בתשובה להפונז, 24/03/21 17:55
שווה לנסות 734608
ועכשיו גם אלון עידן מצטרף לסופרלטיבים.
שווה לנסות 734620
אני יכול להעריך הומור רק מהיהודים ומעלה וגם זה כשהם לא צוחקים על השטיח המעופף של הרב שבזי.
שווה לנסות 734685
אני מסכים גם עם אלון עידן, ומצד שני גם עם רוגל אלפר, שטוען שהמערכון הזה מתחמק מהאמת כשהוא מציג כאילו השסעים בישראל הם על רקע עדתי, "תימנים, פולנים, רוסים, בולגרים, סורים, חלבי, מלבי". לא, אומר אלפר, השסעים הם אידיאולוגיים (אני הייתי אומר גם זהותיים, אבל בזהויות שלא ממש נפרדות מאידיאולוגיות), ולכן יותר אמיתיים. אולי להציג את המתחים כעדתיים זה חלק מהריכוך הקומי (שעידן מדבר עליו) שנועד להחליק את הקטע בגרון. גם כך זה נהיה מספיק מעיק-מפחיד ככל שהמונולוג של שאולי מתמשך.
שווה לנסות 734686
המערכון אירוני בין השאר מכיוון שבמערכון יש דיון בין גבר מזרחי (שאולי) לאשתו (אירנה) מחבר העמים, מה שעומד בניגוד לתזה כאילו החברה הישראלית שסועה עד כדי מלחמת אזרחים. האם הבעל מתכוון לנהל מלחמת אזרחים נגד אשתו ?

המשמעות של הדיון היא שהשסעים בחברה אינם אותנטים לרוב אלא פילוג של פוליטיקאים שמנסים להסית פלגים בחברה זה בזה , כדי להרוויח שלטון עליהם.
שווה לנסות 734687
כמו במקרים רבים אחרים דוקא הבדחנים-סאטיריקנים של ארץ נהדרת אחזו את השור בקרניו ואילו רוגל אלפר כהרגלו מנסה לטוות מעיל גשם מקורי עכביש.
הבעיה האמיתית של ישראל היא קשיי הלידה של הלאום הישראלי שגם לאחר 73 שנה מתקשה להיוולד. המצב הפוליטי הנוכחי הוא רק פרונקל שצמח על הגידול הסרטני ביזמתו של רוה"מ מושחת וחסר עכבות. הוא בסה"כ מדגים אלו יצורים רעילים יכולים לגדול בביצה של השבטיות והרב-תרבותיות הישראלית.
יש לנו ראש ממשלה שמשתמש במחלת הסרטן של החברה הישראלית כדי להאחז בשלטון. במעשיו אלו הוא הולך ומכרסם את יסודות הקיום של החברה הישראלית.
אחד מסודות הקיום של ישראל היה הניסיון הבלתי מוסווה של אויביה להשמיד אותה. ההתגייסות הכוללת של הישראלים לצה"ל היא הקושאן האמיתי של המדינה היהודית על חבל הארץ הזה.
זה ברור כשמש שאי אפשר לגייס את הערבים והחרדים לצה"ל בניגוד לרצונם. אבל בעוד הדבר הזה הופך את הערבים לגורם בלתי רלבאנטי לשלטון הישראלי, הימין הישראלי מסיבות אידיאולוגיות ונתניהו ביתר שאת מסיבות הישרדותיות-אישיות, הכשירו את החרדים והפכו אותם ללשון המאזניים בויכוחים אידיאולוגיים בתוך החברה הישראלית.
דוברי הימין מציגים כנגד התזה שהצגתי, תזה נגדית. הם טוענים שמדובר במעין קשר של אליטות מודחות המחופרות ב-deep state כדי להדיח את השלטון הנבחר של האליטות החדשות (חרדים, מתנחלים, עדות מזרח, רוסים).
אחת מן התזות הזו שגויה. ולא צריך לתת לרדוקציות הפוסט-מודרניות של רוגל אלפר להסיט את הדיון לחילוקי דעות אידיאולוגיות שוליות של השמאל הקיצוני, מפני שהאידיאולוגיות של רוגל אלפר מקובלות בחלק זניח של החברה הישראלית.
משבר פוליטי הוא לא רק סכנה. הוא גם הזדמנות. אם יקומו מנהיגים פוליטיים שיצביעו על הצורך האמיתי של הציבור הישראלי הרחב בממשלה וכנסת מתפקדות ועל האליטות החדשות שבגדו באתוס של החברה הישראלית לטובת האידאולוגיות הקיצוניות והאנוכיות שלהן, הם יכולים להקים מסגרת פוליטית כוללנית ורחבה שתייצג חברה ישראלית פרגמטית ומתונה ולא ברית של שבטים מוסתים. אלמלא האידיוטיות והשאפתנות הפוליטית האישית של גנץ, הדעות המטורללות של אלפר והייאוש של חקייני ארץ נהדרת היו יכולים לקבל את הפרספקטיבה הנכונה. כ"ל הצליחה לגייס 30 ומשהו מנדטים. נחישות, עקביות ונכונות לשרת את העם גם באופוזיציה יכלו בקלות להפוך אותם ל 50-60 מנדטים. כמה מנדטים יכולים לגייס רוגל אלפר או ליצני ארץ נהדרת?
שווה לנסות 734718
יש כאן בתקשורת המיינסטרים כותבי סאטירה לא אחראים. וכן, צריך לגלות אחריות שכותבים סאטירה ועוד במדינה קטנה עם מונופול על הסאטירה ושסעים שגובלים כמעט באלימות רצחנית.
שווה לנסות 734791
מה הסכנה שאתה רואה מהסרטון הזה?
שווה לנסות 734795
ארץ נהדרת זאת תוכנית סאטירה שמיועדת מראש לפלח השוק העממי , אוכלוסיה שצורכת הומור/סאטירה על דרך השגרה .הפרסומות שמשודרות בתוכנית מבהירה מהו הכיוון הרחב והעממי.

אם עמוס עוז היה מסביר לנו שמלחמת אזרחים יכולה במקסימום לגרום לנו לאלוקוס,אני כמעט בטוח שאף אחד לא ינסה לירות באלקוס של עצמו, שכן עמוס בעצמו בירך אותנו שישאר כך.
אבל מהרגע שבו השימוש האלים הזה במערכון משודר בפריים טיים ועוד מקבל גושפנקא מהארץ במסווה של אקדמיזציה של הטקטסטים, אני מאוד חושש מ'המעמד הבינוני' שיפרשן לעצמו את משמעות המלחמה.
שווה לנסות 734798
אני די בטוח שמלחמות אזרחים לא מתחילות באזרחים שאומרים לעצמם ''בואו נעשה מלחמת אזרחים'' (כן אומרים לעצמם, אולי, ''פה זה הזמן והמקום להפעיל כוח'', אבל לא ממסגרים את זה לעצמם כ''מלחמת אזרחים''), ולכן אני לא חושב שיש במערכון הזה טריגר של ממש.

אני לא חושב שישראל באמת קרובה איזושהי קרבה למלחמת אזרחים. אבל אם אני מתאמץ לעלות תסריט שכן, אז אולי מהכיוון של ההפגנות נגד ביבי - לפי התקשורת השמאלנית, המפגינים חווים לא מעט מעשי אלימות מצד חסידי ביבי, ולפי התקשורת הביביסטית המפגינים בעצמם מדי פעם אלימים. אז נניח שכמה חסידי ביבי יאמרו לעצמם ''אין ברירה, הגיע הזמן לתקוף-על-מלא את המפגינים הבוגדים, עם נשק'', וכמה מפגינים יאמרו לעצמם ''אין ברירה, הגיע הזמן להגן על עצמנו ברצינות, עם נשק'', וכך תתחיל מלחמת אזרחים. או לחילופין משפטו של ביבי יגיע לשלב של גירוי התקפה עממית על בית המשפט, והגנה עממית עליו. בכל התסריטים האלה, אני לא חושב שבמערכון הזה יש איזשהו עידוד לכך. הוא מציב את הכותרת ''מלחמת אזרחים'', אבל לא באמת מגרה את הטריגרים האידיאולוגיים.
שווה לנסות 734800
אני לא מכחיש שיש לי פארנויות על בסיס יומי ולכן אולי הגזמתי. אז אם כך אני נעלב בשם הארץ החושב ‏1 שהסכים לצאת מגדרו במאמריו הנשפכים כאילו אריסטו קם מקברו,עם דעות לכאן ולשם,ודיונים באייל הקורא וימי עיון וכו'.

לגבי התסריט שציינת, זה בהחלט מעורר בי חלחלה שיקום פסיכי אמיתי ויעשה משהו מטורף שאין לדעת מה ההשלכות שלו מכל ולכל הצדדים. הרי יש חבית נפץ בכל מקום. בכל סיטואציה שאני מנסה להעלות גורם לי בראש מחזות של עשרות נרצחים שיובילו שוב לעשרות וכך הכל נהרס באבחת שגעון. ואם אלו אדי הדלק,אני יותר מסתם מפחד.

1יש לתת את כל הבמה רק לאנשי אומנות אמיתים. הם רעבים באמת ללחם. הם בסך הכל אומנים קטנים, פסנתר או צ'לו אולי עוד או סתם חובבות צ'כוב. להם הבמה ולא לאלו שעשו את הכסף. קצת היגיון ורגישות, הם הקהל שלכם.
שווה לנסות 734874
אני מסכים עם קוזמו. אתה חושב על האדם הסביר, אבל בין מליוני האנשים שנחשפים לסרטון הזה עלולים להימצא איזה אברושמי או שניים.
שווה לנסות 734879
נכון, ואז? למה שאברושמי החדש יופעל מהסרטון שאומר "יאללה מלחמת אזרחים", בלי אידיאולוגיה כאמור, ולא מסאטירה שגרתית יותר על שמאלנים בוגדים (שלא אומר "מלחמת אזרחים"), שלא לדבר על כל פוסט פייסבוק מן השורה (לא סאטירי) שמסית נגד שמאלנים בוגדים?

אני רוצה להשוות את זה לטענה הידועה, שאני מקבל, לפיה דיבור בחדשות על התאבדויות מעודד התאבדויות נוספות. מי ששוקל התאבדות כן ממסגר לעצמו את זה כ"התאבדות", ואני יכול לדמיין איך הדיווח על מישהו שהצליח לעשות זאת יגרום לו לחצות את הסף מהמחשבות אל המעשה. הבדל אחד ממלחמת אזרחים הוא, כאמור, ש"מלחמת אזרחים" הוא לא המושג הנכון להפעיל אנשים בדרך למלחמת אזרחים. הבדל שני זה שהמערכון הזה לא מציג לצופה הלוחם-בפוטנציה מודל הזדהות של ממש.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים