אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 459500
אם יש עוד אנשים, וכולם מחכים, אז גם אני. אם לא, עובר.

מבחינת בטיחות, ברור שהרבה יותר בטוח לעבור באדום כשאף מכונית לא באה, מאשר לעבור בירוק כשמכוניות מתקרבות (וכנראה יעצרו, אבל לך תדע) - ואת זה כולם עושים ללא הנד עפעף.

מילדותי חונכתי שזה לא נורא לעבור באדום כשלא מסוכן (לפני שזורקים את אמא שלי לכלא, היינו קיבוצניקים, התנהלות בעיר ללא ליווי מבוגר זה משהו שמתחיל בגיל 13 בערך). בתחילת חיי הבוגרים החלטתי שאציית לחוק, כדי לתרום את תרומתי העלובה לשיפור האופי הישראלי שיהיה יותר "אירופי" ומסודר. נשברתי כשקראתי את לונלי פלנט שווייץ - ואני מדבר על המקור באנגלית - בפרק המבוא שמדבר על אופי החברה, צוין בטון משועשע שהשוייצרים כה מסודרים וצייתנים, ש(תארו לכם!) הם עומדים ברמזור אדום אפילו שאף מכונית לא באה. אבל אם יש עוד אנשים, והם עומדים (כפי שצוין כאן בתגובה אחרת, בחיפה יש נטייה כזו), אין לי לב לקלקל את השורה.
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 459501
לעומת זאת בניו יורק, הולכי הרגל מצפצפים על הרמזורים.
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 459504
זה לא עניין של מצפצפים על הרמזורים - פשוט רמזור אדום להולכי רגל אינו מחייב עמידה ומציין 'תן זכות קדימה' (אם חייך חשובים לך). או במילים אחרות - 'שים לב, למכוניות בכביש יש רמזור ירוק'
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 459508
שזו הגישה המפוקחת להביט על כל מערכת בקרה.
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 459668
(אני לא נוהג לתקן תיקוני לשון באייל אלא בנסיבות מיוחדות, אבל כאן יש נסיבה מיוחדת חביבה) מפוכחת. דווקא הגישה ההפוכה היא מפוקחת...
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 459729
היו כאן כבר כמה ''נסיבות'' כאלה, ובכל ''נסיבה'' כזאת אני תמיד תוהה אם זה לא מכוון...
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 459524
לא רק הולכי הרגל הרגילים. ראיתי שם קבוצה של כעשרה שוטרים חוצים באדום בניחותא (ואיש מהם לא רשם דו''ח לעמיתיו).
Night of the Living Dead 459509
בהדר בחיפה יש כמה רמזורים להולכי רגל שפועלים בצורה כל כך מטומטמת, שזה לפעמים מצווה "לקלקל את השורה".

אנשים מביטים כמו זומבים על הרמזור האדום (כשכל המכוניות בכביש ממתינות בפקק תנועה, כולל מספר מכוניות שעומדות על המעבר חציה עצמו) ומתחילים לעבור כשהרמזור להולכי רגל ירוק, תוך כדי שהתנועה בכביש מתחילה לזרום. המחזה הזה תמיד נראה לי כמו Froger, אבל עם אוכלוסיה מבוגרת במקום עם צפרדעים.

לדעתי מדובר בחוק מסוכן. אנשים מסתובבים בעיר כסהרוריים ונותנים יותר תשומת לב למה שקורה ברמזורים מאשר למה שקורה בכבישים כי "חוק זה חוק".
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 459520
מדוע רצית שהאופי הישראלי יהיה יותר "אירופי"?
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 459812
"אירופי", קרי: יותר סדר, ציות לחוקים והתחשבות בזולת. אני רואה עצמי פטור בשלב זה מלהסביר למה רציתי בזה - אני עדיין רוצה, ונראה לי שרוב האנשים רוצים - אבל אם זה לא ברור אני מוכן להסביר הלאה.
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 459820
אני לא ממש מקבל את הקשר בין סדר וציות לחוקים לבין התחשבות בזולת או בין התחשבות בזולת לבין המנטאליות האירופית. אבל מה שמסקרן אותי לדעת, אם לא אכפת לך להסביר, זה אילו התנהגויות ישראליות ספציפיות הפריעו לך כל כך עד שרצית לשנות אותן.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 459829
"אירופה" כאן היא סטריאוטיפ שלא התחייבתי לבסס אותו, אבל אם נכנסים לזה אז נדמה לי שהוא כן מבוסס (הוסף לאירופה את כל העולם האנגלוסקסי; את שאר העולם אני מכיר רק באופן סטריאוטיפי יותר, ובוודאי יש בו עוד מדינות "אירופיות" מבחינה זו, אבל מספיקה לי ההשוואה בין "אירופה" זו לישראל).

אז הנה, בערך אותן תשובות לשלוש השאלות: (1)הקשר בין סדר וציות לחוקים לבין התחשבות בזולת, (2)ההבדל בין "אירופה" לבין ישראל, ו-(3) ההתנהגויות שרציתי (ואני עדיין רוצה) לשנות:

*אי-ציות לתור
*אי-התחשבות בכביש
*השלכת פסולת בחוץ
*כיבוד המרחב הפרטי הפיזי
*אדיבות
*תודעה סביבתית
*באופן כללי, התחושה שקבלת הזכויות "הקטנות" דורשת בארץ השקעת אנרגיה מתמידה, יותר מבעולם המערבי-המובהק.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 459832
זה נכון, אבל קבלת טובות קטנות גם היא דורשת בארץ הרבה פחות מאמץ.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 459834
אני לא מצליח לראות קשר רב בין ציות לחוקים לבין התחשבות בזולת. ציות לחוקים הוא עניין פורמאלי בעוד שהתחשבות בזולת היא תהליך שמחייב אותנו לאמפתיה לזולת (הזדהות, הבנת הצרכים שלו מנקודת מבטו והחלטה לבצע ויתור על האינטרסים שלנו ע"מ לספק את צרכיו). ציות לחוקים לא מחייב השקעת אנרגיה בזולת אלא התנהגות אוטומטית, בעוד שהתחשבות בזולת דורשת השקעת אנרגיה מתמידה. ציות לחוקים מחייב את כולם לעמוד בתור מסודר, בעוד שהתחשבות בזולת תאפשר למי ש"אני רק שאלה" לחסוך לעצמו שעה מבוזבזת של עמידה בתור לחינם, במחיר קטן לכל העומדים בתור לפניו.

כנגד הטענה שהעליתי בפיסקה הקודמת אפשר לטעון שהמקורות נפשיים להתנהגות לא רלוונטים, וההתחשבות בזולת נוצרת מכך שכולם מצייתים לחוקים. על כך יש לי שתי תשובות: (א) החוקים תמיד מוטים לטובת קבוצות מסוימות. אלה הקבוצות שלא "מתחשבים" בהם במהלך הציות לחוקים. (ב) אפרופו אירופה, השואה.

ההיכרות שלי עם אירופה (שהיא היכרות חלקית מאוד) שונה משלך. חוליגאנים אנגלים, אי שמירת מרחק של איטלקים, התנשאות וגזענות צרפתית ועוד. אני עדיין אוהב את אירופה, אבל מעדיף את ההתנהגות הישראלית.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 459870
גודווין. ירדן צודק.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460048
הבעיה עם השוואות בין-תרבותיות שכאלו היא שמהר מאוד נגררים לפיסת הגאונות הבאה:

עוד באירופה הוא היה סקפטי 460127
זאת בעיה? זאת מעלה.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460503
ברור שאני מתכוון למאפיינים כלליים של אירופה, ולא מתחייב שכל מה שעושים בכל ארץ באירופה הוא טוב. יש אירופים חוליגנים, ויש עמים באירופה שנוטים יותר לכך; האם כלל היית אומר שחוליגניות מאפיינת את האירופים? אי-שמירת מרחק? התנשאות וגזענות‏1? השמדת-עם?

אבל כאמור, השאלה האם אירופה היא באמת "אירופית" פחות מעניינת. את הקשר בין שמירת חוק וסדר לבין התחשבות אני רואה בערך הפוך ממך. אפשר לשמור חוק בצורה אוטומטית, אבל אני חושב שלא זה מה שקורה באירופה (ובכל מקום אחר שבו אנשים שומרים חוק וסדר): לפחות בחוקים (חוקי מדינה ו"חוקי סדר") שרלוונטיים לענייננו, אני חושב שאנשים שומרים עליהם מתוך הבנת הרציונל שמאחוריהם, והבנה שקיום החוקים הוא דרך טובה להתחשב בזולת.

1 טיילתי זמן מצטבר של חודשיים וחצי בערך בחלקים רבים של צרפת, ולא התרשמתי כלל וכלל שהם מתנשאים או לא-נחמדים, אבל בהחלט ייתכן שזה קוצר ראייה שלי.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460518
התחושה שלי היא שאתה טועה. נראה כאילו הסיבה שהאירופים (לפחות האנגלים שבהם) שומרים על החוקים שהם שומרים (ומעבר במעבר חציה באור ירוק הוא לא אחד מהם) נובעת מקיבעון מחשבתי וחוסר גמישות קיצונית (או, לפחות נראית קיצונית למי שבא מארץ הקומבינות). במפגש עם רוב הפקידים‏1 כאן, אתה פשוט שומע את קרול ביר אומרת "Computer says no", גם שזה לגמרי לא הגיוני, גם שזה מנוגד לגמרי לאינטרס של הפקיד.

1 פקידים לא כולל רק פקידי ממשלה ופקידי בנק אלא אפילו אנשי מכירות ומתווכי דירות.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460532
לא, אני לא חושב שחוליגניות, התנשאות וגזענות מאפיינים דווקא את האירופים. אבל הנקודה היא שהם לוקים בזה לא פחות מאחרים. בנוגע להשמדת-עם, אני באמת לא יודע. למיטב ידיעתי יש שני זרמים מרכזיים של היסטוריונים בנושא. האחד טוען שהשואה הייתה הכרח של ההיסטוריה הפרטיקולרית האירופית והגרמנית, והשני נוטה לפרש אותה במושגים אוניברסליים. ללא קשר לויכוח האינטלקטואלי ביניהם, חורה לי שהשואה היא "מחוץ לדיון" וזה כמעט לא מנומס - ואפילו נתפס כטרחני וכמעט כגזעני! - להעלות אותה בדיון על אירופה היום. אז מבחינתי "אירופה" משמעה לא מעט "השמדת-העם-היהודי", וזה חלק ממה שעושה את אירופה לאירופית, ואין זה משנה כמה חיוכים גרמניים אדיבים ותורים מסודרים אני אראה ברחובותיה של קלן.

בנוגע לדעות הנוגדות שלנו על היחס בין שמירת החוק לבין ההתחשבות בזולת, זאת נראית לי שאלה למחקר אמפירי. יש את קוהלברג, אבל אני לא יודע מה מעמדו הנוכחי, אז אין לי מה להוסיף בנושא.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460548
אתה דובר צרפתית?
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460566
קצת. את רוב האינטראקציות עשיתי בצרפתית (בערך), אבל אי אפשר לטעות בי ולחשוב שאני מקומי.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460580
אבל אפשר להניח שאתה פרנקופיל, אם זה במקרה סוג האנשים שאוהבים להתקל בהם, ואז לתת לך יחס מעט שונה מזה שנותנים למישהו שלא הקדיש כמה חודשים/שנים מחייו הקצרים ללימוד צרפתית, "ושמתעקש" לדבר איתם אנגלית.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460614
בהחלט ייתכן.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460624
מה דעתך בנושא? חושב שהיית מקבל יחס שונה מהותית אם לא היית פונה אליהם בצרפתית?
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460659
אני שהיתי די הרבה זמן בפריז אבל דובר צרפתית חלשה מאוד ( אני קורא קצת יותר טוב). אני יכול להעיד שאם אתה *תייר* וצריך עזרה לתיירים, אנשים ברחוב מתיחסים אליך יפה, אפילו אם אתה מגמגם באנגלית. לעומת זאת אם אתה צריך עזרה כתושב זמני ( קרי, ביורוקרטיה של הארכת ויזה, ביטוח לאומי או שירותים רפואיים), אם אינך דובר צרפתית באמת היחס הוא מתנשא ומגעיל. הפרשנות המקלה שלי (אחרי קצת יין וגבינה) היא שהם חושבים שאתה מהגר ומניחים שאם אינך מקדיש זמן ללימוד השפה, אינך מכבד את המדינה שבנדיבותה הסכימה לארח אותך.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460664
אני הייתי בפריז רק לביקורי עבודה קצרים ולא יצא לי כמעט להיות במגע עם הפריזאים עצמם, אבל אלה שמתמצאים יותר ממני אומרים שהדבר קשור פחות ביחסם של הצרפתים אל הזר, בין אם הוא תייר או מהגר פוטנציאלי - ויותר בעוינות (יש אומרים - שנאה) של הצרפתים אל האנגלים. מביני דבר הסבירו לי שבגלל העוינות הזאת יש הרבה פריזאים וצרפתים תושבי הערים הגדולות שכשאתה שואל אותם באנגלית שאלה פשוטה שהם יכולים לענות עליה בלי בעיה - הם מעמידים פנים כאילו אינם מבינים אפילו מילה אחת באנגלית. על הצרפתים במקומות יותר קטנים וכפריים נאמר שהם באמת לא מבינים שום שפה חוץ מצרפתית, אפילו לא באופן אלמנטרי.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460685
אולי הישראלי הממוצע שמראש בא עם דעה קדומה כזאת מעורר בצרפתי עוינות כמו האנגלי עם המבטא שלו ואמריקאי יכול להתסדר?
עוד באירופה הוא היה סקפטי 461544
אל דאגה, הסיכוי שהפריזאי הממוצע יטעה בעברית של הישראלי הממוצע ויחשוב שהוא אמריקאי (ממוצע או לא) הוא קלוש.
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 461892
כשהייתי בארה"ב ב-‏94' אמריקנים (שונים) ששמעו אותנו מדברים עברית (במבטע ישראלי למהדרין, צברים אנחנו) טעו לחשוב שאנחנו דוברים צרפתית. חלקם הגדילו לעשות וחשבו שזו ספרדית (שזה באמת מוזר, בהתחשב בכמות הלטינים שיש שם). המסקנה היתה שאין להם באמת מושג איך נשמעות שפות שאינן אנגלית.

_________
[זה מה שקורא כשצופים ב"ערי הזהב הנסתרות" בדיבוב לאנגלית. הם לא יודעים מה הם מחמיצים!]
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 461895
לעומת זאת, המבטא שלי נשמע תמיד לצרפתים כמו מבטא גרמני (ואין לי שום דם יקי).
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 461905
בתור התחלה, יש את ה-כ' (ואת ה-ח' הישראלית, שהיא גם כן כ').
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 461913
כלומר? (אין לי מושג בגרמנית).
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 461940
בגרמנית יש גם כן כ'. הדוגמאות הכי בולטות הן במילה "אכטונג" (לישראלי [מיום השואה, זאת אומרת]) ובמילה "איך" ("אני"). שים לב שלמיטב ידיעתי, יש איזור שבהם דווקא מבטאים את ch כמו ש', במיוחד במילה "אני", אבל זה לא משנה, כי יש גם (ונראה לי שיותר נפוץ) את ה-כ'.

בספרדית יש גם כן צליל דומה, למשל במילה jamás ("לעולם לא").

בהתחשב ביחס של דוברי האנגלית לצליל הזה - השיעול מלא הכיח שבו הם משתמשים כדי לחקות אותו - נראה לי הגיוני שזה מה שיתפוס את תשומת ליבם בדיבור שלך, ושהם ישימו מיד לב לדמיון לשפה האחרת שבה הם שמעו אותו, או דומה לו. (בערבית יש את ה-ח' הגרונית, שכנראה, למרות שהם לא מסוגלים להשמיע לא את ה-כ' ולא את ה-ח', הם שמים לב להבדל ביניהם. עוד אפשרויות - אתה לא נראה להם כמו ערבי, הם חושבים שלקרוא לך ערבי יעליב אותך [גם בלי לדעת שאתה ישראלי], או שיש הרבה צלילים אחרים שונים בערבית [הייתי הולך על זה ועל הראשון ביחד]).

לטעות את העברית לצרפתית זה באמת משונה.
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 461957
אה, תודה על ההסבר (אם כי את אלה כבר בכל זאת ידעתי) - אבל אמרתי ש''המבטא'' שלי הפתיע אותם, לא העברית. התכוונתי למבטא בצרפתית, שבדברי בה אינני משתמשת ב-כ' או ב-ח'.
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 462001
המבטא שלך באנגלית? אולי זה נשמע דומה. יש לי חבר שטוען‏1 שאין מבטא ישראלי אחיד באנגלית, ושמבטאים גרמניים, צרפתיים, ספרדיים ורוסיים דווקא יש. קשה לי לשפוט אם הוא צודק.

---
1 האמת היא שאני זוכר שהוא בעבר הרחוק טען שאין "מבטא" עברי, ושכל החבר'ה האחרים מתייפייפים בשפת אמם בכוונה בכל מיני צורות שונות במקום לדבר טבעי. יש לו נטייה לשכתב את ההיסטוריה, אני לא יודע אם במודע.
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 461972
בגרמנית תקנית, ולדעתי ברוב הדיאלקטים, ch מבוטא בערך כמו ש' (אבל בהחלט לא בדיוק - יש בגרמנית גם ש' כמו שלנו) אחרי e, i ו-ä, וכמו כ' אחרי שאר התנועות (וכמו ק' אחרי עיצור ובראש מילה). אני לא בטוח מה יותר נפוץ. דיאלקטים בולטים שבהם הוגים כ' אחרי כל התנועות הם גרמנית שווייצית ויידיש.
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 462002
"גרמנית תקנית"? בתחנות רכבת מערכת הכריזה קוראת "אכטונג", לא "אש'טונג", לא? וקריינים בטלוויזיה?
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 462022
מדברי ירדן עולה ש-ch אחרי a אכן נשמעת כמו כ'.
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 462049
אופס, קראתי מהר מדי. סליחה ותודה.
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 462029
ה-ch הגרמני נשמע כמו ש' רק אחרי s. כשהוא לא נשמע כמו כ' או כמו כּ' הוא עיצור חיכי, חוכך ואטום, שביחס לכ' הוא כמו ש' ביחס לס' ואין לו מקבילה בעברית.
הכללים שכתבת הם ודאי לא נכונים. במילים Fuchs ו Sechs מבוטאים את ה-ch כמו כּ' ובמילה durch מבטאים בצורה שאין לה מקבילה עברית.
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 462218
העיצור החיכי, חוכך ואטום נשמע דומה למדי ל-ש' לאוזן הישראלית, ומן הסתם לרוב האוזניים הלא גרמניות. אליו התכוונתי. אתה צודק, כמובן, שעשיתי בלגן בכללים: ch אחרי עיצור מבוטא בעיצור הנ"ל. לא הצלחתי למצוא בספרים שלי כללים מתי הוא מבוטא כ-k; נראה שבאמת לפני s (בתנאי, כמובן שהוא חלק מאותה יחידה ולא מסיים מילה שהודבקה למילה שמתחילה ב-s). בראש מילה עושה רושם ש-ch מופיע רק במילים ממקור לא-גרמני, ונהגה בהתאם לשפת המקור.
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 462245
סבא שלי ז"ל טען שאין כללים חד משמעיים בנוגע להגיה של ch ובכל מקרה זה משתנה מאזור לאזור בגרמניה.
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 461976
''לטעות את העברית לצרפתית זה באמת משונה.''

משונה, משונה, אבל אנגלוסקסים מנחשים שאני צרפתי לפי המבטא הישראלי שמופיע באנגלית שלי.
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 461947
הם סתם מתבלבלים עם ההולנדית (שבה יש פי אלף ח' מאשר בגרמנית).
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 461958
אבל כשאני מדברת צרפתית אינני נזקקת ל-ח'...
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 461986
נכון. קבלי ביטול.
ההיפך, משום מה, דווקא כן קורה... 461896
המוכר ההודי במכולת השכונתית, אחד שבטוח יודע איך נשמעות שפות זרות (גם משום שהוא מדבר בשפה זרה, וגם משום שמידי יום הוא שומע לקוחות במדברים בעשרות שפות), שאל אותנו אם אנחנו רוסים או פולנים (ולא, אנחנו לא נראים סלאבים, והמבטא שלנו ישראלי לחלוטין).
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460695
לי דווקא נראה שהצרפתים עדיין סבורים ששפתם אמורה להיות שפת התרבות הכללית, כפי שהייתה תקופה ארוכה, ואין זה נאה שאנשים לא ישתדלו לדבר בה. חוץ מזה, במקרים רבים הם פשוט לא מבינים - למשל, אם אתה שואל על מקום מסוים *בהיגוי* אנגלוסכסי. ביום הראשון שלי בפריז הסתובבתי עם שני אמריקאים ששאלו איפה זה "סיינט ג'רמיין" ו"סיינט מייקל"; אפילו לי היה קשה להבין מה הם רוצים, עד שהראו לי על המפה את סן ז'רמן וסן מישל. סביר להניח שגם אם הצרפתית שלך הייתה קלושה ביותר, בעיות מסוג זה לא היו בה.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460731
אה, זה אפילו אני יודעת. כלומר, להגות. זאת אומרת, המקומות האלה מאוזכרים בשיר של גברוש מ''עלובי החיים''. מה שאומר למעשה שהידיעה שלי על התרבות הצרפתית מסתכמת פחות או יותר במה שנכנס למחזמר. או לאירוויזיון.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460740
אם כבר, נסי את "פאריז" של מלקולם מקלארן.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 461081
זה נכון, ועדיין אני חושב שהטרמפיסט שלקחתי פעם בחלק הפרנקופני של שווייץ, שבמשך דקות ארוכות לא הבין מהו הכפר "ברוּסוֹן" שאני נוסע אליו, למרות שהוא (הטרמפיסט) מקומי וזה היה בערך הכפר הבא על הכביש, ורק כשהראיתי לו על המפה נפל לו האסימון והוא אמר
Ahhhh! Bruson!
(ה-u נהגה בין השורוק שהגיתי לבין חיריק, ה-s נהגה "ז", וה-n רק מסמן תנועה אפית, אבל את זה בטח עשיתי נכון) - היה אטום קצת יתר על המידה.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 461083
ידידה אמריקאית של אמא שהתה בארץ שנים רבות וניגנה בתזמורת הפילהרמונית. יום אחד היא סיפרה שהיא הולכת לנגן באיזה קונצרט מיוחד לילדים בהשתתפות חלק מן התזמורת, קריינים, שחקנים וכו'. האירוע, כך אמרה, יהיה "In safta". המלה נשמעה בדיוק כמו "ספתא" - כפי שילדים ישראלים באמת קוראים לסבתא שלהם, בדרך כלל - בפ"א במקום בבי"ת, שאינה נוחה להיגוי במסגרת מלה זו.

סבתא? זה יהיה בסבתא?

לאחר בירור קצר ומצחיק הצלחנו להבין, אמא ואני, שהקונצרט יהיה במועדון צוותא.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 461088
לך לראות את ''ביקור התיזמורת'' ותופתע.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 461144
לטובת אלה שלא יזדמנו לקולנוע בעתיד הקרוב, אנא ספר למה כוונתך. (בהנחה שדיסקליימר קטן לא יזיק ומי שירצה ידלג)
עוד בפנמה הוא היה סקפטי 461097
יום אחד ניסיתי להסביר משהו על חוקי היסוד ומבנה המשטר הישראלי לאיזה בחור אמריקאי‏1 וכדי להסביר איזו מילה שלא ידעתי לתרגם, אמרתי משהו בסגנון "הדמוקרסי". "the what?" "דמוקרסי,יו נואו, דמוקרטיה?" "HEEE?" "הו, יו נואו, 'אוף דה פיפול, פור דה פיפול'?" "HO! דמוקרסי!"
ותודה ללינקולן שחילץ אותי מפלונטר חסר אונים (אך מיותר).

1לא ברור איך הגעתי למצב המגוחך הזה. הלקאות עצמיות נערכו בדיעבד.
עוד בפנמה הוא היה סקפטי 461098
you say tomato, i say tomato
בדיוק 461099
ובסנטרל פארק הוא היה שנון 461104
במבחן במה למחזה shall we dnace אחת המועמדות שרה בלי רגש
I say to-mah-to you say to-mah-to
you say po-tah-to I say po-tah-to

והבמאי אמר לה "תודה רבה גב' Le-vi-n"
והבחורה ענתה "אומרים Li-va-yn"

הקטע מהסרט עם פרד אסטר וג'ינג'ר רוג'רס המאוהבים אבל לא יודעים שהם מאוהבים. הריקוד על הגלגליות מלהיב.
ובסנטרל פארק הוא היה שנון 461115
מדהים. בכל שוט הריקוד יש רק חיתוך אחד.
היו לה רגליים (עטופות בגרביוני משי) 481777
לפני יומיים נפטרה סיד צ'אריס שרקדה עם גין קלי ב Singing in the rain (או איך שלא קוראים לסרט בעברית). לטעמי היא תיזכר בגלל הסרט Silk Stocking בו היא רקדה עם פרד אסטר למוזיקה של קול פורטר.

הנה כמה קליפים:

נינוצ'קה עוברת טרנספורמציה מסוכנת סובייטית מחמירה לרקדנית רומנטית קפיטליסטית: http://www.youtube.com/watch?v=_rvbS5LJND8

צ'אריס מפגינה יכולת סווינג בשילוב עם תורת המרכסיזם: http://www.youtube.com/watch?v=cII5WPvbg4c
(מישהו מזהה את פיטר לורה?)

וביחד עם פרד אסטר: http://www.youtube.com/watch?v=UHvu6g1bmOo
היו לה רגליים (עטופות בגרביוני משי) 481781
זכר צדקת מהוללת לברכה.
היו לה רגליים (עטופות בגרביוני משי) 481836
כמו ששואו אמר, ריקוד זה ביטוי אנכי לתשוקה אופקית.
עוד בפנמה הוא היה סקפטי 461100
מה הקשה עליו בדמוקרסי שלך?
461103
כנראה המבטא הכבד
עוד באירופה הוא היה סקפטי 461183
ואני הסתבכתי לאחרונה כשהזכרתי בצרפתית רצוצה את הסוסים השחורים של בחורה אחת. (chevaux/cheveux noirs)
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460833
דבר דומה קרה לי בשגרירות הגרמנית בתל אביב, לפני כ 18 שנים. באנו להנפיק לבן שלי דרכון גרמני. הפקידה הסכימה לשרת אותי באנגלית, אבל בחוסר רצון בולט ובעוינות גלויה. עד לרגע בו היא הבינה ש*אני* לא אזרח גרמני. מאותו רגע היא שרתה אותי באנגלית ללא כל הסתייגות.
אגב, לפני מספר ימים, בקונסוליה הגרמנית בחיפה, קיבלתי אותו שרות בעברית, ועם חיוך.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460842
בכל הביקורים שלי בשגרירות הגרמנית, השירות הקונסולרי (הנפקת דרכונים לי ולילדי) היה בעברית ועם חיוך, כך שהשינוי בגישה הוא לפחות מאז שנת 2001.
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460851
זה לא בהכרח שינוי בגישה, אולי רק שינוי בפקידה (מה שנקרא חילופי העונות).:)
עוד באירופה הוא היה סקפטי 460852
כמו שנאמר, שינויים המתרחשים מפקידה לפקידה :)
באמת אין לי מושג 460675
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 460276
מתחשק לי להציק למישהו עם סיפור שקרה לי לפני שעתיים - ביציאה מגבעת שמואל לגהה, זו שדרך תחנת הדלק, עוצרות כל הזמן מכוניות לטווחי זמן העולים על עשרים שניות, בדיוק במסלול הקצר שמאפשר ליוצאים משם, שמתחילים ממהירות אפסית, להשתלב בבטחה לתוך כביש גהה, שבו נוסעות מכוניות במהירות של כמאה קמ"ש. אז לפני שעתיים עברתי משם בדיוק באותו הרגע ששני נהגים משתי מכוניות החליטו לעצור בדיוק בנקודה שתכריח אותי לעבור מאפס למאה לפני שמכונית אחרת, שכבר נוסעת במאה, תתנגש בי. לגמרי בנימוס הסברתי לאחד מהם את הבעיה וביקשתי ממנו להחנות את המכונית שלו, שאותה עצר לפני פחות מחצי דקה, חמישה מטרים אחורה. במקום להגיד "סליחה, צודק", או "לא חשבתי על זה", או אפילו "בסדר! בסדר!", הוא הסביר לי ש"עכשיו שתיים בלילה, אין מכוניות. סע! סע כבר!" אחחח, היה נחמד להיות בריון. (במובן של "חזק", לא במובן של bully.) ולען הסר ספק, הוא לא נראה כמו ערס, אלא כמו סתם בחור נורמטיבי - ושמוק, כמו רוב האנשים.
מניאקים, כולם מניאקים 460279
הלילה בסביבות 22:30 חציתי את רחוב הגליל בנווה שאנן, חיפה, מהמכולת (פתוחה עד מאוחר) לביתי בצד השני של הרחוב. מדובר במעבר חצייה לא מרומזר, ברחוב לא רחב, נתיב אחד לכל כיוון, בשכונת מגורים שקטה ושלווה למדי ובלי אזורי בילוי בקצה הזה של הרחוב.
חיכיתי שמכונית מהכיוון שקרוב אלי (משמאלי) תעבור, והתחלתי לחצות במעבר החצייה. מכונית בנתיב השני (מימיני) היתה באופק, אבל לא קרובה למעבר. הציפייה הטבעית שלי היתה שהמכונית מתקרבת תעצור לי (כי אני כבר חוצה, וזכות קדימה והכל). אבל כשהייתי כבר כמעט באמצע המעבר קלטתי שהפושע מאחורי ההגה (לא הספקתי לראות, אבל רוב הסיכויים שזה היה גבר) פשוט לא שם עלי, ונעצרתי במקום, כי הבנתי שזה לעצור או להידרס. הוא פשוט חצה את המעבר מטר לפני, בטיסה (מהירות שללא ספק היתה מעל המהירות המותרת, אני אהמר על 70 קמ"ש, שזו מהירות מטורפת לרחוב כזה) ופנה קצת אחריו ימינה (במהירות שהמורה שלי לנהיגה היה מכפכף אותי אם הייתי מנסה לפנות בה).
רשלנים, הרבה רשלנים 460301
אתמול עמדתי על אי-תנועה לפני מעבר חצייה מרומזר, כשמכונית פנתה שמאלה לנתיב שלידי. מכיוון שהייתי עירני, קלטתי שהמכונית פונה בזווית קצת חדה מדי, ולכן צעדתי צעד אחורה. היא אכן עלתה על המדרכה בפנייה; אני לא בטוח שהיא הייתה מסכנת אותי אם לא הייתי שם לב, אבל בכל מקרה הייתי מאוד גאה בעצמי שקלטתי את העניין בזמן. חשוב לשים לב לדברים האלה גם כשאתה הולך-רגל פסיבי.
מניאקים, כולם מניאקים 460414
אני חציתי כביש הלילה בערך באותה שעה בעמק רפאים, במעבר חצייה כנ''ל, ראיתי מכונית רחוקה למדי, לא העליתי בדעתי שיכולה להיות בעיה, ואיך שהנהג המניאק ראה אותי הוא האיץ בפראות ממש, כך שכשעברתי במסלול שלו המכונית כמעט ממש נגעה בי ודי במזל לדעתי ניצלתי מ(לפחות) התקף לב. חולי נפש האנשים האלה.
מניאקים, כולם מניאקים 460421
הוצא רשיון לאקדח.
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 460293
תלמד אומנות לחימה.
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 460370
ומי יבטיח לי שהבחור השני לא למד אומנות לחימה גם כן? יותר זול וקל להסתובב עם סכין.
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 460372
ומי מבטיח לך שהבחור השני לא מסתובב עם סכין? יותר קל (אבל לא זול) להסתובב עם שומרי ראש. יותר זול לא להסתובב.
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 460374
אם הוא מסתובב עם סכין, לפחות גם לי יש סכין. אם הוא לא מסתובב עם סכין, ניצחתי, וזאת בעלות של חמש דקות שלקח לי להכנס לחנות ולגנוב את הסכין.
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 460379
אם הוא מסתובב עם סכין, והוא מיומן ממך בסכין, אז זה שגם לך יש סכין לא עוזר לך. אם הוא ךא מסתובב עם סכין, אבל מסתובב עם אקדח, והוא מבחין בסכין שלך, הסתבכת. שומרי ראש, עם נשק אוטומטי, זה מה שאתה צריך. בסופו של דבר, העלות מתקזזת עם היכולת שלך להשתמש בשומרי ראש לעשיית רווחים.
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 460412
איך תגנוב סכין כשאין לך סכין?
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 460422
תן לי את כתובת החנות שלך, ותזכה להדגמה.
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 459572
ומה קורה כשחלק עוברים וחלק מחכים?
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 459669
בקירוב ראשון, התשובה שבחרתי עונה לשאלתך: מחכה. אבל כפי שקל לנחש, זה לא ממש חד-משמעי, ויושפע מיחס העוברים-מחכים, מכמה אני ממהר, וגם משיקולים כמו "טוב, האדון האחד שנשאר לחכות ולא עבר כמו חמשת האחרים הוא קשיש שבוודאי הולך מאוד לאט ולכן החצייה באדום אינה בטוחה עבורו כמו עבור האחרים ועבורי, ולכן הוא היוצא מן הכלל, וטפשי שאעמוד *בגללו*". אני מניח שסיטואציה "מעורבת" קורית לי משהו כמו פעם בשבועיים - נדמה לי שבתשעה מעשרה מקרים אני מחכה.

בזה אני מתייחס רק למקרה שכל האחרים הם זרים. המקרה הנפוץ הרבה יותר הוא שקבוצת האחרים כוללת את אשתי, והיא בוודאי נוטה יותר ממני לחכות, ואני איתה.

הסיטואציה היותר נחמדה היא כשרק אנחנו במעבר. אני מנסה להדיח אותה לעבור אתי באדום, היא מסרבת, אני מפציר, היא לא נכנעת, וכך אנחנו מעבירים את הזמן בנעימים עד שמתחלף לירוק.
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 459688
על הסיטואציה היותר נחמדה כבר נאמר במקורות שדחיפה אחת שווה אלף מילים.
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 459708
כנראה שאחרי שהוא לימד את אשתו לשחות באותה צורה, היא כבר למדה להיזהר.
ירוק מבפנים 459804
תקנאו.
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 460275
"התנהלות בעיר ללא ליווי מבוגר זה משהו שמתחיל בגיל 13 בערך" - ROFL. אתה מזכיר לי את הכיתוב במעלית בבניין של ההורים שלי - אסור לבני פחות מ-‏14 להשתמש במעלית ללא השגחת מבוגר. בגיל חמש (ואולי כבר ארבע, אבל אני זוכר בודאות מלאה רק חמש) כבר הייתי מסתובב לבד (כלומר, עם חברים בגילי, אבל כשאני המבוגר ביותר בחבורה [יליד דצמבר]) ברחובות. ההורים שלי אמנם הציבו לי כמה גבולות, אבל את הכביש הקטן שהפריד אותי מהחברים שבצד השני של אותו הרחוב יכולתי לעבור, ובאופן כללי יכולתי ללכת לאן שרציתי והם לא היו יודעים, כל עוד הצלחתי למצוא את דרכי בחזרה.

מצד שני, את אחיי הקטנים הייתי צריך ללוות לחבריהם גם אחרי שהם הגיעו לגיל עשר. כנראה שהם נוצרו מחומר פחות עמיד.
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 460413
אני הייתי מסתובבת לבד מגיל 6 - תחילת בית הספר.
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 460423
רעיון לסקר - מאיזה גיל הרשו לך ההורים להסתובב "למטה" בלי השגחה?
א. 4.
ב. 5.
ג. 6.
ד. 7.
ה. 8.
ו. 9.
ז. 10.
ח. 11.
ט. 12.
י. עדיין מחכה.
אדום מבחוץ, ירוק מבפנים 460433
זה תלוי לא מעט באופי היישוב שבו גרים (קיבוץ/מושב, עיר קטנה, עיר גדולה), ובשנת הלידה (היום מרשים מגיל מאוחר הרבה יותר).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים