוילר • הפונז
  המשך אזהרת ספוילר • ג'וד
  המשך אזהרת ספוילר • הפונז
  המשך אזהרת ספוילר • ג'וד
  המשך אזהרת ספוילר • ג'וד
  המשך אזהרת ספוילר • הפונז
  המשך אזהרת ספוילר • הפונז
  יש פיזיקאים באולם? • אנטילופה
  יש פיזיקאים באולם? • קולונל
  יש פיזיקאים באולם? • אנטילופה
  יש פיזיקאים באולם? • קולונל
  יש פיזיקאים באולם? • ג'וד
  יש פיזיקאים באולם? • אנטילופה
  יש פיזיקאים באולם? • הפונז
  יש פיזיקאים באולם? • ג'וד
  המשך אזהרת ספוילר • אריק
  המשך אזהרת ספוילר • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האלמוני
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שוטה הכפר הגלובלי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שוטה הכפר הגלובלי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האלמוני
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • קליסון
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ידידיה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ידידיה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • יוסי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • מלאכי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • קליסון
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג׳יימס דין
  אירוניה דלת לקטוז • הפונז
  אירוניה דלת לקטוז • ג׳יימס דין
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • איילי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג׳יימס דין
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האלמוני המזוהה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האלמוני המזוהה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • מיקי מהשמו
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האלמוני המזוהה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האייל האלמוני
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האלמוני המזוהה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אח של אייל
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ירדן ניר-בוכבינדר
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • קפטן לוטננט צ'יף ג'ף אוביביפוט
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אקס טר''ש ג'ף אוביביפוט
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אקס טר''ש ג'ף אוביביפוט
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ירדן ניר-בוכבינדר
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • מלאכי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שוטה הכפר הגלובלי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שוטה הכפר הגלובלי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שוטה הכפר הגלובלי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • רון בן-יעקב
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  אתה קרציה • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ג'וד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אריק
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • קליסון
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • מלאכי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • מלאכי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שוטה הכפר הגלובלי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האלמוני המזוהה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • קולונל
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אא
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • קולונל
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האלמוני המזוהה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שם(חובה)המקורי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שוטה הכפר הגלובלי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ירדן ניר-בוכבינדר
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • האלמוני המזוהה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • צפריר כהן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • שוטה הכפר הגלובלי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • אנטילופה
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דוד
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דורון הגלילי
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • הפונז
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • ראובן
  שוב אני מתחיל לשאול מה לרצות, מה לאכול • דורון הגלילי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים