מניסיוני זה פשוט לא נכון 329795
כמי שמלמד עברית באוניברסיטה אמריקאית זה שנה וחצי, אני יכול לומר לכם בוודאות שרכישת האל"ף-בי"ת העברי אינה בעייתית כפי שמאמר זה מציגה.התלמידים לומדים בקלות מפליאה את שני סוגי הכתב העברי (דפוס וכתב יד) כבר בשבוע הראשון, ותוך זמן קצר הם יודעים לכתוב ולקרוא אותם בלא בעיה. הבעיה כן נוצרת לאחר השמטת הניקוד שבוע או שבועיים לאחר מכן, אבל גם על זה הם מתגברים די מהר. בכל מקרה, באופן חד משמעי מניסיון עם תלמידים רבים, אני יכול לומר לכם שאותיות העבריות הן החלק הקל בלמידת השפה. גם הכתיבה מימין לשמאל אינה מבלבלת במיוחד. הבעיות הן אחרות ואינן קשורות לכתב, כמו מין של מילים, יוצאים מן הכלל בסיומות הריבוי או בניינים.
יתרה מזו, גם לפי המאמר, אולי לימוד עברית באותיות לטיניות יהיה קל לאירופים, אולם מי ערב שהוא יהיה קל לסינים?
דווקא שמעתי מפי כמה אמריקאים כי הכתב העברי נאה, פשוט לכתיבה וקל לקריאה.אחת המעירות, כמה מפתיע, הייתה סטודנטית וותיקה ליפנית. הופתעתי גם לשמוע כי צלילה של העברית בעיני האמריקאים מוזיקלי ונעים לאוזן וכי אינו דומה כלל לערבית! (זה הפתיע אותי, אולם המעירה היא מאזינה וותיקה לשתי השפות במסגרת עבודתה במחלקה לתרבות המזרח התיכון).
מניסיוני זה פשוט לא נכון 329808
אכן מפתיע.
אחי חזר לא מזמן מאוסטרליה. להלן שיחה של אחי עם אוסטרלית:
אחי משוחח עם 2 ישראלים. בעברית. אוסטרלית עדת שמיעה לשיחה.
אוסטרלית: אתם צרפתים?
אחי: לא, אנחנו מישראל.
אוסטרלית: מעניין! לא ידעתי שבישראל מדברים צרפתית.
מניסיוני זה פשוט לא נכון 329813
לא ידעתי שלאוסטרלים יש חוש כזה לשפות.
No worries mate 329863
אוסטרלים יש כזה חוש להכל.
מניסיוני זה פשוט לא נכון 332365
כשגרתי בצרפת, כששמעתי דיבור ''מזווית האוזן'', זה תמיד נשמע עברית. כמה מאכזב לגלות שמדובר בצרפתית.

כך שהבלבול הזה לא מפתיע אותי (אם כי לא ברור לי ממה נובע הדמיון בהאזנה ב''זווית האוזן''. הרי בהאזנה רגילה השפות בכלל לא נשמעות דומה)
מניסיוני זה פשוט לא נכון 332422
יצא לך לבדוק את זה עם שפות אחרות? לי זה קרה לאחרונה עם יוונית, איטלקית וספרדית; הייתכן שזו ברירת המחדל שלנו ל"זווית האוזן", בלי קשר לשפה?
מניסיוני זה פשוט לא נכון 332516
לא ממש ערכתי ניסויים מסודרים בנושא, אבל אני לא זוכרת שנתקלתי בתופעה עם שפות אחרות (עם ספרדית למשל, לא ברור לי בכלל איזו שפה זו ב''זווית האוזן''. אנגלית מעולם לא בלבלה אותי, אבל למדתי לדבר אנגלית לפני שלמדתי לדבר עברית, אז זה לא מפתיע).
מניסיוני זה פשוט לא נכון 332765
שפות המזרח הרחוק בוודאות לא עושות את זה, לפחות לא לי. וגם לא שפות מזרח אירופה.
מניסיוני זה פשוט לא נכון 332487
מה זה זווית האוזן?
לאוזניים שלי (בדקתי) אין זוויות.
332488
למה להשמיץ? לי יש שלוש זוויות בכל אוזן!
אז אתה יכול לשמוע מ-‏3 זוויות 332514
332766
היא לא בדקה את האוזניים שלך.
אני מבקש 332983
אוזן המן היא טטראדר - ולכן יש בה 4 זוויות.
אני מבקש 332990
בטטראדר יש (רק) 4 זוויות?
אני מבקש 332996
אופס... שתיים עשרה, בתקווה שאני צודק עכשיו.
אני מבקש 333009
תטען שדיברת על זוויות מרחביות (אסטרונומים משתמשים בזה ומודדים במעלות מרובעות/ריבועיות).
אני מבקש 333080
זה באמת מה שאני טוען. האמת, זה מה שציירתי לי במוח בערך (שלוש זוויות לבסיס ועוד זוויות ראש. בערך).
מניסיוני זה פשוט לא נכון 332515
את מכירה את התופעה שלפעמים רואים משהו בחטף, בזווית העין שלוכד לשנייה את תשומת ליבנו?
אז זה אותו הדבר, רק בחוש השמיעה במקום בחוש הראייה.
מניסיוני זה פשוט לא נכון 335458
רק רציתי לחזק את הטענה ולהוסיף שבתקופה בה התגוררתי בארה"ב, יותר מפעם אחת שאלו אותי אמריקאים שאינם יודעים דבר על מדינת ישראל מאיפה אני כששמעו אותי בשיחה עם ישראלי אחר, ולאחר שעניתי להם שאני מישראל, השאלה הבאה היתה לעתים קרובות "אה, אז איזו שפה אתם מדברים? צרפתית?"
זאת הרי''ש 335674
רי''ש היא עיצור שאפשר לבטא בשלל צורות. הרי''ש העברית (המקובלת - לא זו של דן כנר) והצרפתית דומות זו לזו ושונות מאד מהרי''ש האנגלית, הרוסית או הספרדית.
ז'אן פול סאחטח 337925
ואני מתרשם שהר' הצרפתית דומה עוד יותר לח' העברית.
מניסיוני זה פשוט לא נכון 498245
בינתיים הספקתי בעצמי לחזור מארה''ב.
אנשים כל הזמן חשבו שאנחנו צרפתים.
מניסיוני זה פשוט לא נכון 329961
לא היה אכפת לז'בוטינסקי (או לשאר מציעי ליטון הכתב) מהסינים - מטרתו הייתה שהיהודים בגולה ילמדו עברית - ובסין אין (או כמעט ואין) כאלה.
מניסיוני זה פשוט לא נכון 329980
אבל היהודים בגולה (דוברי היידיש, לפחות) הכירו היטב את הכתב.
מניסיוני זה פשוט לא נכון 330150
דווקא בתקופתו של ז'בוטינסקי היו כאלה. אני צאצאית של שניים.
מניסיוני זה פשוט לא נכון 330158
את רצינית? זה באמת מסביר כמה דברים... איך הם הגיעו לסין? והאם את דוברת סינית?
מניסיוני זה פשוט לא נכון 330252
ממש לא.
יהודי סין, מתברר, רוסים כולם‏1, חוץ ממשפחה אחת עיראקית.
היתה קהילה גדולה למדי בחרבין, על גבול רוסיה (ככה כולם הגיעו לשם).
סבא שלי במקור מויטבסק (ואיכשהו הגיע לשם), סבתא שלי הצליחה להיוולד שם ולחיות שם עד שהיתה לה בת בת 12, לפתח דיעה מוצקה נגד אוכל סיני‏2, להתחתן בשנית, ולעלות לארץ.

אני לא יודעת עד כמה הם דיברו שם סינית. בבית הם דיברו רוסית. והם ידעו גם אידיש. יכול להיות מאוד שהם חיו שם בתור קהילה סגורה, בלי להתערב יותר מדי בסביבה.
סבתא שלי ניסתה ללמד אותי לספור עד 10 בסינית ובמונגולית. את המונגולית תפסתי, את הסינית לא. ומשום מה במשך שנים הייתי בטוחה שהיא עבדה עלי.

1 יהודי גרמניה שהיגרו לשנחאי בזמן מלח"ע 2 לא ממש נחשבים, לצורך העניין. הם לא שהו בסין מספיק.
2 שנים לקח להורים שלי לשכנע את סבא וסבתא לצאת איתם למסעדה סינית:
"מה פתאום אוכל סיני?! למה לאכול אוכל סיני?! אני זוכרת מה הסינים אוכלים. הם אוכלים כל מיני עכברים ונחשים!"
מה עשו שם העיראקים? 330259
אל תגידי לי שהם היו מנהלי הבנק המקומי.

___________________
ברקת, מפזרת חופשי חידודים על חשבון העדה שלה עצמה.
מה עשו שם העיראקים? 330261
חוששתני שזה בדיוק מה שהם היו.
או, סביר יותר, רוקחים. סוחרים. שענים.

קראו להם כדורי.
מניסיוני זה פשוט לא נכון 330283
מעניין ביותר. האמת היא שעד ששמעתי את רינה ליטוין מספרת על ילדותה ברדיו - זה היה די מזמן, אבל בכל זאת... - לא ידעתי בכלל שהייתה קהילה יהודית בסין...
יהודי סין המקוריים והרוסים 340319
היו יהודים ממוצא מזרח אירופאי שברחו לסין ונקלטו בה היטב בתקופת מלחמת העולם השניה , יהודים עיראקים הגיעו אליה ללא כל קשר לאחיהם המזרח אירופאים (אחיהם גם מבחינה גנטית אגב) כמו גם יהודים תימנים שעשו כן טרם מלחמת העולם השניה ויהודים פרסים.

עד המאה ה16 (אם אינני טועה כלפי מעלה או כלפי מטה) התקיימה בבייג'ין קהילה יהודית סינית משגשגת ,מציורים שנותרו וממה שידוע הם נראו לגמרי סינים ,התלבשו והסתפרו כסינים אך שמרו על המורשתו בדבקות .אחת ההנחות היא שמקורם ביהודים שהיגרו מפרס לסין באלף הראשון לספירה והתחתנו עם מקומיים ומקומיות תוך שמירה על כללי גיור כמובן .

העובדה שהם רוכזו במקום אחד הייתה להם לרועץ שכן בשיטפון הגדול שפקד את סין חרבו בתי הכנסת שלהם ואבדו ספרי התורה שלהם והיות שזו שבע"פ לא הייתה מפותחת כל כך רק מתי מעט מהם נותרו ועלו ארצה (אחדים ממש) .המדהים הוא שהם ממש סינים רק שהם לא אוכלים כל מה שהסינים אוכלים...עוד דבר מדהים הוא שעמי דרום מזרח אסיה נחשפו רבות ליהודים ומעולם לא פיתחו אנטישמיות (למעשה כאשר האירופאים ניסו להחדיר בהם כזו הם השיגו תוצאה הפוכה השופטת בדימוס הדסה בן עתו כותבת בספרה "הפרוטוקולים של זקני ציון:השקר מסרב למות" כי כאשר הפרוטוקלים של זקני ציון הוצגו בפני היפנים כרעיון יהודי היפנים נדהמו מהגאונות היהודית ונמלאו בהערצה אליה) -בעצם רק העמים האירופאים הינם אנטישמים במלוא מובן המילה וניתן לייחס זאת אולי לאופי התרבותי שלהם ולאו דווקא לזה הדתי.
יהודי סין המקוריים והרוסים 340334
מדהים, לא ידעתי על כך דבר. תודה.:)
יהודי סין המקוריים והרוסים 340407
תוכל לספר יותר על הרפתקאות הפרוטוקולים של זקני ציון באסיה?
יהודי סין המקוריים והרוסים 340463
בעיקרון בתקופת מלחמת העולם השניה שיפן היוותה חלק חשוב ב"מעצמות הציר" ולצערנו תוך שת"פ הדוק עם הנאצים (לא אידיאולוגי כמובן כי אם אינטרסנטי - מבחינה אידיאולוגית הרי הנאצים החשיבו את היפנים כגזע נחות(...) ואף מנעו משגריר יפן ברייך השלישי ,היינו דיפלומט בכיר ביותר,להינשא לגרמניה "ארית" בניגוד לחוקי הגזע) הנאצים ניסו להעביר ליפנים מדי פעם את התיאריות הגזעניות שלהם-בעיקר כלפי יהודים.

הנאצים ראו במלחמה כנגד היהודים מלחמה כנגד גורם עולמי וירטואלי השולט קודם כל במחשבה , כלומר היהודים עפ"י תפיסת הנאצים-והפן הזה לא מודגש פה בישראל (באקדמיה ובמערכת החינוך ובכל מסגרת אחרת שדרכה מתועדת תקופת הרייך השלישי) היו קודם כל איום תפיסתי למושגים כמו :משפחה,לאום ואפילו דת וכ"ו וזאת מעצם היותם של היהודים מובילי התפיסה ההומאנית שהשתרשה באופן אירוני בתום מלחמת העולם השניה .

מתוך כך הם ניסו לשתף כמה שיותר עמים בשנאתם ליהודים , כפי שאמר זאת היטלר עצמו "היהודי והגרמני משולים לשני אלים אשר האחד אינו יכול לסבול את קיומו של השני , כל השאר (היינו שאר העמים,גזעים ושאר הירקות שהנאציזם מתייחס אליהם) אינו אלא אשליה" גרמנים אחרים -עד לרמה של פשוטי העם דיברו על היהודי הקוסמופוליטי שממוטט את המסגרת הלאומית -אגב אנטישמים מוצהרים בני ימינו מדברים בשפה דומה ,לדידם היהודים פיתחו שנאה עצמית לזהותם כמיעוט במהלך הגלות -שכן מיעוט נוטה להיות שק החבטות של העמים ה'מארחים' ובמשך גלות ארוכה שכזאת יהודים החליטו עם האמנציפציה שאינם רוצים להיות עוד יהודים ועליהם להשיל מעליהם את הזהות הקורבנית וללבוש זהות גויית המייצגת את ההפך -מתוך כך הם השתרשו בחברה הזרה וניסו לייצג אותה יותר מאנשי החברה המקוריים עצמם ,האינטלקטואליזם המופרז כפי שקרא לו גבלס נתפס ע"י הנאצים ועמי האזור (אגב גם ע"י עמים שאימצו את הפרדיגמה המרקסיסטית) כניסיון לפרק את הלאומיות ,הדתיות ,המשפחתיות וכ"ו והקפיטליזם המופרע נתפס כתוצר של ההצלחה היהודית-גם אם לא מלכתחילה הרי שהיה קל להאשים את היהודים בכך שכן הלאומיות וכ"ו הן ההבטחה לסוציאליזם הנובע מסולידאריות וכל אימת שהיהודים היו נגד לאומיותץ וכ"ו או ניסו לייצג אותה בעצמם (ואז נתפסו כגורמים חסרי זהות החודרים לדם הלאומי ומרעילים אותו ברעיונות הנובעים מחולשה ) הם נתפסו כאשמים.

כאן אני סוטה מהנושא המקורי ומנסה להעביר בקצרה תפיסה ארוכה ומורכבת-בעיקרון הנאצים רצו להעביר את שנאת היהודים לבני בריתם היפנים, שהיו מסוכסכים קלות עם עמיתהם הסינים היפנים התרשמו מהרעיון היהודי לכיבוש העולם באמצעים לא אלימים (אם כי לא באמת מימשו אותו הלכה למעשה) וחשבו שהוא רעיון שיאה לאמצו כדי להשתלט על דרום מזרח אסיה.

אגב, כאשר משלחת רבנים בכירה נפגשה עם מספר אנשי צבא יפנים בכירים כדי לדון באפשרות של קבלת מקלט מפני הנאצים בבת הברית של הנאצים-יפן , שאל אותם איש צבא בכיר "למה האירופאים מתעבים אתכם כל כך?" הם ענו לו"מכיוון שאנחנו עם אסייתי כמוכם" אז איש הצבא ענה "אם כך ,אין לכם מה לדאוג " -איני זוכר את המקור אך הסיפור אמת לאמיתה.
יהודי סין המקוריים והרוסים 340466
זה באמת מפתיע. על מה אתה מתבסס? כאן בארץ לפחות תמיד מדברים על האנטישמיות הנאצית כשנאה לכסף היהודי בעיקר. וכמובן, על תיאור היהודים כתת-אדם, ודאי לא כ"אלים" אלטרנטיביים.
יהודי סין המקוריים והרוסים 340507
דורפל היקר -התגובות שלי קצת חלקיות ועל כך סלח לי אתה ויסלחו לי אחרים-אני פשוט לא מאריך בתגובות (לא אוהב את זה).

לא התכוונתי שתפסו את היהודים כאלים-ממש לא , הכוונה היא שראו בהם ובמידה רבה עדיין רואים בהם בעלי כוח השתלטות תרבותי רב ועצום מעבר לכל פרופורציה.

היטלר עצמו התייחס למאבק בין היהודים לגרמנים ול"ארים" בכלל כאל מאבק כמעט מיסטי ומקורביו כגון גרינג והימלר נרתעו מההתייחסות האובססיבית שלו אל היהודים-הם עצמם סתם שנאו ,אפילו מאוד , יהודים אבל כל שכן לא ראו בהם אלים המתחרים עם הגרמנים-הם ראו בהם יצורים מזיקים בעלי כוח רב מדי -כוח שהתאפשר להם לצבור בשל התפוררות הסולידריות והזהות השבטית הגרמנית וככל שכוח זה גבר כך הזהות השבטית הגרמנית הלכה והתפוררה באופן בלתי נמנע (יהודים שראו את עצמם כגרמנים ולא הפסיקו להצהיר על כך סבלו יותר כאשר היו בידי הנאצים-הם נתפסו כגורם לא רצוי הכופה עצמו על הזהות הגרמנית).

תיאור היהודי כתת אדם הוא תיאור שנועד לקבע את דמות היהודי-למעשה בכרזות תעמולה נאציות (שוב מידע שבארץ לא ממש מפרסמים) הופיעו הרבה מאוד פעמים יהודים בלונדים מגולחים חילוניים לחלוטין ונטולי כל סממן יהודי סטריאוטיפי ע"פי התעמולה הנאצית שאתה מדבר עליה ומעל לתמונת הגבר הארי (למשל) הופיעה תמונה של אותו הגבר עם זקן וסממנים יהודים והכיתוב בגרמנית הזהיר כי "זהירות הוא נראה כאחד האזרחים אך הוא יהודי" כלומר תחשוב במושגים שיווקיים-אי אפשר להראות לגרמנים בסרטי תעמולה אנשים שדי דומים להם ולחנך אותם לשנוא אותם על בסיס גזעי וזאת מסיבה נורא פשוטה-הם נורא דומים להם -צריך להזכיר לגרמנים שהם לא מהם .

השיח הנפוץ היה על היהודים ששדדו את הנפש הגרמנית והרעילו את הדם הגרמני והיהודי המתבולל הוא במהותו אותו תת אדם הנראה בכרזות :קפיטליסט מושחת רחוק מלהיות באמת מגזע האדונים ובנוסף לכך הוא חסר רחמים (...).

כדי להקיא את המתבוללים הנאצים דיברו רבות על השיבה לעבודה פיזית ועל קץ האינטלקטואליות המופרזת שכן אלו אפשרו את השתלבות היהודי ויותר מכך מעתה השייכות שוב מבוססת על הודאי-על הדם ולא על הישגים אינדבדואליסטים המנותקים מההיסטוריה המורשת וכ"ו.

דיון מאלף בנושא נמצא בספריו של אריך פרום (אודות האבה אם אינני טועה או שם קרוב-קראתי מזמן) ובספר של קורט לוין (שוב איני זוכר) כמו גם בספר זכרונות של אזרחים גרמנים ברייך השלישי שאת שמו שוב -איני זוכר.
יהודי סין המקוריים והרוסים 340510
גילי היקר - הרגע ענית לאלמוני, לא לי. אבל טוב שעשית כך, הודעותיך מעניינות, וממילא רציתי לבקש ממך להרחיב שוב על האנטישמיות באסיה.
יהודי סין המקוריים והרוסים 340465
לדעתי את/ה מתכוון/נת לקהילת קאיפנג שהיא עיר די גדולה (אין קשר לפקינג). הקהילה היהודית-סינית שם נעלמה הרבה לפני תחילת הציונות. "יהודי סין" הם תוצאה של הגירות מאוחרות.
כמו כן האמירה שהאנטישמיות היא אירופאית היא קלישאה חסרת בסיס (בעולם של היום, לחזור על השטות הזאת משול בעיני לאמירה שתה ואורז יש רק באירופה). למעשה, יפן היא אחת הדוגמאות שמביאים לעיתים לאנטישמיות בלי יהודים (הדוגמה שלך אינה הוכחה לפילושמיות אלא להיפוכה). כמובן שאנטישמיות אינה בראש מעייניהם של עמי מזרח האסיה בעיקר משום שהיהדות בכלל אינה בראש מעייניהם.
יהודי סין המקוריים והרוסים 340504
למר שוקי שמאל שלום!

כן נכון-לזאת אני מתכוון רק שעבר זמן כה רב מאז שלמדתי על זה שכנראה התבלבלתי -אגב אני אומר נכון רק בגלל שאני זוכר שהם רוכזו במקום אחד , לא הייתי סגור אם זאת בייג'ניג' אבל איך שהוא כך חשבתי אז אני סומך עליך שאתה יודע יותר בעניין הזה.

האנטישמיות הפתולוגית היא אירופאית בבסיסה ואין לזה שום קשר לתה ואורז -האנטישמיות ביפן מזכירה את זאת של הקוריאנים והיא דומה בערך לשנאה של חלק ממעריצי מסע בין כוכבים לקלינגונים-כלומר היא מושפעת מרעיונות אירופאיים בלי שום אחיזה במציאות ויותר מכך היא שולית מאוד, לגבי זאת הקוריאנית -בקוריאה יש כמה מעריצים של היטלר וטבעי מבחינה היסטורית שגם ביפן אבל גם שכבר יש 'אנטישמיות'זאת אנטישמיות גמישה מאוד ובניגוד לאירופה היא מעולם לא הייתה כוח לאומי.

ביפן יש הערכה רבה ומפתיעה לעם היהודי והיא מבוטאת באופן בלתי צפוי לחלוטין (אאריך בכך בהזדמנות אחרת אם אתבקש) ,בסין למשל זוכרים עד היום לטובה את יהודי חרבין -אנטישמיות? אולי רק במאמרים אקדמיים סוציולוגיים וכדי שמישהו יפרסם מספיק מאמרים ומספיק סנציוניים כדי לקבל קביעות.

אירופה היא היבשת הרעה לתפיסתי ממנה יצאו מושגים גם מבחינה תיאורטית וגם הלכה למעשה כגון השמדת עם (החל מימי רומא הכובשת-אבל אולי רומא היא לא אירופה שאנחנו מתכוונים אליה..),גזענות ,אדוניזם ,דארווניזם חברתי -אפשר להמשיך ברשימה עד אין קץ,נכון שעבדות וקולוניאליזם למשל הם לא יציריה בלבד ולא אפיינו רק אותה אבל היא תמיד היטיבה להיות רעה יותר מאחרים וצבועה יותר מאחרים (למשל בימינו) .

זה לא נובע מהיותה יותר מתקדמת טכנולוגית כי למעשה רוב רובה של ההיסטוריה ארצות הלבנט וגם מאוחר יותר תרבויות דרום מזרח אסיה הקדימו אותה ולכל הפחות השתוו אליה-זה נובע מאיזה שהוא רוע בסיסי שמצוי בעמים האלו לטעמי -אולי תגיד לי שזאת הכללה מיותרת , אבל זאת הכללה מיותרת לומר שהכל הכללה מיותרת-זה שיש יוצאים מן הכלל זה לא סותר את הכלל.

הייתי ביפן והייתי באירופה-וזמן רב (למעשה אני גם דובר יפנית..) אין ביפן אנטישמיות ויותר מכך אני אפתיע אותך-האנטישמיות הערבית היא ברובה המוחלט בת לא יותר מ100 שנים וברובה המכריע מתרכזת בקרב הפלסטינים-אני מכיר טוב מדי ומקרוב מדי את ההיסטוריה של היהודים שחיו במדינות ערב (למשל משפחתה של אמי) בעיקרון באף מדינה לא הייתה סבלנות למיעוטים אבל כללית יהודים נחשבו שם למיעוט המכובד ביותר במשך מאות ארוכות של שנים והם היו האחרונים להיפגע, כאשר כן היו פרעות לא פעם הם נבעו ממניעים כלכליים-כלומר האספסוף הפשוט רצה לבזוז את היהודים ובמקרים כאלו סבי סיפר לי שהערבים האחרים היו מעניקים בסיטונאות מקלט ליהודים (אני מדבר על לוב -לא מזמן שמעתי סיפור דומה מיהודי עיראקי) ויותר מכך שהצפון אירופאים הגיעו התחילו הצרות האמיתיות-למשל בלוב שהייתה תסיסה נגד האנגלים הללו עשו את מה שהם עשו כה טוב באירופה-נתנו לערבים 3 ימים חופשיים לבזוז ולהרוג את היהודים -רק שהלחץ כלפי הכובש הבריטי ירד.

הרוע היה ונשאר אירופאי בבסיסו , לא תצליח לשכנע אותי אחרת ויש יותר מדי היסטוריה רוויית דם ורוע מכדי שאמירות חפות מתוכן ישללו זאת.
יהודי סין המקוריים והרוסים 340515
''אאריך בכך בהזדמנות אחרת אם אתבקש''
אתה מתבקש. וגם על חרבין ועל האנטישמיות הקוריאנית בבקשה.
יהודי סין המקוריים והרוסים 340525
אתה נשמע בחור צעיר, וחשבתי כבר שאצטרך להביא לפניך מבחר סיפורים היסטוריים כדי לפחות לשכנע אותך בצורך לבדוק כל מיני קביעות פסקניות שנתקבעו אצלך (''הרוע היה ונשאר אירופאי בבסיסו'').
אבל למזלי, מאחר וטרחת לציין ש''אני מכיר טוב מדי ומקרוב מדי את ההיסטוריה של היהודים שחיו במדינות ערב'' ואף הבהרת ש''לא תצליח לשכנע אותי אחרת ...'', נראה שאני פטור ממלאכה זו, לכל הפחות מן הנימוק של לא לזרוע עמל לריק.
יהודי סין המקוריים והרוסים 341281
תלוי מה ההגדרה שלך לצעיר (30 +-) אתה נשמע שחצן אגב , מתאים לאנשים שמתבצרים בעמדותיהם.
ובנוסף 341302
אם יש לך דוגמאות היסטוריות אשמח לשמוע אותן . שאמרתי שלא תצליח לשכנע אותי אחרת -התכוונתי לכך שהמידע ההיסטורי הקיים מרכז את האנטישמיות באירופה.אני מעדיף דיון השמצות מלמדות על התגוננות ותו לא

העדויות הראשונת לאנטישמיות נמצאות בכתבי היסטוריון רומי שאת שמו איני זוכר (הציטוט מוזכר בספר שנוגע כתבי פילון האלכסנדרוני ושאת שמו כמה אופייני לי-שכחתי) אולם הוא נחשב לזניח ביותר בהשוואה להיסטוריונים ופילוסופים אחרים רומיים ויוונים כאחד (על אף שהיוונים נחשבים לאחד העמים האנטישמיים המוקדמים) , בתקופה שקדמה למרד בר כוכבא ולהחרבתו של רוב היישוב היהודי בישראל (סה"כ של מיליון וחצי הרוגים מתוך 3 מיליון תושבים כאשר חצי מיליון הן תוצאה ישירה של הקטל הערכו הלגיונות הרומיים ומיליון נוספים נספו ברעב ובמחלות שנלווים לכמות הרוגים עצומה שכזו) העם היהודי היה אחד העמים הגדולים בתחומי השליטה של האימפריה הרומית וסביר להניח שאחד העמים הגדולים בעולם . עפ"י הערכות 7% מתושבי האימפריה הרומית היו יהודים-חלק ממש לא מבטל מתוכם גיורים שכן עד אז היהדות הייתה דת מיסיונרית וכותבי התלמוד עצמם נהגו לצאת למסעות עד לרומא הבירה לא רק לקידום המטרות של היהודים בישראל בחצר הקיסר אלא כדי לעשות נפשות -מספר בתי הכנסת באימפריה הרומית היה רב ומדברים על אזורים שלמים ולא על פרטים בודדים שהתגיירו עד כדי כך שרוב הנוכחים בבתי הכנסת היו עפ"י רוב לא יהודים .

היסטוריונים באותה תקופה כותבים על היהודים לא פעם מתוך התרשמות-לעיתים התרשמות מחכמת היהודים ולרוב התרשמות מגודלם ואחדותם כמו גם מהאהדה שיש אליהם בציבור (עד כדי כך שהקיסרות נזהרה בכבוד היהודים לא רק מכיוון שהיו ציבור גדול אלא מכיוון שהייתה להם אהדה בציבור) -חלק מהדברים מובאים בספרים של יהושפט הרכבי שיצאו ב1980 ו1982 (חזון ולא פנטזיה לקחים ממרד בר כוכבא-ואת שם השני איני זוכר) ולנו היום הם נשמעים כפנטזיה .

האנטישמיות כתופעה מתחילה לאחר החלת הנצרות כדת הרשמית של האימפריה הרומית ומופיעה בכתביהם של אבות הכנסייה (המקור הוא ספרו של שמואל אברמסקי משנת 1960-אני מצטער על המקורות החלקיים שאני מעניק) מהמאה הרביעית לספירה -כאשר היהודים בסיום התהליך של הגלות מישראל (שהתחיל באופן מאסיבי עם כשלון מרד בר כוכבא אולם המשיך לאחר מכן במשך עוד מאתיים שנים שכן היישוב לא הצליח להתאושש מהמכה האנושה שהנחיתה רומא -שאגב, הייתה יחסית סלחנית ביחס ליהודים אם נשווה זאת ליחס שהעניקה לעמים אחרים שמרדו בה,קרי השמדתם המוחלטת) ומאז ועד היום האנטישמיות בעיקרה היא אירופאית -מעבר לכך האנטישמיות האירופאית היא העמוקה מכל-כלומר, אצל הערבים מי שהתאסלם הוא מוסלמי (אנטישמיות קיימת בעשרות השנים האחרונות גם במדינות מוסלמיות בדרום מזרח אסיה-אך היא חלשה מאוד בהשוואה לזאת שקרובה אלינו) ואצל האירופאים יהודי מסומן כיהודי ללא קשר למעשיו-כאשר ככל שהוא מנסה להתקרב אליהם יותר כך הוא בזוי יותר בעיניהם.
ובנוסף 341322
הכל טוב ויפה, אבל הכל היה טוב יותר ויפה יותר לו פיזרת שם קצת יותר סימני פיסוק.
ובנוסף 341351
"למה אתה לא לובש כובע?!"
ובנוסף 341354
כי אני מעדיפה צילינדר.
ובנוסף 341398
אתה מתכוון לטאקיטוס שאינו זניח כלל. הדעות שהוא כותב על היהודים מתבססות בעיקר על הדימוי המוזר והמסתגר של אורח החיים והמצוות היהודיות. על ברית המילה חשבו רבים שהיא נוהג ברברי.
אינני מבין מדוע אתה קושר את מרד בר כוכבא לאנטישמיות ומה הקשר של תיאורי החורבן שבעקבות המרד; התיאור של דיו קסיוס שמתוכו הסיקו על מיליון וחצי ההרוגים- איננו המקור האולטימטיבי.
האנטישמיות האירופאית היתה, לפחות ב-‏700 השנים עד מסעי הצלב, שנאת ישראל דתית. המיוחד באירופה היתה היריבות העיונית בין הכנסיה הנוצרית ליהדות. ישו היה יהודי וכל סיפורי יסוריו קשורים בתודעה הנוצרית ליהודים. האנטישמיות המודרנית- והגירסה המיוחדת במזרח אירופה -היו קשורות לתפקידים השונים שמילאו היהודים ולטרנספורמציה החברתית החריפה שהתרחשה רק באירופה.
ובנוסף 341423
איציק היקר שלום!

זניח מבחינה כמותית לאו דווקא איכותית ועם זאת היה בכירים ממנו שכתבו בשבח היהודים או בנימה נייטראלית -אני לא זוכר שמות ,לצערי אני גרוע בדברים האלו (ולא מדובר בדברים של מה בכך) אבל אפשר ללכת אחורה עד אפלטון ולגלות דעות שהן לכל הפחות נייטראליות לגבי היהודים.

אני לא קושר בין המרד עצמו לבין האנטישמיות -אני קושר בין התוצאות שלו (הגולה למרות שיש כאלו שחולקים על כך איש לא חולק על הנזק האדיר שרומא גרמה ליישוב היהודי עם דיכוי המרד) -כלומר אבדן האוטונומיה היהודית והפיכתו של עם גדול למיעוט נסחב -לא מצוות היהדות הן שהפכו את היהודים לעם שנוא אלא העובדה שהיהודים בניגוד למיעוטים אחרים שמרו על עצמם (וזה כשלעצמו לא עורר שנאה) כקבוצה דתית סגורה ובכך שימרו את עצמם למעשה כמיעוט שעה שמיעוטים אחרים שהובסו נטמעו באופן טבעי באימפריה הרומית.

לא ידוע לי כמה התייחסו לברית המילה כאל נוהג ברברי או כמה באמת המונח הזה היה תקף בימים ההם שבהם ניצול קטינים והוצאה להורג של עבד ע"י אדונו היו דבר שבשגרה -אני כן יודע שיש הסוברים שהמניעים למרד בר כוכבא קושרים בברית המילה, כלומר, הדריינוס שהאמין באידיאל היופי היווני מתוקף היותו מעריץ וצרכן נלהב של התרבות היוונית האמין שברית המילה פוגמת בשלמות הגוף והחיל איסור גורף עליה בכל רחבי האימפריה -לכך נלוו עוד איסורים שאינם קשורים ביהדות.
ובנוסף2 341425
הדימוי של היהדות כדת זוממת מסוכנת וסגורה קשור בעליית הנצרות . הוא לא היה קיים קודם לכן למיטב ידיעתי.
ובנוסף 341446
אני מתחילה להעריץ את האדריאנוס.
לאיילת האלמונית 341454
זה מאוד יהודי מצדך-וגם זאת תופעה שאולי צריך לדון בה.
ועוד דבר-לכלל הקוראים 341463
יש לא מעט היסטוריונים מודרניים שמדברים על כך שייפו את דמותו של הדריינוס בכך שקישרו בינו לבין האידיאלים של היופי היווני בכל הנוגע לברית המילה-הסיבה ההגיונית לדעתם (והיא מסתמכת על כתבים של היסטוריונים קדומים ובראשם קסיוס דיו שהיה חבר בסנאט הרומי וכתב את היצירה הכנראה מקיפה ביותר לגבי תולדות רומא) היא הרצון של הדריינוס שפעל רבות לבסס את מעמדה של האימפריה הרומית ברוב השטחים שכבשה להטמיע את העם היהודי בתוך האימפריה שכן כמו שכתבתי באחת התגובות הקודמות הכוח של העם היהודי היה רב מדי -מה שהעיר את פחדו של הקיסר היו השאיפות הדתיות המחודשות של היהודים בארץ ישראל (בניית בית המקדש שחרב 70 שנה קודם לכן) -בתחילה הוא הבטיח להקים את בית המקדש מיוזמתו הוא כחלק מהצעדים שלו לביסוס מעמדה של האימפריה הרומית אבל לאחר מכן חשש שמימוש השאיפות הדתיות של היהודים יפנה להם זמן להתקומם נגד העושק שהגיע בצורת המיסוי על כל התעשיה היהודית (וישראל הייתה אז אחד המרכזים הכלכליים החשובים ויצרנית רב גונית של מוצרים רבים מחקלאות דרך בגדים מראות ובשמים ועד לכלי נשק עבור הלגיונות הרומאיים עצמם) מה גם שהוא הבין כנראה את העלות העצומה הכרוכה בהקמת המקדש (שהוא נחרב 70 שנה קודם לכן במרד הגדול מול רומא נבזזו ממנו 50 טון זהב...) והוא פחד שהם יעדיפו את אביהם שבשמיים על אביהם שברומא -לכן הוא רצה להפוך את ירושלים לאליה קפיטולינה -כלומר עיר אלילית שתסגוד לדמותו .

בסופו של דבר הדריינוס היה כובש ושום דבר מעבר לכך - הגזירות שלו הנחילו אסון ליהודים אבל גם רומא לא שבעה מכך נחת:

2 לגיונות הושמדו (דיוטוריאנה והיספאנה)מתוך 28 שהיו בכלל האימפריה-אירוע נדיר מבחינת ההיסטוריה הצבאית הרומית, הדריינוס עצמו הוצרך להגיע מרומא לאזור ואף שהה בו שנה תמימה כדי לפקח על המרד (הוא היה המפקד הכללי של הלגיונות הרומאיים טרם נבחר לקיסר ע"י גדודי הצבא) ובאופן נדיר לא השתמש במשפט"לי ולחילותיי שלום": במברקים אל הסנאט ,לראשונה זה מאה שנה גייסה רומא גיוס חירום-המרד דוכא רק לאחר שלוש שנים ובמחיר הכבד של אבדן מרכז כלכלי חשוב מאוד עבור האימפריה הרומית ואם לא די בכך הרי שהם ספגו אבידות קשות בקרב חילותיהם במרד שנחשב למרד הקשה ביותר שעמו התמודדה האימפריה (עד כדי כך שבמהלך המלחמה הקשה עם האימפריה הפרטית גנרלים הזכירו לעצמם את מרד בר כוכבא כדי לקבל פרופורציה למהי לוחמה קשה).
ועוד דבר-לכלל הקוראים 341511
עם כל הכבוד (וההסכמה) לדבריך, המליצה ''כובש ושום דבר מעבר לכך'' מתאימה אולי לאטילה ההוני או לגינגיס חאן. אדריאנוס עשה בחיו דבר או שניים פרט לדיכוי מרידות ובזיזת ערים.
ועוד דבר-לכלל הקוראים 341589
כן נכון -הוא אהב שירה , למד מתמטיקה, התפלמס עם רופאים על טיבו של גוף האדם וכ''ו.

הנאצים למשל מאוד דאגו לאסטטיקה, היטלר עצמו היה חובב מושבע של ארכיטקטורה ואמנות וטרח לקדם אותם באופן בלתי נלאה -גם אם לא מוסכם על הכל.

שופטים אדם לפי התרומה היותר משמעותית שלו-לטוב או לרוע. אדריאנוס היה כובש וזהו.
ועוד דבר-לכלל הקוראים 341779
גלבה, טריאנוס, הדריאנוס, אנטוניוס פיוס ומרקוס אורליוס נקראו הקיסרים הנאורים -ולא סתם. אמנם אצלנו הוא נקרא הדריאנוס הרשע, כמו טיטוס הרשע, אך בהיסטוריה הרומית, שניהם אינם רשעים.
אגב, כדי להשתחרר קצת מהמוסכמות על מרד בר כוכבא, ישנו מאמר לא מאד חד, של פרופ' דוד גודבלט על הסיבות למרד ובו הוא מציג גישה מאד מעניינת ושונה (לא בגלל איסור המילה).
ועוד דבר-לכלל הקוראים 341780
יש קישור למאמר?
ועוד דבר-לכלל הקוראים 341992
נאורים באופן יחסי לכובשים חבר'ה. אמנם בתפיסה המערבית כל התנגדות לדתות האורתודוכסיות נתפסת כביטוי לנאורות אבל בפועל היא לא מאוד פלורליסטית ובקרב הקיסרים הנאורים (ובראשם מרקוס אורליוס שדווקא די ראוי לתואר) המניעים היו בסופו של דבר מאוד לא אידיאליסטיים.

לגבי הדריינוס -אני מקווה שתוכל לתמצת עבורי את המאמר ותחסוך לי את הזמן שאין לי למען האמת , אמנם היו לו פסיקות חשובות בנושא היחס שבין עבד ואדונו וכ''ו אבל אלו אינם קשורות כלל ליחס שלו ליהודים.
ובנוסף 341461
במקורותינו וכן בעברית המודרנית (למשל בתרגום ספרה המעולה של מרגריט יורסנאר) הוא נקרא אדריאנוס (בלי ה''א).
ובנוסף 341467
הה''א שלי הייתה ה''א הידיעה.
וספרה של יורסנאר הוא אולי מעולה, אבל אליי הוא הגיע בתרגום - והתרגום הוא נורא ואיום. לא הצחלתי להתגבר על עמוד אחד.
ובנוסף 341508
1. סליחה על ההתקרצצות.
2. התרגום לעברית איום? לפני כעשר שנים קראתי אותו ונהניתי מאוד (הצרפתית שלי היתה ונותרה ברמה של אחינו יעקב). בימים ההם הייתי פדנט-תרגום קטן יותר, אז אולי לא שמתי לב לנוראות התרגום. מה היה הפריע לך שם?
ובנוסף 341515
הוא פשוט היה בלתי קריא. לא היה שם משפט אחד בעברית, עד כמה שזכור לי.
ובנוסף 341551
האם נסית לקרוא את התרגום לסינית?
וברצינות, מתי זה היה, ובאיזה גיל?
ובנוסף 341553
זה היה מזמן, ובגיל בוגר בהחלט. לא היו שם מלים קשות, היו משפטים שתורגמו באופן כה מילולי שאיש לא יכול היה לכתוב אותם כך בעברית, זה הכל.
ובנוסף 341588
מחזק את דעתך. התרגום של אירית עקרבי מצרפתית מצויין.
ובנוסף 341593
תרגום שאני ראיתי ודאי לא היה של עקרבי, שהיא באמת מתרגמת מעולה. אינני זוכרת של מי הוא היה.
ובנוסף 341585
ממליץ לך על ''זכרונות הדריאנוס'' של מרגריט יורסנאר.
ובנוסף 341586
מישהו כבר היה שם לפניך...:)
ובנוסף 341590
אני עדיין ממתין לדוגמאות ההיסטוריות שמצויות באמתחתך -או שלא לכבודך לדון עם צעירים שעוד לא חוו אלצהיימר?
ובנוסף 342210
גזירות אדריאנוס היו אקט של דיכוי/ענישה/רמיסה/בחרו את הטוב בעיניכם לאחר מרד בר כוכבא. זה היה פחות איסור על המנהג הברברי שפוגע בשלמות הגוף‏1 ויותר צרור איסורים על כל מה שמייחד אם היהודים: שמירת שבת, לימוד תורה, תפילה בציבור, סמיכת רבנים ושמירת מצוות בכלל.

1 ברברי, ברברי, אבל עתיק. הרומאים כיבדו עתיקות, מתוך סברה שמה שנוהג המון זמן הוא גם נכון. לכן רוב הזמן הם נהגו לא רע ביהודים.
ובנוסף 342219
איך מתיישב "צרור איסורים על כל מה שמייחד את היהודים" עם "רוב הזמן הם נהגו לא רע ביהודים"?
ובנוסף 342229
בדיוק כפי שכתבתי:
רוב הזמן קרי - בימים כתיקונם. הרומאים אולי לא השתגעו יותר מדי על היהודים, אבל היהודים היו שם, והמון זמן, וכמו שכתבתי, הרומאים התייחסו בכבוד לדתות עתיקות ‏1.
צרור איסורים וגו' - כשהיהודים עלו להם על העצבים יותר מדי. אני לא אובייקטיבית לקבוע איך היה אדריאנוס כשליט רומאי ואם שליט אחר היה מגיב אחרת. אני לא אלמד סנגוריה על מר א. קיסר.
לעם ישראל הוא עשה הרבה רע.

1 ובחשדנות יתרה עד עוינות להנפצות חדשות כמו הנצרות.
חשבו וצדקו. 341443
ובנוסף 341596
אני חושב שגילי מדבר על אאוסביוס ההיסטוריון היווני מקיסריה ומאבות הכנסייה וגם שונא יהודים מובהק. תקופת חייו 275-339 AC מסמנת את תחילת האנטישמיות הנוצרית. שלא כהיסטוריונים האחרים הוא הסתמך הרבה על כתבי פילון. אני לא חושב שטקיטוס או דיון קסיוס קשורים איכשהו לפילון, אם כי לא נראה לי שאיש מהם היה חובב ציון.
יהודי סין המקוריים והרוסים 341597
אם אני נשמע לך שחצן, הרי שלא היתה לי שום כוונה כזאת ואני ממליץ לך להתעלם מדברי.
יהודי סין המקוריים והרוסים 341991
אולי אני ניצת מהר שהדבר נוגע לדיונים בפורומים שונים-ביום יום אני סובלני למדי ואיכשהוא בפורומים אני קצת פחות . בכל מקרה אפשר להתחיל בדיון ואני אשמח לעשות כן-אני מניח שזה לא היה בסדר מצדי להצהיר מראש שאיני בר שכנוע (למרות שמאוד יהיה קשה לשכנע אותי אחרת) , דיון אינטלקטואלי הוא ערך בריא לכשעצמו ואני מקווה שאפשר להתעלם מכל אי ההבנות שהיו עד כה.
בברכה
גלעד
יהודי סין המקוריים והרוסים 342074
אין כאן מבחינתי עניין של בסדר או לא בסדר. העניין הוא שכאשר אתה מנסה לענות למישהו בצורה רצינית וגם לבדוק מעט את העובדות שאתה מציג כדי שלא תתפס ביותר מידי שגיאות, הדבר דורש השקעה מסויימת. כאשר הצד השני פותח את הדיון בהצהרות כמו "אני כבר יודע הכל" ו"לא תצליח לשכנע אותי", באופן טבעי הדבר מוריד את המוטיבציה שלך להתאמץ.
אני איני רואה בדיון אינטלקטואלי ערך מיוחד. זה פשוט דבר שאני נהנה ממנו. במשך הזמן למדתי שאני נהנה מדיון, רק כאשר למתדיין מולי ישנם מאפיינים מסויימים. הוא צריך להיות בעל סקרנות אינטלקטואלית במובן של רצון להכיר עובדות וסיפורים חדשים ולא קנאי שכל מהותו מתרכזת בהשקפת עולמו האבסולוטית, שכל שינוי בה יגרום לניפוץ כל עולמו. לאדם הסגור בהשקפת עולמו, אין יכולת לנהל דיון אינטלקטואלי שמטרתו הרחבת מרחב הידע של המתדיינים. כל מטרתו היא להוכיח שהוא צודק ואתה טועה, או גרוע מזה.
בדבריך הצגת למעשה 2 טיעונים
א. הרוע הוא אירופאי.
ב. האנטישמיות היא אירופאית (הערבים נהיו אנטישמיים רק במאה השנים האחרונות).
לשני הטענות קבלת לא מעט תגובות סותרות ממגיבים אחרים. אנסה להוסיף עוד כמה משלי.
לטענתך הראשונה:
1. חוששני שבעצם התכוונת להגיד שרק רוע אירופאי הוא רוע כ"הלכתו". כאשר אחרים מגלים רוע הם עושים זאת בגלל סיבות ומסיבות רבות ומשונות. אבל כאשר אירופאים מחוללים אותו, הרי זה משום שהם רעים מטבעם. (האם שמת לב שזו טענת ראי לאלו כאן הטוענים שגילויים שונים של רוע הם תכונה ערבית או איסלמית?).
2. נדמה לי שהיום מקובלת תאוריה שהמתיישבים הראשונים באמריקה היו נגרואידים (כמו האבוריג'ינים של אוסטרליה). נראה שהמתיישבים הבאים אחריהם (בני הגזע הצהוב) השמידו אותם באופן שיטתי עד שהיום אין להם שום שריד וזכר אפילו מבחינה גנטית.
3. אין טעם לפרט את מסעי החורבן והשמד שערכו הטטרים של גיג'יס חאן כנגד הסינים, הרוסים, הפרסים, הערבים והטורקים. המניע למסעות אלו היה פשוט ונדטה על פגיעה בכבוד וכו'. מה שכן כדאי להזכיר הוא שבשלב כלשהו שקלו החאן ויועציו להשמיד באופן שיטתי את כל מיליוני האיכרים הסיניים. המניע כאן לא היה דתי או גזעני, אלא פשוט השנאה העתיקה של רועים כלפי עובדי האדמה. למרבה המזל הנשים, הפילגשים, והיועצים הסיניים של החאן שכנעו אותו שעדיף לסחוט מיסים מן האיכרים מאשר להרוג אותם.
4. האם היחס הברברי של היפנים במאה ה-‏20, כלפי הקוריאנים, הסינים ואסיינים אחרים מוכר לך?
לטענתך השנייה:
1. אם נניח שמה שאתה טוען (הערבים נהיו אנטישמיים רק במאה השנים האחרונות) הוא נכון, הרי שגם זה סותר את עיקר טענתך. אין זה משנה, מתי נדבקו הערבים בחיידק וממי נדבקו בו. לעצם העניין, כבר מוכח שגם ערבים יכולים להדבק בנגיף הזה. אולי אפשר להתוכח על מקורותיה של המחלה, אבל אי אפשר לטעון שהיא אקסקלוסיבית או אירופית במהותה.
2. כבר מוחמד עצמו הסתכסך עם היהודים, לחם והרג בהם והכריח אותם להתאסלם בכפייה (למרות מה שכתוב בקוראן).
3. הרמב"ם ורבים דוגמתו ברחו מספרד לא בגלל רדיפות הנוצרים אלא בגלל רדיפות של מוסלמים (המואתחידים כמדומני).
4. ל"תיאוריה" לפיה היחס המוסלמי כלפי יהודים היה טוב יותר מאשר באירופה יש שני מקורות.
4א. מקור אחד הוא "סיפורי סבא" כדוגמת זה שלך. זה מזכיר לי סרט על מסע שורשים של אבי טולדנו למרוקו. הוא שואל שם כפרי זקן על החיים יחד עם היהודים לפני שעזבו. בהשפעת הזכרונות הנוסטלגיים ואוירת ה"איזה חיים יפים היו כאן עד ש...", טולדנו שואל את הזקן האם הוא מתגעגע ליהודים שעזבו וההוא עונה לו בתמימות:"לא, כי הם לקחו לנו את כל הפרנסה". אפשר להניח כי אם החיים היהודיים בארצות ערב היו כל כך יפים, הם היו נמשכים עד היום. יהודים ואפילו דתיים מאוד מאוד לא ממהרים לעזוב מקומות בהם החיים טובים.
4ב. המקור השני הוא ההיסטוריה של מסעי הצלב. הצלבנים והאבירים בכלל היו ברברים ביחסם כלפי נוצרים-יוונים ואף כלפי העמים שלהם (ראה למשל ספרה של טוכמן "ראי רחוק" על המאה ה-‏14). על התנהגותם כלפי יהודים ומוסלמים אין מה להתפלא. העובדה שהיהודים לחמו ומסיבות טובות מאוד לצד הערבים, קשורה לברבריות של האבירים הצלבנים ולא ליחס טוב או רע של השליטים האיסלמיים כלפיהם. סאלח-א-דין היה אצילי ורחב לב כלפי נוצרים ויהודים כאחד. לעומתו הסולטן הממלוכי בייברס שהיה המשחרר הסופי של א"י מן הממלכות הצלבניות הצטיין במעשי טבח לא פחות מן הנוצרים.
יהודי סין המקוריים והרוסים 342182
הבעיה העיקרית שלי עם דבריך היא שלא גיבית אותם בעובדות ולא נימקת בשום צורה - רק קבעת עמדה. אין איך להתייחס לזה.
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 341741
"זה נובע מאיזה שהוא רוע בסיסי שמצוי בעמים האלו לטעמי" -
זכותך לדעתך ורגשותיך, כמובן, אך מעבר לרגש אישי הצהרה כזו היא חסרת שחר, ולמעשה דומה מאוד לכל הצהרה גזענית/אנטישמית/"דרוויניסטית" אחרת. הרוע הזה עליו אתה מדבר, אתה טוען שהוא עובר גנטית? מושפע מהאקלים? נמצא בבסיסה התרבותית-רוחנית של חברה אנושית מסויימת? בכלל המילה "רוע" מבטאת משהו כל-כך בסיסי בנפש כל אדם, שאין לי מושג איך החלטת לתת לעמים מסויימים כזו בלעדיות עליו.
בסוף תגובתך אתה עוד הופך את היוצרות וטוען שלא הרוע נמצא בבסיסם של הארופאים, אלא ש"הרוע היה ונשאר אירופאי בבסיסו"- כאילו הם המציאו אותו ובלעדיהם לא היה דבר כזה בעולם!

"אולי תגיד לי שזאת הכללה מיותרת, אבל זאת הכללה מיותרת לומר שהכל הכללה מיותרת-זה שיש יוצאים מן הכלל זה לא סותר את הכלל" -
משפט זה כמעט חסר משמעות לחלוטין, במיוחד בהקשר של הדיון הזה (איזו הכללה נעשתה כאן לגבי ההכללה שלך? אף אחד כאן לא אמר ש*הכל* הכללה מיותרת- הרי ברור לכל אחד שראשו מוברג במקומו, שמשפט כזה סותר את ההגיון לחלוטין ומבטל עצמו מלכתחילה)

אני לא חשבתי שאתה צעיר במיוחד, ומסתבר גם שאני למעשה צעירה ממך בדי הרבה. לא כל-כך ברור לי איך אדם בסה"כ משכיל למדי שחי על הכדור הזה 30 שנה (+/-) רואה את החיים והאנושות בכאלה גוונים קיצוניים ואבסולוטים של שחור ולבן.
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 341994
לא שרשום עליו פטנט -עמי ערב יכולים להיות אכזריים מאוד בנסיבות מסויימות . התרבות הדרום מזרח אסייתית רווייה בהיסטוריה של אכזריות סאדיסטית סוטה ממש -מקשירת כפות רגליים לנשים צעירות על מנת שיהיו 'יפות יותר'-מה שגורם לעיוות קיצוני של כף הרגל דרך בישול ברווז חי במרינדה (כך שהוא שותה את המרינדה בשל החום ואז הוא מתובל מבפנים-זה ההגיון המנחה) אכילת מוח קוף כאשר הקוף חי , אכילת עוברי אדם מתים (בקוריאה מוכרים את זה בסופרים מסויימים בחסות החוק-את לא תאמיני לזה רק מקריאת מה שאני כותב) וכלה באפליה בסיסית שקשורה לנושא המקורי של הדיונים כאן-למשל הסינים פיתחו את הכתב הנפוץ היום ביפן הנקרא כתב קאנג'י -אולי הכתב הסבוך ביותר בעולם המכיל מעל 20,000 סימנים אנלוגיים ואשר יש צורך בידע של 2000 'אותיות' כדי להיות מסוגל לקרוא עיתון יפני (יש גם כתב אירגאנה שהוא היותר פשוט מבין השניים והוא כולל 101 אותיות אלא שהוא מוגבל מאוד -אם כי כאשר יש סימן קאנג'י שבד"כ אינו מוכר לרוב הקוראים משתמשים בו הכתב קאנג'י ליד כמעין תרגום) -אגב רק בכיתה ו בממוצע תלמיד יפני מגיע לרמת השליטה הנדרשת לקריאת עיתון . הסיפור שהביא ללידת הכתב הזה הוא יותר מעניין-כיצד ייתכן שתרבות שהקדימה ובהפרש ניכר רוב הזמן את המערב לא פיתחה כתב דיגיטאלי נוח לשימוש כמו הכתב העברי למשל המתבסס על 22 אותיות ?! התשובה קשורה להירארכיה -המנדרינים שהיו המעמד הגבוה בסין הם שפיתחו את הכתב כל הזמן כדי ששאר הסביבה לא תעמוד בקצב ותישאר אוכלוסייה אנאלפביתית בבסיסה -עצוב אבל אמיתי.

אז למה אני אומר שהאירופאים יותר רעים מהשאר -ואני יודע שבסביבה מערבית אמירה כזאת נתפסת כקשה ,במיוחד בסביבה לא מאוזנת כמו החברה הישראלית שהיא אולי החברה היחידה בעולם שמאמינה בפוליטקלי קורקט ולא מתייחסת אליו כאל אמצעי כמו שאר החברות שבהן הוא נמצא בשימוש (יש על כך מחקרים מתחום הפסיכולוגיה החברתית) פשוט מאוד כי אצל האירופאים מדובר בתופעה סיסטמתית ואמורפית , כלומר ביטויי הרוע שלהם כל הזמן משנים צורה ולא קשורים בהומוגניות חברתית -הגבולות שלהם לא ברורים אבל ידוע מניסיון מר של אלפי שנים שהוא רחב יותר . אם נחלק את העולם לאזורים אזי שהאזור של אירופה הוליד פעם אחר פעם את המעשים הבזויים והנפשעים ביותר וממניעים מגוונים .

זה די ארוך -אבל גם רגש אישי הוא חלק מהעניין , נקרא לזה רגש לאומי וזה משהו שהרבה אנשים כאן איבדו (כמו זאת שמעריצה את הדריינוס ומזכירה לי איזה פילוסוף יהודי גרמני שהתאבד בגיל 23 -הוא היה כבר ד"ר אז -הוא כתב שהעם היהודי הוא עם נקבי שראוי להתעלל בו עד שהבין שהוא עצמו מוכיח את טיעונו ואז התאבד, לימים היטלר כינה אותו "היהודי הישר ביותר המוכר לי").
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 342002
אתה מדבר על ויינינגר? לא נראה לי שאני דומה לו במשהו. אני רק חושבת שהאיסור על ברית מילה - ועוד בימיו של אדריאנוס - היה איסור נאור.
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 342004
משום מה רוב המתנגדים לברית מילה הן בכלל מתנגדות -את אותו האיסור צריך להחיל על פירסינג,הגדלת חזה,ניתוחים לשינוי מין (בפרט אלו שכרוכים בפגיעה באיבר המין) וכ"ו. איסור נאור? הוא לא נבע מנאורות זה א (תקראי קצת על המומים שהרומים הטילו בעבדים שלהם ובחיילים שלהם לפרקים) -ברית המילה אינה פוגמת במאום בהנאה המינית (כאשר היא נעשית מתחת לגיל 8 שנים) , היא מפחיתה באורח ניכר את הסיכוי להידבקות במחלות מין שונות (למשל הסיכוי של גבר שמקיים יחסים הטרוסקסואליים קונבנציונליים עם נשאית להידבק הם 1 ל400 במשגל אחד שנמשך עד 7-8 דקות ואילו לגבר מהול הסיכוי הוא 1 ל800 ) ומעבר לכך הסירי דאגה מלבך ברית המילה ,בניגוד לדעה הרווחת לא פוגעת בגודל או בעובי איבר המין הגברי -העורלה אינה מהווה תוספת לאורך.

את לא באמת נאורה-את פשוט אנטי דתית ומתוך כך את מתעלמת מאספקט אנושי רחב מאוד וחבל.
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 342006
היה כאן דיון ארוך על עניין המילה, והביאו את הטיעונים שלך וטיעונים נוספים בעדה וגם אי אילו נגדה. אני חושבת שיש לאסור גם מילת נשים, ומקווה שלזה אתה מסכים. זה לא מתוך אנטי-דתיות, אלא משום שהטלת מומים באנשים נראית לי לא לעניין. את כל הניתוחים האחרים שציינת עושים אנשים בני דעת מרצונם החופשי: בעיניי, יש להם זכות מלאה לכך.
גבר שעבר ברית מילה הוא "נימול" ולא "מהול" (שפירושו "מעורבב").
מאיזה אספקט אנושי אני מתעלמת לדעתך?
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 342010
תודה על שיעור הלשון -באמת באמת השכלת אותי ,אבל אני מקווה ששמת לב שבאופן כללי אני כותב בצורה לא מסודרת -כל עוד זה לא קשור למאמרים כזה אני.

מעליב (ולטעמי גם שפל) שאת משווה בין מנהג ברית המילה הנהוג במדינות מוסלמיות מסויימות (אם איני טועה קוראים לכך טהארה) שבמהלכו מוסרות מאיבר המין הנשי השפתיים החיצוניות והדגדגן ונגרמת לה נכות ממשית עד אחרון ימיה (רוצה שאני אפרט מה הנזק שנגרם?) לבין ברית המילה-נראה לי שעצם העובדה שמדובר במנהג יהודי היא שבעומק לבך גורמת לך להתחלחל מברית המילה .

ויינינגר הספיק לא מעט במעט שנותיו (למרות האיכות הבעייתית של עבודתו) הוא השווה בין העם היהודי לאישה -בשניהם לטענתו אין שום אני אמיתי אלא רק אינטרסים קיומיים מידיים שאינם נובעים בשום פנים ואופן מאידיאלים נשגבים -או במילותיו הוא:ליהודי אין הווה ואין עבר ואין הוא מוקיר את אבותיו כל שהוא חותר אליו הכל קשור בעתיד.הדת היהודית לטענתו היא מפגרת (לעומת הנוצרית למשל) מכיוון שהיהודי אינו יכול לתפוס מושגים אלוקיים והוא מצליח לבטא בה רק את נפשו המעוותת מיסודה .

היהודי לדעתו מעוניין לחוש נחות בדיוק כפי שהאישה רוצה להיות ליד גבר חזק סמכותי דעתני וגדול ולחוש בסופו של דבר קטנה לידו .

לדידי גאון כמוהו לא יכל להפיק רק טעויות -למעשה הוא צודק כאשר מתייחסים למתבוללים בעלי תודעה .
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 342015
א. לפי איילה אחרת אתה צודק במלה ''מהול''. סליחה על ה''תיקון''.
ב. המילה איננה מפריעה לי בהיותה מנהג יהודי. יש מנהגים יהודיים רבים שהם יפים בעיניי. (למשל, ה''שבעה'').
ג. אני מכירה את השטויות של ויינינגר. אין צורך להרחיב עליהן.
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 342011
א. חרמפפפ :-)

ב. נראה שאפשר גם "מהול", ואין זו בהכרח שגיאה (הנ"ל, הרך הנולד - מעת שנימול - הריהו מהול בין בני עמו).
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 342016
תודה.:)
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 342009
א. גם אני סבורה שהפעולות שהזכרת יש בהן התאכזרות (ברמות משתנות) כלפי הגוף. ההבדל בין כל הפעולות האלה לבין המילה הוא שהן נעשות כיום (לא בימיו של אדריאנוס אלא כיום) ברצונם של העושים אותן וביוזמתם שלהם, בניגוד למילה הנעשית בגיל שמונה ימים ומבלי לשאול את בעל הדבר עצמו.

ב. דיון 2408 באתר זה עוסק בנושא המילה, ובו (במאמר וגם בדיון שאחריו) מובאים קישורים רבים לפולמוס עמוק ונרחב המתנהל בשאלת הנזקים שפעולה זו גורמת או אינה גורמת לחיי המין. להחליט באחת כי המילה אינה גורמת נזק וחסל - זהו קוצר ראות ופזיזות.

ג. נראה שאתה צודק בכך שאין המילה מעלה או מורידה לארכו של האיבר ולעביו, אך לא זה זה הטיעון המועלה כנגדה. שורת הטיעונים היא רלוונטית וראויה להתייחסות. אולי כדאי שתקרא את הדיון המומלץ ואת הקישורים.

ד. מהיכן הטיעון בדבר 1:400 לעומת 1:800, ובאיזו הידבקות מדובר? ברגע שאתה מדבר על "מחלות מין שונות" - זה עושה רושם קצת לא רציני. יש לך קישורים לנאמר?

ה. אכן, איסור המילה בתקופתו של אדריאנוס לא נבע כלל מנאורות, אך כיום, אצל מרבית הטוענים כנגדה - הדבר *כן* נובע משיקולים של נאורות, ובעיקר משיקולי זכויות הפרט על גופו, וזה שטחי ובלתי משכנע לנפנף את כל הנושא החשוב הזה באמירה גורפת של - "את אנטי-דתית".
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 342012
אם את רוצה את מוזמנת לברר לגבי כל מה שכתבתי -רושם של לא רציני ? יכול להיות-אבל זה רק רושם. זהו נתון רפואי -השכלתי עצמי היא בתחום הרפואה ואני לא אכנס לציטוטים -אבל זהו נתון שכל רופא במחלקה אימונולוגית ואפילו 'סתם' רופא יכול לאשר עבורך (לא מדובר במידע גנוז).

אני עברתי ברית בגיל 8 ימים-את יודעת מה -אני ממש לא זוכר אותה , יותר מכך המוח האנושי רחוק מלהיות מעוצב כפי שהוא מעוצב למשל בגיל שנתיים כאשר הברית נעשית -אפשר למשוך את העורלה אם רוצים בכך וגם אם היא לא תמיד חוזרת להיות 100% אותו הדבר הרי שהשחזור לא רחוק.

הטיעון היחיד שאיכשהוא יכול להתפס כביכול כבעל משקל הוא לגבי גיל הילוד ואני אישית כאדם מאמין לא מסכים איתו -לאסור עלי לעשות אותו?

את מוזמנת לנסות
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 342013
תודה, ביררתי. גם הרופאים עצמם לא תמיד מעודכנים, וגם אלה ש"השכלתם בתחום הרפואה" (מה זה?). לא מזמן סיפרה לי חולת סוכרת כי הרופא שלה המליץ לה על ממתקים שכתוב על אריזתם "בלי סוכר" - וזאת מבלי שידע (כן, הרופא) כי אותם ממתקים מכילים מלטיטול.

אולי בכל זאת תקרא את הדיון ולא תמשיך בדיבורים מעורפלים ובהתחמקויות נוסח "לא אכנס לציטוטים"? באתר זה היחס הוא אכן, עפי"ר, רציני - ואנשים הטוענים טענה מתבקשים להביא לה סימוכין. וכי ייפול יהלום מן הכתר שלראשך אם תקרא את הדיון עליו המלצתי?

לא הבנתי מה אני מוזמנת "לנסות" - לאסור עליך דבר מה? - אין לי שום כוונות כאלה.
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 342196
השכלתי בתחום הרפואה משמעו שסיימתי לימודי רפואה והיום אני ניצב בפני סיום דוקטורט שנושאו זיכרונות דקלרטיביים שליליים והתקשורת ההדדית בין האמיגדלה להיפוקמפוס.

הסיבה שאני לא מביא לך ציטוט היא פשוטה-למדתי על כך,קראתי כמה מאמרים בעבר הרחוק ,זהו לא תחום ההתמחות שלי ואין לי כוונה לחפש מאמרים ספציפיים כרגע אך כמו שאמרתי לך את מוזמנת לשאול כל איש מקצוע או לחלופין לעלעל pubmed או בכתבי עט מקצועיים כגוןLANCET ואחרים.

ואם כבר רפואי אז נזכרתי בעובדה פשוטה שרציתי לחשוף בפניך-בגיל 8 ימים המוח האנושי מכיל פי שניים תאים מאשר שנתיים לאחר מכן , ישנו תהליך מהיר של גיזום נוירונים שאינם נחוצים ואין מה לדבר בגיל של כמה ימים על תפקודים גבוהים-כך שהסבל הוא גולמי ביותר ולא סבל כפי שאנו מכירים אותו ככל הנראה.מעבר לכך כפי שאת אינך מכבדת את אמונתי כך אני איני חש שום כבוד לאמונתך.

די מביך מבחינתך לקרוא לאדם שרצח מיליון וחצי בני אדם
(רק בישראל) כדי לאסור ברית מילה (ושוב זאת לא הסיבה אבל זאת כן הסיבה שאת מעריצה אותו) אדם נאור -הנאורות שלך מבטאת את הקולוניאליזם הנפשי שהתחיל באירופה ואירופה נקעה נפשה מהעיוות החדש הזה .

הנאורות אינה כה טובה ואת האור שלה תחסכי ממני -היא סה"כ מניחה שהיא אם כל הטוב ושמדובר בעובדה (על אף שהיא נשענת על הפוסט מודרניזם) ולא באמונה הנתונה לבחירה -מתוך כך נולדת בהכרח הגלובליזציה וממנה נולדת תגובות קיצוניות דוגמת אל קעידא.

לויינינגר היה האומץ להודות שמשהו רקוב בכך שיהודים תוקפים את אמונתם וכה להוטים להיטמע -היה לו האומץ להודות בפני עצמו שהוא כזה . אחרים הלוקים בכך-ונראה לי ששנאה עצמית (שעליה הוא ופילוסופים יהודים מתבוללים אחרים דיברו) היא מחלה כמעט בלעדית או בלעדית ליהודים -פגשתי כאן בישראל יהודים שסיפרו לי כמה הם מתעבים את היהדות ורוצים בהטמעותו המלאה של העם היהודי.

בסופו של דבר תודי בכך או ל גם את כזאת ובנוף האנושי זאת לא תופעה נפוצה כל כך כל שכן לא חיובית כל כך.
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 342206
לא הבנתי אם בסופו של דבר ייצא ממך רופא או חוקר או שכל זה סתם קשקוש. בכל אופן, זה די מפחיד לחשוב שאחד כמוך יהיה רופא ויגע באנשים ואולי גם בתינוקות - מי יודע מה אתה מסוגל לעולל להם בשם צדקתו העליונה והמוחלטת של היודע-כל. למרבה החשש, במקרה שלך אולי זה לא יסתכם בבריתות מילה נטו.
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 344830
נו, באמת.
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 342212
מהם האמצעים שבהם נבדק מוחם של תינוקות בני שמונה ימים ובני שנתיים, וכיצד מוסקות המסקנות לגבי מספר התאים?
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 342224
מהם זכרונות דקלרטיביים שליליים?
(וזו אני שהבעתי הערצה לאדריאנוס, לא איילה אחרת שהתגוללת עליה).
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 342226
איך באמת הוא לא שם לב לכתב השונה שלכן?
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 370627
היכן מצאת שהדריאנוס רצח מיליון וחצי יהודים בגלל המילה? לאף אחד לא לגמרי ברור מדוע פרץ מרד בר כוכבא. לא ברור כמה יהודים נהרגו- בטוח לא מיליון וחצי. לא היה יוסף בן מתתיהו בזמן מרד בר כוכבא כך שרצוי מאד לא לנהל "ויכוחים אקטואליים" על אירוע די מעורפל זה.
שאלה לגופו של דובר 370642
האם מדובר במיודענו האנס שמטרלינג?
שאלה לגופו של דובר 370644
לפי העיסוק והפיסוק, יש להניח שכן...
שאלה לגופו של דובר 370656
הנס שמטרלינג אינו מסתפק בתשובה אחת אלא תמיד עונה לעצמו עוד תשובה.
לא ידעתי שרשום פטנט על רוע 342087
על סמך מה את קובעת בנחרצות שאיסור המילה בתקופת הדריאנוס לא היה ממניעים נאורים? היחס הציבורי -בהתייחס מה היה הציבור באימפריה הרומית -היה מאד שלילי לגבי המילה והתייחס אליה כאל מנהג ברברי.
  לא ידעתי שרשום פטנט על רוע • האיילה הג'ינג'ית
  לא ידעתי שרשום פטנט על רוע • איציק ש.
  לא ידעתי שרשום פטנט על רוע • גילי
  לא ידעתי שרשום פטנט על רוע • איציק ש.
  לא ידעתי שרשום פטנט על רוע • איציק ש.
  לא ידעתי שרשום פטנט על רוע • .
  לא ידעתי שרשום פטנט על רוע • איציק ש.
  לא ידעתי שרשום פטנט על רוע • שוקי שמאל
  לא ידעתי שרשום פטנט על רוע • איציק ש.
  לא ידעתי שרשום פטנט על רוע • שוקי שמאל
  גזירת המילה • שוקי שמאל
  גזירת המילה • שוקי שמאל
  גזירת המילה • ברקת
  גזירת המילה • איציק ש.
  מניסיוני זה פשוט לא נכון • האלמון האיילי
  מניסיוני זה פשוט לא נכון • ברק לוי
  מניסיוני זה פשוט לא נכון • נועה ו

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים