מה לא שמעתי. 51242
לא שמעתי להיכן היו פניה של הספינה יעודות. נמל אילת?
לא שמעתי כמה אנשים נעצרו\נאסרו\נפלו-בשבי בידי כוחותינו.

משום מה הסיפור כולו נשמע לי קצת מוזר.
מה לא שמעתי. 51256
עוד תשמע את כל הסיפור.
הכינוי ''מרושע'' אינו מוצלח.
אני הייתי בוחר כינוי אחר.
מה שלא שמעת 51257
לפי הדיווח בטלביזיה הספינה היתה בדרכה לעזה, שם היא היתה אמורה לפרוק את הנשק באמצעות סירות דייגים. נדמה לי שאמרו גם כמה אנשים היו עליה, אבל לא בטוח ולא זוכר.

אף אחד לא נהרג, לא נורתה אף יריה.

מה מוזר?
מה שלא שמעת 51286
לפי הדיווח בני''ט, גורמים בממשל האמריקאי סבורים שהספינה היתה בדרכה ללבנון, ובכל אופן - אין ראיות לכך שהיתה דווקא בדרכה לעזה.
מה שלא שמעת 51288
אין לי כמעט כל ספק מידיעת העובדות שפורסמו, שהנשק כולו או לפחות רובו יועד לעזה.
הידיעות מארצות הברית הם סימנים למבוכה שנובעת מכך שהעובדות לא מסתדרות עם התיאוריה.
לפי התיאוריה ''הרשות צריכה לעשות מאה אחוז מאמץ'', וכאן רואים מה מהות המאמצים שלה. דברתי על נושא זה לא אחת.
מה שלא רצית לשמוע? 51298
צויין כבר בגוף הידיעה כי סוריה הפסיקה את משלוחי הנשק מאירן לחיזבאללה (בלחץ אמריקאי?). ייתכן וחלק מסויים מהנשק (או אפילו כולו) יועד בכלל לחיזבאללה. אין בכך משום קביעה עובדתית אלא אפשרות שאי אפשר לפסול על הסף. אגב, אל תשכח שאנחנו נמצאים במלחמה ולכן גם פרסומים ישראליים, במיוחד של דובר צה"ל אבל גם של גורמי התקשורת האחרים, מוטים במידה מסויימת כחלק ממלחמת התעמולה בין ישראל לרשות.
מה שלא רצית לשמוע? 51310
הספינה שייכת לרשות הפלשתינאית, ומפקד הספינה קצין של הרשות. מה עוד אתה רוצה?
מה שלא רצית לשמוע? 51311
עזוב.
הבן אדם נהנה. תן לו ליהנות.
מה שלא רצית לשמוע? 51312
כל עוד נסיונות ההתפתלות הם נחלתם של בלבנים למיניהם, הם עשויים לשעשע. הצרה היא שהנסיונות התקשורתיים לטפטף את השטויות למוחות הציבור הישראלי עשויים להצליח - כפי שהצליחו לסמא את עיני הציבור ולהוליכו שולל לתמיכה באסון אוסלו.
ראה ב"ואללה": הכותרת לידיעה מהניו יורק טיימס המצטט פקיד ממשל אמריקאי עלום שם: "ספינת הנשק יועדה כנראה לחיזבאללה". הכותרת לתגובה הישראלית: "ישראל מתעקשת: הנשק יועד לרש"פ". הווה אומר: ברור לכל שהנשק יועד לחיזבאללה. הלא כך אמר הפקיד הנסתר לטיימס הגדול, ולפיכך זו כותרת ללא עוררין. לעומת זאת, ישראל הנודניקית הזו ממשיכה להתעקש! איך הם לא מתביישים!
הערה מתודית 51372
>...הנסיונות התקשורתיים לטפטף את השטויות למוחות
>הציבור הישראלי עשויים להצליח - כפי שהצליחו לסמא את עיני הציבור
>ולהוליכו שולל לתמיכה באסון אוסלו.

האם אתה ניזון ממקורות חוץ-תקשורתיים, כך שאתה מוגן?

ר"ל, חובתו של הניזון לפתח יחס ביקורתי (ותוך דיון פתוח עם אחרים) מצד אחד, ולהתבסס באין ברירה על כמה שיותר מקורות תקשורתיים בזמן אמת (פחות או יותר) ועל ספרים שבד"כ נכתבים מפרספקטיבה של זמן.
מה שלא רצית לשמוע? 51313
אני לא רוצה שום דבר. אני טוען שייתכן ומדובר בשיתוף פעולה בין גורמים ברש"פ לבין גורמים בחיזבאללה. אני לא טוען שאני בטוח בזה, אני טוען בסך הכל שזה אפשרי. אני גם מסביר מדוע, לפי הראיות הנסיבתיות, אי אפשר לפסול את זה. אין בכך משום טענה סמוייה כאילו הרשות הפלשתינית לא קשורה לנושא (שהרי כנראה נתפסו מספר בכירים במנגנוני הביטחון הפלשתינים על הספינה, או לפחות כך טוענים גורמים ישראליים).
מטרידה אותי במיוחד האמירה בתגובה הבאה שלך: "הצרה היא שהנסיונות התקשורתיים לטפטף את השטויות למוחות הציבור הישראלי עשויים להצליח - כפי שהצליחו לסמא את עיני הציבור ולהוליכו שולל לתמיכה באסון אוסלו."
כיוון שאני מעיז להניח כי באייל מסתובבים אנשים אינטיליגנטים הרי שאיני מבין מדוע דווקא אתה תומך בעצימת עיניים מגוייסת, במיוחד לאור העובדה שמדובר בדיון תיאורטי בלבד. ייתכן שכל הנשק על הספינה יועד לרשות הפלשתינית, יתכן שחלקו גם יועד לחיזבאללה. האם באמירה הזו אני "פוגע בבטחון ישראל" או "במוראל הלאומי"? לא, אני מעלה אפשרות בעלת סבירות מסויימת, שאינה מופרכת לגמרי. יתרה מזאת, כפי שציינתי, אנחנו נמצאים בין השאר במלחמת תעמולה ולכן איני מתכוון גם לקבל כל הצהרה ישראלית כאורים ותומים אלא מפעיל את גלגלי השיניים החורקים ומנסה לחשוב גם בעצמי.
מה שלא רצית לשמוע? 51402
בתגובתי הראשונה בנושא יעוד הנשק כתבתי קצת בזהירות, ואמרתי ''לפחות רובו לרשות הפלשתינית''. סיבת הזהירות שלי הייתה שהייתה ידיעה לפיה היה איש קשר של החיזבאלה על האוניה וחשבתי שאם הם מעורבים אולי גם הם אמורים לקבל איזה פרור.
אבל הידיעה הזאת התגלתה כלא נכונה והסיפור הנכון הוא על אניה שנקנתה ע''י הרשות הפלשתינית ועליה ארבעה אנשי הרשות ועוד תשעה מלחים שכירים שלא היו שותפי סוד.
התמונה החדשה מוחקת את ההסתייגות שלי, ואין לי כל ספק, עתה שכל הנשק יועד לרשות.
כמובן תיאורטית הכל אפשרי. גם המחתרת הכורדית בתורכיה צריכה אולי נשק, אולי התמקמו ביוון כמה אנשי ''קאידה'', אולי האניה בכלל לא הייתה אניה אלא מטוס שהתחפש לאוניה, אבל בכל זאת אין לנו ברירה אלא להתבסס על מה שפורסם והמסקנות חד משמעיות.
זה נכון שלא תמיד צריך להאמין לכל אחד, אבל מה שאני אומר הוא כבר אחרי שהידיעות שקראתי עברו את ביקורתי ואת מבחני ההיגיון שלי.
מה שלא רצית לשמוע? 51470
נשמעה מהצד הפלשתינאי גם טענה שבינתיים לא שמעתי לה כל תגובה (יכול להיות שהיתה, אני לא עוקב כמוך אחרי כל הפרשנויות). לפי הטענה שלהם, הקביעה כאילו האוניה היתה מיועדת לעגון בנמל עזה היא מוזרה, שכן הנוכחות המסיבית של צה"ל באזור לא מאפשרת אפילו לדייג לזרוק חכה למי הים של עזה בלי שהצבא ידע מזה. האם באמת זהו למיטב ידיעתך היעד שבו היתה מיועדת הספינה הזאת לעגון?
מה שלא רצית לשמוע? 51472
התגובה לזה גם הייתה והיא שהנשק הוכן בתוך כלים מיוחדים שהיו אמורים להסחב על ידי הדייגים מתחת למים בעומק רדוד משהו כמו נאמר חצי מטר מתחת לגובה המים מה שיגרום לכך שגם עם יחפשו מבסירה לא ימצאו מכלום.

מה גם שזו פשוט טענה לא נכונה כיוון שלא ניתן לבדוק כל דייג גם עם מאוד רוצים, בים לא מדובר על מסלול אחד שכולם חייבים לעבוד דרכו אלא על שטח פתוח שבו בצורה מסויימת יש ניסיון לעקוב אחרי מספר גדול של סירות דייגים מה שלא ניתן לבצע במיה וכמות גדולה של סירות לפתע מחליטה לצאת לים ולחזור ביחד.

למעשה במידה וסוריה הייתה צריכה את הנשק הרי שהיא לא צריכה ספינה. ואילו החיזבאלה לא צריך את הכלים היוחדים כדי להכניס נשק ללבנון. היחידים שזקוקים לכלים כאילו הם הפלסטינים.
מה שלא רצית לשמוע? 51476
אף אחד לא רוצה ולא צריך לבדוק כל דייג, אבל נראה לך שספינה כזאת יכולה ממש להתקרב לנמל עזה בלי שצה"ל יבדוק טוב-טוב מה יש בה? האם באמת יכולה כמות עצומה של סירות דייגים (50 טון נשק לא מובילים בשלוש סירות) לשוט לפתע פתאום למקום מסוים בלי שזה יעורר חשד? נשמע לי מאד חלש לטעון שהם יכולים לארגן מבצע כזה בלי שנרגיש, ולהסתמך רק על זה שכל סירה תשוט לאותו יעד בנתיב קצת אחר. בוא נקווה שלדוברים שלנו יש הסבר קצת יותר משכנע.
בהצלחה עם ההר. 51483
לא צריך יותר מידי סירות , משהו כמו 10 סירות יכולות בקלות למשוך את הכמות משקל הזו, להזכירך למה שנימצא בתוך המים יש מעט מאוד משקל ואם אתה מוסיף לו אוויר הוא יכול להיות חסר משקל לחלוטין מבחינתך, ניתן בהחלט לשלוח קבוצה של 15 20 סירות בתור מטרה שהספינות הישראליות ירדפו ויחפשו בכליהן ואילו הסירות הפלסטיניות יתקדמו אחת אחת מכיוון הספינה מבלי שיגרמו לחשד קל.
כמות הספינות הישראליות שם אינו גדול כמו שרוצים שישמע למעשה הוא אפילו קטן מאוד.

ספינות הדייגים ברובן חוזרות באותם שעות כך שבכל מקרה קבוצה גדולה של סירות מגיעה לאותו המקום מבלי שיש לך יכולת באמת לבדוק את כולן וגם אז הבדיקה היא שטחית ובתוך הסירה ולא במים שליד הסירה בעומק של חצי מטר בשעת חשכה כמעט כאשר אתה לא רוא מה יש שם.

צר לי אבל זה שזה לא שכנעה אותך אבל הייתי שמח לשמוע את הטאוריה שלך לספינה הנוסעת לכיוון עזה עם פלסטינים בכירים עליה ונשק כאשר כלי הנשק מאוחסנים בכלים שאמורים להכנס למים (ולא בארגזים כנהוג בסחיבת נשק)
האם זו היא קוספירציה ישראלית? אולי הפלסטינים הם בכלל אנשי מוסד?
אולי הספינה כמו שכבר נאמר היא מטוס שהתחפש לזברה.

או במילים אחרות לפעמים כאשר אדם רוצה לראות מולו הר גם אם אין הר והוא מאוד רוצה לראות הר אז הוא יראה הר ולא יאמין לאיש שיאמר לו כי אין הר.
בהצלחה עם ההסברה 51488
אין לי שום תיאוריה חלופית ואני לא מרגיש צורך לספק אחת כזאת רק כי ההסבר הנוכחי נשמע לי מפוקפק. אם ההסבר שהבאת הוא עמדתה הרשמית של ממשלת ישראל לגבי הדרך בה היו הדברים אמורים לעבוד במקור, אין מה להתפלא ששוב נכשלת ההסברה הישראלית כשהיא יוצאת אל מחוץ לאולפני החדשות שלנו. חוץ מאשר את המשוכנעים-מראש, ההסבר הזה לא ישכנע אף אחד.
בהצלחה עם ההסברה 51496
כבר היה מי שאמר פעם, עם זה עושה קול של צפרדע, הולך כמו צפרדע, ונראה כמו צפרדע, כנראה שזו צפרדע, עם אתה מתעקש שמשרד ההסברה לא הוכיח כי הכתם הירוק שעל הראש של הצפרדע אומר שזה צפרדע ולכן זה בכלל פיל שהולך כמו צפרדע ונשמע כמו צפרדע ואפילו מריח כמו צפרדע.

תהנה מכך.
בהצלחה עם ההסברה 51609
טוב אז אולי זה יועיל יותר
למרות שעדיין יתכן שמדובר בקונספירציה ישראלית ושהם שיחדו את רב החובל
שיעורון פיזיקה. 51614
גם אם לעצם אין משקל, הרי שעדיין יש לו מאסה.
שיעורון פיזיקה. 51639
אמת אבל המאסה לא מפריע לך כמעט לסחוב דבר כאשר הוא כבר בתנועה, הבעיה במצב זה היא כאשר צריך להתחיל להזיז את החבילות , אז צריך להפעיל עליהן הרבה אנרגיה באופן יחסי, אולם לאחר מכן הן ינועו יחסית בקלות להבדיל מהמקרה שאם היה להן משקל אז הן היו שוקעות ומטביעות את הסירות.
מה שלא רצית לשמוע? 51495
בנוסף למה שרועי אמר, איסוף המיכלים לא חייב להיות ביחד. אפשר לאסוף אותם בבודדים במשך שבועות.

הספינה הגדולה כנראה הייתה אמורה לשוטט במים הטרטוריאלים של מצרים. סירות הגומי שנמצאו על האניה (קטנות, וקשות לגילוי) אמורות היו לגרור את המיכלים מתחת למים לעבר סירות הדייגים, כך שלא ייוצר קשר גלוי בניהם.

באתר של דובר צה''ל מוצגים המיכלים. לכל מיכל מוצמד מן מיכל קטן יותר שכנראה מיועד לאזן את המיכל בעומק מסויים בהתאם למשקל של כל מיכל, באמצעות דחיסה של אויר.
מה שלא רצית לשמוע? 51497
נו, זה כבר נשמע לי קצת יותר רציני מההסבר הקודם. תודה.
מה שלא רצית לשמוע? 486241
אין אפשרות לאזן מיכל בעומק מסוים, המיכל תמיד ישקע או יצוף.
מה שאפשר לעשות זה להשקיע את המיכלים באזור רדוד יחסית, רחוק מהחוף, באזור עזה כ 10 ק"מ העומק כ 150 מ', להסתלק מהסביבה ובעזרת טיימר להציף את המיכלים מאוחר יותר, הדרך הקלאסית היא שמוש במשקולת כבדה שמחוברת ביציקת מלח מדודה למטען הקל, המלח נמס בפרק זמן מדוד והמטען משתחרר מהמשקולת וצף.
מה שלא רצית לשמוע? 486271
דגים כן ומיכלים לא?
מה שלא רצית לשמוע? 486274
דג מייצב את עצמו, א.תוך שחיה שתמיד תהיה כלפי מעלה או מטה ותתקן את מצבו. ב. בעזרת שלפוחית גז, אותה הוא מכווץ או מרחיב כדי לתקן את מצבו.
תגלית מרעישה! דולפינים שצוללים לעומק רב מכרגיל מרוקנים את ריאותיהם וצוללים עם ריאות ריקות.
הבן, הסבר ונמק.
מה שלא רצית לשמוע? 486277
אז למה במיכלים אי אפשר להגיע לציפה ניטרלית בעומק מסויים?
---
כדי למנוע bends?
מה שלא רצית לשמוע? 486283
מעשית זה אפשרי עם מערכת מתוחכמת שתהיה רגישה לשנויי לחץ מזעריים, תשחרר אויר למצוף עם עלית הלחץ ותדחוס אותו בחזרה למיכל ה''בנק'' עם ירידת הלחץ, סה''כ תוספת של מדחס, מנוע למדחס, אנרגיה למנוע ומוח שיפקד עם החיישנים הנילווים. אפשר לוותר על המדחס עם תספק מלאי גדול מספיק של אויר דחוס.
מה שלא רצית לשמוע? 486288
לא בגלל הבנדס, אלא בגלל החיסכון באנרגיה הדרושה כדי לשחות לעומק, בריאות ריקות משקלו הסגולי גדול משל המים והוא שוקע, אם יצלול לעומק של 200 מ' עם ריאות מלאות, נפח הריאות יצתמצם ל 1/21 פחות מ5 אחוזים, עדיף לו לוותר על המעט אוויר לרדת בלי לבזבז אנרגיה ולהשתמש בעתודות החמצן שבמחזור הדם.
מה שלא רצית לשמוע? 486290
והעיקר שכחתי, הסרט שראיתי, אין דבר מצחיק יותר מדולפין שטוח.
מה שלא רצית לשמוע? 486291
לא הבנתי למה הנפח בסוף הצלילה הוא רלוונטי. אם כבר אז ההפך- עצם העובדה שנפח האוויר יורד בלחצים גבוהים מראה שלא צריך להיות מוטרד מהשינוי במשקל הסגולי.
מה שלא רצית לשמוע? 486294
כמות האוויר היא הרלוונטית, ומיכוון שהיא כל כך קטנה היא מיותרת, מאידך ההתנגדות שצריך להתגבר עליה בתחילת הצלילה עם ריאות מלאות היא מאד גבוהה ומבזבזת הרבה חמצן.
מה שלא רצית לשמוע? 486299
לעניות דעתי, כמות האוויר הרלוונטית נמדדת במשקל, לא בנפח.
מה שלא רצית לשמוע? 486301
לא הבנתי, כמות האוויר בריאות היא פונקציה של האוויר ששאפת בלחץ של אטמ' אחת על פני הים והלחץ הסביבתי החדש בעומק אליו צללת, מכיוון שהגוף משווה לחצים עם הסביבה, הרי שחמש ליטר אוויר ששאפת יידחסו לחצי ליטר בעומק של תשעים מ'.
מה שלא רצית לשמוע? 486315
אז מה? מבחינת כמות החמצן לא השתנה דבר.
מה שלא רצית לשמוע? 486326
בהחלט כן. כמות החמצן הזמין פוחתת באותו היחס.
לכן בצלילת סקובה אתה נושם בלחץ סביבתי.
מה שלא רצית לשמוע? 486335
שוב, כמות לא נמדדת במספר המולקולות?
מה שלא רצית לשמוע? 486342
לכן כתבתי "החמצן הזמין" , תלוי נפח ולחץ. כשאתה נושם ממיכל אויר דחוס בלחץ הסביבה, הרי ששאיפה מלוא ריאותיך של 5 ליטר אויר בעומק 90 מ' בלחץ 10 אטמ', תבזבז מהמיכל 50 ליטרים של "אויר חופשי" בלחץ של אטמ' אחת.
אתה מעלה קושיה מענינת בנוגע למספר המולקולות הנדרשות במהלך החימצון, חלק מהתשובה אולי מבוסס על כך שחלק מהחמצן כבר מומס בדם עוד לפני הצלילה, ואולי גם העובדה שאנחנו צורכים רק כ 5% מתוך 18% חמצן שיש באויר, עוד ידוע שהגוף מגיב אחרת לחמצן בלחצים גבוהים, נשימת חמצן טהור תהיה קטלנית בעומק 15 מ', אויר דחוס עם
18% חמצן יהיה קטלני בעומק 90 מ'.
יש פה רופא או ביולוג בקהל?
מה שלא רצית לשמוע? 486348
אנחנו מסתובבים במעגלים: אם אני נושם מלא ראותי ב1 אטמוספירה, אז צולל ל(מקבילה של)10 אטמוספירות, כמות (=משקל) החמצן בראותי *לא* השתנתה. הנפח השתנה, אבל לא הכמות. אי לכך, לא "איבדתי" חמצן כשצללתי עם ראות מלאות. רק איבדתי משקל סגולי. אני מסוגל להבין שהצלילה עולה יותר אנרגיה, לפחות עבור מספר המטרים הראשונים, אבל אחר כך אין הבדל גדול. התועלת היא שיש לי יותר חמצן, וגם אפשר לחזור ולעלות בפחות אנרגיה. האם ההבדל באמת מובהק?
מה שלא רצית לשמוע? 486352
אין לי תשובות של ממש, אבל צוללים חופשיים מראים יכולות מפתיעות ביחס לשהיה בלי אויר מתחת למים, ודולפינים מרוקנים את ריאותיהם בצלילות עומק, וכנראה זה כדאי להם.
מה שלא רצית לשמוע? 486364
אתקן את עצמי, הרברט ניטש שבר (עם קונץ) שיא של 214 מ' ובלי עזרים 80 מ' בריאות ריקות.
הלינק הוא לדף שאלות ותשובות, חפש באמצע הדף.

מה שלא רצית לשמוע? 486377
מעניין, אבל לא מובהק.
מה שלא רצית לשמוע? 486388
הנושא חדש יחסית ורופאי הצלילה וביולוגים עוד לא נכנסו לעובי הקורה, אבל חוקי יסוד מהספר "הפיזיולוגיה של הצלילה" הופרו. ב78 חוקי הפיזיקה טענו שבעומק 30 מ' בלחץ של4 אטמ' הראות יצתמקו לרבע מגודלם המקורי ויקרסו פנימה תוך היקרעות מדופן חלל החזה,יש כאן חומר למחקר אידיאלי לכל חוקר צעיר, כל היום בים.
מה שלא רצית לשמוע? 486567
תגובה 302457
מה שלא רצית לשמוע? 486584
הידד! אהבתי את "צלקות האבולוציה" כהדיוט חששתי שהספר גולש למחוזות המד"ב,היה פעם סרט של ספילברג "מצולות" ושם הגיבור יורד ל3,000 מ' כשהוא בחליפה אטומה מלאה בנוזל מועשר בחמצן אותו הוא נושם כדג.
מומלץ לאוהבי סרטי הרפתקאות וצלילה.
מה שלא רצית לשמוע? 486668
ראיתי לא מזמן בנשיונל ג'אוגרפיק סרט על זה. זה לא מדע בדיוני, יש נסיונות אמיתים בנשימת נוזל עתיר חמצן. הראו שם עכבר שהוטבע בתוך אקווריום עם נוזל כזה למספר דקות ונשם נוזל. לאחר מכן הוציאו אותו, ניקזו את הנוזל מהראות והוא המשיך בחיו ללא פגע.
מה שלא רצית לשמוע? 486669
אלו חדשות מאוד משמחות, תודה.
מה שלא רצית לשמוע? 486671
למה? מה היתרון של נוזל עתיר חמצן על בלונים? כמה נוזל כזה יוכל צוללן לשאת עימו?
מה שלא רצית לשמוע? 486674
נוזל עתיר חמצן ימנע בעית שיכרון עומקים (הרעלת חנקן), מחלת דקומפרסיה ותסחיפי ריאות. מיחזור הco2 מתבצע כבר כיום במערכות נשימה סגורות ע"י סודה קאוסטית שסופחת את הפחמן ומחזירה את החמצן למערכת, מוגבל לעומק של 10 מ'. נשימת נוזל עם 5% חמצן (זה מה שאנחנו צורכים מתוך 18% חמצן שבאויר) תאפשר צלילה לעומק של כ400 מ'.(כל המספרים לא מדויקים אך קרובים)מיחזורו יאפשר זמן צלילה בלתי מוגבל כמעט.
מה שלא רצית לשמוע? 486682
אני מנסה לדמיין מה מרגישים כשממלאים לך את הריאות בנוזל כזה. האם מנסים עדיין לנשום (ובולעים מים)?
מה שלא רצית לשמוע? 486691
נסה לדמיין שאתה נושף את אויר ריאותיך החוצה, ואז צולל לעומק, בשלב שבו רמת הco2 תגיע ל6 % תתעורר בך הרגשת מחנק ורצון לשאוף אויר, אתה מתעלם וממשיך לרדת, וכך שוב ושוב, בשלב זה הפרשי הלחצים יגרמו לסינוסים ולעור התוף לקרוס פנימה, כדי להשוות לחצים אתה "נושם" מי ים דרך האף לתעלות הסינוסים ולוחץ החוצה, כך לעומק של 50 מ', כדאי להכנס לקישור שבתגובה 486364
מה שלא רצית לשמוע? 486694
ההרגשה כנראה דומה לטביעה, עד שמתרגלים. צריך לנשום כדי ליצור תחלופת מים בריאות.
מה שלא רצית לשמוע? 486715
כמו בסיפור על ההוא שתלו אותו, בהתחלה הוא רקד, אח''כ התרגל.
מה שלא רצית לשמוע? 533464
''מצולות'' הוא של קמרון, לא ספילברג.

(רק למקרה שמישהו ירצה לנסות לאתר את הסרט)

קמרון עצמו הוא חובב צלילה- הוא מספר שהוא העלה את הרעיון לסרט ''טיטניק'' כתירוץ לכך שמישהו אחר יממן לו מסע צלילה לספינה השקועה.
מה שלא רצית לשמוע? 533470
תודה על התיקון.
את סצינת הנפילה האינסופית חוויתי בעצמי בעומקים ארבעים עד שבעים ושלושה מטרים.
אולי משורר יכול להעביר את החוויה.
מה שלא רצית לשמוע? 486306
מעניין למה הדולפינים האינטליגנטיים שלנו לא לוקחים איתם גם איזה סלע קטן בפה.
מה שלא רצית לשמוע? 486316
כי אין סלעים בלב הים?
מה שלא רצית לשמוע? 486324
אתה נתפס לפרטים שוליים.
מה שלא רצית לשמוע? 486336
לזוטי דברים.
מה שלא רצית לשמוע? 486320
כילא צוללים בפה מלא?
אני מתכנן ניסיון, מי מלח, מי ברז וביצה.
מה שלא רצית לשמוע? 486322
ואני לא בטוח שהם כל כך איטלגנטים, הם יותר מדי מסתובבים ליד הומונאידים.
בעד ונגד, נמק 486356
עקרון ההכבדה!
בעד ונגד, נמק 486359
אבל הסלע עושה שימוש בעקרון הזה ממש!
בעד ונגד, נמק 486365
אולי זו סימביוזה? ואולי זה סלע קבוריט?
מה שלא רצית לשמוע? 486279
בד"כ אתה צודק, אבל יש תופעה לא נדירה של שכבות מים בעלות מליחות שונה, ולפיכך משקל סגולי שונה, שמאפשרות ציפה בגבול ביניהן. דומני שצוללות יודעות להשתמש בזה כשצריך להדמים מנועים (סימוכין: ספרים ישנים על מלה"ע השניה).
מה שלא רצית לשמוע? 486280
אני הבנתי שהקטע הוא שאם אתה מתחת לשכבה הראשונה, הסונאר של הספינה הציידת לא יכול לחדור.
מה שלא רצית לשמוע? 486285
יכול להיות; אני מצטט מהזכרון דברים שקראתי לפני כמה עשורים במקור לא מהימן בעליל, כלומר רמת האמינות של המידע עולה רק במקצת על הממוצע שלי. מה אומר הדוד הטוב?
מה שלא רצית לשמוע? 486287
הסונאר מסוכך כשיש שינוי טמפרטורה:
אני עדיין מחפש על השפעות של הhalocline על הציפה.
מה שלא רצית לשמוע? 486292
ההפרשים במשקל הסגולי כל כך קטנים, זה צריך להיות מאד מסובך, בכל אופן צוללת עוד לא היתה לי ואני לא יודע.
ד.א. פעם חשבתי לקנות אחת, מה שמצחיק שזה לא בדיחה.
מה שלא רצית לשמוע? 486298
בזמן האחרון צוללים חופשיים ספורטיביים התחילו גם כן לצלול עם ריאות ריקות מאויר, נדמה לי שנשבר שיא הששים מטרים, הפמפום, ז''א איזון הלחצים באזניים ובסינוסים שנעשה ברגיל ע''י העברת אויר מהריאות לסינוסים, נעשית ע''י ''נשימת'' מים דרך האף ישירות לסינוסים.
מה שלא רצית לשמוע? 51510
הפלשתינים גם אמרו שהם לא מכירים את סגן הכוח הימי שלהם שהיה מפקד הספינה. ערפאת גם אמר בראיון המפורסם עם גרנות שהמוסד רצח את גנדי. זכותך להטיל ספק או להאמין לכל דבר שאתה שומע. אולי בכלל לא הייתה אנייה והכל סתם סיפור עם ציורי פוטו מונטז' ? אפשר גם טענה כזאת להעלות.
לגבי העניין הספציפי של העברת המטען לחוף, מיד בהתחלה לא דובר על כך שהאניה תגיע לנמל עזה, וכתבנו החרוץ רון בן ישי היטיב לתאר את מתקני הציפה המשוכללים שבעזרתם עמדו הפלשתינים להבריח את הנשק.
לפעמים נוצרים כאן ויכוחים מיותרים על דברים מובנים מעליהם, שמשתתפים בהם אנשים רציניים. קשה לי להסביר לעצמי את התופעה המוזרה הזאת.

אגב, כשהיה הפיגוע בתאומים אני העליתי רעיון (כמו שעשה קצת אחר כך מפקד חיל האוויר לשעבר בן אליהו), שמדובר אולי במעשה של אמריקאים מופרעים. אבל כשהתבררו העובדות לא התעקשתי על הגרסה הזאת. לא צריך להגזים.
מעניין שהוכח לאחרונה שיכול להיות מופרע אמריקאי כזה. התנגשות המטוס הקל במבנה רק הקומות לאחרונה, נעשתה מסתבר, בכוונה ע"י חניך טייס, אמריקאי. הרעיון כשלעצמו לא היה כל כך בלתי מתקבל על הדעת.
מה שלא רצית לשמוע? 51522
"לפעמים נוצרים כאן ויכוחים מיותרים על דברים מובנים מעליהם, שמשתתפים בהם אנשים רציניים. קשה לי להסביר לעצמי את התופעה המוזרה הזאת."

אפשר לחשוב מה כבר קרה. שאלתי שאלה, קיבלתי תשובה, אמרתי תודה, וזהו, מבחינתי זה נגמר. לא התעקשתי על שום גרסה חלופית ולא רמזתי שמדובר בפוטו מונטאז' או בקונספירציה. מה, בגלל שמדובר בפלשתינאים אסור כבר לשאול שאלות? אתה בכלל מסוגל להפריך את טענת הפלשתינאים בקשר לנוכחות צה"ל בנמל עזה בלי להחליף נושא למקרים אחרים שבהם הם שיקרו בעניינים אחרים לגמרי?

קודם התלוננת שבאייל הקורא לא פירסמו בזמן את הידיעה על הספינה, ועכשיו שכן פירסמו, אתה מתלונן שנוצר דיון ושאנשים שואלים שאלות. מתי תהיה מרוצה? :-)
מה שלא רצית לשמוע? 51525
אה, סליחה, רק עכשיו שמתי לב שכן התייחסת גם לדיווחים בנושא הגישה לנמל עזה. כפי שציינתי יחד עם השאלה, אני לא שמעתי את הדיווחים הנ''ל ולכן שאלתי מה ששאלתי.
מה שלא רצית לשמוע? 51341
החיזבאללה היה עושה עבודה יותר טובה.
לפי השלומיאליות אין ספק שהרשות הפלסטינאית מעורבת.
ואשר למודיעין הפעולה לא כל כך מורכבת, מספיק מקור פנימי עם אינטרסים ויש הרבה כאלה בתקופה האחרונה.
מה שלא רצית לשמוע? 51355
מבחינתי מדובר בידיעה בעל ערבון מאוד מוגבל, אולם אולי מבחינתך מדובר בשלל ראוי לשמו:

צבי בראל ב"הארץ" טוען שהפסקת הנתיב לדמשק היא תוצאה של יירוט מטוס-נושא-נשק אירני ע"י טורקיה במרחב האווירי שלה. ועוד הוא יודע לספר: היירוט בוצע על פי בקשת ישראל.
מה שלא רצית לשמוע? 51361
הממ... תודה!
בתאבון! 51410
מה לא שמעתי. 51380
אאולי במקרה קוראים לך מוחמד בארקה
או יוסי ביילין ואתה לצערי ולצערנו יושב בכנסת ישראל
ועוד משלמים לך
מה לא שמעתי. 51584
יוסי ביילין, איש חרוץ ויקר (יש שיאמרו שאין גרוע מטיפש חרוץ. אישית אני נוטה חיבה לאיש על אף פועלו המפוקפק בנושאים מסוימים ולא הודות לכך), איננו חבר בכנסת ישראל. אבל למה לבלבל את הדמגוגיה עם זוטות חסרות ערך כמו עובדות?
מה לא שמעתי. 51615
א. לא.
ב. לא. (חבל, לא הייתי מתנגד למשכורת כמו שלו.)

ג.1. תתבגר כבר.
ג.2. איך בדיוק מוחך הפעוט מקשר בין פקפוק בידיעות חדשותיות, המכילות מידע חלקי (ובהכרח גם לא אובייקטיבי) - ובין דיעות פוליטיות?
האם בעצם אתה רומז שהימניים הם טפשים מכדי לפקפק, ויאמינו מייד לכל שטות שמנהיגנו הציוניים ורבי העזוז יטיחו בפנינו?
אם הייתי איש ימין - הייתי עשוי להעלב מהשטות הזאת, אם הייתי מעריך את דעתך ולו באינץ' משוייף אחד.
ג.3. תתבגר כבר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים