''הכנת אוכל'' 615446
אצלי "הכנת אוכל" - במובן הרחב‏0 - מנצח ובגדול.

אני דווקא נהנה מעריכת ארוחות חגיגיות, ומניסיונות הכנה של מנות גרנדיוזיות או מיוחדות (במידת יכולתי המוגבלת, שלרוב לא חורגת בהרבה מהפרעה לבת זוגתי המוכשרת, בעודנו מנסים להוציא לפועל "ביחד" איזה רעיון אדיוטי ומגלומני שדגתי מהאינטרנט\תוכנית אוכל\ארוחה במסעדה מעוטרת כוכבים\ספר-מופרע). אבל בשגרת היומיום? אני שונא את זה, והעובדה שאני בכלל נעשה רעב בכזו תדירות מציקה לי ומתסכלת. איך למען השמש וכל ירחיה הסוגייה "אני רעב" היא עדיין בעיה פתוחה בישראל, שנת 2013?

אני מוכרח להודות שאני קצת מופתע מכמות הקולות המועטה שקיבלה האפשרות הזו. אחרי הכל, זו בעיה שחוזרת על עצמה בין 2 ל-‏6 פעמים ביום‏1, ובכל מופע כזה היא בעיה קשה: צריך למצוא משהו משביע, שהכנתו (או הזמנתו) לא תיגזול זמן רב או הכנות שאינן מינימליות‏2, שעונה על התמהיל המתאים של אבות המזון וערכים תזונתיים‏1, שלא יהיה יקר מידי‏2, תחת אילוצים אידיאולוגיים עונתיים שלי או לפעמים של שותפיי לארוחה (צמחונות, טבעונות, כשרות ושאר קשקושים) - והכי קשה: שגם יהיה טעים ושלא ישעמם. כמות המשאבים המנטליים (והאחרים, כמו זמן וכסף) שאני משקיע בעניין הזה היא לא סבירה בעליל לאור הטכנולוגיה הזמינה והמבנים החברתיים המשוכללים לפיהם האנושות כבר למדה להתארגן. עצם העובדה שזה בכלל עולה לתודעה שלי במהלך היום הרגיל, ולא מדובר בעניין פתור מאליו, היא אות קלון לארגון החברתי כאן באזור.

ניסיתי שלל שיטות, כולל ניסיונות להרכבת תפריט שבועי קבוע, והכנה מראש של מנות מוכנות לאכילה שצריך רק לחמם. אבל התקורה הכרוכה בניהול כזו שיטה גרמה לתכנית לקרוס בכל פעם שניסיתי להוציאה לפועל. כשגרתי באנגליה זה היה פשוט בהרבה: אפשר היה לקנות בחלק מהרשתות ארוחות מוכנות לחימום בתנור או במיקרו, שאיכותן (הן התזונתית והן הקולינרית) מצויינת, תמחורן הוגן ומבחרן מגוון. בארץ אפשר להשיג ארוחות מוכנות בסופרים, אבל טעמן דוחה, הרכבן התזונתי גרוע, הן יקרות והמגוון שלהן עלוב.

איך אתם מתמודדים עם הסוגייה?

0 "במובן הרחב" פירושו "השבעת רעב", לאו דווקא באמצעות הכנת אוכל.
1 בהתאם לדיאטה הרלוונטית באותו שבוע \ גחמות הרעב, וגם אופי הפעילות הגופנית סביב זמן האכילה.
2 בכל זאת, בין 2 ל-‏6 פעמים ביום, כל יום.
''הכנת אוכל'' 615456
בזמן שהותי האחרונה בבריטניה (לפני כמה שנים) רוב המנות המוכנות טבעו ב-Gravy, כך שלא היתי מגדיר אותן כבעלות איכות תזונתית. אבל אולי המצב השתפר.
''הכנת אוכל'' 615462
יכול להיות שפספסתי משהו, אבל סנדוויץ' טוב אפשר להכין בתוך פחות מדקה. עם עוד כמה שניות אפשר לעשות ממנו טוסט (לצורך העניין אני מודד זמן עבודה). ביצה לוקח בערך אותו זמן. פסטה אולי עוד דקה. יוגורט הרבה פחות. רק זה נותן לך עשרות או אפילו מאות ארוחות זולות, קלות להכנה, בריאות, מזינות וטעימות. לא?
''הכנת אוכל'' 615471
פסטה לא מכינים בדקה, אלא אם זו פסטה מוכנה שחיממת במיקרו.
''הכנת אוכל'' 615473
''לצורך העניין אני מודד זמן עבודה''
''הכנת אוכל'' 615475
גם זמן עבודה, אלא אם אתה משתמש ברוטב מוכן.
''הכנת אוכל'' 615478
אפשר לאכול גם בלי רוטב, רק עם קצת שמן זית, מלח ופלפל. אם ממש רוצים להתפרע אפשר להוסיף קוביות קפואות של שום/בזיליקום/כוסברה וכו'.
''הכנת אוכל'' 615479
מה שכן, אני חולק על ההכללה של הפסטה במסגרת ה''בריאות''.
''הכנת אוכל'' 615481
ואתה צודק, וודאי עם האין-רוטב שאתה מציע.
''הכנת אוכל'' 615482
פסטה מוכנה שמרתיחים במים עם רוטב על בסיס של רוטב עגבניות מוכן עם שיפורים. כמה זמן עבודה זה?
''הכנת אוכל'' 615488
פסטה מוכנה שמרתיחים במים עם רוטב על בסיס של רוטב עגבניות מוכן עם שיפורים זה לא בישול.

כמה זמן עבודה זה לקנות פלאפל?
''הכנת אוכל'' 615492
מה הופך את זה ל"לא בישול"? למה זה אמור לשנות לעומר?

לקנות פלאפל (גם אם נתעלם מהתנאים של עומר) לוקח 20 דקות במקרה הטוב (אתה מתגורר מתחת לדוכן פלאפל) ויכול לקחת שעה במקרה הסביר (כמה מאיתנו מתגוררים מתחת לדוכן פלאפל).
''הכנת אוכל'' 615493
אבל זה לא עבודה...

(ממש כפי שמתעלמים ממשך בישולה של הפסטה, משום מה, בדיון הזה).
''הכנת אוכל'' 615494
בזמן שהפסטה מתבשלת את יכולה לשבת מול הטלויזיה/מחשב/ספר או כל מה שבא לך.
''הכנת אוכל'' 615496
ואז איך תדע בדיוק מתי להוציא אותה? לפי שעון? זה לא עובד כמו ביצה קשה.
''הכנת אוכל'' 615497
מה הבעיה בשעון?
''הכנת אוכל'' 615499
שפסטה צריך לבדוק כדי לדעת מתי היא מוכנה בדיוק. זה תלוי בעצמת האש, כמות הפסטה, סוגה וכו'. באופן רגיל אני בודק כפעמיים לפחות לפני ההורדה מהאש, מה שיקצר את זמן הרביצה על הספה. כמובן שאם לא אכפת לך לאכול פסטה דביקה ורכה, תשכח מזה.
''הכנת אוכל'' 615500
אם אוכלים אנטיפסטה לפני הפסטה, זה מנטרל?
''הכנת אוכל'' 615502
הרבה יותר גרוע מזה, כשהפסטה פוגשת את האנטי-פסטה בקיבתך, הן משמידות זו את זו תוך פליטת אנרגיה אדירה ששווה שמסתן כפול מהירות האור בריבוע. אני לא רוצה לתאר לך איך זה נראה אחרי, אבל זה הרבה יותר גרוע מגזים.
''הכנת אוכל'' 615506
איך עוצמת האש יכולה להשפיע על זמן ההכנה? ברגע שהמים רותחים הטמפ' שלהם תהיה 100 מעלות, והיא תשאר כזאת כל זמן שעוצמת האש לא נמוכה מידי. עוצמת האש משפיעה (באופן מעשי) רק על קצב האידוי של המים (שאם שמת מספיק לא צריך להדאיג אותך). גם כמות הפסטה לא אמורה להשפיע (אתה לא מכין לגדוד, נכון), מספיק שתדאג שיהיה מספיק מים. את סוג הפסטה אתה אמור לדעת מראש. אם פעם אחת מדדת את כמות הזמן שמתאימה לטעם האישי שלך ולסוג הפסטה שבחרת, אתה יכול לבנות על המדידה שלך שתעבוד מספיק טוב.
''הכנת אוכל'' 615512
יש הבדל בין רתיחה חזקה לרתיחה איטית, ובין סיר זה או אחר.
כשמכניסים את הפסטה לאש, לוקח למים זמן לרתוח שוב, בהתאם לכמות הפסטה.
לא יודע איך זה אצלך, אני לא מצליח תמיד לבשל את אותה כמות ובאותו סיר.
אני חושב שאפילו מה שאתה כותב על טמפרטורת המים לא מדויק. הייתי מאד מתפלא לראות את משוואות הולכת החום ששומרות על טמפרטורה קבועה בתווך טורבולנטי, עם עשרות חלקיקי פסטה בעלי צורות משונות שצפות בתוך הנוזל, בתוך כלי מתכת שטמפרטורת דפנותיו לא קבועה גם היא. אצלי בסיר אפילו משטר בועות הרתיחה שונה ליד הדפנות ובאמצע הסיר.
''הכנת אוכל'' 615513
שקית הפסטה מורה של שימוש בכמות עצומה של מים, כדי להקל של שמירת הטמפרטורה המקסימלית והשגת זמן בישול אחיד.
''הכנת אוכל'' 615515
כששני ילדים רעבים מנדנדים לך, אתה לא קורא כיתובים על שקיות ולא מודד כמויות. אתה מרתיח מים, כמה שיוצא, שופך מהשקית לפי העין, מוסיף מים/פסטה לפי העין השנייה, ומקווה שזה יהיה מוכן מהר.
ומעבר לזה, הסיבה העיקרית שאני אוהב לבשל ולא לאפות, היא שבבישול לא צריכים להיות מדוקים מראש באשר לכמויות וזמנים, והאינטראקציה עם האוכל היא חלק מהכיף.
ודבר אחרון - כדאי גם לחסוך מים ואנרגיה, במקום להרתיח את הכמויות העצומות הנ"ל (שגם מאריכות מאד את זמן הבישול - ואת זה רצינו לקצר מלכתחילה, לא?)
''הכנת אוכל'' 615517
גם להכין רוטב מוכן משקית וגם לדרוש בישול גורמה מדויק של הפסטה?
''הכנת אוכל'' 615518
מי מכין רוטב משקית?
''הכנת אוכל'' 615521
האלמוני.
תגובה 615482
''הכנת אוכל'' 615524
עוד לא ראיתי שקית של רוטב עגבניות. בדרך כלל זה מגיע בצנצנת (משהו כזה http://market.zap.co.il/productcard.aspx?modelid=758...). דווקא הפסטה מגיעה בשקית.
''הכנת אוכל'' 615520
אם אתה שם כמות מספיקה של מים ומחכה שהם יגיעו לרתיחה מלאה לפני תחילת הבישול אז כל שאר הדברים ממש לא מהווים פקטור בזמן הבישול של פסטה. תבדוק.
''הכנת אוכל'' 615550
הקפד תמיד להוסיף קצת מלח למים, זה מעלה את נקודת הרתיחה לבישול מהיר (וטעים) יותר.
''הכנת אוכל'' 615554
ניסית לבדוק את נקודת הרתיחה ומהירות הבישול עם מלח ובלי מלח? (אאז"נ היה איזה דיון באייל שהמסקנה שלו היתה שזאת אמונה טפלה)
''הכנת אוכל'' 615557
לא, אבל אני מבטיח לך מאמר בעיתון מכובד מאוד אם תמצא שזה לא המקרה (אפשר לדון על עד כמה השינוי הזה משמעותי לבישול).
''הכנת אוכל'' 615558
תודה, כבר פירסמו מספיק מאמרים בנושא - 58 גרם יעלה את נקודת הרתיחה של ליטר מים בחצי מעלה (צלסיוס, קלווין... תבחר לבד מקור). כפית מלח זה 6 גרם (מקור). במילים אחרות, כמות המלח שאפשר להוסיף למים לבישול פסטה מבלי להפוך את הפסטה למלוחה מכדי להנות ממנה לא תשפיע על נקודת הרתיחה של המים או זמן הבישול של הפסטה באופן משמעותי.
''הכנת אוכל'' 615560
הפרש של חצי מעלת צלזיוס הוא כמובן זהה בדיוק להפרש של חצי מעלת קלווין. ההבדל בין הסולמות הוא רק במיקום נקודת ההתחלה, ולא ברווחים בין השלבים.
''הכנת אוכל'' 615583
רק בשביל לתמוך במספרים האלו - אפילו שימוש במי ים לא יחסוך משמעותית בגז בישול:
"בוריקב 7% -ב ןטק (םיחלמ תסימת) םי-ימ לש םוחה-לוביק"
ובעיברית:
"קיבול-החום של מי ים קטן ב-‏7% בקירוב"

( מים וגרמחוצ )
''הכנת אוכל'' 615593
כל אורז או פסטה או תבשיל הם למעשה תמיסה, באופן גס.
טמפרטורת הרתיחה של התבשיל גבוהה מטמפרטורת הרתיחה של מים, אבל אם אני לא טועה באופן גס, דרושה השקעה של פחות אנרגיה, עלמנת להביא את ההתבשיל לטמפרטורה הזאת.

אם מאן דהוא מעונין בהבאה מהירה של הפסטה שלו לרתיחה, הוא יכול לשקול שימוש במי ים. אני היתי ממליץ דווקא על הפחתת כמות המים בסיר, והעשרת התמיסה באותה הפסטה עצמה אותה אתה מנסה לבשל, שיטה המצמצמת, בתורה, גם את כמות המים מהם צריך להפתר בסוף הבישול עד קרוב-לאפס, תלוי ברוטב, ומן הסתם - מבטלת את הצורך במסננות המטופשות האלו ובשטיפתן.
''הכנת אוכל'' 615599
דומני שהיתרון של בישול במים (מעבר לכך שמטרתם להצטרף לפסטה היבשה) הוא פיזור אחיד של החימום על כל חלקי הפסטה, על מנת למנוע מצב שחלק מהפתית מבושל מדי בעוד חלק אחר עדייו קשה לנגיסה. כפי שניכר בבישול בשר, ללא מים או נוזל אחר (רוטב), משטר החימום של מוצקים הוא שונה מאד באחידותו.
''הכנת אוכל'' 615602
עכשיו אני מבין למה אני לא עושה פסטה על המנגל!
כמה מזמן בישול הפסטה מוקדש לכיסויה המלא בנוזל? מעט מאוד, מים שומרים על טמפרטורה אחידה באופן מרשים, גם תוך כדי שהם נספגים לאט במוצק, עד כדי 60%-70%? מגופו המאורך.
מעיין תמיסה - פסטה היא מההכי מתמוססים שמוצקים יכולים להיות.
''הכנת אוכל'' 615603
100% מזמן בישולה הפסטה מכוסה לחלוטין בנוזל, אז אני לא בטוח למה הכוונה בשאלתך.
''הכנת אוכל'' 615606
בהתחלה, אם לא שוברים אותה, ולא מכסים אותה בכמויות המיים האסטרונומיות שמוזכרים במקורות מפוקפקים, כמו עטיפות של פסטות, היא בחלקה מחוץ למים.
(אם היא ספגטי ושות' -מיינד מיי איטלקית)
''הכנת אוכל'' 615609
בד''כ אצלי זה לא ספגטי, ולכן.
''הכנת אוכל'' 616102
לא בהכרח.
אתה חופן את צרור הספגטי ודוחף באלכסון כנגד מפגש קרקעית הסיר והדופן ומוסיף לדחוף מספר שניות עד שהוא מתקמט ונכנס כולו למים.
''הכנת אוכל'' 616120
אתה נותן לאותו הדבר להתרחש מעצמו, בזמן שאתה מוזג לעצמך (או גומע) משהו אלכוהולי, ומזרז את התהליך בסופו בבחישת-חצי-מעגל, המותירה את הפסטים שלובים זה בזה במידה הנכונה, ומציירים מעין גל. ופונה לדפוק רוטב.
''הכנת אוכל'' 616130
הכל נכון, מלבד הסוף: מתפנה להכין את הרוטב אחרי ששמת את הפסטה על האש? על איזה רוטב בזק מיסתורי אתה מדבר כאן?
''הכנת אוכל'' 616148
הערה במקומה. לא בולונז משפחתי, ואת הירקות קצצת ברובם בעת חימום המים בסיר.
''הכנת אוכל'' 616153
מודה שאינני מכיר את הרוטב ''לא בולונז משפחתי''. אשמח גם אם תכיר לי את הירקות שמספיקים להתבשל בסיר תוך עשר הדקות של הפסטה על האש.
''הכנת אוכל'' 616174
האפשרויות הן בלתי מוגבלות. זכור לי כרגע, במיוחד, משהו שזוגתי עשתה עם שעועית ירוקה צרובה היטב, שום, עירית, סומסום (!) ואולי קצת רוטב סויה או משהו אחר שמעולם לא הצלחנו לשחזר.

תרד וחבריו, פלפלים חתוכים דק וארוך, כל דבר אחר שחתוך דק וארוך, או רק דק. הרהר באבוקדו - לא דורש בישול כלל, בתוספת משהו קראנצ'י‏1 בשביל המרקם ותיקוני טעם קלילים.

אבל, הכל נמצא בתהליך, היה והוחלט שנחוצה פסטה ושאתה הוא זה שייכין אותה, ניגשת למקרר והוצאת כמה דברים שנראו מושכים, הפסקת באמצע בשביל להעמיד סיר עם (מעט!) מים, נסה לשאול את עצמך בשלב הזה: בצל או לא בצל?

----
1 אונומטופאות מותר.
''הכנת אוכל'' 616137
דופקים שניצלים.
אם אתה דופק את הרוטב, אתה מקבל מטבח מטונף.
''הכנת אוכל'' 616145
ומקלחת?
''הכנת אוכל'' 616151
אם אתה דופק מקלחת, או שתצטרך לתקן את הפאנלים, או שיש לך העדפות מיניות תמוהות, אבל מי אני שאשפוט.
''הכנת אוכל'' 616154
נראה לי שהתכוונת לומר ו/או (ב'או' השני). אבל מי אני שאשפוט.
''הכנת אוכל'' 616175
לא ידעתי שזה מזיק לאריחים, אני אהיה יותר זהיר.
''הכנת אוכל'' 616215
לא אני לא.
אני מרתיח הרבה מים (שני שליש בקומקום החשמלי, שליש בסיר) כמעט לפי ההוראות ומשרתחו דוחס לתוכם את הפסטה כאמור.

אבל הזכרת לי - מאז שהפסקתי לעשן יש לי בעיה עם התזמון של בשר על המנגל.
''הכנת אוכל'' 615495
אם אתה מתגורר מתחת לדוכן פלאפל אתה כנראה ג'וק.
''הכנת אוכל'' 615464
לא חשבתי על זה ככה. קשה. עד שיגיע הפתרון הטכנולוגי - אין בית תמחוי טוב בסביבה?
תוכל לתרום למוסד ולצאת פילנטרופ על הדרך, או לחילופין להתלבש בבלואים ולחסוך גם בכביסה.
''הכנת אוכל'' 615466
זונדה?
''הכנת אוכל'' 615470
אבל לפחות בארוחות המוכנות בארץ אין בשר סוסים.
''הכנת אוכל'' 615480
אבל כל כך קל לחתוך 3-4 סוגי ירקות (פלוס חלבון רלוונטי), להכניס לתנור לחצי שעה, או להקפיץ לרגע במחבת, ולצקת על מנת פחמימות.
אתה צריך שיהיו לך ירקות זמינים (הזמנה פעם בשבוע), חומרי גלם ותבלין רלוונטיים (שבועות רבים במקרר). פחמימות מבשלים בטרחה של רגע.
המחשבה שכל יום צריך לבשל מחדש, ועוד לאדם אחד, אכן די מעצבנת. בשל כמות כפולה ושמור (בנפרד) למחר. סיר מרק גדול יישמר לך 3-4 ימים במקרר. אפשר גם להקפיא: אני מקפיאה לפעם הבאה אפילו חצי מבלילת העוגה (בתוך תבנית אינגליש קייק מוכנה להכנסה לתנור), או חצי מהקטניות המושרות (רק להוציא חופן ולזרוק לסיר).

אגב, בארץ מוכרים עכשיו בקירור מנות פסטה אישיות די גדולות, שאפשר להרתיח או לחמם רגע ויש לך ארוחת רביולי (חלבית) מוכנה. צרף סלט ירוק ובהצלחה.
''הכנת אוכל'' 615485
אני מכין אורז.
לשים בסיר עם שמן. אחרי דקה להוסיף מים (יחס של 1:2).
להביא לרתיחה.
להוריד את האש לאש קטנה.
אחרי 10 דקות מוכן. (אם לא, מחכים עד שאין עוד מים).

אפשר להוסיף ירקות / בשר כמה שאתה רוצה (אני מוסיף גזר, בצל ושום, וחזה עוף חתוך לקוביות, כתלות במה שיש)

כ 20 דקות זמן הכנה כולל. כ 10 דקות לא זמן עבודה.
סיר שלם יכול להספיק ליום - יומיים.
''הכנת אוכל'' 615489
לגבי האורז אתה צודק. לגבי השאר:
לקלף 2 גזרים, לשטוף, לחתוך אותם, לקלף ולקצוץ 2 בצלים, כנ"ל 2 שיני שום, להוציא עוף (אם מהמקפיא אז צריך להפשיר - עוד 5-10 דקות), לנקות אותו, לחתוך לקוביות, ורצוי את כל זה לפני שעשינו את האורז כי אחרת לא היינו מספיקים לפני שהוא מוכן - לפחות 20 דקות עבודה נטו שבנטו, לא כולל האורז עצמו כמובן. ואז גם צריך לשטוף כלים (המהדרים/רות גם שוטפים כלי חיתוך במעבר מעוף לירקות - עוד כמה דקות).
''הכנת אוכל'' 615486
ותשובה עמוקה יותר - קרובת משפחה יקרה שאלה אותי לא מזמן: איך יש לך סבלנות לעמוד כל יום ולחתוך סלט ירקות? (אני ממלאת כל יום קערת סלט וגומרת את כולה). היא לא חותכת ולא אוכלת ירקות כמעט, מקסימום מוציאה לפעמים עגבנייה ומלפפון מהמקרר, "שיהיה מוכן". אחרי כמה שעות נזכרת בהם, לא בא לה עליהם, מכניסה חזרה.
מאידך, הבישולים שלה כוללים אינספור תבשילים מסורתיים מושקעים, שצריך להכין אחד-אחד, במיומנות גדולה ובכמה שלבים. ממולאים, קובה וצפונה. דברים שבחיים לא חלמתי להכין.

התשובה, בקצרה, היא: כל אחד מוצא כמה-שהוא-רוצה זמן ומשאבים למה שנמצא בסדר העדיפויות שלו. אז במקום לקרוא המון מתכוני אורז ולהיאנח בייאוש, אולי אתה פשוט צריך לוותר ולהסתפק בשייקים בן-רגע ובפיתה עם משהו, ולהשקיע את זמנך בדברים שחשובים לך יותר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים