מאמר מעניין, ועולה כאן עוד נקודה 288841
היהודים הופכים בעצם למחסלים בשירות המלך, כשהטבח שהם עושים עוזר לו בוודאי להיפטר מקבוצות חזקות מדי (כמו ''בני המן'') ובוודאי לזרוע פחד בממלכה, המחזק את שלטונו.
לפופולאריות שלהם זה בטח לא מוסיף, והמלך לעומת זאת, אכן יוצא מכוסה. אחרים ביצעו את הטבח בשבילו.
טבח? 288931
זה מה שהמלך מרשה לעשות:

וַיִּכְתֹּב, בְּשֵׁם הַמֶּלֶךְ אֲחַשְׁוֵרֹשׁ, וַיַּחְתֹּם בְּטַבַּעַת הַמֶּלֶךְ; ... אֲשֶׁר נָתַן הַמֶּלֶךְ לַיְּהוּדִים אֲשֶׁר בְּכָל־עִיר־וָעִיר, לְהִקָּהֵל וְלַעֲמֹד עַל־נַפְשָׁם, לְהַשְׁמִיד וְלַהֲרֹג וּלְאַבֵּד אֶת־כָּל־חֵיל עַם וּמְדִינָה הַצָּרִים אֹתָם טַף וְנָשִׁים; וּשְׁלָלָם לָבוֹז׃

זה מה שבוצע בפועל:

בַּיּוֹם, אֲשֶׁר שִׂבְּרוּ אֹיְבֵי הַיְּהוּדִים לִשְׁלוֹט בָּהֶם, וְנַהֲפוֹךְ הוּא, אֲשֶׁר יִשְׁלְטוּ הַיְּהוּדִים הֵמָּה בְּשֹׂנְאֵיהֶם׃ נִקְהֲלוּ הַיְּהוּדִים בְּעָרֵיהֶם, בְּכָל־מְדִינוֹת הַמֶּלֶךְ אֳחַשְׁוֵרוֹשׁ, לִשְׁלֹחַ יָד, בִּמְבַקְשֵׁי רָעָתָם; וְאִישׁ לֹא־עָמַד לִפְנֵיהֶם, כִּי־נָפַל פַּחְדָּם עַל־כָּל־הָעַמִּים׃ ... וַיַּכּוּ הַיְּהוּדִים בְּכָל־אֹיְבֵיהֶם, מַכַּת־חֶרֶב וְהֶרֶג וְאַבְדָן; וַיַּעֲשׂוּ בְשֹׂנְאֵיהֶם כִּרְצוֹנָם׃ ... וּבַבִּזָּה, לֹא שָׁלְחוּ אֶת־יָדָם׃
טבח? 288964
פוגרום תוך כדי העלמת עין מצד השלטונות?
טבח? 288974
כלל לא העלמת עין. אישור מלא.
טבח? 289004
הגנה עצמית.
טבח? 289130
המגילה היא אמנם בעייתית, אבל אם זה לא היה הגנה עצמית אלא רצחנות לשמה, אז למה לא כבר לקחת ביזה?
המלך גובה על זה מס 289182
טבח? 289213
יש עניין של מוסר בסיסי. זכות האדם על קניינו ביא מקודשת, אפילו אם הוא מת.
טבח? 289270
כדי שלא יגידו ''הרגו אותו בשביל הכסף''.
טבח? 289274
נדמה לי שהמסורת היהודית זיהתה את המן כצאצא של אגג העמלקי, אותו אגג שבגללו הסתבך שאול עם שמואל, לאחר שזה פקד על בני ישראל להכות בעמלקים ולא לקחת שלל, ושאול לקח כמה כבשים כדי להעלות קורבן ליהוה. הוא גם הוסיף חטא על פשע בעיני שמואל כשריחם על אגג ולא הרגו. על כך, כזכור, הדיחה אותו ההנהלה לטובת דויד.
אז- אולי אי לקיחת שלל כאן באה לכפר על חטא לקיחתו בפעם הקודמת? כלומר, אני לא דתיה תודה לאל, אבל זה בד"כ הסטייל של ההגיון שלהם, לא?
טבח? 289649
ברגע שלוקחים ביזה זו כבר לא רצחנות לשמה, הלא כך?

(האתר עם מערכונים של החמישיה הקאמרית
לא עולה עכשיו, אבל נדמה לי שכבר קישרו באייל למערכון שם על הרוצח הסדרתי שחוזר לארץ. יש שם שורה רלוונטית.)
טבח? 289815
אפשר לרצוח מתוך רצחנות לשמה ואז לקחת ביזה. הרצח אינו לשם הביזה, אך זו אינה סותרת אותו.
אבל אתה צודק, אני לא התכוונתי לרצחנות לשמה, אלא לרצחנות לשם רווח אישי.
המגילה היא מיתוס של העם היהודי, וככזה העם היהודי מוצג בה כ''הטובים'' (פחות או יותר). כמו כל מיתוס, גם את זה יש אנשים שנהנים לנפץ, באומרם שהיהודים בעצם היו סתם עוד קבוצה פוליטית שבהינתן הכוח בידיהם הם עושים לאויביהם בדיוק מה שהיו אויביהם עושים להם. קריאה כזו של המגילה אינה כנה בעיניי, מפני שהיא מתעלמת משני פרטים. הראשון, שהיהודים ביקשו לבטל את גזירת השמדתם, ורק לאחר שגילו שזה לא אפשרי, החליטו לחסל את גורמי הסכנה. השני הוא שהם לא לקחו ביזה למרות שהותר להם. אני לא חושב שזה מנהג נפוץ כ''ך, לא בזמן העתיק ולא היום, והוא מעיד על משהו.
החגיגות הגדולות של פורים בעקבות הובח הגדול הזה צורמות גם בעיניי, אבל הטבח עצמו, לפחות בהסתמך על המגילה, אינו בלתי-לגיטימי.
טבח? 289850
למיטב זכרוני, הטבח לא היה רק ב"גורמי הסכנה", שאם לא כן לא היה כלל נקרא טבח (שכחת "סיכול ממוקד"? אני בטוח שגם אז היהודים היו טובים בהלבנת מילים).
טבח? 289887
אז אתה טוען שהיהודים טבחו אנשים חפים מפשע בהיתר מהמלך אך דאגו שלא לקרוא בילד בשמו כדי להצדיק עצמם?

אני לא חושב שהלבנת מילים הייתה נהוגה בסיטואציות כאלה בזמן ההוא, אפילו לא בידי היהודים הרשעים. בכל מקרה הטבח היה בהיתר המלך ולא היה להם ממה לחשוש.

חוץ מזה, טיעונך לא פותר את שתי הנקודות שהעליתי - א. מדוע ביקשו לבטל את גזירות המן ורק כשלא הצליחו ביקשו היתר להרוג? ב. מדוע לא לקחו ביזה?

אני חושב שביקורתיות על מיתוסים היא רצויה , אבל כדאי שהיא תהיה שקולה וכנה, אחרת היא עושה יותר נזק מתועלת לאינטרסים של עצמה.
טבח? 289912
את השורה הראשונה בתגובתך לא הבנתי כלל ועיקר. אנא הסבר.
לגבי (א) - נראה שלי שיכלו להסתפק ברצח המן, או לכל היותר המן ובניו. למה להרוג עוד אלפים?
לגבי (ב) - אין לי מושג איך פעל הראש שלהם בעניין הביזה, אבל לטעמי רצח חמור יותר משוד - והעובדה שלא לקחו ביזה לא ממש מזכה אותם בעיניי.
הביקורת שלי על המיתוס הזה כנה לחלוטין, ולטעמי גם שקולה.
טבח? 289933
המשפט הראשון נכתב כתגובה לתגובה 289850.

בכל מקרה, עניין הביזה לא מהווה הצדקה, או נסיבה מקלה או משהו כזה, אלא אינדיקציה לזה שהם פעלו מתוך מניעים לא רווחיים. מניעים כאלה יכולים להיות הגנה עצמית או רצחנות לשמה.
באופן כללי המיתוס היהודי לא נוטה לרצחנות. היוצאים מן הכלל הם כיבוש הארץ בידי יהושע והסיפור עם עמלק.
ואמנם יש שרואים בהמן את זרע עמלק ובכך ההצדקה להכחדתו. אך האם סביר להניח שכל שבעים וחמישה אלף הנרצחים אמנם היו קרובי משפחתו של המן? ייתכן. בכל מקרה זה לא כתוב במגילה ולכן זוהי רק ספקולציה.
מצד שני, למה זה נראה כ"ך לא סביר שליהודים היו אויבים מרים רבים לכל רוחב הממלכה? ליהודים מאז ומתמיד היו אויבים מרים ורבים שרצו בהכחדתם. יש שייחסו זאת לקנאה בסגולתם, אחרים יראו בכך תוצאה של יחסם המתנשא ואופיים המניפולטיבי, אני לא יודע. בכל מקרה אפשרות ההגנה העצמית נראית אולי מוזרה, אבל יותר סבירה מהאחרות.
טבח? 289945
אני לא בקיאה במיוחד במיתוס היהודי, ובכל זאת אני יכולה לשלוף מהשרוול מזכרוני המוגבל את נקמתם של ראובן ושמעון על ''חילול'' כבודה של דינה, הזדמנות שבה רצחו גברים רבים מאוד שהיו חסרי הגנה בשל מילתם המאוחרת. אין לי ספק, אגב, שעיון קצר בתנ''ך היה מניב דוגמות רבות נוספות. אי לכך גם כאן לא נראה לי שאפשר לטעון שהגנה עצמית היא ההסבר הסביר ביותר.
טבח? 289950
האם הטענה שלך, אם כן, היא שאמנם ליהודים נטייה רצחנית, ושזה מסביר את הטבח בממלכת פרס?
טבח? 289977
לא. טענתי היא שסיפור מגילת אסתר לא נותן הסבר מספק לאותו אירוע, בדיוק כשם שהרבה סיפורים אחרים במה שאתה עצמך מגדיר כ''מיתוסים היהודיים'' לא נותנים הסברים מספקים להרבה מעשים המופיעים בהם. וכן, שאין להסיק מתוכם על הנעשה במגילה ואף לא להיפך.
טבח? 289973
אם תקראי בזהירות את המגילה תראי שגם אחרי תליית המן היהודים נשארו תחת הגזירה להשמיד אותם. אסתר התחננה אל המלך עוד ועוד לבטל את גזירת המן, אבל הוא ענה לה ש"כתב אשר נכתב בשם המלך ונחתום בטבעת המלך אין להשיב". כלומר הרכבת של השמדת היהודים וביזת שללם, כבר יצאה לדרך. כך שהדרך היחידה שנשארה לאסתר ומרדכי כדי להציל היהודים מגזירת המן היתה לגזור גזירה נגדית- לפיה יהיה מותר ליהודים לעמוד על נפשם מפני מבקשי רעתם, ולהרוג בהם.כי מבחינה חוקית, אי אפשר היה שהשלטון המרכזי יאסור על האנשים להרוג את היהודים ואת שללם לבוז. (המעניין הוא שמרדכי ואסתר כותבים הוראה מקבילה בדיוק לזו של המן, כולל היתר לבוז את שלל האויבים. כך שנראה לי שלא היה כאן ניסיון להיות "יפים", כנראה ששלילת הבז היתה תהליך מקובל בזמנו. בכל זאת מפני שסיבת ההרג של היהודים באויביהם היתה מתוך התגוננות בלבד, טרחה המגילה לציין שהם לא נגעו בביזה).
מה שקרה הוא שבהוראת אסתר ומרדכי, בעצם התירו ליהודים להתגונן. לכן ה"ונהפוך הוא" כל כך מודגש בפורים- זה לא רק שביטלו את הגזירה על היהודים, זה שהיהודים היו חייבים לעשות לאויביהם את מה שאויביהם תכננו לעשות להם. אלו שתי האפשרויות היחידות שעמדו בפניהם. אני מניחה שכולם היו במתח לקראת התאריך המיועד, כי מן הסתם עד הרגע האחרון לא ידעו מי יגבר: האויבים שהסתמכו על ההיתר החוקי שניתן להם להרוג ביהודים ולבוז את שללם, או היהודים שהותר להם להתגונן (תראו מה זה יהודים- אפילו כדי להתגונן מהשמדה הם צריכים היתר מפורש מהמלך!). אפשר גם לדייק מלשון המגילה, שהיהודים נלחמו ב"אויביהם", ב"שונאיהם", וב"כל חיל עם ומדינה הצרים אותם", ולא בקבוצה אחרת. כך שקשה מאוד להאשים את היהודים ברצח או טבח. לפי מה שכתוב במגילה, זו היתה הגנה עצמית בהגדרה.
טבח? 289985
ובכן עשיתי כדברייך וחזרתי אל המגילה (על אף שעיינתי בה שוב לא כל כך מזמן). אז נכון, המלך אמר שאינו יכול לחזור בו מעצם הצו - אבל אסתר ומרדכי יכולים לשנותו כרצונם. והיא לא התחננה יותר מפעם: היא פשוט הזכירה לאחשוורוש שהרעה לא חלפה, והוא התרצה. למיטב הבנתי, המצב היה כזה שהחותם נשלח ללא כל פרטים - ואת הצו עצמו צריך היה למסור בעל פה, כיוון שלא היו די יודעי קרוא וכתוב בממלכה (מה שמאוד מסבר את האוזן - לא מזמן קראתי בדיוק על פרוצדורה זו שננקטה במקומות רבים בתנאים דומים). והיהודים לא גילו יושר מיוחד או צייתנות מיוחדת בכך שביקשו את רשות המלך להרוג באויביהם. סביר להניח שלולא אותו היתר לא הייתה להם כל אפשרות להתגונן.
חוץ מזה, אין במגילה כל הצדקה נראית לעין לבקשתם להארכת ההיתר ביום נוסף, שבו רצחו 75 אלף איש (או לפחות 74 אלף וחמש מאות - אם המספר הסופי כולל את הטבח של היום הראשון. איכשהו נשמע לי מוזר שהיו שם עשרות אלפי אנשים שזממו בפועל להשמידם, ודאי לא לאחר שהמלך כבר לא ציווה על כך.
טבח? 290298
תראי, אם ממש רוצים, אפשר לראות במגילה עדות לרצחנותם של היהודים. פרשנות כזאת נראית לי קצת מרוחקת מהפשט, אבל נניח שגם אני מוטה. בכל מקרה הפרשנות הזאת אינה הכרחית אלא היא שאלה של בחירה. (אם תרצי, גם הפרשנות האחרת היא כזו).
השאלה היא למה את בוחרת להסתכל על היהודים כעם רצחני למרות שאת לא חייבת? הרי את חיה ביניהם ואפילו נמנית עמהם (לא?). אם הפרשנות הייתה הכרחית, הייתי מבין. אני חושב שביקורת עצמית היא חשובה. אבל היא אינה מחויבת המציאות, את עושה מניפולציות על פשט המגילה כדי להגיע אליה.
הצדקת התנהגותם של היהודים במגילת אסתר, לא נובע ממנה בהכרח שליהודים מותר לרצוח ערבים היום, או שכל הגויים רעים, או שנשים נחותות מגברים. ניתן להיות אדם מוסרי ומסורתי באותו הזמן.
טבח? 290312
"מניפולציות על פשט המגילה כדי להגיע אליה"

מניפולציה ועיבוד מחדש של מקורות למיניהם כדי להתאימם לצורך השעה זו אומנות עתיקת יומין, ונראה לי שמצטיינים בה בעיקר מטיפים דתיים למיניהם.

ספציפית כאן דיי ברור מה המטרה שלשמה בוצעה המניפולציה לא ?

"אדם או עם שהולכים להשמידו, צריך להתגונן עם, או בלי, היתר של המלך"
טבח? 290507
אתה טוען שמטיפים דתיים נוטים למניפולציה ועיבוד מחדש של מקורות יותר מאנשים אחרים. האם טענה זו קשורה לדיון הנוכחי? מי כאן מטיף דתי? היכן התבצעה מניפולציה של המקורות? אני חושב שתגובותיה של ניצה, מבלי להטיף לדת, מראות בבירור שהפרשנות המקובלת של המגילה מבוססת באופן די ישיר על הפשט שלה.
אתה יכול לפקפק באמינות המגילה עצמה, אבל זה כבר דיון אחר. מאחר ואין ראיות חלופיות, הוא גם די עקר.
טבח? 290565
כל המילים אחרי "נראה לי" הן הערת צד שלא קשורה לטענה שלי.

האמת היא שאין לי מושג איך התגובה שלי התחברה לתגובה שלך. מכיון שמשום מה חשבתי שענית לניצה, והתייחסתי בעיקר לתגובה 290299 שלה. כנראה שבכל זאת באני עייף בחמש לפנות בוקר אחרי לילה בלי שינה‏1.

אם לפשט, התגובה שלי עונה לשאלה שלך "בשביל מה ?". והתשובה שלי היא "כדי לגייס את המקור לתעמולה שקשורה לאירועים נוכחיים". וכי מתי עוד מפרשים מחדש אגדות ומיני טקסטים קדומים ? איזה עוד ערך יש להם אם לא המשקל הערכי-תרבותי שעומד מאחוריהם ? המניפולטור מנסה לרתום את הערך הזה למטרה שהוא מנסה לקדם.

המשפט שציטטתי ממחיש בעיני יפה מאוד כיצד הדבר בא לידי ביטוי בתגובה 290299. והמגיבה שאליה הפנתה את השאלה ? מרפרוף בתשובה שלה ההתרשמות שלי נעה בין אותה הסיבה אבל אג'נדה הפוכה, לבין תגובת מראה.

________
1 ככה זה מרגיש כשמזדקנים ? אוף ! לא רוצה !
טבח? 290600
ככה זה מרגיש כשמתבגרים. לא נורא. תמיד אפשר לקנות איזה דובון מצמר ולספר לו את כל תלאותיך. לפעמים הוא מבין.1

1. כך אמרו לי, לפחות. אני לא יכול להעיד ממקור ראשון.
טבח? 290609
"ככה זה מרגיש כשמזדקנים",
1. נכון. הזכרון נוטה ליפות את העבר, לכן נדמה לך שפעם זה היה אחרת.
2. נכון, הזכרון נוטה ליפות את העבר, לכן נדמה לך שפעם היית צעיר.
טבח? 290656
אני חייב לציין שלא הבנתי מה אתה אומר. אם אתה רוצה להמשיך את הפתיל הזה, אשמח אם תבאר לי.
טבח? 290667
צר לי, אבל אני לא רואה דרך להסביר את עצמי בצורה ברורה יותר. נאלץ לוותר על המשך הפתיל.
טבח? 290411
לא אמרתי בשום מקום שהיהודים הם עם רצחני. נהפוך הוא - לשאלתך הקודמת, עניתי שלא זו דעתיח. (אני מקווה שלא הסירו את תשובתי זו).
לא עשיתי שום מניפולציה על הפשט של המגילה. בין השאר משום שדוקא המגילה, מבחינתי, איננה פאר הספרות המקראית.
טבח? 290445
תגובתי הראשונה ל(1) לא הוסרה. ראה תגובה 289977
טבח? 290534
היהודים טבחו באויביהם. את לא טוענת שזה נובע מרצחנות של יהודים (אני שמח). אך את גם לא חושבת שיש כאן הגנה עצמית, למרות שזה נטען במפורש במגילה. אז מה זה יכול להיות? איזו סיבה את מוצאת לפקפק בפשט?
אני באמת תוהה, לא כדי לקנטר. אני מסכים שצריך להיות חשדנים וביקורתיים כלפי מיתוס אבל לא ספקניים. מה במגילה לא מסתדר לך?
טבח? 290551
ראשית, יש בסיפור הזה משהו מוזר (זה בכלל סיפור מוזר, מהרבה בחינות): אם את דבר המלך לא ניתן היה להשיב, אלא רק להוסיף כתב הפוך - מדוע נפל פחדם של היהודים על כל סביבותיהם? הרי לכאורה אפשר היה להניח שכשם שהיה היתר ליהודים להרוג באחרים, לאחרים היה היתר דומה להרוג בהם, לא? ובכל זאת לא נראה שהיה ולו יהודי אחד שנפגע או נהרג. איך זה? האם הם באמת היו כה חזקים?
ואם כבר מעלים תהיות, בשום מקום שאני ראיתי לא נזכר שהיו ליהודים אויבים או שונאים במלכות פרס, לפני שהמן החליט שנמאס לו מהם סופית. למעשה, ההיתר שקיבלו הגויים להרוג ביהודים לא היה היתר אלא צו. אין שום דבר שיצביע על קיומם בפועל של שונאים ליהודים, לפני שאלה האחרונים קיבלו היתר להרוג בהם.
משום כך אינני רואה איפה אתה מוצא במגילה את טענת ההגנה העצמית.
ובאופן יותר פשוט, אם לענות על שאלתך - הרי בתוך עמי אני יושבת, ואני רואה היטב (ולצערי) מה נכלל בעניני העם הזה, ובמיוחד בעיני הדתיים שבו, בביטוי "הגנה עצמית". ודי לחכימא.
טבח? 290668
בקשר לתהיה השנייה שלך, אם אמנם היו שונאים ליהודים, אז זה כתוב במפורש במגילה. אחרת למה לעזאזל שיהרגו את כל האנשים האלה? סתם? הרי אפילו ביזה לא לקחו.
אבל הדבר הראשון שאמרת הוא נקודה אמיתית. אני לא חושב שיש בה כדי לפקפק בפרשנות המקובלת אבל אולי היא דורשת קצת חשיבה. הרי, אם לשני הצדדים היה היתר, אז למה היהודים יצאו מנצחים וללא פגע?
אני לא יודע את התשובה לזה (אולי ניצה תדע), אבל כשלעצמו אני לא רואה איך זה מעיב על שאר המגילה. שוב, בהנחה שאת מתייחסת לפשט כאל אמיתי, הפרשנות המקובלת היא בהחלט הישירה ביותר בעיניי, גם אם אפשר למצוא כל מיני פינות שהיא לא סוגרת.
טבח? 290684
כפי שאמרתי, שונאי היהודים אינם נזכרים אלא אחרי הקריזה ההיסטרית של המן, לא לפניה. ואם הם אכן היו שונאים מלכתחילה, מדוע היו זקוקים לצו להרוג את היהודים? מדוע לא די היה להם בהיתר?
וכפי שהוספתי ואמרתי, הפרשנות המקובלת לא ממש משכנעת אותי, כי בתוך עמי אני יושבת (עוד מעט אהיה פוליטיקאית מומחית), ומה שמוגדר בפרשנות המקובלת של זמננו כ"הגנה עצמית" לא עולה בקנה אחד עם מה שאני הייתי מגדירה כך.
אגב, את שתי התהיות הפניתי גם לניצה, בתקווה ובהנחה שהתשובות בידיה.
טבח? 290691
הפשט חשוב אבל אין סיבה להיות פשטני. המגילה קצרה וממילא לא יכולה לתאר את כל נבכי הפוליטיקה הפנימית והחיצונית של ממלכת פרס. שונאים ליהודים סביר להניח שהיו. לרוב העמים יש אויבים וליהודים יותר מכולם. אבל עוינות יכולה להיות מתחת לפני השטח עד שיבוא גפרור וידליק אותה.
בנוגע לעמך שאת יושבת בו, ובכן, כמובן שייתכן שגם בזמנו היו חילוקי דעות של איפה עובר הגבול של ההגנה העצמית. וייתכן שבין השונאים שנטבחו השתרבבו גם כמה שלפי הגדרתך או הגדרתם של מקבילייך באותו זמן היו חפים מפשע. ואולי בבלגן הכללי השתרבבו גם חפים מפשע לכל הדעות. חבל. אבל העיקר נשאר זהה.
טבח? 290719
אין כאן כל פשטנות, ודאי שלא מצדי. (ואגב, אני רואה שהשיפוט הערכי השלילי אינו זר לך). נהפוך הוא: פרשנות המקרא מתייחסת בכובד ראש לכל מילה שנאמרה, ואף לכל אחת שלא נאמרה. ראה ספר חנוך, שכולו מוקדש לעובדה שלא נאמר עליו, כמו על האחרים באותה רשימה, "וימות חנוך". וההנחה היא, שאם דבר זה לא נאמר, נראה שלא כך קרה: חנוך לא מת.
יותר מזה, יש שתי נקודות בעייתיות באותו עניין, לא אחת. גם אם העוינות שאתה טוען לה הייתה מתחת לפני השטח, הרי אפילו לשיטתך צריך היה להספיק גפרור אחד כדי להדליק אותה. לגפרור כזה ודאי מספיק היתר. מדוע, אם כן, היה צורך בצו?
לגבי הפסקה השנייה, גם לטעמי - חבל, אבל העיקר נשאר זהה.
טבח? 290765
את יכולה לנסח בממוקד מה הטענה שלך על המגילה והפרשנות המקובלת שלה? אני לא כל כך מבין על מה אנחנו מדברים.

אולי לא הייתה כאן פשטנות מצדך, אני לא בטוח. אבל בכל מקרה משימוש במילה כמו פשטנות לא משתמע בהכרח שיפוט ערכי שלילי.
טבח? 290789
אני מתקשה לנסח באופן ממוקד - או אפילו מפוזר - טענות על הפרשנות המקובלת למגילה, כי אינני מכירה אותה. רק שאם היא אומרת, כדבריך, שההרג שביצעו היהודים היה בחזקת הגנה עצמית, נראה לי שזה מעלה כמה תמיהות:
1. שקיום אויביהם הוזכר לראשונה רק לאחר שניתן צו המלך להרוג בהם.
2. שאם היו, אכן, אויבים כאלה מצד עצמם (ולא רק מצד המן), נדרש להם צו כדי להרוג את היהודים (בשעה שליהודים הספיק היתר כדי להרוג עשרות אלפים מאותם אויבים.
3. שגם במצב שבו היו ליהודים אויבים, ואותם אויבים הצטוו להרוג בהם, די היה בהיתר שניתן ליהודים כדי שפחדם ייפול על אותם אויבים במידה כזו, שהללו לא הצליחו להתגונן ולו במעט - והא ראיה - ששום יהודי לא נפגע (או לפחות, המגילה לא מספרת לנו על פגיעות ביהודים).

איך אתה מבין את המילה "פשטני" ללא משמעות שלילית?
טבח? 290800
מאחר ולא מסופר כל פרט ופרט, אפשר להשתמש בדימיון בשביל להשלים חלק מהפרטים, ואפילו לקבל דברים כפשוטם זו לא מילה רעה. לגבי אזכורם של השונאים, כאמור קודם, נראה לי סביר והגיוני להניח שליהודים היו אויבים. לא היה צורך להזכירם קודם לכן. בעניין הצו וההיתר, אנחנו לא יודעים מה הייתה הדינמיקה שם. לא יודעים איך המדינה הזאת הייתה בנוייה, מי הם היו, אותם שונאים, כמה הם היו מאורגנים, עד כמה השמדת היהודים הייתה גלוייה באג'נדה שלהם וכו'. בעניין נצחונם של היהודים - אפשר לשער שהיות המלך לצידם עזרה קצת, ואולי הם היו רבים מאויביהם, ואולי היה להם אלמנט ההפתעה.
אני לא יודע את התשובות, אבל התהיות האלה לא נראות לי מספיק תמוהות כדי לעורר ספק אמיתי. חוץ מבהקשר של סדר יום שמבקש לטעון משהו מסוים, ויש לו גם ראיות ממקומות אחרים. אבל את אומרת שלא זה המקרה...

פשטנות היא התעלמות מרבדים מהותיים של בעיה מסויימת כך שהתמונה שנוצרת חוטאת למקור. יש כאן משמעות שלילית, כי התמונה אינה טובה. כמו טיעון שאינו תקף. אך אין כאן שיפוט ערכי, אלא אם כן אני טוען שההתעלמות נעשתה במכוון כדי להטעות, ושזה פסול.
טבח? 290851
האמת היא שהוויכוח בעניין הזה ביננו הוא ויכוח סרק: עדיף לחכות לתשובות של ניצה, בתקווה שהיא תענה לי. אין לי ספק שלכל התהיות האלה כבר נמצאו פירושים רבים ושונים. הבעיה היחידה שלי איתך בהקשר הנוכחי היא שנראה לי שחשוב לך בעיקר להצדיק את היהודים ויהי מה. זה לא מוזר? הרי מדובר בעניין שקרה קצת מזמן, לא? יש דברים קצת יותר משמעותיים שקורים בימינו...
טבח? 290862
יש גישה כזאת בקרב הציבור החילוני מאוד בארץ לקטול ולשלול כל דבר מסורתי. זה בא כביכול בשם המודרנה ונגד הלאומנות ומתוך רציונליות מפוכחת. רק שהרבה פעמים המהלכים שננקטים הם ממש לא רציונליים ושקולים וגם לא ישרים אינטלקטואלית (אני לא מדבר עלייך). בדיון כאן אולי נסחפתי קצת, אבל באמת נראה לי שאת מחפשת בכוח משהו שלא ממש נמצא שם.
טבח? 290870
יש הרבה מאוד דברים מסורתיים שאני שוללת, מסיבות שונות ומשונות - על חלקן כבר דנו. ביחס למגילה - הייתי אומרת שהמצב הפוך: אני נוהגת בה כבכל טקסט שאפשר למצוא בו עניין, ושואלת את השאלות שהיו עולות בדעתי באותו מקרה. כיוון שהתנ"ך הוא בעיני ספרות מופלאה, אבל ספרות בלבד, אינני מחפשת בו לא הצדקה ליהודים ולא תיעוב כלפיהם: התנ"ך איננו ספר היסטוריה. דוקא לגביך מתעורר הרושם שאתה מבקש בכח להתעלם מכל קושיה שעלולה להראות את היהודים באור שלילי. חבל. אין לי ספק שיש די פירושים המצדיקים את היהודים במעשיהם שם גם בלי להתפשר על דברים כמו "תככי חצר" או "סביר שהיו אויבים". נחכה ונראה.
טבח? 290874
אני עייפה מכדי לכתוב תגובה מסודרת בענין הנשים היהודיות אבל זה בדיוק מה שהתחלתי לכתוב כרגע וזנחתי : באמת , למה אתה מבקש בכוח להתעלם מכל קושיה שעלולה להראות את היהודים באור שלילי ? או בלשוני : ריח של שלום בית עולה באפי . שלום בית ויהי מה . למה ? מה רע במלחמה ?
טבח? 290893
חוששתני שהתכוונת להגיב על ד.ק.. העייפות הזאת זה באמת בעיה...
טבח? 291029
לפני כמה תגובות (די הרבה כבר, האמת), נאמר שהיהודים ביצעו פוגרום באישור של המלך. יכול להיות שבהשפעת הדיונים המרים שבמאמר של דובי והדיונים הסוערים שלנו במאמר של אורי פז, פירשתי את זה כעוד התקפה מלאת שנאה על היהודים ומיתוסיהם.
ביקורות קשות על דתות בד''ך מדברות על חוסר קונסיסטנטיות שמעידה על חוסר היגיון ועל חוסר כנות. אני לא חושב שיש בדת היהודית חוסר קונסיסטנטיות, לפחות לא יותר מאשר בחשיבה המערבית החילונית. אני חושב שאם מפרקים את הטענות למה שהן באמת, רואים שרבות מביניהן הן משוחדות ולא תקפות. המסקנה לגבי חוסר הכנות וההיגיון שנטען כלפי היהדות היא בד''ך תוצר של הנחות יסוד חיצוניות, מה שהופך את הטיעון ללא נכון.

אני מתנצל אם טעיתי בפירוש המגמה האישית שלך בעניין הזה. יש כ''ך הרבה קצף וזעם ואפילו שנאה מגזרית (בעיקר חילונים לדתיים) באייל, ואני בכל זאת מזדהה עם הציבור החילוני ועם המתודה הרציונלית, שאני מרגיש צורך להגן על הצד הזה. לפעמים, כנראה, בעודף מרץ.
הרבה קצף וזעם 291033
יש כ''ך הרבה קצף וזעם ואפילו שנאה מגזרית (ברובה המוחלט דתיים לחילונים שרק מגיבים) באייל...
הרבה קצף וזעם 291044
יש כ''כ הרבה קצף וזעם ואפילו שנאה מגזרית. וגם באייל.
הרבה קצף וזעם 291095
אולי. זה לא כ''ך משנה, תמחק את מה שכתוב בסוגריים אצלי אם זה מפריע לך. זאת הייתה ההתרשמות שלי.
טבח? 291251
נו - חיכינו חיכינו, בכינו בכינו, ומי לא בא? ניצה.
כלומר, היא באה, אבל ההסברים שנתנה ממש לא עובדים. חבל. עם כל כך הרבה אנשים חכמים שניסו להצדיק את היהודים בטקסט הזה במשך הדורות, נראה לי שאפשר היה להנפיק משהו מוצלח יותר.
טבח? 291904
נקודת המוצא שלך היא שהיהודים אשמים במשהו ושחובת ההצדקה היא עליהם. אבל כאמור, זה די רחוק מפשט המגילה. (הם עמדו על נפשם מפני שונאיהם וכו').
נקודת המוצא הזו מוצדקת רק אם את לא מאמינה לפשט המגילה. כלומר, אם את טוענת שכשנכתב "עמדו על נפשם" אז נכתב שקר, וכשנכתב "אויביהם" אז נכתב שקר. אבל אם את מערערת על אמינות המגילה באופן כללי אז למה בכלל להאמין שהמעשה הזה היה?

בקיצור, הטענות שלך לא מתבססות על משהו פוזיטיבי אלא על חוסר פירוט במגילה. מכיוון שפירוט לא יכול להיות אינסופי, תמיד יהיה איזשהו פרט חסר שניתן יהיה להיתלות בו כדי להביע עמדה אנטגוניסטית.
טבח? 291914
נראה לי שמלכתחילה היה מסוכם שכל המעשה לא היה כלל - אתה עצמך כינית אותו מיתוס. מאידך גיסא, באותה הזדמנות ממש, רצית שאתייחס לסיפור כאילו היה גם היה, וכאילו מעשי היהודים המופיעים בו מוצדקים. אני מסכימה לטענת המיתוס, וטוענת שבמסגרת המיתוס הזה היהודים מופיעים בתפקיד מאוד לא מוצלח. (בקיצור, כתב אותו מישהו שלא הכי התלהב מעמישראל).
טבח? 291944
בניגוד להנחת היסוד שבדיון השני, שאיננה מופרכת כי לא הופרכה, הטענה שלך כאן הופרכה גם הופרכה. מי שכתב את הסיפור הזה, בין אם כמיתוס או כתיעוד היסטורי, אמר במפורש ופעמים מספר שהיהודים טבחו באויביהם מתוך הגנה עצמית. זה כתוב שם.

הטענה שלך שמי שכתב אותו חשב רעות על עם ישראל היא תמוהה במקרה הטוב.

לא נראה לי שיש לדיון הזה עוד הרבה לאן ללכת.
טבח? 291952
נראה לי שאופן הקריאה שלך מוטה ביותר, אבל בהחלט אפשר להסכים שהמגילה היא מיתוס ולסגור את העניין.
טבח? 290299
כתוב במגילה שהטכס של הפלת הפור עם המן ןאחשוורוש, התרחש בחודש ניסן. כל המעשה של מרדכי ואסתר ותליית המן, התרחש מיד עם היוודע הגזירה. אבל הרצים של אסתר ומרדכי, יצאו רק בעשרים ושלושה לחודש סיון, שזה יותר מחודשיים לאחר תליית המן. מה לדעתך התרחש בין לבין, אם לא פעילות תחנונים נמרצת לשינוי הגזירה? זה גם רמוז בדרך בה זה מסופר - אחרי תליית המן והעברת ביתו למרדכי וכו' כתוב "ותוסף אסתר ותדבר לפני המלך, ותפול לפני רגליו, ותבך, ותתחנן לו להעביר את רעת המן האגגי ואת מחשבתו אשר חשב על היהודים ". התיאור של התחנונים מאוד אינטנסיבי. ומיד אחר כך שוב תיאור אינטנסיבי של התחנונים, תוך ניצול כל בדל אפשרי של הקרדיט שיש לה אצלו: "אם על המלך טוב, ואם מצאתי חן בעיניו, וכשר הדבר לפני המלך, וטובה אני בעיניו, יכתב להשיב את הספרים מחשבת המן בן המדתא.... כי איככה אוכל וראיתי..." וכו'. שימי לב לבקשה של אסתר - להשיב את הספרים. לא נקמות ולא טבח. אחשוורוש עונה לה- שאי אפשר. אגב, הוא בעצמו רומז על דרך לפתור את הבעיה: "ואתם כתבו על היהודים כטוב בעיניכם..." אמנם אי אפשר לבטל את הגזירה הקודמת- אבל אפשר לצוות על היהודים משהו חדש. ובאמת מה שכותב מרדכי זה רק שנתנה ליהודים רשות מעם המלך לעמוד על נפשם. הוא לא כותב על ביטול הרשות שניתנה לכולם להרוג ביהודים, כי הרשות היתה עדיין קיימת. כלומר חיילי המלך לא יכלו למנוע מאדם שרצה להרוג ביהודים, מלעשות זאת ביום ההוא.
העניין של יודעי קרוא וכתוב, לא נראה לי מתאים לסיטואציה כאן. במגילה הרי מודגש שהמלך כותב "מדינה מדינה ככתבה ועם ועם כלשונו". כנראה היה אינטרס עליון שכולם יבינו את הוראות המלך מכלי ראשון.

אדם או עם שהולכים להשמידו, צריך להתגונן עם, או בלי, היתר של המלך. הרי ברגע שהמלך הפקיר אותם לטבח, הם לא ממש מחוייבים לחוקיו... ובכל זאת, מסתבר שהיהודים היו צריכים היתר כדי להתגונן.

יש לך טעות בהבנת המספרים:הארכה היתה רק בשושן, ושם נהרגו שלוש מאות איש ביום השני, בנוסף לחמש מאות שנהרגו ביום הראשון. שבעים וחמישה אלף נהרגו בכל המדינות, ביום הראשון בלבד.
טבח? 290413
איך קרה, לדעתך, שעם הפרש של חודשיים בין היתר א' (להרוג את היהודים) לבין היתר ב' (להרוג את שונאי היהודים) לא מוזכרת הריגתו של שום יהודי?
טבח? 290414
הליגה להגנה יהודית.
טבח? 290495
ממלכת אחשוורוש היתה מדינת חוק!
אמנם התירו להרוג עם שלם על נשיו וטפו, ושללם לבוז, אבל בצורה מסודרת. רק ביום השלוש עשרה, בחודש השנים-עשר. הרי על זה נקרא החג "פורים", על שם הפור שהפילו המן ואחשוורוש למצוא את היום "הנכון" לביצוע הרצח ההמוני. גם ההיתר של אסתר ומרדכי להתגונן מפני הרוצים לרצוח אותם, היה מוגבל ליום הזה. כך שזה לא מפתיע שבחודשיים הראשונים לא היה רצח של יהודי. אפילו המן, המשנה למלך, שרצה לתלות את מרדכי היהודי אחרי שנגזרה הגזירה, היה צריך לבקש רשות מהמלך, מה שהביא לתחילת נפילתו.
מבחינה זאת, הגזירה של אחשוורוש היתה נאצית במהותה (זה לטובת גודווין...). זה היה במסגרת החוק, לפי כל הכללים והחוקים. בדומה לגרמנים שהיחס שלהם ליהודים היה ממוסד, "חוקי", ולפי פקודות מגבוה, ולא יוזמות של אספסוף מתפרע ותאב בצע.
טבח? 290561
אשמח אם תעני לי (ואין בזה שמץ של קנטור או התגרות) על התהיות שהעליתי בתגובה תגובה 290551
טבח? 291104
שתי הטענות שלך בתגובה ההיא הן 1. לא נראה שהיתה אנטישמיות במגילה לפני הגזירה. 2. אם אמנם התקיפו את היהודים איך זה שלא סופר על שום נפגע מהיהודים.

לגבי האנטישמיות ברור שלא קראו לה אז בשם כזה, וגם לא היתה מסורת ארוכה של שנאת יהודים, משום שהם היו בגלות רק שבעים שנה, והנצרות, עם שנאת היהודים שלה, עדיין לא היתה קיימת. מצד שני, ברור היה שהיהודים שונים מכולם באופן יותר משמעותי מהשונות הרגילה בין העמים. מפני שעל אף פיזורם הגדול הם המשיכו לשמור על אמונתם המיוחדת ומנהגיהם המשונים.

מכל מקום ברור שהיו ליהודים אויבים ושונאים. בכל מקום בו מסופר על מה שעשו היהודים ביום ההוא מצויינת המילה "אויביהם" או "שונאיהם" כתוב גם שהם "עמדו על נפשם" ו"התנקמו מאויביהם". כלומר הם לא הרגו סתם כך אנשים מהרחוב, אלא הרגו את מי שהיו אויבים להם. האם האויבים הללו נוצרו רק אחרי ההיתר להרוג בהם, או שהם היו קיימים קודם, אין לדעת.

בנוסף לכך יש עוד הרבה רמזים לכך שבתקופת המגילה יש יחס לא אוהד ליהודים:

מרדכי אומר לאסתר לא לגלות את מוצאה. על פניו, זה נראה כאילו שיש סיבה לא לספר על מוצא יהודי כי זה מזיק באופן כלשהו. הוא הרי לא ידע אז שהסודיות הזאת תעזור להפיל את המן בפח. הוא רצה שהיא תסתיר את מוצאה, על אף שבכך הוא גם מוותר בכך על כל המנעמים, השדרוג הפוליטי, והכבוד שהיו נופלים בחלקו, בהיותו קרובה של המלכה (יש אמנם הרבה הצעות לסיבות להסתרה הזאת אחת מהן היא שמפני שהיא הסתירה את מוצאה, היה לה יותר סיכוי להבחר, משום שאחשוורוש ידע שבבחירתה, הוא לא ירגיז אף אחד כי כולם יוכלו לפנטז שהיא משלהם. אבל באופן פשוט, ניתן להבין מכך שלהיות יהודיה, זה לא נחשב לכבוד גדול בזמנו)

מרדכי בשער המלך לא היה חשוב. בוודאי לא עד כדי שהמן בכלל יבחין שהוא אינו משתחווה לו. הוא התחיל לראות את זה רק אחרי שעבדי המלך גילו את אוזנו. הפסוקים המתארים זאת הם: "ויאמרו עבדי המלך אשר בשער המלך למרדכי: מדוע אתה עובר את מצוות המלך, ויהי באמרם אליו יום ויום ולא שמע אליהם ויגידו להמן לראות היעמדו דברי מרדכי כי היגיד להם אשר הוא יהודי". התחביר מסובך, אבל אפשר להבין מכאן שעל אף שמרדכי לא השתחווה להמן הרבה זמן, הם לא הלשינו עליו מיד. הם עשו זאת רק לאחר שבעקבות הניג'וסים שלהם, הוא גילה להם שהסיבה לאי השתחוותו היא דתו היהודית. רק כאשר הם הבינו את זה, הם החליטו לעמת את היהודי עם המן לראות "היעמדו דברי מרדכי". כלומר היה כאן יחס שלילי, שנולד על רקע הגילוי של דתו של האיש. זאת גם הסיבה לכך שמבחינת המן, היה רלבנטי להרוג את כל היהודים. הוא הבין שההתנהגות המרגיזה של מרדכי אינה נחלת האיש הספציפי בעל האופי המרגיז, אלא בעיה של כל בני עמו עם העקרונות המשונים, שהם נאמנים להם יותר משהם נאמנים למצוות המלך. (זה גם הטיעון של המן למלך אחשוורוש, כאשר הוא מבקש להורגם.)

התגובה של זרש ואוהבי המן, לאחר שהוא נדחף לביתו אבל וחפוי ראש, היתה :" אם מזרע היהודים מרדכי אשר החילות לנפול לפניו לא תוכל לו כי נפול תיפול בפניו". מכאן רואים שהאגדות על הכוחות הנסתרים של היהודים (אולי על עורמתם, קשריהם, או אלוהיהם) כבר היו נפוצות. ברור מכאן שהיחס אליהם לא היה כאל בני אומה אחרת, ולא חיובי.

הקלות בה שכנע המן את אחשוורוש לבצע גזירה תמוהה כל כך, (כאשר לא מצויין שהוא שיכור!), במיוחד כאשר זה נוגד בתכלית את הגישה הכללית במלכות אחשוורוש, שהיתה סובלנית לשונות בין העמים (כל מגילות המלך נכתבו עם ועם כלשונו ומדינה ומדינה ככתבה), ואפילו לרצונם השונה של האנשים (במשתה הראשון- "והשתיה כדת אין אונס, כי כן יסד המלך על כל רב ביתו לעשות כרצון איש ואיש"), מראה כי הטינה /איבה לעם היהודי לא היתה זרה לאחשוורוש. סביר גם ששניהם העריכו שלא תהיה התנגדות עממית למעשה ברברי ומוזר כזה. דבר שמתקבל על הדעת, רק אם היתה שינאה וזרות כלפי היהודים.
(סביר גם שהיהודים היו עשירים, והאפשרות לבוז את שללם קסמה להרבה אנשים בסביבתם).

למה לא היו נפגעים יהודיים? זאת שאלה טובה. אפשר להסביר זאת בכך שכנראה שבמלחמת העצבים שמן הסתם התרחשה בממלכה, כאשר היה מצב בו ליום אחד חוק המלך לא חל על היהודים (לא הגנו עליהם ולא הגנו מפניהם), ולשני הצדדים היה מה להרויח (ביזת השלל). מה שהכריע את הכף כנראה היתה האווירה כללית מסויימת, שסביר שעד שהמציאות לא התרחשה לא ידעו כיצד באמת יתרחשו הדברים. אבל מצד שני, יכול להיות שהשונאים של היהודים היו קיימים כבר קודם ולא הוגדרו על ידי התנהגותם באותו יום דווקא. וביום הזה היתה אפשרות להתנקם מהם על העבר.
טבח? 291120
א. תודה.
ב. לא דיברתי על אנטישמיות. אני משתדלת להימנע ממונחים אנכרוניסטיים לצרכים פרוזאיים.
ג. את הפסקה השלישית לא הבנתי.
טבח? 304952
מגילת אסתר היא מעשייה ותו לא, אין שום תיעוד שמאשש את הסיפור. להסיק מסקנות מממגילת אסתר על מעשי טבח בימינו דומה להצדקת מעשי טבח המוניים אחרים המתוארים במקרא, כמו המבול שבו מטביעים את כל החיים על פני האדמה, שריפתם של ערים שלמות כמו סדום ועמורה, שחיטתם של 3000 בני אדם במעמד הר סיני.
זה המסר הסמוי בתורה לגיטימיות של טבח המוני.
טבח? 304956
כל זמן שהטבח נעשה ישירות ע''י אלוהים זה לא נורא. יותר גרועים הסיפורים על מעשי טבח שנעשו בידי שליחיו.
טבח? 304962
לא הבנת דגש הוא לא אלוהים או שליחים.
המסר הוא הלגיטימיות של טבח המוני, גם הנאצים רצחו המונים, המסר בא מהתורה.
טבח? 304969
את המשפט "לא הבנת דגש הוא לא אלוהים או שליחים" הבנתי כ:"לא הבנת. הדגש הוא לא על ההבדל בין אלוהים לשליחים". הבנתי נכון?

אם כן, יש בינינו חילוקי דעות, שלא נובעים בהכרח מכך שלא הבנתי. אם לא, אזי באמת לא הבנתי. הבנת?
טבח? 304991
אתה הצעת הבדל בין טבח שנעשה על ידי אלוהים במישרין לבין טבח שנעשה על ידי בני אדם. עד כאן איני יודע על חילוקי דעות. טענתי היא על המסר עצמו, בתורה, המתיר טבח המוני, האם לדעתך טבח שנעשה בידי אלוהים או בידי שליחיו הוא לגיטימי? ואם כן מדוע?
טבח? 304994
טבח שנעשה ''בידי אלוהים'' איננו מעניינם של בני האדם, ולא הם האשמים בו. טבח שעשו ''שליחיו'' האנושיים - או סתם בני אדם - זה כבר עניין אחר.
טבח? 304999
לאלוהים יש כל מיני כלים להוציא את רצונו אל הפועל. הוא יכול לחולל מגיפה, לגרום לצונאמי, להביא לבצורת, והוא יכול להפעיל בני אדם לשם כך. אז מה אתה רוצה מהאנשים? הם בסך הכל כלי בידיו של האלוהים, והם מבצעים את רצון האל.
טבח? 305002
מהאנשים אני לא רוצה כלום. מאלוהים אני כן מצפה שלא ייתן רעיונות לכל מיני נבלים ולא יספק אליבי לפסיכופטים.
טבח? 305007
אתה מניח שאתה יודע מהו המושג אלוהים וזו שאלה בפני עצמה, אחר כך אתה מייחס רצון לאותו מושג שאינך יודע מהו.
הסיבות למגיפה, לצונאמי, לבצורת ידועות. פעולת בני האדם מורכבת מכדי ליחס אותה לגורם מסוים.
האם אתה מנסה לומר שלבני אדם אין שיקול דעת, או שפשע הוא לגיטימי?
טבח? 305022
המונחים רצון ואלוהים הם מונחים שסותרים אחד את השני ומנקודת מבט מסוימת אפשר לפתח קו המוביל לזה שהם מבטלים אחד את השני:

1) מבחינת ה"שינוי" - ישות אלוהית לא יכולה להשתנות, היא לא יכולה להיות במצב אחר "לפני" ו"אחרי" הופעתו או התממשותו של "הרצון."

2) ישות אלוהית (ולצורך זה גם אורגניזם בר תמותא) לא יכולה להיות נתונה לשליטה שאיננה בשליטתה. "רצון" מוביל למסקנה שהיא כןף ולכן או שאין לה רצון או שהיא איננה קיימת.

3) רצון אמור להביא לידי חידוש, דבר מה שלא היה קייםף מנקודת מבטו של הרוצה לפחות. אם היישות מכילה את כל מה שקיים כולל את הזמן, הרי שאין אפשרות לחידוש.
טבח? 305029
לגבי הרישא: רצון מופעל בבחירה בין אפשרויות שונות. אלוהים זה מונח שאין יודעים מהו, לכן אין בין שני המונחים סתירה.

1. אם אלוהים זו ישות? מהי ישות? איך דבר שאינך יודע מהו יכול להשתנות או להיות קשור לרצון.

2. אורגניזם הוא משהו, ישות או אלוהים זה "יש" או זה "אין".

3. רצון לא קיים בפני עצמו, אנו מכנים רצון את הבחירה בין אפשרויות. גם הזמן הוא מושג קשה להגדרה אבל יש לו שימוש כמו במדידת מהירויות של מכוניות ובני אדם. למונח אלוהים אין שימוש כי הוא מושג ריק.
טבח? 305034
גם "רצון" זה מונח שלא בדיוק יודעים _מהו_ (ואני כתבתי פעם מאמר הטוען שמנקודת מבט מסוימת הוא איננו "מה," ושכ"ג כתב שהוא "איננו").
טבח? 305053
יש הרבה מלים שאין להם הגדרה מדויקת אבל הם מגדירים פעולה רצון הוא פעולת בחירה.
האם אלוהים הוא סוג של פעולה ותחזור בבקשה לתורה שם הוא אל ככל האלים.
טבח? 305074
(אני לא מבין למה הטון התקיף).
טבח? 305101
סתם, נסה לשאול ולחזור ולשאול ולא לקבל תשובה. קראתי ספרים של חכמים שיתמודדו עם השאלה והמסקנה הייתה אם לצטט את קאנט| "הידיעה מוגבלת לתחום של הנסיון האפשרי" "אם ננסה לדבר על אלוהים או הנפש, לא נעלה בידינו דבר".

השאלה הייתה ערכית מוסרית, לגבי מעשי הטבח ההמוני בסיפורי התורה והמסר של הלגיטימיות למעשי טבח נוראים שכאלה.
טבח? 305107
ניסתי וותרתי, לכן אני רק נותן תשובות. סתם.

אין ידיעה של השראה(?)
טבח? 305000
לא מדובר באשמה.
אתה יכול להחליט שטבח שנעשה בידי אלוהים הוא לא מעניינך, זו לא השאלה.
התורה היא קדושה לנצרות לאיסלם וליהדות. התורה נגישה לבני התרבות המערבית, הסיפורים על מעשי הטבח ההמוניים בתורה משמשים מודל חיקוי.
האם לדעתך מסר שמעשי טבח המוניים ראויים, זה מסר חיובי?
טבח? 305009
ודאי שלא, השאלה הייתה כמובן רטורית, אמת?
אבל נדמה לי שדתיים אמתיים לא רואים בטבח "בידי אלוהים" דוגמה לחיקוי. טבח כזה הם משאירים, השבח שאמונתם, לאלוהים.
מאידך גיסא - מעשי טבח שנתפסים כאילו נעשו בידי "שליחים" בהחלט עלולים לתת להם רעיונות.
טבח? 305020
אני לא יודע מיהם ומהם דתיים אמיתיים. כאשר בתרבות המערבית התורה נחשבת כספר קדוש היא גם משמשת דוגמה חינוכית. מעשי טבח המוני שזורים בהיסטוריה של התרבות המונותיאיסטית, לאו דווקא נגד יהודים. מלחמות דת, מסעי צלב, וכמובן בימינו הטבח שביצעו הנאצים.

בעולם הפגאני המערבי לא ידועים מעשי טבח על רקע אידיאולוגי, היו מלחמות כיבוש, היו מעשי אונס, ביזה, גם רצח והגליה כדי להפחיד. גם בתרבות הסינית וההודית לא ידועים מעשי טבח המוני על רקע דתי או אחר. וזו סתם עובדה שבספרי הקודש ההודים והסינים אין מעשי טבח המוניים.
טבח? 305035
אתה לא רואה הבדל במסר בין טבח שביצע אלוהים, כשהטבע הוא שליחו היחידי - לבין טבח שביצעו שליחיו בני האדם?
טבח? 305055
לא מדובר בדעתי האישית, גם המושג טבע השגור בפי הבריות הוא מושג בעייתי, לפחות בחלקו כאשר מיחסים לטבע רצונות, כביכול מדובר באיזו ישות בעלת רצון.

אני לא יודע מה זה אלוהים, איך אני יכול ליחס למשהו שאינו ידוע שליחים שהם ידועים. הדיון הוא מוסרי ערכי, השאלה היא האם מעשי טבח המוני הם לגיטימיים?
טבח? 305001
טבח שנעשה ישירות ע"י אלוהים הוא לגיטימי ביותר, שכן הוא זה שקובע מה לגיטימי ומה לא. מה שהוא מורה לשליחיו לעשות בעייתי הרבה יותר, כי הוא מניח יסוד לאנשים שאינם שליחיו להשתמש באותם תקדימים מתוך רשעות או מתוך אמונה תמימה שהם באמת שליחיו. איך אני יכול לדעת אם ברוך גולדשטיין לא קיבל את השליחות ישירות מאלוהים? מנין לנו שיגאל עמיר לא נפגש בלילה עם אליהו הנביא?
טבח? 305013
סיפורי הטבח בתורה הם קודם כל סיפורים המשפיעים על התרבות המערבית כולה, התוצאה מאפשרת כפי שאמרת , אני מצטט:
"לאנשים שאינם שליחיו להשתמש באותם תקדימים מתוך רשעות או מתוך אמונה תמימה שהם באמת שליחיו".
באשר למי שלח את ברוך גולדשטין או יגאל עמיר, בתרבות שלנו אנו אמונים על אחריות אישית ולכן לבית משפט יש את הזכות והכח לשפוט את האזרחים לפי מעשיהם ולא לפי אמונתם.

באותו עניין גם אלוהים היה נשפט לפי מעשיו, ומעשי הטבח המיוחסים בתורה לאלוהים הם פשעים איומים ונוראים, לפי כל קנה מידה.
טבח? 305016
"לפי כל קנה מידה" *אנושי*. די מגוחך לנסות להחיל אותו על אלוהים שקובע את הכל, את הקנה ואת המידה.
טבח? 305017
מה שכן, ''קנה מידה'' הוא עוד מאובן לשוני שהוספתי לאוסף הקטן שלי. תודה.
טבח? 305021
ואפילו את משענת הקנה הרצוץ של תורת המידה.
טבח? 305026
תתחיל בתשובה לשאלה מה זה אלוהים?
אם אינך יודע מה זה אלוהים איך אתה יודע מה זה קנה מידה של אלוהים?
האם מעשי טבח המוני כפי שמסופרים בתורה נראים לך מוצדקים לפי קנה מידה שלך.
טבח? 305028
לא צריך לדעת ''מה זה'' אלוהים, מספיק לדעת חלק מהתכונות שלו, או מהיכולות שלו. אחת מהן היא שהוא הקובע מה נכון ומה לא.

קנה המידה שלי לא רלוונטי למה שהאלוהים עושה. כמו שלא הייתי מצפה מהחתול שלי להעביר ביקורת על ההחלטות שאני עושה (בעיניו כל מסע לוטרינר אינו אלא התעללות שאין שניה לה), כך אני נמנע מהעברת ביקורת על החלטות האינסטנציה האלוהית.
טבח? 305032
האם ההקבלה לחתולך מהווה הצדקת שואה?
טבח? 305042
מנקודת ראות של השאלה המוסרית-אלוהית, כמובן שכן. אם מישהו מאמין בכוח עליון שעושה תמיד את הדבר הנכון (בהגדרה), איך אפשר להתווכח איתו? אגב, בעיני השואה מעוררת פחות תהיות תיאולוגיות מאשר מה שקורה מדי יום ביומו למליוני תינוקות ובעלי חיים. ברירה טבעית היא המנגנון הכי אכזרי שאני יכול להעלות בדעתי לנהל את העולם, ואפילו הגוי ההוא, לאמארק, חשב על מנגנון הרבה יותר ידידותי. אבל האמת היא (היכונו להפתעה:) שאני לא אלוהים.
טבח? 305061
עכשיו (כמעט) שכנעת אותי שאין רצון חופשי. מרצונך החופשי לא היית מודה בזה לעולם.
טבח? 305066
הכל בהנחה שיש אלוהים מהסוג החביב על הדתיים. לכשלעצמי, אני מאמין בהנחה האלטרנטיבית (השופט בן-זונה).
טבח? 305071
אני שמחה שמישהו חוץ ממני הבחין שהתאחדות הכדורגל היא המועצה התיאולוגית העליונה שלנו.
טבח? 305077
כידוע, הכדור הוא עגול ואלוהים הוא הגול.
טבח? 305766
באיחור רב - ולאור אירועי היום - נזכרתי לשאול, מה אומרים האנגלים (או האירים,במקרה זה) אחרי ניצחון/הפסד במשחקים? מישהו יודע?
טבח? 305829
הם בד"כ אומרים "Bloody Weather", אבל לאו דווקא בגלל המשחקים.
טבח? 305844
אוי, הגויים האלה. אין אמונה בלבם.
טבח? 305037
איך אתה יכול ליחס תכונות או יכולות למשהו שאינך יודע מהו.
אני מבקש להחזירך לתורה, מושג האלוהים מופיע לראשונה בתורה. בתורה דוקא מתואר אלוהים כמי שמריח קרבנות, הולך בגן, מדבר עם הבריות. אם אלוהים נוהג כבני אדם ניתן לשפוט את מעשיו.

מה זו איסטנציה אלוהית?
טבח? 305044
"אם אלוהים נוהג כבני אדם ניתן לשפוט את מעשיו" - למה? הנה, החתול שלי אומר אותו דבר: אם שכ"ג נושם כמוני, אוכל כמוני ומיילל כמוני, ניתן לשפוט את מעשיו. לא, אני מסביר לו בסבלנות, זה שיש לנו כמה מאפיינים משותפים עוד לא הופך אותך לבר פלוגתא בעל מעמד, ואם לא תפסיק לקשקש ארוחת הערב שלך לא תכלול טונה. תתפלא כמה הנימוק הזה משכנע אותו.

זה בלי להכנס לכך שאתה קורא את התורה בצורה פשטנית מדי. האנשתו של האלוהים בתורה נעשית מטעמים דידקטיים (כמו הענשתו של האדם. הה).
  טבח? • רון בן-יעקב
  טבח? • שוטה הכפר הגלובלי
  טבח? • רון בן-יעקב
  טבח? • שוטה הכפר הגלובלי
  טבח? • אביב י.
  טבח? • האייל האלמוני
  טבח? • רון בן-יעקב
  טבח? • שוטה הכפר הגלובלי
  טבח? • רון בן-יעקב
  טבח? • יוסי צרי
  טבח? • אביב י.
  טבח? • יוסי צרי
  טבח? • שוטה הכפר הגלובלי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים