תגובת נגד 341786
אגב, אם מישהו ימצא מידע על הפגנה, משמרת מחאה, או אף הפגנת יחיד כנגד קריאה זו, בעולם הערבי (300M) או המוסלמי (1G), בין אם זה בארצות מוסלמיות ובין אם זה באירופה, ישראל או ארה"ב, אשמח לדעת.
תגובת נגד 341803
הצעה לשאלת סקר באייל:
האם לדעתך ישראל צריכה לנצל את שעת הכושר ולהפציץ כבר השבוע את מתקני הגרעין באיראן?
התשובה ההומוריסטית: לזרוק ישר פצצת אטום על טהרן.
תגובת נגד 341810
בדרך כלל בשאלוני סקר באייל יש 5-6 אופציות לפחות. נראה אותך מוצאת כמה לזה יותר מ-‏3 אופציות.
תגובת נגד 341830
לא תמיד... דיון 669.
תגובת נגד 341836
מה הבעיה?
1. כן, מיד.
2. כן, אבל לא בשבת, אחרת לדתיים יהיה מה להגיד.
3. כן, אבל לא לפני יום שלישי, כדי לתת זכות קדימה לאמריקאים.
4. כן, אבל יש לבחור את החברה המבצעת על פי מכרז ממשלתי.
5. לא, עדיף להפציץ את הכור הקוריאני, כדי שלא להיחשד כצד מעוניין.
6. לא, עדיף לפוצץ בתיירים את איראן כולה.
תגובת נגד 341814
''ביקרתי לפני שבוע בטהרן, ואני משוכנע שישראל כבר הטילה עליה פצצת אטום.''
תגובת נגד 341828
''הם יסבלו יותר אם נשאיר אותם בחיים.''
תגובת נגד 341832
רגע, הטיעון הזה הוא בעד או נגד הטלת הפצצה?
תגובת נגד 341868
נגד
there goes my career! 342142
תגובת נגד 341809
אם תהיה מחאה על זה בחוגי השמאל הרדיקלי, אני אשמח לדעת. בינתיים, הם נעים בין הנהוני "הם לא ממש התכוונו לזה/לא תרגמו את זה נכון" לבין "הם בסך הכל התכוונו לתיקוני גבול קלים/הם מתכוונים לעולם בלי ציונות - גם אני רוצה עולם בלי ציונות. עולם בלי מדינת ישראל יהיה לבטח שליו יותר" ועד "אחמדינג'אר הוא שליח המוסד".

תגובת נגד 341897
עוד התקפה על השמאל הרדיקלי. כמה נעים, כמה נוח. שבת אחים גם יחד, מלקקים אחד לשני את התחת. אחדות העם היא עניין מסריח, מישהו צריך לומר את זה כבר. הישראלים חייבים להפסיק להתרגש מכל שטות שמישהו אי שם במקום כלשהו על הגלובוס אומר נגד המדינה שלהם.
תגובת נגד 341902
אני מסכים לגמרי עם "הישראלים חייבים להפסיק להתרגש מכל שטות שמישהו אי שם במקום כלשהו על הגלובוס אומר נגד המדינה שלהם". איך זה קשור לאמירה של ראש מדינה עוינת ביותר לישראל, שככל הנראה עוד שנה יהיו לה יכולות גרעיניות, שאומרת שיש להשמיד את ישראל לחוטין?
תגובת נגד 341910
הומור אירני, לך תבין. הוא לא באמת התכוון לזה, המצב של המשטר שלו בקאנטים, זה לא נעים. אז הוא נטפל לישראל. מהר מאוד הוא הודיע שלא התכוון לזה. הגרעין של איראן הוא למטרות שלום. בדיוק כמו הגרעין של ישראל ושם ארה''ב.
תגובת נגד 341911
אז זהו, שהוא דווקא חזר על זה והודיע שהתכוון בדיוק לזה‏1. פקידי משרד החוץ שלו, שככל הנראה נחרדו מהתגובה באו"ם וברחבי העולם, הם שפרסמו את ההודעה המרוככת.

1 אני כמובן אייחס משמעויות אחרות לאמירה כזו, לאור דיון 1430, אבל משום מה יש לי תחושה שהאלמוני לו אני עונה אינו אוחז באותן השקפות לגבי אופי הפוליטיקה.
תגובת נגד 341918
מה המשמעויות האחרות?
יש לי השערה 341919
באמירתו הוא ניסה לגרום לאחדות העם בישראל, שהיא כידוע עניין מסריח,, ובכך מחלישה (או לכל הפחות מסריחה) את הישות הציונית.
תגובת נגד 341920
לא חשבתי על זה לעומק עדיין. יש לך רעיונות?
תגובת נגד 341921
לי זה נשמע כאילו הוא רוצה למחוק את ישראל מהמפה ומנסה להרגיל את העולם לאמירות כאלו (אפילו אם להגיד את זה ייתן לי 0 בקורס). צריך כמובן לא לקחת ברצינות את מה שאנשים אומרים אלא את מה שהם עושים - ובפעם האחרונה ששמעתי, היו באיראן כמה אנשים שמנסים לייצר פצצת אטום.
תגובת נגד 341926
אתה יודע כמה שנים איראן כבר מנסה ליצור פצצת אטום? אני זוכר את האיומים הנ"ל כבר מסוף שנות השמונים. איטיים האיראנים האלו, למזלנו‏1. בזמנו שמעתי הרצאה של פרופ' יאיר עברון שבה הסביר שכל הזמן אומרים שאיראן נמצאת חמש שנים מפיתוח פצצת אטום, כאשר למעשה ההערכה לזמן הדרוש לתוכנית צבאית ליצור פצצת אטום היא כחמש שנים, כלומר הם אף פעם לא ממש התחילו בתוכנית מעשית.

1 בנושא הזה חשבתי, לרגל יום השנה לרצח רבין, לעבד מאמר של עודד על התנהלותו הפוליטית של רבין בנושא הגרעיני. אולי יהיה לי זמן, אבל לא סביר שזה יקרה.
תגובת נגד 341932
אני זוכר שבוש איים ואיים ואיים שהוא יפלוש לעיראק. בסוף זה גם קרה. אני גם זוכר שאמרו שאסד ימות וימות וימות. בסוף זה גם קרה.
תגובת נגד 341934
אז? לא הבנתי.
תגובת נגד 341938
טיעון כמו "אתה יודע כבר כמה זמן מדברים על..." לא כל כך משכנע (כי בסופו של דבר מה שמדברים עליו קורה), ובפרט הוא הולך ומאבד מכוחו ככל שהזמן שבו כבר דיברו על X מתארך.
תגובת נגד 341940
אה, ברור. מצד שני, טיעון כמו "האיראנים נמצאים 5 שנים מפיתוח נשק אטומי" שמושמע כבר קרוב ל-‏20 שנה מאבד גם הוא מאמינותו מתישהו, או ליתר דיוק, מהכוונות והרצינות המיוחסים לאיראנים, לא?
תגובת נגד 341943
טיעונים עובדתיים לא מאבדים אמינות. המקורות של הטיעונים כן. האם המקורות של היום הם המקורות של לפני 20 שנה? אם כן, אני אשן בשקט.
תגובת נגד 341948
המקורות הם לרוב אותו מקור - אמ''ן אם אינני טועה. במידע הזה (חמש שנים) משתמשים פוליטיקאים ואנשי צבא בכירים כראות עיניהם.
תגובת נגד 342003
לגבי הצהרה כזאת של פוליטיקאי אנחנו צריכים לשאול את עצמנו מה הוא רוצה להשיג בזה; להצהרות כאלה יש מטרות מוגדרות, נדמה לי שבמקרה הזה המטרה איננה הצהרה על יציאה למלחמת שמד נגד מדינת ישראל.
תגובת נגד 341944
אלא אם כן מדובר כאן ב''זאב זאב'', ובסוף מופיע איזה הרצל.
תגובת נגד 341953
מה עם האפשרות שלאירן כבר יש פצצת אטום?
תזכורת מפרס 343861
שמעון פרס התנגד להפצצת הכור העירקי, וכינה אותה מעשה שעלול להביא למלחמה".

בהמשך שנים לאחר מכן, הוא חזר על הטענה כי "לא היה צריך להפציץ את הכור העירקי".

מי יודע אולי הוא צודק, ושוב לא מספרים לנו שהרטרו-קולוניאליזם
הנפשע של ארה"ב וישראל הוא האשם העיקרי -זה שמביא לפלישה והכיבוש הנפשע של עירק בשנות 200 , ומרחיק את "השלום העולמי".
תגובת נגד 343924
אפרופו פצצת אטום. שמעתי את נשיא פקיסטן מתלונן שלא מגיעות מספיק תרומות ועזרה לנפגעי רעידת האדמה, ושנפגעי קתרינה קיבלו יותר תרומות.
תגובת נגד 343928
נדמה לי שהוא השווה לאסון הצונאמי (שבו ''נפגעו תיירים'') ולא לקתרינה.
תגובת נגד 343929
אני שמעתי אותו משווה לקתרינה.
על האיטיות האיראנית והחכמה הישראלית 344005
על זה אפשר לענות אם אתה יודע כמה שנים איראן מגיעה לפני ישראל באולפיאדה למתמטיקה. בשנה האחרונה למשל, הם סיימו אחר הגדולות סין, ארה"ב , רוסיה. ישראל ,סיימה מקום אחרי פולין. (ומה יהיה מעכשיו עם הבדיחות על טפשותם של פולנים? אסון!)

על האיטיות האיראנית והחכמה הישראלית 344007
לא קראת את המשפט האחרון בתגובה שלי (זה שלפני הערת השוליים), נכון?
על האיטיות האיראנית והחכמה הישראלית 344016
קראתי ואני לא מסכים. מה שהפרופ' מביא "כמספר אצבע" אינו תוצאה של תוכנית עבודה של מנהל הפרוייקט לנשק גרעיני באיראן, אלא סטטיסטיקה של תוכניות פיתוח שהיו כפי שאנו מכירים מההיסטוריה, כמו תכנית מנהטן למשל. זה לא דומה למקרה שלפנינו.

מכל מה שאנחנו יודעים במאמרים הפופולריים התפרסמים מעת לעת על כמות העבודה ליצירת הפצצה , היא מורכבת מהשגת חומרי הגלם, מטכנולוגיות כימיות (מיצוי האורניום) או גרעיניות (מיצוי פלוטוניום, שזה כנראה לא הכיוון שהם הולכים בו) ומידע מתמטי פיזיקלי (יצירת מנגנון הנפץ וסימולציות ממוחשבות של הפיצוץ).

במציאות סביר להניח שהתכנית האיראנית התעכבה בגלל קשיים טכניים שהיו לאיראנים, שלפי מה שפורסם, התמקדו בחסרונה של טכנולוגיית העשרה (הצנטריפוגות המפורסמות) ושל חומרי גלם שאותם כנראה השיגו (זה הגז UHF). לאחר שהתגברו על שתי נקודות הדרך האלה בסיוע של מדינות זרות (פקיסטן וכנראה סין) נשאר להם הצורך להפיק מספיק חומר גלם שזה כבר עניין של זמן, ואת השכל הנדרש לבנות את הפצצה נכון, שזה כבר תלוי רק ברמת הפיזיקאים והמתמטיקאים שלהם.
תטל''א 344019
כלומר, אם נפזר לרגע את הערפל שאתה משליך עלינו בשתי הפסקאות האחרונות, יש לך הצעה להסבר מדוע דווקא תוכנית הנשק הגרעיני האיראני פועלת במלוא הקיטור (עד כדי עיכובים שונים), אבל לא ענית על השאלה מדוע המומחים השונים (אמ"ן למשל) מזהירים אותנו כבר כמעט עשרים שנה ש"איראן נמצאת חמש שנים מפיתוח נשק גרעיני". הבנתי נכון?
תטל''א 344022
בנוגע לערפילים, כל מה שאמרתי זה לחבר את פיסות המידע שזורקים עלינו בכלי התקשורת השונים, כך שכנראה הערפל הזה מכוון (ובטח לא על ידי). אם מצד שני התנסחתי באופן מעורפל - אנא הסבר ואתקן את תגובתי. מלבד זאת אתה צודק, לדעתי התכנית האיראנית קיימת ועיכוביה הם תוצאה של עבודה בחלל סגור. באותם מקרים שבהם האיראנים זכו לסיוע חיצוני הייתה להם קפיצה משמעותית (למשל הקמת מפעל הצנטריפוגות).
לשאלתך לגבי אמ''ן, הם גם הזהירו מפני דברים אחרים. לא שאני מזלזל, חלילה, אבל הם לא פוגעים מאה אחוז. למשל הם לא ידעו כלום על כמה קרוב הגיע קדאפי לפצצה ומצד שני את הנשק של סדאם מחפשים עד היום.
תטל''א 344025
ערן, הגישה שלך היתה נכונה לגבי עיראק, אך היא מסוכנת לגבי איראן. למה זה לוקח להם כל כך הרבה זמן? אין לי תשובה טובה, אבל יכולים להיות כמה סיבות:
א. לבנות נשק גרעיני הרבה יותר מסובך ממה שמתארים בעיתונים הפופולאריים.
ב. קושי אחד הוא הצורך בטכנולוגיה מפותחת כדי לייצר את החומר הבקיע ואת מנגנון הפיצוץ.
ג. קושי שני הוא לגייס את חומר הגלם ואלקטרוניקה ייעודית (נפצים ןכיוב').
ד. איראן נתונה לפיקוח של הועדה של בארדעי.
ה. יש כנראה באיראן גורמים מתונים שאינם מעוניינים בתכנית הגרעין.
ו. הדרך היחידה לקצר את התהליך על כל הקשיים הללו הוא כאשר יש שת"פ כלשהו עם מדינה גרעינית עם נסיון.

הבעיה עם איראן היא (כפי שהעיר לך מגיב קודם) שהיא מדינה מתקדמת מבחינת מחקר מדעי בתחומים רבים שיש להם קשר לפיתוח כלי נשק. אם הייתי יכול להרשות לעצמי, הייתי מהמר שלאיראן יהיה נשק גרעיני לפני צפ' קוריאה (אני מפקפק אם כבר עתה יש לצפ' קוריאה נשק גרעיני).
תטל''א 344029
אופציה נוספת היא שכבר יש להם פצצה, אבל הם לא טורחים להצהיר על כך.
איך אומרים "עמימות" בפרסית? 344032
איום יכול להיות גלוי או מרומז. כאשר הוא מוסתר הוא אינו איום.
איך אומרים "עמימות" בפרסית? 344035
הוא יכול להיות גלוי כלפי חלק ומוסתר מהשאר (אני עדיין משועשע מ http://www.faz.co.il/story_3196)
איך אומרים "עמימות" בפרסית? 344039
ולמה למנוע קצת הנאה גם מקוראי האייל:
א.א.: האם פרס קשור לדעתך גם לקונספירציות אחרות מלבד רצח רבין?
חמיש: בוודאי. האיש קשור לכל מני מעשי רצח מסתוריים שלא פוענחו. רחבעם זאבי, רפאל איתן, מוטה גור. דוגמה אחת מני רבות: אני חושב שבהחלט סביר שהוא האחראי לרצח הזמרת עופרה חזה, שאיתה היו לו, ככל הנראה, קשרים רומנטיים. לדעתי היא עמדה לחשוף מידע מרעיש על פרשת ילדי תימן ולכן חוסלה אף היא.

ומה בקשר לאייטם הבא:
יגאל עמיר שר"י רוצה משפט חוזר ע"ס ה"תאוריות" של חמיש, אבל אינו מוכן להודיע שלא הוא רצח את רבין.
אם זה לא היה עצוב, גם זה היה מצחיק.
רוצו לקרוא. 344040
(אותי זה מצחיק.)
רוצו לקרוא. 344042
הקשרים הרומנטיים בין פרס לחזה, מזכירים לי שלפני כמה חודשים ראיתי במקום כלשהו (אותו איני מצליח למצוא) באינטרנט כתבה שעסקה ביחסים הרומנטיים בין הנשיא קנדי למרלין מונרו. השמועות טענו שהקלטות של ה-FBI מתעדות את הקשר. לפני זמן מה ההקלטות נחשפו והתברר שהם תיעדו קשרים בין קנדי לזמרת-רקדנית אלמונית מלאס-וגאס שבו בזמן קיימה קשרים גם עם אחד הבוסים של הפשע המאורגן. למעשה זוהי "פצצה" יותר גדולה מהשמועה, אבל אותה רקדנית לא היתה מרילין מונרו. מה לעשות?
רוצו לקרוא. 344055
בעניין פרס וחזה חמיש קצת מעד. הקשריםן הרומנטיים של חזה היו עם אמו הערבייה של פרס, שרק בגיל מאוחר מאוד גילתה שהיא לסבית.
רוצו לקרוא. 344138
משבית שמחות 344223
משבית שמחות 344276
ברור (הבאתי את הלינק ההוא בגלל 2 השורות האחרונות של הטקסט).
איך אומרים "אה-בה-ציגלה מה" בפרסית? 344036
אז זהו, שכל זמן שאין לך פצצה אתה יכול לדרוש טובות הנאה בתמורה להפסקת הפיתוח. מצד שני, ברגע שיש לך פצצה, אין טעם להטיל עליך סנקציות כדי שתפסיק לפתח אותה. כל זמן שאין סנקציות- עדיף להצהיר שאו טו טו הם מסיימים את הפיתוח. ברגע שמתחילות הסנקציות, שולפים את הפצצה.
תטל''א 344037
וכן יש להוסיף: ואלו שיודעים, לא טורחים לספר זאת למשוגעים כמו אחמדינג'אד.
יכול להיות מצב ביניים. מדינה לא נכנסת "רשמית" למועדון המגורענות, עד שהיא לא מבצעת ניסוי עם פיצוץ (אם זו פצצה מ"תוצרת בית" לעולם אינך יכול להיות בטוח שהיא אכן תתפוצץ). מסיבה זו ישראל וגם צפ' קוריאה איכשהו משוטטות על מפתן המועדון. יכול להיות שגם איראן במצב הזה.
תטל''א 344437
ישראל לא על המפתן, היא מהמייסדות (לפחות שתי מדינות פיתחו את נשקן הגרעיני בעזרתינו האדיבה). הבעיה היא שע"פ האמנה, מותר להחזיק בנשק גרעיני רק לאילו שביצעו ניסוי לפני 67, היות וישראל לא ביצעה אחד כזה (לפחות לא שידוע עליו), הודאה בנשק גרעיני כיום רק תגרום למערב להראות צבוע.
לצפון קוריאה יש שתי מזוודות שהם טוענים שתתפוצצנה, לא אנחנו ולא הם לא באמת יודעים אם זה נכון. בין זה ובין יכולת מכה שניה מצוללות יש קצת הבדל.
תטל''א 344462
אולי הגיע הזמן שתשאל את עצמך, מה כל כך מושך אותך ב''הפצצות שטיח'' , פעילות שתוצאתה העיקרית ולרוב גם היחידה היא רצח אזרחים.
א. אם אתה רוצה להפציץ כור דוגר או מתקן צנטריפוגות, אין שום צורך להפציץ את כל גני הילדים באותו איזור חיוג.
ב. חשיבה רציונלית תגלה לך שהסיכוי לחסל תכנית גרעינית ע''י הפצצות שטח אקראיות הגיונית כמו תכנית לחסל את בן-לאדן ע''י פיזור מוקשים בכבישי פקיסטן. מכאן צריך להסיק שמה שאתה חושק בו הוא האמצעי ולא המטרה.
תטל''א 344474
אחת הבעיות בנקודת האל-חזור נעוצה בנקודה בקיומו של ידע מעמיק, לכן על מנת לחזור למצב הקודם יש להרוג את מחזיקי הידע, שאולי באותו הרגע אוספים את ילדיהם מהגן (מי בונה גן ילדים ליד כור גרעיני ?).
מעולם לא טענתי שהפצצות השטיח צריכות להיות אקראיות.

אישית הפצצות שטיח לא מושכות אותי, אני מעדיף בלונדיניות, מצד שני אני גם לא רואה בפעולת מלחמה (הגנתית לטעמי) רצח.
תטל''א 344500
א. מעניין איך האמריקאים לא חשבו על זה. הרי הם יכלו כך להרוג את סאדאם חוסיין או בן-לאדן.
ב. מעניין אם חשבת איזה אנשים ואיזה ציוד מקבל את ההגנה הטובה ביותר מפני הפצצות אויר.
ג. הפצצת שטיח היא הרוויה של אזור המטרה בפצצות ברזל מתוך כוונה להרוס ולהרוג כל מה שנמצא שם. אם יש לך מטרה מוגדרת, במיוחד אם היא ממוגנת היטב, הפצצת שטיח היא הדבר האחרון הבא בחשבון.
ד. יתכן והאמריקאים פחות מתלהבים מהפצצות שטיח, מפני שבפעם האחרונה זה לא כל כך עבד (וייטנם).
ה. אני מבין שבדרך האנלוגיה צריך לראות גם בפיגועי החמאס פעילות מונעת והגנתית.
ו. מאחר וידע מעמיק יכול לשכון רק בתוך ראש יהודי, ממילא תתקשה למצוא כאלו באיראן.
ז. "אין אדם שליט ברוח, לכלוא את-הרוח, ואין שלטון ביום המות, ואין משלחת במלחמה; וְלֹא יְמַלֵּט רֶשַּע אֶת בְּעָלָיו" קהלת ח ח.
תטל''א 344510
ואם נמשיך ל"ח":
ח. ואין מלחמה שאיננה הגנתית; תלוי במגדיר אותה. גם היטלר
הגדיר את המלחמה בה פתח כהגנה מפני האיום הקומוניסטי, או כהגנה מפני הסכנה לפרוסיה המזרחית המנותקת (כיבוש פולין), וכד'. אולי אם היית יושב במועצת המלחמה של מוחמד היית שומע את הנימוקים שהם צריכים לפתוח במלחמה כי...
תטל''א 344524
א. הם לא חשבו על הרבה דברים, הנוכחי לא אוהב את כל הקטע של החשיבה.
ב+ג. כמובן, הנקודה היא שרוב האנשים היום מנסים להבין איך לחדור את הביצורים הקשים, בעוד אני תומך בהרס הכניסה ושמי שבפנים ישאר שם (יותר קל למנוע חפירות הצלה מלהרוס באופן יסודי את הבונקרים).
ד+ה. דמגוגיה.
ו. " וַיֹּאמַר: נְאֻם בִּלְעָם בְּנוֹ בְעֹר, וּנְאֻם הַגֶּבֶר שְׁתֻם הָעָיִן: נְאֻם שֹׁמֵעַ אִמְרֵי אֵל, וְיֹדֵעַ דַּעַת עֶלְיוֹן, מַחֲזֵה שַׁדַּי יֶחֱזֶה, נֹפֵל וּגְלוּי עֵינָיִם"
ז."עֵת לָלֶדֶת, וְעֵת לָמוּת;
עֵת לָטַעַת, וְעֵת לַעֲקוֹר נָטוּעַ.
ג עֵת לַהֲרוֹג וְעֵת לִרְפּוֹא,
עֵת לִפְרוֹץ וְעֵת לִבְנוֹת.
ד עֵת לִבְכּוֹת וְעֵת לִשְׂחוֹק,
עֵת סְפוֹד וְעֵת רְקוֹד.
ה עֵת לְהַשְׁלִיךְ אֲבָנִים, וְעֵת כְּנוֹס אֲבָנִים;
עֵת לַחֲבוֹק, וְעֵת לִרְחֹק מֵחַבֵּק.
ו עֵת לְבַקֵּשׁ וְעֵת לְאַבֵּד,
עֵת לִשְׁמוֹר וְעֵת לְהַשְׁלִיךְ.
ז עֵת לִקְרוֹעַ וְעֵת לִתְפּוֹר,
עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר.
ח עֵת לֶאֱהֹב וְעֵת לִשְׂנֹא,
עֵת מִלְחָמָה וְעֵת שָׁלוֹם."
תטל''א 344542
מאחר ואני חושב שהקטע שהבאת מקהלת הוא מופלא, רק אוסיף בלחישה שהמהות של מוסר מדיני היא לדעת מתי להרוג ומתי לרפוא.
הייתי מצפה מאנשים משכילים ואינטליגנטיים כמוך, לא למהר בשמחה כל כך מתפרצת אלי טבח בני אדם, גם אם הם עצמם אינם מופת של אהבת הבריות.
תטל''א 344623
אני לא שש לטבוח באף אחד, אין לי שום דבר נגד האירנים ולבטח יש בינהם המון אנשים נהדרים. אבל בתמונה הכוללת הם מהווים סכנה, אם אפשר לפתור אותה ע"י סחיטה/סיכול ממוקד/פגיעה בשלטון/שוחד/דיפלומטיה (סליחה שחזרתי על עצמי) מה טוב, אם לא אז צריך לעשות את הנדרש כדי שהם לא יגיעו למצב בו הם מסכנים את קיומנו.
תטל''א 344648
הנה נקודה בעייתית: איך קובעים מתי הם "מסכנים את קיומנו"? האם הקריטריון שבו תשתמש איננו סימטרי? כלומר, האם לא יוכלו האיראנים, תוך שימוש באותו הקריטריון עצמו, להגיד שאנו מסכנים את קיומם?
''תוך שימוש באותו הקריטריון עצמו'' 344659
האיראנים שואפים ומנסים כבר עתה להשמיד את האוכלוסיה שכאן, יהודים וערבים כאחד.
מה זה משנה אם הצד השני יוכל להשתמש באותו הטיעון כאשר צד זה הוא תרבות/משטר/אידאולוגיה/ציבור שגם כך בז להומניזם ואינו מחוייב למוסר אוניברסלי?
השאלה היא רק אם זה הדבר המוסרי והנבון ‏1 לעשות, לא במה הצד השני יוכל להיאחז כדי להצדיק את מה שבין כה וכה הוא מנסה לעשות.

1 והשיקול החינוכי בכלל זאת, הן של הצד המוסרי והן של הצד השני.
''תוך שימוש באותו הקריטריון עצמו'' 344675
אני לא שואל כאן שאלה פרקטית. לתירוצים חשיבות קטנה מאוד כשזה מגיע למלחמות (עיין ערך עיראק). מה שאני מנסה לטעון הוא שבכלל לא ברור שזה "הדבר המוסרי והנבון" אם נימוק זה ניתן להחלה באותה מידה בדיוק כדי להצדיק את השמדתנו.

הדבר דומה, בהשאלה, לשוקחופשיסט/מזילאציוס קיצוני שטוען שמותר לקחת כסף מעניים כי יותר חזקים מהם - הוא צריך להתמודד עם העובדה שהטיעון שלו מאפשר גם לאחרים לקחת כסף ממנו אם יהיו חזקים יותר ממנו. מי שצריך לעשות את חשבון הנפש הוא הש"ח//מזי', לא אלו שרוצים לקחת ממנו את הכסף.
''תוך שימוש באותו הקריטריון עצמו'' 344679
אנסה אחרת: כל אחד יכול לטעון כל דבר שירצה.
השאלה היא מהי האמת.
''תוך שימוש באותו הקריטריון עצמו'' 344681
אנסה אחרת: השאלה היא למה הטיעון שבו הוא משתמש הוא האמת.
''תוך שימוש באותו הקריטריון עצמו'' 344686
יתכן שלא הבנתי את מהות הויכוח. עזוב.
תטל''א 344668
אנחנו לא מסכנים את קיומם מהטעם הפשוט שמרגע שהממשלה תחליט והצבא יבצע, לא תעבור אף חצי שעה ולא יהיה ג'וק חי באירן רבתי.
היות וזה המצב כבר שנים רבות וטרם ביצענו מהלך זה, למרות פרובוקציות מצידם (ע''ע חיזבאללה), סביר להניח שמחיקת אירן מעל פני האדמה היא לא מטרת קיומנו.
גם כיום אף אחד לא מדבר על מחיקת אירן אלא על פגיעה ביכולות הצבאיות שלה או לכל היותר הפלת המשטר.

מעבר לכך, יחס הכוחות ביננו אינו סימטרי ולכן אין שום צורך בקריטריון סימטרי, ''ככה זה יהיה כי אם לא אנחנו נהרוג את האחראיים'' זה כל הנימוק שאנחנו צריכים (זה גם יפסיק מהר מאוד את תוכנית הגרעין, במיוחד אם מכוונים לראשי המדינה).
תטל''א 347278
יצא לי לאחרונה לשמוע דברים לגבי איראן והתמיכה שלה בטרור.

הטענה המרכזית היא שלא הממשל האיראני תומך בטרור, אלא עשירים במדינה שהממשל לא מסוגל להשתלט עליהם.

מישהו יודע משהו בנושא ?
תטל''א 347309
למיטב ידיעתי הדבר לגמרי לא נכון. שרשרת הטירור שם מתחילה במועצה שבראשה עומד חמנאי, עוברת במשמרות המהפיכה ומשם למבצעים שזה בד"כ החיזבאללה ובעבר גם הם עצמם.

איפה שמעת את זה?
טרחנות 344536
"כור דוגר"? ככה קוראים לזה בעברית?
טרחנות 344543
זה נראה לי כל כך מוצלח שבטח שמעתי את זה באיזשהו מקום.
טרחנות 344544
אני הייתי מציע ''כור מניב''.
טרחנות 344548
''כורי דגירה'' היה הביטוי באחד הספרים של האוניברסיטה המשודרת (מזמן מזמן).
טרחנות 344550
נקוה שעל האירנים יתקיים "כור דגר ולא יָלַד עושה בּוּשֶר‏1 ולא במשפט".
____________
1- נו, Bushehr

טרחנות 344554
כדי לא להסתגר במובלעת של מבינים, כדאי אולי להסביר שכור אטומי ''דוגר'' מייצר חומר (בד''כ פלוטוניום) שאפשר להשתמש בו לייצור נשק גרעיני. כל הכורים מייצרים תוצרי לוואי רדיואקטיביים, אך כורים רגילים אינם מייצרים חומר בקיע בכמות העולה על החומר הבקיע שהם צורכים.
א. לדעתי יש לאיראן לפחות כור אחד לייצור חשמל שאינו דוגר.
ב. נדמה לי שכורים דוגרים יצאו מן האופנה לפני זמן רב (בגלל הבעיה איך נפטרים מן ה''ערך המוסף'' הרדיואקטיבי והבקיע).
על האיטיות האיראנית והחכמה הישראלית 344051
מעניין איך המזרח הרחוק בכלל גומר אותנו בהליכה.
על האיטיות האיראנית והחכמה הישראלית 344054
ולהבדיל,בשורות רעות לאדולף קשישא: העמים הנורדיים הם לא הסכין הכי חד במגירה.
תגובת נגד 344426
זו שאלת הביצה והתרנגולת, האם הצלחנו לעכב את היצור עד כה או שמא ההערכות הן מוטעות.

אותי תמיד מסקרנת נקודת האל-חזור, בתור אחד שמאמין שאפשר להחזיר אותם גם למלחמה במקלות, מה בדיוק מיוחד בנקודה הזאת שהפצצת שטיח לא פותרת ?
תגובת נגד 344430
שצריך הפצצה כדי לפתור אותה, אני משער.
תגובת נגד 344441
מה זה "הפצצת שטיח"? יש פצצות גרעיניות שפוגעות בשטיחים בלבד?
תגובת נגד 344476
לא, היות והפרסים כל כך גאים בשטיחים שלהם, אנחנו פולשים לאפגניסטן, גונבים להם את כל השטיחים ומפציצים בהם את אירן בתוספת הכיתוב ''נוצר ע''י מכונה ישראלית, עכשיו רק שקל תשעים'', מה שכמובן יגרום להם להתאבד בצורה המסורתית (הרחת בית השחי, משמועה).
תגובת נגד 344564
הם פרסים. ומוסלמים. לא יפאנים. כשלון לא גורם להם להתאבד כדי להציל את כבודם.
לעומת זאת, המחשבה על 72 בתולות...
תגובת נגד 344589
עד היום לא קיבלתי תשובה מה מקבלת בעולם הבא מחבלת מתאבדת?
תגובת נגד 344604
1/72 שאהיד.
תגובת נגד 344605
לא נראה לי שהתשובה עולה בקנה אחד עם המתמטיקה המונדית. התודעה לא ניתנת לחלוקה.
תגובת נגד 347280
או.קיי.

מה מקבלת מחבלת מתאבדת שאיננה בתולה ?

או שאתה טוען לאיזושהי קנוניה בגן עדן ש"מוכרים" מתאבדות לא בתולות בתור בתולות ?

לאן העולם הזה מתדרדר ?
תגובת נגד 347317
מחבלת מתאבדת שאינה בתולה לא הולכת לגן עדן. במקרה הטוב היא לא הולכת לגיהנום.
תגובת נגד 347322
גם אם הייתה נשואה לפני ההתאבדות ?
תגובת נגד 347323
עד כמה שזכור לי, בשעתו השייח יאסין פסק שנשים יכולות לבצע פיגוע התאבדות רק אם נאפו או ביצעו חטא דומה, ואז ההתאבדות מכפרת על החטא.
תגובת נגד 347369
טוב חייבים להגיד לזכותם שהם יודעים איך לא לבזבז בתולות טובות.
תגובת נגד 347392
בתולות מבצעות פיגועי התאבדות רק בגן עדן.
תגובת נגד 344622
אם אני זוכרת נכון, זאת שניסתה לפוצץ את בית החולים שבו טיפלו בה סיפרה שהבטיחו לה שבעולם הבא יהיה לה בעל טוב.

לא מה שהיה גורם לי להתאבד.
תגובת נגד 344637
אה, את מהמתירניות האלה שלא רצות להתחתן, מה?
תגובת נגד 344695
אני? אני מתחתנת עוד 4 חודשים!
אבל לא הייתי מתאבדת בשביל זה.
תגובת נגד 344700
מזל טוב ורוב אושר.:)
תגובת נגד 344704
תודה!
תגובת נגד 344758
איך אפשר לא להזכיר את:

Lady Astor: Sir, if I were your wife I'd poison your brandy.
Churchill: Madam, if I were your husband, I'd drink it.

(לא שום דבר אישי, כמובן. מזל טוב לך ולבעלך העתידי)
תגובת נגד 345057
תגובה 343407
מצטרף לברכות.
תגובת נגד 345068
אה, טוב, סליחה.
תגובת נגד 344624
פירסום ברשת שראיתי בזמנו הסתמך על פוסק שלהם שטען שהיא מחכה לבעלה בגן העדן ואם היא לא נשואה אז היא תקבל שם אחד. כאמור אין לי מקורות לאזכר.
אם כי נשאלת השאלה מה קורה אם גם הבעל וגם האישה מתאבדים, הרי לא הוגן לדפוק (או ליתר דיוק לא לדפוק) אותה רק כי בעלה שהיד.
תגובת נגד 344634
בכלל נראה לי לא הוגן ולא מוסרי לשלוח גבר נשוי למשימה כזאת. הרעיון שהוא הולך לבגוד באישתו עם 72 בתולות! ועוד כשמדובר בדת שהניאוף בה אסור באיסור חמור!
  תגובת נגד • נועה ו
  תגובת נגד • האייל האלמוני
  תגובת נגד • גדי אלכסנדרוביץ'
  תגובת נגד • האייל האלמוני
  תגובת נגד • גדי אלכסנדרוביץ'
  תגובת נגד • האייל האלמוני
  עובדים עלינו? • ערן בילינסקי
  עובדים עלינו? • שוקי שמאל
  עובדים עלינו? • איציק ש.
  תגובת נגד • האייל האלמוני
  תגובת נגד • גדי אלכסנדרוביץ'
  תגובת נגד • האייל האלמוני
  רטוריקה או מעשים? • רון בן-יעקב
  רטוריקה או מעשים? • ערן בילינסקי
  רטוריקה או מעשים? • פוליטיקלי קורקט
  רטוריקה או מעשים? • .
  תגובת נגד • נועה ו
  תגובת נגד • האייל האלמוני
  תגובת נגד • Xslf
  תגובת נגד • ברקת
  תגובת נגד • נועה ו
  תגובת נגד • נועה ו
  תגובת נגד • עומר
  תגובת נגד • אייל מולד(ר)
  תגובת נגד • האייל האלמוני
  תגובת נגד • אייל מולד(ר)
  תגובת נגד • נועה ו
  תגובת נגד • האייל האלמוני
  תגובת נגד • נועה ו
  תגובת נגד • עומר
  תגובת נגד • אייל מולד(ר)
  תגובת נגד • עומר
  תגובת נגד • נועה ו
  תגובת נגד • אסתי
  תגובת נגד • עומר
  תגובת נגד • אסתי
  תגובת נגד • עומר
  תגובת נגד • שוטה הכפר הגלובלי
  תגובת נגד • האייל האלמוני
  תגובת נגד • עומר
  פירוש • האייל האלמוני
  פירוש • שוטה הכפר הגלובלי
  פירוש • האייל האלמוני
  תגובת נגד • עומר
  תגובת נגד • עומר
  תגובת נגד • אסתי
  תגובת נגד • עומר
  תגובת נגד • אסתי
  תגובת נגד • שוטה הכפר הגלובלי
  תגובת נגד • .
  תגובת נגד • עומר
  תגובת נגד • .
  תגובת נגד • שוטה הכפר הגלובלי
  תגובת נגד • עומר
  תגובת נגד • נועה ו
  תגובת נגד • נועה ו
  תגובת נגד • יעלון
  תגובת נגד • יעלון
  תגובת נגד • האייל האלמוני
  תגובת נגד • האייל האלמוני
  תגובת נגד • גדי אלכסנדרוביץ'
  תגובת נגד • איציק ש.
  תגובת נגד • -OH
  תגובת נשיא אירן • נשיא אירן
  תגובת נשיא אירן • אפופידס
  תגובת נשיא אירן • האייל האלמוני
  תגובת נגד • האייל האלמוני
  תגובת נגד • האייל האלמוני
  תגובת נגד • אייל מולד(ר)
  תגובת נגד • אפופידס
  תגובת נגד • האייל האלמוני
  תגובת נגד • אפופידס

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים