מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 625511
כשהעניין התחיל הבן שלי העביד את המחשב הביתי שלנו כמה זמן וכרה כמה ביטסנטים. זה בטח שווה היום 10 דולר או משהו כזה.
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 625516
איך כורים ביטקוין? אפשר הסבר להדיוטות?
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 625518
אישור טרנזקציות של אחרים - שמתבצע בצמוד לפתרון 'תרגיל' מתמטי מסויים - נקרא "כרייה", ולפי הפרוטוקול, מי ש"כורה" מקבל ביטקוין כתמורה על עבודתו.
עוד על כך ב-
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 625519
בקווים מאד כלליים: מקדישים כוח עיבוד לחישובים הכרוכים באימות עסקאות ברשת. תוצר-לוואי (אינהרנטי לפרוטוקול) של הנכונות הזו לתרום לרשת המבוזרת, היא שמופקים כך ביטקוינים חדשים השייכים למי שעוזר. זה תהליך תחרותי, ואנשים (וארגונים) בונים חומרה חזקה וייעודית לצורך העניין.
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 625520
מה מפריע לגוגל, עם חוות המחשבים המטורפות שלה, להקדיש פרומיל מהם להפקת ביטקוין - שאני מבין ששקול בעצם להדפסת כסף מזומן?

ומעבר לזה: יש איזה תקדים בהיסטוריה לפיו כל אחד יכול היה להדפיס כסף בבית בלי לשאול אף אחד? זה עשוי להיות ענין מאד בעייתי.
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 625521
שום דבר לא מפריע לה.

הפרטוקול של ביטוקין מבטיח את הדברים הבאים: (1) כמות הביטוין בעולם מוגבלת (חסומה ע"י 21 מיליון ביטקוינים). (2) הקושי החישובי בהפקת ביטקוינים חדשים הולך ועולה מעריכית.

התקדים הוא שכל אחד היה יכול ללכת לנהר או להר, ולכרות משם זהב. ביטוקין הוא מימוש דיגיטלי של זהב. אם יש לך אינטואציה לגבי הערך הכלכלי של זהב, יש לך אינטואיציה (כלכלית, לא טכנית...) לגבי ביטקוין.
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 625532
מממ...
חבל שלא חקרתי את זה בהתחלה (שהכמות חסומה מלמעלה ב 21 מיליון)
לדעתי במצב של חוסר אמון גבוה במערכת הפיננסית ערכם של כל הביטקוינים יכול להגיע בקלות למאה-מאתיים מיליארד דולר (זהב בכספות הגיע לטריליון בערך) מה שגוזר מחיר קיצון של 5000-10000 דולר ליחידה. אם הייתי עושה את החשבון בהתחלה בטח הייתי קונה כמה ביטקוינים ב 50 דולר היחידה אם הם נסחרו שם.
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 625536
2 ה-(ביט)-סנטים שלי הם:

מהצד האופטימי, לדעתי אין חובה בחוסר אמון גבוה במערכת הפיננסית כדי שהביטקוינים יתפסו. יש הרבה סיבות אחרות בהן זה יכול לקרות:
1. מדינות אולי יחליטו להשתמש בביטקוינים כרזרבות מט"ח. לדעתי הן צריכות. יש לכך יתרונות משמעותיתיים על דולרים, אירו ושות', ובראשם: אי-תלות במדיניות המוניטירית של מדינות זרות.
2. מסחר בינלאומי בין יבואנים ויצואנים אולי יערך בעיקר בביטקוין. הם אולי יוכלו להשיג כך גידור ביחס לשערי מט"ח מקומיים, ולחסוך סכומים משמעותיים בהמרת מטבעות.
3. מסחר-אלקטרוני (e-commerce, לא אלגו טריידינג...) אולי יתבצע בעיקר בביטקוין. כבר יש לזה ניצנים וסימנים שאולי זה עשוי להתרחש. היתרונות עבור הצרכנים והסוחרים הם מערכת סליקה פשוטה וזולה, עסקאות מזומן אלקטרוניות (מצד שני, זה גם חיסרון משמעותי), ומסחר בינלאומי במטבע אחיד ללא המרות.
4. יש כאלה המאמינים שביטקוין יוכל גם לשמש כמטבע עבור מסחר ושירותים רגילים (במכולת ולשרברב), ויש לא מעט פתרונות טכנולוגים בשלים וזמינים לכך כבר היום, ועוד הרבה מאד בפיתוח (למשל כרטיס דמוי-אשראי שמאפשר לכך לשלם בכל מקום בדולרים דרך ארנק-הביטקוין שלך, כאשר ההמרה מביטקוינים לדולרים נעשית אוטומטית). אם זה יהיה נוח מספיק, או שיצטרפו לכך יתרונות אחרים, אולי זה יתפוס.

במקרה שהביטקוין יצליח, ההיגיון הבסיסי שלי אומר שמשיקולי ארביטראז' רגילים, ערכם של כל הביטקוין בדולרים יהיה חייב להיות שווה בקירוב לערכם בדולרים של סך כל הסחורות והשירותים הזמינים לרכישה באמצעותם. אם זה נכון - גם אם תוסיף פקטור עשר להערכת המחיר שנתת, זו עדיין תהיה הערכה די שמרנית (והביטקוינים היום נמצאים בתת-תמחור רציני. רוץ לקנות :)).

מהצד הפאסימי, זה מטבע דיפלציוני, ואם הוא יתפוס אז כוח הקנייה שלו צפוי לעלות כל הזמן (פחות או יותר באופן פרופורציונלי לצמיחה הכוללת בעולם). בקיצור, כמטבע הוא סובל מאותם קשיים עקרוניים של תקן הזהב (הכושל), ואני לא יודע אם ואיך אפשר לקיים באמצעותו מסחר תקין (אין סיכוי ליציבות מחירים, צריך כל הזמן לשקלל בתמחור היוון של עלייתו הצפויה של ערך המטבע, וכו').
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 625545
בינתיים הביטקוין אינו מטבע. מעשית- שינויי המחיר הקיצוניים שלו לא מאפשרים לו להיות מטבע. הביטקוין הוא קומודיטי פיננסי כמו זהב. הכמות החסומה עושה ממנו אחלה קומודיטי.
החסרון היחיד הוא שיקומו לו מתחרים ומרוב עצים לא יראו את היער. כל אחד יכול להמציא ביטקיט וביטקום, שיהיו וריאציה על הביטקוין, לא?
אם תתאפשר הגבלה של כמות המתחרים אז הביטקוין עדיין מתומחר בחסר.
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 625814
אפשרות אחרת: עוד שמונה שנים יחליטו כמה שחקנים גדולים בשוק (בהשפעת קבוצה גדולה של מדינות) שלא מורידים יותר את קצב תוצאת הכריה. התוצאה תהיה ביטקוין אינפלציוני. אין שום דבר בפרוטוקול שנוגד את היותו מטבע אינפלציוני. הוא הרי מטבע אינפלציוני בפועל.
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 625816
התוצאה סוג אחר של ביטקוין, לא? להבנתי הדלה זה ידרוש פיצול של עץ העסקאות.
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 625817
זה יעבוד רק אם ''רוב המשתמשים'' יסכימו על כך. תיקח בחשבון שדווקא לכורים יש אינטרס ישיר (אם כי כנראה לא חזק במיוחד. תלוי עד כמה הם ירוויחו מעמלות) בקיומה של האינפלציה.
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 694617
מתברר שההערכות בדיון הזה היו קצת מוקדמות אבל די מדויקות. מרמת מחירים של 400 דולר בתחילת 2016 מחיר הביטקוין עלה ל 1100 דולר בתחילת 2017, ואחרי שתיקן במרץ השנה משיא של 1300 דולר לשפל של 900 דולר פתח בדהרה לשיא של קרוב ל 3000 דולר ביוני.
אחרי עוד תיקון מסיבי ל 1800 דולר באמצע יולי הביטקוין דפק עוד ריצה (בגרף היומי אפשר לראות 5 גלי אליוט מ 16/7 עד 1/9) ובסופ"ש האחרון מחירו הגיע לשיא של קרוב ל 5000 דולר.

כל זה על רקע הסכמות (כך הבנתי) אנטי אינפלציוניות שהתקבלו במהלך השנה.
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 694624
אכן מדוייקות ודי התרשמתי.
מישהי התעשרה (על הנייר) כי קיבלה לפני שנים ערימת ביטקוין כמתנה הומוריסטית מחבר שהפך לאוייב. מצחיק בריבוע.
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 695929
לעניין אינפלציה בביטקוין-
האין זה דבר מחוייב המציאות?
הבנתי שהדרך לאשר עסקאות בביטקוין היא ייצור הבלוקצ'יין שהוא בעצם הסליקה שלו, וזה נעשה דרך "כריית" הביטקוין.
ככל שמספר העסקאות גדל צריך לכרות יותר ביטקוין כדי לבצע את הסליקה, לא?
ואז כשמתקרבים לחסם איך יאשרו עסקאות?
אם כך יהיו חייבים להעלות את החסם כדי לאפשר לרשום את העסקאות בקצב נורמלי.

או שהבנתי משהו לא נכון בדרך?
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 695932
קצב העבודה בעיקרון קבוע: כל עשר דקות (בממוצע) יוצרים בלוק חדש שמסכם העברות מהזמן האחרון. מי שהצליח ליצור את הבלוק ראשון מקבל 12.5 מטבעות חדשים (בעתיד המספר הזה ירד) וכן עמלות על העברות. אם רוצים ליצור בלוקים גדולים יותר, צריכים לשנות את הפרוטוקולים (בעיקרון זו סתם תוכנה. אבל היא רצה אצל המון גורמים שונים במקביל). אם רוצים לשנות את קצב האישור, זה מן הסתם שינוי גדול יותר, מכיוון שכלל לא ניסו ללכת בכיוון הזה. ר' Bitcoin scalability problem [Wikipedia]. כרגע הצליחו להעלות חלקית את החסמים, וגם זה במחיר של זעזועים ברשת.
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 695933
אם גודל הבלוק קבוע, וקצב היצירה גם הוא די קבוע, איך יכול הביטקוין להתמודד עם גידול במספר העסקאות?
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 695957
כאמור: בקושי. זוהי אחת הבעיות. אחת הדרכים היא העליה בעמלות: ההיצע עולה והביקוש לא יכול לעלות מספיק ולכן יש יותר מי שמוכנים לשלם על אישור העברה.

נסיונות שונים נעשו להעלות את גודל הבלוק בדרכים שונות בלי לשבור יותר מדי את הפרוטוקולים. ניסיון לשינוי של הפורמט שיאפשר בפועל כמעט להכפיל את מספר ההעברות בבלוק מבלי לשבור תאימות הצליח. יכול להיות שיעלו בעתיד גם קצת את גודל הבלוק. אבל יש גבול לכמה אפשר להפיק מזה: לפני השינויים האחרונים רשת ביטקוין העבירה בממוצע שבע העברות בשנייה.

כיוון אחר הוא להוציא העברות מהרשת הראשית. כלומר: לא לרשום כל העברה ברשת הראשית (בספר החשבונות הכללי). הבנתי שיש כל מיני דברים שחלקם אולי גם עובדים. אבל לא הצלחתי להבין איך.

ועניין לשוני: אני מעדיף את השם „מטבעות מבוזרים״ על פני „מטבעות קריפטוגרפיים״ (תרגום של crpyto currencies מאנגלית). זה לא מצלצל טוב כמו באנגלית וזה גם יותר נכון: מה שמאפיין אותם הוא הביזור: זה שאין גוף מרכזי שמפקח. היום כל מה שקשור במסחר מקוון הוא (כלומר: אמור להיות. בבקשה לא למצוא את היוצאים מן הכלל) קריפטוגרפי. בפרט כל ארנק חכם.
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 695959
פילוסופית, הפורמט של הבלוקצ'יין לא יכול לדעתי להקרא מטבע בגלל מערכת ניהול החשבונות המובנית בו.
למטבע יש יחידות עצמאיות ולבלוקצ'יין אין.

מעשית, ההגבלה של 7 עסקאות בשניה, או אפילו 56 עסקאות בשניה, היא מגוחכת. כדי שהביטקוין ימלא תפקיד של מטבע המגבלה הזו צריכה לעלות לדעתי פי מאה ויותר. החשבון שלי אומר כך- צריך לאפשר ל 100 מיליון מחזיקים תאורטיים במטבע לבצע כל אחד עסקה אחת ביום. זה מאה מיליון עסקאות ביום שהן בערך 1200 עסקאות בשניה. לדעתי זה מינימום שבמינימום למטבע עולמי.

צריכת האנרגיה האדירה‏1 שנדרשת כדי לתחזק את מערכת ניהול החשבונות הופכת את כל העניין למאוד אנטי קיימות.

משהו חייב להשתנות בצורה דרסטית כדי לפתור את שתי הבעיות הללו ביחד.

פתרון אחד הוא לעשות אינפלציה גדולה בביטקוין- להעלות את חסם הכמות הכוללת פי מאה כדי שאפשר יהיה לכרות בקצב נאות ולאשר עסקאות בלי לבזבז הרבה חשמל. במקביל יהיה צורך להגדיל גם את הבלוק פי כמה כדי להגיע לקצב המבוקש של יותר מאלף עסקאות בשניה.
אני מניח שלאף מחזיק בביטקוין אין אינטרס שזה יקרה, אז אני לא יודע מה יהיה.

הנתון של צריכת החשמל מעיד כאלף עדים על כך שהמצב אינו בר קיימא. כנראה שכמו כל בועה הוא קודם יתנפח במהירות לגדלים בלתי סבירים בעליל ואז יתפוצץ ברעש גדול כדי לפנות דרך לפתרון המוצלח יותר שיבנה על חורבותיו.
(וכולם יגידו "אמרנו לכם", והווינקלווסים עוד פעם לא ייצאו בזמן)
_________
1 0.13% מצריכת החשמל העולמית הכוללת, מטורף! מה יקרה כשארצה לשלם בסופר עם ביטקוין?
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 695962
לא ברורה לי כוונתך במשפט הראשון. מוסכם על כולנו שמטבעות (פיזיים) עונים על ההגדרה של מטבעות. אפשר לחלק שקל לכל היותר עד גבול של מאית. במטבעות אחרים: עד אלפית. בביטקוין: עד ליחידות של 1 : 100,000,000 .

הבלוקצ'יין הוא דרך של כל המשתתפים ברשת התשלומים להסכים על ספר חשבונות (ledger) אחיד. המטבע הוא מה שנרשם בספר. הרי מטבע כיום הוא בסך הכל עניין של הסכמה. בנק ישראל יכול ליצור שקלים בעזרת כמה רישומים.

(עם רוב מה שכתבת אני מסכים באופן כללי. רק נקודה אחת)

* באופן כללי יש לכורים אינטרס שיהיו כמה שיותר עמלות. דרך אחד ליצירת יותר עמלות היא להעלות את נפח העסקאות.

* בזבוז החשמל פרופורציוני לכמות הבלוקים, לכמות המתחרים על כל בלוק, לגודל של כל בלוק, ולתדירות. וכמובן: לקושי. הקושי הולך וגדל ככל שהטכנולוגיה מתקדמת. לכן מה שכתבת על מה שאפשר לעשות בלי לבזבז הרבה חשמל לא לגמרי ברור לי.
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 695964
ההרהור הפילוסופי לא אפוי לחלוטין אז נעזוב אותו.

כדי לבזבז פחות חשמל צריך להקל מאוד על פתרון המשוואות ולגרום לשיווי משקל בו כריית יתר תוריד את מחיר הביטקוין לרמה לא כדאית לכריה. אני חושב שהעלאה של החסם פי מאה ושל גודל הבלוק פי 16 תביא לאינפלציה הרצויה וגם ליכולת להתמודד עם כמות עסקאות נאה, אבל אז מחיר המטבע ירד בקלילות מתחת ל 1000 כי שווי השוק שלו יתקשה לעבור טריליון-שניים דולר בשנים הקרובות גם תחת הנחות אופטימיות של קבלה שלו.

קשה לי להאמין שיהיו הרבה תומכים לפתרון הזה, שלדעתי הוא אופטימלי, כי אף אחד מבעלי האינטרס הנוכחיים לא יוצא נשכר ממנו.
בול פגיעה 695950
אריק, קלעת בול!
נכון לעכשיו, כמובן.
אני מקווה בשבילך שרכשת אז כמה.
בול פגיעה 695951
זהו, שלא :(

עוד מעט יתחילו להסחר חוזים על הביטקוין בבורסת שיקגו. זו גושפנקה די רצינית.
הביטקוין הוא עכשיו בועה, אחת מרבות שנוצרו בגלל מדיניות ההרחבה הלא מרוסנת של בנקים מרכזיים בעולם.
הקטע עם בועות הוא שהן תמיד גדלות יותר ממה שחשבת, ואחר כך מתפוצצות ברעש.
החוזים יאפשרו לראשונה לעשות שורט על הביטקוין, וכפועל יוצא גם לעשות שורט סקוויז...
אני חושב שאעשה שורט על הביטקוין רק בשווי שוק שיתקרב לחצי טריליון, בסביבות מחיר 25,000-30,000 דולר
אולי אפילו אקנה אם תחילת המסחר בחוזים תפיל אותו יפה.
בול פגיעה 695954
את תשובתי לסקר כבר אי אפשר לשנות, אבל למען הפרוטוקול: הצטרפתי לבועה ולאפשרות הראשונה השבוע, בקטנה ככה בשביל הכיף.
יש היום גם כמובן מטבעות קריפטולוגיים אחרים, לא רק ביטקוין.
בול פגיעה 696986
הייתי קרוב אבל לא תפסתי את השורט. עכשיו אני מנסה לקנות את החוזה ב 9710.
בול פגיעה 697014
אני לא התאפקתי וניצלתי את הצניחה האחרונה להגדלת הפוזיציה. בנכס בסיס, לא מבין מספיק בחוזים. אם כבר שאלת.
בול פגיעה 697463
אני חושב שהביטקוין הוא מטבע דיגיטלי גרוע, ואם לא יעשו בו רוויזיה רצינית בסופו של דבר מטבע דיגיטלי אחר יתפוס את מקומו.
כדי שהרוויזיה תהיה מוצלחת היא חייבת לכלול מרכיב אינפלציוני, כך שבכל מקרה הביטקוין יאבד הרבה ממחירו.

ועדיין במסחר לטווח הקצר אני אנסה לקנות את החוזה עליו באזור 8100-8200 בימים הקרובים (נסחר ב 8600 בזמן כתיבת ההודעה).
בול פגיעה 697464
רוב התיק שלי הוא לא בביטקוין אלא במטבעות אחרים. מה שגרם לאחרונה לכמות הביטקוינים שלי לעלות בלי שהזזתי אצבע - אבל ככלל כרגע אין רווחים באופק.
בול פגיעה 697472
מבין המטבעות האחרים, למי יש לדעתך הסיכוי הגבוה ביותר להחליף את הביטקוין ומה היתרון המרכזי שלו?
בול פגיעה 697488
מצטער, אני לא מבין בזה מספיק כדי לומר משהו אינטליגנטי.
בול פגיעה 697473
מטבע מבוזר.

למיטב הבנתי (ואני לא מתעניין במיוחד) הבעיה העיקרית שלו היא שקשה לקנות אותו בגלל מגבלות בפרוטוקול על כמות העסקאות. לא ברור לי למה אתה מתכוון ברכיב אינפלציוני.
בול פגיעה 697484
קנינו ב 8110 וב 7920 וכבר מכרנו ב 8580 וב 8900
להרוויח 10% במסחר תוך יומי בחוזה זה מאוד יוצא דופן.
בול פגיעה 697489
יפה לך.
כרגע אין לי את מה שצריך בשביל מסחר תוך-יומי.
ולמה זה יוצא דופן, באופציות זה קורה כל הזמן, לא?
בול פגיעה 697494
כן, אבל לא בנכס הבסיס.
הביטקוין הוא סחורה תנודתית במיוחד.
בול פגיעה 697546
היום מנסה לקנות ב 7100-7200
אם יגיע ל 6300 זאת תהיה הזדמנות קניה נהדרת (שוב- לטווח קצר!)
בול פגיעה 697567
נו, ההזדמנות הנהדרת שלך הגיעה, אני בכלל לא בטוח שזה כדאי. (מצד שני, עוד לא מימשתי את ההפסדים, אז מה אני מקשקש לך).
בול פגיעה 697578
וקפץ כנשוך נחש מ 5960 ל 6960 . 15% בשעתיים. עשה בדיקה למטה 6260 ועכשיו שוב מתקדם 6860. התנודתיות מטורפת.
בול פגיעה 697606
והיום 8500. 40% מלמטה ביומיים (שלשה סימני קריאה). אני מזמן בחוץ. בע"פ הייתי אומר שהוא צריך לדגדג את ה 9000, אבל דיבורים לחוד וכסף בכיס לחוד.
בול פגיעה 697607
דרך אגב- ניתוח טכני זה כמו רפואה אלטרנטיבית. אף אחד לא הוכיח מדעית שזה עובד. בשבילי זה עובד וזה מספיק טוב לי ולמעסיק שלי.

החוזה על הביטקוין, בגלל שהוא כלום על כלום, מתנהג בצורה מאוד טכנית. עם קצת יותר מחזורי מסחר וקצת פחות דרישת בטחונות זה יהיה כלי מסחר ממש טוב.
בול פגיעה 703007
הביטקוין נפל בחודש האחרון מאזור 6000 לכמעט 3000.
עם שווי שוק נוכחי של 56 מיליארד דולר "בלבד", וירידה של 84% במחירו מהשיא בתחילת השנה הוא נראה מעניין להשקעה לראשונה השנה. מה גם שמחירו מתחיל להתקרב לעלויות הכריה שלו.
אני עדיין בספק גדול שביטקוין יהיה מטבע הקריפטו המוביל גם בעתיד, אבל ההבנה שלי בתחום מאוד מוגבלת, וכרגע הוא הגדול והסחיר מביניהם.
כנראה שסל של מטבעות קריפטו יהיה ההשקעה הנבונה ביותר במשבר הפיננסי הבא. אין לי כרגע מושג מה צריך להיות ההרכב של סל כזה, אבל כבר שלחתי את הבן שלי לעבוד על הנושא, כדי להבין מי הוא מי בסצנת מטבעות הקריפטו.
בול פגיעה 703019
אני הייתי שוקל צבעונים.
בול פגיעה 703045
ולמה עזבת את המקצוע?
בול בצד 703060
כי החליפו לי את הקילוגרם התקני.
וגם 'אפרו-הולנדים' לא נשמע טוב בקורות החיים.
בול בצד 703069
לא, רותי נבון ועוזי פוקס...
בול בצד 703075
סוויש...‏1
אפשר הסבר?

1 זה מה ששמעתי כשזה עבר לי מעל הראש.
בול בצד 703080
בבקשה
בול בצד 703082
וואי וואי, היום היו קוצצים אותם ברשת על ה'ניכוס' הזה.
אבל אני נהניתי, היה שווה.
בול בצד 703088
בעניין PC-
נגיד שקורבין אמר על מיי "stupid woman".
אם הוא היה אומר על בוריס ג'ונסון "stupid man" אף אחד לא היה צועק חמס.
למה stupid woman זו אמירה מיזוגנית?
בעולם בו לא קיים הקשר... 703089
אני רוצה להבין את ההגיון שלך. אתה אומר שאם קורבין היה אומר על ג'ונסון "dirty christian" אף אחד לא היה צועק חמס, ולכן אפשר להסיק שאם הוא יגיד על ברקו "dirty jew" זאת לא תהיה אמירה אנטישמית?!
בעולם בו לא קיים הקשר... 703102
לא. אני טוען שהצירוף "stupid woman" לא בהכרח טומן בחובו משמעויות שונות מאשר הביטוי "stupid man", ואילו האחרון מכוון להתאונן על רמת המשכל של הנמען ולא אל המין שלו (ובטח לא המגדר).
לדעתי נטל ההוכחה הוא על מי שטוען אחרת, כי הדעות הקדומות שלו הן שמוצאות הבדל במקום בו לא קיים כזה בדיבור הרגיל.
בעולם בו לא קיים הקשר... 703104
במיוחד שאת ה-stupid woman הוא אמר לעצמו-לא למד מהכדורגלנים להסתיר את הפה. את קורבין מחפשים. לפחות חלק גדול ממה שמכונה ״ביטויים אנטישמיים״, לדעתי אינם אנטישמיים.
בעולם בו לא קיים הקשר... 703106
קורבין נולד לפני 69 אם הוא צריך ללמוד משהו על התנהלות בציבור מאלירן עטר (שנולד שלוש שנים אחרי שקורבין נבחר לפרלמנט) זה מעיד משהו על רמת המשכל שלו.

את כל הפוליטיקאים מחפשים, ואת מי שעומד בראש האופוזיציה מחפשים יותר מחבר פרלמנט זוטר, הבעיה של קורבין היא לא שמחפשים אותו אלא שכל כך קל לתפוס אותו. מה לעשות? כנראה שהוא פשוט טיפש.
בעולם בו לא קיים הקשר... 703105
בוודאי שהוא טוען בחובו משמעות נוספת, יותר מזה, הוא לא מתייחס בשום צורה שהיא לרמת המשכל של הנמען אלא רק למגדר שלו.

מספיק לצפות בנאום שקדם להערה של קורבין, שום דבר בו לא מעיד על בעיה ברמת המשכל של מיי (או אחד מהשרים שלה). מספיק גם להקשיב לההכחשה של קורבין, להבין שגם הוא מבין שהאמירה הזאת בעייתית. אם כל האנשים שחיים בתרבות מסויימת אומרים שלביטוי מסויים יש משמעות מסויימת בתרבותם, אני לא מבין איך מי שלא מכיר את התרבות הזאת יכול לחלוק על זה. בכל מקרה, זה בוודאי מעביר את חובת ההוכחה אל מי שטוען שהוא מכיר את התרבות הבריטים טוב יותר מחברי הפרלמנט הבריטי.
בעולם בו לא קיים הקשר... 703107
הגזמת. הנאום של מיי לא היה דיבור מאד מעודן. כשהוא אמר ״טפשה״, זאת הייתה דעתו על הנאום-לפחות מספר טעונים בנאום וביטוי לרוגז שהוא עורר בו. קורבין לא התכוון לאפיין את רמת המשכל של מיי.
בעולם בו לא קיים הקשר... 703119
הוא לא היה מעודן, אבל הוא לא היה טפשי, וזאת הנקודה החשובה.
בעולם בו לא קיים הקשר... 703153
מה שאיזי אמר.

בוא נעשה ניסוי מחשבתי קטן - ננסי פלוסי נושאת נאום חוצב להבות, וכשהיא יורדת מהדוכן המצלמה קולטת בבירור את הנשיא טרמפ רוטן "Stupid Woman", מהי תגובתך?
בעולם בו לא קיים הקשר... 703154
אם אף אחד לא שמע את זה-לא הייתי עושה מזה ענין.
בעולם בו לא קיים הקשר... 703114
ואילו היה מפטיר: stupid man בעקבות נאום של בוריס ג'ונסון, האם גם זה היה מתייחס רק למגדר שלו?
בעולם בו לא קיים הקשר... 703118
לא, וזאת הרי הנקודה, "stupid man" זה כמו "dirty christian". כשמישהו אומר: "dirty christian" (ובדיוק כמו: "stupid man" אף אחד לא יגיד את זה) הוא אומר "נוצרי לא נקי", כשמישהו אומר "stupid woman" (ובדיוק כמו "dirty jew" יותר מידי אנשים אומרים את זה) הוא לא מתכוון להגיד "אשה לא חכמה" אלא "אשה נחותה שלא יודעת את מקומה". נראה לי שאני קצת חוזר על עצמי.
בעולם בו לא קיים הקשר... 703121
אני מסכים איתך שאף אחד לא יגיד dirty christian, ולא בטוח שלא יגידו stupid man. הכוונה לא להדגיש את זה שהוא ממין זכר, אלא שזה אדם טיפש. רק שדובר האנגלית אולי רוצה, מבחינה לשונית, לשים שם עצם כלשהו אחרי stupid (אני לא בטוח, אגב; אפשר להפטיר רק stupid, אבל זה לא אותו דבר, כי זה יכול להתייחס לתוכן הדברים, והמפטיר ההיפותטי שלנו רוצה דווקא להתייחס לאדם), ו-man הוא ברירת מחדל (ולכן לא יגידו dirty christian, יגידו dirty man). אלא שאם מדובר באישה, ברירת המחדל הופכת ל-woman.

מאוד יכול להיות שאני מחמיץ משהו, וכדבריך הבריטים מבינים יותר ממני; יש לך סימוכין שזה מה שכולם (או רובם) הבינו?
בעולם בו לא קיים הקשר... 703122
אני חושב שההוכחה הכי חזקה לכך שהביטוי הוא פוגעני ומיזוגני היא עצם ההכחשה של קורבין שהוא בכלל אמר אותו.
בעולם בו לא קיים הקשר... 703123
זאת ההוכחה לכך שהביטוי נתפס ככזה. וזה ברור מאליו. אני שואל האם הוא באמת כזה?
למשל- אם אומר על מישהו "He's an arrogant man" אני לא אמור להשתמש באופן אחר של בניית משפט אם המישהו הוא אישה ובדיבור הרגיל אומר "She's an arrogant woman"
אבל ה PC מחייב אותי לומר "She's an arrogant person" כדי לא שיחשדו בי במיזוגניה, ומעקר את הדיבור.
בעולם בו לא קיים הקשר... 703126
ה-PC לא מחייב אותך לשום דבר, אתה בהחלט יכול להגיד "She's an arrogant person" כשאתה רוצה לתאר אשה גאוותנית, אבל אם אתה רוצה להגיד על אשה שהיא לא חכמה, אל תגיד שהיא stupid woman (בדיוק כמו שאם אתה רוצה לרמוז ליהודי שהוא צריך מקלחת, על תגיד שהוא "יהודי מלוכלך"). העובדה שאתה לא מכיר ביטויים מסוימים לא "מעקרת את הדיבור".
בעולם בו לא קיים הקשר... 703129
אם ביטוי נתפס בקרב הציבור כפוגעני, אז הוא פוגעני. לא מדובר כאן בנשק לפיזור הפגנות שאפשר לערוך לו בדיקות מעבדה ולקבוע אובייקטיבית אם הוא גורם נזק גופני או לא. מדובר בביטוי, שמשמש גברים להקטין נשים ולזלזל בהן מעבר למשמעות המילולית שלו (שגם היא, אובייקטיבית, לא משמשת לתאר מישהי באופן חיובי), ואני לא חושב שיש מחלוקת אמיתית בציבור הבריטי שהשימוש בביטוי הזה הוא לא ראוי. ברגע שביטוי נתפס בחברה כפוגעני (אפילו על ידי מי שלכאורה אמר אותו) אז ברור (לי) שמי שהביטוי נאמר כלפיה עשויה להפגע ממנו.
בעולם בו לא קיים הקשר... 703125
כשאתה מנסה לתרגם את המילה: "טיפשה" מעברית לאנגלית אתה חייב להוסיף שם עצם בשביל להעביר את המשמעות של המילה (ואולי זאת הבעיה של אריק), אבל לדוברי אנגלית ילידים אין את הצורך הזה, הם לא מתרגמים, זאת שפת אמם, לכן מבחינתם stupid זה גם "טיפש" וגם "טיפשה" ומספיק בהחלט. אני לא שמעתי אנשים אומרים stupid man. השפה האנגלית עשירה מספיק כעל מנת שיהיו בא מילים שברור שהם מתייחסות לרמת האינטליגנציה של הדובר ולא למה שהוא אמר (idiot, fool, moron...). ל-stupid woman יש משמעות מאד ברורה, מאד חד משמעית ומאד שונה מ-stupid man.

מספיק לצפות בדיון על מנת לראות שכולם, גם באופוזיציה וגם בקואליציה, הבינו את זה.
בעולם בו לא קיים הקשר... 703124
חשבתי על זה עוד ואני חושב שאני מתחיל להבין את הנקודה.
מצד אחד הדוגמה שלך לא היתה טובה, כי "dirty jew" הוא ביטוי אנטישמי ותיק ונפוץ, ואילו השימוש ב "dirty christian" לא מוכר לי ככזה. לעומת זאת הביטויים "stupid woman" ו "stupid man" לא נראו לי שונים כל כך בוותק ובתפוצה שלהם.
אבל אז חשבתי על הביטוי "stupid boy", שגם הוא ותיק ונפוץ, ומתי משתמשים בו. לדוגמה- כאשר מנחמים בחורה שבחור התנהג אליה לא יפה ואומרים לה "He's just a stupid boy".
בשימוש הזה חבויה הסכמה שהבחור התנהג באופן לא יפה באופן שתואם את הגיל והמגדר שלו. כלומר שלבנים צעירים וטפשים‏1 יש נטיה להתנהג לא יפה לבנות צעירות.
כאן אולי נמצאת הבעיה של PC, משום שהביטוי "stupid woman" גם הוא מחביא הסכמות אודות ההתנהגות של נשים טפשות לפי המגדר שלהן.

___________
1 "טפשים" היא לא המלה המדויקת, אם לנבור בסיטואציה הזו אולי יהיה מדויק יותר להגיד "חסרי בטחון", אבל בדיבור משתמשים ב"טפשים".
בעולם בו לא קיים הקשר... 703127
מצטער, אני חושב שהדוגמה שלי טובה, ושאתה פשוט בוחר לא להבין אותה.

הביטוי dirty christia לא מוכר לך משום שהוא לא קיים, ז"א שתי המילים קיימות, ולצירוף שלהם ביחד יש את המשמעות מצירוף שתי המילים, אבל אין לו משמעות שעומדת בפני עצמה. dirty christian מתאר נוצרי שצריך להתקלח, dirty jew מתאר יהודי שצריך ללכת למקלחת מסוג אחר.

באותו אופן, הביטוי "stupid man" לא קיים למעשה, אני חי באנגליה כבר יותר מעשר שנים ואני לא חושב ששמעתי מישהו אומר אותו, ואם כן, הוא בסך הכל מתאר גבר לא חכם במיוחד, להבדיל הביטוי stupid woman קיים הרבה יותר ממה שרצוי, והמשמעות שלו לא מתייחסת לרמת האינטליגנציה של האשה המדוברת.

אין לדיון הזה שום קשר ל-PC - יש לו קשר לחוסר הכרת התרבות הבריטית - המשפט האחרון שלך לא ברור.
בעולם בו לא קיים הקשר... 703131
ואיך אפשר בלי רָנָה מהסדרה "אלוֹ אלוֹ". שהיה עונה כך לאישתו בכל פעם שהיא היתה תופסת אותו מתמזמז עם המלצרית ולא הבינה שהוא בעצם מנחם אותה.
בעולם בו לא קיים הקשר... 703136
העדות שלך מתוקף יותר מעשר שנות חיים באנגליה היא חזקה (יותר מאשר העובדה שקורבין ומקורביו הכחישו שאמר זאת). תודה.
בול בצד 703077
אפרו הולנדים? למה ישר אפרו? הצבעוני השחור לא היה אפרו.
בול בצד 703078
נו, זה היה מן כינוי מכובס ל'צבעונים' מתחום אחר.
בול פגיעה 703090
מה פירוש מחיר כריה?
בול פגיעה 703099
המילה „כריה״ קצת מטעה כאן. יותר נכון לדבר על עלות התחזוקה.

מטבע צריך להתקיים עם איזשהו משאב מוגבל. במקרה של ביטקוין המשאב המוגבל הוא כוח חישוב. המטרה הבסיסית של הפרוטוקול היא להבטיח שכל העסקאות ברשת יקבלו אישור על ידי קונצנזוס של המעורבים ברשת (והם נמדדים לפי כוח החישוב שלהם). כלומר: יש כאן הנחה שאין גוף אחד עם שליטה על נתח גדול מאוד מכוח החישוב הכללי.

ברשת ביטקוין העסקה הבסיסית היא העברה. העברה כזו חתומה על ידי המעביר‏1. אין גורם מרכזי אחד שיכול לבדוק את אמינות כל פקודות ההעברה. לכן כל המשתתפים ברשת יכולים לנסות לעשות את זה, ובכל סיבוב (פעם בעשר דקות בממוצע) מישהו מצליח לעשות את זה וזוכה בקופה של הסיבוב הנוכחי. בקופה יש מטבעות חדשים (כריה) ועמלות על העברות (לא חייבים, אבל עמלות יוצרות עדיפות לעסקאות).

החישוב של הבדיקה הוא מסובך במתכוון: לאחר וידוא נכונות העסקאות לוקחים ערך שמחושב מהם, מוסיפים לו איזשהו מספר שבוחרים, מכניסים לפונקציית ערבול [ויקיפדיה] וצריכים לקבל תוצאה שכמעט כולה אפסים. התוצאה של פונקציית ערבול היא מספר לא צפוי. לכן הדרך היחידה לקבל את זה היא לנסות את החישוב הזה עם המון מספרים שונים, עד שאחד מהם מצליח במקרה. סטטיסטית מי שיש לו יותר כוח חישוב יצליח לזכות יותר פעמים.

הקונצנזוס מושג מכך שחישוב של כל סיבוב צריך להתבסס על התוצאה של הסיבוב הקודם. ההסכמה לזכייה של מישהו היא התבססות עליו בהמשך החישובים.

בפועל יש כאן צורך בכוח חישוב גדול מאוד: הקושי הנדרש מתעדכן אוטומטית פעם בכמה זמן לפי כוח המחשוב הזמין ברשת. כוח החישוב שזמין ברשת הולך וגדל כל עוד זה משתלם כלכלית.

1 לצורך ההסבר הזה לא משנה בדיוק איך החלק הזה עובד. תאמינו לי שזה עובד.
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 625540
אבל מהבחינה הזו אנחנו עדיין במאה ה־16 (ואפילו במצב קיצוני יותר): כורים כמויות גדולות ביחס לכמות הזהב שכבר יש בעולם.

כמוכן: הקושי לא גדל בדיוק מעריכית. הקושי תלוי בכוח המחשוב של המשתתפים. אם גוגל תצליח לגייס את עשירית מכוח המחשוב הביטקויני בעולם, היא תצליח לקבל עשירית מהרווחים. מה שקורה בפועל הוא שכל עוד מדובר על פעולה רווחית, נכנסים לתמונה יותר מתחרים. ככל שיש יותר מתחרים (או ליתר דיוק: ככל שסך כוח המחשוב של המתחרים עולה), הסיכוי של כל מתחרה לזכות, נמוך יותר ולכן הרווח הצפוי שלו נמוך יותר.
מה עם האפשרות: כריתי במחשב הביתי? 625530
אני לא יודע כמה כוח המחשוב של גוגל שווה כאן למול החומרה הייעודית:
קצת רקע לטבלאות (טבלאות? טבלות?) שבדף: פעולת הכרייה היא, כזכור, לב ליבו של פרוטוקול ביטקוין. הפעולה נועדה להעניק תשלום למי שדואג לבדוק את אמינות ההעברות והמאמץ נועד לוודא שיש הסכמה של רוב המשתתפים. כלומר: ההסתברות לזכות בתחרות על הווידוא (שהפרס עליה הוא דמי הכריה וכן עמלות העסקאות) היא בעיקר התאם למהירות החישוב. ליתר דיוק: החישוב של פונקציה אחת: SHA256.

בטבלאות מופיעים אמצעי חישוב שונים ויש בהם את יעילות החישוב. היעילות נמדדת במהירות החישוב (Mhash - מליוני הרצות של SHA256 שהיא סוג של פונקציית ערבול - hash function) ביחס לעלויות שונות (לדוגמה: עלות האנרגיה הנדרשת לחישוב).

הוזכר כאן פרוטוקול Litecoin. אחד השינויים שבו הוא שהחישוב המסובך שבו אמור להיות מסובך יותר (תאורטית: בלתי אפשרי) למימוש במעגל משולב ייעודי (בעל כמות קטנה של זכרון(?)).

אבל כן, בפועל ביטקוין נהנה מאופי אינפלציוני: המימון מגיע מכך שכל הזמן זורם פנימה הרבה כסף. כמות הכסף הזו אינה בשליטה של איזה גוף מרכזי. יש לציין שבהמשך אמורה להיות בעיה הפוכה של העלמות מטבעות: אם אני מוחק בטעות את המפתח הסודי (הארנק) שלי, הכסף שבו אבל לבלי שוב. מעניין אם יתפתחו בעתיד כלים חוקיים להתגבר על הבעיה הזו ("לך תוכיח שכבר אין לך מפתח").
מסע ללב מכרות הביטקוין האיסלנדיים 626057
מתוך "הארץ": "הצצה נדירה אל מתקן מאובטח ומרוחק באיסלנד שבו מחשבים רבי עוצמה וזוללי אנרגיה כורים יחידות של המטבע הווירטואלי ביטקוין"
מסע ללב מכרות הביטקוין האיסלנדיים 626059
חשבתי בהתחלה שחוות המחשבים חצובה בתוך קרחון, למטרות קירור.
מסע ללב מכרות הביטקוין האיסלנדיים 626067
ראיתי באמת את ההאשמה שביטקוין הוא מטבע די גרוע מבחינת טביעת הרגל הפחמנית. לא יצא לי עדיין לנסות להבין אם מדובר במשהו זניח או רציני.
ביטים וברבריות 626072
פול קרוגמן קושר בין כריה של ביטקוין וזהב ומצטט את קיינס שכינה את בסיס הזהב "שריד ברברי". הוא כותב שביטקוין ממשיך את הבדיחה כי לעומת השימוש הממשי שיש לזהב (לא זה שעובר מהמכרה לכספות הבנקים), פה שורפים משאבים כדי ליצור "זהב ערטילאי" של ביטים. מוזר שבזמן שמכרות זהב מנצלים והורסים את האדמה והעובדים של פאפואה כדי ליצור מלאי מת של זהב, מחשבים עובדים 24 שעות ביממה כדי ליצור מלאי מת של ביטים.
ביטים וברבריות 626076
אבל למה להשמיץ? לזהב יש לא מעט שימושים. לדוגמה: בתור מוליך טוב במחשבים (שישמשו לכריה מהירה של ביטקוינים).
ביטים וברבריות 626078
שימושי הזהב הוזכרו בהחלט הן בכתבה והן בציטוט ממנה.
ביטים וברבריות 626117
אבל מחיר הזהב (ולכן גם הכרייה שלו והשימושים שלו) לא נגזר מהשימושים העכשוויים שלו, אלא מכך שאנשים רוצים לשים אותו בכספת ולומר ''זה שלי''.
ביטים וברבריות 626124
כבר מזמן הערך של הזהב לא מייצג את ערכו כסחורה אלא את האמונה של הציבור בכוח הקניה שלו. זה כמו הערך של שטרות, הערך שלהם אינו ערך הנייר אלא האמונה בכוח הקניה של השטר. מכאן נראה לי שהמאמר אשר משווה זהב לביטקוין מחטיא לגמרי את הדרך בה אנשים מעריכים מטבע וכן הדרך בה אנשים משתמשים במטבע. אין הבדל עקרוני בין ביטקוין לבין שטר כלשהו, ,הטכנולוגיה כשלעצמה (הדפסה של שטר או רישום דיגיטלי של מטבע דיגיטלי) אינם חשובים במיוחד לצורך הערך של המטבעות הנ"ל.

כפי שאמרתי, נידמה לי, רוב המדינות בעולם ינסו לבלום את השימוש בביטקוין על ידי חסמים על כוח הקניה שלו. זאת משום שכל מדינה רוצה שבשטחה לפחות הכסף העיקרי בעל כוח קניה הוא הכסף שהמדינה מדפיסה. למה שמדינה תוותר על סמכותה לייצור כסף יש מאין ? היא לא תוותר. לפיכך כוח הקניה של ביטקוין יגזר מקיום סחורות שניתן לסחור בהן למרות החסמים שמטילות מדינות על כוח הקניה של ביטקוין (או מטבע ווירטואלית אחרת). כרגע הסחורות העיקריות שאת סחירותן לא ניתן לחסום ביעילות הן סחורות בתחום האפור או השחור (הימורים, שירותי מין, סמים, תרופות מרשם קשות להשגה).

יתכן שבעתיד יהיו יותר ויותר סחורות שלא ניתן יהיה לחסום את קנייתן תמורת ביטקוים (או מטבע ווירטואלית אחרת), בגלל רצון חזק של השוק, זה מה שניקרא שוק שחור. בכל מקרה זה יהיה לדעתי תהליך שיקח עשרות שנים. אני מעריך שהסחורות הבאות המועמדות לקניה במטבעות ווירטואלים יהיו קבצים דיגיטליים בעלי ערך , למשל קובצי מולטימדיה; קבצים כאילו ניתן להעביר ישירות ממחשב למחשב , לכן חסמים על קניה ומכירה אינם יעילים לגביהם.
ביטים וברבריות 626174
מספר מדינות בעולם אימצו מטבעות שאינם שלהן, או לחלופין רגולציה המונעת לחלוטין הדפסה של כסף למימון צרכי המדינה‏1. למה שפנמה למשל, שאימצה את הדולר האמריקאי כהילך חוקי, לא תעבור למטבע וירטואלי, ובכך תחסוך לעצמה את הפיחות שיוצרת הדפסת הכסף האמריקאית ?

1 ישראל מקיימת גרסה חלשה של חוקים אילו, כאשר למדינה אסור להדפיס כסף לשימוש שוטף, אבל בנק ישראל כן יכול להדפיס כסף, לנסות לווסת את שער החליפין, להעביר רווחים לאוצר המדינה ואולי אף לקנות אג"ח מדינה.
עברו כמה שנים 626186
מאז שהערך של שטרות נגזר מאותם מקורות שערך של סחורה בעלת זמינות מוגבלת נגזר מהם. ערכו של הדולר, למשל, אינו תלוי באמונה של אף אחד.

לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין שבועה ספקולטיבית שנושאה משנה את ערכו בעשרות, אם לא מאות אחוזים מדי יום, אינה מתאימה לשמש כמטבע עובר לסוחר וגם לא כדי לראות שזו בסופו של דבר מערכת דפלציונית שתעכל את עצמה.

אבל השאלה החשובה ביותר למי שעוסק בספקולציות מסוג זה - מדוע שלא יוקם ביטקוין 2, ביטקוין 3,... ביטקוין אלף אפס?
עברו כמה שנים 626187
כבר יש ביטקוין 2 (קוראים לו לייטקוין) וגם אחרים.
ביטים וברבריות 626083
השגיאה כאן היא במינוח. המינוח הנכון אינו ''כורים'' אלא ''בנקאים''. הם מקבלים תשלום על תחזוקת תחזוקת המערכת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים