אכן בכאילו 330600
אני מקווה לכתוב תגודה יותר מקיפה למאמר, אבל לפני זה אני חייב לעשות קצת פרובוקציה: מדוע המילה "רוחני" נבדלת מהמילים "אינטלקטואלי", "פילוסופי", "שיכלי" וכו'? מדוע לימוד מדעים או פילוסופיה באוניברסיטה הוא פעילות "אינטלקטואלית" אבל לימוד פנג-שוי (לדוגמא) היא פעילות "רוחנית"?
לעניות דעתי, הסיבה היא לציין פעילות בעלת אופי יותר מפוקפק, יותר "נמוך". לימוד המדעים, או דיון פילוסופי אוניברסיטאי, עומד בקריטריונים המחמירים של המתודה המדעית. לימוד פנג-שוי הוא מיסטיקה שלא עמדה בשום בחינה מעמיקה.
באופן גס, המילה המודרנית "רוחניות" מקבילה ל"ללא הוכחה" - או בלשון העם, "חארטה".

אני לא רוצה לאמר שכל מה שאינו גופני או פיסי הוא טיפשי, אלה שיש הבדל בין רמות שונות של לימוד, ושאנחנו מודעים לכך בדיבור.
אכן בכאילו 330603
המתמטיקה, בבירור, אינה פיסית, ולמרות שאפשר להשתמש במתמטיקה כדי לתאר את העולם הפיסי, יש הרבה דברים במתמטיקה שלא מתארים (כרגע) שום דבר פיסי. האם המתמטיקה היא "רוחנית" או "אינטלקטואלית"?

(המתמטיקה לא עומדת, לדעתי, במבחן הבסיסי של המתודה המדעית - היכולת להיבחן בצורה אמפירית).

נראה לי שאת אותה השאלה אפשר לשאול גם על פילוסופיה. לכן אני מקבל את התחושה שכדאי לחדד את ההפרדה שאתה מנסה לבצע.
אכן בכאילו 330608
המתמטיקה היא בהחלט תחום אינטלקטואלי מובהק, היא אינה מהווה מדע לדעתם של רבים, אבל העקרונות עליה היא מושתת (עקרונות הלוגיקה) מאפשרים, תוך עבודה עקבית, הגעה לממצאים מדהימים שכן נבחנים אמפירית. מכאן שיש בה תועלת אדירה, בנוסף להעשרה, כפעילות בעלת פוטנציאל מחקרי עתידי.
פילוסופיה, להבדיל, אינה משותת על יסודות מוצקים, מדובר בחקר של דעות של אנשים (לעיתים אף יש להם מחשבות מקוריות משלהם) שכל קשר בינן לבין העולם הוא מקרי. מיותר לציין שהפילוסופיה נעדרת עקביות. אין לראות בכתוב רמיזה לדמיון בין פילוסופיה לשיטות ''רוחניות'' למינהן, רק הבדלה חדה מהמדעים.
אכן בכאילו 330614
אז הסכמנו ש''מדעים'' זה לא אותו דבר כמו ''לא רוחניות''. זה עדיין לא עוזר להבין למה יש דברים שאינם מדעים וגם אינם ''רוחניות'' במובן שאליו מתייחסים כאן (''חארטה'').
אכן בכאילו 330623
אפשר לראות במתמטיקה את הדבר הכי רוחני שיש, זו היא אמת צרופה שלא תלויה בדבר, אבל אנשים לא רוצים את האמת הצרופה, הם רוצים 72 בתולות ואוטו יותר מפואר משל השכן, לכן הם מסתפקים במישהו שיגרום להם לחשוב שהם יותר טובים כי הם אוכלים אורז מלוכלך. רוחניות פה היא באמת חארטה, הם מלמדים דברים בלי יסודות שתורמים בעיקר לכיס של המורים.
חוץ ממדעים ורוחניות אמיתית יש עוד עולם שלם של קיום אנושי.
אכן בכאילו 330631
"זה עדיין לא עוזר להבין למה יש דברים שאינם מדעים וגם אינם "רוחניות" במובן שאליו מתייחסים כאן ("חארטה")".
כפי שאומר יואש, "רוחניות" זה מושג מעורפל. לי נראה שהמובן המקובל היום ל"רוחניות" הוא כזה שמקביל בעיקר לעסקי הניו-אייג' - כלומר, ודאי לא מדעי "באמת". (חלק מהניו-אייג'יסטים ודאי רואים את עצמם כמדענים: בתקופה מסוימת הסתובב בארץ איזה מרצה לא ברור מטעם עצמו, ששמות הרצאותיו היו בסגנון "מכניקת הקוונטים בראי קברי הצדיקים", או "החתול של שרדינגר וגלגולו הפרעוני").
אכן בכאילו 330640
להבנתי, גיא וינר מאמין שאין ערך רב לכל פעילות מנטלית שאינה חשיבה רציונלית.
אכן בכאילו 330663
השאלה היא האם זו באמת חשיבה ? הרי קיים גבול בין חשיבה "פרודוקטיבית" ‏1 לבין סתם פנטזיות והזיות בהקיץ, שהן לא יותר מפעולות בהילוך סרק של מוחנו ולא ראוי לקרוא להן חשיבה כלל.

1 פרודוקטיבית הכוונה בעלת תועלת כל שהיא. דוגמה טובה תהיה אותו נזיר שמתרגל חשיבת מחשבות חמלה עד לרמה נראית בMRI.
אכן בכאילו 331280
למה "הילוך סרק"? האם בפנטזיות המוח לא מגלה/מתרגל כישורי דמיון, המצאה ויצירתיות? כשאתה חולם על זכייה בלוטו ומסע ביאכטה, האם קשרי הנוירונים אצלך לא מהבהבים? (דימוי ותו לא). מדידת חשיבה לפי התועלת שבה היא קריטריון זר, שגם מוציא מהקשרו חלק ניכר מההגות הפילוסופית למשל, וגם "זמן השראה" של יוצרים ואמנים.
אכן בכאילו 331307
יש שכן ויש שלא. אם הדמיון הוא מתוקף חוקים השולטים בעולמנו, אז תיתכן ממנו תועלת, אבל ישנן פנטזיות שלא מועילות בכלום משום שהחוקיות שלהן מתקיימת רק במוחו של ההוזה. חלימה על זכיה בלוטו לא תביא לאדם שום תועלת, יתרה מזאת, התעמקות רבה מדי בעולמו הפנימי תביא אותו למחלקה סגורה (אני חושב שהסרט "נפלאות התבונה", גם אם הוא חוטא לאמת, מציג את התופעה בצורה מרשימה). לעומת זאת כשאנו מכפיפים את מוחנו לחוקי העולם, יש בידי הדמיון להביא להשגים נפלאים, מן המפורסמות היא תורת היחסות הפרטית, שנהגתה כולה במוחו של אינשטיין.
ההגות הפילוספית אמורה (לדעתי) להנחות אדם איך להתנהג בחייו ולהשקיטו ע"י נתינת/גזילת המשמעות מחייו. במובן הזה היא מעלה תררמה אדירה למעטים. אמנים גם כן יכולים להשתמש בדמיון, אבל כדי שתהיה תוצאה לדבר הם צריכים להכפיף אותו למה שהציבור ירצה לצרוך (זה היום מה שמבדיל אמן מצליח מאמן רעב).
אכן בכאילו 332051
אתה משתמש בעיקרון התועלתיות וההישגים כדי להבחין בין "חשיבה" ל"לא חשיבה". האם חשיבה היא רק מה שפרקטי? טיעון רעוע מאוד בעיני.
- מה קורה לפילוסוף גרוע, שחושב כל היום אבל לא מגיע לאף תובנה משמעותית או קוהרנטית? האם הוא מבצע "חשיבה" או לא?

- דמיין אדם שחולם על זכייה בלוטו ומפנטז מה יעשה בכסף, ולפתע פתאום זוכה בלוטו באמת - ומייד יודע איזה מניות לקנות, איזו יאכטה לרכוש ואיך קונים קבוצת כדורגל. האם הוא "חשב" לפני שזכה, או "לא חשב"? הרי התכנונים המרובים והמגדלים באוויר שבנה לפני ההגרלה, סייעו לו בעולם האמיתי, לממש את הזכייה. (אני בכוונה לא שואלת האם היתה תועלת במחשבותיו - אלא אם חשב, מה שבעיניך נגזר מהתועלת).

מעבר לזה, איך אתה מכמת או מגדיר "תועלת"?
- אדם עני, ערירי, חולה ומאושפז בבי"ח, ואין לו מה לעשות כל היום זולת לחלום על זכייה בלוטו ועל נופש בקאריביים, ולהסיח את דעתו ממצבו הגרוע. האם יש כאן "תועלת" או לא? ואם אין בכך תועלת, האם אפשר לומר שאותו אדם "לא חשב" כלל?

- לידו בבי"ח מאושפז שכנו, שנמצא באותו מצב בדיוק, חושב כל היום על גורלו המר ואיך לשפר אותו, ולא מוצא פתרון. שוכב ומקלל, שוכב ובוכה, מקונן ומטריד את כל המחלקה. האם יש "תועלת" במחשבותיו או לא? ואם לא, האם "חשב" או "לא חשב"?
אכן בכאילו 332057
וכמובן, ידעתי שחייב להיות מאושפז שלישי במחלקה. הוא נמצא בדיוק באותו מצב, חושב אותן מחשבות כמו השני (איך לשפר את מצבו), ופתאום מוצא עצה- הוא יפנה להתאחדות עולי מוזגוביה, משם עלה לארץ, הם יגייסו עבורו תרומות, יישבו בתורנות ליד מיטתו וגם יאתרו עבורו קרובים אבודים. אז הוא מצא פתרון לרוב בעיותיו. האם ניתן לקבוע כי מחשבותיו היו יותר מועילות מאלה של המאושפז השני? ואם כן, זה אומר שהוא "כן חשב" והשני "לא חשב"?
אכן בכאילו 332087
בניגוד לשרירים שלנו, שצריכת החמצן שלהם משתנה בכשני סדרי גודל בין מצב פעיל למצב לא-פעיל, קשה יותר להבדיל קלינית בין מצב חשיבה לאי-חשיבה. המוח שלנו עובד 24 שעות ביממה ולא עוצר אפילו בכיפור, אז למה בכלל אנו זקוקים בשפתנו למילה "חשיבה" ? כי באומרנו "חשיבה" אנו מבדילים בין הפעילות היומית הרגילה (אפילו הפרודוקטיבית והחשובה) לבין כזו שמסיקה משהו, פעילות מוחית שיש בה השג אמיתי. ניוטון חשב והגה את החשבון האינפינטיסימלי לדוגמה. אם אותו פנטזיונר ערירי, המקדיש את מיטב זמנו למחשבות זימה על מה יעשה בהונו המסרב לבוא, נחשב לחושב, אז מי לא חושב ? בשביל מה לנו המילה הזו ?
אני מסכים שהגבול הוא מטושטש, לא תמיד ניתן לדעת מראש איזו היא חשיבה, אבל במקרה דנן ניתן להניח בהסתברות גבוהה ביותר שהזכיה בלוטו לא תגיע (אם כי אין פסול מבחינתו בהמשך חיים בעולמו הפנימי).

הפילוסוף שלך מנסה לחשוב, אבל הוא נכשל לצערו. כישלון החשיבה הוא צעד חיובי בפני עצמו, ישנם תחומים שאף אחד לא נולד עם היכולת לחשוב בהם כראוי, רק לאחר תירגול מרובה בכשלונות מגיעה יכולת זו (פחות קיים במדעי הרוח, יותר במדוייקים).
אכן בכאילו 332093
יפה שאלת - מי לא חושב?

אני חושבת שפשוט חסרה לך מילה בשפה העברית - המילה "הוגה". אתה יודע מה, קח אפילו "מהרהר". רק מספיק עם הפירושים האובר-יצירתיים האלה. כשאני חושבת על פילים ורודים, אני חושבת עליהם, גם אם אין בזה תועלת וגם אם ניוטון היה דוחה אותם בבוז. המחשבה שלי היא החשיבה, היא המקובל, היא ברירת המחדל. בוא להתפלש איתנו, בני האנושות הנקלים, בבוץ החשיבה - ואת הרעיון שעולה במוחו של ניוטון למראה תפוח הנושר מן העץ, באמת צריך לתאר במילים יפות יותר.
אכן בכאילו 332121
אין לי כוונה להיכנס לויכוחים סמנטיים, את המילים שהזכרת אני שומר לנסיבות אחרות.
הכל חשיבה 338200
עם כל הכאבוד לניוטון, הרעיון שעלה במוחו למראה נשירת התפוח והרעיון של זה שבדה את הלפריקון שגונב לשכנה את הזהב, קרוצים מאותו החומר (התבוננות וחשיבה אידאית). באמת אין צורך במילים יפות יותר.
הכל חשיבה 340576
ספר את זה לקהלת, שחושב שהכל אי-חשיבה.
הכל חשיבה 340637
לדעתו של קוהלת הכל הבל הבלים. זו הבעת דעה לגיטימית, זו לא קביעת עובדה. חסר בספרו של קוהלת אפילו ביסוס רעיוני אלמנטארי להשקפה כזאת.
הכל חשיבה 340652
במקרה שאינך מתבדח, הכוונה היא לקהלת הכותב באייל.
הכל חשיבה 340689
קהלת א'
דברי קהלת בן דוד מלך בירושלים: הבל הבלים אמר קהלת הבל הבלים הכל הבל:
הכל חשיבה 340691
באמת חסר?
הכל חשיבה 340735
עפ''י פרשנות אחרת, אם כי על פניה מרחיקת לכת, ''הבל הבלים'' איננו שטות או אבסורד, אלא ארעיות.
הכל חשיבה 340737
על פי הפרשנות הנוצרית, זהו חטא היוהרה.
הכל חשיבה 340749
טענותיו של קוהלת הן כדלקמן:
אין יתרון לאדם בכל עמלו.
דור הולך ודור בא והארץ לעולם עומדת.
השמש זורחת ושוקעת.
הרוח סובבת וחוזרת.
כל הנחלים הולכים אל הים והים איננו מלא.
מה שהיה הוא שיהיה ומה שנעשה הוא שיעשה ואין כל חדש תחת השמש.
אין זכרון לראשונים וגם לאחרונים לא יהיה זכרון.

קוהלת רואה מחזוריות בחיים, דור הולך ודור בא, מחזוריות בטבע סביבו, ומגיע למסקנה שהכל הבל.

האם לדעתך המכובדת מחזוריות קבועה היא ארעיות?

אני לא מסכים לדעתו של קוהלת, אני מכבד ומעדיף את פרשנות המקור, על הפרשנות שלך.

היות וקוהלת מקיף את כל מה שהוא מכיר, אין מנוס מהמסקנה שלדעתו אלוהים ומצוות התורה הם הבל הבלים?
הכל חשיבה 340767
"סוֹף דָּבָר, הַכֹּל נִשְׁמָע: אֶת-הָאֱלֹהִים יְרָא וְאֶת-מִצְו‍ֹתָיו שְׁמוֹר, כִּי-זֶה כָּל-הָאָדָם"

(קהלת, שלב המסקנה).
הכל חשיבה 340775
זו לא מסקנה אלא סתירה.
יש הטוענים שזו תוספת אבל זו אופרה אחרת.
הכל חשיבה 345158
למה סתירה? נראה לי שקוהלת פשוט אומר לאנשים להקטין ראש. אין יתרון לאדם בכל עמלו, כי ממילא דור הולך ודור בא והארץ לעולם עומדת. לא משנה כמה תנסו לפעול ולהמציא ולהתקדם ולהגות רעיונות רדיקליים, עדיין מה שהיה הוא מה שיהיה ומה שנעשה הוא שיעשה, ואין כל חדש תחת השמש. הכל הבל הבלים, אין צורך להתאמץ. תהיו אנשים יראי אלוהים, תקיימו את המצוות, תחיו חיים צייתניים וטובים, ואל תשתדלו יותר מדי לשנות את העולם - כי ממילא אתם לא יכולים.
הכל חשיבה 340779
מה מקור המילה הבל בעברית? הבל פה, אוויר נידף. על זה מסתמכת הפרשנות עליה רמזתי. (חוץ מהעובדה שאני לא סובל את טון הדיבור שלך. לא עשיתי לך מאום ואין שום סיבה שתדבר אלי כך!)
הכל חשיבה 340790
למילה הבל יש כמה מובנים כמו הבל פה, אדים העולים ממים רותחים, שטות טיפשות, דבר ריק מתוכן,קוהלת מתכוון לציין את חוסר התכלית חוסר הערך של הדברים.

כדי שלא יהיה ספק לכונותיו, קהלת לא מסתפק במילה הבל ומוסיף כמה משפטים כדי להבהיר את פרשנותו להבל הבלים הכל הבל.

כאשר מדובר בפרשנות שלך או של קוהלת מותר לי להעדיף את המקור שמסביר את כונותיו בעברית ובבהירות, אתה לא צריך לראות זאת כפגיעה אישית. אין לך זכות להטיף לי, נקטת בשיטה ידועה של פרשני התורה, אלה מסלפים את הכתוב כשאינו מתאים להשקפותיהם.

לדעתי מהבחינה הלוגית קוהלת לא עשה עבודה שלמה, ההנחה שהכל הבל הבלים מכילה סתירה פנימית כי אם הכל הבל גם המשפט ''הבל הבלים הכל הבל'' הוא הבל. אבל זה כבר דיון אחר.
הכל חשיבה 340834
דיברו איתך על טון הדברים ולא על תוכנם.
הכל חשיבה 341028
אם לדייק, תגובה 340779 עסקה דווקא בתוכן, ורק הערה שהופיעה בה בסוגריים עסקה בטון הדיבור של יוסי.
הכל חשיבה 341047
דיוק הוא אחד מאבות הטומאה.
הכל חשיבה 341063
גם בעניין זה יש לדייק. אחד מ*אבי* אבות הטומאה.
הכל חשיבה 341575
תמהני מיהם אבות הטומאה?
ככל שאני משיג אלה מושגים דתיים שבאים להפחיד, האם אישה היא טמאה? האם ערווה היא משהו טמא ולכן קול באישה ערווה? האם גוויה היא טומאה? ולכל אלה יש אבות אז מיהו שברא את הטומאה?
הכל חשיבה 341591
"האם ערווה היא משהו טמא ולכן קול באישה ערווה?"
הבנתך במושגי יסוד בהלכה ראויה לכל שבח. עלה והצלח.
הכל חשיבה 341614
לא הבנתי מה עניין ערווה לדיוק, אלא אם אתה מתכוון לפתוח דיון חדש.
הכל חשיבה 341657
אפרופו ערוות, ובלי קשר לדיון- אני רוצה טבעת כזו!
הכל חשיבה 341659
מתי היומולדת שלך?
הכל חשיבה 341664
לצערי (או שמחתי) יש זמן- נולדתי בסוף יוני.
/me תוהה איזה מן תגובות תקבל מאנשים שיראו אותה עונדת טבעת משם :-)
הכל חשיבה 341704
מענייין כמה יגידו ''יצא דומה'' וכמה ''המממ, ככה ככה''.
הכל חשיבה 341707
LOL!
משהו לחשוב עליו: 341767
משהו לחשוב עליו: 341768
הבחור הוא אתה?
משהו לחשוב עליו: 341793
לא, זו סתם תמונה שמצאתי בגוגל.
משהו לחשוב עליו: 341813
אבל מה עם התמונה השנייה?
משהו לחשוב עליו: 341816
אני גם לא הדמות המצויירת. הנה החיפוש בגוגל שהעלה את התמונות הנ"ל:
אלו שתי התוצאות הראשונות.
משהו לחשוב עליו: 341819
האפיפיור מרגש ביותר. הזלתי דמעה.
על אחת כמה וכמה 341771
במיוחד אם זו הקדמה לדבר האמיתי ;-)
הכל חשיבה 341701
מה עניין דיוק לטומאה? ומיהם אבותיה?
דיון חדש אינו טאבו.
הכל חשיבה 341709
מצטער, אבדתי אותך עם שתי השאלות.
כמובן שדיון חדש איננו טאבו. רק תהיתי.
הכל חשיבה 341730
נסה לספר לקוראים למה אתה מתכוון במושג טמא.
אני גם אחדד 330733
תחומי המיסטיקה בורים למדי למה הם רוחניים, למרות שלא בור לי עדין למה הם עידן חדש. תחומי מדתות אחרות כמו מדיטציה נחשבים רוחניים, אך אינם מיסטיים, ומה בעניין כל מיני סדנאות שליפור עצמי כמו נל"פ, דמיון מודרך, במה הם שונים מהפסיכולוגיה המבורתית למשל? לא מספיק לומר אמפירי, כי בעניין של שיפור עצמי תמצא אנשים שהחזרה בתשובה הביאה להם שיפור משמעותי בחיים, או בתחומים של העידן החדש, ותמצא גם הרבה שפסיכותרפיה לא עזרה להם בכלל. כמובן שז השןןאה רטורית בלבד, ויש מקרים הפוכים? אז מה ההבדל בין פסיכותרפיה לעידן החדש?
אכן בכאילו 330639
אתה מצייר עיגול סביב מטרתך.

פנג שוואי, מופרך או לא מופרך, אינו מתיימר להיות מדע (להבדיל מתורות רוחניות אחרות) וככל הידוע לי, מעולם לא ניסו לבדוק אותו בניסויים מדעיים. גם קשה לחשוב על דרך לעשות זאת.

רוחניות כוללת בתוכה לא רק פעילות של האינטלקט (ולעיתים אף מתרחקת מפעילות כזו), אלא מתמקדת בפעילות תודעתית, בשילוב נפש-גוף ובאינטואיציה. אתה כמובן לא חייב להאמין שכל אלה קיימים או מובילים לאנשהו. אבל אין קשר בין הבלבול הסמנטי שהצגת לבין העובדה שתורות רוחניות רבות לא הוכחו או לא עמדו במבחן מדעי.
אכן בכאילו 330641
כדי להזיז את העיגול מהמטרה, בואו נבחין בשלוש פעילויות שונות, שכולן מועמדות להיקרא "רוחניות":
1. חקר האמת ע"י חוקים לוגיים
2. אימון שיכלי, הנועד לפתח את הכישורים הלא-פיזיים של המתאמן
3. אמונה אקראית באקסיומות כלשהן, ללא ניסוי או הוכחה.

הפעילות הראשונה מכסה (לדעתי) את המחקר המדעי ואת הפילוסופיה היותר-פורמלית. אלו תחומים שהיו צריכים לקרא "רוחניים" אך הם נקראים "אינטלקטואליים".

הפעילות השנייה היא "רוחניות פרקטית" והיא חלק מה"עידן החדש" - בעיקר השפעות מזרחיות כמו זן-בודהיזם ומדיטציה. זה מה שכותב המאמר תאר כ"אימון" וברקת מתאר כ"פעילות תודעתית". אין כאן ענין של קיימים או לא וכו' מכייון שזהו אימון, והוא מוביל לתוצאות האימון.

הפעילות השלישית היא התפיסה הניו-אייג'ית של "להאמין בהכל" - פנג-שוי, אנרגיות, גלגולים קודמים, קבלה, שמאניזם, אטלנטיס, אסטרולוגיה, קלפי טארוט, דולפינים - כל מה שבא. אלהו הם התחומים שלדעתי הם "ללא הוכחה" וזכו לכינוי "רוחניות" ככינוי-גנאי, כדי להבדיל אותם מהקבוצה הראשונה. לצערי הם מעורבבים עם הקבוצה השניה, ללא הצדקה.

האם יש סיבה אחרת להפריד בין הקבוצה הראשונה והשלישית, שהן זכו לכינויים שונים?
אכן בכאילו 330643
אני שוב מתקשה לקבל את ההפרדה שלך: מתמטיקה מבוססת על "אמונה" באקסיומות כאשר כמובן אין שום ניסוי שיוכיח את נכונותן, לא כל שכן "הוכחה" ("להוכיח אקסיומה" זה אוקסימורון). כמובן שבמתמטיקה האמונה אינה "אקראית" - בוחרים אקסיומות שמהן יוצאים דברים מעניינים - אבל קשה לומר שגם בתפיסה הניו-אייג'ית האקסיומות נבחרות באקראי. לדעתי זה רידוד מיותר של העמדה הניו-אייג'ית.
אכן בכאילו 330647
אכן, ישנה רמה מסוימת של אקסומות שחייבים להתחיל ממנה (אליבא ד'גדל). אולם אני מתקשה להסכים אתך שלקבל את אקסיומת המקבילים מחוסר-ברירה ולהאמין שהיקום מושפע מאנרגיה בלתי-נראית המצייתת לחמשת האלמנטים הסיניים הם באותה רמה כי שניהם אקסיומות. משפט המקבילים הוא מינימליסטי, "הרע ההכרחי". אנרגיות בלתי-נראות הן בלבול בין תחושה סובייקטיבית לניסוי מדעי. יש הבדל בין מי שנאלץ לקבל מינימום של הנחות יסוד לבין מי שמזלזל בכל הידע המדעי כדי להחליף אותו במשהו יותר רומנטי. ברור שהאמונות הניו-אייג'יות אינן נבחרות באקראי - הן נבחרות על פי מה שנשמע רומנטי, קסום ו"מגניב" יותר.

דבר אחר: חקר האמת. בהנחה שיש אמת אחת, כסופו של דבר כל מי שעוסק בקפדנות בחקר האמת יגיע לאותה נקודה, בין אם הוא התחיל כמדען "מערבי" ובין אם הוא חוקר קבלה. כמה אמונות ניו-אייג' יעברו את המסע הזה? כמה מהן לא טורחות לצאת אליו? וכמה מהן מתנגדות לו בפועל, ומקדשות את האמונה העיוורת במקום?
גירוש הגרש 331534
שלא כמו הד' של בנימין ד'יזראלי, הד' ב''אליבא ד'גדל'' מגיעה מארמית, ופירושה הוא - בקירוב טוב - ש' החיבור. עד כמה ש'אני יודע, במקרים כאלה לא מגרשים.
אכן בכאילו 331500
מתמטיקה אינה מבוססת על "אמונה" באקסיומות. מתמתיקה אומרת משהו כמו: הנה כמה חוקים שהשתמשנו בהם (באופן מרומז). בואו נתחיל מהם וננסה ללכת קדימה וליצור תורה עקבית.

אחרי כמה (מאות) שנים, המתמטיקה אומרת: המממ... נראה שהגענו די רחוק. אולי ננסה ללמד כמה סטודנטים לתואר ראשון איך להבין את זה.

כמובן שזו התייחסות קצת מופשטת, וההתקדמות לא היתה ליניארית אלא בכיוונים שונים וברמות שונות של מופשטות. התוצאה, עם זאת, מרשימה, והיא אינה "מאמינה" באקסיומות, אלא מסתמכת עליהן כהגדרות יסוד.
אכן בכאילו 331527
כוונתך שהמתמטיקה לא מאמינה באקסיומות. מה שתיארת כאן הוא בדיוק מה שאני קורא לו ''אמונה''.
אכן בכאילו 331569
האם אתה מאמין באקסיומה החמישית של אוקלידס? בהשערת הרצף? באלוהים שנתן לנו את התורה?

מערכות אקסיומטיות מאפשרות לנו, למצער, לתחום את ה"אמונה" ולהפריד בצורה טובה בינה לבין מה שנובע ממנה.
אכן בכאילו 331571
כשאני משתמש באקסיומה החמישית, אני "מאמין" בה - מניח את נכונותה כדי לראות מה יוצא מזה. באלוהים אני לא מאמין. עוד מישהו רוצה להמשיך את הויכוח הסמנטי המיותר הזה?
אכן בכאילו 331574
לא אני, זה בטוח.
אכן בכאילו 331753
האקסיומות היחידות שאתה ממש *מקבל* הן כללי ההיסק. למשל שכל טענה חייבת להיות אחד מבין השניים הבאים, לא יותר ולא פחות - נכונה או שגויה. בשום שלב לא נדרש ממך "להאמין" באקסיומות אחרות - אתה מתקדם בשני מסלולים שונים - אם האקסיומה נכונה, אתה מסיק מסקנות מתאימות. אם היא לא נכונה, הרי היא שגויה, כלומר נכונה האקסיומה שמהווה הטענה הנגדית, ותקפות המסקנות המתאימות לה. מאחר שאתה אדם עסוק, אתה תטרח ללכת רק במסלול שיש בו לדעתך עניין וטעם. אתה יכול להאמין במה שאתה רוצה, אבל בעבודה שלך לא מגולמת "אמונה" באקסיומות.
אכן בכאילו 331764
ברשותך, לא אמשיך את הויכוח הסמנטי המיותר. רק אומר שאני מסכים איתך - אני לא מאמין באקסיומות.
אכן בכאילו 332058
אין הכרח לקבל את כללי ההיקש. ההגדרה של מערכת אקסיומות אפילו לא כוללת את מושג השלילה - "לא" היא רק מילה בשפה שלנו. אפשר בהחלט ליצור לוגיקה שלא תניח את כללי ההיקש הרגילים.

עם זאת, בדבר אחד אני כן מאמין: שבני אדם לא יכולים באמת לעבוד עם מערכת אקסיומות לא-אפקטיבית. כל מערכת אקסיומות אפקטיבית ניתנת לבנייה בתורת הקבוצות. לכן, מי שמקבל את חוקי ההיקש ה"רגילים" (בתורת הקבוצות) יוכל לעבוד בתוכם עם כל מערכת מערכת אקסיומות אפקטיבית אחרת.

האם זה אומר שאני מאמין שיש משהו מיוחד בחוקי ההיקש ובתורת הקבוצות שאין בלוגיקות אחרות? לא בהכרח. בהחלט יכול להיות שיש מערכות אקסיומות אפקטיביות נוספות ‏1 שניתן לבנות בהן כל מערכת אקסיומות אפקטיבית. בכל אופן, השימוש בחוקי ההיקש הרגילים פרקטי מאוד.

1 שלא מכילות את ZF וש-ZF לא מכילה אותן.
אכן בכאילו 332197
אני תמה על ההתנגדות העזה כלפי המילה אמונה. גם אם אקסיומה היא רק הנחת עבודה, אנו מאמינים בה ובתוצאות שהיא מניבה. אם נקבל תוצאות שנראות לנו לא הולמות, סבירות, אמינות, נדחה את האקסיומה או נגביל את כלליותה, ונחפש אחת אחרת/נוספת להאמין בה. לא מדובר כאן באמונה בעל טבעי ובמסתורי.

כאשר אנו מביטים בנסיוננו, אנו רואים שכל חושינו עשויים להטעות אותנו, וההגיון שמסיק מסקנות מהנתון לו, עשוי ללכת שולל גם כן. ההגיון אינו חסין מהטעיות רשמים ודמיונות איתם הוא עובד, ואף אינו יכול לעשות יותר מאשר לנתח את הנתון לו (ולא מעט מזה הוא פרי דמיון). משמע שכל פעולותיו מתבססות על אמונה.

אכן טובה אמונה הגיונית (אין זה אוקסימורון) מאמונה לא הגיונית. אבל לאור כך שבידינו סברות ולא האמת לאמיתה, הרי שברמת הבסיס דרושה לנו אמונה.
מטה-אמונה 331828
(Totally ripped out of context)
Achilles: ... Are you atheist, Mr. T? Or are you agnostic?
Tortoise: I don't think I'm agnostic. Maybe I'm meta-agnostic.
Achilles: Whaaat? I don't follow you at all.
Tortoise: Let's see... If I were meta-agnostic, I'd be confused over wheather I'm agnostic or not – but I'm not quite sure if I feel THAT way. hence I must be meta-meta-agnostic (I guess).
מטה-אמונה 332342
אני מזמינה ציטוטים נוספים של הופשטטר. אחלה ברנש זה.
אכן בכאילו 330654
אני חושב שחלק מהעניין בניו-אייג' וברוחניות הוא ההשתחררות מהצורך בהוכחה אובייקטיבית. ייתכן שזה שטויות, אבל לשם כך יש להניח שלא ניתן *לדעת* משהו בלי להוכיח אותו. אחרת אני בהחלט יכול לטעון שפנג-שוי וקלפי טארוט מיטיבים עמי מאוד מבלי שיהא ביכולתי להוכיח לך את זה. אתה, אם כך, רשאי להאמין לי או לא. זה די חסר השלכה ברוב המקרים.

מצד שני, בוא נחשוב על עניין ההוכחה הזה יותר לעומק. הרי אין אמת שמוכחת לחלוטין. אם על חוקי הלוגיקה אתה מעוניין להסתמך, הרי שעליך להחזיק באקסיומות, שמעצם הגדרתן אינן מוכחות. אז לאיזו הוכחה אתה מצפה?

---

"משחקי הלשון" של ויטגנשטיין עולים לראש ("האם תפקידה של השפה הוא להביע אמיתות?"), וגם האנטינומיות של קאנט (מה בעצם ניתן להסיק על מציאות שמחוץ לטווח הניסיון האפשרי שלנו?)
אכן בכאילו 330658
לא מסכים עם עצם ההתמקדות בהוכחות ובדיקה מדעית. אלה יפים להגדיר מה זה לא מדע, אבל לא כל מה שלא מדע הוא רוחניות. יש הרבה תחומי פעילות אנושית שאינן מדע ומאידך אינן רוחניות.
אכן בכאילו 330778
אתה צודק, כמובן.
הריחוק של הניו-אייג' מהמדע אינו מתבטא רק בהשתחררות מהצורך בהוכחה לוגית אלא גם ההשתחררות מהצורך בהגדרה מדויקת (או לפחות השתחררות מסוימת ממנו).
כלומר, ''השתחררות מהצורך בהוכחה ובהגדרה'' אינו מהווה הגדרה לרוחניות. ייתכן שלא ניתן להגדיר רוחניות בצורה מדויקת, אלא ניתן לרכוש הבנה של המושג ע''י השימוש במונח.

בכל מקרה, תמיד כשמנסים להתדיין על רוחניות באופן מתודי ונוקשה, יש הרגשה שמשהו מתפספס. ה''אמיתות'' (אני לא רוצה להביע עמדה לגבי אמיתותן) הרוחניות הן לא כאלה שניתן לביטוי מילולי גרידא יכול לתפוס. אתה צריך שיהיה לך בראש את המושגים שאליהם מתייחסים המונחים (אבל מצד שני, זה נכון לגבי כל דבר).
אכן בכאילו 330780
ברור שרוחניות, ממש כמו סקס או כסף, זה לא אותו דבר לדסקס ולעשות. יש חוויות אנושיות רבות שהערך שלהן לא מובן מאליו לפני הנסיון. יש תחומי עניין אנושיים רבים שלא נעזרים בהגדרות בכלל, לא כל שכן הוכחות. אני לא אומר שהכל צריך להיות כמו מדע. להפך – אני אומר שרוב הדברים הם כבר לא כמו מדע, ואף פעם לא יהיו.

אז מה מבדיל ניו-אייג' מלא-ניו-אייג'? כי אני חושב שרוב האנשים יסכימו על הניו-אייג'יות או הלא-ניו-אייג'יות של רוב הדברים אם תשאל אותם, גם אם הם עשו אותם וגם אם לא.

אני חושד לאחרונה שזה בעיקר עניין של סגנון.
אכן בכאילו 330807
נראה לי שאם רוב האנשים יסכימו על הניו-אייג'יות של דברים אז פה נגמר הסיפור. הגדרות הן טובות במקרים של אי-הבנה או אי-הסכמה, אבל אם כולם מסכימים אז מה הבעיה?

כן, אין ספק שניו-אייג' זה הרבה עניין של סגנון ושל אופנה. לפעמים בא לך להשתגע מהרדידות שאנשים מרשים לעצמם לחשוב בה כשמדובר ברוחניות ניו-אייג'ית. זה מעצבן גם מפני שאנשים רואים את זה ומשליכים רדידות על כל מה שהוא לא מדעי\לוגי\אקדמי (כמובן, גם אנשים כאלה בהכרח לא יהיו אנשים מעמיקי-חשוב).
אכן בכאילו 330687
"השתחררות מהצורך בהוכחה אובייקטיבית"? הזהר לך, ידידי, זאת דלת שלא כדאי לפתוח. על פי מה תקבע אמת ושקר אם אין הוכחה אובייקטיבית? לצורך חידוד השאלה, משפטיי סיילם: זוג ילדות תמימות מאשים בכישוף אנשים בעיירה על סמך חזיונות. האם נשתחרר מהצורך בהוכחה אובייקטיבית, ונוציא להורג אנשים על-סמך הזיות, או שמא נוליד את החוק שקובע כי רק הוכחות *פיזיות* רשאיות לקבוע אמת ושקר?

הבדל-נא בין "מייטיבים עמי מאד" - דבר שהוא לגיטימי לחלוטין - לבין זריקת המתודה המדעית לפח וחזרה חפוזה לאמונות תפלות. כל אחד רשאי להנות ממה שירצה - אבל צריך להיות קו שאפשר למתוח בין אמונה וידיעה.

יותר מעצם ההוכחה, שיש לה מיגבלות, אני מצפה למתודה, לדרך. להטלת הספק על פני האמונה העיוורת. לבחינה על פני הקבלה. לניסוי, לאימות, לכימות. אנחנו לא מדברים כאן על "גאומטריות אלטרנטיביות והתאמתם לתורת היחסות" אלה על זריקה לפח של הסקרנות והספקנות המדעית כשיטה. אני חוזר ומתעקש שיש הבדל בין חקר האמת בשיטתיות מייגעת לבין קבלת כל אמונה באשר היא רק בגלל שהיא נשמעת "מגניבה". אני מצפה לסט מינימלי הכרחי של אקסיומות, קרובות ככל שניתן להגיון הפשוט. אני מצפה לניסוי וניסוי בקרה וניסוי חוזר עבור כל דבר שאי-אפשר להוכיחו. אם קוראי הטארוט רוצים להחשב באותה רמה יחד עם המדע, יואילו-נא לאמת את תחזיותיהם בניסיונות מעבדה ובתנאים סטריליים. אם הקבליסטים רוצים להפסיק להחשב כאמונת-הבל, יואילו לוודא בניסוי את השארותיהם. עד אז הם משהו שנע בין השערה מרתקת להטעיית הציבור.

יש כאן משחק מלוכלך: באותו משפט אתה דורש ממני להודות במגבלות המדע בגלל הניואנסים של משפט גדל, ועקב כך להסכים לקבל תורות שכל קשר ביניהן לבין חוקי הלוגיקה הוא מקרי.

אני מוכן לקבל שהידע המדעי שלנו לא שלם, ושיכול להיות שיום יבוא ונגלה שבעצם לובנגולו השד הגדול מנהל את ההצגה. אבל עד שהיום הזה יבוא, אני מעדיף להמשיך לחפש את האמת מאשר להגיד "אני לא יכול לדעת מה האמת המוחלטת, אז בא נבחר איזו אמת במקום". הבעייה היא שרוב תורות הניו-אייג' אינן עוסקות כל-עיקר בחקר האמת אלה פשוט מנחיתות סט של הנחות מיסטיות. בזה עובר הקו מבחינתי.

גילוי נאות: אני מעביר הרצאה בנושא קרוב (מדע בדיוני כרמאות) בפסטיבל איקון הקרוב (http://www.icon.org.il/).
אכן בכאילו 330777
אתה עושה כאן כמה טעויות מתודיות, להערכתי:

א. אל תתבלבל. תפיסה "רוחנית" של החיים, לפי המובן הנידון, אינה מובילה בהכרח למשפטי סיילם ולזניחת המתודה המדעית. אבל כל דבר במקומו. אם אתה רוצה לערוך ניסוי מדעי, יהיה זה מגוחך שלא לעשות ניסוי, לאמת ולכמת לפי המתודה המקובלת. מה שתקבל בסוף אינו ה*אמת*, אלא מודל שיאפשר לך לחזות תופעות פיזיקליות אחרות.
אם אתה צריך לפסוק את דינו של מישהו, כמובן שעליך להתחשב בראיות הפיזיות (בנוסף לדברים אחרים). אבל גם שם אין יומרה ל*אמת*, אלא לפסיקה הצודקת ביותר האפשרית על פי החוק.
אין ספק ששני המקרים האלה קשורים למושג האמת, אבל הקשר הוא לא של זהות.

ב. אתה אומר שהטבתן של התורות הניו-אייג'יות עם הפרט היא דבר לגיטימי. האם הן באמת מתיימרות ליותר מזה? אתה מדבר על ה*אמת*. אבל את מצבם האמיתי (הבלתי-תלוי בתפיסתנו) של הדברים נבצר מאיתנו לדעת. אתה יכול פשוט להתעלם או להכחיש שמצב זה בכלל קיים. מצד שני, ישנם לא מעט טיעונים רציונליים שתומכים באמונה יזומה היכן שידיעה אינה באפשר (הדוגמאות הבולטות הן פסקל וויליאם ג'יימס).

הבהרה: אני לא חסיד גדול במיוחד של תורות ניו-אייג', בעיקר מהסיבות שמצוינות במאמר בחלקו האחרון. עם זאת, כדאי להבין את מגבלותיה של המתודה המדעית, ולהבין שהשניים לא סותרים זה את זה. הדרך הטובה ביותר לשפוט תורה רוחנית זו או אחרת אינה ע"י ניסוי אובייקטיבי אלא ע"י ניסוי סובייקטיבי. נסה לאמץ את מערכת המושגים שהיא פועלת בה, ואת הפרקטיקות הקשורות בעניין, ותראה אם זה עובד בשבילך. אם אתה לא רוצה אתה לא חייב. אבל הטענות שלך, כשהן נשענות על קריטריונים שה"רוחניות" לא מכירה בהם, נופלות על אוזניים ערלות.
---

"יש כאן משחק מלוכלך: באותו משפט אתה דורש ממני להודות במגבלות המדע בגלל הניואנסים של משפט גדל, ועקב כך להסכים לקבל תורות שכל קשר ביניהן לבין חוקי הלוגיקה הוא מקרי."

אין כאן שום משחק. אני לא הזכרתי את גדל (בדיון הזה לפחות ;) ולא ביקשתי ממך להסכים לקבל שום תורה. הרוחניות לא דורשת ממך שתכיר באמיתותה. אם אתה רוצה - תיקח, אם לא - זה עניין שלך.
אכן בכאילו 330804
"תפיסה "רוחנית" של החיים, לפי המובן הנידון, אינה מובילה בהכרח למשפטי סיילם ולזניחת המתודה המדעית... הטבתן של התורות הניו-אייג'יות עם הפרט היא דבר לגיטימי. האם הן באמת מתיימרות ליותר מזה?"

יש לי בעיה עם הטיעונים האלה. לפי תאורך המדע והרוחניות משלימים אחד את השני: האחד מספק "אימות וכימות" והשני מספק "אמונה יזומה" ו"הטבה עם הפרט". אם תורות הניו-אייג' היו מתרכזות באופן חד-משמעי באימון רוחני, זה היה המצב. אלה שלדעתי ולצערי אין זה כך. הניו-אייג', כמכלול, הפך להיות מצבור של אמונות, המקדש את האמונה בכל דבר. כל תורה, כשלעצמה, יכולה להיות לא-מזיקה (אולי אפילו מועילה). האפקט המצתבר הוא הרסני: להאמין בכל דבר, למרות (ואולי בגלל) שהוא לא "מדעי". הרוחניות לא דורשת ממני להכיר באמיתותה - אבל בדיוק הדרישה הזאת, שלא להכריע בין אמת והבל - שוחקת את הערכים שאני עומד עליהם, ספקנות והיגיון. השחיקה היא לא של תורה יחידה, אלה של המכלול.

תפיסה "רוחנית" של החיים אינה מובילה בהכרח למשפטי סיילם - אבל היא פותחת להם את הדלת. מדוע *שלא* אתחשב במשפטם של שדים ורוחות אם אני מאמין בהם? מדוע עלי להתחשב בראיות הפיסיות על פני, נאמר, ראיות אסטרולוגיות?

התופעה שאתה מתאר היא לדעתי לא "רוחניות" ולא אמונה בכל, אלה *חוסר* אמונה בכל. אתה מקבל את המדע כשנוח לך ותורות "רוחניות" בשאר הזמן. אולי אני חורץ משפט חמור מדי, אבל לדעתי זו "עצלנות רוחנית" ולא תפיסה קוהרנטית.
אכן בכאילו 330814
הרשה לי לקשר בין הניו-אייג' לבין הפוסט-מודרניזם. אני לא הראשון שעשה את זה. הקשר הבולט ביניהם הוא תפיסת האמת שלהם. שניהם מהווים תגובה להלך הרוח ששלט במערב לפני כמאה שנה. טובי הפילוסופים דאז האמינו בלב שלם שבעזרת ההיגיון והמדע נוכל בקרוב לגלות את ה*אמת*, לפתור את כל הבעיות בעולם ועוד כהנה וכהנה. שאיפה נעלה.
אלא שהדברים לא התגלגלו בדיוק כך. במישור המדעי באו התורות של הפיזיקה המודרנית ושינו את התפיסה המדעית. לא עוד "גילוי האמת" אלא פשוט מציאת מודלים עקביים ואלגנטיים. במישור הלוגי הגיע גדל והראה שמודוס פוננס אינו התשובה להכל. במישור הפוליטי הגיעו הנאציזם והפשיזם והקומוניזם והראו שאידיאולוגיות רציונליסטיות (גם אם לא רציונאליות במיוחד) יכולות להוביל לאסונות הכי גדולים שידעה האנושות יותר מהר מאשר לפתרון כל הבעיות.
הריאקציה הרעיונית לכל המהפכים האלו הייתה שינוי מעמיק בתפיסת האמת. אתה רואה את זה אצל פילוסופים רבים במאה העשרים, בעיקר באכזיסטנציאליזם ובפוסט-מודרניזם של היבשת, אבל גם בפילוסופיה אנגלו-אמריקאית (בעיקר ויטגנשטיין, שאמנם היה אירופאי, אבל הניח את היסודות לפילוסופיה הזאת).
אנשים התייאשו מהרעיון שיש אמת אחת ושמישהו יכול להחזיק בה. במקום זה התחילו לנסות למצוא את האמת בכל דבר. הרי למילים יש מובנים אפשריים רבים. אם מישהו אומר משהו, כמו רון האברד (סיינטולוגיה) או רודולף שטיינר (אנתרופוסופיה) או מישהו אחר עם תורה אלטרנטיבית, אולי עדיף למצוא את המובן שלפיו מה שהוא אומר הוא אמת, במקום להיצמד לפרדיגמה נוקשה.

אתה צודק שקיימת "עצלנות רוחנית". אבל האם היא אינה קיימת בכל מקום? הפתרון הוא לא להיות עצלן בעצמך. דיברתי על סיינטולוגיה ועל אנתרופוסופיה מפני שהן תורות חדשות יחסית, אבל אני כלל לא חתום עליהן. (האמת, סיינטולוגיה עושה לי פריחה, אבל זה אני). אבל יש מגוון רחב של דרכים שאתה יכול לחקור, ואם תתאמץ ותתייגע, שכרך בצידך.
אכן בכאילו 330838
זה נכון שיש מכנים משותפים בין הפ''מ לבין הניו אייג'. אבל הייתי אומרת שהניו אייג' הוא לפ''מ מה שרבי מכר הם לספרות יפה.
אכן בכאילו 330874
ביום-יום אני נוטה להסכים איתך, אבל אני בטוח שיש דרכים חיוביות יותר להסתכל גם על הניו-אייג' (כמה מחבריי הטובים וכד').
אכן בכאילו 330880
גם כמה מחבריי הטובים. ופה ושם יש גם רבי מכר שאינם גרועים כל כך...
אכן בכאילו 330886
מסתובב עכשיו הסרט הזה "what the bleep do we know?" (אני לא יודע איך תרגמו אותו) שנראה לי מתחנן להיכנס לדיון הזה.
הסרט כביכול מנסה להראות איך מתוך פיזיקת קוואנטים נובעות כל מיני מסקנות ניו-אייג'יות, ע"י זה שהוא מראיין פיזיקאים ובמקביל מראה סיפור אישי של בחורה ששינוי חשיבתי מוביל לשינוי בחייה.
לי הסרט מאוד צרם בהתחלה. יש לי השכלה פילוסופית בסיסית וגישה מדעית, ואני רגיל שטענות שטוענים נובעות בצורה לוגית מהנחות. אבל זה לא מה שהסרט מנסה לעשות. בצורת דיון אופיינית לזרם הזה, הוא מעלה את הטענות שלו בצורה אסוציאטיבית מהמסקנות המדעיות, לא כנביעה לוגית.
על פניו אפשר להתרעם. אבל מצד שני מי אמר שזו לא תקשורת לגיטימית? היא לא לטעם שלי במיוחד, אבל ניחא, הרבה דברים בעולם הזה הם לא לטעם שלי, למצער (אני האשם, לא העולם).

הבעיה העיקרית היא שזה נראה כאילו הם נסמכים על היוקרה של המדע כדי לבסס את הטענות שלהם. וזה חבל. אם הטענות שלהם נכונות (ואני חושב שכן), זה מזיק לקייס שלהם להסתמך על המדע בדרך לא מדעית.
אכן בכאילו 330888
זה באמת יכול להיות בעייתי. אחת מחברותיי היא ניו אייג'ית מובהקת. היא מהטובות שבהן, מאוד אינטליגנטית, אבל גם לה יש נטייה להיאחז ב"ססמאות" מדעיות שאיננה מבינה כל עיקר וגם לא טורחת להבין. כשהוקינג הכריז על "כניעתו" בפני מכניקת הקוונטים, היא שמחה שמחת ניצחון, ובישרה על כך לאחיה, שהוא פרופ' לאסטרופיסיקה. ונורא נפגעה כששאל אותה, "מה זה איכפת לך?"
מוזר. *באמת* אין לה מושג על מה מדובר.
אכן בכאילו 330893
האמת, אני לא נגד כאלה קישורים אסוציאטיבים באופן כללי. גם לי, כשאני חושב על פיזיקת קוואנטים או על יחסות, או לחילופין נגיד על משפט גדל, אני מבין מזה דברים יותר ''נשגבים''. הם פשוט לא נובעים באופן ישיר או לוגי, אלא יותר סוגסטיבי. בגלל שמעורר הסוגסטיה הוא מתחום המדע, קל להתבלבל ולחשוב שגם הקשר אמור להיות לוגי, אבל לא כן היא.
אכן בכאילו 330970
מהטובות שבחברותייך או מהטובות שבניו אייג'יות?
אכן בכאילו 331007
שתיהן.
אכן בכאילו 331283
כי אנשים שלא מבינים את מכניקת הקוונטים נוטים לתמצת אותה במשפט ''אין אמת מוחלטת'' או ''גם המדע הוא דבר יחסי'' (לא שאני מבינה אותה, אבל לפחות יודעת ששתי האמירות האלה הן סילוף שלה).
אכן בכאילו 331311
נדמה לי שלא זה העניין לגבי אותה חברה. דווקא יש לה כבוד רב למדע (בכל זאת אחיה הגדול והגאון, את יודעת...). אצלה זה יותר התחושה שבמכניקת הקוונטים יש איזה ביטוי ל''חופש'' ובעיקר - למעורבות הצופה בנצפה, מה שנכון במידה מסוימת.
אכן בכאילו 330775
אני חושב שאתה גורם עוול מסוים לפרקטיקות שנמצאות בקטגוריה השניה שהגדרת. ה''אימון השכלי'' כפי שאתה מכנה אותו יכול להיות בעצמו מטרת הפרקטיקה, ולא מכשיר. בדיוק כפי שידע בהיסטוריה או פילוסופיה יותר-פורמלית נדמה במיטבו כשהוא מוערך כשלעצמו, וגשמי כאחרונת פרקטיקות הניהול כשהוא משמש ככלי (למשל, צבירת ידע היסטורי על מנת לעבור בחינת בגרות).
יש פרקטיקות אשר מתבססות על כך שפיתוח מודעותו של האדם לעצמו ולעולם הינה בעלת ערך לכשעצמה, שלא נופל מקניית ידע פילוסופי או הסקת מסקנות רציונליות. זה לא אימון לצורך דבר מה, אלא המהות עצמה, והיא נדמית לי רוחנית לא פחות מפרקטיקות רציונליות יותר.
אכן פרובוקציה 330742
אתה יוצא מנקודת ההנחה שהגישה השונה שלנו כחברה כלפי העולם ה"רוחני" נובעת מאי-היכיחות שלו או אי המדעיות שבו.

בתגובה מאוחרת שלך, ראיתי גם כי אתה מגדיר 3 מטרות אפשריות של עיסוק רוחני, וכי אחת מהן היא חקר האמת ע"י חוקים ולוגיקה. לעצמך אתה עונה שם כי זו למעשה הגדרתו של מדע, ושוב מגיע למסקנה כי רוחניות היא למעשה משהו שהיה "רוצה" להיות מדע, אך לא זכה להגיע לכך.

אני חושב שאתה מגמתי בניתוח שלך מתוך איזושהי דבקות במתודה המדעית ובחשיבה המדעית. הניחוש שלי הוא, וזה כמובן גם מבוסס על העובדה שאתה ממש לא חריג וכי נתקלתי באנשים רבים מאוד חטוענים כמוך, שדבקות זו הינה נובעת במידה רבה מאוד מאינטואיציה ורגש. אינני מכיר אותך, אבל נתקלתי כאמור באנשים רבים שביוצאם להגנת ה"מדע" אל מול ה"חרטא" (כדבריך) זיהיתי ממש להט והתרגשות שאין להם דבר וחצי דבר עם שכלתנות שקולה (שים לב - אני מדבר על המוטיבציה להיכנס לדיון הזה מלחתחילה). מעניין לדעתי לחקור מה זה אומר עליך כיצור שרואה בשכלתנות ולוגיות ערך נעלה.

לדעתי, ומתוך היכרותי האישית עם מספר פרקטיקות "רוחניות", אתה מחטיא את המטרה העיקרית של עיסוקים "רוחניים" רבים - חקר האמת באמצעים שאינם שכליים. אני חושב שבזיהוי המניע שלך בדיון הזה, ניתן (אם אני צודק, אחרת סלח לי) לזהות פגם בשכל הטהור שלנו. אני חושב שאדם שיתבונן בעצמו באמת יוכל להבחין כמה האינטלקט שלנו "מגויס" לטובת האינסטינקט, הרגש, התאוות, סלידה, גחמות וכד'. מרגע שמבינים כי השכל הישר, אותו אינטלקט, איננו בכלל אותו כלי חד וקר שהיינו רוצים להאמין שעומד לרשותנו, לא נותרת ברירה אלא לחפש את התשובות לשאלותנו (מה שאתה קראת "חקר האמת") במקום אחר או באמצעים אחרים. כאן, אני מודה, דברי מתערפלים, שכן אם תשאל אותי - בצדק - באילו אמצעים, אענה לך כי אינני באמת יודע. מה שאני כן יודע, זה שישנן טכניקות שאני קיבלתי את הרושם (וכן, לצערי בהעדר הבחינה השכלתנית זה נשמע "חרטא") כי הינן מסוגלות לספק את התשובות. אמת המידה הטובה ביותר שאני מצאתי, היא התחושה שלי לאורך הליכה בדרך מסוימת והיכרות עם הולכים ותיקים יותר בה. ישנם מכרים שלי שהשינוי והשיפור האדיר והעמוק שחל בהם בעקבות דברים שונים שעשו בהחלט מרשים אותי.

עוד משהו לגבי אמות מידה: בבואי לשפוט ולברור מתוך השוק העצום של ה"רוחניות" את הדברים שאליהם אפנה זמן, אני תמיד משתדל להבדיל בין מה שמסב לאנשים סיפוק מקומי ותחושת התעלות "קלה" לבין מה שנדמה לי כדרך שלמה ומובנית יותר. בגדול, אינני מאמין שניתן לפתור את תחלואי האדם והשכל ביום אחד וגם לא בסדרת סדנאות בת חודש. כמו כן, אינני מאמין בתחושת "התעוררות" או "התעלות". לי תמיד יש משיכה למה שנראה יותר כדרך התפתחותית ארוכה ואיטית (ולא מנסה "למכור" אושר או תחושת תיקון).
אכן פרובוקציה 330744
"אני חושב שאדם שיתבונן בעצמו באמת יוכל להבחין כמה האינטלקט שלנו "מגויס" לטובת האינסטינקט, הרגש, התאוות, סלידה, גחמות וכד'. מרגע שמבינים כי השכל הישר, אותו אינטלקט, איננו בכלל אותו כלי חד וקר שהיינו רוצים להאמין שעומד לרשותנו, לא נותרת ברירה אלא לחפש את התשובות לשאלותנו (מה שאתה קראת "חקר האמת") במקום אחר או באמצעים אחרים."

זה אחד הטיעונים המרכזיים בסניגוריה על ה"רוחניות", וגם אחד מאלו שהכי קשה לי להבין. אם האינטלקט "מגוייס" לטובת האינסטינקט (וכלל לא ברור עד איזו רמה - אני חושב שאתה מקצין כאן את מצב העניינים) מה מבטיח לנו שאותם "אמצעים אחרים" אינם מגוייסים גם כן, ובמידה גדולה עוד יותר?

אתה אומר ש"ישנן טכניקות שאני קיבלתי את הרושם כי הינן מסוגלות לספק את התשובות". אבל הרי גם עבור האינטלקט יש אנשים רבים ש"מקבלים את הרושם" שהוא מסוגל לספק את התשובות. בסופו של דבר, מכיוון ששום דבר הוא לא שחור ולבן, אי אפשר לומר שהאינטלקט פסול לגמרי, רק שהוא בעייתי ברמה מסויימת - וכלל לא ברור למה אותן טכניקות אחרות בעייתיות פחות. לשם כך אנחנו חוזרים שוב לנקודת המוצא: צריך מבחן אובייקטיבי (ולא "חרטא") כדי להשוות ביניהן.

עוד מילת סנגוריה לאינטלקט: "ישנם מכרים שלי שהשינוי והשיפור האדיר והעמוק שחל בהם בעקבות דברים שונים שעשו בהחלט מרשים אותי". גם לי יש. קוראים להם "המין האנושי", והדברים השונים שעשו נקראים "מדע". אם איש המערות של פעם הגיע למצב שבו הוא נמצא היום, קשה להגיד שהוא לא עבר "שינוי ושיפור אדיר ועמוק". כמובן שלא הכל מושלם (עוד מישהו מרגיש צורך פאבלובי לצעוק "פצצת אטום!") אבל הרי לא תטען שגם אצל המכרים שלך הכל ורוד (אני מקווה).
אכן פרובוקציה 330750
בין כל טיפוסי משפטי החיווי שהמדע אינו מסוגל לקבוע עבורם ערך אמת, נמצאים אלו שטוענים דבר מה על המופעים התודעתיים. הניסיון להבין מניעים ("אמיתיים") של התנהגותך ורגשותיך, ואולי לשנותם לאור מטענים ערכיים שאתה נושא, או הניסיון לשפר את איכות החוויות של עצמך - אינם יכולים להעשות *רק* במסגרת לוגית או מדעית (לפחות נכון להיום ולעתיד הנראה לעין).

על כן תורת רוחניות הטוענות להצלחה בתחומים אלה, אינן יכולות, קטגורית, להבחן בקרטריונים אוביקטיים (כאלה שאינם "חרטא").

למיטב הבנתי, בפנינו עומדות האפשרויות הבאות: (א) להתעלם מכל זה (בעיני זו אפשרות רעה, ערכית). (ב) לפנות ל-"תורות רוחניות" כאלה או אחרות שעוסקות בפן זה של תודעתנו (ולברור מהן על סמך התנסות אישית, או עדויות שמיעה - כי כאמור, אין מבחנים אובייקטיבים). (ג) להתמודד עם בעיות אלה לבד (זו דרכי שלי, אבל רבים יטענו שהיא מתנשאת ומטופשת, ולא בלי סיבה).

לסמוך רק על המדע והלוגיקה - זו אפילו לא אפשרות.
אכן פרובוקציה 330753
אני לא כל כך בטוח שאני מבין מה הכוונה ב"משפטי החיווי שהמדע אינו מסוגל לקבוע עבורם ערך אמת". מה זה לדעתך "המדע"?
אכן פרובוקציה 330755
ננסה לקצר תהליכים: רוחניות מדברת על קוואליה.
אכן פרובוקציה 330762
הגדרה קולעת ל"רוחניות", אבל נראה לי שאז הרבה מהדברים שאנו מתייחסים אליהם כ"רוחניות" אינם כאלו. (קריאה בקלפים, למשל?)
אכן פרובוקציה 330765
אני חושב שבאמת יש בילבול מושגים. חיזוי העתיד יכולה בעיקרון להחקר מדעית, אבל ''קריסטלים עושים טוב לנשמה'' זאת טענה יותר ''קוואליה''טטיבית.
בדיוק, והניסוח שלך עדיף על שלי. 330766
אכן פרובוקציה 331618
מה זה קוואליה?
אכן פרובוקציה 331652
הכוכבת הבלתי מעורערת של דיון 2312. קטונתי מלהסביר בעצמי מה זה (פרט לכך שזה הדבר שטוענים שיש לנו ואין למכונות טיורינג ולכן מותר האדם ממכונת הטיורינג) אבל אפשר להעיף מבט בויקיפדיה בתור התחלה (יש כאלו שלא אוהבים את הערך הזה, אז לא להסתמך עליו לבדו):

אכן פרובוקציה 331826
באחד המאמרים שכתבתי על התודעה הבאתי טענה האומרת שקוואליה איננה אלא קוונטה. אני לא יודע אם אפשר לחפש את זה עכשיו.
אכן פרובוקציה 331863
תגובה 48410
  אכן פרובוקציה • עומר
  אכן פרובוקציה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אכן פרובוקציה • גיא וינר
  אכן פרובוקציה • עומר
  אכן פרובוקציה • גיא וינר
  אכן פרובוקציה • אורי כדורי
  אכן פרובוקציה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אכן פרובוקציה • האייל האלמוני
  אכן פרובוקציה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אכן פרובוקציה • האייל האלמוני
  אכן פרובוקציה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אכן פרובוקציה • שוטה הכפר הגלובלי
  אכן פרובוקציה • האייל האלמוני
  אכן פרובוקציה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אכן פרובוקציה • האייל האלמוני
  אכן פרובוקציה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אכן פרובוקציה • האייל האלמוני
  אכן פרובוקציה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אכן פרובוקציה • ראובן
  אכן פרובוקציה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אכן פרובוקציה • האייל האלמוני
  אכן פרובוקציה • ד.ק.
  אכן פרובוקציה • עומר
  אכן פרובוקציה • ד.ק.
  אכן פרובוקציה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אכן פרובוקציה • ד.ק.
  אכן פרובוקציה • שוטה הכפר הגלובלי
  אכן פרובוקציה • ד.ק.
  בלבלתם אותי • האייל השואל
  בלבלתם אותי • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  לא מבולבל אלה מבלבל • גיא וינר
  לא מבולבל אלה מבלבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • גדי אלכסנדרוביץ'
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • MRP
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • MRP
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • MRP
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • MRP
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • מקובל מקובה
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • האייל השואל
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • אח של אייל
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • אח של אייל
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • אח של אייל
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל הצעיר
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל הצעיר
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל הצעיר
  אל''ט • סמיילי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל הצעיר
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • האייל הצעיר
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • האייל הצעיר
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל הצעיר
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל הצעיר
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל הצעיר
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • האייל הצעיר
  אז ככה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז ככה • גדי ו.
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • האייל האלמוני
  LOL <מוחה דמעה> • דורפל
  A rose by any other name • שוטה הכפר הגלובלי
  A rose by any other name • ירדן ניר-בוכבינדר
  A rose by any other name • שוטה הכפר הגלובלי
  A rose by any other name • ירדן ניר-בוכבינדר
  A rose by any other name • ירדן ניר-בוכבינדר
  A rose by any other name • שוטה הכפר הגלובלי
  A rose by any other name • ירדן ניר-בוכבינדר
  A rose by any other name • שוטה הכפר הגלובלי
  A rose by any other name • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז ככה • שוקי שמאל
  אז ככה • האייל הצעיר
  אז ככה • שוקי שמאל
  אז ככה • האייל הצעיר
  אז ככה • עוזי ו.
  אז ככה • האייל הצעיר
  אז ככה • עוזי ו.
  אז ככה • עומר
  אז ככה (כה''ב) • אלון עמית
  אז ככה (כה''ב) • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה (כה''ב) • עומר
  אז ככה • אלון עמית
  אז ככה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז ככה • אלון עמית
  אז ככה • סתםרוח
  אז ככה • אלון עמית
  אז ככה • דורון הגלילי
  אז ככה • עוזי ו.
  אז ככה • אלון עמית
  אז ככה • עוזי ו.
  אז ככה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז ככה • עומר
  אז ככה • האייל הצעיר
  אז ככה • עומר
  אז ככה • האייל הצעיר
  אז ככה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • יוסי צרי
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • אביב י.
  אז ככה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • עומר
  אז ככה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז ככה • עומר
  אז ככה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז ככה • עומר
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • עומר
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז ככה • עומר
  אז ככה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז ככה • עומר
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ראובן
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • אלון עמית
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • אלון עמית
  אז ככה • אביב י.
  אז ככה • אלון עמית
  אז ככה • גדי ו.
  אז ככה • אורי גוראל-גורביץ'
  אז ככה • אלון עמית
  אז ככה • אורי גוראל-גורביץ'
  אז ככה • שוקי שמאל
  אז ככה • אלון עמית
  אז ככה • שוקי שמאל
  אז ככה • שוקי שמאל
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  בייסיאני בועז זברה שלוש אנטרופיה. • אורי גוראל-גורביץ'
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • אורי גוראל-גורביץ'
  לא תרים, בחטיפה? • שוטה הכפר הגלובלי
  לא תרים, בחטיפה? • אלון עמית
  אז ככה • ראובן
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ראובן
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • גדי ו.
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ראובן
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ראובן
  אז ככה • גדי ו.
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ראובן
  אז ככה • ראובן
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ראובן
  אז ככה • אלון עמית
  אז ככה • גדי ו.
  אז ככה • גדי ו.
  אז ככה • ראובן
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ראובן
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ראובן
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ראובן
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  פארדוקס גיבס • ראובן
  פארדוקס גיבס • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • דורון הגלילי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • ה.ב.נ
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • קהלת
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • אביב י.
  אז ככה • אביב י.
  אז ככה • קהלת
  אז ככה • אביב י.
  אז ככה • עומר
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • עומר
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • מקובל מקובה
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • קהלת
  אז ככה • אביב י.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • אביב י.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • אביב י.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • אביב י.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • קהלת
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • דורון הגלילי
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • דורון הגלילי
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • יוסי צרי
  אז ככה • יוסי צרי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • יוסי צרי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • MRP
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • יוסי צרי
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • יוסי צרי
  אז ככה • ברקת
  אז ככה • יוסי צרי
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • האייל המשועשע
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • האייל המשועשע
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • האייל המשועשע
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • האייל המשועשע
  אז ככה • עומר
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • יוסי צרי
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • יוסי צרי
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • יוסי צרי
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • דורון הגלילי
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • דורון הגלילי
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ראובן
  אז ככה • דורון הגלילי
  אז ככה • ראובן
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • יוסי צרי
  אז ככה • האייל האלמוני
  בשביל ציטטות של סינים לא צריך להתאמץ • האייל הצעיר
  בשביל ציטטות של סינים לא צריך להתאמץ • שוטה הכפר הגלובלי
  בשביל ציטטות של סינים לא צריך להתאמץ • דורפל
  בשביל ציטטות של סינים לא צריך להתאמץ • שוטה הכפר הגלובלי
  בשביל ציטטות של סינים לא צריך להתאמץ • לא דורפל, מישהו אחר
  בשביל ציטטות של סינים לא צריך להתאמץ • שוטה הכפר הגלובלי
  בשביל ציטטות של סינים לא צריך להתאמץ • האייל הצעיר
  בשביל ציטטות של סינים לא צריך להתאמץ • שוטה הכפר הגלובלי
  בשביל ציטטות של סינים לא צריך להתאמץ • הקשה המקשה
  בשביל ציטטות של סינים לא צריך להתאמץ • האייל הצעיר
  בשביל ציטטות של סינים לא צריך להתאמץ • דורון הגלילי
  איפה היית ב 48' ? • דורון הגלילי
  איפה היית ב 48' ? • האייל הצעיר
  אז ככה • יוסי צרי
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • יוסי צרי
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  ועדת הנצחה מחוזית • ברקת
  ועדת הנצחה מחוזית • דורפל
  ועדת הנצחה מחוזית • ברקת
  ועדת הנצחה מחוזית • האייל האלמוני
  אז ככה • יוסי צרי
  משל? • שוטה הכפר הגלובלי
  אתה שוכח משהו • דורפל
  אתה שוכח משהו • ירדן ניר-בוכבינדר
  אתה שוכח משהו • האייל הצעיר
  אתה שוכח משהו • האייל האלמוני
  אתה שוכח משהו • שוטה הכפר הגלובלי
  אתה שוכח משהו • האייל הצעיר
  אתה שוכח משהו • ראובן
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • הנווד
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • דורפל
  פוקר יהדוק • ראובן
  פוקר יהדוק • דורפל
  פוקר יהדוק • ראובן
  פוקר יהדוק • האייל האלמוני
  פוקר יהדוק • ראובן
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • אח של אייל
  אז ככה • אח של אייל
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • אח של אייל
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • אח של אייל
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • אח של אייל
  (; • ד.ק.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • אח של אייל
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • אח של אייל
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • אח של אייל
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • ד.ק.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • דורון הגלילי
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • דורון הגלילי
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  איפה מיץ פטל? • דורון הגלילי
  איפה מיץ פטל? • האייל האלמוני
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • עומר
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • עומר
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • האייל הצעיר
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • האייל הצעיר
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  בקשר ל ג' • ראובן
  בקשר ל ג' • האייל האלמוני
  בקשר ל ג' • שוטה הכפר הגלובלי
  בקשר ל ג' • האייל האלמוני
  בקשר ל ג' • האייל הצעיר
  בקשר ל ג' • האייל האלמוני
  אז ככה • ברקת
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • דורפל
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • אביב י.
  אז ככה • יהונתן אורן
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • יהונתן אורן
  אז ככה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז ככה • יהונתן אורן
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • .
  אז ככה • יהונתן אורן
  אז ככה • .
  אז ככה • יהונתן אורן
  אז ככה • אביב י.
  אז ככה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז ככה • יהונתן אורן
  אז ככה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז ככה • יהונתן אורן
  אז ככה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז ככה • ירדן ניר-בוכבינדר
  אז ככה • יהונתן אורן
  אז ככה • יהונתן אורן
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • יהונתן אורן
  אז ככה • אביב י.
  אז ככה • יהונתן אורן
  אז ככה • אביב י.
  אז ככה • ברקת
  אז ככה • אח של אייל
  אז ככה • דורון הגלילי
  אז ככה • אח של אייל
  אז ככה • יהונתן אורן
  אז ככה • אח של אייל
  אז ככה • יהונתן אורן
  אז ככה • אח של אייל
  אז ככה • יהונתן אורן
  אז ככה • אח של אייל
  אז ככה • יהונתן אורן
  אז ככה • אח של אייל
  אז ככה • יהונתן אורן
  אז ככה • אח של אייל
  אז ככה • יהונתן אורן
  אז ככה • אח של אייל
  אז ככה • יהונתן אורן
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • אביב י.
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  אז ככה • אביב י.
  אז ככה • כליל החורש נאורי
  רגע של סקסיזם • אביב י.
  אז ככה • טהרנית משלבים
  אז ככה • אביב י.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • אביב י.
  אז ככה • האייל האלמוני
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  אז ככה • גדי אלכסנדרוביץ'
  אז ככה • שוטה הכפר הגלובלי
  2001 • ראובן
  2001 • שוטה הכפר הגלובלי
  2001 • ד.ק.
  Stop Da,Dav,Dave Bauman • ראובן
  2001 • שוטה הכפר הגלובלי
  2001 • ד.ק.
  2001 • ראובן
  2001 • ד.ק.
  2001 • ראובן
  2001 • ד.ק.
  2001 • ראובן
  2001 • ד.ק.
  ב בי ביז ביזנס • הנמלה העמלה
  ב בי ביז ביזנס • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • ראובן
  אפילו יותר מבולבל • גדי אלכסנדרוביץ'
  סהרורים קדימה • ראובן
  סהרורים קדימה • גדי אלכסנדרוביץ'
  סהרורים קדימה • ראובן
  סהרורים קדימה • גדי אלכסנדרוביץ'
  סהרורים קדימה • ראובן
  סהרורים קדימה • גדי אלכסנדרוביץ'
  סהרורים קדימה • ראובן
  סהרורים קדימה • שוטה הכפר הגלובלי
  סהרורים קדימה • ראובן
  סהרורים קדימה • כליל החורש נאורי
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • ראובן
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • ראובן
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • ברקת
  אפילו יותר מבולבל • אביב י.
  אפילו יותר מבולבל • אביב י.
  אפילו יותר מבולבל • .
  אפילו יותר מבולבל • אביב י.
  אפילו יותר מבולבל • האייל הצעיר
  אפילו יותר מבולבל • אביב י.
  אפילו יותר מבולבל • ברקת
  אפילו יותר מבולבל • אביב י.
  אפילו יותר מבולבל • ראובן
  חררמפ • ראובן
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • ראובן
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • ראובן
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • מקובל מקובה
  אפילו יותר מבולבל • ראובן
  אפילו יותר מבולבל • יהונתן אורן
  מיפוי השאלה • ראובן
  מיפוי השאלה • יהונתן אורן
  מיפוי השאלה • ראובן
  מיפוי השאלה • גדי אלכסנדרוביץ'
  מיפוי השאלה • ראובן
  מיפוי השאלה • גדי אלכסנדרוביץ'
  מיפוי השאלה • ראובן
  מיפוי השאלה • יהונתן אורן
  מיפוי השאלה • ראובן
  מיפוי השאלה • יהונתן אורן
  מיפוי השאלה • שוטה הכפר הגלובלי
  מיפוי השאלה • יהונתן אורן
  מיפוי השאלה • שוטה הכפר הגלובלי
  מיפוי השאלה • יהונתן אורן
  מיפוי השאלה • אביב י.
  מיפוי השאלה • יהונתן אורן
  מיפוי השאלה • אביב י.
  ''אני אעדיף למצוא את עצמי'' • אלון עמית
  ''אני אעדיף למצוא את עצמי'' • יהונתן אורן
  ''אני אעדיף למצוא את עצמי'' • אלון עמית
  ''אני אעדיף למצוא את עצמי'' • גדי אלכסנדרוביץ'
  מיפוי השאלה • רון בן-יעקב
  מיפוי השאלה • יהונתן אורן
  מיפוי השאלה • רון בן-יעקב
  מיפוי השאלה • יהונתן אורן
  מיפוי השאלה • דורפל
  מיפוי השאלה • רון בן-יעקב
  ''זאת ספרות טובה'' • רון בן-יעקב
  ''זאת ספרות טובה'' • יהונתן אורן
  ''זאת ספרות טובה'' • רון בן-יעקב
  ''זאת ספרות טובה'' • יהונתן אורן
  ''זאת ספרות טובה'' • רון בן-יעקב
  ''זאת ספרות טובה'' • יהונתן אורן
  ''זאת ספרות טובה'' • רון בן-יעקב
  ''זאת ספרות טובה'' • האייל האלמוני
  ''זאת ספרות טובה'' • יהונתן אורן
  אפילו יותר מבולבל • אח של אייל
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • אח של אייל
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • אח של אייל
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • אח של אייל
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  הודעה על מדיניות התגובה • שוטה הכפר הגלובלי
  הודעה על מדיניות התגובה • האייל האלמוני
  הודעה על מדיניות התגובה • אלמוני לשם הדגמה
  הודעה על מדיניות התגובה • האייל האלמוני
  הודעה על מדיניות התגובה • שוטה הכפר הגלובלי
  הודעה על מדיניות התגובה • האייל האלמוני
  הודעה על מדיניות התגובה • קהלת
  הודעה על מדיניות התגובה • אביב י.
  הודעה על מדיניות התגובה • דורון הגלילי
  הודעה על מדיניות התגובה • אביב י.
  הודעה על מדיניות התגובה • ברקת
  הודעה על מדיניות התגובה • דורון הגלילי
  הודעה על מדיניות התגובה • ברקת
  הודעה על מדיניות התגובה • האייל האלמוני
  זה slashdot פה? • אביב י.
  זה slashdot פה? • דורון הגלילי
  זה slashdot פה? • אביב י.
  הודעה על מדיניות התגובה • יובל רבינוביץ
  אני רק שאלה • גרגמל
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • MRP
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • שוטה הכפר הגלובלי
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • האייל השואל
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • שוקי שמאל
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • ד.ק.
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • שוטה הכפר הגלובלי
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • האייל האלמוני
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • MRP
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • שוטה הכפר הגלובלי
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • האייל השואל
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • שוטה הכפר הגלובלי
  אופטימיות • האייל השואל
  אופטימיות • שוטה הכפר הגלובלי
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • ירדן ניר-בוכבינדר
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • האייל האלמוני
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • MRP
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • האייל האלמוני
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • ירדן ניר-בוכבינדר
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • MRP
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • ירדן ניר-בוכבינדר
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • ראובן
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • האייל הצעיר
  נשמח לשמוע אותה בכל מקרה. • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • דורפל
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • רון בן-יעקב
  בדרך הקשה • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • קהלת
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  הרושם שלך נכון • קהלת
  אפילו יותר מבולבל • ראובן
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • ראובן
  אפילו יותר מבולבל • כליל החורש נאורי
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • אח של אייל
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • אח של אייל
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • אח של אייל
  אפילו יותר מבולבל • ירדן ניר-בוכבינדר
  אפילו יותר מבולבל • מקובל מקובה
  אפילו יותר מבולבל • ירדן ניר-בוכבינדר
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • ירדן ניר-בוכבינדר
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • ירדן ניר-בוכבינדר
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • ירדן ניר-בוכבינדר
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • ירדן ניר-בוכבינדר
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • ל.ב.פ., תל אביב
  אפילו יותר מבולבל • דורון הגלילי
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • האייל הצעיר
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • האייל הצעיר
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • האייל הצעיר
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • האייל הצעיר
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • האייל הצעיר
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • דורון הגלילי
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  נו, טוב • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • ירדן ניר-בוכבינדר
  אפילו יותר מבולבל • האייל הצעיר
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • ל.ב.פ., תל אביב
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • ל.ב.פ., תל אביב
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • האייל הצעיר
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • האייל הצעיר
  אפילו יותר מבולבל • יוסי צרי
  אפילו יותר מבולבל • ירדן ניר-בוכבינדר
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • ירדן ניר-בוכבינדר
  אפילו יותר מבולבל • ד.ק.
  אפילו יותר מבולבל • ירדן ניר-בוכבינדר
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  שמעתי פעם הסבר משכנע לתרחישים כאלה • האייל הצעיר
  שמעתי פעם הסבר משכנע לתרחישים כאלה • האייל האלמוני
  שמעתי פעם הסבר משכנע לתרחישים כאלה • האייל הצעיר
  שמעתי פעם הסבר משכנע לתרחישים כאלה • האייל האלמוני
  שמעתי פעם הסבר משכנע לתרחישים כאלה • האייל הצעיר
  אפילו יותר מבולבל • דורפל
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • ירדן ניר-בוכבינדר
  אפילו יותר מבולבל • דורפל
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • ירדן ניר-בוכבינדר
  אפילו יותר מבולבל • גדי אלכסנדרוביץ'
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • יהונתן אורן
  אפילו יותר מבולבל • ראובן
  אפילו יותר מבולבל • יהונתן אורן
  אפילו יותר מבולבל • ראובן
  אפילו יותר מבולבל • ירדן ניר-בוכבינדר
  אפילו יותר מבולבל • יהונתן אורן
  אפילו יותר מבולבל • ירדן ניר-בוכבינדר
  אפילו יותר מבולבל • חשמנית על מונית
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל האלמוני
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • שוטה הכפר הגלובלי
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • קהלת
  אפילו יותר מבולבל • סתם לא אייל ולא כלום
  אפילו יותר מבולבל • קהלת
  אפילו יותר מבולבל • סתם לא אייל ולא כלום
  אפילו יותר מבולבל • קהלת
  אפילו יותר מבולבל • קהלת
  אפילו יותר מבולבל • ברקת
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  תן לינק! • ברקת
  אפילו יותר מבולבל • אח של אייל
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אפילו יותר מבולבל • אח של אייל
  אפילו יותר מבולבל • האייל השואל
  אכן פרובוקציה • האייל השואל
  אכן פרובוקציה • ד.ק.
  אכן פרובוקציה • שוטה הכפר הגלובלי
  אכן פרובוקציה • ד.ק.
  אכן פרובוקציה • שוטה הכפר הגלובלי
  אכן פרובוקציה • האייל האלמוני
  אכן פרובוקציה • ד.ק.
  אכן פרובוקציה • שוטה הכפר הגלובלי
  אכן פרובוקציה • ד.ק.
  אכן פרובוקציה • שוטה הכפר הגלובלי
  אכן פרובוקציה • ד.ק.
  אכן פרובוקציה • שוטה הכפר הגלובלי
  אכן פרובוקציה • ד.ק.
  אכן פרובוקציה • שוטה הכפר הגלובלי
  אכן פרובוקציה • שוטה הכפר הגלובלי
  אכן פרובוקציה • האייל האלמוני
  אכן פרובוקציה • שוטה הכפר הגלובלי
  אכן פרובוקציה • האייל האלמוני
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • גדי אלכסנדרוביץ'
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • גדי אלכסנדרוביץ'
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ד.ק.
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ד.ק.
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ד.ק.
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ד.ק.
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ד.ק.
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ד.ק.
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ד.ק.
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ד.ק.
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ד.ק.
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ד.ק.
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • שוטה הכפר הגלובלי
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ד.ק.
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ד.ק.
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ד.ק.
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  touché • ד.ק.
  ד''ר וישנה למודיעין בבקשה • דורון הגלילי
  ד''ר וישנה למודיעין בבקשה • ד.ק.
  ד''ר וישנה למודיעין בבקשה • דורון הגלילי
  ד''ר וישנה למודיעין בבקשה • ד.ק.
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • האייל האלמוני
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • דורון הגלילי
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • האייל האלמוני
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • דורפל
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • האייל האלמוני
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ירדן ניר-בוכבינדר
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • אלון עמית
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • מקובל מקובה
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • שוטה הכפר הגלובלי
  תשועת השם כהרף עיין, אבל רק למאמינים • ראובן
  רק הגוף זוכר • mermit
  רק הגוף זוכר • גדי אלכסנדרוביץ'
  רק הגוף זוכר • ד.ק.
  רק הגוף זוכר • גדי אלכסנדרוביץ'
  רק הגוף זוכר • ד.ק.
  רק הגוף זוכר • גדי אלכסנדרוביץ'
  רק הגוף זוכר • ד.ק.
  רק הגוף זוכר • גדי אלכסנדרוביץ'
  רק הגוף זוכר • ד.ק.
  רק הגוף זוכר • גדי אלכסנדרוביץ'
  רק הגוף זוכר • ד.ק.
  רק הגוף זוכר • גדי אלכסנדרוביץ'
  מתוך GTA San Andreas • אח של אייל
  רק הגוף זוכר • ד.ק.
  רק הגוף זוכר • גדי אלכסנדרוביץ'
  רק הגוף זוכר • ד.ק.
  רק הגוף זוכר • גדי אלכסנדרוביץ'
  רק הגוף זוכר • ד.ק.
  רק הגוף זוכר • גדי אלכסנדרוביץ'
  רק הגוף זוכר • ד.ק.
  רק הגוף זוכר • גדי אלכסנדרוביץ'
  רק הגוף זוכר • ד.ק.
  רק הגוף זוכר • דרור
  רק הגוף זוכר • ברקת
  רק הגוף זוכר • ד.ק.
  רק הגוף זוכר • ברקת
  רק הגוף זוכר • גיל לדרמן
  רק הגוף זוכר • גדי אלכסנדרוביץ'
  רק הגוף זוכר • גיל לדרמן
  רק הגוף זוכר • האייל האלמוני
  רק הגוף זוכר • גיל לדרמן
  רק הגוף זוכר • כליל החורש נאורי
  רק הגוף זוכר • mermit
  רק הגוף זוכר • גדי אלכסנדרוביץ'
  רק הגוף זוכר • mermit
  רק הגוף זוכר • האייל האלמוני
  רק הגוף זוכר • זיגי פרויד
  רק הגוף זוכר • mermit
  רק הגוף זוכר • עומר
  רק הגוף זוכר • mermit
  רק הגוף זוכר • עומר
  רק הגוף זוכר • mermit
  רק הגוף זוכר • עומר
  רק הגוף זוכר • האייל האלמוני
  רק הגוף זוכר • עומר
  רק הגוף זוכר • האייל האלמוני
  רק הגוף זוכר • שוטה הכפר הגלובלי
  רק הגוף זוכר • mermit
  רק הגוף זוכר • אייל שלא נולד אתמול
  רק הגוף זוכר • mermit
  רק הגוף זוכר • אייל שלא נולד אתמול
  רק הגוף זוכר • mermit
  רק הגוף זוכר • אייל שלא נולד אתמול
  רק הגוף זוכר • mermit
  רק הגוף זוכר • אייל שלא נולד אתמול
  רק הגוף זוכר • מקובל מקובה
  אכן פרובוקציה • גיא וינר

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים