חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569562
אחת ההבטחות המרכזיות במערכת הבחירות של אובאמה הייתה לסגור את הכלא הזה. הכלא לא נסגר, ואחד העצירים החשובים שם הוא זה שזיהה את השליח של בן לאדן, ואיפשר את פעולת ה''סיכול הממוקד''. אני בטוח שהוא לא התנדב לעשות זאת.
הקול קול אובאמה והידיים ידי בוש הבן. . .
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569567
לא רק שהוא עציר שם, אלא שהוא גם נחקר תוך שימוש בעינויים.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569570
עשר שנים מענים אותו אז בסוף הוא נזכר.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569724
עפ"י הניתוחים האלה, לטכניקות חקירה נוקשות היה תפקיד קטן בתהליך מציאת המידע על בין לאדן. עפ"י נציגים ממשל בהווה ובעבר, אמנם אסיר אחד שנראה שעבר חקירה קשה נתן תאור חיוני של השליח, אבל שני אסירים אחרים כולל חאליד שייח מוחמד שעברו חקירות מהקשות ביותר (למשל, 'מר מוחמד' עבר 183 עינויים בטבעות מדומות או הושאר ער למשך 180 שעות) הטעו פעם אחר פעם את החוקרים בקשר לזהותו של השליח. גלן קרל, בכיר ב CIA שהיה אחראי על חקירת אסירים רמי דרג ב-‏2002 , אומר שחקירה בלחץ לא הניבה מידע שימושי, משמעותי או אמין ושכל עמיתיו הוטרדו מהשיטות האלה שאינן אמריקאית וגם אינן עובדות. טומי וייטור, דובר המועצה הלאומית לביטחון אומר שהם הגיעו לזיהוי המתחם ושבין לאדן גר שם רק אחרי שנים של איסוף וניתוח מידע ממקורות שונים, חקירה בהטבעה לא סיפקה אקדח מעשן.

הוויכוח הבין מפלגתי על שימוש בעינויים ממשיך. יו"ר וועדת בית הנבחרים לבטחון המולדת, הרפובליקני פיטר קינג טוען בזכות הצלחת השימוש בהטבעות. יו"ר וועדת המודיעין של הסנאט דיאן פיינשטין הדמוקרטית טוענת שטכניקות חקירות נוקשות לא תרמו שום דבר למידע המודיעיני.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569730
על פניו דברי ההלל לעינויים נשמעים לא סבירים בגלל הפרש הזמן הארוך, ועובדה שבמשך עשר שנים העינויים לא הביאו תועלת. לדעתי זה בכלל לא אותו בלדר. ושוב לדעתי, כמו שכתבתי קודם - פריצת הדרך החשובה היתה טיפ מתוך פקיסטן, מתושבים מקומיים או מהממשל.
אני חושבת שעכשיו אובמה יקדם את פינוי גואנטנמו בקצב מואץ.
ועוד דבר מוזר, איך הגיעה לאייל "מקהלת פקידים של ממשל בוש"?
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569738
איני יודע הרבה על הקשר בין החקירות בגואנטנמו ובין תפיסת בן לאדן, ואני מניח ששותפים עמי רבים, שכן מגיע מידע לא ברור וסותר לגבי הנושא הזה.
אבל אני רוצה להצביע על סתירה פנימית מאד בולטת בדבריך.
במקום אחד אתה כותב: "לטכניקות חקירה נוקשות היה תפקיד קטן בתהליך מציאת המידע על בין לאדן"
ומיד אחר כך "אמנם אסיר אחד שנראה שעבר חקירה קשה נתן תאור חיוני (ההדגשה שלי) של השליח"
זו סתירה מאד מהותית.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569742
ההדגשה היא אכן רק שלך. מכיוון שאני רק תימצתי בקיצור את הכתבה, כדאי לקרוא בפנים ולעמוד על דקויות הפרטים.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569749
בין כל אותם פרטי אינפורמציה ודיסאינפורמציה שהאמריקנים הפיצו לאחר חיסול בן לאדן מסתתר פרט מאד טריביאלי העשוי לחשוף כיצד ה-CIA חשף את מחבואו של בן לאדן. ההסבר הוא כל כך פשוט שהוא חייב להיות נכון. את המידע הזה לא היה צריך להוציא דוקא מן העצורים בגואנטנמו, לא בעינויים ולא בכלל.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569780
כוונתך לשיחת סלולרית מסויימת באוגוסט?
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569886
יכול להיות. אאל''ט, הבחור שעשה את השיחה באוגוסט הוא אחד משני בעלי הבית של אחוזת המסתור. שניהם חברים בכירים ומוכרים באל קאעדה.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569930
על-פי הדיווחים, הוחלט על הפעולה לאחר שנים ארוכות, כאשר הסיכויים שבבניין החשוד מתגורר בן-לאדן הגיעו ל-‏60%, בניגוד להערכות קודמות שהצביעו דווקא על מזרח אפגניסטן. לא היה נתון בודד שהצביע על כך שהוא באבוטאבאד, אלא מסלול של צבירת מידע מסייע, שאולי התחיל בעליית שמו של אבו-אחמד אל כוויתי, מפי עצירים בגוואנטנמו בראשית שנות האלפיים, כאשר רק לאחר שנתיים נוספות התקבל ביסוס מסויים, אולי מפי חסן גול, לגבי תפקידו של אל כוויתי. כך זה המשיך, בחקירות עצירים, בשיטות כאלו ואחרות במשך חמש-שש שנים עד שיחת הטלפון המאכנת, שהעלתה לדעת אובמה את כדאיות הפעולה מעבר לסף הנדרש. אלמלא המידע שהגיע מן העצירים, יתכן שלא היו מרכזים מאמצים באיתור אותה שיחה ואם היו עולים עליה, לא היה מובן חלקה בתצרף הסופי, שלא הושלם אלא עם הפריצה לאחוזה.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569967
אני פשוט לא מאמין בתסריטים כאלו. צריך להניח שהאמריקנים עוקבים מרחוק ומקרוב אחרי כל מי שמוכר כפעיל בכיר בארגוני האל קאעדה למיניהם. ברגע שמתברר לך ששניים כאלו מחזיקים באחוזה מבודדת ומוגנת במקום כלשהו, הדבר המתבקש הוא לבדוק מה מתרחש שם וכל צורה של מעקב תגלה נוכחות של זרים בשטח.
כל הסיפורים על מלחמת מוחות או חקירות ועינויים מתוחכמים נראים לי מופרזים בדיוק כמו הקישקושים התקשורתיים על 60%. כאשר הקומנדו הימי האמריקני פשט על האתר הוא ידע בדיוק של 100% את מי הוא מחפש שם. יתכן שהיה סיכוי של 50% שה"ארנבת" לא תהיה במחילה בדיוק כשה"אורחים" יגיעו לביקור אבל זה דבר אחר לחלוטין.
חיסול בן לאדן 595333
הצלחתי לפספס את הסרט של אילנה דיין על לכידתו של בן לאדן. ניסיתי בדיעבד לאסוף מידע על הסרט בהצלחה מזערית. אם מותר לי לנחש מדובר בתוצר האופייני לבוגרי גל"צ שאילנה דיין היא נציגתם הבכירה: מסע מיותר לפקיסטן שהניב אפס מידע מעניין, כאשר את פער המידע מילאו בראיונות חסרי עניין עם עתונאים פקיסטנים ובחומר תעמולה מוכן, הישר מן השולחן של צוות הבחירות של אובמה.
לצופה הסקרן, לא נותר אלא לסגת אל המפלט הקבוע של הויקיפדיה באנגלית. והרי תימצות התוכן: בן לאדן, מנהיג אל קאעידה, אותר באמצעות עבודת מודיעין שגרתית של איסוף מידע על בלדרי הארגון. אחד הבלדרים, אבו אחמד אל כוויתי, אותר באמצעות תשאולים של עצירים בכירים של אל קאעידה באתרי המעצר של ה-CIA ובגואנטנמו. סיפורי העינויים וה"פצצה המתקתקת" היו פיתפותי ביצים ושמו של הבלדר הושג ע"י השוואה בין נחקרים שהציגו אותו כבכיר לבין אחרים שניסו בכוונה למזער את חשיבותו.
ה-CIA עלה על עקבות הבלדר באמצעות יירוט שיחת טלפון וסוכניו הצליחו לאתר אותו באוגוסט 2010. מעקב אחריו הוביל אל הבית בו התגורר יחד עם אחיו (או בן דודו) אבראר אל כוויתי, באבוטאבאד פקיסטן. צוות מעקב שהתמקם במקום הגיע בספטמבר 2010 למסקנה כי מתחם המגורים של האל-כוויתים נבנה להסתיר בתוכו אישיות בכירה באל קאעידה, ככל הנראה בן לאדן עצמו.
מכאן ואילך התקבלו ההחלטות הצבאיות והמדיניות של תכנון מבצע החיסול. המבצע עצמו, שלטובתו הוקצו הטכנולוגיות החדישות ביותר (מסוקי קוברה חמקנים) והיחידות האיכותית ביותר, התבצע באופן כושל לגמרי. שום דבר לא פעל לפי התכנית. 2 מסוקים נועדו להנחית 2 צוותים של 6 לוחמים לתוך המתחם (לוחמי קומנדו ימי+מתורגמן+כלב). משם הם היו אמורים להכנס למבנה 3-הקומות שבמרכזו ולסרוק אותו. במקום זאת מסוק אחד התרסק אל החומה והשני נאלץ לנחות מחוץ למתחם ואנשי הצוותים נאלצו לאלתר ולטפס מעל החומה באמצעות סולמות. למרבה המזל, אנשי בן לאדן נתפסו עם המכנסיים משולשלות. המתחם לא היה מוגן, והלוחמים סרקו את המבנה (שנמצאו בו בעיקר בני משפחה, נשים וילדים) במשך 15 דקות תוך שהם הורגים את הבלדר, את אחיו ואשתו ואת בן לאדן ואחד מבניו (רק אחד מהם היה חמוש. ככל הנראה הבלדר). במשך עוד 20 דקות נסרק הבנין לחיפוש נשק וחומר מודיעיני. הקוברה שהתרסקה פוצצה (בגלל הציוד המסווג שבה) ומסוק תובלה גדול הוזעק כדי לאסוף את הלוחמים, ה"שלל" ואת גופתו של בן לאדן.
אחת המסקנות מן הפשיטה הזו היא אישור נוסף למה שסברו כבר הרבה קודם לכן. מזה זמן רב, ארגון אל קאעידה הוא יותר מיתוס מאשר ארגון טרור פועל. אל קאעידה הוא מעין בית וכותרת אידיאולוגית לקבוצה שלמה של ארגוני טרור איסלמיים מקומיים (תימן, סומליה, עירק, רצועת עזה ועוד). הקשר המשמעותי היחיד בין כל הקבוצות המבוזרות הללו, המפוזרות ע"פ תבל ומלואה, הוא העובדה שכולן מכריזות על מחוייבותן האידיאלוגית למשנתו של בן לאדן.
חיסול בן לאדן 595402
החמצת את הסיפור הכי מעניין. כדי לאשר את נוכחותו של בן-לאדן (או לפחות משפחתו), הוחל בשיתוף רופא מקומי מבצע חיסון באזור אחר (כדי לא לעורר חשד), שבהמשך התקדם לאזור בו גרה משפחתו של בן-לאדן, כדי להשיג דגימות DNA מבנותיו/נשותיו להשוואה עם דגימה ידועה ממשפחתו. למיטב ידיעתי, להוציא את העניין שהסיפור הזה דלף והרופא נעצר ע"י הפקיסטנים, המבצע היה מוצלח (כלומר כמו כל דבר כאן, הכל מתפקשש אבל ארה"ב משיגה את מטרתה).
חיסול בן לאדן 595406
אכן. תודה. לא כתבתי זאת, כי אין לי סימוכין לכך, אך אני סבור שהאמירות על 50-60% סבירות שהאישיות הבכירה במתחם היא בן-לאדן, גם הם דברי הבל. הם ידעו בודאות מי נמצא שם. אתה לא מארגן צי של עשרות מסוקים כולל בטכנולוגיה המתקדמת ביותר שברשותך ומסכן את יחידות העלית שלך בפעולת קרקע במדינה "ידיותית-עוינת" כדי לחסל את סגנו של בר כוכבא. לכל אישיות אחרת, הם היו שולחים מזל"ט ומנסים להשחיל רקטה לתוך המבנה. רק שמו של בן-לאדן, והאפשרות של חיסול כל כך הרבה נשים וילדים, בפעולה עם פרופיל תקשורתי גבוה כל כך, עשויים להצדיק את הסיכונים המבצעיים שנלקחו.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569781
זו חידה ?
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570114
לא ממש. סתם תהיתי אם גם אחרים שמו לב לפרט הזה. אני ממש לא מתימר לדעת מה הוציאו האמריקנים בעינויים מאסיריהם בקובה (עד כמה שידוע לי הידיעה על כך שהשתמשו במידע כזה אמנם הופצה ע"י רפובליקנים מגבעת הקפיטול, אבל מסתמכת על ציטוט של ראש ה-CIA עצמו). לי אישית נראה שזו עוד ראיה (אם מישהו זקוק לכך) ל"טימטום" האינהרנטי של מערכות צבאיות: זה בהחלט מקובל שמערכות כאלו מוציאות בעינויים מאסיריהן מידע אותו יכלו לראות באינטרנט או באל ג'זירה.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570115
איך הם אמורים לדעת מראש מי הם אותם אנשים שקרובים להנהגה? אחת הדרכים שלהם היא ע"י חקירה אסירים. חלק מהמידע הזה מגיע גם, בדיעבד, לאל-ג'זירה ולאינטרנט.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570167
שני האחים האלו לא היו קרובים להנהגה. הם היו ההנהגה (עוד מהתקופה שבן לאדן לחם ברוסים).
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570116
והכתוב בתגובה 569967 הוא לדעתך פתרון החידה ?
כי אם לכך התכוונת, אני לא הבנתי את הפתרון.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570497
ההנחה שלארגוני המודיעין האמריקאיים יש רשימות של אנשים החשודים כפעילים של אל קאעידה המשמשים כיעדים של איסוף מידע במשך שנים (תנועות, ארועים משפחתיים, טלפונים, דואר, העברות כספיות וכל דבר שאפשר לשים את היד עליו), נראית לי לא ממש מופרזת.
הפרט החסר בפאזל של איתור UBL, נראה לי, היא העובדה ש-UBL הסתתר בבית שהיה בבעלותם של שני אחים (אאז"ן) שהיו פעילים מוכרים של אל קאעידה. פרט זה היה ידוע לשכנים שם באבוטאבאד, ולכן אני מניח שזה לא היה פרט מידע חשאי שממש קשה להגיע אליו. ברגע שפריט המידע הזה הגיע לידי האמריקאים, הצעד הבא הוא לשלוח מישהו למשימת "ריחרוח" שגרתית סביב הבית לראות אם יש שם משהו חשוד. אם אותו שליח (שלא חייב לדעת אפילו מי ולמה שלחו אותו) אינו חרש, עיור ושוטה או בטלן גמור, הוא לא יתקשה לזהות שמשהו קורה בבית הזה. מכאן ההמשך כבר ידוע. שולחים צוות לדירת מסתור בסביבה, המודא (באמצעות מתקני האזנה ומעקב, תצפיות וכיוב') שיש מישהו בבית, אוסף מודיעין מבצעי ומכין דרכי גישה ומילוט לקראת מבצע החיסול.
כל מה שנדרש לחיסול מוצלח הוא ארגון מודיעין ברמת תפקוד מתקבלת על הדעת וזמן. זה לא בהכרח סותר את עובדת החיים שמידע המופק משבויים בדרכים פיזיות יותר או פחות, הוא קיצור דרך אשר מחפה מצויין על מחדלים, רשלנות, כשלונות וסתם חוסר מזל בפעילות השגרתית והפחות "הירואית".
מה שלא מתקבל על הדעת הוא שמישהו מוציא לדרך מבצע כזה אך ורק על סמך מידע מחקירה של עצור. אני גם לא חושב שמישהו רציני יטען דבר כזה.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570505
זה טוב ויפה. אבל למה UBL כשיש אב"ל?
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570510
גנבתי מ-FOX NEWS.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570513
בן לאדן אותר וחוסל אחרי עשר שנים, למרות המוטיבציה האדירה שהייתה לאמריקאים לשים עליו את ידים ולמרות הפרסים הכבדים שהובטחו למוסרי מידע אפשריים. כלומר, קל זה לא היה.
עכשיו ישנן שתי גרסאות איך הדבר נעשה. ההשערה שלך והגרסה שטפטפו האמריקאים, שכוללת סיפור של חוליה אחר חוליה במעצר חשודים כולל שמותיהם, וחקירתם כשהחקירה בגואנטנמו היא אחת החוליות.
לא כל כך טרחתי לבדוק אם כל הפרטים שכתבת הם נכונים, ואם מסקנותיך הגיוניות, כי אני מניח שפרטים רבים חסויים מאתנו, ואיני חושב שיש טעם בכך. בנתונים הקיימים אני מאמין כרגע יותר לגרסה השניה כלומר, לזו שלהם ולא לזו שלך.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 572489
אני מניח שקראת את המאמר שפירסם סנטור ג'ון מקיין לפני כמה שבועות. מקיין שסבל 5.5 שנות שבי ועינויים בצפון ויאטנאם אומר שעינויים מניבים לרוב מודיעין רע והרבה מידע שמתעה בכוונה. הוא כותב שדבריו של התובע הראשי לשעבר שכביכול המידע שהוביל לבין לאדן הגיע מחקירה בעינויים של חאליד שייח מוחמד אינם נכונים. "ביקשתי את העובדות מראש מראש ה CIA וזה מה שהוא אמר", כותב מקיין. המידע על בין לאדן לא הגיע משייח מוחמד, שעבר 183 הטבעות במים, אלא מאסיר שהוחזק במדינה אחרת שלידעתם של פנטה ומקיין לא נחקר בעינוים. אף אחד מהאסירים שנחקרו בהטבעה במים לא סיפק שום מידע רלבנטי. למעשה, מהחקירה בעינויים של חאליד שייח מוחמד הם קיבלו מידע מטעה ולא נכון. המודיעין הטוב ביותר הושג בחקירות אסירים רגילות וללא כפיה ולחץ.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 605823
כנראה שאנו לא מתכוונים לאותו ארוע, אבל מידע על התכנית לפוצץ את ה-WTC באמצעות מטוסי נוסעים הגיע ל-CIA (עוד לפני ה-‏11/9/05) מחקירה של שני המתכננים המקוריים של הפיגוע (רמזי יוסף, אחיינו של ח'אליד שייח מוחמד (KSM) ושותפו עבד-אל-חכים מוראד). הפרטים הראשוניים הגיעו מחקירתו של עבד-אל-חכים מוראד במנילה ע"י שירותי הביטחון של הפיליפינים. פרטי התכנית וזהותם של ראמזי יוסף ודודו KSM הוצאו ממנו בעינויים קשים מאד. הנקודה היא שאי אפשר היה להאשים בכך את ארה"ב. יותר מאוחר ראמזי יוסף נעצר בפקיסטן והוסגר לארה"ב. אאז"ן ראמזי יוסף לא נחקר בעינויים בארה"ב (ובדיעבד אולי חבל, אם כי אפשר להניח שהם כבר ידעו מה שיכלו לדעת מן החקירה במנילה).
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569821
בפקיסטאן ידעו על מקומו של בין לאדן כל הזמן. מישהו משם דיווח לאמריקאים.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570499
סביר. פקיסטן היא מדינה גדולה מאד עם ארגוני מודיעין מאד גדולים ומסועפים. אם מישהו שם ידע משהו על תנועותיו של UBL, לא בלתי סביר שהמידע הזה הגיע גם לאמריקנים בין באופן אקטיבי ובין באופן פאסיבי.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570515
מה זה בדיוק "בפקיסטן". הוא עצמו והסובנים אותו הם גם כן "בפקיסטן", והם לבטח ידעו (לא דווח על אלצהיימר שלקה בו בן לאדן).
האם אתה מתכוון "שליט פקיסטן" ? אם זו כוונתך, מניין לך ?
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570568
בוא נניח שמאפיונר אמריקאי ברח לישראל ומתחבא בה. המשטרה יודעת אבל בגלל שהמאפיונר מקורב למפלגה מסויימת שעלולה להפיל את הממשלה, הממשלה החליטה להתעלם מהידיעה. בכל זאת ראש הממשלה לחש למישהו במשטרה להעביר את הידיעה לאמריקאים.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570572
בסדר. אם כך אני מבין שהתשובה שלך לשאלה הראשונה שלי (לאחר ניפוי כל התשובות לשאלות שלא שאלתי), היא ששלטונות פקיסטן ושליטה ידעו על המצאות בן לאדן בפקיסטן.
נותרה השאלה השנייה. מניין לך ?
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570573
זאת ההערכה שלי. יתכן שצמד המילים "שלטונות פקיסטן" הוא בעל משמעות שונה אצלי ואצלך. אם השב"כ הפקיסטני ו/או המשטרה ידעו על המצאות בן לאדן האם אפשר לומר ששלטונות פקיסטן ידעו? לדעתי כן.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570610
בדוגמא שהבאת בתגובה שלפני האחרונה ראש הממשלה ידע. למה כל כך חשוב לך להסתייג מכך ששליט פקיסטן ידע ? הם ידעו הוא ידע. מה זה משנה ? אין שום עובדה שתומכת בתאוריה הזאת, והיא נשארת ניחוש גרידא. לי אין שום מושג, ואיני מנסה לנחש.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570627
אין לי כעת חשק להתחיל לחפש, אבל הערכות של עיתונאים וחוקרים המתמצאים בענייני פקיסטן הן שבשרותי הבטחון וחלק מיחידות הצבא יש תומכים בטליבן -אילי כי הם פשטונים-ונמצאים איתם בקשר. פשוט לא נראה לי שאף אחד בזרועות הבטחון הפקיסטניים לא ידע מה קורה בבית החריג שבו התגורר אוסמה בן לאדן.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570631
ועכשיו הם הראשונים שמשלמים על זה כפי שהיה ברור שיקרה, עם הטליבן שני רחובות משם. האמריקאים‏1 מאשימים את פקיסטן שהסתירה את בין לאדן, והטליבן מאשימים אותה שחשפה אותו. מדינה שנולדה גרוע ונמצאת מאז בין פטישים וסדנים מכל כיוון.

1לא המימשל האמריקאי, אבל העתונות האמריקאית והעולמית.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570653
מסכים איתך. יצירה מורכבת של הקולוניאליזם הבריטי. במקום ליצור מדינות על פי העמים -פשטוניה מהפשטונים שבפקיסטן ואפגניסטן וכדומה, יצרו מבנה שתאם את האינטרסים הפוליטיים שלהם. יכלו למשל ליצור קורדיסטן גדולה על חשבון סוריה, עיראק, תורכיה ואיראן.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569589
כן, את המידע הזה הוציאו ממנו ב-‏2003, לכל המאוחר (לפי המידע שנחשף בוויקיליקס). מה עושים שם בשמונה השנים שעברו מאז?
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569592
זה לא כל כך (בהמעטה) מסתדר עם העובדות שבסיפור. בן לאדן נמצא בבניין הזה כשלוש שנים ואנחנו ב 2011. מדובר במעקב אחרי אדם שהיה יוצא ובא שם. איך אפשר לזהות אותו כל כך הרבה שנים לפני שאפשר בכלל היה להתחיל לעקוב אחריו ?
חוץ מזה יש עוד טרוריסטים בתור להשלכה לים, ואולי יתמזל המזל וימצא קצה חוט שיצריך השלמות מידע.
וחוץ חוץ מזה, מה כן ומה לא עושים בגואנטנמו עליך לשאול את האיש שהבטיח לסגור ולא קיים. שאל אותו גם לסיבה שבכול זאת החליט להמשיך במעשים הנוראים של בוש הבן.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569680
זהותו של השליח של בין לאדן הייתה ידועה. עקבו אחריו במשך שנים. כשזיהו מקום שהוא היה בו ועורר חשד שגם בין לאדן נמצא בו, התמקדו בבית הזה ועקבו אחריו מקרוב. מה לא ברור? המלשין לא ידע איפה בין לאדן, רק מי האנשים הקרובים אליו.

לי אין כל כך דיבור עם נשיא ארה"ב, אבל אלו שקראו לסגירת גיטמו לפני היבחרו, ממשיכים לבקר את החלטתו שלא לסגור את הכלא הזה גם כיום.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569764
כנראה מדובר בטעות שלי. מהדיווחים הראשונים נראה שנקלט אצלי סיפור שונה ממה שבאמת סופר (את הרוב שמעתי ברדיו כך שאיני יכול אפילו לבדוק), וחשבתי שקודם היה העיקוב ואחר כך הזיהוי.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569826
אני שואל אותך את אותה שאלה ששאלתי את איציק ורון בין יעקב.
פורסמה עדות של בתו של בן לאדן, לפיה נתפס חי והוצא להורג אחר כך. הדברים נשמעים גם בגלל כל מיני סימנים אחרים אמיתיים.
אם זה נכון, מה דעתך על המעשה ?
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569874
טמטום ופשע מלחמה. לא בהכרח בסדר הזה.
אם יסתבר שזה נכון, ושאובמה ידע על כך, יש לשפוט את אובאמה בבין הדין הפלילי בהאג. זה יקרה מיד אחרי שכל שאר האנשים צריכים להשפט בבין המשפט הפלילי בהאג ישפטו שם, כלומר אף פעם.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569876
אולי לא. אבל אם זה נכון יש סיכוי לא רע שזה ידלוף בעתיד הנראה לעין (ליתר דיוק: עד הבחירות בארה"ב).
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569893
בגלל זה זה טמטום. מצד שני, יש כל כך הרבה תאוריות קונספירציה סביב הארוע הזה, עד שגם אם משהו מכל הדברים הללו נכון, קל לממשל לארוז את כולם בשקית אחת ולזרוק לים ביחד.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569933
כנראה שזה כבר דלף, אלא שזה הלך לאיבוד, בינתיים, בתוך הרבה מידע מגמתי ואמיתי.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569895
האם בית בדין בהאג צריך לשפוט את אובאמה לפי החוק האמריקאי, או הפקיסטני, אולי התימני, או השארעי מוסלמי? מה דעתך?
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569909
הבינלאומי. בשביל זה הוא שם.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569993
בתגובה 569796 כתבתי שבתחושתי אין לי דבר כנגד אובמה גם אם הדבר נעשה כפי הפרסום מעדות בתו של בן לאדן, ותמהתי על עצמי שאת ארוע המתת המחבל מקו 300 ראיתי כמעשה לא ראוי, ואילו בארוע חיסול בן לאדן אין בי שום תחושת כעס.
כנראה שאני ממשיך להרהר בעניין הזה ומצאתי איזה שהוא נימוק שמחזק את תחושתי. הרי שלא כבמדינת ישראל ברוב מדינות ארצות הברית קיים עונש המות. לו היה בן לאדן נשפט ומורשע באחת המדינות האלה הוא היה ללא ספק מוצא להורג. אני זוכר קלטת שלו שבה תאר את השיחות שהיו לו עם חבריו טרם פיגוע התאומים שבהם ניסו להעריך איזה קומות מהבניינים ישרפו וכו'. הוא עצמו חשב שכל הקומות שמעל קומת הפגיעה יישרפו על השוהים בהם. לכן, אין זה סביר כלל שיש אפשרות שהיה מזוכה או מקבל עונש פחות חמור. לכן, המתתו ללא משפט הביאה לאותה תוצאה, הגם שלא לפי הפורמליזמם. והפורמליזם לא ממש מעניין אותי. אמרתי זאת מספר פעמים. הצדק הוא זה שמעניין אותי יותר. גם לו היו תופסים את אייכמן ובמקום לערוך לו משפט ולהוציא אותו להורג בסופו של דבר, היו תוקעים לנבלה כדור בראש ללא משפט, לא הייתי מזיל חצי דמעה, הגם שמהרבה בחינות המשפט שלו היה מאד חשוב, והייתה בהריגתו טרם המשפט החמצה, לו היו נוהגים כך.
אבל לעניין השני, מה שאתה קורא: "טמטום", אני עדיין מסכים בהחלט. האיש הזה מכיר את כל הדמויות החשובות והבכירות באל קאידה שאני בטוח שרבות מהן לא מוכרות כלל לאמריקאים. ובטרור צריך להמשיך להלחם ללא הרף, ממש כדי להציל חיים. כפי שאמרתי בתגובה קודמת, לקלקל את האוצר הזה ולהשליך אותו לים אני מסכים עמך שזה שיא הטמטום. אני מתפלל בלבי שיתברר שבכל זאת האיש נתפס ונחקר, ושהדבר יתברר כך בעתיד.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570007
לדעתי לא ברור שבין לאדן "היה ללא ספק מוצא להורג". נראה לי שבין לאדן היה יכול להישפט בניו יורק או בוירג'ניה, ואולי גם בפנסילבניה. עונש המוות בוטל בניו יורק ותקף בוירג'יניה, אבל יש גם עונש מוות פדרלי וצבאי. למשל, לפי שיקולים שונים רשויות התביעה (והבוסים הפוליטיים) יכולות לכוון מראש לעונש ע"י העמדה לדין במדינה זו או אחרת. אני לא יודע מהו המצב המשפטי לו היה נשפט בניו יורק, ומקבל כנראה בסביבות 2752 מאסרי עולם, ואח"כ נשפט למוות בוירג'ינה. בנוסף, בשנים האחרונות ישנה מגמה של מדינות שמקפיאות או מעיינות מחדש בעונש מוות, וקשה לדעת מראש את השפעת המגמה על התהליך המשפטי.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570011
עד כמה שידוע לי, אחת הסיבות המרכזיות לביטול עונש המות בכמה מדינות בארצות הברית (ואני יודע שאין זו הסיבה היחידה), היא שקרו ועלולות לקרות טעויות. תקן אותי אם אני טועה, אבל כבר הוצאו להורג אנשים שבדיעבד התברר שאין הם קשורים למקרה שעליו נענשו כלל. טעות כזאת היא פגיעה נוראה בצדק, ולכן זו אחת הסיבות להתנגדות לעונש המות. הסיבה הזאת לא קיימת במקרה של בן לאדן, כפי שהסברתי קודם, ואני חושב שאם מישהו ראוי בכלל לעונש של הוצאה להורג בן לאדן נמצא היום בראש הרשימה הזאת, שכן הרג אלפי אנשים.
אתה עצמך אומר שהוצאתו להורג תלויה ברצון הממשל, וכאן רצון כזה הוא גם צודק וגם נתמך, אני חושב, באופן מסיבי ע''י הציבור. לכן אני מאמין שהשלטונות היו מוצאים דרך להעמידו לדין בבית משפט כזה שיכול לגזור עליו עונש מות, וכך היה מגיע לסופו.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570012
זה לא בדיוק מה שאמרתי, אבל לא משנה. עכשיו ריככת את ה''אין ספק'' ל''אני מאמין ש'' וכך ראוי. מתוקף התנגדותי העקרונית, אני לא חושב שבין לאדן ראוי לעונש מוות, אם כי הוא היה בן מוות.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570020
הבעיה איננה מה סביר שהיה קורה לו שפטו אותו בארה''ב. העובדה היא שבמקום לחטוף אותו ולהביאו למשפט, בחרו להוציא אותו להורג ללא משפט.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570027
למה זו בעיה?
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 570025
בין-לאדן היה נשפט בכלל בבית משפט צבאי, לא?
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569597
אם היו משחררים את המלשין, הוא היה מזהיר את נשוא ההלשנה.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569599
נשוא ההלשנה ונשואים אחרים ידעו שהם נחשפו בכל מקרה, הם בטח לא המתינו לשמוע את זה מפי המלשין.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569608
הסיפור שאני שמעתי וקראתי אינו מדבר כלל על מלשין ועל ''נשוא הלשנה''. בוצע מעקב אחרי אדם שהיה איש הקשר של בן לאדן, שלא היו ברשותו טלפונים או קשר מחשבי עם העולם החיצוני. ברור שהאדם הזה לא ידע שעוקבים אחריו. לו ידע, אי אפשר היה לתפוס את בן לאדן. הזהוי שלו כמקורב לבן לאדן נעשה ע''י אחד העצירים בגואנטנמו. זה מה שסופר.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569632
סיפור לא קוהרנטי.

הסיפור היותר אמין שקראתי הוא שעל פי המסמכים בויקיליקס מקושר לאל קאידה שנתפס לפני כחמש שנים ונכלא בגואנטמו, עבר לפני כן להתגורר בעיר אבוטבאד, העיר בה נתפס בין לאדן. אם הוא נכון האמריקנים העלו את אבוטבאד על הרדאר שלהם, ואם בין לאדן עבר להתגורר בה זמן מה לאחר מכן, הדרך ללכידתו היא קצרה.
חיסול בן לאדן והכלא בגואנטנמו 569656
קראתי עכשיו ב ynet גרסה שמתאימה יותר למה שאת מספרת, ופחות למה שאני הבנתי מהדיווחים הראשונים. שם גם מדברים על שיחת טלפון שניהל השליח מתוך המתחם של בן לאדן, וזה קצת סותר ידיעות קודמות לפיהן לא נוהלו משם שיחות. בשביל מה צריך אותו אם מותר לדבר משם בטלפון ?
לא משנה. כמו שאמר משה דיין כשבישרו לו על מות נאצר: "בבניין הארץ נתנחם".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים