לבטל! 600392
הייתי מבטלת את כל האולימפיאדה.
ספורט מקצועי זה דבר לא-בריא בעליל.
זמן העיסוק בו קצר יחסית אך שואב את האדם כל-כולו ומשאיר אותו, בסופו של יום, עם נזק פיזי ונטול מקצוע ממשי. צריך הרבה ספורטאים ומעט מאמנים, כך שלא כל אחד יכול להיות מאמן, ולא כל אחד יכול לעשות את המעבר מהמון-אגו, שספורטאי צריך, לאפס-אגו שצריך המאמן‏1.
את המשאבים צריך להפנות לטובת ספורט חובבני לכלל האוכלוסיה.

אירוח האולימפיאדה הוא פרוייקט יקר שמייצר פילים לבנים שאין בהם צורך. ובגלל שהאולימפיאדה מתארחת במקום שונה כל 4 שנים, כל 4 שנים ארץ אחרת משקיעה משאבים עצומים בייצור פילים.

__________________
ואני מודה, לא מעניין אותי לראות אנשים מתחרים מי יותר מהיר, מי קופץ יותר גבוה ומי עושה סלטות יפה יותר. סביר להניח שלו זה היה מעניין אותי, הייתי מסבירה בלהט למה זה חשוב.
לבטל! 600393
מצד אחד, לא חסרים ספורטאים מקצוענים שחיים חיים בריאים עד גיל מבוגר, מצד שני יש מקצועות הרבה פחות בריאים (למשל, ברמנים).

גם זמן העיסוק בריקוד מקצועי קצר יחסית אך שואב את האדם כל-כולו ומשאיר אותו, בסופו של יום, עם נזק פיזי ונטול מקצוע ממשי. צריך הרבה רקדנים ומעט כיאוגרפים, כך שלא כל אחד יכול להיות כיאוגרף, ולא כל אחד יכול לעשות את המעבר מהמון-אגו, שרקדן צריך, לאפס-אגו שצריך הכיאוגרף‏ (כדאי לציין, אגב, שיש מקצועות בהם מספר המאמנים גדול ממספר הספורטאים). האם היית מבטלת הופעות ריקוד.

באולימפיאדה הנוכחית יש כ-‏30 מתקנים. רובם פילים לבנים בוודאות משום שהיה להם שימוש עוד לפני זה (אצטדיון וומבלי או מרכז התערוכות אקסל, למשל). והצפיה היא שגם למתקנים החדשים שהוקמו יהיה שימוש (האצטדיון האולימפי, למשל, יהיה האצטדיון של קבוצת הכדורגל ווסטהאם).
לבטל! 600401
לא אותו דבר.
כוריאוגרף (לא כיאוגרף) שקול לבמאי. לא למאמן. ואפילו - לבמאי ולתסריטאי גם יחד.
לכוריאוגרף יכול להיות (ואולי צריך) להיות ים אגו. לפי החליל שלו כל הרקדנים הללו רוקדים.
כוריאוגרפיה [ויקיפדיה].
לבטל! 600403
ועדיין, כמה רקדנים מקצועיים יכולים להפוך לכוריאוגרפים, והאם העתיד המקצועי של רקדן שלא יהפוך לכוריאוגרף טוב יותר מספורטאי מקצועי שלא יהפוך למאמן?
לבטל! 600409
מעטים. אפשר להיות כוריאוגרף גם בלי להיות רקדן, בתור התחלה.
ואכן. גם ריקוד לא מקצוע בריא במיוחד. עובדה שאני יכולה היום לזהות בחורות שהיו רקדניות בעברן, וגם כאלה שרקדו ביסודי ובתיכון. זה משאיר את אותותיו בגוף.

יש לי איזו הרגשה שעל ספורט מקצועי מוציאים משאבים רבים יותר.
לבטל! 600411
אז היית מציעה לבטל מופעי ריקוד?

רוב המשאבים שמוצעים על ספורט מקצועי (כמו כדורגל, בייסבול, כדורסל, הוקי, קריקט, רוגבי, טניס או פוטבול) הם משאבים פרטיים (ובישראל, למשל, לא רק שאת ואני לא מוציאים משאבים על כדורגל, אלא שבעזרת הטוטו אנחנו מקבלים משאבים מהפראיירים שמוציאים משאבים על ספורט). אני לא בטוח כמה משאבים ציבוריים מוציאים על ספורט מקצועי, ובכלל לא בטוח שזה יותר מסוגי תרבות אחרים (כמו ריקוד).
לבטל! 600424
יש לך סימוכין לעניין ה"לא מוציאים משאבים על כדורגל"? אני לא מומחה גדול לניהול עיר, אבל במבט על תקציב העירייה שאני משלם לה ארנונה (חולון), אם אני מבין נכון אני רואה בסביבות 5 מיליון ש"ח בשנה על "תמיכה לאגודות ספורט". יותר הולך לכדורסל מאשר לכדורגל, אבל יש כמה מאות אלפים נאים לקבוצות כדורגל. וגם לכדוריד, התעמלות אומנותית, ועוד כמה דברים.
לבטל! 600425
יכול להיות שמדובר במימון קבוצות ומועדוני נוער או קבוצות סמי-תחרותיות אחרות. בחולון יש לא מעט קבוצות שמתחרות בליגות נמוכות אבל בעצם מדובר ב''תרבות הפנאי'' של השחקנים והתחרותיות זה רק בשביל העניין.
לבטל! 600426
יש פירוט של הכספים שהועברו ב 2010. שלושת האגודות שמקבלות הכי הרבה הן (לפי השמות של סעיפי התקציב, אין לי יותר פירוט מזה): "הפועל כדור-סל", "אליצור כדורסל", "מכבי ק"ש כדוריד" (שלושתן ביחד קיבלו כמעט שני מיליון ש"ח). אני די בטוח ששלושתן קבוצות מקצועניות מהליגות הגבוהות ביותר. וגם אם צפרירים חולון או מכבי חולון מתחרות בליגות נמוכות, עדיין מדובר על קבוצות ספורט, שמטרתן היא לנצח ולעלות לליגות גבוהות יותר – לא נראה לי שמישהו מצפה מהן לספק תרבות למישהו. אם הן במקרה מספקות תרבות פנאי ל 20-30 השחקנים הפעילים בכל אחת מהן, לא נראה לי שזה שימוש ראוי במיוחד לעשרות ומאות אלפי שקלים.

למעשה, בילדותי יצא לי לשחק שנה בביה"ס לכדורגל של צפרירים חולון. לא רק שבבירור המטרה שם הייתה להתאמן כדי להשתפר ולהגיע לקבוצות התחרותיות, אלא אני גם די בטוח שההורים שלי שילמו על זה הרבה יותר מאשר המועדון השקיע בי (לא שצריך הרבה בשביל לעקוף את כמה שהמועדון השקיע בי – שיעורי התעמלות בביה"ס נראו לי רציניים יותר ממה שהיה שם).
לבטל! 600427
(כשכתבתי ''כדורגל'' התכוונתי לכדורגל (ולא לכדוריד או כדורסל) ולכדורגל מקצועני (ולא, כוכב עולה נוער, מכבי חולון ומכבי דינמו הן לא קבוצות כדורגל מקצועניות, גם צפרירים כבר לא), למעשה, היום אין לחולון קבוצת כדורגל מקצוענית).

יכול להיות שהגזמתי. מעניין לבדוק עם נתניהו, ירושלים, חיפה, תל-אביב, באר-שבע, רמת-גן או ק''ש תומכות בקבוצות המקצועניות שלה, ומעניין לאן בדיוק הולכים הכספים של הטוטו. אם אתה צודק והעיריות באמת מממנות קבוצות כדורגל מקצועיות אז זה בושה.
לבטל! 600429
לא יודע למה תמיכה בקבוצה חלשה היא טובה יותר מתמיכה בקבוצה חזקה – בכל מקרה, המטרה שלהן היא להתקדם בתחרות, ולא לספק איזשהו שירות לעיר.

אבל בכל מקרה, יש גם תמיכה בקבוצות המקצועניות:

הפועל באר־שבע: 1,918,000 ש"ח.
הפועל רמת־גן: 1,490,000 ש"ח.
מכבי תל־אביב: 810,000 ש"ח.
בני יהודה: 756,000 ש"ח.
הפועל חיפה: 106,000 ש"ח.

בעיריית נתניה יש סעיף בסך 6 מיליון ש"ח ל"תמיכה בארגוני ספורט", בלי פירוט מי הארגונים המקבלים.

יש גם כמה שנראה שלא נתמכות, אבל יכול להיות שפשוט לא מצאתי את זה בדו"חות שלהן. אצל ירושלים וקריית־שמונה לא כתובה תמיכה באף מועדון ספורט, אצל תל־אביב וחיפה לא מצאתי אזכור להפועל תל־אביב ומכבי חיפה (יכול להיות שהן מסתתרות תחת איזה שם לא מוכר, יכול להיות שהן באמת לא נתמכות).

(כל הנתונים מתייחסים ל 2010, ולקוחים מאתר משרד הפנים‏1. ושוב ראוי לציין שאני לא מומחה בקריאת דו"חות כספיים, יש סיכוי שאני לא מבין נכון את מה שכתוב שם. אבל בקריאה פשוטה זה נראה לי די ברור).

לבטל! 600430
נראה לי שרבים לא יסכימו לקביעה שבסוף המשפט הראשון. ר' גם הדיון שמתחת לתגובה 571382.
לבטל! 600431
העניין הוא לא קבוצה חלשה מול קבוצה חזקה, אלא קבוצה מקצועית מול קבוצה לא מקצועית. פשוט זה ההקשר של הדיון.
לבטל! 600418
לעבוד בהייטק זה דבר לא-בריא בעליל.
זמן העיסוק בו קצר יחסית אך שואב את האדם כל-כולו ומשאיר אותו, בסופו של יום, עם נזק פיזי ונטול מקצוע ממשי. צריך הרבה תכנתים ומעט ראשי צוותים, כך שלא כל אחד יכול להיות ראש צוות, ולא כל אחד יכול לעשות את המעבר מהתעסקות בשורות קוד, שתכנת צריך, להתעסקות באנשים שצריך ראש הצוות.
את המשאבים צריך להפנות לטובת OLPC לכלל האוכלוסיה.

לעבוד בהוראה זה דבר לא-בריא בעליל.
זמן העיסוק בו קצר יחסית אך שואב את האדם כל-כולו ומשאיר אותו, בסופו של יום, עם נזק נפשי ונטול מקצוע ממשי. צריך הרבה מורים ומעט מפקחים, כך שלא כל אחד יכול להיות מפקח, ולא כל אחד יכול לעשות את המעבר מהתעסקות בילדים, שמורה צריך, להתעסקות במבוגרים שצריך המפקח.
את המשאבים צריך להפנות לטובת חופשת קיץ לכלל האוכלוסיה.

לעבוד בצבא זה דבר לא-בריא בעליל.
זמן העיסוק בו קצר יחסית אך שואב את האדם כל-כולו ומשאיר אותו, בסופו של יום, עם נזק פיזי ונטול מקצוע ממשי. צריך הרבה חיילים ומעט קצינים, כך שלא כל אחד יכול להיות קצין, ולא כל אחד יכול לעשות את המעבר מהתעסקות בנשק, שחייל צריך, להתעסקות בחיילים שצריך הקצין.
את המשאבים צריך להפנות לטובת שכפצ"ים לכלל האוכלוסיה.

וכן הלאה, וכן הלאה, אני יכול להמשיך ככה עד מוצ"ש.
לבטל! 600419
תכנות זה מקצוע. הוראה זה מקצוע. ובאמת, לתפיסתי, צבא מקצועי אינו דבר טוב.
במקומות אחרים בעולם בהם לא מסתכלים על בני 37 וצפונה כעל חטיארים, יש לך מתכנתים בני 50‏1. לא כולם צריכים להיות ראשי צוותים.
מורים שמגיעים לפנסיה בהוראה יש לך מפה ועד להודעה חדשה.
אבל ספורטאים בני 40 וצפונה, כמדומני, אין לך.

1 וגם בארץ יש.
לבטל! 600421
מדומך שוגה
לבטל! 600422
תחליף את ה''אין'' של נועה ב''אין כמעט'' או ''אין במקצועות שאנו רואים בהם ספורט מובהק'', והדוגמה שלך לא מפריכה.
לבטל! 600435
האם כדורסל, כדורגל או אפילו תריאטלון נחשבים "מקצועות שאנו רואים בהם ספורט מובהק"?
לבטל! 600436
יש לך אגדות ספורט כג'ורג' פורמן, מיכאל שומאכר ורוברט פאריש, ואתה מביא לי דוגמאות איזוטריות מישראל? (טוב, חוץ ממת'יוס)
לבטל! 600445
הם ספורט מובהק, אבל בשביל הדוגמאות שלך הוספתי "כמעט". יש לך ויכוח על כך שתוחלת‏1 תקופת ההתפרנסות מספורט נמוכה בהרבה - הרבה - מאשר מתכנות, שלא לדבר על הוראה? זו היתה הפואנטה של נועה, ואידך זיל התקטנן.

1 או כל מדד סטטיסטי סביר אחר
לבטל! 600447
והפואנטה של גנחובה היא שאת ההודעה של נועה אפשר לכתוב על חצי מהמקצועות בהם יש שחיקה - והוא צודק.
יש אנשים שעולמם צר כעולם נמלה, והתרבות "הגבוהה" שלהם משתרעת ב"כל" המרחב שבין א.ב. יהושע לאתגר קרת (או כל שמאלן קרתני אחר), והם נוטים לצקצק בלשונם כלפי "תרבות ההמונים" - הכוללת גם ספורט.
הקשקושים על תוחלת תקופת ההתפרנסות (התפרנסות?! 90% מהספורטאים לא מתפרנסים מספורט) הם רק תירוץ. מה הטמטום הזה "מקצוע אמיתי"?! זה נשמע כמו דודה פולניה משנות החמישים של המאה הקודמת.
לבטל! 600448
לאור העובדה שהצעתי להפנות את המשאבים לעידוד ההמונים לעסוק בספורט במקום לצפות בו, קשה לי לראות איך אתה רואה בדברי צקצוק כלפי "תרבות ההמונים".
לבטל! 600449
הסוציאליזם ב''מיטבו''
רוב האוכלוסיה (טוב, רוב ההאוכלוסיה הגברית) כן רואה בצפיה בספורט (ולא רק בעיסוק בו) תרבות ראויה, למרות הזלזול שלך ושל ג'וד
לבטל! 600450
מצחיק שאתה חושב שקריאה להפסקת התערבות ממשלתית במשהו זה ''סוציאליזם במיטבו''.
לבטל! 600452
ועוד להפסקת מעורבות ממשלתית ב*ספורט*...
לבטל! 600453
מצחיק שאתה חושב שהמשחקים האולימפיים הם "התערבות ממשלתית". המשחקים האולימפיים הם יוזמה פרטית במימון פרטי, תשתיות חדשות ממומנות ע"י העיר המארחת אך משמשות את התושבים גם לאחר מכן (כמובן מלבד הפעמים שהם התקיימו במדינות סוציאליסטיות). "עידוד ההמונים" זהו ביטוי סוציאליסטי במיטבו (יותר מדויק במירעו). הדרך שבה נועה התיחסה לאולימפיאדה היא בדיוק הדרך שבה התיחסו אליה הבולשביקים מלכתחילה - בריה"מ החרימה את המשחקים האולימפיים "הקפיטליסטים" עד 1952 והמשטר העדיף "לעודד את ההמונים" לעסוק בספורט עממי (ע"ע הספרטקיאדה במקום).
טוב, לא בדיוק 600454
לעיר הנבחרת יש מדינה שיש לה ממשלה, שמתחייבת לעמוד בכל מיני דרישות הגיוניות יותר והגיוניות פחות בכדי לארח את המשחקים. בין לבין היא מוציאה די הרבה כסף ציבורי למטרה הזו וגם לפעמים מטילה איזה מס או שניים חדשים לצורך האירוע. אז כן, התערבות ממשלתית.
לבטל! 600456
יוזמה פרטית במימון פרטי? הציבור לא משקיע שקל? (או דולאר, או יורו או פאונד)? אני בספק. במימון המשלחת שלנו לבדה משתתפים משלמי המיסים (הישראלים).
וגם בלונדון, אם תקרא את הקישור שלך, המימון אינו פרטי בלבד.
נכון, הלוקו"ג (The London Organising Committee of the Olympic Games and Paralympic Games Limited) הוא חברה פרטית, והלוטו גם תורם לעניין, אבל יש גם את אוד"א (The Olympic Delivery Authority) שהוא גוף ציבורי וממומן, תחזיק חזק, ע"י משרד התרבות, התקשורת והספורט (היינו, הממשלה), וע"י עיריית לונדון (שוב כספי ציבור).

לגבי השימוש במתקנים לאחר האולימפיאדה, השאלה אם התושבים צריכים בכלל מרכז לשיט קאנו. באתונה התחזוקה השנתית של הפילים שנותרו היא 100 מליון דולר בשנה. חברה פרטית מחזיקה את זה? לא. משלמי המיסים, בסופו של דבר.
תקציב האירוח של אולימפיאדת אתונה היה 1.6 מיליארד, ההוצאות היו 16. בור תקציבי עצום.
נכון, עכשיו יש להם רכבת תחתית. האם לא היה כדאי פשוט להקים רכבת תחתית בלי שום קשר לאולימפיאדה, ולסגור את העלות בהרבה פחות?
ואגב, אתה יודע. זה שיש חברה פרטית, זה רק אומר שהיא לא מחוייבת להראות את הדוחות שלה לאף אחד ויכולה לספק שירות מחורבן. זה לא אומר שמשלמי המיסים לא מממנים אותה. אני מקווה ששיטות העבודה של הבריטים שונות משלנו בעניין זה.

________________
הבולשביקים החרימו את האולימפיאדה והנאצים, לעומת זאת, מאוד אהבו אותה. אה שכחתי. לנאצים היה איסטים בשם, אז אתה זורק את האחריות אליהם על השמאל.
אם יש לך טיעונים עניינים יותר מעבר ל"הסוציאליסטים / קומוניסטים / איסטים אחרים גם חושבים ככה", אשמח לשמוע.
כעקרון, אני נמנעת מדיון עם אנשים שהשיחה איתם מתובלת ב"טיפוסי לציונים" ו"זה טיעון ימני". זה רדוד וזה לא כיף. ואני באייל בשביל הכיף ולא בשביל אף סיבה אחרת. הכתיבה באייל אמנם הניבה לי 3-4 איורי כפולה, אבל רוב האנשים כאן לא בעמדה לספק לי עבודה.
"אופייני לסוציאליסטים", "טיפוסי לתל אביבית מנותקת" וחבריו משתייכים לאותה המשפחה. על כן, אם אתה מעוניין שנמשיך בדיון, נא הפסק. או שאני אתחיל להאשים אותך בפאשיזם כי גם מוסוליני אהב פסטה, וברצח המונים כי גם ג'ינג'יס חאן נשם חמצן.
לבטל! 600462
ההתנהלות של G4S בנוגע לאבטחת המשחקים היא דוגמה מצויינת לכשלון של השוק הפרטי לספק את מה שמשלמים לו הרבה כסף לספק (שירותים, כוח אדם מספק באיכות מספקת). את כל כוח האדם ושירותי האבטחה שהחברה לא הצליחה לספק, מילאה המדינה באמצעות חיילים שנקראו לתפקיד ברגע האחרון במימון ציבורי.

מצד שני, לשוק הפרטי לא היתה שום בעיה לספק כוח אדם ל"משטרת המותגים" שלו, שתפקידה היה לוודא שכל מי שאינו קשור למשחקים באופן רשמי יימנע (או ייקנס) משימוש במילים "זהב", "כסף", "ארד", "קיץ", "2012" וכמובן "לונדון". http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/brita...

הלונדונים, בתגובה, הפגינו יצירתיות: http://www.cbc.ca/news/yourcommunity/2012/07/britons...
לבטל! 600463
כאמור, התחרות עצמה לא ממומנת ע''י כספי ציבור אלא ע''י מכירת כרטיסים, זכויות טלויזיה וחסות של גורמים מסחריים. תשתיות תומכות (החל משדרוג הביוב וכלה באיצטדיונים חדשים) ממומנות ע''י הרשויות - ומשרתות את התושבים גם עשרות שנים לאחר מכן.
לבטל! 600464
קראת בכלל את מה שכתבתי?
אתה לא יכול לבצע את התחרויות בלי התשתיות התומכות. אתה לא יכול לבצע את התחרויות בלי הנבחרות, שבד"ך ממומנות או נתמכות ע"י כספי ציבור.
ו"משרתות את התושבים" - גם עולות להם הון תועפות אח"כ.
לבטל! 600472
קראת בכלל את מה שכתבתי?
דוגמאות:
ברצלונה שלא לדבר על לוס אנג'לס, שהצליחה לארח את התחרויות ללא מימון פדרלי, אפילו התשתיות מומנו ע"י הסכמי חסות עם "הקורפורטים הרשעים" מקדונלד ו7-11.
לא נותר לי אלא לצטט את מנחם בן 600474
אם את לא רוצה לשדר איתי, קבלי החלטה מוסרית ותפרשי
לא נותר לי אלא לצטט את מנחם בן 600477
אתה קוץ.
אני עוברת להתדיין עם אנשים שמביאים טיעונים קצת יותר ענייניים.

____________
ומנחם בן אידיוט. אם מצמידים ימני לנויבך, שיצמידו ימני ששווה לשמוע אותו. לא את בן.
לא נותר לי אלא לצטט את מנחם בן 600479
את זוכרת את הבדיחה על הסוס הכדורי? באנגלית הנוסח המקובל הוא spherical cow. נראה לי שמנחם בן הוא עז כדורית.
לא נותר לי אלא לצטט את מנחם בן 600481
אני זוכרת את הבדיחה על הרבי והעז.
מהי הבדיחה על הסוס הכדורי?
לא נותר לי אלא לצטט את מנחם בן 600482
תגובה 369285
לא נותר לי אלא לצטט את מנחם בן 600484
''אתה קוץ'' - טיעון מאוד ענייני
לא נותר לי אלא לצטט את מנחם בן 600486
זה לא טיעון.
זה סיום דיון.
לא נותר לי אלא לצטט את מנחם בן 600491
דרך אגב, לגבי הטיעון כאילו מנחם בן ימני, אמרו את זה קודם, לפני (זה לא משנה).
גם אידיוט הוא לא (ליצן ופרובוקטור כן, אבל מחושב מאוד)
לא נותר לי אלא לצטט את מנחם בן 600579
אז לטענתך הוא טרול.

גם דיונים עם טרולים אינם פוריים במיוחד ורצוי להפסיקם.
לבטל! 600550
ועיקר שכחתי, מסתבר שהיטלר שנא כדורגל כמעט כמוך, אך גם הוא ראה בספורט דרך להשפיע על ההמונים.
לבטל! 600553
רדוקטיו אד היטלרום [ויקיפדיה].
לבטל! 600555
:-) מדהים איך הגדרה אחת פצפונת חוסכת הרים של פסולת אינטלקטואלית.
לבטל! 600559
גם להיטלר היו חסידים שוטים שהעריצו את השטויות שלו.
לבטל! 600563
גם היטלר דיבר שטויות.
האיות קובע את המשמעות 600657
זה אולי המקום לצפות איך חברי הפרלמנט מזמינים זר לרך.
האיות קובע את המשמעות 600667
זה אולי המקום לצפות איך המחאה הצליחה והכל בארץ טוב
האיות קובע את המשמעות 600668
לאטמה לא מצחיקים, הם מעוררים חמלה. אבל שווה לעודד אותם כי אולי יש להם עתיד ויום אחד בעתיד הרחוק הם יגיעו להיכן שמאיר עוזיאל הגיע.
האיות קובע את המשמעות 600669
''הפרלמנט'' מעוררים חמלה. חיים על תהילת עבר של ''ארץ''
לבטל! 600554
רוצח המונים יקר, אתה מתבקש לעבור לגז בישול. גם ג'ינג'יס חאן צרך חמצן.
לבטל! 600557
כבר כתבת את ה''חוכמה'' הזאת.
שכחתי גם לציין שהיטלר היה צמחוני, בנוסף לכל.
לבטל! 600560
לא. כתבתי שאם תמשיך עם השטות הזו אני אתחיל להאשים אותך ברצח המונים.

____
ואתה ממשיך להוכיח שאינך איש שיחה ששווה להשחית עליו זמן. בטח שלא זמן שהיה יכול להיות מושקע באיור קלפי רביעיות.
לבטל! 600561
תגובה 600474
לבטל! 600562
מנחם, לא ידעתי שאתה כותב באייל.
לבטל! 600564
זה מסביר הרבה דברים.
לבטל! 600575
ועיקר שכחתי: הוא גם התנגד לניסויים בבעלי חיים
לבטל! 600565
אין דבר, זוהי השערה מפורסמת (כן - השערה, לאו דווקא עובדה מוכחת). בדומה לכל עניין אחר שמישהו עשוי "לחדש" בו, בין אם תל-אביבי יודע ספר ומעודכן או פריפריאלי פרובינציאלי שהשמש מאירה דרך קבע מתוך רקטומו הצח - גם הסיפור הזה הופיע באייל כמה עשרות פעמים. מן המוקדמות שבהן, שהצלחתי למצוא: תגובה 50657 ותגובה 50908.

האם היטלר באמת היה צמחוני? ממש לא להאמין, כמה מחקרים נעשו על השאלה הזאת, כשם שעל כל פרט אחר, בנאלי יותר או פחות, בחיי הצורר. ואת האמת אין לדעת, אם כי התשובה הקרובה ביותר לאמת היא: לתקופות מסויימות, עקב דאגה לבריאותו, הוא היה צמחוני - אבל לא כשהופיע בסביבה איזשהו בשר שהיה טעים לו במיוחד.

לבטל! 600574
השערה? היטלר לא היה רק צמחוני, אלא אף (כמו רבים מהצמחונים היום) תכנן לאכוף את התורה הצמחונית על אירופה "לאחר הנצחון הגדול" שלמזלנו לא קרה.
היחידים שטוענים שזו "השערה" (כמו הלא-היסטוריון רין ברי) הם צמחונים בעצמם.
דרך אגב, זה כלל לא מפתיע. מי שטוען שמותר האדם מן הבהמה אין, מידרדר למדרון מוסרי תלול מאוד.
הזדמנות טובה 600576
לשאול, לאור פתילים כאלו ואחרים, מה לדעתך מותר האדם מן הבהמה?
לבטל! 600585
יש על זה חומר בגרמנית, בחלקו מודפס, בחלקו אמין ורציני - בודאי אמין ורציני יותר מזה שבאינטרנט באנגלית, וככל שידיעתי משגת, לא מדובר בצמחונים, מכל מקום - בודאי לא בצמחונים "מקצועיים" המערבים את ההעדפות הקולינריות שלהם-עצמם בתחום המחקרי. אצל הגרמנים, ובשפה הגרמנית, וזה גם תלוי באזור ובסוג השיח - יש חשיבות רבה גם להגדרה ולפרשנות של המונח "צמחונות", אבל האמת היא שאין לי סבלנות להיכנס להסברים שכבר הסברתי במקומות אחרים.

זה מפליא אותי שוב ושוב מחדש שבקרב הישראלים, ובעיקר בקרב אנשי ימין אדוקים בימניותם - יש השותים בצמא את הפרופוגנדה הגבלסית ("פרופוגנדה גבלסית", לא כמטבע לשון. כוונתי היא באמת לזו מיסודם של יוזף גבלס ואנשיו) שנועדה, בזמנה, להציב את הפיהרר במעמד של אדם-אל. לעיתים קרובות אין הללו מודעים אפילו לכך שזהו המקור - ואני תוהה האם מישהו שהאמירה שלו מסתכמת ברין ברי וב"הם צמחונים בעצמם" - יש בכלל טעם להשקיע בו עיון מחודש, מחשבה וסיכום פרטים. ראיתי איך הגבת לנועה וכבר אז חשבתי שאתה בכלל לא בן-שיח שיש טעם להתייחס אליו.

כך שכניסתי לפתיל זה היא באמת טעות מצערת, סליחה. חזור אל הדשא ותחליט אם לשחק עליו, ללחוך אותו או סתם להגיש איזה קטע מוסיקלי נאה ובו "דעה מקובלת" (תגובה 599143), זו או אחרת, לגבי פרנסתה של האמא של השופט.

כל טוב.
לבטל! 600598
כלומר, אפילו לפי שיטתך, גבלס - ונאצים אחרים - ראו בצמחונות אידיאל נעלה שיש לשאוף אליו.
תני לי לנחש - גם את - כמו גבלס - צמחונית החושבת שמותר האדם מן הבהמה אין.
לבטל! 600599
צריך להיות טיפוס רקוב למדי כדי להחזיק בגדר מובן-מאליו שמגזירה שווה בין בני-אדם לבעלי-חיים אחרים נובע שיש לכבד בני-אדם כפי שמכבדים בהמות היום, ולא להפך: שיש לכבד בהמות כפי שמכבדים בני-אדם היום.

(ודיסקליימר שניתן ללא גאווה: אני לא צמחוני).
לבטל! 600600
זהו מדרון חלקלק, ועובדתית - הנאצים הידרדרו בו. גם רבים מהצמחונים מידרדרים בו היום (למשל בהתנגדותם לניסויים בבע''ח). צריך להיות טיפוס רקוב מאוד כדי להעדיף את רווחתם של בעלי חיים על פני תזונתם של בני אדם, במיוחד כשהמעדיף לא סבל מעודו מחרפת רעב. (בכלל זה איני כולל את אלו שבוחרים שלא לאכול בשר אך לא מנסים לכפות את דעתם על אחרים).
לבטל! 600604
* "עובדתית - הנאצים הידרדרו בו.". באמת? אז מסתבר שהתנועה הנאצית היא תנועה של צמחונים שלקחו את האידיאולוגיה שלהם רחוק מידי, וידה ידה ידה, אוושויץ.

* "למשל בהתנגדותם לניסויים בבע"ח" - היו באייל הררי דיונים בנושא, שכמדומני לא נחתמו עד היום. אם יש לך תובנות עמוקות ומכריעות בעניין - כפי שמשתמע מטון מדבריך - למה שלא תכתוב אותן שם, ותגאל את המסכנים מחשכת בורותם? בינתיים רק אציין שלפחות לניסויים בבע"ח לצרכים קוסמטיים יש תועלת מעט מפוקפקת במונחים של חיי-אדם, וארהיב לבקש את רשותך להתנגד להם מבלי להחשב למבשרה של תנועה נאצית חדשה.

* "...כדי להעדיף את רווחתם של בעלי חיים על פני תזונתם של בני אדם". מעולם לא נתקלתי באדם שזוהי העדפתו, ואני דווקא מכיר כמה פעילים באנונימוס ועוד לא מעט צמחונים וטבעוניים אקטיביסטיים פחות. אולי בחוג המכרים שלך מסתובבות טענות אחרות (ועל כך נאמר, "אמור לי מי חבריך" וגו'). לרוב, אם כבר נוגעים בנושא, הטענה הנשמעת היא הפוכה (הם אומרים שתעשיית הבשר היא גורם לבעיות רעב בעולם, ושבחקלאות אפשר להפיק - תמורת אותה השקעה של שטח, מים ואנרגיה - הרבה יותר מזון, הרבה יותר מזין. או משהו כזה).
לבטל! 600607
חבריך לא יכלו להסכים איתך יותר (ועל כך נאמר: אמור לי מי חבריך וגו' - מי שמתנגד לשחיטת בע"ח, סופו שיקצור אברים מאנשים).
משהו לצעירים ולעולים חדשים 600621
אני זוכר שלפעמים מגיעים הנה תלמידים צעירים או עולים חדשים. כיון שאיזה גורם עלול לבלבל אותם (בלי לפנות אליו אישית, בלי ניק ובלי להעליב, כי החלטתי להיות היום נחמד), אני טורח לציין דבר ש(כמעט?) כולם, כל הקוראים המבוגרים כאן, יודעים: את "ומותר האדם מן הבהמה אין" לא גבלס אמר, לא הנאצים, לא האיילה מהאופטלגין ולא איזה צמחונים. אמר את זה קהלת. קהלת פרק ג' פסוק י"ט:

"כִּי מִקְרֶה בְנֵי הָאָדָם וּמִקְרֶה הַבְּהֵמָה וּמִקְרֶה אֶחָד לָהֶם כְּמוֹת זֶה כֵּן מוֹת זֶה וְרוּחַ אֶחָד לַכֹּל וּמוֹתַר הָאָדָם מִן הַבְּהֵמָה אָיִן כִּי הַכֹּל הָבֶל:"
משהו לצעירים ולעולים חדשים 600633
קהלת גם אמר "הֲבֵל הֲבָלִים אָמַר קֹהֶלֶת, הֲבֵל הֲבָלִים הַכֹּל הָבֶל. ג מַה-יִּתְרוֹן, לָאָדָם: בְּכָל-עֲמָלוֹ--שֶׁיַּעֲמֹל, תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ. ד דּוֹר הֹלֵךְ וְדוֹר בָּא, וְהָאָרֶץ לְעוֹלָם עֹמָדֶת. ה וְזָרַח הַשֶּׁמֶשׁ, וּבָא הַשָּׁמֶשׁ; וְאֶל-מְקוֹמוֹ--שׁוֹאֵף זוֹרֵחַ הוּא, שָׁם. ו הוֹלֵךְ, אֶל-דָּרוֹם, וְסוֹבֵב, אֶל-צָפוֹן; סוֹבֵב סֹבֵב הוֹלֵךְ הָרוּחַ, וְעַל-סְבִיבֹתָיו שָׁב הָרוּחַ. ז כָּל-הַנְּחָלִים הֹלְכִים אֶל-הַיָּם, וְהַיָּם אֵינֶנּוּ מָלֵא; אֶל-מְקוֹם, שֶׁהַנְּחָלִים הֹלְכִים--שָׁם הֵם שָׁבִים, לָלָכֶת. ח כָּל-הַדְּבָרִים יְגֵעִים, לֹא-יוּכַל אִישׁ לְדַבֵּר; לֹא-תִשְׂבַּע עַיִן לִרְאוֹת, וְלֹא-תִמָּלֵא אֹזֶן מִשְּׁמֹעַ. ט מַה-שֶּׁהָיָה, הוּא שֶׁיִּהְיֶה, וּמַה-שֶּׁנַּעֲשָׂה, הוּא שֶׁיֵּעָשֶׂה; וְאֵין כָּל-חָדָשׁ, תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ. י יֵשׁ דָּבָר שֶׁיֹּאמַר רְאֵה-זֶה, חָדָשׁ הוּא: כְּבָר הָיָה לְעֹלָמִים, אֲשֶׁר הָיָה מִלְּפָנֵנוּ. יא אֵין זִכְרוֹן, לָרִאשֹׁנִים; וְגַם לָאַחֲרֹנִים שֶׁיִּהְיוּ, לֹא-יִהְיֶה לָהֶם זִכָּרוֹן--עִם שֶׁיִּהְיוּ, לָאַחֲרֹנָה.

ועל זה נאמר: עיניים להם ולא יראו אזניים.
משהו לצעירים ולעולים חדשים 600639
אתה לא תאמין, אבל כשאין מה לענות, הכי מכובד זה פשוט לשתוק.
משהו לצעירים ולעולים חדשים 600646
אז תתכבד ותשתוק
לבטל! 604963
יש עדויות לפיהן מפעם לפעם הוא דווקא אכל בשר (אני לא זוכר את המקור המדוייק, אבל מדובר בספר היסטוריה רציני למדי שמזכיר אגב-אורחא עדות של אחד מאנשי חצרו על בשר שהיטלר אכל בהזדמנות מסויימת).
אתה צודק 600461
כן, נכון, כשאתה צודק אתה צודק. האולימפיאדה היא קפיטליסטית ולא תלויה לחלוטין במעורבות ממשלתית. בכלל, בו נעשה את זה פשוט:
סוציאליסטים: מאו, סטאלין, ביסמרק, פול פוט, ג'ימס הולמס, טניה הרדינג, בן ג'ונסון, דארט' ווידר, היטלר ונועה
קפיטליסטים: צ'רצ'יל, בן גוריון, איינשטין, פלמינג, באטמן, נסי קריגן, קארל לואיס, סקי ווקר, אמא טרזה ואתה.
לבטל! 600483
כל "עידוד המונים" הוא סוציאליסטי? מעניין לראות איךהתעמולה שטפה למיליונים את המוח שמה שראו בברית המועצות הוא סוציאליזם (אם כך גם בגרמניה הנאצית היה "עידוד המונים"). ומה על עידוד המונים לצרוך? אם תחפש היטב, תמצא לא מעט "עידוד המונים גם במערב הדמוקרטי והקאפיטליסטי. נראה לי שזה יותר ביטוי לטוטאליטריות מלסוציאליזם.
לבטל! 600487
הפריפריאלי סבור שגם גרמניה הנאצית סוציאליסטית, בגלל, אתה יודע, המילה השניה בשם, זו שליד הנאציונאל.
לבטל! 600490
לא, זה בגלל שהם היו סוציאליסטים (מה לעשות, כלכלה המוכוונת ע''י המדינה זה סוציאליזם)
לבטל! 600497
לא, זה טוטאליטריזם. ייתכן טוטאליטריזם לא סוציאליסטי, למשל פאשיזם.
לבטל! 600524
הייתי מנסח כך: ייתכן סוציאליזם לא טוטאליטרי, למשל סוציאל דמוקרטיה.

נדמה לי שאפשר גם לומר: ייתכן סוציאליזם לא מטריאליסטי, למשל פשיזם.
לבטל! 600525
סוציאל דמוקרטיה היא טוטאליטריזם במסווה
לבטל! 600423
כן, אבל הסוסה בת 15.
לבטל! 600428
הוא רוכב סוסים. מישהו אחר עושה את העבודה.
נראה אותו רץ, קופץ לגובה או לרוחק בגילו.
לבטל! 600437
הייתי מבטלת את התחרותיות ומשאירה את האולימפיאדה, אם זה אפשרי, כי זה אירוע יחיד במינו ומאד יפה, וטקסי הפתיחה הם משהו לא מהעולם הזה.
מישהו יודע להסביר את היחס הבריטי לקופת חולים שלהם?
לבט"ל! 600440
זה לא הקופ"ח (אם הכוונה ל-NHS?), אלא מערכת הבריאות הציבורית. זה אחד המוסדות הלאומיים הכי חשובים - והכי נהנים מאמון הציבור - בבריטניה, וכרגע תחת מתקפה של הממשלה השמרנית שמנסה להפריט גם אותו, במסגרת גל ההפרטות הנוכחי. בציבור הבריטי יש רוב גורף נגד ההפרטה הזו, ובהקשר הטקס אתמול שומעים די הרבה את הציפייה שהממשלה תחזור בה מהתכנית לעשות כן.

(מסתבר שזו כנראה גם אחת ממערכות הבריאות היעילות בעולם - התפרסם על זה משהו לא מזמן ב-BMJ אאל"ט).
לבט"ל! 600441
הממשלה לא רוצה להפריט את השירות, אלא לקצץ את התקציב שלו (אגב, תוכניות של ממשלת הלייבור), מערכת בריאות פרטית גדולה ומתפקדת כבר קיימת לצד ה-NHS.
לבט"ל! 600444
התכנית שאני מכירה מדברת על "העברת זכיונות" להפעלת מרכזי שירותי בריאות בבעלות פרטית. אולי אנחנו לא מדברים על אותו דבר?
לבט"ל! 600443
תודה על ההסבר.
מוזר שהבריטים גאים בשירותי הבריאות שלהם, קשה לי לראות את עצמי עושה מחווה תיאטרלית רגשית לקופת חולים.
והכי מוזר לי שבמאי סרטים מפורסם מביע דעה שמאלנית אנטי ממשלתית בטקס ממלכתי, זה נגד הטבע, הוא לא פוחד? הרי מחר אלקין מעביר את חוק בויל נגד זה, ומירי רגב תקרא להחרים את הסרטים שלו.

רשת פוקס, אגב, לקחה את זה כהתרסה אישית נגד רומני.
לבטל! 600442
את מאלו שלא מעניין אותן חיי הנישואין, רק הטקס של החופה, אה?
לבטל! 600465
אף אחד מהמגיבים כנראה לא ראה נוער במצוקה ואת ההשפעה של הספורט עליו.
כנראה אף אחד לא ממש מבין מה מחלקות הנוער עושות לקבוצות שלמות של ילדים אבודים.
סוג הספורט לא משנה. הדרך, האדיקות, המחויבות.
כל מי שמתלונן שהספורט לא מחזיר, לא מבין כמה פשע, למשל, נמנע בזכות הספורט.
ואילולא ספורט מקצועני שמייצר סמלים, שמייצר מישהו לשאוף להיות כמוהו, להעריץ לדבוק -
אילולא הספורט שמייצר פריקת מתחים לציבורים שלמים -
כולנו היינו נלחמים באמת אחד בשני ולא רק באולימפיאדה.
העולם היה מקום רע יותר ללא ספורט מקצועני.
לבטל! 600466
אופיום להמונים?
לבטל! 600467
קודם כל לא מדובר בסם.
שנית התשובה היא בחלקה - כן.
יותר באזורים של הנוער והשאיפה למצוינות.
להמונים בהחלט לא מזיקה פעילות-לא-אלימה להזדהות איתה.
כמו כן ע"ע תוכניות ריאליטי, צפייה ו/או האזנה לחדשות.
לבטל! 600468
ניטפוק: אם כבר הוזכר האופיום, לא הייתי מזלזל באנדורפין [ויקיפדיה].
לבטל! 600469
אולי בחו"ל. נדמה לי שבארץ הספורט הוא בעיקר כדורגל, והשפעת הכדורגל היא בעיקר "השופט בן זונה", "כל הפועל הומואים אוכלים ב***" ו"מ-וות לערבים!!!!". פורק מתחים? מונע פשע? היה אמור, אולי, למנוע פשע ולפרוק וכולי, לפי אי אלו תיאוריות, אבל בפועל - מעודד אלימות, חוששני.
לבטל! 600470
לא נכון.
פשוט לא נכון.
צריך קצת פחות להסתכל על הצד של המבוגרים, שכולכם פה נטפלתם אליו.
ואם השופט לא היה "בן זונה", אז ללא ספק אתה היית סופג את זה באוטו, במכולת, בחוף הים...
הצד של הנוער והילדים הוא החשוב.
הדמויות מעולם הספורט המקצועני נערצות ומהוות מודל להשראה.
בלעדיהן אולי פושעים היו המקור לחיקוי? אולי פוליטיקאים (ח"ו).

אה, וגם הערה:
דבר יפה על הפועל.
לבטל! 600485
תודה על ההערה החינוכית שבסוף התגובה, אבל אתה טועה בכתובת וטועה מאוד בהבנת כוונתי - אני מעולם לא דיברתי לא יפה, לא על "הפועל" ולא על אף אחד אחר. הציטוט הרלוונטי שהבאתי ממגרשי הכדורגל הוא מפיותיהם השואגים של הילדים, בני הנוער והמבוגרים בכל הגילים - כל אלה שהמגרשים הללו מעניקים להם "השראה". את ההערה יש להפנות אליהם, לא אלי.

את הלינק מתגובה 600480 ראית? האופטימיות שלך לגבי היתרונות, כביכול, שבמסגרות הספורטיביות לילדים ולנוער - מבוססת, למרבה הצער, בעיקר על עצימת עיניים והתעלמות מהמציאות. דבריך יכלו להיות נכונים לולא היו המסגרות האלה בארץ בעלות אוריינטציה המובילה, בסופו של דבר, להתקשרות עם אגודות הספורט המוכרות הקיימות זה זמן רב, מזוהות פוליטית וגורמות במתכוון לגירוי היצרים האלימים.
לבטל! 600489
את הלינק שחושף את השקר הזה ראית? האופטימיות שלך לגבי היתרונות, כביכול, שבמסגרות התקשורת הממוסדת לרפי שכל ולהזויים - מבוססת, למרבה הצער, בעיקר על עצימת עיניים והתעלמות מהמציאות. דברים יכלו להיות נכונים לולא המסגרות האלה בארץ בעלות אוריינטציה המובילה, בסופו של דבר, להתקשרות עם ארגוני הטרור הקיימים זה זמן רב, מזוהים פוליטית וגורמים במתכוון לגירוי היצרים האלימים.
לבטל! 600492
האופטימיות שלך לגבי האפשרות שקטעי סאטירה ימנית סטייל השטירמר ייחשבו בקרוב לחדשות, ושאתה אישית תוכל לערבב יוצרות-ביוצרות-ביוצרות ולהפוך ידיעות על פיהן והקהל אפילו לא ירגיש - היא דווקא אופטימיות מוצדקת לחלוטין: הודות ל(אנטי-)חינוך המשובח המוענק למאסות בפריפריה - אנחנו כבר על המסלול המהיר, כל הכבוד!
לבטל! 600480
והרי ההוכחה: http://www.haaretz.co.il/sport/israel-soccer/1.16703...
לבטל! 600488
למה את ממחזרת שקרים גבלסיים של אל-ארד?
כבר הוכח שזו עלילת דם בזוייה.
לבטל! 600498
זה שיש שוליים עם בעיות לא מעיד על הכלל.
אולי עדיף שלא נעבוד בהייטק.
הנטייה הזו לראות פה ושם שגיאות ולחשוב שהבעיה היא כללית היא תופעה כלל עולמית אבל קצת מיושנת (מילה מכובסת ל'ילדותית').

הנה דוגמא: כולם מאד אוהבים להתלונן על האוכל התעשייתי וכמה שהוא לא בריא. אבל מי באמת בדק את מצב הבריאות המקומי /העולמי בהתייחסו למזון. לעובדה שההמונים אוכלים, לעובדה שתוחלת החיים עולה ואיכות החיים משתפרת?
מי חקר מה הקשר בין מזון-תעשייתי-לא-בריא-להמונים לבין ההתקדמות הטכנולוגית העצומה בחמישים השנה האחרונות? כמה ממהירי המקלדת המתנגדים-בשם-ההתנגדות מבינים בכלל את הקשר בין הדברים?
לבטל! 600526
אני בכלל הייתי אם כך מבטל את הכדורגל בארץ לאיזה עשור לפחות, או עד שילמדו לשחק. אני לא מסוגל לחשוב על שום תחום, ספורטיבי, תרבותי, אינטלקטואלי, כלכלי או תעשייתי, שבו אנחנו כל כך גרועים בהשוואה לשאר העולם. וכשמציבים מול זה את כמות ההשקעה הכלכלית, רגשית, מותגית, ואת הזמן שמשקיעים בארץ בספורט הכושל הזה, זה ממש מגיע לגבהים של אבסורד.
אפילו כלכלית זה ענף שלא עומד בפני עצמו ללא עזרה של טייקונונים כאלה ואחרים.

אולי בעצם זאת הצגה אחת גדולה בכדי לעודד הימורים חוקיים ובלתי חוקיים ובכך להעשיר אנשים מסוימים על חשבון כלל הציבור. כמו תוכנית ריאליטי בעצם, אבל בסדר גודל אפי.
נוער, נוער, נוער 600529
אל תתעלם ממה שאמר רן ב תגובה 600465 .
  נוער, נוער, נוער • הפונז
  נוער, נוער, נוער • שוטה הכפר הגלובלי
  נוער, נוער, נוער • הפונז
  נוער, נוער, נוער • אנטילופה
  לבטל! • צפריר כהן
  לבטל! • אחד מהפריפריה
  לבטל! • הפונז
  לבטל! • אחד מהפריפריה
  לבטל! • ידידיה
  לבטל! • אחד מהפריפריה
  לבטל! • ידידיה
  לבטל! • אחד מהפריפריה
  לבטל! • ידידיה
  לבטל! • אחד מהפריפריה
  לבטל! • הפונז
  לבטל! • אחד מהפריפריה
  לבטל! • הפונז
  לבטל! • האייל האלמוני
  לבטל! • צפריר כהן
  לבטל! • אינקוגניטו
  לבטל! • אייל סתם
  לבטל! • ירדן ניר-בוכבינדר
  לבטל! • הפונז
  לבטל! • נועה ו
  לבטל! • אמ
  לבטל! • נועה ו
  לבטל! • הפונז
  לבטל! • נועה ו
  לבטל! • הפונז
  לבטל! • האייל האלמוני
  לבטל! • הפונז
  לבטל! • האייל האלמוני
  לבטל! • הפונז
  לבטל! • ידידיה
  לבטל! • ידידיה
  לבטל! • הפונז
  לבטל! • האייל האלמוני
  לבטל! • הפונז
  לבטל! • האייל האלמוני
  לבטל! • צפריר כהן
  לבטל! • רון בן-יעקב
  לבטל! • אינקוגניטו
  לבטל! • הפונז
  צ'ין מסין קיבל מדליה • צפריר כהן

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים