מלחמה בזבל 219694
הנה נצחון קטן בקרב:
מלחמה בזבל 219742
למה צריך את הסכמתו של איש המכירות לצלם את הפגישה שנערכת בבית שלי?
מלחמה בזבל 219749
למיטב הבנתי המשפטית המוגבלת - בנסיבות אלה, לחלוטין אין צורך בהסכמת המצולם.
ראה גם את תגובתו של עו''ד אביב אילון בסוף הכתבה.
מלחמה בזבל 219751
למה היא כל כך נלחצה? היא סטודנטית עובדת, או שפספסתי משהו?
מלחמה בזבל 219757
כנראה שזה + חששות עמומים נוספים, למשל שהצילום יופץ ברבים באופן שיציג אותה כשותפה לדבר פסול, או יביך אותה בדרך אחרת כלשהי, לא?
? 219759
אם הבנתי נכון, בסך הכל הוא התעלל באשת מכירות, שנלחצה קצת מהמעמד והגיבה באופן לא אלגנטי. אח''כ הוא פרסם את סיפור המעשה בעיתון.

בעיני אותו שחר גולן לא עשה יותר מאשר להפגין רוע לב וטפשות.
? 219765
דווקא התנהגותו של מר גולן היתה נימוסית ומכובדת, אפילו טיפה יותר משהייתי נוהג אני (אם כי אני הייתי מציע לה גם קולה או קפה ועוגה). זו גם נראית לי דרך מצויינת להתמודדות עם דואר הזבל. אם ירבו קריאות שווא כאלו מצד קורבנות הזבל, אולי סוכני מכירות יתחילו לבדוק טוב יותר את מוסריותו של הגוף בשבילו הם עובדים ובסופו של דבר עשוי הדבר להשפיע על שיטות השיווק של מעסיקם.
? 219770
א. לדעתי הרציונל הזה אינו הגון, בלשון המעטה.

ב. הכתבה של מר גולן לעגנית ולא עניינית. גם אם הכוונה היא לגרום לדנה ועמיתיה לבחור מקום עבודה אחר, הרי שהיא עצמה אינה הבעיה, והשמצתה הדבילית והמכוערת אינה חלק מהפתרון.
? 219777
אני רוצה להצטרף ולתמוך בדעתך. מר גולן נראה לי שמוק שמתעלל באשת-מכירות שמנסה להתפרנס, וברור שהיא לא הכתובת לטענותיו. אח''כ הוא עוד מיתמם כשהיא נכנסת לפניקה, ובונה מזה סיפור מרושע. אני מאחל לו עוד שנים רבות של מובטלות היי-טק.
? 219778
מישהו מוכן לקרוא את הכתבה ולציין מה מן הדברים שעשה מר גולן היה בלתי ראוי ומה היה עושה הוא במקומו?
? 219780
כנראה שהייתי מחפש עבודה במקומו.

אם הייתי מחליט להתעלל באנשים, המטרה היא מנהל החברה או בעלי התפקידים הבכירים, ולא אשת מכירות מסכנה, שרוב הסיכויים שגם נסעה אליו על חשבונה. ואגב, אני מתאר לעצמי שאם היא עובדת בעבודה כזאת היא אינה במצב שיאפשר לה ''לבדוק את המוסריות של הגוף שבשבילו היא עובדת''.
אהבתי גם את האמפתיה שהוא מגלה כשהיא מחווירה. את ההסברים שלה אח''כ הוא פוטר ב''שכנראה חשבה שאיני יודע לקרוא את צבע פניה ואת הבעתה''. הוא מאיים להפיץ את הסרטון ברשת, ונהנה להמשיך להתעלל בה אחרי שברור שהיא בפניקה מהעניין.
חלאה.
? 219782
אה, שכחתי. אח''כ רץ לספר לחבר'ה איך הוא הצליח להתעלל בה. אני מוכן להתערב שעוד בילדותו הוא היה הטיפוס שמתעלל בחלשים כדי למצוא חן בעיניי החזקים.
האישה והאריה 219789
אז זהו, שאני לא רץ תמיד לחפש את העשירים והחזקים והמנגנונים ותקרות הזכוכית והאילוצים החברתיים וכו'. כלומר גם, אבל אני לא נוטה לפטור מאחריות בוגרים, גם אם הם קטנים וחלשים ופאסיבים. כמובן, הכל במידה ובהתאם לתנאים והאלטרנטיבות.

זכור שלא קל להגיע לגופים השולחים את הזבל עצמם, שלא לדבר על ההנהלות. אולי אם היה אתר בו מידע עליהם היה נאסף ומפורסם (ומתעדכן), הייתי מעדיף לפנות לדרך זו. אבל בעצם גם אז היית מרחם עליהם כי היית מגלה שכאן מפעיל את זה בחור נכה ושם הוטרדה משפחתו (כולל ילדתו בת ה11 המבוהלת) של שולח, לאחר שמספר הטלפון שלו פורסם באתר וכו'

כרגע, כפי ששולחי הזבל עושים לעצמם חיים הכי קלים שאפשר, ועוד מבלי שזה יעלה להם גרוש, אני לא מוצא פסול בדרך הקלה בה נקט מר גולן והייתי שמח להצטרף אליו, כך שאני מקווה שהתכוונת ל"חלאה" במובן הטוב של המילה (:

ולסיום סיפור אמיתי, שהוא משל לעוד דברים הנהוגים במקומותינו:
בקיץ 94', שבועות אחדים אחרי שאשה בת 47 נאכלה ע"י אריה בשמורת סיירה-נוודה, מתברר שהקרן למען ילדיה קיבלה תרומות בסך 9,000 דולר, בעוד הקרן למען האריה קיבלה תרומות בסך 21,000 דולר.
האישה והאריה 219799
שמע, אפו, זה סיפור על *התעללות*. ואח"כ זה ללכת לספר לעמישראל על איך התעללת בבחורה. אין לסיפור שום קשר לדואר-זבל, מעבר לתירוץ די-עלוב.

אני לא נוטה לפטור מישהו מאחריות או נותן לאחרים לדרוס אותי בחיי היום-יום. אבל כן, אם פעולות מצידי היו מבהילות ילדה בת 11, הייתי חושב פעמיים לפני עשייתן, גם אם הן נורא-נורא-משעשעות.
האישה והאריה 219807
טוב, 11 זה באמת קצת מוקדם. כשלעצמי איני נוהג להבהילן טרם מלאו להן 25 שנים (:
מה המטרה? 219793
מה ניסה מר גולן להשיג?

* את הוצאת שמו מרשימת התפוצה? במקומו הייתי קודם שולח מכתבים להנהלת החברה, ואם זה לא עוזר מגיש תלונה במשטרה. גם פחות עבודה בשבילי וגם פחות טרטורים של סטודנטיות עליהם אצטרך אח"כ להתנצל (כפי שעשה הוא בחביבות). במקרים בהם מאחורי הספאם עומדת חברה רשומה חוקית, דומני שהשיטה המוצעת תעבוד היטב.

* פורקן לזעמו ונקמה? ניחא. אבל במי נקם ומי שילם? אין לי רעיון מוצלח ל"מה הייתי עושה במקומו" למען מטרה זו, כנראה שכלום, אבל בטח לא את זה (שוב אני נוקט בעמדת המבקר-שאין-לו-אלטרנטיבה).

* לייצר סיפור טוב ולהעלות לתודעת הציבור את נושא הספאם? בעיני הסיפור לא ממש טוב (מהסיבות שהוזכרו כאן), והציבור הרלוונטי מודע עד אימה לבעיית הספאם.
מה המטרה? 219803
1) אני מניח שהוא ניסה קודם כל ללמד את החברה לקח גם בשביל עצמו וגם למען אחרים.

2) מדבריו הם לא נענו לבקשתו להסיר את כתובתו מרשימת התפוצה שלהם.

3) אתה מוזמן לנסות להגיע להנהלה דרך האתר שלהם: http://www.starwebz.com . הרבה יותר קל לזמן לשווא את סוכניהם, ובמיוחד שהם טוענים שאלו הם האחראים למשלוח הזבל. קשה לי להאמין שאם זה נכון, הם לא ידעו זאת.

4) כאמור, לדעתי זהו סיפור חינוכי.
מה המטרה? 219808
1) מוסכם, השאלה היא אם הדרך ראויה ואפקטיבית. בקשר לאפקטיביות, ייתכן שהיא כן; אני לא משוכנע שהיא ראויה (אבל אין לי נימוקים עמוקים כלשהם).

2) בסדר, אז אפשר להתקדם לשלב המשטרה. אין צורך לציין שכך בדרך-כלל אנשים מנסים לפתור קשיים חוקיים מול יחידים וחברות. לא הבנתי שאת זה הוא עשה.

3) "הרבה יותר קל" זו כמובן לא סיבה מוצלחת; אתה לא מעניש את מי שנגיש לך יותר אם הוא לא אשם. הטענה היא שסוכני מכירות כמו דנה אחראים למשלוח דואר הזבל? ברצינות? אני לא הבנתי שזה כך, אבל אולי. שחר גולן התנצל במכתבו בפני הסוכנת וציין שלדעתו היא לא אחראית למשלוח הספאם.

4) יש בסיפור מסרים חינוכיים חיוביים (סוכנים, היזהרו בחברות שאתם עובדים בהן! ספאמרים, היזהרו שמא תגיעו לעיתון!) ושליליים (אתה מעוצבן? טרטר, הבך והרגז מישהו שאחריותו האישית אינה ידועה לך).
מה המטרה? 219825
אמצעי זה ראוי רק אם הוא יעיל, אחרת באמת חבל על עוגמת הנפש של הסוכנת. בגלל הסיכוי שיהיה בכך סימן לרבים ולמרות הזעזוע שהובע בפתיל זה ממצוקת הסוכנת, אני רואה את צעדו של גולן כראוי לשבח. אם למשל לא היה הוא מפרסם את המקרה, לא הייתי רואה את המקרה בחיוב.

בעניין המשטרה, איני רואה כאן עברה פלילית על החוק הקיים, וגם אם היתה, איני יודע אם המשטרה היתה עושה משהו בנידון. ספק גם אם יש כאן אף עילה לתביעה אזרחית וסיכוי סביר להצלחה בה (מישהו עם השכלה בתחום?)

בעניין האחריות: אני כן רואה את הסוכנת במקרה זה כחולקת באחריות, גם אם לא באשמה, אבל לא אכנס לזה כעתטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטטט. (החתול דרך לי על המקלדת). ומי שמחפש התעללויות אמיתיות, הנה אחת, ועוד בפינגווין חסר ישע: http://personal.zahav.net.il/personalsite/re/reveali... (הגעתי ל480 נקודות!)
מה המטרה? 220031
ראה עצמך אחראי אישית לשעתיים אבודות מזמני שהיו יכולות להיות מנוצלות למען תועלת האייל הקורא, אבל הלכו לאיבוד בין עשרות פינגווינים ברי-מינן.
מה המטרה? 220043
בזבזת שעתיים דוקא על הגרוע מבין הארבעה?
בעיקבות הזמן האבוד 223548
אולי האסטטיקה הטמפורלית הבאה תנחם אותך על מה שחלף ואינו עוד: http://www.suite101.com/files/mysites/AskAlice/Clock... . חוץ מזה מטרת קישורים כגון אלה הינה הפוגת התחדשות והתרעננות ולא הפקרת המשמרת (:
בעיקבות הזמן האבוד 230551
קיבלתי שגיאה 500
בעיקבות הזמן האבוד 230559
כי הוא עבר דירה: http://www.mizfrogspad.com/amazing_date_and_time_clo...
בעיקבות הזמן האבוד 230677
היי, איזו נוסטלגיה...

Suite 101 היה דוט.קום אמריקאי קלאסי, שבימיו הטובים טען להמלצות מאושיות אינטרנט מקומיות ‏1, וציפה לתהילה. את התוכן לאתר סיפקו המשתמשים עצמם (במודל דומה לזה של About.com), והמודל העסקי היה מסירת הפרטים הדמוגרפיים (הקולקטיביים, לא האישיים) של המשתמשים למפרסמים. כל עלות הפעלת האתר הסתכמה באחזקת לאפ טופ, אותו הפעילה המייסדת ממקום מושבה באי יווני פסטורלי. מקבל המשכורות השני בחברה, אגב, היה אבא שלה.

הסוף היה מר - הם העבירו את כל התוכן (תמורת כיסוי חובות בלבד) לאיזה מגזין מקוון אחר. המנייה בנאסד"ק נסחרה במשהו כמו 1 סנט עד לפני כשנה (לדעתי כעת הם כבר נמחקו מהמסחר). היה ממש קורע לב ‏2 לקרוא את השורות הפותחות והסוגרות בכל דו"ח רבעוני: "לעת עתה אין לנו שום מקורות הכנסה, וגם לא רעיונות למקורות הכנסה חדשים, וקופת המזומנים שלנו עומדת על 5,000 דולר..." או משהו בדומה לזה.

1 בלי שמות. מתחיל ב-י', נגמר ב-י', ובאמצע יש תוכנה ישראלית למסרים מיידיים וקשרים עם AOL.
2 גם אם אתה סתם ציניקן.
מה המטרה? 219925
נקודה מעניינת, שנקשרה לדיון דרך מערך האסוציאציות הפתלתל שלי ומחברת אותנו לנושא "השוק החופשי" וחוקי העבודה:
אצלי, אם לקוח (פוטנציאלי, לשעבר, whatever) היה מזמין אותי לרחובות (או לפתח תקוה, או לאשדוד), מבזבז את זמני ומטרטר אותי על מנת "לחנך" את המעסיק שלי, אני הייתי זה שמטורטר, אבל המעסיק שלי היה זה שנושא בעלות. אי לכך, בקריאה ראשונה הצטרפתי לאפו במחיאות הכפיים למר גולן. בהמשך ירד לי האסימון, שיתכן (וכנראה) אותה דנה היא זאת שנשאה בעלות הנסיעה, ואף יום העבודה לא שולם לה. כמו אותה מלצרית החיה על הטיפים, וסובלת מכך שיש לי טענות לבעל המסעדה.
תגידו: היי, במקום כזה שלא תעבוד. אין ספק, השוק החופשי והיד הנעלמה מרשים (שניהם יחד, וכל אחד בנפרד) לאותה סטודנטית, למלצרית, לבעל המסעדה ולבעליה של סטארוובז לקבץ נדבות ולמכור את גופם לזנות (בתנאי שלא יפגעו בתאבונם של באי המסעדה). מעניין למה רק שתי הראשונות הן אלו שיתכן שיממשו את האופציה.
? 219785
אותי משעשע עד מאוד הביטוי ''מובטל היי טק''. כאילו לומר היי, אני לא כמו שאר המובטלים המסכנים, אני מובטל על רמה ויום אחד עוד אקנה את לשכת התעסוקה.
צב''ח 219798
די, עיזבו את המסכן, מה אתם רוצים, שאשלח אליו את האנשים שלי "לדבר" איתו או מה? תחשבו על סאדאם. נו, נכון שגולן נראה עכשיו הרבה יותר טוב? (:
? 220032
הביטוי "מובטל היי-טק" בא לענות מראש על השאלה "אתה מובטל ומבזבז את כספי המיסים שלנו על מצלמת רשת? ומאיפה יש לך כסף למחשב בכלל, יא פרזיט?!"
לא עברתי על התגובות בYנט, אבל אני בטוח שיש שם אחת או שתיים כאלה.
מורידים את הזבל 240000
אני עוקב בשקט אחרי הדיון ואולי הגיע הזמן להוסיף קצת:

1) הדיון שינה פאזה ועבר לחברת Pionet. שימו לב ש Pionet ו- Starwebz הן למעשה אותה חברה.

2) תודה לסנגוריה (אפופידס). גם על העמידה האיתנה וגם על:
"טוב, 11 זה באמת קצת מוקדם. כשלעצמי איני נוהג להבהילן טרם מלאו להן 25 שנים (:"
:)

3) לתוהים, אני ממשיך לקבל דוא"ז מ- Starwebz.

4) המטרה לא הייתה להתעלל בדנה. והבתייחסי לטענת ההתעללות בדנה, אני רוצה להגיב על שני דברים. האחד, לא מדובר בהתעללות. אמנם מבובר בנסיעה ארוכה, אמנם מזג האויר מכביד לעיתים, אמנם לא חסתי עליה בכותבי את המאמר, אך בין אילו לבין התעללות המרחק רב.
השני הוא "למה דנה?". דנה שילמה את המחיר בתור נציגת החברה. אני לא זימנתי לביתי את דנה. אני זימנתי לביתי את נציגת החברה, ולא סתם את נציגת החברה, אלא את נציגת מחלקת השווק של החברה. זו המחלקה בחברה שאחראית למשלוח דוא"ז. לו הייתי פוגש את דנה עצמה ברחוב ופונה אליה, לא היתה פנייתי לגיטימית.
לא אני מיניתי את דנה. אני פניתי אל החברה וביקשתי שישלחו אלי איש שווק מטעמם, שייצג אותם מולי. החברה מינתה את דנה לעניין זה בדיוק.

5) אלון עמית הציע שאשלח לחברה מכתבים או שאפנה למשטרה. על מנת שאשיב על הצעות אילו עלי להשיב קודם על שאלת הכותרת "מה המטרה של מעשי?". ובכן, לו הייתה מטרתי הסרתי מרשימת התפוצה של חברת Starwebz הרעיון של לשלוח מכתב הוא אפקטיבי. אך המטרה אינה זאת בלבד. לעצמי אני מבקש תיבת דואר נקיה, האם אלון מציע שאשלח מכתבים לכל ספאמר? (ומי ישלם? בֶּנוֹן ישלם?)
ובנוסף, אני מבקש זאת תיבת דואר נקיה גם לאחרים, כך שהמטרה בפירוש הייתה לעשות כותרת לעניין הדוא"ז.
את המטרה הזו אולי יכולתי להשיג בתלונה על הטרדה במשטרה, אם במשטרה היו מסכימים לקבל את תלונתי. (כן. ניסיתי.)

6) מובטל היי-טק הוא מושג שלא אני טבעתי. בכל אופן, כבר מצאתי עבודה... :)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים