כמה תהיות 100535
1) מה בעצם מונע מתלמיד אחד לקחת איתו את מחזיק המפתחות של תלמיד אחר, ובכך לרשום את הגעתו?
2) איך המערכת אמורה להתמודד עם איבוד מחזיק המפתחות? (ויצביע מי שבטוח שילדים לעולם לא יאבדו אותו...)
כמה תהיות 100540
נו, ברור שזה רק השלב הראשון, ובהמשך השבב יושתל מתחת לעורם של התלמידים. מה, חיות מחמד יותר חשובות מילדים?
כמה תהיות 100580
כמה תהיות 100582
המציאות עולה אפילו על הדמיון החולני שלי, או לפחות מקדימה אותו.

ובכן, *זאת* מחשבה מפחידה באמת!
כמה תהיות 100588
אני זוכרת ימים שבהם המחשבה שכל ילד ומבוגר יסתובבו עם טלפון נייד ויוכלו להיות זמינים בכל רגע הבעיתה אותי.
כמה תהיות 100641
אותי היא עדיין מבעיתה.
לכן אין לי (ובשאיפה גם לא יהיה) טלפון סלולרי.
כמה תהיות 100647
אתה יכול פשוט להשאירו כבוי כאשר לא מתחשק לך.
אותי יותר מדאיגה השאלה, כמה אמת יש בטענות על קרינה מסוכנת מהסלולריים ומאנטנות השידור. חברות הסלולר בעולם ובארץ כמובן לא תחשופנה מיוזמתן נתונים המצביעים על סיכון. אין לי מושג בקרינה אלקטרו-מגנטית.
מה דעתך בעניין כסטודנט (תואר שני) לפיסיקה?
כמה תהיות 100649
גם אני הייתי מהאינדבידואליסטים שהתנגדו לטלפון סלולרי, עד שיום אחד נתקעתי עם המכונית שלי. באותו יום עצמו, כשהגעתי סוף סוף לעבודה התקיים שם מבצע מכירות של טלפונים סלולריים. ראיתי בזאת אות משמים (אמנם אם הניצוץ האלוהי היה מגיע למצתים של האוטו היה עוד יותר טוב, אבל זה מה יש) וקניתי אחד. אני לא מצטער על זה.

בנוגע לסכנות הקרינה, ראה למשל: http://www.sciencedaily.com/releases/2002/04/0204230... וגם http://www.sciencedaily.com/releases/2000/12/0012200...

והמתנגדים להצבת אטנות, כדאי שיידעו שככל שהמכשיר רחוק מהאנטנה עוצמת הקרינה שלו עולה.
כמה תהיות 100652
אני כבר לא זוכר למה, אבל היתה תקופה של כחצי שנה נפלאה בה אשתי ויתרה על הסלולרי שלה. מתישהו היה מבצע באוניברסיטה והיא קנתה חדש.
למחרת נתקענו עם המכונית. אם היא לא היתה קונה, זה לא היה קורה.
כמה תהיות 100653
והנה הסיפור שלי, אפילו יותר גרוע. התנגדתי התנגדתי, עד שיום אחד ביצע עליי סמי-טריילר ענק פגע-וברח. המכונית שלי (ואני בתוכה) נמעכנו קלות, ובכל זאת הצלחתי לשחרר את עצמי מכסא הנהג ולצאת לרחוב. אסימון, טלקארד או כסף לא היו לי. בתמימות נכנסתי לחנות הראשונה שראיתי (זה קרה בצומת מרכזית מאוד ברמת-גן) ושאלתי אם אוכל להשתמש בטלפון, כיוון שהייתי מעורבת בתאונה ואני מעוניינת לקרוא לגרר.

כשהמוכרת בחנות העשירית אמרה לי לא, יצאתי לרחוב וחייגתי קולקט מהטלפון הציבורי. וזמן קצר אחר-כך כבר היה לי סלולרי.
הבהרה 100654
הח''מ מחזיק טלפון סלולרי, למעשה פלאפקס - כבר שלוש שנים, ועדיין אני די חושש מהשלכות אפשריות של הקרינה.
הבהרה 100665
שלוש שנים?! זרוק אותו מהיד, בחייך.

זה כמו שאני הפסקתי לעשן כבר חמישים פעם.
כמה תהיות 100651
אני יכול באותה מידה להיות בעל רכב אבל להשאיר אותו בבית ולנסוע באוטובוסים. זה לא עובד ככה.
בקשר לקרינה, כל הניסויים עד היום בגלי רדיו, כולל גידול דורות שלמים של עכברים בשדות קרינה מטורפים לחלוטין לא הראו שום ממצא מדאיג.
בכל מקרה, קרינה אלקטרומגנטית דועכת כמו המרחק בריבוע, כלומר אנטנה במרחק של 50 מטר ממך צריכה לשדר בהספק פי מליון מהטלפון הסלולרי שבמרחק 5 ס"מ מראשך כדי ליצור את אותו האפקט. במילים אחרות, אם אתה מדבר בטלפון סלולרי ואין לך אנטנה במרפסת אין לך סיבה לדאוג בגלל האנטנות.
לגבי הטלפון עצמו, עד היום לא נמצאו ראיות לנזק כלשהו ואני מאמין שזה בטוח.
מצד שני יש שמועות על יחידות של לוחמה אלקטרונית בצה"ל, שאחוז גבוה להפליא של יוצאיהן חלה בסרטן. סביר שמדובר באגדה אורבנית, אבל אם לא, אז יתכן שהסיבה היא קרינה אלקטרומגנטית.
כמה תהיות 100656
אין לי מושג כיצד להכניס קישור מכאן להודעה ספציפית בקהילות YNET, אז אביא את ההודעה המעניינת במלואה:

נושא : תחנת הילל ליד צורן
תאריך : 07/10/02 19:32
מחבר/ת : התותח

על גבול הישוב שלנו שוכנת תחנת הילל – תחנת ממסר ואנטנות של בזק, בעלת אופי בטחוני. התחנה מקרינה בעוצמה חזקה שאינה מקובלת במקומות יישוב אחרים.
בשנים האחרונות נפטרו פה מספר תושבים, בהתחלה בהפרשי זמן גדולים, ועכשיו – בהפרשים הולכים וקטנים – ממחלת הסרטן. תושבים רבים אחרים – חולים, ביניהם ילדה בכתה ג', שלמדה 4 שנים בביה"ס שליד האנטנות.

בנוסף – יש פה הרבה מאוד הפלות – למשל – בשני בנינים סמוכים, היו 9 הפלות ספונטניות(!) בתוך כשנה וחצי. מלבד זאת – יש עוד הפלות רבות בצורן.

הבעיות הקלות שלנו - תושבים רבים סובלים ממיגרנות ומתופעות נוספות שנגרמות עקב הקרינה. מכשירי חשמל לא עובדים טוב, הטלפונים מתנתקים במקומות מסויימים וכו'.

עד כה – התדר שעלה על כולם היה רשת ד' בערבית, קיבלנו הודעה מבזק שהם חדלו לשדר, אך בבדיקה של מכון התקנים נמצאו 9 תדרים אחרים, מסוכנים לא פחות, המשדרים בעוצמות רבות, בין השאר – מקרינים את בית הספר היישובי, מועדון הנוער, גני הילדים והכניסה לישוב.

אנחנו יודעים על ישובים נוספים הקרובים לאנטנות, ובהם יש ארועים דומים, אין לנו מידע לגבי מספרים או ארועים ספציפיים.

אני פונה למשתתפי הפורום. אנחנו צריכים את עזרתכם לחשוף את כל המידע, ולפרסם אותו – כדי להפעיל לחץ על הגורמים המקבלים החלטות, שיפסיקו להרוג אותנו. אם מישהו יכול לעזור בכל מידע שהוא, נודה על כך מאוד.

מבחינתנו, מדובר ב"פרשת הקישון 2". אנחנו לא רוצים להגיע לאותן תוצאות טראגיות. אנחנו רוצים לחיות, וכל חשיפה, בכל אמצעי תקשורת, תוכל לעזור לנו.
כמה תהיות 100664
עמית היקר היי,
חברתי מתגוררת במושב סתריה אשר סמוך לעיר רמלה,סמוך למושב יש שדה גדול של אנטנות ששייך כמדומני לגל"צ,השדה נמצא שם כבר שנים רבות (קצת פרטים טכניים : סוגי האנטנות בשדה הן : אנטנות יהלום,מפרש ולוג פריודיות המכונות "בים") ובמושב ישנן תופעות שאת חלקן אתה הזכרת,חוץ מהטרדה של מכשירים חשמליים המושפעים מהקרינה ואינם פועלים כשורה וההפרעות הקבועות בקו הטלפון.

כבר מספר פעמים נערכו במושב בדיקות (אינני זוכרת מטעם מי בדיוק - הצבא או גורם אחר שקשור במדינה) והתשובה תמיד היתה זהה : אכן ישנה קרינה אך רמת הקרינה עדיין מותרת לפי התקן הישראלי.

עד כה לא הייתה כל הצלחה לתושבים במאבק בתחנת השידור.
כמה תהיות 100669
בואי נעזוב את הרשמיות...
אם היו גם תופעות בריאותיות כפי שציינתי, אז כדאי להעלות זאת בפורום איכות הסביבה של Ynet . בעוד שסיוע ממשי לא יהיה כאן, אפשר ללמוד מניסיונם של תושבי צורן במאבקם באנטנות במקום להיאבק לבד.
כמו כן, תושב צורן העלה לרשת ריכוז קישורים בעניין:

כמה תהיות 144758
מרילין שלום,

האם לידיעתך קיים מידע כלשהו על המצב שציינת בסתריה? הנני מעונינת להיחשף לכל מידע בנוגע לפרטים טכניים, בדיקות, מאבק תושבים וכו' הקשורים באתר אנטנות זה.

תודה
כמה תהיות 100670
בלי נתונים סטטיסטיים אין לי מה לומר. בכל מקרה, שידורים בעוצמה גבוהה משפיעים על ציוד אלקטרוני בסביבתם, זה לא מפתיע.
לגבי המגרנות, סיפור:
באזור התעשיה של פתח תקוה יש מבנה גדול של "בזק". יום אחד החלו "בזק" לבנות אנטנת צלחת ענקית על גג המבנה. בחברה ששכנה ליד "בזק" החלו להשמע טענות שהאנטנה, כאשר תהיה פעילה, תסכן את בריאות העובדים. כאשר האנטנה הושלמה, החלו טענות על כאבי ראש וסחרחורות בקרב העובדים. קצין הבטיחות של החברה פנה ל"בזק", שבתגובה הבהירה, שאנטנות צלחת משמשות לקליטה בלבד ואינן פולטות שום קרינה מכל סוג שהוא.
כמה תהיות 100687
מי כאן בפסיכולוגיה ? הנה היסטריה המונית.

אני לא יודע בקשר אליך easy, אבל חבר שלי שמסיים עכשיו תואר ראשון בביולוגיה, נתן לי הרצאה ארוכה מאוד על למה כל הסיפור של הקרינה של הטלפונים הסלולריים וסרטן מצוץ מהאצבע ביון שלקרינה אלקטרו מגנטית פשוט אין את הנתונים הדרושים כדי לגרום לשיבוש בתהליכים בתא ששיבוש בהם גורם לסרטן. את כל המידע הזה הוא לא המציא בעצמו, אלה שאל את המרצים שלו. אה כן, הוא גם גר בצורן...
כמה עובדות: 100694
1. הקרינה היוצאת מן האנטנות המדוברות אינן יכולות לגרום למוטציות גנטיות, ולכן לא לסרטנים המבוססים על כך.
2. בגוף ישנן מערכות אחרות אשר יכולות להשתבש, מבלי שיהיו בהן מוטציות גנטיות. למשל, המערכת האנדוקרינולוגית, היא מערכת התקשורת הלא-חשמלית של הגוף, המבוססת על בלוטות, מערכת העצבים שהיא כן חשמלית, ומבוססת על שעטנז של פעילות כימית וחשמלית, וכדומה, כולן מערכות שניתן לשבש אותן גם על ידי קרינה בתדרים נמוכים, אך עוצמה גבוהה, בעיקר בשל החימום הלא-מאוזן הנובע מהן. יתכן שישנם גם סרטנים הנובעים מכשל מקומי או כלל-גופי במערכות האלה.
כמה תהיות 100695
למה אין? הסלולר שלך עובד בתדר מסויים (0.9 ג'יגה?), אז הוא שולח פוטונים עם אורך גל קצר, ובאנרגיה גבוהה. עכשיו, רוב הפוטונים הנ"ל יבלעו לך באוויר או בגולגולת, אבל חלק יגיעו למוח. חלק מאלה שיבלעו במוח, יעשו את זה בגרעין של תא. חלק מאלה שיעשו את זה בגרעין של התא, יקפיצו את אטום המימן מקשר מימני בד.נ.א. שלך, וכך יגרמו למוטציה. חלק מאלה שיגרמו למוטציה, יגרמו לאחת בעלת משמעות כלשהיא, ולחלק מאלה תהיה משמעות סרטנית.

עכשיו, אני מסכים שכל פעם שכתבתי "חלק מ", הכפלתי במספר קטן ממאית את הסיכוי (אפילו קטן מ1e-4 לרוב), אבל אני לא יודע כמה כאלה יש, כך שאני לא מבין את הקביעה הא-פריורית שלקרינה אין את ה"נתונים הדרושים".

המקום היחיד בו אולי הייתי יכול לעצור את השרשרת זה אם הייתי אומר שלפוטון אין את היכולת להקפיץ אטום מימן מחוץ לקשר, אבל בתדר כזה, להערכתי המלומדת, יש לו. (גם בתדר קטן פי 10).
כמה תהיות 100723
אין לו יכולת להקפיץ.

אנא קרא את הפתיל תגובה 28768 .

אם אין לך סבלנות לקרוא את הכל (למרות שזה פתיל קליל ונחמד):

תגובה 29051
כמה תהיות 100740
בקיצור עושה רושם שיש פה חלוקה נחרצת בין שני זרמים בקרב ביולוגים ופיסיקאים סביב הנושא.
אני אישית נוטה יותר לכיוון האופטימי, לפי סכמת באג אלפיים שלא היה. לעומת הקרינה זה תחום שאותו אני מכיר טוב, ואני חושב שאותם סימפטומים מתקיימים גם כאן.אבל זו לא דעה מדעית מבוססת, זו הערכה אינטואיטיבית. אני בכל מקרה מבקר בצורן לפחות פעם בשבוע, ולא מרגיש פחד לעשות את זה יותר ממה שאני מרגיש כשאני הולך ברגל במקום ציבורי בתל-אביב. אבל זה רק אני.
כמה תהיות 100892
כן, קראתי את זה אז, ולדעתי סתו לא דייק. אתה בטח מתייחס למשפט שלו שאומר "האנרגיות הדרושות לשינוי מבנה מולקולרי הן מאוד מאוד מאוד רחוקות", והעניין הוא, ששסתו מדבר שם כפיזיקאי. הוא מדבר על אנרגיה מסדר גודל של ביקוע גרעיני, שינוי ממש של מולקלה.

אני מדבר כביולוג (טוב, חשמלטור עם רקע בביולוגיה, אבל למה להתקטנן). למיטב ידיעתי וזכרוני, הדנ"א בגרעין מקודד לפי קוד של שני קשרי מימן (שני פיורינים) מול שלושה קשרי מימן (שני פירמדינים) (1). קשרי מימן הם קשרים חלשים מאד (שתי המולוקלות מתחלקות בפרוטון ואלקטרון), כך שאנרגיות הקשר נמוכות אפילו מה 13.6 eV הידוע (2). פוטון בתדר של 900 מגה הרץ בכיף פותח קשר כזה, (אם הוא בטעות פגע בפרוטון), והמסנתז שמעביר DNA לRNA בהחלט יכול לקרוא לא נכון, ולתת קשר פיוריני במקום פירמידיני או ההפך (3).

אם במקרה למוטציה הזו גם יש משמעות, ואם במקרה המשמעות סרטנית, אז באסה.

(1) בקלות יכול להיות שהפכתי את השמות, נא לא לסמוך עלי בגרוש. וגם יכול להיות שיש שם קשר מימן יחיד, לא כפול.
(2) זה מהיגיון, לא מידע.
(3) ואני שוב ממש מקווה שאני זוכר נכון, ושזה מה שהר.נ.א. פולימראז קורא. כבר סייגתי את ההודעה הזו, נכון? אז שוב פעם - דיסקליימר כפול.
כמה תהיות 100960
"אנרגיה מסדר גודל של ביקוע גרעיני"? המפפפף.

לגבי האנרגיה של פוטון ב 900 מגהרץ (תחבולה פואטית!) אתה רחוק בערך בשישה סדרי גודל מאותם 13.6 ev.
כמה תהיות 101469
סתו היה מאד נחרץ, אבל לא ממש נתן לנו שוב דבר מבוסס להסתמך עליו מלבד המילה של המרצה והדוקטורנט שלו.
(גם הקביעה שלו שחלבונים מאבדים פעילות רק ב-‏70 מעלות היתה נחרצת מדי, שלא לומר שגויה).
ככה שזה נחמד, ומרגיע במקצת, אבל בערבון מוגבל, עד שאיזה פיסיקאי פה יקח את העניין לידיים ויפסוק בסוגיה עם סימוכין של מביני דבר.

מה זה "חשמלטור עם רקע בביולוגיה"?
מה שזה לא יהיה, די קלעת ברב המקרים, אך לשם הדיוק והבהירות:
DNA בנוי מארבעה אבני בניין נוקלאוטידיות, שניים הם הפורינים (A,G) ושניים הם הפירימידינים (T,C).
A ו-T נקשרים זה לזה בשני קשרי מימן, ואילו C ו-G בשלושה קשרים.
הרצף הגנטי הנ"ל נקרא הן ע"י ה-RNA Polymerase בתהליך ביטוי הגן (=שעתוק), והן ע"י ה-DNA Polymerase בתהליך השכפול (בעת חלוקת תא מיטוטית או מיוטית).

אז מה נסגר עם קרינה בטווח סלולרי, מזיק לחומרים ביולוגיים או לאו?
כיום ניתן להחדיר לאקטרודות דקיקות אל תוך תא יחיד ולמדוד את השינויים במתחו, ופרמטרים שונים. אני תוהה אם נעשה שימוש בכלי הזה לשאלה המודברת כאן.
האם אפשר להניח שקיים תדר המשפיע על תערובת תאית כגון ציטופלסמה, כפי שגלי מיקרו משפיעים על מים?
כמה תהיות 101491
כמה פיזיקה צריך לדעת?

צריך לדעת את האנרגיה של פוטון בתדר 900 Mhz - זה ניתן לחישוב באמצעות הנוסחה הלא מאד מסובכת E=h*f כאשר h הוא הקבוע של פלאנק ו f הוא התדר (אפשר לעגל ל 1Ghz אם מתעצלים), וצריך לדעת את מקדם ההמרה מג'אול לאלקטרון וולט. את התשובה שיצאה לי כבר כתבתי, אבל כל תלמיד שביעית יכול לבדוק (האמת היא שלא אתפלא בכלל אם טעיתי).

אם מכשיר סלולרי היה פולט קרינה מיננת רובנו כבר מזמן לא היינו כאן כדי לנהל את הויכוח.
כמה תהיות 101517
לא לא, אתה צודק. (מעצבן, אבל צודק). קבוע פלאנק הוא מסד"ג של 1e-15 eVּsec וכפול תדר של 10^10 זה באמת רחוק בשש סד"ג מה10 אלקטרון וולט שטענתי.

האמת, אני לא יודע את כמה אנרגיה צריך בשביל לפתוח קשר מימני, והייתי נדיב כל כך כי הייתי בטוח שעוד יש לי כמה סדרי גודל עודף (אינטואיציה פיזיקלית האחוריים שלי). אם להעריך מחדש את המציאות כך שתתאים לתאורייה שלי, אני חושב שאפשר לגלח ארבעה סדרי גודל מהערכה הגבוהה שלי לאנרגיית קשר של קשר מימני בלי בעייה בכלל. הרי 13.6 א"וו זה לרדיוס בוהר (כמה זה בימינו? 5 אנגסטרם?) וקשר מימני הוא קשר *בין* מולקלות, לא תוך מולקולרי, אז תן לי עוד סד"ג וחצי מרחק, בריבוע זה שלוש, ואני מגלח עוד אחד ככה, just for good measure (מתחלקים בפרוטון, אז שיסבלו).

כן, עדיין אני קצת רחוק, ובטח שאני מאד רחוק ממה שסתיו התכוון אליו (לתהליך תוך גרעיני דרושה אנרגיה מסד"ג של MeVים), אבל תן לי עוד קצת לחשוב על זה, ואני אמצא משו.
כמה תהיות 101522
צר לי שאני מעצבן אותך. בדקתי ומצאתי שקשר מימני הוא בעל אנרגיה פוטנציאלית של 0.1 ev בערך, כך שאתה מקבל שני סדרי גודל להערכתך המקורית (למעשה פחות, אבל לא אתקטנן איתך), ונשאר חייב עוד ארבעה.

עכשיו תתעשת רגע ותחשוב על זה הפוך: אתה מאמין שהיו מאשרים לשימוש מכשיר שפולט קרינה מיננת בצמוד לאוזן שלך? אולי השב"כ היה נותן אחד כזה לרבין, אבל בטח לא לכלל הציבור.
כמה תהיות 101523
לא *אתה* מעצבן, מעצבנת העובדה שאתה צודק, כמובן. איפה מצאת נתונים על זה און ליין?
כמה תהיות 101556
מי זוכר איפה מצאתי? במקור מצאתי איזה אתר לפיו אנרגיית קשר קוו-ולנטי היא בסביבות 4.5 ev וקשר מימני בין כ 5-10 אחוזים ממנו (הקשר המימני בו אנחנו מתעניינים הוא החזק יותר, עניינים של כווניות מרחבית, עזוב).

אבל עכשיו שאלתי שוב את הדוד החביב, ומצאתי משהו כאן: http://www.mdpi.net/ecsoc-5/e0017/e0017.htm
ובפרט, הקטע הקטן הבא:
... the usual ionisation energies of biological compounds (13.6 eV), of covalent bond energies like OH (5 eV), hydrogen bonds (2 eV), Van der Waals intermolecular interactions (lower than 2 eV)
כמה תהיות 101583
אם כבר מתקטננים, רדיוס בוהר הוא כחצי אנגסטרם.
כמה תהיות 101521
נכון נכון, פיורין נקשר לפירמידין, אוויל שכמותי. חשמלטור זה כינוי סונט לאחד מהפקולטה להנ' חשמל ואלק', ורקע אקדמאי בביולוגיה קיבלתי לפני יותר משנה (מה שמתרץ את אי הדיוקים), בגלל שאני מתמחה בתוך הפקולטה בתחום של אותות ביולוגיים ובקרת מערכות פיזיולוגיות, כך שהייתי צריך.

מה שחשבתי אז (כשלמדתי את הבסיס), וכתבתי שלשום, כנראה לא נכון. קשרי המימן האלה הם לדעתי ה''חולייה החלשה'' מבחינה אנרגטית בד.נ.א., ואם פוטון לא יכול לפתוח אותם, אז השרשרת שכתבתי קודם קורסת. כך שאם יש נזק - הוא כנראה לא כאן.

בקשר לפסקה האחרונה שלך, כאן כבר אפשר יותר בקלות להרגיע. מה שסתו כתב בנושא מדוייק, והשאלה של חימום ו''בישול'' המוח היא שאלה של הספקים, שלפלאפון אין. המתח שנופל על הממברנה של התא הוא כתוצאה מהפרשי הריכוזים של היונים השונים בתוך ומחוץ לתא (בעיקר האשלגן הנתרן והכלור), ואני לא חושב שזה רלוונטי לשאלה המדוברת.
כמה תהיות 101553
"אותות ביולוגיים ובקרת מערכות פיזיולוגיות", נשמע מעניין, רוצה להרחיב?

קשרי מימן הם "החוליה החלשה" ב-DNA, אבל לא באמת.
הם אחראים (ביחד עם אינטראקציות הידרופוביות) להחזקת שני גדילי ה-DNA צמודים, אבל אין להם אמירה לגבי יציבות הקוד עצמו, קרי, תוכנו של כל גדיל.
לאור זה, אני תוהה האם יש בכלל טעם בהתעמקות בעניין קשרי המימן, שהרלוונטיות שלהם למוטציות היא ככול הנראה נמוכה (או לא רלוונטית).
קרינה מייננת כגון UV למשל גורמת לשבירת אחד הגדילים ("nick") או שניהם (DSB=double strand break), ויצירה של קשרי T-T בלתי סטנדרטיים.
כל אלו הינם גורם מזמן למוטציות קבע משום שמערכת תיקון השגיאות בתא, על אף תחכומה הרב, אינה יעילה ב-‏100%.

למה זה רק שאלה של הספקים?
האם גם בגלי מיקרו מדובר בשאלה של הספק, או שניתן לחמם מים בהספק נמוך במיוחד הודות לתהודה המתאימה למבנה המים, ואם כך (אני שב ושואל), למה שלא ימצא גל דומה לתהודת ציטופלסמה?
כמה תהיות 101558
חימום איטי בהספקים נמוכים כאלה יתפזר מהר ולא יעלה את הטמפרטורה בשום נקודה למשהו משמעותי. כאשר אתה חולה‏1 טמפ. הגוף שלך עולה הרבה יותר בלי תוצאות קטסטרופליות.
__________________
1 - תהיי בריאה שם, את שומעת?
כמה תהיות 101584
ציטופלזמה זה תמיסה של סוכר ומלח, לא? כלומר בכל מקרה רוב האינטרקציה של הקרינה תהיה עם מולקולות של מים וחזרנו לשלב א'.
בכלל, רוב גוף האדם זה מים, כך שבכל מקרה זה הגורם הדומיננטי בכל אינטרקציה עם קרינה אלקטרומגנטית ארוכת גל.
כמה תהיות 101734
זה הזמן לצטט מרצה שלי במשפט שבחרתי לזכור: "עלינו לחשוב על ציטופלסמה כעל פודינג, לא בופר", עד כדי כך צמיג (כדי להביא גאולה לעולם- בני ארואוטי).
נחת 101683
זה הזמן לצאת מהארון ולהגיד שאני הוא סתו (נראה מי ינחש למה השמטתי את הי').
נחת 101695
סתו = 466
גרינברג = 468
מאור = 247

468-2.47=465.53
ולכן סתו ולא סתיו
רבותי ההיסטוריה חוזרת... 101756
אז זה מחזק את תאוריית הבאג אלפיים שלי או לא ?
האנטנות בישראל 212100
אני חושבת שזה מאוד עצוב שישנן כאלה אנטנות בישראל שגורמות לציבור כאלה נזקים.. כאשר לממשלה בכלל לא אכפת.
הם דאגו לא להציב אנטנות כאלה ליד בעלי חיים.. אך לידנו לא היה להם אכפתת.. כאילו מה? החיים שלנו לא שווי ערךך?
אולי רק אם אריק שרון ימות מקרינה יוחלט לעשות משו בנידון.
כמה תהיות 100739
כן, אבל צריך לדמין מה היה קורה לו היו מבטלים את כפתור הכיבוי של הסלולרים (כמו על "מכשירי" הילדים מלמעלה וכמו על הטלסקרינים ב-‏1984).
כמה תהיות 100804
...ומדביקים את הבטריה ככה שאי אפשר להוציא אותה מהטלפון.
כמה תהיות 100808
מן הסתם היה קורה אותו דבר שקרה כשמחקו את הצבע ממרקע הטלוויזיה - מישהו היה כבר מתחכם לטכנולוגיה.
פטיש 5 קילו 101059
פותר את הבעיה, בדיוק כמו שהוא הורג טמגוצ'י
ואני חשבתי שאני היחידי בישראל... 100737
מעולם לא היה לי סלולרי ולעולם לא יהיה.
כמה תהיות 100545
1. יש גם רישום נוכחות בכיתות (כתוב בידיעה בYנט).

עוד כמה פרטים מדאיגים מתוך הכתבה: רשימת התלמידים המאחרים מתפרסמת על לוח מודעות בביה"ס (השלב הבא: המאחרים יועמדו אל מול כיתת זורקי ביצים), וכן אותם מאחרים נדרשים להשאר אחרי סיום הלימודים ולעשות עבודות רס"ר.

פן אישי: אני מכיר את אברהם רביד. לא רק שהוא היה המנהל שלי כשלמדתי בבי"ס הזה, הוא גם לימד את הכיתה שלנו (שיעור העשרה שנשא את הכותרת "אקטואליה"). צנעת הפרט מעולם לא הייתה בראש מעייניו והוא לא התבייש להשפיל תלמיד באיזו בדיחה "שובבה" ומרושעת‏1. אם אני זוכר נכון, הוגשה נגדו תלונה לפני אי אילו שנים על הטרדה מינית של תלמידה, אם כי אין לי מושג איך זה נגמר.

טוב, אני לא באמת צריך להגיד שרעיון האח הגדול הזה נשמע לי מתועב, נכון?

1 אנחנו קיבלנו את זה אז בשיוויון נפש, אבל כשאני חושב על זה שוב על רקע ההחלטה הנוכחית, זה מקבל גוון בעייתי חדש.
טכנולוגיה 100549
וכמובן, כמנהג הנוהג בעולמנו, מטפלים בסמפטום במקום בבעייה.
במקום להבין למה יש הברזות, ולתקן את הסיבות, מכריחים את התלמידים באמצעות טכנולוגיה להשאר- ולא משנה בכלל שבכך הנוכחות בביה"ס הופכת להיות המטרה ולא האמצעי.

בדיוק כפי שנותנים לילד עם אי שקט ריטלין, הרבה פעמים בלי לבדוק בכלל מה גורם לו לאי שקט.

ההנחה הסמוייה (והשגוייה): "בעיות חברתיות אפשר לפתור באמצעים טכנולוגיים".
טכנולוגיה 100697
אני לא מסכים כי מדובר בהנחה שגויה. אבל זו לא ההנחה שלהם. ההנחה היא: "בעיות חברתיות אפשר תמיד לפתור באופן עיוור על ידי טיפול בסמפטומים." הטכנולוגיה לא מעלה או מורידה. (לא היו צריכים טכנולוגיה מתקדמת בשביל להגיד שגניבה ניתן לפתור על ידי הרג כל הגנבים.)
סטיה לעבר רפואה 101471
סיכמת על רגל אחת את אבן הנגף העקרית של הרפואה מערבית.
סטיה לעבר רפואה 101657
אה, נכון, ורפואה סינית, כמובן, מטפלת ישירות בבעיה - הבעיה, כמובן, נמצאת בכף הרגל.

אתמול בעת שהייתי במכון כושר, ראיתי על מסך הטלוויזיה שם את "ערוץ החיים הטובים", שם ראיינו איזה דביל אחד על עוד אחת מתורות הרפואה האוויליות האלה. הוא טען שהפיזיקה המודרנית מסכימה עם חלוקת העולם ליסודות (אש, אדמה, אוויר, מים, אתר) - כי הנה, גם המדע אומר שהאדם מורכב מאותם יסודות מהם מורכבת הסביבה שלו. <אנחה>
אם זה שקר - זה שקר נחמד 101791
להבנתי (הדלה) בנושא רפואה אלטרנטיבית, כל הרעיון הוא בכלל לא לחכות לפרוץ הבעיה אלא לטפל בגוף הבריא על מנת שישאר כזה.
רעיון שאפשר לאמץ, אם אתה שואל אותי.
כשכבר קרה משהו רע לגוף, אני מסכים שהרפואה הקונבנציונלית שמיקדה את כל יהבה ברגעי המשבר, היא העליונה ברב המקרים.
אם זה שקר - זה שקר נחמד 101799
גם כרפואה מונעת עדיף להתבסס על ידע מאושש מחקרית, אם נתעלם מאפקט הפלסיבו לרגע.
אם זה שקר - זה שקר נחמד 101800
אכן. הרפואה המזרחית/אלטרנטיבית מעולם לא התיימרה לטפל במקרי חירום, תאונות ומצבים קריטיים של הגוף. כשמישהו נפצע בתאונת דרכים, אף אחד לא יעשה לו שיאצו. בדומה, גם כשהגוף לוקה בסרטן אין טיפול רפלקסולוגי, לא שיאצו ולא רייקי שמתיימרים לרפא זאת - מקסימום לחזק במשהו את "כוח החיים" של החולה, כטיפול משלים.
שאלה קוסמו-תיאולוגית: 101807
כוח החיים זה כמו הניצוץ האלוהי?
שאלה קוסמו-תיאולוגית: 101921
צ'י, קי, פראנה, יש לזה הרבה שמות. אבל זה לא כמו שום ניצוץ אלוהי, מדובר באנרגיה שקיימת בכל יצור חי במידות שונות.
אם זה שקר - זה שקר נחמד 101875
אני חושש שלא יצא לך לדבר עם מספיק חסידי רייקי ושאר הבלים. יש לי ידידה שעם השנים הלכה והעמיקה לתוך הביצה הזו, וכיום מתפקדת כהילרית לכל דבר. אין לה ספק שהיא יכולה לרפא סרטן הרבה יותר טוב מאשר הרפואה המערבית. כמה עצוב...
אם זה שקר - זה שקר נחמד 101898
אכן כן.
וזה דבר שקשה להתמודד איתו כשנמצאים בצד השני.
מקרים שאני זוכרת כרגע בבית החולים הקטן שלנו (ובלי לנסות אפילו לעשות סקירה מסודרת):
ילד עם נזק לא הפיך בלב כי אנטיביוטיקה זה מיותר ופרחי באך זה מספיק טוב (כה אמרה אמא).
בחורה בת 20 שמתה ממלנומה כי ההילרית אמרה שלא צריך לנתח.
שתי נשים שנפטרו מסרטן שד (שהיה במצב בר טיפול בהסתברות גבוהה יחסית, אני לא מחשיבה את אלה שמגיעות מאוחר מידי) כי הן העדיפו טיפול בויטמינים ופרחים.

עוד סיפר לי אונקולוג מוביל על הטיפולים המשולבים:
לעיתים נותנים לחולים "ויטמינים" או "צמחולוגיה" כדי לחזק את הגוף ולהתמודד עם השפעות הכימותרפיה. לדבריו (אין לי מקור אחר, כרגע) חלק מהטיפולים הללו גורמים לשיפור בתחושה הכללית של החולה פשוט משום שהם מנטרלים את הכמותרפיה.
אם זה שקר - זה שקר נחמד 101922
היי, זה נשמע קצת מוזר. האם "ויטמינים" או חומרים טבעיים המופקים מצמחים יכולים לפעול ברמה כזו של עוצמה, שהם מנטרלים השפעה של חומרים כימיים פוטנטיים כאלה, כמו בכימותרפיה? זה כמו שתגידי, שאם שתית כוס מיץ תפוזים ניטרלת את השפעתו של חודש של עישון סיגריות על הגוף.

כי זה היה באמת עובד, האם לא היה אפשר לקחת אותם חומרים גם למניעה של תמותת תאים נורמלית - איבוד שיער, הזדקנות בכלל, אלצהיימר וכו'?
אם זה שקר - זה שקר נחמד 102744
אני עונה בהסתייגות, משום שזה לא התחום שלי, ואני מסתמכת על דברי אחרים (בלי שיש לי כרגע מקורות לתמוך בהם את דברי):

ויטמינים מסויימים יכולים לשמש כקלטורים, ופשוט לקשור את החומרים הרעילים לפני פעולתם, ובכך להפחית את הריכוז של הכימותרפיה.

בנוסף, הכל תלוי מינון. זאת אומרת, חולים אונקולוגיים לא מקבלים ויטמינים ברמה של כוס מיץ תפוזים, אלא עירוי של כמות משמעותית לתוך הדם (שיכולה לגרום הרעלה בפני עצמה, אבל זה סיפור אחר).

ולבסוף, כן, חומרים טבעיים יכולים להשמש למניעה של מחלות מסויימות (ועל חלקם נערכו ניסויים מסודרים, ובכך הם הוכנסו כטיפולים מונעים מקובלים לרפואה המערבית). דוגמא אחת היא שימוש בחומרים חומציים (טבעיים, תה צמחים מסוגים מסויימים) לחולים עם נטייה לדלקות בדרכי השתן. החמצת השתן (באמצעות התה) מפריעה לקישור חיידקי ומשמשת למניעה בהצלחה רבה.
אם זה שקר - זה שקר נחמד 102952
יכול להיות (אם כי הפסקה האחרונה היא בדיוק על לא מה ששאלתי). ושוב: לו הפעולה האמורה היתה חזקה כל כך, היינו רואים שימוש נרחב - שעובד! - באותם ויטמינים למניעת מחלות ניווניות ואולי אפילו אוטו-אימוניות אחרות.

אני יודעת שעושים היום שימוש כזה בטיפולי אנטי-אייג'ינג למשל. אבל לו זה היה עובד באמת...
אם זה שקר - זה שקר נחמד 101919
דווקא אחדים מחבריי הטובים ביותר מתפרנסים (ומפרנסים אחרים) מטיפולים אלטרנטיביים. אבל כנראה שיש פה שאלה של מידת השפיות. אף אחד/ת מהם/ן לא יפקיר את עצמו או את קרוביו לטיפול אלטרנטיבי בלבד, במקרה של מחלה קריטית.
אם זה שקר - זה שקר נחמד 101903
זה לא כל כך ורוד כמו שאת מתארת.
קופות החולים החלו לאחרונה להכיר ברפואה הטבעית שמימדיה עלו בצורה מרשימה ביותר עם העליה מרוסיה. במקרים רבים מופנים חולים למרפאות כאב או לרופאים טבעיים בעיקר משום שהטיפול זול בהרבה מטיפול מודרני. היעילות היא בעיני הצרכן וכרוכה בהיבטים פסיכולוגיים בנוגע לאמונתו של החולה.
אם זה שקר - זה שקר נחמד 102127
קופות החולים התחילו להכיר בכך כי יש בזה כסף, וחבל שהוא ילך לאחרים; וגם כי כך יש להם לפחות מידה מסויימת של ודאות שמקרים קיצוניים כן יופנו ע"י ה"אלטרנטיבים" לטיפולים קצת יותר רציניים.
אם זה שקר - זה שקר נחמד 102132
אני מעולם לא פגשתי את המטפל האלטרנטיבי שהפנה חולה לרופא מודרני לפני שערך איתו מספר מפגשים לא מבוטל ולא אפקטיבי בעלות גבוהה לשעה וניסה לשכנע אותו שכל הבעיה נמצאת בראשו של החולה בלבד.
אם זה שקר - זה שקר נחמד 102134
נא להחליף ''ודאות'' ב''תקווה'' בהודעתי הקודמת.
אם זה שקר - זה שקר נחמד 102137
בראשו בלבד? מה פתאום? הבעיה יכולה להימצא במרידיאן ‏1 מסוים, באופן זרימת האנרגיה בגוף, בחולשה של אבר מסוים וכן הלאה. אף מטפל אלטרנטיבי לא אומר לחולה שלו שהבעיה אצלו בראש, או שהיא "פסיכולוגית" ‏1. ואם תאמרי שזה אותו דבר (=בראש או במרידיאן) - ובכן, לא, הם מאמינים שזה בכלל לא אותו דבר. הם מאמינים שבמרידיאן אפשר לטפל.

(אני מתקנת פה אנשים שוב ושוב - אם דעתכם על רפואה אלטרנטיבית לא טובה, לפחות שתהיה מבוססת).

1 מרידיאן = אחד מהמסלולים שבהם זורמת אנרגיה בגוף.
2 מה שרופא משפחה מערבי, בחלק מהמקרים, היה אומר בקלות רבה הרבה יותר.
אם זה שקר - זה שקר נחמד 102140
את מוכנה להראות לי מחקרים והוכחות לאותם מרידיאנים?
בנוסף, את מוכנה להסביר מדוע על מוצרים אלטרנטיבים כגון "שיעולית" שמפרסמים שוב ושוב ושוב לא כתובה ולא ברמז פעולת החומר?
ובקשה אחרונה, האם את תומכת בסברות שונות כגון: "דלקות אזניים אצל תינוקות נגרמות משום שישנם דברים בבית שאינם רוצים לשמוע?"
אם זה שקר - זה שקר נחמד 102165
לא טענתי שהמרידיאנים קיימים. טענתי שבניגוד למה שעלה מהודעתך הקודמת, מטפל אלטרנטיבי מאבחן בעיה קיימת לגמרי מבחינתו, ובטח לא אומר לחולה ש"הכל בראש".

אני לא מכירה את "שיעולית" ולא צרכנית גדולה של "מוצרי טבע". צריך להתקשר ליצרן/יבואן ולברר‏1.

לעומת זאת, אני תומכת בדעה שאומרת שמחלה יכולה להיגרם *גם* מסיבות שקשורות במצוקות הנפש. אדם שנמצא במתח וחרדה, סיכוייו לחלות עולים לעומת אלה של אדם שליו ומאושר. זה היגיון פשוט מבחינתי, כמעט היגיון סבתא.

לו היתה לתינוק (המחונן!) ההיפותטי שלי דלקת אוזניים, הייתי לוקחת אותו לרופא המשפחה, מבקשת גם Second Opinion ולא סומכת על שום הבטחה מעורפלת של אף אחד. לו הרופאים היו ממליצים על דרך טיפול קיצונית כמו ניתוח, חלילה, הייתי הופכת את העולם כדי להשתכנע שזו אכן הדרך היחידה לטפל בתינוקי האומלל. ולו חברתי המטפלת היתה באה לבקר אצלי אחר כך והיתה עושה לו רייקי, מה טוב - להזיק זה לא מזיק. לא במקום טיפול "רגיל".

רפואה אלטרנטיבית מבחינתי היא דרך טיפול לא רעה למבוגרים שיודעים מה הם עושים ‏2. אני לפחות לא חווה אותה כסכנה, כי לגבי היא לא אלטרנטיבה מלאה, אלא יותר "מוצר מותרות" שמטפל ב"זרמים העדינים". וכל דברי ההפחדות שנשמעו כאן על הטיפולים האלה מוזרים לי - אני מבינה שאנשים רציונליים נרתעים מהרעיונות שעומדים מאחוריהם. אני לא מבינה למה השימוש שעושים אחרים בטיפול הזה נראה מפחיד יותר מאשר הטרור העולמי, נאמר.

1 האם השאלה קשורה למה שאמרתי? אני לא מייצגת את קהילת המטפלים/מטופלים האלטרנטיביים באשר הם, והמטפלים האלה, יהיו מי שיהיו, אינם קשורים לתרופה לשעלת. או אולי הם כן קשורים, אני לא מכירה אותם.

2 כמו פורנו (נו טוב, לא באמת).
אם זה שקר - זה שקר נחמד 102175
הטיפול הספציפי עצמו: לא מזיק בוודאות‏1.
התופעה בכללותה: כן מזיקה ואפילו מזיקה מאוד.

__________
1 אפילו סביר שלא. זאת בתנאי שמדובר בבליעת פלסיבו למינהם, לחשוש לחשושי קסם לבן, נביחה אל הירח, תקיעת סיכות, שינוי זרמי אנרגיה מופרכים ושאר מיני ירקות.
אם זה שקר - זה שקר נחמד 102276
אבל מהי ה"תופעה"? החברים הרציונליים היקרים פה מגיבים כמו ערפד שראה צלב, ויש לי הרושם שזה מתוך הכללות ואי-רצון ללמוד את הנושא. והוא מקיף הרבה יותר ממה שזה נשמע.
יש טרנד בשם ניו-אייג', שהוא מין שם גדול ומקיף לכל מיני דברים, שיש לו תומכים ומתנגדים - ואלה פועלים כמקשה אחת, בלי להפריד ובלי להתייחס לדברים לגופם.

* ישנה החשיבה של המזרח הרחוק, כולל תורות זן, בודהיזם, שינטו, הינדו ועוד אלוהים יודע מה - ואלה כוללים סגידה לפרות‏1 מול פנינים מרהיבות של חוכמה וספרות. מעבר לאלה, יש ספרי אינסטנט של גורואים מטעם עצמם ומערביים שלמדו קצת, ומשנתם נעה בין הערצה עיוורת למאסטרים לבין יישום דלוח של עקרונותיהם בניהול חברות, למשל.

* יש רפואה אלטרנטיבית/הוליסטית, שגם היא מחולקת להמון מדורים, ולא כולם נחשבים ל"רפואה" - חלקם הם טיפולים מאזנים בלבד. כאן אפשר למנות הילינג, הומאופתיה, רייקי, שיאצו, פרחי באך, ביו-פידבק, שיטת אבי גרינברג, דיקור, רפלקסולוגיה, אקופרסורה, שיטות תזונה כמו איור-ודה, מקרוביוטיקה ועוד.

*יש פרקטיקות ששמות דגש על עבודה עצמית של האדם (ולא על טיפול שהוא מקבל), כמו יוגה, מדיטציה, צ'אנטינג ודמיון מודרך, ואלה לא נוגעות לרפואה כמו לדרך חיים.

*יש טכניקות שעיקרן ייעוץ מעשי או ניחוש העתיד - פנג-שואי, טארוט, והאבנים הסיניות הנחמדות ששכחתי את שמן.

חלק מהדברים האלה עובדים, חלקם לא עובדים בכלל, חלקם עובדים לפעמים כן ולפעמים לא, חלקם מדגדגים את פני השטח ונעלמים שוב.

ויש עוד ועוד ועוד, אבל אני רוצה להבין - אומנם, טיפול בסרטן דרך רייקי הוא דבר מגוחך, ואומנם הסתמכות על אסטרולוגיה למשל מהווה אופוזיציה למדע, ולכן יכולה להיחשב "מסוכנת"‏2. אבל האם מישהו פה יוצא נגד פרקטיקות ותיקות וחביבות כמו מדיטציה או יוגה? כי לגנות את ה"תופעה" כולה, בגלל הסיבות ששמעתי עד עכשיו, זה בדיוק כמו לגנות את לימודי היהדות בגלל ההתנהלות הלקויה של ש"ס.

1 סתם דוגמה.
2 כל קואליציה צריכה אופוזיציה, ככה זה.
אם זה שקר - זה שקר נחמד 102290
ובכן, בהתייחס לשאלה שהצבת בסוף ההודעה שלך, הכל תלוי בנקודת המוצא. אם את מדברת על פילוסופיות מזרחיות כפילוסופיות, עם יישומים בריאותיים (מוכחים או לא) כספין-אוף לא מהותי שלהם, אני לא מוצא בזה פסול. יוגה ומדיטציה הן, אכן, דוגמאות טובות למשהו בלתי מזיק בעליל. אם לוקחים את זה עוד כמה צעדים קדימה וטוענים שמאותן פילוסופיות נגזרות אמיתות אקוויולנטיות לאמיתות מדעיות, העסק אכן מסוכן. מסוכן לא רק כמשהו אנטי מדעי שפוגע באושיות הקידמה, אלא גם כפשוטו מסוכן לאלה שדואגים לשלמות המרידיאנים(?) שלהם במקום לקחת אנטיביוטיקה.

בדומה לפילוסופיה היהודית, כל זמן זמתייחסים אליה ככזו מה רע? אבל כאשר מתחילים לשחוט ילדים בשמה, או, אם להיות יותר עכשויים, כאשר מתירים לגזול רכוש של לא יהודים בעקבותיה, זה כבר חורג מגבולות הויכוח התיאוסופי ועלול להפוך למסוכן ממש.
אם זה שקר - זה שקר נחמד 102304
הכלל שלי הוא פשוט:
אם הטיפול "שווה משהו", ישתמשו נא החוקרים בטכניקות המקובלות ויוכיחו. טכניקות הבדיקה המערביות יכולות לבחון גם שיטות הוליסטיות, אלטרנטיביות, ומה שלא יהיה ‏1.
היום הדבר נעשה (סוף סוף) והאמת שמאחורי הטכניקות הללו קורסת ברוב המקרים עם בדיקה מסודרת. במקרים שלא, השיטות מנוכסות אט אט על ידי הרפואה המערבית ובצדק (כי הן עומדות בקריטריונים של הרפואה המערבית).

וסתם דוגמא אחת, מאמר סקירה בנוגע לטיפול אלטרנטיבי בכאבי פנים:
המאמר מדגיש בעיקר, לדעתי, את הצורך בבחינה מסודרת של השיטות, את הנכונות של הרפואה המערבית לבצע בחינה מסודרת כזו, את החוסר שקיים עדיין באינפורמציה, ואפילו את העובדה שיש שיטות שעומדות בקריטריונים ראשוניים של הצלחה וראויות לזכות להמשך טיפול בכלים המערביים.

1 בגלל הטון המתנשא, בחרתי בהמשך להביא דוגמא שהיא לטובת הרפואה האלטרנטיבית, כדי לכפר על מעשי הרעים.
אם זה שקר - זה שקר נחמד 102324
יפה. אבל אני רק רציתי להדגיש, שלא כל השיטות שנמנו לעיל שואפות בכלל להימדד בכלים מערביים. אם הן מתמקדות באיזון (למשל שיטת אבי גרינברג), יתכבדו העוסקים בהן ויאזנו את כל העולם עד מחר. מה איכפת? לעומת זאת, אלה מבין השיטות שמתיימרות לרפא חוליים, אכן צריכות לעבור איזושהי ביקורת - על היעילות והבטיחות שבהן.

מעבר לזה, יצאתי מול ההתלהמות שנצפתה פה. אבל כיוון שסיימתי את חלק הארי של הלחץ בעבודה היום, תסלחו לי כולכם, אני הולכת ליישם פרקטיקה בריאה‏1 המחיה את הגוף והנפש.

:-)

1 כך היו אומרים פעם. סיגריה, אלא מה?
מה שהשוטה המלומד אמר. 102532
אני אנסח זאת בצורה קצת אחרת:

אין לי שום דבר כנגד שדים, אני אפילו חובב גדול של יצורים אלו. הבעיה נוצרת כשהעולם מתחיל להיות רדוף בהם.

לא דיברתי על כל האמונות הטפלות באשר הן, גם אם בינהן יש כאלו שיכולות להיו מזיקות (בלי קשר לתחום הרפואה)‏1. דיברתי על תופעת *הרפואות התפלות* בלבד.
על מנת שנהיה בטוחים לגבי הקבוצה המדוברת, להלן רשימה *חלקית* של דברים השיכים ל"תופעה" המזיקה‏2:

-הילינג
-הומאופתיה
-רייקי
-ביו-פידבק
-שיטת אבי גרינברג
-דיקור
-רפלקסולוגיה
-אקופרסורה

אם את מעונינת לשוחח על אחד מהפריטים (ונזקיו), באופן ספציפי, אשמח לעשות זאת.

לא הבנתי איך ולמה בדיוק אסטרולוגיה מהווה "אופוזיציה למדע".

____________________
1 הרשימה חלקית. דילוג על פריט מרשימתך אינו מעיד על דעתי לגביו בשום צורה. כמו כן ישנם פריטים רבים שלא מופיעים בשתי הרשימות גם יחד (וגם לכך אין משמעות).

2 לדעתי, למשל, יש לנצרות השפעות שליליות ואף מזיקות, אך השפעות שליליות של דתות ואמונות טפלות אחרות, אינן הנושא כרגע.
אופוזיציה למדע 102586
כמובן לא אופוזיציה, אבל אלטרנטיבה לגיטימית בעיני רבים. כבר ציין מישהו (סאגאן?) שגם בחנויות הספרים הכי מכובדות יש הרבה יותר ספרי אסטרולוגיה מאשר ספרי אסטרונומיה.
אופוזיציה למדע 102661
זהו סימפטום של הנזק השלישי, עליו אני מדבר בתשובתי לברקת.
מה שהשוטה המלומד אמר. 102636
חלק מהפריטים ברשימה שלך אני מכירה מעט יותר, חלק כמעט ולא. שוב - לא כולם "רפואות" (תפלות או לא), חלקן (ובעצם גם חלק מהיישומים של כולן) באים להקנות איזון. שיטת אבי גרינברג למשל.

ה"נזק" שאתה מדבר עליו - האם כוונתך שהוא נגרם מעצם הטיפול, או מפני שהטיפול באדם חולה בא במקום טיפול מערבי?

לגבי האסטרולוגיה - יצא לי ניסוח עקום מעט. התכוונתי לומר שיש הרואים בה שיטה לא מדעית ומוליכת שולל.
מה שהשוטה המלומד אמר. 102660
ה"נזק" שאני מדבר עליו, הוא בעל שלושה מישורים:
- נגרם מעצם הטיפול (נזק לפרט)
- הטיפול בא כתחליף (נזק לפרט)
- התופעה היא מדבקת ומעצבת תודעה (נזק לחברה)

יש נטיה להתעלם מהנזק השלישי.

אסטרולוגיה: אכן יש הרואים בה שיטה לא מדעית ומוליכת שולל ובצדק. לא הבנתי מה זה אומר על המדע.

להגיד ש"שיטת אבי..." (לשם קיצור - ש.א.ג.) לא מבטיחה יכולות רפואיות זאת היתממות. מושג ה"הקנית איזון" שיך לממלכת מכבסת המילים. המטרה היא "להוריד מהגב שלנו את אלו שטוענים שאנחנו מתחרים ברפואה הקונבנציונאלית".

למעשה ש.א.ג. מציגה את עצמה כבעלת סגולות רפואיות, גם אם היא נוהגת להתרחק מצמד המילים "רפואה אלטרנטיבית". להלן דוגמא לסוג האנשים שש.א.ג. מציעה להם שיפור בחיהם, לאחר שיפנו אליה (מתוך אחד האתרים מיני רבים, על השיטה):
__________
למי מתאימה שיטת גרינברג:
·לאנשים הסובלים מכאבים וסימפטומים כמו: מיגרנות, כאבי גב, ראומטיזם, עצירות, אלרגיה וכד'.
·לילדים עם בעיות חוזרות כמו: דלקות, אלרגיות, הצטננויות, חוסר ריכוז וכד'.
·לאנשים העובדים או לומדים תחת לחץ.
-לאנשים הרוצים להגיע ליותר שקט, רגיעה והנאה בחייהם ומעונינים ללמוד כיצד ליצור זאת.
·לאנשים העוסקים בפעילות גופנית וביטוי עצמי דרך הגוף ומעונינים ללמוד כיצד ניתן לשפר את איכות עבודתם.
המדריך המשתמש במגע, בתנועה, בנשימה ובטכניקות ריכוז והרפיה על מנת ליצור תהליך של שינוי במצב.
__________
מה הוא אותו "שינוי במצב" אם לא הבטחה "רפואית" (לסובלים מראומטיזם, למשל)?

זה שלפעמים רופאי האלילים מסתיגים ואומרים "איננו באים במקום, אלא בנוסף", לא פותר אותם מהנזק שהם מסבים למטופליהם בפרט ולחברה בכלל. בכלל, מי אמר שהרוב מקשיב להם כשהם אומרים זאת?
חוק כלים שלובים 102666
ועוד נזק קטן אבל שכיח: כל השיטות האלה הן צינורות להזרמת כסף מפתאים לשרלטנים.
חוק כלים שלובים 102678
מאחר ועושה רושם (לפחות בעיני) שרוב הנוטים אחרי השיטות הנ''ל הם במצב כלכלי טוב יחסית, אין בכך שום פסול, זאת רק דרך צודקת לחלוקת ההון. זה בטח עדיף על המס למאותגרים הסתברותית.
חוק כלים שלובים 102679
לצערי זה לא נכון.
אנשים מכלים את שארית כספם לעיתים על הטיפולים הללו.
102823
בבית ספר שעבדתי בו, רצו להעביר את אחד הילדים לבית ספר לחינוך מיוחד. בטעות גיליתי שאמא שלו לא הסכימה לשלוח אותו לטיפול פסיכולוגי (או פסיכיאטרי?) כי הוא מטופל בצורה אלטרנטיבית. (סליחה,אבל אני לא זוכרת איזו מהן). כמובן שאנחנו (שהיינו איתו הרבה מאד זמן, בשעות בית הספר‏1 ובעיקר אחר הצהרים) לא ראינו שום התנהגות שלווה אצלו.

ורק לשם הפרוטוקול, למקרה שזה לא היה ברור, מדובר במשפחה שנמצאת אי שם בעשירונים התחתונים.

1כי כל פעם שהגענו לשם ראינו אותו בחוץ.

_______
העלמה עפרונית ונטייה לקרוא שלא בכוונה דברים שאמורים להיות מחוץ לתחום.
מה שהשוטה המלומד אמר. 537484
לא התנסיתי אישית בשיטת אבי גרינברג, אבל ממה שהבנתי לאחרונה לגביה (משיחות עם מטפלים), ה"שינוי במצב" אינו הבטחה רפואית גרידא. השיטה הזו מבוססת על השתקפויות של הגוף בנפש ולהפך, למשל על היגיון שאומר שלמשל חרדה, או רתיעה של האדם מרעיון מסוים, מתבטאת גם פיזית - ברתיעה אחורה, בהתכווצות קלה, בעצירת נשימה רגעית
על אותו משקל גם רגשות אחרים מתבטאים בגוף - חרדה, דיכאון, קיבעון מחשבתי וכולי.

בשיטה עוקבים אחר השינויים הקלים/קשים האלה ומנסים לשנות במהופך - למשל אם הרגש מתבטא בעצירת נשימה רגעית, עובדים על נשימות עמוקות ומלאות. סתם דוגמא. התקווה היא שהשינוי הפיזי הזה יאפשר לאדם לשבור דפוס מחשבתי שהתקבע ולראות דרכים לשינוי. ברמה של הפחתת לחצים, העלאת ריכוז וכדומה, נראה לי הגיוני שזה יעבוד בצורה *כלשהי*, ולו בגלל הגברת המודעות של האדם למעצורים ולדפוסים הוותיקים שלו.

מעבר לזה, אני לא רואה יותר מדי סכנה בהבטחת שינוי לסובלים ממיגרנות או אלרגיה חוזרת למשהו שלא אובחן. זה יותר ממה שהרפואה מסוגלת להציע להם (מעבר להקלות רגעיות). ובשונה מסרטן, אלה בדיוק אינם המקרים שבהם הסתמכות בלעדית על טיפול אלטרנטיבי עלולה להרוג.
אם זה שקר - זה שקר נחמד 102469
הענין הוא שרוב האנשים התומכים בסוג כזה של טיפול רואים בכך משהו בעל עומק רוחני בדבר שהוא לא יותר מפילוסופיה בגרוש, ובגדול זו תופעה של אי-רציונליות חברתית כלל-עולמית. (קרל סאגאן עוסק בכך בספר החובה שלו ''עולם רדוף שדים''.)
אבל רגע 102167
לגבי הדלקת ההיא - גם רופאים קונבנציונליים אומרים היום שאנשים שעברו טראומה קשה (איבוד אדם קרוב, למשל) בשנה האחרונה חשופים יותר מאחרים ללקות בסרטן. זה עדיין לא גוזר טיפול אלטרנטיבי בסרטן.
אבל רגע 102279
היית דוחפת לאוזנו המודלקת של התינוק המחונן וההיפותטי שלך נרות הופי?
אבל רגע 102284
השתגעת? ידוע לכל בר דעת שנרות הופי‏1 פוגעים באינטליגנציה.

1 מה זה בכלל?
אבל רגע 102352
נרות חלולים שמכניסים לאוזן ומדליקים מהצד השני. החום והואקום שואבים את הדלקת מהאוזן. מזכירים מאוד כוסות רוח.
שיטת הטיפול בנרות הופי הפכה לרווחת בזמן האחרון והלינק המצ"ב הוא דוגמא אחת מיני רבות מאוד:
אבל רגע 102353
Cool :-) בהזדמנות אספר על הפעם ההיא, שבה רופא שטף לי בוטן מהאוזן.

לא מבינה מספיק בפיזיקה כדי להגן או לשלול את השיטה הזו, בטח לא באבר רגיש כמו האוזן. לעומת זאת, אני מכירה שיטה בשם Moksa, שדומה גם היא לכוסות רוח, ובה משתמשים נגד הצטננות (שמים "כוסות" על הגב והעורף). אפקט החימום אחרי הטיפול נפלא.
אבל רגע 537483
עברו שנים, הפכתי מאז לאמא פעמיים ומעניין שדווקא בדלקות אוזניים אני ''לא משחקת'', ומזדרזת לתת משככי כאבים ואנטיביוטיקה ככל שידרוש הרופא הקונבנציונלי.

בכל שאר הנושאים את לא רוצה לשמוע את התשובה (למשל, חום אני לא מודדת כלל, שלא לדבר על הורדתו, גם מגבהים קודחים).
אם זה שקר - זה שקר נחמד 101815
הטענה לטיפול בגוף כדי שישאר בריא יכולה לכל היותר להיחשב כפילוסופית חיים אך לא להיקרא רפואה.

אין לרפואה ''השלמות'' ו''אלטרנטיבות'' ואין רפואה מבלעדי הרפואה המערבית.
יוצאים ל ג'יהאד? 101853
"ואין רפואה מבלעדי הרפואה המערבית..."-וארז הוא נביאה.‏1

1 גילית צדקת, לא רק הדתיים קנאים.
אם זה שקר - זה שקר נחמד 101920
בוודאי שיש רפואה מלבד הרפואה המערבית, אלא שאף שיטת רפואה אחרת לא הוכיחה את עצמה לאורך זמן כמו הרפואה המערבית, ואף אחת אינה פתוחה לשינויים ולביקורת עצמית מתמדת כמו הרפואה המערבית.

אגב, בניגוד לנאמר לעיל, גם הרפואה המערבית עוסקת בטיפול בגוף כדי שישאר בריא. למשל, המלצות תזונה, בדיקת כל חומר מאכל לפני שהוא מאושר לשיווק, המלצות על ספורט, וכיוצ''ב. בד''כ המתמחים בנושאים אלה אינם נחשבים רופאים (''תזונאים'', ''מדריכי כושר'', ''מומחי ארגונומיה'' וכו') אך רזי המקצוע שלהם מתבססים על ידע הנובע מהרפואה המערבית.
אמצעי מניעה 101854
האמנם הרפואה המדעית‏1 מטפלת רק בבעיות לאחר שקרו, ולא במניעה שלהם? כמה דוגמאות נגד:

1. נדמה לי שמקובל לדבר על שתי המהפכות הגדולות שהזניקו את תוחלת החיים בחברות הטכנולוגיות במאה ה-‏20. השניה היא האנטיביוטיקה, המטפלת (אכן) בבעיה אחרי שזו קרתה. הראשונה היתה ההגיינה (לרחוץ ידיים וכאלה): רפואה מונעת.

2. ואולי גם המצאת החיסונים היתה מהפכה רפואית דרמטית לא פחות? רפואה מונעת.

3. אזהרות מעישון, אזהרות משיזוף, אזהרות מכולסטרול, אזהרות ממין לא בטוח...

4. ויטמינים ותוספי תזונה. ובכלל, כל הטיפול בתזונה. כאן, ורק כאן, משתתפת בחגיגה גם הרפואה האלטרנטיבית; עם ההבדל הקטן, כמובן, שהרפואה המדעית מתעקשת לא לתת המלצות ללא תיקוף מדעי.

5. לחץ דם. אני חושב שזה case study מצוין: נדמה לי שבעשורים האחרונים עולם הרפואה המדעית הוא באובססיה בנוגע ליתר לחץ דם‏2. משתתפים כאן ככל התותחים המפורסמים של הרפואה: רופאים ומחלקות שלמות שמתמחים בזה, תרופות על גבי תרופות, ניסויים, מחקרים, כתבי עת, כנסים... וכל זה רק כרפואה מונעת.

אבל זה case study טוב כי חסידי הרפואה האלטרנטיבית בוודאי יקפצו כאן: יתר לחץ דם הוא כבר המחלה, וטיפול בו הוא מאוחר מדי: צריך למצוא את המקור לו ("חוסר איזון"?) ולטפל שם. לבושתי‏3 אני לא בקי במצב הידע המדעי על יתר לחץ דם ומקורותיו. אבל אני סמוך ובטוח שבמידה שהעניין עדיין מסתורי, אלפי רופאים וחוקרים בעולם עמלו ועומלים על כך בדיוק, כולל ניסויים, כתבי עת, כנסים, חברות תרופות וכל הג'אז.

כולם (מדעית + אלטרנטיבית) רוצים ללכת למקור הבעיות, ולפתור אותן שם; כמובן, לא קל בכלל להגדיר את המקור, לא כל שכן לפתור אותו.

אני חושב שהרפואה המדעית משקיעה המון ברפואה מונעת, ועם הצלחות מוכחות. הטענה הנגדית היא, לדעתי, טעות אופטית שנובעת מההצלחות (היותר דרמטיות ופוטוגניות, ללא ספק) שלה בטיפול במצבי משבר.

1 האם יש לי סיכוי להחדיר כאן את המונח הזה? הרי רפואות טפלות פותחו במערב לא פחות מאשר במזרח, אני משער - כלומר, בכל מקום שבו המדע לא היה דומיננטי מספיק, וגם בכמה מקומות שכן: ההומאופתיה, אאל"ט, הומצאה ("התגלתה"?) בגרמניה במאה ה-‏19. טוב, לא חשוב כל כך.

2 ואולי ההתרשמות שלי כאן מוטה, בתור אחד שמטופל בנושא.

3 ר' ‏2
אמצעי מניעה 101858
1 - לא יודע לגבי "רפואה מדעית" אבל "רפואות טפלות" הוא מונח מצוין.
אמצעי מניעה 102147
מה רע ב"רפואות אליל"?
אמצעי מניעה 102157
זה אכן השם הראוי ל''רפואה'' ה''אלטרנטיבית''.
אמצעי מניעה 101923
רק לגבי סעיף 4 - הלא חדשות לבקרים אנחנו שומעים על תיקופים מדעיים לצורת תזונה זו או אחרת, שאינם בהכרח מתקנים אחד את השני, אלא מתקיימים במשך שנים אחד לצידו של השני. למשל, כמה ביצים מותר לאכול ביום?
אמצעי מניעה 102181
כן, חשבתי שמישהו יקפוץ עם זה. אבל מה בעצם הנקודה? העובדה שיוצאים מחקרים שאומרים דברים שונים, ולפעמים סותרים, וכולם בגישה מדעית, אומרת - מה, בעצם?
  אמצעי מניעה • אביב י.
  אמצעי מניעה • ירדן ניר
  אמצעי מניעה • אביב י.
  ועוד תהיה • סמילי
  ועוד תהיה • ברקת
  ועוד תהיה • סמילי
  ועוד תהיה • ברקת
  ועוד תהיה • סמילי
  ועוד תהיה • ברקת
  בלי הכללות • סמילי
  מאיזה קיבוץ אתה? • האייל האלמוני
  ועוד תהיה • דובי קננגיסר
  היציאה מאזור הדימדומים • סמילי
  היציאה מאזור הדימדומים • יעקב פופק
  כמה תהיות • אסף
  כמה תהיות • דובי קננגיסר
  מנהל התיכון בו למדתי • לונג ג'ון
  כמה תהיות • ארז ליבנה
  כמו שכבר ציינתי, • העלמה עפרונית
  וואלה.. • ארז ליבנה
  וואלה.. • איילת בועזסון
  וואלה.. • ארז ליבנה
  וואלה.. • איילת בועזסון

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים