בתשובה לשוקי שמאל, 05/01/21 14:29
קול התור נשמע בארץ 730641
א. זה אתה אומר, וגמזו אומר אחרת.
ב. את זה בכלל משרד הבריאות עצמו קבע. שיהיה עקבי. (ומי בכלל פגש מאבטח בחצי שנה האחרונה? הקניונים סגורים, לא?)
קול התור נשמע בארץ 730642
א. המערכת לא צריכה להמדד ביכולתה לשרוף חיסונים.היא צריכה להמדד ביכולתה לחסן את הקבוצה שהוגדרה כקבוצת היעד לחיסון. מגמזו קבלנו עד עכשיו בעיקר דיבורים. המקרה הזה לא יהיה חריג. כאשר 30-40% מן המתחסנים אינם מקבוצת היעד, מדובר במערכת שלא הצליחה להביא את מחוסני היעד אליה או לחילופין את החיסונים אליהם. אם התור הקרוב ביותר לחיסון מבוגרים הוא בפברואר, משהו כאן לא פועל.
ב. אני פוגש בכל יום בממוצע 2 מאבטחים כאלו שמודדים את חומי.
ג. נכון זה דמגוגיה, מפני שאני בעד חיסון השוטרים לפני המורים ואיני רוצהשהמשטרה תירה במפגינים. אבל אני חושב שמי שחושב ששוטר חייב לסכן את בריאותו, רק כדי שהוא יוכל לעשות את הפרובוקציה שלו, דמו בראשו. אמרו לך לעלות לניידת, תעלה לניידת.
קול התור נשמע בארץ 730649
א. במכבי טוענים ש"83% מהמטופלים באוכלוסייה בסיכון חוסנו או קיבלו תור"‏1.
אם זה נכון, מייצג קופות אחרות ו"אוכלוסיה בסיכון" הוא תיאור נכון‏2, בעיני זאת הצלחה אדירה מבחינת היכולת לחסן את האוכלוסיה הרלוונטית.
לדעתי רוב ה-‏17% הנותרים לא רוצים להתחסן, ורק מקצתם לא הצליחו לקבוע תור או לא מסוגלים להגיע לעמדות החיסון. קופות החולים צריכות לצאת מגדרן ולעזור למי שכן רוצה להתחסן, וראוי לבקר אותן על שלא עשו זאת, אבל זאת בעיה אחרת.

__
2 באתר מכבי משתמשים בניסוח יותר מדויק "עד כה זומנו מאות אלפי תורים לכ –80% מן החברים בקבוצות הסיכון שהגדיר משרד הבריאות."
קול התור נשמע בארץ 730674
אני מעדיף להציג את הנתונים כך: בסה"כ 52% מגילאי 60+ חוסנו. זה הרבה, אבל העובדות מלמדות שהיה אפשר יותר. מה עם הנותרים? לדעתי, הקבוצה הקטנה ביותר היא של אלו שלא רוצים להתחסן. השאר מתחלקים כנראה בין אלו שמכל מיני סיבות לא יכולים להגיע אל מוקדי החיסון והקבוצה של בני אדם קרי מזג היושבים בשקט ומחכים לתורים שקבעו (בפברואר אולי).
אני מסכים עם מה שכתבת בהמשך אבל רוצה לחזק. הישראלי הנדחף ואיש ה"מגיע לי" רוצה להתחסן (ע"ע יפה בן דוד והסתדרות המורים). בודאי שיש אנשים שנאלצים לבוא במגע עם יותר אנשים מאחרים וצריך לתעדף אותם. אבל בכל מקרה אין מספיק חיסונים לכל ה"מגיע לי" ואנו נשארים עם הדחפנות המגעילה שלהם.
מה שצריך לחזור ולהזכיר: אני מבין שבמאמץ X, אפשר לחסן 100 קשישים טעוני טיפול או 1000 דחפנים צעירים. היה די ברור שהמוסדות ה"יעילים" יבחרו באופציה הקלה וינופפו במספרים. זה לא צריך להשכיח את העובדה שבקרב מאה הקשישים ישנם נניח 20 שיחלו קשה ואולי ימותו. בקרב הדחפנים יש אולי 5 כאלו. זו היתה הסיבה בשלה הקשישים תועדפו מלכתחילה.
אני מקווה שכך ברור מה נעשה כאשר בחרו באופציה הקלה.
לא צריך לזרוק לפח אף בקבוק, אבל יש מרחק בין 5% חריגים בפרט בימי ההתארגנות הראשונים, לבין 35% שהשתמשו בהם באופן שצמצם את תועלתם.
קול התור נשמע בארץ 730678
וגם כאן הדג מסריח מהראש: כלל עובדי משרד ראש הממשלה חוסנו ללא תעדוף גיל.
העם פשוט פועל לפי רוח המפקד.
וקשה להאשים אותו - אחרי שעברנו סדנת חינוך מחדש מזורזת של תשעה חודשים הפנמנו סוף סוף שהאזרחים לא מעניינים את הממשלה, שאין ערבות הדדית (להיפך - מגזרים שלמים בחברה מוכנים ופועלים להקריב את חיי וחיי היקרים לי רק כדי שילדיהם לא ישבו בבית כמה שבועות), ושאף אחד לא ידאג לנו.

לו הייתי יכול הייתי קופץ על ההזדמנות הראשונה להתחסן.
קול התור נשמע בארץ 730653
על הצד השני של המטבע, דהיינו על זריקת חיסונים לפח, אפשר לקרוא למשל אצל סקוט.

בהתחשב בנסיבות אני לא בטוח שמוצדק לבוא בטענות על כך שלא הכל מתנהל כמו שצריך. נכון שמעצבן אותי שאני לא יכול לעדכן את התור שהזמנתי, ונכון שאני לא מבין למה אי אפשר שמתנדבים יטלפנו לאנשים בעלי תור מאוחר, כמוני למשל, כאשר סוף היום מתקרב ויש עודף של מנות חיסון, במקום לעודד את ההתגודדות והצפיפות ולתת את החיסון למי שפחות נזקק לו (אני יודע שזה נעשה פה ושם כיוזמה מקומית, אבל לא בבית ספרי). מכל מקום, הרבה יותר קל לי להבין את זה מאשר את ההתנהלות הכושלת של קופ"ח בשיגרה.

הנה סיפור אמיתי: יש פרוצדורה שנקראת "איסוף שתן" לפיה הנבדק צובר את השתן שלו במשך 24 שעות, ודוגם ממנה מבחנה למעבדה. יחד עם המבחנה האחות אמורה לרשום את נפח השתן הכללי לאותה יממה כפי שהנבדק מסר לה וכך מחושבת הכמות הכללית של מה שנפלט באותה יממה (מינרלים, חלבונים וכד'). הטופס המקוון מאפשר לאחות להקליד את הנפח בס"מ או בליטרים, אבל לא נעשית שום בדיקת סבירות, כך שכאשר האחות טעתה ורשמה שהפקתי 2100 *ליטר* שתן ביום המערכת לא הנידה עפעף וקיבלתי "בלתי ניתן לחישוב" בתוצאות הבדיקה. כשהבנתי מה קרה שם הינחתי שאני לא הראשון שזה קרה לו, ולכן טרחתי לכתוב לכללית על כך והצעתי שיוסיפו בדיקה פשוטה בקליטת אותו טופס, משהו שאמור לקחת 10 דקות לתוכניתן מתחיל, ואני כולל את הכנת הקפה בזמן הזה.

רוצים לנחש מה היתה התוצאה?

הקופה, ליתר דיוק הנהלת המחוז אליה כתבתי, הודתה לי על שהפניתי את תשומת ליבה לנושא, ושהיא הוציאה מזכר ריענון הנהלים בעניין זה והפיצה אותו אצל כל האחיות במחוז! אני בטוח שמישהו שם קיבל ציון לשבח על הטיפול המהיר והיעיל בבעיה.
קול התור נשמע בארץ 730656
במקומך הייתי שומר צילום של הטופס כדי להשוויץ בפני החברים!
קול התור נשמע בארץ 730663
האחות בסה"כ אישרה את מה שכולנו יודעים (4)
:)
קול התור נשמע בארץ 730900
מה?
(לא שהשוטה שותה, נכון?)
קול התור נשמע בארץ 730911
כמעט כמו בובי וסטנלי
קול התור נשמע בארץ 730935
וכמובן גם ביתה של דבי.
קול התור נשמע בארץ 730984
''ביתה'' בבית חרוקה, יש לציין. זה שקראתי אותה צרויה עלה לי בזה שנאלצתי קודם לפתור את את רמז הקשה.
קול התור נשמע בארץ 731006
קשה שפה עברית ללא ניקוד.

(אגב, בהודעה המקורית התלבטתי אם להוסיף ששמי איננו אחאב)
קול התור נשמע בארץ 731013
דוד מלך ישראל (4)
קול התור נשמע בארץ 731017
בהקשר הנוכחי קל ביותר, כמובן. ללא הקשר חידה נחמדה אבל דומני שכבר נתקלתי בה. או לא.
קול התור נשמע בארץ 731019
קשה לי להאמין שלא חשבו על זה קודם (פעמים רבות). אבל לי זה עלה אגב קריאת תגובתך, והאלגנטיות של ההגדרה נראתה לי ראויה בפרסום.
קול התור נשמע בארץ 731023
בהחלט.
קול התור נשמע בארץ 731010
אתה מזכיר את ההוא שלמד על הסכנה בנחשים ארסיים בדרך הכשה.
קול התור נשמע בארץ 730675
או, אני שמח שאתה מעלה את עניין איסוף השתן, ובפרט רישום הכמות! יש לי תהייה בעניין.

____
האייל, האייל, מה נהיה ממך? בהתחלה השיח היה של גיקים באוניברסיטה. אחר כך בורגנים עם ילדים. עכשיו הגענו לבדיקות שתן וקופת חולים. תשמע קטע עם הפיליפינית שלי... סתם. איפה היינו? כן, איסוף שתן.
____

גם לי פעם נפסלה בדיקה כזו, סתם כי הבודק שכח לשאול אותי ולרשום את הכמות ואני שכחתי לומר לו מיוזמתי. ואז שמתי לב שכמו שאומרים בפיזיקה, הממדים לא מסתדרים. כי תוצאת הבדיקה, מה שהרופא רואה - יש כל מיני בדיקות מאיסוף שתן, אבל בזו שאני עושה - היא ביחידות של מיליגרם (חלבון) לדציליטר (שתן). כלומר, ריכוז ולא כמות מוחלטת. למה בכלל עושים איסוף יממתי ולא דגימה מהשתנה אחת? כנראה כדי למצע על פני תנודות לאורך היום. אבל בשביל מה צריך לדעת את הכמות הכוללת? היא הרי לא משנה בכלל, ויכלו במעבדה לבצע את הבדיקה!

בשביל הסקרנות, שאלתי שני רופאים ואחות - בהתמחויות רלוונטיות מאין כמותן - מה הקטע. הם פלבלו בעיניהם כמה שניות, והודו שהם לא יודעים. הנה החשד שלי: רישום הכמות (ופסילת פתקים לא כשרים) הוא רק דרך ערמומית לאלץ את המערכת "מטופל + נוטל דגימה" לתת דגימה שבאמת באה מאיסוף, ולא לעגל פינות.

בכל אופן, הסקתי גם מסקנה מעשית מהעניין, ואני לא מנסה לדייק בכמות שאני מדווח (והדיוק הוא פחות טריוויאלי ממה שנדמה, וגם זה קשור למחדל מעצבן של המערכת, אבל זה לפעם אחרת).
קול התור נשמע בארץ 730699
הה, אפילו שלמות הטופס לא נבדקת? אני בטוח שאם תעיר להם על כך הם ירעננו את הנהלים.

לשאלתך: במקרה שלי ואני מניח גם של רבים אחרים, אחד הדברים שנבדקו הוא הכמות הכוללת של מינרלים שונים כמו סידן וזרחן שמופרשת במשך יממה.

אתה מתכוון לכך שהמיכל שנותנים לך הוא בנפח שני ליטרים? דומני שבפעם הקודמת שהייתי אצל האחות ראיתי מיכלים בנפח שלושה ליטר, כך שמישהו התעשת שם בסוף, לא לאחר שכמה מאות אלפי זקנים עם רעד בידיים היו צריכים להחליף בגדים...
קול התור נשמע בארץ 730721
גם שזה רק שני ליטרים, וגם שהמכסה אטום כמו סגר בבני ברק. אם אתה כל 24 השעות בבבית זה לא נורא, אם אתה חפץ לצאת לשוח, או שלמרות שאתה כבר מהאנשים שעושים איסוף שתן בכל זאת נגזר עליך עדיין לעבוד, ועוד מחוץ לבית, ואתה חושב לקחת את המיכל בשקית בתוך תרמיל, והתרמיל מועד להיטלטל מעט, הממ...

אני עברתי להשתמש בבקבוק או שניים של מים מינרליים, ריקים. זה יוצר אתגר מסוג שונה, אם אתה מבין למה אני מתכוון, אבל עם קצת סבלנות והרבה תרגולת, ויש גם סיפוק מסוים בכל פעם שמצליחים.
קול התור נשמע בארץ 730677
לגמרי במקרה נכחתי בכמה פגישות על מסד נתונים רפואי כלשהו (כיועץ, ובהתנדבות מלאה). ואני יכול להעיד שכשרפואה, חוקי הפרטיות, ואינטרנט נפגשים זה יוצר סיבוך ביוקרטי לא קטן. לעיתים זה מסתיים בהודעת הפופאפ שדורשת ממך אקספלורר שש או משהו כזה רק כי מדובר במערכת שכבר אושרה לשימוש.

_____

החלק העצוב באמת הוא המחיר הלא סביר שמשולם על תכנה מיושנת וגרועה - שבעליל החברה שיצרה אותה מתייחסת לכל העניין כאילו זכתה בפיס. אבל זה כבר שייך לסיפור אחר.

=====
שמחתי לגלות - במידגמונציק אליו נחשפתי - שיש במערכת המיחשוב הממשלתית גם אנשים חכמים ואכפתים שמודעים לבעיה ומנסים לפתור אותה. לא בדקתי כי אני חי בחו״ל, אך אני מנחש שמצב השתפר מאוד בשנים האחרונות. האם זה נכון?
קול התור נשמע בארץ 730701
=====
לא יודע.

היתה לכללית מערכת פורומים לענייני רפואה, שככל הנראה פותחה על ידם ונראתה בהתאם, אבל היו שם רופאים שנתנו מדי פעם תשובות סבירות. אחרי ריבוי תלונות על המערכת הפרימיטיבית הם פתרו את הבעיה בצורה יעילה ואינטליגנטית שהיתה משאירה את אלכסנדר מוקדון פעור פה: לא, הם לא רעננו את הנהלים, הם ביטלו את מערכת הפורומים שלהם. סליחה, הם הוציאו אותה לחופשה קצרה בת כמה שנים (כרגע שנתיים and counting).
קול התור נשמע בארץ 730723
מערכת הלקוח של הכללית (בדפדפן וביישומון) מפתיעה אותי לטובה באיכותה - בזמינות, במיעוט באגים, ובידידותיות למשתמש, וזאת כשסט המאפיינים שהיא צריכה לתמוך בהם הוא עצום ומסובך. מישהו שם עושה עבודה יפה מאוד.

את המערכות שפונות לרופאים אני לא רואה, אבל יש לי רושם מעורפל שקורה לי הרבה פחות מפעם שהרופאים שמולי נתקעים בביצוע פעולות ומסננים קללות כלפי המחשב.
קול התור נשמע בארץ 730726
נכון, שאפו לכללית.
ועכשיו לטרוניות:
א. המערכת לא נותנת לראות תורים עתידיים פנויים כשכבר יש לך תור מוזמן. אתה צריך קודם לבטל אותו כדי לראות אותם. מאותה סיבה אי אפשר להזמין שני תאריכים שונים מראש‏1.
ב. הכי מעצבן - לאחרונה הם הקטינו את גרף הבדיקות ההיסטוריות לאיזה שנה-שנתיים אחורה בלבד. לא רק שזה מאד מקשה להשוות מידע חדש, לא ברור לי בכלל מאיפה יש להם זכות להסתיר ממני מידע רפואי אישי ששייך אלי. אז מה אם הוא בן חמש או חמש-עשרה שנים.

1 מעקף שאני נאלץ לעשות - להשתמש בעובדה ששתי בנותיי רשומות באותו סניף.
קול התור נשמע בארץ 730734
בנוגע לאותו גרף, אני מקבל כבר די הרבה זמן הודעה לפיה לא ניתן להציגו כלל.
קול התור נשמע בארץ 730737
ייתכן והם כל כך קיצרו את הזמן, שבכלל לא מוצאים בדרך כלל בדיקות קודמות.
קול התור נשמע בארץ 730747
חבר אמר על המערכות של הרופאים: "אתה יודע, חברת התוכנה שכתבה את זה - ההתמחות שלה היא לא בכתיבת תוכניות מחשב נוחות וידידותיות, אלא בזכייה במכרזים ממשלתיים".
וככה זה נראה.
קול התור נשמע בארץ 730661
ג. יש בארץ מיליון תלמידים שעשרות אלפי מורים פוגשים אותם 5-6 ימים בשבוע בחללים סגורים למשך שעות ארוכות - שזו הסיטואציה הכי מדבקת מבלי לכלול יחסים אינטימיים בערך. סה"כ - אם כל רבע שעה בחדר ליד חולה היא מדבקת - יש לנו עשרות אלפים כפול לפחות מאה רבעי-שעה בשבוע כפול שלושים תלמידים בממוצע וקיבלנו 120 מיליון אינטראקציות מדבקות.
שוטרים בהפגנות יש נניח חמש מאות (הפרזתי) כפול חמש שעות הפגנה‏1 כפול (גם כאן הפרזתי) 100 מפגינים פר שוטר שנמצאים לידו מרחק 2 מטר לרבע שעה, וקיבלנו מיליון אינטראקציות מדבקות.

השוואה של שני דברים שאחד מהן זניח ביותר משני סדרי גודל == דמגוגיה.

(ועוד הזנחתי פקטורים של סדר שני, כמו שמורה חולה מדביק שלוש-ארבע כיתות שזה בערך מאה תלמידים, בעוד שוטר לא נראה לי מפיץ על ביום יום שלו יותר מכל אחד אחר. זה היה מוסיף לפחות עוד סדר גודל להשוואה, אבל אני מקווה שהעקרון הובן).

1 שבת בבלפור בעיקר

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים