452480
הצעה מעולה.
עכשיו על הממשלה רק לדאוג להציב את הקלפיות במקומות שלא ישבשו את שיגרת חייהם של אלו אשר אינם מצביעים (מבחירה או מאונס), ואינם זכאים ליום שבתון. לדוגמא - להוציא את הקלפיות מבתי הספר.

אוווופס. אני צריך לשפר את הבנת הנקרא. לא יבוטל יום השבתון למי שלא הצביע. גם מי שהצביע וגם מי שלא לא ילכו לעבוד. מה שיבוטל זה יום השבתון *בשכר*. פשוט ישלמו שכר יום עבודה עבור ההצבעה. רעיון נפלא, אבל דורש המון ביורוקרטיה, לברר מי הצביע ומי לא, לשלם לכל מצביע שכר שונה, בזבוז עצום. למה לא לייעל את הרעיון, ולהפריט את הביצוע: נשלם לייזם אשר יזכה במכרז מחיר מוסכם, והוא ידאג להביא לנו את מעטפות ההצבעה‏1. יש כמה אנשים שהם quolified להשתתף במכרז. הם מכונים "קבלני קולות".

___
1 כדי לחסוך לו הוצאות, ע"מ להבטיח את רווחיותו של היזם, מומלץ לאפשר לו להתייעל, לוותר על המעטפות, ולהסתפק בשורה התחתונה.
452485
לא כל כך הרבה בירוקרטיה. ישום אפשרי: המעסיק מעביר את רשימת מספרי תעודות הזהות של מי שמועסק אצלו לועדת הבחירות, וזו מחזירה לו רשימה של אלו שלא הצביעו ומופיעים בפנקס הבוחרים (ממש לא מסובך לתכנת דבר כזה, ואני מניח שכבר היום מועברים נתונים מהמעסיקים למדינה ובחזרה, כחלק מישום חוקי המס והתעסוקה). אלו שעלו ברשימה מחויבים על ידי המעסיק ביום חופש. קצת בירוקרטיה, אבל ממש לא *המון* בירוקרטיה.
בעיה אמיתית 452489
לעומת זאת, בעיה אמיתית (שבה נתקלתי בעבר) היא מקרה שבו המעסיק מבקש שהעובד ישהה בחו''ל ביום הבחירות בשל סיבות עסקיות אמיתיות (פגישה עם לקוח). במקרה שאני מכיר שני עובדים היו אמורים להיות בחו''ל באותו יום, והם התבדחו על כך שיקזזו אחד את השני באי-הצבעתם. בסופו של דבר אותן נסיעות נדחו, אבל הבעיה קיימת.
בעיה אמיתית 452493
מה הבעיה?
בעיה אמיתית 452526
שזכות הבחירה נמענת (כרגע) ממי שנמצא מחוץ לגבולות המדינה בשליחות מעבידו ביום הבחירות, ואינו נמנה על שירות החוץ, צה''ל או צי הסוחר.
בעיה אמיתית 452531
אה. חשבתי שאתה אומר שזאת תהיה בעיה אמיתית להצעת החוק.
בעיה אמיתית 452534
אם יותר לי לרגע קצת פרסום עצמי, כתבתי על זה משהו בעבר: http://eranb.blogli.co.il/archives/75
בעיה אמיתית 452544
על כמה קולות מדובר בעצם? הרכבת האווירית שאתה מדבר עליה בבלוג היא בעיקר של אנשים שחיים בחו"ל ואזרחותם מכוח חוק השבות היא על הנייר בלבד.
בעיה אמיתית 452561
לצערי אני לא יודע. אני מקווה שלא הפרזתי סתם (או אלי מקווה דווקא שכן הפרזתי סתם?). בכל מקרה, דווקא אנשי "הרכבת האווירית" של המצביעים הם אלו שאני מעדיף שלא יצביעו, לעומת האזרחים שמבלים את רוב זמנם במדינת ישראל אבל התמזל מזלם להיות בחו"ל ביום הבחירות (או שהם נאלצים לשנות תוכניות כדי להקפיד להיות בארץ דווקא ביום הבחירות).
בעיה אמיתית 452543
מי שזה מספיק חשוב לו ידאג להיות בארץ. הרי לא מדובר על בחירות פעם בחודש וגם לא על משהו בלתי צפוי שקופץ עליך מהיום להיום. פעם בשנתיים וחצי-שלוש בהתראה של שלושה-ארבעה חודשים מראש - לא נראה לי כל כך קשה להתארגן להיות בארץ ביום הזה.
בעיה אמיתית 452602
נו. לא מדובר בטיול אלא בנסיעת עבודה. יכול להיות שזה באמת חשוב לו אבל משום-מה לא כזה קריטי למעסיק שלו. לא בשביל הפינוק יש יום חופש חובה ביום הזה.
בעיה אמיתית 452665
גם נסיעות עבודה אפשר בדרך כלל לתכנן, בפרט כשהתאריך ידוע כמה חודשים מראש. כמה ישראלים נמצאים בנסיעות עבודה ביום כיפור? בליל הסדר?

אם תחשב בכמה ישראלים באמת מדובר (כלומר כאלה שיש להם נסיעת עסקים שאין אפשרות לשנות את המועד שלה) תגלה, לדעתי, שמדובר בכמה מאות בלבד. בשביל זה לטרוח לשנות חקיקה ולהקים מערכת פיקוח ובקרה?
בעיה אמיתית 452506
זה פשוט סמפטום של בעיה אמיתית אחרת: עבודתו של עובד מפריעה לו או מונעת ממנו לממש את זכותו ולהצביע. זה כבר הרבה יותר בעייתי לטעמי מאשר כן-או-לא יום חופש.

פתרון אפשרי אחד זה שהמעסיק יוכל לבקש עבורם להצביע בשגרירות. זה כבר ממש המון בירוקרטיה.
בעיה אמיתית 452510
זה הרבה יותר מהמון ביורוקרטיה: זה שינוי חוק.
בעיה אמיתית 452583
זאת בעיה שולית ‏1. אני מופתע שאתה, כבלבניסט, לא מדבר על המוזרות המפליאה כאן: ח"כ מסיעת ישראל ביתנו מנסה להעביר הצעה שתגרום לאזרחים הערבים (שהם הנמנעים הגדולים במערכות הבחירות האחרונות) לבוא בהמוניהם לקלפיות.

1 ושיתמודדו איתה לבד בלי עזרת המדינה. זאת רק שאלה של סדר העדיפויות הערכי שלהם.
בעיה אמיתית 452587
אני? אני לא רוצה לעצבן את דובי, ולא להיות One trick pony. בכלל לא שמתי לב שמדובר בח"כ מישראל ביתנו (זה הזמן להצהיר שמזה זמן מה לא אני הוא זה שכותב את עדכוני החדשות)

אתה מוזמן להציג את העמדה הבלבניסטית לגבי הח"כ המדובר (אפילו לא שמתי לב מה שמו), ולהסיק (ואולי בצדק) שמטרותיו האמיתיות שונות מהמטרות המוצהרות של מפלגתו. יש אולי מי שיענה לך שבקרב האוכלוסיה הערבית שיעור העצמאים גבוה משיעור השכירים מאשר באוכלוסיה היהודית, ועל כן הם לא ינהרו לקלפיות. ויש אולי מי שיגיד שאם יבהירו לח"כ שזו התוצאה של הצעתו יכול להיות שהוא ימשוך אותה בחזרה. אולי איזה בלבניסט אחר ירים את הכפפה.
בעיה אמיתית 452591
אף אחד כאן לא חושד שאתה One trick pony, ואני בטח לא התכוונתי להתחיל ויכוח על בלבניזם. זה רק עניין מפליא שאפשר - אבל בהחלט לא חייבים - לעשות ממנו מטעמים.
בעיה אמיתית 452814
צריך לשלול דמי אבטלה והבטחת הכנסה ממי שלא מצביע בבחירות. אולי גם קצבאות זקנה וילדים. אפשר גם לשלול קצבאות שאירים לכאלו שהנפטרים עבורם מתקבלת הקצבה לא הגיעו להצביע.
בעיה אמיתית 452815
למה להגביל לראקציה מה עם פרואקטיביות?
לא מבין מילים לועזיות 452817
לא מבין מילים לועזיות 452820
במקום לחקות עד שהם לא מצביעים ולקחת מהם קצבאות , להרוג אותם עוד כשהם קטנים
לא מבין מילים לועזיות 452824
זה בדיוק מה שהמדינה עושה היום, מספקת נשק לאויביה ומשחררת אסירים כדי שירצחו את אזרחיה.
לא בלבניזים ולא בטיח 452813
ככל שיותר ערבים מצביעים למפלגות הערביות הכנסת הרלוונטית מתקטנת וממילא לסיעות הקטנות יש יותר כח. למשל, אם במקום עשרה מנדטים לערבים, יהיו להם 15 מנדטים, ייתכן שלישראל ביתנו יהיה מנדט פחות, אבל כוחה יעלה מאוד, שכן כדי לבנות קואליציה עדיין צריך 61 אבל זה מתוך 105 מנדטים בלבד.

השיקול הזה במיוחד נכון לאנשי ימין אשר מעוניינים במצב שבלי הימין האידיאולוגי לא ניתן יהיה להקים קואליציה.

ואגב, אחוזי הבחירה אצל עיירות הפיתוח היו בסביבות 50% (מלמטה), לא הרבה יותר מאצל הערבים.
בעיה אמיתית 452799
נראה לי שאנשים נוטים להפריז בחשיבותה של הצבעתם. ההסתברות שההצבעה שלי תזיז מנדט היא כל כך זעירה, שכשלעצמה לא נראה לי שהיא מצדיקה בכלל יציאה מהבית (מה גם שצריך להכפיל אותה בהסתברות שתזוזת המנדט תשנה משהו במציאות העתידית - ועוד לכיוון הרצוי לי!). כדי להצדיק בכל-זאת הצבעה צריך הכללה קנטיאנית - מה אם כולם (במצב שלי) יעשו כמוני. אם אני צריך קצת להתאמץ או קצת להקריב כדי להצביע, אעשה זאת כחלק מהאחריות שלי כלפי קבוצת האנשים שחולקת את דעותיי (ותצביע כמוני).

ביטול או שיבוש של נסיעת עסקים נראים לי קורבן מופרז לחלוטין. כן, גם אם כל האנשים במצבי יעשו כמוני (כלומר, אנשים שיש להם סיבה טובה לנסיעת עסקים דווקא ביום הבחירות‏1, ושותפים לדעותיי הפוליטיות), לא נראה לי שתזוזת מנדט סבירה במיוחד.

בעצם אני חושב שהעניין הוא אולי הצהרתי, אפילו טקסי. אנחנו מקדשים את הדמוקרטיה (ומסיבות טובות), וההצבעה בבחירות היא טקס הקודש שבו אנחנו משתתפים. לא מאוד שונה מחתונה בחברה החילונית. יש כאן שני רבדים של הצהרה: הצהרת הזדהות עם השיטה הדמוקרטית כולה, והצהרת הזדהות עם מפלגה מסוימת‏2, או לפחות עם מערכת ערכים מסוימת. זה בסדר גמור, אבל כדאי גם לזכור כמה אנשים שומעים כל אחת משתי ההצהרות האלו.

1ובעצם גם נסיעת בילוי, אבל אני מניח שכאן יש פחות אילוצים ולכן זה פחות סביר.

2אוהבים להאשים קבוצות מסוימות בהצבעה לא על-פי שיקולים רציונליים אלא על-פי תחושת זהות, כמו אהדה לקבוצת ספורט. אבל אני חושב שאצל רוב האנשים זה קיים לפחות במידה מסוימת.
בעיה אמיתית 452804
במערכות הבחירות האחרונות הלכתי מתוך אותה מחויבות שמביאה אותי ללכת ללוויות.
בעיה אמיתית 453041
הלו! התגעגענו!
בעיה אמיתית 452807
התוקף של הצהרה ערכית קשור לכמה אנשים שומעים אותה? אם אתה לבד בבית לא תעמוד בצפירה של יום הזיכרון? גם שם זו הצהרה על הזדהות.
בעיה אמיתית 452812
ביום הזכרון האחרון הייתי לבד בבית ועמדתי. אני מוכרח לומר שזו הייתה הרגשה משונה. נראה לי שכאשר אתה עומד עם עוד אנשים זה מתקבל על הדעת אבל לבד זה קצת טיפשי. לא זלזלתי בזה ולא חשבתי שאולי לא אעמוד כי במילא אף אחד לא רואה אבל בהכלט פיקפקתי במשמעות הצפירה ברגע מסוג זה.
מראש הצפירה והיום הזה נועדו להזדהות ומעין יום אבל לאומי. אולי העמידה ביחידות בבית, להבדיל מהעמידה באמצע הכביש או ברחוב, היא בשביל עצמך, כדי שתרגיש יותר טוב אחר כך.
בעיה אמיתית 452852
כמו האלמוני, גם אצלי לא מובן מאליו שאעמוד בצפירה כשאני לבד. בפעמים הבודדות שזה קרה לפעמים עמדתי, לפעמים לא, וכשכן - זה היה תוך התלבטות ומבוכת-מה.

האלמוני אומר "אולי העמידה ביחידות בבית... היא בשביל עצמך, כדי שתרגיש יותר טוב אחר כך". אבל נראה לי שאם אתה עושה משהו *רק* כדי שתרגיש יותר טוב בעקבות זה, בלי שאתה רואה את ה*הצדקה* לכך שאתה מרגיש יותר טוב - אז ברגע שאתה מבין את זה, אתה כבר לא מרגיש יותר טוב...
בעיה אמיתית 452996
למה שלא תרגיש טוב? הדרך (טוב, רק אחת הדרכים, אבל הפופולרית ביניהן) להביע הזדהות ברגע הזה היא להשתתף בטקס מסוים. אתה משתתף בטקס גם אם אחרים לא רואים אותך. את ההזדהות שלך אתה מביע כלפי עצמך. כאשר אתה עושה משהו שהוא בעיניך חשוב/מוסרי/מביע הזדהות אתה לא חייב לעשות את זה למען אחרים; למעשה, לעשות את זה כלפי עצמך נראה לי הרבה יותר חשוב ומשמעותי מאשר לעשות את זה כלפי הילד של השכנים, הגברת מכניסה 22 שבדיוק ירדה לשפוך את הפח והאיש מכניסה 17 שחוזר מהרופא.
בעיה אמיתית 453042
"את ההזדהות שלך אתה מביע כלפי עצמך"

זה מאד משונה. למה אתה צריך להביע משהו כלפי עצמך? הרי אתה יודע באופן בלתי אמצעי מה אתה מרגיש. ואם כבר, למה אתה צריך לעשות את זה דווקא ע"י שינוי התנוחה שלך?
בעיה אמיתית 453047
בגלל הקשר גוף-נפש.
בעיה אמיתית 453057
אני יודע משהו, אבל ברגע שאני גם עושה משהו עם הידיעה הזו אני מעגן אותה במשהו מוצק ומובהק יותר, מחייב יותר. העשיה מבטאת את המחויבות לתוכן של הידיעה.
בעיה אמיתית 453060
מכאן אני מבין שמי שמרגיש הזדהות עוד יותר עמוקה עומד על הראש במשך אותה דקה.
בעיה אמיתית 453070
אם הוא רוצה.
בעיה אמיתית 453073
לא אם הוא רוצה, אם הוא באוסטרליה.
בעיה אמיתית 452853
את העמידה (בבית) בצפירה של יום הזכרון לחללי צה"ל אני מבין, אבל בזו של השואה? אני לא עומד לזכרם של חללי השואה הארמנית או קורבנותיו של סטאלין, אז למה זה? מחוץ לבית - בסדר, אני לא מחפש לריב, ואני גם לא אדיש לשואה (או לקורבנותיו של סטאלין), אז אני עומד וסוגר עניין. אבל בבית?
אנשים אחים אנחנו 452859
רואים שיש לך הרבה מהמסורת היהודית. רק חבל שאתה הולך בחוקות הגויים חלק מהזמן.
452867
על מה אתה מדבר?
452872
גם החרדים לא עומדים בצפירה.
452876
הוא אמר שיש לי הרבה מהמסורת היהודית, לא שיש לי דבר משותף קטן עם החרדים, במקרה.
''חוקות הגויים'' 452937
אחד הדברים שהכי מגעילים אותי בתרבות היהודית היא הנחת היסוד שאין מה ללמוד מהגויים. אני בטוח שכמו כל רעיון כמעט, תוכל למצוא לי ציטוטים שיטענו דווקא ההפך, אבל מעשית, זה מה שקורה - זלזול אוטומטי באחרים וחוסר נכונות ללמוד מהם. יש גם את הניכוס הזה של כל נחלה טובה ככביכול יהודית במקורה. אני סקרן מאוד לשמוע מה בי מצא חן בעיניך, ולמה נדמה לך שזו מסורת יהודית דווקא.
בעיה אמיתית 452961
אם כל הרגישות והשייכות שאני חש כלפי יום הזיכרון ומשמעותו, אם אני לבד בבית אני לא עומד בצפירה של יום הזיכרון (או בנגינת ''התקוה'', מה שהרבה יותר מעשי).
בעיה אמיתית 452887
עוזי ו. העריך פעם את ההסתברות שהקול שלך יהיה זה שיוסיף מנדט למפלגה לה הצבעת. מסתבר שההסתברות לכך לא כל כך קטנה כפי שנוטים להעריך.
תגובה 111650
452492
זה יעבוד רק אם המחדל יהיה לשלם לכולם שכר עבור יום הבחירות. אפשרות אחרת היא להחזיר את החתמת הספח על תעודת הזהות. עובד יגיע להנהלת החשבונות של המעסיק, ויציג את הספח החתום. לא שונה בהרבה מאישור מחלה.
452528
רעיון טוב.
מי הצביע ולא קיבל? 452779
נראה לי שאתה מחמיץ את הקפיצה הלוגיסטית הדרושה כדי ליצור את מאגר הנתונים מי הצביע ומי לא - למיטב הבנתי, כיום הנתון הזה קיים רק בדמות סימון קווים בניירות של ועדת הקלפי. ואולי זו לא רק קפיצה לוגיסטית, אלא יש לה השלכות מהותיות. אבל כפי שראובן ואתה הבחנתם, קל יותר לעשות זאת באמצעות חותמת.
מי הצביע ולא קיבל? 452795
אם "הנתון הזה קיים רק בדמות סימון קווים בניירות של ועדת הקלפי" אז איך נמנע ממי שהצביע בקלפי להצביע גם במעטפה כפולה?
מי הצביע ולא קיבל? 452856
איך באמת בודקים זאת? אני יכול לתאר לעצמי שתי שיטות. באחת, עבור כל מעטפה כפולה, בודקים (במחשב) לאיזה קלפי רשום המצביע, ואז ניגשים לספר של אותה קלפי ובודקים האם הוא סומן. בשנייה, יוצרים מלכתחילה בסיס-נתונים של מי הצביע ומי לא, ואז יודעים מיידית עבור כל מעטפה כפולה. אם השיטה השנייה נהוגה, אז ההצעה של ערן באמת קלה טכנית. אם הראשונה, אז מה שאמרתי. השיטה הראשונה בבירור כרוכה בהרבה פחות צעדים, אבל ייתכן שבשיטה השנייה קל למכן את הצעד הראשון (בעזרת מערכת סריקה יעודית), ואז מעדיפים אותה.
מי הצביע ולא קיבל? 452816
משום מה אתם מניחים שהמעסיקים ישתפו פעולה. המדינה בודאי תשתף פעולה, אבל האם אינטל ומוטורולה ישתפו פעולה? האם הם יסכימו לדרוש מעובדים להציג אישור שהלכו להצביע?

כך שמי שיושפע על ידי החוק הזה הם עובדי השירות הציבורי, האם הם מגזר עם אחוזי הצבעה נמוכים?
מי הצביע ולא קיבל? 452854
"האם הם יסכימו לדרוש מעובדים להציג אישור שהלכו להצביע?" - אם זה אומר שהם יכולים לחסוך לעצמם משכורת יומית של אותו העובד? בטח!
מי הצביע ולא קיבל? 452861
ולמצוא שהעובדים שיש להם לאן ללכת קמים והולכים? ולראות עובדים חסרי מוטיבציה כי דפקו אותם? כמה מעסיקים פרטיים אכן דורשים אישור מחלה?
מי הצביע ולא קיבל? 452866
אישור מחלה - לא כל אחד הולך לרופא כשהוא נשאר בבית חולה.
"דפקו אותם"? זה החוק. החברה יכולה לעשות את זה בשקט. אתה החלפת סופרמרקט בגלל שגבו ממך מע"מ? כנראה שגם מקום עבודה לא תחליף.
מי הצביע ולא קיבל? 452974
החוק לא אוסר לשלם להם. הוא פשוט לא מחייב אותם. אם המעסיק שלי היה מונע ממני לעבוד ואז לא משלם לי אני מניח שזה היום האחרון בו אני אעבוד אצלו.
מי הצביע ולא קיבל? 452990
אני לא מכיר אותך, אבל יש לי ספקות.
מי הצביע ולא קיבל? 453011
אורי הוא עצמאי.
מי הצביע ולא קיבל? 453028
לא אורי אלא מישהו אחר, דתי וגם שו''חיסט נלהב.
מי הצביע ולא קיבל? 452886
בE.C.I מותר להעדר מסיבות רפואיות ללא אישור רופא עד שלוש פעמים בשנה ובתנאי שכל העדרות היתה בת יום אחד ולא בצמוד לימי חופשה. אני מניח שבמקומות אחרים מקובלים סידורים דומים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים