נוחות חשובה יותר מחיי אדם 229563
בג"ץ בעצם אומרים שהתוואי הנוכחי יהיה זה שיציל הכי הרבה נפשות, אך חובה לבחור תוואי שיציל מעט פחות נפשות אבל יהיה יותר נוח לפלסטינים ויאפשר להם לעבור ממקום למקום במהירות גבוהה יותר.

ואני חשבתי שחיי אדם הם ערך עליון (=מעל כל שיקול אחר).
נוחות חשובה יותר מחיי אדם 229564
האם אתה מוכן לוותר על הזכות לשימוש ברכב (כולל תחבורה ציבורית) על מנת למנוע תאונות דרכים ובכך לחסוך בחיי אדם?
נוחות חשובה יותר מחיי אדם 229566
וכמובן שאפשר להדגים את טעותו גם באמצעות עישון, מזון עתיר כולסטרול, הזכות שלא לעסוק בספורט וכו'. אבל במקרה הזה טענתו מרגיזה ממש: הרי הסכנה הביטחונית אינה חוק טבע.
נוחות חשובה יותר מחיי אדם 229584
שימור ברכב, עישון ואכילת מזון לא בריא הן בחירות אישיות של הפרט (מלבד עישון פסיבי - ואני אכן תומך באיסור על עישון במקומות ציבוריים ואני גם תומך באיסור על הורים לעשן בקרבת ילדיהם), לכן הן אינן דוגמאות רלוונטיות.
נוחות חשובה יותר מחיי אדם 229682
שימוש ברכב הוא כמו עישון או אכילת מזון לא בריא? רק המשתמשים ברכב נפגעים מהשמוש בו? אין, לא היו ולא יהיו הולכי רגל בין ההרוגים בתאונות דרכים?
מדוע התרנגולת חצתה את הכביש? 229835
אני מתפלא עליך. הולכי הרגל בחרו לעבור את הכביש באופן וולנטרי. אף אחד לא כפה עליהם לצאת מביתם (מזון ועבודה אפשר למצוא גם באינטרנט).
נוחות חשובה יותר מחיי אדם 229567
זו כמובן הצגה פשטנית למדי של העניין, ולצורך העניין אני אנסה להציג את המורכבות, למרות שנדמה לי שהיא כבר נטחנה עד דק במקומות אחרים. הנה מקרה היפוטתי: מישהו מגיש עתירה לבג"ץ על כך שעל המדינה לשנות את תוואי הגדר לתוואי *מחמיר* יותר כך שהיא תורכב מגדרות נפרדות המקיפות את הישובים הפלסטינים - כל יוצא ובא רק באישור הצבא. אני חושב שאין מחלוקת על כך שגדר שכזו תספק יותר ביטחון ותגן יותר על חיי אדם אפילו מתוואי הגדר‏1. כלומר, גם התוואי הנוכחי מגלם בתוכו מידה מסויימת של התפשרות בין הביטחון להשפעה על חיי התושבים. זוהי אותה מידתיות שהשופטים התייחסו אליה בפסיקה, וכעת ההכרעה שהוטלה עליהם הייתה לקבוע האם המידתיות הזו סבירה, כלומר האם התוואי הנוכחי מאזן במידה נאותה בין הצורך הבטחוני בגדר ההפרדה כדי להציל חיים בעתיד לבין הפגיעה (הפקעות רכוש, פגיעה ביכולת להגיע לשדות והנזק הנגרם מכך וכו') בתושבים המקומיים. דווקא כאן איני בקי די הצורך בפרטים כדי לקבוע האם הפגיעה מידתית או לא, ומהי ההגברה ברמת הסיכון לחיי אדם שתיגרם עקב שינוי תוואי הגדר - הפרטים המדוייקים אינם מונחים לפני, ובסופו של דבר שאלת המידתיות היא שאלה סובייקטיבית.

1 וכמובן שאפשר לקחת את זה גם למקום של פסיקה שתאסור על נסיעת כלי רכב כדי למנוע תאונות דרכים, כהגנה על חיי אדם כערך עליון.
נוחות חשובה יותר מחיי אדם 229591
ניתן כמובן לטעון לגבי התואי הקיים של הגדר כי הוא מסכן חיים, משום שהוא יוצר תסיסה בצד הפלסטיני של הגדר ובכך מאפשר לטרור קרקע פוריה לזרוע בה את זרעו.
נוחות חשובה יותר מחיי אדם 229637
All you are doing is “claiming”…

Fact: Where there is a “fence” the terror has declined.

Fact: The Palestinians are opposing the “Fence” in any rout (On the Green Line or away of it), whatsoever.

Fact: The Current intifada has started two years before the “fence” was erected.

Is it not the time revising yours “claims”?

There is and should not be any argument about the facts, the dispute is about the “Fence” rout and the balance between the security and humanitarians measures, not about its utmost need and efficiency, this already being proved.

Unless of course you insist on burying your head in the sand….

הפלסטינים מתנגדים לכל תוואי? 229639
אשמח לציטוטים שיבססו את ה''עובדה'' השניה שציינת. אני שמעתי מהפלסטינים רק הצהרות מנוגדות (והרבה).
הפלסטינים מתנגדים לכל תוואי? 229654
It is a waste of time even to start with that.

Most of the Palestinian declarations (hundreds of them in the past two years) are talking against the “Fence; they are not and barely added (what you are claiming) “No Fence in this rout but nevertheless it is accepted on the Green Line”.

If you heard some Palestinian friends talking about the validity of the “fence” on the Green Line I should accept that. Nevertheless, official Palestinian authorities are strongly against A “Fence” in any form of it (The proof is in too many places even to bother and bring links for that – sure enough I will not bother).

If you are referring to Abu-Ala’s declaration “We will help Israel building the Fence if it will be running on the Green Line” you are distorting the truth. First he said that for the sake of argument, second this phrase was left almost all alone.

After all the Palestinian opposition to the “Fence” should not be surprising us. Facts pointing to the decline in terror acts wherever the “Fence “was erected and it is obvious that the “Fence”, by that, is eliminating the Palestinians’ strongest strategic asset against Israel namely: The Terror. If I was from the Phatah-Tunis I would behave the same.

The Claim at Hague (decision is due two weeks from now) is not talking about the “Fence” on the Green-Line it is talking against a “fence”, any “Fence” period.
The Palestinians asked the court there to examine the validity of A Fence, not only the “fence” in its existing rout.

Israel needs the “Fence” badly. I would say further, the Palestinians needs the “Fence” badly as much. Our chances for suppressing the terror are relying much on the “Fence”. Declining in the Terror acts will initiate a peace process that ultimately will lead into some kind of agreement between us and the Palestinians (I am reluctant of calling it a peace agreement, not in the fist period). Those agreements will benefit the Palestinian population as much as Israel (Though definitely not the Palestinian leadership).

If it is sound like I am claiming that the Palestinians do not know what is the best for them I will reply: “They do” only that those (about roughly 1/3 – 1/2 of the Palestinian population) supporting a peace with Israel are lacking of commanding critical mass to influence the other extremists parts in the Palestinian society.

The “Fence” rout and its location is an important matter but I leave this debate for the experts.

הפלסטינים מתנגדים לכל תוואי? 229721
כמו שחשבתי, אתה נופל בשמחה לכשל הפשוט שעליו עמדתי כבר בתגובה 200406 . "התנגדות לגדר" (לעומת "התנגדות לתוואי") אין פירושה התנגדות לגדר _אחרת_ על הקו הירוק.

אסביר שוב. בציבור הישראלי רווחות שתי תפיסות לגבי התוואי הנוכחי של הגדר: הראשונה טוענת שהוא נקבע משיקולים בטחוניים בלבד, והשניה טוענת שהוא מנצל את הקמת הגדר למטרות מדיניות של סיפוח, נישול וכו'. מכאן שתי העמדות שרווחות בציבור הישראלי לגבי הגדר: תמיכה בה, או תמיכה בה עם התנגדות לתוואי הנוכחי.

אני חושב שהאמת לגבי התוואי היא שונה משתי התפיסות הללו. התוואי _קודם_ לגדר. לא מדובר על גדר בטחונית שמנוצלת למטרות סיפוחיסטיות. להיפך: הסיבה העיקרית שהביאה לבניית הגדר היא הסיפוח, הגטואיזציה והנישול, והסיבות הבטחוניות הן רק תירוצים שנועדו להצדיק אותה בעיני הציבור והעולם (או אולי רווח צדדי). אני מאמין שאם בג"צ ימשיך להתערב וימנע את האלמנטים המספחים והגטואיסטיים של הגדר - אף אחד לא יבנה אותה על הקו הירוק (זו ההתערבות שהצעתי בתגובה 229595). פתאום כל המומחים יבינו שהיא לא יעילה / לא נחוצה / לא משתלמת.

עבור מי שכמוני (וכמו הפלסטינים שאותם יצא לי לשמוע) מחזיק בתפיסה השלישית, אין משמעות לדיבורים על "התנגדות לתוואי": בניגוד למה שמספרים לכם, גדר בתוואי סביר (על הקו הירוק, למשל) כלל לא עומדת על הפרק. התנגדות לתוואי הנוכחי היא התנגדות לגדר עצמה.

אני לא שמעתי אף דובר פלסטיני (רשמי או לא-רשמי) שהביע התנגדות לגדר על הקו הירוק. אם שמעת כזה - אני מחכה לציטוט.
הפלסטינים מתנגדים לכל תוואי? 229914
I answered you already as clearer as possible and have no intention to reuse the same words.
I do not have available any links right now but hey, I did not see any link that supports your claim either.
In time I will find the links that are supporting my posting.

כולה חומה 229655
בחייאת. הם חופרים תעלות ומפוצצים מוצבים מתחת לקרקע. אני חושב שחומה של 3 מטר (לעומק), שבחלק מהאזורים עוברת בשטח בנוי שניתן להסתיר בו נקודות חפירה, לא ממש תעצור אותם.
היא מן הסתם תפחית מעט מהיכולת שלהם לפגע בשטחנו, אבל אני סומך עליהם שיצליחו להכאיב לנו גם עם הגדר המצחיקה הזו. בשורה התחתונה אני בכלל לא בטוח שהיא שווה את המאמץ. צריך גבול, זה ברור, אבל גבול הוא לא מה שעוצר את האלימות. את הגבול מסדירים בדרך כלל לאחר תום האלימות, ולא להיפך.
אפילו גדר 229656
כפתרון זמני, בינתיים, באזור צפון השומרון הגלבוע ובקבעת בית שאן, גדר (אפילו לא חומה) הורידה את מספר החדירות והגנבות (גם כן בעיה מאד רצינית שהייתה שם) ל-‏0, על פי עדות אחד מראשי המועצת האזוריות באזור.
כולה חומה 229666
The egg and the chicken, who can tell?

In the Middle East’s reality while Israel perceived as the modern Crusaders it is not a sure thing defining the egg from the chicken.

You may be perfectly correct, but you may be wrong as well…You are not recommending us to become the modern Prometheus, right?

“Respecting and suspecting” (Others may call it “Risk Assessment”) is the survival's mantra in the Middle East (Even God will not help us if we have forgotten this mantra). Sure enough we want peace, but let’s make sure that our throat is left intact in the process, the “Fence” is one of those protective measures.

כולה חומה 229693
מעולם לא טענתי כי אין צורך בגדר וברור כי הקמת הגדר תגרום "אי נוחות" לתושבים הפלסטינאים הנמצאים בקרבתה.
אולם גם אם נתעלם מענינים "פעוטים" כגון זכויות אדם, יש לזכור כי ה"ריאל פוליטיק" קובעת כי יום אחד נאלץ לדבר אם האנשים בצידה השני של הגדר ועל כן עלינו לצמצם למינימום ההכרחי את הפגיעה בהם, יש לקבוע את תואי הגדר על סמך שיקולים עניניים ולא פוליטיים או רגשיים.
נ.ב: אם השימוש התכוף שלי בגרשיים מפריע למישהו קבלו התנצלותי מראש.
שמתי לב כי ישנם פה אנשים אשר דברים מעין אלה מפריעים להם.
כולה חומה 229729
Now that you have clarified yours approach I do not think that major disputed issues left here, at least from my side.

Basically that is my approach as well namely: we do need the “Fence” but we have to make sure that it is creating as little inconvenience as possible to the Palestinians while keeping our utmost important security issues intact. After all we do not having a war with the Palestinian population at large.

We definitely do have a war with the Palestinian terror organizations and Phatah-Tunis guys that pushing and encouraging them from behind. Our survival is depending on such realization.

Just to clarify this point, our worst enemy is actually not the Palestinians, even not the Arab countries. Our worst enemy is our broken unity. A united Israel is having no trouble standing firm against any external enemy…and to the otherwise without it.

Our real “Security Fence” is our unity.

כולה חומה 229940
אך ידידי יתכן כי הגענו להסכמה בנושא אחד אך בבואך לברך יצאתה מקלל, משום שבנושא האחדות בעם אינני מסכים אתך כלל ועיקר.
אחדות כפי שמקובל לחשוב עליה וכפי שאני מבין מדבריך היא דבר מסוכן בעיני, וזאת משום שאם "תגרד" קימעה את המילה אחדות תגלה מילים כגון "קונפורמיזם" או "אי קבלת האחר",ואם תמשיך ותפשפש אתה עלול לגלות "פשיזם" וכיוצא בזה...
אני רואה את הכח שלנו כעם דווקא ביכולת שלנו לשמור על פלורליזם גם בזמנים קשים כגון אלו העוברים עלינו כיום. וזאת משום שריבוי דעות בחברה מעלה את הסיכוי שנגיע לפתרונות נכונים וחכמים לבעיותנו.
אגב בשל דעתי זו שהובאה הנ"ל אני אינני אדם אופטימי בימים אלו, משום שהקולות הקוראים למנהיגות חזקה ולאחדות בעם עולים ומתחזקים.
נ.ב:בתגובה זו הרבתי ב"איזמים" ועל כך אני שוב מתנצל.
כולה חומה 230519
I would like to believe that pluralism is my second name, I do believe in possessing open mind, opinions’ exchange and debates. Our democracy, any democracy is fundamentally based on pluralism and debates.

Having said all that, the magic word here as in any other issues is the balance between the public needs and the individuals’ freedom. Here lies the problem. The term “Unity” is may well be related to the public “rights” and that may stand in some instances in the opposite to the individual rights. A careful balance between the two may satisfy both, though that may be coming pretty rare, admittedly.

On its face it seems that Nation’s unity must come on the full expense of the freedom of the individual but that may not being correct in all circumstances.

The difficulties in achieving the said balance is stemming from the difficulty in defining the Public “Rights” meaning namely: who is defining the public “rights”, needs and to what length?
It is relatively easy to come up with the individual rights definitions, when we are dealing with the public, Nation, National “rights” here we may open a full scaled Pandora box.

To answer to that if then it must not lead us into the “petty cash” arguments; we have to jump straight onto the basic of our political form of life namely: our democratic system principles.

Luckily, or unluckily (it is upon the viewer), the task in our case is easier. Any nation that is finding itself under threat to its survival is finding itself defining the National “rights” easier to define and we are in no exception. On the other hand this situation is facing hidden danger in bending the individual right too far. That is exactly the situation with some dictatorships that taking advantage of the threat to the public issue to impose anti individuals or minorities laws.

As well, we should not forget that working for the common public interest is benefiting the individual in the process as a by-product and even more. A few examples: improving the national economic situation is benefiting the individual. Improving on the security and safety of the public is benefiting as well the individual, improving the national education system will result in the same benefit for the individual and those only in naming a few.

Nevertheless, we may put obvious “Red Lines” that crossing them in time of a threat for the national survival and therefore to the individual security may well be able to be considered as working against the public and individuals interests alike.

A few examples may clarify the meaning behind the term “Crossing the Red Lines”:

1. Some professors, academics or public servants that are making there living from the public taxes are appearing abroad and advocating/trumpting against the state of Israel and its democratic elected government in an utmost unbalanced manners presenting the Palestinians misery only, while ignoring Israel’s.
2. Accepting (joyfully) contributions from unidentified sources and sometimes very much identified ones such as Saudi Arabia, France and other European countries for the “New Fund for Israel” that is serving a definite one sided political agenda in Israel against Rightist opponents. An anti democratic act that is in no doubt crossing the border in being Antidemocratic and criminal act alike. This issue is calling for immense investigation and prosecution. Is anybody having the answer why such an investigation was not opened by now?
3. Allowing Knesset members to advocate against the Israeli democracy by being the long and advocators arm of Arafat and Syria. Yes, Azmi Bishara and his chorus of Knesset members’ supporters.
4. Joining a definite Anti Israel Palestinian ISM (read Palestinian not International) organization. Some bunch of Israeli anarchists already joined and are aiding Israel haters in actually destroy Israel from within (sure enough they lured initially to believe in “Human Right” activity but they should know by now who is who there).
5. Advocating against the “Separation Wall”, calling it an “Apartheid Wall”, hundreds of “Peace” (what a joke) activists interfering in erecting this wall, using anarchistic means ignoring completely the value and the diminishing in confrontation between Israelis and terror organization as a result of the ‘Fence”. Some admittedly advocating against the “Fence” it its current rout but many are advocating against a “Wall” any “wall” in any rout.
6. The phenomenon of set-up “Files” against opponents from the other side of the political spectrum as being done by the Law authorities in the “Praklitut” is disgusting. More over it is an anti democratic act and sure enough a criminal one. That issue is requires intense investigation and prosecution.
7. Those cases of refusing Knesset and the military orders - the legitimate rulers in a democracy - should not occurred and happen.
8. The inclination of broadcaster that are funded by the public to insert there personal opinion taking advantage of the stage provided them by the public is insane. Broadcasters and journalist that reporting news should do that in the utmost care and balance. Independent journalists can do their job more freely but then again with and eye towards the public interest and “Unity” requirement in time of war.
9. The Judicial system should take utmost careful steps and appear to the public as balanced as possible. This system should see just and balance as its utmost goal and not let strange consideration being involved in judicial decisions. Unfortunately that is not the case in some instances.
10. The IDF is the only barrier between free Jewish, democratic, existing at all Israel and total disaster and elimination. Nevertheless, just watch the demonization many of our media means are performing against the young soldiers that were send by our legitimate democratic system to do their job and protecting us all. Remember the same demonization done against the American soldiers in Vietnam? If you think that the current Iraqi war is not related, think again, it is. We do not wish the same to happen here.

To summarize it all we could say that almost any debate, on any national issue is legitimate as long as it is done WITHIN the frame of the democratic system using democratic means.
If we to recognize those principle then the road is open for national unity while keeping the individual Human right intact within a reasonable range.

נוחות חשובה יותר מחיי אדם 229680
באופן עקרוני אני חולק עליך ומסכים עם דורון הגלילי. מי שאומר שחיי אדם הם, למשל, מעל כל מחיר כספי לא חושב עד הסוף על מה שהוא אומר.
מאידך גיסא, אותה ''מידתיות'' שעליה דברו השופטים, שאין ברירה וחייבים להשתמש בה, נותנת בידיהם כלי שמאפשר להם בכל מקרה לצייר מטרה יפה סביב אותו חץ שכבר תקוע במקום שאותו הם הועידו למטרה הזאת.
בכלל, אני חושב שבסופו של דבר גם אנשי המשפט וגם האנשים הרגילים פועלים באותה הדרך בבואם להכריע, ויתרון המשפטן על האדם הוא בכך שהוא יודע לצייר מטרה יפה יותר סביב החץ, או אפילו לא זה, אלא רק ליצור רושם שהמטרה שצייר יותר יפה.
כך אתה יכול לקרוא את דוח ארבל שלפיו מובן מאליו ואי אפשר בכלל לחשוב אחרת ששרון לקח שוחד מאפל כשהכל מעוגן בכללי המשפט, ואחר כך את הדוח של מזוז שטוען את ההפך הגמור, כשגם זה ממש נראה מקצועי משפטי, כשאתה גם מקבל את הרושם שכל אחד מהצדדים מאמין עמוקות בטענות שלו, וחושב שבכלל לא ייתכן אחרת.
ואם נחזור לעניין הגדר, איני מכיר את הפרטים, אבל בהכירי את הדמויות אני יכול להאמין שגם הפעם החץ נתקע קרוב יותר למאוויי האויב ורחוק ממאוויינו, במקום הרבה יותר רחוק מהמקום שאני, למשל, הייתי תוקע אותו.
נוחות חשובה יותר מחיי אדם 229749
חיים הם לא ערך עליון בשיטה הדמוקרטית. הערך העליון הוא זכויות האדם. לכן אדם הוא בחזקת זכאי כל עוד לא הוכחה אשמתו, לכן אי אפשר לשלול זכויות מאנשים רק בגלל שהמשטרה חושדת שאולי יש סיכוי שהם פושעים, ולכן אסור לכלוא פלסטינים בגטו רק בגלל שאולי אחד מהשכנים שלהם הוא טרוריסט.
נוחות חשובה יותר מחיי אדם 229765
הזכות לחיים היא אחד מזכויות האדם הבסיסיות ביותר
ואנחנו לא כולאים את הפלסטינים בגטו, אנחנו כולאים את עצמנו בגטו. אנחנו לא מקימים גדר סביב הפלסטינים, אנחנו מקימים גדר סביבנו.

הגדר לא מפרידה בין הפלסטינים לשאר העולם, היא מפרידה ביננו לשאר העולם, ככה שאנחנו ''כולאים'' את הפלסטינים באזור גאוגרפי שניתן לקרוא לו ''כל היקום מלבד ישראל'' - וזה איזור גדול מכדי להיקרא ''גטו''.
נוחות חשובה יותר מחיי אדם 229771
נוחות חשובה יותר מחיי אדם 229775
האזור בצבע ירוק כהה שנקרא כאן "שטח בשליטה ישראלית"- למה בדיוק הכוונה?
נוחות חשובה יותר מחיי אדם 229810
שקר!
שקר!
שקר!

כל החלק המזרחי של הגדר הוא המצאה של גוש-שלום ושאר ארגוני השמאל הקיצוני.

עפ"י תואי הגר האמיתי השטח הפלסטיני מחובר עם ירדן (וגם החלקים השונים במפה זו מחוברים זה לזה ממזרח לירושלים).

זאת מפה שיקרית שנועדה לעיני התקשורת העולמית ולעיני בית המשפט בהאג כדי להשמיץ את ישראל.
אהמ... 229917
בעניין האזור הירוק-כהה? אני בכל זאת אשמח להסבר מה זה אמור להיות. [כלומר, כדי שלא אצטרך לפרוץ בצעקות שקר-שקר, כמו מוטי].
אהמ... 229933
גיגלתי קצת איזה מושג שזכרתי - "הגדר המזרחית" - ומצאתי דעות סותרות בשאלה האם אמורה לקום כזו (שממזרח לה יהיה שטח בשליטת מדינת ישראל ולא הישות הפלסטינית), כמו שאומר גיא בכור: http://www.ynet.co.il/home/1,7340,L-406-2512673,00.h... או שלא: http://www.intelligence.org.il/sp/c_t/sec/sec_fc.htm - מסמך רשמי(?) של משרד הביטחון, באתר המרכז למורשת המודיעין.
אהמ... 229937
אז זהו, שגם אני שמעתי שלא הולכת להיות גדר מזרחית. וזה אפלו כבר די מזמן, שרעיון הגדר המזרחית בוטל. אבל נוח לפלסטינים ולתומכיהם להמשיך להציג את תוכניות הגדר באופן החמור ביותר, מסיבות ברורות.
כמו שנוח להם להשתמש בביטויים כמו "חומת אפרטהייד", ו"חומת ברלין", ו"גטו", ו"בנטוסטנים", מאותן סיבות.

לשלוף מפה ולזעוק: "תראו! בנטוסטנים!" יכול לעבוד לא רע בחו"ל, אצל מי שלא יודע מספיק על העניין כדי להתחיל לשאול את השאלות הנכונות. אבל לצפות שזה יעבור לך בשלום בין אנשים שכן מתמצאים קצת במצב? מוגזם.
אהמ... 229943
"הגדר המזרחית" היא כמו "חיסול ערפאת", כמו "סיפוח גושי ההתיישבויות", כמו "אחרי שנצא מעזה, נגיב בלי רחמים", אפילו כמו "הפצצת הכור האיראני" וכמו "האופציה הגרעינית של ישראל".
כל מיני רעיונות שאנשי ימין אוהבים להתענג עליהם, והערבים ואוהדיהם אוהבים להיעשות היסטריים מהם, אבל לעולם לא ייצאו לפועל, משום שאינם מעשיים ו\או דורשים תעוזה רבה מדי מהצמרת המדינית.

דווקא בימים עברו הייתה למדינת ישראל הרבה יותר תעוזה, אולי משום שהיחס לאמריקנים היה פחות סימביוטי, ואימת המשפט הלאומי והבינלאומי הייתה קטנה יותר.
אהמ... 229977
אני דווקא מתרשם אחרת ממך. נראה לי שרעיון הגדר המזרחית (כמו הגדר המלאה באיזור סלפית) רק הוכנס להקפאת-בינתיים, לאור העובדה שממילא צריך להיאבק עכשיו על כל סנטימטר של גדר מערבית. אני לא חושב שהוא נזנח באמת. אין דרך טובה להכריע בשאלה הזו, ואני לא בטוח שהיא תתבהר גם בעתיד (ראו ההתערבות שהצעתי בתגובה 229595). עצם העובדה שרעיון הגדר המזרחית נהגה ותוכנן אומרת הרבה.

אשר לשטחים הירוקים כהים - אני לא בטוח שהבנתי את השאלה. אני מפרש את המונח "שטח בשליטה ישראלית" כ"שטח בצד הישראלי של גדר ההפרדה בין ישראל לפלסטינים". אסתי - את רוצה להציע פרשנות אחרת?
אהמ... 229992
כן, יש לי פרשנות אחרת: אם אין גדר מזרחית, וסיכמנו שאין (אפילו אצלך היא פתאום "בהקפאה") אז השטח הזה לא "בשליטה ישראלית", ולא ירוק כהה, אלא באותו צבע של שאר הרש"פ. ואז כל המפה נראית אחרת- אולי פחות מרשימה לצורכי תעמולה, אך לעומת זאת יותר משקפת את המציאות, שגם זה משהו.
אהמ... 230020
קודם כל, בשביל הסדר, כדאי להפריד בין שתי שאלות: משמעות השטח הירוק-כהה, וגדלו. אני לא חושב שיש לנו מחלוקת לגבי השאלה הראשונה.

אשר לשאלה השנייה, היא שאלת הגדר המזרחית: אנחנו מסכימים שהגדר המזרחית לא מוקמת בינתיים. מעבר לזה, אני חושש שאת מקנה יותר מדי חשיבות להצהרות הרשמיות ופחות מדי חשיבות לקביעת העובדות בשטח.

באופן רשמי, גם ה"אצבעות" באזור סלפית/אריאל בוטלו, והוחלפו בגדרות חלקיות ("ציפורניים"). האם את חושבת שיש כוונה להשאיר כזו פרצה הקוראת למחבלים ולשב"חים? סביר יותר שלא הגדר בוטלה אלא ההכרזות הרשמיות עליה. התכניות ל"אצבעות" עדיין קיימות, ומתכנניהן מתכוונים לממש אותן כאשר תהיה שעת כושר מתאימה, או לממש אותן מבלי לקרוא להן "גדר ההפרדה" (נניח - "מרחב הגנה לכביש חוצה-שומרון" או משהו כזה), או למצוא דרך אחרת להגניב אותן בדלת האחורית.

גדר מזרחית היתה בתכנון. ההתחלות הצפוניות שלה כבר אושרו (ראי מפה של בצלם: http://www.btselem.org/Images/Maps/Full_Map_2004_Heb...). עצם העובדה שתוכננה מעיד על האופן שבו מתכנניה תופסים את פרוייקט הגדר בכללותו. האם האילוץ להקפיא אותה בינתיים, מעיד על שינוי משמעותי בתפיסה הזו? לדעתי לא.
תמיד אהבתי את ההערה הזו 230907
שמופיעה במפה בצד שמאל למעלה - "הפלסטינים ויתרו על 78% משטח ישראל המנדטורית". באמת תודה!
באותה מידה אנחנו יכולים להגיד שויתרנו על השטח עליו יושבת ירדן (המנדט הראשוני), או על כל השטח בין הפרת והנילוס (ההבטחה התנכית), או על השטח בו ישבה ממלכת דוד ושלמה ההיסטורית.
יש לי הצעה לפלסטינים, שטח כל ישראל, עליו הם "מוותרים" הוא קצת קטן מדי, והמספר שהם נשארים איתו הוא 22%. אם הפלסטינים יוותרו על כל אירופה, אז זה יקטן לפחות מאחוז!
אפשר להמשיך מזה (מה השטח שהפלסטינים מוותרים עליו אם נכלול גם את את מאדים?)
תמיד אהבתי את ההערה הזו 230914
איזה יופי של מענה, למה באלמוניות ? סטייל נעמי שמר, מפחדים להביע דעה ימנית מפחד הברנז'ה ?
נוחות חשובה יותר מחיי אדם 229830
אכן, ''אחת מ''. ואידך זיל גמור.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים