בתשובה לערן בילינסקי, 04/04/02 12:06
אלוהים קיים! 64328
ואולי צה"ל מעדיף את אלו שלא מתגייסים, אבל "משרתים בלב"?
אלוהים קיים! 64333
אז זהו, שלגבי צה"ל יש לנו דרך לדעת (אפשר למשל לשאול את הרמטכ"ל?), לגבי הבלתי נתפס - לא. אין הוכחה ישירה או עקיפה להעדפת הצדיק על הרשע (ע"ע "צדיק ורע לו") כל זמן שאנחנו לא מכניסים את העולם הבא לעסק (שממנו אף אחד לא חזר כדי להעיד אם לויתן ושור הבר זה טעים).
אלוהים קיים! 64350
גם לגבי מצוות- אפשר לשאול את הרב.
''צה''ל'' הוא גוף שאין לו קיום אלא מכיל אנשים בתוכו. ממש כמו דת. כשם שאי אפשר להכיר בחשיבות הגיוס מבלי לעשות את האקט עצמו אי אפשר גם להאמין באלהים בלי לקיים את מצוותיו. כלומר- אפשר. אבל אם אתה מאמין שמצווה עליך לעשות משהו, ולא עושה את זה, אני תוהה למה אתה חושב שאלהים יעדיף אותך על פני הבבא סאלי. אין הוכחה ישירה לזה, זה נכון, רק כשל לוגי.
''צדיק ורע לו''- דוגמא נהדרת להוצאת משפט מהקונטסט ואינוסו למרות שמטרתו הייתה במקור הפוכה. ממש כמו ''איש באמונתו יחיה'' (במקור-''צדיק באמונתו יחיה'').
אלוהים קיים! 64353
לרב יש את הטלפון של ההוא? בצה"ל הרמטכ"ל יכול לכפות ולאכוף מדיניות, הרב עדיין לא מנהל את העולם (הוא מסתפק בינתיים רק בקהילה). אני לא אמרתי בשום מקום שמישהו מאמין שמצווה עליו לעשות משהו. אני אמרתי שאין לנו דרך לדעת אם ההוא-שם-מלפני-מאחורי-ומצדדי מעדיף את אלו שעושים את מה-שיש-כאלו-שחושבים-שהוא-מעדיף-שיעשו או דווקא את אלו שלא.

למה צדיק ורע לא זה הוצאת משפט מהקונטקסט ואינוסו? הקונטקסט זה לא ידידנו מארץ עוץ שהיה צדיק, ורע לו?
קוהלת 64369
אם לאיוב נדרשת, הכבד וקרא את כל הספר. אתה יכול לסבר את אזני קוראי האייל במסקנה אליה מגיע איוב. אם לא היה איוב ולא נברא, הרי ממילא לא היה ה"צדיק ורע לו" שלך. עניין "צדיק ורע לו" מועלה *תמיד* כשאלה שיש לדון בה, והיא נפתרת בדרך אמונית. כיון שאתה בוחר שלא להמשיך לקרוא מעבר לפסוק שמספק אותך, אתה מעוות את מטרת הכותב.
אני מניחה שלא היית מקריא לילדיך ספר שיש בו המשפט "הילד הרג את הברווז וחייך בהנאה" (אולי כן?) אבל היית מקריא "הילד הרג את הברוז וחייך בהנאה, כיבה את המחשב והלך לישון".
למי בדיוק מתקשר הרמטכ"ל? הוא מחליט, על בסיס הידע שיש לו, מהי הדרך הנכונה. הוא מאמין שהוא צודק- הוא לא יידע עד שלא ינסה, ובכל זאת אתה סומך עליו- הוא בר סמכא, יש לו הידע, הנסיון. הוא ממש לא מנהל את העולם- הוא מנהל קהילה שמאמצת את דרכיו. וזה שונה מרב כי...?
לכן ה"אין לנו דרך לדעת" זה משפט יפה, הומאני, אוניברסלי וריק מכל תוכן, משמעו הוא "אין לי כוח לעשות, אני אולי מאמין ואולי לא, יותר נוח לי לחשוב שאלהים רוצה שאני אוכל חזיר מוקרם ביום כיפור". שזה סבבה וזו זכותך, אבל קרא לילד בשמו, כי ועוד איך יש דרך לדעת. אם באלהי היהודים אתה מאמין, הרי אין לך דרך אליו מלבד תורה. אם אתה לא מאמין שהוא נתן תורה זה דבר אחד (ואז אתה ממאמיני סנטה קלאוס, הסבא הטוב שם למעלה) אבל אם אתה מאמין במסורת היהודית אני נותנת לך יותר קרדיט מלהאמין שאלהים פשוט אהב לשמוע את עצמו מדבר. יש טקסט, ובתוכו הוראות ברורות. מי שמאמין ש"תורתו אמת" ולא מקיים אותה חי חיים נוחים ושוב- זכותו, אבל בוא לא ניסחף עם האוטוסוגסטיה.
קוהלת 64374
את מודעת לזה ש-‏35 אחוזים מהישראלים כלל אינם מאמינים באלוהים? סתם, כי נראה כאילו האפשרויות שהצגת קצת מוגבלות.
וזה סותר את דברי כי...? 64441
בסדר, אז הם לא מאמינים. הכחשתי?
קוהלת 66736
אני מכיר את המספר 25%
קוהלת 66949
אני מצטט מהמחקר הנרחב שפרסם לאחרונה מרכז גוטמן של המכון הישראלי לדמוקרטיה, שנעשה עבור קרן אבי-חי (היו פרסומות ברחבי האינטרנט למחקר הזה, ויש לי עותק שלו, אם כי אני לא מצליח למצוא אותו באתר של מי''ד). את המחקר ערכו אליהוא כ''ץ, שלומית לוי וחנה לוינסון.
אהם. 64378
אגנוסטיציזם, דהיינו, הדעה שאין דרך לדעת האם קיים האלוהים או לא באופן לוגי, היא גישה רווחת ומקובלת בפילוסופיה המודרנית. לטאטא אותה מתחת לשטיח כ''עצלנות אינטלקטואלית'' נראה לי יומרני מדי.
אהם. 64443
אגנוסטי מצהיר על עצמו שהוא לא בטוח אם יש אלהים או אין.
אין לזה ולא כלום עם ההצהרה שאלהים רוצה שלא נקיים את מה שהוא אמר. בתוך הפילוסופיה גישות רבות ומעניניות ואגנוסטיה היא אחת מהן. ''אלהים מעדיף שאני לא אאמין בו'' איינה אחת.
אהם. 64445
לא, אגנוסטי לא מצהיר על עצמו שהוא אינו בטוח. אגנוסטי מצהיר שאין שום דרך לדעת האם יש אלוהים או אין.
אהם אהם 64452
ומה אם אני מכריזה שיש? לא משנה איך תסובב את זה- אז הוא מצהיר שלדעתו אין דרך וגו,
.. 64454
יש הבדל בין להכריז: "אינני יודע האם X נכון," למשל כשמדובר בהשערת גולדבך, לבין להכריז: "אי אפשר לדעת אם X נכון," למשל כשמדובר בחדי-קרן בלתי נראים שאינם משאירים עקבות.
נ-כון 64468
ולאיזו משוואה בדיוק אתה מכניס את "ואולי אלהים מעדיף שלא נעשה את מה שהוא בעצמו אמר?" רמז- אגנוסטי זה לא.
שאלה רצינית ושאלה לא רצינית 64467
נראה לי מוזר שכך מצהירים האגנוסטיים. מן הסתם היסוד להצהרה זו היא ההנחה ששום דבר אינו ניתן לדעת בצורה מוחלטת אלא רק במידה שונה של וודאות. להצהיר שהידיעה שבלתי אפשרי להחליט על קיום אלוהים היא מוחלטת סותר במידה מסויימת את ההנחה, לא?

האם לא נכון יותר לומר שאגנוסטי מצהיר שזה מאוד לא סביר שניתן לפתור את שאלת קיומו של אלוהים?

<סתם>
איך קוראים לזה שמצהיר שאין דרך לדעת אם ישנה דרך לדעת אם אלוהים קיים?
</סתם>
שאלה רצינית ושאלה לא רצינית 64470
אגנוסטים מדברים על הבלתי מוחשי, ואלהים בכלל זה.
אני יודעת שלא שאלת אותי, אבל חשוב לי להתערב פה כדי שלא תטעה לרגע- מדובר בתפישת עולם רחבה שאלהים הוא חלק בה, שאוהבים להיתפס אליו בדיונים כגון אלו ולא בצדק. האגנוסטים לא שואלים את שאלת הקיום האלוהי- הם מדברים על בעיית תפיסה של המופשט והבלתי מוכח. ברגע שקבעת ''אני מאמין''- אתה לא אגנוסטי. ''אני מאמין בלב''-אוקי. ''אני מאמין שאלהים קיים, ושהוא מעדיף את החילונים''- אתה מבין לבד את הבעייתיות.
שאלה רצינית ושאלה לא רצינית 64509
אני חושב שהבנתי.

הוכחת הקיום של אלוהים יכולה להיות רק לוגית ולא תפיסתית מכיוון שכל ידע אשר מגיע ממקור אמצעי יכול להיות שגוי. ההוכחה לקיומו של אלוהים היא אם כן הוכחה לוגית לקיום דבר מה ב"עולם האמיתי". האם כוונת האגנוסטים היא שהוכחה מסוג זה בלתי אפשרית?

יתכן, אם כן, שאני באמת לא אגנוסטי. על מנת להפוך לאגנוסטי אצטרך הוכחה לוגית לכך שבלתי ניתן להוכיח בצורה לוגית את קיומו של דבר מה ב"עולם האמיתי".

זכור לי שקאנט בבקורת התבונה הטהורה הוכיח שניתן לדעת א-פריורי שהמרחב והזמן קיימים (תקנוני אם אני טועה). האם זו סתירה לאותה ההוכחה שביקשתי? כלומר, האם קאנט סותר את האגנוסטים?
חבל שנבצר מקאנט לענות... 64632
הזמן והמרחב קיימים, משום שהם צורות הסתכלות של האדם, מוכתבות מכורח הארכיטקטורה של התבונה האנושית. קאנט אינו גורס שהזמן והמרחב קיימים מחוץ לתודעתנו הקודחת (אולי, אבל איך נדע?). הטענה לקיומו של אל (אונטולוגי, לפחות... כלומר כזה שהוא לא תוצר של הארכיטקטורה של התבונה האנושית, אלא קיים בוודאות מחוץ לאותה תודעה קודחת), אין לה להסתמך על הלוגיקה האנושית, שאולי איננה נכונה כלל לגבי אותו "עולם אמיתי", שם בחוץ.
חבל שנבצר מקאנט לענות... 64641
אתה בעצם אומר שההוכחה לקיום אלוהים היא לא הגיונית?
זה לא נשמע לי הגיוני.
אין הוכחה מלבד הוכחה הגיונית. כל השאר זה ספקולציות המבוססות על תצפיות.

דיברו כאן קודם על חוקי התרמודינמיקה אשר לא הוכחו, אך לפי תצפית גם מעולם גם לא נסתרו. ההוכחה לקיומו של אלוהים חייבת להיות חזקה יותר מזו.

נשאלת שוב השאלה (וחבל שאין עונים): האם זה אפשרי להחליט על קיומו של דבר מה בעולם האמיתי באופן לוגי טהור? אם לא, האם יש לכך הוכחה? ובכל אופן, האם טענה זו היא תמצית האגנסוטיסיזם?
חבל שנבצר מקאנט לענות... 64643
אולי שתי הפסקאות האחרונות?
תגובה 64451
חבל שנבצר מקאנט לענות... 65390
"אתה בעצם אומר שההוכחה לקיום אלוהים היא לא הגיונית?" - אני אומר שכל היגד (שלא לדבר בכלל על הוכחה) אונטולוגי הוא חסר משמעות. הלוגיקה האנושית מוגבלת לדיון אפיסטמולוגי, לכן כתבתי ש "הטענה לקיומו של אל (אונטולוגי, לפחות... כלומר כזה שהוא לא תוצר של הארכיטקטורה של התבונה האנושית, אלא קיים בוודאות מחוץ לאותה תודעה קודחת), אין לה להסתמך על הלוגיקה האנושית, שאולי איננה נכונה כלל לגבי אותו "עולם אמיתי", שם בחוץ".

בקיצור, לא שההוכחה לקיום האל לא הגיונית, אלא שעצם הדיבור עליו (ממש כמו הדיבור על חכעיךדכחסכלךד) חסר כל משמעות.
שאלה רצינית ושאלה לא רצינית 64537
נסי את זה כך: "אני מאמין שאלוהים קיים, שהוא לא אמר את מה שהדוסים אומרים שהוא אמר, שהוא היה מעדיף שנניח לו לנפשו, ושהוא נגלה אך ורק למדענים חילוניים וחושף בפניהם את סודות היקום". עובד?
עובד,בעינים 64553
אף אחד לא ביקש שתאמין במה שהדוסים אומרים. המצוות הכתובות בתורה הן כל מה שמבקשים ממך. אם אתה לא מאמין שהייתה תורה, קשה לי להבין מאיפה הגעת למסקנה שיש אלהים. אם אתה מאמין שיש אלהים והוא לא נתן תורה זה משהו אחר.
לגבי "אני מאמין שאלהים מעדיף שנעזוב אותו לנפשו" כבר הגבתי, ואתה מספיק חכם לדעתי להבין את שלל הבעיות הלוגיות, אמוניות, פילוסופיות ורעיוניות שהשטות הזו מעלה.
לגבי ההתגלות הקוסמית למדענים חילונים, ובכן זכותך להאמין כמובן בכל מה שעולה על דעתך. כל עוד אתה לא מתיימר לפרשן את אלהים ( "הדוסים", אמרת? ) ולהגיד לי שאתה מאמין שהוא "אמר, אבל לא התכוון" אין לי כל ויכוח איתך. עם זאת, לא כל אמירה וכחנית היא טיעון שכדאי להתייחס אליו, ו\או טיעון לוגי ראוי שעשוי להפוך משנה סדורה.
... 64555
מה זאת אומרת, "לא מאמין שהייתה תורה?" ספרי התורה קיימים, אין סיבה להסיק מזאת שכל מה שכתוב שם נכון. ובוודאי שאפשר להאמין שיש אלוהים מבלי להתייחס לכל ספר שהוא, בין אם כגורם ראשוני, בין אם ככלי פילוסופי, ומכל מיני סיבות אחרות, שקריאה קלה בפילוסופיה המודרנית תגלה לך.

ואגב, הטענה שמדענים חילונים הם שקרובים ביותר לאלוהים נראית לי שווה יותר מפסילה כבדרך אגב. בכל זאת הם אלה אשר בודקים וחוקרים מקרוב את יצירתו של האלוהים, מי ולא הם מבין אותה טוב יותר? האין הרעיון של להתקרב לאלוהים על ידי חקר יצירתו לגיטימית?
... 64564
שוב, ושוב, ושוב: הטענה שלא ניתנה תורה במעמד הר סיני היא לגיטימית. הטענה שניתנה תורה, אבל אלהים מעדיף בעצם את אלו שלא קוראים בה ומקיימים אותה, היא תועלתנית וחסרת ערך פילוסופי (כלומר, לא תועלתנות כזו).
למדע ולמחקר יש ערך דתי, אך אין קשר בין היות אדם דתי או חילוני לבין היותו חוקר, ואני אשמח אם תתן לי שם של מדען חילוני שהקדיש את חייו למחקר מדעי טהור מתוך אמונה שהוא מקיים בכך את מצוות בוראו. אין כזה. כיוון שהמדענים עצמם לא מתיימרים להיות עושי דברו של אי-מי, אין כזו פילוסופיה. בכל מקרה, לדובי אין כזו. וזה בדיוק מה שעניתי לו- יופי, זה טיעון מגניב, אבל דובי לא עומד מאחוריו, למעשה אף אחד לא עומד מאחוריו, למעט אנשי דת ומדע (רמב"ם, רפואה)
שמאידך הם דתיים אורתודוכסים.
... 64588
לא צריך להניח שלאל יש רצון כלשהו לגבי חייך, בשביל להרגיש התרגשות אמונית מכך שאתה לומד את דרכי הפעולה של יצירתו.

הטענה של דובי, שאלוהים נתן את המצוות הנ''ל אבל בעצם אוהב את החילונים שכופרים בהן, דומה לטענה של בוראניים דתיים מסויימים, הטוענים שאלוהים יצר מאובנים של דינוזאורים בשביל לבחון את אמונתם של המאמינים.
אין קשר 64593
...מלבד העובדה ששתי הטענות הן טיפשיות.
אגב,אני לא מכירה את הטענה הזו. מישהו ידוע?
עם זאת, מבחן האמונה יכול לשאוב סימוכין מהטקסט המקורי המוסכם על כל המתדיינים, האמירה לגבי אהבת הבורא את ילדיו הסורחים היא טענה נטולת סימוך מהצד הדתי והגיון מהצד החילוני. ולכן, כמו שציינתי, אף אחד לא טוען אותה בצורה מסודרת דוגמת הטוענים לאתאיזם , רפורמה או אגנוסטיות. היא מושרת בעיקר בקרב אלו שאוהבים להרגיש שהם "בסדר" בלי להתאמץ.
אין קשר 64596
באומרך ''ילדיו הסורחים'' את מניחה את המסקנה.
not 64598
זה בתוך ההגדרה. הנחת העבודה הייתה "אלהים אוהב את מי שלא מקיים את מה שהוא אומר"= סורח. אם זה מפריע לך אני יכולה לתקן ולאמר "ילדיו, שלא עושים את מה שאבא אמר".
האם אתה מניח שכשאמא אומרת לך משהו, היא מייחלת בכל ליבה לכך שלא תעשה את זה?
אני יכול לחשוב כך. 64607
למשל, אב יכול לבחון את מוסריות בנו, בכך שיבקש ממנו לגנוב בשבילו.
מפקד יכול לבחון את מוסריות פקודיו על ידי כך שיתן להם פקודה שהיא בלתי חוקית בעליל.

פרופסור למתמטיקה יכול לתת תרגיל במבחן, בו הוא מבקש להוכיח דבר שאיננו נכון.
אם כך, אנחנו מסכימים. 64612
אב יכול לבחון זאת, בתנאי שהגדיר קודם ולימד את הבן מוסר מהו.
מפקד יכול, בתנאי שהגדיר לפקודיו את החוק וכמה הוא חשוב.
פרופסור יכול, אם לימד את הפרמטרים המתאימים.

סיפור מבחן האמונה הוא נרטיב דתי, שאין שום דרך לפתור אותו בצורה לא אמונית. כיוון שההגדרה הראשונית היא דתית-מוסרית אין סיבה להניח שהבוחן דורש מהנבחן משהו שלא הובהר לו מעולם (או: הובהר ההיפך מזה). זה לא הגיוני, לא מוסרי, ובעיקר מוריד את האל לדרגות די בעייתיות. האם אתה מניח שאתה נבחן בעולם הזה על מוכנותך לרצוח, למרות הכל?

סיפורי הנביאים מלאים דוגמאות של מפירי דבר ה" ועונשם. גם התורה עצמה. כיון שמדובר בטקסט אמוני אף היסטורי אתה יכול לקחת את כולו (ואז ברור מה אתה צריך לעשות) או להתכחש אליו לחלוטין.
אם כך, איננו מסכימים. 64613
זה אינו נכון, והפרשנויות השונות לתנ''ך יעידו על זאת.

בכל מקרה, כיון שלכאורה הבורא הוא זה שתכנן את בני האדם, הוא בכל זאת יכול לתת אחר כך מצוות שהוא רוצה שיפרו, ועל בני האדם להקשיב לליבם ולא לעשות זאת. או כל מיני תסריטים אחרים. ניתן גם להאמין שיש אלוהים, שהוא אכן המקור לסיפורי המגע האישי איתו במקרא, אבל שאלה שהתקשר איתם הבינו אותו באופן חלקי, או שגוי. אפשר לעשות הרבה דברים, מבלי להיות מגוחך. לא חייבים ''או לקבל, או לדחות.''
אם כך, אנחנו מסכימים. 64666
שום תנאי ושום נעליים. סיפור קינהבל הוא הראייה שאבא'לה דורש מאתנו דברים גם בלי להגיד, ובלי שיהיו בידינו הכלים לשיפוט. וכן, יש שם גם, לכאורה, כוון של האל לסכסך את האחים בקבלו את אחת המנחות. זאת אומרת, אם הוא בכלל כוון את האחים, הרי שזה לכיוון ההפוך.
****
לא ניתן לקחת את התנ"ך כמקשה אמונית-הסטורית אחת כי הוא לא כזה...
אם כך, אנחנו מסכימים. 64735
הקלד ''קין והבל'' ב''גוגל'', ופנה למאות הפירושים שם ע''מ להבין כיצד סיפור המנחות משתלב פשוט נפלא בדרך החיים שהתורה מנסה לחנך אליה.לא אמרתי שאין עונשים ואין הכוונה אלא בדיוק להיפך. הדוגמה פשוט לא מתאימה.

אשמח אם תאיר את עיני, אחרי שנות אמונה עיוורת, ותסביר לי איך הגעת למסקנה שהתנ''ך אינו מקשה אמונית והיסטורית. אם תשובתך היא ''כי אלהים בכלל לא כתב את זה'' אז לא משנה.
64689
אולי נפסיק להגיד לאלוהים מה ראוי לעשותו ?
שוב מבחן אמריקני ? 64692
''אתה יכול לקחת את כולו (ואז ברור מה אתה צריך לעשות) או להתכחש אליו לחלוטין.''

אמונה זה לא דבר בינארי. יש אנשים שיאמצו דברים מסויימים מהתנ''ך ויתכחשו לאחרים. קיומם של אנשים כאלו הוא עובדה.
שוב מבחן אמריקני ? 64733
איני מודעת לעובדה הזו- האם אתה מכיר אנשים הטוענים שאלהים נתן במעמד הר סיני את רק את ספר מלכים ב למשל?
ה"עובדה" היא, שישנם אנשים שאימצו חלק מהדברים והניחו את חלקם- ייקרא שמם בישראל "מסורתיים", אם תרצה. אין לי כל בעיה איתם, כל עוד הם לא טוענים שזה בעצם מה שאלהים רוצה שכולם יעשו.
שוב מבחן אמריקני ? 64734
מישהו טוען שמלכים ב ניתן בהר סיני, בכלל? זה לא הגיוני כרונולוגית. גם התורה, לא יתכן שניתנה בהר סיני, כיון שמעמד הר סיני עצמו מתואר בה.
אין קשר 64836
אני חשבתי שאלוהים אוהב את כל היהודים.
אין קשר 64840
התכוונתי ''אוהב יותר את ילדיו הסורחים'' קרי,מעדיף.
''אלהים אוהב את כל היהודים'' היא אמירה חביבה אך לחלוטין לא מדוייקת, בכל אופן לא במובן רדיקלי של אהבה בכל מחיר. יש הרבה מאד סוגי חטאים שיהודי שחטא ולא יכפר עליהם יכרת, עם כל האהבה והכבוד, מחיי הנצח של נשמות ישראל. כך שהאמירה היא נעימה לאוזן והולמת מפגשי דתיים חילוניים ושאר ענייני כי''ח, והיא גם לא בלתי נכונה (''פתחו לי שער כקוף של מחט...'') עם זאת, לא הייתי ממליצה לבנות עליה כאסמכתא לחיים נטולי גבולות.
אין קשר 64842
אופס, אני בניתי על האהבה הזו.
אודה לך מאוד אם תכתבי לי מהם החטאים העיקריים שעליהם הקדוש ברוך הוא אינו מוחל.
האם קיום יחסי מין מזדמנים בתשלום הוא אחד מהם? לצערי אני כרוך אחר תענוגות בזויים ממין זה ואנני מצליח לעצור בעצמי, דבר שגוזל ממני ממון רב.
מה בדבר צפיה בטלויזיה והפעלת מיקרוגל בשבת (אור ואש אני לא מדליק משום שהמנורה יחידה בדירתי דולקת דרך קבע, הכפתור שמכבה אותה נשבר לפני מספר שנים ולא טרחתי לתקנו).

אני מניח תפילין בכל פעם שהחברה הנחמדים באורדע מציעים לי לעשות זאת, צם ביום כיפור, מדליק נרות בשבת ושומר כשרות (ברוב המקרים, יוצא לי לפעמים לאכול במקומות ללא תעודת כשרות אבל אני מקפיד שלא לאכול שם בשר).

אודה לך אם תאמרי לי מה מצבי.
... 64649
אני אמנם לא תומך בגישה הזו, אבל היא קיימת. יש הרבה מאוד אנשים שמאמינים בקיומו של אלוהים, אבל לא מקיימים את המצוות בתורה, משום שהם אינם מאמינים שהוא באמת קשור בהן. המצוות הן המצאה של בני אדם, לדעת אנשים אלו, ובלי קשר אליהן, יש אלוהים. בדיוק כמו שאת חושבת שמה שכתוב בקוראן אינו באמת דבר האלוהים, למרות שהמוסלמים דווקא חושבים שכן.
... 64732
אמרתי, שיש אמונה לפיה אלהים לא נתן תורה. איני מכירה אמונה לפיה הוא נתן פרקים נבחרים.
... 64754
מה עם אמונה שהוא נתן את התורה אבל נביאים וכתובים זה גיבוב של שטויות? זה אפילו מסתדר!
אתה קראי ? 64759
אתה קראי ? 64824
אני אתאיסט, אני פה פשוט כדי לייצג את הרוב הדומם של קראים בקרב העם. (:
אמונה כמבחן אמריקני ? 64395
"אם אתה לא מאמין שהוא נתן תורה זה דבר אחד (ואז אתה ממאמיני סנטה קלאוס, הסבא הטוב שם למעלה) "

יש עוד "כמה" אופציות לא ?
לא הבנתי 64355
איך עברת מאנלוגיה בין אלוהים לצה"ל (תגובה 64319), לאנלוגיה בין דת לצה"ל (האם דת=אלוהים)?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים