בתשובה לדב אנשלוביץ, 26/03/21 7:21
הדרך החוצה מהפלונטר 734638
כל הפואנטה בדמוקרטיה זה שלאזרח יש ממש את היכולת ללכת לקלפי ולפקוד על הפוליטיקאי לזוז מתפקידו באמצעות הצבעה.
אם אתה חושב שעל נתניהו לזוז ממקומו, אבל אתה לא מתרגם את הסנטימנט הזה להצבעה בקלפי שתפעיל עליו לחץ לזוז ממקומו, הפוליטיקאי פשוט יתעלם מהרצון שלך שהוא יזוז ממקומו.
לא משפיעים על פוליטיקאים על ידי זה שמתחננים אליהם בהתרפסות לעשות לנו ג׳סטה. מה אנחנו ילדים קטנים שפונים למבוגר או נתינים שפונים אל המלך באיזו בקשה? אזרח במדינה דמוקרטית צריך לקחת אחריות כמבוגר האחראי ולכפות על הפוליטיקאים את המציאות הפוליטית הרצויה.

אם לא תתרגם בבחירות הבאות את רצונך שביבי יזוז להצבעה בקלפי, המכתב הזה הוא סתם עוד מירוק מצפון והתחמקות מאחריות אישית. אתה עצמך יודע ואף אמרת שאין סיכוי שמכתב כזה ישפיע.
הדרך החוצה מהפלונטר 734640
כשהצבעתי ראיתי סיכוי גדול לכך שהליכוד בראשות נתניהו יוכל להקים ממשלת ימין. הסקרים נתנו לארבעה מפלגות שמאל סיכוי לא לעבור את אחוז החסימה, ובסופו של דבר כולן עברו, וכך נמנעה האפשרות הזאת. מכתבי בא לאחר שנוצר מצב שנתתי לו, טרם הבחירות, סיכוי נמוך שבו נתניהו לא יכול להקים ממשלה ובעצם, אם מישהו מהצדדים לא ימצמץ (ראשון) אין ברירה אלא ללכת לבחירות חמישיות, וזה לא טוב לאף אחד. אני הצעתי לנתניהו למצמץ. לו סער היה ממצמץ הייתי כמובן שמח יותר, אבל הסיכוי לכך יותר קטן, כי הוא נבלה יותר גדולה. לליברמן ''הימני'' בכלל לא הייתי מתקרב.

ועוד משהו שבגללו אני דוחה בשאט נפש את עצתך. אני יודע שיש היום קבוצה גדולה בתוכנו שאתה כפי הנראה שייך אליה, שבעבורה פוליטיקה פרושה ''כן ביבי לא ביבי''. כשאני מצביע, האישיות שעומדת בראש המפלגה לה אני מצביע היא השיקול האחרון.
הדרך החוצה מהפלונטר 734648
"... לו סער היה ממצמץ הייתי כמובן שמח יותר..." משמע, אין לך בעיה עקרונית עם עריקים (כל זמן שהם עורקים לצד הנכון)? כל הקיטורים על המיצובישי של שגב היו העמדת פנים?
הדרך החוצה מהפלונטר 734651
הזזת ביבי היא בעיני דרישה צבועה ואפילו בלתי לגיטימית, ונסיגה ממנה אינה עריקה. המיצובישי של שגב התחולל בוויכוח על הסכמי אוסלו, וזו דוגמה שבה כן אפשר לדבר על עריקה. אני אפילו לא קראתי למעשיהם של סער דני דיין ואלקין עריקה.
הדרך החוצה מהפלונטר 734652
זאת היתה הבטחת הבחירות העיקרית שלהם, זה שהיא צבועה או לא לגיטימית בעיניך לא מעלה ולא מוריד (בעיני מישהו אחר הדרישה להתנגד להסכמי אוסלו יכולה להיות צבועה או לא לגיטימית). העובדה ש(שוב) מתברר שאין לך בעיה עם עריקות כל זמן שהן נוחות לך מעציבה אותי.

סער, דיין ואלקין פרשו מהמפלגה שלהם והתמודדו לבחירות במפלגה חדשה. אין כאן עריקה בשום צורה שהיא. עריקה זה שכשחבר כנסת מבטיח משהו אחד לפני הבחירות ומקיים דבר הפוך אחריהן.
הדרך החוצה מהפלונטר 734653
אם עריקה פרושה אי קיום ההבטחה לבוחר ללא קשר לנושא ההבטחה, אז גם פרישה של ביבי תהיה מצדו עריקה, וזה כמובן לא מפריע לך. העניין הוא שאנו הולכים למערכת בחירות נוספת, ואולי עדיפה על כך "עריקה" מסוג זה מאחד הצדדים. ללא עריקה כזאת מצבנו דומה למתואר בבשיר הזה.
הדרך החוצה מהפלונטר 734655
טוב, עריקה זה לא סתם אי הבטחת בחירות, זה להעביר את הקול שלך לצד שמקיים את אי הבטחת הבחירות. פרישה בפני עצמה לא יכולה להיות עריקה, אם נתניהו (למשל) יתמוך בממשלה בראשות לפיד בלי הליכוד והחרדים זאת תהיה עריקה (וזה יפריע לי כמו ששגב הפריע לי - מצד שני, גם כששגב ערק לא חשבתי שזה הופך את הסכמי אוסלו ללא לגיטימיים, וגם כשאורלי לוי ערקה לא חשבתי שזה הופך את הממשלה ללא לגיטימית)
הדרך החוצה מהפלונטר 734656
הגדרת העריקה הולכת ונעשית מורכבת יותר ממה שמוחי יכול לקלוט, ולכן אני עורק בשלב זה מהוויכוח.
הדרך החוצה מהפלונטר 734657
עריקה פוליטית היא כשחבר כנסת מצטרף, או משתף פעולה, עם קואליציה של היריבים.
כשכתוב בעיתון ''נתניהו מחפש עריקים'' הכוונה היא שנתניהו מחפש חברי כנסת ממפלגות יריבות שיצביעו בעד קואליציה בה הוא ראש ממשלה (או, למצער, שימנעו), לא שנתניהו מחפש חברי כנסת ממפלגות יריבות שיפרשו, יפרו הבטחות בחירות אחרות או כל דבר אחר.
זה כל כך פשוט שצריך להתאמץ באופן אקטיבי כדי לא להבין את זה.

אפילו לא ברור למה אתה טורח להעמיד פנים שאתה לא מבין את זה. לומר ''מי שהצביע מחל עשה זאת מתוך הבנה שנתניהו יעמוד בראש המפלגה, ופרישה כעת תהיה בגידה באמון המצביעים'' זאת טענה לגטימית שאפשר לדון עליה, במקום ליצור סימטריה מזוייפת ואז לנטוש את השיחה כשמנסים לתקן אותך.
הדרך החוצה מהפלונטר 734673
צר לי, אבל מאז הבחירות הקודמות אני מתקשה להבין למה לעזאזל החוק בכלל מתיר עריקה ברמה הפרסונלית.
אני מצביע למפלגה כלשהיא. לא לאף אחד אישית מחבריה, קל וחומר לא למקום השלישי או העשירי באופן אישי. אם מישהו מחברי המפלגה מחליט יומיים אחרי הבחירות שלא מתאים לו הקו שהמפלגה מובילה והתחייבה עליו, שיתכבד ויפרוש לביתו ולמפלגה יש מספיק מועמדים בתור שימלאו את מקומו בשמחה.
למה שיהיה לו מותר להעביר את הקול שלי, שניתן למפלגתו זה עתה, למפלגה אחרת לגמרי?
זה בערך כמו שחקן כדורגל שיחליט שהוא משחק לכיוון השני. יורד אחר כבוד לספסל וינהל משא ומתן עם קבוצה אחרת בזמן אחר.
הדרך החוצה מהפלונטר 734690
מה האלטרנטיבה? כל חברי המפלגה מצביעים לפי דעת העומד בראשה?
הדרך החוצה מהפלונטר 734691
לא מדובר על סתם "הצבעה", אלא על המלצה לנשיא מי המועמד של המפלגה לראש הממשלה מיד אחרי הבחירות.
וכאן, בהחלט, קו מפלגתי מתואם זה מצוין. זה לא ענין של מי שעומד בראש או לא.
המצב כרגע דומה לזה ששבוע אחרי הבחירות לנשיא ארה"ב 20 סנטורים דמוקרטים יחליטו על דעת עצמם לתת את האלקטורט שלהם דוקא לטראמפ כי ככה בא להם.
נשמע לך הגיוני? אם יש משהו שבבירור, בריש גלי ולגמרי מהמקפצה נוגד את רצון הבוחר - זו עריקה פרסונלית.
זה הכי קרוב ללקחת 37,000 פתקי הצבעה למפלגה א' ולספור אותם בקלפי כפתקי מפלגה ב'.
במחשבה שנייה - זה לא קרוב, זה בדיוק אותו דבר. ונשגב מבינתי למה לעזאזל זה חוקתי.
הדרך החוצה מהפלונטר 734692
זה חוקתי משום שהמערכת וחוקיה לא תוכננו מראש תחת ההנחה שהפוליטיקאים ובוחריהם שיהיו במערכת יהיו עד כדי כך חסרי חוליות.
זו מערכת שתוכננה תחת ההנחה שיש דבר כזה הגינות ושיש דברים שפשוט לא עושים. פחחחח...
הדרך החוצה מהפלונטר 734693
א. אז מאחר והמערכת וחוקיה יכולים וצריכים להשתנות כדי להתאים למציאות, ראוי שיחוקק חוק שאוסר זאת.
ב.עם זה שאני חולק עמך את הסלידה מהנורמות הנוכחיות, נראה לי שעסקאות פוליטיות מסריחות קיימות לא מהיום ולא מאתמול. די אם נזכור שרוטציה כבר היתה בשנות השמונים של המאה שעברה‏1.
ובכל זאת למען הסנטימנט אני מוכן לקרוא למעשה הנדון "תרגיל אורלי לוי" על שם המייסדת הידועה לשמצה.

1 אמנם בניגוד חריף לנוכחית, היא היתה דוקא מהמוצלחות בממשלות שידענו.
הדרך החוצה מהפלונטר 734701
א. ומי המבוגר האחראי מקרב חברי הכנסת שיצליח לגייס קונצנזוס סביב חוק שההנחה הסמויה שלו היא שחברי הכנסת הם חסרי חוליות ונוכלים? התקוה שלך שחברי הכנסת יסרסו את חופש הפעולה שלהם למענך היא חביבה, אבל לא ריאלית.
ב. תהום גדולה פעורה בין סתם טריקים פוליטיים רגילים ולגיטימיים מהעבר (גם כשהם אולי היו קצת מסריחים) לבין גועל הנפש שיש היום בפוליטיקה הישראלית. זה כמו השוואה בין מישהו שסחב מסטיקים מהמכולת לבין שודדי בנקים חמושים ואלימים.
הדרך החוצה מהפלונטר 734709
אני נאלץ להסכים לשני הסעיפים שלך, בצער.
הדרך החוצה מהפלונטר 734694
זאת חרב פיפיות. באותה מידה של הצלחה שאתה מכריח חברי כנסת להצביע בהתאם להבטחות הבחירות, אתה יכול גם להכריח אותם להצביע *נגד* הבטחות הבחירות שלהם. זה אפילו לא מצב תיאורטי - אם עריקה פרסונלית לא הייתה חוקתית, היית מכריח את מירב מיכאלי להצביע עבור ממשלת נתניהו אחרי הבחירות הקודמות (ואז, כמובן, צריך גם חקיקה שתמנע ממנה להצביע בעד הממשלה, ושניה לאחר מכן להצביע אי-אמון בממשלה).
איך תפתור את זה? תכריח מפלגות בכללותן לחתום על מכתבי התחייבות להצביע עבור מועמד מסויים לראשות ממשלה בלי קשר לנסיבות או תוצאות הבחירות? מילא שאתה מכריח את כל המפלגות לנהל מו"מ קואליציוני בחושך, הרגע הפלת כל אפשרות להחליף את נתניהו וסינדלת את ישראל לסבבי בחירות בלתי פוסקים עד שנתניהו יקבל 61 מנדטים או שגוש השינוי יסכים על מועמד אחד *לפני הבחירות*.
ברמה הקונספטואלית, ההצבעה היא לא למפלגה אלא לרשימה של מתמודדים‏1. יש אנשים שהשיקול שלהם בבחירת הרשימה היה בסגנון "אני רוצה להכניס את מס' 18-20 ברשימה של יש עתיד או מס' 7 ברשימה של העבודה?".
ובכל מקרה "חוקתיות" הפכה לפלסטלינה בשנים האחרונות. אם צריך לשנות חוק יסוד כדי להקים ממשלה, אז משנים חוק יסוד.

לגבי ההשוואה - סנטורים לא מצביעים עבור הנשיא. התכוונת לאלקטורים, והם נבחרים במטרה מוצהרת ויחידה להצביע עבור מועמד מסויים לנשיאות. אין להם תפקיד אחר, והם לא מנהלים מו"מ קואליציוני. ממה שהבנתי, הסיבה שהמדינות בוחרות אלקטורים מלכתחילה במקום פשוט להצביע עבור נשיא היא דווקא כדי לתת להם שיקול דעת במקרי קיצון להצביע עבור מועמד שונה (זה היה רלוונטי יותר כשלקח לחדשות כמה שבועות לעשות את דרכן מצד אחד של המדינה לצד השני).

_______
1 אגב, גם זה לא הבדל תיאורטי או אקדמי. ב-‏77 הרשימה של פלאטו שרון זכה ב-‏2 מנדטים. מכיוון שהוא היה היחיד ברשימה שלו, הקולות העודפים חולקו בין שאר הרשימות.
הדרך החוצה מהפלונטר 734696
נ.ב.,
למעשה, החוק היום *כמעט* פותר את הבעיה. יש סנקציות די רציניות על חברי כנסת שמתפצלים מהסיעה שלהם. ה-loophole הוא במקרה בו רשימה לכנסת מורכבת מכמה מפלגות. למשל, לוי-אבקסיס שהתמודדה בבחירות הקודמות ברשימה אחת עם העבודה ומרצ, אך ייצגה מפלגה משלה.
הדרך החוצה מהפלונטר 734698
איזה סנקציות רציניות?
הדרך החוצה מהפלונטר 734700
ח”כ שפורש מסיעתו ללא הסכמתה לא יכול לכהן כשר או כסגן שר ולא יכול להתמודד בבחירות לכנסת הבאה בשום רשימה שהייתה קיימת בכנסת שבה הוא פרש. הסייג לחוק הוא פרישה של לפחות שליש מהסיעה ביחד, שאז זה לא נחשב לפרישה אלא להתפצלות.
הדרך החוצה מהפלונטר 734708
במערכת הנורמות והמוסר של היום, הירודות משל הבטחות של ילדים בגן, עונש שהזמן עד אליו הוא שנים חסר כל משמעות מעשית.
מוטב פשוט לאסור זאת חד וחלק.
אני מסכים שהלקונה של ''אבל בעצם אני שייך לסיעת-יחיד נפרדת'' היא בעייתית, אבל אם נעזוב את העבר הקרוב ונביט בעתיד המיידי, הלקונה הזו כבר לא רלבנטית לרוב המפלגות כרגע (אולי חוץ מהציונות הדתית).
הדרך החוצה מהפלונטר 734702
לכן אסור לבוחר (שאפכת לו מה נעשה עם הקול שלו) להצביע לרשימות שהן סלט של מפלגות ואנשים שהקשר ביניהם הוא אסטרטגי בלבד. למדנו את הלקח מהאיחוד המדומה בין כחול לבין יש עתיד (או מרצ+אורלי לוי). קול נותנים למפלגה מבוססת ולא לאוסף אסטרטגי זמני של מפלגות ואנשים לא קשורים.
הדרך החוצה מהפלונטר 734705
אכן. ומודה שלמדתי את הלקח הזה בדרך הקשה.

עדיף כבר להוריד את אחוז החסימה ל-‏2-3 מנדטים ולא לאפשר למפלגות שונות לרוץ בפתק אחד. מה שווה אחוז חסימה להגברת ה"משילות" אם בסוף רשימה עם 7 מנדטים מייצגת 3 מפלגות ו-‏2 סיעות יחיד?
ובתור בונוס, אחת מאותן מפלגות קיבלה שריון בתוך רשימה של מפלגה אחרת, אבל המתמודד מטעמה רשום תחת מפלגה חמישית בכלל‏1. לא בטוח שכל המצביעים בכלל הבינו לאיזו מפלגה הם נתנו את הקול שלהם.

________
1 אופיר סופר [ויקיפדיה]
הדרך החוצה מהפלונטר 734697
באיזה עולם מירב מיכאלי היא ה"עריקה"? נראה לי שהתבלבלת.
ולמה איש הקש שאני מכריח להצביע בעד הבטחת הבחירות? וממתי בעד מה שהבטחת ונגד סימטריים כמו בטיעון שלך? זאת חרב הפיפיות שלך, שפושע הוא כמו צדיק, שחור הוא כמו לבן וגנב הוא כמו שוטר?

ומה פתאום מו"מ קואליציוני בחושך? 20 ממשלות הצליחו לקום בלי עריקים פרסונליים, למה אצלך פתאום זה המכשול המז'ורי למו"מ קואליציוני?

אפשר להמשיך אבל אני מרגיש ששום משפט בתגובה שלך לא מתייחס למה שכתבתי או למציאות הפרלמנטרית.
הדרך החוצה מהפלונטר 734704
"באיזה עולם מירב מיכאלי היא ה"עריקה"?" לכנסת ה-‏23 נבחרו 3 ח"כים מטעם העבודה. 2/3 מהם, כולל ראש המפלגה, בחרו לתמוך בקואליציה וח"כית אחת בחרה להתנגד. באיזה עולם זאת לא עריקה?

על שאר השאלות שלך אפשר לענות ב"לא אמרתי את זה". אם תרצה, אתה מוזמן לצטט את המשפטים שגרמו לך להבין שזה מה שאמרתי, ואנסה להסביר אותם.

באופן כללי, אם אתה לא רואה קשר בין ההודעה שלך לשלי, אשתדל להסביר.
זה היה ניסיון לרידקציו אד אבסורדום. התסריטים שציירתי הם פועל יוצא מההצעה להכריח את חברי הכנסת להצביע עבור מועמד לראשות הממשלה בהתאם לעמדת המפלגה, ולדעתי הם כולם מובילים לתוצאה אבסורדית. הדברים שלי אכן לא מתייחסים למציאות הפרלמנטרית, אלא לפרלמנט בו עריקות פרסונלית אינה אפשרית.
הדרך החוצה מהפלונטר 734707
עד כמה שאני זוכר, בשלבים הראשונים מפלגת העבודה (חוץ מהעורקת הבוגדנית) נתנה את חתימותיה לנשיא עבור בני גנץ.
כמה שלבים לאחר מכן, כשכבר היה ברור שיש ממשלת אחדות על מלא מלא, החליט ראש המפלגה להצטרף לממשלה הזו (בזוי אולי, אבל לא קשור למה שאנו דנים בו עכשיו) באקט שכבר לא שינה כלום לגבי מי מקים את הממשלה. ואז כבר החלטה שונה של מיכאלי הרבה פחות משמעותית וודאי איננה עריקה מאחר והיא דווקא נשארה עם הגוש שלה.

במודל שלי, ככל שאתה מתרחק מרגע הבחירות וההחלטה מי מקים ממשלה, ברור שיש מקום לכך שלא כל החלטה היא על פי משמעת סיעתית.
אבל ברמה מסוימת, רגע אחרי הבחירות המערכת הפוליטית היא במצב סינגולרי - מיד אחרי קריסת פונקצית הגל של "רצון הבוחר" הערטילאי. כמו בכל מערכת, ככל שמתרחקים מאותה קריסה הידיעה שלנו על הפונקציה מתערפלת והולכת, ולכן באמצע הקדנציה קשה מאד לדעת מה דעתו של (אולי, לא ברור בכלל מי האנשים האלה ומה יצביעו בנקודה זו) בוחר "העבודה" על העלאת מע"מ ושאר ירקות.
אבל מיד אחרי אופרצית המדידה - ספירת הקולות בקלפי - ברור כמו מדידת ספין למעלה שאם שמת 37000 פתקים עם "אמת" עליהם למקום החמישי במפלגת העבודה, לא התכוונת שהמועמד יצורף ל"מחל". אין ברור, ישיר ודמוקרטי מהרגע הזה בכל ארבע (מצחיק) שנות קדנציה של כנסת נבחרת.
וברגע הזה, מעבר כזה שקול לחלוטין לשינוי ישיר של פתקי ההצבעה, שאני מקווה שלפחות לגביו מקובל על כולנו שהוא אקט אנטי-דמוקרטי.
הדרך החוצה מהפלונטר 734715
"ואז כבר החלטה שונה של מיכאלי הרבה פחות משמעותית וודאי איננה עריקה מאחר והיא דווקא נשארה עם הגוש שלה." קודם דיברת על מפלגה, ולכך התייחסתי. אפשר להתפשר ולהסכים שהעבודה ערקה ביחס לגוש, ומיכאלי ביחס למפלגה.
אם אפשר להמליץ לנשיא א' ובפועל לתמוך ב-ב', מה זה שווה? או שאפשר להמליץ על א' ולתמוך ב-ב' רק אם ל-ב' בכל מקרה יש קואליציה? או אם לא עורקים מהגוש? ואיך בכלל תגדיר "גוש" לצורך ההצעה שלך?
ולכמה זמן אתה מציע לסנדל את חברי הכנסת - שבוע? חודש? עד שמוקמת קואליציה? ומה אם מפלגת השלטון המיועדת משנה את ההשקפה שלה‏1? אם פורצת מלחמה? תהיה רשימה סגורה של חריגים שכן מאפשרים חופש הצבעה? ואם יש נסיבות מיוחדות שלא נמצאות ברשימה הזאת, שבג"צ יחליט?
בקיצור, מה אתה מציע באופן קונקרטי?

"כמו בכל מערכת, ככל שמתרחקים מאותה קריסה הידיעה שלנו על הפונקציה מתערפלת והולכת" מעולה, עכשיו רק צריך כמה פיזיקאים שינסחו פונקציית גל שתגדיר את מידת חופש ההצבעה של חברי הכנסת.

___________________

1 סתם לדוגמא, אם לפני הבחירות היא מצהירה שלא תשב עם מפלגה ערבית, ולאחריהן שולחת נציג למו"מ עם מפלגה איסלאמיסטית.
הדרך החוצה מהפלונטר 734716
א. בכוונה אני נשאר כאן בנושא העריקה הפרסונלית ולא המפלגתית. מאחר והפתקים בקלפי מותחים בבירור קו בין בחירת מפלגה (חוק ישראלי) לבחירה פרסונלית (חוק אמריקאי בחלקו). עם כל הבעייתיות בהחלטות של מפלגה שלמה, על הבוחר מוטלת הזכות והחובה לשקלל היטב את עמדותיה של המפלגה שהוא מצביע לה, כולל את אמינותה ויושרתה הצפויות. תהליך ההצבעה מונע באופן מכני וחד משמעי שקלול פרסונלי כזה - על פי החוק הנוכחי - ועל כן ראוי שהמפלגה תהיה יישות הבחירה ולא האנשים.
ב. מישהו הציע כאן יפה שעד מועד הרכבת הממשלה לא תתאפשר עריקה פרסונלית.
אולי גם מועד איסוף החתימות לנשיא יכול להיות אופציה.
הדרך החוצה מהפלונטר 734719
א. אוקי, אז הסכמנו שמיכאלי היא "עריקה" מבחינה פרסונלית?

ב. במקרה כזה, מקימים ממשלה, ולאחר מכן האופוזיציה מחליפה את הממשלה בשיתוף פעולה עם העריק בהצעת אי אמון קונסטרוקטיבית. כדי לחסוך זמן, אפשר לקבוע את הצבעת אי האמון לאותה ישיבה כמו ההצבעה על הקמת הממשלה.
מועד איסוף החתימות לנשיא בכלל מביא אותנו לאד אבסורדום במהירות שוברת צוואר - מספיקה הצהרה של ח"כ שהוא אומנם חותם על המלצה עבור מועמד א' מכיוון שהחוק מחייב אותו, אך אין לו שום כוונה להצביע עבור ממשלה בראשות אותו מועמד. בעצם, זה מספיק גם במקרה בו המועד הוא הרכבת הממשלה. הדרך היחידה להתגבר על זה היא לאסור על הכנסת לעלות הצעות אי-אמון בממשלה לתקופה כלשהי.
ושוב, מה קורה אם הנסיבות משתנות? או שבלי קשר לכלום, צריך לסנדל את כולם להצביע בהתאם למשמעת המפלגתית גם אם הפונקציה התערפלה לפני הקמת הממשלה? ומה אם המפלגה מתנהלת נגד רצון הבוחר, וה"עריק" הוא הצדיק בסדום?
הדרך החוצה מהפלונטר 734711
ההבדל בין המערכת הישראלי לאמריקנית היא ששם יש הפרדת רשויות מלאה יותר בין הרשות המחוקקת והמבצעת, כך שלסנטורים ממפלגה מסוימת אין שום בעיה להצביע נגד מדיניות של נשיא מאותה מפלגה. בישראל, חברי הכנסת משמשים גם כמחוקקים וגם כאלקטורים, כלומר מי שמצביעים אמון ברשות המבצעת.
זה אומר שבתיאוריה אפשר להעביר חוק שאומר שעריקה מהסוג המדובר אסורה עד שמוקמת ממשלה. זה עדיין לא פותר את הבעיה של מפלגות שלמות שבוגדות בבוחריהן, אבל מצמצם את האפשרות למעשה כזה מצד ח''כים בודדים.
הדרך החוצה מהפלונטר 734713
נשמע לי מצוין.
הדרך החוצה מהפלונטר 734658
“ כשאני מצביע, האישיות שעומדת בראש המפלגה לה אני מצביע היא השיקול האחרון.”

אז אתה בוחר להמשיך לא לשנות את המציאות ורק לנסות לשנותה באמצעות בקשות מתרפסות מהמלך.
על המצב האידיאלי, שבו האישיות העומדת בראש המפלגה ו/או המדינה זה עניין משני, שנינו מסכימים. אך זו עובדה (שאיננה קשורה לרצוננו האישי) שמערכות הבחירות האחרונות הפכו את הנושא המשני הזה לשאלה המרכזית, לא מעט בעידודו של ביבי עצמו המציג את המצב כאו שהוא יבחר לראשות או שגוג ומגוג, ארמגדון ורגנרוק יפלו על ראשנו בו זמנית.

הטיעון שמי שעומד בראש צריך להיות עניין משני הוא טיעון מחזק לטענה של מחנה הרל״ב. האיש שתוקע מדינה צריך ללכת כדי שיהיה אפשר לחזור לדבר פה על הדברים עצמם ולהתעסק במה שבאמת חשוב.
המצב הוא פשוט. או שאתה מצטרף למחנה הזה או שאתה בוחר לשים את טובתו האישית של ביבי מעל טובת המדינה. אין אופציה שלישית.

לבקש מהמלך שיזוז ממקומו, כשאתה עצמך בוחר להמליך אותו מחדש כל סיבוב בחירות, זה אי הכרה במציאות, בקשרים פשוטים של סיבה-תוצאה ובאחריות שלך כבוחר על תוצאות הבחירות.
הדרך החוצה מהפלונטר 734661
אני מציע שתקרא את תגובתי שוב ותנסה לענות עליה, ולא לחזור על טענות קודמות שלך.
הדרך החוצה מהפלונטר 734678
קראתי מילה במילה ועניתי.
קצת יותר בפירוט? אוקי.

מה נאמר שם?
1) כשהצבעת לא ידעת מה תהיה התוצאה (שהיא לא ממשלת ימין בראשות נתניהו), אז אי אפשר להאשים אותך בדיעבד.
אבל בטח שאפשר להאשים אותך בדיעבד כי זה לא הסיבוב הראשון ולא השני של הפיאסקו הזה. קיוית לכך בסיבוב השני... .נו פסדר. אבל כמה פעמים אפשר לראות בחירות עם פחות או יותר אותן תוצאות ולהמשיך להיות מופתע כל פעם מחדש? אין לנו שום סיבה בעולם להאמין שנתניהו יכול להקים ממשלה ימנית יציבה או שהשמאל מסוגל להקים ממשלה בכלל גם אם יעשו בשנתיים הקרובות הצבעה כל חודשיים. מי שעדיין ממשיך להאמין בתסריטים הלא ריאליים האלה וממשיך להצביע להם על בסיס של ״יש לי חלום״ איננו מסכים לקבל את המציאות הפוליטית ואת המפה הפוליטית כפי שהן. הוא ממשיך להצביע בצורה חסרת אחריות שהתוצאה שלה היא המשבר הפוליטי שנמשך כבר כשנתיים ותוקע את כל המדינה. בעגה המקצועית קוראים לזה ״להמשיך לדפוק את הראש בקיר״.
2) אבל הסקרים אמרו שיש לו סיכוי!
לא נכון. סיכוי למה? לעוד ממשלה של 61 מנדטים שתיפול אחרי שבועיים? גם הסקרים, במקרה הטוב, הראו שנתניהו בקושי מצליח להקים ממשלה, גם במקרים שהסקרים הראו שיש לו איזה סוג של רוב ספקולטיבי. גם על פי הסקרים, הצבעה לאחת ממפלגות שרצו על הטיקט שימליץ על נתניהו לראשות הממשלה היא הצבעה שאומרת שאתה הולך לעזור (בין אם זה מה שרצית לעשות לבין אם לא) לתקוע את המדינה ולהשאירה במשבר פוליטי בלי פתרון כי ביבי הפך להיות (שוב, באשמתו או שלא באשמתו, זה לא ממש משנה) לפרסונה נאן גרטה בקרב מספר גדול מידי של מפלגות במפה הפוליטית. ביבי הפך להיות נטל על המערכת והוא מפריע להקים קואליציות סבירות לחלוטין שהיו מקובלות לגמרי על רוב הבוחרים לכנסת. האיש בעצם מפריע למימוש רצון הבוחר כבר כמה סיבובי בחירות. בשניה שהוא מודיע על פרישה, קמה ממשלה בישראל שיכולה לעבור אבקלות ת ה-‏70 מנדטים (וזאת ממש לא תהיה ממשלת שמאל ממנה אתה כה חושש).
3) ״מכתבי בא לאחר שנוצר מצב שנתתי לו, טרם הבחירות, סיכוי נמוך״
בסדר נו. אז טעית. לא אמרתי שאתה עושה את זה בכוונה כדי להזיק. אני רק טוען שאתה מזיק (גם אם זה בלי כוונה) ושאולי הגיע הזמן להבין את זה לקראת סיבוב הבחירות החמישי. תמיכה בנתניהו מזיקה למדינה ואפילו מפריעה לימין להקים קואליציות, למרות שרוב הכוח הפוליטי נמצא היום במפלגות ימין ו/או מרכז הנוטה לימין. זאת עובדה שגם מצביעי ימין מתחילים להבין. לאט לאט, אבל מתחילים.
4) ״ועוד משהו שבגללו אני דוחה בשאט נפש את עצתך. אני יודע שיש היום קבוצה גדולה בתוכנו שאתה כפי הנראה שייך אליה, שבעבורה פוליטיקה פרושה "כן ביבי לא ביבי". כשאני מצביע, האישיות שעומדת בראש המפלגה לה אני מצביע היא השיקול האחרון.״
כשראש הממשלה יוצא בקמפיין מזיק (שוב ושוב כבר לאורך שנים) שמעודד את זה שזה יהיה השיקול הראשון (רק ביבי, דווקא ביבי, או ביבי או טיבי, פקה פקה), כאילו הוא איזה מועמד לנשיאות ארה״ב ועל זה המירוץ, תגובת נגד טבעית של מי שלא אוהב את זה היא להצביע למפלגות שמתנגדות להמשך כהונתו - כדי שכולנו נחזור לפוליטיקה אותה כולנו מעדיפים, בה האישיות העמודת בראש היא עניין משני לחלוטין.

מחנה רל״ב לא נולד קודם ואז נולד הביביזם. להיפך. הרל״בים הם ריאקציה סבירה וחשובה לטירוף בו מדינה שלמה נכנסת למשבר פוליטי בגלל איש אחד.
עדיף לכולם, גם לימין וגם לשמאל, או בכלל בלי קשר לעמדה פוליטית, לתמוך בהוצאתו של האיש מהמשחק הפוליטי, כדי שכולנו נוכל להמשיך הלאה בחיינו ולהתוכח על נושאים פוליטים במקום להתעסק באיש הזה ובבעיות שהוא יוצר למערכת הפוליטית בשל ענייניו האישיים. היה עשור פלוס בתפקיד. אהבתם אותו, לא אהבתם אותו, התרשמתם מהיכולות שלו, לא התרשמתם, למי אכפת? יאללה, חלאס, נקסט. מה האובססיביות הזאת עם האיש הזה? יש תקציב להעביר, יש משרדים שצריכים שר עם מדיניות עקבית לאורך שנים. יש כנסת שצריכה לתפקד, יש מדינה לנהל... די כבר עם הביבי הזה.
הדרך החוצה מהפלונטר 734679
״לעבור אבקלות ת״

התערבבו להן האותיות. צ״ל ״לעבור בקלות את״.
הדרך החוצה מהפלונטר 734682
אתה אומר שבכמה מערכות בחירות חזר הפיאסקו הזה והייתי צריך לדעת. אתה היית צריך להצביע ביבי כדי שהפיאסקו הזה לא יחזור. אין דרך אחרת להתיר את הפלונטר כי גם אם מפלגותיהם של סער ובנט היו מקבלות עוד 10 מנדטים הם לא היו עושים קואליציה עם המפלגות הערביות מרץ והעבודה של היום, שהיא אחות תאומה של מרץ. אם בכלל בא בחשבון לצרף לקואליציה את המפלגות הערביות וכך להקים ממשלה "ימנית", אז הליכוד יכול היום להקים קואליציה עם רע"מ שעושה לאחרונה קולות של רצון להשתלב במדינה.
במלים אחרות, אנא אל תיתן לי עצות איך להצביע. קשוט עצמך ואחר קשוט אחרים.
הדרך החוצה מהפלונטר 734683
אתה צודק. אני לא באמת האמנתי שהעצות שלי איך להצביע פה באייל ישפיעו עליך אפילו קצת.

אולי אם אני אכתוב לך מכתב ואבקש ג׳סטה...
הדרך החוצה מהפלונטר 734641
הערת רגל בהמשך לתגובתי: תוצאות הבחירות האלה הוכרעו על חודה של שערה. בערוץ 20 דווח שתכנה שעוזרת למנהלי הקמפיין לראות היכן ישנם מצביעים פוטנציאלים שהפעילו הליכוד והציונות הדתית קרסה בבוקר הבחירות, ואילצה את מנהליי הקמפיין לפעול בדרכים פחות יעילות, ולפי הערכות מדובר בשניים או שלוש מנדטים. וגם הצלחת החיסונים, כפי שאמרתי בתגובה אחרת, הייתה נראית הרבה יותר מרשימה לו הבחירות היו נערכות שבוע או שבועיים מאוחר יותר.
הדרך החוצה מהפלונטר 734642
הריצפה בדרך לקלפי גם היתה קצת עקומה, עכשיו כשאני חושב על זה.
הדרך החוצה מהפלונטר 734643
עכשיו אני רואה כמה חשוב היה להוסיף את הערת הרגל.
הכל בגלל מסמר קטן 734645
רק שניים או שלושה מנדטים? בעד אותו כסף אני נותן הערכה שמדובר בעוד שבעה עשר מנדטים לליכוד ושמונה לציונות הדתית, מה שאומר שבגלל תקלה טכנית - סליחה, כוח עליון - נמנעת מאיתנו תחילת הגאולה. לא נורא, בסיבוב הבא זה יהיה נוקאאוט.
הכל בגלל מסמר קטן 734650
תגובה 734643
אגב, ההערכה הזאת באה ביחד עם הסיפור וצריך לשמור על הזכויות. אני שומר לעצמי הערכות רק בענייני תחלואת הקורונה.
הכל בגלל מסמר קטן 734660
אפשר לחשוב שאם כמה מנדטים היו זזים מפה לשם אז התמונה היתה משתנה באופן משמעותי.

זה לא המצב. השיטה הפוליטית שלנו איננה כמו השיטה האמריקנית בה ״winner takes all״. הכל בנוי כאן על היכולת להרכיב קואליציות. גם אם ביבי היה מזיז כמה מנדטים מפה לשם ומשיג רוב עם בנט לממשלת ימין צרה של 61 מנדטים, עדיין ממשלתו היתה עומדת על כרעי תרנגולת ומתפרקת תוך מספר חודשים. זה לא היה משנה את המציאות או מוציא את המדינה ממצב ה deadlock הפוליטי בצורה משמעותית.

רק אם ביבי והאינטרסים האישיים שלו יוצאים מהמערכת, יש סיכוי להרכיב קואליציות יציבות (הנוטות יותר לדעות מרכז-ימין כי זה באופן די עקבי רצון הבוחר).
זאת המציאות שיש להכיר בה, בלי קשר לשיוך לעמדה פוליטית כלשהי. אלו הם פני הדברים. מי שממשיך להצביע למפלגות שאומרות או ביבי או כלום, הוא חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון.
הכל בגלל מסמר קטן 734662
די היה בכך שאחת ממפלגות השמאל הקטנות לא הייתה עוברת את אחוז החסימה כפי שניבאו הסקרים וטעו, שהמצב היה משתנה מן היסוד מבחינה זו שהיה אפשר להקים ממשלה יציבה. מצבים שבהם היה יתרון גדול של מחנה אחד על האחר אצלנו שרר רק בתחילת קיום המדינה. מאז המהפך ההפרש בין המחנות היה תמיד קטן, ובכל זאת קמו ממשלות ועשו דברים. היו גם תקופות שלא הייתה הכרעה ברורה ואז שלטו ממשלות אחדות לאומית כמו ממשלת פרס שמיר.
הכל בגלל מסמר קטן 734680
ממשלת אחדות יציבה היא לא דבר אפשרי תחת נתניהו כראש ממשלה. בלי נתניהו, בהחלט יכולה לקום פה ממשלה עם 70 ואף 80 מנדטים.
הטיעון של הסיכוי לממשלת מרכז-ימין או ממשלת אחדות הוא טיעון בעד תמיכה בהוצאת ביבי מהמערכת הפוליטית ולא יכולה להיות טיעון מחזק לתמיכה בו.

״מצבים שבהם היה יתרון גדול של מחנה אחד על האחר אצלנו שרר רק בתחילת קיום המדינה. מאז המהפך ההפרש בין המחנות היה תמיד קטן, ובכל זאת קמו ממשלות ועשו דברים.״

לא תחת ראש ממשלה שנמצא במצב אישי שמכניס המון אי יציבות ושיקולים לא עניניים למערכת. כשיש לך קואליציה קטנה ואתה לא פרסונה נון גרטה אצל חלקים גדולים באופוזיציה (או אפילו כל האופוזיציה במקרה של ביבי) אז גם עם רוב קטן אתה יכול לקבל יציבות שלטונית כלשהי. הסיבה לכך היא שאם יש לך מישהו שמפעיל שרירים בקואליציה ומאיים על להפיל את הממשלה שלך, אתה יכול לאיים עליו עם החלפתו במישהו שיושב כרגע באופוזיציה. לביבי, בגלל מצבו האישי והמשפטי (וגם סתם בגלל האופי הפלגני, הסכסכני והלא מאחד שלו) אין את הנשק הזה כנגד חלקים בקואליציה שלו. בגלל זה לא יכולה להיות לו קואליציה יציבה גם אם הוא מצליח להקים ממשלה. במצבו, כפרסונה נון גרטה בקרב חלק מאוד גדול של הציבור ובית הנבחרים, כל קואליציה עם רוב קטן שהוא מקים היא התרסקות ידועה מראש בזמן קצר. כל חלק מהקואליציה שלו יכול להתנהג כבעל הבית, אפילו עם מספר מנדטים מאוד מאוד קטן, כי הוא יודע שאין לו תחליף. לוחצים, סוחטים עד שמאוד מהר העסק מתרסק ויוצאים לסיבוב נוסף.

התנגדות להמשך הביביזם יכולה דווקא לחזק וליצב את היכולת של מפלגות הימין (או לפחות את זו של הליכוד) להקים קואליציות יציבות ולהחזיק בשלטון בלי לרוץ לבחירות כל שבועיים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים