כנראה שהחדירה היא מלבנון 61037
לפי עיתון הארץ היום, נראה שהחדירה היתה בכ"ז מלבנון (http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...). אם אכן כך, נראה שהמחבלים נשארו בשטח מספר ימים כדי להסוות עובדה זו ככל האפשר. כלומר, למרות שישראל תדע שכך היה, לא תהיה בידה הוכחה שתקל עליה הסברת פעולה צבאית בצפון או תקל על האמריקאים ללחוץ מדינית על הסורים.

זה מביא אותנו לשאלה כללית יותר, האם ההבלגה הישראלית בצפון כנגד סוריה היא חלק מהסכמה ישראלית-אמריקאית כלשהי הנוגעת לתוכנית האמריקאית למאבק בטירור ותורה של סוריה עוד יגיע? או אולי זה קשור רק לנושא הפעולה הצפויה בעירק וגיבוש החזית הערבית?
עוד רחוקים מלקבוע 61041
גם אם יתברר שהחדירה היא מלבנון (דבר שהוא עדיין ספקולטיבי, כיוון שכדי להיות בטוחים בזה צריכים לגלות את הדרך בה עברו הנ"ל את גדר המערכת) עדיין יתכן שמדובר בחולייה פלסטינית (כפי שהיה בנסיון החדירה היחידי עד כה של חוליה מגבול הצפון, לפני כשנה וחצי), במיוחד לאור העובדה שהחיזבאללה לא לקח אחריות. לו רצה נסראללה לחמם את הגזרה כבר מזמן היה לוקח אחריות על הפעולה מה שלא היה מותיר בידי ממשלת ישראל הרבה ברירות אלא להגיב.

חוץ מזה, על איו הבלגה מול סוריה מדובר? אילו פעולות מלחמתיות נקט הצבא הסורי כנגד ישראל?
עוד רחוקים מלקבוע 61049
דבקה תיק מערב את אלקעידה בקלחת.
אם אכן חדרו מלבנון קרקעית, הדבר המטריד ביותר הוא שמערכת ההתראה של הגדר כשלה.
קימת כמובן האופציה של חדירה דרך הים או חדירה דרך גזרה אחרת.
בכל אופן אם חזבאללה היה רוצה לפתוח בחזית שניה , נראה שהר דוב הוא היעד המתקבל ביותר על הדעת.
עוד רחוקים מלקבוע 61051
לפי מה שראיתי אתמול בחדשות. אין פרצות בגדר ולא נמצאו סימנים לחדירה מהים. בכל מקרה, כל זמן שהחיזבאללה לא לוקח אחריות ואין עדויות מוצקות שמקור הפעולה מלבנון אז אין ממש חימום של הגזרה בגבול הצפון. נכון?
עוד רחוקים מלקבוע 61054
גיא בכור ב YNET מציע תאורית מלכודת

עוד רחוקים מלקבוע 61099
ולבסוף התברר שאכן החוליה כנראה הגיעה מלבנון. נמצא הסולם שבו השתמשו לעבור את הגדר:

עם זאת, יש לציין כי החיזבאללה לא לקח אחריות על הפיגוע. לו רצה נסראללה לחמם את הגזרה כבר מזמן היה לוקח אחריות (ולמען האמת, הוא יכול היה לחמם את הגזרה בהרבה דרכים אחרות, ויותר מוצלחות מבחינתו, מה שמחזק אותי בדעתי שלא מדובר בחולייה של החיזבאללה). עוזי לנדאו משום מה לא חושב כמוני ומאשים את החיזבאללה.
עוזי לנדאו צריך לזכור את מקומו. 61100
בפרט, יהיה נחמד אם הוא יואיל בטובו לאמר משהו שרלוונטי לתפקידו כשר לבטחון פנים. למשל, מה דעתו בנושא תנאי העבודה של שוטרים, וחוסר בכ''א במשטרה. למשל, מה דעתו על האבטחה הלקויה בבתי הספר.
מגיע עוד עד השמים? 61109
מעניין, ב"ערוץ 2" דווקא הסולם לא נמצא, רק סימני-סולם.
בכל אופן, מזל שיש גדר‏1.

1 אבקש לשלוח לי את הדו"ח על עבירות על רשימת-ברזילי בדואל רשום.
עוד רחוקים מלקבוע 61446
מה שמוזר הוא שפתאום הסולם (וכנראה שזהו גשרון למעבר עילי של הגדר) נמצא כ 150 מטר צפונית לגדר.
וזאת אומרת החיזבאללה או מי שזה לא יהיה תכנן באופן פרטני מעבר של המכשול הישראלי והשיג איזה שהיא יכולת למעבר חופשי של המכשול ואז "לפתע" מישהו מאבד את המוטיבציה 150 מטר מעבר לגדר וזונח שם את היתרון הטקטי שהשיג.
ועוד נקודה חיזבאללה מגן בחירוף נפש על המרחב האוירי הלבנוני בעוד שבצהרי היום כוח ישראלי חוצה באין מפריע את הגבול בחיפושיו האקרעיים אחר הנסיבות לפיגוע על כביש מצובה שלומי.
עוד רחוקים מלקבוע 61448
למיטב הבנתי, כח ישראלי חצה את הגדר, אבל לא עבר לשטח לבנון.
עוד רחוקים מלקבוע 61450
אולי?
מה שעדין מעלה תמיהות לגבי המקום שבו נמצא המתקן
מישהו חיפש נ.צ. שיהיה מעבר לגדר אך עדין בשטח ישראל?
עוד רחוקים מלקבוע 61451
השאירו אותו קרוב לגדר, לשימוש חוזר, אבל ניסו להסתיר. מה פה תמוה?
עוד רחוקים מלקבוע 61452
מישהו שטרח ללמוד את דרכי הפעולה הצה''ליות יכל לשער שאם ישאירו את המתקן המדובר קרוב לגדר גם ימצאו אותו שם.
יתכן גם שזו סתם שלומיאליות והברדק הוא תופעה מדבקת.
עוד רחוקים מלקבוע 61526
אתה מתחזק בדעות לא סבירות כלל.
החיזבאלה שולט בכל המרחב שבצד הלבנוני של הגדר, ואי אפשר לעלות על הדעת שלא היה שותף לפחות בתכנון ובידיעה של החדירה הזאת. (ייתכן שהשניים שממש חדרו היו פלשתינים, כדי שיהיה ''נימוק'' מאחורי העניין, אבל היוזמה התכנון והעזרה היו ללא ספק, להערכתי, של החיזבאלה.)
מה שכן נכון הוא שבשלב זה החיזבאלה מנסה להסתיר את מעורבותו כדי לא לסבך (להערכת האויב) את סוריה ולבנון. כנראה יש עליו בכל זאת לחץ כזה, וזו אולי נקודה מעט אופטימית בכל סיפור הנסיגה מלבנון.
נקווה שלא יהיה בעתיד מעבר להתערבות ישירה ופומבית. אבל כפי שהדברים מתנהלים לאחרונה יש סיכוי מצויין שהמעבר הזה בכל זאת יקרה.
עוד רחוקים מלקבוע 62493
שרון אתמול, וגרנות היום אמרו שמדובר בפעולה של החיזבאלה.
עוד רחוקים מלקבוע 62505
אז אמרו. בינתיים אין להם מונופול על האמת. תגובה מפורטת יותר ב''נסיגת האיוולת''.
עוד רחוקים מלקבוע 62530
לאף אחד אין מונופול על האמת.

השאלה היא אם בכנות אתה עדיין מחוזק בדעתך שהפעולה ההיא לא הייתה קשורה בחיזבאלה.

האם עדיין ?
עוד רחוקים מלקבוע 62532
אנא קרא שוב את תגובותי. בשום מקום לא טענתי חד משמעית שאין קשר בין החיזבאללה לפעולה, דיברתי הרבה יותר על ההקשר הכולל והבאתי עובדות נוספות שפורסמו בכלי תקשורת שונים. אתה הוא זה שנוטה ליחס משמעויות נוספות לתגובות שלי (ע''ע שיחות קמפ-דיויד), לא אני. בכל מקרה, תגובה מפורטת יותר מאוחר יותר היום ב''נסיגת האיוולת''.
אני משנה את נוסח השאלה 62544
התייחסותי הייתה לקטע הזה מדבריך:

"ולמען האמת, הוא יכול היה לחמם את הגזרה בהרבה דרכים אחרות, ויותר מוצלחות מבחינתו, מה שמחזק אותי בדעתי שלא מדובר בחולייה של החיזבאללה."

הנוסח החדש של שאלתי הוא:
האם אתה עדיין חזק בדעתך שלא מדובר בחוליה של החיזבאלה.
אני משנה את נוסח השאלה 62545
אני לא משוכנע במאת האחוזים, אבל אני עדיין דיי משוכנע שכך הדבר. כמו שהבטחתי, פרטים והרחבות מאוחר יותר ב''נסיגת האיוולת''.
אני משנה את נוסח השאלה 62739
האם המשא ובו הפרטים וההרחבות שזכה לכל כך הרבה "פרומו", כבר יצא לאור ?
אם כן, אנא הבא קישורית.
אני משנה את נוסח השאלה 62740
ואם עדיין לא כתבת, אני חושב שחשוב מאד שתתייחס גם לדברים האלה שמצאי ב ynet , בידיעה הראשית מיד אחרי ששלחתי את הודעתי הקודמת:

"עוד מגלה שרון כי "אנחנו יושבים בצפון על חבית אבק שריפה. איראן הקימה מערך קטיושות ורקטות בדרום לבנון, כולל תשתית. מדובר ב-‏8,000 קטיושות לפחות. הן מסוגלות לפגוע בחיפה ודרומה מחיפה, בטבריה ובאיזור הכנרת, בשדה התעופה הצבאי ברמת דוד, באיזור התעשייה במפרץ.

המערך הזה מתוחזק על ידי משמרות המהפכה האיראנים ועל ידי חזבאללה."
אני משנה את נוסח השאלה 63922
כמו כן שלב בתגובתך שכולנו מצפים בקוצר רוח ליציאתה לאור גם את הידיעה על ירי קטיושה על קרית שמונה.

אני מניח שהחלק הכי חשוב בעיניך בהודעה הוא שעדיין לא יודעים מי ירה את הטיל.
בעיני, למשל, אין זה חשוב כלל. הקטיושה נורתה מלבנון, והתגובה הדרושה היא הזהרה תקיפה לממשלת לבנון שאם ישנה עוד דבר כזה בירות תופצץ ויגרמו בה מאות הרוגים.
איש לא יסכים אתי עתה, בהווה, אבל יש גם עתיד.
אני משנה את נוסח השאלה 63924
דב, אתה לא ממש מרוכז. דו''ח חודש מרץ נמצא שם (ב''נסיגת האיוולת'') כבר שבוע, אבל גם בשבילך הוספתי עידכון מהיר לשבוע האחרון.
אני משנה את נוסח השאלה 63931
לפני כל פעם שאני מנדנד לך בעניין זה אני מחפש את ''נסיגת האיוולת'' (הראשון) ולא מוצא שם את הכתובת ''יש הודעות חדשות'', ומניח, לכן, שלא נוספה ידיעה חדשה.
לאור דבריך אלך לשם, אפתח את כל המאמר, ואחפש מילות מפתח ''חודש מרץ''. אם זו לא דרך טובה תן הנחיות אחרות.
אופו צביקה פיק? 63932
מה לא עושים בשבילך דב, הא? הנה לינק:
תגובה 62803

אתה גם יכול לטפס מעלה-מעלה בגדיל התגובות ולראות "דוחות" ישנים יותר. אני מעדכן כבר מעט שנתיים.
אופו צביקה פיק? 63939
בינתיים הצלחתי למצוא בכוחות עצמי בדרך שבה "איימתי" לפעול את הודעתך שנכתבה לאחר התזכורת האחרונה שלי.
לא יודע למה לא הצלחתי למצוא קודם. אולי מדובר במחדל שלי.
מה עניין צביקה פיק ? אני יודע שבדיחות מוסברות מאבדות את טעמן, אבל במקרה הזה אין ברירה.

אשר לדוח מרץ. מדובר אכן בדו"ח. אמרת שאין זה תפקידו של שרון להיות מוסר מידע, אך אם זה נכון לגביו קל וחומר לגביך. כולנו קוראים עיתונים ויודעים פחות או יותר מה אירע וממגיבי אייל אנו מצפים לדעות וההערכות, וכאלה לא מצאתי שם.
לא הבנתי את הקטע עם המידע שמסר שרון. אתה חושב שהמידע הזה לא נכון ? אני הבאתי את הקטע הזה משום שאני מאמין שהמידע הזה נכון. איני מניח ששרון היה משקר בקשר לעובדות כה ברורות, ונתתי לקורא להבין שמדובר במידע חשוב שעלול להשפיע לרעה על העתיד גם אם לא אמרתי זאת בפרוש.
אתה חושב אחרת ?
והיום יש לנו קטיושה על קרית שמונה. אם בזמן שנכתבה "נסיגת האיוולת" כתבתי שאיני יודע איך יתפתחו העניינים והדבר היחיד שאני כן מעריך הוא שלא נעשה שום דבר כתגובה להתגרות, הרי היום לאחר האירוע בשלומי ולאחר הקטיושה של היום ברור קודם כל שההערכתי הייתה נכונה, ושבאמת אין אנו עושים דבר לנוכח ההתגרות.
דבר שני אם אז נתתי בערך 50 אחוזים סיכויים שהנסיגה תוכיח את עצמה כטובה או כלא טובה, היום אני זז צעד די גדול לכוון דעתו של יובל רבינוביץ. נראה שהולך להיות רע,ועדיף היה להישאר בלבנון.
מה הערכתך ?
הנה צביקה פיק! 63944
אני לא יודע אם המידע ששרון מסר הוא נכון. מה שאני יודע שכל זמן שאין חזית שניה (ואולי תהיה לאור הארועים האחרונים. נחכה ונראה) אבל שרון ופואד מאשימים את החיזבאללה אז הם מאפשרים לנסראללה להצטייר כלפי חוץ כמי שתומך בפלסטינים אבל בפועל (עדיין) לא פותח חזית שנייה.

בשנות השישים נהג משה דיין לשלוח טרקטורים כדי לחרוש בשטח המפורז בגבול עם סוריה, יש אומרים שכדי שחיילים סורים ירו עליהם ואז הוא יוכל לשלוח את צה"ל לפשיטות עליהם. אותו הדבר כאן. אני לא יודע מי ירה את הקטיושה או מי ירה על מוצב "ליבנה". אני חושב שאני יודע שמי שלא רוצה להגרר לחזית שנייה יעדיף שלא להגיב, או להגיב בצינורות (pun intended) אחרים. לשאלת התגובה, נדמה לי שכתבתי פעם במקום אחר שלדעתי עדיף להיות חכם מאשר צודק. תגובה ישראלית חזקה עלולה (לא בהכרח) לגרור אותנו לחזית שנייה. אני לא שב"משוואת הכוח" זה מה ששרון באמת מעוניין בו.

מה הערכתי? לא יודע. כבר מזמן אני מסתייג מניבויים והערכות ומסתפק בתיאור המציאות כמו שאני רואה אותה. כמו שאני מבין את הפוליטיקה של שרון ונסראללה אזי שניהם לא מעוניינים לפתוח שוב את גבול הלבנון. נראה מה יהיה בחודש הקרוב.

וצביקה פיק? השיר "מעלה-מעלה" כמובן :)
וחיטטו טרקטוריהם לקטיושות 63960
אתה אומר שלהערכתך החיזבאלה רוצה לשמור על שקט.
אז מי הם שולחי הטרקטורים שבמשל ?
אשר לחכם והצודק. גם אני חושב שתמיד טוב להיות חכם. אלא שלפעמים החכמה הצדק והכח מתלכדים לאותה תשובה. לא בהכרח יש תמיד סתירה בין הגורמים האלה.
אני חושב שהצרות הנוכחיות שלנו נובעות בין השאר מהאמונה שלעולם הגורמים האלה לא הולכים יחד.

האם החיזבאלה רוצה חזית שניה ? השאלה מה זאת חזית שניה. הוא רוצה להכות ולא להיות מוכה (כמו הפלשתינים). אסור לנו להרשות דבר כזה בשום מקום, והבלגה תשחק בדיוק לידים שלו, מה גם שמצדדי הנסיגה מלבנון יצאו עם הטיעון שאחרי הנסיגה תהיה לנו "לגיטימציה" ואוי ואבוי אם יגעו בנו.
וכיתתו טרקטוריהם לקטיושות 63963
דוב, כמה זמן אתה מכיר אותי? אתה יודע ש"החיזבאללה רוצה לשמור על שקט" זה לא משפט שמתאים לי. אם כבר "נסראללה רוצה לשמור על שקט, בעוד סגנו נעים קאסם מעוניין לחמם את הגיזרה". אני שב ומזכיר שבנסיון החדירה מגבול הצפון לפני כשנה וחצי התברר בסופו של דבר שהמדובר בחוליה פלסטינית. ייתכן והפעם מדובר שוב בגורמים פלסטינים, ייתכן שמדובר בכלל בפליטי אל-קעידא כמו שהציעה אסתי פעם, וייתכן שאלו אכן אנשי חיזבאללה, אבל בינתיים בפעולה מוגבלת למדי כדי לצאת ידי חובת "עזרה" לפלסטינים, שהרי עדיין לא הפעילו את 8,000 הקטיושות שסיפרת לנו עליהן (ואגב, איני פוסק שאינן קיימות. יתרה מזאת, סביר להניח שרובן אכן קיימות וערוכות). אחרי שיפעילו חלק משמעותי מהן, תחזור אלי. מה זו חזית שנייה? ירי מסיבי של קטיושות זה למשל חזית שנייה. חזית שנייה זה פיצול משמעותי בכוחו של צה"ל והקצאת משאבים מרובים לחזית הזו. כן, הניסוח מעורפל, אבל מה שיש לנו כרגע זו לא חזית שנייה.
וכיתתו טרקטוריהם לקטיושות 63987
לא התייחסת למשל הטרקטורים שלך, עצמך.
הרי לפי גרסה זו הטרקטורים נשלחו לליבוי אש. המשל הוא הקטיושה (או הפיגוע בשלומי) כלומר מי שמפעיל את החיזבאלה רוצה בליבוי אש.
אז איך זה מתיישב עם כך שנסראלה (הוא החיזבאלה. מי חוץ ממך מכיר שם אחרים) רוצה בשקט ?
האם מה שאתה רוצה לומר הוא שנסראלה לא רצה בכלל לשלוח את הקטיושה וכל נאומי השטנה שלו הם סתם הצגה, וסגנו שיגר את הקטיושה ברגע שנסראלה ישן ?
וסאגריהם למזמרות? 63994
מי חוץ ממני מכיר אחרים בחיזבאללה? עכשיו גם אתה. כבר שנתיים אני "מפמם" את שמו של השייך נעים קאסם ומפרט על התבטאויותיו. הזכרתי (וגם אחרים הזכירו) את עימד מורנייה, שהוא כנראה האחראי לחטיפתו של אלחנן טננבאום וגם לחטיפת שלושת החיילים בהר דוב.

נסראללה אינו החיזבאללה כמו ששרון אינו הממשלה. שרון הוא ראש הממשלה ונסראללה הוא מזכ"ל החיזבאללה, ושניהם אינם יכולים לפעול רק על דעת עצמם. כאשר יש הצבעות בממשלה אז לרוב יש שרים שמתנגדים, אבל הם לא תמיד אומרים את זה (פעם התלונן יוסי ביליין על כך שהודלפו ההצבעות מישיבת ממשלה), הייתכן שכך גם בקרב מנהיגות החיזבאללה? לפעמים גם תוצאות ההחלטה של הממשלה (וכנראה גם של החיזבאללה) הן פשרות - מישהו אחד רוצה משהו ומישהו אחר רוצה את ההיפך, אז מגיעים לפשרה. יכול להיות שירי הקטיושה הבודדת הוא סוג של פשרה. אני לא יודע, ואין לי איך להוכיח את זה, אבל זו אפשרות. לעומת זאת, אם תחזור על הדעות שהבעת בעבר כי "אצלם אין מחלוקות וכולם רוצים אותו דבר - להשמיד את ישראל" הרי שאין טעם בהמשך הדיאלוג הזה בינינו.
וסאגריהם למזמרות? 64007
או קי. אבל בכל זאת. במשל הטרקטורים שלך. לא שלי. מי זה הטרקטורים, ומי הוא משה דיין, ומה כוונתו בשליחתם ?
וחיתתו 63982
לא. ''וכיתתו'' 63986
נסה לכתוב "לכתת" במילון של מורפיקס:
לא. ''וכיתתו'' 64005
לא מכיר את המילון הזה.
באבן שושן: חתת - נשבר כתת נפץ.
אבל בתנ"ך במקור זה באמת וכתתו.
התהליך אצלי היה שכתבתי וחטטו (הרי אנחנו לא משתמשים במילים מפחידות כאלה בלשון הדיבור), אחר כך כשראיתי זאת שוב נבהלתי ורצתי למילון, וחפשת חתת. מצאתי מה שמצאתי ותקנתי מה שתקנתי (לא שמתי לב שאתה תקנת עוד קודם), ועכשיו בדקתי שוב ואלה הם התוצאות הסופיות.
ניבויים והערכות - לפעמים כן 63966
לא תמיד אתה מסתייג מניבויים והערכות. הינה למשל ציטוט מדבריך:

"מרגע שיצא צה"ל מלבנון הפכה הבעיה מסוגיית כיבוש המערבת אזרחים לסכסוך גבולות בעל אופי צבאי בעצימות נמוכה (ירי בערך אחת לחודש-חודשיים). אין כאן סכנת התדרדרות הואיל והסכסוך מצומצם לתחום הצר של גזרת הר-דוב."

בפרוש אתה אומר שאין כאן סכנת הידרדרות. עכשיו אתה כבר לא בטוח, אבל במקום להודות בטעות בהערכה אתה "מסדר" ומחליק את זה ונשאר אדם שלא טועה לעולם. (כמו רבים באייל, אגב).
אבל זאת רק דוגמא. אני זוכר בפרוש חילופי דברים בינינו שוב בשאלת לבנון בה אמרתי שהערכות אופטימיות שלך בשאלת לבנון עלולות להתבדות, ובתשובתך התעקשת על הערכתך.
אבל בשום פנים ואופן, עם שימוש במנוע החיפוש , לא הצלחתי למצוא את זה ב "ים האייל" (יתרון המוח האנושי על המכונה).
ניבויים והערכות - תיקון (כנראה?) 63972
אם מצטטים אז מביאים לינק (תגובה 26768), כדי שאוכל לראות מה היה ההקשר. לגיטימי?
לו יכולתי לשנות את המקור הייתי משנה את המשפט האחרון שלי לגרסה זהירה יותר: "יש ירידה משמעותית בסכנת ההתדרדרות הואיל והסכסוך מצומצם לתחום הצר של גזרת הר-דוב". השימוש במילה הכוללנית מדי "אין" היה שגוי מבחינתי, שהרי אין *לי* יכולת לשלוט על העתיד (ראה להלן), בקושי יש לי טענה של הבנה של ההווה.

אני יכול להביא לך ציטוט אחר שלי, מכאן:דיון 552

"ומי מבטיח לי שמחר לא ירו קטיושות על הגליל והקריות?" אני לא יכול להבטיח. אני יכול לומר שלהבנתי מנהיג החיזבאללה, השייך חסן נסראללה, לא מעוניין לשנות את המצב, וגם בשאר אל-אסד, נשיא סוריה, לא מעוניין במלחמה כוללת, כשם שאביו לא היה מעוניין במלחמה כוללת מאז 1974. אם מחר ישתנו התנאים, למשל סגנו של נסראללה, השייך נעים קאסם, יתפוס את מוסרות השלטון בארגון, או תתרחש הפיכה צבאית בסוריה, ייתכן שהדברים ישתנו. אבל המקרים האלו אדישים לשאלה האם ישראל מחזיקה ברצועה מצומצמת כפי שהחזיקה עד לנסיגה מבחינת הפגיעה באזרחים. כבר כמה שנים לפני הנסיגה קיבל ארגון החיזבאללה קטיושות מוגדלות טווח שיכלו כבר אז לטווח את אזור הקריות. לכן, התשובה שלי היא "הנסיגה כלל לא רלוונטית לשאלה הנ"ל".
עוד רחוקים מלקבוע 64340
שרון אומר היום שירי הקטיושות נעשה על ידי ארגונו של אחמד ג'יבריל:
מקורות בלבנון טוענים כי צבא לעבנון עצר שני פלסטינים שירו רקטות RPG לשטח ישראל בתחילת השבוע:
עוד רחוקים מלקבוע 64519
הפעולה שעליה התנהל הויכוח היה מעבר הגדר ורצח שישה האזרחים בשלומי.

חוץ מזה אתה הרי מכיר אותי: בשבילי קאסם ונסראלה אחמד וג'יבריל (או אחמד ג'יבריל. ממש לא חשוב) חד הם.

והתגובה לפעילותם צריכה להיות ביתו של ראש ממשלת לבנון למשל, או כל מערכת החשמל בלבנון (לא הטרנספורמטור השלישי בשורה "הכי פחות חשוב")
זה בסדר. אני ממילא ברודוס השבוע. 65033
אתם יכולים להפציץ.
גבול הצפון - סטטוס 61057
כדאי לזכור מה המצב בגבול הצפון וכן את הסיבות לכך.

ישראל ביקשה במשך כמה שנים לסגת מלבנון. נסיגה זו לא התאפשרה, עקב התנגדות שני גורמים: סוריה והנהגת החיזבאללה. סוריה ביקשה "למכור" לישראל אפשרות נסיגה מלבנון + שקט בצפון עקב פרישת צבא לבנון שם + הסכם אי לוחמה או שלום קפוא, בתמורה להחזרת יותר מ100% מן השטחים המגיעים לה לפי החוק הבינ"ל.

באשר לחיזבאללה, בניגוד ללוחמים שחשבו שהם נלחמים כדי לסלק את ישראל מלבנון (גם אם כשלב ראשון בדרך לירושלים), הנהגת החיזבאללה תימרנה את פעולות הלחימה וההכרזות כדי להשאיר את ישראל בדרום לבנון, כך שיהיה איזשהו היגיון בשימור החיזבאללה ככח לוחם לא ממלכתי במדינה שמנסה לאסוף את השברים ולהיגמל בדיוק מתופעות כאלה.

כיום, למרות שרוב ההנהגה והעם הלבנונים רוצים לפרוש את הצבא בגבול עם ישראל ולהפסיק את פעולות החיזבאללה, הדבר לא מתאפשר עקב לחץ סוריה, שנלחצת בעצמה ע"י אירן מצד אחד וארה"ב מצד שני. כרגע, הלחץ האירני + האינטרס הסורי למכור לישראל שקט בצפון בתמורה לויתורים טריטוריאליים כנ"ל גוברים על הלחץ האמריקאי.

הבעייה היא שאירגון החיזבאללה, שמאיים כרגע על מרכזי אוכלוסייה ישראליים בקטיושות ארוכות טווח וכן עוסק בפעילות טרור נגד ישראל, יכול לעשות זאת אך ורק עקב הלחץ הסורי על לבנון שלא לפרוש את חייליה בגבול עם ישראל. חוסר פרישה זו היא שמאפשרת גם חדירה של גורמים עוינים לישראל מגבול זה, בין אם הם פועלים בחסות חיזבאללה ובין אם לא (למיטב ידיעתי אין כאלו שלא).

נסיון ישראלי להגיב כנגד לבנון עשוי אומנם להגביר את ההתנגדות שם לכיבוש הסורי, אך ספק אם יש בכוחה של התנגדות זו כדי לגרום להרפיה אמיתי של האחיזה הסורית בלבנון. הסורים והחיזבאללה כבר הוכיחו יכולת ספיגה גבוהה - על חשבון האוכלוסייה הלבנונית. כנראה שדרך הפעולה היחידה הפתוחה בפני ישראל העשויה להביא לתוצאות כלשהן וגם להקטין מן הלגיטימציה שתהיה לפעולת תגובה של החיזבאללה, היא פעולה כנגד הכח הסורי שבלבנון, דבר שנעשה כבר ע"י ישראל. אך נראה ששיקולים רחבים יותר מונעים זאת בשלב זה, אלא אם כן יתברר שנחצה סף.
גבול הצפון - סטטוס 61059
כבר כתבתי על זה פעם - אסד המנוח הודה בראיון עיתונאי בשנת 1997 שהוא סרב לקבל את הגולן מידי פרס בשיחות וואי הראשונות בשנת 1996. בכל מקרה, נדמה לי שהתייחסתי רבות לסוגיית החזיבאללה ולטרנדים השונים בהנהגתו (המזכ"ל נסראללה מול סגנו קאסם). סלח לי שאני לא הולך לחפש עכשיו את כל התגובות שלי בנושא, אבל אתה מוזמן לחפש בעצמך. בעיקר ב"נסיגת האיוולת" של יובל רבינוביץ - דיון 228
גבול הצפון - סטטוס 61062
קראתי. אני מסכים עם רוח הדברים, אך לא עם המסקנה. לדעתי צריך היה לסגת - אך רק לאחר השגת הסכמה סורית. כדי להשיג הסכמה כזו היינו צריכים לגמול לכוחות הסוריים בלבנון על כל פעולה של החיזבאללה.
''אסד המנוח הודה בראיון עיתונאי'' 61196
אתה מפתיע אותי - ממתי אתה מתייחס למשהו שפוליטקאי *אומר*?
61199
לפעמים הוא מתייחס ולפעמים לא. תלוי מה הפוליטיקאי אומר.
קודם בונים תיאוריה ואז מתייחסים למשפטים שתומכים בה.
''אסד המנוח הודה בראיון עיתונאי'' 61229
בעיקר כאשר זה סותר את המדיניות המוצהרת שלו, כדי לגלות את המדיניות האמיתית. אני שואל את השאלה "מדוע הוא אמר את זה למרות שיכל לומר משהו אחר". לדוגמה, שמעון פרס נשאל, ערב חשיפת השיחות עם אש"ף באוסלו על ידי דן מרגלית "האם מדברים עם אש"ף", ובמקום להמשיך בקו המוצהר של הממשלה (בראשות רבין, שפעל כדי להמשיך את השיחות בוושינגטון) ולהגיד "לא" (כן, שקר, אבל פוליטיקאים אינם סופרים והם אמורים לומר "לא-אמת" כאשר זה נחוץ, למשל ע"פ מדיניות הממשלה) הוא ענה "מה אתה רוצה שאני אענה כאן בטלויזיה (דהיינו, למי שלא הבין, "כן!"). מדוגמה זו למשל מסיקים על היריבות בממשלה (שכן למחרת אמר רבין "ישנם שרים שבהתבטאויות שלהם עושים הרבה נזק") בנושא שני ערוצי השיחות עם הפלסטינים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים