האם בובי אחראי למהומות? 578304
ג'ודי מק'ינטרי, עיתונאי בעל בלוג באינדיפנדנט כתב שלשום: "אם הם רוצים שהמהומות יפסקו, יש משהו פשוט מאוד שהמשטרה יכולה לעשות. להפסיק להרוג אנשים." בהמשך היום, כתב מק'ינטרי בחשבון הטוויטר שלו : "אתם שואלים האם הביזה מוצדקת, אני שואל האם המשטרה אי פעם תישא באחריות על הריגת אזרחים?". תוך זמן קצר, פירסם האינדפנדנט הודעה על הפסקת פרסומו של הבלוג של מק'ינטרי באתר. ("קו חוץ")
האם בובי אחראי למהומות? 578320
כן.
ממש קשור.
"אנחנו כועסים על זה שהמשטרה הרגה אזרחים, ולכן אנחנו שורפים את המכוניות של השכנים שלנו, ובוזזים את החנויות ברחוב בו אנו מתגוררים".

ניחא אם הם היו מסתערים על אזור יוקרה‏1. אבל אנשים עניים כמותם הם דופקים!
וזה היה אותו דבר במהומות בצרפת.

1 אם כי גם זה לא צעד הגיוני.
האם בובי אחראי למהומות? 578655
אה, כמובן. מאוד הגיוני. יש לנו שכבה עצומה של צעירים מובטלים, מנותקים, חסרי סיכוי להתקדם בחיים, חסרי השכלה, שחיים בשכונות עוני. הכי הגיוני שהם יחשבו בהגיון על מצבם וישבו לכתוב על זה ספרים. אולי מישהו מהם יכתוס ספר בשם "הקפיטאל"? אולי מישהו מהם ימציא פרפטום מובילה?

יש לך נוער מנותק. ואתה מצפה שהוא יתנהג כמו חבורת כלכלנים מכובדת? הם מתנהגים בדיוק כפי שמצופה מנוער מנותק, שהחברה שהוא חי בה לא מתפקדת.
האם בובי אחראי למהומות? 578657
אז אתה מאשים את החברה ?

עד כמה שזה נשמע מוזר יש עדיין אנשים שמצפים מבני אדם שיתנהגו כמו בני אדם
האם בובי אחראי למהומות? 578670
כשנהג לא מציית לתמרור עצור והורג חמישה אנשים, הוא אשם בהריגה.
כשהוא הנהג השביעי באותו יום באותה צומת שמפספס את התמרור והורג חמישה אנשים, יותר יעיל יהיה להוציא להורג את האדיוט שתכנן את הצומת.

אנחנו לא מדברים כאן על שני חברים משועממים שהדרדרו לפשע. אנחנו מדברים על חברה בהתפרקות.
אפשר לשבת ולקשקש שעות על מוסר אישי ואחריות. אפשר גם להשקיע:
במוביליות כלכלית, בהקטנת פערים, במעונות לנערים בסיכון, בדיור ציבורי, בחינוך גבוה מוזל. בדרך פלא כלשהי, מדיניות כזו מפחיתה משמעותית את הפשיעה. מוזר?

וגם:
האם בובי אחראי למהומות? 578672
יש לך איזה נתונים שמראים על התאמה בין מדיניות חברתית לירידה בפשיעה?

מה שקורה בבריטניה לכאורה מעיד על ההפך

יכול להיות שהתפרקות החברה קוראת דווקא במקומות שמקשקשים בהם שעות על המקרו של חברת הרווחה במקום לעסוק במיקרו של מוסר ואחריות אישית
הלוואי וזה היה פשוט כל כך 578679
דיור ציבורי‏1 דווקא קיים. ובד"כ, כשמדובר באנשים שלא עובדים (אי פעם, לא רק באופן זמני)‏2, הדיור הנ"ל הוא רכיב אחד ממערכת שלמה של מענקי רווחה. סך כל ההטבות הוא כזה, שעדיף לא לעבוד מאשר לעבוד במשרה עם שכר מינימום. על פניו, לפחות כרגע, נראה שהשחרור מדאגה לאוכל ולקורת גג ייצר דור של צעירים עם המון מרץ וזמן פנוי, עם נשירה מסיבית ממערכת החינוך‏3, ובלי שום תעסוקה אחרת. גם מועדוני נוער עירוניים לא פותרים את הבעיה, הם רק מספקים מקום שבו אפשר לשבת בנחת בזמן שמתכננים את השוד הבא.
עוד בעיה חברתית היא של בנות עשרה שהרות ויולדות, כאשר ההריון הוא לא מתוכנן בד"כ, אבל ההחלטה ללדת היא (גם) מתוך חשבון שכמשפחה חד-הורית האם והתינוק מוקפצים לראש תור הממתינים לדיור ציבורי , מה שמהווה דרך מהירה ויעילה לצאת מבית ההורים לבית משלך. מדובר בד"כ בנערות ש(שוב) נושרות מביה"ס, ולא עובדות. הילד אז גדל בבית נתמך סעד, שבו גברים זמניים מופיעים בחיי האם ועוזבים, וכך נולדים עוד כמה ילדים, כל אחד מאב אחר. בנות לאמהות כאלה נוטות להרות וללדת גם הן בגיל העשרה, וכבר יש מקרים של כמה דורות בסגנון חיים זה.
יש עוד אלמנטים רבים בתמונה, ובסה"כ מדובר בבעיה חברתית מורכבת ביותר, שאין לה פתרונות קלים.
(וחוץ מזה, גם אנשים עובדים ולומדים, חלקם מרקע כלכלי טוב, נתפסו בביזה).

1 מתברר שבתנאי הזכאות לדיור יש סעיף שמאפשר להעיף מהדירה הציבורית מי שהסתבך בפלילים, אותו ואת משפחתו. וזה התחיל להיות מיושם לגבי כמה מהמתפרעים. מעניין מה היו אומרים בארץ על הענשת כל המשפחה בגלל אדם אחד...
2 הם נקראים התת-מעמד, the underclass (אאוץ'!) .
3 מהזווית שלהם, אין טעם ללמוד בדור שבו גם תואר ראשון, ואפילו שני, לא מבטיח לך עבודה; לעומת העבר, שבו גם מי שסיים ללמוד בגיל 16 יכול היה למצוא עבודה סבירה.
הלוואי וזה היה פשוט כל כך 578790
זה תיאור נכון.
עם זאת באנגליה, לעומת אמריקה, יש ניידות, כשהנערים האלה מתבגרים הם לרוב מתחילים לעבוד, מתחתנים, מתגרשים, מתחתנים שוב, ולבסוף מתיישבים ומגדלים דור חדש כדוגמתם.

בשבוע שעבר היו בפילדלפיה מהומות בני נוער, נדמה לי שכולם שחורים, והן פרצו בצורה מתואמות בכל מיני פינות בעיר, כמו באנגליה. שם הפתרון היה אחר - ראש העיר הכריז על עוצר כמעט בכל השכונות, ונאסר על אנשים מתחת לגיל 18 להימצא ברחוב אחרי השעה תשע. העוצר פעל את פעולתו, כמה בני נוער שהפירו אותו נעצרו ונקנסו, והעיר שקטה.

עוצר בני נוער זה רעיון מעולה וגם אנחנו צריכים ליישם אותו, בכל ימות השנה.
הלוואי וזה היה פשוט כל כך 578791
למה?
הלוואי וזה היה פשוט כל כך 578796
כדי להוריד את הפשיעה וההפרעה לסדר הציבורי, לחסוך דאגה מההורים ולעזור להם לגדל ילדים טובים יותר.
הלוואי וזה היה פשוט כל כך 578797
עדיף כלובים. זה הרבה יותר יעיל בעניין. אני מזמין אותך ל''צער בעלי חיים'' הקרוב, הם שקטים שם יופי.
הלוואי וזה היה פשוט כל כך 578819
אם כבר צער בעלי חיים, אפשר ללכת צעד אחד קדימה: להמית אותם אם אין עליהם קופצים, ולהפעיל מסחטה רגשית: או שתקחו אותו, או שנהרוג אותו.
הלוואי וזה היה פשוט כל כך 578991
אויש, נשמע לי מוכר מהשכונה!
ממש סלע-סיטי. פחות הקטע של הרווחה, יותר הקטע של הבנות שתיים-עשרה שנושרות מהלימודים ונכנסות להריון והילדים שמסתובבים ושותים אלכוהול ומעשנים חשיש (דרך אגב, על סמך עדויות בני נוער מהשכונה, כלבים מתמסטלים מעשן חשיש).
עד לפני כמה שנים זה נראה כמו משהו שהולך להקצין ולהיעשות עוד יותר דומה למה שאת מתארת, אבל ראש העיר התנפלה על השכונה הזאת בחמה שפוכה. זמן-מה אחרי שהיא נבחרה אנשים פחדו לצאת מהבית כי לא ידעו מה מחכה להם.
יום אחד אתה עובר ליד המזבלה המוכרת ששורפים בה זבל זבל ולמחרת יש שם איזה משהו מסודר ונקי שלא היה שם קודם. מאוד קיצוני. אנשים קמו בבוקר וראו שריצפו להם את הגדר באבני חצץ קטנות ורודות ויצאו לשביל וראו שעשו את זה לכל הרחוב. אחד הדברים הראשונים שהיא עשתה היה פשוט למלא את כל השכונה בפנסים. אני למשל גיליתי לילה אחד שני זרקורים מופנים אל הבית שלי (הם עדיין שם). קצת מלחיץ, אבל פחות מלהידקר על ידי נרקומן.
סלע סיטי הולכת ומאבדת את גאוותה! זו היתה השכונה שהמשטרה לא העזה להיכנס לתוכה כי החבר'ה היו מרימים את הניידת ועכשיו תקעו לנו שעת סיפור מול הבית. יש אנשים שעדיין שומרים על הגחלת ומשתדלים לגדל את ילדיהם לפשע אבל זה לא כמו שהיה פעם.
הלוואי וזה היה פשוט כל כך 579158
אני לא זוכר איזה סטנדאפיסט זה היה (חשבתי אסייג או נאור ציון, אבל זה לא מסתדר עם הביוגרפיה הויקית שלהם) שסיפר שהוא גדל בנתניה בשכונה שלא דרכה בה כף רגלו של האדם הלבן.
הלוואי וזה היה פשוט כל כך 579166
לא ידעתי שכבר אז היתה בנתניה בעיה של פליטים סודנים.
האם בובי אחראי למהומות? 578669
אני מצפה שלפחות לא ידפקו את השכנים שלהם, שהחיים שלהם דפוקים לא פחות.
לחשוב כמו חבורת כלכלנים מכובדת?
אני מצפה מהם, מובטלים, מנותקים, חסרי סיכוי להתקדם בחיים, חסרי השכלה ככל שיהיו, לחשוב "במה זה שאני שורף את המכונית של הגברת תומסון ישנה את מצבי?"
האם בובי אחראי למהומות? 578680
כרגיל, את חושבת בצורה פשטנית מדי. מי שנמצא במצוקה וניתנת לו הזדמנות לפרוק את פורקנו, לא ינתח את הדברים בצורה רציונלית. הוא יפגע במקום שנוח לו לפגוע אבל רק כאמצעי. מטרתו היא לעורר תשומת לב לעצמו ולמצבו. לכן אין כאן מקום להטפה בורגנית נלעגת.
האם בובי אחראי למהומות? 578681
לא נראה לי שאפשר לכנות את הגברת הזאת - "בורגנית".
האם בובי אחראי למהומות? 578682
והייתי אומרת שהמונח ''בורגנות'' די אבד עליו הכלח ולא מאוד רלוונטי לימינו.
האם בובי אחראי למהומות? 578683
הכוונה שלי היא למעמד בינוני שמרני שנוטה להתנגד לכל שינוי ומטיף מוסר לדורשי השינוי.
האם בובי אחראי למהומות? 578684
לפני שתי הודעות המתפרעים היו אספסוף מדוכא לא רציונלי*, ועכשיו הם "דורשי שינוי".

וכן, ארז, אני מעריך שאם היו שורפים לך את המכונית או הבית, מן הסתם גם אתה היית מתנהג כמו הגרועים שבבורגנים, ולא ממלמל מתחת לשפם, "נו, מילא, זה מחירו של שינוי חברתי. עדיף על בורגנות".

*תופעה די חוזרת על עצמה אצלך: סלחנות לאלימות של גורמים מסויימים - בד"כ ערבים, עכשיו כל בריטי שגונב טלוויזיה או שורף בית - מתוך הנחה שהם מפגרים שלא אחראים למעשיהם.
האם בובי אחראי למהומות? 578686
כרגיל נוח לך לא להבין. אני לא מצדיק את האלימות הזאת או כל אלימות אחרת אבל כן מבין מה עומד מאחורי הדברים, ממה הם נובעים ומה צריך לעשות כדי להפחית את הסיכוי שהם יקרו שוב. ציקצוק לשון צדקני הוא מתועב ופתטי ורק גורם למעגל אחר.
האם בובי אחראי למהומות? 578688
אתה כמובן 'לא מצדיק'. אבל אתה תמיד 'מבין' אלימות מסוג מסויים מאוד, גם כשההסבר שלך הוא דבר והיפוכו (כמו בשרשור הזה). ולאור חיבתך לרובספייר והגיליוטינה שלו, אפשר לומר שאיפשהו אתה מאוד, אבל מאוד מאוד, מבין אלימות מסוג מסויים מאוד - עד כדי כך שכשאתה אומר 'לא מצדיק' אתה נשמע אמין כמו פוליטיקאי שאומר 'אני לא מתכוון להיכנס להשמצות אישיות, אבל'.

והיחס לאנשים כאל מפגרים הוא הרבה יותר מתועב ופתטי מ'צקצוק לשון צדקני'.
האם בובי אחראי למהומות? 578691
אני לא רואה איך הם בדיוק "דורשי שינוי".
אם הם היו מפגינים, כדוגמת מה שמתרחש בארץ או בספרד - אז כן.
גם אם היה מדובר בהפגנות אלימות.

אבל מה שקורה שם עכשיו? הם חוליגנים בוזזים. הם מתנפלים על אנשים, מכים אותם ושודדים אותם. איפה פה "דרישה לשינוי"?
שום כינוי שתצמיד למי שמתדיין איתך לא ישנה את זה.
האם בובי אחראי למהומות? 578694
כשאנשים מתפרעים כתוצאה מטריגר מסוים, זה אומר שהם במצוקה והם מאותתים לבקשה (גם אם לא מודעת) שישונה מצבם. זוהי כמובן דרך פחות סימפטית מהפגנות לא אלימות אבל זה בא מאותו מקום.
האם בובי אחראי למהומות? 578696
אה, כמובן. עכשיו נסה להחיל את זה על מתפרעים יהודים בשומרון.

Gunslinger, Gunslinger, why you act so strange?
You know in your mind that you're plumb insecure,
and that killing a man is real immature
it is just an attention-getting device!

Gunslinger, Gunslinger, where did you go wrong?
When you were a child did the Cheyenne and Souix,
refuse to plaay nicely with you,
did you come from a broken home on the range?
Gunslinger?

Don't wear your guns in town today, Old Buddy,
'cause last night you cried out Mommy Dear,
You got a recurrent dream in your craw,
and that dream of your Maw will inhibit your draw, Old Buddy.

There you lie dead in the dust, Old Buddy...Old Buddy,
and now your myth begins
Out in the West its generally believed
you faced and killed the toughest hombres of your day,
but time has revealed your feet of clay.

Recent research has clearly shown that 99% of the gunmen you killed were simply accident prone)
Old Buddy, Gunslinger!!(

האם בובי אחראי למהומות? 578698
מה לעשות, יש הבדל בין כובשים, גוזלים ומנשלים ובין מי שמתקומם למען זכויותיו.
האם בובי אחראי למהומות? 578699
נכון. איתך במאבקך הצודק להחזיר את הגוזלים, המנשלים והכובשים לחצי האי ערב.
האם בובי אחראי למהומות? 578700
כאמור, יצא (ולא בפעם הראשונה) המרצע מן השק. יש אלימות שאתה 'מבין' ואלימות שלא - ובפשטות, אלימות שאתה מסמפט (כזו שבאה מהצד ה'נכון') היא מובנת ועם תירוצי-תירוצים שמרחקם מהצדקה כמרחק הזיפים מהעור. אלימות שלא - אז פשוט לא.
האם בובי אחראי למהומות? 578701
לא. כל אלימות צריך לנטרל אבל אלימות שנובעת ממאבקו של החלש (שלטון כיבוש או מצוקה חברתית) צריכה להביא גם להסקת מסקנות על שינוי מדיניות ואלימות שמטרתה היא השלטת כח ומרות מצד החזק (התנחלויות וג'נוסייד) דורשת טיפול בעושי האלימות עצמם.
האם בובי אחראי למהומות? 578702
"מי שנמצא במצוקה וניתנת לו הזדמנות לפרוק את פורקנו, לא ינתח את הדברים בצורה רציונלית. הוא יפגע במקום שנוח לו לפגוע אבל רק כאמצעי. מטרתו היא לעורר תשומת לב לעצמו ולמצבו. לכן אין כאן מקום להטפה בורגנית נלעגת."

איזה קטע! לפי ארז, מי שנמצא במצוקה קודם כל חושב: "האם אני משתייך לצד שארז חושב שהוא החזק"? אם כן, אז הוא פועל בצורה רציונלית ומטרתו "השלטת כוח ומרות". אם לא - אז הוא "לא ינתח את הדברים בצורה רציונלית".
אכן, ניתוח רציונלי למופת.
האם בובי אחראי למהומות? 578703
השכל הישר הוא זה שיכול להבדיל בין אלימות של השלטת כח בידי החזק ובין אלימות הנובעת ממצוקה על סמך תפיסת המציאות ועולם ערכים חיובי. מי שחסר את הדברים הללו לא מסוגל להבין את ההבדל.
האם בובי אחראי למהומות? 578704
אבל למי שנמצא במצוקה אין את השכל הישר הזה...

(וכמובן, אפשר להחליף את 'השכל הישר' ב'גזר גמדי' ולהודעה תהיה אותה משמעות).
האם בובי אחראי למהומות? 578705
הכוונה היא למי שמסתכל מהצד ויודע להבדיל בין המצבים. למי שלא יודע, זה באמת נראה חסר משמעות.
האם בובי אחראי למהומות? 578706
ושוב חזרנו להתחלה: אלימות שארז לנדוור חושב שבאה ממניעים 'נכונים' זוכה לסימפטיה, אלימות שלא- לא.
האם בובי אחראי למהומות? 578716
אכן חזרנו להתחלה אבל במובן אחר: מי שאינו מבחין בהבדלים ערכיים בין שני מצבים (שכל אדם בר דעת אמור להבחין בהם), מועד תמיד לגלוש לניטפיקאדה במיטב מסורת האייל.
האם בובי אחראי למהומות? 578722
אדם בר דעת = מי שחושב כמו ארז לנדוור?
האם בובי אחראי למהומות? 578730
אדם בר דעת = מי שיודע להבדיל בין מצבים ולא גוזר גזירה שווה על סמך דמיון שטחי או פורמלי בלבד.
האם בובי אחראי למהומות? 578727
אבל אין בכך שום דבר שמיוחד למר לנדוור

כל מי שאינו פאציפיסט מקבל את זה שיש אלימות מוצדקת ויש אלימות לשמה ויש אפילו שחושבים שיש דרגות שונות של הצדקה לאלימות וזה לא עניין של שחור/לבן

הבעייה היא הקריטריונים הספציפיים שהוא משתמש בהם

שאם אתה עני אז ברור שאין לך את היכולת לשלוט בעצמך ולהחליט החלטות רציונליות

מצד שלישי שמאלנות=התנשאות מעצם הגדרתה (האוונגארד המהפכני וכו')

אז למה כבר אפשר לצפות?
האם בובי אחראי למהומות? 578733
אם אני מבינה נכון, הטענה היא לא "אם אתה עני ברור שאין לך את היכולת לשלוט בעצמך" אלא אם כל חייך לא זכית לחינוך ברמה סבירה ולא היית חלק ממסגרות מסודרות *אז* אין לך את הכלים לשלוט בעצמך, לנתח מצבים בצורה מושכלת וכו'. כלומר, לא העוני כשלעצמו (שיש מי שנחלץ ממנו או לפחות מסוגל לנהל את חייו בכבוד למרות זאת) אלא ההזנחה.
האם בובי אחראי למהומות? 578738
מי שלא קיבל חינוך מסויים איננו אדם בר דעת ואינו אחראי למעשיו?

הפרשנות הזאת פחות מתנשאת?
האם בובי אחראי למהומות? 578745
חינוך הוא לא השכלה. חינוך הוא בין השאר הכוונה של איך נכון מבחינה חברתית להתנהג בנסיבות מסוימות ולמשל איך להתמודד עם קשיים. מי שלא למד בצעירותו איך מתמודדים עם מצבים מאתגרים יש לו פחות כלים להתמודד איתם. קשה לי לראות מה מתנשא בזה. מעטים האנשים שנולדים עם עמוד שדרה חזק שמאפשר להם להתמודד בצורה רציונלית ומוסרית עם סיטואציות מתסכלות ומורכבות. זה לא אומר שהאחרים אינם ברי דעת ואינם אחראים למעשיהם, רק שאי אפשר להאשים בהתנהגות רק "טבע פראי" או משהו בדומה לכך. כן, אני יכולה להבין טוב יותר את המקורות של אלימות שצומחת מתוך תסכול של מי שמתקשה לבטא את עצמו בצורה טובה יותר, מאשר מי שנוהג באלימות מסיבות אחרות.
משזה נאמר, ברור שאם מישהו היה מנפץ לי טלויזיה על הראש לא היה מעניין אותי *למה* הוא עשה את זה. שאלת ה"למה" רלוונטית כשמסתכלים במאקרו ומנסים למנוע ממצב כזה להשנות בעתיד.
האם בובי אחראי למהומות? 578749
ההסבר הזה תמיד מזכיר לי משהו שעירית לינור אמרה פעם על כאלה שמתוך התקף שיגעון רוצחים את ילדיהם או נשותיהם ואחר-כך טוענים שהם לא היו אחראים למעשיהם.
''איכשהו, אף אחד מהם לא מנסה מתוך שיגעון לרצוח בוגר שייטת מומחה בקרב מגע בגובה מטר תשעים. תמיד הם רוצחים חלשים מהם. אולי הם משוגעים, אבל אידיוטים הם לא''.
האם בובי אחראי למהומות? 578751
אני מכיר לפחות 9 אידיוטים שניסו לרצוח בוגרי שייטת מומחים בקרב מגע (אני לא סגור על נושא הגובה...). הם כמובן כבר לא נמצאים איתנו עוד.
האם בובי אחראי למהומות? 578755
עם כל הכבוד לגברת לינור (וככל שהזמן חולף, כך הכבוד שיש לי אליה פוחת) אני לא רואה את הדמיון. העובדה שמישהו פונה לאלימות לא הופכת אותו לחסר מודעות לסביבה, למשוגע או לאידיוט.
האם בובי אחראי למהומות? 578766
אבל, אבל, לפני רגע את הצגת את האלימות הזו כתוצאה של העדר-יכולת לשלוט בעצמם כתוצאה מחינוך לא טוב.
האם בובי אחראי למהומות? 578779
וזה נראה לך אותו הדבר כמו טמטום?
האם בובי אחראי למהומות? 578780
אמרת גם 'חוסר מודעות לסביבה' ועוד כמה דברים. ואני מתקשה להאמין שיש הרבה אנשים שבזזו טלוויזיה כי לא היו מודעים לכך שזה ממש יעצבן את בעל החנות.

כשיש בן אדם אחד, לא. אבל כשאת מניחה שיש פשוט אלפים שלא מסוגלים להסתדר בצורה בסיסית עם המוסכמות החברתיות של החברה, ולכן אי אפשר לצפות מהם לא להשתולל - אכן, צריך להניח מידה של טמטום.
האם בובי אחראי למהומות? 578782
להיפך: כשכולם מסביבך עושים את זה אז זו כבר המוסכמה של החברה.
האם בובי אחראי למהומות? 578784
אני לא מניחה ש''יש אלפים שלא מסוגלים להסתדר בצורה בסיסית עם המוסכמות החברתיות של החברה ולכן אי אפשר לצפות מהם לא להשתולל''.
מה גם שלהשתולל כשסביבך אלפיים בוזזים נוספים זה דווקא יותר הגיוני (ובוודאי, יותר אנושי) מאשר להשתולל לבדך.
האם בובי אחראי למהומות? 578785
יש גם את האפשרות הפשוטה של לא להשתולל.
האם בובי אחראי למהומות? 578818
תגיד את זה לח'ברה שלך מנוער הגבעות.
האם בובי אחראי למהומות? 578820
אני מבין שיש לך קשרים ענפים איתם, כך שאתה יודע בחבר'ה של מי הם.

נצרף אותך לבן כספית, שיודע לומר לאנשים מה הם חושבים גם אם לדעתם הם חושבים ההיפך.
האם בובי אחראי למהומות? 578823
זאת דווקא המומחיות שלך לפרש תגובות של אנשים על סמך דברים שלא התכוונו אליהם כלל.
האם בובי אחראי למהומות? 578830
השתכנעתי, הגם שלמעשה בשרשור האחרון הסברת שוב ושוב שהפרשנות שלי נכונה, אלא שכל בר דעת יודע שיש הבדל.

אבל כיוון שאתה הרי מעוז האובייקטיביות ולעולם לא מוציא מההקשר, נסכם ש*אתה* תלך ותאמר לחוליגנים שמסתובבים בשומרון לא להשתולל?
האם בובי אחראי למהומות? 578841
אני לא חושב שהוא דובר ערבית
האם בובי אחראי למהומות? 578783
התחלפו הצדדים בויכוח? ע"ל אמרה שאם אדם פונה לאלימות הוא עדיין אחראי למעשיו, והראיה לכך היא שהוא מפעיל היגיון בריא. אז שתיכן אומרות שהטענה "הייתי משוגע" לא פוטרת מעונש, אז מה ההבדל?
האם בובי אחראי למהומות? 578761
1. אני חייב להודות שכבר שנים לא יצא לי להתקל בניתוחים מופרעים יותר ממה שהצגת כאן בפתיל. ברכותי.
2. יש הבדל בין להבין ולהצדיק.
3. אתה בהחלט "מבין" את האלימות הזו. אתה רק מתאמץ מאוד להבין את זה בצורה שנוחה לך. אתה "מבין" אותה כפעילות הגיונית מאוד של חבורת אנשים שקיבלו החלטה רציונאלית להתפרע כי לא היה להם שום דבר יותר מעניין לעשות באותו רגע. אני מבין את האלימות הזו כחלק מיצירת הפאר של השמרנות הבריטית: שכונות עוני מנוונות, חיסול מערכת החינוך הציבורי, וכדומה.
האם בובי אחראי למהומות? 578767
לאור 1, אני רואה את עצמי פטור מלהתייחס לשאר.
האם בובי אחראי למהומות? 578726
זה לא עניין של מחשבות. אולי תזכרי אירועים מחייך, אותה פעם שלא נשארו שקיות הפתעה ביומולדת ואת קיבלת רק בלון מצ'וקמק. בדרך החוצה תלשת בכוח ענף מהגדר החיה ובעטת ביויו שנפל למישהו על המדרכה.
זה אותו דבר.
האם בובי אחראי למהומות? 578729
לא קרה.
האם בובי אחראי למהומות? 578731
גם ילדים קטנים וגם אנשים גדולים יכולים ברגע של כעס להוציא את זה באלימות

אבל פה מדובר על שעות וימים של הרס וביזה
האם בובי אחראי למהומות? 578333
בינתיים התגלה קטע וידאו שבו מקינטייר הלז קורא, בכנס של הפלסטיין סולידריטי קמפיין דווקא, ומתישהו לפני פרוץ המהומות באנגליה, להבעיר את רחובות לונדון. הקריאה התקבלה בתשואות ע"י הנוכחים.
בעקבות כל זה בוטל גם הבלוג של מקינטייר בהאפינגטון פוסט, ותוכנית בהשתתפותו בערוץ 4.
האם בובי אחראי למהומות? 578336
למה "דווקא"? אני רואה מתאם גבוה בין תמיכה בזכותם של חבר טרוריסטים להקים מדינה, לבין תמיכה באלימות באופן כללי.
האם בובי אחראי למהומות? 578342
לאחר קריאתו למשטרה ''פשוט להפסיק להרוג'' היה לי די ברור לאיזה מחנה משתייך מקינטייר.
האם בובי אחראי למהומות? 578379
אני לא יודע אם בובי אחראי למהומות, אבל אחד המתפרעים הראשונים שנשפטו היה מישהו בשם יוסף לוי (אם הבנתי נכון). יכול להיות שאת המהומות בלונדון יזם בכלל המוסד כדי להסיט את תשומת הלב ממהפכת האוהלים.
האם בובי אחראי למהומות? 578383
וההרוגים מיד הפורעים הם מוסלמים.
האם בובי אחראי למהומות? 578373
הסבר אחר:
בהתפרעויות לקחו חלק כנופיות לבנות, שחורות וגם לא מעט חבורות רב-גזעיות...הדיבורים על קיפוח כלכלי נשמעים קצת חלולים כשלוקחים בחשבון את העובדה שמאות צעירים התקהלו במוקדי הפרעות בעקבות הודעות שקיבלו דרך מכשירי הבלקברי שלהם. הם גם היו לבושים במיטב מותגי הספורט.

"האידיאולוגיה היחידה שראינו כאן היתה הזכות האנושית הבסיסית לגנוב טלוויזיה עם מסך 42 אינץ"', אמר השבוע במרירות איש חינוך בעל ותק של 40 שנות עבודה עם נוער בלונדון.

התשובות טמונות ביצרים אנושיים בסיסיים המצויים בכולנו... הפיתוי לחטוף חפצים נוצצים שאינם שלנו, תחושת שכרון הכוח בהתגרות בשלטון, האדרנלין המוזרם כשאנחנו מפרים את הכללים והרצון לתבוע את המרחב לעצמנו. - אנשיל פפר, הארץ
האם בובי אחראי למהומות? 578605
אני דוחה מכל וכל את הרעיון שעשרות אלפי צעירים התארגנו באופן ספונטני כאשר אחד המניעים המרכזיים הוא רצונם לחמוס, ואינני מבין כיצד רעיון כגון זה אמור להילקח ברצינות. גם אם נתבונן בנושא מבחינה היסטורית, מעולם לא הייתה תסיסה כגון זו אלא ממניעים סוציופוליטים.

דרך אגב, אולי קדאפי יסכים להחזיר טובה כנגד טובה וישלח ספינות מלחמה לוביות לחופי בריטניה על מנת להגן על אזרחי הממלכה מפני המשטר?
האם בובי אחראי למהומות? 578690
חבורות של אנשים שיוצאות לביזה הן עניין נפוץ כששלטון החוק נשבר.
רק לפני שנתיים זה קרה בצ'ילה, בעקבות רעידת האדמה שם.
גם שם אנשים שדדו מסכי פלסמה ותכשיטים, ולא מתוך מניע ''סוציופוליטי'' אלא אם ככה אתה קורא לטלויזיה עם מסך רחב.
האם בובי אחראי למהומות? 578849
אתה מבלבל בין סיבה לתוצאה. אכן ביזה היא נפוצה כאשר שלטון החוק נשבר, אך לא קרה ש''שלטון החוק נשבר'' על ידי תסיסה של חבורת אנשים שמניעם העקרי הוא ביזה.
האם בובי אחראי למהומות? 578856
האם בובי אחראי למהומות? 578934
מחזק את מה שאמרתי
האם בובי אחראי למהומות? 579488
הטענה שלך שסיבות לביזה ולשבירת שלטון החוק נובעות מסיבות סוציופוליטיות ולא סתם כי הרבה אנשים רוצים טלויזיה עם מסך אחב - צריכה הוכחה.
מהומות יכולות לפרוץ מתוך כל מיני סיבות, וכנראה נבעו במקרה זה מתוך התפרצות זעם רגעית עקב מוות של בחור צעיר על ידי המשטרה.
המהומות שנבעו מכך לא נראות שונות ממהומות שנובעות מאסון טבע.
האם בובי אחראי למהומות? 578868
מבלי לחלוק עובדתית על מה שכתבת, המציאות האנושית בחברות ההמונים המודרניות היא כל כך מורכבת שהיא יכולה להכיל בתוכה בעת ובעונה אחת כמה הסברים שחלקם סותרים אהדדי. אפשר גם לדבר על חברות מהגרים ותסמונת הדור השני.
יש אזורים שלמים בלונדון בהם לא תראה כלל אזרחים מן הסוג האנגלו-סכסוני וכל הנמצאים שם הם מהגרים מן הדורות האחרונים. בעוד הדור הראשון של המהגרים הם בד''כ אזרחים למופת, עם אסירות תודה בסיסית למולדת החדשה אשר קלטה אותם (על אף הקיפוחים וההדרות למיניהם). הדורות הבאים (אשר לרוב נטולי כל קשר ממשי עם המולדת הישנה) כבר רואים בעצמם אזרחים מן השורה אשר כל מה שהם חשים זה את ההדרה והקיפוח, מה שלעיתים קרובות מוביל ו''מצדיק'' התנגדות ע''י אלימות.
זה אולי לא אופנתי בימים אלו, אבל אולי גם על המהומות בממלכה המאוחדת, אפשר לומר את הפסוק השגור ''העניים, הם לא נחמדים''. כל מכשירי הבלקברי ומותגי הספורט, אינם בהכרח מוציאים מכלל אפשרות את הפרשנות שלי (לפחות לא יותר מן הסושי והנרגילות של מתאהלי רוטשילד).
האם בובי אחראי למהומות? 578875
והאנגלו-סכסונים גם הם היו מהגרים, ודם ויקינגי זורם בדמם של גברים בצפון מערב אנגליה. מה שיותר מעניין זה שמעבר לכמיליון בריטים עם אבות שהיגרו מאפריקה והקריביים, ללא מעט בריטים יש גנים אפריקאים בני כ- 1800 שנה, אולי מחיילים אפריקאים בצבא הרומאי.
האם בובי אחראי למהומות? 578884
הם היו כובשים - לא מהגרים. יחי ההבדל.
האם בובי אחראי למהומות? 578885
ואגב, תן דעתך לטרנספורמציה שעברה המילה knight מגרמנית, שבה משמעותה boy, youth, lad, servant, bondsman, vassal. ובאנגלית עתיקה זו עדיין המשמעות של cniht.
האם בובי אחראי למהומות? 578891
אבל מה המשמעות של Knigget, זו השאלה החשובה.
האם בובי אחראי למהומות? 578887
ההבדל מתעמעם אם את שואלת מיהו "בריטי" או "אנגלי" אותנטי/טהור/אמיתי.
האם בובי אחראי למהומות? 578933
אז זהו שלא בטוח. האנגלים והסכסונים היו עד כמה שאני זוכר מהגרים של ממש (מאה 6-8 לסה"נ). הם נמלטו מפני שבטים גרמניים אחרים וסלאביים והגיעו לאיים הבריטיים כשכירי חרב ששרתו כל מיני אדונים ומלכים מקומיים שהשתלטו על כל מיני אזורים אחרי נטישת הרומאים ב-‏410 בערך. במהלך הגירה של ממש, קרובי הלוחמים ומשפחותיהם הצטרפו אליהם עד שהם הפכו לכוח החזק ביותר בבריטניה והחליפו את אדוניהם הרומנו-גאלים.
גם הויקינגים (והכוונה אינה לנורמנים של ויליאם הממזר הכובש) לא היו כובשים של ממש אלא יותר שודדים בוזזים וסוחרים. לויקינגים הפאגאניים היתה חיבה מיוחדת לשוד מנזרים, מה שלא חיבב אותם במיוחד על המעמד המשכיל והכותב באותה תקופה (הנזירים והכמרים) והנציח את דמותם כברברים שתויים, מסוממים ותאבי אונס וביזה (כפי שחלקם אכן היו). לצד מסעי השוד והרצח היו גם לא מעט חקלאים וסוחרים ויקינגיים שתפסו נחלות באיים הבריטיים ולא היו לוחמניים כלל וכלל. העיר דבלין למשל הוקמה מסביב לשוק מסחרי שהקימו סוחרים ויקינגיים שם. (אולי הייתי צריך לכתוב סקאנדינביים, שכן המונח ויקינגים מתיחס ספציפית לאותם כנופיות של פושטים ושודדים שבאו מסקנדינביה).
גם עניין הכיבוש שינה את פניו במהלך הזמנים. ויליאם הכובש (שהיה נורמני כלומר ממוצא ויקינגי וגאלי-צרפתי מעורב) פשוט רצה להדיח את המלכים והרוזנים הסכסוניים ששלטו באי הבריטי והכיבוש הנורמני התבטא בעיקר בהחלפת הרוזנים הסכסוניים (בד"כ היותר בכירים ביניהם) ברוזנים נורמאניים (קרוביו ומקורביו של ויליאם), מה שלא ממש השפיע על המון האיכרים ומעמד הביניים העירוני הזעיר והצעיר.
כך שהאנגלים (כוונתי לאנגלים הותיקים) הם ממש צאצאי תערובת של הגירות קודמות. הכיבוש היחיד שהיה כיבוש במובן המודרני שאליו כיוונת היה הכיבוש הרומאי.
האם בובי אחראי למהומות? 578935
האנגלים והסכסונים הוזמנו לאי ע"י המלך וורטיגן, כדי לעזור לבריטים להתגונן מפני שכניהם הפיקטים, כאשר האימפריה הרומית נטשה את האי. בהתחלה הם אכן נלחמו בפיקטים אך עד מהרה החליטו לכבוש את האי לעצמם, הזעיקו מגרמניה את קרוביהם כתגבורת, ואף כרתו ברית עם הפיקטים נגד הבריטים. הם סילקו את הבריטים ממזרח ומרכז האי, ואלה נותרו רק בפריפריה, באזורי ויילס וקורנוול. כך שזה בהחלט היה כיבוש.
האם בובי אחראי למהומות? 578943
טוב. לא זכרתי את הפרטים הללו אבל הפרשנות שאתה נותן להם מוטעית. המלך וורטיגן לא היה מלך אנגליה או משהו כזה. הוא היה מין ראש שבט ו-warlord אזורי (בצפ'-מז אנגליה) שכמוהו היו עוד רבים. האי הבריטי היה מחולק לעשרות "ממלכות" שבטיות שכאלו שכפי שתארת נלחמו זו בזו ללא הפסקה. אגב, אויביו הסקוטים וההפיקטים שהזכרת הם אבותיהם של הסקוטים בני ימינו (יחד עם מהגרים קלטיים מאוחרים מאירלנד ומצרפת). ע"פ המקורות ההיסטוריים-אגדתיים מאותה תקופה, הוא הזמין קבוצת אנגלו-סכסונים להתיישב בקנט ולשמש כחיילים שכירים שלו, אלא שהם בגדו בו וסחטו ממנו נחלות נוספות באסקס וססקס. התיאור הזה מעיד כי המהגרים החדשים לא התייחדו ע"י מוצאם שבטי אחיד אלא בעיקר ע"י עיסוקם. כלומר הם היו שכירי חרב מכל מיני שבטים גרמניים שמעבר לתעלה).
הגירת האנגלו-סכסונים לבריטניה היתה המשך ישיר של הגירות הברברים לתחומי האימפריה הרומית המתפוררת הן כחיילים שכירים והן כחקלאים המחפשים נחלות להתיישב בהם. התופעה הזו מאפיינת לפחות את 4 המאות שלאחר התפוררות האימפריה.
הסיפור האגדתי למחצה עם וורטיגן ודומיו אינו אומר כי "הם סילקו את הבריטים ממזרח ומרכז האי, ואלה נותרו רק בפריפריה, באזורי ויילס וקורנוול". הבריטים (ברטונים ששמם מעיד כי הם עצמם היו מהגרים קודמים), נשארו גם במזרח אנגליה תחת שלטון האנגלו-סכסונים והתעודות ההיסטוריות הספורות מאותה תקופה, מרבות לתאר את הפולשים החדשים כ"מארת האלוהים" שנפלה על הארץ ואת מלחמות התושבים הרומנו-בריטים בהם במשך עשרות ומאות שנים לאחר הפרשה שתארת (במאה ה-‏5). "ממלכות" בריטוניות טהורות (כלומר לא גרמניות) נותרו אכן רק בקורנוול ובעיקר בויילס ואילו כל מזרח אנגליה הפכה לבליל ממלכות מעורבות ששלטו בהם מלכים אנגלו-סקסוניים (מרסיה, נורת'מבריה, קנט, ווסקס ועוד). העם האנגלי בן ימינו הוא בעיקרו תערובת של התושבים הרומנו-ברטוניים עם המהגרים האנגלו-סקסוניים המאוחרים יותר. הנורמנים השתלבו יותר בקרב האריסטוקרטיה השלטת ופחות בקרב המוני העם.
כל זה מזכיר לי את הסדרות המצויינות על ההיסטוריה של אנגליה שהכין היהודי סיימון שאמה עבור ה-BBC לפני שהתאזרח בארה"ב ואימץ אותה למולדתו החדשה.
האם בובי אחראי למהומות? 578945
רק תיקון קטן: ברטאן נקראת ע"ש בריטניה, ולא להפך. הבריטים הם תושביו ההיסטוריים של (רוב) האי הבריטי. לאחר שהאימפריה הרומית התפוררה והאנגלים התיישבו באנגליה, התיישבו גם חלק מהבריטים בברטאן.
האם בובי אחראי למהומות? 579377
את זה אני דוקא זוכר. במאות ה-‏5-8 לסה"נ בשיאם של המאבקים העקובים מדם בין האנגלו-סקסונים לבין הרומנו-קלטים, קבוצות גדולות של רומנו-קלטים ברחו מן האי והתיישבו בחבל בריטאן שבצרפת. שרידים להגירה הזו יש עד היום בעגה מיוחדת הקיימת בבריטאן שהיא חלק ממשפחת השפות הקלטיות של קורנוול, וולס, סקוטלנד ואירלנד.
זה אינו עומד בניגוד לעובדה שהבריטונים שבהם נתקלו יוליוס וקלאודיוס קיסר היו שבטים מהגרים זה מקרוב באו מגאליה. שמם אכן בא מן העובדה שהם שהאזור שממנו באו נקרא ברטאן. לא ברור אם הם היו תושבים אותכטוניים של אותו אזור או שהם היגרו מאזורים מערביים יותר וברטאן היתה רק תחנת ביניים. הבריטונים שחצו את התעלה והתיישבו באי נתקלו בתושבים הקדומים של האי ודחקו אותם לצפון האי (אלו הם הפיקטים והסקוטים שתוארו קודם). טקיטוס כינה את התושבים הקדומים (קלטים גם הם) גוידילים - אדומי שיער. מאחר והרומאים הרבו לתאר גם את הבריטונים כאדומי שיער (או לפחות כמי שצובעים שערם באדום), אפשר לנחש שגם במקרה זה מדובר בהגירה-פלישה-התנחלות ולא כל התושבים הקדומים הוגלו לסקוטלנד ולוולס.
האם בובי אחראי למהומות? 579412
בקשר לשם: אתה בטוח? השם "האיים הבריטיים" לשני האיים ו"בריטניה" לפרובינציה הרומאית. אבל לא היה שם דומה באותה תקופה לברטאן.

כמוכן נראה ששפתם של הפיקטים הייתה קרובה לשפות הבריטיות (אבל זו באמת השערה, מהשרידים הקלושים שנשארו מהשפה הזו). גם תרבותם הייתה, ככל הנראה, קלטית בעיקרה.
האם בובי אחראי למהומות? 579538
הצצתי בויקיפדיה וראיתי שציטטתי את טקיטוס נכון. הוא באמת כתב שהבריטונים הגרו מגאליה לבריטניה במאות שלפני הספירה ודחקו את הגוידילים והפיקטים לצפון וזו היתה הגישה המקובלת עד 1960. הבסיס לתיזה הזו היה בעובדה שכבר טקיטוס ידע עליה שלא היה כמעט הבדל בין שפת הבריטונים לשפתם של הגאלים היבשתיים (או בדת ובתרבות). היום מקובלת גישה לא הגירתית הטוענת שהדמיון הגדול נבע יותר מתנועת רעיונות וידע ע"י קשרי מסחר ענפים בין הקלטים של גאליה, איבריה ובריטניה מאשר ע"י הגירה ופלישות. הגירה גדולה של גרמנים ובעיקר גאלים (בלגים) לאי התרחשה רק בתקופת יוליוס קיסר תחת הלחץ הכפול של ההגירות הגרמנים מערבה ורצח העם שבצע יוליוס קיסר בגאליה ובפרט בבלגים הלוחמניים. פועל יוצא מן הגישה החדשה הוא שהגוידילים, הפיקטים והבריטונים היו הרבה יותר קרובים מאשר היה נהוג לחשוב ולא היו אלא שבטים שונים במפה הקלטית-גרמנית של אירופה הפרה-רומאית. המונח בריטוני מקורו במילה יוונית שפירושה "מקועקע". ברטאן בצרפת אכן קבלה את שמה מן ההגירה של קלטים בריטים לצרפת בתקופת המלחמות עם האנגלו-סקסונים כפי שאמרת.
חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש 579018
הרומנו-בריטים (שאכן היו מורכבים משבטים שונים, אך כולם קלטים) והאנגלו-סקסונים לא נטמעו אלה באלה, וניתן לראות זאת בהשרדות שפות קלטיות בויילס ובקורנוול, באירלנד, בסקוטלנד, ובאי מאן, לעומת השתלטות מוחלטת של קבוצת שפות גרמאניות במזרח ומרכז אנגליה. אם אכן היו קבוצות קטנות של קלטים שנשארו במזרח ובמרכז האי כפי שאתה טוען, הרי שהם נטמעו לגמרי תרבותית בשבטים הגרמאניים, ומבלי שאלמנטים קלטיים נוספו לשפה המדוברת, או לתרבות. (זאת לעומת הנורמאנים, או הויקינגים, שכן השפיעו והוסיפו לשפה האנגלית ולתרבות. לכן, למרות שהתקופה המדוברת אכן אפופה באגדות ומסורות שבע''פ, התוצאה בשטח- אזור אנגלו-סקסוני מוגדר בשפתו ובתרבותו, ולעומתו אזורים קלטיים מובהקים בעלי שפות קלטיות ותרבות קלטית שונה לגמרי, ובלי ערבוב בין השניים, מעידה על כיבוש ואף על טיהור אתני, ולא על תהליך הגירה שלוו למחצה, כפי שאתה מתאר.
חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש 579036
מחקרים גנטים באנגליה הראו שמוצא האנגלים כולל גם את הקלטים (וגם את התושבים הקדומים של בריטניה לפני ההגירה הקלטית). השפה האנגלית הושפעה מהשפות הקלטיות. בתרבות האנגלית יש הרבה השפעות קלטיות. אבל, הי, למה למה לתת לעובדות להפריע.
חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש 579044
עירוב גנטי קיים תמיד, גם אצל יהודי אירופה יש גנים של העמים שביניהם ישבו, אבל לא היה עירוב תרבותי, עד התקופה החדשה.
בבריטניה, בגדול, מדובר על כיבוש ונישול תרבותי של קבוצה שלמה ע"י קבוצה אחרת. עובדות למצב שונה דווקא יתקבלו בברכה. אפשר דוגמאות קונקרטיות להשפעה קלטית על השפה האנגלית. ולהשפעה תרבותית קלטית על התרבות האנגלית?
חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש 579047
גנים לא עוברים באוויר, עירוב גנטי מעיד על מגע פיזי מסוג מאד מסויים. כן, תתתפלא, גם היהודים התערבבו עם העמים שביניהם הם ישבו.

חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש 579054
כן, היה שם סקס!

אבל לא, לא היתה השפעה לשונית ותרבותית רבה של הקלטים על האנגלים. המעט שמתואר בלינק שהבאת, התגלה לאחר חפירה רצינית ע"י מומחים לדבר. ואפילו חלק מהמעט הזה מוטל בספק. האנגלית מורכבת בעיקרה משפות גרמאניות, לטינית, וצרפתית. על זה נוספו השפעות מעוד שפות, כולל יוונית, עברית ואידיש. ומתחת לכל זה חפרו וגילו בקושי קצת השפעה קלטית. זה מאוד לא מרשים לגבי שפה שספגה כ"כ הרבה משפות אחרות.
הוכחה טובה לדבריי היא, שדובר אנגלי נבון יכול תמיד "להבין" פחות יותר מה אומר גרמני, וקצת ממה שאומר צרפתי, אבל אין לו מושג מה אומר הויילסי, כי השפה לא דומה כלל לאנגלית.

לחכות שתביא גם משהו על תרבות, או שאין טעם?
חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש 579056
אדי איזארד מדגים את הקירבה בין אנגלית ישנה לבין השפה באזור פריזיה (כיום באזור הולנד).
חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש 579057
יש מילים שחדרו מאנגלית לוולשית ולהיפך.
wind - gwynt
air - aer
cat - cath
brother - brawd / brodyr
storm - storm / ystorm/ storom
to be - bod

ויש מילים שעברו לוולשית מלטינית.
body - corff
spirit - ysbryd

מה שקרה עם אנגלית, זה שהנורמנית דרסה חלק ניכר מהשורשים הסקסוניים. ואם הסקסונית נדרסה, כמה ישאר מהקלטית?
חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש 579058
מלים מאנגלית לוולשית- כן. מלטינית לוולשית- כן.
מוולשית לאנגלית- בעיקר שמות מקומות, וגם זה בעיקר במערב האי, ליד האזורים הקלטים.
חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש 579061
אני לא בטוחה.
ל-air אין מילה דומה בגרמנית. גם לא ל-to be.
חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש 579062
מריים-ובסטר אומר:

Origin of AIR
Middle English, from Anglo-French, from Latin aer, from Greek aēr
First Known Use: 14th century

Origin of BE
Middle English, from Old English bēon; akin to Old High German bim am, Latin fui I have been, futurus about to be, fieri to become, be done, Greek phynai to be born, be by nature, phyein to produce
First Known Use: before 12th century

חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש 579069
תודה.
חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש 579188
לרוב המילים שהן ממקור צרפתי אין מילה דומה בגרמנית. אבל שעשוע נחמד למי שיודע קצת גרמנית וצרפתית הוא כשמגלים מילה באנגלית שאינה משתי אלו, והיא בסיסית ושורשית דיה לא להיות ממקור יידי או אמריקאי-ילידי. הכיף הוא שלא צריך לדעת לעומק צרפתית וגרמנית, כי ממילא אנחנו מחפשים מילים בסיסיות (יש מקרים שמילה לא-בסיסית בשפת המקור הפכה לבסיסית באנגלית, אבל הם נדירים, ויש מילון). יש ממש מעט מילים כאלו. יש בטח ספרות שמונה אותן בדיוק אבל יותר כיף לגלות אותן במקרה... מתישהו עליתי על הקבוצה quick, slow, big, little, large, small. בדיקה במילונים מראה שחלקן כן ממקור גרמני, רק שבגרמנית הן לא שרדו עד ימינו. השאר הן ממקור נורדי.
חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש 579202
בא לך לפרט יותר?
  חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש • ירדן ניר-בוכבינדר
  חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש • נועה ו
  חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש • ירדן ניר-בוכבינדר
  חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש • ידידיה
  איך אתה מדבר? • ירדן ניר-בוכבינדר
  איך אתה מדבר? • ידידיה
  חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש • שוקי שמאל
  חילופי תרבות ושפה כעדות לכיבוש • האייל האלמוני
  האם בובי אחראי למהומות? • ארז לנדוור
  האם בובי אחראי למהומות? • ישראלה
  האם בובי אחראי למהומות? • ארז לנדוור
  האם בובי אחראי למהומות? • ישראלה
  האם בובי אחראי למהומות? • ארז לנדוור
  האם בובי אחראי למהומות? • ישראלה
  האם בובי אחראי למהומות? • ארז לנדוור
  האם בובי אחראי למהומות? • קונשטוק
  האם בובי אחראי למהומות? • ארז לנדוור
  מאניה הומאניסטיקה. • dd
  מאניה הומאניסטיקה. • צפריר כהן
  מאניה הומאניסטיקה. • dd
  האם בובי אחראי למהומות? • ג'וד
  האם בובי אחראי למהומות? • יהודי לא מאונגלז
  האם בובי אחראי למהומות? • האייל האלמוני
  האם בובי אחראי למהומות? • יהודי לא מאונגלז
  האם בובי אחראי למהומות? • האייל האלמוני
  האם בובי אחראי למהומות? • ארז לנדוור
  האם בובי אחראי למהומות? • צפריר כהן
  האם בובי אחראי למהומות? • ארז לנדוור
  האם בובי אחראי למהומות? • צפריר כהן
  האם בובי אחראי למהומות? • אא
  האם בובי אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם בובי אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם בובי אחראי למהומות? • איציק ש.
  האם בובי אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם בובי אחראי למהומות? • איציק ש.
  האם בובי אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם בובי אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם בובי אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם בובי אחראי למהומות? • צפריר כהן
  האם בובי אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם בובי אחראי למהומות? • ג'וד
  האם בובי אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם בובי אחראי למהומות? • ג'וד
  האם בובי אחראי למהומות? • איציק ש.
  האם בובי אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם בובי אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם בובי אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם בובי אחראי למהומות? • ימני מתוסכל
  האם בובי אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם בובי אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם בובי אחראי למהומות? • ימני מתוסכל
  האם בובי אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם בובי אחראי למהומות? • קונשטוק
  סוציאליזם-הוא בכל מקום. • אינקוגניטו
  סוציאליזם-הוא בכל מקום. • קונשטוק
  סוציאליזם-הוא בכל מקום. • אינקוגניטו
  סוציאליזם-הוא בכל מקום. • קונשטוק
  סוציאליזם-הוא בכל מקום. • אינקוגניטו
  סוציאליזם-הוא בכל מקום. • קונשטוק
  סוציאליזם-הוא בכל מקום. • צפריר כהן
  סוציאליזם-הוא בכל מקום. • קונשטוק
  סוציאליזם-הוא בכל מקום. • האייל האלמוני
  סוציאליזם-הוא בכל מקום. • איציק ש.
  האם בובי אחראי למהומות? • ל.ב.פ., תל אביב
  האם בובי אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם בובי אחראי למהומות? • ג'וד
  האם בובי אחראי למהומות? • נועה ו
  האם בובי אחראי למהומות? • ארז לנדוור
  האם בובי אחראי למהומות? • קונשטוק
  האם בובי אחראי למהומות? • הם
  האם בובי אחראי למהומות? • קונשטוק
  האם בובי אחראי למהומות? • טרול מובהק
  האם בובי אחראי למהומות? • ארז לנדוור
  האם בובי אחראי למהומות? • נועה ו
  האם בובי אחראי למהומות? • איציק ש.
  האם בובי אחראי למהומות? • נועה ו
  האם בובי אחראי למהומות? • איציק ש.
  האם בובי אחראי למהומות? • נועה ו
  האם בובי אחראי למהומות? • איציק ש.
  האם בובי אחראי למהומות? • ג'וד
  האם בובי אחראי למהומות? • איציק ש.
  האם בובי אחראי למהומות? • ג'וד
  האם בובי אחראי למהומות? • איציק ש.
  האם בובי אחראי למהומות? • ג'וד
  האם בובי אחראי למהומות? • איציק ש.
  האם בובי אחראי למהומות? • ג'וד
  האם בובי אחראי למהומות? • אחד מהפריפריה
  האם בובי אחראי למהומות? • נועה ו
  האם בובי אחראי למהומות? • איציק ש.
  האם בובי אחראי למהומות? • האייל האלמוני
  האם בובי אחראי למהומות? • האייל האלמוני
  האם בובי אחראי למהומות? • איציק ש.
  האם בובי אחראי למהומות? • האייל האלמוני
  האם בובי אחראי למהומות? • איציק ש.
  האם בובי אחראי למהומות? • נועה ו
  האם בובי אחראי למהומות? • האייל האלמוני
  האם בובי אחראי למהומות? • סתם יהודי
  האם בובי אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם בובי אחראי למהומות? • אחד מהפריפריה
  האם בובי אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם בובי אחראי למהומות? • אחד מהפריפריה
  ''אין דרך אחרת'' • אפופידס
  האם בובי אחראי למהומות? • איציק ש.
  האם בובי אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם בובי אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם בובי אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם בובי אחראי למהומות? • אינקוגניטו
  האם בובי אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם בובי אחראי למהומות? • אינקוגניטו
  האם בובי אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם בובי אחראי למהומות? • אינקוגניטו
  האם בובי אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם בובי אחראי למהומות? • איציק ש.
  האם בובי אחראי למהומות? • נועה ו
  האם בובי אחראי למהומות? • ג'וד
  האם בובי אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם בובי אחראי למהומות? • ג'וד
  האם בובי אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם בובי אחראי למהומות? • ג'וד
  האם בובי אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם בובי אחראי למהומות? • האייל האלמוני
  האם בובי אחראי למהומות? • האייל האלמוני
  האם בובי אחראי למהומות? • אפופידס
  האם בובי אחראי למהומות? • ג'וד
  האם בובי אחראי למהומות? • אנטילופה
  האם בובי אחראי למהומות? • ג'וד
  האם בובי אחראי למהומות? • ידידיה
  האם בובי אחראי למהומות? • ידידיה
  האם בובי אחראי למהומות? • אא
  האם בובי אחראי למהומות? • ידידיה
  האם בובי אחראי למהומות? • ימני מתוסכל
  האם בובי אחראי למהומות? • צפריר כהן
  האם בובי אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם בובי אחראי למהומות? • ירדן ניר-בוכבינדר
  האם בובי אחראי למהומות? • ידידיה
  האם בובי אחראי למהומות? • ירדן ניר-בוכבינדר
  האם בובי אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם בובי אחראי למהומות? • ירדן ניר-בוכבינדר
  האם בובי אחראי למהומות? • קונשטוק
  האם בובי אחראי למהומות? • אחד מהפריפריה
  האם בובי אחראי למהומות? • ג'וד
  האם בובי אחראי למהומות? • ידידיה
  האם בובי אחראי למהומות? • ירדן ניר-בוכבינדר
  האם בובי אחראי למהומות? • אא
  האם בובי אחראי למהומות? • האייל האלמוני
  האם בובי אחראי למהומות? • סר טרז
  האם בובי אחראי למהומות? • אפופידס
  האם בובי אחראי למהומות? • סר טרז
  האם בובי אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם בובי אחראי למהומות? • ירדן ניר-בוכבינדר
  האם בובי אחראי למהומות? • האלמוני המזוהה
  האם בובי אחראי למהומות? • נועה ו
  האם בובי אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם בובי אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם בובי אחראי למהומות? • אינקוגניטו
  האם בובי אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם בובי אחראי למהומות? • ג'וד
  האם בובי אחראי למהומות? • סתם אחד
  LOL! • האייל האלמוני
  האם בובי אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם בובי אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם בובי אחראי למהומות? • ג'וד
  האם בובי אחראי למהומות? • ג'וד
  האם בובי אחראי למהומות? • dd
  האם בובי אחראי למהומות? • האלמוני המזוהה
  האם בובי אחראי למהומות? • dd
  האם בובי אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם בובי אחראי למהומות? • dd
  האם בובי אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • אריק
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • dd
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • dd
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • dd
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • dd
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • dd
  האם הרצל אחראי למהומות? • ימני מתוסכל
  האם הרצל אחראי למהומות? • שם חובה
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • easy
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • ירדן ניר-בוכבינדר
  האם הרצל אחראי למהומות? • האלמוני המזוהה
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • איציק ש.
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • אפופידס
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • אפופידס
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם הרצל אחראי למהומות? • אפופידס
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • אפופידס
  האם הרצל אחראי למהומות? • האלמוני המזוהה
  האם הרצל אחראי למהומות? • ראובן
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • ראובן
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • אפופידס
  האם הרצל אחראי למהומות? • ברקת
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • ימני מתוסכל
  האם הרצל אחראי למהומות? • איציק ש.
  האם הרצל אחראי למהומות? • ימני מתוסכל
  האם הרצל אחראי למהומות? • איציק ש.
  האם הרצל אחראי למהומות? • אחמדיניג'אדיסט מתוסכל
  שכחת תחת תחת תחת • האייל האנומלי
  הבצל מסכם את קיין • רון בן-יעקב
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוטה הכפר הגלובלי
  האם הרצל אחראי למהומות? • קונשטוק
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוטה הכפר הגלובלי
  האם הרצל אחראי למהומות? • קונשטוק
  האם הרצל אחראי למהומות? • אריק
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • צפריר כהן
  האם הרצל אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם הרצל אחראי למהומות? • אריק
  האם בובי אחראי למהומות? • ויקיליקר
  האם בובי אחראי למהומות? • איציק ש.
  האם בובי אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  האם בובי אחראי למהומות? • נועה ו
  האם בובי אחראי למהומות? • אינקוגניטו
  האם בובי אחראי למהומות? • נועה ו
  האם בובי אחראי למהומות? • אינקוגניטו
  האם בובי אחראי למהומות? • רון בן-יעקב
  האם בובי אחראי למהומות? • נועה ו
  האם בובי אחראי למהומות? • ארז לנדוור
  האם בובי אחראי למהומות? • אא
  האם בובי אחראי למהומות? • אחד מהפריפריה
  האם בובי אחראי למהומות? • ארז לנדוור
  האם בובי אחראי למהומות? • טווידלדי
  האם בובי אחראי למהומות? • אחד מהפריפריה
  האם בובי אחראי למהומות? • האייל האלמוני
  האם בובי אחראי למהומות? • אחד מהפריפריה
  האם בובי אחראי למהומות? • ארז לנדוור
  האם בובי אחראי למהומות? • ארז לנדוור
  האם בובי אחראי למהומות? • אפופידס
  האם בובי אחראי למהומות? • שוקי שמאל
  התכוונת סיימון שאמה-הכהן • ירדן ניר-בוכבינדר
  התכוונת סיימון שאמה-הכהן • שוקי שמאל
  האם בובי אחראי למהומות? • אפופידס
  האם בובי אחראי למהומות? • האייל האלמוני
  האם בובי אחראי למהומות? • ברקת
  האם בובי אחראי למהומות? • ידידיה
  האם בובי אחראי למהומות? • נועה ו
  תיאוריית החלונות השבורים • אפופידס
  אלמלא מוראה של מלכות... • ירדן ניר-בוכבינדר
  תיאוריית החלונות השבורים • שוקי שמאל
  תיאוריית החלונות השבורים • אא
  תיאוריית החלונות השבורים • שוקי שמאל
  רק בישראל • ראובן
  תיאוריית החלונות השבורים • ו. סמית'
  תיאוריית החלונות השבורים • שוקי שמאל
  תיאוריית החלונות השבורים • נועה ו
  תיאוריית החלונות השבורים • שוקי שמאל
  תיאוריית החלונות השבורים • נועה ו
  תיאוריית החלונות השבורים • שוקי שמאל
  תיאוריית החלונות השבורים • שוקי שמאל
  תיאוריית החלונות השבורים • שוקי שמאל
  תיאוריית החלונות השבורים • ברקת
  תיאוריית החלונות השבורים • שוקי שמאל
  תיאוריית החלונות השבורים • ברקת
  תיאוריית החלונות השבורים • שוקי שמאל

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים