הכול מבוסס על טעויות 3805
כותב המאמר המכונה גם שגלן השכל אכן כתב מאמר מרשים מאוד אך הבעיה הוא שהוא כולו מבוסס על טעות.
כיצד אפשר בכלל להתיימר ולהבין מה התרחש בתוך ראשו של קורט, הרי אפילו דייב גרוהל מודה כי חלק מהשירים נכתבו תחת השפעה כבדה של סמים ואלכוהול.
ובכלל , הציטוטים שנלקחים מהשירים מוצאים מהקשרם, ולכן אין בכלל שום אפשרות לבסס עליהם מאמר, השיר SERVE THE SERVENTS נכתב בכלל על ידי קורט כתשובה לניצול ולאפליה החברתית והכותב לקח ציטוט של שורה אחת ולמעשה הפך את המשמעות של השיר לגמרי, למעשה המשמעות שנכתבה על ידי הכותב מתאימה יותר לשיר SILVER.
בנוסף, מה שהכותב לא מבין היא שכוונת קוביין לא הייתה להתמרד כנגד הסולואים אלא ליצור משהו חדש ולא מזויף, ובכלל כיצד ניתן בכלל לטעון כי הוא נגן גרוע!?????
המוזיקה של נירוונה הייתה פשוטה מהדמו הראשון ועד להופעה האחרונה, לא היו בא אקורדים מרשימים וכדומה כמו שאולי הכותב יצפה מנגן כמו ג'ימי הנדיריקס, אבל זהו הגראנג', גם פרל ג'ם וסוניק יוט מנגנים בדיוק אותו דבר וזה לא אומר שהם נגנים גרועים.
וחוץ מזה אני מזמין את הכותב לשמוע את השיר SPANK THRU ואז למצוא מישהו אחר שהיה מצליח לנגן שיר כל כך מסובך בצורה מושלמת כל כך.
ודרך אגב, אין שום הצדקה לפרסם קטעים ממכתב ה"התאבדות" לכאורה, ובמיוחד את הקטע על פרנסס מכיוון שידוע שהוא שנוי במחלוקת ויש סיכוי סביר שקורט אפילו לא כתב אותו.

המשך יבוא......
סתם שאלה... 3828
אני נגן גיטרה חובבן ביותר ואחרי שנה וחצי שנגינתי החלה להפריע לשכנים, הצלחתי לשיר ולנגן את השיר עליו דיברת באופן לא רע בכלל. למה כתבת שזהו שיר מסובך?
סתם שאלה... 3850
בוא נתחיל בזה שתבין שאם לקח לך שנה וחצי ללמוד שיר אז הוא כבר מסובך לך
ודבר שני, איך אתה יודע שהוא יצא לך טוב? תוריד טאבים מקוריים ואז תנסה לנגן את זה
ורצוי שתבין שכל היופי הוא לא לנגן בצורה מושלמת לפי הטאבים אלא מושלמת מבחינת המוזיקה ואחרי ששומעים איך קורט מצליח להביא ביותר מ200 הופעות את השיר הזה לשיאים חדשים בכל פעם מחדש אז רק מבינים שהוא נגן דגול
סתם תשובה 3857
לא. אני יכול להגיד בכנות, שקורט הוא לא גיטריסט דגול, שהשיר הוא לא שיר מסובך, ושבאופן כללי, לא כל מה שנראה לך אישית מסובך, הוא באמת מורכב. צור קשר באימייל אם אתה רוצה לקבוע שיעור או שניים...
לעניין סמים אלכוהול ועירבוב של ש 3874
מקובל להניח כי דווקא כתיבה תחת השפעת סמים ואלכוהול היא כתיבה שמבטאת בצורה נאמנה יותר את נפשו של הכותב כיוון שהיא נטולה את המעצורים התרבותיים והמעצור של טאקט וכדומה - ניתן להשוות זאת אפילו לספרות הסוראליסטית של הכתיבה האוטומטית ויותר מכל לכתיבה ההיפנוטית שלהם.

הדברים מקבלים משנה תוקף לאור טענתו הברורה של הכותב כי קובין הביע את עצמו ו*מבלי להתכוון* הביע בסופו של דבר את אותה הרגשה שהביע מאהלר. אם כך הכתיבה תחת השפעת סמים היא חיזוק לטענותיו של עידו.
לעניין סמים אלכוהול ועירבוב של ש 3897
שמע פוגל, נכון שמקובל להניח שכתיבה תחת הפשעת סמים דווקא מבטאת יותר טוב את נפש האמןאבל יש גם סיכוי סביר ביותר שעקב השפעת הסמים קורט קוביין כתב מספר שירים שלמעשה לא הביעו את כוונותיו האמיתיות, לדוגמא יש לנירוונה שיר אחד התומך באפליה כנגד נשים אך ידוע לכל שקורט היא תומך נלהב בהומואים וגינה כל סוג של אפליה כלפי מיעוטים.
לפי דעתי קוביין הביע את עצמו בצורה הטובה ביותר כאשר הוא היה פיכח וללא ספק יש דימיון רב בין הרגשתו להרגשת מאהלר אבל לא ניתן לקבוע מסקנות כאלו אל סמך ציטוטים שהוצאו מהקשרם ע"י כותב המאמר או על ידי השירים עצמם שכפי שטענתי אינם מהווים בדרך כלל מדד ברור להרגשתו של קורט.
בנוסף, ברור לעין שכל השירים שדייב גרוהל וקריסט השתתפו בכתיבתם הם בעלי משמעות ברורה יותר מאשר השירים שקורט כתב לבד ולכן שוב, לא ניתן לדעת ברוב השירים מה הייתה כוונתו של קורט מכיוון שמקרים רבים או סתר את עצמו את את דעותיו האמיתיות.

ולזה שמכנה את עצמו "המורה לגיטרה" : אני מבין שיכולת הנגינה שלך היא כל כך נמוכה והבטחון של בקרשים אז אתה כמו ילד בן 5 מתפאר בזה שאתה כאילו "מורה לגיטרה" , אני מציע לך במקום להתחבא באינטרנט מאחורי שמות שאולי ישפרו את קצת את הבטחון העצמי שלך אולי תתחיל להתאמן קצת בבית, זה יעזור לך הרבה יותר.
לעניין סמים אלכוהול ועירבוב של ש 3899
והרי לך הוכחה לשיטתי מדבריך. אני אינני מומחה לנירוונה ואף לא לקוביין אבל שים לב למה שאמרת : נניח שקוביין אכן היה בתוך תוכו שונא נשים והמופוב- הרי אחד קטן כזה מסתתר בתוך נאורים רבים. אולם קוביין ידע שהרגש המעוות ההוא הוא רע. ולכן הוא החליט וממש חשב שהוא לא כזה . אבל כשאדם נמצא תחת השפעת סם (ולצורך העניין אלכוהל הוא סם) האני הפנימי שלו, אותו צד רע ומודחק מתפרץ החוצה. סטיבנסון כתב על זה ספר שלם (אם כי קצרצר) במקרה שלא הבנת אני מדבר על "המקרה המוזר של דוקטור ג'קיל ומר הייד" ושים לב לשמו של הרשע בסיפור.

דוגמא נוספת בגמרא מובא סיפור על אחד מחשובי האמוראים שבזמן שיכרותו שחט אך לא הרג את אחד מחבריו הטובים. האם זה אומר שהוא רצה להרגו? התשובה היא כן והדבר מאושש כיוון שעל אותו אדם ממש מסופר במקום אחר שאופיו היה אלים אך הוא למד לשלוט בו.בזמן שיכרות קשה לשלוט ברגשות המודחקים- ומודחקים בצדק.
לעניין סמים אלכוהול ועירבוב של ש 3900
שם לה פוגל אחי, בגלל שאתה מודה שאינך מומחה אני שוב אסביר לך שקורט קוביין ברוב שיריו היה נגד אפליה מכל סוג ולכן כיצד יכול להיות שבשיר המסוים ההוא מתוך עשרות שהוא כתב תחת השפעת סמים שבהם הוא מחה כנגד האפליה דווקא בשיר אחד הוא "פישל"???
שוב זה מוכיח את טענתי שתחת השפעת הסמים קורט למעשה צירף יחדיו משפטים לשירים שחלקם חסרי משמעות ולחלקם הוא לא הבין את המשמעות שהוא יצר עקב השפעות הסמים.
הרבה יותר סביר להניח שבשיר אחד הוא לא היה מודע למה שהוא רשם בקשר לאפליה מאשר שבהרבה שירים אחרים הוא כתב תחת השפעת סמים מילים כנגד האפליה ולכן סביר להניח שהוא כנראה לא היה הומופוב ושונא נשים.
התנצלות כנה במיוחד 3902
חס וחלילה... אפילו לרגע לא התחבאתי מאחורי כנוי במטרה להעלות את הביטחון העצמי שלי. להיפך - אפילו השארתי את כתובת האימייל שלי במקומה. למעשה, אני באמת מורה (במשרה חלקית) לגיטרה. מטרת ההודעה, לעומת זאת, לא הייתה למצוא תלמידים חדשים, אלא (כפי שבוודאי ניחשת) לעקוץ אותך בקלילות על התובנה המרתקת שהעלת בנוגע ליכולת הנגינה של אדון מעוז. אם נפגעת מהערתי במידה שתצדיק את התקיפה האישית שבחרת להביא, אני מתנצל מקרב לב. בכל מקרה, תודה על ההמלצה, אבל זה בסדר, אני מתאמן מספיק.
תודה לאל! 3908
קודם כל כל ניסיתי לנגן את השיר המדובר רק לאחר שנה וחצי של נגינה, אך אין ברצוני להגן על יכולות הנגינה המועטות שלי, אלא לומר מס' דברים.
בראשית, אני מודה לאל שהתפתח דיון לא רע בכלל סביב דמותו של קורט קוביין. בהחלט מגיע לו.בנוגע לכתיבת המילים של שירי נירוונה, קריסט הנו אידיוט ששבור גיטרות על גבו ואחר כך מובהל לבתי חולים ודייב הנו כותב מוכשר מינוס. קורט כתב את רוב שירי נירוונה וחלק לא מבוטל מהם- לא תחת השפעת סמים.
לקורט אין אף שיר שמדבר על שנאת נשים, אלא על שנאת מצ'ואים ושיר אחד שתוקף את הפמיניזם.
כמו כן, לדעתי אין ממש בלא מעט שירי נירוונה שכן הם ''שירה מטופשת, כמו שקורט קרא להם, פשוט קטעי שירים שהוא כתב וחיבר(כך רוב השירים באלבומם האחרון).
אל תנסה להבין אם אתה לא מבין 3940
אילן יקירי, אם היית מנסה יום אחד במקום להקשיב לדיסק של נירוונה להסתכל בNOTES ובמי שכתב את השירים היית מגלה שדייב וקריסט היו שותפים בכתיבת חלק לא מבוטל מהשירים,וחלק מהשירים הללו היו בעלי המשמעות הגדולה ביותר מבין שירי נירוונה כמו SAPPY לדוגמא.

וחוץ מזה, קורט כתב שיר אחד מפורש על שנאת מצ'ואים, השיר VERY APE
השיר IN BLOOM לא נחשב מכיון שאולי הוא מדבר על מאצ'ו אבל הוא מתייחס באופן כללי לכל האנשים שמנסים "להתחבר" למוזיקה של נירוונה אבל לא מבינים את המשמעות שלה.
ובנוסף, לנירוונה כן יש שיר אחד על שנאת נשים,השיר HAIRSPRAY QUEEN, שעוד בתקופה שקורט היה חי נמתחה עליו ביקורת עקב פרסום השיר בניגוד למה שהוא אומר שהוא מייצג,בשיר הוא מציג את הנשים כאויבות והוא אף מודה על כך בדיסק הראיון שלו.
ללא ספר הטענה שלך אילן שאין ממש בחלק משירי נירוונה היא נכונה אך לא מדובר במקרים רבים אלה במקרים בודדים בלבד, כאשר קורט קוביין ראה כי הוא לא מצליח לכתוב שירים ראויים יותר הוא פשוט החל לבצע COVERSשל מגוון להקות מהביטלס ועד לוואזלינס.
אלבומם האמיתי האחרון של הלהקה, IN UTERO הוא ללא ספק ההפך הגמור ממה שטענת, המשמעויות של השירים באלבום הם ברורות וחזקות פי כמה מNEVERMIND וBLEACH. כיצד ניתן לקרוא לאלבום המכיל שירי שנאה לקורטני , שירי אהבה לפרנסס, שירים נגד האפליה או שירי דיכאון כמו PENNYROYAL TEA
אלבום חסר משמעות?!?!?!
אילן יקירי אני מציע שתחזק מעט את הידע שלך בנושא נירוונה לפני שאתה מגיע למסקנות מטופשות ואז תחזור לדיון.
מס ' דברים 3950
קודם כל, זה באמת נחמד לראות עוד מישהו שמתעניין במידה כזו עד שהוא מקשיב לדיסק הראיון עם נירוונה. זה באמת משהו.
ולעובדות:
א- דייב וקריסט השתתפו באופן מצומצם ביותר בכתיבת שירי נירוונה. אפילו קורט טען שלא היה לו נעים לקחת תמלוגים גדולים בהרבה משהשאר רק כי הוא כתב 97% מהשירים.
ב- הנוגע לתקיפתו של קורט את המצ'ואים, ציינתי שישנו שיר אחד שעושה זאת בדיוק ושיר אחד שתוקף את הפמיניזם- "מר שפם". חוץ מזה, קורט לא ממש היה ב"עניינים". הוא טען במס הזדמנויות כי שירים מסוימים מדברים על אהבה, בעוד שברור לכל איש שפוי כי הם מדברים על משהו שונה לגמרי.
ג- קורט מעולם לא הפסיק לכתוב שירים ראויים. נירוונה הייתה אמורה להוציא אלבום חדש בעל קו אקוסטי בהפקת אר.אי.אם. כל מי ששמע חלק מהסקיצות הסכים כי זה הולך להיות אחד מהאלבומים הטובים בכל הזמנים.
ד- אכן בחלק משירי נירוונה אין ממש משמעות, אלא חלקי שירים מחוברים. האחוז הגבוה ביותר של רירים אלו מתנקז לאלבום האחרון. לא מדובר באלבום חסר משמעות, זהו עדיין אחת מיצירות המופת של כל הזמנים. עניינה של נירוונה הוא לא במילות השירים אלא במוזיקה(למרות שקורט כתב מילים מצוינות במקרים רבים).
אין טעם לעלבונות, אני פשוט שמח שעוד מישהו אוהב את נירוונה באופן דומה לי. זה הכל.
טעות 14400
אם אתה מדבר על השיר רייפ מי
אז זה הרי ברור שיר ציני
זה לא שיר שתומך באפליה של נשים
זה פשוט שיר ציני שכניראה המח המסוחרר שלך לא הבין טוב

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים