צביעות 341113
הייתי רוצה לראות אם אותם מתנגדים לניסויים בבעלי חיים יתנגדו גם להשתמש בתרופות שפותחו באמצעות ניסויים כאלו.
צביעות 341120
לדעתי יהיו גם כאלו שיתנגדו לזה, אבל זה לא חשוב. למה לדעתך זו "צביעות"? נניח ש<הכנס מדינה טוטליטרית כאן> מבצעת ניסויים נוראיים בבני אדם שכתוצאה מהם היא משיגה כמה פריצות דרך מחקריות שמאפשרות הפקת תרופות למחלות קשות, האם להשתמש בתרופות הללו יהיה "צביעות" אם אני מאמין בזכויות האדם?
צביעות 341127
שיטת הטיפול בשיאצו פותחה באמצעות ניסויים מחרידים ביותר באסירים.
צביעות 341240
את הדיקור הסיני פיתחו בעזרת דקירת חיילים.
צביעות 341247
ושיאצו זו עדיין שיטת עינויים מחרידה בפציאנטים.
צביעות 341274
תלוי לאיזה שיאצואיסט את הולכת. חלק מהם קצת יותר סלחני לעולם.
צביעות 341318
מה אתה יודע, זה כבר קרה. ד"ר יוזף מנגלה חקר את גבולות הסיבולת האנושית באמצעות השלכת בני-אדם למים קפואים ומדידת פרק הזמן שעבר עד שהם מתו. מאוחר יותר, הודה חיל הים האמריקני שהשתמש בין השאר בתוצאות מחקרים אלה לצורך בניית תכנית האימונים של ה-Navy SEALS.
צביעות 341324
תודה על הגודווין שממנו ניסיתי להימנע.
צביעות 341334
כן. זה מה שהאמריקאים קוראים : פירות העץ המורעל. אם תשתמש בתרופות כאילו, תעודד חברות להשתמש בשיטות לא מוסריות כדי לעשות רווח. אם יש לך בעיה עם שיטות לא מוסריות, מחובתך לא לעודד את התופעה.

בהקשר המקורי של הביטוי: אם המשטרה מבצעת פעולה הנוגדת את זכויות האזרח ( למשל, שוטרים פורצים אליך הביתה ללא עילה סבירה) ומוצאת שם עדות לפעילות פלילית, בית המשפט לא יקבל את העדות. למה? הרי לכאורה אין קשר בין הפריצה הלא חוקית, לבין העדות? אפשר היה גם להעניש את השוטרים וגם לקבל את העדות?

ההגיון הוא (עד כמה שאני מבין אותו) שהענשת השוטרים אולי תרתיע שוטרים ספציפיים, אבל אי קבלת העדות גם תרתיע את ה*מערכת*. בנוסף על כך, ברגע שיש להגנה תמריץ כזה, היא תבדוק בשבע עיניים את פרטי המעצר.
צביעות 341629
כך זה בארה"ב, לא ידעתי שגם בארץ. האמנם?
צביעות 341637
למיטב זכרוני לפני כמה שנים היה בארץ איזה פס''ד שאימץ את הנורמה הזאת.
345314
דווקא לאחרונה יצא לי להיות באיזו הרצאה על ראיות, ושם טענו שבארץ לא אימצו את דוקטרינת הפרי המורעל.
צביעות 342131
לא ראיתי מספיק סרטי בלשים ישראלים כדי לדעת. התכוונתי לארה''ב.
צביעות 341338
עזוב את המדינות הטוטליטריות. רוב התרופות נוצרות במעבדות פרטיות במדינות דמוקרטיות, וכל שימוש בתרופה כזאת מגדיל את הכנסות היצרן ומאפשר לו לרצוח (!) בעלי-חיים נוספים. צמחוני בתיאוריה שאוכל בשר בטענה שממילא כבר הרגו את הפרה בהחלט לוקה במידה לא מבוטלת של התחסדות צבועה וצביעות מתחסדת (אין לי מושג מה החסידה והצבוע עשו לי שאני מתעלל בהם).
חרמפפפף 341339
צביעות 341358
הטיעונים שלך ושל ראובן טובים, אבל אני עדיין לא בטוח שזוהי "צביעות", או שצריך להעדיף את ההרתעה (במקרה של המדינות הטוטליטריות שאמרת לי לעזוב איזו "הרתעה" קיימת, בעצם?) על פני חיי האדם שהתרופות יכולות להציל.
צביעות 341363
אמרתי לעזוב אותן כי זה פחות מעניין (אבל גם שם קיימת אותה דינמיקה על-פיה כמות השימוש מעודדת את המשך הדרך).

אם אתה רוצה להעדיף חיי אדם באופן גורף, אתה צריך להקל על ניסויים באנשים (מתנדבים תמורת תשלום, אסירים תמורת קיצור העונש, נידונים למוות תמורת מאסר וכד') ולא להכשיר בדיעבד שימוש בתרופות שפותחו באמצעים שאתה מתנגד להם.
____________
אם ראובן ענה לפני אני מתפטר.
צביעות 341370
זה שצריך להקל על ניסויים באנשים זה מוסכם. האם זה הוצע כאלטרנטיבה להכשרה בדיעבד? כי אני לא רואה סתירה בין השניים.
צביעות 341411
קצת סדר בבלגן:

אתה: אפשר להתנגד לניסויים בבע"ח וגם להשתמש בתרופות שפותחו כך.

אני: מי שמפגין נגד קסטרו כשהוא לבוש מעיל פרווה הוא צבוע.

אתה: אבל כאן מדובר על קדושת חיי אדם.

אני: אם מקדשים חיי אדם אין טעם להתנגד לניסויים בבע"ח מלכתחילה (זה לא בדיוק מה שאמרתי, אבל זה מה שאני אומר עכשיו).
צביעות 341419
הפלת אותי בפח. למרות שאני חושב שאני יכול לצאת, אולי עדיף שאני לא אמשיך לסנגר על עמדות שאני לא מאמין בהן עם טיעונים שאני כן מאמין בהם.
צביעות 341581
אני לא מבין מה הסיפור הגדול. אפשר להתנגד לניסויים בבע"ח, ולשאוף לצמצם אותם ככל האפשר‏1 - עד למינימום ההכרחי לצורך פיתוח תרופות מצילות חיים.

מה כל כך מיוחד בבעיה הזו? אני גם שואף שלא לגרום לעצמי לסבל פיזי מיותר, ומשתדל לצמצם אותו למינימום ההכרחי לשמירה על בריאותי (כמו ביקור אצל רופא שיניים). אולי זה אומר שאני צבוע, כי אם באמת היה איכפת לי מהבריאות שלי הייתי מוכן לסבול כל סבל אפשרי למענו (למשל, ביקור אצל רופא השיניים אחת ליום).

זה קצת מזכיר לי את זה שטענו מול יעקב שאם הוא מוכן לכך שהמדינה תממן צבא במיסים, אז הוא צבוע, כי אם הוא היה באמת שוק חופשיסט הוא היה מתנגד למיסוי בכל תנאי שהוא.

1 למשל, ניתן לפתח טכנולוגיות חדשות - סימולציות, ניסויים ברקמות חיות, ולך תדע מה - שיפחיתו את כמויות הניסויים הנדרשות. אפשר לעשות מחקרים סטטיסטיים לגבי כמות הניסויים הנדרשת להוכחת יעילות, ולנסות לחסוך ניסויים מיותרים. and so on and so forth.
צביעות 341638
לא ברור לי אם אתה חולק עלי, מסכים איתי או פותח נושא חדש (חדש? חה).

לשאוף זה תמיד טוב, במיוחד אם לא שוכחים לנשוף אח"כ. אני חושב שהשאיפה הזאת קיימת כבר היום, שכן החוקר הממוצע אינו סאדיסט גדול יותר מהאייל המצוי.
צביעות 341824
חולק, אבל אם זה לא היה ברור אז או שאני פיספסתי את כוונתך, או שאתה פיספסת את כוונתי, או שניהם גם יחד.
אם היה לי כח, הייתי מנסח מחדש את התגובה שלי בצורה בהירה ומדוייקת יותר. אבל אין לי. איכפת לך להניח שאני צודק, וזהו?
צביעות 342134
אין בעיה.
צביעות 341826
כחת להזכיר, שלו היית הולך לרופא השיניים אחת ליום בקביעות, אז בריאותך הייתצה מחייבת אותך גם לראות פסיכיאטר אחת לשעתיים... זה יכול להתחיל להיות קצת מסובך.
צביעות 341447
תרופות רחוקות מלהיות המוצר היחיד שעובר בדיקות בבעלי-חיים. לכן מעתה אמור: הייתי רוצה לראות אם אותם מתנגדים לניסויים בבעלי-חיים יעיזו לשתות מים (נבדקו ב-LD50), לצרוך מלח (פרופ' לשם מאונ' חיפה הוכיח באמצעות ניסויים בבע"ח שמלח חיוני לבריאות ילדינו‏1), לנסוע ברכב (מבדקי ריסוק לרכב נערכו בעבר באמצעות קופים), לעשן סיגריות (עשרות שנים של ניסויים בבע"ח הוכיחו שעישון סיגריות לא מסרטן) ולא לקחת אקסטזי (ניסויים בבע"ח הוכיחו שוב ושוב שזה מה-זה דופק את המוח). אם הם עושים אחד או יותר מהדברים הללו או מעוד כמה מאות אלפי דברים שתקצר היריעה מלהכיל, הרי זה אומר שהם צבועים, חסודים, מזילים דמעות תנין וחוזרים על המנטרות שלהם כמו תוכים מסוממים בבקבוק (מתחדישי הנ"ל).

_______
1 במיוחד אם הם עכברים.
צביעות 341450
איזה ניסויים נעשו על תוכים מסוממים בבקבוק?
צביעות 341465
בעיקר ניסויים בהבנת הנקרא.
צביעות 341484
טוב, זה לא נראה לי עינוי חמור. (בעיקר, כמובן, אם הם התנדבו. בכפייה גם זה לא נשמע טוב).
צביעות 341486
לא חמור, תוכי!
צביעות 341490
בדיוק. אמרתי שזה *לא* נראה לי עינוי חמור.
צביעות 341458
התקשיתי להבין מה בין כל מה שאתה כתבת ובין מה שהוא התרעם עליו. האם אתה משתמש בתכשירי קוסמטיקה שנבדקו על בעלי חיים (או סתם אוכל בשר?) אם לא, אתה מבצע הבדלה כלשהי בין דברים שהתקבלו מניסויים בבע"ח ומותר להשתמש בהם, ובין כאלו שאסור, ומעניין לשמוע מהי ההבדלה הזו וכיצד היא מתבצעת.
צביעות 341464
באמת התקשית להבין? ניסיתי להמחיש שניסויים בבעלי-חיים נערכים בהיקף כל כך עצום ולכל כך הרבה מטרות שונות ומשונות עד שגם למי שמתנגד להם באופן מוחלט ומוכן לשלם על כך כל מחיר אין שום יכולת פרקטית להתנזר ממגע עם כל חפץ או מוצר שאי פעם בעברו נבדק גם בבעלי-חיים. אתה כבר הבאת את הטיעון החזק יותר, לדעתי, נגד הדמגוגיה שבטענת הצביעות הזו, אז זה מה שנשאר לי להוסיף.

לגבי הטבעונות שלי, היא חלק מתפיסת עולם כוללת שאין לי אפילו התחלה של רצון לפתוח כאן עוד דיון סביבה. סליחה ושלום.
צביעות 341468
אהה, זה עניין של הכל או לא כלום: אם אני אוכל בשר, אני צריך לתמוך אוטומטית בפיטום אווזים ובציד לוויתנים.
צביעות 341470
אני חושש שלא המחשת כלום, כי הדיון בכלל לא נסוב על ''להתנזר ממגע עם כל חפץ או מוצר שאי פעם בעברו נבדק גם בבעלי חיים'' אלא על תרופות ספציפיות. כמו שיש רשימה של מוצרי קוסמטיקה שיוצרו תוך ניסוי בבעלי חיים כך אין שום בעיה לעשות דבר דומה עם תרופות.
צביעות 341477
הדיון לא נסוב על תרופות ספציפיות אלא על ''תרופות'', ולו משום שלפחות בחמישים השנה האחרונות, כל התרופות ללא יוצא מן הכלל נבדקות תמיד גם בבעלי-חיים.
צביעות 341481
פרט לכך שהרשימה שעליה דיברתי תהיה די מלאה, לא ברור לי למה זה משנה משהו. ההשוואה שלך בין תרופות והמלצות לצריכת מלח נותרת תמוהה.
ניסויים רפואיים 341594
לא מעט מערכות ביולוגיות בגוף האדם אינן זקוקות להדמיה שקשורה בניסויים בבעלי חיים.

אין מערכת חלופית לחקר מוח מצד אחד ומהצד השני המוח של כל בעל חיים שהוא ושלנו הוא שונה בתכלית גם במבנה וגם בתפקוד-כלומר לא פעם יש אזורים ספציפיים דומים ואפילו תפקודים התנהגותיים דומים אבל המוח הוא שונה והדמיון הוא רק על פני השטח וכך בחקר קוגניציה של מה שנקרא קופי על שחוקרים התנהגויות דומות ומניחים שהדמיון ישמר גם ברמת התפקוד המוחי מגלים שיש הבדלים של שמיים וארץ.

עוד דבר מהותי : רוב המחקרים הרפואיים לכאורה-לפחות בתחום המוח , משחזרים ניסויים שכבר נעשו או חוקרים נושאים שוליים שבכל מקרה הזמן יענה עליהם גם מבלי להקריב את חייהם היקרים של כל כך הרבה בעלי חיים.

אז אני קורא לצמצום הניסויים בבעלי חיים-במקום שבאמת חייבם יש לעשות זאת ובתנאי שלא יפגעו במין כולו.
צביעות 341601
חייב את כל יצרני המלח לבדוק את המוצר על בעלי חיים, ותראה את הדמיון.

כשל קטן שחבוי כאן: יש הבדל בין פיתוח תרופה בעזרת ניסוי בבעלי חיים, ובין שימוש בבעלי חיים לבדיקת תרופה.
צביעות 341617
נראה לי שהכשל שחשפת נמצא דווקא בדברים של אסף: האלמוני המקורי דיבר על "להשתמש בתרופות שפותחו באמצעות ניסויים כאלו", ולא על "להשתמש בתרופות שהשתמשו בבעלי חיים כדי לבדוק", ולכן (אם קיים הבדל, כפי שאתה טוען), אסף לא ענה לעניין.
צביעות 341724
להיטותך למצוא כשלים בדבריי פשוט מרשימה. חבל שאתה לא נותן לי קצת קרדיט שאולי, רק אולי, אני מתכוון בדיוק למה שאני כותב ולא למה שאתה, מתוך מה שנראה כמו חוסר היכרות עם הנושאים המדוברים, חושב שהיה בכוונתי לכתוב.

תרופות נבדקות בבע"ח כדרישה רגולטורית. אין בסיס עובדתי לסברה כאילו הניסויים הללו תורמים לתהליך פיתוח התרופות יותר מאשר הם מזיקים לו. בפרט, כפי שצוין בדיון זה ואחרים מספר פעמים, אין דרך למדוד את מספר ה-false negatives שגרמו לתרופות טובות להיפסל בשלב הפרה-קליני לאחר שלא עברו בהצלחה מבדקים בבעלי-חיים כלשהם, וכמו כן מתועדים מאות או אלפי מקרים של תרופות שכן עברו את כל המבדקים הנ"ל ובכל זאת התגלה (בדרך הקשה) שנזקן עולה על תועלתן. הניסויים הללו מתבצעים, על כך אין עוררין, אבל לטעון שהתרופות מפותחות בזכותם זה כמו לטעון שכל פעם שאם צעירה מעניקה חום ואהבה לתינוקה הטרי, היא עושה זאת בזכות זה שלפני 35 שנה כלא חוקר בשם הארי הארלו מאות תינוקות קופים בתאי בידוד, גרם להם להשתגע, וכך הביא לעולם את הבשורה שחשוב להעניק לתינוקות אהבה ותשומת-לב.
צביעות 341743
לא אמרתי שום דבר על מה שהיה בכוונתך לכתוב. דיברתי על מה שכתבת בפועל.

הפסקה השנייה בהודעה שלך לא קשורה לדבריי. אני האחרון שיסנגר על הדרישה הרגולטורית לבדיקת תרופות על בע''ח. אני פשוט מצביע על כך שטרם הסברת למה אין צביעות בכך שמי שמתנגד לניסויים בבעלי חיים משתמש בתרופות שפותחו על ידי ניסויים (כלומר, שימוש מסיבי יותר בבעלי חיים מאשר ההכרח שנכפה על ידי הדרישה הרגולטורית), אלא פשוט הבאת המון דברים אחרים שגם כן מפותחים על ידי ניצול בעלי חיים - טיעון שאולי היה תקף (אולי - אני לא מסכים) אם הדיון היה נסוב סביב כל התרופות, כשהמניע לפסילתן היה הבדיקה הרגולטורית. מכיוון שלא על זה מדובר, איני רואה למה הטיעון תקף.
צביעות 341757
כמו שכתבתי כבר, את הטענה החזקה יותר נגד האשמת הצביעות הזו הבאת בעצמך ולא ראיתי צורך לחזור עליה.

הטענה המשנית שהבאתי בפירוש מגלמת בתוכה הנחה לפיה תרומתם של ניסויים בבע"ח לפיתוח תרופות מוטלת בספק. אין פה "כשל" ואין פה טענה "לא לעניין", יש פה פשוט דיעה שונה משלך. דרישה ממתנגדי הניסויים בבע"ח להימנע משימוש בתרופות שפותחו באופן מובהק בזכות ניסויים בבעלי-חיים (נניח שיש כאלה) צריכה, לכל הפחות, להתלוות לדרישה מקבילה מתומכי הניסויים בבע"ח להימנע משימוש בתרופות שלניסויים בבעלי-חיים היה ערך שלילי מובהק במהלך פיתוחן (אנטיביוטיקה, למשל, וכמובן האספירין שהיום לא היה מקבל אישור FDA עקב הדברים האיומים שהוא גורם לבע"ח). בשני המקרים מדובר בדרישות דמגוגיות ולא רציניות, רק שהראשונה נשמעת לעתים קרובות והשניה לא.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים