האייל השואל 255920
יש לי שאלה ואשמח לתשובות:
התברר לי שבעצם אני לא יודע מה יצא לנו מההתנתקות הזו.
התקשורת טוחנת את הסיפור הזה על צדדיו התפלים, כמו היא משדרת משחק כדורגל: הקבוצה של שרון מול הקבוצה של המורדים, דליה איציק שורקת מן היציע, איתם עושה שרירים, עובדיה ממולל את הזקן והמתנחלים מאיימים במלחמת אחים.
יופי.
אני לא צריך הסברים ללמה המתנגדים מתנגדים - הם מאבדים את בתיהם ונקרעים מהאידאוליה שלהם.
גם לא למה השמאל מצדד - זה הרי אוטומטי שבשבילו לקדם יציאה מהשטחים.
אבל למה שרון עושה את זה, או יותר חשוב, למה אנחנו צריכים לרצות בזה?
אני שואל בשיא הרצינות - מה יוצא לנו מזה?
הרי מדובר רק בפינוי אזרחים שלנו, ולא ביציאת הצבא מחבל עזה.
זה יעלה לנו כסף, הרבה כסף. הדם יעלה לאלפים לראש. העולם לא מכיר בזה. לא ידוע לי איך זה משפר את מצבינו הבטחוני. האם מעצמה גדולה ודוברת אנגלית מתכוונת לתגמל אותנו על זה ? (היא יותר עסוקה כרגע בבחירות שלנה, ויש סיכוי שיעלה נשיא חדש שענייני המזה"ת פחות בראש שלו). בעצם, אמנם העירעזה הפכה שם נרדף לעסק ביש, אבל מה לה ולישובים הפורחים בגוש קטיף? אם אני מבין נכון, חלקם הגדול נמצא ברצף טריטוריאלי עם ישובי הקו הירוק ודינם אינו כמובלעת נצרים - השמירה עליהם אינה בעייתית באופן מיוחד.
בקיצור - למה ?
האייל השואל 255989
תודה. כבר חששתי שאף אחד לא ישאל את זה.

הבעיה היא שהיחיד שמסוגל (אולי) לספק תשובות עסוק מדי בקידום תכנית ההתנתקות, ואיננו פנוי, כנראה, לכתוב תגובות באייל.
האייל השואל 256328
אני מוצא שזה מדהים ממש כמה אפשר לדבר ולנתח ולפרשן ולמחות בלי בעצם לדעת על מה ולמה.
זה ממש קסם המציאות שלנו, העיסוק הכפייתי בכלום. לא כך?
פוליטיקה בדרך כלל מעניינת אותי רק כאמצעי להשכמה (אם מהרדיו היו בוקעים שירים, הייתי משלב אותם בכיף בחלום, אני צריך את הברברת התפלה כדי להקיץ משנת היופי..), ואני מתנער מההבלות שבה במהלך היום.
אבל פתאום זה נחת עליי, שכל העיסוק בפרוייקט הזה הוא מסך עשן, ושגם לי יש עשן בעיניים.
אם היה נערך היום משאל, הייתי אובד עצות (עם ברירת מחדל טבעית: לומר "לא")
האייל השואל 256060
את השאלה שלך יש להפנות באותה מידה גם כלפי מתנגדי ההתנתקות, שהם אלו אשר הופכים נושא די שולי במהותו של כמה עשרות פנאטים דתיים המתעקשים לרקד ריקודי ''מה יפיתי'' על שפת לועו של הר געש, לשאלה הקרדינלית של הפוליטיקה הישראלית שאינה משאירה מקום לדיון בשום דבר אחר. כדבריך כל עניין ההתנתקות הוא עניין מעוט חשיבות, מצבה של ישראל לא ישתנה באופן משמעותי לאחריו. רק זעקות השבר של המתנחלים (אשר כאותו חמור קופץ בראש מתעקשים לאחוז בגרונה של מדינת ישראל ולשמור שתשומת ליבה לא תנטוש אותם אפילו לרגע) מקנות לעניין צביון של שואה היסטורית.
התשובה לשאלתך היא אולי, שנוצר מצב בו מיעוט מתון מן המרכז של הימין והשמאל, הגיע להבנה כי כרגע אין עם מי לדבר בצד הפלשתיני. הם אוחזים בחרב המלחמה והטרור ואין כל סימן לכך שהם מתכוונים או מסוגלים להניח אותה. במצב כזה הדבר המועיל היחיד שאפשר לעשות הוא ההתנתקות, בבחינת צעד ראשון במסע של אלף מילין להפרדה בין העמים. רק הפרדה כזו עשוייה להפסיק את זרימת הדלק לסכסוך המשתולל, מה שעשוי בעתיד רחוק כלשהו לאפשר פתרון של פשרה.
האייל השואל 256334
שוקי שמאל‏1 ידידי,
למה אני צריך לשאול את המתנגדים? אני מבין למה הם מתנגדים, בלי קשר להאם אני מסכים עם דעתם אם לאו.
לא הבנת נכון את שאלתי אם הבנת ממנה שההתנתקות הינה עניין מעוט חשיבות - מהלך בסדר גודל כזה, יהיו סיבותיו אשר יהיו, הוא בעל חשיבות, גם מדינית ובעיקר אנושית.

האם אני חש בשמץ של שמחה לאיד מאחורי הטיעונים הענייניים?

1 משהו בשמך ובדבריך נותן לי אינטואיציה לגבי ההצבעה שלך במשאל שאולי יהיה..
האייל השואל 256470
אנסה להתמקד.
אם טעיתי בהבנת דבריך (''העיסוק הכפייתי בכלום'') שאתה, כמוני סבור שמדובר בעניין מעוט חשיבות יחסית, הריני מתנצל.
כלל לא ניסיתי להסביר מדוע המתנגדים מתנגדים. טענתי היא שהמתנחלים במסגרת המדיניות הקבועה שלהם לתפוס באופן קבוע את מרכז הבמה הציבורית, הם ההופכים את נושא ההתנתקות לנושא הממלא את חלל העולם הפוליטי שלנו ומחניק כל עניין אחר (וזו כנראה זכותם המלאה. שאלתי היא האם אפשר לעשות משהו כדי לא להסחף אחריהם).
שאלת מה המניע של שרון. כמובן שאיני חוקר כליות ולב של פוליטיקאים (שמטבע עיסוקם אינם אנשים גלויים ופתוחים) אבל אולי המניע הוא פשוט מה שהם אומרים. באין כל פתרון דו-צדדי אפשרי באופק המדיני, אולי הדבר הנכון ביותר לעשות הוא לפעול בכיוון של פרימת מארג הדמים המאחד את תאומי המריבה היהודית-פלשתינאית בחיבוק עד מוות של פאנאטים קנאים וצמאי דם. אני רואה כמעניין את העובדה שבסה''כ נראה ששרון, אהוד ברק, פרס, נתניהו, שלום ולבנת הם פחות או יותר בדעה זו (עד כמה שאפשר לנחש את דעתם בתוך סבך האינטרסים האישיים והיריבויות שלהם).
לא מדובר בצעד גדול ומכריע, אבל מדובר בצעד ראשון בכיוון הנכון. לאחר שאמרתי זאת, אני לא חושב שאני משאיר הרבה לאינטואיציה שלך להבין מה עמדתי.
אני מצטער שחסידי אומות העולם עראפאת, טיבי ועזמי בשארה לא נותנים את ברכתם למהלך זה, אבל אני עדיין חושב שזהו מהלך נכון.
דרך אגב המתנחלים לא סתם מוותרים על בתיהם אלא מקבלים בתים טובים יותר (מעניין מה היתה תגובת אזרחי שדרות על הצעה דומה), ובודאי לא על האידיאולוגיה שלהם. כל המהומה הזו רק תחזק אותם בדעתם שרק הסמול הבוגדני אשם במצב המזופת בו אנו נתונים (דעה אותה הם חולקים עם השמאל הקיצוני). כך שאתה רואה שאין מי יודע מה סיבה לשמחה לאיד.
נראה לי שהיחס המתחטא והטפת המוסר על רגשות האיבה כלפי הימין האמוני אינם במקום. בהתחשב במיעוט הארסי בקרבם אשר אינו חדל להסית ולהשמיץ אותנו כאנשי סמול (''פושעי אוסלו'' וכו') ורואה בנו את האחראים לכל צרה ומצוקה (ממגיפת הטרור ועד נגע הכינים) של עמישראל, איני רואה סיבה מיוחדת להכריז בכל אתר ואתר על אהבתי הגדולה והבנתי כלפיהם. אני מסתפק בהבנה שמרבית המחנה ההוא הם אנשים הגונים וטובים הפועלים לפי הבנתם לטובת הכלל היהודי.
האייל השואל 256610
ב"העיסוק הכפייתי בכלום" התכוונתי, שכמו בסיינפלד, יש דיבור סחור סחור בתקשורת על אספקטיים שוליים של המציאות וניפוחם לכדי אייטמים המפרנסים פרשנים וכתבים.
כל היחס לפוליטיקה פה נראה בעיני יותר ויותר כמו היחס של אוהדי נבחרות ספורט לקבוצות שלהם. זה לא ממש משנה מה הקבוצות עושות או למה, זה משנה מה צבע החולצות שהם לובשים והאם כתוב עליהם "שמאל" או "ימין".

"דרך אגב המתנחלים לא סתם מוותרים על בתיהם אלא מקבלים בתים טובים יותר"
זה מזכיר לי את סיפור איוב, בו אחרי שעמד בנסיון וכל משפחתו הומתה ע"י אלוהים, אלוהים פיצה אותו במשפחה חדשה וטובה.
האם עלה בדעתך שהם לא רוצים בית אחר, טוב ככול שיהיה?

אני מרגיש שיש איזשהו שיקול סודי הנגלה לעיניו המשתוממות של כל ראש ממשלה בהכנסו לתפקיד, שאחרת, איני יודע איך להסביר את התמימות דעין הזו של "ששרון, אהוד ברק, פרס, נתניהו, שלום ולבנת".
הסקרנות מכרסמת..
האייל השואל 256798
לא תמיד מקבלים מה שרוצים. החיים קשים.
האייל השואל 256844
הדאלי לאמה אומר ש''לעיתים, לא לקבל מה שאתה רוצה הוא מזל גדול מאד''. החיים מתוקים.
האייל השואל 256209
זאת דעתי: תגובה 255596
האייל השואל 256613
תודה.
זו התשובה הכי טובה שקיבלתי עד כה.
האייל השואל 257636
תגובה 255576
האייל השואל 257648
well, you know what they say:
"great minds think alike"..
בחסות ההתנתקות שרון מגביר את הקטל 258568

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים