מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489230
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489231
מצחיק.

יום יבוא, לא רחוק הוא, בו נשב על המרפסת לסעודת סופש"ב רגוע לכאורה עם קדירה מהבילה בנתחי עגל בן חודשו, פטריות יער עזות מבע, ירקות שורש כמובן וקצת מזל ותזמון נכון. נעלה על ראש שמחתנו אחד, יוסי שריד, פליט פוליטי להמון כנסות וממשלות. שותף פעיל בקרקס המשאיר אותך בתחום 100% של הפנסיה גם אם "עבדת" בפרלמנט רק 24 שנים. לא שמשכורת צנועה בת שלושים אלפי שקלים חדשים אמורה לעשות את ההבדל. העקרון הוא העיקר.

והכלל הקובע גורס כי לעולם תתמקד בנושאים המשרתים את המשך בחירתך. שלום, הסכם שלום, תהליך שלום, מגעים, מתווכים, פגישות, ועידות, צינורות מידע, הדלפות מכוונות לתקשורת האוהדת מלכתחילה, ראיון מוזמן בלונדון את קירשנבאום, שימון פרס במהדורה דהויה.

בלי שום קשר לאקטואליה. חמאס יכולים לשתק את בתי החולים ברצועת עזה ע"י החלפת אנשי סגל מקצועיים הנמנים על תנועת הפת"ח בפונקציונרים מטעמם מבלי שהדבר יעורר הדים כבירים בתנועה האיסלאמית כאן בארץ ובמרצ להבדיל. ג'ומס, כמו ביילין לפניו, כמו שריד לפניהם, עסוקים יותר בעוולות פחותות בהרבה של בני עמם. למרות שהאג'נדה פשטה רגל ומייצגת בקושי 4% מהאוכלוסייה.

אולי באייל זה עובר. בטוח שבאייל זה הטרנד. רבע מהמצביעים כאן אמרו את דברם. לא לשירות בצה"ל. לא למחויבות לאומית, חמולתית, מקומית, משפחתית. איש לאוהלו ישראל. האיילים, כצו הטבע, אמורים לשרת רק את האבולוציה. אם תתחזה/י לשורד/ת במסגרת התואמת תשחק/י את הפורמט של ההפקה בדרך אל העושר והסלבריטאות לרגע.

מצחיק.
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489244
האם מחויבות לאומית הולכת בהכרח יד ביד עם מחויבות משפחתית?
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489250
כנראה שכן. מחויבות משפחתית הינה נדבך חיוני בדרך לזיקה רחבה יותר במימד הקהילתי והלאומי. ניתן לראות זאת באיפיוני הציונות הדתית מול התנהלות השמאל החילוני. מצד אחד דגש על לכידות, ומאידך, התמרכזות ביחיד, רצונותיו ושאיפותיו.

'ערכי משפחה' באים לשרת את הפרטים בתוכה תוך מתן וקבלת תמיכה מהקרובים הסובבים אותך בקשרי דם. ערכים לאומיים מרחיבים את הקשר למסגרות רופפות יותר כגון שכונה ומדינה. בישראל דהיום, האטומיזציה של שכבה מסוימת באוכלוסייה מביאה בהכרח גם לניכור מערכי בסיס משותפים מהעבר. במקום בו רווח האגואיזם וחוסר האחריות כלפי בשר מבשרך לא תיתכן נכונות להקרבה למען הזולת והכלל.
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489260
נכון מאוד. שמתם לב שהפושעים הגדולים מאורגנים תמיד ב"משפחות פשע"?
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489263
תזה יפה, אבל ענית לי במהופך ולכן זו תטל''א.

אני מכירה כמה וכמה דוגמאות למשפחות מאוד מלוכדות (כהחלטה עקרונית לשים את המשפחה לפני הכל), שאין להן כל עניין במימד הלאומי, ואף נרתעות ממנו.
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489274
מבחינה אנתרופולוגית ישראל היא שדה מבחן מרתק לסיווג תת-תרבויות. יש את הציונות הדתית המאופיינת בשמרנות יחסית של ערכי המשפחה המסורתית, ויש את הצפונבונים השמאלנים שרובם חיים במסגרות מפורקות לחלוטין. הראשונים מהווים את עיקר שדרת המתנדבים והתורמים לכלל, ואילו האחרים משתדלים מאוד להשתמט משירות סדיר, ואף נמנעים מתרומה כלשהיא לחברה. אינדיבידואליזם כערך עליון.

הקשר בין משפחתיות לערכיות כללית הוא חד-חד משמעי. אם את אם חד-הורית ומצביעה מרצ סביר להניח שבנך לא ישרת בצנחנים. אם הוא בכלל ישרת. ילדי המתנחלת מקדומים ישכבו על הגדר ועל הרימון המתפוצץ.

בערך כמו ההבדל התהומי בין הליברלים מהחוף המזרחי והמערבי לבין הבסיס האמיתי של אמריקה התיכונה. ההם מתלחמים על זכויות ההומואים להינשא רשמית, לעומת האחרים המחויבים לשמר מוסד אבולוציוני קבוע במתכונתו הדו-מינית. כנהוג בכל עולם החי.

(אויה! הבעתי דעה בסוגיית אמהות חד-הוריות. הלך עליי! מעתה ינטרו לי טינה על שהעזתי לנקוט עמדה בנושא רגיש שכזה. זכות האישה לגופה והריונה כאילו. כולל זכותה להפריד מילדה את קיום האב)
489277
והרי ידוע לכולנו שהערכיות היחידה מתבטאת באמצעות שירות בצנחנים.
489280
לא לא, הברמנית ליברלית מאוד, גם סיירת מטכ''ל מקובלת עליה.
489282
טוב, זה ידוע שנשים ערכיות פחות.
489281
שירות ביחידות הקדמיות חיוני לקיום מערך הבטחון.

השתמטות מגיוס חובה ויתר מפעלות הכלל, מסייע, כידוע, לטיפוח מורשת ישראל סבא.

אני מוכנה להניח הימור של שקל על הקביעה כי מתוך י''ח משפחות השפע בישראל אין מצב שאפילו בן אחד משרת כעת בתפקיד המסכן את ישבנו הפרטי. עופר, אריסון, שטראוס, פרישמן, לבייב, תשובה, דנקנר וכאלה. אסופת בארונים שודדים ללא מחויבות חברתית אמיתית.
דיברת על ערכיות, להזכירך. 489283
דיברת על ערכיות, להזכירך. 489285
נו, ומה הבעיה עם זה? (הערכיות)
489293
אין שום דבר בלדבר על ערכיות, הבעיה היא שמזהים אותה עם דרך אחת בלבד.
489296
כחילונית גמורה בוודאי שאיני מזדהה עם ערכים דתיים המגולמים בחייהם ובאורחותיהם של חוגים אמוניים. במקביל קשה להתעלם מעובדת היותם אנשים ערכיים יותר הן במישור האישי-משפחתי וגם במובן החברתי-לאומי.
489299
לך קשה להתעלם מהעובדה הזו, לי קשה לקבל את זה כ''עובדה'' (כמו גם, ואני משתדלת לנסח את זה בזהירות, את הטון הנחרץ והחד משמעי שעובר בכל התגובות שלך).
489301
למה קשה לך לקבל כעובדה את העובדות?
אם הנחרצות מטעמי היא המרתיעה אזי אשמח למתן מעט את הדברים ולשים בכל סוף משפט סימן שאלה, או ...
489303
כי אני לא חושבת שהן עובדות, זה למה (וזה בלי קשר לכך שאת המשוואה ערכיות=בטחון/צבא אני לא מקבלת, אבל לא חשוב (כלומר, כן חשוב, אבל לא מתחשק לי להכנס לדיון ארוך ומפותל בנושא)).
489304
זה לא עניין לחשוב עליו אלא להכיר בו. אם קבוצה מסוימת מתאפיינת בסממנים חיוביים מעבר לשכיח באוכלוסייה כולה, או במיעוט נגעים שליליים הנפוצים בחברה, זה מעיד על רמת הערכיות בתוכה. גם מבלי להתייחס לאספקט של השירות בצבא.

הציונות הדתית מגלמת בחיי היומיום את הצד היפה באנושיות. ואני לא מדברת דווקא על המתנחלים. די לראות את הקהילות הדתיות בתחום הקו הירוק וההתנהלות האישית והבין-אישית בקרבן.
489305
אז עכשיו נותר רק לקבוע מה זה ''סממן חיובי'', מה זה ''נגע שלילי'', ולמדוד כמה מהם יש בכל חברה. תעדכני אותי כשיהיו לך נתונים.
489307
מעניין האם צריכת אלכוהול ומכירתו היא תהיה ברשימת הסממנים השליליים...
489308
עידכון (על קצה המזלג):

סממנים חיוביים - רכישת השכלה ומקצוע. כיבוד אב ואם ומחנכת הכיתה. הליכה בדרך הישר. משפחתיות חמימה. עזרה לזולת. תרומה והתנדבות בקהילה. יושרה אישית. ציות לחוק ולמוסדות המדינה.

נגעים שליליים - אלימות, סמים ואלכוהול בקרב בני נוער. אי-כיבוד אב ואם ומחנכת הכיתה. פשיעה. נהיגה בשכרות. עבירות מין. הריונות לא מתוכננים. בגידות וניאופים. התמכרויות (קוקאין, הירואין, הימורים). התרסקות מעמד המשפחה המסורתית. אינדיבידואליזם חזירי במתכונת האגואיסטית. אנרכיה וניהליזם חברתי.
489309
נדמה לי שהרשימה השנייה שלך חסרה כל מיני נגעים כמו דרישה להליכה בתלם, חוסר כבוד וקבלה של שונות, דיכוי האשה, שמרנות, אי כיבוד אינדבדואליזם יצירתי ותרבותי הנובע מהכרה בחירות האדם וכיוצא באלו.

התמכרויות יש בכל הקהילות (את מוזמנת לנוקטורנו, ליד ירושלים), בגידות וניאוף גם, כנ''ל לגבי התנדבות בקהילה, שמירת חוק והליכה בדרך הישר. כדוגמא לכך ניתן לראות את נערי הגבעות הידועים בהקפדתם על שמירת החוק. דוגמא ומופת להליכה בדרך הישר, ציות לחוק ולמוסדות המדינה, דוגמא מצוינת לאלו המהווים התנגדות מרשימה לאנרכיה של החילונים.

בכל מה שקשור למעמד המשפחה המסורתית אין לי הרבה מה לומר. אני לא חושבת שזה עומד בניגוד ל''משפחתיות חמימה'' (ויש שיגידו ''לוחצת ומעיקה''), ובטח לא חושבת שזה איזה ''ערך'' שראוי לקדם בפני עצמו.
489315
כפי שכבר הערתי במעלה הפתיל אני בהחלט ערה לפגמים הקשורים בהכרח באחיזה באמונה דתית וממילא בשמרנות בסיסית. ואין לי מילה אחת לטובת גידול הפרא הזה של המתנחלים המכונה נערי הגבעות. להיפך.

כשדיברתי על חמימות משפחתית דמיינתי ברוחי קרובים שלנו מכ"ס. תמיד נמצאים בשבילך אם צריך אבל לעולם לא מעיקים. מין דוסים לייט המקיימים כמה מצוות דרך שגרה והרגל (והשתייכות למעין מועדון חברתי שהוא בית הכנסת המקומי) אבל חיים ביומיום בהוויה חילונית לגמרי. רופאה, מהנדסים, א/נשי מחשב ויתר מקצועות חופשיים.
שאפו! 489442
אבל מה זה אותו נוקטורנו?
שאפו! 489478
כפר נוער למכורים דתיים.
489311
אני מתנצל שהתפרצתי ולא קראתי את ההמשך.
לגבי הציות לחוק ולמוסדות המדינה של האמוניים: רק בתנאי שהחוק ומוסדות המדינה הולכים בדרכים שלהם.
לגבי המישפחתיות החמימה: אני חושב שיש לגבי הציבור הדתי סגירת שורות ואי הוצאת כביסה מלוכלכ החוצה.
לגבי כל הצדדים השליליים: השיכרות היא בעיה חמורה שהיא סימפטום למשהו מקולקל בחברה שלנו; אינני יודע איך הדברים בחברה הדתית- האמונית והחרדית. אני מניח שהתהליכים איטיים יותר אך הם קיימים.
המוכנות שלהם לרמות את המדינה הרבה יותר גדולה משל החילוניים. אצל החילוניים יש רמאויות אך ברור לכולם שזה לא בסדר; אצל האמוניים כל נבלה שנעשית למען ההתנחלויות-"ארץ ישראל"- היא בסדר. המטרה מקדשת כל אמצעי כולל רצח.
החברה האמונית היא גזענית באופן מובהק. היא מפרידה ללא שום יסורי מצפון בין דם לדם.
אנשים עם מכסים מוסריים יותר 489565
וגנטיקה עדיפה. על שלנו, המתבוללים
489567
מוזר, איך התערבבה בתגובה הזאת פעמיים מחנכת הכיתה באותה צלחת עם אבא ואמא, ואני מעולם לא ידעתי שהיא כל כך חשובה בחיי. לי היו מורות אחרות שהרשימו אותי, וגם אז היחסים שלי איתן לא דמו ליחסים עם ההורים.

ואגב, אני לא ראיתי כזה "אינדיבידואליזם חזירי במתכונת האגואיסטית" בחברה החילונית יותר מאשר בחברה הדתית ובמגזר החרדי. סמים, עד כמה שידוע לי, יש בישיבות, אם כי אולי פחות מאשר אצל החילונים. ניהיליזם חברתי וצפצוף ארוך על ספר החוקים, החברה, המדינה וכללי התנהגות בסיסיים ומקובלים - קיימים באופן בולט בחלקים מסויימים של החברה המתנחלית-דתית ובחלקים נרחבים של החברה החרדית. על מה שקורה בהתנחלויות אין צורך להרחיב, הרי ידוע וברור במה מדובר. בחברה החרדית זה מגיע לידי כך שלא פונים למשטרה לשם טיפול בעבירות מין. במקום זה מאיימים על הקורבנות (נשים וילדים) ומשתיקים אותם, ואילו מבצעי העבירות, בייחוד אם הם רבנים חשובים או ראשי ישיבות - עליהם דווקא מגינים, מקיימים סביב מעשיהם קשר של שתיקה ומפארים ומהללים את שמם. איפה יש, בעולם כולו, יותר ניהיליזם מזה?
489319
אין שום דבר עובדתי בשיפוט ערכי. שיפוט הוא שיפוט, עובדות הן עובדות.
489310
האמוניים הם אנשים יותר ערכיים? במובן החברתי-לאומי? איך בדיוק? במישור האישי-משפחתי? הסבירי קצת, לי זה לא נראה.מה שאני מסכים איתך שהם מתיימרים להיות בעליע רמה מוסרית גבוהה יותר; לדעתי הם מחוץ ליומרות אין שם הרבה מוסר אנושי.
489316
אני מדברת על קהילות של דתיים שאינן בהכרח בעלות צביון פוליטי לאומני. מהסוג של הרב מלכיאור וכאלה.
489317
התייחסתי למונח ''אמוניים'' בו השתמשת.
מספרים? 489318
יש לך מידע על גודל האוכלוסיה שאת מדברת עליה (דתיים שאינם חרדים ושאינם מזדהים במידה רבה עם תנועת ההתנחלות)?

לדעתי, אוכלוסיה זו שאת מדברת עליה איננה האוכלוסיה שרבים בימין נוהגים להלל באותן מילים בדיוק בהן את השתמשת. על-פי רוב, דווקא האוכלוסיה האמונית-לאומית זוכה לתשבוחות.
מספרים? 489322
אם אינני טועה בערך שליש ממה שמוגדר "כיפות סרוגות" אוחזים בדעות פוליטיות לא בהכרח ימניות. הריכוזים הגדולים שלהם נמצאים בשרון (הרצליה רעננה כ"ס), פ"ת (40% מהעיר), מודיעין, ואיזור קריית אונו, קיראון, סביונים ויהוד. יותר אשכנזים מספרדים נמנים על קבוצה זאת, שכן הדתיים המזרחיים נוטים גם להצביע ש"ס ולאמץ השקפות לאומניות.
מספרים? 489326
אני לא באמת יודע, אבל שליש מהכיפות הסרוגות שאינם ימניים למדי נשמע לי מופרך לגמרי.

ו-‏40% מפ"ת הם מה - כיפות סרוגות או לא-ימניים-מאוד?
מספרים? 489337
למעשה זה קרוב יותר לחצי מאשר לשליש.

40% מתושבי פ"ת דתיים. מקצתם חרדים והרוב כיפות סרוגות.
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489291
המוסד הוא ממש לא אבולוציוני, בכלל האבולוציה מסתדרת לבד לא רע, ובטח שלא צריכה את עזרתנו. להפך, מצב בו נטיות הומוסקסואליות מודחקות, יכול לגרום לאנשים הללו להוליד ילדים במסגרות נורמליות ולהנציח את הגנים שלהם.

חוץ מזה, את יודעת שהומוסקסואליות היא די נפוצה בעולם החי, נכון ?
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489295
שוב לא הבנת. אני מדברת על אינדיבידואליזם שאינו סותר משפחתיות.

מה הקשר בין חד הוריות למשפחתיות? (בעצם עזבי, לא משנה).
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489298
הרשי נא לי לא להתפעם במיוחד מאמירות דידקטיות בנוסח "שוב לא הבנת". ידיעתי מגעת עד כדי הכרת העובדות הבאות:

1) עד לפני דור כמעט ולא היו קיימות בישראל משפחות חד-הוריות. ובשפה פחות מכובסת - אמהות לילדים ללא אבות.
2) כיום נמצאות כ-‏130 אלף יחידות במעמד זה. עשירית מהילדים בישראל גדלים בתנאים שהאנושות לא הכירה מעודה לאורך עשרות אלפי שנים.
3) שלושת הילדים שנרצחו במהלך השבועיים האחרונים באו מ"משפחות" בהחלט לא מהסגנון הישן והמוכר.
4) ליברליות ואינדיבידואליזם הינם ערכים נעלים ומבורכים. עד לנקודה בה טובת וזכות הפרט פוגעת בחברה ככלל. למשל, זכותו של נרקומן להזריק קוק פרסי. זכותי לא לממן עבורו בכספי המיסים טיפולים במאות אלפי שקלים לאורך שנים רק בגלל שהתעלם מהחשש להשתמש במזרק מזוהם בנגיף האיידס.
5) מעבר לכביש, שכנה שלנו, לסבית לטנטית כבת 40, החליטה שברצונה להיות אם בישראל. זכותה. זכותי לא לשלם בעבורה (שוב בכספי המיסים) את ההוצאות הגדולות הכרוכות בגידול ילד עם בעיות מוטוריות וקוגנטיביות לא פשוטות. אולי תוצאה של הריון בגיל מאוחר יחסית, ואולי מהכיוון של תרומת זרע פיראטית ולא מבוקרת רפואית.
6) (בעצם עזבי, לא משנה)
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489323
1. יש לא מעט אבות בישראל שעדיף היה לילדיהם, למרבה הצער, לא לגדול איתם.
2. לאורך עשרות אלפי שנים האנושות לא הכירה חלק ניכר מאוד מהטיפולים הרפואיים שיש היום. גם עליהם את רוצה לוותר?
3. רציחות/הריגות של ילדים לא התחילו בשבועיים האחרונים וגם לא במאה האחרונה. באופן טבעי, היו רבות יותר מאלה במשפחות דו הוריות לכל דבר.
4. זכותך לא לממן טיפולי איידס לנרקומנים. זכותי לא לממן מלחמות שנועדו לשפר את תדמיתם של המנהיגים, ושהורגות בדרך הרבה יותר אנשים מנרקומן בודד.
5. בעיות מוטוריות וקוגניטיביות לא פשוטות יש הרבה מאוד אצל משפחות "שלמות", אפילו - רחמנא ליצלן - דתיות.
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489329
1. לא מדויק.
2. לא נכון.
3. נכון, אבל לא קשור לחד הוריות.
4. נתון לוויכוח, דברי על זה עם המסביר לצרכן ושכ"ג.
5. תרומת זרע פיראטית? למה לא מספרים לי שום דבר? (בעידן אחר היא היתה פשוט "גונבת זרע", וכאלה היו בהמוניהן בכל התקופות, חזרי לסעיף 1).
6. איזה כייף, הרגשה של חופש גדול.
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489338
מדויק ונכון. בשנות השמונים המוקדמות רשמה הלמ"ס מספר זעום של אמהות חד הוריות. כיום זה עומד על 130 אלף.

תרומת זרע פיראטית זה כשאת לוקחת זרעונים מתייר מזדמן בלי לבחון את ההיסטוריה הרפואית והגנטית שלו. בניגוד לנעשה בבנקי זרע מסודרים.
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489350
נו, אז היא גנבה זרע. כאלה היו בכל הזמנים.

למה את קוראת "חד הוריות"? גרושות? אלמנות? אמהות יחידניות (רווקות)? כולן יחד?
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489416
כל מי שקוראת כך לעצמה, או שהרשויות מגדירות אותה ככזאת. בפועל ולא מבחינה פורמלית - כל אישה המגדלת ילד/ים ללא שיתוף גבר בחייהם.

הלטנטית לא גנבה מאומה. קיבלה תרומה מלאכת-יד מתייר מזדמן.
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489430
התשובה שלך לא עונה על השאלה. גם אלמנה או עגונה מגדלות ילדים ללא שיתוף גבר.
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489449
את סתם אומרת. כמה עגונות יש בישראל? כמה אלמנות לבעלים מתחת גיל 40 ומטופלות בילדים רכים?

מה זה לעומת מאה ושלושים אלף אמהות חד-הוריות המתוקצבות לפי רישומי האוצר?
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489451
שגם הרבה מאוד נשים גרושות שגרושיהן אינם טורחים להשתתף בגידול ילדיהם, למעט אולי דמי מזונות שהם נאלצים לשלם.
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489455
אם הבנתי נכון, קצפה של הברמנית יוצא בעיקר כנגד הצורך במימונן של המשפחות שהן חד-הוריות מראש, חד-הוריות מיוזמתן של הנשים - מימון הנופל על כתפי משלם המיסים. משפחות עם גרושים המשלמים דמי מזונות אינן נכללות בקבוצה זו.
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489458
עדיין, היא דיברה - אם אינני טועה - גם על דמות האב החסרה.
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489460
אני עדיין חיה ומבועתת, בסיגנון עוד אבינו נולד לרקוד. ממש אין צורך להתייחס אליי בגוף שלישי מת קלינית.
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 489471
כמה מאלה אכן מקבלות קצבה?
מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים 490363
אאל''ט הרוב המוחלט של נשים שיוזמות הריון חד הורי מתכננות אותו מראש ונערכות אליו, גם מבחינה כלכלית.

החד-הוריות שבכותרות, לעומת זאת, הן ברובן גרושות שבני זוגן לשעבר ואבות הילדים בהווה אינם טורחים להשתתף בעלות גידול הילדים.
ואני לא מזכירה אפילו את אותן גרושות שעל מנת לקבל את הגט נאלצו לשלם הון תועפות תמורתו, בחסות בתי הדין הרבניים הנפלאים שלנו, וכמובן ויתרו על תמיכה כלשהיא או השתתפות כלשהיא בגידול הילדים.
או-הו.... 489470
הנה נתונים יותר מפורטים:
110,000 משפחות חד הוריות
56% מתוכן - גרושות (או גרושים)
13% אלמנות
13% רווקות

עכשיו מה רצית לומר בדיוק? על מה יוצא קצפך? על שיעורי הגירושין הגבוהים? אני מסכימה, זה באמת עצוב.

מי שמקבל קצבה מתוך כל אלה הוא מי שלא עובד או לא מגיע לסף המס. זה כבר נושא לדיון אחר שאני לא משתתפת בו מחוסר עניין זמני.
או-הו.... 489479
אגב, נדמה לי שהנתונים של משפחה חדשה, אם הם מוטים, מוטים כלפי מעלה, שכן יש להם אינטרס ברור ומוצהר להציג מגמת עלייה במספר המשפחות הלא קונבנציונליות.
או-הו.... 489534
גמני מניחה שנתוני משפחה חדשה מוטים כלפי מעלה מטעמי אג'נדה. לי משום-מה זכור המספר 130 אלף, הלקוח מנתוני האוצר(?) כפי שהוצגו בשנים האחרונות. אולי דברי נתניהו בדיוני הכנסת על קיצוץ הקצבאות(?).

קצפי לא יוצא על בחורות מסכנות הנקלעות לסיטואציות כלכליות קשות בעל-כורחן - עולות חבר העמים לשעבר ונשים משכבות סוציו-אקונומיות מסוימות - אלא על שימוש לרעה וניצול משאבי הכלל בצורה צינית ומחושבת. (ותוך פגיעה ידועה מראש בהתפתחות הילדים)
או-הו.... 489537
אם את מורידה מהחשבון את עולות חבר העמים ושאר "נשים משכבות סוציו-אקונומיות מסויימות", אזי נותרת לך קבוצה קטנה מאוד של נשים שכוונתן רעה ביודעין ובמחושב, לכעוס עליהן. קבוצה זו, ספק אם השפעתה על המיסוי היא משמעותית במידה המצדיקה קצף כה רב. כמובן, תמיד תוכלי לטעון כי החשוב כאן הוא העקרון ולא הכך-וכך שקלים הבודדים שיורדים לך אישית מהמשכורת, ובכל זאת - כשאנו בוחרים על מי, על איזו קבוצת אוכלוסיה, לכתוב כאן תגובה ועוד תגובה ועוד תגובה, כדאי לנו לנסות, להשתדל - לשמור על אילו שהן פרופורציות, נכון?
או-הו.... 489538
עולות חבר העמים אכן מהוות אחוז נכבד מהחד-הוריות אבל לגבי כל היתר אני ממש לא בטוחה. הרי בשכבות החלשות רוב עצום של ערבים וחרדים, ובחברות הללו תופעת החד-הוריות לא נפוצה.
או-הו.... 489547
מחוסר זמן לא חיפשתי עכשיו לינקים מתאימים, אך הנתונים מופיעים בכמה וכמה אתרים. אמהות חד-הוריות באחוז משמעותי מקבלות השלמת הכנסה. המספרים מופיעים לעיתים במעורב - גרושות, אלמנות וכאלה שלא נישאו מעודן, אך בכמה אתרים יש פירוט ברור יותר. עובדתית, הויקי-קנפואיות (קנפו כמושג, כסמל, מבלי להתייחס כרגע לסיפור החיים האישי שלה, לקשריה עם בני זוג וכו') הן המהוות את גוף התופעה המשמעותי והן הקובעות (לא במכוון, כמובן) את ממדיה ואופיה, הרבה למעלה מן המיעוט של הרות-גביזוניות (כן, גם הפרופסור היא אם חד-הורית, עוד מהזמנים שבהם היו אומרים לפעמים - ''ילד לא חוקי''. אני מקווה שהפרט הביוגרפי הזה, שאינו זוכה לפרסום רב, גם בגדר סוד איננו).
או-הו.... 489571
לא הכרתי את סיפור פרופ' גביזון. אבל זה הזכיר לי שהוזמנו לחגיגת בת-מצווה של בת לאמנית-במה ידועה. הופתענו לגלות כי היא וחברותיה למקצוע, וגם המון נשים מאליטות אחרות (אקדמיה, כלכלה, משפטים, תקשורת) הינן אמהות חד-הוריות. מסתבר אפילו כי קיימת מגמה של נשים מוצלחות בתחומי עיסוקן לאמץ תינוקות ממזרח אירופה כאשר השעון הביולוגי המתקתק נדם.

כאן התרעומת שלי כלפיהן יוצאת מתחום המיסוי והמימון. פה השלילה נובעת מהידיעה שילדים/ות אלה נידונו לבעיות אישיות וחברתיות מעצם מצבם המשפחתי והקשיים הנלווים בהכרח.
או-הו.... 489574
אם זה נכון, יש כאן במידה מסוימת הקבלה לתופעה המסורתית של נישואי גבר מבוגר ומבוסס לאישה צעירה (מאוד).

גם כאן המפרנס(ת) הוא בעל יכולת כלכלית.
או-הו.... 489575
לפי הבנתי ישנם שני צדדים לחד-הוריות מבחירה. הראשון קשור ביכולת הכלכלית - ואם אמא בעלת אמצעים בוחרת בכך זה בסדר גמור מבחינתי. השני קשור יותר בתוצאות העגומות לפרקים של גידול ילדים במסגרת הורית יחידנית. הסטטיסטיקה לא מנבאת טוב לילדים ממסגרות אלו.
או-הו.... 489580
אני מכירה שלוש מרצות באוניברסיטה שאימצו לבדן ילדים ממזרח אירופה. אישית, לפחות, קיבלתי רושם שהילדים גדלים היטב ושום קשיים לא נלווים ''בהכרח'' לגידולם.
או-הו.... 489591
בעיות אישיות וחברתיות - אם הם גדלים בחוגים עליהם את מדברת, ממש לא. בקהילה דתית סגורה, אולי כן.
או-הו.... 489653
אז את טוענת שילדים ממסגרות משפחתיות מפורקות וחד-הוריות, לא סובלים מבעיות אישיותיות, התנהגותיות, לעומת הממוצע בקרב ילדים לזוגות רגילים?

מוזר. מחקרים רבים בארצות המערב (בעיקר בבריטניה וארה"ב) מראים שונות בולטת לרעה.
או-הו.... 489659
אני טוענת שילד שגדל באווירה של מסירות, קשב וחום גדל יופי.

ומה הקשר בין ילדים ממשפחות שהתפרקו (שליבי להם) לבין ילדים שנולדו מלכתחילה למשפחות יחידניות? נסיבות הגידול שונות בעליל.

אני בהחלט מכירה מחקרים בנושא, אבל לא אבזבז זמן על חיפוש חומר בתגובה לכל טענה מופרכת שלך. תראי קודם את ה"מחקרים" שלך, שנתרשם. אלא אם שוב הכל משהו שנדמה לך שקראת פעם, או שאת שוב שולחת אותי להתקשר לדודה שלך מגדרה או חדרה שתספר חוויות.
או-הו.... 489698
למה לזלזל בדודות, למה?
הדודה מגדרה, למשל, מספרת כי במחקר כללי על הפשיעה בבריטניה עלה כי 70% מהעבריינים עד גיל 18 היו ילדים למשפחות חד-הוריות.

הדודה מחדרה מוסיפה כי בארה"ב, בה התמיכה הממשלתית לצרכי רווחת הפרט והמשפחה קטנה ביחס, סובלים הילדים מקשיי התפתחות כתוצאה מהכורח הכלכלי של ההורה היחידני/ת להיעדר מהבית רוב שעות היום כדי לעבוד ולעמוד בתשלום החשבונות. ולא מדובר בשכבות הנמוכות דווקא אלא גם בעשירונים העליונים.

ואילו הדוד יוסף ממצפה שעלבים טוען בשובניזם אופייני כי היעדר דמות אב עבור ילדי אימהות חד-הוריות גורם לבעיות פסיכולוגיות והתנהגותיות בשלבים שונים בחיים.

כל זה לא אומר חלילה כי במקרה פרטי ספציפי של מסירות, קשב וחום - לא ת/יצמח ילד/ה לתפארת אימו. סטטיסטית זה קלוש.
או-הו.... 489699
1. זה ש-‏70% מהעבריינים הצעירים באים ממשפחות חד הוריות לא אומר ש-‏70% מהילדים מהמשפחות החד הוריות הם עבריינים.

2. המחקר הבריטי מתייחס גם (עם לא בעיקר) למשפחות גרושות.

3. וכמובן ששאלת הסיבה והמסבב צועקת, האם הילד נהפך לעבריין בגלל שהוא בא ממשפחה חד הורית, או שאולי הוא בא משפחה חד הורית בגלל שהוא עבריין (למשל: הוא היה ילד כל כך מופרע שאבא שלו ברח מהבית; המבנה הגנטי של אמא שלו הוא מבנה אנטי חברתי, לכן היא בחרה שלא להתחתן, והוא בחר לפשוע; המבנה הגנטי של אבא שלו הוא חסר אחריות, לכן אבא שלו עזב את הבית, והוא בחר בחיי פשע...)
או-הו.... 489709
בהמשך לפתיל הכולל בחובו את תגובה 489470 יש לומר כי גם אני (וכמובן גם את) לא דייקנו לגבי כמות המשפחות החד-הוריות בישראל. לפי נתוני הלמ"ס לשנת 2004 מספרן מונה כ-‏190 אלף.

"בשנת 2004 היה מספר המשפחות בישראל כ 1,604.5 אלף, מתוכן כ 23% היו ללא ילדים (משפחות המורכבות מזוג בלבד), והשאר משפחות עם ילד אחד לפחות (בכל גיל). כ 57% מכלל המשפחות כללו ילד אחד לפחות עד גיל 17, בקרב 11% מהמשפחות גיל הילד הצעיר היה 18 24, ובקרב יתר המשפחות (8% מכלל המשפחות) גיל הילד הצעיר היה 25 ומעלה.
מספר הזוגות נאמד ב 1,398.5 אלף, מתוכם כ 41.1 אלף זוגות לא-נשואים, המהווים כ 2.9% מכלל הזוגות (ראה בהמשך, סעיף 2.3). 27% מכלל הזוגות הם זוגות ללא ילדים במשק הבית, והיתר - 73% - הם זוגות עם ילדים.
סוג המשפחה השכיח ביותר (כ 64% מהמשפחות) היה של זוג עם ילד אחד לפחות (בכל גיל; ראה לוח ה). משפחות הכוללות זוג ללא ילדים היוו 23% מכלל המשפחות, וכ 12% היו משפחות חד-הוריות. מספר מועט של משפחות היו של אחים ללא בני זוג וללא ילדים משלהם, או של סב ו/או סבתא ונכדים."
כוחה של הסטטיסטיקה. 489700
בדרך כלל אני ממש לא מסמפט את החוכמה "There are three types of lies - lies, damn lies, and statistics" אבל במקרה שלך היא דוקא מתאימה. הקטגוריה הגסה "משפחות חד הוריות" כוללת משפחות של גרושים/גרושות בחלק גדול מהן הצאצאים לא זכו למשפחה בריאה בשום שלב מחייהם, משפחות חד-הוריות של בנות טיפש-עשרה ממעמד סוציואקונומי נמוך‏1 וגם משפחות של נשים משכילות ממעמד כלכלי סביר ועם תמיכה סביבתית שמאפשרת להן להיות אמהות *מתוך בחירה*‏2. מאחר ומה שמעניין אותנו הוא הקטגוריה השלישית, חושבני שמצבן העגום של בנות הגטו בברונקס לא שופך אור על הבעיה אלא מעוות אותה עד לבלי הכר. אם יש לך הפניה למחקרים שתומכים ב"...לא מדובר בשכבות הנמוכות דווקא אלא גם בעשירונים העליונים" נא הביאיה.
_________
1- יענו, כושיות בארה"ב, אבל לא נעים לי להגיד את זה מפורשות.

2- השערה: זה גורם חשוב יותר משאלת החד-הוריות. תימוכין: ידע אנקדוטלי - גם לי יש דודה בחדרה!
כוחה של הסטטיסטיקה. 489702
למה רק ל"לא מדובר בשכבות..."? למה שלא נתחיל עם הפניה ל-‏70%? שמתי לב שהשיטה האיילית הישנה והאמינה של הבאת הוכחות בצורת לינקים לטיעונים הולכת ונעלמת, ובמקומה נפוץ הרגל חדש - כל מי שבא לו מתקתק את מילת הקסם "מחקר", זורק איזשהו אחוז שבא לו באותה שניה, לפעמים נכון, לפעמים לא נכון ולפעמים מופרך לגמרי - ומאותו רגע מתייחסים כאילו דבריו באים מפי הגבורה.
כוחה של הסטטיסטיקה. 489703
המקור שלה הוא ב"Review 2001/2002: Building on Success, Youth Justice Board, London: The Stationery Office (July 2002)" http://www.civitas.org.uk/pubs/experiments.php
כוחה של הסטטיסטיקה. 489714
הביטוי הנאות הוא "מאותגרות צבע".
ואגב, שכחת אלמנים/ות.
כוחה של הסטטיסטיקה. 489733
1 לי נראה דווקא שמאוד נעים לך. פיכסה עליך.
כוחה של הסטטיסטיקה. 489734
1 אבל גם בנות ה- white trash החביבות.

את אלה, מכל הצבעים, אפשר לפגוש בתועפות בתוכנית של ריקי לייק למשל ("יש לה 3 ילדים מ-‏3 אבות שונים, והסבתא מגדלת אותם בזמן שהיא יוצאת למועדונים בלילות לפגוש עוד גברים! והכי גרוע, החצאית שלה תיכף מתפוצצת עליה!").
כוחה של הסטטיסטיקה. 489766
1- ודאי, גם מקומן של אלו לא נפקד ואולי חבל שלא השמטתי את הערת הרגל ההיא. אין לי רצון להעביר את הדיון לשאלה אם אני גזען מתועב או סתם אידיוט, ולכן לא אביא כאן סטטיסטיקות לגבי שיעורן היחסי.
כוחה של הסטטיסטיקה. 489748
בדרך כלל אני לא ממש מסמפטת פילוח סטטיסטיקות לפי נטיית לב מוקדמת לממצאים, וכך הדבר גם במקרה שלך.

"ומה שמעניין אותנו הוא הקטגוריה השלישית" >>> אכן כן. ברם אולם, הרבה מהגרושות, המהוות את חלק הארי ממשפחות חד הוריות, "בוחרות" במודע לנתק את ילדיהן מאביהם הביולוגי. גם אם הן מבוססות כלכלית כדוגמת הנשים המשכילות שאותן הזכרת, או לאו.

בבריטניה, 40% מכלל הגברים מאבדים קשר עם ילדיהם ביוזמת האימהות. ובבריטניה (וגם בארה"ב) אחוז הגירושין גבוה מאוד. בנוסף לקבוצה הולכת וגדלה של זוגות עם ילדים ללא חופה וקידושין. תופעה נפוצה בעיקר בשכבות ליברליות ובעלות הכנסה גבוהה. וזו אינה נכללת בסטטיסטיקת הגרושים/גרושות, אבל פרודותיה עוברות למשבצת החד-הורית בעת שבירת הקשר הזוגי.

בקיצור, אם באמת רוצים לבצע חתך משמעותי בסטטיסטיקות, צריך לבדוק את "הקטגוריה השלישית" במלואה מול משפחות דו-הוריות מאותה סביבה סוציו-אקונומית. יש בכלל ספק שחסך בדמות-אב, ויתר מכשלות העומדות בפני ילדי יחידניות, משפיעים לרעה על חייהם ועתידם?

מזכיר קצת את הבדיחות על יתרונותיו של טרומפלדור כגידם.
כוחה של הסטטיסטיקה. 489770
"בקיצור, אם באמת רוצים לבצע חתך משמעותי בסטטיסטיקות, צריך לבדוק את "הקטגוריה השלישית" במלואה מול משפחות דו-הוריות מאותה סביבה סוציו-אקונומית."

בקיצור, הסטטיסטיקה שהבאת לא מלמדת כלום, ואפשר עכשיו לפנות לדיון תיאורטי בשאלה אם "יש בכלל ספק שחסך בדמות-אב, ויתר מכשלות העומדות בפני ילדי יחידניות, משפיעים לרעה על חייהם ועתידם". אין לי מושג מה התשובה על השאלה הזאת, אבל רק בשביל העניין הנה השערה הפוכה: אמהות יחידניות מבחירה הן בד"כ בעלות מוטיבציה גדולה ומקדישות לילדיהן יותר משאבים ואהבה מזוג קונבנציונלי ממוצע. הן גם יותר מבוגרות מהאם הנשואה והקדישו הרבה יותר אנרגיה לבחינת נושא האמהות חפני שעשו את הצעד, וכך נחסכות מילדיהן שגיאות של פרגית חרדה בת 21 שעשתה ילד כי ההורים לחצו.

אם היו מכריחים אותי, הייתי מנחש שבממוצע טובת הילד מדורגת כך:

1. משפחה דו הורית מתפקדת היטב.
2. משפחה חד הורית מבחירה.
3. משפחה חד הורית בכפיה (גרושין, אלמנות).
4. משפחה דו-הורית לא מתפקדת (הורים מסוכסכים).
5. משפחת אדאמס.
כוחה של הסטטיסטיקה. 489801
הדירוג שלי שונה במעט:

1. משפחה דו-הורית רגילה.
2. משפחה דו-הורית גרושים בהבנה כששניהם נשארים מחויבים לזיקה ההדדית לטובת הילדים.
3. הסופראנוס.
4. משפחה חד-הורית מהעשירונים העליונים.
5. משפחה דו הורית מהעשירונים הנמוכים כשההורים מסוכסכים.
6. הסימפסונים.
7. משפחה חד-הורית מהעשירונים התחתונים (מבחירה, בכפיה, מאונס).
8. משפחה הכוללת רק יתומים.
או-הו.... 489726
תגובה 489702
או-הו.... 489747
שברתי את הראש מאיפה בא לי הרעיון הנואל של 130 אלף יחידניות. עד שצצה הפיסקה הבאה:

"חוק הבטחת הכנסה חוקק בכנסת בשנת 1982. תפיסת החוק היא שיש להבטיח מחיה לאלו שהכנסתם אינה מאפשרת זאת, משום שמדובר בזכות הבסיסית של האדם לחיים. מספר המשפחות המקבלות הבטחת הכנסה גדל בהתמדה. כשנחקק החוק היה מדובר במעט פחות מעשרת אלפים משקי בית, המספר קפץ ל-‏128 אלף משפחות בשנת 2000. גם חלקן של המשפחות החד-הוריות בקרב מקבלי גמלאות הבטחת הכנסה גדל עם השנים. הדבר קרה בחלקו משום גידול שיעורן של משפחות חד הוריות בחברה, וגם משום שבשנת 1992חוקקה הכנסת את חוק משפחות חד-הוריות, שאפשר למשפחות חד הוריות שבהן ילד בן פחות משבע, להיות זכאיות לקצבה גם מבלי שיחפשו עבודה. משרד האוצר, בראשותו של השר בנימין נתניהו, חותר לבלום מגמה זו ולשנות את כיוונה."
או-הו.... 489757
צצה מאיפה?

אולי בכלל חלק מהבעיה הוא גברים שלא משלמים מזונות, ומאלצים את גרושותיהם לחיות בדוחק?
או-הו.... 489804
צצה מגוגל כמובן. לפי תגובה 489534 היה זכור לי כי נתניהו ו/או האוצר קשורים איך שהוא לנתון הזה. הרצתי חיפוש זריז עם קבועים ומשתנים.

חלק מהבעיה קשור בהכרח לגברים שלא משלמים מזונות או בכלל מתכחשים לילדיהם. קשה להסביר רק בגורם זה את הגידול העצום במספר החד-הוריות (פי 20 לערך) תוך דור.
התשמע ערפל (בראש) 489821
הנתון על גברים שלא משלמים מזונות כמובן לא מתיימר להסביר את הגידול במספר החד-הוריות, רק את מצבן הכלכלי.

איך באמת נסביר את הגידול במספר החד-הוריות - בעזרת אחוז הגירושין הגבוה אולי?

את הגידול במספר האלמנים והאלמנות (משפחות חד-הוריות הן לא רק בראשות אשה) קל להסביר, לצערנו, בריבוי מקרי השכול.

הגידול במספר היחידניות - נובע מכניסת האופציה הזו לנורמה. עדיין הן מונות אלפים מעטים, וההימור שלי הוא שהמספר הזה לא ימשיך לגדול בקצב הזה בשנים הקרובות (בגלל סיבות שלא אפרט כרגע).

_______________
ברקת, תמיד שמחה לדסקס נושאים מעניינים עם גברים.
התשמע ערפל (בראש) 489823
אני חושב (על סמך הכרות אישית) שכיום יותר נשים ''אמיצות'' יותר ומעזות לממש את רצונן לאמהות בלי העול של זוגיות מקובלת.
התשמע ערפל (בראש) 489825
ה''אומץ'' נובע מכניסת האופציה לנורמה (ולא היה מתאפשר בלעדיה במסות כאלה) - הבחירה הזו הופכת לאחד ממסלולי החיים האפשריים והמקובלים.
התשמע ערפל (בראש) 489826
אגב "ריבוי מקרי השכול", בשנים האחרונות יש מגמה בולטת של ירידה בקורבנות תאונות הדרכים. אין לי סטטיסטיקות על המתים ממחלות בגילאים הרלוונטיים.

וכמובן שאם רוצים לראות איך זה משפיע על כמות האלמנים/ות צריך לנכות את הקורבנות/חללים חסרי הילדים.
התשמע ערפל (בראש) 489839
לא נתת שום נתון על מספר הגברים מסרבי דמי מזונות לנשותיהם. סתם זרקת את זה לחלל הדיון. לעומתי, שסיפקתי נתוני אמת ועובדות מוצקות לגבי תופעת החד-הוריות.

אז אם אין חשיבות לעובדות, והפרשנות חופשית כמנהג הפקולטות ל"מדעי" הרוח והחברה, שלא לומר משפטים, אזי נותר רק להסתמך על נסיון והיסטוריה אישית. בדקתי אצל אבא(1) מה ידוע לו על הרקע והמעמד של החברות הקרובות של אמא. להלן הממצאים:

א) חברה אחת אימצה ילדה מבוליביה בהיותה בת 47. לימים הסתבר כי היא סובלת ממום לב מולד. ההוצאות הרפואיות על הכלל. למזלה של החד-הורית מבחירה, היא שימשה בתפקיד בכיר בשירות הציבורי, כך שהובטחה לה משכורת ופנסיה גם לעת בלותה. מזלה של הילדה שפר פחות. בכל מקרה כולנו שילמנו את מחיר האקספרימנט למימוש אימהות.

ב) חברה אחרת אימצה תינוקת זהובה מבית יתומים במולדבה. אישה כעורה שלא מצאה בן זוג בקרב גברים מקומיים, ופנתה לשדות זרים כדי לממש את "זכותה" להיות אם בישראל. גם מקרה זה הסתיים בטרגדיה כאשר התברר שהילדה סובלת מפיגור קל. שתיהן חולקות דירת חדר בפרדס כץ וחיות ע"ח הציבור.

ג) השלישית גנבה זרע מזמר נערץ (ונשוי עם ילדים) במהלך סטוץ מתוכנן. בגיל 38 נולדה ילדה שלימים הפכה לאנורקסית-בולימית. לא ידוע לו מה עלה בגורלה בזמן האחרון.

ד) עוד גנבת זרע שהתעברה בגיל צעיר יחסית לאחרות (32) ומתקיימת בעיקר על קיצבאות ותמיכה ממחלקת הרווחה העירונית. בנה נפגש בקביעות עם רשויות החוק.

ה) גרושה סטנדרטית וכמעט בנאלית. בתה מרובת השומנים מקבצת נדבות לסמים ומשנוררת סיגריות במדרכות העיר.

ו) גרושה נוספת (בפעם השלישית) שילדה (מהפעם הראשונה) החליט לחיות עם אביו (שהקים משפחה חדשה עם אשה אחרת).

ז) שתי רווקות מתוך כורח וללא ילדים. אחת בזוגיות והשנייה בודדה.

ח) ארבע חברות בזוגיות. אחת גידלה עם בעלה 3 ילדים לתפארת. אחת גידלה עם בעלה 3 ילדים לתפארת, כאשר בעלה גידל בנפרד ילדים מאשה אחרת, תוך כדי. אחת השתתפה בסחר סמים קשים שניהל בעלה לאורך שנים. הילדים לא נפגעו למרבה המזל. ואילו הרביעית נשואה כדת וכדין אבל ילדיה שייכים ביולוגית וגנטית לגבר אחר.

הכאוס החברתי, המשפחתי והאישי של המודרנה מפיל חללים רבים. רובם להורים ולאימהות חד-הוריות. משהו דפוק מאוד בשיטה. היותך אם חד-הורית אולי לא מצדיק את עצם התופעה הנפסדת כלפי ילדי העתיד. בסה"כ הם שמשלמים את המחיר בגין עוונות ההורים. כלומר היחידניות.

(1) בהיפוך לשלום חנוך "זו גברת לא אדון". כמובן שיש לי אחות וגם אבא. גאוותי על היותם. כמו גם על יתר בני המשפחה.
התשמע ערפל (בראש) 489842
"היותך אם חד-הורית אולי לא מצדיק את עצם התופעה הנפסדת כלפי ילדי העתיד". לא הבנתי.
והאינוונטר שלי:
א. אם שהתעברה בשיטה המקובלח מתוך הסכם מראש שהילד יהיה שלה, ושלה בלבד. מתפרנסת בדוחק ממכירת תכשיטים זולים. בתה מסיימת עכשיו דוקטורט בחקר המוח.
ב. זוג (איש עסקים ומנהלת בכירה בשירות הציבורי) שנסיונותיו הרבים בטיפולי הפריה לא צלחו, ובהתאם אימצו 2 ילדים ישראלים. הבן גדל לתפארה, רק שהוא קצת על סף פיגור. מטפל בסוסים. הבת מבריקה, נמצאת כרגע במוסד גמילה.
ג. זוג (רופא וגרפיקאית), 3 ילדים משלהם. הבכור נולד עם מחלה נדירה ומבלה כמה חודשים בשנה בבית חולים. לא ממש מצליח לעשות דברים גדולים בחייו. השניים האחרים, תודה לאל, בריאים ושלמים ולומדים עכשיו באוניברסיטה.
התשמע ערפל (בראש) 489843
אין לי דבר וחצי דבר בנוגע להיתכנות ילדים מאושרים ומוצלחים ושמחים גם במסגרות אלטרנטיביות. רק שזה לא ממש קורה בהסתברויות ממשיות.

קבילותיי נוגעות יותר לטענות בלתי מבוססות כאילו ילדים לחד-הוריות לא סובלים מלכתחילה מבעיות מבניות. משל למה הדבר דומה - לטענה כי חיגר ופיסח דומים לנורמטיביות. טרומפלדור אמרתי?

תגובה 489748
התשמע ערפל (בראש) 489850
גם אנשים בעלי המום הנפוץ מכולם - אינטליגנציה מוגבלת - הם בני אדם, וזה כולל אותי, ולכן, אנא, גלי התחשבות:

א. לא הבנתי את העניין עם טרומפלדור כבר בפעם הראשונה, אפשר הבהרה קצרה?

ב. לא הבנתי את העניין עם המום-לב. נניח שאת תתחתני כדת וכדין עם קצין צנחנים יהודי ישראלי בריא בגופו ובנפשו שיציג את כל המסמכים הדרושים, ותיכנסי להריון, ותעברי בעת ההריון את כל הבדיקות הסטנדרטיות והלא סטנדרטיות, ולא יגלו שום דבר מיוחד. ונניח שייולד לך תינוק מתוק, ואחרי חצי שנה יתברר שיש לו מום לב מולד שלא ניתן היה לגלות אותו בבדיקות (כן, זה קורה). ונניח שגם תעשי, לא עלינו, איזו שגיאה רצינית בבורסה - משהו מסדר גודל מרשים פי כמה מהעניין ההוא שעליו כתבת לשכ"ג "יצאתי טמבלית" (או משהו כזה ), ותביאי על משפחתך כולה זמנים כלכליים קשים, מה שיקשה גם בנושא הניתוחים והטיפולים שיצטרך ילדך הפעוט לעבור באופן פרטי (כי קופ"ח זה חרא, כידוע) --

אז מה תעשי? תדרשי שבית החולים יחליף לך את הסחורה הפגומה? תאשימי את החברות של אמא? תאשימי את המיסים/מדיניות הרווחה? תיטפלי אל איציק עוד עשרים פעם (כי הרי זה מה שבאמת ירגיע, סו"ס, את נפשך המעונה)? את באמת חושבת שאם עושים הכל "כמו שצריך" (כלומר - באופן גזעני, מתנשא, פטרוני ומעורר בחילה) - אז מישהו (אללה? בודהא? אסימוב?) מספק פוליסת ביטוח לעולם מושלם?
התשמע ערפל (בראש) 489844
ממש דוגמא למחקר סטטיסטי נרחב.
התשמע ערפל (בראש) 489846
אהלן איציק.

בנושא התעמקותך בשורשי הסיכסוך הישראלי-פלסטיני, הרשה נא לי להציע פרספקטיבה משלי לגבי נקודות המפנה לאורך התקופה.

א) הצעת והצבעת החלוקה באו''ם מ-כ''ט בנובמבר.

ב) הכרזת רה''מ אשכול על נסיגה מכל השטחים הכבושים למחרת מלחמת ששת הימים תמורת שלום עם האויבים. מולה, שלושת הלאווים של חארטום.
התשמע ערפל (בראש) 489851
אהלן ברמנית,
הפרספקטיבה שהצגת לא יותר טובה מהצגת מספר מיקרים של חד הוריות שאת מכירה, כסטטיסטיקה מקיפה של התופעה.
אני חייב לציין שהגישה שלך לבורסה יותר מעמיקה. בכל אופן, לא נפתח עכשיו ויכוח על סמך שתי אבני היסוד של הפרספקטיבה שהצגת, כי זה יהיה ויכוח מהאמבה ועד ג'ורג' בוש.
התשמע ערפל (בראש) 489847
וואו, איפה אבא השיג אמא שמביאה איתה כזאת להקת Freak shows? משהו רקוב בממלכת המשפחות הדו-ראשיות..
התשמע ערפל (בראש) 489848
אבא כשל עם אמא מלכתחילה. הוא לא צדיק והיא לא רשעה. הם השתדלו ככל האפשר לקיים מסגרת תואמת צאצאיהם. לא צלח. קורה. זכינו לחינוך הולם ולהשכלה גבוהה. להכנסה נאה ולשיתוף משפחתי. אז ההורים ישנים בנפרד ולא ממש סובלים זו את זה. זניח. מבחינתי חשובה יותר העובדה כי אבא ואמא משתדלים עבורנו ועתידנו, ואנו האחים רוצים בטובתם, ושואפות להגדיל את רווחת המשפחה הגרעינית כמה שאפשר.
התשמע ערפל (בראש) 489861
ואלו רק החברות הקרובות!
התשמע ערפל (בראש) 489915
פתאום היא נורא מזכירה לי את ריקי, אם מישהו עוד זוכר אותה כאן.
התשמע ערפל (בראש) 489874
מה זאת השחצנות הזו? לי למשל יש ידידה (מן העבודה) שעבדה ב http://www.adultdvdexplorer.com/ ואתה לא רואה אותי רץ לאינטרנט לספר את זה.
התשמע ערפל (בראש) 489906
מה זה חוסר ההתחשבות הזו? מזל שאף אחד לא היה בסביבה וראה שמייד עשיתי clear private data
  ואראה צפירה רחוקה • כ
  ואראה צפירה רחוקה • האייל האלמוני
  ואראה צפירה רחוקה • כ
  ואראה צפירה רחוקה • האייל האלמוני
  ואראה צפירה רחוקה • האייל האלמוני
  ואראה צפירה רחוקה • כ
  ואראה צפירה רחוקה • העלמה עפרונית
  התשמע ערפל (בראש) • ברקת
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • ברקת
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • ברקת
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • העלמה עפרונית
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • יהונתן אורן
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • יהונתן אורן
  תבטח באללה - ותקשור את הגמל שלך. • העלמה עפרונית
  תבטח באללה - ותקשור את הגמל שלך. • יהונתן אורן
  תבטח באללה - ותקשור את הגמל שלך. • העלמה עפרונית
  תבטח באללה - ותקשור את הגמל שלך. • יהונתן אורן
  תבטח באללה - ותקשור את הגמל שלך. • העלמה עפרונית
  תבטח באללה - ותקשור את הגמל שלך. • יהונתן אורן
  תבטח באללה - ותקשור את הגמל שלך. • העלמה עפרונית
  תבטח באללה - ותקשור את הגמל שלך. • יהונתן אורן
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • יהונתן אורן
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • יהונתן אורן
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  לא, רק לא זהו! • האייל האלמוני
  כן זהו. • העלמה עפרונית
  כן זהו. • האייל האלמוני
  כן זהו. • האייל האלמוני
  היה רופא שיניים שהדביק את הפציינטיות שלו. • נועה ו
  היה רופא שיניים שהדביק את הפציינטיות שלו. • האייל האלמוני
  תבטח באללה - ותקשור את הגמל שלך. • חשמנית על מונית
  תבטח באללה - ותקשור את הגמל שלך. • יהונתן אורן
  תבטח באללה - ותקשור את הגמל שלך. • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • ברקת
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • ברקת
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • העלמה עפרונית
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • העלמה עפרונית
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • העלמה עפרונית
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • העלמה עפרונית
  התשמע ערפל (בראש) • שוטה הכפר הגלובלי
  הייתי אומרת, אבל אני לא רוצה לצרוח. • העלמה עפרונית
  הייתי אומרת, אבל אני לא רוצה לצרוח. • שוטה הכפר הגלובלי
  התשמע ערפל (בראש) • עומר
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • ברקת
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • ברקת
  התשמע ערפל (בראש) • כ
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • שוטה הכפר הגלובלי
  ספויילר ליונה ונער • העלמה עפרונית
  התשמע ערפל (בראש) • שוטה הכפר הגלובלי
  התשמע ערפל (בראש) • העלמה עפרונית
  התשמע ערפל (בראש) • שוטה הכפר הגלובלי
  התשמע ערפל (בראש) • העלמה עפרונית
  התשמע ערפל (בראש) • שוטה הכפר הגלובלי
  אם ככה, עכשיו באמת אני צריכה למצוא תחביב. • העלמה עפרונית
  אם ככה, עכשיו באמת אני צריכה למצוא תחביב. • שוטה הכפר הגלובלי
  אז איפה אני אחזיק את הפיל? • העלמה עפרונית
  התשמע ערפל (בראש) • א. דה בוטון
  התשמע ערפל (בראש) • ירדן ניר-בוכבינדר
  התשמע ערפל (בראש) • העלמה עפרונית
  התשמע ערפל (בראש) • שוטה הכפר הגלובלי
  התשמע ערפל (בראש) • ברקת
  התשמע ערפל (בראש) • נועה ו
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • העלמה עפרונית
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • ברקת
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • האלמוני/חשמנית על מונית
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • חשמנית על מונית
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • שוטה הכפר הגלובלי
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • שוטה הכפר הגלובלי
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • שוטה הכפר הגלובלי
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • רון בן-יעקב
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • שוטה הכפר הגלובלי
  התשמע ערפל (בראש) • שוטה הכפר הגלובלי
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • ברקת
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • ברקת
  שאלת הבהרה • סמיילי
  שאלת הבהרה • שוטה הכפר הגלובלי
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • שוטה הכפר הגלובלי
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • ברקת
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  פינסקר פרקר פוליקר ופינקר • האייל האלמוני
  פינסקר פרקר פוליקר ופינקר • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • שוטה הכפר הגלובלי
  התשמע ערפל (בראש) • ברקת
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • ברקת
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • ברקת
  התשמע ערפל (בראש) • יהונתן אורן
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  חדש: אייקון סרקאזם • רון בן-יעקב
  חדש: אייקון סרקאזם • ברקת
  חדש: אייקון סרקאזם • רון בן-יעקב
  חדש: אייקון סרקאזם • Xslf
  חדש: אייקון סרקאזם • שוטה הכפר הגלובלי
  מודה בהכנעה • דורון הגלילי
  חדש: אייקון סרקאזם • ירדן ניר-בוכבינדר
  דיגיטציה רגשית • אפופידס
  דיגיטציה רגשית • ירדן ניר-בוכבינדר
  דיגיטציה רגשית • ירדן ניר-בוכבינדר
  דיגיטציה רגשית • צפריר כהן
  התשמע ערפל (בראש) • ברמנית בחופשה
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • ברמנית בחופשה
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • ברמנית בחופשה
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • ברקת
  התשמע ערפל (בראש) • easy
  התשמע ערפל (בראש) • ב/מורתי ללשון
  התשמע ערפל (בראש) • ברקת
  התשמע ערפל (בראש) • easy
  התשמע ערפל (בראש) • ב/מורתי ללשון
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • ב/מורתי ללשון
  התשמע ערפל (בראש) • שוטה הכפר הגלובלי
  התשמע ערפל (בראש) • ב/מורתי ללשון
  התשמע ערפל (בראש) • ברמנית בחופשה
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • ברמנית בחופשה
  התשמע ערפל (בראש) • האייל האלמוני
  התשמע ערפל (בראש) • ברמנית בחופשה
  או-הו.... • האייל האלמוני
  או-הו.... • ברקת
  או-הו.... • ברמנית בחופשה
  או-הו.... • האייל האלמוני
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • ברקת
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • ברמנית לאחר משמרת
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • ברקת
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • האייל האלמוני
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • האייל האלמוני
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • האייל האלמוני
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • ברמנית בחופשה
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • האייל האלמוני
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • ברמנית לאחר משמרת
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • האייל האלמוני
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • שוטה הכפר הגלובלי
  איך הלך מאיתנו ידיד יקר שידע להבדיל בין טפל לעיקר • חשי
  גם זאת לא מצחיקה • האייל האלמוני
  שאלת גבולות ההומור באייל ובאינטרנט בכלל • האייל האלמוני
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • ברמנית בחופשה
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • שוטה הכפר הגלובלי
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • האייל האלמוני
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • שוטה הכפר הגלובלי
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • האייל האלמוני
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • האייל האלמוני
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • האייל האלמוני
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • האייל האלמוני
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • האייל האלמוני
  סילוף העובדות ושכתוב ההיסטוריה, כך יעשה לפעילי שלום וזכויות אדם • האייל האלמוני
  סילוף העובדות ושכתוב ההיסטוריה, כך יעשה לפעילי שלום וזכויות אדם • ברמנית לפני משמרת
  סילוף העובדות ושכתוב ההיסטוריה, כך יעשה לפעילי שלום וזכויות אדם • האייל האלמוני
  סילוף העובדות ושכתוב ההיסטוריה, כך יעשה לפעילי שלום וזכויות אדם • ברמנית לפני משמרת
  סילוף העובדות ושכתוב ההיסטוריה, כך יעשה לפעילי שלום וזכויות אדם • העלמה עפרונית
  סילוף העובדות ושכתוב ההיסטוריה, כך יעשה לפעילי שלום וזכויות אדם • ברמנית לפני משמרת
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • ברמנית לאחר משמרת
  תחרות ערכיות! • חוחו
  תחרות ערכיות! • ברמנית בחופשה
  תחרות ערכיות! • האייל האלמוני
  לא עובדת בסופ''ש שלי בשביל אף אחד • ברמנית בחופשה
  לא עובדת בסופ''ש שלי בשביל אף אחד • ארז לנדוור
  לא עובדת בסופ''ש שלי בשביל אף אחד • ברמנית בחופשה
  תחרות ערכיות! • ראובן
  תחרות ערכיות! • ברמנית בחופשה
  תחרות ערכיות! • א. דה בוטון
  סליחה שפקפקתי - 45% • א. דה בוטון
  סליחה שפקפקתי - 45% • ברמנית לאחר משמרת
  תחרות ערכיות! • האייל האלמוני
  תחרות ערכיות! • ברמנית לאחר משמרת
  ללא כותרת • איציק ש.
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • איציק ש.
  ונא לא לשכוח את ישו • שוטה הכפר הגלובלי
  ללא כותרת • האייל האלמוני
  ללא כותרת • איציק ש.
  סילוף העובדות ושכתוב ההיסטוריה, כך יעשה לפעילי שלום וזכויות אדם • האייל האלמוני
  סילוף העובדות ושכתוב ההיסטוריה, כך יעשה לפעילי שלום וזכויות אדם • ברמנית לאחר משמרת
  סילוף העובדות ושכתוב ההיסטוריה, כך יעשה לפעילי שלום וזכויות אדם • האייל האלמוני
  סילוף העובדות ושכתוב ההיסטוריה, כך יעשה לפעילי שלום וזכויות אדם • ברמנית לאחר משמרת
  סילוף העובדות ושכתוב ההיסטוריה, כך יעשה לפעילי שלום וזכויות אדם • האייל האלמוני
  סילוף העובדות ושכתוב ההיסטוריה, כך יעשה לפעילי שלום וזכויות אדם • קוקי חיבוקי
  סילוף העובדות ושכתוב ההיסטוריה, כך יעשה לפעילי שלום וזכויות אדם • ברמנית לאחר משמרת
  סילוף העובדות ושכתוב ההיסטוריה, כך יעשה לפעילי שלום וזכויות אדם • קוקי חיבוקי
  אני לא תופס מפעילי שלום • האייל האלמוני
  אני לא תופס מפעילי שלום • ברמנית בחופשה
  סילוף העובדות ושכתוב ההיסטוריה, כך יעשה לפעילי שלום וזכויות אדם • ברמנית בחופשה
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • האייל האלמוני
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • ברמנית בחופשה
  מרגש. • העלמה עפרונית
  מרגש. • ברמנית בחופשה
  מרגש. • האייל האלמוני
  מרגש. • ברמנית בחופשה
  מרגש. • העלמה עפרונית
  מרגש. • ברמנית בחופשה
  מרגש. • ברקת
  מרגש. • האייל האלמוני
  מרגש. • ברמנית בחופשה
  מרגש. • האייל האלמוני
  מרגש. • ברמנית בחופשה
  מרגש. • איציק ש.
  מרגש. • ברמנית בחופשה
  מרגש. • איציק ש.
  מרגש. • ברמנית לפני משמרת
  מרגש. • איציק ש.
  מרגש. • ברמנית בחופשה
  מרגש. • איציק ש.
  מרגש. • ברמנית לאחר משמרת
  מרגש. • איציק ש.
  מרגש. • ברמנית לפני משמרת
  מרגש. • דורון הגלילי
  מרגש. • ברמנית לפני משמרת
  מרגש. • דורון הגלילי
  מרגש. • צפריר כהן
  מרגש. • נועה ו
  מרגש. • ברמנית לפני משמרת
  מרגש. • צפריר כהן
  מרגש. • האייל האלמוני
  מרגש. • שוקי שמאל
  מרגש. • ברקת
  מרגש. • ברמנית בחופשה
  מרגש. • שוקי שמאל
  מרגש. • נועה ו
  מרגש. • ארז לנדוור
  מרגש. • שוקי שמאל
  מרגש. • סמיילי
  מרגש. • נועה ו
  מרגש. • נועה ו
  מרגש. • איציק ש.
  מרגש. • שוטה הכפר הגלובלי
  מרגש. • נועה ו
  מרגש. • האייל האלמוני
  מרגש. • שוקי שמאל
  מרגש. • ברמנית לפני משמרת
  מרגש. • נועה ו
  מרגש. • נועה ו
  מרגש. • איציק ש.
  מחכים לברברים • שוקי שמאל
  מחכים לברברים • אפופידס
  טל''ח • שוקי שמאל
  מרגש. • ברקת
  מרגש. • נועה ו
  מרגש. • האייל האלמוני
  מרגש. • ברקת
  מרגש. • האייל האלמוני
  מרגש. • ברקת
  מרגש. • האייל האלמוני
  מרגש. יום יבוא וכך יעשה גם לפעילי שלום וזכויות אדם אחרים • האייל האלמוני

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים