בתשובה לדב אנשלוביץ, 02/04/21 9:01
רל״ב 735124
אני רוצה שניה לנצל״ש את התגובה שלך כדי להגיד משהו לגבי המחנה שנקרא ״רק לא ביבי״. אני רואה עצמי חלק ממחנה זה ואני אומר זאת בלי בושה - אני חושב שזו בהחלט אידיאולוגיה ראויה. (כשאתה ניגש לרופא לאחר שהורעלת, כדי שיוציא ממך את הרעל, הרופא לא אומר לך ש״אתה מתרכז במה שאתה לא רוצה בגוף שלך - רעל, במקום להתמקד במה שאתה כן רוצה. אולי במקום להתלונן על מה לא טוב, תגיד לי מה כן?״ קודם מוציאים את הרעל מהגוף. אחר כך אפשר להתחיל לרפא. אז כן - רק לא ביבי).

יחד עם זאת - אני חושב שהדגש בכל המאבק הזה פשוט לא נכון, ואני מתכוון להתמקדות בנושא כתבי האישום. אני אישית לא יוצא לבלפור שבוע אחרי שבוע כדי למחות נגד כמה סיגרים ושמפניות. הגם שההתערבות שלו בגופי תקשורת נראית לי חמורה - אבל אפילו על זה הייתי יכול לסלוח לו נוכח מבצע החיסונים המזהיר שהוא הרים כאן (ועל זה באמת אני מצדיע לו, ושוב - הניסיון של השמאל לגמד את תפקידו בהבאת החיסונים ולתת את הקרדיט לקופות החולים הוא מיותר ופתטי). ובכל זאת אני מגיע לבלפור, ובכל זאת אני מעדיף כמעט כל אחד אחר על פני נתניהו. לא בגלל שהוא מושחת. אלא בגלל שהוא משחית. את המערכת הפוליטית והחברה הישראלית בכללותה. מפני שהוא מקיף את עצמו במטומטמים מוחלטים שלא ראויים לנהל קיוסק, ממנה את האנשים הכי פחות מתאימים לתפקיד שהכי פחות מתאים להם. מפני שהוא מקדם אנשים על בסיס לקקנות וחנפנות (השיבוץ החדש של גלית דיסטאל הוא דוגמא מובהקת לכך) וכבר עשורים הוא הופך את הממשלה ללהקת קופים שמתקדמים על ידי פליית כינים מגבו של מנהיג הלהקה. כאשר הוא מזהה אדם בעל פוטנציאל, אם בימין ואם בשמאל - הוא מפעיל את כל יכולתו הפוליטית (שהיא מהמשובחות בהיסטוריה האנושית) כדי להוריד לו את הראש. הוא דואג להשאיר סביבו מטומטמים בלבד כדי שיוכל אחר כך לטעון שאין לו תחליף. בכך הוא משחית את המערכת הפוליטית באופן שידרשו עשורים כדי לתקן. הוא ילך יום אחד וישאיר אחריו אדמה חרוכה.

ואכן, אם מקשיבים טוב לתומכים שלו מגלים שזה בדיוק מה שהם אוהבים בו. ״מה לעשות, רק נוכל מניאק בן של **נה יכול לנהל את המדינה הזאת״ הם אומרים. הם מעריצים את הנוכלות שלו, את חוסר המצפון, את תאוות הכח החולנית-פסיכוטית שלו, את היכולת שלו לדרוס כל מה ומי שמפריד בינו לבין השררה, גם אם זו החברה הישראלית. אפשר להבין אותם. נתניהו הוא כמו עורך דין ממולח וחסר כל מצפון, אין ספק שאחד כזה יכול להועיל מאד במצבים מסויימים. ואכן, פה ושם מתרחש ליקוי חמה פוליטי - האינטרס האישי של נתניהו מצטלב עם האינטרס הכללי של מדינת ישראל, כמו שקרה עכשיו עם החיסונים - והתוצאות מזהירות. אבל הריקבון המוסרי שנגרם כתוצאה משלטון כה ממושך של אדם כזה עולה על היתרונות. וכאמור - הוא ילך יום אחד, ואנחנו נשאר עם מערכת מושחתת והרוסה.

על זה. אני הולך לבלפור. לא על כמה סיגרים ואפילו לא על שוחד. ואני חושב שההתמקדות האובססיבית של ההפגנות ב ״שוחד מרמה הפרת אומנים״ הוא פשוט שגוי. כל עוד זה הדגש - הימנים תמיד יוכלו לטעון, ובצדק מסויים, ששום אדם לא יכול לכהן במשך שנים ארוכות כל כך מבלי להתלכלך, ובכל אופן - על זה לא מפילים ראש ממשלה. לכן הדגש צריך להשתנות. לא מושחת, אלא משחית.
רל״ב 735125
על זה בדיוק כבר נפל ראש ממשלה. בגלל זה כשהביביתון הוקם, הוא הוקם כשבראשו התמיכה במערכת הצדק (להבדיל מידיעות אחרונות שתמך בראש הממשלה במידה רבה).

לגבי החיסונים: נתניהו פישל בשלבים הקודמים. הסיבה העיקרית שמדינת ישראל קיבלה עדיפות היא התשתית הטובה שהיא יכלה להציע לפייזר כדי לבדוק את החיסונים. אני לא נותן קרדיט לנתניהו על הארגון מכיוון שנתניהו הצליח לפשל בארגון של רוב הדברים הקודמים שקשורים במשבר הזה. נראה שיכולתו הארגונית היא בעיקר בתקיעת מקלות בגלגלים ובקרבות קרדיטים. זה שהוא הלך כל יום להצטלם עם משלוח חיסונים, לא אומר שהוא באמת אחראי לקבלתו.
רל״ב 735130
הוא התקשר למנכ״ל פייזר ב 3 בלילה והמנכ״ל בעצמו הגדיר את נתניהו כאובססיבי. זה שיש פה תשתית זה יפה מאד, אבל מישהו היה צריך להביא את זה לתשומת לב המנכ״ל ולהיות קצת רוטוויילר בנושא הזה. אני לא חושב שגנץ או לפיד היו מתקשרים למנכל פייזר ב 3 בלילה. איכשהו זה נראה משהו שרק נתניהו היה עושה.
רל״ב 735149
אני חייב להגיד שהעניין של השעה נראה מוזר.
היית מתקשר למישהו בשלוש בלילה?
בהנחה שבקבלת החיסונים לא היה רגע של ״הסורים על הגדרות״, מה מצדיק את זה?
ובהנחה שאדם שמוער בשלוש בלילה מראש מתחיל שיחה בגישה פחות חיובית, מה צריך להיות שם כדי שביבי לא יחשוב שאולי כדאי להתקשר בשעה סבירה יותר?

אין לי מושג מה קרה שם ואני אפילו מקבל את זה שאכן הייתה שיחה כזו.
זה רק הופך את מקרה למוזר יותר.

נ.ב.
אני גם תוהה האם מנכ״ל פייזר מכבה את הטלפון בלילה מאז.
רל״ב 735151
תמיד ייתכן שבגלל הפרשי השעות שלוש בלילה בבלפור זה שש בערב אצל מנכ''ל פייזר.
רל״ב 735164
אתה צודק, נשמע הרבה יותר הגיוני (כלומר גם שהמנכ״ל יענה וגם בהתנהגות של ביבי).
רל״ב 735187
לא חושב. הרי מנכ״ל פייזר אמר שאמר לנתניהו ״אדוני רוה״מ... עכשיו שלוש בלילה״ לא נשמע הגיוני שהוא התכוון ״אצלך״. נשמע שהוא מתכוון ״יא משוגע מה אתה מתקשר אליי בשעה כזאת״. או שבעצם לא?
רל״ב 735126
ואם כבר, התשובה האוטומטית שלי לימנים שצועקים „ביבי המלך״ לעומתי בהפגנות היא „ביבי לוזר״. ביבי לא הצליח לספח כלום גם עם טראמפ. ביבי קיבל אור ירוק מבג״צ לפנות את חאן אל אחמר ולא עושה עם זה כלום. ביבי כבר שנתיים לא מצליח להרכיב ממשלה מתפקדת. אם מעיפים את ביבי יכולה לקום, לצערי, עכשיו ממשלת ימין מתפקדת ואולי גם כחול לבן ולפיד יצטרפו אליה כשותפים זוטרים. ביבי תוקע את המדינה. ובמיוחד את הימין.
רל״ב 735131
הוא לא לוזר בכלל. הוא פשוט גאון מקיאווליסטי. אחד החוקים הראשונים של מקיאוולי: אם אתה בעמדת כח, נסה להשאיר את המצב כמו שהוא ככל הניתן ואל תגרום לזעזועים משום כיוון.

אין טעם בטקטיקה הזאת. אדם שמצליח להשאר בראש של מדינה מורכבת וקשוחה כמו ישראל במשך 15 שנה, שגבר על כל הטוענים לכתר מבפנים ומבחוץ - הוא הרבה דברים, לוזר הוא לא.
רל״ב 735157
הוא יודע היטב להיבחר. הוא לוזר בהגשמת מטרות הימין (לדוגמה: עכשיו, בגלל ביבי אין ממשלת ימין).
רל״ב 735171
האמת שהוא לוזר ושלומיאל פוליטי גם כשמדברים על האינטרסים האישיים שלו.
מילא פוליטיקאי מושחת שמסתבך בפרשיות. אבל עד כמה מטומטם ולא זהיר יכול להיות פוליטיקאי סתם מושחת, כדי להסתבך בפרשיות המטומטמות שהסתבך בהן ביבי?
פוליטיקאי מושחת רגיל וזהיר לא היה נתפס על מה שנתפס נתניהו בפרשיות 1000 או 2000. נגד פוליטיקאי ״סתם״ מושחת גם לא היו מצליחים לאסוף כל כך הרבה עדויות וראיות לגבי מעורבות בתיק 4000.
הרי גם אם מקבלים את הטענה של ביבי שמחפשים אותו ואכיפה בררנית, עד כמה אתה יכול להיות מטומטם כדי להסכים לקבל מתנות, להשתתף בשיחות מוקלטות בהן מנהלים משא ומתן מפורש בענייני שוחד ולהסתבך בשטויות של שמפניות, ארוחות יוקרה וסיגרים כאשר אתה יודע שמחפשים אותך? כל פוליטיקאי עם קצת שכל (גם מושחת) היה נזהר ולא מסתבך בקשקושים הללו.

ביבי הוא נוכל קטן ושקרן פתולוגי (בניגוד לשקרן אסטרטגי) שמסתבך בשטויות ושקרים לאורך כל הקריירה שלו. האיש לא גאון ולא נעליים. פופולרי כן. חביב על קהל (מסוים) - בהחלט. גאון? נו באמת.
עם דרגת הפופולריות שלו, פוליטיקאי חכם היה מצליח ליצר שלטון הרבה יותר יציב ואפקטיבי משמצליח לעשות זאת נתניהו. הוא בשלטון למרות האופי שלו ולמרות הנטיה שלו להסתבך וליצור אי יציבות שלטונית ולא בגלל התכונות הללו.

גאון הוא לא.
רל״ב 735183
אחד הפוליטיקאים המוכשרים בהיסטוריה האנושית. כשאתה עד כדי כך טוב - אתה יכול להרשות לעצמך להיות לא זהיר לפעמים. כמו שטראמפ אמר - ״אני יכול לירות במישהו בשדרה החמישית ועדיין יתמכו בי״, אבל ביבי באמת מיישם את זה. כנראה שמתישהו גם זה עלה לו לראש. אבל עובדה שבינתיים כל האישומים האלה מחליקים ממנו כמו טפלון. אני מעריך שצפויות לו עוד שנים רבות בשלטון, הוא הוספד פעמים רבות בעבר ויצא ממצבים הרבה יותר קשים מהמצב הנוכחי. אבל לעולם אין לדעת.
רל״ב 735200
“אחד הפוליטיקאים המוכשרים בהיסטוריה האנושית”

אין לי שמץ על מה אתה מדבר.
אין לו כמעט שום הישג בשום נושא. ההישג היחידי שלו זה ההצלחה להגיע שוב ושוב חזרה לבחירות למרות שיש לו על הנייר יכולת להרכיב ממשלות שאמורות להיות יציבות.
ההשוואה לטראמפ היא מאוד במקום - עוד דוגמה לאיש קטן עם צל גדול שהוא תולדה של טפשות הבוחר ורוח השטחיות של הזמן ולא תולדה של כישרון פוליטי.

זה לא שהאנשים האלה גדולים כמו שאנחנו (בממוצע) קטנים. עידן של טלפונים חכמים ואנשים קצת פחות.
רל״ב 735203
אל תזלזל בכוחו של ההיבריס. אצל מנהיגים מסוגו של נתניהו, שמקפידים להקיף את עצמם במלחכי פנכה‏1, ההיבריס הולך ותופח עם הזמן, עד שהוא יוצא מכלל שליטה.
_____________
1- שידועה גם בשמה העברי "תחת"
רל״ב 735205
לא גאון ולא בטיח . פשוט אדם עם ניסיון פוליטי רב עם אמביציות גבוהות ושחקנים גרועים וכושר אחיזה מדהים בקרנות המזבח . הוא יודע וכולם יודעים שהוא משחק נגד הזמן. הוא חייב תוך שנה להשיג זיכוי או לחילופין ביטול כתבי האישום או לקבל מצנח נשיאותי או פרס נובל שיוביל אותו למצנח הזהב .
רל״ב 735209
פוליטקאי פסיכופאט כמו ביבי, אבל יותר חכם, היה מצליח גם לטפח את ההיבריס שלו וגם לא להתפס על דברים כל כך מטומטמים ושאפשר להמנע מלהתפס בהם די בקלות (בעיקר כשאתה כבר יודע שמחפשים אותך).
להיפך - פסיכופטים בסגנון של נתניהו אפילו נהנים ממשחקי החתול והאכבר והיכולת שלהם להסתיר את האמת/השחיתות/חוסר המוסריות שלהם, רק מטפחת אף יותר את ההיבריס שלהם וזה עוזר להם להמשיך בדרכים הקלוקלות שלהם.
מההתנהגות, חוסר הזהירות והשלומיאליות של נתניהו אני מסיק שהוא הרבה פחות חכם מהאגדה האורבנית שצמחה סביבו. הוא אמנם (בגלל הפופולריות שלו ואפסיותם של הפוליטיקאים + הבוחרים הישראלים) מצליח בקרירה שלו להתחמק שוב ושוב ולהחלץ מהבורות שהוא חופר לעצמו, אבל זה לא מוריד מהעובדה שהוא עצמו מספיק טמבל כדי לחפור לעצמו את הבורות הללו. פוליטיקאי מושחת מתוחכם יותר ממנו לא היה נופל לבורות הטפשיים הללו בכלל.
רל״ב 735210
כן כן.
*עכבר
(ושאר שגיאים)
רל״ב 735212
אללה אכבר יעזור לביבי דרך מנסור עבאס.
רל״ב 735223
בדיוק.
רל״ב 735927
מה הקשר בין מחט לתחת?
צא ולמד: פנכה - צלחת או קערה המשמשת להגשת מזון (לשון חז"ל, מיוונית pinax)
דרך אגב, אותה מלה יוונית גם התגלגלה מאוחר יותר למלה הטורקית פינג'אן, וממנה לעגה הפלמ"חית.
מלחך פנכה הוא מי שניזון (לוחך, או מלקק) את הצלחת משאריותיו של אחר, ובהשאלה: מי שהגיע לתפקידו בגלל קשריו ולא כישוריו ("קרוב לצלחת").
אין לזה שום קשר לישבנו של המנהיג, אבל אם נישאר באותם אזורים, אזי עדיף מנהיג שמקיף עצמו במלחכי פנכה, מאשר כזה שמקיף עצמו במלחכות פינך ‏1, כמו פרס או גנץ.
____________
1 - נכתב אחרת אך נהגה אותו דבר
רל״ב 735230
למרות שלדעתי עליו לפנות את מקומו, שווה לראות את ביבי נשאר בשלטון ולו רק בשביל לראות את חברי גוש השנאה מחליפים צבעים, רושפים אש ומקשקשים שטויות מרוב שנאת חינם למנהיג הצד היריב.
רלר״ב 735232
לקחתם משהו טבעי, שגרתי ומשעמם כמו רצון להחליף איזה פוליטיקאי באיזה תפקיד ונתתם לזה תגית ״שנאת חינם למנהיג״. יאללה יאללה. תתאפסו על עצמכם. בדמוקרטיה, הרצון להחליף פוליטיקאי במישהו אחר זה לא איזה אירוע מעניין או חריג.

המחנה הוא לא באמת מחנה רל״ב. המחנה השפוי הוא ריאקציה למחנה הלא שפוי. שם מדויק יותר הוא מחנה רק לא רק ביבי.
רלר״ב 735235
עצם הקראיה למחנה הפוליטי היריב, שמשנתו סדורה וקוהרנטית, ''מחנה לא שפוי'' מעידה כאלף עדים שמדובר בשנאת חינם ותו לא.
רלר״ב 735244
או זה או שבאמת השתחרר לכם בורג (והוא אכן השתחרר).
רל״ב 735233
כרגע ביבי נימצא בדימדומי שלטונו, לא חושב שהוא נהנה מהמצב אבל מאוחר מכדי שיחלץ בכבוד. נשיא הוא לא יהיה, הצעה כזו היא בדיחה.

עיסקת טיעון ללא קלון וללא הודעה חלקית באשמה לא סבירה אפילו תמורת פרישה שלו מהחיים הפוליטיים. לאחר שביבי הכפיש את המערכת המשפטית והמשטרה ופגע בהן קשה --- לא יתנו לביבי את האופציה לפרוש בשלום בתור קדוש מעונה.
רל״ב 735184
איך ביבי קשור למטרות הימין? זה כמו שתגיד שהוא לוזר בהחלת אידיאולוגיה בודהיסטית בישראל - איך הוא קשור לזה בכלל? כדי לבדוק אם משהו מוצלח - אתה צריך להגדיר מטרה. המטרה היחידה של נתניהו זה להשאר בשלטון, מטרות הימין מעניינות לו את הת*ת. אם הוא היה צריך להקים ממשלה עם אל קעידה ולמסור את כל גוש דן לערב הסעודית כדי להשאר בשלטון - הוא היה עושה זאת בלי למצמץ בכלל. זו המטרה היחידה שלו ואת זה הוא עושה מצויין.
רל״ב 735188
אני לא אומר את זה לביבי. אני אומר את זה לבוחרי הימין. הצבעת ביבי, קיבלת טיבי.
רל״ב 735128
הנקודה היחידה שבה אני חושב שאני יכול להסכים אתך היא שנתניהו מסתכסך ומרחיק אנשים שמתקרבים אליו, אולי מתוך חשש שהם עלולים להצל עליו. וזו אולי הסיבה להרחקתם של נפתלי בנט איילת שקד עוזי ארד גדעון סער ואולי עוד כמה (אני חושב שבהתנהגותו זו הוא פוגע בעיקר בעצמו). אבל זו תכונה שראינו גם, למשל, אצל בן גוריון, ובכל זאת לא ראינו אנשים אחוזי אמוק מנסים לפרוץ לביתו. לדעתי כל ההפגנות האלה הן דרך עוקפת בחירות ודמוקרטיה להחלפת השלטון.
ליתר טענותיך שהבאת ללא הוכחות איני מסכים. הדוגמה היחידה שהבאת לאנשים בלתי ראויים שבהם, לטענתך, הוא מקיף את עצמו, היא גלית דיסטאל. את הדמות הזאת אני מכיר מהופעותיה בערוץ 20, ובמיוחד כשהיא מתווכחת עם אנשי שמאל, ולדעתי מדובר באישה מאד חכמה ומרשימה.
אשר לשחיתות ולהשחתה, אני חושב שהגוף הכי מושחת אצלנו הוא מה שנקרא "שלטון החוק", ובמיוחד הפרקליטות והמשטרה. מדובר במצב שבא בעקבות תהליך ממושך שיסודותיו עוד בימי שלטון השמאל, ונתניהו אינו הגורם העיקרי להיווצרות המצב הזה.
רל״ב 735132
דרך עוקפת בחירות להחלפת שלטון? על מה ולמה? יש פה ציבור שלא מרוצה מראש הממשלה והוא יוצא להפגין. זו מהות הדמוקרטיה. או שדמוקרטיה בשבילך זה ״סתמו סתמו הרוב קובע״? כלומר יש צד שמנצח בקלפי והצד השני צריך להסתגר בבית ולסתום את הפה? גם כשהפגינו נגד שרון אמרת שזו דרך עוקפת בחירות להפיל שלטון?

דיסטאל היא בהחלט אשה חכמה ומרשימה - אבל היא מקדישה את כל חכמתה כדי ללקק לשליט, ועל בסיס זה, ורק על בסיס זה - היא שובצה. הרי לא חסרים בארץ אנשים חכמים ומרשימים. היא בהחלט דוגמא יוצאת דופן, כי בניגוד לשאר האנאלפבתים שנתניהו מקיף את עצמו בהם - היא לא מקריאה מדף המסרים אלא היא כותבת אותו. אבל היא עדיין דוגמא נהדרת לכך שנתניהו מקדם אנשים על בסיס חנפנות בלבד. וזה משהו שמנהיג מהסוג הגרוע ביותר עושה.

לגבי השאר - נו, אתה באמת רוצה דוגמאות לזה שנתניהו מקיף את עצמו במטומטמים לקקנים? באמת? אנחנו בשיחה רצינית פה? דיסטאל ספיציפית לא מטומטמת אלא רק לקקנית.
רל״ב 735133
איני חושב שדיסטאל ''לקקנית''. התרשמותי היא שהיא אומרת בדיוק את מה שהיא חושבת, ולא עשתה זאת בכל הופעותיה עד כה לצורך קבלת תמורה איזו שהיא, למרות שאכן לאחרונה הוכנסה למקום ריאלי ברשימת הליכוד.
באמת הייתי רוצה שתצביע על ''מטומטם'' אחד או שניים או אולי אפילו שלושה שמקיפים את נתניהו, ונבדוק אותם בפרוטרוט. אני לא נתקלתי בכאלה.
רל״ב 735185
זה שהיא אומרת מה שהיא חושבת לא סותר לקקנות. היא לקקנית כנה. אבל מה בדיוק היא עשתה כדי לקבל מקום בליכוד חוץ מלהתחנף לבוס באופן רהוט במיוחד? היא הוכיחה כישורים פוליטיים כלשהם חוץ מזה? אתה לא מוצא פסול במנהיג שמקדם אנשים שפועלם היחידי זה שהם תומכים בכל פעולה שלו? אתה לא רואה שזו התנהלות של דיקטטור? שמנהיג טוב צריך לעשות ההיפך - לקדם אנשים מוכשרים שמאתגרים אותו? מה דעתך על מנהל בחברת הייטק שמקדם אך ורק את אלה שכותבים עליו דברים טובים, ורק על הבסיס הזה? עד כמה לדעתך חברה כזו תצליח?

היית רוצה שאצביע? למשל דוד (לא קראתי ספר בעשור האחרון ואני גאה בזה) ביטן. למשל מיקי זהר. למשל מירי רגב. למשל אסנת מארק. כולם אנשים בלתי ראויים שקודמו אך ורק על בסיס הערצתם למנהיג.
רל״ב 735234
הליכוד הוא כמעט המפלגה היחידה (מלבד מפלגת העבודה) שבה חברי הכנסת נבחרים בצורה דמוקרטית בפריימריז. (מלבד 2 שריונים - גלית דיסטל אטבריאן ואורלי לוי). דיסטל אטבריאן היא אשת רוח, סופרת ואשת תקשורת, קול אידיאולוגי רהוט בימין ושריון בהחלט ראוי, ואורלי לוי שוריינה כחלק מדיל פוליטי (אם המחיר ראוי או לא זו שאלה אחרת)
דוד ביטן, מיקי זהר, מירי רגב ואסנת מארק הם אנשים שהצליחו להיבחר בפריימריז ולגבור על מועמדים אחרים (שכנראה גם הם לא היו משכנעים אותך לשים מח"ל בקלפי). מן הסתם חברי מרכז הליכוד מעריכים משחק קבוצתי ונאמנות לדין התנועה ולערכיה, וזה אומר, בין השאר, גם עמידה לצד יו"ר התנועה המותקף תדיר ע"י ארגוני הפשע של צלאח א-דין, שערי משפט ונוה אילן. נתניהו, כיו"ר התנועה, יכול רק להביע את תמיכתו או התנגדותו למועמדים בפריימריז, לא מעבר לכך, ועובדה היא כי יריבים פוליטיים שלו בתוך הליכוד זכו למקומות גבוהים ברשימה.
דווקא המועמדים האחרים הם אלה שקידמו אנשים שמעלתם היחידה היא נאמנות אישית/מינית אליהם: בכח"ל, ש"ס, ימינה, תקוה חדשה, יש עתיד, ישראל ביתנו ומרצ אין פריימריז אלא מנהיג המפלגה (או מועצה/ועדה) ממנה אנשים כרצונו, בעוד שהציונות הדתית, יהדות התורה והרשימה המשותפת מורכבות מכמה מפלגות שהרכיבו רשימה לפי כוחן היחסי של המפלגות המרכיבות אותן.
רק להזכיר, כשחברי כנסת מטעם "יש עתיד" כמו עדי קול ועופר שלח העזו להביע עמדה עצמאית, שונה מדעתו של "אל קאודיליו", הם מצאו עצמם עד מהרה מושלכים הצידה ככלי ריק שאין בו צורך. על אחת כמה וכמה חברי כנסת ב"ישראל ביתנו" שהיא לטיפונדיה פרטית של ליברמן.
רל״ב 735247
כבר מזמן לא היו בליכוד בחירות מקדימות לרשימה.
רל״ב 735269
לא נכון. היו לפני שנתיים וקצת.
רל״ב 735270
''לפני שנתיים וקצת'' בעברית עכשווית זה ''לפני ארבע מערכות בחירות''.
רל״ב 735271
לפי זכרוני היו רק בחירות לראשות הליכוד (ביבי מול סער) אבל לא לרשימת המועמדים, חוץ מזה השיריונים שנעשו בשנים האחרונות עיוותו את רשימת המועמדים.
רל״ב 735296
לא הבנתי - היא אשת רוח וסופרת ולכן היא ראויה להיות בממשלה? אתה יודע כמה אנשי רוח רהוטים ממנה יש? קאט דה בולשיט, איך שאתם אומרים. היא שם כי היא מלקקת למנהיג, רק שבניגוד לשאר הליכודניקים היא לא אנאלפבתית. זה הכל.

קול רהוט בימין - מה הופך לימנית בעיניך? חוץ מהתמיכה הבלתי מסוייגת בנתניהו. מקריאה של הפוסטים שלה הייתי ממקם אותה במרכז-שמאל דווקא. השיח המזרחי שהיא מקדם לקוח אחד לאחד מפוליטיקת הזהויות האמריקאית (כל הדיבורים על ה״הגמוניה״, ״הדרה אל מחוץ לשיח״ - זו מהות השמאל). מה שהיא מקדמת זה לא ימניות, זה פשוט ביביזם.

נתניהו מוריד את הראש לכל מי שמפגין מעט כשרון ומקדם את האנשים הטפשים ביותר לתפקידים שהם הכי לא מתאימים להם. מנהיג טוב מלא מקיף את עצמו בעדר קופים שמוציאים לו כינים מהגב, אלא דווקא באנשים שיודעים לבקר אותו. זה שגם אחרים עושים את זה - יכול להיות, אבל מה שבטוח שהם לא יעשו זאת באותה יעילות, לכן אני מעדיף אותם.
רל״ב 735297
ברצינות שניה - אני עוקב אחרי דיסטל ברשתות. 80% ממה שהיא מפרסמת זה היידה ביבי. היא מפנה זעם כלפי בנט וסער שהם ימנים הרבה יותר מובהקים מנתניהו. 15% זה ״האשכנזים ההגמונים והעשירים מדירים ומקפחים אותנו״ שכאמור זה שמאל טהור היישר מהפרוגרסיביזם האמריקאי. והשאר זה כל מיני קשקושים על סנו ז׳אוול וקללות מצחיקות בפרסית. איזה ימין אתה רואה כאן? מה הופך אותה לימנית?
רל״ב 735237
באופן אישי אני לא מסוגל לשמוע את דיסטל וגם לא הייתי מצפה שסופרת הכותבת על ניצול מיני במשפחה שילדיה נקראים איב סאן ולורן (טווס בחדר מדרגות) תהיה סופרת גדולה ואשת רוח, אבל העובדות הן שרוב המגיבים שקראו את הספר שלה דרגו אותו כ-*****. לכן היה מעניין לשמוע ממי שקרא בפועל מספריה (שניים אני חושב).
רק לא גדא 735240
באתר הקוראים סימניה.
רל״ב 735242
באופן אישי אני לא חושב שסופר שמתעמר ומתעלל בבתו יהיה סופר גדול ואיש רוח. יש מי שפוסל אשה בגלל שמות גיבוריה, ויש מי שפוסל אדם בגלל שהוא מתעלל בבתו. כל אחד וערכיו.
דרך אגב, מסתבר שאותו ספר שאתה כל כך מזלזל בו, היה אחד מחמשת המועמדים הסופיים לפרס ספיר בשנת 2014.
רל״ב 735248
ישעיהו ליבוביץ אמר על עגנון שהוא סופר גדול ואדם קטן.
אמונתו של עגנון 735250
בבחינת המזכה את הרבים
אמונתו של עגנון
רל״ב 735300
אין דבר כזה ''לקקן כן''. את הכינוי הזה מדביקים למישהו שמתחנף. ואחזור על מה שכבר, בעצם, אמרתי. גלית, כמו רבים אחרים מעריכה את נתניהו ומביעה את הערכתה זאת זמן רב מאד. אני מתרשם שהיא לא עשתה זאת מעולם כדי כדי להרוויח משהו.
שלושת האישים עליהם הצבעת הם בעלי תארים אקדמיים, ומירי רגב הייתה גם קצינה בכירה, דוברת צהל. הם בפרוש לא מטומטמים. מי שקורא להם ''מטומטמים'' עושה זאת מתוך התנשאות, וכדי לא להעליב אסתפק בכך, ואעצור כאן.
רל״ב 735303
אני לא חושב שבאופן כללי מטומטמים לא מגיעים להיות חברי כנסת (אם כי דיסטאל מגיעה לכנסת במסלול מקוצר, מה שמוריד מכשולים מדרכה. מסלול מקוצר כזה מאפשר לאנשים חסרי כישורים פוליטיים להכנס בקלות רבה יותר. דוגמה גרועה קודמת: ענת ברקו). אחד הדברים שזכורים לי ממיקי זוהר הוא שפעם (לקראת בחירות 2015?) הוא התארח בגב האומה וממש התאמץ לשחק את תפקיד המטומטם, להבדיל מאורחים אחרים מכל קצוות הקשת שניצלו את הבמה להראות עד כמה הם אינטליגנטים. גם רגב משחקת תפקיד.
רל״ב 735306
בוודאי שיש דבר כזה לקקן כן, ומכל מקום זו לא הנקודה. זה בכלל לא משנה אם היא מתכוונת לדבריה או לא. העניין הוא שהיא קודמה אך ורק על סמך הערצתה העיוורת למנהיג ולא על סמך שום דבר אחר (שכן, אנשי רוח שיודעים לכתוב לא חסרים).

אם יש משהו שלמדתי בשנותיי הרבות באקדמיה - תואר ראשון לא מחסן מטמטום, גם לא תואר שני וגם לא פרופסורה, אין לי מושג למה אתה חושב שזו ערובה למשהו, במיוחד במציאות הנוכחית שבה לכולם יש תואר. אתה לא מעליב כלל - אני חושב שהתנשאות זו תכונה נמרכת. אני דוחה מכל וכל את שלך הרוח הנוכחי ״אני אתבוסס בבוץ ביחד עם כולם, ולא ארים את הראש אפילו לשניה, כדי לא להתנשא חלילה״. את השיח הדונלד טראמפי הזה של ״נכון הוא אידיוט בריון שובניסט וחרא של בנאדם באופן כללי, אבל היי לפחות הוא לא מתנשא! לפחות הוא אמיתי!״ , החברה המודרנית סובלת ממחסור בהתנשאות, , לא מעודף. מי שאומר ״לא קראתי ספר עשר שנים ואני גאה בכך״ ראוי להתנשאות ולא חשוב כלל איזה תואר יש לו.
רל״ב 735309
איני מסכים שמה שאתה קורא לו ''הערצתה'' ומה שאני קורא לו ''הערכתה'' היא ''עיוורת''. היא תמיד מנמקת את דבריה בנימוקים הגיוניים. למרות זה אני חושב שרבים מה''אנטי ביבי''-ם, הכינוי ''עוורים'' ראוי להם מאד.
לכך שהתארים לא מחסנים מטמטום אני דווקא מסכים, והבאתי בכל זאת את העובדות האלה כמענה לטענות אחרות שמושמעות כנגדם. ללא קשר, השלושה האלה, בעיני, בפרוש לא מטומטים. ההפך הוא הנכון.
רל״ב 735336
לא שמעתי מישהו מתייחס לטראמפ כ"...לפחות הוא לא מתנשא..." ואם מישהו אמר את זה אז לדעתי הוא טעה בגדול. אם יש תכונה אחת שמאפיינת את טראמפ, והסיבה לכך שהוא היה נשיא כל כך גרוע (לדעתי) היא ההתנשאות שלו. הוא התנשא על פוליטיקאים מהמפלגה שלו, הוא התנשא על פוליטיקאים מהמפלגה היריבה, הוא התנשא על התומכים שלו‏1, הוא התנשא על מנהיגי העולם, הוא התנשא על אזרחי מדינתו, הוא התנשא על הכלכלנים, על מדעני האקלים, על הרופאים ובכלל על המומחים בכל תחום שהוא.

התנשאות, לדעתי, היא מחלה אינטלקטואלית. אנשים שמתנשאים לא לומדים מהאנשים עליהם הם מתנשאים. ככל שהם חכמים יותר מספר האנשים עליהם הם מתנשאים גדול יותר והם מוכנים ללמוד מפחות אנשים, מה שהופך את החוכמה שלהם לבזבוז גדול יותר. לפעמים גם מאנשים טיפשים ממך אפשר ללמוד הרבה.

1 אולי בצדק.
רל״ב 735339
אכן. להגיד על טראמפ ״לפחות הוא לא מתנשא...״ זה כמו להגיד על שוקולד למריחה ש״לפחות הוא לא נמרח״. התנשאות על הזולת זאת התכונה העיקרית שמאפיינת את מר טראמפ. אם היתה מכונה דמיונית שמחברים אליה אדם והיא מודדת את אפקט דאנינג-קרוגר, היא היתה מתפוצצת בשניה שטראמפ היה נכנס לחדר.
רל״ב 735307
מה שמעניין אותי הוא מהי רקמת החיבור האידיאולוגית/סולידרית המחברת בינך לבין גד"א. אני מוצא את המשותף בציטוט מדבריה:
"ליאת בן ארי ואביחי מנדלבליט ושי ניצן הם אלו שצריכים לעמוד לדין על הפיכה".
אני לא רואה כאן זהות שבטית סולידרית מן הסוג המאפיין חלקים אחרים בפוליטיקה הישראלית. יש כאן זהות ישראלית כללית המוגדרת ע"י ברית פוליטית שיש לה שני רבדים. הרובד העליון הוא, אם להשתמש בביטוי שלך "הערכה לנתניהו". הציטוט למעלה, אין ספק שהוא שירות של שניכם לצרכיו האישיים והמשפטיים של בנימין נתניהו. ברובד השני, זה מן הסתם הופך לתפיסת עולם אידיאולוגית של החלפת האליטות הישנות שתשרוד גם לאחר שנתניהו יחלוף.
השאלה היא מה אורך החיים ומה העומק של האידיאולוגיה של ברית האליטות החדשות. האם זו קרקע אידיאולוגית וסולידרית מספיק עמוקה מספיק כדי לגדל עליה זהות ישראלית חדשה ואינקלוסיבית? האם גם ללא נתניהו, יכולה האידיאולוגיה של חילוף משמרות בבתי המשפט לספק סיבת קיום למפלגת שלטון ישראלית? האם הברית בין מתנחלי א"י השלמה, החרדים וחסידי ישראל השנייה יכולה להנהיג את המדינה כפי שעשתה הברית בין השמאל הציוני לדתיים-הלאומיים המתונים?
את התשובה איני יודע. אבל היא קשורה כנראה בלבה ליחס בין שתי הרבדים לעיל. מי מהן היא הקטר ומי קרון המטען?
אסיים בעוד שתי הערות-הרהורים.
א. אחד המשתתפים בדיון כאן סיכם את דעתו על האידיאולוגיה הנ"ל בכך שבעיניו הרפורמה של מערכת המשפט אינה בין הצרכים הדוחקים של מדינת ישראל. כנראה שכל רוב שלטוני בנוי על אקסקלוסיביות מסויימת במובן של הוצאה מן הכלל של אלו שאינם בברית. אני הייתי מוסיף שהשאלה הזו היא חשובה אבל בעיקר חשוב מהי דעתם של המתנחלים וישראל השנייה על כך, ולא דעתם של המודרים החדשים מן השמאל הליברלי-ציוני.
ב. הברית השלטונית הקודמת הפילה עצמה בגלל המשחק בין האקסקלוסיביות לאינקלוסיביות. הברית הקודמת נסתה באופן אידיאולוגי לשתף בבניין המדינה גם גורמים שלא היו בתוך הברית (ישראל השנייה, ערבים ועלייה רוסית), אבל מצאה עצמה מובסת דמוגרפית מפני שלא הצליחה לשווק את האידיאולוגיה שלה החוצה. המשחק האינקלוסיבי-אקסקלוסיבי בברית החדשה הוא שונה. הברית בנוייה על הכנסה של "אחרים" לתוך הברית (החרדים למשל) אבל לא על הכללה של אלו שמחוץ לברית. לשמאל הציוני או לערביי השטחים אין מה לחפש במסגרת הזו (הם ה"אוייב" שלה). הברית החדשה נבחנת כבר עכשיו ביכולתה להכיל גורמי חוץ כמו להט"בים, רפורמים, אתיופים וערביי 48. אולי זו הסיבה האמיתית מדוע האליטות החדשות כל כך דבקות בנתניהו. הוא מייצג את הממשק שלהן עם קבוצות שהן עצמן מתקשות איתן. אם מחברים את אלו שממש חשוב להם לייהד את הר הבית ומערת המכפלה עם אלו שחשוב להם למזרח את ביה"מ העליון, האם לא מתגלה גרעין שלטוני שהוא עוד יותר מצומק מן השמאל הליברלי-ציוני?
רל״ב 735310
ראשית, איני יודע מי זה גד''א. שנית אודה שלא התאמצתי להיכנס עד הסוף לעומק המשך דבריך, אך התרשמותי הראשונה היא שאין בהם תשובה לתגובתי.
ביש גד''א 735311
גלית דיסטל- ואידך זיל.
רל״ב 735314
לא היתה שם שאלה. זו תגובה לתגובה. אני תוהה על היקף ועומק הקשרים האידיאולוגיים בינך לבין גלית דיסטל. אתם שותפים במלחמה במערכת המשפטית ללא ספק, אבל מה יש מעבר לזה.
נניח שתמלאו את ביה"מ העליון בחצי מתנחלים וחצי מזרחיים, מה תהיה האג'נדה המשותפת הבאה?
אני רוצה להוסיף עוד משהו לגבי מה שכתבת "אני מתרשם שהיא לא עשתה זאת מעולם כדי כדי להרוויח משהו". היו בינינו חילופי תגובות בנוגע למשמעות של ל"היות חלק מן השלטון". אם תעיין ברשימת עיסוקיה של גדא, תראה מיד שלהבדיל ממך, היא לגמרי חלק מן השלטון עוד לפני שנבחרה לכנסת.
אני רואה בעייתיות גדולה בריבוי אנשי התקשורת בשלטון. שלטון נתניהו חזק מאד את המצב שבו אנשי תקשורת מחלטרים בין תקשורת לשלטון והם בעצם שליחים ודוברי השלטון. זו כבר סיבה טובה לחשוב שטוב שתיק 4000 הגיע לביה"מ. מזמן כבר חלף הזמן שהיה צריך לבדוק משפטית את המעמד הזה של יחצ"נים המשוטטים בין השלטון לתקשורת. נראה שיש לקונה גדולה בתחיקה שמפרידה בין תקשורת ציבורית לתקשורת מפלגתית. האם ערוץ כאן וערוץ 20 הם אותו דבר בחוק?
רל״ב 735315
משכורת של חברת כנסת ומנעמיה נראות לי כמו רווח עצום למי שעיסוקה הוא ספרות ועיתונות, הלא כן?
רל״ב 735317
אז זהו, שעוד לפני שנכנסה לכנסת, היא מומנה יפה ע"י השלטון. בניגוד לאחרים המתראיינים ללא תשלום באמצעי התקשורת, היא ממש ערכה והגישה בערוץ 20, ישראח היום וגלי ישראל וקבלה תשלומים סדירים גם מערוצים אחרים. אם לצאת לרגע מן המטריה הלגאליסטית, היא היתה בעצם דוברת בשכר של נתניהו.
אני מניח שכל שלטון מתגמל את שלוחיו. הבעיה היא כפולה, מצד אחד יחסי הגומלין הללו אינם שקופים ומאפשרים לשלוחים הללו להיות גם צבועים בנוסח מה שכתב דב על גדא. מצד שני התקשורת מוצפת ומאותגרת ע"י תקשורת מפלגתית-שלטונית, בזמן שהיא גם מותקפת על כך שכביכול אינה מביאה את העמדה הממסדית.
אין זה פשע לתמוך בשלטון. זה הופך לפשע כאשר אתה מציג עצמך כדובר עצמאי שנרדף ע"י ה-deep state.
רל״ב 735325
איני מבין מניין המוטיבציה לחפש קשרים אידיאולוגיים ביני ובין גלית דיסטאל. אני, למשל, לא מחפש קשרים אידיאולוגים בינך ובין גלית דסאטל או מישהו אחר. אני מניח שיש נושאים שאנו מסכימים לגביהם ואחרים שלא.
לעניין בית המשפט העליון, לדעתי הוא נטל את השלטון מידי העם והעבירו לעצמו. סכנה שדבר כזה יקרה יקרה כבר עלתה מזמן, ולצערי הדבר קרה. כמדומני שהשופט לנדוי אמר שאם יתחיל בית המשפט העליון להתעסק בעניינים פוליטיים הוא יהפוך מבית המשפט לבית השופטים. הוא זה שהתנגד ל''מבחן הסבירות'' המגוחך שהנהיג ברק, ולאקטביזם השיפוטי. התנגדותו של אהרון ברק למינויה של גביזון לשופטת בעליון נבעה מכך שצידדה ממש באותה גישה.
רל״ב 735343
לגבי ביה"מ, דומני שאין שום מקום לשיח בינינו, מפני שלא רק שאנו חיים במציאויות שונות לחלוטין, אפילו למילים יש משמעות שונה בעינינו. "ביה"מ העליון נטל את השלטון מידי העם" - השלטון אפפעם לא היה בידי העם. אנו לא דמוקרטיה ישירה בנוסח אתונה. אנו רספובליקה שבה העם בוחר את נציגיו והם השלטון. סמכות השלטון אינה בידי העם. הסמכות של השלטון נובעת מן הייצוגיות שלו ומבחירתו ע"י העם. בתי המשפט כרשות השופטת היו תמיד חלק מן השלטון. אפשר לטבוע שוב בים של דוגמאות ולהתווכח אם ביה"מ חרג מסמכותו או לא, אבל לדעתי זה פשוט מגוחך משום שאפילו על מבנה וסמכות הרשות איננו מסכימים.
כדי להדגים עד כמה התהום בלתי ניתנת לגישור, אומר שאם יש רפורמה שדרושה במערכת המשפט הרי זו בדיקה איך אנשים כמו אפי נווה, אתי קראיף, שפטל ואב"ג הם עו"ד במדינת ישראל.

לגבי הקשרים האידיאולוגיים עם גדא אני לא חושב שאתה מיתממם ביודעין, אבל בפועל אתה מיתממם. מאחר ואני וגדא איננו תומכים באותו שלטון, הקשרים בינינו הם כפי שתארת לגבי עצמך. למעשה קשה לי לראות איפה אני מסכים אתה על משהו.
ביחס אליך ואליה, אתם מייצגים 2 משלושת עמודי השלטון, המתנחלים אנשי א"י השלמה (אתה), אנשי א"י השנייה (היא) והחרדים. מאחר וכך, מותר וצריך לתהות מה עומק ורוחב הקשרים ביניכם (כמובן לא במובן האישי אלא הייצוגי). השאלה היא האם שלטון הימין בנוי על זהות לאומית ישראלית סינתטית חדשה או שמה מדובר בגרסה מפתיעה של מדינת כל אזרחיה שהלבישו עליה גם אפרטהייד של בלי ערבים ואשכנזים-שמאלנים. אם היית טורח להתעמק בכך היית מגלה שגדא מקורבת לאבתיסאם מראענה לא פחות מאשר אליך.
רל״ב 735344
אני יודע שאנחנו איננו דמוקרטיה ישירה. אבל נערכות בחירות שבהן אנו בוחרים נציגים שיבצעו את רצוננו. בכך שבית המשפט מפרש את חוקי הנציגים שלנו כרצונו או שהוא, למשל, מבטל פעולה של שר בגלל "מבחן הסבירות", כאילו מה שסביר בעיני השר לא נחשב, בכך הוא נוטל את השלטון מידי העם, ולכך התכוונתי.
אני מסכים שיש קרבה אידיאולוגית גדולה יותר ביני לבין גלית דיסטאל מאשר בינך ובינה, אבל מה שלא הבנתי הוא לשם מה אתה בכלל עושה את החקירה הזאת. מה זה משנה כשאנחנו מדברים עליה?
רל״ב 735345
מה דעתך על שר שמחליט למנות את האחיין שלו למנכ״ל משרדו? ושוכר עוד כמה אנשים שבהזדמנות זו יטפלו גם במשק ביתו (על חשבון המשרד)? האם זה סביר?
רל״ב 735346
הגדרות קרוב משפחה -

סעיף 4(6) לכללי שירות המדינה (מינויים) (סייגים בקרבה משפחתית), תשס"ח-‏2007 קובע: "מספר קרובי המשפחה מדרגה ראשונה המועסקים באותו משרד ממשלתי או באותה יחידה מינהלית, לפי העניין. בכלל זה, "קרוב משפחה מדרגה ראשונה" - בן או בת זוג, לרבות ידוע בציבור, הורה, אח, אחות, בן, בת;"

אחיין לא מופיע בהגדרות.
רל״ב 735348
חוזר בי . "קרוב משפחה" - בן או בת זוג לרבות ידוע בציבור, הורה, הורי הורה, בן, בת, אח, אחות, גיס, גיסה, דוד,דודה, אחיין, אחיינית, חותן, חותנת, חם, חמות, חתן, כלה, נכד או נכדה, לרבות קרבה משפחתית חורגת או הנוצרת עקב אימוץ;
6. כללי שירות המדינה (מינויים) (סייגים בקרבה משפחתית), התשכ"ט-‏1969 – בטלים.
רל״ב 735347
עזוב אותי מהשטויות האלה.
זה כמו השאלה המטופשת "מה יהיה אם הממשלה תחליט להוציא להורג את כל הג'ינג'ים?" שעליה אני משיב בשאלה "מה יהיה אם בית המשפט העליון יחליט להוציא להורג את כל הג'ינג'ים".
רל״ב 735349
זאת לא שאלה מטופשת. היא בודקת את גבולות הגזרה של הנשאל, וכנ"ל לגבי השאלה של צפריר.
לשיטתי, למשל, אם העליון יחליט להוציא להורג את כל הג'ינג'ים, יהיה ראוי שהכנסת תבטל את הפסיקה בחקיקה. נניח ע"י ביטול החוק עליו העליון מתבסס, וניסוחו מחדש כך שהפרשנות של בג"צ לא תהיה רלוונטית (הדרך הכי פשוטה לעשות זאת היא להוסיף סע' לפיו "אין עולה מהחוק שצריך להרוג את כל הג'ינג'ים" לכל פיסקת חקיקה שבג"צ הזכיר). זה חלק ממערכת האיזונים בין הרשויות במדינה דמוקרטית. או לפחות "דמוקרטית" במובן בו אני מבין את המונח.
האם לשיטתך במקרה שהממשלה תחליט להרוג את כל הג'ינג'ים ראוי שבג"צ יתערב, או שמבחינתך לכנסת יש סמכות בלתי מוגבלת לעשות מה שבא לה?
רל״ב 735351
רק שהעליון מתקדם בבטחה לשלב בו יבטל גם חוקי יסוד. כשנגיע לשם גם חקיקה מפורשת של הכנסת לא תעזור.
רל״ב 735361
איזו תזוזה העליון עשה בשנים האחרונות (נגיד, למשל, בעשור האחרון) לכיוון של ביטול חוקי יסוד?
יש לך דוגמה קונקרטית להליכה לכיוון הזה או שזה רק תחושת בטן שהוא הולך לשם?
רל״ב 735365
בג"ץ דן לראשונה לגופו של עניין בתוקפו של חוק יסוד.
חיות גם ציינה במפורש מה יאפשר בעיניה פסילה של חוק יסוד: "פגיעה בליבת העקרונות הדמוקרטיים או היהודיים של המדינה".
רל״ב 735394
שכנעת אותי.

היא אמרה: "ביטול חוק יסוד הוא חסר תקדים, צריך לבחון היטב אם הוא אינו חוקתי".

כלאמר, אין תקדים כזה, אבל לדעתה בסמכותו של בית המשפט ליצור תקדים כזה. באיזה מקרה? כשהחוק איננו חוקתי. אבל על מה היא מדברת? הרי למדינת ישראל אין באמת חוקה מעבר לחוקי היסוד עצמם. מה זאת אומרת חקיקת יסוד שאיננה חוקתית?!
אם הם חושבים שניתנה להם סמכות להפוך איזה מסמך קקיוני כלשהו (מגילת העצמאות?) לחוקה שעל ידי פרשנות לה הם יכולים לפסול חוקי יסוד, אז באמת יש קייס לכך שיש לשים את בית המשפט במקומו.

לדעתי הדרך לשים אותו במקומו היא לתת למדינת ישראל סוף סוף חוקה אמיתית ומלאה ולא איזה חוק יסוד פה / חוק יסוד שם. הרי בעצם אנחנו (והכנסת) אשמים במצב הזה - אנחנו שמים את בית המשפט בפני מצב תאורתי בו חוקי היסוד יכולים להגיד דבר והיפוכו (סתירה בין חוקים או בתוך חוק מסוים). מי אם לא בג״ץ אמור לפתור מקרים תאורתיים כאלה אם הכנסת מכניסה אותנו אליהם? הולכים לשאול את הרב כדי שיחליט?
רל״ב 735395
רק אוסיף הערה, כי מה שיצא לי מהמקלת קצת שעשע אותי:

במקום בו לא מצליחים להעביר תקציב, לקיים ממשלה מעבר לשבועיים וחצי או לגייס רוב כדי לקבוע את גובה המיסים על קיסמי שיניים, אני באמת מצפה שכנסת ישראל תצליח לגייס קונצנזוס סביב נושא מורכב ומעורר מחלוקת כמו חוקה לישראל?! חה!
כשהחזירים יעופו וכשסבתא תתחיל לרחף מעל פסי מגלב.
רל״ב 735396
נראה לי סביר מאוד שהחקיקה האחרונה תגבר. אם צריך, אפשר לבטל את החוקים הישנים. אבל זה לא יעזור מול כוחו האינסופי של בג''ץ, אם יחליט שהחוק מנוגד ל''עקרונות היסוד של השיטה''.
רל״ב 735401
כוחו של בג"ץ לא נוצר סתם כך.
הכנסת יצרה ואקום ענק, שבג"ץ השתדל בדחילו ורחימו למלא.
בהתחלה בהחלטות אמיצות, קצרות וקולעות (בג"ץ בז'רנו, 1949; בג"ץ קול העם, 1953) ואחרי עשורים בהם הכנסת השאירה את הואקום בעינו (המדינה כבר בת 73 ועדיין לא נחקק חוק היסוד החשוב ביותר- הצעת חוק יסוד: החקיקה [ויקיפדיה]) בג"ץ החל לרקום את הרקע שנקרא "עקרונות השיטה". הרי הם חייבים לבסס את הפסיקות שלהם על עקרונות כלשהם. הכנסת, מצדה, מעולם לא הראתה סימן של התרעמות על כך שבג"ץ הולך וממלא את הואקום שהיא השאירה. נראה שזה היה לה נוח כך. אדרבא- ב 92' ו 94' היא פתחה לו את הדלת לרווחה‏1 ולא סגרה אותה מאז.

______________
1 מי שהיה אז נשיא העליון היה מאיר שמגר, ולא ברק. אהרן ברק, אותו וולדמורט של המתקראים ימניים, הוא בסך הכל ממשיך דרכו של שמגר. שמגר היה הדמות הדומיננטית ביותר במערכת המשפט לאורך עשרות שנים. פצ"ר מ 61'-68', שעיצב את המבנה המשפטי של ההחזקה בשטחים הכבושים, יועמ"ש מ 68' עד 75', שופט בעליון מ 1975, ונשיא העליון מ 83' עד 95'. דא עקא, ששמגר היה איש אצ"ל, שהתואר סמולני לא נדבק אליו אפילו כשקיבל את "אות הדמוקרטיה" מטעם המכון הישראלי לדמוקרטיה. ברק, עם הנפיחות האקדמית שלו, הרבה יותר מתאים לתפקיד עמנואל גולדשטיין.
רל״ב 735412
"נראה לי סביר מאוד שהחקיקה האחרונה תגבר"

לך זה נראה סביר ולמישהו אחר משהו אחר נראה סביר. אף אחד לא חוקק את חוק היסוד ״אחרון בחקיקה קובע, ננה בננה!״ וגם לא חוקקו את חוק היסוד ״כל הקודם זוכה!״. למה למישהו צריך להיות אכפת שלך אישית ״נראה סביר מאוד שהחקיקה האחרונה תגבר״. לי האמת זה נשמע כמו מתכון לכאוס חקיקתי. כל כנסת נבחרת יכולה, ברוב מזדמן ובאמצעות חוק אחד, למחוק את כל ספר החוקים הישראלי לדורותיו. נשמע לך הגיוני לתת לכנסת סמכות כל כך קיצונית בלי כמה איזונים ובלמים? לי לא. זה נשמע לי כמו רעיון מטורף.

אם הכנסת לא קבעה את השיטה בחוק באמצעות חוקה, מי אמור לשפוט את החקיקה עם הסתירות וההגדרות הלא ברורות אם אתה לא רוצה שיעשו את זה השופטים? אתה? אני? פניה אל הרב? זריקת קוביה ק20?

בקיצור - תרצה הכנסת ותצליח לגייס קונצנזוס סביב חוקה מסודרת וברורה שתהיה הבסיס לשלטון החוק בישראל ובית המשפט לא יצטרך (והאמת - לא ממש יוכל) להתערב במצבים בהם הוא צריך להכריע לגבי סוגיה זו או אחרת. משום שהנציגים שלך ושלי בכנסת (גם באשמתם, אבל גם באשמתי ובאשמתך) משאירים את העניין של החוקה של מדינת ישראל לנפנופי ידיים, הצהרות, מסמכים מהקמת המדינה ופרשנות, יש סיכוי שיצטרכו לפנות אל בית המשפט כדי להכריע בסוגיות חוקתיות שאינן מוגדרות היטב בחוק. טריביאלי לא? מה האלטרנטיבה? כנסת שיכולה למחוק את כל ספר החוקים ולכתוב אותו מחדש כל שני וחמישי על פי רוב מזדמן?
רל״ב 735414
אתה מאריך בטפל, הוספתי ''אפשר גם לבטל את החוק'' כדי לא להתמקד בזה. אני מקווה שברור לך שאם החוק ה''סותר'' מבוטל אז אין סתירה לוגית. ובכל זאת, בית המשפט רואה לעצמו סמכות לדון בתוקפו של חוק שלא סותר שום חוק קיים.
רל״ב 735362
מילא שזה לא נכון, זאת לא הנקודה.
למרות שאם כבר - בינתיים בג''צ לא ביטל אף חוק יסוד, תקדים של של ח''כ מהליכוד שהפר צו של בג''צ יש לנו. וזה היה דווקא כשבג''צ פסק בהתאם לעמדת רוב חברי הכנסת, אז אין אפילו את התירוץ של רצון הציבור.
רל״ב 735366
ציינתי שבית המשפט עשה צעדים בכיוון והכין את התשתית. אם ירצה להרוג ג'ינג'ים, יש לו איך.
להפרת צו בית המשפט על ידי מי מחברי הליכוד אין שום קשר לכך.
רל״ב 735377
אני לא מבין איך? הרי גם אם נגיד ובית המשפט יוציא צו להרוג את כל הג'נג'ים - מה הלאה? מי יקח את הרובים ויתחיל לירות בג'ינג'ים? משמר בתי המשפט?
רל״ב 735398
כמו שאמר אהרון ברק, הטנקים יכריעו. אולי יצייתו לממשלה, אולי לבית המשפט ואולי תהיה מלחמת אזרחים. בדיוק כפי שיקרה אם הכנסת תחליט להוציא להורג את הג'ינג'ים.
רל״ב 735400
לממשלה יש טנקים שכפופים לה ישירות בשרשרת פיקודית שהפרתה גוררת מאסר (או מוות). לבתי המשפט אין כח משל עצמם, רק כח של הממשלה (מלבד משמר בתי המשפט). הרמטכ"ל לא מקבל הוראות מנשיא בית המשפט העליון (גם לא מפכ"ל המשטרה).

איזה טנקים הפריעו ליושב ראש הכנסת להפר הוראה של בית המשפט העליון (למשל)?
רל״ב 735403
אם בית המשפט ייתן צו, בהחלט ייתכן שהרמטכ"ל יחליט לציית לו ולא לממשלה. ואולי אלוף הפיקוד לא יציית לרמטכ"ל. All bets are off.
לא מבין מה הקשר לאדלשטיין. אם כבר, המקרה שלו הראה את הכוח של בית המשפט בכך שנאלץ להתפטר כי ידע שלא יוכל להמשיך להתנגד. סביר להניח שהיה נאסר בעוון ביזוי בית המשפטים לולא עזב.
רל״ב 735406
באותה מידה הרמטכ''ל יכול להחליט לציית לרב הראשי, לנשיא אוניברסיטת תל אביב או למו''ל הארץ... יכול, אבל זה מנוגד לחלוטין לחוק, למנהג או להגיון.

''נאלץ להתפטר'' ומנע בכך את קיום פסיקת בית המשפט, ואף טנק לא עשה כלום (וזאת לא פסיקת בג''ץ הראשונה או האחרונה ממנה מתעלמת הממשלה).
רל״ב 735407
איך מנוגד לחוק? בית המשפט מוסמך לתת צו לכל רשות מרשויות המדינה, לא רק לממשלה. הוא יכול להורות לרמטכ"ל לעלות על הכנסת בטנקים והרמטכ"ל יצטרך למלא את ההוראה.
באשר לאדלשטיין, פסיקת בית המשפט התמלאה יום או יומיים אחרי שהתפטר.
רל״ב 735409
בית משפט מוסמך אפילו לשפוט את עצמו.
רל״ב 735422
הצבא הוא לא רשות מדינה עצמאית. הוא חלק מהממשלה, הרמטכ"ל ממונה על ידי הממשלה, מקבל תקציב מהממשלה, מקבל הוראות מהממשלה וכפוף לשר הביטחון. כשבית המשפט נותן צו לרמטכ"ל הוא נותן צו לפקיד בממשלה, וזה סתם קיצור דרך לנתינת צו לשר שיתן אותו לרמטכ"ל. כשצו של בית המשפט למרטכ"ל מנוגד להוראות השר הממונה (שר הביטחון) הרמטכ"ל אמור לציית לשר הביטחון (אחרת - שבית המשפט ישלם לו משכורת ויתן לו חיילים).

בית המשפט קבע צו עם תאריך "...נעשה צו מוחלט המורה שעל יו"ר הכנסת לכנס את מליאת הכנסת בהקדם האפשרי לצורך בחירת יו"ר קבוע לכנסת ה-‏23, ולא יאוחר מיום רביעי, 25.3.2020.", אדלשטיין כינס את המליאה ב-‏25 לחודש ובמקום למלא את הצו התפטר. זאת הפרה מובהקת של הצו (ושום טנק לא עלה על הכנסת, אדלשטיין עצמו לא נענש, לא על ידי אף בית משפט ולא על ידי הציבור).
רל״ב 735424
רשות החברות הממשלתיות קיבלה מהשר אמסלם הוראה המנוגדת להנחיה של המשנה ליועמ"ש. נחש למי צייתה הרשות.
אז בית המשפט בחר לא להעניש את אדלשטיין. אילו היה מכריז על סנקציה נגדו, היא היתה מיושמת.
רל״ב 735426
אני לא חושב שזה קשור, לא היה כאן צו של בית המשפט והוראה של השר לא למלא אותה, היתה כאן הנחיה של היועצת המשפטית (חלק מהראשות המבצעת) שמנוגדת להוראת השר (חלק אחר של הראשות המבצעת). גם השחקנים וגם הסדר שונה. (וכמובן, אין לרשות שום אינטרס לציית לשר...)

מיושמת על ידי מי ובאיזה כח?
רל״ב 735427
אתה רומז שהרמטכ"ל היה מציית ליועמ"ש לו נתן הוראה המנוגדת להוראת השר הממונה, אבל לא לבית המשפט?
תלוי בסנקציה שבית המשפט היה בוחר.
רל״ב 735434
לא, אני אומר שמדובר בשתי סיטואציות אחרות לגמרי שאני לא מבין מה הקשר ביניהן. אילו בית המשפט היה מחליט, ואילו זה היה הפוך מבחינת סדר הזמנים(ז"א קודם בית המשפט מורה, ואז השר מבטל את ההוראה) אז זה היה דומה, וגם אז, ההחלטה של הממשלה להפר את הוראות בית המשפט העליון היא "שבירת כלים", לא משהו שעושים בשביל דירקטורים בחברה ממשלתית וכן משהו שעושים בשביל לשמור על השלטון (או למנוע את הרג הג'ינג'ים, בהנחה שלממשלה איכפת מחייהם של הג'ינג'ים).

אם בית המשפט היה נותן סנקציה של הוצאה להורג? אתה באמת חושב שמישהו היה מוציא אותו להורג? מי? איך?
רל״ב 735449
שבירת כלים אפשרית בלי קשר לחוק עצמו.
מי שהיה מוציא להורג את הג'ינג'ים, ובאותו האופן.
רל״ב 735460
וכששוברים את הכלים נשאלת השאלה למי יש כח וממה נובע הכח שלו. לממשלה יש צבא, תקציב ותמיכה של ההמון, לבתי המשפט אין. לכן ברור למי יש יותר כח, מי יכול לשבור את הכלים ומי חייב להזהר לפני שהוא שובר את הכלים.

מי שהיה מוציא את הג'ינג'ים להורג זה הצבא, אבל בגלל שהוא כפוף לממשלה הוא לא יעשה את יוציא את נציגיו להורג.
רל״ב 735462
אם פקיד ממשלה (ולצורך העניין גם הרמטכ''ל הוא כזה) מפר את הוראת הממשלה, הסנקציה היחידה נגדו היא משמעתית, כלומר במקסימום פיטורין.
לעומת זאת, אם אותו פקיד (או כל אזרח) מפר צו של בית משפט הרי שזו עבירה פלילית (בזיון בימ''ש) שהסנקציה נגדה יכולה בהחלט להיות מאסר.
מכאן ברור שבית המשפט הוא זה שמחזיק בכח האמיתי במדינה.
רל״ב 735464
זה פשוט לא נכון. חיילים, כמו הרמטכ''ל כפופים לחוק השיפוט הצבאי, ולכן יכולים להשלח למאסר (או לגרדום) בלי מעורבות של הרשות השופטת. להבדיל, הרשות השופטת לא יכול לשלוח אף אדם למאסר בלי מעורבות של הרשות המבצעת משום שבתי הכלא מתוחזקים על ידי הרשות המבצעת.
רל״ב 735467
זה לא נכון. דרגתו של נשיא בית הדין הצבאי לערעורים הינה אלוף, ולכן אפילו הוא לא יכול לשפוט את הרמטכ''ל, שדרגתו גבוהה יותר. מכאן שהרמטכ''ל - אם יואשם בדין - יכול להישפט אך ורק בידי בית משפט אזרחי.
ושנית, גם שוטרים, סוהרים וקציני משטרה ושב''ס כפופים לצוים של בית משפט. כל הוראה שיתן השר לבט''פ לפקידיו יכולה להיות מבוטלת ע''י צו (עשה או מניעה) של בית משפט, ואותו הגיון עובד גם שם - הסנקציה על הפרת הוראתו של השר היא משמעתית, והסנקציה של הפרת צו בימ''ש היא פלילית.
רל״ב 735474
זכור לי (אין לי מושג מאיפה) שאם עולה הצורך לשפוט רב אלוף, השופט הצבאי מקבל דרגת יצוג של רב אלוף.
רל״ב 735479
נראה לי שמצאתי את המקור לטעות שלך: לפי דין משמעתי בצה"ל [ויקיפדיה]:
לפי סעיף 136 (א) בחוק השיפוט הצבאי קצינים בדרגת רב-אלוף (בדרך כלל רלוונטי רק לגבי הרמטכ"ל המכהן) אינם יכולים לעמוד לדין משמעתי. אם קצין בדרגת רב-אלוף עבר עבירה הנתונה לדין משמעתי, שר הביטחון יכול לנזוף בו, לכתוב הערה בתיקו האישי או לפטר אותו מתפקידו; כמו כן ניתן להעמידו, ככל חייל, בפני בית דין צבאי. הוראות דומות קיימות בחוק אף לגבי שופטים צבאיים משפטנים בבתי הדין הצבאיים. נהוג שקצינים בדרגה גבוהה (תת-אלוף ואלוף) אינם נשפטים בדין משמעתי אלא נשפטים בבית דין צבאי במקרה של עבירה חמורה. במקרים חמורים נהוג לזמנם לבירור בפני הרמטכ"ל.
רל״ב 735477
זכור לי שהיו משפטים של חיילים שנערכו בבית משפט אזרחי. לא זוכר יותר פרטים, כלומר מדוע לא נערכו בצבא, אם איני טועה עזריה (מחסל המפגע המנוטרל בחברון) נישפט חלקית בית נשפט אזרחי .

מכל מקום לא תמיד יש הפרדה בין שתי המערכות.
רל״ב 735480
"אם קצין בדרגת רב-אלוף עבר עבירה הנתונה לדין משמעתי, שר הביטחון יכול לנזוף בו, לכתוב הערה בתיקו האישי או לפטר אותו מתפקידו; כמו כן ניתן להעמידו, ככל חייל, בפני בית דין צבאי." (מקור)

"...כל הוראה שיתן השר לבט"פ לפקידיו יכולה להיות מבוטלת ע"י צו (עשה או מניעה) של בית משפט..." צו של בית המשפט, ללא כוחה של הממשלה מאחוריו, לא שווה את את הנייר עליו הוא הוצא. פלילית או לא פלילית, זה חסר משמעות.
רל״ב 735483
"ניתן להעמידו"?! ומי ישפוט רב אלוף בבית דין צבאי? פקודים שלו?!
ומהי בדיוק העבירה? הפרת פקודה? הרמטכ"ל אינו מקבל פקודות מהממשלה אלא הוראות.
רל״ב 735484
בית הדין הצבאי כפוף לפרקליט הצבאי שממונה על ידי שר הביטחון ולא כפוף לרמטכ"ל.
העבירה: בגידה, מרידה, עזרה לאויב, מתן יד למרידה, מרי, הפגנה הפוגעת במשמעת, הסתה למרי, זריעת בהלה או יאוש בין חיילים, זריעת בהלה או יאוש, תעמולה הפוגעת במשטר הצבאי או במשמעת הצבא, שררה כלפי פקודים, חריגה מסמכות עד כדי סיכון ביטחון המדינה, ... באמת חסר עבירות?
רל״ב 735485
פה הטעות שלך. בית הדין הצבאי לא כפוף לפרקליט הצבאי הראשי אלא לנשיא בית הדין לערעורים, או מדוייק יותר, נשיא בית הדין לערעורים (שדרגתו אלוף, והוא בכיר מהפצ"ר, שדרגתו תא"ל) הוא מפקד יבד"צ 205, שבית הדין הצבאי המיוחד כפוף לו. נשיא (כיום נשיאת) בית הדין הצבאי המיוחד הוא תא"ל, ושופטיו אל"מים.
נשיא בית הדין לערעורים (כמו כל השופטים הצבאיים) מתמנה (ולפיכך גם מפוטר) ע"י הועדה לבחירת שופטים צבאיים ש(כמובן) כוללת שני שופטים מביהמ"ש העליון וכן נציג לשכת עורכי הדין (והם כמובן עושים בועדה כרצונם, בדיוק כמו בועדה למינוי שופטים אזרחיים)
על פסיקותיו של בית הדין הצבאי לערעורים מערערים ל... ביהמ"ש העליון.
כלומר המלכוד פה הוא מלא, והכפפת הכוח לביהמ"ש העליון היא מלאה.

והערת סיום לגבי הפצ"ר: נכון שהפצ"ר מתמנה ע"י שר הבטחון ולא ע"י הרמטכ"ל, ובהיסב המדוייקת לכך היא כדי שהוא יהיה מחוייב לממשלת ישראל ולא לרמטכ"ל, אבל (וזה אבל גדול), דרגת התקן של הפצ"ר היא תא"ל. בקדנציות האחרונות, מאז שאשכנזי העניק דרגה אישית של אלוף למנדלבליט (ורק שנים רבות לאחר מכן התברר שזה היה בעבור סגירת התיק שלו בקשר לפרשת הרפז), הרמטכ"לים הופכים את היוצרות והופכים את הפצ"ר לעורך הדין האישי שלהם ע"י הענקת דרגת אלוף (שהמשמעות שלה היא למעשה מתן שוחד בסך 10 מליון ש"ח במהלך הפנסיה) במהלך הקדנציה - אם הם מראים נאמנות אישית לרמטכ"ל.
https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=100132... מנדלבליט קיבל דרגת אלוף מאשכנזי
https://twitter.com/alonbd/status/251418920316178433 עפרוני קיבל דרגת אלוף מגנץ (קיצור פז"מ מרשים - מאל"ם לאלוף תוך שנה!)

וכמובן שרון אפק שקיבל רדגת אלוף מאייזנקוט
רל״ב 735506
אין פה שום ''מילכוד'', אתה פשוט מתעלם מהנקודה. כשמאיימים עליך ברובה זה מאד נחמד שאתה יכול לערער לבית המשפט העליון (שחבריו, אלא שלא צייתו לשלטון, כבר מזמן בבית הכלא, בגלות או עלו לגרדום), ואין ספק שזה שזה מאד יעזור לך שבית המשפט הוציא פסק דין שאומר שהרובה שיורה עליך הוא לא חוקי... בכל מקרה, הועדה לבחירת שופטים צבאיים כוללת, מלבד שני שופטים מבית המשפט העליון, את שר הביטחון, שר המשפטים, הרמטכ''ל, ראש אכ''א ושני שופטים צבאיים (ז''א, גם שם יש לממשלה רוב מוחלט). העט אולי חזק מהחרב, אבל זה רק כשבעל החרב נותן לבעל העט לפרסם את מה שהוא כותב.
רל״ב 735390
סליחה, חשבתי שאנחנו מגיבים בקונוטציות חופשיות. אתה אמרת שבג"צ הוא סכנה לדמוקרטיה, ועניתי שבינתיים נראה שהסכנה היא מהליכוד.
אם תרצה להיצמד לנושא השיחה - דב אמר שהשאלה על ג'ינג'ים טיפשית, והסברתי מדוע היא לא. מה הקשר בין השאלה לתשתית שבג"צ (נניח) הכין?
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • האלמון האיילי
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • האלמון האיילי
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • האלמון האיילי
  רל״ב • שוקי שמאל
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • עומר
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • עומר
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • עומר
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • עומר
  רל״ב • אח של אייל
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • אח של אייל
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • בלק
  רל״ב • אח של אייל
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • אח של אייל
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • אח של אייל
  רל״ב • אריק
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • אריק
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • שוקי שמאל
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • שוקי שמאל
  רל״ב • דיוגנס
  רל״ב • איתן
  רל״ב • איתן
  רל״ב • איתן
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • איתן
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • איתן
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • עע
  רל״ב • ab
  רל״ב • איתן
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • איתן
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • ab
  רל״ב • אריק
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • האייל האלמוני
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • שירחאן
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • שירחאן
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • הפונז
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • Dracula
  רל״ב • הפונז
  הכיבוש משחית • האייל האלמוני
  הכיבוש משחית • איתן
  הכיבוש משחית • האייל האלמוני
  רל״ב • שירחאן
  רל״ב • שוטה הכפר הגלובלי
  רל״ב • kozmo5449@gmail.com
  רל״ב • איתן
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • שוקי שמאל
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • שוקי שמאל
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • שוקי שמאל
  רל״ב • ידידיה
  רל״ב • נדב
  רל״ב • צפריר כהן
  רל״ב • דב אנשלוביץ
  רל״ב • צפריר כהן

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים