כן, אבל 25495
ברמה הפרקטית זה יעזור בהחלט להלחם נגד התופעה(?) של אונס, זה יקל על יכולת להרשיע, ולכן ישיג את המטרה ב99% מהמקרים. למשל, היה פעם מקרה בבסיס בצה"ל בו הייתה הבחורה שתויה, ובהשפעת האלכוהול כנראה לא ממש שמה לב למה שהיא עושה. התוצאה הייתה שמספר גברים למעשה שכבו איתה נגד רצונה, אף שבמהלך האונס לא ממש הביעה התנגדות מילולית או פיזית, אם בכלל.
כלומר, הבחורה צרכה את האלכוהול מרצונה החופשי, ולכן לא ניתן להתייחס לזה כאל לחץ מכוון מסוג כלשהו שהופעל עליה.
ובכל זאת, אני ואתם יודעים בברור שזהו אונס לכל דבר.
במרקה כזה נדמה לי שהתיקון לחוק נותן תשובה.

אבל:
ישאר אחוז קטן עד זעום של מקרים בהם האישה לא נאנסה, אבל החבר שלה אמר משהו לא נכון שהכעיס אותה, או מצמץ באופן מעורר זעם (אצל נשים זה אפשרי בהחלט, אין וויכוח על הנקודה הזו, נכון?) וכיום יש בידה כלי נקמה/סחיטה יעיל. יהיו נשים שאף ינצלו זאת מראש, ישכבו עם גבר במגמה לסחוט אותו.
מישהו אמר פעם:
"נקמת אישה עוד לא ברא השטן"
כן, אבל 25497
חשבתי שאישה היא אדון לעצמה, לא? אז מה פתאום כשהיא משתכרת, אז היא כבר לא אחראית לעצמה? וגבר שמשתכר ועושה שטויות שאחר כך הוא מצטער עליהן - הוא יכול לתבוע את מי שסייעו לו לעשות את זה? אישה שיכורה עדיין אחראית למעשיה. אם היא לא התנגדה, זו בעיה שלה, לא של הגברים. אלא אם יוכח שהגבר הכריח אותה להשתכר באיומים (הרעיון ש"גבר השקה לשוכרה אישה" לא מקובל עלי. אישה צריכה להיות אחראית מספיק כדי להמנע מלהשתכר אם אינה מעוניינת בכך).
הגונב מגנב פטור? 25514
בעילת אישה נגד רצונה זה אונס. נקודה.
בנוסח הקודם של החוק הסתמכו על כך שסביר להניח שאישה תתנגד באיזושהיא דרך, או שמופעל עליה לחץ כלשהו, כאמצעי להוכחת *חוסר רצונה*. מסתבר שזה לא מספיק כדי להוכיח חוסר רצון.

הנערים הללו ניצלו את מצבה ובעלו אותה נגד רצונה, בזמן שלא היה ביכולתה להתנגד. היא רצתה להשתכר. זכותה המלאה. גם אם הייתה צורכת קוקאין, דבר שיש בו עברה על החוק, זה לא פותר אותם משום דבר. הם ניצלו את העובדה שהיא לא הייתה בהכרה מלאה ובעלו אותה. זה אונס, אי אפשר להתייחס לזה אחרת.
היא לא אדון, היא גברת! 25515
בהיותו של אדם שיכור, הוא ''חסר ישע'' במובן מסויים, ואין זה משנה מהן הנסיבות שהביאוהו למצב זה. גם מי שהוא חסר-ישע נושא באחריות למעשיו. אך מי שמנצל את הזולת חסר-הישע - הריהו אשם בניצול פושע.
היא לא אדון, היא גברת! 25545
אוקיי, אתייחס עכשיו לסיטואציה שהוצגה בפני כאונס במהלך דיון שניהלתי עם בחורה בפורום אחר. לדעתי, הסיטואציה הזו אינה אונס:

גבר פוגש אישה בבר ומדבר איתה. האישה משתכרת, וכתוצאה מכך הם מסיימים את הלילה במיטה - כאשר הגבר מאמין שהבחורה אכן מעוניינת ביחסי מין, והיא אפילו מסכימה להם. כשהאישה מתעוררת בבוקר - היא מגלה לזוועתה מה שקרה בלילה, ומודיעה כי לו לא הייתה שיכורה, היא לא הייתה שוכבת עם הגבר, ועל כן הוא בהכרח אנס אותה.

האם אונס או לא? מי אשם במצב שנוצר - גבר ששכב עם אישה בתום לב (שהרי אי אפשר להניח מראש שהאישה תתנגד לשכב איתו), או אישה שהשתכרה מרצונה ונעשתה משולחת רסן? או, במילים אחרות - מי צריך להסכים: האישה כפי שהיא בעת המעשה, או האישה בזמן אחר כלשהו?
היא לא אדון, היא גברת! 25555
השאלה איננה "מי צריך להסכים". השאלה היא שאלה של "הסכמה חופשית". הגישה שלך, לדעתי, שגוייה: אתה כותב ש"אי אפשר להניח מראש שהאשה תתנגד", בעוד שאני גורס: "אין להניח מראש שהאשה מסכימה, ולכן יש להניח מראש שהיא מתנגדת, כל עוד אין *הסכמה חופשית*". הסכמה תחת השפעת סם איננה הסכמה חופשית, ואם הגבר בסיפור שלך ידע כי האשה שיכורה (ואני מבין שהוא ידע זאת), הרי שאתה מייחס לו תום-לב במקום שאין תום-לב. המצב שלו היה כזה: הוא בעל אשה מבלי לקבל את הסכמתה החופשית. לא היה לו כל יסוד להניח כי הסכמה כזו קיימת (ולא היתה לו אפשרות לקבל אותה). שיחשוב *עם הראש*.
גם כן גברת... 25563
כיוון שהשפעת סמים אלו או אחרים שנויה במחלוקת, שונה מאדם לאדם ובכל אופן אינה ניתנת למדידה (יש כאלו שכוסית בירה גומרת אותם, יש כאלו שמזריקים הרואין כל יום ועדיין נשארים צלולים, ואני מתמסטל מקולה!), אין ביכולתו של הגבר לדעת האם חוסר התנגדותה של האישה הינו "חופשי" או לא.

אני מתנגד לדעתך ש"אין להניח מראש שהאישה מסכימה", שכן מכאן הדרך אל הסכמים חתומים, כפי שהועלה פה, קצרה, וזהו כבר מצב מגוחך. לדעתי האישה -מוכרחה- להביע התנגדות כלשהיא אם היא לא מעוניינת. אם היא הרשתה לעניינים להתגלגל כך, כנראה שהנושא (קיום יחסי מין, בעד או נגד) אינו "בוער בעצמותיה", שכן כמעט כל השיכורים יודעים, למשל, שאסור להם לנהוג, והם יודעים להימנע מנהיגה -בזמן- שהם שיכורים. איך זה יכול להיות? הרי הם תחת השפעת סם, ללא שום אפשרות לשיקול, כביכול. אז כנראה שיש גבול ליכולות האלכוהול ושאם באמת רוצים להתנגד - יכולים.
גם כן גברת... 25569
שנויה במחלוקת? נו, זה באמת חדש לי: יש מחלוקת לגבי ההשפעה המשכרת של אלכוהול.

אני לא מצליח להבין את ההגיון לפיו אתה מניח מראש וללא תנאי מוקדם את הסכמתו של מישהו למשהו. כפי שהערתי ב"הערה לסדר" למטה, מה שמגוחך הוא הדיבורים על "הסכמים חתומים" מגוחכים. העסק הוא הרבה יותר פשוט: אם היא אומרת "אני רוצה", ואין לך יסוד סביר להניח או לחשוד שהאלכוהול הוא המדבר מגרונה - אז אתה רשאי לתת את הסכמתך. אם היא לא אומרת - אז אני מציע לך לא להניח בשבילה מה היא רוצה, חושבת או מסכימה. פשוט, לא?

וטיעוני ה"אם היא מרשה לעצמה... כנראה ש..." נשמעים לי יותר מדי כמו "אם היא מתלבשת ככה... כנראה ש...". אולי במחלוקת על ההשפעה המשכרת של אלכוהול, היא מאלה שחושבים שאין השפעה כזו, ולכן היא "מרשה לעצמה"? אולי. אבל מוטב פשוט לא להניח מה אחרים חושבים. לא "לא" אין פירושו "כן".
גם כן גברת... 25582
(המחלוקת היא על עוצמת ההשפעה המשכרת, לא על קיומה).

כל הוויכוח מסתכם בעצם במשפט האחרון שלך, ואני דווקא סבור שלא "לא" פירושו אכן "כן". אני לא חושב שזהו מצב אידאלי, אך החלופה שלך גרועה יותר ולמעשה מחסלת את האפשרות למגע כלשהו של יצור אנושי אחד עם אחר; אני ממש הייתי מפחד להתקרב למישהי עם החרב הזו מעל ראשי, ואני לא חושב שהסכמה אקטיבית ("כן") קטנה הינה דבר מעשי או משהו שמישהו בכלל ירצה בו, בן או בת. אני חושב שהשיטה הנוכחית פועלת טוב, פחות או יותר, למעט מקרים חריגים בהם מככבים ידידינו השיכורים; אין הצדקה לשנות את החוק בשבילם. אני סבור שגם הפמיניסטיות ביותר לא מעוניינות בהטמעת הסכמה מפורשת ואקטיבית מצד האישה; בכל אופן, מעניין מאוד לדעת מה דעתן של יוזמות החוק הזה על סוגיית האלכוהול.
גם כן גברת... 25588
כלומר, אתה באמת רואה את המציאות כפי שכתבתי ב"הערה לסדר" שהיא משתקפת מהדיון הזה? אתה באמת לא מדמיין סיטואציה בה מישהי *רוצה* לשכב עם מישהו? "מסכימה" כן, אבל "רוצה" - לא?
גם כן גברת... 25593
אני מאוד מסכים עם הערתך לסדר, אבל מה הקשר לוויכוח? אנו דנים כאן על סוגיה אמיתית שיכולה בהחלט להתרחש, ובה הגבר הוא בעמדת הרצון והאישה -אינה- בעמדה זו. נו?
נו מה? 25601
אם היא לא רוצה - אז אסור. פשוט, לא?
מה נו מה? 25602
כן, ידידי, אבל לא שמת לב שבשעה האחרונה אנחנו מתווכחים על "איך הגבר אמור לדעת אם היא רוצה או לא"? הסוגיה הזו כבר לא פשוטה כל כך.
מה נו מה? 25607
הו, לא - אנחנו "מתווכחים" (לשיטתך) או דנים (לשיטתי) על איך הוא אמור לדעת אם היא *מסכימה* או לא, באותם מקרים בהם הוא לא יודע שהיא *רוצה*. אם היא לא מצליחה לשכנע אותו שהיא רוצה - זבש"ה וזבש"ה בלבד. אם הוא לא מצליח לקבל את הסכמתה החופשית - שיניח שאין הסכמה כזו, כמו שכבר אמרתי כמה פעמים.

אגב, הפנייה "ידידי" בראשית דברייך יכולה להיחשב דוגמא לאופן בו אתה מפעיל את גישתך - "היעדר שלילה כמוהו כחיוב".
מה נו מה? 25630
אתה צודק, מר פטל; איך העזתי להזכיר את המושג "ידידות" בפורום הקריר הזה? אני כנראה למד ממש לאט. אני אשמע לעצתך ומעתה לעולם לא אשאל ברחוב אנשים מה השעה, למשל, אלא אם כן הם נושאים על גבם שלט, "אני מוסמך לומר את השעה".

בברכה,
מר חזי.
נו מה? 25608
אין וויכוח על : אם היא לא רוצה - אז אסור.

הבעיה הפרקטית היא, כמו שאסף אמר, שחובת ההוכחה היא על התביעה. התובעת צריכה להוכיח שהיא לא רצתה. ואז נתקלים בבעיה: איך ניתן להוכיח חוסר רצון מצידה שלא על סמך התנגדות פאסיבית או אקטיבית או לחץ מסוג כלשהו מצד הנאשם?

ואז, ברוב המקרים זה מחזיר אותנו לנוסח הישן של החוק. במיעוט של המקרים, ניתן יהיה להניח מעל ספק סביר בעקיפין שהיא לא רצתה (הרשעת אותו הנאשם באונס אחר של אותה הנאנסת), או שהנאשם יודה (סביר להניח תוך כדי עסקת טיעון כלשהי) שהוא ידע שהיא לא רצתה.
כמו במקרה של החוק בו הורשעה הר-שפי.
נו מה? 25618
בנוגע לבעיה הפרקטית: היא לא צריכה להוכיח, כדברייך, "שהיא לא רצתה". היא צריכה להוכיח שהדבר נעשה "ללא הסכמתה החופשית". (הסיבה לכך היא שאמנם ההגיון, ההגינות, ומערכת-יחסים בריאה מכתיבים "לא רוצה - לא צריך", אולם החוק מסתפק בהסכמה חופשית להיעתר לרצונו של הזולת). לכאורה, אם כן, יש כאן בעיה: איך להוכיח היעדר הסכמה חופשית, שלא על סמך התנגדות פאסיבית או אקטיבית או לחץ מסוג כלשהו מצד הנאשם? למעשה, כאן טמון הפתרון: אין צורך להוכיח היעדר הסכמה (שכאמור, קשה למצוא לו ביטוי בהיעדר התנגדות) אלא שגם אם היתה הסכמה, היא לא היתה הסכמה חופשית (מחמת איום, השפעת סמים, חרדה וכיו"ב). זה עדיין מאפשר לחוק לעזור היכן שדרוש, אך לא נותן מרחב-פעולה רב לנסיונות סחיטה וכיו"ב שתוארו כאן.
היא לא אדון, היא גברת! 25586
ואיך אמור האדון לדעת שהגברת שיכורה?

יש כאלה שנעשים שיכורים מבחינת יכולת שיפוט ולפעמים אחרי כמות קטנה יחסית של אלכוהול אבל! לא רואים את זה עליהם.
היא לא אדון, היא גברת! 25600
אם לא היה לו יסוד סביר לחשוב שהגברת שיכורה כשנתנה את הסכמתה, הרי שפעל בתום-לב כשהניח שמדובר בהסכמתה החופשית, ולכן אי אפשר לבוא אליו בטענות. אם ראה את הגברת לוגמת קודם לכן כמויות נכבדות של אלכוהול (וידוע לו שכמויות כאלה סביר שהן גורמות לשכרות) או מתנהגת כמי שנתונה להשפעת הסם - הרי שיש לו יסוד להניח שהיא שיכורה, ולכן אינה מסוגלת לתת את הסכמתה החופשית לאיזשהו דבר.
היא לא אדון, היא גברת! 25635
אם גבר משתכר מקיים יחסים עם אישה שהייתה מודעת לכך שהוא שיכור, האם הוא יכול לטעון שהיא אנסה אותו?
מה לגבי מצב שבו גם הגבר וגם האישה היו שיכורים?
היא לא אדון, היא גברת! 25638
א. יש כאן עניין של טרמינולוגיה משפטית ושל technicalities, ולמיטב זכרוני המושג "אונס" כמובנו בחוק אינו מתאים כאן. תשובה לגבי המצב החוקי *הקיים* אינני יכול לתת לך (אני מניח שאתה יודע, כפי שאמרתי בדיון קודם, שקיימות בחוק עבירות-מין שבהגדרתן הקורבן יכול להיות זכר והעבריין יכולה להיות נקבה}. אם אתה שואל לגבי המצב *שראוי שיהיה*, הרי שכפי שכבתתי ליובל רבינוביץ - ברור שהסכמה חופשית היא תנאי הכרחי גם מצידו של גבר.
ב. i. השכרות אינה פוטרת מאחריות
ii. את מצב השכרות של הזולת, המונע מהסכמתו להיות "הסכמה חופשית" אסור לנצל.
היות ששתי הסכמות אינן מספיקות, כיוון שנדרשת גם יוזמה (משהו אקטיבי) - הרי שאחד הצדדים יזם (גם אם בהשפעת הסם), ונושא באחריות לכך, אם פעל בהיעדר הסכמה חופשית של הצד השני.
היא לא אדון, היא גברת! 25657
אני נמצא בעמדת נחיתות כאן, שכן מעולם לא השתכרתי, אז אני לא יודע כמה שליטה יש לאדם על עצמו. ממה שראיתי אצל אחרים - זה משתנה מאדם לאדם. יש כאלו שמאבדים כל רסן, ויש כאלו שיודעים לשמור על עצמם.

בוא נציג מצב אחר - גבר משתכר, וכתוצאה מכך אונס אישה. לכאורה, אין לו שליטה על עצמו - על פי דבריך. האם הוא אשם באונס? אם הוא אשם באונס, מדוע אין האישה השיכורה "אשמה" באי-הבעת התנגדות? כשהיא הייתה שיכורה, היא *רצתה* לקיים יחסי מין.
היא לא אדון, היא גברת! 25660
כבר אמרתי את זה ישירות ובעקיפין כמה וכמה פעמים לאורך הדיון הזה: שכרות אינה פוטרת מאחריות. ניצול היותו של הזולת חסר-ישע הוא פשע. כפי שהמרכאות שבחרת להשתמש בהן מעידות, אין מקום לדבר על אשמתה. יש, אולי, מקום לדבר על אחריותה, אלא שכאמור בדוגמא עם המפתח-שהשארתי-בעציץ, אין לנצל את חוסר-האחריות של הזולת.
היא לא אדון, היא גברת! 25661
ואם שני בני הזוג שיכורים?
כבר שאלו ועניתי על זה כאן: 25663
בסעיף ב'
דיון 567
היא לא אדון, היא גברת! 25686
אבל יש הבדל. כניסה לבית פרטי (מה שמכונה "השגת גבול"), שלא לדבר על נטילת רכוש שנמצא בבית - אפילו אם עשית זאת מבלי לפרוץ בכח את הדלת אלא בתחבולה, היא עבירה על החוק. קיום יחסי מין, למיטב ידיעתי, זה עדיין לא עבירה על החוק. על כן, שאלת ניצול האחריות של הזולת היא בעייתית כאן. החוק מגן עלי בכל מקרה מפני חוסר האחריות שלי בנוגע לגניבת רכוש מביתי (ועדיין - אם אני שיכור ובשל כך אני מזמין לבית שלי אדם זר, אני לא יכול לתבוע אותו אחר כך על השגת גבול. ואם כשיכור אני מעניק לו במתנה את הלפטופ שלי, לא נראה לי שאני יכול לתבוע אותו על גניבה). החוק *לא* מגן על איש, וטוב שכך, מפני קיום יחסי מין.
אי מניעת רצח - אי מניעת אונס 25572
מסתבר בעצם שהעניין קצת יותר מסובך, צריך להפריד בין המקרים:
א. בעילת אישה נגד רצונה, תוך מודעות לחוסר רצונה הוא אונס?
ב. בעילת אישה נגד רצונה, ללא מודעות לחוסר רצונה הוא אונס?

לפי דעתי האישית, ואני חושב גם לפי הנורמות המקובלות בחברה, המקרה הראשון הוא אונס, והשני לא.

זה דומה מאוד לסעיף בו הורשעה מרגלית הר-שפי. התובע (במקרה זה המדינה) צריך היה להוכיח בבית המשפט שהיא ידעה שיגאל עמיר עומד לבצע את הרצח.
פה זה אותו הדבר, התובעת צריכה להוכיח שיחסי המין היו נגד רצונה למרות שלא הביעה כל התנגדות פאסיבית או אקטיבית ולמרות שלא הופעל עליה לחץ מסוג כלשהו.
מהנסיון לגבי הסעיף בו הורשעה הר-שפי, המקרה שלה היה תקדים, כי מעולם לא הורשע אדם בסעיף הזה אלא אם הוא הודה כי ידע על הכוונה לבצע רצח, או שהורשע בחוק אחר שממנו נובע כי היה צריך לדעת.
גם במקרה הזה סביר להניח, שברוב המקרים התובעת לא תוכל להוכיח שזה היה נגד רצונה, והנאשם יזוכה כי לא הוכחה אשמתו, גם אם אנס (על פי א') וגם אם לא אנס (על פי ב').

נראה שהאינסטיקט שלך עיקבי, כי גם במקרה של הר-שפי טענת שהעברה איזוטרית.

בשורה התחתונה, נראה שברוב המקרים יתברר שהשינוי לא שינה דבר, תוך פתיחת סדק צר להרשעת חפים מפשע.
לא רק נורמה 25581
כדי להימצא אשם בעבירה פלילית, יש להוכיח כוונה פלילית. אינך יכול לפשוע שלא בכוונה.

נראה לי שאם אכן ישתכנע בית המשפט שצד א' לא היה מודע להתנגדות צד ב', לא יימצא צד א' אשם באונס, אך צד א' יהיה חשוף לתביעת נזיקין של צד ב'.

הסיבה לנוסח הכמו-משפטי הזה הוא שלשון החוק מרגיזה. היא מתייחסת לגבר כאל אנס ולאשה כאל נאנסת. אין שום קומבינציה מוכרת אחרת. נראה לי שלפחות מבחינה זו, גברים מופלים לרעה. הם אינם מוגנים מאונס על פי החוק הזה. אני מקווה שיש בנמצא חוקים אחרים המשיגים מטרה זו (אבל אם יש - אז למה צריך את החוק הזה?)
לא רק נורמה 25589
ככל, בנוגע לעבירות מין כלפי גברים - יש חוקים אחרים, מקבילים. כפי שהערתי פעם בדיון חסר-טעם אחר, הדברים גולשים ל-technicalities בשלב הזה. אם אמנם התיקון לא בוצע במקביל בחוקים המקבילים, הרי שיש כאן מראית-עין של אפליה. עם זאת, צריך לזכור שהחקיקה באה לענות על צרכים קיימים, וייתכן - רק יתכן - שהצורך לא קיים. יתכן גם שהוא קיים אך אינו מוכר. כתוב עוד היום לנציגך בפרלמנט!
היא לא אדון, היא גברת! 25554
תלוי אם הכניסה למצב חוסר הישע הינה נשלטת או לא. אם מישהו מפתה מישהי בעלת פיגור שכלי, אשר אינה יכולה בעצם לשלוט בחוסר הישע שלה, הוא ניצל אותה. אם מישהו מפתה מישהי שיכורה, אשר ידעה את השלכות השיכרות ויכלה לבחור אם לקחת את ה"סיכון" או לא, הרי שלא היה פה ניצול.

חוץ מזה, לא ניתן תמיד לדעת האם הצד השני הינו "חסר ישע" כרגע או לא. רוב הגברים לא מסתובבים עם ערכה למדידת ריכוז אלכוהול בדם עליהם וההבחנה בשיכרות באמצעים ויזואליים בלבד אינה מדע מדויק. פגשתי הרבה אנשים שהפתיעו אותי כשאמרו שהם לא שיכורים באותו הרגע, ולהיפך.

והערה בקשר לדיון הזה: אני אמנם ילד טוב ומעולם לא השתכרתי (איכסה אלכוהול), אבל מעולם לא ידעתי שלשיכרות השפעות קיצוניות כל כך. סיפרו לי שכששותים לא נוהגים כי התגובות נעשות איטיות בכמה שניות, אבל מכאן ללהוריד את הבגדים ולהרשות לגורמי חוץ לחדור לגופך המרחק גדול. אז מה, אלכוהול באמת גורם לניתוק מוחלט מהמציאות?
היא לא אדון, היא גברת! 25561
לא. לא תלוי. אם לא נעלתי את הבית, למשל, אין זה אומר שמותר לנצל את המצב ולגנוב את תכולתו, כי "בחרתי לקחת את הסיכון". כנ"ל אם טמנתי מפתח בעציץ. זה נשאר ניצול, ובמקרה הזה - כמו גם במקרה של בעילה - ניצול פושע.

ראית שמישהו שותה? יש לך יסוד סביר להניח שהוא שיכור. אם אתה מכיר אותו, ואתה יודע שמכמויות כאלה הוא איננו משתכר - תוכל להניח כי הוא עדיין צלול. כפי שהערתי לדובי - אסכים לקבל טענת "תום לב" אם לא היה יסוד לחשוב שההסכמה איננה "הסכמה חופשית", למשל אם לא היה יסוד להניח מצב שכרות.

הפחתת זמני-תגובה מתרחשת, למיטב ידיעתי, עוד לפני מצב השכרות. במינון מספיק גבוה, יש ניטרול של עכבות ואנשים בהחלט מתנהגים בצורה שונה ומפעילים שיקול דעת שונה מאשר כשהם פיכחים.
היא לא אדון, היא גברת! 25568
ברור לכולם שלקיחת חפצים מבתים זרים הינה -תמיד- מעשה שלילי ולא מקובל. הטלוויזיה הזו לא שלך, מה פתאום אתה לוקח אותה? לעומת זאת, קיום יחסי מין הינו מעשה שגרתי ומקובל אשר ברוב המקרים שני הצדדים מאוד מעוניינים בו, ולכן אם אחד הצדדים פתאום לא מעוניין הוא -מוכרח- להבהיר זאת לצד השני! אני שמח על התיקון בחוק שאומר שעתה האישה לא מוכרחה להכות את הגבר או לירות בו כדי להסביר לו שהיא לא מעוניינת, אבל "לא" קטן מוכרח להיות.

המושג "שיכור" הוא משהו שעדיין לא הסכמנו עליו. אדם שיכור, מה הוא יכול להחליט בדיוק ומה לא? אין אפשרות למדוד. לפי טיעונך, אסור גם להסיע ברכב בנות שיכורות (תביעה על נסיון חטיפה), אסור לקבל מהן רכוש כלשהוא (תביעה על גניבה) וכולי. לדעתי כל הדיון הזה ממש צועק "שיכרות זה דבר בעייתי!". אני לא בעד איסור על אלכוהול, אבל מי שרוצה - בבית! שיכרות אינה תירוץ לכלום.
היא לא אדון, היא גברת! 25571
"ברוב המקרים שני הצדדים מאוד מעוניינים בו". אני מציע את התרגיל הבא: גש למרכול הקרוב למקום מגורייך, ולגבי כל אדם שתראה (להלן: צד ב'; אם תרצה, הגבל עצמך רק למיגדר אחד) - בדוק:
א. האם אתה מעוניין?
אם כן, בדוק (שאל בקול רם, בנימוס)
ב. האם צד ב' מעוניין?
אם ביותר מחמישים אחוז מהמקרים בהם הגעת לשלב ב. התשובה היתה חיובית - הרי שאז טענתך נכונה. בינתיים - נדמה לי שהיא לא. אבל כל זה לא משנה. אני ממשיך.
אין פה עניין של "פתאום לא מעוניין". ייתכן שלאורך זמן, בין אנשים, נוצר מצב שבו ישנה הסכמה חופשית "פתוחה", או קודים לא-מילוליים המביעים הסכמה. לא צריך הזמנה חתומה עם שני עדים או כתב-הסכמה באישור נוטריון. אבל "כן" קטן מוכרח להיות.
לשיטתך, אגב, אם נחזור למרכול, ואם אני מבין אותך היטב, אז בכל מקרה שתנאי א. מתקיים, אתה יכול פשוט להדביק נשיקה מצלצלת לצד ב'. אם אז יבוא ה"לא" הקטן (אני ממליץ על ברך למפשעה ואצבעות לארובות העין), אז עליך להפסיק.

שיכרות אינה פוטרת *את השיכור* מאחריות. כבר אמרתי זאת. אמרתי גם שפגיעות אינה הזמנה לניצול, אלא ההיפך.
תעלומה 25578
ברוב המקרים שבהם מתבצע משגל, מעוניינים בו שני הצדדים.

לא ניתן להסיק מתוך זה שברוב המקרים שבו אנשים משוחחים זה עם זה הם מעוניינים במשגל.

אני עדיין שובר את הראש למה נתת את הדוגמא המופרכת הזו.
תעלומה 25592
אל תשבור את הראש! כפי שאני מדגיש בכמה מתגובותיי האחרונות - עם הראש *חושבים*. אבל בכל אופן, אני לא רוצה שמחשבותייך יהיו טרודות בעטיי, ולכן אומר לך כי חזי העלה (במשים או שלא במשים, בכוונה או בשוגג, מתוך רצונו החופשי או תחת השפעת סמים) טענה מגוחכת ולא נכונה, וביקשתי להדגים את אי-הנכונות, תוך שאני מציין את חוסר-הרלוונטיות. הטענה שאתה טוען היא מן הסתם נכונה, ועל כך אני מנסה להצביע ב"הערה לסדר" - אין כאן "מעוניין" מחד ו"מסכימה" מאידך, אלא "מעוניינים". היכן שאין רצון משותף - מוטב שלא יהיו יחסי-מין.
תעלומה 25664
הטענה המופרכת היא שלך. הוא לא אמר שבמרבית המקרים, כל זוג מקרי יהיה מעוניין ביחסי מין, אלא שבמרבית המקרים בהם זוג מקיים יחסי מין - שני בני הזוג מעוניינים בכך. אם אתה טוען שגם זה לא נכון - אתה משתייך לזן מסויים של פמיניסטים שאני נוטה לבוז להם.
תעלומה 25665
אתה מוזמן לסווג אותי ולהפגין את נטיותיך, אולם נדמה לי שהתפרצת לדלת פתוחה (או שבורה, אחרי התפרצותו של יובל רבינוביץ דרכה): מה שיובל אומר, ומה שאתה אומר הוא מה שאמרתי גם אני שהוא מן הסתם נכון. מה שחזי אמר מלכתחילה (אולי כתוצאה מכשל בניסוח) הוא כנראה לא נכון. כך שאני לא יודע איזו "טענה מופרכת" אתה מייחס לי. לכל היותר - אתה יכול לייחס לי חוסר-הבנה קיצוני ולחזי כושר-התנסחות מעולה.
היא לא אדון, היא גברת! 25579
Hmm.. now, what would your response to the following headline be: "Man slaps woman after she kissed him spontaneously."
You would be surprised, wouldn't you? And yet, you would allow that a woman being kissed spontaneously shall be given the right to physically abuse the kisser.
Double standards, anyone?
היא לא אדון, היא גברת! 25587
תגובתי: אין מקום לאלימות, אלא באופן המהווה התנגדות סבירה. מי שתוקפים אותו - רשאי להתגונן. אם לא הובן מדבריי המבודחים-קמעה שכוונתי להתנגדות שמטרתה להרחיק את התוקף ולהפסיק את התקיפה (ולא לתקיפת-נקמה, כפי שמשתמע מהניסוח בכותרת שלך: "after"( אז אני מקווה שכעת הבהרתי את עצמיץ. לגבי "spontaneously" - אני שב ומציע: לחשוב *עם הראש*.
היא לא אדון, היא גברת! 25590
הסטנדרט הכפול אכן קיים, אבל גם אם אהיה מופתע מהסטירה שהגבר נתן לאישה, עדיין אני לא שולל את זכותו לסטור לה, אם מתחשק לו, ובכך גישתי שיוויונית לשני המינים (כן, אני יודע שלא הפנית את השאלה אליי). בקשר ל"מדוע אני מופתע בכלל?", זהו דיון (ארוך)בפני עצמו.
היא לא אדון, היא גברת! 25584
מאיפה הבאת את דוגמת המרכול? לא היה לך ברור שכדי שהתנאי שלי יתקיים צריכה להיות סיטואציה ואווירה מסוימת, ובמיוחד צריכה להיות היכרות ברמה זו או אחרת בין הצדדים? האנשים במרכול שלי יקראו למשטרה אם אני רק אתקרב אליהם. נו באמת.

לעניין ה"כן" הקטן שאתה מציע, ברור לך שהקבילות שלו בבית המשפט תהיה אפסית. מהי ההגדרה של "הסכמה"? אם האישה לא אמרה "כן" מפורשות אבל נראה היה שהיא נהנית מאוד מכל המצב, מישהו יכחיש שהיא לא הסכימה? אפילו היא תגמגם בבית המשפט, ולהזכירך - כל מה שחסר פה בשביל שזה יהיה תקין לדעתך הוא ה"כן" הקטן.

ומה אם היא אמרה "כן" בקול רם וחתמה על מסמכים, אבל תחת השפעת אלכוהול? הסכימה או לא הסכימה? מצד אחד אתה אומר שאלכוהול מטשטש עד כדי איבוד כל שיקול הגיוני, ומצד שני אתה מציב תנאי קטן אחד לתקינות יחסי המין: "כן"!.

באשר לנשיקה, הכנסת מילים לפי (מי הרשה לך לגעת בי?). הדיון מבחינתי הוא על כל סוג של מגע ומעולם לא עצרתי לרגע ושאלתי, "רגע, מה זה בעצם יחסי מין?". מצידי נתחיל לדבר עכשיו על נשיקות, זה אותו הדבר (חוץ מזה שמעטות יתבעו מישהו על נשיקה).
היא לא אדון, היא גברת! 25599
טוב, את כל פרשיית המרכול הסברתי בתגובה ליובל רבינוביץ לפני כמה דקות. אם מלכתחילה התכוונת לטעון מה שהוא טען - ראה את תשובתי לו.

"כן" (להבדיל מ"לא "לא"") זה "כן". "כן" תחת השפעת סמים - אינו "כן", ואם אתה במקרה יודע או סביר שתדע שמדובר בסוג הזה של "כן" - טוב תעשה אם לא *תנצל* את העובדה הזו.

אפשר להחליף את "כן" בהרבה דברים אחרים, שעל חלקם כבר רמזתי קודם, ועיקרם הוא "חיוביות" או אם תרצה "יוזמה (המעידה על רצון)". כל מה שאני טוען הוא שהיעדר שלילה - אין פירושו חיוב.
כן, אבל 208735
עד כמה שידיעתי האלעו''דית מגעת, הגישה המשפטית היא שאונס קבוצתי שונה מעבירות אחרות בכך שאין צורך להוכיח כוונה פלילית. בפועל זה מתבטא בכך שאין צורך להוכיח שימוש בכוח או בלחץ מסוג כלשהו על-מנת להוכיח אשמה (ראה למשל מקרה האונס בשמרת). במלים אחרות, עצם העובדה שהיו אנסים-לכאורה רבים על קורבן-לכאורה אחת מהווה לחץ מספיק גם בלי סכין, מכות, מצלמה, או איום לספר לחבר'ה. לכן הדוגמה שנתת לא רלבנטית, כי אפשר היה, כנראה, להרשיע את הנאשמים בתנאים זהים גם אם הבחורה היתה פיכחת לחלוטין, עירנית ודרוכה, גם לפני התיקון בחוק.
כן, אבל 224297
אני לא מבין משהו.
אם קבוצת גברים פוגשים בחורה, משכנעים אותה (בלי שום כונה פלילית או אמצעי לחץ פיזי או פסיכולוגי) לשכב איתם והיא תתלונן אחרי על אונס, הם יהיו אשמים אוטומאטית?
כן, אבל 224302
היה סיפור עם כדורגלנים צעירים ששכבו עם משהיא, זה לא נחשב אונס, אבל זה עורר בזמנו לא מעט רעש.

הבחורה היא זו שיודעת אם יחסי מין ניכפו עליה או לא. אם היא מרגישה שנאנסה, היא נאנסה. אם היא מרגישה שלא היה שם אונס, אז לא היה אונס.
כן, אבל 224311
האם יש איזושהי דרך על פיה הגברים יכולים לדעת שהם משתתפים באונס לפני שהבחורה תיפנה לתחנת המשטרה ותתלונן?
כן, אבל 224346
יכול להיות,

אם הם אמפתיים, אם חשוב להם באמת איך היא מרגישה, הם יעשו נסיון להבין ולודא מה היא חשה בעת שהסיטאציה מתרחשת.

(אולי שפת הגוף שלה תספק רמזים, אולי תגובות אחרות).

אולי עדיף לשקול מראש אם בכלל כדאי להכנס לסיטואציה מעוותת כזו מלכתחילה, אם באמת איכפת להם ממנה, סביר שיתפסו שיש יותר סיכויים שהסיטואציה תגרור תחושות של פגיעה, השפלה וניצול מאשר של הרגשה טובה ועונג (שלא לדבר על אהבה).
כן, אבל 224352
הם אמפטיים, היא מתלהבת, כולם נהנים שפת הגוף שלה משדרת הנאה רבה ויומיים אחרי זה מגיעים השוטרים לעצור אותם.

לפי מה שמתואר כאן מין קבוצתי הוא בעצם אונס בהגדרה וכל מה שצריך כדי להכניס את המשתתפים לכלא הוא תלונה של אחת המשתתפות.
כן, אבל 224401
אם הם אמפתיים, והיא מתלהבת, ושפת הגוף שלה משדרת הנאה, לא נראה לי שיומיים אחר כך יבואו שוטרים.

כל הטענה היא, שמי שלא מחפש צרות מוטב שיידע עם מי הוא שוכב ושיהיה אכפת לו מן הפרטנר.
כן, אבל 224418
תסכים איתי שלא כל מין קבוצתי הוא ''כולם על אחת''. כשהפער המספרי לטובת אחד המינים גדול מאוד, נוצרים יחסי כוחות בעייתיים.
כן, אבל 224510
ועדיין אם אין הבעת התנגדות של האישה, אין לחץ, אין הפעלת כח ואין איומים, מה ההבדל בין מין קבוצתי של כמה גברים ואישה אחת לבין אונס קבוצתי?
כן, אבל 224626
ההסכמה, אבל עדי כבר הסביר את זה.
כן, אבל 224520
תלוי איך אתה מגדיר "משכנעים". בסיטואציה של חשד לאונס קבוצתי צריך הסכמה אקטיבית של הבחורה. אם קבוצת גברים ניגשים/מקיפים בחורה על חוף הים, אומרים לה "בואי" אל מאחורי השיחים, וללא שום הפעלת לחץ אחר שוכבים איתה זה אחרי זה, והיא לא מתנגדת, זה אונס. אם גבר יחיד עושה את אותו הדבר בדיוק, זה מין בהסכמה (לא לנסות בבית). אם הגברים טורחים לשאול קודם את הבחורה אם היא רוצה לשכב איתם והיא אומרת "כן", זה מין בהסכמה.

שוב, אלעו"ד.
הסכמה אקטיבית 224529
הבנתי. תודה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים