שלוש הערות 51792
1. חסרה לי תגובתו של ערן בילינסקי, שתסביר לנו למה אין כאן טעות פלשתינאית, ושלמעשה ערפאת (או פוליטיקאי פלשתינאי אחר) רצה לספק לישראל סיבה להמשך הסיכסוך, ולכן דאג לשליחתה של הספינה, ושישראל תדע בדיוק את מסלולה של הספינה, ושעל הספינה לא תהיה התנגדות ממשית להשתלטות, ושכל זה יהיה כשזיני באיזור. זה יכול להסביר גם את התגובה האמריקאית (המוזרה), הרי הפוליטיקאים האמריקאים רוצים למנוע מהפוליטיקאים הישראלים והפלשתינאים להמשיך את הסיכסוך...
2. מה הסיבה שישראל דאגה לשחרר הוכחות חד משמעיות לקשר בין הספינה לרשות, ולא דאגה לשחרר כאלה, לקשר בין המחוסלים למעשי טרור? הסיבות אותן אני מצליח להעלות:
א. אין לחץ פנים ישראלי ו/או בין-לאומי בקשר להוכחות על המחוסלים.
ב. אין לישראל הוכחות כאלה.
ג. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה לשחרר את אף אחת מההוכחות האלה.
אפשרות ג' נראית לי פשטנית, בעיקר בהתחשב בעובדה שישראל לא חיסלה את הנוסעים בספינה, ושישראל לא שחררה הוכחה על אף אחד מהחיסולים הבעיתיים.
אפשרות א' נראית לי לא נכונה, בגלל שיש יותר ויותר (לא מזמן, טען כך גם ראש השב"כ לשעבר, עמי איילון) טענות ישראליות ובין-לאומי שמחוסלים חוסלו שלא במסגרת של הגנה עצמית.
3. הראיון שנעשה עם מפקד האניה הוא בעיתי כלפי חוץ, מאותה סיבה שאף ישראלי לא יתיחס באמינות לראיון דומה שיעשה עם עזאם עזאם בכלא המיצרי (ז"א כשהוא עוד בכלא. חוקריו, בעלי עבר של עינויים נמצאים לידו לאורך כל הראיון. והראיון נעשה ע"י מראינים מצריים, בעלי אוריינטציה פרו ממסדית ואנטי ישראלית).
שלוש הערות 51797
1. ערן בילינסקי לא יגיד דבר כזה כיוון שלהניח אפריורית שהספינה תיתפס (בניגוד כנראה, לספינות אחרות - כנראה שהיו 2-3 לפני ה"סנטוריני" למשל, ומי יודע כמה מאז) בהתאם לנתונים העומדים בפנינו זה לא סביר. אין בינתיים שום אינדיקציה לכך, ולו הייתה הספינה עוברת (כמו, כנראה, ספינות אחרות) בלי להיתפס אף אחד לא היה יודע מזה כלום. אם מישהו יציג בפני עובדות חדשות אזי אשקול מחדש את תשובתי.

אני גם מתפלא על כך שאתה משתמש במונחים "הפוליטיקאים האמריקאים/ישראלים/פלשתינים" שהרי אני מסתכל על כל פוליטיקאי לגופו ולא מכליל על בסיס מדינתי.
שלוש הערות 51799
אפשר לדאוג שספינה תתפס, ע"י הדלפות, ודאגה שהספינה תהיה מספיק "בולטת" ו"מרגיזה" כדי שהיא תתפס. העובדה שספינות עברו בלי להתפס, רק מראה שיש כאן "איוולת" לכאורה. העובדה שזה לא ההסבר המתקבל ביותר על הדעת אף פעם לא הפריעה לך בעבר.
התכוונתי שאתה תמלא את השמות במקום "הפוליטיקאים האמריקאים/ישראלים/פלשתינים", לי אין מושג מי נגד מי.
הערת סיום 51803
א. בסדר. אם תראה לי דברים כאלו אז, כמו שאמרתי, אשנה את הערכתי. כל זמן שלא הראת לי הוכחות למעשים שכאלו אזי איני רואה סיבה להציע הסבר אלטרנטיבי כיוון שההסבר המוצע הוא קונסיסטנטי עם הידוע לי.

ב. אם אתה רוצה, אתה יכול לשים את אריאל שרון ופואד יחד עם שבעת ימי השקט הבלתי-אפשריים בצד שלא רוצה לחזור למשא ומתן עם ערפאת כרגע, כנראה שערפאת באמת קצת ניסה לשחק עם זה בהצהרה מלפני כחודש ולכפות סוג מסויים של משא ומתן (המשפט האחרון איננו מבוסס היטב ואיני מתכוון להגן עליו). אבל, כפי שציינתי עצם הצגת החלוקה בצורה שכזו היא אינדיקציה מדאיגה מבחינתי שלא הובנתי כהלכה, שהרי זו טעות בסיסית בהבנת התזה שאני מציג. כנראה שאני צריך מתישהו לחזור לאותה תגובה שאני חייב לך כבר שנה וחצי :)
הערת סיום 51809
א. ואם נחזור לדיון אחר לגמרי, מתי אתה מחליט שהסבר מסויים מספיק טוב, על מנת שלא לנסות למצוא לו הסבר אלטרנטיבי (ומתי לא תקבל הסבר אלטרנטיבי, שהוצא ע"י אחר)? כל זה, בהנחה שכל ההסברים קונסיסטנטים עם הידוע לך.

ב. התגובה תתקבל בברכה. בכל אופן, לא ברור לי איזה הצגת חלוקה כל כך כואבת לך, לא הצעתי חלוקה, רק כתבתי הכללה במקום שמות (ז"א ברור שבמקום פוליטיקאי ישראלי, צריך להיות שם מסויים, אבל השם, מרגע שניתן, מייצג את עצמו בלבד, ולא את כל הפוליטיקאים הישראלים).
הערת סיום 51811
א. אני מחליט שהסבר מסויים מספיק טוב כאשר אני (זמנית, כתמיד) לא מוצא בו סתירות על פי הנחות היסוד המקובלות עלי. כאשר מישהו מעלה בפני סתירה אני בוחן האם זו אכן סתירה (יתכן וזו לא סתירה כלל וכלל אלא רק חוסר הבנה) ואם כן אזי אני מתקן את ההסבר בהתאם (עד כדי, באופן תיאורטי, זניחתו לגמרי).
לא אקבל הסבר אלטרנטיבי כאשר הוא יכיל סתירה עם עובדה הידועה לי.
לא לגמרי הבנתי את הסיפא.

ב. הכללה היא סוג של חלוקה, על בסיס האבסטרקציה שנבחרה (במקרה הזה, התעלמות מכל תכונה פרט לשתיים - היותו של משהו פוליטקאי ואזרחותו). עצם הבחירה בהכללה הזו הדאיג (ומדאיג) אותי שמא לא הובנתי כהלכה. כעת משהובהר הדבר נרגעתי (זמנית כמובן, עד שתצוץ הסתירה הבאה).
הערת סיום 51816
א. אנסח מחדש, נתונים שני הסברים שונים, קונסיסטנטים עם כל הידוע לך, לאחר שהראת שאתה בוחר אחד מהשניים, ומאחר שדרך הבחירה שהצעתי (אוקהם) לא מקובלת עליך, השאלה שלי היא מה דרך הבחירה שאתה מציע. האם מדובר בבחירה לפי זמן הצעתו של ההסבר (ז''א ברגע שקיבלת הסבר, לא תקבל הסבר אחר עד שההסבר לא יופרך), לפי אופיו של ההסבר, או המסביר או שמדובר בטעם אישי לא מנומק.
מתגלח כל יום 51823
בוא לא נערבב בין שני דברים.

בדיון *אחר* הצעתי מתקפה כנגד התער של אוקהם. ייתכן והיא מוצלחת ויתכן שלא, אך אין בינה ובין הדיון שלנו שום דבר ועבור הרשומות הנה הצהרה :

------<גזור ושמור>------
אני משתמש בתער של אוקהם.
------<גזור ושמור>------

(כמובן אחרי שאני שוטף אותו מהשערות מהזקן של אוקהם)

עם זאת, כפי שאמרתי, אני לא רואה פסול בניסיון לבחון מחדש את הנחות היסוד והכלים שלנו (התער של אוקהם למשל) ואפילו חושב שנחוץ והכרחי כדי למנוע דוגמטיזם.

יתרה מזאת, אני שומר לעצמי את הזכות להיות לא קונסיסטנטי בין דיון לדיון (בתנאי שאני מבהיר את זה, וכנראה שכאן זה לא היה ברור מספיק). למשל, להיות מטריאליסט בדיון אחד ואידאליסט/דואליסט בדיון אחר. אחרי הכל, זה בסך הכל דיון אינטלקטואלי. אף אחד לא חורץ גורלות (אני מקווה) בעקבות הדיונים שלנו, ואחרי הכל, באנו להנות, לא?
קיבלתי, תודה 51824
אני יודע שזה דיון אחר, לכן כתבתי "ואם נחזור לדיון אחר לגמרי" תגובה 51809
שלוש הערות 51804
The Santurini's (sp?) crew admitted they had three successful journeys before they were caught, so we know of atleast four attempts to smuggle weapons from Lebanon. However, we knew about Karin A planned voyage months before it started - it was tracked when the ship was first purchased, possibly before Iran was involved. Atleast that's what I read in the press.

BUT, If someone in Iran wanted to end military assistance to the Palestenians, Karin A is a good way to do it. Iran lost nothing materially, but drawed excess international attention to its involvement in world terror. The chances of the ship to pass unnoticed was considered poor in Sunday's press, since it involved many figures and large transactions, both monitored by us. In addition, it was known (and published at Haaretz) that since 11/9 the US is tracking suspicious ships worldwide. Now Iran is forced to lower its terrorist profile, as might be preferred by Hatami.

So, though Eran wouldn't say that (probably because he disagrees), there is a Balabanic possibility of a planned catch. It wasn't even necessairy to tell us about the ship, only to act clumsy enough.
תודה 51808

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים